Almanach nowotarski nr 13

 

 

 

 

Styczeń

*
1 stycznia w pierwszych minutach Nowego Roku w nowotarskiej kamienicy przy ulicy Szaflarskiej wybuchł pożar. Akcja ratownicza, w której uczestniczyło 21 jednostek strażackich trwała 15 godzin. Siedem rodzin zostało bez dachu nad głową, a ogień zniszczył cały ich dobytek. Miasto zaoferowało pogorzelcom tymczasowe noclegi w bursie (z których nie skorzystali, gdyż woleli zamieszkać u rodzin i znajomych), doraźną pomoc zaproponował im Ośrodek Pomocy Społecznej, a burmistrz Marek Fryźlewicz obiecał pomoc rzeczową oraz ułatwienia w przydziale mieszkań komunalnych. Nowotarżanie okazali się solidarni z poszkodowanymi, czego dowiedli podczas zbiórki pieniędzy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie do puszek trafiło ponad 11 tysięcy zł.
*
Od początku roku działa w Nowym Targu Powiatowe Centrum Oświaty – scentralizowane biuro rachunkowe do obsługi księgowości szkół zarządzanych przez starostwo powiatowe. Dyrektorem nowo powołanej placówki została Marta Wójciak. PCO ma swoją siedzibę w bursie.
*
4 stycznia odbył się tradycyjny „opłatek” u wędkarzy z nowotarskiego koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego.
*
5 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił w imieniu władz miasta na tradycyjne, już XVIII Spotkanie Noworoczne, które tym razem odbyło się w restauracji „Skalny Dworek”. Wzięli w im udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwa, parlamentarzyści, przedstawiciele urzędów państwowych, instytucji miejskich, służb mundurowych, służby zdrowia, oświaty, banków, GOPR, firm, związków i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Marka Fryźlewicza, który podsumował miniony rok, podkreślając najważniejsze wydarzenia w naszym mieście. Potem przewodniczący Rady Miasta Leszek Mikołajski wzniósł toast noworoczny i rozpoczęło się wzajemne składanie sobie życzeń przez uczestników, na których czekał już smakowity poczęstunek i wspólna zabawa. Konferansjerką zajął się Marcin Kudasik, a oprawę muzyczną zapewniła Beata Węglarz z zespołem.
*
6 stycznia tradycyjnie w Święto Trzech Króli zjechali się górale na „opłatek” zorganizowany w Nowym Targu przez Zarząd Główny Związku Podhalan. Przybyło około 350 osób reprezentujących 42 oddziały. Najpierw wszyscy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana
Jezusa koncelebrowanej przez ośmiu księży z kapelanami związkowymi na czele. Homilię wygłosił ks. Władysław Zązel. Po nabożeństwie zebrani
wraz z 40 pocztami sztandarowymi wyruszyli do Rynku, gdzie pod pomnikiem W. Orkana i Tablicą Pamiątkową Jana Pawła II złożyli wiązanki kwiatów,
a następnie udali się do restauracji na tradycyjny posiłek poprzedzony opłatkiem. Podczas spotkania wręczony został Order Zasłużonego dla Kultury Gloria Artis – Janowi Fudali, znanemu regionaliście, malarzowi, poecie, niestrudzonemu propagatorowi twórczości W. Orkana. Z żalem przychodzi odnotować,
że kilka godzin później Jan Fudala – popularny Jasiek z Gorców zmarł śmiercią tragiczną.
*
6 stycznia nowotarski Chór „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna śpiewał kolędy i pastorałki w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej. W koncercie wzięły także udział chóry z Zakopanego, Raby Wyżnej i Rokicin Podhalańskich.
*
Również 6 stycznia w Kościółku Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miał miejsce koncert kolęd i pastorałek pt. „Bóg zawitał! Radujmy się!”
*
Także w tym dniu w kościele św. Brata Alberta na Niwie odbyły się Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 oraz miejscowego Zespołu Góralskiego „Hotar”.
*
8 stycznia świętowali nowotarscy rzemieślnicy. Na noworoczne spotkanie zaprosili władze samorządowe, administracyjne, oświatowe oraz przedstawicieli duchowieństwa. W czasie uroczystości Starszy Cechu Józef Trzciński podkreślił w swym wystąpieniu rolę i znaczenie nowotarskiego Cechu Rzemiosł Różnych, który należy do największych i najlepszych w Polsce. Na uwagę zasługuje nie tylko organizowanie i wspieranie przezeń rzemiosła, ale także szkolenie młodych kadr. Przy Cechu działa Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz Rzemieślnicze Centrum Szkolenia Zawodowego. W czasie spotkania znany nowotarski cukiernik Bronisław Duda otrzymał w dowód uznania za wieloletnią aktywną pracę na rzecz nowotarskiego rzemiosła medal, który wręczył mu Zdzisław Trela prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.
*
10 stycznia w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”.
*
Także 10 stycznia Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu przygotował Spotkanie Noworoczne, na które zaproszeni zostali przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, nowotarskich instytucji i liczni przyjaciele Ośrodka. Wychowankowie przedstawili „Tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe”, a potem zaprosili na przygotowany przez siebie poczęstunek. W czasie spotkania dyrektor Ośrodka Tadeusz Kalata przedstawił sukcesy i osiągnięcia placówki w minionym roku i wszystkim zebranym serdecznie podziękował za dotychczasową współpracę.
*
Warto odnotować, że Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu wzbogaciła się o pięć nowych samochodów, z których dwa zostaną w naszym mieście. Zakup radiowozów zrealizowano dzięki pomocy kilku podhalańskich gmin i wsparciu finansowemu KW Policji w Krakowie.
*
Nowotarski szpital jest jednym z pięciu w województwie małopolskim, które wrocławska Fundacja św. Krzysztofa obdarowała przenośnymi respiratorami. Po uruchomieniu aparatu przez serwis i przeszkoleniu jego obsługi aparat trafi do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
*
Dawny pracownik Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, a w latach 1985–1997 komendant nowotarskiej straży nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko komendanta głównego PSP.
*
11 stycznia nowotarska Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy rzeźby Anny Horoszko. Wernisaż uświetnił występ sekstetu gitarowego pod kierownictwem Marka Brynkusa.
*
11 stycznia w kawiarni „Klasyczna” w Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku n.D. zainaugurowano cykl imprez artystycznych. Odbyła się wystawa malarstwa Elżbiety Adamczyk.
*
12 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu otwarta została wystawa prac laureatów XXXI Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Organizatorzy zaprosili na wernisaż wszystkich zainteresowanych twórczością nieprofesjonalną oraz wyrobami z wosku pszczelego, gdyż otwarcie wystawy połączone było z pokazem różnych technik wyrabiania świec. Uczestnicy mogli zakupić miody i świece z prawdziwego pszczelego wosku, prosto od producenta ze Szczyrzyca.
*
12–13 stycznia w Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy odbyły się XVIII Spiskie Zwyki. Komisja artystyczna wysłuchała 52 wykonawców, w tym 20 instrumentalistów skrzypków, 20 śpiewaków 5 grup śpiewaczych oraz 12 gawędziarzy. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych oraz Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy.
*
13 stycznia dokonano uroczystego otwarcia wyciągu narciarskiego „Stajkowa”  w Krościenku n.D.
*
Również 13 stycznia nowotarska parafia św. Jadwigi Królowej zorganizowała koncert kolęd „A wczora z wieczora”, podczas którego zaprezentowały się zespoły chóralne z Nowego Targu: „Echo Gorczańskie”, „Venite Adoremus Domini” i Chór Męski z parafii św. Katarzyny oraz „Wierchy” z Zakopanego.
*
13 stycznia po raz szesnasty zagrała w kraju i w polonijnych skupiskach na całym świecie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zagrała także w Nowym Targu, a dokładniej w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie mieścił się sztab pod dowództwem dyrektor MOK Barbary Pachniowskiej i gdzie odbywały się z tej okazji różnorodne imprezy, jak: koncerty zespołów muzycznych, wokalnych, tanecznych, pokazy mody, licytacja i in. Najwięcej emocji wzbudziła licytacja, w czasie której pod młotek poszły srebrne kolczyki pani sekretarz Miasta, krawat burmistrza, kartka z podpisem kardynała Stanisława Dziwisza, policyjne pluszami, płyty z autografami muzyków i wiele innych. Najwięcej uciechy dało przedstawienie pt. „Stracholandia”, w którym wystąpili znani nowotarżanie. Bogaty program tradycyjnie zakończyło „Światełko do nieba”, czyli pokaz ogni sztucznych. Na podkreślenie zasługuje wielkie zaangażowanie młodzieży, która jest motorem całej akcji. W tym roku po raz pierwszy swą pomoc zaoferowali nie tylko wolontariusze z naszego miasta, ale także z okolicznych miejscowości. Nowotarski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbierał 39 961 zł. Tegoroczne datki przeznaczone zostaną na sprzęt i leczenie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.
*
Także w tym dniu zakończyła się II Konferencja Nauczycieli Szkół Tischnerowskich. Wzięło w niej udział ponad 160 nauczycieli z całej niemal Polski oraz dydaktycy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Gdańskiego i Szczecińskiego. Nauczyciele z Rodziny Szkół Tischnerowskich spędzili trzy dni w Łopusznej i Nowym Targu słuchając wykładów na temat „Dialog w pracy nauczyciela – wychowawcy”, dyskutując a także uczestnicząc w spotkaniach, wspólnym kolędowaniu czy wycieczkach. W czasie konferencji odwiedził nauczycieli małopolski kurator oświaty Józef Rostworowski oraz dyrektor Delegatury Kuratorium w Nowym Targu Krystyna Gucwa.
*
14 stycznia zakończyła prace komisja oceniająca udekorowane domy zgłoszone do konkursu na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną. Komisja oceniała budynki wielorodzinne, domy mieszkalne z otoczeniem oraz instytucje, przedsiębiorstwa i firmy. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały wielu
osobom, a wśród najwyżej nagrodzonych byli: w kategorii budynków wielorodzinnych: Teresa Królikowska, Iwona i Leszek Miśkowcowie, Józef Gąsienica-Giewont, a w kategorii budynków mieszkalnych z otoczeniem: Dorota Wójciak – ul. św. Anny, Maria Fryźlewicz – ul. Krasińskiego. Dzięki konkursowi, któremu patronowała „Polska Gazeta Krakowska” a także burmistrz Nowego Targu, nasze miasto zachowało przez dłuższy czas piękną świąteczną atmosferę.
*
15 stycznia w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski odbyło się doroczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów papieskich miast, które wspierają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obejmującą stypendialną opieką uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin w małych miasteczkach i wsiach. Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny odbywa się każdego roku podczas Dnia Papieskiego. Do tej pory z pomocy stypendialnej skorzystało około dwóch tysięcy młodych zdolnych osób. Na Podhalu mamy ośmiu stypendystów tej Fundacji. Obecnie rodzinę papieskich miast tworzy 55 miejscowości, które pragną podkreślić wdzięczność dla Jana Pawła II i włączają się aktywnie w coroczne obchody Dnia Papieskiego, którego hasło ogłaszane jest co roku podczas Spotkań Opłatkowych. Obchodom zaplanowanym na 12 października 2008 roku będą przyświecały słowa, a także „Jan Paweł II – wychowawca młodych”. Na spotkaniu nasze miasto reprezentował burmistrz Marek Fryźlewicz.
*
17 stycznia Galeria MBWA „Jatki” i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina zaprosiły na koncert pn. „Nowy rok bieży” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej. W kolędowym i rozrywkowym repertuarze prezentowały się solistki: Ewa Kowalczyk, Magda Bałajewicz, Lucyna Jarząbek; instrumentaliści: Józef Pańszczyk, Wojciech Inglot, Dominik Pietraszek i in. oraz Big-Band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.
*
W tym też dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na rapsodyczno-krotochwilną balladę sceniczną zatytułowaną „A my do Betlejem” z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”, Studia Teatralnego „O szesnastej” i Teatralnej Grupy „Wstańcie – Chodźmy”. Było to powtórzenie ubiegłorocznego przedstawienia w rozszerzonej i nieco zmienionej wersji.
*
Także 17 stycznia w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Miasta i jego samorządu, po której ks. proboszcz Marian Wanat zaprosił radnych na tradycyjne kolędowanie.
*
Również w tym dniu w Zespole Szkół w Podwilku miał miejsce finał projektu multimedialnego „Poznanie życia współczesnych Orawian w Polsce i na Słowacji z wykorzystaniem multimediów”.
*
18 stycznia Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z bardzo interesującego cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Tym razem uczestnicy mogli obejrzeć filmy należące do najlepszych z prezentowanych w latach ubiegłych na zakopiańskich Spotkaniach z Filmem Górskim. Były to: Na krawędzi, reż. Aleksander Dembski, Premeny Tater, reż. Pavol Barabasz, Cerro Torre. Latynoskie rytmy na zachodniej ścianie, reż. Ramio Calvo.
*
Również 18 stycznia w Kościelisku w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym odbyła się uroczystość „pożegnania z mundurem” podpułkownika Krzysztofa Cypary – komendanta WKU w Nowym Targu, który po prawie trzydziestoletniej służbie odszedł do cywila.
*
19 stycznia na Marfianej Górze w strażnicy nowotarskiej OSP–Kowaniec odbyło się spotkanie osiedlowe połączone ze wspólnym kolędowaniem z mieszkańcami tego pięknie położonego gorczańskiego osiedla.
*
W cykl świąteczno-noworocznych imprez włączył się także nowotarski Spółdzielczy Dom Kultury, gdzie publiczność ucieszyli „Mali Hyrni”, którzy wystawili góralskie jasełka. Z kolędami i muzyką wystąpił także młodzieżowy zespół „Nasareth” z Pyzówki.
*
Również kolędowo i świątecznie było w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie IV Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W konkursie, będącym równocześnie koncertem, wzięły udział wszystkie klasy.
*
Na trasach obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu jeżdżą już dwa nowe, żółte Sanbusy, które łącznie kosztowały ok. 1 200 tys. zł. Pasażerowie mają nadzieję, że zakup dokonany dzięki miejskiej dotacji zapoczątkuje wymianę wyeksploatowanego taboru MZK.
*
20 stycznia w nowotarskim MOK odbył się spektakl bożonarodzeniowy zatytułowany „Bóg tak umiłował świat”. Przedstawienie przygotowali uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 1.
*
Także 20 stycznia Starosta Nowotarski Krzysztof Faber uczestniczył w „Triolkowym kolędowaniu” w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. Organizatorem kolędowania była Parafia oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.
*
W tym samym dniu odbył się w kościele parafialnym w Rokicinach Podhalańskich zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej koncert kolęd w wykonaniu zespołów „Watra”, „Kantylena” oraz „Misericordias”.
*
21 stycznia starosta nowotarski Krzysztof Faber podejmował w Izbie Regionalnej Związku Podhalan w MOK na Spotkaniu Noworocznym burmistrzów i wójtów powiatu nowotarskiego.
*
22 stycznia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyła się promocja drugiego tomu książki Podhalanie. Słownik Biograficzny. Jest to obszerna publikacja – zawierająca 348 nazwisk z notami biograficznymi i zdjęciami, zredagowana przez Elżbietę Chodurską, ukazująca znanych, często wybitnych ludzi Podhala mieszkających obecnie w powiatach tatrzańskim i nowotarskim, jak również tych urodzonych na Podhalu, a żyjących w innych regionach Polski lub poza granicami. W promocji Podhalan wzięli udział prawie wszyscy bohaterowie Słownika z naszego miasta i okolic, Pienin, Spisza i Orawy. Spotkanie prowadzone przez Stanisławę Trebunię-Staszel przemieniło się z czasem w posiady góralskie z muzyką, wspomnieniami i refleksjami bohaterów promowanej książki.
*
23 stycznia rozpoczął się projekt edukacyjny zatytułowany „Misie, miśki, niedźwiedzie” przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z myślą o dzieciach szkół podstawowych. Trzydniowy program wypełnił cykl zajęć, w czasie których uczniowie spotkali się z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego i Maltańskiej Służby Medycznej, oglądały filmy edukacyjne, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, konkursach i rozwiązywali krzyżówki na temat „niedźwiedzich” bohaterów książek i filmów.
*
Także w tym dniu w Galerii MBWA „Jatki” ognisko muzyczne „Camerata” zaprezentowało młodych adeptów śpiewu, gitary i fortepianu.
*
24 stycznia Galeria „Jatki” zaprosiła na jasełka „Aniołowie się radują” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jasełka przygotowały: Dorota Janczy, Alicja Kurdziel, Barbara Jagiełowicz, a plastyczną oprawę wykonała Dorota Stós-Mączka.
*
Tego samego dnia i o tej samej porze w sali widowiskowej MOK odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Program wypełniła muzyka fortepianowa, skrzypcowa i akordeonowa m.in. Chopina, Karłowicza i Brahmsa oraz występ chóru śpiewającego kolędy.
*
25 stycznia w samo południe dwóch zamaskowanych bandytów napadło na samochód konwojentów zaparkowany przed placówką Kredyt Banku w Nowym Targu. W czasie błyskawicznej, trwającej niecałą minutę akcji skradli 600 tysięcy zł. Trzeba dodać, że kradzież ułatwili ochroniarze przez brak profesjonalizmu i fatalne zachowanie (złamanie podstawowych procedur). To już drugi w tym miesiącu napad na Kredyt Bank. Poprzednio (upozorowanego na inwalidę) bandytę policja schwytała po krótkim pościgu, teraz bandytów szuka policja w całej Polsce.
*
Również 25 stycznia w restauracji „U Borzanka” odbył się zorganizowany przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie „Bal Kapitański”.
*
26 stycznia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami oraz planem pracy na rok 2008 zebrani jednogłośnie udzielili obecnemu Zarządowi OSP absolutorium za rok 2007.
*
W tym też dniu zorganizowany został V Turniej Amatorów w Hokeju na Lodzie im. Jana Kudasika o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Zwyciężyła drużyna amatorów z Podhala przed amatorami z Sosnowca i Oświęcimia.
*
27 stycznia w wieku 101 lat zmarła najstarsza nowotarżanka Anna Kolasa mieszkająca przy ul. Kolejowej.
*
Po zakończeniu kadencji Rity Lech-Jóźwiakowskiej konkurs na stanowisko dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu i jednocześnie Powiatowego Inspektora Sanitarnego wygrała w drugim etapie (pierwszy nie wyłonił zwycięzcy) Jolanta Bakalarz. Nowa szefowa Sanepidu jest absolwentką Wydziału Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej. Posiada specjalizacje z dziedziny higieny i epidemiologii oraz studia podyplomowe w zakresie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.
*
27 stycznia w Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej odbyła się „Familiada”, realizowana w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie”.
*
28 stycznia rozpoczęły się w całej Małopolsce ferie zimowe. Władze miasta wspólnie z nowotarskimi instytucjami edukacyjnymi, kulturalnymi i sportowymi przygotowały dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę miłego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury, Galerii MBWA „Jatki”, Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Podhalańskiego PTTK oraz Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji znalazły się na wspólnym afiszu zatytułowanym „Zima w mieście”. Warto dodać, że już wcześniej nowotarska policja przeprowadziła działania prewencyjne pod kryptonimem „Bezpieczne Ferie 2008”, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na naszym terenie, a przede wszystkim bezpieczeństwa wypoczywających dzieci i młodzieży.
*
29 stycznia członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej spotkali się na tradycyjnym „opłatku”.
*

31 stycznia władze naszego miasta, które od dłuższego czasu prowadzą starania o rozbudowę nowotarskiego lotniska spotkały się z przedstawicielami firmy Gateway Developments, która ma doświadczenia w zakresie budowy lotniska w Braszowie w rumuńskich Karpatach.


Luty
*
2 lutego, mimo niesprzyjającej pogody, odbył się na stoku Zadziału XI Karnawał na Śniegu, czyli otwarte zawody narciarskie dla dzieci z roczników 1992–2001. Dzieciaki startowały w dwóch konkurencjach: slalomie gigancie i szusie „na krechę”, czyli zjeździe na worku z sianem. Za start w ubraniu regionalnym przysługiwała czterosekundowa bonifikata czasowa. W slalomie wystartowało 81, a w zjeździe na workach – 66 zawodników. Rywalizacja była ostra, doping mocny, ale ważne były nie tylko wyniki, lecz także wspólna zabawa przy cały czas płonącej watrze i przygrywającej muzyce góralskiej. Dla uczestników przygotowano kiełbaski, pączki i gorącą herbatę dla zmarzniętych. Zimową imprezę zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Dziecięcego „Mali „Śwarni”, Urząd Miasta i Podhalański Podokręg Narciarski. XI Karnawał na Śniegu zapoczątkował obchody 25-lecia zespołu „Mali Śwarni”.
*
W tym samym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotograficzna ks. Zbigniewa Pytla pod tytułem „Wody i góry Ameryki”. Była to jubileuszowa pięćdziesiąta wystawa indywidualna ks. Pytla – znanego na Podhalu miłośnika gór, taternika i fotografa. Wernisaż urozmaicony był pokazem multimedialnym.
*
2 lutego w Domu Kultury w Kluszkowcach odbył się XIII Konkurs Potraw Regionalnych zorganizowany przez Wójta Gminy Czorsztyn, Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach oraz gminne koła gospodyń wiejskich.
*
Także 2 lutego w Zespole Szkół Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci w Rabce-Zdroju miał miejsce Przegląd Kolęd i Pastorałek.
*
3 lutego na stoku Zadziału przy ładnej tym razem pogodzie rozegrano XXVI Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Prezesa Związku Podhalan w Nowym Targu. Na starcie stawiło się 138 ubranych po góralsku zawodników z siedmiu gmin podhalańskich, by walczyć o palmę pierwszeństwa w slalomie gigancie. Puchar zdobyli nie jak zwykle nowotarżanie, ale narciarze ze Spytkowic; zawodnicy z naszego miasta uzyskali II miejsce, a III – witowianie.
*
W tym też dniu w południe na nowotarskim lotnisku przy pomniku Jana Pawła II odprawiona została uroczysta msza św. żałobna za ofiary katastrofy lotniczej. Jej inicjatorem był ks. Kazimierz Krakowczyk – od 18 lat kapelan miejscowego Aeroklubu. Uroczysta msza, z hymnem i orkiestrą, z religijno-patriotyczną oprawą była wyrazem solidarności zwłaszcza z osobami dotkniętymi stratą bliskich w katastrofie samolotu Casa w Mirosławcu, w której to katastrofie zginęli polscy oficerowie lotnictwa.
*
4 lutego w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego otwarto wystawę pokonkursową XXVII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Krajobraz Górski” im. Jana Sunderlanda. Ekspozycja zawierała 68 wybranych fotografii, w tym wszystkie prace nagrodzone z zeszłorocznej edycji Konkursu.
*
8 lutego Miejski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci na „Bal Karnawałowy z Ciotką Teklą”, czyli program artystyczny w wykonaniu Impresariatu Artystycznego Teatru z Krakowa.
*
Również w tym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy prac malarskich Jacka Pasiecznego. Artysta kilka lat temu ukończył krakowską ASP, a obecnie jest asystentem w Krakowskiej Szkole Wyższej na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych. Malarstwo zaprezentowane w „Jatkach” jest częścią cyklu „Przestrzeń zamknięta”.
*
8 lutego na nowotarskim cmentarzu pożegnaliśmy śp. Stanisławę Soczek zmarłą w wieku 83 lat, znaną i popularną w środowisku hokejowym miasta „Mamę”, która przez długie lata pracując w Klubie Sportowym Podhale – Nowy Targ była dla hokeistów prawdziwą mamą pomagającą im we wszystkich sprawach i problemach nie tylko związanych z hokejem. Kilka lat temu Stanisława Soczek odebrała z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego Medal za Szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu.
*
11 lutego przybył do Nowego Targu w godzinach popołudniowych, z prawie godzinnym opóźnieniem, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Oczekiwany był i witany przez blisko stuosobową grupę sympatyków PiS, przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, duchowieństwa, burmistrzów sąsiednich miejscowości oraz muzykę góralską. Od Krościenka, skąd prezes PiS przyjechał, towarzyszyło mu kilkoro parlamentarzystów. Goście uczestniczyli w otwarciu i poświęceniu biura senatorskiego Tadeusza Skorupy mieszczącego się przy ulicy Długiej, gdzie odbyła się chyba najkrótsza konferencja prasowa. Były premier dostał w prezencie od górali sweter z owczej wełny, rzeźbioną kasetę i płaskorzeźbę z wizerunkiem orła. Następnie udano się do Rynku, gdzie gość złożył pod Tablicą Pamiątkową z 1930 roku na Ratuszu wieniec, a pod Tablicą ku czci Jana Pawła II zapalił znicz. W Ratuszu podejmował prezesa Kaczyńskiego burmistrz Marek Fryźlewicz wraz z przedstawicielami Rady Miasta i uhonorował go Medalem 660-lecia Miasta oraz albumami tematycznie związanymi z Nowym Targiem. W Ratuszu gość zwiedził jeszcze ekspozycję odtwarzającą dzieje podhalańskiego rzemiosła a następnie udał się do Ludźmierza, na otwarte spotkanie w Domu Podhalańskim.
*
12 lutego Związek Transgraniczny Euroregion „Tatry” zaprosił na otwarcie wystawy fotografii pod nazwą „Schengen 2007 – na granicy polsko-słowackiej”. Ekspozycja zawierała kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez kilkunastu autorów z obydwu, stanowiących fotograficzny zapis nocy obalanych szlabanów z 20 na 21 grudnia 2007, radości, a nawet wręcz euforii, z wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen, wspólnego świętowania tej historycznej chwili.
*
14 lutego otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury wystawa malarstwa Jerzego Koleckiego z Rabki zatytułowana „Spotkanie z Aniołami”, składająca się z 27 obrazów przedstawiających Archaniołów, Aniołów Apokalipsy, Aniołów Żywiołów i Aniołów Spraw Ludzkich. Każdy jest opisany w poetycki sposób lub opatrzony cytatem biblijnym. Warto przypomnieć, że Jerzy Kolecki był współtwórcą Teatru Lalek „Rabcio”, w którym przepracował jako scenograf i dyrektor długie lata i był autorem wielu jego sukcesów.
*
Także w tym dniu przy ulicy Szkolnej 8 uroczyście otwarto nowa placówkę bankową w Nowym Targu, który staje się nie tylko centrum handlowym, ale również centrum bankowym. Nowym bankiem w mieście jest ING – Bank Śląski.
*
16 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbyła się premiera VII nowotarskiego Misterium Męki Pańskiej. Każdej edycji widowiska przyświeca inna biblijna myśl. W tym roku były to słowa: „Bądźmy uczniami Chrystusa”, stąd podkreślenie przez reżysera Piotra Piechę biblijnych epizodów dotyczących nauczania, modlitwy, powinności głoszenia nauki Chrystusa i jej zgodności z naszym życiem. Próby, ze względu na wcześniejszy termin Świąt Wielkanocnych, rozpoczęły się już 13 stycznia. W organizacji przedsięwzięcia parafię Na Równi wsparły: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe oraz mnóstwo bardzo zaangażowanych osób prywatnych. Samych aktorów wystąpiło w przedstawieniu ponad osiemdziesięciu. Scenariusz po raz kolejny napisał nauczyciel Stanisław Mertens, a scenografię Paweł Put i Andrzej Kolusz. Podczas sobotniej premiery brawa publiczności nagrodziły wszystkich, którzy swoim wysiłkiem, pracą czy ofiarami przyczynili się do tego wydarzenia religijno-artystycznego, jakim było Misterium Męki Pańskiej.
*
Także 16 lutego świętowano 15-lecie reaktywacji nowotarskiego Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Członkowie nie zapomnieli o założycielu Towarzystwa i złożeniu kwiatów na grobie dra Jana Bednarskiego.
*
W dniach 16–23 lutego odbyły się w Chochołowie uroczystości z okazji 162. rocznicy Powstania Chchołowskiego.
*
Kilkanaście rzeźb nieżyjącego nowotarskiego artysty naiwnego Edwarda Sutora przeszło ostatnio renowację. Odnowione drewniane prace rzeźbiarskie stanowią tylko część bogatej, liczącej prawie trzysta prac kolekcji, jaką posiada miasto. Kolejne rzeźby mają być poddane zabiegom konserwatorskim jeszcze w tym roku. Dotychczasowa renowacja kosztowała 10 000 zł.
*
Przedstawiciele nowotarskich firm lodziarskich: Żarneccy, Lubieńscy, Jarkiewiczowie spotkali się z burmistrzem Nowego Targu w celu podjęcia starań o wpisanie produkowanych przez nich lodów na ministerialną listę wyrobów tradycyjnych. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpić ma miasto, kontynuując tym samym rozpoczętą „szlakiem bacówkowym” kampanię promocyjną regionalnych produktów pod hasłem „Miasto ze smakiem”.
*
21 lutego z myślą o nadchodzących świętach wielkanocnych w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty plastyczne dla najmłodszych pod hasłem „Pisanki – zachwycanki”.
*
23 lutego w Waksmundzie odbyły się obchody 61. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjra Józefa Kurasia „Ognia”. Miała miejsce plenerowa inscenizacja historyczna „Ogień schodzi z gór’46”, msza św. i apel poległych na cmentarzu przy grobach Konfederatów Tatrzańskich. Organizatorami byli: Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej. ROCHa i Zgrupowania Błyskawica, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło w Waksmundzie.
*
W tegorocznym budżecie naszego miasta 721,5 tysiąca zł zostało przeznaczone na działalność organizacji pozarządowych, których w mieście istnieje kilkadziesiąt. Pieniądze rozdysponowano w drodze otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych. Największa, prawie trzystutysięczna kwota zasili opiekę społeczną, 150 tysięcy zł przeznaczono na kulturę fizyczną i sport, 140 tysięcy – na ochronę zdrowia i przeciwdziałanie alkoholizmowi. Stowarzyszeniom kulturalnym przypadło w sumie 50 tysięcy zł.
*
W dniach 22–24 lutego odbywały się Miejskim Ośrodku Kultury spektakle pasyjne „Misterium Męki Pańskiej – Bądźmy Uczniami Chrystusa”. Zaproszenia na przedstawienia rozdawane były przez wszystkie nowotarskie parafie i po raz pierwszy rozesłane także do sąsiednich parafii, tak więc wiele grup spoza naszego miasta mogło rezerwować miejsca i obejrzeć Misterium.
*
23 lutego w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju miała miejsce premiera sztuki „O! Czerwony Kapturek!” w reżyserii Macieja K. Tondery, scenografia – Elżbieta Oyrzanowska, muzyka – Mieczysław Janicz.
*
25 lutego podczas sesji Rady Miasta plany związane z budową „zakopianki” przedstawił zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie Andrzej Kollbek.
*
Miło odnotować, że Kamil Szmid – uczeń klasy III b nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego wygrał etap wojewódzki 38 Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Laureat, uczeń prof. Grzegorza Klaga, ma już zapewnione 100 procent punktów z języka polskiego na świadectwie maturalnym i wstęp na studia humanistyczne.
*
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Wojas S.A. z Nowego Targu, jednego z największych producentów obuwia w Polsce, zatrudniającego około 560 osób i produkującego ponad 600 tys. par obuwia rocznie. Będzie to pierwsza firma z Podhala, która znajdzie się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
*
26 lutego dyrekcja i uczniowie nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 6 zaprosili wszystkich chętnych na Międzyszkolne Zawody Narciarskie o Puchar Patrona Szkoły burmistrza Józefa Rajskiego. Imprezę pod nazwą „Dzieciaki na deskach” zaplanowano na stoku Zadziału.
*
28 lutego w siedzibie Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej odbył się XIV Kongres Związku Euroregion „Tatry”. W programie przewidziano m.in. uchwały w sprawie członkostwa gminy Jodłownik, zmian w statucie Euroregionu „Tatry” oraz strategii rozwoju na lata 2007–2013. Kongres wyłonił także delegatów na XIV Kongres Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”.
*
Także 28 lutego w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury Starostwo Nowotarskie zorganizowało III Podhalańskie Targi Edukacyjne Szkół Wyższych. Tego dnia swoją ofertę dla tegorocznych maturzystów zaprezentowała większość małopolskich uczelni – prawie 20 szkół wyższych, w tym m.in.: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, z Krakowa: Akademia Pedagogiczna, Akademia Rolnicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Wyższa Szkoła Zarządzania oraz wiele innych uczelni państwowych i prywatnych. W czasie Targów uczelnie prezentują się w czasie multimedialnego pokazu, przedstawiają swoje oferty dydaktyczne, rozdają materiały informacyjne, umożliwiają rozmowy ze swoimi studentami. Absolwenci szkół średnich i maturzyści mają spore szanse znalezienia propozycji dla siebie.
*
29 lutego Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu zorganizowała kolejne spotkanie z cyklu: „Czytamy dzieciom bajki”. Tym razem było zatytułowane „Przygoda ze sportem”, a gościem był były reprezentant Polski w hokeju na lodzie i trener kadry narodowej polskich hokeistów Wiktor
Pysz. W czasie bardzo ciekawego spotkania z dziećmi z pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 był czas na rozmowy i czytanie fragmentów wybranych książek.
*
Również w tym dniu nowotarski chór „Gorce” śpiewał w zakopiańskim kościele Świętego Krzyża dla upamiętnienia 99. rocznicy śmierci znanego polskiego kompozytora, narciarza i taternika Mieczysława Karłowicza, który zginął w 1909 roku w lawinie pod Małym Kościelcem. Koncertem muzycznym uczczono rocznicę śmierci kompozytora, a przy okazji zorganizowano kwestę na rzecz parafii w Wiszniewie – obecnie terytorium Białorusi, gdzie urodził się Karłowicz. Na zakończenie zaprezentowano Mszę góralską – kompozycję Tadeusza Maklakiewicza do słów Adama Pacha.
*
Pod koniec lutego przeprowadzono wybory w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy PTTK o/Gorce w Nowym Targu. Nowym prezesem przewodników, których Klub zasiliła grupa przewodników po ukończeniu kursu w Jabłonce, został Zdzisław Popek.
*
Ze sportu warto odnotować:
– kolejny sukces Tadeusza Błażusiaka – 24-letniego nowotarżanina, który został wicemistrzem świata w ekstremalnych rajdach motocyklowych enduro,
– kolejny mistrzowski tytuł wywalczony po raz dwudziesty w hokeju na lodzie przez juniorów młodszych Podhala Nowy Targ.

 

*

Nie powiodło się niestety już po raz drugi z Biegiem Podhalańskim im. Jana Pawła II. Organizatorzy musieli odwołać zawody narciarskie, gdyż na przeszkodzie stanęła tak, jak przed rokiem, niesprzyjająca pogoda – brak śniegu.


Marzec
*
1 marca na Zamku w Suchej Beskidzkiej odbyła się uroczysta Gala Koalicji Marek Ziem Górskich, podczas której wręczono tytuły Osobowości Ziem Górskich. Uhonorowany został Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej, nowotarski przedsiębiorca i społecznik Adam Worwa (laureat w kategorii „średnich” przedsiębiorców), a Honorowym Ambasadorem Ziem Górskich został Adam Małysz.
*
W niedzielę 2 marca w Hali Sportowej „Gorce” odbyły się XVIII Mistrzostwa Makroregionu Południowego Karate Kyokushin. W zawodach wzięło udział 190 zawodników z 31 ośrodków. Organizatorem mistrzostw był Nowotarski Klub Kyokushin Yokozuna kierowany przez sensei Ewę Pawlikowską. Funkcję sędziego głównego zawodów pełnił shihan Andrzej Drewniak.
*
3 marca Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu stała się formalnym właścicielem części terenów przy szpitalu. Zgodnie z planem, zamierza wybudować na nich kompleks sportowo-rekreacyjny. Podpisanie aktu notarialnej umowy darowizny działek odbyło się w rektoracie uczelni. Kilka dni później – 6 marca marszałek województwa Marek Nawara i wicemarszałek Leszek Zegzda przywieźli promesę przekazania nowotarskiej uczelni ponad 6 mln euro na budowę Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego. Środki będą przekazane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – jako dofinansowanie jednej z 36 inwestycji na liście projektów kluczowych.
*
4 marca w krakowskim magistracie podsumowano VII edycję konkursu „Najlepsze Przedsięwzięcia roku 2007 w Małopolsce – LIDER MAŁOPOLSKI”. Wśród laureatów – kilkunastu miast, firm, uczelni i stowarzyszeń – była także Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu – uhonorowana za dynamiczny rozwój tytułem LIDERA, który przyznaje Kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski za najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym w naszym województwie.
*
3 i 4 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się spektakle teatralne dla młodzieży „Świętoszek” oraz „Szatan z siódmej klasy”.
*
5 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu miał miejsce niezwykły wieczór zatytułowany „Jest takie miejsce…”, na który zaprosili: burmistrz Nowego Targu i poetka Wanda Szado-Kudasikowa. Była to promocja najnowszego tomiku wierszy Pani Wandy, który ukazał się niedawno pod tytułem Miastu w podzięce. Jest to liryczny przewodnik po stolicy Podhala, po przeszłości naszego miasta. Poetka zaprosiła wszystkich zebranych w nostalgiczną podróż, czytała swoje wiersze, dla których tłem było widowisko przygotowane przez Marcina Kudasika z aktorami – członkami prowadzonego przez niego Zespołu „Śwarni”. Ożył Nowy Targ ze starych, przedwojennych fotografii. Ożyły miejsca dziecięcych zabaw, dawne majówki, gry i zabawy, zabrzmiały niegdysiejsze przeboje Fogga, Koterbskiej, Kaszyckiego. Potem były już tylko podziękowania, komplementy i gratulacje od burmistrza Marka Fryźlewicza, przyjaciół, znajomych i całej widowni. Warto uzupełnić, że redaktorem tomiku jest Marcin Jagła, autorką posłowia tomu jest Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a autorem ilustracji i projektu okładki – Marcin Ozorowski.
*
6 i 7 marca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się V Międzynarodowy Konkurs Piosenki Angielskiej – Nowy Targ 2008 pod hasłem „ Każdego dnia rodzę się na nowo i przeżywam go w pełni”. Uczestniczyła w nim rekordowa liczba solistów i zespołów – łącznie około 170 osób z różnych stron Polski, od Zakopanego po Szczecin. Jury pod przewodnictwem Denise Johnson (USA) oceniało poprawność językową, interpretacje utworów, walory głosowe, strój oraz kreatywność uczestników występujących w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Wśród najlepszych solistów ze szkół podstawowych znalazły się: Anna Glonek, Justyna Kuros i Anna Jaróg – wszystkie są uczennicami Szkoły Podstawowej nr 10. W pozostałych kategoriach zwyciężyły uczennice z Krakowa. W kategorii zespołów pierwszego miejsca nie przyznano, drugie otrzymał zespół „Forma” z Gimnazjum w Tychach, a trzecie – zespól „El-Bayo” z Ochotnicy.
*
7 marca w Ludźmierzu rozpoczęły się coroczne trzydniowe, organizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” otwarte Rekolekcje z Tischnerem pod hasłem „Bóg, z którym można rozmawiać”. Nauki rekolekcyjne głosił znany dominikański filozof ojciec prof. Andrzej Kłoczowski z Krakowa. Tischnerowskie Rekolekcje działają w specyficznej formule, toteż ich program jest nie tylko modlitewny, ale także bogaty w różne formy artystyczne, spotkania i dyskusje. Gośćmi byli w tym roku m.in.: Wojciech Bonowicz, Janina Ochojska, grupy regionalne, Anna Chowaniec Rybka z zespołem. Ludźmierskie sanktuarium gościło około 100 uczestników zakwaterowanych w Domu Pielgrzyma, pozostali dochodzili i dojeżdżali z całego niemal Podhala Jak zawsze, na mszach i naukach było sporo nowotarżan, a kto z nich mógł, zostawał jeszcze na nocnych rozmowach.
*
7 marca w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Rodzińskiego – artysty, który w malarstwie polskim zaznaczył własną, indywidualną drogę. W nowotarskiej Galerii zdecydował się tym razem pokazać obrazy z kilku ostatnich lat, głównie pejzaże i malarstwo religijne. Profesor Rodziński nie mógł być obecny na otwarciu, ale przesłał list, który odczytał Leszek Żebrowski – pomysłodawca wystawy. Wernisaż uświetniła występem Ewa Kowalczyk – sopran, przy akompaniamencie Joanny Zmarz.
*
8 marca nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił miłośników góralszczyzny na otwarcie wystawy Agnieszki Górkiewicz pod nazwą „Góralskie życie”, na której zaprezentowała swoje prace malarskie na szkle. Artystka z Bukowiny Tatrzańskiej, mimo młodego wieku, ma duże osiągnięcia, a jej oryginalne malarstwo, prezentowane na licznych wystawach także zagranicznych, spotyka się z dużym uznaniem. Wernisaż połączony był z promocją książki Stanisławy Galicy-Górkiewicz – mamy malarki, także pod tytułem Góralskie życie. Tak więc malarska twórczość córki i literacka matki świetnie się dopełniły.
*
Konkurs ogłoszony przez nowotarski Urząd Miasta na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej krytej pływalni, która ma powstać na placu Evry w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2, został rozstrzygnięty. Do konkursu zostały zgłoszone cztery koncepcje, z których jedna była dziełem zespołu miejscowego. Dziewięcioosobowy Sąd Konkursowy pod przewodnictwem nowotarskiego architekta Jerzego Głodkiewicza najwyżej ocenił pracę zespołu Marcina Bratańca z Krakowa i Szymona Majcherczyka z Jaworza. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę w wysokości 20 tysięcy zł. Przy ocenie wzięto pod uwagę nie tylko architekturę obiektu, ale przede wszystkim funkcjonalność rozwiązań, proponowane technologie, przewidywane koszty eksploatacji obiektu, wkomponowanie się pływalni w pejzaż urbanistyczny. Warto też wspomnieć, że w sąsiedztwie wymienionych szkół powstaje pierwsze na Podhalu boisko, które pokryte będzie sztuczną trawą. Projekt zgłoszony został w ramach programu „Blisko Boisko” i znalazł się wśród stu wybranych do realizacji. Koszt budowy obliczono na około 633 000 zł, a wysokość otrzymanej przez miasto dotacji na ten cel wynosi 300 tysięcy zł.
*
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” nowotarski Młodzieżowy Dom Kultury po raz piąty zorganizował dla młodszych i starszych plastyków amatorów z całego powiatu nowotarskiego konkurs pod nazwą „W kręgu rodziny”. Ogółem wzięło w nim udział 250 osób, które złożyły pięćset prac. Na wystawę pokonkursową i uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień organizatorzy zaprosili do międzyszkolnej Bursy.
*
10 marca Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała dzień otwarty dla uczniów klas maturalnych, przedmaturalnych, nauczycieli i wychowawców. Na przyszłych żaków czekali studenci z poszczególnych kierunków, aby zaprezentować ofertę edukacyjną uczelni, a pracownicy uczelni udzielali odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania dotyczące rekrutacji. Zaplanowano także spotkanie z władzami uczelni, wykładowcami i studentami.
*
Również w tym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego 53 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które wyłoniły recytatorów na eliminacje rejonowe.
*
13 marca w nowotarskim Miejskim Ośrodku kultury odbyło się spotkanie z Anną Sztaudynger-Kaliszewicz i Dorotą Sztaudynger-Zaczek oraz promocja najnowszego zbioru fraszek Jana Sztaudyngera zatytułowanego "Piórka prawie wszystkie". Książka zawiera ponad dwa tysiące fraszek, w tym także dotąd niepublikowane. W czasie spotkania córka Anna i wnuczka Dorota recytowały fraszki i dzieliły się wspomnieniami o ich autorze.
*
14 marca w godzinach wieczornych Akcja Katolicka przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i kościele św. Katarzyny zorganizowała tradycyjną w okresie przedświątecznym Drogę Krzyżową. Mimo porywistego wiatru i deszczu kilka tysięcy nowotarżan wyruszyło spod Krzyża Misyjnego, aby przejść z lampionami w rękach ulicami miasta, modląc się i śpiewając wielkopostne pieśni. Krzyż pięciometrowej wysokości z surowego drewna niosły kolejne grupy wiernych.
*
Również 14 marca odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu spotkanie stróżów prawa z przygranicznych miejscowości po polskiej i słowackiej stronie. W trakcie spotkania zdecydowano o ściślejszej współpracy pionu kryminalnego a także prowadzeniu wspólnych działań operacyjnych zwłaszcza w walce z przemytem i handlem narkotykami oraz kradzieżami samochodów. Już za kilka dni na podhalańskich drogach, placach targowych i dyskotekach maja pojawić się wspólne polsko-słowackie patrole policji.
*
16 marca w Kościółku Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju odbył się tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych.
*
W nowotarskim Zespole Szkół nr 3 odbył się po raz piąty konkurs wiedzy o patronce – Jadwidze Królowej Polski. Wystartowało 23 uczniów, 4 przystąpiło do finału, a zwyciężyła Magdalena Marszałek, wyprzedzając Kingę Siękę, Jakuba Dycza i Kamilę Marcisz. Nagrody dla zwycięzców ufundował i wręczał ks. proboszcz Henryk Paśko.
*
19 marca w nowotarskim MOK odbyło się walne zebranie członków Koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego. Jak co roku, zarząd Koła przedstawił sprawozdanie z działalności, a komisja rewizyjna i sąd koleżeński – swoje raporty. Obecni na zebraniu wędkarze przyjęli je bez zastrzeżeń wraz z preliminarzem budżetowym na 2008 rok. Na zakończenie wyróżniającym się sportowcom oraz osobom zasłużonym dla ochrony wód wręczone zostały pamiątkowe puchary i dyplomy.
*
22 marca w Kościółku Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miało miejsce „Święto Zwyczajów Wielkanocnych”.
*
Przed Świętami Wielkanocnymi, które w tym roku wypadły 23 i 24 marca, zima przypuściła jeszcze jeden atak, jednak ks. Kazimierz Krakowczyk zgodnie z doroczną tradycją zapraszał i zachęcał wiernych:
„Chodźcie na Turbacz”. W Niedzielę Wielkanocną i Wielkanocny Poniedziałek odbyły się msze św. w schronisku na Turbaczu, a msza św. rezurekcyjna w Wielką Sobotę o północy w kaplicy pastersko-papieskiej.
*
Następnego dnia po świętach górale zrzeszeni w nowotarskim oddziale Związku Podhalan przyjęli w swoje szeregi 14 nowych członków, którzy ślubowali podtrzymywać tradycję i wiarę ojców oraz godnie reprezentować Związek Podhalan. Ceremonia odbyła się w kościele św. Katarzyny w czasie uroczystej mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Mariana Wanata w asyście kapelana Związku ks. Mieczysława Łukaszczyka. Po mszy członkowie Związku z muzyką udali się do Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na doroczne „święcone”.
*
25 marca zmarł Tadeusz Jędrysko – architekt, urbanista, artysta, który całe swoje życie związał z Nowym Targiem i Podhalem. Według jego projektów, wzniesiono wiele kościołów, kaplic i domów zakonnych przede wszystkim na Podhalu, ale także i na Lubelszczyźnie. Szczególnie zasłynął projektem ołtarza papieskiego wzniesionego przez górali na nowotarskim lotnisku podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Projektował i nadzorował budowę Domu Podhalańskiego w Ludźmierzu a także Izbę Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera dobudowaną do Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, zaprojektował ogromną liczbę budynków użyteczności publicznej: szkół, domów wczasowych, ośrodków zdrowia, domów kultury oraz domów prywatnych. Mnóstwo obiektów zawdzięcza Mu kształt nawiązujący do stylu regionalnego. Był także działaczem społecznym, założycielem i prezesem Oddziału SARP-u w Nowym Targu, publikował swoje prace w wielu pismach poświęconych architekturze, zajmował się twórczo fotografowaniem, malarstwem i jako artysta malarz prezentował swoje urokliwe akwarele na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Za swoje wybitne dokonania był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Od Ministerstwa Kultury otrzymał status architekta-twórcy, odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia. 29 marca rodzina, przyjaciele i znajomi odprowadzili Tadeusza Jędryskę na miejsce wiecznego spoczynku na nowotarskim cmentarzu.
*
25 marca w Rabce Zarytem odbyło się uroczyste otwarcie sortowni surowców wtórnych.
*
28 marca w sali urzędu miejskiego Spiskiej Starej Wsi odbył się XIV Transgraniczny Kongres Związku Euroregion „Tatry”. W programie kongresu było m.in. sprawozdanie z działalności za rok 2007, sprawozdanie komisji rewizyjnej, prezentacja wspólnej polsko-słowackiej Strategii Rozwoju Euroregionu „Tatry” na lata 2008–2015.
*
W tym także dniu w nowotarskiej restauracji „Pod Aniołami” odbył się pokaz kolekcji młodych projektantów z różnych stron Polski. Oprócz autorskich kolekcji w programie były pokazy: fryzur, sukien ślubnych, pachnideł, biżuterii itp. Wieczór zakończyło muzyczne party.
*
29 marca Spółdzielczy Dom Kultury zorganizował koncert, w którym wystąpiły zespoły: „Mali Hyrni”, „Hyrni” oraz zaprzyjaźniony z nimi zespół „Komes” z Kędzierzyna- Koźla. Po koncercie odbyły się „góralsko-śląskie posiady przy szałasie”.
*
29 marca w Czarnym Dunajcu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej Dowódcy Tarnowskiego Batalionu Partyzanckiego „Barbara” 16 ppk. AK ppłk. E.A. Borowskiego ps. „Leliwa”.
*
29 i 30 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XXI Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2008”. Festiwal organizowany jest dla dzieci i młodzieży z zespołów działających w szkołach, świetlicach i różnych placówkach kulturalno-oświatowych. Jury Festiwalu zakwalifikowało do eliminacji wojewódzkich ponad 30 solistów i zespołów muzycznych oraz 8 grup tanecznych. Wśród wytypowanych byli także reprezentanci naszego miasta, m.in. zespoły taneczne: „Gamma”, „Projekt L”, „Biedroneczki”, „Kropeczki”, „Arabeska” oraz soliści: Aneta Zacher, Izabela Łęcka, Natalia Nowak, Barbara Samolej, Justyna Pustówka, Anna Glonek, Jagoda Kret, Ali Al Ani i in.
*

 

Ze sportu odnotować należy, że nowotarskie „Szarotki” zakończyły sezon hokejowy na 3. miejscu, czyli jak – podsumowali nieco rozczarowani kibice – zamienili złoto na brąz. Przesądził o tym ostatni rozegrany 18 marca mecz Klubu Wojas Podhale Nowy Targ z Zagłębiem Sosnowiec z wynikiem 10:2.


Kwiecień
*
1 kwietnia burmistrzowie w Małopolsce dokonali nagłej zamiany miejsc pracy. Nasz burmistrz Marek Fryźlewicz wymienił się z burmistrzem Antonim Szlagorem z Żywca, gdzie rozpoczął urzędowanie w magistracie od wywiadu dla regionalnej rozgłośni Radia Katowice, a potem szybko zabrał się do pracy. Równie energicznie poczynał sobie w naszym urzędzie Antoni Szlagor, rozpoczynając działalność od uruchomienia nowotarskiego lotniska i lotów do Chicago. Było miło i zabawnie, a choć to tylko prima aprilisowe żarty, to przecież świeże spojrzenie na lokalne problemy, małe i duże społeczne sprawy zawsze jest cenne.
*
Także w tym dniu Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej zorganizowała spotkanie z Adolfem Szpytmą – znawcą historii naszego miasta, autorem licznych publikacji, członkiem kolegium redakcyjnego „Almanachu Nowotarskiego”. Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3, uczestnicy spotkania pod nazwą „Mój Nowy Targ” z zainteresowaniem słuchali o historii swego miasta, jego wybitnych przedstawicielach i zadawali wiele pytań dotyczących dziejów Nowego Targu.
*
2 kwietnia w trzecią rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II na całym Podhalu górale modlili się o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację, odbywały się nabożeństwa, czuwania, modlitwy, zapłonęły watry, znicze i świece. Z tej okazji zorganizowano także wystawy, liczne konkursy i koncerty. Burmistrz Nowego Targu i parafia na Równi Szafarskiej zaprosili na obchody trzeciej rocznicy zorganizowane pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary”. Najpierw otwarto wystawę fotografii Piotra Rayskiego-Pawlika zatytułowaną „Nowy Targ – miasto żałobą okryte”, następnie na placu parafialnym odprawiona została msza św. z udziałem Chóru „Gorce”, potem był program słowno-muzyczny „Chodźcie moimi drogami” przygotowany przez zespół „Śwarni” z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, a na zakończenie o godz. 21.37 zapłonęła Watra Bożego Miłosierdzia. Na nowotarskim lotnisku Akcja Katolicka zaprosiła do wspólnej modlitwy różańcowej, po której zapalono watrę, natomiast Zarząd nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan zaprosił na różaniec przy watrze pod kapliczką na Dziale.
*
2 kwietnia odszedł na emeryturę po dwudziestu sześciu latach nieprzerwanej pracy w policji inspektor Stanisław Gubała – komendant Powiatowej Policji w Nowym Targu. W czasie pożegnania zapewnił władze, że zostawia komendę w dobrej kondycji. Do chwili powołania nowego szefa jego obowiązki będzie pełnił nadkomisarz Zbigniew Domalik.
*
3 kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera szkole podstawowej w Ratułowie oraz poświęcenie jej sztandaru.
*
3 kwietnia w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zorganizowana została III Wiosenna Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Nowotarskiego. Na gimnazjalistów czekały liczne, atrakcyjnie zaprezentowane oferty edukacyjne, na rozmaitych kierunkach kształcenia. Były prezentacje lekcji, pokazy multimedialne, występy i pokazy prac uczniów: m.in. nowotarski „Mechanik” zaprezentował nowoczesny sprzęt, LO w Rabce – eksperymenty chemiczne, „Gastronomik” z Krościenka – smaczne wypieki, a cieszący się bodaj największym zainteresowaniem pokaz mody „ze szkolnych przedmiotów wymyślonej” przygotowany został przez uczniów nowotarskiej „Odzieżówki”.
*
Także 3 kwietnia w hotelu „Stamary” w Zakopanem odbyła się uroczystość z okazji debiutu Spółki Wojas S.A. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest to pierwsza z Podhala firma notowana na parkiecie.
*
4 kwietnia ze studentami Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu spotkali: się poseł Jarosław Gowin, senator Janusz Sepioł oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy – politycy Platformy Obywatelskiej. Studenci wysłuchali wykładów na temat „Polska i Polacy – lata 1989–2008. Zmiany w mentalności naszych obywateli”, a także wezwania do większego zaangażowania w życie państwa i zainteresowania tym, co dzieje się wokół nas. Goście z Krakowa otrzymali od rektora prof. Stanisława Hodorowicza podziękowania wraz z pamiątkowymi spinkami i pierścieniami. Politycy spotkali się wcześniej z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, a na godziny południowe przewidziano jeszcze spotkanie z władzami powiatu nowotarskiego.
*
Także 4 kwietnia w nowotarskiej Galerii „Jatki” odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Jerzy «Juras» Gruszczyński – znaki 33 lat twórczości & Marek Zaniewski – z zazdrości ptakom”.
*
W dniach 4–6 kwietnia w szkole podstawowej w Niedzicy odbyła się pod patronatem starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera międzynarodowa sesja popularnonaukowa pt. „240-lecie Konfederacji Barskiej”.
*
5 kwietnia odbyło się zebranie sprawozdawcze działkowców zrzeszonych w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Podhale”.
*
Także 5 kwietnia świętowano 60-lecie powstania Koła Łowieckiego „Ponowa” w Nowym Targu, zrzeszającego około 80 członków. Myśliwi oraz goście uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej, odprawionej przez ich kapelana ks. kanonika Henryka Paśko, a następnie udali się do restauracji „Skalny Dworek” na dalszą część obchodów jubileuszu.
*
Miło odnotować sukcesy uczniów nowotarskich szkół. Marcin Bugaj uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego wykazujący się niezwykłym zainteresowaniem i zdolnościami do matematyki znalazł się w czołówce finalistów wojewódzkiego etapu międzyszkolnych zawodów matematycznych. Na 30 możliwych punktów zdobył 27 i otrzymał indeks na AGH jeszcze przed maturą! Sukcesem mogą poszczycić się także dwie uczennice z Gimnazjum nr 2, które zostały laureatkami III Małopolskiego Konkursu na Bajkę Profilaktyczną i Ilustracje do Bajek Profilaktycznych. Paulina Karp uczennica klasy III d zdobyła pierwsze miejsce w Małopolsce za bajkę pt. „Przemiana” oraz uzyskała wyróżnienie w konkursie na ilustracje do bajek. Karolina Stasik uczennica tej samej klasy otrzymała wyróżnienie za bajkę „Słabeusza przygoda przykra…”. Obydwie bajki zostały wydrukowane w książce Małopolskie bajki profilaktyczne. Uczennice pracowały pod kierunkiem polonistki Alicji Bryniarskiej. W VI Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, którego finał odbył się w Zakopanem, drugie miejsce zdobył zespół w składzie: Tomasz Pępek, Jacek Cachro i Marek Broźny z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, czwarte miejsce – młodzież z LO im. S. Goszczyńskiego a dziesiąte – zespół z „Mechanika”.
*
6 kwietnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury gościnnie wystąpił Lwowski Teatr Woskresinnia i zaprezentował sztukę zatytułowaną „Hiob” opartą na tekstach Karola Wojtyły. Spektakl wyreżyserowany przez Jarosława Fedoryszyna, wystawiony w języku ukraińskim z fragmentami w języku polskim, był niezwykły w swojej ekspresji, a siłę wyrazu wzmacniała gra świateł i mroku oraz muzyka.
*
W dniach 7 do 12 kwietnia odbywały się w Rzymie już po raz jedenasty Rekolekcje Podhalańskie zorganizowane przez ks. Władysława Zarębczana. Wzięło w nich udział około 90 osób, w tym, jak zwykle, spora grupa nowotarżan. Rozważania i nauki rekolekcyjne, które odbywały się w Sacrofano i które prowadzili m.in. prof. Stanisław Grygiel i o. Leon Knabit, poświęcone były zagadnieniu miłości małżeńskiej. Uczestnicy wzięli także udział w audiencji generalnej Benedykta XVI, zwiedzali Rzym, opactwo Casemari i inne zabytki.
*
W nowotarskim Ośrodku Pomocy Społecznej podsumowano ubiegły rok. Jak stwierdziła szefowa Ośrodka Elżbieta Całusińska, najwięcej pieniędzy OPS przeznacza na świadczenia rodzinne – prawie 8 milionów zł. Z różnych form pomocy korzystają biedni i potrzebujący dorośli, a także dzieci, m.in. czterysta korzysta z dofinansowania obiadów w szkolnych stołówkach. Coraz poważniejszym problemem jest bezdomność, tym bardziej, że pomocy w tym zakresie oczekują także osoby spoza Nowego Targu. Miasto dysponuje mieszkaniami socjalnymi, ale ich liczba jest ograniczona.
*
Nowotarski oddział PPKS został sprzedany. Kupiło go łódzkie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Nowi właściciele zapowiadają najpierw oddłużenie podhalańskiego przewoźnika, a później prowadzenie niezbędnych inwestycji.
*
10 kwietnia miała miejsce w Rabce-Zdroju „Wiosenna Gala Humoru Góralskiego” zorganizowana przez Klub Wielbicieli Starej Pscoły i Kawiarnię „Zdrojową” w Rabce-Zdroju. W ramach gali odbyło się spotkanie z Wandą Czubernatową, premiera spektaklu „Józek z młaki” Góralskiego Kabaretu TRUTEŃ oraz wernisaż wystawy fotografii etnograficznej Piotra Kuczaja z cyklu „Gry i zabawy ludu polskiego. Górale. Część I: Wielkie żarcie”.
*
11 kwietnia w sali widowiskowej MOK wyświetlony został film Ballada o Jureczku – scenariusz i reżyseria Dariusz Walusiak. Jerzy Widejko ps. Jureczek to od lat mieszkający w Nowym Targu najmłodszy partyzant III Brygady Wileńskiej AK „Szczerbiec”, a później II Samoobrony Wileńskiej. O swoich dziecięcych przeżyciach z okresu walk na Wileńszczyźnie napisał książkę, swoimi wspomnieniami dzielił się często z przyjaciółmi, kombatantami i harcerzami na rocznicowych uroczystościach o charakterze religijno-patriotycznym. Także po projekcji główny bohater filmu opowiadał o swych losach wojennych.
*
12 kwietnia w restauracji „Góralsko Strawa” „25 lat Firmy, 30 lat małżeństwa, 50 lat życia” świętowali jej właściciele – państwo Grażyna i Zbigniew Steskalowie. Podczas jubileuszu gratulacje i życzenia składali: burmistrz Nowego Targu, starosta nowotarski oraz około trzystu gości.
*
14 kwietnia w sali widowiskowej MOK przez wiele godzin trwały zmagania zespołów teatralnych ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego w ramach XIII edycji Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Przegląd zgromadził 15 zespołów z różnych miejscowości. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 21 kwietnia, kiedy to laureaci otrzymali nagrody i nominacje, a obydwa nagrodzone spektakle można było jeszcze raz obejrzeć. Były to widowiska: „Niebajka o Jasiu i Małgosi” zespołu „Bez nazwy” z gimnazjum w Załucznem i „Baśń o Grającym Imbryku” zespołu „Trzynastka” ze szkoły podstawowej w Odrowążu.
*
Przy Szkole Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2 wybudowano nowe boisko o wymiarach 30 na 60 metrów z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Jest to – na razie – jedyny tego typu obiekt na Podhalu wybudowany w ramach projektu „Blisko Boisko” kosztem 630 tysięcy zł, z czego 300 tysięcy otrzymało miasto w ramach dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z PZU i PZU Życie. Boisko służyć ma głównie uczniom, ale także mieszkańcom miasta. Pierwsi piłkarze już wypróbowali nowy obiekt sportowy.
*
15 kwietnia w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a nowotarską uczelnią. Porozumienie dotyczy wspólnego prowadzenia studiów na kierunku europeistyka. PPWSZ prowadzić będzie studia I stopnia – licencjackie, natomiast UJ – II stopnia – magisterskie.
*
18 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury ponad 70 uczniów gimnazjum zaprezentowało spektakl „W katyńskim lesie” . Widowisko było opowieścią o losach polskich oficerów uwięzionych w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Autorem scenariusza był nauczyciel historii nowotarskiego Gimnazjum nr 2 Stanisław Mertens, który wraz z Katarzyną Dulębą i Marią Lasyk przygotowali dla nowotarskich gimnazjalistów świetną lekcję historii a zarazem uczcili pamięć polskich żołnierzy pomordowanych w Katyniu.
*
W świetlicy bursy przy ul. Bolesława Wstydliwego otwarta została wystawa „Twarze sądeckiej bezpieki” przygotowana przez pracowników IPN. Ekspozycja – kilkanaście tablic ze zdjęciami, nazwiskami i funkcjami oficerów sądeckiej SB – wzbudziła silne emocje, zwłaszcza wśród widzów niegdyś pokrzywdzonych przez te służby.
*
20 kwietnia krakowski oddział IPN, posłanka Anna Paluch oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na uroczystości pod hasłem „Katyń Podhalan”. W programie było złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim przy kościele św. Katarzyny, następnie msza św. w bazylice Matki Boskiej Ludźmierskiej w intencji Podhalan pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Lwowie oraz wernisaż wystawy pod nazwą „Katyń Podhalan – dokumenty i fotografie Podhalan zamordowanych na Wschodzie. Małopolanie w dokumentach dr. Jana Robla”. Wystawa miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, gdzie w holu na tablicach pojawiły się zdjęcia ludzi z Podhala i zachowane materiały, które dotyczą podhalańskich ofiar zbrodni katyńskiej.
*
20 kwietnia w hali „Gorce” odbyło się zakończenie „Pucharu Gorc” dziewcząt i chłopców w koszykówce. Turniej odbywał się pod patronatem starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera.
*
21 kwietnia uczniowie nowotarskich szkół rozpoczęli kolejną akcję „Sprzątanie Świata”, a tak naprawdę to najbliższego nam otoczenia. Jak zwykle, ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono dla uczniów worki i rękawice ochronne, a także pokryto koszty związane z utylizacją odpadów zebranych podczas akcji i z „dzikich wysypisk”.
*
22 kwietnia w nowotarskim MOK odbyło się spotkanie z dr. Wincentym Galicą, który jako naoczny świadek okupacyjnych dni opowiadał o tajemnicach piwnic w siedzibie gestapowskiej „Palace” oraz powiązaniach oprawców tego miejsca kaźni z więzieniem nowotarskim. Spotkanie odbyło się pod nazwą „Czy pamiętasz… tamte lata małych nadziei?”. Wspomnienia przeplatane były okolicznościowymi wierszami i żołnierskimi pieśniami.
*
Również 22 kwietnia w nowotarskiej Powiatowej Komendzie Policji odbyła się uroczystość objęcia stanowiska komendanta przez młodszego inspektora Andrzeja Korzeniowskiego, który zastąpił inspektora Stanisława Gubałę, przebywającego już na emeryturze. Oficjalnie przedstawił go małopolski komendant – młodszy inspektor Andrzej Rokita. Gratulacje, życzenia pomyślnej służby w nowym miejscu pracy oraz zapewnienia o współpracy złożyli przedstawiciele samorządów, prokurator rejonowy i komendant PSP.
*
23 kwietnia Instytut Humanistyczny Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Urząd Miasta w Nowym Targu zaprosili do Miejskiego Ośrodka Kultury na Podhalański Dzień Książki. Z inicjatywy studentów i wykładowców polonistyki, Światowy Dzień Książki obchodzono przybliżając nowotarżanom podstawowe zagadnienia dotyczące literatury Podtatrza, promując twórczość regionalnych poetów i przedstawiając sylwetki ludzi pióra piszących gwarą i językiem literackim. Stoiska oferowały prawie wszystkie pozycje dotyczące naszego regionu, które wyszły drukiem w ostatnich latach. Całość zwieńczyła biesiada literacka.
*
24 kwietnia w restauracji „Kmicic” w Zakopanem odbyła się uroczystość wręczenia pucharów najpopularniejszym podhalańskim sportowcom wybranym w plebiscycie „Dziennika Polskiego”. Miło odnotować, że pierwsze miejsce w grupie Młodych Asów Podhala zajął nowotarżanin Filip Mrugała – specjalista od trialu rowerowego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Sonia Klich – trial rowerowy i Jakub Pawlik – unihokej.
*
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sportowców Podhala byli: Lesław Ossowski – unihokej, Ewa Pawlikowska – karate kyokushin, Krzysztof Zapała i Jarosław Różański – hokej na lodzie oraz Małgorzata Kalawa – tenis stołowy. Redaktorzy sportowi „Dziennika Polskiego” Trenerem Roku wybrali nowotarżanina Wiktora Pysza trenera hokeistów Podhale Nowy Targ.
*
25 kwietnia podczas kolejnej VI Gali Piękna, Mody i Urody zorganizowanej w restauracji Steskal przez Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną PARA odbyły się wybory Miss Podhala 2008. O tytuł rywalizowało 14 dziewcząt z całego regionu, wyłonionych w przeprowadzonych wcześniej castingach. Kandydatki oceniało siedmioosobowe jury pod przewodnictwem przedstawiciela konkursu Miss Polonia Iwony Radwan. Za najpiękniejszą uznano 18-letnią Karolinę Mikowską z Ludźmierza, która została Miss Podhala 2008. Jest uczennicą nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, tegoroczną maturzystką. Pierwszą wicemiss została 22-letnia Teresa Kowal z Raby Niżnej, a drugą – Małgorzata Ustupska z Zakopanego. Trzy laureatki będą reprezentowały Podhale w wojewódzkim finale konkursu Miss Polonia 2008 w Krakowie. W czasie Gali odbyły się także prezentacje kolekcji mody oraz pokaz tańca nowoczesnego studentów nowotarskiej uczelni.
*
W Zespole Szkół Rolniczych im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu odbyło się uroczyste wręczenie świadectw absolwentom klas maturalnych Technikum Weterynaryjnego, Technikum Technologii Żywności i Technikum Agrobiznesu. Zgodnie z tradycją, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz ufundował prywatną nagrodę pieniężną dla najlepszego absolwenta ZSR. W tym roku odebrała ją Barbara Ciuła absolwentka Technikum Weterynaryjnego.
*
Także w nowotarskim Zespole Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica 173 absolwentów odebrało świadectwa ukończenia szkoły. To rekordowa liczba w historii tej placówki oświatowej. Wszyscy mają zamiar przystąpić do egzaminu maturalnego.
*
Uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 1 odnieśli znaczące sukcesy w Małopolsce. W tegorocznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty uczniowie: Jan Leśnicki i Łukasz Śmiałkowski zostali laureatami w dwóch konkursach z fizyki i „Wiem więcej”, Tomasz Francuz – w konkursie z matematyki, Julia Chowaniec – z języka polskiego i Agnieszka Kowalczyk – w konkursie biblijnym. Nagrody wręczono im na uroczystościach Krakowie.
*
W dniach 26–27 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyły się eliminacje wojewódzkie Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2008”.
*
28 kwietnia przed sesją Rady Miasta została uroczyście poświęcona i otwarta nowa sala obrad Urzędu Miejskiego. Odnowiona i zmodernizowana kosztem 1 mln zł według projektu nowotarskiego plastyka Olgierda Pustówki, będzie służyć nie tylko radnym, ale także studentom, a ponadto ma być odpłatnie wynajmowana. W porządku obrad sesji była ocena wykonania budżetu za rok 2007 i udzielenie absolutorium burmistrzowi miasta. Wcześniej wykonanie budżetu pozytywnie oceniło kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisja rewizyjna. W czasie sesji po dyspucie i przedstawionych zastrzeżeniach względem polityki inwestycyjnej miasta członkowie klubu PiS i Nowotarżanie wstrzymali się od głosu – absolutorium udzielono stosunkiem głosów 11 „za” i 10 „wstrzymujących się”.
*
29 kwietnia odbyła się uroczystość nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Rabce-Zdroju imienia ks. prof. Józefa Tischnera.
*
29 kwietnia w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się nietypowe zajęcia –„Dogoterapia w bibliotece” , w których uczestniczyły dzieci niepełnosprawne. Przygotowano dla nich nie tylko bajki tematycznie związane ze zwierzakami, ale także spotkanie z psami Agaty Zabrzeskiej. Dzieci mogły bezpośrednio obserwować psy oraz poznać formy zabaw z nimi.
*

 

W tym też dniu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów pierwszej klasy o profilu wojskowym, działającej od września ubiegłego roku w Prywatnym LO w Nowym Targu. Uczniowie mają wyjść ze szkoły nie tylko ze świadectwem dojrzałości, ale też dyplomem ratownika medycznego, skoczka spadochronowego, certyfikatem przysposobienia wojskowego. Szkoleni przez zawodowych żołnierzy, nabędą umiejętności, które ułatwią im naukę w uczelniach wojskowych.


Maj
*
1–3 maja w Szczawnicy odbyły się „Szczawnickie spotkania źródeł” – Święto Wód Szczawnickich.
*
W dniach 1–4 maja w Czarnym Dunajcu odbyły się XXXIII Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski.
*
2 maja Scena Teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowała spektakl Przy podniesionej kurtynie „…Żeby pełnić posłannictwo dziejowe i odegrać historyczną. Rolę…”. Scenariusz na podstawie tekstów Gałczyńskiego i Tuwima oraz reżyseria przedstawienia stanowiły dzieło Juliusza Chrząstowskiego. Przedstawienie było dynamiczne, dowcipne i z ciekawymi pomysłami scenicznymi, a nowotarscy aktorzy – lekarze, samorządowcy, nauczyciele, działacze kulturalni, jak na amatorów, spisali się świetnie. Do sukcesu przyczynił się grający na żywo zespół New Market Jazz Band.
*
3 maja – Święto Narodowe – uczczone zostało w naszym mieście uroczystą mszą św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny. W godzinach popołudniowych odbył się Festyn Rodzinny na stadionie przy lodowisku.
*
Także w tym dniu w Jabłonce miał miejsce XIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.
*
Również 3 maja odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru Gminy Czarny Dunajec.
*
4 maja Starostwo Powiatowe zorganizowało II Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych, w którym wzięło udział 11 orkiestr. Konkursowe przesłuchania odbyły się Miejskim Parku. Niestety kapryśna aura uniemożliwiła efektowne otwarcie imprezy, czyli odbycie defilady orkiestr spod Ratusza do Parku – najbardziej widowiskowej części Festiwalu. Orkiestra z Jurgowa i młodzieżowa z Szaflar zostały najwyżej ocenione i otrzymały dwie równorzędne pierwsze nagrody, a Zespół Instrumentów Dętych z Nowego Targu otrzymał jedną z dwóch równorzędnych drugich nagród.
*
4 maja w Rabie Wyżnej odsłonięto w obecności Jego Em. ks. kard. Stanisława Dziwisza pomnik „Pontyfikatu Jana Pawła II”. Uroczystości towarzyszył koncert Nieszpory ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza.
*
5 maja w Rabce-Zdroju odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, zorganizowane przez Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce-Zdroju.
*
W dniach 5–11 maja odbywał się Tydzień Bibliotek – cykl różnorodnych imprez upowszechniających książkę i czytelnictwo, ale także wspólnych spotkań i zabaw dla dzieci. Tegoroczna edycja Tygodnia przebiegała pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”. Zainaugurowany został w Filii nr 1 MBP uroczym spotkaniem nowotarskiej poetki Wandy Szado-Kudasik z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3. W następnych dniach odbyły się kolejne spotkania: „Bezpiecznie do szkoły” z przedstawicielem Straży Miejskiej Janem Twardzikiem, „Z legendą w góry”, przy książce i muzyce z Marcinem Kudasikiem, „Jak zostać dziennikarzem” z red. Sabiną Palką, „Zostać mistrzem” z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem, „Przygoda w lesie” z ratownikiem GOPR Piotrem Rayskim-Pawlikiem. Ponadto organizowane były liczne konkursy, zgadywanki, czytanie i opowiadanie baśni, projekcja filmu i wiele innych. Program przygotowały bibliotekarki ze wszystkich placówek MBP.
*
6 maja w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy malarstwa krakowskiego artysty mieszkającego w Paryżu Bogdana Korczowskiego. Swój nowy projekt zatytułowany „Snake” prezentował w trzech małopolskich galeriach. Wystawie towarzyszył katalog.
*
Nowotarscy uczniowie znaleźli się wśród laureatów I Międzyszkolnego Konkursu „Osobliwości mojej miejscowości” zorganizowanego dla uczniów szkół podhalańskich. W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę za pracę indywidualną otrzymała Dominika Kusiak z nowotarskiej „10”, a w kategorii szkół średnich najlepszy był Mateusz Lichosyt z LO w Nowym Targu.
*
8 maja w Muzeum Podhalańskim PTTK w salach nowotarskiego Ratusza otwarta została wystawa zatytułowana „Modlitwa w rzeźbie strugana”. Autorem rzeźb jest Kazimierz Kwatyra – twórca, który po pięćdziesięciu latach pracy organistowskiej, będąc na emeryturze zaczął realizować nową pasję – rzeźbienie w drewnie. Chrystus został jego ulubionym tematem, a swoje „struganie” nazywa swoistą modlitwą, rozmową z Bogiem. Rzeźbi także zbójników, góralskich muzykantów oraz postacie zwykłych ludzi.
*
Także 8 maja w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Euroregionie „Tatry” odbyło się spotkanie z dr. Janem Gawlikiem zatytułowane „Śladami Biblii i Jana Pawła II po Ziemi Świętej, Egipcie i Jordanii”. Wykład urozmaicony był pokazem slajdów, a na zakończenie otwarta została wystawa fotografii autorstwa dr. Jana Gawlika.
*
9 maja w siedzibie podhalańskiej uczelni odbyły się wybory rektora. W wyborach wzięło udział 24 elektorów, a komisji wyborczej przewodniczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu na kolejną kadencję 2008–2012 został prof. Stanisław Hodorowicz, który otrzymał 100% głosów, mnóstwo gratulacji i życzenia pomyślności w realizacji ambitnych planów wszechstronnego rozwoju uczelni.
*
W dniach 9–11 maja odbyły się w Miejskiej Hali Lodowej tradycyjne, już XIII Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji, Mebli i Wyposażenia Wnętrz. Targi są ważnym wydarzeniem gospodarczym w naszym mieście. Podczas tegorocznej imprezy można było zapoznać się z aktualną ofertą rynku budowlanego i instalacyjnego. Zaprezentowane zostały najnowsze technologie, rozwiązania techniczne a także rozmaite nowinki, ulepszenia i ciekawostki w tym zakresie. Najlepsze produkty zaprezentowane na Targach zostały jak zwykle nagrodzone. Złote Ciupagi otrzymały trzy firmy: PPHU Ergobud z Warszawy za prezentację kształtki wieńcowej (technologia wylewania płyt stropowych), Rabplast J.Wójciak i P.Wójciak z Rabki za prezentację systemu studni kanalizacyjnych Diapir Phu Kasaro, Arkadiusz Owczarz z Zakopanego za prezentację dachówki ceramiczno-metalowej sprowadzanej z Nowej Zelandii. Puchary za najciekawszą aranżację stoisk przypadły firmom: „Agata Meble” z Nowego Targu, Kler S.A. Dobrodzień i „Split-2” Ludźmierz. „Złote pióra” od Nowotarskiej Izby Gospodarczej otrzymały firmy: „Hibernatus” z Wadowic, „Gomad” z Gorzowa Wielkopolskiego i „Ogniwo” z Biecza.
*
10 maja na przystani początkowej Spływu w Sromowcach Wyżnych odbyło się uroczyste otwarcie sezonu flisackiego.
*
W tym samym dniu w siedzibie nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy poplenerowej uczestników warsztatów fotograficznych.
*
Także w tym dniu w Rabce-Zdroju miał miejsce finał VI Spartakiady Dzieci Niepełnosprawnych pod patronatem Mistrza Olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego.
*
11 maja na przystani w Kluszkowcach odbyło się uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego 2008.
*
12 maja w Kurii Metropolitalnej w Krakowie Kardynałowi Metropolicie Stanisławowi Dziwiszowi życzenia imieninowe złożyli przedstawiciele władz miasta: Lesław Mikołajski i Marek Fryźlewicz wraz z profesorem Stanisławem Hodorowiczem – rektorem „wyższej podhalańskiej”. Była to także okazja do rozmowy o mieście i Podhalu, osiągnięciach i problemach do rozwiązania w naszym regionie.
*
12 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił znany i lubiany przez nowotarską publiczność Kabaret Moralnego Niepokoju.
*
Prezesem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan został na drugą trzyletnią kadencję Alojzy Lichosyt, który, jak stwierdził, za najistotniejsze działania zarządu uważa kształtowanie ducha podhalańskiego u członków związku. Prezes zamierza także kontynuować organizowanie dotychczasowych imprez i zaktywizować nowych młodych członków.
*
14 maja studenckie święto – V Podhalańskie Juwenalia Studentów PPWSZ rozpoczęło się mszą św. w kościele św. Katarzyny, potem na nowotarskim Rynku kanclerz uczelni Andrzej Sasuła, burmistrz Marek Fryźlewicz i Magdalena Jabłońska przewodnicząca samorządu studenckiego uroczyście otworzyli juwenalia i żacy ruszyli do zabawy. Koncerty, pokazy fitness i tańca, parady przebierańców, rozmaite konkursy, gry i zabawy, popisywanie się śpiewem, poczuciem humoru i sportowymi umiejętnościami było treścią programu, a atrakcję wieczoru stanowił koncert zespołu Leszcze.
*
W dniach 14–15 maja nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zorganizował warsztaty edukacyjne pod nazwą „Maszyny piszące i liczące” oraz „Jak powstała książka”, w których wzięło udział ponad dwustu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Warsztaty połączono w ekspozycją zabytkowych maszyn piszących, liczących oraz przyrządów drukarskich z Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach. Uczniowie próbowali swych sił w kaligrafii i drukowaniu na ręcznej prasie drukarskiej.
*
15 maja kolorowy pochód z transparentami, planszami, okrążył nowotarski Rynek i powędrował do Parku Miejskiego, gdzie odbyły się inscenizacje edukacyjne i występy muzyczne. Tak dyrekcja, nauczyciele, uczniowie Gimnazjum nr 1 wraz z zaproszonymi do udziału szkołami uczcili Światowy Dzień Ziemi i Dzień Polskiej Niezapominajki. W pochodzie ze społecznością szkolną maszerowali burmistrz Nowego Targu, inspektor ochrony środowiska, dyrektor Sanepidu i inni.
*
16 maja na placu Ery przy nowotarskiej Szkole Podstawowej nr 11 Grupa Rekonstrukcji Historycznych związana z nowotarskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego zorganizowała Piknik Partyzancki. W scenariuszu przewidziano rekonstrukcję obozu partyzanckiego, inscenizację walki z odziałem UB, przyjęcie zrzutu lotniczego itp. Dzieci mogły też obejrzeć obóz, spróbować zupy z kotła czy dotknąć broni. Dla jednych to zabawa w wojnę, dla innych – lekcja historii.
*
Także 16 maja w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie władz naszego miasta i naczelników niektórych wydziałów z kilkunastoosobową niemiecką delegacją z zaprzyjaźnionego miasta Radevormwald. W czasie rozmów z samorządowcami poruszono problemy dotyczące, jak się okazało, obydwu miast, m.in. problem szpitala, basenu. Oprócz kurtuazyjnej wymiany życzeń i podarunków, wspomniano o korzyściach z dotychczasowej współpracy i planach na przyszłość.
*
Również 16 maja dziewięcioosobowa grupa grającej i śpiewającej młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu wraz z instruktorami udała się do Tatrzańskiej Galerii w Popradzie na warsztaty muzyczne.
*
W tym też dniu odbył się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach XV Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”.
*
17 maja w sali kominkowej MOK odbyło się spotkanie z Maciejem Anteckim – pracownikiem Biblioteki Jagiellońskiej. Gość wygłosił referat pod tytułem „Bronisław Gromkowski – polski badacz Azji Środkowej”.
*
Do nowotarskich szkół podstawowych „2”, „5”, i „11” oraz gimnazjów trafi nowe wyposażenie pracowni komputerowych – 10 kompletów w składzie: komputer, laptop, projektor multimedialny, drukarka laserowa i skaner. Koszt przedsięwzięcia to 200 tysięcy zł. Wniosek w sprawie finansowego wsparcia został pozytywnie rozpatrzony przez małopolskiego kuratora i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Miasto ze swej strony pokryje koszty szkoleń pracowników mających zajmować się nowym sprzętem.
*
17 maja w krakowskiej Galerii Kazimierz najładniejsze dziewczyny Małopolski walczyły o tytuł Miss Polonia Małopolski. Reprezentantki Podhala wypadły bardzo dobrze. I tak: Karolina Mikowska z Ludźmierza aktualna Miss Podhala została I wicemiss Małopolski, Karolina Bryniarska z Nowego Targu – Miss Polonia Podhala Publiczności 2008 została II wicemiss Galerii, a tzw. dziką kartę otrzymała Małgorzata Ustupska z Zakopanego.
*
18 maja z wielką pompą zorganizowano w Nowym Targu obchody powiatowe Dnia Strażaka. Uroczystości z udziałem kilkuset strażaków z całego powiatu rozpoczęły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa mszą św., którą koncelebrował kardynał Franciszek Macharski. Po nabożeństwie uczestnicy z około 80 pocztami sztandarowymi uroczyście przedefilowali na nowotarski Rynek, gdzie stawili się także przedstawiciele innych służb mundurowych oraz kompania reprezentacyjna małopolskiej policji, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz orkiestra Straży Granicznej. Przybyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz goście z Węgier i Słowacji. W trakcie uroczystości kardynał Macharski poświęcił dwa nowe sztandary: jeden przeznaczony dla komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, a drugi – dla Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Nowym Targu. Strażakom z jednostek w Nowym Targu i Rabce zostały przekazane dwa nowe auta, samochód operacyjny i ciężkie auto do ratownictwa drogowego. Kilkudziesięciu najbardziej zasłużonych strażaków otrzymało medale i odznaczenia. Widzowie mieli okazję obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz pokaz sprzętu gaśniczego.
*
Także 18 maja zainaugurowano w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury działalność 21 filii Krakowskiego Salonu Poezji funkcjonującego przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przyjęto zasadę, że spotkania odbywać się będą przynajmniej raz w miesiącu z udziałem profesjonalnego aktora, ponadto zawsze ma być czytana poezja klasyczna w wyborze dokonanym przez interpretatora. Na otwarciu Salonu Poezji wystąpiła Anna Dymna, której towarzyszył aktor związany z naszym miastem Piotr Cyrwus. Czytane były poezje ks. Jana Twardowskiego, a między poetyckie strofy góralskie nuty wplotła na skrzypcach Stanisława Galica-Górkiewicz.
*
Również 18 maja nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na koncert z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wykonawcy: Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”, Chór „Magnificat” i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Nowym Targu zaprezentowali bogaty i ambitny program, a m.in. pieśni Gaude Mater Polonia, Ave Maria, Bogurodzico Dziewico, Królowo Polski, Matko Boska Ludźmierska, recytacje, wspomnienia ze spotkań chóru „Gorce” z Janem Pawłem II, a także Mszę góralską T. Maklakiewicza.
*
W Nowym Targu odbył się finał II Regionalnej Olimpiady Ziem Górskich. W rywalizacji wzięło udział 100 uczniów reprezentujących 25 szkół z województwa małopolskiego i śląskiego, których zadaniem było przedstawienie w swoich pracach wizji rozwoju terenów górskich, ochrony środowiska i promocji produktów regionalnych. W finale znalazło się 10 osób i ostatecznie najlepszym znawcą górskiej problematyki okazał się uczeń klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu Mikołaj Wawrzonek.
*
20 maja w Spytkowicach odbyła się zorganizowana przez Lasy Państwowe, Gorczański Park Narodowy oraz Pieniński Park Narodowy, pod patronatem Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera konferencja naukowa pt. „Zagrożenie lasów Karpackich na przykładzie Powiatu Nowotarskiego”.
*
21 maja w I Liceum Ogólnokształcącym w Rabce-Zdroju otwarto galerię fotografii „Za oknem”.
*
21 maja w nowotarskim MOK rozpoczęła się druga edycja programu pod nazwą „Żyjemy bezpiecznie”, który ma za zadanie propagować zdrowy styl życia wśród młodzieży i realizować program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”. Impreza została przygotowana przez Cech Rzemiosł Różnych, Zasadniczą Szkołę Zawodową w Nowym Targu oraz Wojskową Komendę Uzupełnień i rozpoczęła się prezentacją multimedialną o skutkach zażywania narkotyków. Potem był pokaz udzielania pierwszej pomocy, pokaz sprzętu bojowego i wyszkolonych psów. W trakcie imprezy młodzież zachęcana była do podjęcia zawodowej służby wojskowej.
*
22 maja – tradycyjnie w święto Bożego Ciała. Na boisku przy Gimnazjum nr 1 uroczyście otwarto 67 Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Ponad 300 kajakarzy z Polski, Niemiec, Litwy, Słowacji i Ukrainy przybyło do naszego miasta, aby wystartować spod kładki przy lodowisku i zmierzyć się z bystrym nurtem Dunajca. Meta pierwszego etapu była w Mizernej, a zakończenie spływu trzeciego dnia w Krościenku. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec” w Krakowie.
*
Także 22 maja rozpoczęły się Dni Powiatu Nowotarskiego. Zorganizowane po raz pierwszy przez Starostwo Powiatowe koncerty, konkursy, turnieje sportowe i inne atrakcje odbywały się przez cztery dni, głównie w Nowym Targu, ale także w innych miejscowościach powiatu. Plenerowa impreza rozpoczęła się na placu przed nowotarską bursą teatrzykiem dla dzieci, prezentacjami osiągnięć artystycznych wychowanków nowotarskiego Młodzieżowego Domu Kultury i rabczańskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz biesiadą przy muzyce „Ino, ino…”. Na następne dni zaplanowano m.in. XXIII Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, koncert swingującej orkiestry dętej z Czarnego Dunajca, X Powiatowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Góralskie Nucicki”, a na boisku Klubu Sportowego „Gorce” – mecz piłki nożnej działaczy lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej i PiS . Gwoździem programu Dni był koncert zespołu DePress, ponadto wystąpiły zespoły Black Seven oraz Dreadrock. Imprezę zakończył pokaz ogni sztucznych.
*
23 maja w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie łotewskich finansistów z władzami naszego miasta. Czterdziestoosobowa grupa odpowiadająca za finanse w rejonie Jekabpils poznawała zasady gospodarki finansowej polskich samorządów. Najpierw wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski dokonał prezentacji naszego miasta, następnie skarbnik Józef Młynarczyk omówił strukturę nowotarskiego budżetu, z uwzględnieniem pozyskiwania dochodów i wydatków na inwestycje. Goście szczególnie interesowali się finansowaniem oświaty, zdrowia oraz wynagrodzeniami pracowników samorządowych.
*
25 maja po raz drugi w Nowym Targu odbyło się Święto Kwitnącej Wiśni, tym razem w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Głównym organizatorem było Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza”. Impreza stanowiła kolejną okazję poznania ciekawej kultury. Można było uczestniczyć w pokazach tradycyjnego japońskiego makijażu, zakładania kimono, obserwować rytuał parzenia herbaty, podziwiać grę na cytrze
japońskiej oraz wysłuchać wykładu prof. Koji Morita z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod tytułem „Kwiaty w kulturze japońskiej”. W imprezie wziął także udział Chór „Gorce”, zespół „Śpisoki” z Łapsz Niżnych, nowotarscy gimnazjaliści z ekoprogramami i uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy wykonali utwory inspirowane sztuką japońską. Nad całością czuwała niestrudzona Akiko Miwa. „Święto Kwitnącej Wiśni” zaszczycił ambasador Japonii w Polsce Ryuichi Tanabe z małżonką. Zaprosił on burmistrza Marka Fryźlewicza do Warszawy. Wizyta dotyczyć ma zorganizowania w Galerii „Jatki” wystawy artystów japońskich.
*
25 maja w Szczawnicy dokonano odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza – wybitnego pisarza i przyjaciela miasta.
*
26 maja w Nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury otwarta została XXXIII pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci zatytułowana „Matka w oczach dziecka”.
*
26 maja w Rabce-Zdroju odbył się Jubileusz pięciolecia otwarcia Szlaków Papieskich w polskich górach.
*
W dniach 29 do 31 maja w Sokołowie Podlaskim odbyły się VII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, w których udział wzięli nowotarżanie realizujący kampanię promocyjną „Miasto ze smakiem”. Nowotarskie stoisko, bogato wyposażone w materiały informacyjno-promocyjne, a także kożuchy i serdaki z pracowni Urszuli i Piotra Pawlikowskich, Madonny na obrazach na szkle Janiny Maślanki oraz muzyka „Śwarnych” przyciągało uwagę uczestników imprezy i budziło spore zainteresowanie.
*
29 maja nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wieczór autorski Jacka Sowy połączony z promocją jego nowej książki zatytułowanej Na rozdrożach Ameryki. Autor przez dłuższy czas był korespondentem „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej”, redaktorem „Tempa”, współpracownikiem Polskiego Radia i Redakcji Sportowej TVP. Debiutował tomikami wierszy, potem napisał książki o wątkach biograficznych. W promowanej pozycji Na rozdrożach Ameryki także opowiada o swych przygodach, tym razem w czasie wymarzonej podróży do Ameryki Północnej.
*
30 maja w Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyły się uroczyste obchody wojewódzkie „Dnia Drogowca 2008”.
*
30 maja w Galerii „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa słowackiego artysty Vlado Krausza. Twórcę i jego obrazy z kręgu magicznego realizmu nowotarska publiczność przyjęła mile i gościnnie, a sam wernisaż był nader uroczysty, o co zadbała szefowa Galerii Anna Dziubas. Na otwarcie przybyli: Ivan Horsky – konsul generalny Republiki Słowackiej oraz burmistrz Marek Fryźlewicz, którzy objęli wystawę honorowym patronatem. W trakcie uroczystości zagrał kwartet gitarowy z Markiem Brynkusem na czele, działający przy MDK, i zaśpiewała Dobromiła Lebiecka.
*
Również w tym samym dniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Agaty Mrożek z Pyzówki pod nazwą „Skały”. Ekspozycja składała się z obrazów olejnych przedstawiających pejzaże skalne.
*
31 maja Józef Trzciński z Nowego Targu, właściciel piekarni, goprowiec, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i wiceprzewodniczący Rady Miasta uhonorowany został najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – Szablą Kilińskiego – ustanowionym przez Kongres Rzemiosła Polskiego. Wyróżnienie odebrał w Krakowie podczas jubileuszu 80-lecia Krakowskiej Izby Rzemieślniczej. Odznaczenie przyznawane jest za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego, propagowanie jego osiągnięć, zaangażowanie i działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości. Szabla Kilińskiego to kolejne ważne, dające ogromną satysfakcję odznaczenie, jakie Józef Trzciński otrzymał – po wcześniejszym Oficerskim Krzyżu Odrodzenia Polski czy statuetce Małopolskiego Rzemieślnika Roku i in. Warto podkreślić, że Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Targu, którym kieruje, jest największym Cechem w Polsce. Zrzesza obecnie 635 rzemieślników i 350 mistrzów, którzy szkolą młodzież.

 

*

Ze sportu miło odnotować sukcesy nowotarżan.
- W XXXV mistrzostwach Polski seniorów i seniorek w Karate kyokushin, które odbyły się w Zawierciu, mistrzowski tytuł, już 12 w swojej karierze, wywalczyła niezawodna nowotarżanka Ewa Pawlikowska.
- Na mistrzostwach Polski w unihokeju mistrzowski tytuł po raz dziewiąty wywalczyli unihokeiści nowotarskiej Szarotki, pokonując w zaciętej rywalizacji zespół Salming Górale Nowy Targ.

- 25-letni nowotarżanin Tadeusz Błażusiak potwierdził, że nie ma sobie równych w ekstremalnych rajdach motocyklowych. Po raz drugi z rzędu wygrał najtrudniejszą imprezę w rajdach enduro w Europie – wyścig Erzbergrodeo, do której stanęło 1500 motocyklistów z 32 krajów.


Czerwiec
*
1 czerwca – Dzień Dziecka nowotarskie dzieci obchodziły radośnie i wesoło. Instytucje, szkoły, parafie, przeróżne firmy przygotowały dla nich tak bogaty i atrakcyjny program, że obchody tego święta trwały kilka dni.
*
Tradycyjnie już po raz dwunasty burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał maluchom symbol najwyższej władzy w Nowym Targu – klucze do miasta. Tym razem spotkał się w Ratuszu z dziećmi z przedszkola „Wesoła Ciuchcia”. Przedszkolaki zaprezentowały przygotowany na tę okazję program artystyczny, a następnie wdały się w dyskusję z nowotarską władzą na całkiem poważne tematy. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy organizowali i wspierali finansowo obchody Dnia Dziecka, jednak podkreślić należy, że mnóstwo przedsiębiorstw i różnorodnych większych i małych nowotarskich firm sponsorowało także imprezy organizowane poza miastem, w sąsiednich miejscowościach, by wymienić choćby IV Festyn pod nazwą „Przedsiębiorcy Podhala dzieciom” w parku rozrywki Rabkoland w Rabce czy Festyn w Leśnicy-Groniu. Po raz kolejny także nowotarskie koło nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego zorganizowało zawody wędkarskie dla dzieci. Nad staw w Ludźmierzu stawiło się około 60 najmłodszych miłośników wędkarstwa – wszyscy uczestnicy zawodów i zabawy na świeżym powietrzu obdarowani zostali nagrodami rzeczowymi oraz słodyczami, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych – także dyplomami i medalami. Ku ogólnej uciesze ryby brały wyśmienicie, zwłaszcza te wpuszczone do stawu specjalnie na tę okazję.
*
1 czerwca podczas odpustu w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa swoją mszę św. prymicyjną odprawił nowotarżanin ks. neoprezbiter Wojciech Łoś.
*
Także w tym dniu odbył się w Jabłonce koncert „Orawa dzieciom Afryki” oraz Orawski Dzień Dziecka.
*
W tym też dniu pod patronatem honorowym starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miał miejsce plener artystyczny połączony z wykładem na temat dawnej architektury drewnianej.
*
W czerwcu na terenie Gmin Łapsze Niżne oraz Jabłonka odbyły się XV Dni Kultury Słowackiej w Małopolsce.
*
2 czerwca korowód bajkowych postaci wyruszył ze Szkoły Podstawowej nr 5 do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej odbyło się rozstrzygnięcie konkursów plastycznego i literackiego oraz zakończenie tegorocznej edycji akcji „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”, w czym wzięli udział uczniowie klas I – III. Podsumowania trwającej już pięć lat akcji dokonała nauczycielka Dorota Fryźlewicz, która także przeczytała najlepszą bajkę w tegorocznym konkursie zatytułowaną „Dwie siostry”, napisaną przez Oliwię Stołowską z klasy Id. Ogółem w tym roku nagrodzono 78 uczniów, a 86 wyróżniono.
*
Warto odnotować, że w naszym mieście gościł prof. Jan Venulet – wybitny Polak, światowej sławy farmaceuta, naukowiec, myśliciel, od wielu lat żyjący i działający w Genewie. Profesor został patronem Zespołu Szkół Prywatnych w Nowym Targu, mieszczącego się przy ul. św. Katarzyny. Uroczystość odbyła się najpierw w szkole, gdzie prof. Jan Venulet wygłosił referat i odsłonił tablicę pamiątkową, a następnie w siedzibie Euroregionu „Tatry”, gdzie otrzymał akt nadania imienia szkole.
*
5 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się kolejne IV Prezentacje nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie przygotowali skecze, przedstawienia i spektakle związane tematycznie z walorami turystycznymi Nowego Targu i Podhala.
*
6 czerwca z udziałem parlamentarzystów i samorządowców, wśród których byli m.in. posłowie Maciej Płażyński i Edward Siarka oraz burmistrz Marian Cycoń ze Starego Sącza, uroczyście otwarto przy Szkole Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2 boisko ze sztuczna trawą. Boisko poświęcił ks. proboszcz Kazimierz Mynarski.
*
6 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury można było obejrzeć spektakl teatralny zatytułowany „Antygona” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu, a kilka dni późnej sztukę pod tytułem „Komedia pomyłek”, także przygotowaną przez Gimnazjum nr 2.
*
7 czerwca z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach wyruszyła XI Pielgrzymka „Sursum Corda 2008”. Drogę Papieską do sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej przeszło ponad 3 tysiące pątników w czterech grupach, z których jedna była grupą nowotarską. Wszyscy modlili się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Pielgrzymów pozdrawiali mieszkańcy mijanych na trasie wiosek, przygrywały im muzyki góralskie, przygotowano dla nich ciepły posiłek, a przede wszystkim sprzyjała pogoda, więc atmosfera była świetna. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa”.
*
8 czerwca tysiące wiernych witało relikwie św. Jadwigi, które zostały przekazane nowotarskiemu kościołowi pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej, mieszczącemu się przy ul. Ludźmierskiej. Przeniesienie relikwii było wydarzeniem religijnym tak dla Krakowa, jak i naszego Miasta. Tego dnia pielgrzymka przedstawicieli parafii udała się na Wawel, gdzie w Katedrze odprawiona została uroczysta msza św. z przekazaniem relikwii.
*
Nowy Targ powitał doczesne szczątki świętej około godz.14,00. Na Niwie oczekiwali: zespół góralski, muzyka, banderia, lando z przewodniczącym Rady Miasta Lesławem Mikołajskim, rycerze na koniach. Następnie paradna procesja przeszła ulicami św. Anny i Kościuszki do Rynku, ulicami Kazimierza Wielkiego, Krzywą, aleją Tysiąclecia i Ludźmierską do kościoła, gdzie już zebrały się tłumy nowotarżan wraz z władzami miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele, by powitać relikwie św. Jadwigi Andegaweńskiej, które zostały wniesione na ramionach średniowiecznych rycerzy w asyście górali. Mszę św. w intencji wszystkich, którzy mieli udział w powstaniu parafii i wybudowaniu świątyni, odprawił ks. kardynał Franciszek Macharski, który następnie udzielił błogosławieństwa oraz poświęcił duży głaz granitowy w pobliżu kościoła, z okolicznościową inskrypcją. Na zakończenie uroczystości na scenie przed kościołem młodzież z Zespołu Szkół Średnich im. św. Jadwigi Królowej zaprezentowała program artystyczny osnuty na kanwie życia i dokonań swojej patronki.
*
8 czerwca w Jabłonce odbył się tradycyjny festyn „Szlakiem Solnym przez Orawę”.
*
9 czerwca Grupa Teatralna „O szesnastej”, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury, zaprosiła na spektakl zatytułowany „Ekspozycjoniści”. Przedstawienie wyreżyserował Juliusz Chrząstowski, a scenografię przygotowali: Stanisław Krzak i Janusz Słowakiewicz.
*
10 czerwca gościł w Nowym Targu wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Władysław Majka. W czasie spotkania z władzami miasta, w którym wzięli także udział poseł Andrzej Gut-Mostowy i Czesław Ślimak prezes Geotermii Podhalańskiej, rozmawiano o przyszłości geotermii na Podhalu i roli Nowego Targu w programie wykorzystania wód geotermalnych do celów grzewczych, a także o innych sprawach i problemach ochrony środowiska w mieście i regionie.
*
Również 10 czerwca podczas spotkania władz miasta z dyrektorami szkół miejskich uroczyście pożegnano odchodzącą na emeryturę wieloletnią dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 6 Marię Wąsowicz.
*
11 czerwca w Filii nr 1 nowotarskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej młodzi czytelnicy – uczniowie szkół podstawowych: nr 5 w Nowym Targu oraz Pyzówce mieli okazję spotkać się z Piotrem Rayskim Pawlikiem – reporterem, fotografikiem, ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR. Tym razem nie było czytania bajek czy wierszy, były natomiast relacje z akcji ratowniczych GOPR, które niezwykle zainteresowały słuchaczy. Ratownik objaśniał kulisy akcji GOPR, opowiadał o pracy goprowców latem i zimą, sprzęcie, jakim się posługują, a także wyjaśniał zasady bezpiecznej turystyki górskiej.
*
Także 11 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Słowackiej w Zakopanem z udziałem Olgi Algayerovej – wiceminister spraw zagranicznych RS. Konsulem honorowym został Wiesław Wojas – znany producent obuwia z Nowego Targu, a urzędował będzie w biurze mieszczącym się w jego Grand Hotelu Stamary w Zakopanem.
*
12 czerwca w Centrum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej w Krakowie odbyła się promocja książki Władysława Skalskiego zatytułowanej Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jan Paweł II w Nowym Targu – 8 czerwca 1979 – w dokumentach Służby Bezpieczeństwa PRL. W spotkaniu zorganizowanym przez Centrum, autora książki i Wydawnictwo M udział wzięli: kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski, burmistrz Marek Fryźlewicz, przedstawiciele władz samorządowych z Nowego Targu i Zakopanego, a także spora grupa osób z Podhala zainteresowanych tą tematyką. Sponsorem wydania tej ciekawej książki o wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II widzianej od strony wrogów, wiernych i Kościoła był Adam Bachleda-Curuś z Zakopanego, były burmistrz tego miasta.
*
W dniach od 13 do 15 czerwca odbył się na terenie Gmin Czorsztyn i Łapsze Niżne oraz w Czerwonym Klasztorze i Spiskiej Starej Vsi Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych Zamagórza, Pienin i Spisza – „Zamagurskie Folklorne Slavnosti”.
*
13 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zorganizowane zostały prezentacje zespołów artystycznych zatytułowane „Rozrabiamy kulturalnie”. W programie były m.in. pokazy taneczne zespołów: „Kropeczki”, „Biedroneczki”, „Projekt L”, „Marionetki”, „Arabeska”, ekspozycja prac uczestników Laboratorium Sztuki.
*
14 czerwca Szkoła Podstawowa nr 6 zorganizowała V Festyn Rodzinny pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł tato”. W tradycyjnym miejscu, czyli na Stadionie im. J. Piłsudskiego, odbyło się mnóstwo atrakcyjnych imprez, m.in. występy zespołów artystycznych działających przy MOK, przedstawienie dorobku artystycznego Szkoły – organizatora Festynu, różnorodne pokazy: jiu-jitsu, tresury psów, sprzętu i sprawności strażaków, pograniczników, policjantów, goprowców, a także makijażu, tatuażu i stylizacji włosów. To tylko część atrakcji, jakie organizatorzy zaoferowali uczestnikom, z których chyba każdy znalazł coś atrakcyjnego dla siebie. Na zakończenie przewidziano finał loterii, zabawę przy muzyce i pokaz sztucznych ogni.
*
Także 14 czerwca 40 uczniów z różnych klas Szkoły Podstawowej nr 5 w 4 grupach pod opieką wuefistów i wolontariuszy wyruszyło w przepisowych kaskach i odblaskowych kamizelkach na trasę Rajdu Rowerowego Szlakiem Konfederacji Tatrzańskiej. Wiodła ona przez cmentarze z grobami konfederatów w Nowym Targu i Waksmundzie do Szaflar, gdzie stoi rodzinny dom i pomnik współtwórcy Konfederacji – poety Augustyna Suskiego. Przed powrotem uczestników rajdu zaproszono na gościnny poczęstunek w szaflarskim Zespole Szkół.
*
15 czerwca na placu Ery odbył się kolejny Festyn zorganizowany przez Akcję Katolicką przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Szkołę Podstawową nr 11 i Gimnazjum nr 2. X Festyn Rodzinny rozpoczął koncert uczniów nowotarskiej Szkoły Muzycznej, potem swój program zaprezentowali uczniowie „11-tki” i gimnazjaliści, następnie były sportowe pokazy walk wschodnich, pokazy tańca, fitness i dyskoteka.
*
Wieczorem koncertowała Ali Al Ani – laureatka telewizyjnej Szansy na sukces i zakończona została loteria fantowa. Całość zwieńczył Apel Jasnogórski. Spośród imprez towarzyszących warto wymienić: turniej hokeja na rolkach, konkurs strzelecki z wiatrówki, gry i zabawy dla rodzin. Dochód z loterii i innych atrakcji przekazany został, jak zwykle, na wyposażenie świetlic profilaktycznych.
*
W dniach 14–15 czerwca odbył się w Rabce XXXII Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Każdy zespół prezentował barwne widowisko odtwarzające dawne życie codzienne i zabawy dziecięce. Jako pierwsi po przejściu ulicami Rabki w roztańczonym i rozśpiewanym korowodzie
wystąpiły w amfiteatrze nowotarskie dzieci z zespołu „Mali Śwarni”. Zaprezentowały świetnie przygotowane przedstawienie – baśń dla dzieci pod
tytułem „Rój pszczeli”. Konwencja Festiwalu nie przewidywała klasyfikacji, a każda występująca grupa uhonorowana została nagrodą ufundowaną
przez MKiDzN.
*
16 czerwca rozpoczęły się lokalne konsultacje władz miejskich z mieszkańcami Nowego Targu na temat lokalnego Planu Rewitalizacji Miasta. Wcześniej, na zlecenie Urzędu Miasta, Małopolska Agencja Energii i Środowiska przygotowała 120-stronicowy dokument pod nazwą „Lokalny program rewitalizacji”. Obejmuje on 50 hektarów miejskiego obszaru w trzech sektorach: centrum, rejon osiedli blokowych i przemysłowe okolice ul. Ludźmierskiej. Program jest niezbędny do planowania miejskich inwestycji, jak i wnioskowania o unijne środki pomocowe. Dokument dostępny w całości na stronie internetowej miasta, z adresem, pod który mieszkańcy mogli kierować swoje opinie i uwagi, był także poddany społecznej konsultacji, np. na spotkaniu 18 czerwca w sali obrad z przedstawicielami organizacji pozarządowych, naukowych, zawodowych, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, instytucji i stowarzyszeń.
*
Również 16 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki Spotkania Literackie 2007 pod redakcją Macieja Pinkwarta. To czwarta z kolei publikacja stanowiąca pokłosie Warsztatów Literackich prowadzonych przez MOK. Tegoroczna edycja liczy ponad trzysta stron i zawiera prace 14 autorów. Uroczystość promocyjną „…kilka słów na kartce…” przygotowali: Juliusz Chrząstowski i Zuzanna Skolias.
*
17 czerwca uczniowie różnych klas Państwowej Szkoły Muzycznej prezentowali swoje umiejętności w sali koncertowej własnej szkoły, a wcześniej wystąpili przed szeroką publicznością w sali widowiskowej MOK. Wśród utalentowanych wykonawców było wielu młodych wirtuozów, laureatów prestiżowych konkursów.
*
18 czerwca Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia”. W czasie spotkania pod hasłem „Nie tylko Krakatau” o swojej kolejnej podróżniczej przygodzie opowiadali Adam Kokot i Krzysztof Kokot, którzy znani są nowotarskiej publiczności z poprzednich ciekawych spotkań. Następnego dnia, czyli 19 czerwca, szefowa „Jatek” Anna Dziubas zaprosiła melomanów na kameralny koncert ogniska muzycznego „Camerata”. Zespół smyczkowy „Camerata” pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Leksyckiego wystąpił także na zaproszenie nowotarskiej Szkoły Muzycznej w Koncercie Galowym, który odbył się w sali koncertowej tejże Szkoły.
*
Profesor Stanisław Hodorowicz rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu uzyskał zaszczytny i prestiżowy tytuł wiceprezydenta Światowego Kongresu Sztuki, Nauki i Komunikacji. Nowojorska organizacja zrzeszająca milion intelektualistów z całego świata ma za zadanie rozwijanie i promowanie nowych szlaków poznawczych w nauce, sztuce i stosunkach międzyludzkich oraz wypowiadanie się na temat strategicznych problemów światowych.
*
Przy końcu roku szkolnego miło odnotować, że najlepiej w kraju wypadli małopolscy maturzyści. Egzamin dojrzałości zaliczyło 82% wszystkich zdających uczniów. Na ten wynik zapracowali także uczniowie powiatu nowotarskiego, gdzie maturę zdało 80,72% uczniów. Najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących.
*
21 czerwca w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdrój odbyła się impreza plenerowa „Noc Świętojańska pod Dębami”.
*
21 czerwca nowotarskie władze serdecznie zaprosiły mieszkańców naszego miasta na uroczystości z okazji 662 rocznicy lokacji Nowego Targu dokonanej przez Kazimierza Wielkiego. Obchody rozpoczęły się w sobotę o godzinie 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina XXIII Uroczystą Sesją Rady Miasta Nowy Targ, w czasie której po wystąpieniu burmistrza Miasta nastąpiło wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu Panu Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi – nowotarżaninowi, wszechstronnie utalentowanemu artyście, powszechnie znanemu, znakomitemu kompozytorowi. Po przemówieniach, gratulacjach i życzeniach rozpoczął się koncert zatytułowany „Miastu Nowy Targ – Jan Kanty Pawluśkiewicz i przyjaciele”, w którym wzięli udział znani artyści wykonujący utwory Jana Pawluśkiewicza, m.in. Elżbieta Towarnicka, Jacek Wójcicki, Andrzej Biegun, Orkiestra Kameralna Akademii Bethovenowskiej w Krakowie pod dyrekcją Haliny Jarczyk. Koncert był niewątpliwie wydarzeniem artystycznym. Drugiego dnia, w niedzielę, w kościele św. Katarzyny odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Miasta i jego mieszkańców, której oprawę muzyczną zapewniły orkiestra i chór. Wieczorową porą w tymże kościele można było wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Witolda Zalewskiego – organisty Katedry Królewskiej na Wawelu.
*
22 czerwca nowotarski MOK zaprosił na drugie spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji”. Wystąpił Bartek Topa rodem z Nowego Targu, który czytał poezje Jeremiego Przybory, a oprawę muzyczną zapewnił zespół piosenki aktorskiej Jarosława Hulboja z zakopiańskiego Zespołu Szkół Artystycznych.
*
W tym samym dniu w Ochotnicy Dolnej odbyła się XVI Powiatowa Parada Orkiestr Dętych, w której wzięło udział 19 orkiestr z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
*
Również w tym dniu w Gronkowie miały miejsce obchody 25-lecia kapłaństwa ks. dr. hab. Władysława Mariana Zarębczana.
*
23 czerwca burmistrz Marek Fryźlewicz i autor Władysław Skalski zaprosili na nowotarską promocję książki zatytułowanej Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jan Paweł II w Nowym Targu – 8 czerwca 1979 r. – w dokumentach Służby Bezpieczeństwa PRL. Spotkanie odbyło się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK. Autor napisał książkę na podstawie materiałów źródłowych, stanowiących kilkadziesiąt tomów akt. Prace nad nią trwały kilka lat, a wydana została sumptem autora, Wydawnictwa „M” z Krakowa i Urzędu Miasta w Nowym Targu przy finansowym wsparciu Adama Bachledy-Curusia. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni i zainteresowani tematyką w tym przede wszystkim przyjaciele i koledzy z lat „Solidarności” w NZPS „Podhale”, grupa zakopiańczyków, dojechał także wicemarszałek województwa Leszek Zegzda i wiceprzewodniczący małopolskiej „Solidarności” Andrzej Szkaradek.
*
Także 23 czerwca Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu zorganizował zakończenie I Roku Akademickiego, które odbyło się w Zubrzycy Górnej. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia skansenu, wysłuchania sprawozdania z działalności UTW w pierwszym roku akademickim i świętowania przy płonącym ognisku.
*
24 czerwca przedstawiciele Nowego Targu i Zakopanego – burmistrzowie: Marek Fryźlewicz, Eugeniusz Zajączkowski i Janusz Majcher wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Warszawie w Ministerstwie Infrastruktury, której tematyka „Zakładanie nowych portów lotniczych” wiązała się z planami rozwoju nowotarskiego lotniska.
*
Rozstrzygnięte zostały konkursy na dyrektorów niektórych placówek oświatowych w Nowym Targu. Dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych została Marta Sokołowska, która wcześniej pracowała jako wizytator w Delegaturze Kuratorium Oświaty, dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych został Ryszard Gruszka – nauczyciel w tej szkole, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej została Bożena Olcoń-Chlebek, która pracowała jako pedagog w Gimnazjum nr 2, a dyrektorem Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu – Mirosław Ćwikiel.
*
25 czerwca w osiemdziesiąte urodziny i 54-lecie pracy zawodowej przyjaciele i koledzy po fachu z Nowego Targu i Krakowa urządzili doktorowi Witowi Radwańskiemu wspaniały benefis. Wieloletni ordynator chirurgii nowotarskiego szpitala, wychowawca zastępu zdolnych chirurgów, samorządowiec, radny, członek Zarządu Miasta otrzymał wysokiej rangi odznaczenie – Medal im. prof. Józefa Bogusza, a uczestnicy uroczystości wprost zasypali Jubilata kwiatami, życzeniami i przygotowali benefisowy spektakl z muzyką, śpiewem i tańcami, głównie w wykonaniu personelu szpitalnego, mającego – jak się okazało – rozliczne talenty. Wielopiętrowy, iluminowany tort przygotowała firma „Steskal”, a „Sto lat” gromko odśpiewała cała sala.
*
26 czerwca pary małżeńskie z Nowego Targu świętowały Złote Gody. Jubileusz obchodzili: Anna i Jan Zajączkowscy, Eugenia i Franciszek Bachulscy, Aniela i Andrzej Bukańscy, Maria i Jan Florczykowie, Janina i Zygmunt Abramkowie, Janina i August Zającowie. Życzenia dostojnym jubilatom złożyli burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Leszek Mikołajski. Każda para otrzymała medale, listy gratulacyjne oraz upominki. Uroczystość miała miejsce w karczmie „U Borzanka”.
*
27 czerwca Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa Janusza Lewandowskiego zatytułowanej „Widnokręgi”.
*
28 czerwca otwarto w Szczawnicy pijalnię wód mineralnych w Domu Nad Zdrojami i Cafe Helenka.
*
28 czerwca nowotarski Miejski Ośrodek Kultury i Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem zaprosili na wernisaż wystawy pokonkursowej XXVIII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. W tym roku prace na konkurs nadesłało 204 autorów z 21 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Indii, Chin, Bangladeszu, Australii, Argentyny – w sumie ponad tysiąc fotografii. Jury wybrało na wystawę 268 prac 115 autorów. Zdobywcą Grand Prix został Maciej Duczyński za zdjęcia zrobione na Islandii w górach Landmannalaugar. Prace wyróżniały się tak zdecydowanie, że jurorzy w tym przypadku byli wyjątkowo zgodni. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazło się sporo Polaków, m.in. Zbigniew Pytel, Bogusław Pawłowski, Tadeusz Biłozor, Hubert Bedyk, Jacek Brożek, Witold Juraszek, a Tatry pojawiały się często na najlepszych fotografiach. Wernisaż wzbogacił koncert „Górskie szepty” w wykonaniu Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego i Kingi Gruszczyńskiej oraz prezentacja multimedialna fotografii z poprzednich edycji konkursu. Kuratorem wystawy, którą można było oglądać do końca sierpnia, był Stanisław Krzak.
*
28 i 29 czerwca odbyły się w Łopusznej uroczystości poświęcone pamięci ks. prof. J. Tischnera w ósmą rocznicę śmierci.
*
29 czerwca nowotarski oddział Związku Podhalan, Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na tradycyjną imprezę rozpoczynającą letni czas i wakacje – VI Sobótki Nowotarskie, odbywającą się na stadionie przy hali lodowiska. Jak zwykle, w programie były występy regionalnych zespołów folklorystycznych, muzyczno-wokalnych, mnóstwo konkursów, gier i zabaw, loteria fantowa oraz zwyczaje sobótkowe, jak szukanie kwiatu paproci, puszczanie wianków, pokaz ogni sztucznych i Noc Sobótkowa, czyli wspólna zabawa z dobrą muzyką, kuchnią góralską i innymi atrakcjami.
*
30 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się kolejne spotkanie seniorów pod hasłem „Coby wyonacyć starość” z udziałem zespołu New Market Jazz Band i gorącymi rytmami muzyki nowoorleańskiej.
*
Ze sportu warto odnotować kolejne sukcesy nowotarskich sportowców:
– W trialu rowerowym Filip Mrugała i Sonia Klich wywalczyli srebrne medale podczas Mistrzostw Europy rozegranych w Belgii, a na mistrzostwach Polski Sonia Klich po raz pierwszy w swojej karierze zdobyła indywidualny tytuł mistrza Polski.

 

– Tadeusz Błażusiak – halowy wicemistrz świata w enduro nie zrezygnował ze startów w trialu motocyklowym. W III i IV rundzie Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Polski rozegranych w Bytomiu nie miał sobie równych.


Lipiec
*
Na okres wakacyjnych miesięcy dla dzieci, które nie wyjechały na wczasy, kolonie czy obozy, przygotowany został, głównie przez instytucje kulturalne i oświatowe, bogaty i atrakcyjny program wypoczynku pod nazwą „Wakacje w mieście”. Zaplanowano koncerty, spektakle teatralne, wystawy, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, turnieje sportowe, kursy tańca towarzyskiego, a także wycieczki i wyjazdy na basen. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wcześniej, jeszcze w trakcie roku szkolnego, miasto wyasygnowało środki na dowożenie grup uczniowskich, które na zakopiańskim basenie zdobywały umiejętność pływania. Ponadto miasto, jak zwykle, sfinansowało półkolonie dla dzieci, zorganizowane przez nowotarskie szkoły podstawowe nr 2, 6 i 11. Dla młodzieży zaplanowano również atrakcyjne koncerty muzyczne znanych zespołów w Muzycznym Ogródku na nowotarskim Rynku. Także przed wakacjami ustalono z myślą o wczasowiczach i turystach, że najcenniejszy nowotarski zabytek – kościółek św. Anny będzie udostępniany zwiedzającym nie tylko po umówieniu się z przewodnikiem, ale także w czwartki, piątki i soboty w wyznaczonych godzinach. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwała od początku wakacji do końca sierpnia nowotarska policja prowadząc prewencyjne działania pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2008”, których priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Niektóre działania, na przykład akcja „Pilnuj drinka”, prowadzona była wspólnie z OHP, LOK, ZHP, jak i przedstawicielami samorządów oraz Małopolskim Kuratorium Oświaty.
*
3 lipca na terenie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu odbyła się III Edycja Zawodów Wytrzymałościowo-Siłowych Służb Mundurowych. Zawodnicy na wzór strong-manów rywalizowali w dziewięciu konkurencjach. W klasyfikacji łącznej zwyciężył Sławomir Pichniarczyk, drugi był Rafał Skrobot, trzeci Sławomir Chłopek – wszyscy reprezentowali nowotarską policję.
*
Także 3 lipca na Kamieńcu w Nowym Targu miłośnicy sztuki cyrkowej mogli obejrzeć nowe przedstawienie Cyrku Korona zatytułowane „W dwie godziny dookoła świata”.
*
4 lipca podpisane zostało porozumienie między Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową a nowotarskim szpitalem. Współpraca obydwu instytucji trwa już od kilku lat, a teraz ma być znacznie ściślejsza. Uczelnia wspólnie ze szpitalem zamierza organizować konferencje i sympozja a także inne przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i profilaktyką. Porozumienie mówi także o udostępnianiu sobie pomieszczeń, dokształcaniu pracowników i przyjmowaniu studentów z kierunków związanych z ochroną zdrowia na praktyki zawodowe w szpitalu.
*
5–6 lipca w Lipnicy Wielkiej-Przywarówce odbyło się XXXIV Święto Pasterskie.
*
5 lipca Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie autorskie zatytułowane „Obrazy i słowa” z Beatą Zalot – poetką, malarką, dziennikarką, naczelną „Tygodnika Podhalańskiego” i zamiłowaną podróżniczką. Najpierw była część literacka, w czasie której fragmenty zbioru Pomiędzy czytała autorka, a potem wybrane wiersze z jej nowego tomiku czytała Katarzyna Pietrzyk – aktorka Teatru Witkacego. Następnie, już w innej sali, odbył się wernisaż wystawy pasteli Beaty Zalot. Świat utrwalony w jej obrazach: urokliwe zabytki, fragmenty architektury małych miasteczek, krajobrazy, widoki tajemniczych miejsc kontrastuje z wypełnionym zamętem światem sztuki współczesnej, wprowadza spokój, nastrój refleksji i zadumy. Podoba się znawcom, jak i zwyczajnym widzom.
*
W dniach 5–6 lipca do Ludźmierza przyjechało prawie trzystu delegatów z 70 oddziałów na XLIII Zjazd Związku Podhalan. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz odprawił dla nich mszę św. podczas której intronizował Matkę Boską Ludźmierską na Królową Górali Polskich. Zjazd wypełniły sprawozdania, wybory i dyskusje, głównie na temat dokąd i jakimi drogami powinna zmierzać góralszczyzna, a także sposobu uczestniczenia w życiu politycznym. Delegaci wybrali na prezesa Macieja Motora-Greloka z Sidziny, dotychczasowego sekretarza zarządu. W składzie czternastoosobowego prezydium zarządu znalazł się m. in. prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Alojzy Lichosyt. Zjazd był także doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych i wyróżniających się w swej pracy członków Związku.
*
7 lipca Nowy Targ pożegnał Adama Worwę – byłego radnego, przedsiębiorcę i znanego społecznika. Osiągnął on w życiu wiele, a tym, co posiadał, potrafił się dzielić z potrzebującymi nie szukając przy tym rozgłosu. Dziesięć lat temu wraz z małżonką zapoczątkowali w swojej restauracji „Ruczaj” wigilię dla osób samotnych, chorych i ubogich i każdego roku gościli ponad 100 osób; od 10 lat fundował także nagrody w organizowanym do dziś konkursie na najpiękniejszy ogródek w mieście; ufundował pomnik II Tysiąclecia przy wjeździe do miasta od strony Zakopanego; wspierał liczne akcje charytatywne w mieście i na Podhalu. Śp. Adam Worwa pochowany został na nowotarskim cmentarzu.
*
8 lipca w godzinach południowych przed nowotarskim Ratuszem wystąpiła grupa Slagelse Garden – młodzieżowa orkiestra z duńskiego miasteczka Slagelse, liczącego podobnie jak Nowy Targ ok. 35 tysięcy mieszkańców. Orkiestra podczas swego pobytu w Polsce dała kilka spontanicznych koncertów podobnych do tego na nowotarskim Rynku.
*
9 lipca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił Kabaret pod Wyrwigroszem.
*
10 lipca burmistrz Nowego Targu i Muzeum Podhalańskie PTTK zaprosili do Ratusza na otwarcie wystawy prac Stanisława Gała zatytułowanej „Fotografie i szkła”. Część z prezentowanych zdjęć wykonał autor podczas kręcenia filmu o krzyżu na Giewoncie, część na rozmaitych lokalnych wydarzeniach społeczno-kulturalno-artystycznych, które z pasją dokumentuje, inne to portrety górali. Pokazał także część swych prac malarskich na szkle. Wernisaż miał góralską oprawę – była muzyka góralska, góralskie stroje gości i takież przyśpiewki.
*
Również 10 lipca Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku zorganizował „Spotkanie z miastową poetką”, czyli Wandą Szado-Kudasikową. Podczas spotkania poetka otworzyła swoją „szufladę z wierszami” i czytała piękne utwory poetyckie.
*
12 lipca w Krakowie dwie nowotarżanki – siostry sercanki: Rita Kurdziel i Serafia Pajerska świętowały 25-lecie swoich ślubów wieczystych. Obecnie siostra Rita jest misjonarką na Jamajce, a siostra Serafia jest odpowiedzialna za sprawy administracyjno-organizacyjne Zakonu Sercanek w Krakowie. W uroczystościach uczestniczyły rodziny i liczna grupa przyjaciół sióstr, a wśród nich burmistrz Marek Fryźlewicz.
*
13 lipca w kościele św. Katarzyny – w ramach III Letnich Koncertów Organowych – koncertował Przemysław Kapituła z Warszawy – organista i impresario muzyczny, pomysłodawca wielu znaczących przedsięwzięć artystycznych. Zagrał m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Jana z Lublina, Alfreda Herberta Brewera.
*
W tym też dniu w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miał miejsce występ Zespołu „Słoneczko” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi.
*
Również w tym dniu w Łopusznej odbył się XXXVI Konkurs Potraw Regionalnych.
*
Ponadto 13 lipca w Ochotnicy Dolnej miał miejsce festyn „Gorczańskie Kośby”,
*
a Łapszach Niżnych odbył się koncert charytatywny pt. „Wielkie Spiskie Granie”.
*
19 lipca na nowotarskim Rynku odbył się festyn, w ramach którego były Zawody Siłaczy Podhala pod nazwą „Harnasiowe Siłowanie”. Dochód przeznaczono na potrzeby nowotarskiej placówki „Promyk”.
*
19 lipca w Krempachach odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru Podhalańskiemu Podokręgowi Piłki Nożnej.
*
Warto odnotować, że w rankingu gmin i powiatów 2008 „Partnerzy Biznesowi”, który prowadził Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, Nowy Targ znalazł się na 9 pozycji w Małopolsce. Kryteria stanowiły: liczba firm powstałych w danym mieście czy gminie w ubiegłym roku oraz liczba firm na 100 mieszkańców, wszystko według danych Krajowego Rejestru Sądowego. Wskaźnik firm na 100 mieszkańców naszego miasta wynosi 4,6. Pozycja Nowego Targu w kraju jest 141.
*
W kronice żałobnej pod datą 20 lipca odnotować przyszło odejście do wieczności śp. Zbigniewa Rene – adwokata, znawcy i miłośnika filmu, kultury i historii Francji, długoletniego prezesa Podhalańskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, przewodniczącego Towarzystwa Polsko-Francuskiego, konesera książek i malarstwa, społecznika z długą listą pełnionych funkcji. Był człowiekiem starannie wykształconym i wychowanym, o wielkiej wiedzy i kulturze, a przy tym prawym, delikatnym w kontaktach z innymi, życzliwym ludziom i światu. Na nowotarskim cmentarzu, gdzie został pochowany 23 lipca, żegnały go tłumy. W imieniu nowotarżan mowę pożegnalną wygłosił po mszy św. żałobnej burmistrz Marek Fryźlewicz, a nad grobem w imieniu przyjaciół i środowiska prawniczego pożegnał Zmarłego mec. Piotr Ochwat.
*
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu zorganizował specjalistyczne warsztaty dla konkretnych odbiorców – dwutygodniowy kurs decoupage’u – sztuki przystrajania przedmiotów i mebli wycinankami. Piętnaście bezrobotnych kobiet najpierw z rezerwą przyjęło propozycję, ale w trakcie kursu zainteresowały się tą techniką i po zakończeniu zamierzały doskonalić swe umiejętności i szukać nabywców na ozdabiane produkty. Zajęcia w ramach programu ”Decoupage – rozwój osobisty i kreatywne myślenie” prowadził Beskidzki Dom Mediowy, a trenerką była Justyna Gałka.
*
20 lipca w Jabłonce odbyło się XVII „Orawskie Lato”.
*
21 lipca za budynkiem policji otwarto drugie w naszym mieście boisko do siatkówki plażowej. Otwarciu towarzyszył mecz urzędników miejskich z policjantami zakończony wynikiem 0:2.
*
25 lipca MBWA w Nowym Sączu, Galeria „Jatki” i Urząd Miasta w Nowym Targu oraz autorki Reija Remes i Aino Toivettula zaprosili na otwarcie wystawy pod tytułem „Finn Original 08”. Fińskie artystki zaprezentowały prace z zakresu grafiki i malarstwa.
*
25 lipca policjanci nowotarscy obchodzili „Święto Policji” na strzelnicy im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu. Święto, jak co roku, było okazją do wręczenia awansów wyróżniającym się policjantom.
*
26 lipca we wczesnych godzinach rannych prezes Rady Ministrów Donald Tusk wraz z Grzegorzem Schetyną wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji wylądowali na nowotarskim lotnisku i w asyście lokalnych władz udali się do Nowej Białej, miejscowości najciężej doświadczonej podczas tegorocznej powodzi na Podhalu, gdzie wysłuchali relacji i na miejscu zobaczyli ogrom zniszczeń dokonanych przez żywioł. Premier zapewnił o szybkim przekazaniu pomocy. Środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczone na odbudowę mostu łączącego Nową Białą z Krempachami oraz drogi powiatowe.
*
26 lipca na placu Nadleśnictwa przy ul. Składowej odbyła się kolejna „Nowotarska biesiada z jajem” zorganizowana głównie przez członków zespołu „Śwarni”. Były gry, konkursy, zabawy i mnóstwo muzyki. Wystąpiły zespoły: Hilaritas, Śtyrek Folk Band, Ino, ino, Orkiestra Dęta z Czarnego Dunajca. Był także obficie zaopatrzony bufet.
*
Także 26 lipca odbyły się eliminacje do mistrzostw modeli sterowanych drogą radiową On Road. Zawody rozegrano na specjalistycznym torze przy nowotarskim lotnisku.
*
27 lipca w Muzeum – Orawski Park Etnograficzny Orawskie Centrum Kultury odbyła się impreza plenerowa „Święto borówki”.
*
27 lipca w nowotarskim kościółku św. Anny odbyły się główne uroczystości odpustowe, łączące się z jubileuszem 500-lecia jego istnienia. Tradycyjnie zgromadziły wielkie rzesze wiernych z naszego miasta i całego Podhala. Uroczystej mszy św. przewodniczył i głosił Słowo Boże ks. kardynał Franciszek Macharski, oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta oraz chór „Gorce”, a nad całością czuwał ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – także jubilat, który w tym roku obchodził 30-lecie pracy w Nowym Targu i 45-lecie święceń kapłańskich. Burmistrz Marek Fryźlewicz zapowiedział, że drewniany gotycki kościółek św. Anny – najcenniejszy zabytek naszego miasta, pochodzący prawdopodobnie z XV wieku – w prezencie od miasta zostanie objęty programem „Tarcza”, w ramach którego będzie wyposażony w instalację przeciwpożarową – sztuczną mgłę, tzw. Fog.
*
30 lipca oficjalnie zakończyła się w naszym mieście finansowana z budżetu centralnego „budowa szpitala”, trwająca od 28 lat. Wlokąca się tyle czasu budowa wreszcie jest na etapie rozliczeń. Drobne inwestycje, modernizacje i remonty prowadzone będą nadal, ale już z budżetu starostwa.
*

 

31 lipca nastąpiło przekazanie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Brygadier Józef Galica dotychczasowy komendant, po dwunastu latach pracy na tym stanowisku, otrzymał nominację na stanowisko zastępcy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, a jego obowiązki przejął kpt. Mariusz Łaciak – dotychczasowy zastępca komendanta powiatowego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył bryg. Józefa Galicę srebrną odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Podhalańscy strażacy wprawdzie gratulują mu awansu, ale żałują jego odejścia, gdyż był znakomitym strażakiem i doskonałym szefem.


Sierpień
*
W dniach 2–3 sierpnia na nowotarskim lotnisku odbył się III Podhalański Modelarski Air Show. Na Modelarski Piknik ściągnęli pasjonaci nie tylko z naszego miasta i okolic, ale z całego niemal kraju. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się akrobacje wykonywane w rytm muzyki.
*
3 sierpnia w nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w ramach III Letnich Koncertów Organowych wystąpił Zygmunt Kokoszka – organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie, laureat wielu konkursów muzycznych. Grał m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Nicolasa Bruhnsa, Leona Boelmanna.
*
4 sierpnia w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej miał miejsce niecodzienny wieczór muzyczny. Wystąpili artyści muzycy z Korei Południowej w koncercie muzyczno-wokalnym zatytułowanym „Brzmienie przyjaźni” i zaprezentowali słuchaczom najpiękniejsze utwory Rossiniego, Schumana, Mendelssohna, Haendla. Ich występ był możliwy dzięki przyjaźni miast Nowego Targu i niemieckiego Radevormwald.
*
10 – w drugą niedzielę sierpnia, jak co roku od 27 lat, na polanę pod Turbaczem przybyły tłumy wiernych na „Mszę Tischnerowską”. Najwięcej pielgrzymów przybyło od strony Nowego Targu, ale zapełniły się także szlaki z Rabki, Lubomierza i innych miejscowości. Chociaż tradycyjnie jest to pielgrzymka piesza, coraz częściej pojawiają się kolarze a także pielgrzymi na koniach. W czasie mszy św. homilię wygłosił ks. Władysław Zązel kapelan Związku Podhalan. Skierował on także podziękowania i słowa uznania za trud i pracę do Marii i Józefa Staszlów, obecnych wraz ze swoim zespołem góralskim „Mali Śwarni”, który sierpniowym uroczystościom towarzyszy niemal od początku. Organizatorem uroczystości był nowotarski oddział Związku Podhalan przy współpracy oddziału łopuszańskiego.
*
Także na 10 sierpnia kierownictwo zespołu „Mali Śwarni”, obchodzącego w tym roku 25-lecie, działalności zaplanowało zlot byłych członków połączony z udziałem we mszy św. pod Turbaczem i spotkaniem pokoleń przy watrze. Mszę z góralską oprawą celebrował jeden z byłych członków zespołu ks. Marcin Borowicz. Przy ognisku były wspomnienia, śpiewy i tańce oraz góralskie przysmaki przyniesione przez uczestników na wspólną biesiadę.
*
Również 10 sierpnia na nowotarskim Rynku odbył się koncert charytatywny pod nazwą „Podaruj mi trochę słońca”. Zaplanowano nie tylko występy artystyczne, ale także aukcje, gry i zabawy. Dochód przeznaczono na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk”.
*
W tym tez dniu na polanie „Polenice” w Lipnicy Małej odbyła się impreza „Na Orawie bywom…” – Małolipnickie Grzybobranie.
*
12 sierpnia w Galerii MBWA „Jatki” odbył się finisaż wystawy dwóch artystek z Finlandii. Reija Remes i Aino Toivettula zaprezentowały swą oryginalną twórczość na wystawie zatytułowanej „Finn original 08”, która wzbudziła duże zainteresowanie odwiedzających Galerię. Pięknym gestem artystek było przekazanie dwóch ich dzieł do kolekcji miasta Nowego Targu.
*
14 sierpnia na Polanie Brożek przy szlaku z Kowańca na Turbacz odprawiona została przez ks. Pawła Łukaszkę doroczna msza św. w intencji Nowego Targu i jego mieszkańców. Liturgia sprawowana była z okazji odpustu ku czci św. Maksymiliana Kolbego pod jego pomnikiem.
*
Nocą z 14 na 15 sierpnia, przed Pasterką Maryjną, przy ołtarzu polowym w Ludźmierzu zgromadzili się poeci w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Miło odnotować, że wśród wyróżnionych znalazł się Krzysztof Kokot z Nowego Targu za wiersz „Blaszane organki”. Na nabożeństwa nocne, jak i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (tradycyjny odpust), do Ludźmierza wybrało się mnóstwo wiernych z Nowego Targu. Uroczystości połączone były w tym roku z obchodami 45-lecia koronacji cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ponadto zbiegły się z jubileuszem 45-lecia święceń kapłańskich ks. kardynała Stanisława Dziwisza oraz 70-leciem złożenia odznak pułkowych przez „Podhalańczyków”, którzy oddali się w opiekę Gaździnie Podhala.
*
17 sierpnia w Parku Miejskim na boisku sportowym obok Hali Lodowej nowotarski oddział Polskiego Związku Kynologicznego zorganizował XII Krajową Wystawę Psów Rasowych w Nowym Targu. Wystawcy z różnych stron Polski, a także ze Słowacji, Czech, Norwegii, Niemiec zaprezentowali 800 psów 152 różnych ras. Jury za najpiękniejszego psa uznało bichona frise. Zwycięzca pochodzi z Krakowa. Najpiękniejszym psem nowotarskiego oddziału PZK został Wilhelm Tell z Arislandu Marty Zabrzeskiej. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć przedstawicieli rozmaitych ras, także rzadkie okazy jak: pies faraona czy nagi pies peruwiański. Dzień wcześniej odbyła się natomiast I Klubowa Wystawa Psów Rasy Rhodesian Ridgeback. Organizatorzy obydwu wystaw byli bardzo zadowoleni zarówno z lokalizacji i warunków, jak i z frekwencji oraz sprzyjającej pogody.
*
Także 17 sierpnia na nowotarskim Rynku odbyły się Zawody Modeli Redukcyjnych Samochodów, które przyciągnęły do naszego miasta pasjonatów mini wyścigów z całego niemal kraju oraz licznych kibiców. Emocji nie brakowało, bo choć maszyny niewielkie, to jednak osiągają wielką moc i mogą rozwinąć prędkość przekraczającą 100 km.
*
17 sierpnia w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju wystąpiła Krakowska Opera Kameralna w misterium scenicznym Stabat Mater.
*
18 sierpnia gościł w Nowym Targu marszałek sejmiku samorządowego województwa małopolskiego Marek Nawara. Przyjechał na zaproszenie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, aby spotkać się z przedstawicielami różnych instytucji i środowisk.
*
20 sierpnia na lotnisku w Krakowie-Balicach odbyło się spotkanie władz Nowego Targu i Zakopanego, które reprezentowali ich burmistrzowie, z prezesem MPL dr. Janem Pamułą.
*
21 sierpnia w czwartek parada gazdowska rozpoczęła największą z nowotarskich imprez plenerowych – IX Jarmark Podhalański, który trwał do niedzieli. Po powitaniach i prezentacjach na scenie zamontowanej na nowotarskim Rynku wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne, Ali Al Ani z „Koncertem dla Miasta”, nowotarski New Market Jazz Band, a wieczorową porą pierwsza gwiazda tegorocznego Jarmarku – Robert Janowski i artyści z programu telewizyjnego „Jaka to melodia”. Na zakończenie zagrał Jarosław Grzybowski Band.

 

*
W tym też dniu w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została pokonkursowa wystawa fotografii pod tytułem „Jarmark w obiektywie”, na którą złożyły się fotografie archiwalne zachowane w MOK, zdjęcia z polsko-słowackiego projektu oraz nowe, nadesłane przez fotografików zainteresowanych tym tematem. Grand Prix konkursu otrzymał Mateusz Puda, a dwa wyróżnienia otrzymali: Piotr Rayski-Pawlik i Sebastian Mikita. Drugi dzień Jarmarku przebiegał pod znakiem muzyki rozrywkowej, mody i motoryzacji. W  Festiwalu Muzyki Rozrywkowej pod nazwą „O Złote Nowotarskie Szarotki” wzięły  udział zespoły, soliści i instrumentaliści z różnych stron Polski. Pierwsze miejsce w  kategorii solistów zdobyła Gabriela Blacha, a za najlepszy zespół jury uznało Pampelunę. Wieczorem wystąpił kabaret „Długi”, zespoły: Leszcze i  Queens, a na zakończenie zaplanowano „Totentanz”. Trzeci dzień Jarmarku wypełniły m.in. występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych, Piknik Europejski, Turniej Streetballa oraz gwiazda wieczoru zespół T. Love. Potem był pokaz ogni sztucznych i na zakończenie zespól After Dark. Niedzielę kończącą wielką imprezę zdominował Małopolski Festiwal Smaku. Na nowotarskim Rynku stawili się producenci żywności z trzech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego, łącznie 27 wystawców, którzy prezentowali 28 produktów. Wśród nagrodzonych znalazła się nowotarska Firma Steskal. Oceną zajmowało się nie tylko profesjonalne jury, ale także publiczność po uprzedniej degustacji. Nie trzeba dodawać, jak oblegane były stoiska. Jarmark Podhalański cieszył się wielkim zainteresowaniem nie tylko ze strony nowotarżan, ale także turystów i wczasowiczów. Dostarczył wielu wrażeń artystycznych, zagrały gwiazdy muzyki rockowej, na prawie 50 stoiskach zaprezentowali swą twórczość plastyczną artyści nie tylko z Podhala, ale i innych regionów kraju, było mnóstwo świetnej zabawy, no i po raz pierwszy w takiej skali coś dla miłośników dobrego, tradycyjnego jedzenia – szeroka oferta tradycyjnych produktów regionalnych i nie tylko. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Głównym organizatorom pod kierownictwem dyrektor Barbary Pachniowskiej należą się gratulacje i podziękowania.
*
23 i 24 sierpnia odbył się w Nowym Targu jubileuszowy 65. „Rajd Tatrzański” im. Kazimierza Jurkowskiego. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Przemysław Kaczmarczyk reprezentujący Auto Moto Klub Nowy Targ. Jego klubowi koledzy zajęli wysokie miejsca – od 3 do 6. Okazałe puchary i nagrody wręczał najlepszy zawodnik w historii polskiego trialu – Tadeusz Błażusiak.
*
24 sierpnia w Rogoźniku odbyły się II Gminne Zawody Jeździeckie im. ks. prof. Józefa Tischnera pod patronatem starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera.
*
26 sierpnia gośćmi Telewizji „Trwam” w Toruniu byli przedstawiciele Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz miasta. W składzie delegacji byli m.in. rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz, prorektor PPWSZ dr Anna Mlekodaj, odpowiedzialna za promocję tej uczelni – Bianka Dzioboń, muzyka góralska Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej i burmistrz Marek Fryźlewicz. Emitowane na żywo spotkanie trwało około godziny i było świetną promocją „wyższej podhalańskiej”, miasta i Podhala. Promocja ta drogą satelitarną dotrzeć mogła na cały świat.
*
30 sierpnia zakończono modernizacje trzystumetrowego, środkowego odcinka ul. Kokoszków. Wymieniono linię wodociągową i kanalizacyjną, zbudowano „burzówkę” i równy asfalt oraz wygodny chodnik. Nowy odcinek służu już mieszkańcom i tysiącom uczniów ZSR i studentów PPWSZ . Roboty kosztowały miasto 1 milion 200 tysięcy zł.
*
31 sierpnia Zygmunt Ostapiuk – wielki miłośnik kolarstwa zorganizował kolejny, już 13, wyścig kolarski wokół Tatr. Zawodnicy w liczbie 70, wśród których byli także Słowacy, wyruszyli z Nowego Targu w stronę Czarnego Dunajca, okrążyli Tatry pokonując dystans 210 km i wrócili przez Jurgów i Białkę Tatrzańską do naszego miasta.
*
31 sierpnia w ramach XXXII Targów Sztuki Ludowej, które odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie, zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu Dzień Ziemi Nowotarskiej. W barwnym korowodzie wokół Rynku przeszły zespoły regionalne z powiatu nowotarskiego, które potem krakowskiej publiczności prezentowały swoje programy folklorystyczne. Ponadto twórcy ludowi rozłożyli swoje stoiska, a dla zwiedzających zorganizowano różne konkursy, pokazy z udziałem ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR.
*

31 sierpnia w Łapszach Wyżnych odbył się XXVII Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych.


Wrzesień
*
1 września władze miejskie i powiatowe wraz z przedstawicielami kombatantów, nowotarskich instytucji i mieszkańców Nowego Targu uczcili 69. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i oddali hołd ofiarom wojny. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, po której nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników pod Pomnik Bohaterów Września usytuowany na placu przy pustym od kilku lat obiekcie po Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odzyskanym przez Kombatantów z Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Tam orkiestra odegrała Hymn Polski, wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, apel poległych, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Zakończenie uroczystości nastąpiło w remizie OSP Kowaniec, gdzie ugoszczono grono kombatantów – uczestników walk wrześniowych i czasów okupacji.
*
2 września dzieci i młodzież szkolna rozpoczęli już naukę po uroczystym otwarciu nowego roku szkolnego 2008/2009, które odbyło się dzień wcześniej. Do podstawówek będzie uczęszczało 2 317 uczniów, a do gimnazjów – 1 239. Szkolną edukację rozpoczęło 315 pierwszaków, a zerówkowiczów będzie w tym roku 380. Warto dodać, że w czasie wakacji miasto inwestowało w modernizacje szkolnych placówek, a przede wszystkim w Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 5. Ogłoszono także przetarg na wykonanie planowanego od dawna budynku szkoły na osiedlu Niwa – ma on być rozstrzygnięty we wrześniu. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie remontu boiska przy Szkole Podstawowej nr 2.
*
5 września w Galerii MBWA „Jatki” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod patronatem honorowym burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza – XVII Prezentacje Nowotarskie. Doroczne Prezentacje to także święto „Jatek” – urodziny Galerii. Na wystawę dostarczyli swoje prace artyści rodem lub w inny sposób związani z Nowym Targiem: Artan Balaj, Michał Batkiewicz, Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Jan Chodorowicz, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Małgorzata Dzioboń, Anna Dziubas, Anna Gostkiewicz, Kajetan Guzik, Marta Jędrysko, Wiesława Kazuś-Tylek, Marek Kossowski, Bartłomiej Kurzeja, Jan Makowski, Agata Mrożek, Maria Mrożek, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Teresa Olbrychtowicz, Leszek Pustówka, Hanna Romańska-Jusiewicz, Jacek Schmidt, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Gabriel Wolski, Teresa Zydroń. Widzowie podziwiać mogli bogactwo i różnorodność stylów, technik, tematów i formatów dzieł prezentowanych zarówno przez artystów dobrze już znanych w środowisku, jak i rozpoczynających dopiero artystyczną drogę. Sympatyczna, ciepła atmosfera spotkania sprzyjała rozmowom nie tylko o sztuce, gratulacjom i podziękowaniom. Szczególne podziękowania wraz z wielkim bukietem słoneczników otrzymała od burmistrza Marka Fryźlewicza szefowa „Jatek” Anna Dziubas. Na wernisażu nie zabrakło muzyki – śpiewała z własnym akompaniamentem Sylwia Basta – i oczywiście urodzinowego tortu (był orzechowy).
*
6 września w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ewy Łaczek Daleki pt. „Wiara Nadzieja Miłość”.
*
6 września 103 zawodników wyruszyło na trasę IV Maratonu zorganizowanego przez Klub Sportowy „Gorce” i Urząd Miasta Nowy Targ. Wystartowali w Krościenku i biegli granią Gorców do Długiej Polany w Nowym Targu – łącznie 40 km. Zwycięzcą został Jan Wydra z Mszany Dolnej, a wśród pań – Agnieszka Pilawska z Katowic. Był to najtrudniejszy bieg z dotychczasowych, gdyż ponad 25-stopniowy upał mocno dawał się we znaki zawodnikom.
*
7 września liczne delegacje z całego Podhala zjechały się do Ludźmierza na XXI Dożynki Podhalańskie, w których jak zwykle uczestniczyła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Uroczystość rozpoczęła się wymarszem delegacji z wieńcami dożynkowymi, sztandarami i muzyką góralską sprzed Domu Podhalańskiego do świątyni, gdzie przy ołtarzu polowym mszę św. odprawił abp Józef Wesołowski, a zakończyło ją złożenie wieńców na ołtarzu i prezentacja kompanii honorowej Podhalańczyków. Wśród 27 barwnych, pięknie wykonanych wieńców był także dożynkowy wieniec nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Po południu odbyło się spotkanie dożynkowe z występami zespołów regionalnych, muzyczno-wokalnych, zawodami sportowymi i innymi atrakcjami.
*
8 września zakończono prace modernizacyjne i oddano do użytku górny odcinek ulicy Kowaniec. Do remontu pozostał ostatni, środkowy odcinek Kowańca.
*
9 września przebywała w naszym mieście grupa 50 dzieci z ogarniętej wojną Gruzji. Mali Gruzini zostali przyjęci w Ratuszu przez burmistrza Marka Fryźlewicz i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego. Zwiedzili Muzeum Podhalańskie PTTK, poznali historię Nowego Targu przedstawioną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, otrzymali pamiątki a następnie udali się na nowotarskie lody i w odwiedziny do podstawówki „5”. Gruzińskie dzieci przebywają na wypoczynku w Pieninach, a organizatorem ich przyjazdu była Kancelaria Prezydenta RP.
*
10 września na zaproszenie posła Andrzeja Guta-Mostowego przybył na Podhale wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. W Nowym Targu spotkał się z władzami w sprawie geotermii, potem w siedzibie Euroregionu „Tatry” – z podhalańskimi samorządowcami i przedstawicielami instytucji zainteresowanych problematyką ekologiczną, a szczególnie zagadnieniami „Natura 2000”.
*
11 września w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej melomani z zachwytem wysłuchali recitalu Ilony Nieciąg grającej na skrzypcach z akompaniamentem fortepianowym Sławomira Cierpika oraz w duecie ze skrzypkiem Krzysztofem Leksyckim utwory Johannesa Brahmsa, Beli Bartoka i Maurycego Moszkowskiego. Recital był zwiastunem nowego cyklu koncertów pod nazwą „Artyści dla Nowego Targu”.
*
Także w tym dniu w Muzeum Podhalańskim PTTK otwarta została wystawa kolekcji Bartłomieja Rusnaka z Dębna – ucznia Zespołu Szkół nr 1 zatytułowana „Pod berłem Habsburgów”, zawierająca zbiory dokumentów, zdjęć, banknotów, pamiątek wojennych, wydawnictw itp. z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.
*
W dniach 12–14 września Gmina Czarny Dunajec zorganizowała Hołdymas – Gminne Dożynki.
*
12 września w Nowym Targu gościła delegacja Aeroklubu Polskiego z Warszawy pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego Piotra Niewiarowskiego.
*
14 września w naszym mieście był obchodzony VII Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty” pod hasłem „Rodzina – partnerem w leczeniu”. Problem może dotyczyć, jak się szacuje, ponad dziesięciu tysięcy mieszkańców Podhala; spora część chorych nie chce się leczyć psychiatrycznie z powodu wrogości otoczenia
*
wobec dotkniętych chorobą psychiczną. W południe w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji osób chorych na schizofrenię i ich rodzin, po południu odbyło się spotkanie tych rodzin – można było skorzystać z indywidualnych konsultacji psychiatry i psychologa, a wieczorem nastąpiło przejście przez symboliczne drzwi ustawione na nowotarskim Rynku i wystąpił zespół New Market Jazz Band. Także w tym dniu odbyła się promocja tomiku poezji Sylwii Mensfeld, ilustrowanego jej pracami plastycznymi.
*
Także 14 września nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował dla swoich członków doroczne posiady plenerowe. W programie było zwiedzenie trzech zabytków Szlaku Gotyckiego – kościołów w Trybszu, Łapszach Niżnych i Wyżnych oraz rejs „Białą Damą” po Jeziorze Czorsztyńskim, a na zakończenie – piknik przy niedzickiej przystani.
*
16 września w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miał miejsce niezwykły koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Lutnie Świata organizowanego przez Fundację Kultury i Fundację Lutnia Staropolska pod patronatem starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera.
*
16 września na tygodniowe tournee po krajach Beneluksu wyjechali członkowie chóru „Gorce” pod kierownictwem Janiny Glińskiej oraz Orkiestry Szkoły Muzycznej prowadzonej przez Martę Łapczyńską. Koncertowali w kilku miejscowościach, m.in. w sali Jehudi Menuhina Parlamentu Europejskiego w Brukseli, uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych z okazji 64. rocznicy bitwy pod Arnhem, spotkali się z tamtejszą Polonią i kombatantami. W programie mieli Mszę góralską Tadeusza Maklakiewicza, utwory patriotyczne, religijne i regionalne.
*
16 września odbyły się uroczystości związane z zakończeniem budowy Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz poświęcenie nowo otwartych oddziałów. Uroczystego poświęcenia dokonał Jego Em. ks. kard. Stanisław Dziwisz.
*
17 września w Nowym Targu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej. Najpierw poświęcono niedawno powstałe rondo im. Ofiar Katynia przy ul. Waksmundzkiej, Jana Pawła II i Konfederacji Tatrzańskiej, potem odprawiona została w kościele św. Katarzyny msza św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie, a następnie odczytano apel poległych i złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
*
18 września Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na wernisaż wystawy Emila Mlynarcika zatytułowanej „Obrazki spod Tatr”. Słowacki artysta – z wykształcenia meteorolog – malarstwem zajmuje się od kilkunastu lat, mieszka i tworzy w miejscowości Horka koło Popradu. Otwarcie wystawy urozmaicił występ słowackiej kapeli.
*
Do 19 września można było zgłaszać uwagi, wnioski i zastrzeżenia dotyczące przebiegu „zakopianki” na odcinku Rdzawka – Nowy Targ. Według zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wypowiedzi podpisane i zaopatrzone w adres zwrotny będą analizowane i w uzasadnionych przypadkach uwzględnione w przygotowywanej dokumentacji.
*
19 września w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się finisaż wystawy fotografii podróżniczej Marka Tomalika zatytułowanej „Australia moja miłość”. Połączony był z wyświetlaniem slajdów, wspomnieniami z wyprawy oraz pokazem gry na aborygeńskim instrumencie – digeridoo.
*
Także tego dnia w nowotarskiej restauracji Villa Toscana odbył się pokaz kolekcji jesiennych firmy La Donna. Zapowiedziano także, że wystąpi Ashima – jedyna w Polsce kobieta fakir.
*
W zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem niemieckim Radevormwald koncertował Marcin Augustyn – syn nowotarskiego organisty i dyrygenta chóru „Echo Gorczańskie” Piotra Augustyna. Jego pierwszy za granicą koncert organowy odbywał się w kościele ewangelicko-luterańskim, a towarzyszyły mu dwie śpiewaczki: Natalie Kloppert oraz Cindy Kuhn-Chuang. Marcin Augustyn zaprezentował różnorodność swojego repertuaru, grając utwory romantyczne, klasyczne i barokowe.
*
21 września Krakowski Salon Poezji zagościł w nowotarskim MOK. Tym razem wystąpiły dwie krakowskie aktorki: Anna Polony i Maja Barełkowska, które czytały poezję Jana Kasprowicza. Muzycznym tłem poezji były pieśni Karłowicza wykonywane z towarzyszeniem fortepianu przez sopranistkę Annę Pierścińską. Po występie i gorących brawach artystki długo rozdawały autografy.
*
W tym samym dniu w Miejskim Ośrodku Kultury w sali widowiskowej miał miejsce wspaniały koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Alexandra Feluka z udziałem skrzypaczki Mirte de Kok. W programie była muzyka z filmu Lista Schindlera autorstwa Johna Williama, kompozycje Maxa Brucha i Piotra Czajkowskiego. Orkiestra jest najmłodszą w kraju profesjonalną orkiestrą symfoniczną składającą się z najwybitniejszych studentów i absolwentów europejskich wyższych szkół muzycznych, m.in. w Krakowie, Stuttgarcie, Paryżu, Brukseli. Pracuje pod dyrekcją wybitnych muzyków i współpracuje z utalentowanymi solistami młodego pokolenia. Szefem artystycznym i organizacyjnym jest koncertmistrz Marcin Klejdysz. Orkiestra nagrała dotychczas sześć płyt.
*
W dnach 21–22 września w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbyło się X Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Państwowych Szkół Zawodowych. Podhalańska uczelnia po raz pierwszy gościła takie gremium. Z 35 uczelni w kraju o takim statusie przyjechało 30 rektorów lub prorektorów, aby dyskutować o nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Swój kategoryczny sprzeciw wyrazili przede wszystkim przeciwko podporządkowaniu państwowych szkół zawodowych marszałkom województw. Wnioski wypracowane w czasie X Konferencji mają trafić do dwóch komisji sejmowych.
*
22 września Grupa Teatralna „O szesnastej” zaprosiła do Miejskiego Ośrodka Kultury na spektakl Jeana Michela Ribesa zatytułowany „Ekspozycjoniści”.
*
27 września Szkoła Podstawowa nr 2 przy współudziale Urzędu Miasta i Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowała IX Rodzinny Festyn Trzeźwościowy Sportowo-Rekreacyjny. Dla dzieci i rodziców przygotowano jak co roku bogatą i atrakcyjną ofertę koncertów artystycznych, pokazów, konkursów, imprez rekreacyjno-sportowych, gier i zabaw a także domowe smakołyki i napoje zimne i gorące.
*
27 września w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się premiera sztuki Grzegorza Kwiecińskiego „Kukułcze jajo czyli ptasie przygody Misia”. Reżyseria – Grzegorz Kwieciński, scenografia – Przemysław Karwowski, muzyka – Jacek Stankiewicz, choreografia – Marzena Biesiadecka, asystent reżysera – Piotr Serafin.
*
28 września na torze w Nowym Targu odbyły się Zespołowe Mistrzostwa Polski w Motocrossie. Imprezę zorganizował Klub Motorowy Zakopane.
*
28 września w Rabie Wyżnej miał miejsce VI Małopolski Przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych.
*

 

Ze sportu warto odnotować sukces nowotarżanina Przemysława Kaczmarczyka, który zwyciężył w generalnej klasyfikacji mistrzostw Polski w trialu motorowym. W klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadł AMK Nowy Targ.


Październik
*
3 października zainaugurowano w naszym mieście obchody Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzony jest 4 października. Ustanowiony został 80 lat temu w rocznicę śmierci św. Franciszka z Asyżu – wielkiego przyjaciela i patrona zwierząt, który jako pierwszy nazywał zwierzęta braćmi. Najpierw w Miejskim Ośrodku Kultury rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany dla dzieci pod hasłem „Przyjaciele zwierząt”, potem najmłodsi spotkali się z Jerzym Zającem z Polskiego Związku Niewidomych i jego psem przewodnikiem, była też prezentacja psich piękności i pokaz multimedialny na temat traktowania zwierząt. Największe zainteresowanie wśród nowotarżan wzbudził happening i przemarsz z MOK do Rynku pod nazwą „Daj im głos”. 4 października był dniem otwartym w schronisku dla zwierząt na Kokoszkowie, więc każdy, kto chciał i miał po temu warunki, mógł sobie wybrać czworonożnego przyjaciela. W ramach obchodów w MOK odbyła się prelekcja i dyskusja na temat „Czy w Polsce prawa zwierząt są łamane? Jak efektywnie pomóc zwierzętom”.
*
W zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem niemieckim mieście Radevormwald otwarta została wystawa reporterskich fotografii nowotarskiego jarmarku autorstwa Piotra Rayskiego-Pawlika – autora i wydawcy internetowego dziennika foto.podhale.pl dokumentującego ważne wydarzenia w mieście i codzienne życie nowotarżan. Wystawa ma także trafić do słowackiego Kieżmarku, a uroczyste zakończenie międzynarodowej wędrówki ma się odbyć podczas przyszłorocznego sierpniowego Jarmarku Podhalańskiego. Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog.
*
4 października w Rabce-Zdroju odbyła się impreza plenerowa VI Rabczańskie rydz obranie.
*
4 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się finał X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Jerzego Leca i Jana Izydora Sztaudyngera – uroczyste podsumowanie, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jubileuszowy Konkurs odbył się pod patronatem burmistrza Nowego Targu, a fraszki, aforyzmy i limeryki nadesłane przez 150 uczestników z różnych stron Polski oraz z USA i Australii oceniało czteroosobowe jury, które przyznało nagrody następującym twórcom: I nagrodę – Kazimierzowi Peczyńskiemu z Łomianek autorowi m.in. fraszki Czasami z ochotą, inność myślenia nazywamy głupotą; II nagrodę – Piotrowi Kozłowskiemu z Bydgoszczy, który przestrzega czytelników „Przed sądem potomności nie ma wyroków w zawieszeniu”. Autor otrzymał także nagrodę burmistrza Nowego Targu. III nagrodę przyznano Tadeuszowi Charmuszko z Suwałk m.in. za fraszkę Zmiany klimatyczne: „Zmienia się nam klimat w sposób niebywały. Choć odeszła zima, bałwany zostały”. Z tematyką części utworów korespondował spektakl krakowskiego Teatru Nowego zatytułowany „Pan Jasiek” Martina McDonagha, czyli „czarna groteskowo-straszna komedia” w reż. Bogdana Hussakowskiego – można go było obejrzeć na zakończenie uroczystości.
*
Także 4 października w Dobrym Clubie działającym przy parafii św. Katarzyny rozpoczął się kolejny sezon koncertowy. Zainaugurował go zespół jmTrio pod kierownictwem Joachima Mencla.
*
7 października wieczorową porą na nowotarskim Rynku odbył się spektakl uliczny „Solidarność 1980 – historia, pamięć, kultura”. Głównym organizatorem spektaklu było Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty” z Tarnowa, a celem – utrwalenie świadomości na temat roli i znaczenia „Solidarności”, „polskiego sierpnia”, umacnianie patriotyzmu i poczucia odpowiedzialności na lokalną wspólnotę. Widowisko poprzedziły warsztaty teatralne w Miejskim Ośrodku Kultury oraz uliczne akcje rozdawania ulotek. Niestety, projekt spotkał się z nader niewielkim zainteresowaniem nowotarżan.
*
W dniach od 7 do 11 października odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka religijna w obszarach górskich ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza polsko-słowackiego”. Zorganizowana została przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu we współpracy z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego i słowackim Uniwersytetem Preszowskim. Na Konferencję zjechało około 50 pracowników naukowych – specjalistów i autorytetów w dziedzinie turystyki religijnej z różnych uczelni z całej Polski oraz ze Słowacji. Łącznie wygłosili 30 referatów. Kolejna konferencja zaplanowana została w Kalwarii Zebrzydowskiej.
*
8 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej uroczyście obchodzono 50-lecie powstania nowotarskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Jubileusz był doskonałą okazja do podziękowań za lata społecznej pracy na rzecz innych, uhonorowania ludzi, którzy sporo swojego czasu i serca oddali wspomaganiu ubogich, chorych i niezaradnych. Podstawową formą działalności nowotarskiego PKPS jest prowadzenie stołówki, w której obecnie wydaje się ok. 100 obiadów dziennie, rozdział darów nowotarżan, firm państwowych i prywatnych oraz darów z zagranicy w postaci odzieży, obuwia, sprzętu rehabilitacyjnego, mebli i sprzętu AGD, a także uczestniczenie w unijnej akcji przydziału żywności. Od 1984 roku PKPS przygotowuje dla swoich podopiecznych obiady wigilijne oraz paczki świąteczne dla około 100–150 osób. W czasie uroczystości szczególne podziękowania a także odznaczenie państwowe i mnóstwo bukietów kwiatów otrzymała długoletnia szefowa PKPS Jadwiga Kuś. Odznaczenia wręczono także grupie osób ofiarnie i wydajnie współpracujących z nowotarskim PKPS. Jubileusz umilił koncert uczniów Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, a na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 w Nowym Targu.
*
Także w tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w III Rowerowym Rajdzie Papieskim. Zaopatrzeni w kaski i kamizelki odblaskowe, podzieleni na małe grupy pod opieką nauczycieli wyjechali spod szkoły na Rynek pod Ratusz, gdzie dyrektor Krzysztof Kuranda przypomniał cel rajdu oraz miejsca na Podhalu związane z osobą Jana Pawła II. Trasa rajdu wiodła na nowotarskie lotnisko, do Szaflar i do Ludźmierza.
*
9 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Śmiałkowskiego zatytułowanej „Inny Świat”.
*
10 października Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Tym razem był to pokaz slajdów Adama Śmiałkowskiego „Tatry z mojej strony”.
*
Także 10 października w Szczawnicy z okazji Światowego Dnia Turystyki odbył się finał konkursu „Turystyczne odkrywanie Małopolski”. W kategorii „gastronomia” wyróżnienie otrzymała nowotarska „Karczma u Borzanka”.
*
11 października w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej Muzyka Lipnicka „Wolorze” z Lipnicy Wielkiej wraz z grupą śpiewaczą promowała płytę CD pt. „Orawskie Pastorałki”.
*
11 października po raz drugi na nowotarskim lotnisku z inicjatywy Akiko Miwa Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza” zorganizowało II Święto Latawca „Tęcza nad Podhalem One Sky One World”. Współorganizatorami byli m. in: Ambasada Japonii w Polsce, Urząd Miasta Nowy Targ, Aeroklub Tatrzański. Przy wspaniałej pogodzie nad nowotarskie lotnisko wyfrunęły wielobarwne, różnej wielkości, z rozmaitych materiałów wykonane indywidualnie lub przez zespoły dziecięce latawce, które następnie oceniało jury i przyznawało wyjątkowo atrakcyjne w tym roku nagrody. Wśród prac zespołowych – latawce łańcuchowe trzy pierwsze miejsca zdobyły: Szkoła Podstawowa w Dębnie, Szkoła Podstawowa w Harklowej i Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu. W konkurencji indywidualnej triumfowali (w swoich kategoriach wiekowych) Maciej Jeziorczak z Dębna, Wiktoria Krawczyk z Łopusznej i Mateusz Kukulak z Maruszyny. Nagrodę – rower górski – za najpiękniejszy latawiec otrzymała Wiktoria Krawczyk. Dopełnieniem wspaniałej zabawy z latawcami był piknik.
*
12 października w Szczawnicy-Szlachtowej dokonano uroczystego otwarcia Szlaków Papieskich.
*
12 października odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru Kongregacji Kupieckiej. Uczestnicy najpierw udali się na mszę św. do kościoła św. Katarzyny, a potem przeszli do Karczmy u Borzanka, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości.
*
14 października w Dzień Edukacji Narodowej Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki 2008/2009. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny, skąd następnie uczestnicy przemaszerowali
do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej zasiedli wraz z kadrą uczelnianą i rzeszą studentów zaproszeni rektorzy uczelni krakowskich i zaprzyjaźnionych uczelni ze Słowacji, burmistrzowe i wójtowie z Podhala, a także wojewoda małopolski Jerzy Miller. W swoim przemówieniu rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz podkreślił, że aktualnie na siedmiu kierunkach kształci się 2 300 żaków. Na pierwszy rok przyjęto prawie tysiąc osób. „Podhalańska” rozwija się dynamicznie, a inwestycje, których ogólny koszt wyniesie 47 mln zł, prowadzone są sprawnie i szybko. Stabilizuje się także
kadra, przybywa osób z tytułami naukowymi. W trakcie uroczystości najbardziej zasłużeni pracownicy otrzymali medale, wśród nich dr hab. Helena Lenartowicz i Anna Pawlak, a dr Anna Mlekodaj odebrała z rąk wojewody małopolskiego Brązowy Krzyż Zasługi. Wykład inauguracyjny pod tytułem „Teatr
w biografii Karola Wojtyły” wygłosił prof. Jacek Popiel – dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była to ósma inauguracja w historii nowotarskiej uczelni.
*
Nowotarski miejski Dzień Nauczyciela odbył się w tym roku w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, przodującym pod względem osiąganych wyników nauczania. Burmistrz Marek Fryźlewicz składał podziękowania dla nauczycielskiego stanu reprezentantom poszczególnych szkół i społeczności
oświatowej Nowego Targu. Samorząd miasta jest organem prowadzącym 2 przedszkola, 7 szkół podstawowych i dwa gimnazja. Sieć przedszkoli samorządowych uzupełniają 4 przedszkola prywatne dotowane przez miasto. Wysoka jakość nauczania na wszystkich poziomach sprawia, że Nowy Targ jest ważnym centrum edukacji na Podhalu. W placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto prace dydaktyczno-wychowawczą wykonuje
ponad 290 nauczycieli. Spora ich część za zasługi w pracy nauczycielskiej otrzymała Nagrody Burmistrza. Adresy z podziękowaniami wręczali zasłużonym pedagogom burmistrz Marek Fryźlewcz w asyście swego zastępcy Jana Kolasy i przewodniczącego Rady Miejskiej Lesława Mikołajskiego. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania obejrzeli część artystyczną pod tytułem „Naszym nauczycielom”, przygotowaną przez uczniów Gimnazjum nr 1.
*
16 października wieczorem dwa wybuchy wstrząsnęły osiedlem Gazdy w Nowym Targu. Najpierw nastąpił wybuch pieca centralnego ogrzewania, powodując kolejną eksplozję – tym razem butli z gazem propan-butan. Dom wraz z wyposażeniem oraz zabudowania gospodarcze obróciły się ruinę. Mieszkańcy na szczęście byli w tym czasie na zewnątrz. Jedynie właścicielka i jej córka odniosły lekkie rany.
*
17 października w kościele parafialnym w Szczawnicy odbył się koncert w ramach projektu „Szczawnica 1973 – muzyczne odkrycia”.
*
17 października Zakopane świętowało 75-lecie nadania praw miejskich. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zakopanego gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu złożył w imieniu samorządu nowotarskiego burmistrz Marek Fryźlewicz.
*
Od 12 do19 października trwały w Nowym Targu a także Ludźmierzu obchody VIII Dnia Papieskiego uświetniające 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Odbywały się pod hasłem „Jan Paweł II – wychowawca młodych”, a na ich program złożyły się uroczystości religijne oraz wystawy, spektakle teatralne i koncerty chórów. Rozpoczęły się spotkaniem dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej, następnie odbyły się nieszpory przy obelisku Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku, a potem program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Wieczorem odprawiona została msza św. w kościele NSPJ z oprawą muzyczną chóru „Echo Gorczańskie”, a potem otwarto wystawę „Podhalańskie Chóry w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”.
*
W kolejne dni odbyło się zakończenie Nabożeństw fatimskich w kościele św. Katarzyny oraz nowenna i Modlitwa Różańcowa o wyniesienie na ołtarze sługi bożego Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. 16 października na nowotarskim Rynku zgromadziły się rzesze wiernych z pocztami sztandarowymi i ze świecami, nie tylko z naszego miasta, ale także i okolic, aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez księży dekanatu nowotarskiego pod przewodnictwem ks. Tadeusza Juchasa, który na tę wyjątkową okoliczność przywiózł figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Nabożeństwo uświetnił chór „Echo Gorczańskie”. W kolejnym dniu obchodów – 17 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się spektakl pod tytułem „Kropla” (fragmenty Dzienniczka św. Faustyny). Obchody zakończyła 19 października koncelebrowana msza św. z udziałem Nauczycielskiego Chóru „Gorce” w parafii Na Równi Szaflarskiej. Warto dodać, że do obchodów dołączyły także dzieci z Ib Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z wychowawczynią Dorotą Fryźlewicz. Na nowotarskim Rynku pod tablicą upamiętniającą postać Jana Pawła II ułożyły olbrzymie serce z kasztanów owiniętych w złotka. Serce zostało potem wypełnione przez wiernych zniczami.
*
17 października w Galerii MBWA „Jatki” Urząd Miasta Nowy Targ oraz autorka Mirlinda Rexhepi zaprosili na otwarcie wystawy malarstwa. Ekspozycja nosiła tytuł „Nowy wiek”. Młodą utalentowaną Kosowiankę zaprosił do „Jatek” Artan Balaj, który pomagał też z tłumaczeniu tekstów katalogu wydanego z okazji wystawy.
*
W dniach 17–19 października miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 700-lecia Frydmana.
*
„Juz dwaścia pięć roków / Śpiyewomy tońcymy / Zbiermy się znów razym / To się uciesymy” –  te słowa umieścili na zaproszeniu organizatorzy uroczystości XXV-lecia Zespołu  „Mali Śwarni”, które odbyły się 18 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Zlot pokoleń udał się wyśmienicie, muzyce, śpiewom i tańcom nie było na scenie końca i po występach jubileuszowych starsi „Mali Śwarni” przenieśli się do innej sali, aby kontynuować zabawę, cieszyć się  spotkaniem i wspominać czasy w zespole. Wśród wychowanków są dziś m.in. nauczyciele, księża, lekarze, muzykanci, są też tacy, którzy prowadzą swoje  regionalne grupy. Zespół powstał 1983 roku przy Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu z inicjatywy Marii i Józefa Staszlów, którzy prowadzą go nieprzerwanie do dziś. Opiekę nad zespołem sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, a patronat – Związek Podhalan. Osiągnięcia zespołu liczącego obecnie 60 członków, na ogół małych dzieci, tak na konkursach, przeglądach i festiwalach w kraju, jak i poza granicami Polski są imponujące i zostały wraz z udziałem zespołu w ważnych wydarzeniach i uroczystościach wymienione w barwnym folderze wydanym z okazji jubileuszu. Pełna sala podczas kulminacji obchodów, ilość życzeń, gratulacji, kwiatów świadczyły, jak wielu jest przyjaciół zespołu i jak wiele osób docenia wielką pracę Marii i Józefa Staszlów.
*
20 października w restauracji „Ruczaj” odbyło się wręczenie nagród laureatom X Konkursu „Najpiękniejszy ogród” im. Adama Worwy. Komisja dwa razy oglądała zgłoszone ogrody oceniając estetykę, zmysł kolorystyczny, wyobraźnię przestrzenną i efekty pracowitości właścicieli, aż przyszedł czas na podsumowanie i nagrodzenie najpiękniejszych. W kategorii „posesje jednorodzinne” I miejsce przyznano Halinie Garbacz (os. Nowe), która otrzymała Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ i nagrodę w postaci bonu towarowego o wartości 540 zł. II miejsce zdobyła Katarzyna Fic z tego samego osiedla, a III – Magdalena Stańczak z ul. Nadmłynówka. Obydwie panie otrzymały puchary i bony towarowe. W kategorii „posesje wielomieszkaniowe” I miejsce wraz z Pucharem Burmistrza, bonem towarowym wartości 540 zł i Pucharem Przechodnim przypadło Władysławie Kos z ul. Podhalańskiej 22, II miejsce Bronisławie Guziak z ul. Podhalańskiej, a III – Zofii i Stanisławowi Wiśniowskim z al. Tysiąclecia 38 – otrzymali oni Puchary i bony towarowe. Przyznane także zostały dwie nagrody specjalne – jedna nagroda burmistrza dla państwa Marii i Franciszka Szopińskich z ul. Królowej Jadwigi, druga nagroda specjalna ufundowana przez Nowotarską Telewizję Kablową i Wojewódzki Wydział Ochrony Środowiska w Krakowie trafiła do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Ponadto wszyscy otrzymali w prezencie od NTvK płytki z programami przyrodniczymi. Konkurs zapoczątkowany dziesięć lat temu przez śp. Adama Worwę, obecnie patrona tego konkursu uznawanego ogólnie za najsympatyczniejszy, kontynuuje miasto z pomocą rodziny pana Worwy, która jak co roku zaprosiła uczestników na podsumowujące spotkanie i kolację do „Ruczaju”.
*
21 października w nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury otwarto wystawę pod nazwą „Jesienny pejzaż” – VI Prezentacje prac plastycznych uczestników MDK. Ponad 170 młodych artystów złożyło na nią 256 prac.
*
22 października nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął drugi rok działalności. Inauguracja odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej i uświetniona została występem najzdolniejszych uczniów tej placówki.
*
W dniach 23 i 24 października w Zespole Szkół przy Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci w Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 35-lecia szkoły im. Powstańców Śląskich oraz 80-lecia rozpoczęcia działalności edukacyjnej w obecnym Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci im. Dr. A. Szebesty w Rabce-Zdroju.
*
24 października w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury koncertowała Orkiestra Akademii Beethowenowskiej. Koncert nosił nazwę „Nowe Drogi Klasyki – Projekt B9”, a w programie znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (Koncert klarnetowy) i Ludwiga van Beethovena (Symfonia c-moll]. Orkiestrę poprowadził znakomity dyrygent Michał Dworzyński, a na klarnecie grał Piotr Lato. Muzycy – entuzjastycznie przyjęci przez nowotarską publiczność –  zagrali na bis utwór Krzysztofa Pendereckiego.
*
W dniach 24-26 października w Jabłonce miał miejsce XII Festiwal Piosenki Religijnej „Stabat Mater”.
*
25 października w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę poplenerową zatytułowaną „Gorce 2008”. Młodzi fotograficy wędrowali wcześniej z ks. Zbigniewem Pytlem po Gorcach, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych przez niego prowadzonych a także w konkursie fotograficznym, którego wyniki ogłoszono w czasie wernisażu. I miejsce ex aequo jury przyznało Piotrowi Małyszowi za zdjęcie „Chrystus” i Aleksandrowi Pytlowi za fotogram „Światło prawdy”. W czasie spotkania odbył się także pokaz multimedialny zatytułowany „Mistyczne Tatry” przygotowany przez Beatę i Macieja Olborskich. Zdjęcia opatrzone były cytatami z Ewangelii, Psalmów lub z Księgi Koheleta. Ponadto ks. Pytel – turysta, znany fotografik, autor albumów – promował swój nowy album zatytułowany Od wschodu do zachodu słońca. Ostatnio ukazała się także kolejna publikacja z jego zdjęciami pod tytułem Mój świątek.
*
30 października uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu oddawali krew w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”.
*

 

Miło odnotować, że nowotarska „Karczma u Borzanka” otrzymała „Perłę” – najwyższą nagrodę w kategorii „dania i potrawy regionalne” – na Targach Poznańskich w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. „Perła” przyznana została za kwaśnicę góralską i kapeluski w sosie.


Listopad
*
1 listopada w dzień Wszystkich Świętych na nowotarskim cmentarzu odbyła się kwesta na rzecz ratowania zniszczonych, zabytkowych nagrobków. Pieniądze do puszek zbierało ok. 80 osób reprezentujących wszystkie środowiska. Pogoda sprzyjała, cmentarz był liczne odwiedzany, a nowotarżanie, jak zwykle, wykazali się hojnością. Podczas IX Nowotarskiej Kwesty zebrano łącznie 18 tysięcy 611 złotych i 45 groszy. Pieniądze umożliwią przywrócenie świetności kolejnym zabytkowym nagrobkom, perłom cmentarnej architektury.
*
3 listopada rozpoczęła się w naszym mieście darmowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Urząd Miejski wyznaczył miejsca, w których można było pozostawiać takie odpady domowe, jak meble, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego i  urządzenia elektryczne oraz elektroniczne, czyli rzeczy nie mieszczące się w zwykłych, domowych pojemnikach na śmieci. Odpady wielkogabarytowe odbierali pracownicy firmy Empol.
*
Podany także został numer telefonu, z którego mogły korzystać osoby nie mogące dostarczyć odpadów na miejsce zbiórki. Akcja, której koszty pokryło miasto, trwała do 17 listopada.
*
Ku wielkiej radości mieszkańców i użytkowników ulicy Nadmłynówka w Nowym Targu została zakończona przebudowa ulicy, położono nowy asfalt i wybudowano chodniki. Była to jedna z największych miejskich inwestycji w tym roku, jej wartość sięgnęła 2 milionów zł. Niestety, w dwóch miejscach nie udało się wykonać chodnika ze względu na brak zgody właścicieli przyległych parceli. Z przykrością trzeba stwierdzić, że nie pierwszy to taki przypadek w naszym mieście.
*
5 listopada testowano nowy system przeciwpożarowy polegający na zraszaniu mgłą wodną, który chronił będzie najcenniejszy nowotarski zabytek XV-wieczny kościółek św. Anny na nowotarskim cmentarzu. Gospodarzem uroczystości oddania systemu był ks. Marian Wanat. W ćwierćmilionowych kosztach instalacji systemu mgielnego wykonanej przez krakowską firmę „Supo Cerber” miasto partycypowało w połowie, Urząd Marszałkowski przekazał dotację w wysokości 80 tysięcy zł, a pozostałą kwotę – parafia św. Katarzyny. Od kilku lat wnętrza zabytkowej świątyni strzegą już czujniki dymowe, a teraz mgielny płaszcz chronił będzie także przed ogniem zewnętrznym.
*
6 listopada w nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem „Niepodległość”. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 393 uczniów z 13 placówek, głównie szkół podstawowych. Laureaci otrzymali gratulacje i nagrody, a prace, głównie malarskie, można było oglądać na wystawie pokonkursowej.
*
7 listopada do nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury przybyły rzesze wolontariuszy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego na rejonowy etap
zakończenia projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” realizowanego w ramach projektu małopolskiego przygotowującego uczniów gimnazjów oraz szkól średnich do niesienia pomocy potrzebującym. W ramach tej akcji młodzież zrealizowała 39 projektów, które objęły m.in. pomoc dzieciom niepełnosprawnym, chorym, pomoc osobom starszym, wspieranie akcji charytatywnych. Wszyscy realizujący projekt otrzymali nagrody i dyplomy, a największą zapewne satysfakcję dała im świadomość, że mogli dać odrobinę szczęścia innym ludziom.
*
7 listopada burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się emerytowanymi pracownikami nowotarskiego magistratu. Wszyscy zostali podjęci szarlotką oraz lampką szampana i także jako pierwsi w mieście, jeszcze przed oficjalną promocją, otrzymali tegoroczne wydanie „Almanachu Nowotarskiego”. Pełne wspomnień spotkanie upłynęło w ciepłej i miłej atmosferze.
*
8 listopada w Dobrym Clubie przy nowotarskiej parafii św. Katarzyny koncertował zespół Savilon, który ma już za sobą udział w licznych imprezach międzynarodowych. Muzycy stanowiący skład zespołu współpracowali z wieloma formacjami muzycznymi, a obecnie pracują nad płytą autorską.
*
9 listopada na Równi Szaflarskiej, na terenie najmłodszej nowotarskiej parafii, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Kamień przywieziony z Bazyliki św. Piotra w Rzymie i poświęcony przez papieża Benedykta XVI wmurowany został przez ks. kardynała
Stanisława Dziwisza i znajduje się we wschodniej ścianie kościoła, przez którą będzie wiodło główne wejście. Powstający kościół usytuowany za osiedlem Witosa, pomiędzy ul. Szaflarską, a „zakopianką” ma być votum dziękczynnym za pontyfikat Jana Pawła II. Projekt kościoła jest dziełem młodych architektów z Krakowa – Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha, konstruktorem całości jest zaś nowotarżanin Paweł Put. Ma to być świątynia duża i ekonomiczna z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Prace budowlane postępują bardzo szybko, o co energicznie zabiega ks. proboszcz Jan Karlak.
*
10 listopada w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy odbył się wernisaż wystawy XIX-wiecznej heliograwiury pt. „Dzieje Polski w malarstwie Jana Matejki”.
*
W dniach 10 i 11 listopada nowotarżanie obchodzili 90. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Najpierw przedstawiciele władz miejskich i powiatowych złożyli wiązanki kwiatów na grobach poległych za Ojczyznę, potem otwarta została wystawa ze zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego zatytułowana „Dla ciebie Polsko i dla twojej chwały”, a wieczorem w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta akademia. Był to bardzo odświętny wieczór z orkiestrą dętą, pocztem sztandarowym, flagami i kwiatami. Przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski w swoim wystąpieniu nawiązał do historycznych wydarzeń nowotarskich sprzed 90 lat, wspomniał, że rozbrajanie Austriaków rozpoczęło się w naszym mieście już 31 października 1918 roku, a 2 listopada na nowotarskim Rynku ozdobionym biało-czerwonymi flagami odbyła się pierwsza defilada, którą uwiecznił na zdjęciach nowotarski fotograf Edward Moravetz. Następnym punktem programu było wręczenie medali „Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ”. Uhonorowano nimi: Zofię Kilanowicz – wybitną sopranistkę, mającą na swoim koncie wiele sukcesów w kraju i poza granicami Polski, Wita Radwańskiego – cenionego chirurga, wieloletniego ordynatora chirurgii nowotarskiego szpitala, samorządowca, działacza społecznego, Stanisława Jaskułkę – aktora, wielokrotnie nagradzanego za role teatralne i filmowe, współpracującego przy organizacji ważnych nowotarskich imprez kulturalnych (m.in. Jarmarku Podhalańskim), ks. Władysława Zarębczana – duszpasterza, wykładowcę i dziennikarza, autora książek i wydawnictw albumowych, inicjatora i organizatora Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Medale otrzymały także dwie instytucje – Polski Komitet Pomocy Społecznej, który niedawno obchodził swoje 50-lecie, oraz Auto-Moto-Klub „Gorce”, którego zawodnicy w ciągu kilkudziesięciu lat działalności zdobyli 27 tytułów mistrza Polski. Medale „Zasłużony dla Sportu Miasta Nowy Targ” otrzymały dwa stowarzyszenia oraz autorzy indywidualnych sukcesów. Tytuł i statuetkę przyznano Klubowi Sportowemu Szarotka, siedmiokrotnemu zdobywcy tytułu mistrza Polski w unihokeju, oraz Towarzystwu Sportowemu „Old Boys Podhale Nowy Targ”, które szczyci się czterokrotnym zdobyciem mistrza Polski i pięciokrotnym – wicemistrza w hokeju na lodzie. Statuetki i dyplomy odebrali także zasłużeni sportowcy w różnych dziedzinach sportu: Bogusław Sięka, Rafał Luberda, Zbigniew Jedynak oraz Tadeusz Błażusiak – trialowcy, Zbigniew Klimowski – skoczek narciarski, Krzysztof Topór – biathlonista oraz pośmiertnie Mieczysław Chmura, Tadeusz Kacik i Tadeusz Kilanowicz – hokeiści a także wielce zasłużony Stanisław Piłat – bokser, potem nauczyciel w-f i szkoleniowiec. Na zakończenie akademii uczniowie z nowotarskiego gimnazjum nr 2 zaprezentowali spektakl wyreżyserowany przez ich nauczycieli: Marię Lasyk i Stanisława Mertensa zatytułowany „Droga do niepodległości”, który spotkał się z wielką owacją nowotarskiej publiczności. W drugim dniu obchodów odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, a potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i obywateli miasta do Rynku pod Ratusz, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów.
*
13 listopada Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu oraz burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosili na promocję „Almanachu Nowotarskiego” nr 12, która odbyła się w nowotarskim Ratuszu. Grono autorów, sympatyków i wiernych czytelników było tak liczne, że w sali na piętrze z trudem zmieścili się wszyscy zainteresowani. „Almanach” zachował tradycyjny, przejrzysty układ działów. Na 400 stronach zawiera mnóstwo materiałów dotyczących przeszłości miasta i regionu, ale także czasów obecnych, relacji, wspomnień oraz wkładkę z kolorowymi zdjęciami na papierze kredowym.
*
Także13 listopada w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu nastąpiła kolejna zmiana. Młodszego inspektora Andrzeja Korzeniowskiego, który pracował na tym stanowisku kilka miesięcy i odszedł z przyczyn osobistych, zastąpił komisarz Mariusz Wacław. Nominację wręczył mu komendant Małopolskiej Komendy Policji mł. inspektor Andrzej Rokita.
*
14 listopada w Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miała miejsce promocja książki Antoniny Zachary Wnękowej Czy znasz kwiaty z mojego ogrodu?
*
14 listopada Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy grafiki autorstwa Doroty Nowak pod tytułem „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Autorka – absolwentka i pedagog ASP w Katowicach – zaprezentowała grafiki z trzech cyklów, m.in. najnowszego wciąż kontynuowanego, którego tytuł, jak i całej wystawy, został zaczerpnięty ze słynnego płótna postimpresjonisty Paula Gauguina. Eksponowane grafiki – pełne refleksji są próbą odpowiedzi na postawione w tytule pytania.
*
15 listopada w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie XXXII Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej, wernisaż wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród laureatom. Na tegoroczny konkurs, którego wiodącym tematem był portret, napłynęło 166 prac wykonanych przez 43 autorów. Oceniało je jury w składzie: Jerzy Jędrysiak i Stanisław Sobolewski – profesorowie ASP w Krakowie oraz Czesław Jałowiecki – artysta rzeźbiarz, działacz kultury. W kategorii ludowej I miejsce przyznano Annie Boguckiej z Zakopanego, II miejsce Markowi Bychawskiemu z Krakowa, a III – Elżbiecie Niemiec z Gronkowa. W kategorii nieprofesjonalnej laureatami zostali: Julian Klamerus z Nowego Targu, Joanna Walas z Kępna i Józef Stachnik z Krakowa. Na wystawę zakwalifikowano136 prac, które można było oglądać przez miesiąc w holu MOK. Wystawie towarzyszył katalog.
*
16 listopada gościem IV Salonu Poezji w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu był krakowski aktor Juliusz Chrząstowski ze Starego Teatru, który jest także szefem Studia Teatralnego MOK, pomysłodawcą i reżyserem spektakli w wykonaniu miejscowych aktorów – amatorów. Do czytania wybrał wiersze Juliana Tuwima, a tłem muzycznym dla poetyckich strof były utwory muzyczne wykonane na gitarze klasycznej przez Marka Brynkusa.
*
17 listopada był Dniem Kultury Francuskiej z bogatym i atrakcyjnym programem. Rozpoczął się warsztatami malarstwa na szkle prowadzonymi przez Stanisława Wyrtla, a potem ogłoszono wyniki konkursu plastyczno-ekologicznego zatytułowanego „Francja w miniaturze”, który wygrali uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Ponadto w programie zaplanowano: film Asterix i Obelix na olimpiadzie, wręczenie nagród laureatom IV Konkursu recytatorskiego pod nazwa „Zjednoczona Europa” (pierwsze miejsce i Puchar Przechodni otrzymał Jan Skawski), prelekcje i wykłady połączone z pokazami multimedialnymi: „Prowansja malarzy”, „Prowansja literacka” , „W oknach Prowansji” oraz promocję przewodników po Francji, Paryżu i Prowansji. Na zakończenie znana już nowotarskiej publiczności grupa amatorów pod kierownictwem Juliusza Chrząstowskiego zaprezentowała kilka opowiastek o niesfornych chłopcach z francuskiej szkoły, czyli lubiane przez dzieci i rodziców „Przygody Mikołajka”.
*
18 listopada zmarł w wieku 70 lat Zbigniew Piekarczyk – społecznik, radny, człowiek zaangażowany w sprawy miasta i jego mieszkańców do samego końca. Uroczystość pożegnania Zmarłego odbyła się 21 listopada na nowotarskim cmentarzu.
*
19 listopada w Muzeum Podhalańskim PTTK w salach nowotarskiego Ratusza otwarta została wystawa pod nazwą „Sztuka łączy miasta”, na którą złożyły się plastyczne dzieła środowiska plastyków amatorów z zaprzyjaźnionego z Nowym Targiem niemieckiego Radevormwald. W wernisażu udział wzięli członkowie delegacji z Niemiec.
*
20 listopada w Spytkowicach odbył się VI Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik.
*
20 listopada na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego do karczmy „U Borzanka” przybyły nowotarskie pary małżeńskie, które w tym roku obchodzą złote gody. 50-lecie pożycia małżeńskiego obchodzili: Anna i Stefan Bocheńczakowie, Maria i Józef Czerneccy, Władysława i Józef Dudowie, Bronisława i Eugeniusz Fursowie, Antonina i Zygmunt Gilowie, Anna i Kazimierz Iskrzyccy, Maria i Jan Klamanowie, Stanisława i Józef Kilanowiczowie, Marianna i Władysław Królczykowie, Kazimiera i Mieczysław Kubrakowie, Zofia i Henryk Leśniakowie, Janina i Aleksander Macioszowie, Maria i Stefan Marszałkiewiczowie, Zofia i Tadeusz Maurerowie, Janina i Jan Nowinowscy Irena i Jan Pawluśkiewiczowie, Ludwika i Antoni Polczakowie, Maria i Kazimierz Pawlikowie, Maria i Zbigniew Sokołowscy, Anna i Stanisław Opatowie, Zofia i Franciszek Stołowscy, Maria i Jan Ufirowie, Zofia i Józef Waligórscy, Emilia i Konstanty Ziębowie, Anna i Andrzej Ziębowie, Maria i Czesław Zborowscy, Jadwiga i Andrzej Zapiórkowscy. Dla dostojnych jubilatów były życzenia, gratulacje, upominki i przyznane przez prezydenta RP medale, które wręczyli burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski.
*
Także w tym dniu w sali obrad Urzędu Miejskiego rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu zbiórki makulatury i puszek aluminiowych, a przedszkolaki oraz uczniowie odebrali nagrody. Łącznie w X Konkursie recyklingowym dzieci zebrały ponad 32 tony makulatury i tonę puszek. Na wyróżnienie zasługuje Przedszkole nr 2 z Kowańca, które zebrało ponad 9 ton makulatury, a także najwięcej puszek – 207 kg. W przeliczeniu, każdy maluch przyniósł kilka razy więcej papieru niż sam waży. Wśród podstawówek i gimnazjów I miejsce w zbiórce makulatury zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5, II miejsce – nr 2,
a III – Gimnazjum nr 1. W zbiórce puszek najlepsza była podstawówka nr 2, potem Gimnazjum nr 1 i podstawówka nr 5. Najlepsze placówki otrzymały odtwarzacze DVD, komputery oraz drukarki i zestawy edukacyjne.
*
Również 20 listopada w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu rozpoczęły się XXV Jubileuszowe Dni Trzeźwości na Podhalu, na które zaprosili: Duszpasterstwo Trzeźwości działające przy parafii, którego opiekunem jest ks. kanonik Leszek Koniorczyk, burmistrz Nowego Targu oraz NKA „Rodzina”. Tegoroczne Dni Trzeźwości przebiegały się pod hasłem „Dziękujmy Bogu i prośmy Go”.
*
W dniach 21 i 22 listopada Instytut Fizjoterapii i Pielęgniarstwa Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zorganizował międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną „Przeciwdziałanie czynnikom ryzyka chorób cywilizacyjnych”. Wykłady dotyczyły m.in. wad postawy, męskiej niepłodności, uzależnień, także od Internetu, oraz agresji wśród młodzieży.
*
22 listopada odbyło się w Jaworkach III Spotkanie Tischnerowskie „Ku pamięci Mendroli od Tischnera, którzy odeszli”.
*
Także w tym dniu w Szaflarach zorganizowano XIV Gminny Konkurs Potraw Regionalnych.
*
22 listopada parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, nowotarski Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie” zorganizowali „VIII Wieczór Cecyliański”. W wieczorze muzyki sakralnej, który odbył się w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury, udział wzięli: orkiestra dęta, przedszkolny zespół „Stokrotki”, schola „Promyki” oraz chóry: „Camerata”, „Wierchy”, „Venite Adoremus Domini” i „Echo Gorczańskie”. Gościnnie wystąpił krakowski aktor Jakub Kosiniak czytający fragmenty Księgi Koheleta. Koncert prowadzili Stanisław Apostoł wraz z synem Aleksandrem.
*
W tym dniu odbyła się jeszcze jedna ciekawa impreza muzyczna – IV Festiwal Pieśni Żeglarskiej „Szekla 2008”. W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej wystąpiły zespoły: Cztery Refy i Swim Cream. Podhalańscy żeglarze zapewniali, że była to inauguracja cyklu występów najlepszych zespołów szantowych z Polski i zagranicy.
*
W Nowym Targu przebywał dr Nathan Beyrak dyrektor Historii i Dokumentacji Holocaustu Żydów w Europie. W czasie spotkania z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem przedstawił realizowany przez Muzeum Holocaustu projekt związany z dokumentacją zagłady Żydów nowotarskich w czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1945. Miasto ma się włączyć w ten projekt. Wykorzystany będzie m.in. materiał historyczny zawarty w „Almanachu Nowotarskim” nr 11 autorstwa burmistrza Marka Fryźlewicza, zawierający zarządzenia okupacyjnych władz niemieckich, z których wiele dotyczyło Żydów.
*
23 listopada – 2 dni przed dniem św. Katarzyny – patronki Nowego Targu świętowano „imieniny miasta”. „Katarzynki” przygotowane przez nowotarski Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta i zespół „Śwarni”, a w tym roku także Stowarzyszenie „Powroty” rozpoczął konny orszak historyczny z Katarzyną Aleksandryjską na czele, który mimo śnieżycy wyruszył sprzed kościoła św. Katarzyny i dotarł do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie popołudniową porą rozpoczął się atrakcyjny program wyreżyserowany przez Marcina Kudasika. W zaaranżowanej kawiarence „U Katarzyny” odbyła się promocja poetyckiego tomiku Romana Dziobonia Pory roku z Katarzyną, na który złożyły się wiersze pisane do kolejnych numerów parafialnego pisma „U św. Katarzyny”. Honorowymi gośćmi poety byli: Wanda Szado-Kudasikowa i ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Trochę trudno było o skupienie uwagi na wierszach, gdy równocześnie można było w kawiarence degustować różnorodne smakołyki i napoje. Na zakończenie wystąpiła lubiana piosenkarka Halina Frąckowiak, która
przypomniała nowotarskiej publiczności, świetnie się bawiącej w czasie jej koncertu, swoje przeboje, i śpiewała piosenki na życzenie.
*
24 listopada nowotarska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała XVII Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego. W programie był wykład pod tytułem „Zbigniew Herbert – poeta współczesny”, który wygłosiła prof. Marta Wyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w drugiej części Konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicielkę Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu Teresę Siaśkiewicz, dotyczące możliwości realizacji polsko-słowackich projektów w ramach Programu Współpracy transgranicznej RP – RS 2007–2013.
*
Także w tym dniu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, na które burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił wszystkie pracownice nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie spotkania były serdeczne podziękowania i najlepsze życzenia dla pracownic OPS oraz rozmowa o aktualnych i prognozowanych problemach związanych z opieką socjalną.
*
25 listopada wicepremier Słowacji Dusan Caplovic oraz ambasador Słowacji w Polsce Frantisek Ruzicka gościli na odbywającym się w Nowym Targu seminarium historycznym obejmującym tematykę stosunków polsko-słowackich w latach 1938–1948.
*
W tym też dniu zakończony został V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu organizowany co roku przez Szkołę Podstawową nr 5 pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Fryźlewicz i Teresy Kuros. Najlepszą wiedzą o naszym mieście wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i zajęli I miejsce. II miejsce przypadło „ 5”, czyli gospodarzom konkursu, a III – podstawówce nr 4. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez burmistrza Nowego Targu.
*
Również w tym dniu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl teatralny „Romeo i Julia” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Sztuka wystawiona została w języku Szekspira. Twórcy przedstawienia połączyli tradycyjną scenografię i kostiumy z nowoczesna muzyką – ilustrację muzyczną spektaklu stanowiły popularne piosenki o tematyce miłosnej.
*
26 listopada w Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem odbył się Gminny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona.
*
27 listopada odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza dotycząca głównych założeń przyszłorocznego budżetu miasta. Wraz z burmistrzem uczestniczyli w konferencji: skarbnik miasta Józef Młynarczyk i jego zastępca Łukasz Dłubacz. Sporo uwagi poświęcono inwestycjom, na które planuje się przeznaczyć około 30% środków finansowych.
*
28 listopada w Spytkowicach dokonano uroczystego otwarcia Kolei Krzesełkowej.
*
28 listopada Izba Regionalna im. ks. prof. Józefa Tischnera nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury nie pomieściła wszystkich, którzy przybyli na promocję albumu Akwarele i kościoły, a właściwie aby podzielić się refleksjami i wspomnieniami o przyjacielu – zmarłym w marcu tego roku architekcie artyście Tadeuszu Jędryko. Wspominano jego najsłynniejsze dokonanie – projekt papieskiego ołtarza na wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu w 1979 roku, podziwu godne kościoły zbudowane według jego projektów, domy prywatne i budynki użyteczności publicznej na Podhalu, które zawdzięczają mu kształt nawiązujący do stylu regionalnego, a także rozliczne pasje. Był zapalonym fotografikiem, kolekcjonerem starych fotografii, a przede wszystkim twórcą urokliwych akwareli, których wiele zdobi nowotarskie, i nie tylko, mieszkania. Na zakończenie spotkania uczestnicy przenieśli się do innej sali, gdzie przy lampce wina i rozlicznych smakołykach kontynuowano przyjacielskie rozmowy.
*
Także 28 listopada Wypożyczalnia dla dorosłych MBP zorganizowała sympatyczną imprezę pod nazwą „Andrzejki z książką”. W programie były wróżby, słodycze i gałązki wiśni, a do wypożyczenia najpopularniejsze ostatnio zakupione nowości wydawnicze.
*

 

29 listopada Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym –Koło w Nowym Targu zorganizowało Charytatywny Bal Andrzejkowy w nowotarskiej restauracji „Ruczaj”. Bal zorganizowano pod honorowym patronatem Rycerzy Kolumba. W trakcie imprezy odbyła się aukcja prac młodzieży niepełnosprawnej.


Grudzień
*
3 grudnia w nowotarskiej restauracji „Góralsko Strawa” gościł Leszek Mazan – założyciel i lider Polskiej Partii Łysych oraz „profesor szwejkologii stosowanej”. W czasie autorskiego spotkania promował swoje książki oraz wspólnie z drugim gościem wieczoru – Mieczysławem Czumą bawił humorystycznymi opowieściami, gównie na tematy galicyjskie. Imprezę zorganizowało Powiatowe Centrum Kultury.
*
4 grudnia odbył się komisyjny odbiór wyremontowanego odcinka ulicy Na Równi (od ul. Powstańców Śląskich do „zakopianki”). Inwestycja objęła roboty w zakresie sieci wodociągowej, sanitarnej, kanalizacyjnej, przebudowę jezdni oraz chodników i pochłonęła ponad 850 tysięcy zł.
*
5 grudnia w południe początkowym odcinkiem ulicy Waksmundzkiej wstrząsnął wybuch gazu. Siła eksplozji była tak wielka, że z piętrowej kamienicy niewiele pozostało, a podmuch poczynił znaczne straty w sąsiednich domach, zwłaszcza w budynku po drugiej stronie ulicy. Pod gruzami strażacy znaleźli ciała dwóch kobiet, jedna z nich była właścicielką nieistniejącego już domu. O szczęściu mogą mówić inne osoby, jak synowa właścicielki, która była w tym czasie w pracy, i prowadząca na parterze biuro ubezpieczeniowe, która wyszła z budynku kilka minut przed eksplozją. Sprawą odpowiedzialności za spowodowanie katastrofy zajęła się nowotarska prokuratura. W powietrze wyleciał dom, który w ogóle nie miał instalacji gazowej. Burmistrz Nowego Targu zapowiedział przyznanie doraźnej pomocy finansowej dla poszkodowanych, a PKPS uruchomił konto, na które można było wpłacać pieniądze na pomoc ofiarom.
*
Także 5 grudnia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na Nowotarski Dzień Wolontariusza 2008, którego celem była promocja wolontariatu i działalności społecznej. W programie były m.in. pokazy multimedialne i stoiska z ofertami organizacji pozarządowych, rozstrzygnięcie konkursu na esej na temat wolontariatu, promocja publikacji Informator – organizacje pozarządowe z terenu miasta Nowego Targu i powiatu nowotarskiego, rozstrzygnięcie plebiscytu „Aktywny 2008” , który wygrała grupa młodych wolontariuszy działająca przy Katolickim Gimnazjum Integracyjnym w Czerwiennym.
*
6 grudnia nowotarżanie – Urszula i Michał Borzęccy, spadkobiercy wiekowej już tradycji kupieckiej oraz twórcy uznanej marki restauratorskiej obchodzili wraz z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi stulecie swojej firmy. Efektowne zaproszenie na jubileusz 100-lecia Rodzinnej Firmy Borzęccy Tekstylia wzbogaciła Wanda Szado-Kudasikowa okolicznościowym wierszem zaczynającym się słowami: „Kramik mały sklepik magazyn rozległy – tak to lata pracy w cały wiek się zbiegły”. Na jubileusz Borzęccy zaprosili do swojej karcmy „U Borzanka” przy ul. Waksmundzkiej, gdzie licznie przybyłych gości witali w progu gospodarze i muzyka góralska. Zaproszeni obdarowali „Borzanków” kwiatami, upominkami, gratulacjami i serdecznymi życzeniami. Były także podziękowania i gratulacje od władz miasta. Michał Borzęcki przedstawił pokrótce stuletnie dzieje Firmy wspominając zarówno dobre, jak trudne do przetrwania lata, a potem zaprosił wszystkich na wspólną biesiadę.
*
Również 6 grudnia w Dobrym Clubie przy kościele św. Katarzyny koncertował zespół Fragile. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy koncertują i nagrywają w różnych składach, grając także własną muzykę. W Dobrym Clubie zaprezentowali głównie własne interpretacje standardów jazzowych z wykorzystaniem elektroniki.
*
Także 6 grudnia uroczyście otwarto w Bukowinie Tatrzańskiej atrakcyjny kompleks wodny – Termy Bukowina Tatrzańska. Wielu nowotarżan z ciekawością sprawdzało, jak groźnym konkurentem będą dla Term w Szaflarach czy miasteczka wodnego w Zakopanem.
*
7 grudnia w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się koncert laureatów zakończonego właśnie XIX Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu „Sacrosong 2008”. Liczne zespoły i soliści z różnych zakątków Podhala a także innych stron Polski wystąpiły pod hasłem „Głośmy Światu Ewangelię”. W kategorii dziecięcej I miejsce zajął chór szkolno-parafialny „Gloria Dei” z Zaskala, który wykonał utwór Litania dla każdziutkiego na ziemi, a z solistów najwyżej oceniony został Andrzej Lenart ze Spytkowic za piosenkę Twoja miłość. W kategorii młodzieżowej najlepszy był zespół Experyment Boży, który wyśpiewał List do Pana Boga, a z solistów najlepszą okazała się Sabina Szczur z Frydrychowic, która zaśpiewała Jak wysławić wdzięczność mą. Laureatom cenne nagrody wręczali burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta Krzysztof Faber. Głównym organizatorem Sacrosongu 2008 była parafia na Równi Szafarskiej w Nowym Targu.
*
8 grudnia Rada Miasta Nowy Targ w czasie sesji zdecydowała o przystąpieniu miasta do Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Jest to organizacja non profit, a jej głównym celem jest promowanie, wspieranie i rozwój turystyki.
*
Także 8 grudnia w porze wieczorowej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się coroczny, mikołajowy spektakl teatralny z udziałem nowotarskich VIP-ów, którzy ku uciesze publiczności zagrali na scenie niepoważne role. Biletem wstępu był zakup paczki mikołajowej. Dzięki takim opłatom za wstęp udało się obdarować pochodzących z ubogich rodzin uczniów siedmiu nowotarskich szkół podstawowych.
*
Mikołajowe spotkania z bajką – „Przygody Mikołajka” według Rene Goscinny’ego zgromadziły na widowni dzieci wraz z rodzicami a także dziadkami. Wszyscy świetnie się bawili.
*
10 grudnia nowotarska Szkoła Muzyczna i Galeria MBWA „Jatki” zaprosiły na koncert zatytułowany „Wieczór grudniowy”, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej. W programie były m.in. utwory sławnych kompozytorów: J.B. Pergolesiego, W. Żeleńskiego, G. Haendela, S. Prokofiewa.
*
W tym też dniu oddano do użytku zmodernizowane boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 2. Miasto wydatkowało na ten cel 510 tysięcy zł.
*
11 grudnia w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się pierwszy oficjalny koncert z cyklu: „Wieczory Czwartkowe”. Z założenia, koncerty mają się odbywać raz w miesiącu i za każdym razem motywem przewodnim ma być inny instrument. Tym razem był to klarnet, którego muzyczne możliwości zaprezentował Paweł Krauzowicz – absolwent nowotarskiej Szkoły Muzycznej, obecnie pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie. Wystąpił także Zespół Smyczkowy Da Camera pod kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego.
*
Również 11 grudnia w Urzędzie Miasta odbyła się publiczna dyskusja nad zmianami w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Nowy Targ, który to dokument jest podstawą rozwoju przestrzennego miasta. Zmianę Studium opracowuje biuro projektowe mgr inż. arch. Marii Modzelewskiej z Nowego Sącza.
*
Także w tym dniu w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach cyklu „Czytamy dzieciom” odbyło się spotkanie ze Stanisławem Apostołem – geologiem, radnym miejskim, działaczem społecznym, przewodnikiem PTTK. Tym razem było to nie tylko „Świąteczne czytanie”, ale także ożywiona dyskusja m.in. na temat realizacji filmu, budowy mostu i in.
*
Również w tym dniu Miejski Ośrodek Kultury zorganizował wernisaż wystawy fotografii ks. Janusza Sołtysa rodem z Jurgowa. Zaprezentowane fotogramy, zgodne z tytułem ekspozycji „Ukraina od Kijowa po Krym”, stanowiły zaproszenie widzów w podróż po pięknej Ukrainie.
*
12 grudnia poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy zaprosił na spotkanie i debatę z udziałem Katarzyny Sobierajskiej podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Janem Wieczorkowskim prezesem Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Tematem debaty były „Problemy i bariery w rozwoju turystyki w Małopolsce i na Podhalu”.
*
W tym też dniu w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Andrzeja Rosiewicza zaproszonego do Nowego Targu przez ks. Pawła Łukaszkę i burmistrza Marka Fryźlewicza. Koncert zatytułowany „Same hity” spotkał się z wielkim aplauzem widowni.
*
12 grudnia TV Polonia wyemitowała kolejny odcinek cyklu „Polska na weekend” zatytułowany „Nowy Targ na weekend”. Program adresowany jest do widzów poszukujących ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w kraju, podpowiada, co warto obejrzeć, gdzie i jak aktywnie odpoczywać.
*
13 grudnia w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz osób represjonowanych. Na mszę zaprosił nowotarski oddział Małopolskiej „Solidarności”.
*
14 grudnia gościem V Salonu Poezji w Miejskim Ośrodku Kultury był aktor krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego – Wojciech Skibiński. Grudniowe spotkanie nosiło tytuł „Przylecieli anieli”. Nowotarska publiczność miała okazję posłuchać wybranych wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta o aniołach oraz śpiewu Anny Pierścińskiej, której na pianinie przygrywał Andrzej Panasiuk.
*
16 grudnia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w nowotarskim MOK odbyła się promocja kolejnej publikacji nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Książka nosi tytuł Związek Górali Spisza i Orawy w służbie społeczeństwa, narodu, państwa 1931–1939 i jest owocem konferencji naukowej, która odbyła się przed dwoma laty na Zamku Niedzickim.
*
Także 16 grudnia burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał komendantowi powiatowemu nowotarskiej policji Mariuszowi Wacławowi kluczyki do samochodu kia combi. Zakup nowego samochodu wartego 70 tys. zł sfinansowany został przez miasto i komendę wojewódzką w Krakowie. Nieco później na komendę dotarł kolejny nowy wóz, tym razem fiat bravo zakupiony przy partycypacji starostwa.
*
W siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom I Nowotarskiego Konkursu Matematycznego dla Zasadniczych Szkół Zawodowych. Najlepszymi okazali się: Szymon Muskus z Zespołu Szkół Technicznych – I nagroda, Katarzyna Plewa i Mateusz Czerniawski z ZSZ Cechu Rzemiosł Różnych – dwie II nagrody. Trzeciej nagrody nie przyznano.
*
18 grudnia w Gimnazjum nr 1 młodzież przedstawiła Spektakl Bożonarodzeniowy pod tytułem „Nowe życie” w opracowaniu i reżyserii siostry Margaretty Kościółek.
*
Również 18 grudnia w zakopiańskim hotelu „Stamary” z księżną Yorku Sarah Fergusson spotkali się samorządowcy i przedsiębiorcy Podhala. Księżna Sarah od lat wspiera Fundację „Children in Crisis”, która dofinansowuje utrzymanie domu wypoczynkowego w Lipnicy Wielkiej dla dzieci chorych na nowotwory. Uczestnicy spotkania również wsparli ten szczytny cel.
*
19 grudnia w siedzibie nowotarskiej uczelni formalne porozumienie o współpracy podpisali: Maria Kopytek – prezes Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku i prof. Stanisław Hodorowicz – rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Szczegółowe zasady współpracy będą ustalane przez obydwie strony porozumienia w każdym roku akademickim. Stanowiło to miłą formalność, gdyż PPWSZ właściwie od początku patronuje wszelkim edukacyjnym poczynaniom UTW.
*
Także 19 grudnia nowotarżanie po 34 latach doczekali się oddania do użytku budynku w centrum miasta (róg ul. Krzywej i Królowej Jadwigi), gdzie niegdyś rozpoczęto budowę hotelu „Skalny”. Otwarte zostało centrum handlowe pod nazwą „Buy & fly”, gdzie głównym supermarketem jest „Stokrotka”, a w Galerii mają też swoje sklepy nowotarscy przedsiębiorcy. „Buy & fly” otworzyli i tradycyjną wstęgę przecięli Lionel Lhermitte – wiceprezes VALG Podhale i burmistrz Marek Fryźlewicz. Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Kazimierz Mynarski, a oprawę muzyczną zapewnił chór „Echo Gorczańskie”. Gospodarze poczęstowali zaproszonych gości szampanem i obiecali, że w przyszłym roku ukończona będzie część hotelowa.
*
Jak zawsze o tej porze roku, zaczęły nabierać tempa przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia:
– Po raz kolejny miasto ogłosiło konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczną – i to w kilku kategoriach, tak więc witryny sklepowe, balkony bloków mieszkalnych, budynki jednorodzinne i ich otoczenie, a także instytucje, przedsiębiorstwa czy stowarzyszenia zostały odświętnie przystrojone i kolorowo oświetlone.
– Zgodnie z tradycją, najmłodsi mieszkańcy naszego miasta – w tym roku były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 na Niwie – przystroili choinkę przed Ratuszem we własnoręcznie wykonane, efektowne ozdoby. Pomagali w tym dziele burmistrz Marek Fryźlewicz i niezawodni strażacy z podnośnikiem.
– W dobrze zaopatrzonych sklepach, centrach handlowych, a także na jarmarkach rozpoczął się wzmożony ruch przedświąteczny. Nowotarskie instytucje, szkoły i stowarzyszenia przygotowały różne imprezy  związane ze świętami, m. in.:
– Miejski Ośrodek Kultury zorganizował VI Konkurs Kolęd, Pastorałek
i Pieśni Zimowych,
– Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował kiermasz świąteczny prac utalentowanych plastycznie wychowanków połączony z prezentacją dorobku artystycznego i wręczeniem nagród laureatom różnych konkursów,
– Galeria MBWA „Jatki” przygotowała na okres świąteczny atrakcyjną wystawę trzech malarek – Joanny Casselius, Anny Lenkiewicz i Ewy Siemińskiej,
– w Urzędzie Miasta rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, które następnie można było oglądać w holu. Warto nadmienić, że w kategorii indywidualnej I nagrodę jurorzy przyznali Karolinie Chowaniec ze Szkoły Podstawowej nr 5, a w kategorii rodzinnej za najciekawszą uznali szopkę wykonaną przez Zuzannę Szopińską i Kamila Szopińskiego z tej samej szkoły.
*
W ostatnie dni przedświąteczne zorganizowano w naszym mieście kilka spotkań „wigilijnych”. „Wigilię w Mieście” dla nowotarżan przygotował na Rynku nowotarski oddział Związku Podhalan. W programie były m.in. „Jasełka” w wykonaniu „Małych Śwarnych”, koncert kolęd Chóru „Gorce”, wspólne kolędowanie i wigilijne specjały przygotowane przez gaździny ze Związku. W „Karczmie u Borzanka” uroczystą kolację wigilijną zorganizował Klub Wojas Podhale Nowy Targ. Wzięli w niej udział zawodnicy, trenerzy, prezesi i sponsorzy Klubu. W restauracji „Kaprys” mieli spotkanie opłatkowe słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
*
Spotkanie to nazwali pierwszą wspólna wigilią, choć odbyło się nieco później. Gośćmi nastrojowego wieczoru byli: Wanda Szado-Kudasikowa, Roman Dzioboń, ks. Marian Wanat i burmistrz Marek Fryźlewicz. Podkreślić w tym miejscu należy, że w okresie przedświątecznym nowotarżanie nie zapomnieli o samotnych i ubogich mieszkańcach naszego miasta. Tradycyjną wigilię przygotowała dla nich Pani Czesława Worwa w swojej restauracji „Ruczaj”, a Polski Komitet Pomocy Społecznej wydawał swoim podopiecznym posiłki wigilijne, paczki świąteczne i rozmaite dary.
*
W nocy z 24 na 25 grudnia, po wieczerzy wigilijnej i rodzinnym kolędowaniu nowotarżanie licznie udali się na Pasterkę, która odprawiona została nie tylko w kościołach, ale także na Polanie Brożek przy pomniku św. Maksymiliana Kolbego.
*
28 grudnia parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie” zaprosili do sali widowiskowej MOK na Koncert Jubileuszowy „A My do Betlejem” – 50-lecie Chóru „Echo Gorczańskie”. Było to dwugodzinne widowisko z aktorskimi wstawkami, nagrodzone burzą oklasków. Chór założony przez śp. organistę dr Józefa Grzybka jako chór parafialny, przyjął następnie swą dzisiejszą nazwę. Od kilkunastu lat działa już pod kierunkiem kolejnego organisty – Piotra Augustyna. „Echo Gorczańskie” ma w swoim repertuarze pieśni religijne, patriotyczne a także ludowe, które prezentuje nie tylko na uroczystościach religijnych i patriotycznych, ale także licznych koncertach w kraju oraz za granicą. Długa jest lista dokonań, sukcesów, nagród i wyróżnień chóru, który świetnie się prezentuje, dysponuje bogatym repertuarem i stale doskonali wielogłosowe dokonania śpiewacze. „Echo Gorczańskie” ma mnóstwo przyjaciół i sympatyków, którzy licznie zjawili się na jubileuszu z kwiatami, upominkami, gratulacjami i najlepszymi życzeniami. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza, Bogusława Grzybka – dyrygenta Chóru „Organum” w Krakowie, jak i przedstawicieli innych zaprzyjaźnionych chórów.
*
29 grudnia na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta radni uchwalili budżet miasta na nowy 2009 rok. Projekt budżetu przeszedł właściwie dość zgodnie, bo tylko przy trzech głosach „przeciw”. Dochody przewidziano w wysokości ponad 81 mln zł, wydatki zaś zaplanowano na przeszło 92 mln. Pojawiający się w tym układzie deficyt mają pokryć pożyczki i kredyty. Na uwagę zasługują wydatki inwestycyjne, na które miasto ma przeznaczyć 36,6%. „Inwestycyjny” budżet oceniono jako ambitny i trudny.
*
W ostanie dni grudnia wielu nowotarżan, zwłaszcza młodych, szykowało się do hucznego pożegnania starego roku i powitania nowego. Inni powitali 2009 rok w kameralnym, najczęściej rodzinnym gronie. Wszyscy życzyli sobie wzajemnie SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

 

Zofia Giełczyńska, Tadeusz Watycha, Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego. Rok 2008 [w:] „Almanach Nowotarski”, Nr 13, Rok 2009, Nowy Targ 2009 r.