Almanach nowotarski nr 11

 

 

 

 

Styczeń 


Początek roku upłynął jak zwykle pod znakiem spotkań noworocznych, opłatkowych, koncertów kolęd i pastorałek, ale także zmagań z niezwykle śnieżną i mroźną zimą.


Warto odnotować, że pod koniec ubiegłego roku przyznany został Janowi Ramsowi Order Czcigodnego Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice”. Zaszczytny order, którym papieże honorują osoby świeckie za szczególne zasługi dla Kościoła, Jan Rams otrzymał po 45 latach pracy w charakterze kościelnego nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Order wręczył mu wysłannik metropolity krakowskiego, ks. prałat Andrzej Fryźlewicz.

*
3 stycznia w Nowym Targu przy ul. Harcerskiej otwarto biura poselskie podhalańskich posłów Prawa i Sprawiedliwości – Anny Paluch i Edwarda Siarki. Przyjmować tam będą także: senator Stanisław Kogut i eurodeputowany Adam Bielan z PiS. W otwarciu uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie z Podhala, szefowie instytucji i organizacji społecznych. Pomieszczenia pobłogosławił ks. dziekan Tadeusz Juchas, po czym wręczył parlamentarzystom z Podhala ryngraf z Matką Boską Ludźmierską. Posłowie PiS podziękowali wyborcom za poparcie.

*
stycznia w restauracji „Karcma u Borzanka” w Nowym Targu odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Zarząd i Kierownictwo Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu – największą w mieście organizację zrzeszającą rzemieślników i przedsiębiorców.

*
5 stycznia miało miejsca spotkanie noworoczne zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu oraz odbył się „Wieczór Betlejemski” zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Udział w nich wziął starosta Jan Lasyk.

*
Tego dnia członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan podejmowali na swoim dorocznym spotkaniu opłatkowym kilkuset zaproszonych gości. Najpierw w sali widowiskowej MOK o swych niezwykłych wieczorach wigilijnych w różnym czasie i różnych miejscach globu opowiadali znani ludzie, m.in. Władysław Skalski, o. Kazimierz Kubat – misjonarz z Tanzanii, Roman Dzioboń, a ich opowieści przeplatane były pastorałkami, muzyką góralską i cygańską. W widowisku wziął udział także chór „Gorce” oraz dzieci z Rzepisk, które wystawiły Jasełka. W sumie był to wzruszający wieczór, pełen wigilijnych opowieści, muzyki, śpiewu i poezji. Po części artystycznej odbyło się spotkanie opłatkowe w siedzibie oddziału w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Gospodarze przygotowali nie tylko opłatki, ale także suto zastawiony stół.

*
6 stycznia odbyło się w Nowym Targu już po raz 16. spotkanie noworoczne, na które burmistrz Nowego Targu w imieniu władz miasta zaprosił do restauracji „Góralsko Strawa” radnych, starostów, przedstawicieli duchowieństwa, palestry, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, skarbowych, lekarzy, leśników, biznesmenów, dyrektorów nowotarskich instytucji, reprezentantów zakładów i firm różnych branż, rzemiosła, ludzi kultury, sportu i przedstawicieli stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Burmistrz Marek Fryźlewicz wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podsumował miniony rok, przypomniał najważniejsze wydarzenia w życiu miasta i jego mieszkańców, wymienił osiągnięcia i sukcesy władz samorządowych, wspomniał także o trudnościach z jakimi przyszło się borykać w ubiegłym roku. Toast za pomyślność obywateli, która przekłada się na pomyślność miasta – wzniósł przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka, a program artystyczny wypełniły popisy Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej i uczniów pochodzenia romskiego z nowotarskiego Gimnazjum Nr 2. Uczestnicy noworocznego spotkania w miłej atmosferze i świątecznych nastrojach biesiadowali do późnych godzin nocnych.

*
7 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się spektakl zatytułowany „Barbara – Brel”. Było to połączenie dwóch recitali Jadwigi Kowalik pt. „Barbara i jej pieśni” oraz Janusza Zbiegieła pt. „Brel raz jeszcze”. Także w tym dniu członkowie nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego spotkali się, aby podsumować kolejny rok swej działalności. Sprawozdanie złożył prezes Robert Kowalski, podkreślając bardzo dobrą współpracę z władzami samorządowymi – od gminnych na Podhalu, po Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie. Wspomniał też, że ostatnie dwanaście miesięcy to dla historyków okres bogaty w wydarzenia – konferencje naukowe, działalność badawczą w terenie, odczyty, wystawy i promocje publikacji PTH.

*
8 stycznia miał miejsce kolejny finał i sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która mimo kilkunastostopniowego mrozu zagrała także w Nowym Targu. Dla organizatorów i uczestników WOŚP mroźna aura nie była przeszkodą i na nowotarskie ulice, place, stoki narciarskie, pod kościoły i supermarkety ruszyło ponad 80 wolontariuszy, a 20 osób obsługi rozpoczęło niemal całodobową pracę. Bogaty program w plenerze z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej, pokazów strażaków, goprowców, policjantów, a następnie atrakcyjny blok estradowy w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury – głównego organizatora, zgromadził kilkaset osób. Oprócz zespołów lokalnych, wystąpił wieczorną porą zespół „Siwy Dym”, odbyła się licytacja gadżetów WOŚP, a o godzinie 21.00 nad miastem rozbłysły sztuczne ognie. Sztab WOŚP wysłał „światełko do nieba”, symbolicznie łącząc się z wszystkimi uczestnikami tej akcji w Polsce. Ogółem w naszym mieście zebrano 30 346 zł i 15 groszy, nieco dolarów i euro oraz woreczek srebrnego złomu. Aukcja przyniosła dochód w wysokości 2 200 zł. Imprezę prowadziło tradycyjnie dwóch Marcinów: Jagła i Kudasik.  

*
12 stycznia w nowotarskim Urzędzie Miasta zakończył się Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 pod honorowym patronatem burmistrza Nowego Targu. Wzięło w nim udział 32 uczniów z pięciu szkół podstawowych i z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni, a ponieważ wszystkie szopki były ładne i ciekawie wykonane, ostatecznie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podarki. Wystawę można było oglądać w Urzędzie Miasta.

Tego też dnia Nowy Targ zyskał kolejną placówkę bankową. Przy nowotarskim Rynku otwarto filię Eurobanku. W dniu otwarcia była oblegana przez klientów zachęconych skuteczną akcją promocyjną.

W tym również dniu otwarty został nowy Oddział Ortopedyczno-Urazowy na IV piętrze nowotarskiego szpitala. Jak stwierdził ordynator oddziału dr Janusz Łopata, warunki pracy są już na europejskim poziomie, co potwierdzili krakowscy konsultanci.

*
13 stycznia w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Krzysztofa Bojarczuka.

*
14–15 stycznia po raz kolejny rozegrano na Podhalu wyścigi psich zaprzę­gów. Start i meta III Zimowych Wyścigów Psich Zaprzęgów znajdowały się na osiedlu Gazdów w Nowym Targu. Udział wzięło 50 psów w 9 zaprzęgach, które walczyły o zwycięstwo na 40-kilometrowej trasie. W zawodach uczestniczyły psy rasy grenlandzkiej, malamuty, husky, syberiany, eurodogi. Siedemnastostopniowy mróz nie tylko nie przeszkadzał, ale zdawał się sprzyjać biegom. Najlepszy czas osiągnął zaprzęg Andrzeja Górowskiego, który pokonał dystans 40 km w 3 godziny i 9 minut.

*
15 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert kolęd Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Gościnnie wystąpił także chór „Echo Gorczańskie” oraz wokaliści z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1.

Tego dnia paradne zaprzęgi konne z całego Podhala przyjechały na „Wielką Gońbę” do Szaflar. Parada zaprzęgów zimowych w Szaflarach otwiera całą serię przeglądów i zawodów konnych, zyskujących na Podhalu coraz większą popularność i przyciągających coraz liczniejsze grono widzów.

*
18 stycznia nestorka nowotarskich artystów pani Teresa Zydroń, świętowała 80. urodziny. Z tej okazji życzenia i kwiaty przekazali jubilatce burmistrz Marek Fryźlewicz i Anna Dziubas szefowa Galerii MBWA „Jatki”.

W tym też dniu dzieci oraz młodzież z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Targu przedstawiały Jasełka.

*
19 stycznia w Galerii „Jatki” odbył się koncert nowotarskiej Szkoły Muzycznej, zatytułowany „Grajmyż Panu, Dzieciąteczku”, z udziałem Marty Łapczyńskiej, Józefa Pańszczyka i Wojciecha Inglota. Był to pierwszy z koncertów w roku obchodów 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

*
21 stycznia nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na podsumowanie XXIX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej i uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej. Twórcy chętnie przystali na propozycję organizatorów i wyeksponowali te swoje prace, które sami uznali za najbardziej wartościowe. Oprócz artystów miejscowych, swoje prace zaprezentowali także twórcy z Zakopanego, spod Krakowa, a także ze Słowacji. Wernisaż był przyjacielskim spotkaniem miłośników różnych dziedzin plastyki połączonym z gościną, muzyką i winem.

*
IX edycja Podhalańskiego Przeglądu Jasełek (przeniesionego ze Spytkowic do Maniów), w której wzięło udział 28 zespołów dziecięcych i młodzieżowych z całego Podhala, przyniosła sukcesy nowotarskim przedszkolakom z prywatnego Przedszkola Nr 1 i z Przedszkola Nr 5 oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Przedstawienia oceniało jury pod przewodnictwem krakowskiej aktorki Małgorzaty Bielskiej, a przyznane nagrody i dyplomy wręczyli laureatom arcybiskup Józef Wesołowski i ks. Tadeusz Dybeł.

*
22 stycznia w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbył się koncert kolęd zespołu „Triolki” pod dyrekcją Marioli i Piotra Burcanów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

*
26 stycznia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie poetyckie w ramach Nowotarskich Czwartków Literackich. Tym razem gościem był poeta i równocześnie wykładowca literatury współczesnej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu – dr Wojciech Kudyba. Spotkanie było połączone z promocją tomiku wierszy zatytułowanego Tyszowce i inne miasta.

Również w tym dniu członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej zebrali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Sanatorium Rehabilitacyjnym dla dzieci na Kowańcu. Spotkanie poprzedziła msza św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej.  

Owego dnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się „Koncert Charytatywny Otwartych Serc”, z którego dochód przeznaczono na leczenie dotkniętej ciężką chorobą Zofii Kilanowicz – znanej śpiewaczki operowej rodem z Nowego Targu – uznanej przez znawców za najlepszy polski sopran liryczny. W koncercie wystąpili: orkiestra, soliści i chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Występowali uczniowie i nauczyciele. W kweście zebrano ponad 4000 złotych, a kilka dni wcześniej nowotarskie chóry, koncertując w kościele św. Katarzyny, zebrały na ten cel 5000 zł.

*
27 stycznia w siedzibie Muzeum Podhalańskiego PTTK w Ratuszu odbył się finał V Konkursu Wiedzy o Nowym Targu, który zorganizowany został przez: Urząd Miasta, wspomniane Muzeum i Młodzieżowy Dom Kultury. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o historii i kulturze stolicy Podhala. Młodzież mogła przygotować się do rywalizacji, uczestnicząc w zajęciach w Klubie Wiedzy o Regionie w MDK. Niestety, uczestników było niewielu. Udział w Konkursie wzięły trzyosobowe ekipy z dwóch szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Najwięcej (88 punktów) zdobyła I drużyna Szkoły Podstawowej Nr 5 w Nowym Targu, a wśród gimnazjów – drużyna z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1. Uczestnicy mozolili się z trudnymi zestawami pytań, ale za to czekały na nich atrakcyjne, wartościowe nagrody.

W tym samym dniu w Galerii MBWA „Jatki” odbył się koncert „Hilaritas i przyjaciele”. Muzyczny wieczór wypełniły kolędy i pastorałki śpiewane pod kierunkiem Sylwii Fryźlewicz.

*
28 stycznia premier Kazimierz Marcinkiewicz zatrzymał się w Nowym Targu (lecąc na turniej skoków narciarskich w Zakopanem). Przy 26-stopniowym mrozie śmigłowiec Mi-8 wylądował na nowotarskim lotnisku, gdzie premiera powitał burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes Aeroklubu Nowy Targ – Jerzy Rafiński. Premier zatrzymał się na 20 minut, w tym czasie zdążył wypić kawę, porozmawiać i wpisać się do księgi pamiątkowej: „Miastu z charakterem – z podziękowaniem i pozdrowieniami”.

W tym też dniu w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowany został przez Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną PARA casting na modelki oraz kandydatki do tytułu „Miss Polonia 2006” w wieku od 15 do 25 lat. W eli­minacjach uczestniczyło 25 dziewcząt, głównie licealistek oraz kilka studentek. Laureatki wezmą udział w konkursie „Miss Polonia Podhala”, co otwiera im drogę do dalszych startów o tytuł „Miss Polonia 2006”.

Owego dnia odbyło się też uroczyste włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Maniowach do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Wójt Gminy Czorsztyn, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP oraz Zarząd OSP w Maniowach zaprosili na tę uroczystość starostę nowotarskiego.

*
29 stycznia w Ochotnicy Górnej, jak co roku, odprawiona została msza św. upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły z grupą przyjaciół w lutym 1955 roku w osiedlu Jamne-Skałka w Ochotnicy Górnej.

*
30 stycznia odbyło się w naszym mieście uroczyste otwarcie Biura Senatorskiego senatora RP Franciszka Adamczyka i filii Biura Poselskiego Andrzeja Guta Mostowego. Biura podhalańskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej mieszczą się w siedzibie Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej przy ul. Sobieskiego. Siedzibę poświęcił ks. prałat Bolesław Kołacz z Lipnicy Wielkiej. Uroczystość uświetniła orawska kapela Ludwika Młynarczyka.

Także w tym dniu gościł w Nowym Targu minister środowiska Jan Szyszko. Uczestniczący w spotkaniu podhalańscy samorządowcy występowali z licznymi pretensjami i przedstawiali swoje problemy dotyczące głównie sąsiedztwa parków narodowych i ich otulin. Minister zgodził się z zarzutami i przyznał do bezradności wobec kiepskiego prawa uchwalanego przez nasz parlament.

Również tego dnia odbyło się w sali widowiskowej nowotarskiego MOK nastrojowe spotkanie – promocja najnowszego tomiku poetyckiego Wandy Szado-Kudasikowej, zatytułowanego „Szuflada pełna wierszy”. Poezje ukazały się nakładem Podhalańskiej Oficyny Wydawniczej w Kościelisku, w wyborze i opracowaniu Marcina Jagły, z erudycyjnym posłowiem Anny Mlekodaj. Projekt obwoluty i zaproszeń wykonał Marcin Ozorowski. Poetycki tomik wydano z wielką starannością edytorską, przy finansowym wsparciu burmistrza Marka Fryźlewicza.

*
W styczniu w nowotarskich szkołach, placówkach kulturalnych i instytucjach odbywały się liczne spotkania opłatkowe i tradycyjne „Jasełka”. Przykładowo: nowotarski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zorganizował „Bajeczną Biesiadę”, na którą przybyli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a gwoździem programu były przedstawienia w wykonaniu uczniów pt. „Laleczka z saskiej porcelany” i „Czerwony Kapturek”; w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w stacji ratunkowej „Długa Polana” dla ratowników seniorów Grupy Podhalańskiej GOPR uczestniczyli: naczelnik GOPR Jacek Dębicki, wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski, a także spora reprezentacja ratowników-seniorów z zakopiańskiego TOPR; odegrane zostały „Jasełka” w wykonaniu podopiecznych nowotarskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

*
Jak co roku, pod koniec stycznia młodzież klas maturalnych bawiła się na balach zwanych „studniówkami”. Organizowane z wielką pompą bale rozpoczynały się, jak każe tradycja polonezem, potem były toasty, życzenia i wesoła zabawa do białego rana. Obowiązywały oczywiście stroje wieczorowe. A po „studniówkach” młodzież rozpoczęła odliczanie do matury...

*
Styczniowa aura obdarzyła nas obfitymi opadami śniegu i siarczystymi mrozami. Wprawdzie w naszym mieście to nic niezwykłego, ale zanotowane na nowotarskim lotnisku 35 stopni poniżej zera, to jednak dużo, nawet jak na podhalańskie warunki. Przewidując takie okoliczności, przygotowano z myślą o bezdomnych dwa pokoje w budynku socjalnym, a gdy zapełniły się w okresie wielkich mrozów, każdy kto przyszedł do bloku przy ul. Ludźmierskiej, otrzymał przynajmniej koc i ciepłe miejsce przy kaloryferze. Co więcej, każdy bezdomny czy ubogi mógł liczyć na ciepły posiłek oraz odzież z magazynu PKPS.

Intensywne opady śniegu sprawiły wiele kłopotów mieszkańcom Nowego Targu. Poruszanie się po mieście było utrudnione i niezbyt bezpieczne, a zimowa akcja, rozpoczęta już w drugiej połowie listopada, zaczęła pochłaniać coraz więcej pieniędzy. Szczególnie kosztowna była wywózka śniegu. Przewidując długą i ostrą zimę, władze miasta zabezpieczyły w tegorocznym budżecie ponad półtora miliona złotych.


Luty

Nowotarski Urząd Miasta, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowotarżan, otworzył na parterze budynku Biuro Obsługi Mieszkańców, gdzie można przede wszystkim zasięgnąć pełnej informacji, otrzymać standardowe druki, a nawet pomoc w ich wypełnieniu, przekazać korespondencję na dziennik podawczy itp. Przygotowano także wjazd od podwórka dla niepełnosprawnych interesantów.

*
2 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby zatytułowanej „Oblicza Maryi”, wzbogacony multimedialnie ilustrowanym wykładem pt. „Tradycje przedstawiania Matki Bożej”. Był to krótki przegląd głównych tradycji ikonograficznych z ukazaniem ich aspektu teologicznego oraz próba wyjaśnienia symboliki wizerunków maryjnych. Na wystawie znalazło się ponad 50 prac (obrazy na szkle, płótnie, ceramika, rzeźba w drewnie i kamieniu, ikony) wykonanych głównie przez twórców z Nowego Targu i okolic.

W tym samym dniu w MOK odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk”. Wykład Andrzeja Głowaczewskiego – muzykologa i krytyka muzycznego, nosił tytuł „Karol Szymanowski i mit śródziemnomorski”. Towarzyszyła mu wystawa ze zbiorów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Karol Szymanowski klasyk XXI wieku”.

*
3 lutego Koło Plastyczne Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju zorgani­zowało wernisaż prac młodzieży nowotarskiej w Galerii MOK „Pod Aniołem”.

*
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Targu zainstalowany został aparat „Tomatis”. To cenne urządzenie służy do leczenia dysleksji i zaburzeń językowych u dzieci i młodzieży, a więc dolegliwości często spotykanych u podopiecznych Ośrodka. Jest to jedyny tego typu aparat na Podhalu. Zakupiono go ze środków unijnych udostępnionych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

*
4 lutego na nowotarskim lotnisku zorganizowano Mały Bieg Podhalański, który poprzedził tradycyjny II Bieg Podhalański im. Jana Pawła II. W zawodach wzięło udział 250 osób – uczniowie z 16 szkół podstawowych i 10 gimnazjów. 30 osób dorosłych wystartowało w kategorii „open”.

Również tego dnia w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju miała miejsce premiera sztuki pt. Jak Janosik pokutował (reżyseria – Maciej K. Tondera, scenografia – Elżbieta Oyrzanowska, muzyka w wykonaniu kapeli góralskiej.

W owym dniu w Kluszkowcach, jak co roku, gospodynie przygotowały smakołyki góralskie na odbywający się już po raz XI Konkurs Potraw Regionalnych. W programie przewidziano między innymi degustację, prezentację programów artystycznych przygotowanych przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich, występy zespołów regionalnych, wręczenie nagród oraz zabawę do białego rana.

*
5 lutego w sprzyjającej aurze odbył się II Bieg Podhalański im. Jana Pawła II z Gliczarowa Górnego do Nowego Targu. Zawodnicy mieli do wyboru dwie trasy: 40-kilometrową dla wyczynowców i 20-kilometrową. Na tej pierwszej sklasyfikowano 83 zawodników i 10 zawodniczek, a na trasie krótszej – 237 osób. Dopisali zwłaszcza nowotarżanie. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, a dla najlepszych przygotowano także cenne nagrody rzeczowe. Głównym organizatorem imprezy był Urząd Miasta, a jej dyrektorem – Jadwiga Guzik. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR. Jak stwierdził burmistrz Marek Fryźlewicz, z roku na rok przybywa uczestników i Bieg Podhalański jest obecnie największą masową imprezą narciarsko-biegową w Małopolsce.

*
10 lutego Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa Katarzyny Zwolińskiej. Artystka jest absolwentką wydziału malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

*
11 i 12 lutego odbyły się XVI „Spiskie Zwyki”. Na Zamku Niedzickim przeprowadzono liczne konkursy gawędziarzy, śpiewaków, solistów, skrzypków, a w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy – przegląd zwyczajów spiskich, prezentowanych przez zespoły regionalne.

*
16 lutego w Sali Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w nowotarskim MOK odbyła się debata na temat ciepłownictwa w naszym mieście. Omawiano stan aktualny i perspektywy modernizacji systemu. Spotkanie zorganizowała Podhalańska Wspólnota Samorządowa w ramach cyklu „Szanse i bariery rozwoju miasta Nowy Targ i Podhala”.

*
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży zaplanowano na drugą połowę lutego. Na ten okres nowotarskie placówki kultury przygotowały wspólną ofertę. Była obszerna i urozmaicona: od zajęć i zawodów sportowych, przez rekreację, muzykę, śpiew, turnieje szachowe, po zajęcia plastyczne w różnych dziedzinach sztuki. Program zajęć podawany był na bieżąco w lokalnej prasie. Ponadto nowotarskie dzieci mogły korzystać z nowego lodowiska, które wspólnie ze strażakami przygotował na swoim parkingu supermarket ALMA. Ze ślizgawki można było korzystać od rana aż do zamknięcia sklepu (po zmroku lodowisko było oświetlone). Także Hala Lodowa była dla wszystkich otwarta od godz. 11–12. Dzieci z nowotarskich szkół korzystały z lodowiska za okazaniem legitymacji. Wielu uczniów objętych zostało programem półkolonijnym, organizowanym w czterech szkołach podstawowych – Nr 2, 5, 6 i 11.Z zimowych półkolonii sfinansowanych przez Urząd Miejski skorzystało około 200 dzieci, głównie uczęszczających do świetlic socjoterapeutycznych oraz z rodzin będących w trudnych warunkach materialnych. Przygotowano dla nich atrakcyjny program, m.in. kulig, wycieczki na stoki narciarskie, do kina, na basen, zorganizowano dla nich także zajęcia profilaktyczne. Koordynatorem akcji był Marcin Jagła naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji UM.

*
17 lutego w sali widowiskowej MOK wystąpiła Grupa Rafała Kmity z kabaretowym programem „Wszyscyśmy z jednego szynela”.

*
18 lutego Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło „Podhale” w Waksmundzie w 59. rocznicę śmierci Józefa Kurasia „Ognia” zorganizował 14. tradycyjny opłatek. Uroczyste spotkanie rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym w Waksmundzie. Następnie odbył się Apel Poległych i złożenie kwiatów na pobliskim cmentarzu, a później opłatek w miejscowej Remizie OSP i część artystyczna.

W tym dniu miał miejsce również IX Góralski Karnawał na Śniegu – Memoriał Władysława Sięki. W imprezie wzięło udział ponad 80 zawodników. Najmłodszy miał 2,5 roku. Dziecięcą imprezę otworzył barwny korowód – wszyscy zawodnicy zjechali po stoku, potem wielkie emocje wzbudził slalom gigant, a także drugie zawody – zjazd na workach z sianem. Doping był ogromny. Na zakończenie odbyła się dekoracja zwycięzców oraz losowanie nagród wśród wszystkich uczestników zawodów oraz muzyka, śpiew i poczęstunek.

Owego dnia Redakcja „Gazety Krakowskiej”, nowotarski Urząd Miejski, Mlekovita i Red Bull zorganizowały wspólnie imprezę „Ślizgawka z Gazetą Krakowską”. W czasie półtorej godziny przez nowotarskie lodowisko przewinęło się kilkaset osób. Wszyscy, zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy, a przede wszystkim dzieci bawili się świetnie. Następną ślizgawkę z licznymi atrakcjami, już dłuższą pięciogodzinną, zaplanowano więc w „tłusty czwartek”.

*
19 lutego odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy Powstania Chochołowskiego. W tym dniu poświęcono odrestaurowaną figurę św. Jana Nepomucena. Odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pw. św. Jacka w Chochołowie, złożono wiązanki pod pomnikiem powstańców chochołowskich. Nie zabrakło również posiadów w remizie OSP w Chochołowie oraz wystąpień okolicznościowych.

*
20 lutego odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której miało miejsce spotkanie z parlamentarzystami z Podhala. Posłowie i senator przedstawili uczestnikom posiedzenia swoją działalność w parlamencie, a radni mieli okazję zgłosić swoje uwagi. W trakcie sesji burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Zbigniew Sięka, wręczyli Hubertowi Staratschkowi z niemieckiego Radevormwald medal „Zasłużony dla Miasta Nowego Targu”, przyznany jeszcze w ubiegłym roku. Z kolei radni, na wniosek kapituły honorowej, uchwalili przyznanie medali „Zasłużony dla Sportu Miasta Nowy Targ” czternastu seniorom hokeja: zawodnikom, szkoleniowcom i działaczom, dzięki którym drużyna „Szarotek” przed 40 laty zdobyła po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski.

*
Zakończył się IV Konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną zorganizowany przez nowotarski Urząd Miasta pod patronatem medialnym „Gazety Krakowskiej na Podhalu”. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył laureatom puchary, nagrody i wyróżnienia. Otrzymali je: Anna Ciężczak z ul. Szaflarskiej – puchar w kategorii „balkony budynków wielorodzinnych”, Maria Półtorak z ul. Podhalańskiej, Lidia i Kazimierz Królowie z tej samej ulicy – nagrody główne. W kategorii „budynki mieszkalne i ich otoczenie” nagrody główne otrzymali: Władysława i Jan Steskalowie z ul. Stawiska, Maria Fryźlewicz z ul. Ku Studzionkom i Janina Tętnowska z ul. Przechodnia.

*
22 lutego zostało otwarte laboratorium szpitala w Rabce-Zdroju.

Tego dnia w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się spotkanie z Michałem Jagiełłą, pisarzem i publicystą, dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie, połączone z promocją jego najnowszej, dwutomowej książki zatytułowanej: Słowacy w polskich oczach. Obraz Słowaków w piśmiennictwie polskim. Spotkanie zorganizowane zostało przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Euroregion „Tatry” i Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu. Uczestniczyli w nim także Słowacy, m.in. nowy konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie – Ivan Horsky, oraz dyrektor Biblioteki Narodowej w Martinie – Dusan Katuscak.

Owego dnia papież Benedykt XVI ogłosił w Watykanie 15 nominacji kardynalskich. Jedynym Polakiem w gronie nominatów był arcybiskup Stanisław Dziwisz – od czerwca ubiegłego roku Metropolita Krakowski.

*
23 lutego w siedzibie Euroregionu obradował XII Kongres Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”. Otwarto także wystawę prac plastycznych Jana Skupina – znanego słowackiego samorządowca, współtwórcy Euroregionu „Tatry”. Po przejściu na emeryturę Jan Skupin powrócił do swoich młodzieńczych pasji i zajął się drzeworytnictwem, malarstwem i rzeźbą, ukazując w swoich dziełach piękno okolic Kieżmarku.

*
24 lutego Miasto Nowy Targ zostało laureatem I edycji konkursu pod nazwą Ekologiczna Gmina Województwa Małopolskiego w kategorii Ochrona Wód. W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie burmistrz Marek Fryźlewicz odebrał okolicznościowy dyplom i nagrodę pieniężną w kwocie 50 000 zł. Nagroda została przyznana za działalność proekologiczną miasta w zakresie ochrony czystości wód. Wraz z laureatami w innych kategoriach burmistrz wziął udział w programie telewizyjnym TVP 3 „Tematy dnia”, w którym przedstawił osiągnięcia i problemy miasta związane z ekologią.

*
24 lutego w Galerii MBWA „Jatki” odbyło się spotkanie z Joanną Krupińską-Trzebiatowską – poetką, współzałożycielką Stowarzyszenia Twórczego POLART, redaktorem naczelnym pisma literackiego „Hybryda”, absolwentką wydziału prawa UJ, sprawującą funkcję prokuratora. Spotkanie połączone z promocją jej pierwszej książki z gatunku science fiction, zatytułowanej Cień Boga, było kameralne i nastrojowe.

Również w tym dniu w ramach Warsztatów Literackich prowadzonych przez Macieja Pinkwarta w sali kominkowej MOK odbył się wieczór poezji zatytułowany „Parada Symboli”.

*
W Nowym Targu, po kilku miesiącach remontu i adaptacji, otwarto Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Placówka będzie nieść pomoc ofiarom przemocy w rodzinie i działać będzie w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Z Ośrodka mogą korzystać mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy znaleźli się w sytuacjach kryzysowych i potrzebują natychmiastowej pomocy.

*
Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji UM Marcin Jagła przedstawił na konferencji prasowej, zorganizowanej przez burmistrza Marka Fryźlewicza, ramowy program obchodów 660-lecia Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. Obszerny cykl imprez jubileuszowych, którego kulminacja przypada w czerwcu, rozpoczął się ogłoszeniem konkursu pod hasłem „Od osady Stare Cło do miasta Nowy Targ”, zorganizowanego przez nowotarski oddział PTH, Urząd Miasta i „Gazetę Krakowską” oraz konkursu na opracowanie artykułu traktującego o dziejach Nowego Targu, ogłoszonego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Z okazji obchodów 660-lecia miasta jubileuszowe logo zaprojektował Marcin Ozorowski, a Urząd Miasta zdążył już wydać jubileuszowe kalendarzyki i karty pocztowe.

*
25 lutego odbyły się tradycyjne zawody o „Baranie Rogi Gorców” im. Tadeusza Dąbrowskiego. Zjazd narciarski z Turbacza wymagał wysokich umiejętności jazdy na nartach w trudnym terenie. W zawodach wzięło udział 30 ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR. Najlepszymi okazali się ratownicy z sekcji operacyjnej GOPR ze Szczawnicy. Nowotarscy ratownicy zajęli 3 miejsce.

Również w tym dniu w nowotarskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się „Wieczór Cecyliański”, w czasie którego koncertował chór „Echo Gorczańskie”.

*
25 i 26 lutego Towarzystwo Słowaków w Polsce zorganizowało Ostatki – Fasiangy Krempachy’2006. W Domu Kultury w Krempachach można było obejrzeć występy solistów, instrumentalistów i kapel ludowych, koncert zespołu Janosik ze Svitu, jak również występy krajańskich zespołów folklorystycznych.

*

 

26 lutego mszą św. polową na stoku Zadziału rozpoczęły się XXIV Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. W zawodach (slalom gigant i biegi) mogli startować tylko członkowie Związku Podhalan, a za start w stroju regionalnym otrzymywali bonifikaty czasowe. Mimo niezbyt sprzyjającej aury wystartowało aż 230 zawodników. W punktacji drużynowej po raz trzeci Puchar wywalczyli nowotarżanie.


Marzec

Wśród nowotarżan, zwłaszcza młodych i najmłodszych, zajmujących się twórczością artystyczną, jest bardzo wiele utalentowanych osób, które odnoszą znaczące sukcesy. Ogólnopolski Konkurs Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży, który odbył się w Radomsku pod hasłem „Drukarnie Wyobraźni”, przyniósł laury dzieciom z Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu. Spośród 623 prac nadesłanych na konkurs z 35 placówek, grafiki Kasi Mrożek i Joanny Zaczyk zostały nagrodzone dwiema głównymi nagrodami, a prace Bartka Guzika i Kasi Mrożek  także wyróżnieniami. Ponadto prace graficzne wielu innych nowotarskich dzieci znalazły się na wystawie pokonkursowej.

*
Nowotarżanka Aneta Tworek pokazała swój dorobek artystyczny w Galerii Strug znajdującej się w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ekspozycja malarska zaprezentowana z okazji 10-lecia ukończenia tej szkoły przyjęta została niezwykle miło i z dużym zainteresowaniem.

*
Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Nowym Targu zaprezentowali dramat „Romeo i Julia” Williama Szekspira w wersji uwspółcześnionej, dlatego nazwali swój spektakl „Prawie że, Romeo i Julia”. Wystawiła go w sali widowiskowej MOK szkolna grupa teatralna pod nazwą „Ciąg dalszy nastąpi” w reżyserii Małgorzaty Ceglarz – polonistki. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów.

*
3 marca w nowotarskim MOK odbył się III Konkurs Piosenki Angielskiej z udziałem rekordowej liczby młodych wykonawców z całego Podhala, a także ze Słowacji. Łącznie wzięło w nim udział 190 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jury oceniało przede wszystkim poprawność językową, walory głosowe, kreatywność, oryginalność strojów. Laureatami w kategorii zespołów były grupy muzyczne z Trzciany (Słowacja), z Gimnazjum w Ochotnicy Górnej i nowotarski zespół „Moriquendi” z Młodzieżowego Domu Kultury. Wśród najlepszych solistek było wiele nowotarskich uczennic: Ania Glonek i Ela Stanek ze Szkoły Podstawowej Nr 5, a z Nr 10 – Justyna Kuros, z Gimnazjum Nr 1 – Magda Bałajewicz, Jagoda Kret, Barbara Samolej. Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice z Gimnazjum Nr 1: Ewa Jędrysko, Angelika Sulka, Iza Łęcka, Marzena Bryniarska i Arleta Pulkowska. Laureaci otrzymali puchary, statuetki oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Organizatorami konkursu byli: Miejski Ośrodek Kultury, Gimnazjum Nr 1 w Nowym Targu i Zespół Szkół w Maruszynie Górnej.

*
4 marca odbyły się uroczystości związane z 40-leciem wywalczenia po raz pierwszy przez drużynę nowotarskich „Szarotek” tytułu Mistrza Polski w hokeju na lodzie. Sukces z 1966 roku dał początek świetnej historii nowotarskiego Klubu Sportowego. W kolejnych latach „Podhale” było najlepsze w lidze, a wychowankowie nowotarskiego klubu wielokrotnie reprezentowali polskie barwy na olimpiadach i innych prestiżowych zawodach. Dzięki tym sukcesom hokej stał się świetną wizytówką naszego miasta. Organizacją jubileuszu zajęło się Towarzystwo Sportowe Old Boys „Podhale” Nowy Targ. Rozegrany został turniej 40-lecia zdobycia I Tytułu Mistrzostwa Polski w Hokeju na Lodzie. Turniej poprzedziła msza św. w kościele św. Katarzyny w intencji sportowców i działaczy KS „Podhale”. Program obejmował: mecz pomiędzy Old Boys GKS Katowice a Old Boys „Podhale” Nowy Targ, II mecz pomiędzy GKS Katowice a Triniec (Czechy), konfrontację pokoleń połączoną ze strzelaniem karnych, prezentację zawodników KS „Podhale” oraz mecz finałowy Old Boys „Podhale” Nowy Targ – Old Boys Triniec (Czechy). Minutą ciszy uczczono zmarłych zawodników i działaczy Klubu. Wręczono przyznane przez władze miasta, pamiątkowe medale „Zasłużony dla Sportu w Nowym Targu”  

*
5 marca w nowotarskim kościele św. Jadwigi Królowej ks. kardynał Stanisław Dziwisz ochrzcił nowotarskie czworaczki państwa Agnieszki i Grzegorza Ratuszników: Weronikę, Zosię, Zuzię i Mikołaja, które urodziły się w sierpniu ubiegłego roku. W darze od ks. kardynała dzieci otrzymały papieskie różańce i pamiątkowe obrazki. W ceremonii metropolicie krakowskiemu towarzyszyli podhalańscy duchowni na czele z dziekanem nowotarskim ks. Tadeuszem Juchasem. Obecni byli też przedstawiciele władz miasta i powiatu. Liturgię chrzcielną uświetniła kapela góralska i chór „Echo Gorczańskie”. Wieczorem ks. kardynał Dziwisz skorzystał z zaproszenia i pojawił się na meczu hokejowym wraz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i wicestarostą Janem Lasykiem.

*
6 marca w nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury otwarta została pokonkursowa wystawa plastyki zatytułowana „W kręgu rodziny”.

*
8 marca studenci i pracownicy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu świętowali Dzień Kobiet, ale przede wszystkim walczyli o „Puchar Kanclerza” i tytuły najlepszych narciarzy i snowboardzistów na Długiej Polanie. Zawody powoli nabierają coraz większej rangi. To nie tylko rywalizacja sportowa, ale także wspólna zabawa integrująca studenckie środowisko. Patronat nad imprezą sprawował rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz.

*
Miło odnotować, że Nowy Targ i Szczawnica to jedyne samorządy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, które otrzymały certyfikaty „Przejrzysta Polska” w ramach akcji zorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą”. Ocenie podlegało 6 zasad dobrego rządzenia: przejrzystość, brak tolerancji dla korupcji, partycy­pacja społeczna, przewidywalność, fachowość, rozliczalność. Certyfikat został przyznany naszemu miastu za stworzenie urzędu przyjaznego dla mieszkańców i petentów. Powstało Biuro Obsługi Mieszkańców, wydano broszury na temat wydatków budżetowych miasta i strategii jego rozwoju, niepełnosprawni uzyskali podjazd od strony podwórka i pomieszczenie z komputerem, w którym obsługiwać ich będą pracownicy odpowiednich wydziałów. Wykonano już część planowanych remontów i adaptacji pomieszczeń m.in. gabinetów burmistrzów wraz z sekretariatem, nową siedzibę uzyskała Straż Miejska i archiwum. Certyfikat „Przejrzysta Polska” został odebrany w Warszawie przez zastępcę burmistrza – Eugeniusza Zajączkowskiego, i wyeksponowany w Biurze Obsługi Mieszkańców. Tam też, jako cenna pamiątka, zawisł na ścianie przedwojenny orzeł z Ratusza ze śladami zniszczeń.

*
9 marca uroczyście otwarto Biuro Obsługi Mieszkańców.

W tym dniu w siedzibie Muzeum Podhalańskiego PTTK w nowotarskim Ratuszu otwarta została bardzo interesująca wystawa: „UNIKALNE, CENNE, CIEKAWE dokumenty ze zbiorów prywatnych Bogusława Giełczyńskiego”. Bogusław Giełczyński – urzędnik miejski z najdłuższym stażem, długoletni prezes OSP na Kowańcu, miłośnik starych dokumentów, zdecydował się pokazać szerokiej publiczności swe archiwalne zbiory gromadzone przez czterdzieści lat. Najstarsze dokumenty pochodzą z początku XIX wieku, najnowsze z 1999 roku, a właściwie z każdym z nich wiąże się odrębna historia. Na wystawie można było obejrzeć rozmaite dowody tożsamości, legitymacje, paszporty, okupacyjne kenkarty, także te świadczące o przynależności do Goralenvolku, świadectwa moralności, odezwy, zaświadczenie tożsamości konia, jak również dokumenty urzędowe świadczące o sprawnym i szybkim funkcjonowaniu ówczesnych sądów i prostych procedurach administracyjnych.

Również tego dnia odbyło się otwarcie wystawy „Na ścieżkach wyobraźni” – prac dzieci i młodzieży z pracowni plastycznej przy OPP w Rabce-Zdroju, z filią w Jabłonce, prowadzonej pod kierunkiem mgr Moniki Tlałki.

*
9–12 marca w Nowym Targu i Zakopanem odbyły się Zimowe Igrzyska Lekarskie. Medycy i ich rodziny rywalizowali w konkurencjach narciarskich, hokeju na lodzie i łyżwiarstwie szybkim.

*
10 marca w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotograficzną zatytułowaną „Filipiny”, na której swoje zdjęcia z podróży zaprezentował no­wotarżanin Tadeusz Grzegorzewski – podróżnik, fotograf i alpinista. Wernisaż był również spotkaniem z autorem fotografii, który interesująco opowiadał o egzotycznych krajach.

W tym dniu w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa rzeźby Ewy Janus. Autorka – adiunkt na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprezentowała prace wykonane z brązu i cyny, nawiązujące do sztuki medalierskiej.

*
11 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera Misterium „Pójdź za mną”. Organizatorami wielkiego spektaklu z udziałem 110 aktorów byli: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, nowotarski Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury i Katolickie Centrum Kultury w Krakowie. Próby trwały już od stycznia. Ks. Sławomir Kowalski, który przed 5 laty z grupą młodzieży zainicjował pasyjne widowisko, widząc ogromne zainteresowanie Misterium, przyjął w tym roku zamówienie na 10 spektakli. Scenariusz napisany przez Stanisława Mertensa i Piotra Piechę tym razem oparty został na tekstach Ewangelii i słowach Jana Pawła II, z zaakcentowaniem wezwania – zaproszenia Jezusa Chrystusa do podążania jego śladami. Widowisko wyreżyserował Piotr Piecha z Teatru Ludowego w Krakowie. Głębszemu przeżywaniu tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa sprzyjała odpowiednia scenografia autorstwa Andrzeja Kolusza i Mateusza Zaborowskiego. Aktorzy nie ograniczyli się do gry na scenie i tak np. Droga Krzyżowa wiodła częściowo przez widownię, co potęgowało przeżywanie Pasji. Po przedstawieniu w sali widowiskowej głośno zabrzmiała „Barka”, potem zerwała się burza oklasków i autorów Misterium nagrodzono owacją na stojąco. Ks. kardynał Franciszek Macharski, obecny na premierowym przedstawieniu, złożył podziękowania za piękne i wzruszające opracowanie Pasji, tym cenniejsze, że przygotowane przez lokalną społeczność i umacniające więzi międzyludzkie. Misterium „Pójdź za mną” było także wyrazem szczególnej pamięci i hołdu złożonego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

*
12 marca w działającym przy parafii św. Katarzyny „Dobrym Klubie” koncertował zespół „Chawerim”, a muzyka żydowska w jego wykonaniu cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko młodych nowotarżan.

*
13 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyły się powiatowe eliminacje 51. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym udział zgłosiło 29 uczniów z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, przeprowadzony został w formie czterech turniejów: recytatorskiego, teatru jednego aktora, poezji śpiewanej oraz „Wywiedzione ze słowa”. Do następnego etapu Konkursu, który odbędzie się w Nowym Sączu, jury zakwalifikowało: Magdalenę Pańszczyk z LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu i Sebastiana Chrobaka z II LO w Nowym Targu. Z LO w Rabce zakwalifikowali się: Katarzyna Gocała i Kamil Tuszyński. Uczestnicy eliminacji otrzymali dyplomy i nagrody.

W tym samym dniu w nowotarskim Zespole Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana zorganizowany został doroczny Pokaz Mody pod hasłem „Pejzaże Mody”, przygotowany przez uczniów klas II, III oraz IV technikum i liceum. Gala rozpoczęła się od prezentacji wiosennych sukni z szyfonu, atłasu i tiulu we wszelkich możliwych odcieniach zieleni, a potem pokazano letnie kolekcje. Wśród publiczności byli nie tylko uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1, ale także dyrektorzy innych szkół oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz inni zaproszeni goście.

*
W nowotarskim oddziale Polskiego Związku Wędkarskiego odbyła się miła uroczystość – wręczenie pucharów i dyplomów najlepszym wędkarzom oddziału. Wśród wyróżnionych był m.in. Sebastian Mensfeld uznany za najwszechstronniejszego wędkarza, Józef Lach – brązowy medalista Mistrzostw Europy i dwójka juniorów – Katarzyna i Wojciech Stolarczykowie.

*
14 marca zakończył się rejonowy etap Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Wręczono nagrody i wygłoszono referat na temat: „Geometria na sferze i jej konsekwencje”.

*
15 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera spektaklu „Ani słowa” w wykonaniu Grupy Teatralnej MOK „O szesnastej”. Sztukę wyreżyserował Juliusz Chrząstowski, aktor Teatru Starego w Krakowie, który prowadzi w MOK Studio Teatralne.

*
17 marca rozpoczęły się w Ludźmierzu „Rekolekcje z Tischnerem”, zorganizowane pod hasłem „Spotkanie w drodze” przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” i ludźmierskie Sanktuarium Matki Boskiej. W programie przewidziano m.in. spotkania rekolekcyjne z księdzem-poetą Marcinem Godawą, z ks. Marcinem Borowiczem, z dr Stanisławą Staszel, Janiną Ochojską, red. Wojciechem Bonowiczem, który przygotował dla uczestników archiwalny materiał filmowy i przywiózł najnowszą pozycję wydawnictwa „Znak” – Donos na Wojtyłę, autorstwa Marka Lassoty. W rekolekcjach tradycyjnie uczestniczyło wielu nowotarżan.

*
18 marca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się koncert chórów nowotarskich: „Echa Gorczańskiego” i „Gorców”, oraz Akademickiego Chóru „Organum” z Krakowa i zespołu instrumentalnego „Ricercar”. Koncert zorganizowano w 20. rocznicę śmierci Józefa Grzybka – wieloletniego organisty, chórmistrza, profesora licealnego i dyrygenta nowotarskich chórów.

*
20 marca w auli nowotarskiego 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego odbył się wykład senatora Jarosława Gowina, rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie, na temat: „Wydarzenia 2006 roku w świetle myśli ks. prof. Józefa Tischnera”. Spotkanie zgromadziło nie tylko społeczność szkolną, ale także członków i sympatyków Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”.

*
20–25 marca w Centrum Jana XXIII we Frascati odbyły się IX Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Udział w nich wzięli górale z różnych stron świata, łącznie około 140 osób, a najwięcej przyjechało ich z naszego kraju. Tradycyj­nie już, w rekolekcjach uczestniczyła grupa nowotarżan. Tematem wiodącym były zagadnienia sprawiedliwości i miłosierdzia. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów m.in. ks. bp Tadeusza Pieronka, o. Leona Knabita, prof. Stanisława Hodorowicza, pobierania nauk rekolekcyjnych, a także zwiedzenia ciekawych miejsc w Rzymie i Watykanie oraz uczestniczenia w pielgrzymce do Spello. Mieli także okazję uczestniczenia w konsystorzu, który odbył się 24 marca. Do Rzymu udała się liczna rzesza wiernych z Podhala, a wśród nich sporo nowotarżan, aby uczestniczyć w uroczystościach religijnych związanych z nadaniem godności kardynalskiej Pasterzowi Kościoła Krakowskiego i przekazaniem mu insygniów kardynalskich – biretu i pierścienia, przez Ojca Świętego Benedykta XVI. W uroczystościach uczestniczyła delegacja nowotarżan w składzie: przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, księża proboszczowie oraz grupa nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, którą ks. kardynał Stanisław Dziwisz wymienił jako jedną z nielicznych i skierował osobiste słowa do jej członków.

*
21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się Wiosenna Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych powiatu nowotarskiego „Dla Całkiem Zielonych”. Impreza rozpoczęła się happeningiem obok lodowiska, skąd wyruszyła parada złożona z uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ul. Krzywą przeszła do MOK-u. Podczas giełdy szkoły ponadgimnazjlane przedstawiały swoją ofertę edukacyjną, kierunki kształcenia, swój dorobek edukacyjny oraz artystyczny. Podhalańskie Targi Edukacyjne przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe umożliwiły gimnazjalistom zorientowanie się w ofertach poszczególnych szkół i ułatwiły właściwy wybór dalszego kształcenia.

Tego dnia hokeiści „Wojas-Podhale”, czyli popularne nowotarskie „Szarotki”, zdobyli brązowy medal. Po dłuższej przerwie stanęli znowu na podium. W nowotarskiej hali lodowej po wygranym meczu 4:2 z zespołem „Unii” Oświęcim wierni kibice i sympatycy hokeja nagrodzili zawodników za udany sezon 2005/2006 i zdobycie III miejsca brawami i gromkim „sto lat”.

*
W II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu odbył się III Konkurs Wiedzy Historycznej pod hasłem „Czy znasz świętą Jadwigę Królową?”. Do konkursu przygotowanego przez nauczycielki – Małgorzatę Lasyk i Annę Komorowską, przystąpiło 24 uczniów, spośród których uczennica klasy III gimnazjum – Wioleta Skrzekut, wykazała się najlepszą znajomością patronki szkoły i jej losów.

*
Podhalańska Wspólnota Samorządowa zorganizowała spotkanie na temat ogrzewania miasta. Gościem, który odpowiadał na pytania zebranych, był prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Andrzej Temecki. W debacie udział wzięli m.in. wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski, prezes Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Rozalia Kryj oraz inspektor Dariusz Jabcon z Urzędu Miejskiego. Niestety, wnioski z dyskusji nie były optymistyczne – toksyczny smog w zimowe dni będzie nadal wisiał nad miastem. Proekologiczne sposoby ogrzewania są zbyt drogie, samorząd nie dysponuje administracyjnymi metodami nakłaniania mieszkańców do korzystania z nośników ciepła przyjaznych środowisku, a polityka państwa także temu nie sprzyja. Konieczny jest specjalny projekt wspierania przyszłych inicjatyw mieszkańców zmierzających do ograniczenia emisji spalin.

*
23 marca odbyło się sympozjum lekarskie na temat żylaków kończyn dolnych. Główny organizator – dr Jacek Silczuk, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w nowotarskim SP ZOZ, zaprosił do udziału w szkoleniu specjalistę regionalnego do spraw chirurgii naczyniowej prof. Andrzeja Marię Cencorę ze Szpitala Bonifratrów w Krakowie.

*
24 marca w nowotarskim MOK odbyły się polsko-słowackie warsztaty artystyczne „Barwa”, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Popradzie w ramach programu „Talentem obdarzeni – bogaci kulturą”. Warsztaty, w których uczestniczyło 18 dzieci z Polski i Słowacji, prowadziły: Anna Dziubas (plastyka) i Krystyna Ciesielska (muzyka).

Również tego dnia w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się promocja tomiku wierszy Emila Kowalczyka pod tytułem Mosty serce orawskie? Została przygotowana przez Euroregion „Tatry” i Podhalańską Oficynę Wydawniczą, Związek Podhalan Oddział Kościelisko. Rok po śmierci Emila Kowalczyka – filologa, pedagoga i publicysty skupiającego się głównie na sprawach regionu, promowano trzeci, pośmiertnie wydany tomik jego wierszy. Uroczystość odbyła się w siedzibie Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”, którego był współtwórcą i wieloletnim szefem komisji kultury. W promocji udział wzięła rodzina, przyjaciele, współpracownicy i znajomi autora, a uświetniła ją muzyką orawską kapela Ludwika Młynarczyka.

*
Członkowie Platformy Obywatelskiej na zjeździe powiatowym wybrali przewodniczącego Zarządu Powiatowego, którym został Jan Smarduch – wójt gminy Nowy Targ, 40-osobową Radę Powiatu i 12 delegatów na Zjazd Regionalny w Krakowie. Podjęli także uchwałę o obowiązku wypracowania programu wyborczego w zakresie zadań gminnych i powiatowych, czyli dla całego powiatu.

*
Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 – Kasia Nawara i Mateusz Wolak, zdobyli I miejsce w V Małopolskim Konkursie Uczniów Szkół Specjalnych o Puchar Izby Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Konkurs odbył się pod hasłem „Potrawy z ryb w grodzie Kraka”. Laureaci z naszego miasta, wystrojeni w japońskie kimona, zaprezentowali tradycyjną potrawę japońską.

*
W nowotarskim Zespole Szkół Technicznych odbył się zorganizowany przez Europejską Unię Kobiet cykl bezpłatnych szkoleń mających pomóc kobietom w codziennych sprawach. Jak wykazały ankiety, największym zainteresowaniem cieszą się sprawy związane z mobbingiem w pracy. Po cyklu zajęć warsztatowych z zakresu prawa pracy mają się odbyć kolejne, poświęcone ustawie alimentacyjnej.

*
27 marca przebywał na Podhalu sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – Władysław Ortyl, który spotkał się z samorządowcami w Nowym Targu i Poroninie. Zapowiedział uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem wniosków w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz likwidację tzw. komitetów sterujących. Nie udzielił jednak odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości zmiany niekorzystnego dla Małopolski algorytmu naliczania środków w ramach programów operacyjnych, a tym właśnie problemem byli najbardziej zainteresowani przedstawiciele władz samorządowych.

*
29 marca odbyła się XXXVII Sesja Rady Miasta Nowego Targu, w czasie której radni m.in. przyjęli uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu metropolicie krakowskiemu ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Również w czasie tej sesji radni przyznali „Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu” pani Teresie Zydroń – nowotarskiej artystce, absolwentce krakowskiej ASP, znanej ze swoich prac plastycznych głównie z zakresu tkactwa artystycznego, byłej kierowniczce artystycznej Spółdzielni „Cepelia”, autorce cenionych projektów kilimów, gobelinów i haftów Przed salą obrad Urzędu Miasta otwarta została wystawa zdjęć znanego nowotarskiego fotoreportera Piotra Rayskiego-Pawlika zatytułowana: „Nowy Targ – Papieskie Miasto okryte żałobą po Janie Pawle II’’. Wystawa dokumentuje żałobę nowotarżan po śmierci Ojca Świętego.

Także w tym dniu prof. Barbara Świątek-Żelazny, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, wręczyła nagrody laureatom IV Regionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Drewnianych i Blaszanych Szkół Muzycznych I Stopnia, zorganizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną w Nowym Targu.

Władze naszego miasta przekazały 40 tys. zł na rozbudowę Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W sumie od podhalańskich samorządów uczelnia otrzymała 60 tys. zł. Nie jest to wiele, zważywszy, że inwestycja ma pochłonąć 6 mln zł, ma jednak swoje znaczenie, gdyż udział gmin liczy się przy staraniach o środki pomocowe.

*
31 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu z inicjatywy Starostwa Powiatowego odbyły się Podhalańskie Targi Edukacyjne. Impreza przygotowana była z myślą o absolwentach szkół średnich. Swoje oferty edukacyjne prezentowały uczelnie z Krakowa, Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu. Można było poznać nie tylko kierunki studiów, możliwości kształcenia poszczególnych uczelni, ale także perspektywy pracy po ich ukończeniu. Do promowania wykorzystano prezentacje multimedialne, stoiska, materiały reklamowe, indywidualne rozmowy. Targi Edukacyjne uatrakcyjnił występ studenckiego zespołu „Skalni” z Krakowa.

W tym też dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w szkolnych uroczystościach ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II. Starannie przygotowany program muzyczny współgrał z czytanymi przez uczniów fragmentami Tryptyku Rzymskiego. Potem wszyscy chwycili się za ręce i odśpiewali wspólnie „Barkę”. Na szkolnym korytarzu ustawiono wielkie serce, na którym uczniowie, rodzice i nauczyciele umieszczali swe serdeczne podziękowania dla Jana Pawła II. Zostały one następnie przepisane do specjalnej księgi pamiątkowej.

 

Tego dnia odbyła się także III Podhalańska Gala Piękna, Mody i Urody zorganizowana przez Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną „PARA”. W sali balowej restauracji „Steskal” odbyły się nie tylko pokazy mody, ale także konkurs Miss Polonia 2006 Podhala i pokazy tańca flamenco. O tytuł najładniejszej walczyło 12 finalistek, z których Julia Iwaszko z Nowego Targu najbardziej podobała się zarówno publiczności jak i jurorom. I wicemiss Podhala została także nowotarżanka – Agnieszka Jachymiak, a II wicemiss – Ewa Bilan z Zakopanego. Z uwagi na wysoki poziom eliminacji podhalańskich, oprócz zdobywczyni tytułu „Miss”, zakwalifikowano 6 najładniejszych dziewcząt do udziału w konkursie „Miss Polonia 2006 Małopolski”.


Kwiecień

1 kwietnia w Izbie Regionalnej w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja IV tomu „Prac Komisji Historii Wojskowości”, zawierającego opracowanie pod tytułem: Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914–1918. Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób, które z zainteresowaniem wysłuchały wykładu dr Krzysztofa Wielgusa, który był wprowadzeniem do dyskusji panelowej. Promocji towarzyszyła wystawa prac Sławomira Błażewicza z Warszawy, zatytułowana „Pro memoria poległych w I wojnie światowej w Małopolsce”. Promocję zorganizowano dzięki Polskiemu Towarzystwu Historycznemu Oddział Nowy Targ, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury oraz Związkowi Podhalan Oddział w Nowym Targu.

*
2 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II górale z całego Podhala modlili się w intencji Jego rychłej beatyfikacji. W obchodach tłumnie uczestniczyli także nowotarżanie. Uroczystości rozpoczęły się już w piątek w szkołach, które przygotowały specjalne programy poświęcone życiu i nauczaniu Papieża. Przy pomnikach i innych miejscach pamięci składano wiązanki kwiatów i zapalano znicze, a na urzędach, instytucjach i wielu prywatnych domach zawisły narodowe i papieskie flagi. Członkowie Akcji Katolickiej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii św. Katarzyny zorganizowali Drogę Krzyżową, która wyruszyła spod kościoła i przeszła pod Ratusz. Wielki sześciometrowy krzyż niesiony był na zmianę przez przedstawicieli różnych środowisk. Pod Ratuszem powtórzone zostały słowa testamentu Jana Pawła II oraz odtworzony był fragment papieskiej homilii. Potem uczestnicy trwali na modlitwie do pamiętnej godziny 21.37. Tak oto w naszym mieście wielotysięczny tłum wiernych z zapalonymi świecami w rękach uczcił pamięć zmarłego przed rokiem Ojca Świętego Jana Pała II.

Również w tym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa prac Ludwika Krzeczkowskiego i Kazimierza Pańszczyka zatytułowana „Zbliżenia – przyroda Ziemi Nowotarskiej”.

Także tego dnia Wojewódzki Związek Pszczelarzy zorganizował, z myślą o bartnikach z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, konferencję na temat chorób pszczół, profilaktyki, wykrywania i leczenia.

*
3 kwietnia w Kluszkowcach odbyły się „Wesołe Zawody Sportowe” kończące sezon zimowy 2005/2006. Rozegrano takie konkurencje jak: slalom równoległy, zjazd na sankach, zjazd na workach z sianem, rzut do celu. Przewidziano również dodatkową atrakcję w postaci pieczonego barana.

*
4 kwietnia odbyło się spotkanie władz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i Uniwersytetu w słowackim Preszowie, na którym przedstawiona została koncepcja współpracy. Ma ona obejmować m.in. wymianę studentów w ramach praktyk zawodowych i wakacyjnych, wspólne prowadzenie badań, a także wspólne celebrowanie inauguracji roku akademickiego oraz połączone juwenalia. W spotkaniu uczestniczył konsul Republiki Słowackiej w Polsce – Ivan Horsky.

*
Warto odnotować, że mieszkańcy Nowego Targu będą się już mogli starać o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania z tradycyjnego na proekologiczne. Nowotarscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie, mając na uwadze poważne zanieczyszczenie powietrza. Miasto będzie dofinansowywać instalowanie domowych kotłowni centralnego ogrzewania na gaz z sieci, olej opałowy, gaz płynny, energię elektryczną, drewno lub inne odnawialne źródła energii. Kwota dotacji uzależniona będzie od rodzaju przedsięwzięcia, budynku i jego powierzchni. Środki finansowe pochodzić będą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ponadto – zdaniem burmistrza Marka Fryźlewicza – jest nadzieja na uzyskanie pieniędzy w 2007 roku na realizację tego programu z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

*
W nowotarskim szpitalu rozpoczął działalność oddział leczenia uzależnień od alkoholu. Jest to czwarty tego typu oddział w województwie małopolskim, na razie dysponuje niewielką ilością łóżek, ale jest szansa na zwiększenie ich do 25. Pieczę nad nim sprawuje ordynator Oddziału Psychiatrycznego – Maciej Jachymiak. Jak bardzo oddział jest potrzebny, świadczy fakt, że chorzy muszą czekać na przyjęcie nawet kilka miesięcy. Zapotrzebowanie na tego typu placówki jest w całym kraju bardzo duże, tym bardziej jest potrzebna na naszym terenie, ponieważ wg statystyk na Podhalu spożywa się więcej alkoholu niż w innych rejonach Polski.

*
6–8 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu miały miejsce eliminacje powiatowe XIX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski Skawina – Kraków 2006”. Organizatorami eliminacji były: Starostwo Powiatowe, Miejski Dom Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu. Do eliminacji zgłosiło się łącznie z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego około 500 uczniów, w tym udział w kategorii muzycznej zgłosiło 78 solistów i zespołów, a w tanecznej – 24 grupy. Grand Prix i nominację do finału XIX Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych zdobyła Bogusława Cyrwus z Liceum Salezjańskiego w Czarnym Dunajcu. Oprócz niej powiat nowotarski reprezentować będzie 20 uczestników (solistów i zespołów muzycznych) oraz 7 zespołów tanecznych.

Tego dnia w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa prac plastycznych Marty Gąsienicy-Szostak zatytułowana „Tkanina unikatowa, Malarstwo i fotografia”.

W owym dniu w Zakopanem odbyło się również uroczyste zakończenie V plebiscytu „Najpopularniejszy Sportowiec Podhala” i „Młody As Podhala” 2005.

*
7 kwietnia w nowotarskim szpitalu na zwykle zatłoczonych korytarzach poradni specjalistycznych były pustki. Pacjenci dowiedzieli się z mediów o proteście lekarzy i w większości zrezygnowali z wizyt u specjalistów. Szpital w tym dniu funkcjonował jak w soboty i niedziele, pracowali tylko lekarze dyżurni, nie przeprowadzano planowych zabiegów, a jedynie te, ratujące życie. Nowotarscy lekarze, jak większość ich kolegów w całej Polsce, wzięli w ramach protestu urlop na żądanie i nie stawili się do pracy. Protestujący lekarze domagają się jeszcze w tym roku 30-procentowych podwyżek płac.

*
9 kwietnia nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wystawę malarstwa i wieczór poezji Andrzeja Słobodzińskiego. Spotkanie odbyło się w ramach nowo powstałego cyklu „Laboratorium Sztuki”. Tego dnia odbył się po raz kolejny najstarszy w Polsce Konkurs Palm Wielkanocnych „Święta Bazi”, organizowany przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, którego celem jest podtrzymanie ludowej tradycji obrzędów Wielkanocnych.

*
10 kwietnia nowotarskie Gimnazjum nr 1 zorganizowało I Konkurs Internetowy pt. „Jan Paweł II – człowiek wszechczasów”, którego uroczyste zakończenie odbyło się w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego ciekawego konkursu był Mateusz Wiczyński – gimnazjalny nauczyciel informatyki.

*
11 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk”. Tym razem poświęcone było pamięci ks. Jana Twardowskiego, jego życiu i twórczości. W wieczorze poetycko-muzycznym wystąpili: Agata Bernadt (śpiew, słowo) i Adam Prucnal (piano, skrzypce). Można było także obejrzeć wystawę ze zbiorów Centrum Kultury Katolickiej Kraków-Mistrzejowice zatytułowaną „Ks. Jan Twardowski”. Patronat honorowy nad imprezą objął ks. kardynał Franciszek Macharski.

Do tradycji należą już „Wieczory Wielkopostne” w wykonaniu chóru „Hilaritas”, organizowane w Galerii MBWA „Jatki”. W tym roku na niezwykłą atmosferę wieczoru złożyły się starannie dobrane pieśni oraz utwory poetyckie (m.in. Józefa Czechowicza, ks. Jana Twardowskiego i Wandy Szado-Kudasikowej), a także nastrojowa aranżacja.

*
16 i 17 kwietnia przypadały w tym roku Święta Wielkanocne. Wierni tłumnie uczestniczyli w uroczystościach wielkanocnych i spędzali święta głównie w rodzinnym gronie. Wycieczkom nie sprzyjały warunki panujące w Gorcach, ani Tatrach, gdzie wzrosło zagrożenie lawinowe. W mieście święta minęły bardzo spokojnie. Spokojnie również przebiegł świąteczny weekend na podhalańskich drogach.

*
18 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kolejną, już XII Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego, która tym razem odbyła się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry”. Wysłuchano m.in. wykładu dra Artura Paszko, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, pt. „XXI Wiek – Społeczeństwo – Biblioteki – Technologie”. Z kolei dyrektor Biura Związku Euroregionu „Tatry” Antoni Nowak wygłosił prelekcję, pt. „Polsko-Słowacka współpraca transgraniczna w dziedzinie kultury na przykładzie Euroregionu »Tatry«”, zilustrowaną dwoma filmami zrealizowanymi dzięki unijnemu wsparciu. Następnie Tomasz Trancygier ze Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie mówił o prasie bibliotecznej na Słowacji i swoich osobistych refleksjach na temat dwukulturowości.

Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił na wi­dowisko teatralne zatytułowane „Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II” w wykonaniu zespołów regionalnych „Watra” z Bańskiej i „Mali Śwarni” z Nowego Targu. Po obejrzeniu przedstawienia członkowie Związku Podhalan udali się do Izby Regionalnej, gdzie czekało na nich „święcone” – czyli smakołyki wielkanocne na świątecznie udekorowanym stole. Biesiadę urozmaiciła muzyka góralska.

Owego dnia rozpoczął się w całej Polsce tzw. „Żółty tydzień”. Również w naszym mieście nowotarski „Sanepid” prowadził akcję informacyjną na temat zagrożeń związanych z zakażeniem się żółtaczką oraz zachęcał do szczepienia się przeciw groźnym wirusom powodującym tę ciężką chorobę.

*
20 kwietnia ks. kardynał Stanisław Dziwisz odwiedził Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, świętującą 60-lecie swego istnienia. Powitała go delegacja nauczycieli i uczniów z dyrektorem Stanisławem Rakoczym na czele. Młodzież szkolna i nauczyciele przygotowali minikoncert muzyki Chopina, wystąpił chór „Gorce”, który na życzenie gościa zaśpiewał także najpopularniejszą pieśń z „Nieszporów Ludźmierskich” – „Matko Boska Ludźmierska”. Ks. kardynałowi towarzyszył ks. prałat Andrzej Fryźlewicz.

Także w tym dniu w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach akcji „Czytamy dzieciom” spotkała się z dziećmi Barbara Pachniowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Najpierw dzieci z zainteresowaniem słuchały baśni, potem za wykazanie się ich znajomością otrzymywały nagrody, a na zakończenie były dla wszystkich słodycze.

*
21 kwietnia delegacja nauczycieli, dyrektorów szkół i uczniów z niemiec­kiego Radevormwald zakończyła tygodniowy pobyt w naszym mieście. W jego trakcie zwiedzili nie tylko Nowy Targ i Podhale, ale także Kraków i Oświęcim, odwiedzali nowotarskie szkoły, nawiązywali współpracę i planowali wymiany uczniowskie. Na zakończenie pobytu przybyli do Ratusza, gdzie burmistrz Marek Fryźlewicz podziękował gościom za wizytę i wręczył im teczki z materiałami o Nowym Targu oraz pamiątki.

*
21–23 kwietnia w Czarnym Dunajcu odbyły się po raz XXXI Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski. Na konkursie powiat nowotarski reprezentowały następujące grupy z przedstawieniami: „Mało Prowda” z Szaflar – „Od zyniacki do zwady”, „Watra” z Czarnego Dunajca – „Rafanie lnu”, „Honielnik” z Czerwiennego – „Wieśniany zwyk”, „Majowy Wierch” z Kacwina – „Kupcy”, „Frydmanianie” z Frydmana – „Werbunek a u nos asynterka”.

*
23 kwietnia do słowackiego Kieżmarku udała się reprezentacja nowotarskiego Urzędu Miejskiego, aby rozegrać mecz z tamtejszymi urzędnikami. Przy okazji nowotarska delegacja obejrzała rozgrywane tam zawody jeździeckie.

Członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej odbyli spotkanie wyborcze, w którym uczestniczyło ponad 30 osób. Na kolejną, czteroletnią kadencję kierowanie PWS powierzono ponownie prof. Stanisławowi Hodorowiczowi. W skład Zarządu weszli także: Marek Fryźlewicz – wiceprzewodniczący, Krystyna Góźdź – sekretarz, Marek Gruca – skarbnik. W najbliższych wyborach na szczeblu miejskim Podhalańska Wspólnota Samorządowa zamierza wystartować samodzielnie, a na szczeblu wojewódzkim – zależnie od efektów rozmów prowadzonych z partiami politycznymi działającymi na Podhalu.

*
24–26 kwietnia nowotarski Urząd Miejski rozpoczął „Sprzątanie Świata” od akcji „Sprzątanie Nowego Targu”. Po długiej i ciężkiej zimie nastała pora na porządki. Było co sprzątać. Znikający śnieg na trawnikach, chodnikach i placach powoli odsłaniał to wszystko, co mieszkańcy pozostawili tam w czasie ostatnich miesięcy. W niektórych częściach miasta, zwłaszcza na peryferiach, czy nad brzegami Dunajca zalegały sterty odpadów. Niestety mieszkańcy nie oszczędzili nawet pobliskich zagajników i lasów, gdzie spotkać można było dzikie wysypiska śmieci. Ciężki wstyd. Do sprzątania zgłosiły się szkoły i każda robiła porządki w przydzielonej jej części miasta. Do wzięcia udziału w akcji zostali także zaproszeni mieszkańcy naszego miasta.

*
26 kwietnia w ramach obchodów 660-lecia Nowego Targu odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury pokazy uczniów technikum odzieżowego Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu. Impreza pod nazwą „Pejzaże Mody” cieszyła się dużą popularnością.

W tym też dniu odbyły się ćwiczenia, w których wzięło udział 130 strażaków, łącznie z grupą specjalistyczną chemiczno-ekologiczną. Akcją dowodził komendant PSP – Józef Galica. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie procedur alarmowych i powiadamiania w ramach systemu ratowniczo-gaśniczego. Przeprowadzone zostały na terenie nowotarskiego GASPOL-u.

*
27 kwietnia w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się sesja Rady Miejskiej, w trakcie której udzielono burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Radni uchwalili także m.in. regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i przyjęli hejnał Nowego Targu.

W tym dniu w Remizie OSP w Rabie Wyżnej miała miejsce uroczystość podsumowania i wręczenia nagród Konkursu „Jan Paweł II – Niech przetrwa to co niezniszczalne”. Organizatorami byli: dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej Krzysztof Faber, wójt Gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz oraz proboszcz Parafii w Rabie Wyżnej ks. Antoni Zuziak.

*
28 kwietnia Nowy Targ gościł ks. kardynała Stanisława Dziwisza, który udzielił sakramentu bierzmowania młodym nowotarżanom w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Był także gościem na uroczystości pożegnania absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Do tegorocznych maturzystów skierował ciepłe słowa, pobłogosławił społeczności licealnej i ofiarował szkole obraz z wizerunkiem Jana Pawła II. Ks. kardynał obdarowany został grafiką autorstwa Marcina Ozorowskiego, przedstawiającą symbole jego drogi życia i kapłaństwa.

Tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej otwarto wystawę „Jan Paweł II był i jest wśród nas”. Ponadto zespół „Mali Łopuśnianie” przedstawił program artystyczny.

*
29 kwietnia tegoroczni maturzyści zakończyli już lekcje szkolne i pozostały im ostatnie przygotowania do egzaminu maturalnego. W czasie przedmaturalnych pożegnalnych spotkań w szkołach odebrali moc najlepszych życzeń, podziękowań, a niektórzy – wyróżnień i nagród. Tradycyjnie swą prywatną nagrodę w kwocie 500 zł burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał najlepszemu uczniowi Technikum Weterynaryjnego – Rafałowi Smędzikowi.

W tym też dniu Senat Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wybrał na kolejną kadencję dotychczasowego rektora – profesora Stanisława Hodorowicza. PPWSZ podpisała umowę o współpracy z nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Będzie to swoiste braterstwo w Nowym Targu – stuletniej szkoły z pięcioletnią uczelnią.

Niestety, w tym dniu doszło także do tragedii w nowotarskim Zespole Szkół Technicznych. Jeden z czwórki uczniów malujących w czynie społecznym klasowe pomieszczenie, 18-letni Szymon, wydostał się przez właz na dach, z którego spadł i poniósł śmierć na miejscu. Wiele wskazuje na to, że do nieszczęścia przyczynił się alkohol spożywany przez uczniów, pozostawionych tego dnia (była to sobota) bez jakiejkolwiek opieki ze strony szkoły.

*
W nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięta została VII edycja Nowotarskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Talencik 2006”. Wśród 288 prac plastycznych wykonanych w różnych dziedzinach i różnymi technikami, dostarczonych na konkurs z 13 placówek oświatowych, wiele zaskakiwało różnorodnością podejmowanych przez młodych artystów tematów i oryginalnością form. Jury przyznało 19 nagród i 17 wyróżnień (w trzech grupach wiekowych), a laureaci otrzymali nagrody z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza. Prace wyeksponowane zostały na wystawie pokonkursowej w Młodzieżowym Domu Kultury.

*

 

30 kwietnia odbył się w naszym mieście pierwszy wielki zjazd rodzinny Bąków. W remizie OSP na Kowańcu zasiadło przy stołach prawie 70 osób. Przybyli z Nowego Targu i okolic, a także z różnych stron Polski. Zabrakło jedynie przebywających za granicą. Jak wspominał senior rodu – Andrzej Bąk, początek liczącej 93 członków rodzinie dali Maria i Julian Bąkowie, którzy pobrali się w Nowym Targu przed II wojną światową i wychowali siedmioro dzieci. Takich rodzinnych zjazdów na Podhalu jest niewiele, a w naszym mieście organizowali je dotychczas tylko Rajscy. Bąkowie są drugą, wielką rodziną, która zamierza spotykać się na corocznych zjazdach.


Maj

1 i 3 maja odbył się po raz X w Maniowach Podhalański Przegląd Poezji Religijnej im. Katarzyny Kracik pod honorowym patronatem Kardynała Dziwisza. Od tego roku impreza objęła swoim zasięgiem nie tylko Podhale, ale całą Polskę. W przeglądzie można było recytować wybrany utwór dowolnego autora, pod warunkiem, że prezentował on szeroki zakres wartości religijnych i ogólnoludzkich.

*
2 maja Liga Obrony Kraju zorganizowała na swojej strzelnicy zawody rozpoczynające sezon strzelecki 2006 r.

*
3 maja odbyły się obchody 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Urząd Miasta Nowego Targu. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą przy kościele św. Katarzyny z udziałem Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Następnie poczty sztandarowe, władze miejskie i powiatowe, delegacje związków, organizacji, instytucji oraz mieszkańcy przeszli na Rynek, gdzie złożono kwiaty pod tablicą na Ratuszu upamiętniającą zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej i tablicą ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystość uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej. Po południu mieszkańcy zostali zaproszeni na festyn, który odbył się w sąsiedztwie CPN przy ul. Szaflarskiej.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Amfiteatrze Parku 1000-lecia w Jabłonce odbył się XVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.

*
4 maja burmistrz Marek Fryźlewicz i Muzeum Podhalańskie PTTK zaprosili na otwarcie wystawy zatytułowanej „Orzeł Biały – płaskorzeźby Kazimierza Góreckiego”, przedstawiającej wizerunki Orła Białego od czasów Bolesława Chrobrego, aż po czasy współczesne. Po wnikliwych poszukiwaniach w bibliotece i Internecie autor odtworzył z monet książąt piastowskich, tarcz, pieczęci i różnych dokumentów historycznych wizerunki Orła Białego i wykonał 32 płaskorzeźby w drewnie, które obrazują przemiany, jakim w ciągu wieków ulegało nasze godło państwowe.

*
Nasilający się w ostatnich tygodniach konflikt między Starostwem nowotarskim i dyrekcją szpitala z jednej, a pracownikami ZP ZOZ z drugiej strony, oraz zaniepokojenie sytuacją powstałą w nowotarskim szpitalu zagrażającą zarówno pacjentom, jak i funkcjonowaniu szpitala, było powodem wystąpienia burmistrza Marka Fryźlewicza z propozycja zorganizowania spotkania, w którym mógłby on spełnić rolę mediatora. Fakt, że burmistrz nie jest skonfliktowany z żadną ze stron dobrze rokował ewentualnej mediacji. Niestety, nie skorzystano z propozycji.

*
4 maja Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu obchodziła jubileusz 60-lecia. Z tej okazji odbył się koncert w wykonaniu pedagogów szkoły.

*
5 maja w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” zorganizowane zostało spotkanie z radcą handlowym ambasady słowackiej. Tematem rozmów była współpraca gospodarcza i wymiana towarowa ze Słowacją. Do udziału w spotkaniu zaproszono przede wszystkim przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem lub nawiązaniem kontaktów gospodarczych ze Słowacją.

Był to też „Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”, uroczyście obchodzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rabce-Zdroju.

*
5–7 maja w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu odbyły się XI Podha­lańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz. Ponad osiemdziesięciu wystawców przedstawiło nowe trendy w budownictwie i wyposażeniu. Zaprezentowano najnowsze rozwiązania technologiczne w branży, nowe propozycje ogrzewania, alternatywne źródła energii (nawet piec na owies!), a także gotowe projekty domów. Dużym zainteresowaniem cieszył się dom wymyślony i wykonany przez Tadeusza i Lesława Jędrysków (ojca i syna). Tani w budowie i eksploatacji nazwany został „Darmodomem”. Konstrukcja wykonana ze stali ocynkowanej, a ściany wypełnione blokami styropianu, lub cegłą, pozwalają na wybudowanie domu w dwa tygodnie. W uroczystym otwarciu Targów udział wzięli liczni goście, m.in. starostowie, parlamentarzyści, rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz i burmistrz Marek Fryźlewicz, który patronował imprezie. Ilość wystawców i zainteresowanie targowymi stoiskami zwiastują koniec kryzysu w budownictwie i nadejście lepszej koniunktury. W drugim dniu przyznane zostały nagrody i puchary. Złote Ciupagi otrzymały firmy: „Sam­bud” z Nowego Targu za prezentację systemu budowy „Darmodomu”, Kotły Żywiec z Żywca za prezentację kotła KDO „Ekonomic” oraz PHU Kora Kraków za kocioł „Primus Eco Inter Pares”. Rozdano także puchary za najciekawsze aranżacje stoisk. Dwa otrzymały firmy eksponujące meble wypoczynkowe, a trzeci puchar – firma oferująca materiały budowlane. Trzy firmy wyróżniła Nowotarska Izba Gospodarcza i nagrodziła je „Złotymi Piórami” przyznawanymi za przedsiębiorczość.

*
Józef Trzciński – radny, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Nowego Targu, ratownik górski, nowotarski Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, właściciel piekarni prowadzonej od pokoleń przez jego rodzinę – został Małopolskim Rzemieślnikiem Roku. W X edycji konkursu organizowanego przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie zwyciężył w kategorii producentów. W sali obrad Urzędu Miasta w Krakowie odebrał z rąk prezesa Zdzisława Treli statuetkę „Najlepszy Rzemieślnik Małopolski” i otrzymał mnóstwo gratulacji, zasłużonych pochwał i serdecznych życzeń. Rodzinną firmę Józefa Trzcińskiego znają wszyscy nowotarżanie – dzieje piekarni Trzcińskich to przecież kawał historii miasta, znają ją także podopieczni PKPS i inni ubodzy, którzy zawsze mogą liczyć na wsparcie, jak również organizatorzy imprez charytatywnych, którzy nieodmiennie spotykają się ze szczodrością właściciela.

*
7 maja JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz arcybiskup metropolita krakowski odprawił w swojej rodzinnej parafii w Rabie Wyżnej mszę św. prymicyjną w dniu odpustu ku czci Św. Stanisława BM. W uroczystości wzięło udział kilka tysięcy wiernych, uczestniczyli też bliscy ks. kardynała, duchowni i delegacje z całego Podhala. Nie zabrakło także nowotarżan. Mimo deszczowej pogody, msza św. została odprawiona na ołtarzu polowym obok kościoła. Później na scenie koło gimnazjum koncertowały zespoły regionalne, chóry i Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W tym też dniu w salce Ducha Świętego przy kościele św. Katarzyny wystąpił zespół OX, który wykonuje muzykę określaną jako nurt chrześcijański. Koncert odbył się w ramach cyklu „No drugs, no cigarettes, no alcohol”.

Tego dnia na torze rajdowym przy „zakopiance” odbyła się IV edycja Off Road – rajdu samochodów terenowych pod nazwą „Wiosenna taplanina”.

*
8 maja w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa i rzeźby Marka Grabowskiego – artysty z Dąbrowy Górniczej, absolwenta PWSSP w Poznaniu, zdobywcy Grand Prix na I Ogólnopolskim Biennale Pasteli w 2006 r.

*
8–15 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała (w ramach ogólnopolskiej akcji) „Tydzień Bibliotek”. We wszystkich placówkach MBP przygotowano mnóstwo różnorodnych imprez adresowanych głównie do dzieci i młodzieży, upowszechniających książki i czytelnictwo, a także wykorzystanie Internetu w celach edukacyjnych. Przeprowadzono wiele konkursów, lekcji bibliotecznych, edukacyjnych zabaw, spotkań (m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem spotkanie z policjantem pod hasłem „Bezpiecznie na drogach”), czytano dzieciom bajki (m.in. czytał dzieciom ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, który wykorzystał spotkanie także do rozmowy z najmłodszymi czytelnikami). W promowaniu czytelnictwa pomocne były również filmy, różne gry i zabawy.

*
10 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki „Spotkania Literackie Nowy Targ 2005” pod redakcją Macieja Pinkwarta. Jest to już drugie wydawnictwo członków Klubu Literackiego działającego przy Miejskim Ośrodka Kultury w Nowym Targu oraz korespondentów internetowych. Książka zawiera prozę, niekiedy o charakterze wspomnieniowym, beletrystykę, teksty popularnonaukowe, publicystykę, a także wiersze, w których dominuje liryka osobista i refleksja. Promocję uświetnili członkowie Studium Teatralnego MON, czytający fragmenty prozy i poezji w opracowaniu Juliusza Chrząstowskiego.

*
Nowotarskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poinformowało o organizowanych bezpłatnie dyżurach specjalistów w zakresie prawa, psychologii, pedagogiki, psychiatrii, a także możliwości rozmowy z pracownikiem socjalnym. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Bolesława Wstydliwego 14 specjaliści udzielają porad przede wszystkim ofiarom przemocy.

*
W niedawno otwartej nowoczesnej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbył się „Koncert Wiosenny”, w którym udział wzięli nauczyciele i uczniowie szkoły. Koncert zainaugurował obchody 60-lecia powstania Szkoły Muzycznej.

*
11 maja w patio Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Józefa Bieleckiego z Bielska-Białej – nieżyjącego już artysty związanego z nowotarskim Klubem Plastyka Amatora, oddanego pacjentom lekarza harcerza, autora książek o Oldze Małkowskiej. Wernisaż odbył się przy ognisku, z harcerskimi pieśniami i wspomnieniami o autorze.

*
12 maja Szkoła Podstawowa Nr 11 świętowała 15-lecie nadania imienia Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości udział wzięła nie tylko społeczność szkolna, ale także władze miasta, kuratorium oświaty, przybyli również byli żołnierze AK i przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień. Uczniowie zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, a burmistrz Marek Fryźlewicz i komendant WKU płk Krzysztof Cypara wręczyli medale Pro Memoria przyznawane za kultywowanie pamięci o żołnierzach AK honorowym gościom jubileuszu: byłym żołnierzom AK – Janowi Kacwinowi i Tadeuszowi Morawie, oraz Ewie Gąsior i Elżbiecie Geryszewskiej z grona nauczycielskiego szkoły.

*
13 maja nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował posiady góralskie, które tym razem odbyły się w formie majówki. Uczestnicy zebrali się przy bacówce „Pod Działem”. Przy kapliczce odbyło się nabożeństwo maryjne, a potem wspólne posiady.

*
15 maja w sali widowiskowej MOK przeprowadzone zostały eliminacje XXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Bajdurek”. W eliminacjach wzięło udział 16 szkolnych grup teatralnych ze szkół podstawowych i gimnazjów. Laureatami zostali: zespół teatralny z Odrowąża za spektakl „Noc bajek” i zespół teatralny z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 za przedstawienie zatytułowane „Sztuka o mało co teatralna”. Zwycięzcy nowotarskich eliminacji wezmą udział w finale Przeglądu w Nowym Sączu.

*
16 maja Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Czarny Dunajec, Zarząd Główny Związku Podhalan, Oddział Związku Podhalan w Czerwiennem oraz oo. Paulini z Bachledówki zaprosili na III Papieską Majówkę na Bachledówce, w ramach której odbył się Konkurs Góralskiej Pieśni Religijnej. Ideą konkursu jest propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala. Jest to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej góralskiej oraz do prezentacji zapomnianych już pieśni religijnych.

*
W naszym województwie gościła liczna delegacja przedstawicieli ukraińskiej oświaty. Wizyta była kontynuacją współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty. Trzy ukraińskie delegatki odwiedziły Nowy Targ. Kierowniczka nowotarskiej delegatury Kuratorium Krystyna Gucwa podejmowała ukraińskie metodyczki w Miejskim Przedszkolu na Kowańcu, gdzie mogły obejrzeć zajęcia aktywizujące, przygotowane przez dyrektorkę przedszkola Annę Jędrol wraz z innymi nauczycielkami. Delegatki zwiedziły także inne przedszkola, uczestniczyły również w spotkaniu z burmistrzem, radnymi, kierowniczką delegatury Kuratorium i dyrektorkami nowotarskich przedszkoli.

*
17 maja znane były wyniki sprawdzianów przeprowadzonych na zakończenie nauki w szkołach podstawowych. Średnia w województwie małopolskim wyniosła 26,39 punktów na 40 możliwych, natomiast średnia w powiecie nowotarskim 24,84 punktów. Spośród wszystkich nowotarskich podstawówek najlepszy wynik z testów wieńczących 6-letnią naukę uzyskali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 – średnia 27,8 punktów; następnie Szkoły Podsta­wowej nr 2 – 26,6 punktów i Nr 11 z wynikiem 26,3 punktów. Warto odnotować, że wśród nowotarskich uczniów byli tacy, którzy uzyskali 40 punktów, a więc maksymalną ilość.

*
17 i 18 maja pod honorowym patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza odbyły się III Podhalańskie Juwenalia 2006 zorganizowane przez Samorząd Studencki oraz studentów Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Było to równocześnie świętowanie 5-lecia istnienia podhalańskiej uczelni. Rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele Św. Katarzyny w Nowym Targu. Po przemówieniach rektora uczelni oraz burmistrza wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski wręczył młodzieży symboliczne klucze do miasta. Samorząd studencki zaprosił na wspólną zabawę także młodzież ze szkół średnich. W programie przewidziano wiele atrakcji, m.in. korowód przebierańców, koncerty muzyczne folkowe i rockowe (zespołów „Rzoz”, „Akcent”, „Dzikie Pola”, „Ratatam”), bicie rekordu w zbiorowym fitnessie, wybór najmilszej studentki i studenta. W drugim dniu przeprowadzono rozgrywki sportowe na hali „Gorce”: pokaz karate, konkurs rzutów do kosza, zawody w piłce siatkowej, w piłce nożnej, turniej unihokeja, zawody tenisa stołowego.  

*
18 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć przedstawienie przygotowane przez wychowanków nowotarskich przedszkoli samorządowych i niepublicznych, zatytułowane „Wiosenny uśmiech przedszkolaka”.

W tym dniu odbyło się także Zgromadzenie Przedstawicieli Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” im. Władysława Orkana, podczas którego omawiano sprawy aktualne i problemy związane z działalnością Spółdzielni, która przetrwała czasy przemian i dostosowuje swoje placówki handlowe do wymogów dzisiejszych klientów.

Tego dnia w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej otwarto wystawę poświęconą pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II „Szukałeś nas – idziemy do Ciebie...”.

*
19 maja odbył się (po raz trzynasty) Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”. Uroczystego otwarcia dokonał wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak. Po Konkursie Andrzeja Skupnia Florka jest to druga poetycko-gawędziarska impreza Podhala.

*
20 i 21 maja nowotarski Aeroklub wspólnie z Zarządem Małopolskim LOK zorganizował Mistrzostwa Polski Modeli Spalinowych i Elektrycznych Off Road klasy Start. Była to jedna z największych tego typu imprez organizowanych w Polsce. Do II edycji zawodów zgłosiło udział około 100 czołowych zawodników z Polski, a także zawodnicy z Czech i Słowacji. Emocje nie były mniejsze niż na wielkim rajdzie samochodowym. Warto odnotować, że zaledwie przed rokiem garstka zapaleńców zbudowała na skraju nowotarskiego lotniska profesjonalny tor dla niewielkich samochodów terenowych. Modele przypominają zwykłe zabawki, ale ich silniki potrafią je rozpędzić do 100 km/h. Klub Team RC Model Sport zrzesza obecnie 15 członków i ma licznych sympatyków.

*
21 maja na nowotarskim torze off-roadowym przy „zakopiance” odbyły się pierwsze zawody z cyklu „O Puchar Tatr w Motocrossie”.

W tym samym dniu w salce Ducha Świętego w „Dobrym Clubie” przy kościele św. Katarzyny koncertował zespól „Ruah”.

Tego dnia w Amfiteatrze Parku Tysiąclecia w Jabłonce odbył się koncert charytatywny „Orawa Dzieciom Afryki” połączony z „Orawskim Dniem Dziecka”. Program koncertu obfitował w atrakcje: kosztowanie afrykańskich potraw przygotowanych przez rodowitych Afrykańczyków, wystawę misyjną, występ zespołów „Małe Podhale”, „Dzieci z Brodą” pod kierownictwem Joszka Brody, „Turnioki”, spektakl „Zespół Śpiących Księżniczek”.

*
Nowy Targ w kategorii „miast dużych” został laureatem konkursu „Trzy Korony Małopolski” zorganizowanego przez „Gazetę Krakowską” wspólnie z TV Kraków i Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski. W konkursie liczyły się podstawowe czynniki atrakcyjności miast-uczestników i głosy czytelników.

*
22 maja dokonano uroczystego otwarcia nowego biura konsultacyjnego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Rabce-Zdroju.

*
23 maja burmistrz Marek Fryźlewicz w trakcie gali w Krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odebrał wyróżnienie z rąk marszałka małopolskiego Janusza Sepioła. Warto z satysfakcją odnotować, że nasze miasto po raz drugi zostało laureatem tego konkursu.

*
25 maja funkcjonariusze straży granicznej zlikwidowali dwa arsenały – jeden w mieszkaniu w bloku przy ul. Kopernika w Nowym Targu, a drugi w prywatnym domu w Klikuszowej. Różnorodna broń i amunicja (ckm, rkm, pistolety, karabiny automatyczne, granaty, bagnety, obrzyny oraz 800 sztuk amunicji różnego kalibru, a także sprzęt do produkcji amunicji) w większości była sprawna. Broń mogła być używana do kłusownictwa, o czym świadczy duża ilość amunicji myśliwskiej. Właściciele arsenałów zostali zatrzymani przez straż graniczną.

*
W nowotarskich liceach rozstrzygnięte zostały konkursy na dyrektorów. W Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego dyrektorem została Maria Kopeć, z wykształcenia matematyczka, ostatnio pracująca w nowotarskiej delegaturze Kuratorium. Zastąpiła na tym stanowisku Franciszka Janczego, który po wieloletniej pracy nauczyciela historii, a potem dyrektora szkoły, odszedł na emeryturę. W Zespole Szkół nr 3 konkurs na dyrektora II LO wygrał dotychczasowy dyrektor Henryk Chrobak.

*
Po wielu dyskusjach i długich przygotowaniach uchwalony został przez Radę Miejską „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Nowy Targ”. Będzie obowiązywał od 1 stycznia 2007 roku. Jest to bardzo szczegółowy regulamin, określający zasady postępowania z odpadami, ściekami, precyzujący obowiązki właścicieli posesji i firm w zakresie utrzymania ładu, porządku, sprzątania i odśnieżania, a także obowiązki właścicieli zwierząt. Jeden z rozdziałów regulaminu jest katalogiem obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe. Jeżeli uchwalony regulamin będzie w naszym mieście przestrzegany, a obowiązki mieszkańców w tym względzie konsekwentnie sprawdzane i egzekwowane – Nowy Targ będzie na pewno miastem czystym, ładniejszym i bardziej bezpiecznym, co leży w interesie wszystkich mieszkańców. Do wszelkich kontroli związanych z przestrzeganiem regulaminu uprawnione są wszystkie służby podległe burmistrzowi.

*
25–28 maja Polska gościła Ojca Świętego Benedykta XVI. Na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie licznie wyruszyli wierni z całego Podhala, każda parafia organizowała pielgrzymki, a wiele osób zdecydowało się na indywidualny wyjazd. Licznie w Krakowie reprezentowany był Nowy Targ ze swoimi pięcioma parafiami, które zorganizowały pielgrzymki autokarowe, ponadto służyły radą i pomocą także indywidualnym pielgrzymom, a wielu nowotarżan wyruszyło na spotkanie z Benedyktem XVI prywatnymi samochodami. W związku z papieską pielgrzymką 26 maja był dniem wolnym od pracy w Urzędzie Miejskim i miejskich jednostkach organizacyjnych, także w starostwie nowotarskim, ZUS-ie i innych firmach, co wielu osobom ułatwiło spotkanie się z Ojcem Świętym. Stu ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR pojechało do Krakowa, aby zabezpieczyć na Błoniach mszę świętą z udziałem Benedykta XVI. Ratownicy pełnili służbę porządkową przez 24 godziny przy sektorze „VIP-ów” znajdującym się bardzo blisko ołtarza. Warto odnotować szczególne spotkanie z papieżem Jerzego Bieleckiego z Nowego Targu – byłego więźnia KL Auschwitz. Jerzy Bielecki znalazł się wśród 32 byłych więźniów, którzy spotkali się z Benedyktem XVI w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz i miał jedyną w swoim rodzaju szansę zamienienia z Ojcem Świętym kilku zdań, a także pokazania medalu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, który otrzymał w 1986 roku.

W pierwszym dniu pobytu Benedykta XVI w Polsce uczniowie Szkoły Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu wraz ze swoim dyrektorem odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Ludźmierskiego.

*
29 maja na nowotarskim stadionie sportowym rozpoczął się XXV Turniej Dzikich Drużyn. W jubileuszowym turnieju walczyło zaledwie 8 zespołów z nowotarskich szkół podstawowych. Finał zaplanowano na Dzień Dziecka.

*
30 maja z okazji Dnia Matki otwarta została w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury pokonkursowa wystawa zatytułowana „Matka w oczach dziecka”. Było to pokłosie XXXI Małopolskiego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Urząd Miasta Nowy Targ, Kuratorium Oświaty w Krakowie i Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu. W konkursie wzięło udział 59 placówek, które łącznie zgłosiły 866 prac z różnych dziedzin plastyki, wykonanych rozmaitymi technikami. Przeważały prace malarskie, graficzne, rzeźbiarskie. Jury przyznało 27 nagród i 35 wyróżnień w 4 kategoriach wiekowych. Ponadto przyznano wyróżnienia 14 placówkom. Nagrody laureatom wręczał burmistrz Marek Fryźlewicz. Nagrodzone i wyróżnione prace można było oglądać w hollu MOK.

W tym dniu odbyła się także II edycja Konkursu Wiedzy o Podhalu, Orawie, Pieninach i Spiszu. Pomysłodawcą konkursu i autorem pytań był nauczyciel historii, członek nowotarskiego oddziału PTH – Bogusław Gut. Pytania dotyczyły przyrody, historii i kultury naszego regionu. Zwycięzcą konkursu został Marcin Panek, drugie miejsce przypadło Jakubowi Palenikowi (uczniowie I klasy TW), a trzecie zdobyła Ewelina Szyszka – uczennica Technikum Technologii Żywności.

Owego dnia nadano Publicznemu Gimnazjum w Szczawnicy imię ks. prof. Józefa Tischnera. Otwarto też turystyczne przejście graniczne Łapszanka (PL) – Osturnia (Słowacja).

*
31 maja w sali widowiskowej MOK odbyły się IV Prezentacje Nowotarskich Szkół Podstawowych i Gimnazjów pod nazwą „Dawno temu w moim mieście”. Tematyka Prezentacji wpisana była w obchody 660-lecia Nowego Targu. Każda szkoła miała 10 minut na zaprezentowanie programu artystycznego na temat historii naszego miasta. Uczniowie błysnęli pomysłami, wykazali się dbałością o stroje i rekwizyty, toteż inscenizacje były oglądane z wielkim zainteresowaniem. Wyróżniła się Szkoła Podstawowa Nr 5, a także Gimnazjum Nr 2. Na zakończenie burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył najlepszym uczestnikom dyplomy.

Tego dnia w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie otwarto wystawę „Haftowane chaty i dwory” zorganizowaną przez Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Stowarzyszenie Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „LUD–ART”. Imprezą towarzyszącą była prezen­tacja z księgozbiorów domowych: „Książka pod dachami Orawy i jej zacni miłośnicy”.

W owym dniu w nowotarskim szpitalu przeprowadzono dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Przyjmowani byli tylko pacjenci, których stan zagrażał życiu. Strajkowało kilkudziesięciu pracowników SP ZOZ, po wcześniej przeprowadzonym referendum, w którym za strajkiem opowiedziało się ponad 90% pracowników. Strajkujący, którzy zebrali się na wiecu, domagali się przede wszystkim ustąpienia dyrektora szpitala Cecylii Mąki, 30-procentowej podwyżki płac dla całej załogi i zwrotu 1,5 mln zł funduszu socjalnego.

*

 

Warto odnotować kolejny sukces niezawodnej Ewy Pawlikowskiej, która wróciła ze złotym medalem z Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin rozegranych w Barcelonie. Były to jubileuszowe XX mistrzostwa, w których startowało 142 zawodników i zawodniczek reprezentujących 22 kraje Europy. Dla Ewy Pawlikowskiej był to już szósty tytuł mistrzyni Europy.


Czerwiec

Najważniejszym nowotarskim wydarzeniem 2006 roku był jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. Komitet Honorowy Obchodów tworzyli: metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. kardynał Franciszek Macharski, wojewoda małopolski Witold Kochan, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł, starosta powiatu nowotarskiego Jan Hamerski i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. Stanisław Hodorowicz. Program uroczystości i imprez rozpisany został na cały rok, a kulminacja obchodów przypadła na czerwiec.

*
1 czerwca, w Dzień Dziecka burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dzieciaki, jak co roku, do reprezentacyjnych sal nowotarskiego Ratusza. Tym razem w spotkaniu udział wzięli wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu. Najpierw dzieci przedstawiły krótki program artystyczny starannie przygotowany, tak pod względem wykonania jak i strojów. Potem burmistrz wręczył im symboliczne klucze do miasta, złożył serdeczne życzenia, obdarował prezentami, zaprosił do stołu z łakociami, a chętnych – do zwiedzenia Muzeum Podhalańskiego mieszczącego się w salach Ratusza. Dzieci miały mnóstwo radości i świetną zabawę. Nasze miasto jest bardzo przyjazne dzieciom, a więc z okazji ich święta przygotowany został bogaty i bardzo urozmaicony program obchodów Dnia Dziecka. Do akcji włączyły się szkoły, instytucje kulturalne, różnorodne firmy, organizacje i stowarzyszenia. Obchody rozpoczęto już pod koniec maja. Warto wymienić przynajmniej niektóre: 27 i 28 maja rozegrano na Jeziorze Czorsztyńskim Regaty o Puchar im. Jana Petryli, 28 maja nowotarskie koło PZW zorganizowało na jeziorze w Ludźmierzu zawody wędkarskie dla najmłodszych.

Także tego dnia w sali widowiskowej MOK odbyło się przedstawienie dramatu Szekspira „Sen nocy letniej”, przygotowane przez uczniów nowotarskiego LO im. Świętej Jadwigi Królowej oraz IT Gymnasiet Uppsala ze Szwecji. Spektakl został wystawiony w języku angielskim i był pierwszym projektem młodzieży zrealizowanym w ramach zawiązanej w ubiegłym roku współpracy między szkołami.

*
2 czerwca w nowotarskim MOK odbyły się dwa koncerty „Podróż w krainę baśni” przygotowane przez dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu. Szkoła od lat przygotowuje przedstawienia na wysokim poziomie, więc o wejściówki nie było łatwo. „Podróż w krainę baśni” składała się ze scenek, muzyki, piosenek i tańców w wykonaniu prawie stu młodych aktorów. Widownia była zachwycona samym pomysłem, grą, a także strojami, choreografią i scenografią.

W tym samym dniu w MOK odbył się wernisaż wystawy prac Miloslava Semancika zatytułowanej „Granica nie dzieli, lecz łączy”. Autor – artysta-amator ze słowackiego Popradu, zaprezentował prace malarskie, rzeźbiarskie i wykonane w technikach łączonych.

Również tego dnia w Muzeum Podhalańskim PTTK w nowotarskim Ratuszu odbył się V Konkurs Wiedzy o Podhalu, zorganizowany przez Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum Podhalańskie. W finale konkursu brały udział trzyosobowe drużyny, które odpowiadały na wylosowane pytania. Najlepiej odpowiadali uczniowie ze szkół podstawowych Nr 5 z Nowego Targu, Nr 2 w Spytkowicach i Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu, oraz gimnazjaliści ze Starego Bystrego, Ludźmierza i Czerwiennego.

*
2–3 czerwca członkowie Sekcji Operacyjnej GOPR wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali 50-lecie Sekcji. Goście, a wśród nich naczelnik GOPR Jacek Dębicki, szef Grupy Podhalańskiej Mariusz Zaród, burmistrz Marek Fryźlewicz, zastępca komendanta policji Krzysztof Maziak, zastępca nowotarskiego nadleśniczego Andrzej Głodkiewicz, zgodnie podkreślali dobrą współpracę z ratownikami. Równocześnie swój jubileusz 50-lecia w ratownictwie górskim obchodził Bogdan Dettloff – zasłużony członek nowotarskiej grupy GOPR.

*
3 czerwca ogłoszono wyniki konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce”, który zorganizowali po raz drugi Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Do rywalizacji stanęło 16 samorządów. Nowy Targ został jednym z 6 laureatów. Nasze miasto oceniono wysoko dzięki m.in. otwarciu Biura Obsługi Mieszkańców, kontaktom z organizacjami pozarządowymi, wydanym broszurom informacyjnym oraz ciekawie prowadzonemu forum internetowemu.

Także tego dnia wyruszyła IX Pielgrzymka „Sursum Corda 2006” z Zakopanego do Ludźmierza, której mottem były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Nie ustawajcie w tej modlitwie”. Liczna grupa nowotarżan mimo niesprzyjającej aury dzielnie pokonała wraz z blisko 2 tysiącami pielgrzymów 40-kilometrową trasę papieską i zakończyła pielgrzymkę wieczorną mszą św. przy ołtarzu Matki Boskiej Ludźmierskiej.

*
Zakończona została przebudowa ul. Kościuszki oraz budowa ronda u zbiegu ulic św. Anny i Kowaniec. Zwiększyła się płynność ruchu drogowego i jego bezpieczeństwo. Cała inwestycja kosztowała około 1,7 mln zł z czego 63% wyłożyło miasto. Przyjęta została propozycja burmistrza Marka Fryźlewicza, aby rondo nosiło imię ks. prof. Józefa Tischnera.

*
3–4 czerwca w ramach akcji „Zachowaj trzeźwy umysł” zaplanowano cykl imprez pod hasłem „Podzielmy się nadzieją”. W miasteczku rowerowym i w ogrodach przy kościele św. Katarzyny zorganizowano dla dzieci mnóstwo konkursów, gier, zabaw, występów artystycznych, zawodów sportowych, loterie fantowe i wiele innych atrakcji. Dochód przeznaczono na rzecz Stowarzyszenia Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym „Chatka”.

*
5 czerwca w hollu Urzędu Miasta otwarto wystawę pokonkursową pod nazwą „Moje miasto – wczoraj i dziś”. Konkurs był wpisany w program obchodów 660-lecia nadania Nowemu Targowi praw miejskich. Zorganizowany został przez Urząd Miasta, nowotarski Oddział PTH i Młodzieżowy Dom Kultury. Wzięło w nim udział 12 nowotarskich placówek oświatowych, z których napłynęło ponad 230 dziecięcych prac plastycznych wykonanych najróżniejszymi technikami. Jury nagrodziło 19 utalentowanych uczestników, ponadto przyznało 20 wyróżnień. Wiele prac ma tak duże walory artystyczne i dekoracyjne, że część z nich Urząd Miasta zamierza nabyć w celu upiększenia wnętrz.

*
7 czerwca w Urzędzie Miasta gościem burmistrza był rabin Mendel Reichberg z Nowego Jorku, który przedstawił plany dotyczące postawienia na nowotarskim kirkucie ohelu (kaplicy) dla uczczenia pamięci świątobliwego rabina Hirscha z II połowy XIX wieku, który żył i działał w Nowym Targu.

W tym też dniu nowotarski MOK zaprosił na program zatytułowany „Rozrabiamy Kulturalnie – Prezentacje »MOKowskie«”, który składał się z występów zespołów muzycznych, teatralnych, tanecznych, prezentacji literackich, a zakończony został poczęstunkiem przy ognisku.

*
Nasze miasto, w ramach współpracy z zaprzyjaźnionym niemieckim miastem Radevormwald, gościło ośmioosobową delegację z dziennikarzem gazety „Bergische Morgenpost” – Wolfgangiem Schollem i Karin Antrecht – przewodniczącą niedawno powstałego Stowarzyszenia Przyjaźni Nowy Targ – Radevormwald. Niemieccy goście zwiedzili miasto, spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, odwiedzili redakcje lokalnych gazet, wzięli też udział w wernisażu wystawy zatytułowanej „My i Nasi Przyjaciele”, na której prezentowali swe dzieła także artyści z Radevormwald.

*
8 czerwca w ramach obchodów 660-lecia Nowego Targu w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” odbyły się XV Prezentacje Nowotarskie – „My i Nasi Przyjaciele”. Wzięło w nich udział 33 artystów, głównie z Nowego Targu, ale także z Kieżmarku, Radevormwald i Roverbelli. Prezentacje jak zwykle wzbudziły ogromne zainteresowanie i tłumnie przybyli artyści, znawcy i sympatycy sztuk plastycznych. Wernisaż uświetniło trio akordeonowe z nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Podczas wernisażu Teresa Zydroń otrzymała z rąk przewodniczą­cego Rady Miasta, Zbigniewa Sięki, Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu.  

*
9 czerwca Szkoła Podstawowa Nr 5 podsumowała całoroczną akcję pod nazwą „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”. Ze szkoły wyruszył barwny korowód bajkowych postaci i przemaszerował do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiła główna część uroczystości – podsumowanie całorocznej akcji. Oprócz słuchania bajek, dzieci wzięły także udział w dwóch konkursach: plastycznym – polegającym na zilustrowaniu wysłuchanej bajki, oraz literackim, który polegał na napisaniu własnej bajki. W pierwszym przyznano 59 nagród i 77 wyróżnień, w drugim 1 nagrodę i 3 wyróżnienia. Wielki finał był barwny, wesoły, iście bajeczny. Wyrazy szczególnego uznania należą się organizatorkom tej atrakcyjnej formy popularyzowania książek i czytelnictwa wśród najmłodszych –nauczycielkom: Dorocie Fryźlewicz, Annie Maraś i Ewie Olejarz.

*
W 27. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu na rondzie jego imienia postawiony został głaz upamiętniający to wydarzenie. Z obydwu stron głazu znajdują się płaskorzeźby z brązu, wykonane przez Michała Batkiewicza – rzeźbiarza pochodzącego z Nowego Targu. Od strony wschodniej płaskorzeźba przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską – patronkę naszego miasta, a z drugiej – herb papieski. Uroczystości związane z poświęceniem pamiątkowego głazu odbędą się podczas obchodzonego w październiku Dnia Papieskiego.

*
10 czerwca na stadionie sportowym przy ul. Kolejowej zorganizowano kolejny festyn pod hasłem; „Zachowaj trzeźwy umysł, tato”. W programie były m.in. pokazy straży pożarnej, policji i GOPR, występy dziecięcych zespołów artystycznych, loteria fantowa i zawody sportowe.

*
11 czerwca, także w ramach akcji „Zachowaj trzeźwy umysł” zorganizowano festyn na terenie Szkoły Podstawowej Nr 3. Główną atrakcją rodzinnej imprezy pod nazwą „Wszyscy możemy być rycerzami” był występ i pokazy walk rycerzy z Bractwa Rycerskiego w Gniewnie oraz towarzyszące im zabawy plebejskie. Festyn zakończyła wspólna zabawa taneczna.

Tego dnia odbyły się w Krakowie wybory Miss Polonia Małopolski 2006. W wyborach wzięło udział 14 dziewczyn, które oprócz kolejnych prezentacji musiały także odpowiadać na pytania jurorów, którym przewodniczyła niegdysiejsza Miss Polonia – Ewa Wachowicz. Miło odnotować, że tytuł „Miss Polonia Małopolski 2006” zdobyła 19-letnia maturzystka z LO im. Seweryna Goszczyńskiego – Julia Iwaszko.

*
13 czerwca Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił wszystkich zainteresowanych swą działalnością na finałowy koncert podsumowujący pracę w roku szkolnym 2005/2006. Na scenie zaprezentowało się kilkudziesięciu uczestników zajęć artystycznych od najmłodszych, liczących zaledwie 3 lata, po młodzież gimnazjalną. Również na scenie MOK, kilka dni później prezentowali swe osiągnięcia artystyczne uczniowie Szkoły Muzycznej „Yamaha”.

*
14 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano „Przegląd prac uczniowskich plastycznych i multimedialnych poruszających problem dzikich wysypisk śmieci”. Przegląd zorganizowany został przez nowotarski MOK i Podtatranske Osvetove Stredisko w Popradzie w ramach mikroprojektu Programu Interreg III A. Polscy i słowaccy uczniowie wykazali się rzetelną, dokładną dokumentacją dzikich wysypisk śmieci w rejonie Podtatrza po polskiej i słowackiej stronie. Ponadto dzieci podpisały także rezolucję, w której apelują do władz samorządowych o utrzymanie w czystości środowiska naturalnego.

*
15 czerwca przypadło Święto Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. W naszym mieście wierni po mszy św. w kościele św. Katarzyny wzięli udział w tradycyjnej procesji do czterech ołtarzy, przygotowanych przez parafian w Rynku. Tradycyjnie w święto Bożego Ciała odbywał się na Dunajcu, przy nowotarskim lodowisku, start Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu. Niestety w tym roku organizatorzy spływu wyznaczyli start w Sromowcach Wyżnych i pozbawili nasze miasto sympatycznej imprezy.

*
17 czerwca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu obchodziła 60-lecie swego istnienia. Otrzymała z tej okazji nowy budynek z odpowiednio wyciszonymi pracowniami i salą koncertową z rozwiązaniami akustycznymi spełniającymi wymogi estradowe. Na uroczystość oddania nowego gmachu przybyli liczni goście, m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Kultury, kuratorium, władz miejskich i powiatowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń kulturalnych, społeczność szkolna oraz absolwenci szkoły, którzy zjechali z różnych stron Polski na Zjazd zorganizowany z okazji jubileuszu. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny. Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej oraz szkolna orkiestra kameralna pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Po mszy św. uczestnicy udali się do nowego budynku. Poświęcenia nowej siedziby szkoły dokonali ks. dr Robert Tyrała – delegat ks. kardynała Stanisława Dziwisza wraz z ks. prałatem Andrzejem Fryźlewiczem i księżmi – absolwentami nowotarskiej szkoły muzycznej: Pawłem Kummerem i Piotrem Worwą. Następnie uczestnicy zwiedzili szkołę i udali się na koncert poprzedzony wręczeniem odznaczeń państwowych, nagród i listów gratulacyjnych osobom zasłużonym dla rozwoju szkoły. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało medalem „Gloria Artis” Janinę Glińką – długoletnią wicedyrektor szkoły i dyrygentkę Chóru „Gorce”, oraz Ewę Kowalczyk – śpiewaczkę i nauczycielkę. Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznano nauczycielowi Janowi Różańskiemu, nagrodę I stopnia Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie otrzymał dyrektor Stanisław Rakoczy, a II stopnia – nauczycielka Barbara Kaperska. Ponadto 15 nauczycieli otrzymało listy gratulacyjne i dyplomy. Koncert muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły z udziałem niektórych absolwentów spotkał się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem. W trakcie uroczystości otwarta została wystawa jubileuszowa zatytułowana „Wspomnień czar”, prezen­tująca szkolne pamiątki, kompozycje, zdjęcia i nuty. Warto jeszcze odnotować, że nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna wychowała blisko półtora tysiąca absolwentów, a wśród nich m.in. Zofię Kilanowicz, Katarzynę Wiwer, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Janusza Stokłosę, Janusza Borowicza. Obecnie kształci pięciuset uczniów pod kierunkiem pięćdziesięciu pedagogów.

Tego dnia odbył się już po raz ósmy tradycyjny Rodzinny Festyn przy Szkole Podstawowej Nr 11 i Gimnazjum Nr 2 na Placu Evry. Akcja Katolicka przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Rady Rodziców przy szkole i gimnazjum przygotowały atrakcyjny program. Odbyły się m.in. koncerty: Orkiestry Dętej, Big Bandu, Beaty Węglarz, występy zespołów artystycznych z MOK i placówek kulturalnych z sąsiednich miejscowości, finał loterii fantowej oraz imprezy towarzyszące, jak rozgrywki sportowe, jazda konna, a ponadto dzieci mogły korzystać z karuzeli, dmuchanych zamków i wielu innych atrakcji. O godzinie 21 imprezę zakończył Apel Jasnogórski. Dochód z imprezy przekazany został, jak zwykle, na dofinansowanie świetlic socjoterapeutycznych.

W tym dniu odbyła się też uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum w Krempachach

*
18 czerwca w Lipnicy Wielkiej miała miejsce tegoroczna Parada Orkiestr Dętych. Jej organizatorami było Starostwo Powiatowe i Gmina Lipnica Wielka. Impreza ta jest organizowana w powiecie nowotarskim rokrocznie, choć za każdym razem w innej gminie. W imprezie wzięły udział następujące orkiestry: Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szaflar, Orkiestra Dęta GOK Raba Wyżna, Parafialna Orkiestra Dęta w Witowie, Orkiestra Dęta Poronin, Wiejska Orkie­stra Dęta w Kacwinie, Orkiestra Dęta Kacwin przy Stowarzyszeniu Słowaków, Orkiestra Dęta Maniowy, Orkiestra Dęta Łapsze Wyżne, Orkiestra Dęta przy Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Łapsze Niżne oraz Orkiestry Dęte OSP z Jurgowa, Waksmunda, Ludźmierza, Krempach, Lipnicy Małej, Lipnicy Wielkiej, Jabłonki, Rabki-Zdroju i Spytkowic.

*
19 czerwca Burmistrz Nowego Targu, Nowotarska Telewizja Kablowa i Spółdzielczy Dom Kultury zaprosili na prezentację filmu „Nowy Targ – nasze miasto” oraz prezentację reprintów kart pocztowych z kolekcji Macieja Żelaznego. Film, który zrealizował Jan Makowski – prezes NTVK jest, jak do tej pory, najobszerniejszym 50-minutowym dokumentem filmowym poświęconym naszemu miastu, zawiera mnóstwo materiału informacyjno-promocyjnego podanego na tle historycznym. Maciej Żelazny zaprezentował tylko nikłą część 12-tysięcznej kolekcji pocztówek, a obszerniejszą ekspozycję zapowiada w niedługim czasie. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 660-lecia Nowego Targu, a jego uczestnicy zostali obdarowani nagraniem filmu w wersji DVD i zestawami reprintów starych kart pocztowych.

Również tego dnia w Zespole Szkół Rolniczych odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Turnieju Szkół (ponadgimnazjalnych i pomaturalnych) w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”.

*
21–23 czerwca w naszym mieście odbył się z inicjatywy ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka II Zjazd Miast Polskich, w których szczególnie czczona jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Nowy Targ odwiedzili przedstawiciele 12 miast, a szczególną okazję stanowił jubileusz 660-lecia naszego miasta. Spotkania miały charakter integracyjny, dla uczestników przygotowano wycieczki, spotkania, zwiedzanie zabytków i atrakcji turystyczno-krajobrazowych w regionie. Związek Miast ma dotychczas charakter nieformalny, ale z czasem ma przybrać określone formy organizacyjne. Nowy Targ wyróżnia się w tym związku, gdyż jako jedyne miasto ma św. Katarzynę w swoim herbie, ma też parafię pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest także patronką miasta.

*
21 czerwca odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury XL Uroczysta Sesja Rady Miasta Nowego Targu, w czasie której wręczony został akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu JE księdzu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Na sesję przybyło kilkuset nowotarżan, radni i władze miasta, duchowieństwo, przedstawiciele najważniejszych instytucji i organizacji z całego Podhala oraz znamienici goście, m.in. marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł, wicewojewoda Rafał Rostecki, delegacje z zaprzyjaźnionego Kieżmarku, z Chicago, a także delegacje miast, które ze stolicą Podhala łączy wspólna patronka – św. Katarzyna Aleksandryjska. Ks. kardynał nie krył przywiązania do naszego miasta, w przemówieniu, które wygłosił po ceremonii wręczenia aktu, podkreślał szczególnie silne więzi łączące go z Nowym Targiem. Nieraz wyrażał się o naszym mieście – „miasto mojej młodości”, a w swym przemówieniu stwierdził, że „teraz to także moje umiłowane miasto”. Potem burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka wręczyli kardynałowi, który został 29. honorowym oby­watelem Nowego Targu, statuetkę patronki miasta św. Katarzyny Aleksandryjskiej autorstwa Piotra Chodorowicza i wykonaną przez Kazimierza Góreckiego płaskorzeźbę z herbami – miejskim i kardynalskim, podkreślającą związek z naszym miastem.

W tym dniu rozpoczęły się kulminacyjne obchody jubileuszu 660-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. Wręczono nagrody zwycięzcom konkursu historycznego pod nazwą „Od osady Stare Cło do miasta Nowy Targ”, który wspólnie zorganizowali: nowotarski oddział PTH, Urząd Miasta i „Gazeta Krakowska”. Nagrody i dyplomy otrzymali: Ewa Dworska, Andrzej Dzioboń, Dominika Talaga, Jan Watycha, Magdalena Nieckarz, Stanisław Szewczyk, Tomasz Szewczyk i Franciszek Szlaga.

W dalszym ciągu uroczystości Teatralna Grupa Twórcza „Wstańcie – Chodźmy” pod kierunkiem Jakuba Kosiniaka przedstawiła widowisko teatralne zatytułowane „Nazwa tego miasta ma być Nowy Targ”. Spektakl według scenariusza Stanisława Apostoła był parafrazą historii miasta, czyli nieco historii z przymrużeniem oka i trochę satyrycznie widzianej współczesności. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście i mieszkańcy przemaszerowali do ogrodów przy kościele św. Katarzyny, gdzie uroczystą mszę świętą w intencji miasta koncelebrował ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór „Gorce”. Uroczystości tego dnia zakończył okolicznościowy raut, który odbył się wieczorną porą w restauracji „Ruczaj”  

*
22 czerwca otwarta została w Urzędzie Miasta wystawa zatytułowana „Tajne nauczanie w Nowym Targu w okresie okupacji hitlerowskiej” autorstwa Jagody Jurkowskiej. Następnie prezes PTPN prof. Stanisław Hodorowicz wręczył nagrody laureatom konkursu historycznego zatytułowanego „Nowy Targ – moje miasto wczoraj i dzisiaj”, a potem w sali obrad rozpoczęła się sesja popularno-naukowa na temat: „Nowy Targ 1346–2006. Historia, Kultura, Tradycja” zorganizowa­na przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu. Panel I zorganizowany przez PTPN wypełniły wykłady dotyczące bardziej i mniej odległej historii miasta, wygłoszone przez: prof. Feliksa Kiryka, prof. Jerzego Rajmana, prof. Jacka Chrobaczyńskiego, dr Grzegorza Zamojskiego, mgr Marcina Jagłę, mgr Janusza Stopkę i dr Stanisława Michalczuka. Panel II zorganizowany przez nowotarski oddział PTH i Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu składał się z dwóch bloków tematycznych: I. „Miasto i jego dzieje oczami młodych historyków”, oraz II. „Nowy Targ – społeczeństwo, kultura, tradycja”.

*
23 czerwca odbyła się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK promocja książki Beaty Kowalik zatytułowanej Nowy Targ 1867–1918. Pół wieku, które zmieniło oblicze miasta. Beata Kowalik jest doktorem nauk humanistycznych, interesuje się dziejami Galicji ze szczególnym uwzględnieniem historii Nowego Targu. W czasie spotkania wygłosiła interesujący wykład, który zilustrowała świetnie dobranymi slajdami. Zdaniem autorki, analizowane przez nią w tej publikacji półwiecze zapisało się niezwykłą barwnością zdarzeń, zarówno tych wielkich, przełomowych, jak i drobnych, codziennych, radosnych i tragicznych. Książka powstała z myślą o ludziach, którzy tworzyli ten nieistniejący już świat, i o tych, którzy zechcą zachować go w swej życzliwej pamięci.

Tego dnia odbył się także wernisaż wystawy poplenerowej zatytułowanej „Nowy Targ na warsztacie”, przygotowanej przez uczestników Laboratorium Sztuki działającego przy MOK.

*
24 czerwca organizatorzy XXVI Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem, uroczyście podsumowali konkurs, ogłosili wyniki, obdarowali laureatów nagrodami i otwarli wystawę pokonkursową pod nazwą „Krajobraz Górski”. Na konkurs napłynęło 1056 prac wykonanych przez 135 uczestników z 14 krajów, w tym tak egzotycznych jak: Argentyna, Japonia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z tego zapewne powodu zauważa się, że Tatry przestały już być wiodącym tematem, jak to dawniej bywało, a uwiecznione na fotogramach krajobrazy górskie ukazują piękno gór z różnych zakątków globu. O prestiżu konkursu świadczy nie tylko zainteresowanie fotografików z całego niemal świata, czy ilość nadesłanych prac, ale także patronat takich instytucji jak FIAP i Fotoklub RP. Jury pod przewodnictwem Mieczysława Cybulskiego (przedstawiciela FIAP Polska) wybrało 76 prac do ekspozycji oraz dokonało rozdziału nagród. I nagrodę i 5000 zł otrzymał Krzysztof Siwirski z Zakopanego za pracę „Widok z Kasprowego Wierchu”, II nagrodę i 2500 zł – Tadeusz Grzegorzewski z Nowego Targu za zdjęcie „Ukłon Świętej Góry”, a III nagrodę i 1000 zł – Vladimir Skuta z Bratysławy za fotogramy „The Mist in the Valley 1 i 3”. Złoty Medal FIAP otrzymał Jarosław Majcher z Opola, Srebrny Medal FIAP Luis Alberto Franke z Buenos Aires, a Brązowy Medal – Tomasz Gębuś z Częstochowy. Nagroda Tatrzańskiego Parku Narodowego przypadła Bogusławowi Pawłowskiemu z Łodzi. Medale Fotoklubu RP otrzymali: Złoty – Daniele Arayo z Sofii (Bułgaria), Srebrny – Elek Papp z Nagy Koros (Węgry) i Brązowy – Volodymyr Dubas ze Lwowa (Ukraina). Ponadto przyznano także kilka wyróżnień FIAP i nagrodę Fundacji „Fotografia dla Przyszłości”. Wystawie towarzyszył barwny katalog.

Tego dnia w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju miało miejsce „Święto Poezji Miłosnej”. Świętu patronował prezes gorczańskiego oddziału Związku Podhalan. Recytowano wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zosi Smreczyńskiej, córki Władysława Orkana, Antoniny Zachary-Wnękowej, Wandy Szado-Kudasikowej, dyrektora muzeum Jana Fudali. O oprawę muzyczną zadbał dziecięcy zespół góralski „Robcusie”.

Także w tym dniu w Gdyni otwarta została III Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, Rysunku, Grafiki, Tkaniny i Rzeźby. W gronie wystawiających znalazła się nowotarska artystka – Aneta Tworek, która zaprezentowała swoje malarstwo. Po zakończeniu wystawy (9 lipca), jej obrazy do dalszej ekspozycji przejęła Galeria „Profile” w Gdyni.

*
25 czerwca nowotarski oddział Związku Podhalan i Miejski Ośrodek Kul­tury zaprosili na IV Nowotarskie Sobótki, które odbyły się nad Dunajcem, na stadionie piłkarskim w Parku Miejskim. W programie były występy zespołów regionalnych, zabawy, konkursy z nagrodami, pokaz mody inspirowanej wzornictwem ludowym, sobótkowe wróżby, puszczanie wianków z wodami Dunajca i pokaz ogni sztucznych.

Tego dnia w Łopusznej obchodziliśmy VI rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Najwierniejsi przyjaciele Księdza Profesora złożyli na jego grobie kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło również przedstawicieli 25 szkół „Tischnerowskich”, poetów, ludzi kultury, samorządowców i młodzieży, z którą śp. Profesor miał doskonały kontakt.

*
26 czerwca oddział terenowy Stowarzyszenia Księgowych w Nowym Targu świętował swoje 30-lecie. Oddział liczy około 70 osób, a jego prezesem od 11 lat jest Zbigniew Wypych. Stowarzyszenie, oprócz zwykłych zajęć, prowadzi także działalność edukacyjną. Rocznie w organizowanych szkoleniach bierze udział około 800 osób. Księgowi otrzymali gratulacje za swą pracę, wiele serdecznych życzeń, a najlepsi – także nagrody.

*
30 czerwca burmistrz Marek Fryźlewicz podjął w nowotarskim Ratuszu 81-letniego Romana Reibeisena – jedynego ocalałego z Holocaustu przedstawiciela licznej, bo 89-osobowej rodziny żydowskiej, która mieszkała w Nowym Targu od 1920 roku. Przyjechał on do Polski z 55-osobową grupą młodych ludzi z Pittsburgha (USA), aby uczestniczyć w Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i przy okazji chciał młodym pokazać miasto swego dzieciństwa i młodości. Gość obdarowany został oprawionym wypisem z księgi meldunkowej (akt meldunkowy jego rodziny zachował się w nowotarskim Archiwum) i Pamiątkowym Medalem Miasta. Było to spotkanie pełne niezwykłych wzruszeń, wspomnień i refleksji.

W tym dniu Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Policealne Studium Zawodowe w Nowym Targu obchodziły 10-lecie działalności. Dyplomy i Kwiaty wręczał starosta nowotarski.

Tego dnia nastąpiło także uroczyste otwarcie nowej siedziby nowotarskiego oddziału „Gazety Krakowskiej na Podhalu”, przy ul. Krzywej 13 w Nowym Targu. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, przedsiębiorcy, przedstawiciele nowotarskich instytucji. Siedzibę redakcji poświęcił ks. proboszcz Henryk Paśko. Było mnóstwo gratulacji i najlepszych życzeń od zaproszonych gości, a także Medal Pamiątkowy Miasta od burmistrza Marka Fryźlewicza. Na zakończenie uczestnicy udali się na przyjęcie do restauracji „Góralsko Strawa”.

*
Jak wynika z rankingu „Stu Najbogatszych Polaków” przeprowadzonego przez tygodnik „Wprost”, na 100. pozycji listy znajduje się Wiesław Wojas z Nowego Targu – według tego tygodnika, największy producent obuwia w Polsce. Jego majątek wyceniany jest na 165 mln zł.

*

 

Warto też odnotować sukces 21-letniego nowotarżanina Tadeusza Błażusiaka, który jest 8. zawodnikiem świata w rajdach motocyklowych. Ostatnio wygrał 7. i 8. eliminacje mistrzostw Polski, które zostały rozegrane w Szklarskiej Porębie. Warto także zwrócić uwagę na sukcesy unihokeistów, którzy sprawili, że nasze miasto uważane jest za najmocniejszy ośrodek unihokeja w kraju. Polscy zawodnicy tej dyscypliny wywalczyli w Hiszpanii I miejsce, które dało im awans do grupy B. W barwach narodowych wystąpiło10 zawodników z Nowego Targu, a nowotarżanin Dominik Siaśkiewicz był kierownikiem drużyny narodowej. Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił uczestników mistrzostw do Urzędu Miasta by wręczyć im podziękowania i pogratulować sukcesu. Zawodnicy podarowali burmistrzowi złoty medal wywalczony na zawodach w Hiszpanii. Podziękowania otrzymali: Adrian Bocheński, Michał Dziurdzik, Lesław Ossowski, Jarosław Lech (z zespołu „Szarotka”), Wojciech Batkiewicz, Bartosz Gotkiewicz, Mateusz Podraza, Artur Kasperek, Robert Pitula i Dominik Siaśkiewicz.


Lipiec

Tegoroczne wakacje rozpoczęły się wyjątkowo upalnie. Nowotarska pływalnia, niestety, świeci pustkami od zeszłego roku, kiedy to jej właściciel wpadł w finansowe tarapaty. Miasto nie ma basenu i nie ma kąpielisk nad rzekami. Zamożniejsi nowotarżanie jeżdżą popływać do okolicznych miejscowości, słowackich kąpielisk, lub nad Jezioro Czorsztyńskie, gdzie zdaniem Sanepidu, woda w dwóch kąpieliskach w Niedzicy i Kluszkowcach nadaje się do kąpieli. Część uczniów wyjechała na wypoczynek nad morze lub nad jeziora, ale większość pozostała i dla nich przygotowano akcję „Lato w mieście”. Warto wymienić przynajmniej niektóre propozycje:

Nowotarscy strażacy przez wakacje zapraszali zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do odwiedzania jednostek ratowniczo-gaśniczych. Strażacy udzielali podstawowych informacji na temat ich działalności, przeprowadzali krótkie szkolenia na temat postępowania w razie pożaru lub wypadku oraz unikania niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji. Można też było obejrzeć sprzęt gaśniczy i dowiedzieć się jak jest wykorzystywany w akcji.

W czasie wakacji, wzorem lat ubiegłych, Informatyczne Centrum Edukacyjne w Nowym Targu przygotowało program „Internet dla dzieci”. Każde dziecko, które chciało skorzystać z Internetu, mogło bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach. Celem programu było zainteresowanie młodzieży komputerem i Internetem poprzez połączenie zabawy z edukacją.

Także nowotarskie instytucje kulturalno-oświatowe przygotowały ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu, często łączące elementy wypoczynku z zabawą i edukacją artystyczną. Nie zapomniano też o zajęciach rekreacyj­no-sportowych, m.in. z inicjatywy burmistrza Marka Fryźlewicza odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Nowego Targu w Streetballu. Wystartowało w nich ponad 60 zawodników, co świadczy o rosnącej popularności koszykówki ulicznej.

Bardzo atrakcyjny był 11-dniowy pobyt grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z dyrektorką Krystyną Góźdź i nauczycielką Haliną Rajską na Międzynarodowym Obozie Cyrkowym zorganizowanym w ramach wymiany uczniowskiej w niemieckim Radevormwald. Po zakończeniu ćwiczeń i nabyciu niezbędnych umiejętności mali nowotarżanie wraz ze swymi niemieckimi i francuskimi kolegami wzięli udział w Wielkiej Gali Cyrkowej.

*
1 lipca w sali widowiskowej MOK powtórzony został spektakl wyreżyserowany przez Jakuba Kosiniaka, zatytułowany „Nazwa tego miasta ma być Nowy Targ – czyli rzecz o Króla Kazimierzowych problemach z założeniem Nowego Targu związanych, na 660-lecie Miasta przez Stanisława Apostoła nie całkiem serio napisana”. Wstęp był wolny, a uzyskane datki przekazane zostały Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Chatka”.

Także w tym dniu rozpoczął się remont budynku przy ul. Kościuszki, w którym mieszczą się siedziby: Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Klubu Abstynenta „Rodzina”. Remont obejmował przede wszystkim wymianę całego systemu grzewczego i zastąpienia w ogrzewaniu węgla ekologicznym gazem.

*
1–2 lipca w Lipnicy Wielkiej obchodzono XXXII Święto Pasterskie. Starosta nowotarski ufundował puchar, który został wręczony podczas imprezy.

*
3 lipca zakończono pierwszy etap gruntownej modernizacji budynku Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Poświęcono i uroczyście oddano do użytku wyremontowane pomieszczenia na parterze. Prace trwały od sierp­nia ubiegłego roku i kosztowały prawie 1,5 miliona zł. Remont i modernizację sfinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pomieszczenia spełniają już unijne standardy. Funkcjonuje pokój okazań (gdzie przestępca nie będzie widział rozpoznającego go świadka), osobny „niebieski pokój” przesłuchań dla dzieci, winda dla niepełnosprawnych, do której można wsiąść wprost z chodnika. Do wyremontowanej części przeniesiona została izba zatrzymań. Na aresztowanych czeka sześć cel mogących pomieścić 15 osób, jest też osobna cela dla chorych.

*
Z początkiem lipca przybył do Nowego Targu z Krakowa ks. Jan Karlak, który został wikarym w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przyjechał z określoną misją do wykonania, powierzoną mu przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza – ma stworzyć nową, szóstą w naszym mieście parafię i zbudować kościół za osiedlem Witosa, między „Zakopianką”, a „Almą”. Świątynia ma być hołdem dla Jana Pawła II – wotum dziękczynnym podhalańskich górali za pontyfikat Papieża Polaka. Ks. Karlak już wcześniej bywał w Nowym Targu, spotykał się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i urzędnikami, z którymi omawiał przygotowanie i załatwianie niezbędnych formalności z zachowaniem obowiązujących procedur przed przystąpieniem do budowy kościoła na 60-arowej działce zakupionej jeszcze przez poprzedniego proboszcza parafii NSPJ ks. Franciszka Juraszka. Tymczasem przede wszystkim integruje wiernych wokół tego dzieła i na początek zamierza postawić krzyż, poświęcić plac, przygotować go do odprawiania mszy św. i rozpocząć starania o finanse, których podstawą będą składki wiernych, ale pomóc mają też lokalni sponsorzy i amerykańska Polonia.

*
6 lipca burmistrz Nowego Targu, Muzeum Podhalańskie PTTK i Maciej Żelazny zaprosili na uroczyste otwarcie wystawy „Nowy Targ na kartach pocztowych – ze zbiorów Macieja Żelaznego”. Uczestnicy z zainteresowaniem oglądali eksponaty i słuchali opowieści i rozmaitych ciekawostek o kartach pocztowych, a szczególnie o cennych zbiorach oprowadzającego po wystawie kolekcjonera. Na kartach można było obejrzeć charakterystyczne typy ludzkie, reprodukcje obrazów Michała Rekuckiego, panoramy, miejsca i obiekty często już nieistniejące. Jedną z najcenniejszych wyeksponowanych kart była barwna, XIX-wieczna litografia z panoramą miasta, które wówczas nazywano „Neumarkt”. Wystawione były także wzruszające pamiątki w postaci listów i kart przysyłanych z obozów koncentracyjnych. Wystawę można było zwiedzać przez całe wakacje.

*
7 lipca w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Michala Trembaca ze słowackiego Popradu. Artysta maluje już od blisko 50 lat, w naszym mieście prezentował swe obrazy po raz drugi (jego pierwsza wystawa malarstwa miała miejsce w 1970 roku). Wystawa oglądana była z wielkim zainteresowaniem.

Także w tym dniu delegacja miasta wzięła udział w uroczystym otwarciu XVI Europejskich Targów Rzemiosła – ELRO 2006 w zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem Kieżmarku.

Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Francji, na który zaproszony został burmistrz Marek Fryźlewicz. Grupa przedstawicieli samorządów Małopolski gościła w regionie Rhone Alpes (zaprzyjaźnionym z Małopolską) i zapoznawała się z doświadczeniami francuskimi, szczególnie w zakresie turystyki i promocji gmin.

*
8 lipca w Nowym Targu na Kamieńcu można było obejrzeć efektowny program „Artyści Dzieciom”, który przedstawił Cyrk „Korona”.

*
9 lipca spora grupa nowotarżan wybrała się do niedalekiej Łopusznej, gdzie na placu przy GOK odbył się Polsko-Słowacki Konkurs Potraw Regionalnych „Góralskie Jadło”. W występach artystycznych zespołów regionalnych, jak i w smakowaniu najprzeróżniejszych potraw nie przeszkodziła licznie zgromadzonym gościom (podobno było około 2 tysięcy uczestników) deszczowa pogoda.

W tym samym dniu, wieczorem w nowotarskim kościele św. Katarzyny odbył się I Letni Koncert Organowy w wykonaniu Witolda Zalewskiego.

Tego dnia w Rabce-Zdroju miały miejsce dwie imprezy kulturalne: „Jarmark Sztuki Góralskiej” i „Święto Poezji Religijnej”.

*
10–14 lipca nowotarżanki w wieku 50–69 lat mogły korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Przed przychodnią przy ul. Wojska Polskiego dyżurował specjalny mammobus, w którym wykonywano badania w ramach umowy z NFZ, po wcześniejszym zgłoszeniu i zapisaniu się zainteresowanych osób.

*
Miło odnotować, że nowotarskie szkoły średnie mają powody do dumy. Tegoroczne egzaminy dojrzałości (druga edycja tzw. nowej matury) nie stanowiły problemu dla naszych uczniów. Jak wykazały ogłoszone wyniki, w powiecie nowotarskim i tatrzańskim matury zdało 90% uczniów. Dla porównania, wg rankingu ogólnopolskiego w Małopolsce, która uzyskała najlepszy wynik – 81 % otrzymało świadectwa dojrzałości. W nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego nie zdała matury tylko jedna osoba, a w II LO im. Św. Królowej Jadwigi nie zdało 9 osób, co stanowi 4,7% ogółu maturzystów.

Warto zaznaczyć, że od września niezamożni uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego osiągający dobre wyniki w nauce, będą mogli korzystać z nowej formy subsydiowania „Patent”. Absolwenci, którym się powiodło i osiągnęli znaczącą pozycje zawodową postanowili wspierać zdolnych uczniów. W zakończonym roku szkolnym fundatorem pierwszych stypendiów była krakowska kancelaria prawnicza, która wspomagała dwie uczennice LO.

W nowotarskiej uczelni trwa rekrutacja na dotychczasowe i nowe kierunki studiów, a to architekturę i rekreację ze specjalnością odnowa biologiczna. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która stale się rozwija, zamierza w tym roku ruszyć z budową centrum dydaktyczno-bibliotecznego, które ma przylegać do istniejącego już budynku na Kokoszkowie. Ponadto uczelnia uzyskała decyzję Rady Powiatowej o przekazaniu jej terenów o powierzchni 8 ha ze starym budynkiem szpitalnym włącznie. Ma tam powstać centrum rekreacyjno-dydaktyczne.

Zespół Szkół Rolniczych w Nowym Targu ogranicza swą działalność, wyprzedaje sprzęt i likwiduje szkolne gospodarstwo rolne. W szkole zawodowej działającej w ramach ZSR uczy się coraz mniej uczniów i nowotarskie Starostwo, któremu szkoła podlega, uznało, że utrzymywanie kosztownego zaplecza dla niewielkiej liczby uczniów jest nieuzasadnione.

*
16 lipca na Jeziorze Czorsztyńskim Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zorganizowało V Otwarte Regaty o Puchar Burmistrza Nowego Targu.

Tego dnia na Stadionie Sportowym w Jabłonce odbyło się już po raz XV Orawskie Lato. Zawodnicy wystartowali w trzech konkursach: „Masło, moje masło”, „Popisy hajduków”, „Wspinanie na pal”.

W tym dniu miał też miejsce Przegląd Zespołów i Muzyk Regionalnych „Góralskie nucicki” w Szczawnicy, pod dolną stacją kolei na Palenicę. Imprezę prowadził szczawnicki gawędziarz Piotr Gąsienica. „Góralskie nucicki” obejmowały dwie imprezy: Konkurs Muzyk Podhalańskich i Przegląd Zespołów Regionalnych z terenu powiatu nowotarskiego. Występom towarzyszyły konkursy, prezentacje twórczości ludowej, mecze i zabawy sportowe. Impreza służyła podtrzymywaniu bogatych tradycji wspólnego muzykowania społeczności góralskiej Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zamagurza.

*
Nowy Targ znalazł się wśród czterech miast województwa małopolskiego, w których wydawane będą nowe paszporty biometryczne. Nowe biuro mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rynku.

*
18 lipca ogłoszono wyniki półfinału konkursu Miss Polonia 2006. Konkurs odbył się w teatrze „Bajka” w Warszawie i składał się z dwóch etapów. Nowo­tarżanka Julia Iwaszko zakwalifikowała się do finału konkursu Miss Polonia i tym samym znalazła się z gronie 20 najpiękniejszych Polek.

*
20 lipca burmistrz Marek Fryźlewicz przywiózł z Warszawy z finałowej gali, która odbyła się w warszawskim „Bristolu”, zaszczytne dla miasta wyróżnienie – dyplom za zajęcie 33. miejsca w prestiżowym „Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2006”, organizowanym od kilku lat przez dziennik „Rzeczpospolita”. Ranking wyłania najlepiej zarządzane miasta i gminy, które najlepiej dbają o rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców. Kategoria gmin miejskich, w której nasze miasto było sklasyfikowane, objęła ponad 800 jednostek samorządowych w Polsce, ocenianych wg kilkunastu kryteriów. O sukcesie zdecydowały m.in. takie wskaźniki jak: nakłady na inwestycje, tempo wzrostu wydatków majątkowych i własnych, ilość pozyskanych środków unijnych, zadłużenie, wydatki na ochronę środowiska, organizacje pozarządowe, poziom oświaty i inne.

*
21 lipca na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się występ kabaretowy Grzegorza Halamy „Oklasky”. Program artystyczny pod tytułem „Wygłupy przez duże W” wypełniły piosenki, skecze i monologi.

*
23 lipca wyruszyła z Podhala XXV Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wierni wyszli w kilku grupach, w tym jednej nowotarskiej, które połączyły się w Jordanowie i dalej wspólnie podążały do Częstochowy, przy czym ostatni odcinek Podhalanie pokonali w strojach góralskich. Zakończenie pielgrzymki nastąpiło w ostatni dzień lipca, podczas mszy św. w kaplicy przy ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Także w tym dniu odbył się w kościele św. Katarzyny drugi z planowanych Letnich Koncertów Organowych. Koncertował Marek Stefański.

Tego dnia miał również miejsce w Ochotnicy Dolnej festyn „Gorczańskie Kośby”. Najważniejszymi konkursami podczas festynu były: „Konkurs Koszenia Trawy”, „Konkurs Składania Siana” i „Podnoszenie Odważnika”.

*
25 lipca policjanci z powiatu nowotarskiego obchodzili Święto Policji. Na uroczystość, która odbyła się na Strzelnicy LOK w Nowym Targu, przybyli podhalańscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współ­pracujących z nowotarską komendą oraz zastępca komendanta wojewódzkiego policji inspektor Bogdan Łukaszewicz. Policjanci otrzymali wiele serdecznych życzeń, prezenty od zaproszonych gości, a przede wszystkim awanse na wyższe stopnie i wyróżnienia. Komendant nowotarskiej policji Stanisław Gubała dwa dni wcześniej otrzymał dystynkcje inspektorskie, co oznacza, że jest teraz najwyższym stopniem policjantem na Podhalu.

*
28 lipca na małym parkingu w Rynku otwarty został ogródek gastronomicz­ny, który powstał za sprawą nowotarskiego przedsiębiorcy Zbigniewa Steskala. Koncerty muzyczne mają się odbywać w czwartki, piątki i soboty, a atrakcje dla dzieci planowane są w niedziele. Serię koncertową zainaugurowała grupa „Highway”.

*
29 lipca zakończyły się w Miejskim Ośrodku Kultury polsko-słowackie warsztaty fotograficzne zorganizowane w ramach II etapu mikroprojektu „Przyroda pogranicza cyfrą malowana”. W zajęciach, które trwały 10 dni, uczestniczyli ludzie w różnym wieku, połączeni pasją fotografowania. Wzięli udział w plenerach w Gorcach, na Spiszu, Orawie i w Krakowie, uczestniczyli w zajęciach połączonych z konsultacjami, oglądali prezentacje znanych fotografików. Partnerem po słowackiej stronie było Podtatranske Osvetove Stredisko w Popradzie.

W tym samym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury koncertowały dwa zespoły regionalne: „Mali Śwarni” i „Maguracik”.

Tego dnia na nowotarskim Rynku odbyły się I Polsko-Słowackie Targi Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, połączone z bogatym programem rozrywkowo-artystycznym. W pierwszym dniu w sali konferencyjnej Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej odbyła się konferencja, na której wygłoszono kilka referatów oraz zaprezentowano film zatytułowany „Wyroby pogranicza polsko-słowackiego”, a na nowotarskim Rynku ponad trzydziestu wystawców z Polski i Słowacji prezentowało wyroby tradycyjne i regionalne, ponadto występowały kapele i zespoły folklorystyczne. Drugi dzień targowy odwołano z powodu kapryśnej aury.

*
W lipcu rozpoczął działalność Punkt Informacji Turystycznej, który uloko­wany został w Ratuszu, w siedzibie Muzeum Podhalańskiego PTTK.

*
Sukcesy odnieśli nowotarscy juniorzy w motocyklowych rajdach obserwowanych w klasie Internacional, które odbyły się w Myślenicach. Mistrzem Europy został Szymon Pyzowski, a drugie miejsce zdobył lider mistrzostw Polski Przemysław Kaczmarczyk.

 

Sukcesami zakończyła start w V edycji Eska Fujifilm Bike Maraton rodzina Głodkiewiczów, uprawiająca z zamiłowaniem sport rowerowy. Na zawodach w Zawoi wygrali w kategorii rodzinnej, również jako drużyna stanęli na podium ustępując tylko teamowi Eska, ponadto indywidualne zwycięstwo odniosła najmłodsza z rodziny – Basia, która startowała w kategorii wiekowej do 18 lat.


Sierpień

Według ostatnich szacunków w powiecie nowotarskim pozostaje bez pra­cy 11,2% czynnych zawodowo mieszkańców, czyli znacznie poniżej średniej krajowej. W Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych około 7 tysięcy osób. Trudno określić w jakim stopniu, ale na pewno znaczącym, wpłynęły na te wskaźniki liczne wyjazdy zwłaszcza młodych ludzi, którzy za granicą znajdują pracę i niezłe zarobki.

*
Rada Miasta Nowego Targu zarezerwowała teren pod nowy cmentarz. Na 16 hektarach gruntów leżących na obrzeżach miasta w okolicy lotniska ma powstać nowy cmentarz, który według założeń ma mieć charakter parkowy, a na jego terenie ma stanąć dom pogrzebowy z kaplicą i prawdopodobnie z krematorium. Trwa wykup terenu i miasto jest już właścicielem około 10% gruntów.

*
Dwie nowotarskie piekarnie posiadają certyfikat Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, dzięki któremu mogą produkować i sprzedawać oryginalny „Chleb dla serca”. Chleb o właściwościach zdrowotnych (zawiera skwalen) można nabywać w piekarniach Józefa Trzcińskiego i Zbigniewa Steskala.

*
Pełnomocnikiem do spraw profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom oraz do spraw pomocy społecznej i ochrony zdrowia w Wydziale Infrastruktury Społecznej i Promocji UM została w wyniku konkursu Edyta Drabik z Rabki.

*
3 sierpnia w Rabie Wyżnej, przy budowanym obiekcie mostowym marsza­łek województwa małopolskiego Janusz Sepioł dokonał uroczystego otwarcia przebudowanej drogi wojewódzkiej.

*
6 sierpnia burmistrz Marek Fryźlewicz i Aeroklub Nowy Targ zaprosili nowotarżan i wakacyjnych gości na „Nowotarski Piknik Lotniczy”. Bogaty i atrakcyjny program był tak pomyślany, aby można się było wybrać na lotnisko całymi rodzinami, a każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. W programie przewidziano m.in. międzynarodowe pokazy modeli samolotów zdalnie sterowanych, wystawę sprzętu lotniczego, akrobacje samolotowe i szybowcowe, pokazy paralotniarzy, pokaz akcji ratowniczej z helikoptera, loty widokowe nad miastem (ta atrakcja była odpłatna). Na piknikowej scenie koncertowali soliści i zespoły, występowali członkowie Stowarzyszenia „Yokozuna”, było także mnóstwo konkursów i zabaw dla dzieci z cennymi nagrodami oraz dyskoteka „pod chmurką”. Piknik przyciągnął tłumy nowotarżan i turystów.

Tego dnia w nowotarskim kościele św. Katarzyny, w ramach Letnich Kon­certów Organowych można było posłuchać muzyki klasycznej. Koncertował Marek Cepko ze Słowacji, który zaprezentował słuchaczom utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, Alexander Guilmant.

Również w tym dniu w Zubrzycy Górnej odbyło się „Święto Borówki” zorganizowane przez Orawski Park Etnograficzny, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Nowy Targ, Orawskie Centrum Kultury. W jego ramach prezentowano pokazy regionalnych zajęć: obróbki lnu, kowalstwa, hafciarstwa, bibułkarstwa, garncarstwa, pracy konia w kieracie itp. oraz miał miejsce występ Orkiestry Dętej z Zubrzycy Górnej i zespołów regionalnych: „Małe Podhale”, „Rombań”, „Skalniok”.

*
Aneta Zaborowska, aktualna królowa Związku Podhalan Ameryki Północnej, przywiozła pieniądze na pomoc dla najmłodszych mieszkańców Podhala. Na ręce Cecylii Mąki – dyrektorki nowotarskiego szpitala, przekazała 5000 dolarów, za które ma być zakupiony kardiomonitor, a dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu przekazała 1000 dolarów, z przeznaczeniem na kupno sprzętu do gimnastyki korekcyjnej dla dzieci.

*
8 sierpnia nastąpiło zakończenie projektu dotyczącego poprawy jakości środowiska naturalnego przygranicznych wód Jeziora Orawskiego, który realizowany był w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska – Republika Słowacka.

Tego dnia Akiko Miwa – właścicielka pensjonatu w Harklowej, wraz z grupą przyjaciół (głównie nowotarżan) założyła Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na rzecz Regeneracji Środowiska – „Tęcza”. Prezesem został Krzysztof Wojtaszek – szef nowotarskiego Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji. „Tęcza” stawia sobie za cel zachowanie czystego powietrza, urodzajnej gleby, ale także działania w sferze kultury, sztuki, sportu, turystyki i zdrowego stylu życia.

*
11 sierpnia w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa rzeźby i rysunku Bartłomieja Kurzei. Autor – nowotarżanin po zakopiańskiej szkole Kenara i studiach na warszawskiej ASP na wydziale rzeźby i w pracowni rysunku, po raz pierwszy zdecydował się pokazać swe rzeźby, medale i rysunki na wysta­wie indywidualnej.

*
12 sierpnia w Sromowcach Niżnych dokonano uroczystego otwarcia kładki na Dunajcu łączącej Polskę i Słowację. Po poświęceniu kładki nastąpił spacer po niej, a następnie goście podejmowani byli wieloma licznymi atrakcjami takimi jak: pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, pokaz Plutonu Specjalnego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, występy zespołów regionalnych i rozrywkowych.

*
13 sierpnia przy ołtarzu polowym pod Turbaczem odprawiona została XXV msza św. zwana „tischnerowską”. Jak co roku, przyciągnęła tysiące wiernych. Na Turbacz pielgrzymowali nie tylko górale ze wszystkich gorczańskich dziedzin, ale także liczne grupy turystów i wczasowiczów, spędzających wakacje w naszym regionie. Uroczystości były okazją do odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ks. prof. Józefa Tischnera. W czasie mszy św. sprawowanej przez kapelana Związku Podhalan – ks. Władysława Zązla, modlono się za tego wybitnego kapłana. Ofiary zebrane w czasie nabożeństwa zostały przeznaczone na remont ołtarza polowego.

Także w tym dniu ogłoszono wyniki Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, zapoczątkowując obchody Święta Maryjnego w ludźmierskim sanktuarium. Na konkurs napłynęło 485 utworów poetyckich 202 autorów z całej Polski. Wśród nagrodzonych w kategorii gwarowej znalazł się Krzysztof Kokot – farmaceuta z Nowego Targu, który za wiersz „Godej do mie” uzyskał II miejsce. Warto odnotować, że był on również laureatem innych konkursów poezji gwarowej m.in. w Rudzie Śląskiej, Strumieniu koło Skoczowa, czy Jabłonce.

Tego samego dnia nowotarski Rynek został opanowany przez adoratorów modeli zdalnie sterowanych. Odbyły się bowiem zawody Grand Prix Nowego Targu. Samochody pędzące z prędkością prawie 100 km/h wprawiły w podziw licznie zgromadzoną publiczność. Zawody zorganizował nowotarski LOK przy współudziale Burmistrza Miasta.

Również tego dnia, w ramach Letnich Koncertów Organowych w kościele św. Katarzyny koncertowali muzycy z Czech: Marta Wierzgoń – organy, Paweł Hromadka – trąbka.

*
15 sierpnia, jak co roku, odbyły się w Ludźmierzu uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia NMP. Do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej pielgrzymowały tysiące górali z całego Podhala, turyści i rodacy z USA przebywający w kraju. Przybyli także żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Mszę św. odpustową odprawił ks. kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, a nabożeństwo uświetnili: kapela i zespół „Podhalanie”, chór sanktuaryjny i orkiestra. Tegoroczne uroczystości połączone były z poświęceniem nowej, dobudowanej do kościoła zakrystii. Nad zakrystią, na piętrze, będzie muzeum z pamiątkami i cennymi darami otrzymanymi od Jana Pawła II. W organizację uroczystości włączyli się jak zwykle strażacy, policja, nowotarska straż miejska oraz sanktuaryjne służby porządkowe.

*
16 sierpnia, w roku jubileuszowym 660-lecia Nowego Targu nasze miasto odwiedził prymas Józef Glemp w 25. roku swej prymasowskiej posługi. Gościa, który przyjechał z ludźmierskiego sanktuarium, powitała w nowotarskim ratuszu muzyka góralska oraz burmistrz Marek Fryźlewicz, starostowie, przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści, proboszczowie nowotarskich parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny. Ks. kardynał opowiadał o swych pierwszych wyjazdach w góry, późniejszych spotkaniach z ówczesnym arcybiskupem Karolem Wojtyłą w zakopiańskiej „Księżówce”, a także zwiedził muzealną ekspo­zycję i obejrzał wystawę. Gospodarze wręczyli dostojnemu gościowi wizerunek ratusza i pamiątkowy medal, a od ks. prymasa otrzymali biograficzną książkę i medal upamiętniający kolejne etapy duszpasterzowania, a także wpis do księgi pamiątkowej. Potem ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk zaprosił ks. prymasa do zwiedzenia nowotarskiego kościoła św. Katarzyny – patronki miasta, obejrzenia odrestaurowanej wieży, zabytkowych organów, a następnie podjął obiadem na parafii. Na zakończenie pobytu w naszym mieście ks. prymas udał się (już prywatnie) na cmentarz, gdzie zwiedził kościół św. Anny.

*
Zbliżają się wybory do samorządów. Nowotarscy kandydaci na radnych i burmistrza zadbali więc o utworzenie strony internetowej www.forum.nowytarg.pl, na której będą mogli umieszczać komunikaty oraz prowadzić dyskusje z wyborcami i kontrkandydatami.

*
18 sierpnia na dziedzińcu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbył się wernisaż zorganizowany z okazji XXX Jubileuszowych Targów Sztuki Ludowej, którym towarzyszyły II Europejskie Targi Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycz­nego, II Małopolskie Dni Kultury Ludowej, I Festiwal Folkloru Miejskiego. Na Targach nie zabrakło prezentacji powiatu nowotarskiego, który organizował ostatni dzień targów.

*
19 sierpnia organizatorzy Zespołu Regionalnego „Mali Sieniawianie” pytali piyknie starostę nowotarskiego na uroczystą mszę św., na której nastąpiło po­święcenie obrazu dla zespołu w kościółku Św. Antoniego w Sieniawie.

*
19–20 sierpnia zorganizowany został 63. Rajd Tatrzański oraz XI i XII runda Mistrzostw Polski w Trialu. Zawody, cieszące się w naszym mieście wielkim zainteresowaniem i popularnością, odbyły się w rejonie Kowańca i Długiej Polany. Sportowe zmagania mocno dopingowali licznie zgromadzeni kibice. 59 zawodników rywalizowało w kilku kategoriach. XI i XII rundę wygrał faworyt zawodów –Tadeusz Błażusiak.

*
20 sierpnia w Podwilku z inicjatywy Towarzystwa Słowaków w Polsce odbył się XXV Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych. Przegląd rozpoczął się mszą św. w języku słowackim, po której nastąpiła parada orkiestr dętych oraz koncert orkiestr dętych z Frydmana, Jurgowa, Jabłonki, Kacwina, Krempachów, Lipnicy Małej, Łapsz Niżnych, Łapsz Wyżnych, Nowej Białej i Podwilka.

*
21 sierpnia Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu gościła prof. Stefana Jurgę w randze ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Towarzyszyli mu dwaj dominikanie: o. Jan Góra – organizator spotkań nad Jeziorem Lednickim i o. Tomasz Dostatni – publicysta, redaktor czasopisma „W drodze”. W spotkaniu wzięli także udział: burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta Jan Hamerski. Goście zwiedzili uczelnię, obejrzeli multimedialną wersję projektu powiększenia uczelnianego kompleksu o część dydaktyczną i bibliotekę oraz dyskutowali na temat włączenia góralskiej kultury do lednickich spotkań i zaznaczenia na nich obecności sporej grupy Podhalan.

*
24–27 sierpnia odbywał się na nowotarskim Rynku VII Jarmark Podhalański – największa, najatrakcyjniejsza impreza w mieście. Na 4 dni Nowy Targ zmienił się w miasto gwarne, barwne i tętniące życiem do późnych godzin nocnych. Rynek zastawiony był sceną oraz straganami i stoiskami, na których można było nabyć niemal wszystko (od koronek po BMW). Imprezy z humorem i swadą prowadzili wytrawni, sprawdzeni w poprzednich Jarmarkach konferansjerzy: Stanisław Jaskułka i Elżbieta Porębska-Mędoń. Jarmark otworzyła parada gazdowska, dalej w dorożkach jechali miejscy notable, ważni goście i zespoły, świetnie prezentujący się 19-krotny zdobywca tytułu mistrza Polski – miejscowy Auto–Moto–Klub „Gorce”, a więc kierowcy na swych wspaniałych maszynach, trialowcy i harleyowcy. Potem scenę zajęły muzyki góralskie rywalizujące w I Konkursie Muzyk Góralskich im. Tomasza Skupnia. Ciekawym punktem programu pierwszego dnia była wystawa projektów ubiorów z barana i opakowań oscypka przygotowanych przez studentów krakowskiej ASP. Wieczorem w rytmie country wystąpił zespół „Colt”, a później gwiazda tego dnia – zespół VOX. Po nim można było jeszcze posłuchać włoskich przebojów w wykonaniu duetu Andreo i Karina.

Drugi dzień Jarmarku (piątek) zarezerwowany został dla muzyków młodego pokolenia. Już w godzinach przedpołudniowych ruszył IV Ogólnopol­ski Festiwal Muzyki Rozrywkowej. O „Złote Szarotki Nowotarskie” walczyło 23 wykonawców z całego kraju. Można było także obejrzeć pokazy wschodnich sztuk walk i samoobrony w wykonaniu m.in. Kena Suzuki – mistrza kendo z Japonii i miejscowej yokozuny – Ewy Pawlikowskiej. Gwiazdą wieczoru był Ryszard Rynkowski z zespołem, a potem jeszcze dla miłośników bluesa wystąpił zespół CREE.

Trzeciego Dnia Jarmark rozpoczął się w Parku Miejskim zawodami zaprzęgów konnych, potem występowały miejscowe zespoły regionalne, a w przerwach rozgrywano różnorodne konkursy ogólnie zwane „sprawnościowymi”, był też pokaz mody z kolekcji Cechu Rzemiosł Skórzanych, a także projektantów Eli Krzemińskiej-Owczarz i Anety Knap. Sobotnią gwiazdą był zespół „Kobranoc­ka”. Efektownym zakończeniem był pokaz ogni sztucznych przy dźwiękach muzyki. A potem jeszcze nowotarska młodzież bawiła się wraz z krakowskim zespołem „The Dolls”.

Niedzielny program był przewidziany dla dzieci. Najmłodsi mogli wziąć udział w zawodach wędkarskich, sportowych, konkursach, grach, zabawach, obejrzeć spektakle teatralne, posłuchać zespołów muzycznych i wziąć udział w balu z nagrodami.

*
Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich towarzyszył „Ogólnopolski konkurs poetycki na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha”. Miło odnotować, że pierwszą nagrodę w kategorii gwarowej zdobyła nowotarska poetka Wanda Szado-Kudasikowa za wiersz „Cuda Boskie”, a Roman Dzioboń z Nowego Targu uzyskał wyróżnienie za wiersz „W staryj bacówce”.

*
27 sierpnia odbył się XI Rajd Rowerem wokół Tatr. Zawodnicy wystartowali sprzed sklepu Rowex przy ul. Krzywej, pokonali 225 km trasę wokół Tatr i na zakończenie odbyli rundę honorową wokół nowotarskiego Rynku. Główny inicjator i organizator – Zygmunt Ostapiuk, tym razem zorganizował Rajd wspólnie z Urzędem Miasta w ramach jubileuszu 660-lecia Nowego Targu. Organizatorzy przygotowali na trasie dwa bufety – w Liptowskich Matiasovcach i Starym Smokovcu.

Tego dnia została także zorganizowana na nowotarskim lotnisku X Jubi­leuszowa Wystawa Psów Rasowych. Na lotnisko ściągnęły tłumy nowotarżan, aby obejrzeć prawie 900 psów reprezentujących 152 rasy, które przywieźli hodowcy z Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy. Było co oglądać – pojawili się przedstawiciele ras nigdy wcześniej u nas nie widzianych, a szczególne emocje wzbudziła prezentacja rasy „porcelana”. Nowością wystawy był konkurs pod nazwą „Młody prezenter” zorganizowany dla dzieci i ich czworonożnych pupili zgłoszonych na wystawę.

W tym dniu w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Niwie odprawione zostały uroczystości żałobne za duszę zmarłego tragicznie w 76. roku życia i w 50. roku kapłaństwa franciszkanina ojca Dionizego – Edwarda Śmiałkowskiego. Mszę św. koncelebrował ks. kardynał Franciszek Macharski. Ojciec Dionizy był rodowitym nowotarżaninem, kochającym swe miasto i podkreślającym swe związki z nim, życzliwym i ofiarnym człowiekiem, zawsze pomagającym wszystkim napotkanym na swej drodze ludziom. Przed rokiem został odzna­czony Medalem za Szczególne Zasługi dla Nowego Targu.

Owego dnia odbyły się również XIV Gminne Dożynki w Zubrzycy Dolnej, których program artystyczny przedstawił Wiejski Dom Kultury w Zubrzycy Dolnej, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Zubrzycy Górnej, zespoły i muzyki orawskie. Ponadto odbył się konkurs w kategorii wieńców dożynkowych i nastąpiło rozstrzygniecie konkursu na najlepszą realizację obiektu turystycznego.

W owym dniu, podczas XXX Jubileuszowych Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie swój udział zaznaczyła również Nowotarszczyzna. Konferansjerem Dnia Ziemi Nowotarskiej był Piotr Gąsienica ze Szczawnicy. Podczas imprezy została bardzo szeroko zaprezentowana tradycja regionalna Podhala, Spisza, Pienin i Orawy. Można było obejrzeć wystawy twórców ludowych i rzemieślników trudniących się kożusznictwem, pszczelarstwem, hafciarstwem, dziewiarstwem, garncarstwem, druciarstwem, nie zabrakło również chętnych kosztujących słynne podhalańskie oscypki. Atrakcją dla najmłodszych był występ Teatru Lalek „Rabcio” z Rabki-Zdroju. Usłyszeliśmy i obejrzeliśmy występy takich zespołów jak: „Mali Sieniawianie”, „Małe Hajduki”, „Orawianie”, „Mali Skrzypnianie”, „Orawiacy”, „Robcusie”, „Mali Szaflarzanie”, „Lubań”, „Sło­wianki”. W ramach programu zorganizowano również dla publiczności kon­kurs pt. „Czy znasz atrakcje powiatu nowotarskiego?” oraz pokazy ratownicze Podhalańskiej Grupy GOPR.

*
29 sierpnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu otwarto Galerię Twórczości Profesorów i Absolwentów-Artystów. Pomysł narodził się w czasie jubileuszu 100-lecia szkoły, kiedy to w Galerii „Jatki” zorganizowano wystawę prac profesorów i absolwentów. Obrazy zawisły na półpiętrze hollu liceum. Ozdobą Galerii jest obraz Stanisława Kuskowskiego zatytułowany „Narodziny”, ponadto wyeksponowano prace: Marcina Ozorowskiego, Jerzego Olbrychtowicza, Jana Makowskiego, Marty Jędrysko, Ewy Deskur, Beaty Zalot i innych artystów. Zbiory będą zapewne systematycznie uzupełniane i wzbogacane.

*
Jeszcze trwały wakacje, kiedy nowotarska oświata rozpoczęła przygotowania do nowego roku szkolnego. W nowotarskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja z udziałem Józefa Rostworowskiego – małopolskiego kuratora oświaty, w której wzięli udział dyrektorzy szkół, przedstawiciele kuratorium oraz samorządu.

*
31 sierpnia w Nowym Targu odbyły się III Otwarte Mistrzostwa w Streetballu zorganizowane w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Zawody odbyły się na boisku przy ul. Szaflarskiej. Na nowotarskiej strzelnicy LOK-u zakończono wakacyjną akcję dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Lato na strzelnicy”.

*

 

Odnotować należy zdobycie przez Tadeusza Śwista srebrnego medalu podczas V Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub, które rozegrane zostały w Zielonej Górze.


Wrzesień

1 września kombatanci, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół zebrali się tradycyjnie pod Pomnikiem Bohaterów Września, aby w 67. rocznicę wybuchu wojny oddać hołd uczestnikom walk wrześniowych i żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej. Wcześniej odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, skąd uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod pomnik. Tam zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Marka Fryźlewicza, recytacji wiersza pod tytułem „W rocznicę”, apelu poległych, a na zakończenie złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. W południe w Nowym Targu zawyły syreny alarmowe, które przypomniały mieszkańcom miasta o wydarzeniach sprzed 67 lat.

*
2 września mszą św. w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej rozpoczął się nowy rok szkolny 2006/2007. Następnie uczestnicy przeszli do Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Józefa Rajskiego na Borze, gdzie ks. kardynał Franciszek Macharski w asyście ks. prałata Andrzeja Fryźlewicza poświęcił nowy obiekt – salę gimnastyczną połączoną ze szkołą. Sala wybudowana została w półtora roku kosztem ponad 3 mln złotych. Inwestorem było miasto, które na ten cel uzyskało 420 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obiekt wybudowała nowotarska firma Bronisława Piotrowskiego. Pełnowymiarowe boisko umożliwi treningi i rozgrywanie meczów unihokeja. Jest to bardzo ważne, gdyż Nowy Targ jest aktualnie potęgą w tej dyscyplinie, ma trzy zespoły w pierwszej lidze i zespół KS „Szarotka” z tytułem Mistrza Polski. Sala ma balkon dla kibiców, cztery szatnie i gabinet lekarski dla zawodników, ułatwienia dla niepełnosprawnych i wyposażona jest w elektroniczny system obsługi zawodów sportowych. Może być także wykorzystana do organizacji imprez kulturalnych. W czasie uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Marek Fryźlewicz i kurator małopolski Józef Rostworowski, który oficjalnie zainaugurował nowy rok szkolny.  

Tego dnia wystartowali uczestnicy II Biegu Górskiego po Gorcach. Start II Gorce Maratonu odbył się w Krościenku, następnie biegacze pokonali niezwykle trudną 40-kilometrową trasę wiodącą przez Lubań i Turbacz do Nowego Targu, gdzie każdy kto dobiegł do mety był oklaskiwany, dekorowany medalem i nagradzany. Najważniejsza była niemal rodzinna, piknikowa atmosfera, pokonanie trasy i miłe wspomnienia o udanym biegu. Nad całością czuwał Szymon Sawicki z Nowego Targu, główny organizator Maratonu.

*
2–3 września odbyły się Mistrzostwa Polski Samochodowych Modeli Zdalnie Sterowanych RC OFF ROAD na torze przy nowotarskim lotnisku. Do Nowego Targu przyjechało 70 czołowych modelarzy, którzy ścigali się w różnych kate­goriach. Wśród zwycięzców był nowotarżanin Krzysztof Dzioboń, który został wicemistrzem w klasie „Monster Truck Open”.

*
3 września odbyły się w Ludźmierzu XIX Dożynki Podhalańskie, wspólne dla całego powiatu nowotarskiego. Zapachniało zbożem, chlebem i oscypkami, a od barwnie przystrojonych wieńców zrobiło się kolorowo. Impreza rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem JE ks. biskupa Jana Szkodonia. Wspomniał on w kazaniu o wielkim problemie Podhala, jakim są nie uprawiane, zarastające chwastami pola i stwierdził, że jest to przekroczenie praw bożych. Potem, w podzięce za tegoroczne plony, delegacje z całego powiatu złożyły bogate, wielobarwne wieńce dożynkowe na ołtarzu polowym. Następnie miał miejsce pokaz musztry kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Później na Placu pod Sypką można było oglądać występy muzycznych zespołów regionalnych, orkiestr z Ludźmierza, Mszany Dolnej i Krempachów oraz słowackiego zespołu „Drevar” i uczestniczyć we wspólnej zabawie przy muzyce zespołu „Waldi”.

W tym samym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił Moskiewski Chór Akademicki.

Również w tym dniu Spółdzielczy Dom Kultury zaprosił maluchów na przedstawienie „Skrzat Superchwat”.

*
5 września w ramach wymiany kulturalnej między Polską a Japonią, Stowarzyszenie Polsko-Japońskie Na Rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza” zorganizowało występ japońskiej grupy wokalnej pod dyrekcją Yuki Ando oraz Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej.

*
8 września Galeria MBWA „Jatki” oraz Urząd Miasta, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej i Polsko-Słowacka Izba Handlowa zaprosili na wernisaż wspólnie zorganizowanej wystawy starych fotografii z różnych stron Europy pt. „Żyliśmy obok siebie”, której inicjatorem był Ryszard Rabiasz.

Również w tym dniu w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK odbyła się kolejna impreza w ramach obchodów 660-lecia miasta: promocja książki Marii Pawluśkiewicz pt. Kroniki narciarstwa nowotarskiego – lata 1910–2000. Publikacja liczy ponad 500 stron, na których znaleźć można wiele biografii, statystyk, wiadomości prasowych – czyli niemal wszystko na temat nowotarskich narciarzy. Przygotowanie tej książki zajęło autorce trzy lata. Na spotkaniu byli głównie dawni zawodnicy, bohaterowie promowanej książki i sympatycy tej dyscypliny sportu, a ich wspomnienia o dawnych zmaganiach sportowych i sukcesach przeplatały się z dyskusją o przyszłości nowotarskiego narciarstwa.

*
9 września w Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej miała miejsce prezentacja dorobku małopolskich szkół uczestniczących w projekcie zwiększania szans edukacyjnych uczniów z gmin wiejskich „Szkoła Marzeń”. Organizatorami były: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie oraz Samorząd Gminy Raba Wyżna. Był to program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Społecznego.

Tego dnia w TV4 można było obejrzeć nowotarski odcinek cyklu „Instynkt tropiciela – przewodnik po Polsce”. W kolejnych programach dziennikarze odkrywają miejsca mniej znane i popularne, a na zakończenie widzowie będą wybierać najciekawsze z nich. Dziennikarze oglądali Nowy Targ z kokpitu szybowca, filmowali wspaniałe krajobrazy, odwiedzili z kamerą ciekawe miejsca m.in. kościółek św. Anny, Muzeum Podhalańskie PTTK, Galerię „Jatki” i zmontowali półgodzinny, ciekawy film, nakręcony w żywym tempie. Była to świetna promocja naszego miasta.

*
9–10 września był dniem Hołdymasa Gminnych Dożynek w Czarnym Dunajcu.

*
10 września miały miejsce Gminne Dożynki w Rabce-Zdroju. Konkursowe prezentacje wieńców dożynkowych z przyśpiewkami, degustacja potraw regionalnych, występ Kabaretu Truteń – to jedne z wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy.

*
12 września otwarte zostało pierwsze w Nowym Targu pełnowymiarowe boisko do hokeja na rolkach. Obiekt powstał przy Gimnazjum Nr 2 z inicjatywy internautów, którzy nie tylko wystąpili z pomysłem, ale także opracowali projekt i kosztorys. Na oficjalne otwarcie zostali zaproszeni wszyscy, którzy pomogli zrealizować projekt – od władz miejskich, przez firmy (również prywatne), po uczniów z Placu Evry. Warto zaznaczyć, że zimą boisko będzie można zamrozić.

W tym też dniu z okazji pierwszych urodzin (które były 12 sierpnia) burmistrz Marek Fryźlewicz odwiedził nowotarskie czworaczki mieszkające przy ul. Kasprowicza: Zuzię, Wiktora, Zosię i Mikołaja. Była to również okazja do przekazania prezentu od miasta – ogrodowej zjeżdżalni.

*
Z myślą o fotografikach zainteresowanych Nowym Targiem powstała strona www.fotogaleria.nowytarg.pl. Można na niej zaprezentować swoje zdjęcia, obejrzeć inne fotografie, a także podzielić się wrażeniami i podyskutować.

*
Sytuacja w nowotarskim szpitalu od kilku tygodni przybierała coraz bardziej niepokojący obrót i stawała się wręcz niebezpieczna. Głośno było nie tylko w naszym mieście, ale także w mediach ogólnopolskich o strajku generalnym, głodówce, zwolnieniach z pracy dla protestujących. Widząc grożące pacjentom i szpitalowi niebezpieczeństwo, do akcji włączyły się znane osobistości. Strajkujących odwiedził biskup Jan Szkodoń z Krakowa. Nowotarskie radne – Wanda Szado-Kudasikowa i Jadwiga Kuś, zaniepokojone przedłużającym się konfliktem w imieniu swoim i członków Komisji Mieszkaniowej, Opieki Społecznej i Zdrowia, skierowały list otwarty do Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Senator RP Franciszek Adamczyk w liście do starosty zaapelował o rozpoczęcie negocjacji z Komitetem Strajkowym przy SP ZOZ, a komitet protestacyjny zaapelował do burmistrza Marka Fryźlewicza o zwołanie obrad „okrągłego stołu” w sprawie szpitala. Przesilenie nastąpiło 14 września, kiedy przegrana dyrektor Cecylia Mąka złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska. Pełniącą obowiązki dyrektora została Barbara Bajda (dotychczasowy zastępca dyrektora ds. medycznych), a protestujący lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją i starostwem. Zwolnieni dyscyplinarnie za strajk zostali przywróceni do pracy z wyjątkiem dwóch lekarzy – Macieja Jachymiaka i jego żony Izabeli Jachymiak, co nie pozwala na razie na zakończenie konfliktu.

*
14 września w nowotarskim Ratuszu odbyła się jubileuszowa promocja 10. nr „Almanachu Nowotarskiego”, wydawanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Władze miasta oraz liczne grono autorów i wiernych czytelników uroczyście świętowało 10-lecie „Almanachu”. Przez te lata na łamach „Almanachu” gościło 126 autorów, wśród najbardziej aktywnych wymienić można: Barbarę Słuszkiewicz, Wandę Szado-Kudasikową, Zofię Giełczyńską i Mariana Kozielskiego. W „Almanachu” publikowane były teksty znamienitych autorów, jak prof. Juliana Ciurusia, ks. kardynała Stanisława Dziwisza, ks. kardynała Franciszka Macharskiego, czy prof. Stanisława Hodorowicza. Jubileuszowy, 10. numer „Almanachu” pod redakcją dra Stanisława K. Michalczuka ukazał się w twardej oprawie i liczy prawie 400 stron. Należy podkreślić, że „Almanach Nowotarski” nie tylko prezentuje wiedzę o dawnym Nowym Targu i regionie, ale także zawiera kronikę teraźniejszości.

Tego dnia 60-lecie swego istnienia obchodził Klub Sportowy „Wierchy” w Rabce-Zdroju. Program uroczystości obejmował: powitanie gości oraz okolicznościowe przemówienia, wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych i klubowych, nadanie członkostwa honorowego KS „Wierchy”. Imprezami towarzyszącymi były: turniej trampkarzy młodszych oraz festyn piłkarski.

*
14 września wyruszyli na szlaki uczestnicy XXIV Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Przewodników PTTK „Gorce 2006”. Wzięli w nim udział przewod­nicy i krajoznawcy z całej Polski, zgłoszeni przez kluby, koła, oddziały PTTK i PTT, w sumie około 170 osób. Przez trzy dni wędrowali gorczańskimi szlakami i zwiedzali zabytki Podhala, Spisza i Orawy. Rajd zorganizowali: nowotarski oddział PTTK, Koło Przewodników Oddziału PTTK „Gorce” i Zarząd Główny PTTK. Komandorem Rajdu była Celina Sordyl. Uczestnicy Rajdu wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez nowotarski oddział PTTK „Gorce” pod nazwą „660-lecie historii Nowego Targu na straży bezpieczeństwa szlaków handlowych i osób przebywających w górach”. W czasie konferencji uhonorowano medalami osoby i instytucje zasłużone dla rozwoju turystyki pieszej i wspierających przewodników. Konferencję uświetnił koncert chóru „Gorce”, ponadto towarzyszył jej kiermasz sztuki ludowej oraz regionalna kuchnia. Były też w sprzedaży wydawnictwa poświęcone regionowi. 16 września dołączyli Słowacy i rozpoczął się I Rajd Polsko-Słowacki „Podhale – Spisz – Orawa” zorganizowany wspólnie z zaprzyjaźnionym Klubem Słowackich Turystów z siedzibą w Starej Lubowli w ramach transgranicznego projektu „Polsko-Słowacka Integracja Turystyczna na Obszarze Euroregionu »Tatry«”.

*
17 września, jak co roku, obchodzono uroczyście 67. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęto mszą św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie w nowotarskim kościele św. Katarzyny, w której uczestniczyły poczty sztandarowe i liczne delegacje kombatanckie, władz miejskich i powiatowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół. Następnie pod Krzyżem Katyńskim odśpiewano Hymn Państwowy, wygłoszono przemówienia okolicznościowe. Uroczystości zakończono apelem poległych i złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

*
20 września zjechali się bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu nowotarskiego na XIII Konferencję zorganizowaną przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu. W programie były wykłady i warsztaty na temat kształtowania wizerunku bibliotekarza. Zajęcia poprowadził ekspert od tych spraw – prof. Dariusz Tworzydło z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Także tego dnia Rada Miasta zaakceptowała uchwałą wnioski Kapituły Honorowej o przyznanie Medali Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu następującym osobom: Zofii Walisch – emerytowanej, długoletniej na­uczycielce Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 5, repatriantce ze Wschodu, która w nowotarskiej oświacie przepracowała kilkadziesiąt lat; ks. kanonikowi Henrykowi Paśko – zasłużonemu budowniczemu kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej i proboszczowi tej parafii znanemu z działal­ności na rzecz dzieci i młodzieży oraz pomocy ubogim i chorym; Krzysztofowi Bolkowi – prezesowi zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie za wsparcie, które ułatwiło realizację wielu zadań z zakresu kanalizacji, ochrony powietrza, termomodernizacji różnych obiektów, uzdatniania wody i innych zadań proekologicznych; Bogusławowi Grzybkowi – muzykowi, założycielowi i dyrygentowi Akademickiego Chóru „Organum” oraz zespołu „Ricercar”, a także jednej instytucji – Zespołowi Szkół Rolniczych im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu. Szkoła ta w trakcie swej 71-letniej działalności miała znaczny udział w kształtowaniu oblicza miasta i kultury agrarnej regionu, szczególnie dzięki doświadczonej kadrze pedago­gicznej i zdolnym uczniom.

*
21 września odbyło się uroczyste otwarcie Drogi Knurowskiej – Gościńca Barabów w Ochotnicy Górnej.

*
23 września poświęcony został budynek nowej szkoły integracyjnej w Czerwiennem. Dokonano również poświęcenia i przekazania sztandaru dla Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego, któremu nadano imię Jana Pawła II i przekazano dekret o katolickości szkoły wydany przez JE arcybiskupa metro­politę krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

Tego dnia na boisku nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 odbyła się kilkunastogodzinna impreza koncertowo-sportowa pod hasłem „Bliżej siebie – dalej od narkotyków”. Przygotowano mnóstwo propozycji spędzenia wolnego czasu. I tak, młodzi mogli skorzystać z boiska do koszykówki, rampy snowboardowej, rampy dla rolkarzy, była także scena polowa i wielki namiot koncertowy. W oddzielnym namiocie terapeuci udzielali konsultacji, a wolontariusze rozdawali antynarkotykowe materiały informacyjne. Pogoda dopisała znakomicie, a gwoździem programu były międzynarodowe zawody snowboardowe, po raz drugi rozegrane latem w Nowym Targu. Zgromadziły one najlepszych zawodników z Polski i Słowacji. I miejsce wywalczył katowiczanin Kuba Dytkowski.

*
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu zaprosiła przedszkola i szkoły do udziału w akcji społecznej i edukacyjnej dotyczącej AIDS, która wpisała się w ogólnopolską kampanię organizowaną pod hasłem „Miłość – Wierność – Zaufanie. Rodzina razem przeciw AIDS”. Sanepid zorganizował spotkania dla wychowawców dzieci i młodzieży i zaplanował także różnorodne formy działania dostosowane do wieku uczestników kampanii.

*
Delegacja z Nowego Targu na czele z burmistrzami Markiem Fryźlewiczem i Eugeniuszem Zajączkowskim odwiedziła zaprzyjaźnione niemieckie miasto Radevormwald. Delegaci uczestniczyli w uroczystościach 25-lecia Burgerhausu, a także w roboczym spotkaniu z władzami miasta, w czasie którego rozmawiano o tamtejszych rozwiązaniach komunalnych, medycznych i o dalszej współpracy. W Radevormwald nowotarska artystka Janina Maślanka zaprezentowała obrazy na szkle, a w czasie wernisażu wystawy jej prac przygrywała muzyka „Małych Śwarnych”.

*
24 września w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa poplene­rowa „Przyroda Pogranicza Cyfrą Malowana” przygotowana przez uczestników warsztatów fotograficznych z Nowego Targu, Popradu i Kieżmarku.

Tego dnia w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce miała miejsce impreza promująca kulturę orawską po obu stronach granicy. Były występy zespołów polskich i słowackich, gościnnie wystąpił Teatr Lalek „Rabcio” ze spektaklem dla dzieci pt. „Jak Janosik pokutował”.

*
W czasie walnego zjazdu Polskiego Towarzystwa Historycznego, który odbył się w Pułtusku, do władz centralnych Towarzystwa został wybrany Robert Kowalski – prezes oddziału PTH w Nowym Targu. W zarządzie głównym pracował będzie w trzyosobowej Komisji Finansowej, ponadto otrzymał również nominację na stanowisko pełnomocnika Zarządu Głównego do spraw sekcji młodzieżowych.

*
We wrześniu, zgodnie z zapowiedziami „Steskala” i Muzycznej Owczarni, w ogródku gastronomicznym na nowotarskim Rynku koncertowały atrakcyjne zespoły muzyczne, m.in. „Band Bong! Blues”, „Carrantuohill”, „Kultura de Natura”, „Electric Smake”, „Synergy”, „PIR2” i inne.

*
27 września Podhalańska Wspólnota Samorządowa przerwała nieco senny przedwyborczy okres i zorganizowała konwencję wyborczą w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Podczas konwencji prowadzonej przez aktora Stanisława Jaskułkę wspólnie z szefem Sztabu Wyborczego PWS – Marcinem Ozorowskim, zaprezentował się kandydat na burmistrza – dotychczasowy burmistrz Marek Fryźlewicz oraz kandydaci PWS do Rady Miasta. Do Rady Powiatu Podhalańska Wspólnota Samorządowa zarekomendowała dwóch kandydatów – Karola Skrzypca i Marcina Jagłę. Za najważniejsze uznano trzy zagadnienia: edukację, turystykę i komunikację. Problemy szkolnictwa omówił prof. Stanisław Hodorowicz, prezentując wizualizację nowoczesnego kompleksu dydaktyczno-bibliotecznego, który ma powstać na Kokoszkowie dla PPWSZ. Zagadnienia turystyczne i ich znaczenie dla rozwoju miasta przedstawił w wywiadzie burmistrz Marek Fryźlewicz, a sprawy komunikacyjne omówił zastępca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski, zwracając szczególną uwagę na planowaną obwodnicę i wyprowadzenie ruchu kołowego z Rynku, po uprzednim wybudowaniu parkingów przy ul. Kościuszki i koło lodowiska.

*
29 września w Warszawie w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele miasta – burmistrz Marek Fryźlewicz i sekretarz Stanisław Szołtysek, odebrali dyplom i statuetkę „Gmina Fair Play 2006” przyznawaną gminom przyjaznym dla inwestorów.

*
30 września nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 2 zorganizowała VII „Rodzinny Festyn Trzeźwościowy Sportowo-Rekreacyjny” przy współudziale Urzędu Miasta i Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, m.in. spektakle teatralne, konkursy plastyczne, muzyczne, zawody sportowe, ściankę wspinaczkową, loterię fantową, pokazy policji, straży pożarnej, pokaz udzielania pierwszej pomocy i warsztaty prowadzone przez Maltańską Służbę Medyczną i Międzynarodowy Turniej Szachowy.

*

 

Tradycyjnie we wrześniu w nowotarskim Urzędzie Miasta rozstrzygnięto konkurs recyklingowy, przyznając atrakcyjne nagrody placówkom wyróżniającym się w zbiórce surowców wtórnych. Ilości zebranych puszek i makulatury były imponujące, ale o miejscach w konkursie decydowała ilość w przeliczeniu na jednego ucznia. Doskonale wypadła Szkoła Podstawowa Nr 5, która zdobyła I miejsce w zbiórce makulatury i II miejsce w zbiórce puszek. Zebrano ponad 43 500 kg makulatury, tj. prawie 60 kg na jednego ucznia. Otrzymali za to nagrody o łącznej wartości 1550 zł. II miejsce w zbiórce makulatury i nagrody o wartości 650 zł przypadły Szkole Podstawowej Nr 2 (7,10 kg na ucznia), a III miejsce Gimnazjum Nr 1. W zbiórce puszek I miejsce i nagrody o wartości 900 zł otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 6, a III miejsce – Gimnazjum Nr 2. Rekord w tym roku pobiły przedszkolaki z „dwójki” na Kowańcu, które zebrały po 80 kg makulatury „na głowę”. Zdobyły także I miejsce w swojej kategorii w zbieraniu puszek. Otrzymały nagrody o łącznej wartości 1800 zł. Nagrody wręczył zastępca burmistrza Jan Kolasa, a ufundowali je – Urząd Miasta i Nowotarska TV Kablowa, która sprezentowała każdej placówce biorącej udział w konkursie odtwarzacz video.


Październik

1 października nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna na Kowańcu, najstarsza na Podhalu, obchodziła 125-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpo­częły się mszą św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej, potem odbył się apel ze złożeniem meldunku, poświęcenie nowej motopompy „Honda” i wręczenie odznaczeń. Referat na temat 125-letniej historii nowotarskiej OSP wygłosił Marcin Jagła. Strażacy otrzymali mnóstwo listów gratulacyjnych i najlepszych życzeń, a szczerą radość sprawiły zwłaszcza zapowiedzi finansowego wsparcia ze strony władz wojewódzkich i nowotarskich. Pieniądze są bardzo potrzebne na sukcesywnie prowadzony remont remizy. Ważnym momentem uroczystości było otwarcie Izby Pamięci w remizie OSP, w której znalazły godne miejsce najstarsze dokumenty, sztandary, hełmy z różnych epok, pełny zestaw mundurów, archiwalne sprzęty i cenne pamiątki. Na uroczystości przybyło mnóstwo gości m.in. gen. Wiesław Leśniakiewicz – zastępca komendanta głównego PSP, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem (w strażackim mundurze), radni i sympatycy strażackiej braci. Po oficjalnych uroczystościach odbył się „Piknik Strażacki” w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”.

*
2 października W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju miała miejsce premiera sztuki „Piesek, który był niebieski” (reżyseria, muzyka – Dariusz Wiktorowicz, scenografia – Barbara Wójcik-Woktorowicz, teksty piosenek – Joanna Kulmowa, aranżacje piosenek – Michał Makulski, asystent reżysera – Piotr Serafin).

*
3 października rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza Platformy Obywatelskiej i Komitetu Obywatelskiego „Nowotarżanie” konferencją prasową kandydata na burmistrza Nowego Targu – Andrzeja Rajskiego. Kuśnierstwo i nowotarski jarmark zaliczył on do tradycyjnych marek, o które trzeba szczegól­nie dbać. W istotnej kwestii kuśnierstwa opowiadał się za koniecznością zmian m.in. wyprowadzeniem zakładów kuśnierskich z centrum miasta do osobnej strefy przemysłowej koło oczyszczalni. Kandydat zamierza stawiać na ludzi młodych, stąd plany spotkań w klubie muzycznym i organizacji festynu.

*
Nasze miasto otrzymało cenny dar. Na ręce burmistrza Marka Fryźlewicza, Adam Szoski – syn pierwszego powojennego burmistrza Nowego Targu, prze­kazał część rodzinnych pamiątek o dużej wartości historycznej. Podarowane dokumenty to fotografie z czasów I wojny światowej, dzienniki urzędowe z początku okupacji hitlerowskiej oraz opis egzekucji z grudnia 1939 roku, sporządzony na podstawie relacji niemieckiego oficera zakwaterowanego w domu mecenasa Adama Szoskiego – ojca darczyńcy.

*
6 października w Ratuszu Miejskim w Nowym Targu odbyła się promocja książki Słowo i obraz. Nowy Targ w dokumencie archiwalnym autorstwa Barbary Słuszkiewicz, kierującej Archiwum Państwowym w Nowym Targu. Jest to kolejna pozycja wydana na jubileusz 660-lecia lokacji Nowego Targu, ważna także dla nowotarskiego Archiwum, które przed czterema laty świętowało 50-lecie istnienia. We wstępie zawarta jest historia tej zasłużonej instytucji. Publikacja Barbary Słuszkiewicz zawiera najstarsze dokumenty miejskie, akty królewskich nadań, księgi wójtowsko-sądowe, ryciny, plany miasta, cenne fotografie, portrety nowotarskich mieszczan, wiele ciekawych, nie znanych dotąd informacji. Promocji towarzyszyła wystawa archiwaliów oraz swoista „archiwalna lekcja” poprowadzona przez autorkę w formie multimedialnej. Album powstał w miejscowej drukarni „Cyfra” dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Nowego Targu i prywatnych darczyńców.

W tym też dniu w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa, na której wyeksponowane zostały prace Krystyny Czajkowskiej – tkanina i Marka Czajkowskiego – malarstwo.

Również w tym dniu w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się koncert chóru męskiego „Arcanum Musicae” z Freiburga w ramach Dnia Kultury Niemieckiej. Chór zaprezentował muzykę świecką i sakralną kompozytorów z różnych epok.

*
7 października w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę prac z Galerii Boguckich w Zakopanem pod nazwą „Podhalańskie impresje” w XX. rocznicę rozpoczęcia współpracy z MOK.

Również w tym dniu Liga Obrony Kraju już po raz szósty zorganizowała Memoriał Strzelecki im. Franciszka Dworskiego – patrona strzelnicy. W memoriale wzięło udział kilkanaście drużyn, z których najlepszą była drużyna Klubu Strzeleckiego LOK „Szarotka” z Nowego Targu, na drugim miejscu uplasowała się drużyna LOK z Krempachów, a na trzecim – IPA Policji w Nowym Targu. W klasyfikacji indywidualnej najlepszymi strzelcami zostali: Andrzej Biaduń, Piotr Łukaszka i Mariusz Foryt.

W tym też dniu w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się casting na modelkę i modela zorganizowany przez Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną „Para”. Wybrane osoby będą mogły pokazać się na wybiegu podczas IV Podhalańskiej Gali Piękna, Mody i Urody.

W tym samym dniu Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował Zawody Latawców Płaskich i Skrzynkowych. W konkursie organizowanym od kilkunastu lat przez MDK oceniano techniczną stronę wykonania, plastyczną oraz unoszenie się na wietrze. Chociaż wiatr niezbyt dopisywał było kolorowo, z fantazją i radośnie.

*
8 października był Dniem Kultury Niemieckiej zorganizowanym przez Polsko-Niemieckie Forum Podhale i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Otwarcia dokonał dr Thomas Glaeser – konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec, potem burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał krótko historię współpracy z zaprzyjaźnionym niemieckim miastem Radevormwald, z którego właśnie delegacja Niemców gościła w Nowym Targu. W programie przewidziano rozstrzygnięcie III Konkursu Recytatorskiego pod nazwą „Blumen”, otwarcie wystawy fotografii „Nasze Niemcy” oraz wykład dr Thomasa Glaesera zatytułowany „Stosunki polsko-niemieckie”, który dotyczył najnowszej historii i polityki polsko-niemieckiej. Na zakończenie w Dyskusyjnym Klubie Filmowym został wyświetlony film w reżyserii Wolfganga Beckera – komediodramat pod tytułem „Good bye, Lenin”.

W tym też dniu Szkoła Podstawowa Nr 11 zorganizowała VI Festyn Sportowy, którego organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. W czasie Festynu Rada Rodziców klas sportowych zbierała fundusze na zorganizowanie wyjazdów na mecze małopolsko-podkarpackiej ligi w hokeju na lodzie.

Warto odnotować, że nowotarska Państwowa Straż Pożarna otrzymała z budżetu miejskiego 20 tys. złotych na zakup kontenera z przenośną instalacją do oczyszczania i uzdatniania wody. Będzie m.in. mogła filtrować wodę skażoną produktami ropopochodnymi czy innymi toksycznymi cieczami.

*
10 października w sali konferencyjnej Euroregionu „Tatry” odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie „Śwarni” dyskusja panelowa na temat przeszłości, dnia dzisiejszego i przyszłości nowotarskiego Szpitala im. Jana Pawła II. Debatę z cyklu: „Warto rozmawiać” z udziałem władz samorządowych, służby zdrowia i społeczeństwa Podhala prowadził dziennikarz Jan Pospieszalski. Atmosfera była gorąca, dyskusja ostra, ale konsensusu nie osiągnięto.

*
11 października Nowotarskie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło 50-lecie istnienia. Jubileuszowe spotkanie, zorganizowane dla około 250 osób w restauracji „Steskal”, przebiegło w niemal rodzinnej atmosferze. Były kwiaty, gratulacje, serdeczne życzenia i odznaczenia dla wyróżniających się członków. Jak wspominał Andrzej Zapiórkowski – założyciel i wieloletni przewodniczący koła, początki były bardzo trudne, problemy stwarzało dotarcie do niewidomych powiatu nowotarskiego i korzystano z pośrednictwa zarówno władz lokalnych jak i duchownych. Z czasem przyszły sukcesy, udzielano członkom różnorodnej pomocy i wsparcia, założono oddział Spółdzielni Niewidomych, do której zgłosiło się 25 osób chcących pracować w domu. Koło pod kierunkiem obecnej przewodniczącej Anny Tylki zorganizowało bibliotekę książek mówionych i obecnie posiada 500 tytułów nagranych na kasety, uczestniczyło w akcji „Komputer dla Homera”, dzięki której 30 osób zdobyło komputery pła­cąc tylko 4% wartości, korzysta z funduszy dla niepełnosprawnych, turnusów rehabilitacyjnych, wycieczek itp. Zarząd nowotarskiego koła PZN uznawany jest za jeden z najlepiej działających w województwie małopolskim.

*
12 października odbyła się po raz piąty uroczysta inauguracja roku akademickiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Na uczelnianą uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, m.in. marszałkowie województwa, władze edukacyjne, rektorzy krakowskich uczelni, także rektor uniwersytetu w Preszowie oraz biskup Jan Szkodoń, który reprezentował metropolitę krakowskiego. Podczas uroczystości podpisano umowę o współpracy z Politechniką Krakowską, zasłużonym dla uczelni osobom wręczono pierścienie szkoły symbolizujące trwałe z nią zaślubiny, a po immatrykulacji można było wysłuchać wykładu prof. Antoniego Jackowskiego, zatytułowanego „Wędrowanie człowieka do sacrum”. Na zakończenie uroczystej inauguracji przy budynku PPWSZ wmurowano kamień węgielny pod budowę dużego centrum dydaktyczno-bibliotecznego.

W tym też dniu w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się koncert amerykańskiego multiinstrumentalisty Bennie Maupin’a wraz z zespołem.

*
Rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy ogród, zorganizowany przez Urząd Miasta w Nowym Targu. Celem konkursu było zachęcenie do większej dbałości o ogrody, ogródki i otoczenie domów, a więc i o lepszy wizerunek miasta. W kategorii posesji jednorodzinnych I miejsce, bon wartości 540 zł i Puchar Burmistrza otrzymała Hanna Knurowska z ul. Nadmłynówka, II miejsce – Małgorzata Czubernat z ul. Kasprowicza, a III miejsce – Bronisława Ćwik z ul. Długiej. Specjalne wyróżnienia i nagrody Nowotarskiej Telewizji Kablowej otrzymali: Tadeusz Zubek z Kowańca i Przedszkole Nr 2 na Kowańcu. W kategorii posesji wielomieszkaniowych I miejsce, Puchar Burmistrza i bon wartości 540 zł otrzymał Józef Przędzik z ul. Sikorskiego, II miejsce zdobyła Anna Miśkowiec i Antonina Topa z al. Tysiąclecia, a III miejsce – Michalina Chlebda z ul. Powstańców Śląskich.

*
W październikowych Posiadach Góralskich, zorganizowanych przez nowotarski oddział Związku Podhalan, uczestniczył dr nauk medycznych Maciej Andrzej Zarębski – zasłużony działacz regionalny z Gór Świętokrzyskich. Dr Zarębski jest autorem 20 książek, a do Nowego Targu przywiózł swoje naj­nowsze dzieło – książkę zatytułowaną Dotknięcie Ameryki, zawierającą relację z 50 dni pobytu w Stanach Zjednoczonych.

*
Dzień Edukacji Narodowej świętowano w Nowym Targu w Gimnazjum Nr 2. Pracownicy oświaty to liczna grupa zawodowa w naszym mieście. W samorządowych przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach pracuje 400 osób, w tym 330 nauczycieli. Z okazji ich święta burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze, a młodzież zaprezentowała program artystyczny przygotowany dla nauczycieli.

*
15 października w Nowym Targu miały miejsce uroczyste obchody Dnia Papieskiego, zorganizowane przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, burmistrza Nowego Targu i Akcję Katolicką przy parafii NSPJ. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia obelisku na Rondzie im. Jana Pawła II na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi krajowej Nowy Targ – Szczawnica. Potem nowotarżanie przeszli na lotnisko, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym wizytę papieską, odbyły się uroczyste nieszpory przygotowane przez Akcję Katolicką i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Nabożeństwo różańcowe w intencji rychłej beatyfikacji Papieża Polaka odbyło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i tam też wieczorem wykonany został przez muzyków wiedeńskich utwór muzyczny austriackiego kompozytora Geralda Spitznera „Msza na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II”. Tę właśnie kompozycję wybrano spośród miliona propozycji zgłoszonych z całego świata na rozpisany przez Watykan konkurs dla uczczenia 85. urodzin papieża. Niestety, wydarzenia potoczyły się inaczej. Wiedeńscy muzycy występują z „Mszą” na całym niemal świecie i mimo to udało się ich zaprosić do naszego miasta. Było to wydarzenie muzyczne dużej rangi, a tłumnie przybyli na koncert nowotarżanie nagrodzili artystów owacją na stojąco. Wykonawcami byli: Grażyna Zielińska – sopran, prof. Renate Spitzner – skrzypce i Gerald Spitzner – organy.

*
Po latach rozlicznych problemów z wodą, bądź jej brakiem, licznych skażeniach i strachu o jej jakość, nowotarżanie odetchnęli z ulgą – uzyskali wreszcie czystą wodę w kranach. Miasto w całości jest już zaopatrywane w wodę ze studzien głębinowych, mającą właściwości wody źródlanej. Do sieci tłoczona jest woda z 17 studzien: 8 na Równi Szaflarskiej, 6 na terenie dawnego NZPS, 2 na Grelu i 1 na Konfederacji Tatrzańskiej. Ujęcie na Dunajcu w Szaflarach nie zostało zlikwidowane, a jedynie zredukowano załogę. Podłączenie studzien głębinowych było niewątpliwie największą i najkosztowniejszą z miejskich inwestycji ostatnich kilku lat. Koszt wykonania prac przekroczył 4 mln złotych. Było to wielkie przedsięwzięcie – zmiana źródła poboru wody zlikwidowała jeden z największych problemów miasta. Nowotarżanie mają nadzieję, że teraz przyszła kolej na oczyszczenie powietrza.

*
17 października w Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej miała miejsce wystawa pt. „Wanda Jostowa muzealnik XX stulecia”.

*
18 października Miejski Ośrodek Kultury, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zorganizował spotkanie autorskie z pisarką Wandą Chotomską. Przybyłym na spotkanie dzieciom autorka nie tylko prezentowała swoje utwory, ale także wciągnęła uczestników w żywą dyskusję, a na zakończenie każde dziecko mogło otrzymać pamiątkowy wpis do książki lub pamiętnika.

*
Do zaprzyjaźnionego z Nowym Targiem, niemieckiego Radevormwald zaproszona została z działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury Klubu Plastyka Amatora „Wizja” dwójka artystów – Monika Węgrzyniak i Maciej Kudasik, którzy zaprezentowali tam swoje prace plastyczne.

*
IV kadencja samorządu dobiegała końca i ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem podsumowań pracy z lat 2002–2006. Odbył się cykl spotkań władz miejskich z mieszkańcami Nowego Targu, których tematem była prezentacja dorobku i podsumowanie pracy samorządu miejskiego, a po spotkaniach uczestnicy mogli obejrzeć film o naszym mieście nakręcony z okazji jubileuszu 660-lecia jego lokacji.

*
Rozpoczęły się przygotowania do wyborów samorządowych. Najwięcej kandydatów na radnych zgłosiła Podhalańska Wspólnota Samorządowa, nieco mniej Platforma Obywatelska wspólnie z Ruchem Obywatelskim „Nowotarżanie” i prawie tyle samo kandydatów zgłosiła partia Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatami tych ugrupowań na burmistrzów Nowego Targu zostali odpowiednio: Marek Fryźlewicz, Andrzej Rajski i Mariusz Jelonek. W ostatniej chwili pojawił się czwarty kandydat z listy Samoobrony – Stanisław Adamowski.

*
20–22 października w auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbył się X. Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater 2006”. Jubileuszowy festiwal był wyjątkowo uroczysty. Dyrektor imprezy Piotr Męderak wręczał pamiątkowe dyplomy. W tegorocznej edycji wystąpiło 29 wykonawców – zespoły i soliści w dwóch kategoriach: dziecięcej i młodzieżowej. Honorowy patronat nad imprezą objął biskup Jan Szkodoń oraz starosta nowotarski Jan Hamerski.

*
21 października w Ratułowie 18 zespołów regionalnych z całego Podhala wzięło udział w XIX. „Przeziyracce Młodych Tonecników i Śpiewoków Górolskich”. Uczestnikom postawiono wysoko poprzeczkę. Oceniano solowy taniec zbójnicki oraz śpiew solowy. Ponadto impreza stanowiła doskonałą okazją do podzielenia się radami i wskazówkami, jak powinien wyglądać strój czy taniec góralski.

*
23 października nowotarski Sanepid zaprosił do stacji przy ul. Szaflarskiej na „dzień otwarty”. Pracownicy poszczególnych komórek organizacyjnych udzielali wszystkim zainteresowanym porad i informacji.

*
26 października Nowy Targ odwiedziła delegacja ze wschodniej Ukrainy, która w ramach programu pomocowego pod nazwą „Ukraina powinna być przejrzysta” odwiedzała miasta Małopolski, zbierając informacje i poznając doświadczenia samorządów pomocne w budowaniu demokracji. Sekretarz miasta Stanisława Szołtysek przedstawiła gościom zasady uczestnictwa w staraniach o certyfikat „Przejrzysta Polska”, burmistrz przedstawił największe zakłady pracy, ważniejsze inwestycje oraz problemy z bezrobociem. Gości z Ukrainy interesowała także współpraca z organizacjami pozarządowymi, sfera komunalna, Biuro Obsługi Mieszkańców i Straż Miejska, zwiedzili lodowisko i obejrzeli nowotarski jarmark. Mogli także obejrzeć film o Nowym Targu.

Tego dnia odbyło się spotkanie poświęcone pamięci nowotarskich żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej. Wieczornicy z udziałem VII Drużyny Harcerskiej z Zespołu Szkół Rolniczych, towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotografii.

*
27 października Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka zaprosił na XLIV Uroczystą Sesję Rady. W czasie ostatniej sesji w tej kadencji burmistrz Marek Fryźlewicz podziękował radnym za współpracę, zaznaczył, że rządzenie miastem przez ostatnie 4 lata przebiegało bez zbędnych swarów i polemik, a wspólny wysiłek i praca przyniosły wymierne efekty, o czym świadczą m.in. wysokie miejsca w rankingach i zdobyte certyfikaty: nasze miasto osiągnęło 33. pozycję w rankingu prowadzonym przez „Rzeczpospolitą”, zostało laureatem konkursu „Trzy Korony Małopolski”, otrzymało statuetkę „Fair play” przyznaną przez Krajową Izbę Gospodarczą, jako ekologiczna Gmina dostało nagrodę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 50 tys. zł, a nowotarski Urząd Miasta znalazł się w gronie Wzorowych Urzędów Małopolski. Największą, najkosztowniejszą inwestycją było podłączenie studzien głębinowych i uniezależnienie się od ujęcia powierzchniowego na Białym Dunajcu. Odnotować warto także remonty i przebudowę dróg, remonty i termomodernizacje obiektów szkolnych, oddanie nowoczesnej, wielofunkcyjnej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6, modernizację hali sportowej „Gorce” i lodowiska. Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka wyliczył, że odbyły się 44 sesje, radni podjęli 471 uchwał, a w ważnych sprawach byli na ogół jednomyślni. Po wystąpieniach burmistrza i przewodniczącego Rady, po prezentacji dorobku samorządu nowotarskiego w kadencji 2002–2006 głos zabierali zaproszeni goście, a kończącym swą pracę w tej kadencji samorządowcom wręczano wiązanki kwiatów, składano serdeczne podziękowania i najlepsze życzenia. W godzinach przedpołudniowych w kościele św. Katarzyny została odprawiona msza św. w intencji ustępującej Rady.

*
28 października w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury uroczyście podsumowano VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Leca. Udział w konkursie wzięło kilkudziesięciu autorów z całej Polski, których utwory oceniało trzyosobowe jury w składzie: Szczepan Sadurski – satyryk z Warszawy, szef Wydawnictwa Humoru i Satyry, Krzysztof Lisowski – poeta, krytyk literacki z Krakowa, i Maciej Pinkwart – dziennikarz, literat, opiekun Klubu Literackiego przy MOK. Pierwszą nagrodę otrzymał Tadeusz Charmuszka z Suwałk, drugą – Mirosław Kaniecki z Brodnicy, a trzecią – Wojciech Wiercioch z Krakowa. Wśród wyróżnionych byli twórcy z Nowego Targu: Paweł Błaszczyk i Krzysztof Kokot. Organizatorzy zadbali o wydanie pokonkursowego tomiku, który zawiera wybór fraszek i aforyzmów. Podsumowaniu Konkursu towarzyszył spektakl teatralny wg Aleksandra Gelmana zatytułowany „Ławeczka”. Przedstawienie wyreżyserował Piotr Cyrwus, który zagrał w nim główną rolę męską, a jego partnerką była Iwona Konieczkowska.

*
29 października w sali widowiskowej MOK odbyła się przedwyborcza debata, w której udział wzięli wszyscy kandydaci na burmistrza Nowego Targu, a więc Marek Fryźlewicz z PWS, Andrzej Rajski z „Nowotarżan”, Mariusz Jelonek z PiS i Stanisław Adamowski z „Samoobrony”. Debata miała charakter otwarty. Pytali dziennikarze, publiczność, pytali się także kandydaci wzajemnie, a ich odpowiedzi publiczność nagradzała oklaskami lub buczeniem wyrażała swą dezaprobatę.

*
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Instytut Studiów Strategicznych zorganizowały bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych dofinansowaniem swej działalności w ramach programów pomocowych. Co ważne, nie były to tylko wykłady, ale także ćwiczenia i warsztaty przeprowadzone w grupach, dotyczące głównie przygotowania wniosku o dofinansowanie, opracowania budżetu, czy strategicznego planowania rozwoju organizacji pozarządowych. W szkoleniu wzięli udział reprezentanci szkolnych klubów sportowych, stowarzyszeń na rzecz dzieci niepełnosprawnych, przedstawiciele organizacji działających na rzecz rozwoju kulturalnego.

*

 

31 października odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do eksploatacji i poświęcenia studni głębinowych zaopatrujących w wodę nasze miasto. Ujęcie pobłogosławił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który przybył w tym dniu do Nowego Targu, aby poświęcić plac pod budowę nowego kościoła, który ma powstać w południowej części miasta i odprawić na nim mszę św. Kościół ma być wotum dziękczynnym górali za pontyfikat Jana Pawła II. Mimo niesprzyjającej aury, dotkliwego chłodu i wiatru, wierni licznie przybyli na uroczystość.


Listopad

1 listopada na nowotarskim cmentarzu odbyła się VII Kwesta na dalsze restaurowanie najstarszych zabytkowych nagrobków w starej części cmentarza przy kościółku św. Anny. Mimo niesprzyjającej pogody, porywistego i zimnego wiatru około stu znanych nowotarżan kwestowało u cmentarnych bram i choć cmentarz odwiedziło znacznie mniej ludzi niż w roku ubiegłym, udało im się zebrać 16 150 zł. Można więc będzie odnowić kolejne zabytkowe nagrobki.

*
3 listopada młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego wyruszyła na XXXVIII Rajd Nocny Szlakami Partyzantów Gorczańskich. Przed udaniem się na Turbacz, 30-osobowa grupa licealistów wysłuchała w nowotarskiej „goprówce” prelekcji poświęconej historii walczących w Gorcach żołnierzy Armii Krajowej.

Również w tym dniu w Galerii MBWA „Jatki” odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej wspólnie z Galerią „U Jaksy” w Miechowie, zatytułowanej „Barwy Małopolski 2006”, na której wyeksponowano wybrane prace z VII międzynarodowego pleneru w Miechowie.

Tego dnia Towarzystwo Słowaków w Polsce, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej RP, zorganizowało w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach konkurs wiedzy o Słowacji: „Poznaj ojczyznę swoich przodków”.

*
7 listopada w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Fotografia regionu Tatr”, zorganizowanej przez Związek Euroregion „Tatry” i Muzeum w Kieżmarku. Na wystawie można było obejrzeć interesujące fotografie ze zbiorów słowackich muzeów na Spiszu.

W tym samym dniu Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu wspólnie z oddziałem ludźmierskim Związku Podhalan zaprosili do Domu Podhalańskiego im. K. Przerwy-Tetmajera i W. Orkana w Ludźmierzu na promocje dwóch ostatnio wydanych książek: antologii poezji regionu Podtatrza pt. Góralskie serca na zielonym listku pieśni w wyborze i opracowaniu Anny Mlekodaj, oraz opracowanego przez profesora Stanisława Hodorowicza zbioru pt. Podholańskie porzykadła i pogworki maści wselijakiej ku cłeka zadumie i wesołości dane.

*
8 listopada nastąpiło otwarcie Małopolskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego na Kowańcu. Ośrodek powstał w drodze restrukturyzacji i przekształceń z dawnego Prewentorium Kolejowego, które stanęło na skraju bankructwa. Z wyremontowanych pomieszczeń dla pacjentów i sal do ćwiczeń korzystać będą osoby starsze, wymagające opieki.

Tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu otwarto wystawę pokonkursową XII Konkursu Plastycznego „Niepodległość”.

*
8–10 listopada Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zaprosiły uczniów klas I–III do udziału w przygotowanym dla nich projekcie edukacyjnym pod hasłem „Krasnoludki są na świecie”. Program był barwny, atrakcyjny i cieszył się wielkim zainteresowaniem dzieci.

*
9 listopada w Muzeum Podhalańskim PTTK w salach nowotarskiego Ratusza otwarta została wystawa pod tytułem „Patriotyczne karty pocztowe” – ze zbiorów Macieja Żelaznego. Wyeksponowane pocztówki z lat 1875–1925 przedstawiają ważniejsze momenty z historii Polski. Na przełomie XIX i XX wieku pomagały propagować idee niepodległościowe, ukazywały drogi do wolności i uczyły patriotyzmu, szczególnie te z reprodukcjami obrazów Matejki, Malczewskiego, czy Grottgera.

Kontynuując miłą tradycję spotkań z seniorami, burmistrz Marek Fryźlewicz w tym dniu zaprosił emerytów z Urzędu Miasta na spotkanie w sali kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie przy kawie i ciastkach wspominano pracę urzędników nowotarskich w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat.

*
10–11 listopada nowotarżanie obchodzili Święto Odzyskania Niepodległości. W pierwszym dniu na nowotarskim cmentarzu władze miasta i powiatu złożyły wiązanki kwiatów na grobach Poległych za Ojczyznę. W godzinach wieczornych odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury uroczysta akademia, na której okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz. Następnie wręczone zostały medale „Za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu”, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, która zapadła na wrześniowej sesji. Potem Grupa „O szesnastej” zaprezentowała spektakl teatralny zatytułowany „Jak to było”. W drugim dniu odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, a później nastąpił przemarsz do Rynku, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową na Ratuszu.

*
11 listopada w nowotarskiej Hali „Gorce” zakończył się XXIX Turniej Ko­szykówki o Puchar Tatr.

*
12 listopada odbyły się w całym kraju wybory samorządowe. Jeszcze przed ciszą wyborczą „Śwarni” wystawili spektakl „Dziady na weselu”, a potem nowotarżanie spokojnie wybierali burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i do sejmiku wojewódzkiego. Upoważnionych do głosowania było 26 145 osób, głosowało 10 964, czyli frekwencja wyniosła 41,94%. Burmistrzem Nowego Targu został dotychczasowy burmistrz Marek Fryźlewicz. Zwycięstwo w pierwszej turze wyborów to wielki sukces, który zdarzył się w niewielu miastach. Marek Fryźlewicz otrzymał 50,90 % głosów, a pozostali kandydaci otrzymali: Andrzej Rajski – 35,39%, Mariusz Jelonek – 11,97%, Stanisław Adamowski – 1,80% głosów. Do Rady Miasta weszli: z Komitetu Wyborczego Podhalańska Wspólnota Samorządowa – Marek Fryźlewicz, Piotr Jarząbek, Jadwiga Kuś, Paweł Liszka, Jan Łapsa, Wanda Szado-Kudasik, Tadeusz Truty, Józef Trzciński; z KW „Nowotarżanie” – Stanisław Apostoł, Adam Dul, Andrzej Fryźlewicz, Lesław Mikołajski, Zbigniew Piekarczyk, Andrzej Rajski, Jacenty Rajski, Andrzej Swałtek; z KW Prawo i Sprawiedliwość – Mariusz Jelonek, Grzegorz Luberda, Gabriel Samolej, Jan Sowiński, Dominik Sterkowicz. Do Rady Powiatu wybrano: Macieja Jachymiaka, Adama Jurka, Jana Krzaka, Jana Lasyka, Karola Skrzypca. W Sejmiku Wojewódzkim Podhale reprezentować będą – Barbara Dziwisz i Jan Hamerski.  

*
15 listopada nowotarski oddział PTTK uroczyście zakończył program edukacyjny „Moja Mała Ojczyzna” odnoszący się do młodzieżowych imprez dotyczących spędzania wolnego czasu i poznawania Małopolski. Uczestnicy mieli okazję do prezentacji swoich najciekawszych prac i relacji z wycieczek.

*
16 listopada Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia”. Tematem były Filipiny „Spotkanie z Lapu-Lapu”, a o swojej wyprawie opowiadali Adam Kokot i Krzysztof Kokot.

*
17 listopada był Dniem Kultury Francuskiej. Impreza została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej i Miejski Ośrodek Kultury. Pierwsza jej część odbyła się w siedzibie Euroregionu „Tatry”. Po uroczystym otwarciu imprezy przez prezesa TPPF i burmistrza Marka Fryźlewicza, który przypomniał, że w tym roku mija 25 lat od podpisania umowy partnerskiej Nowego Targu z Evry, konsul Republiki Francji w Polsce – Sylvie de Bruchard wygłosiła wykład na temat Konstytucji Europejskiej. Następnie odbył się wykład o. Krzysztofa Mądla SJ zatytułowany „Wartości w Konstytucji Europejskiej”. Program drugiej części imprezy w MOK, obejmował: wręczenie nagród laureatom konkursu re­cytatorskiego „Zjednoczona Europa”, wykład dr Macieja Pinkwarta pod tytułem „Pod niebem Paryża”, wernisaż wystawy fotografii Renaty Piżanowskiej-Zarytkiewicz, a na zakończenie wyświetlono film „Zakochany Paryż”. Dokonano również prezentacji ofert współpracy firm: EURO EST, ERAI, MARR.

Również w tym dniu w nowotarskiej restauracji „Góralsko Strawa” odbyła się IV Podhalańska Gala Mody, Piękna i Urody. W czasie Gali zaprezentowano osiem kolekcji, w tym niezwykłą kolekcję krawatów (nie tylko dla panów) oraz niekonwencjonalne stroje góralskie. Kolekcje prezentowały świetne modelki, jak m.in. Julia Iwaszko i Marta Golik, a także atrakcyjni modele. Organizatorem, jak zwykle, była Podhalańska Agencja Reklamowo-Artystyczna „PARA”.

*
19 listopada w sali widowiskowej MOK odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Zagraj dla Maystra, by nam dobrze rockował”, podczas którego zbierano pieniądze na rehabilitację Maćka Mensfelda, który od kilku lat przebywa w USA i tam doznał udaru mózgu. Wprawdzie jego stan zdrowia znacznie się polepszył, ale wymaga jeszcze długotrwałego leczenia i rehabilitacji, a znajduje się, niestety, w ciężkiej sytuacji materialnej. Koncert zorganizowali przyjaciele, a na scenie wystąpili m.in. Robert Cudzich Quarter & Friends, „Siódma Trąba”, „Grupa bez Nazwy”, „New Market Jazz Band”.

*
20 listopada z okazji Dnia Pracownika Socjalnego z pracownikami miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotkał się burmistrz Marek Fryźlewicz.

*
22 listopada w I Programie Polskiego Radia nadany został reportaż „Woda źródłem życia” autorstwa red. K. Wyrzykowskiego, w którym przedstawiono problemy związane z zapewnieniem mieszkańcom miasta czystej wody i ich rozwiązanie, jakie udało się zrealizować w Nowym Targu poprzez wybudowanie systemu studni głębinowych.

*
23 listopada w Domu Katechetycznym przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu rozpoczęły się XXIII Dni Trzeźwości na Podhalu, które w tym roku przebiegały pod hasłem: „Bądźcie mocni w wierze”. Panel „Młodzież prawdziwie wolna” prowadził Marcin Jagła – zajmujący się profilaktyką uzależnień, i ks. Marcin Rzepa, a spotkanie adresowane do rodzin – ks. Krzysztof Litwa. W programie były także spotkania rodziców dzieci komunijnych, nauczycieli, wychowawców oraz spotkania wspólnotowe wszystkich grup trzeźwościowych. Homilie głosił ks. Władysław Zązel. Trud organizacyjny Dni Trzeźwości spoczął na ks. Leszku Koniorczyku, który po odejściu ks. Józefa Szydłowskiego przejął obowiązki duszpasterza trzeźwości.

*
24 listopada w Muzeum Podhalańskim PTTK w nowotarskim Ratuszu od­był się finał VI Konkursu Wiedzy o Nowym Targu, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury, Urząd Miasta i Muzeum Podhalańskie. Uczestnicy odpowiadali na szczegółowe pytania z zakresu historii, geografii i kultury naszego miasta, a oceniało ich trzyosobowe jury w składzie: Marek Gotkiewicz – etnograf, Joanna Voit – dyrektor Muzeum Podhalańskiego, Bogusław Gut – historyk. W finale wzięło udział sześć trzyosobowych drużyn. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Nowym Targu, a w kategorii gimnazjów – nowotarskie Gimnazjum nr 1. Każdy finalista otrzymał nagrody.

*
24–25 listopada odbywały się w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury przesłuchania uczestników XVII Podhalańskiego Przeglądu Piosenki Religijnej – Sacrosong 2006, którego mottem były słowa: „Trwajcie mocni w wierze”. Prze­gląd został zorganizowany przez: parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i krakowskie Katolickie Centrum Kultury.

*
25 listopada w Bazylice Ludźmierskiej koncertował nowotarski Chór „Gorce” wspólnie ze słowackim Chórem ze Svitu w ramach wspólnego projektu realizowanego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”. Koncert odbył się pod hasłem „Pieśń łączy narody”.

Tego dnia w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się polska premiera przedstawienia „Rozpravka, Pohadka, Bajka, Mese”, które powstało w ramach międzynarodowego projektu teatralnego W4V/V4W – „Kobiety dla Wyszehradu / Wyszehrad dla Kobiet”. Przedstawienie to było wynikiem współpracy czterech kobiet z czterech krajów Wyszechradzkiej czwórki, a jego treścią była historia młodej kobiety poszukującej własnego sposobu na życie.

*
26 listopada Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Zespól Regionalny „Śwarni” zaprosili na organizowane po raz trzeci „KATARZYNKI”. W programie było otwarcie pokonkursowej wystawy jubileuszowego XXX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej, inauguracja Internetowej Galerii Artystycznej, Wybory Katarzyny roku 2006, pokaz mody i koncert „Hanka Rybka i Przyjaciele”. Warto odnotować, że jubileuszowy konkurs plastyczny wzbudził duże zainteresowanie. Napłynęły 163 prace nadesłane przez ponad 40 autorów. Najwięcej było prac rzeźbiarskich, malarskich, zwłaszcza bogato reprezentowane było malarstwo na szkle. Pojawiła się nowa konkurencja – na prace, których tematem jest św. Katarzyna – patronka Nowego Targu. Kolejną nowością był zorganizowany po raz pierwszy plebiscyt publiczności. Przez cały miesiąc można było głosować na wybrane dzieło. Zwyciężył Dawid Wędziarz z Raby Wyżnej, którego rzeźba „Posejdon” najbardziej podobała się publiczności. On też otrzymał I nagro­dę w kategorii „rzeźba”. Stały uczestnik konkursu Mieczysław Słowakiewicz z Nowego Targu otrzymał III nagrodę. W kategorii „malarstwo” jury przyznało trzy równorzędne II nagrody: Annie Boguckiej (Zakopane), Teresie Dziedziech (Nowy Targ) i Paulinie Siwko (Złotoryja). W kategorii „rzemiosło” wyróżnienie otrzymała Helena Kufta z Piątkowej. Najlepsze wizerunki św. Katarzyny Aleksandryjskiej zdaniem jury wykonały: Czesława Pala z Krakowa i Stanisława Motyka z Piątkowej. Podkreślić należy znaczenie otwartej Internetowej Galerii Artystycznej, która stanowi część strony internetowej MOK i z założenia ma być przestrzenią cyfrową udostępnioną artystom nieprofesjonalnym współpracują­cym z MOK. Twórcy mają nadzieję, że znacząco przysłuży się popularyzacji ich twórczości.

*
27 listopada odbyła się I sesja Rady Miasta, w której po wyborach nastąpiły istotne zmiany, mimo że dziesięciu radnych poprzedniej kadencji zostało ponownie wybranych, a spośród jedenastu nowych – kilku pełniło tę funkcję w poprzednich kadencjach. W czasie sesji radni złożyli ślubowanie, potem wybrali przewodniczącego, którym został Mariusz Jelonek z PiS oraz dwóch wiceprzewodniczących – Lesława Mikołajskiego i Jacentego Rajskiego z ugrupowania „Nowotarżanie”. W swoim wystąpieniu przewodniczący Rady wymienił najważniejsze zadania stojące przed władzami miasta, a przede wszystkim: przyspieszenie budowy mostu prowadzącego na Kowaniec, przekształcenie MZWiK w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością; ponadto zapowiedział zmiany w pracy Rady, głównie zwiększenie inicjatyw w przygotowywaniu własnych uchwał.

Istotne zmiany nastąpiły po wyborach również we władzach powiatu. W zarządzie znaleźli się czołowi przedstawiciele dawnej opozycji. Dziesięć mandatów Ruchu Obywatelskiego i dziewięć PiS-u dało koalicji zdecydowaną większość: 19 głosów w 29-osobowej radzie. W Radzie Powiatu zasiedli: Maciej Jachymiak, Adam Jurek, Jan Krzak, Jan Lasyk, Karol Skrzypiec, Jan Janczy, Julian Kowalczyk, Marek Nowak, Stanisłąw Szczepaniak, Bogusław Waksmundzki, Kazimierz Wolski, Andrzej Kalata, Maria Ligęza, Wojciech Nowak, Stanisłąw Szeliga, Władysław Tylka, Wojciech Gołąb, Stanisława Pilch, Zbigniew Ramski, Bogdan Jazowski, Antoni Karlak, Franciszek Sojka, Józef Szperlak, Kazimierz Bielak, Krzysztof Faber, Robert Wodziak, Antoni Rapacz, Marek Szarawarski, Leszek Świder. Starostą został Krzysztof Faber z Raby Wyżnej (PiS), radny powiatowy od dwóch kadencji, a jego zastępcą – lekarz psychiatra Maciej Jachymiak z Nowego Targu (PO). Tego dnia odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu I sesja Rady Powiatu Nowotarskiego, podczas której miało miejsce ślubowanie radnych. Przewodniczącym Rady Powiatu został wybrany Jan Krzak z Nowego Targu (PiS), a wiceprzewodniczącymi – Karol Skrzypiec i Stanisław Szczepaniak.

*
Historycy z nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego udali się do Lwowa, aby w tamtejszym archiwum poszukiwać śladów przeszło­ści Nowego Targu. Odnaleźli wiele dokumentów, planów i map dotyczących naszego miasta, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku i przywieźli ich kopie. Program badawczy „Lwowskie Noviforiana” prowadzony był w związku z jubileuszem 660-lecia miasta i opłacony wspólnie przez Urząd Miasta i PTH. Po zakończonych badaniach historycy planują wydanie publikacji naukowej.

*
29 listopada w nowotarskiej Szkole Podstawowej Nr 5 odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Ponadto nauczyciele tej szkoły, w celu zachęcenia uczniów do uprawiania sportu, zorganizowali udany kiermasz sprzętu sportowego, na który zaprosili uczniów i ich rodziców.

Tego dnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpiła Grupa MoCarta – kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Grupa od lat koncertuje w kraju i za granicą i wszędzie cieszy się ogromną, w pełni zasłużoną popularnością. Także nowotarżanie byli zachwyceni ich koncertami, więc bisom nie było końca.

*

 

30 listopada w budynku Inhalatorium w Szczawnicy w Parku Górnym Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya zorganizowało wystawę pt. „Inhalatorium Hrabiego Adama Stadnickiego w 70. Rocznicę powstania”.


Grudzień

 

1 grudnia obchodzony był Światowy Dzień AIDS. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu rozpoczęła już znacznie wcześniej społeczną akcję edukacyjną w tym zakresie, skierowaną do szkół, a nawet przedszkoli z terenu naszego miasta. Akcja wpisała się w ogólnopolską kampanię zorganizowaną przez Krajowe Centrum do spraw AIDS.

W tym też dniu w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa Stanisława Batrucha – krakowskiego artysty o imponującym dorobku artystycznym, profesora krakowskiej ASP. W czasie wernisażu zagrał kolega profesora ze studenckich czasów – Władysław Trebunia-Tutka z zespołem.

Również w tym dniu w Euroregionie „Tatry” zorganizowano pierwsze warsztaty muzyczne w ramach polsko-słowackiego projektu „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła. Działalność dydaktyczna, warsztaty, wykłady i prezentacje”. Wystąpił zespół „Rzoz” z Bukowiny Tatrzańskiej.

*
2 grudnia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK, nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprezentował na specjalnym pokazie multimedialnym i czasowej wystawie kopie nieznanych dokumentów, map i planów dotyczących dziejów Nowego Targu i Podhala. Dokumenty znajdują się w zasobach Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie. Interesujące dokumenty zostały odnalezione przez nowotarskich historyków we lwowskim Archiwum w ramach projektu badawczego „Lwowskie Noviforiana”.

Również w tym dniu Rycerze Kolumba wraz z nowotarskim Kołem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizowali bal charytatywny w restauracji „Ruczaj”. Zebrali w czasie balu 13 tys. zł, a ponadto przekazali Stowarzyszeniu dwa wózki inwalidzkie. Rycerze Kolumba to wywodząca się z USA katolicka organizacja charytatywna, kształtująca postawy miłosierdzia, braterstwa i patriotyzmu. Od pewnego czasu Rycerze organizują się na Podhalu i jedno z ognisk powstało przy bazylice Matki Boskiej Ludźmierskiej.

*
3 grudnia sala widowiskowa MOK nie pomieściła wszystkich chętnych chcących obejrzeć i posłuchać finalistów XII Podhalańskiego Przeglądu Piosenki Religijnej „Sacrosong 2006” – największej tego typu imprezy w Polsce południowej. Tegoroczny „Sacrosong” odbył się pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze” i był dziękczynieniem za pielgrzymkę do Polski papieża Benedykta XVI. Przegląd zgromadził 400 uczestników, w tym chóry, zespoły i solistów. Po przesłuchaniach, które odbyły się w ubiegłym miesiącu, do Koncertu Laureatów jury zakwalifikowało 17 wykonawców, w tym także nowotarskie dzieci z zespołów „Stokrotki”, „Detache”, „Scholę” ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz solistki: Martynę Łęcką, Magdę Bałajewicz, Natalię Kowalską i Barbarę Samolej. Sceniczną oprawę przygotował Andrzej Kolusz, a koordynatorem „Sacrosongu” był ks. Jan Karlak. Finałowy Koncert – „Sacrosong 2006” zakończyła pieśń „Nie lękajcie się” odśpiewana przez wszystkich artystów.

*
4 grudnia do Nowego Targu przyjechała grupa samorządowców z Czarnogóry (w ramach kilkudniowego pobytu w Małopolsce). Czarnogórcy spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem oraz sekretarzem Stanisławą Szołtysek, zaznajomili się ze strukturami i funkcjonowaniem urzędu, poznawali nasze miasto, odwiedzili także Euroregion „Tatry”.

Tego dnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystawiano bajki Jana Brzechwy. W bajkowych inscenizacjach wszystkie role obsadzone zostały przez znane w mieście osoby, zajmujące wysokie stanowiska. Role żółwia i majestatycznego lwa grał burmistrz, pani sekretarz Urzędu wystąpiła w roli kotka, lamparta i ryby, w roli jelonka – przewodniczący Rady Miasta, role osła, oślicy i konia przypadły dyrektorowi szkoły itd. Całość wyreżyserował Juliusz Chrząstowski, który spełniał także rolę narratora. Był też dodatkowy powód, aby przyjść na Mikołajowe spotkanie z bajką i obejrzeć spektakl teatralny „Pan kotek był chory”. Zamiast biletu można było zakupić paczki mikołajkowe z przeznaczeniem na prezenty dla dzieci z ubogich rodzin.

Również w tym dniu Firma „Gaspol” obchodziła 15-lecie swego istnienia. Nowotarska rozlewnia gazu ma ponad 1100 klientów, ponadto z jej usług korzysta przeszło 150 instytucji. Szefostwo Firmy chwali sobie współpracę z miastem i lokalnymi instytucjami. Na spotkaniu jubileuszowym przedstawiciele „Gaspolu” otrzymali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Mariusza Jelonka „Medal 660-lecia Miasta” oraz mnóstwo gratulacji i życzeń m.in. od strażaków i przedstawicieli ciepłownictwa.

*
6 grudnia odbyła się II sesja Rady Miasta, w czasie której nastąpiło zaprzysiężenie burmistrza Marka Fryźlewicza, który wygłosił expose. Ukonstytuowały się kluby radnych, powołano komisje i wybrano ich przewodniczących, zostały też uchwalone zmiany w statucie miasta.

W tym dniu odbyły się także Podhalańskie Mikołajki Maniowy 2006. Celem uroczystości jest uczczenie postaci Świętego Mikołaja, patrona parafii w Maniowach. Patronat honorowy sprawował JE ks. arcybiskup Stanisław Dziwisz. Podczas uroczystości wręczany był Order Świętego Mikołaja, rozstrzygnięto konkurs plastyczny i humanistyczny przybliżający osobę Św. Mikołaja.

Tego dnia w „Karczmie u Borzanka” miała miejsce ważna uroczystość. Dwadzieścia sześć par małżeńskich z Nowego Targu obchodziło złote gody, a jedna gody diamentowe (60-lecie pożycia małżeńskiego). Z tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił jubilatów na uroczysty obiad, wręczył im medale nadane przez prezydenta RP, złożył gratulacje, najlepsze życzenia i przekazał upominki w postaci książek o Nowym Targu. Serdeczne życzenia do jubilatów skierował także obecny na uroczystości ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – proboszcz nowotarskiej parafii św. Katarzyny. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali: Helena i Stanisław Bryniarscy, Danuta i Stanisław Sopiarzowie, Anna i Tadeusz Pyszkowscy, Helena i Stanisław Tętnowscy, Janina i Józef Kulpowie, Marianna i Mieczysław Słowakiewiczowie, Halina i Adam Szmidowie, Rozalia i Franciszek Guziakowie, Janina i Stanisław Plewowie, Helena i Władysław Zajasowie, Anna i Jan Tętnowscy, Helena i Józef Guziakowie, Krystyna i Stanisław Nankowie, Maria i Stanisław Iskrzyccy, Janina i Jan Głodek, Elżbieta i Józef Wilczkowie, Krystyna i Ludwik Burdynowie, Anna i Edward Baranowie, Aniela i Mieczysław Chowańcowie, Janina i Jan Łojasowie, Maria i Józef Papierzowie, Zofia i Jan Szewczykowie, Władysława i Andrzej Tylkowie, Helena i Andrzej Lipkowscy, Józefa i Józef Polaczykowie, Maria i Aleksander Wilczkowie oraz Janina i Kazimierz Woźniakowscy.

*
7 grudnia w dniu św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, warto odnotować, że mijający rok był dla bartników rekordowy pod względem ilości zebranego miodu. Członkowie podhalańskiego koła zaprosili wszystkich chętnych do zaopatrywania się u nich w doskonały miód, który w dniu ich patrona można było nabyć na stoiskach przy kościołach. Miło przy tej okazji przypomnieć, że doświadczony i zasłużony nowotarski pszczelarz, właściciel znanej pasieki „Pod Lasem” – Józef Różański, znajduje się wśród kilkunastu pszczelarzy uhonorowanych statuetką z postacią ks. Dzierżonia – najwyższym w Polsce odznaczeniem dla pszczelarzy przyznawanym za całokształt dokonań.

*
8 grudnia nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na dwie imprezy: prezentację multimedialną i wystawę fotografii Tadeusza Grzegorzewskiego pod nazwą „Indie. Do źródeł Gangesu” oraz na prezentacje w ramach IV Powiatowego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych pod nazwą „Narodziła nam się dobroć”. Impreza wcześniej organizowana w Galerii „Jatki” nabrała rozmachu i wymaga już wielkiej sali. W konkursie wzięło udział około stu wykonawców, a wśród nich byli także uczniowie ze szkół z pobliskich miejscowości słowackich. Wśród nagrodzonych znaleźli się utalentowani uczniowie nowotarskich szkół, spośród najmłodszych: „Stokrotki”, Martyna Łęcka, Kacper Al. Ani, z klas IV–VI Ania Glonek, Ania Jaróg, Monika Twaróg, Ola Guzik, a spośród gimnazjalistów: Magda Bałajewicz, Natalia Kowalska i Jagoda Kret.

*
13 grudnia w kościele św. Katarzyny w 25. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar Grudnia ‘70, stanu wojennego oraz osób represjonowanych. Następnie nastąpił przemarsz pod Krzyż Katyński i złożenie kwiatów.

*
15 grudnia w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia” Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na pokaz multimedialny i opowieści o wyprawach w dzikie rejony górskie oraz wspinaczki na wielkich ścianach: „El Capitan (USA) i Góry Qonglai (Chiny)” – Andrzeja Sokołowskiego, oraz „Dolina Miyar (Indie)” – Michała Króla. Licznie zebrani słuchacze, zainteresowani wspinaczkami, ale także ciekawi świata, egzotycznych kultur, po slajdach i opowieściach mogli jeszcze obejrzeć film o wspinaczce na lodospadach.

*
16 grudnia w siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyła się prezentacja zespołu „After Dark” w ramach projektu: „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”.

*
18 grudnia w czasie III sesji Rady Miasta Ewa Pawlikowska otrzymała mandat radnego, którego zrzekł się Marek Fryźlewicz wybrany na burmistrza Nowego Targu, i złożyła ślubowanie.

*
Ożywienie przedświąteczne najwcześniej dało się odczuć na nowotarskich jarmarkach, następnie miasto ozdobiły świąteczne dekoracje. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia ogłoszono też konkurs „Na najładniejszą dekorację świąteczno-noworoczną”, w którym przewidziano nagrody dla właścicieli najpiękniej udekorowanych budynków mieszkalnych czy firm lub instytucji. Nadleśnictwo Nowy Targ rozpoczęło sprzedaż choinek – wyłącznie świerków, gdyż jodły są pod ochroną. Zgodnie w wieloletnią tradycją wspaniały srebrzysty świerk przed Ratuszem ubrały dzieci. W tym roku byli to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy ozdoby choinkowe wykonali na zajęciach technicznych, choinkę przystroili przy pomocy strażaków, a potem zaprezen­towali przygotowany na tę okazję program małych Mikołajów – czyli radosne zabawy ze śpiewem, grą na rozmaitych instrumentach i tańcami.

*
Jeszcze w jesiennym klimacie, ale już w przedświątecznym nastroju odbyło się wiele ciekawych imprez, między innymi dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury zaprosiły na imprezę bożonarodzeniową „Aniołowie się radują”. Jak co roku, przygotowały jasełka z kolędowaniem, pochód przez Rynek i w siedzibie MDK kiermasz prac wychowanków pracowni plastycznych, odpowiednich na gwiazdkowe prezenty. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na czerwcowy plener. Szkoła Podstawowa Nr 5 wydała 2,5 tys. kartek świątecznych z pracami uczniów, co nie tylko było świetną promocją dorobku plastycznego uczniów, ale pozwoliło także zasilić dochodami pracownie plastyczne. W hollu nowotarskiego Urzędu Miasta można było podziwiać szopki wykonane przez uczniów nowotarskich szkół. Gimnazjum nr 1 przygotowało spektakl adresowany do młodzieży i dorosłych, zatytułowany „Pójdźmy do Betlejem”. Szkoła Podstawowa Nr 11 zorganizowała spotkanie uczniów z żołnierzami Armii Krajowej, którzy wspominali wigilie w czasach wojny, które zapisały się trwale w ich pamięci i w historii naszego regionu. W czasie wigilii partyzanckiej swymi wspomnie­niami dzielili się: Halina Budzyk, Jan Kacwin, Józef Kmiecik.

W przedświąteczną niedzielę nowotarski oddział Związku Podhalan zorga­nizował na Rynku pierwszą wspólną wigilię dla mieszkańców Nowego Targu. Przedświąteczne spotkanie nowotarżan odbyło się w jasełkowej scenerii, przy smakowitych świątecznych potrawach przygotowanych przez członkinie Związku, a zakończyło jasełkami w wykonaniu zespołu „Hyrni” i kolędowaniem. Jak co roku, pamiętano o ubogich i samotnych – przygotowano dla nich wigilijny posiłek w nowotarskim PKPS, a Czesława i Adam Worwowie zaprosili do swojej restauracji „Ruczaj” na wigilie dla samotnych. Przy kościele podstawiony był autobus dla tych, którzy zechcieli z zaproszenia skorzystać. Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu, kierowany przez Elżbietę Całusińską, otacza stałą opieką 800 rodzin i nie zdarzyło się, aby odmówiono przed końcem roku komuś potrzebującemu pomocy z powodu braku środków. W mijającym roku wypłacił około 10 mln złotych tytułem ustawowych świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych oraz różnych form zasiłków. Nowotarski obszar biedy – to jak wszędzie w naszym kraju – wypadkowa niekorzystnych zjawisk społecznych, sytuacji gospodarczej, chorób czy trwałej niepełnosprawności, ale także i dziedziczonej oraz nabytej niezaradności. Siedziba Ośrodka przy ul. Kościuszki przeszła kapitalny remont sfinansowany głównie przez miasto.

*
19 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się XXXI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy.

*
W dniu 20 grudnia w sali prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne władz Powiatu Nowotarskiego z Wójtami Gmin z terenu Powiatu Nowotarskiego. W spotkaniu brali udział również posłowie: Anna Paluch, Edward Siarka oraz Andrzej Gut-Mostowy. Oprócz okazji do złożenia sobie życzeń świątecznych i przełamania się opłatkiem spotkanie było okazją do zapoznania się włodarzy gmin z nowymi władzami Powiatu Nowotarskiego.

*
24 grudnia – dzień wigilijny – przypadł w niedzielę, więc świętowaliśmy Boże Narodzenie przez trzy dni. Nowotarżanie, jak zwykle, licznie uczestniczyli w świątecznych nabożeństwach i odpoczywali, jedni – zwłaszcza młodsi, zmartwieni brakiem śniegu i mrozu, inni ucieszeni łagodną aurą. Nietypowa pogoda wprowadziła zamęt w przyrodzie i – co niezwykłe o tej porze roku – pojawiły się bazie.

*
28 grudnia po świętach, ale w nastroju nadal świątecznym w Galerii MBWA „Jatki” wystąpiła Sylwia Basta z Przyjaciółmi w programie pod tytułem „Kolędy i pastorałki świata”. Sceneria i stroje były anielskie, śpiew także.

Tego dnia na scenie sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił znany i ostatnio bardzo popularny kabaret „Ani Mru Mru”, którego program tak spodobał się nowotarskiej publiczności, że musiano zorganizować dodatkowy występ następnego dnia.

*
30 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się „Wieczór Betlejemski” – barwne i ciekawe widowisko z niespodziankami przygotowane przez Chór „Gorce” i Stowarzyszenie „Śwarnych”, które prowadził Marcin Kudasik.  

Tego dnia nastąpiło też uroczyste podsumowanie obchodów 400-lecia Lipnicy Wielkiej.

*
Kolejny rok dobiegł końca. Na balach, zabawach czy w domowym zaciszu nowotarżanie powitali NOWY 2007 ROK z niezmienną nadzieją, że nadchodzący rok będzie dla nas wszystkich lepszy od minionego.

 

Zofia Giełczyńska, Tadeusz Watycha, Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego. Rok 2007 [w:] „Almanach Nowotarski”, Nr 11 Rok 2007 Nowy Targ 2007 r.