Almanach Nowotarski Nr 24

 

 

 

 

 

KINGA ŁAPCZYŃSKA-PODRAZA

 

Styczeń

4 stycznia

Ten koncert każdego roku jest wyjątkowy. Nowe plany, marzenia, nadzieje – każdy z nas je snuje, kiedy w kalendarzu pojawia się styczeń. Podczas spotkania z Orkiestrą Straussowską Obligato i wokalistami na Noworocznym Koncercie te marzenia i plany płyną w takt walca i najpiękniejszych melodii z operetek. Są piękniejsze i subtelniejsze, mają magiczną moc niezwykłej muzyki i siłę niezwykłych głosów. Wśród wielu dźwięków można znaleźć chwilę na refleksję, ale i na zabawę. W tym roku dodatkowo przyciągała gości piękna iluminacja świetlna na budynku MOK-u. Artystyczny rok został rozpoczęty. Fragmenty oper i operetek, motywy filmowe, a wszystko to spod batuty Jerzego Sobeńki, który od lat zachwyca nowotarską publiczność. Na scenie Leszek Świdziński oraz Romuald Spychalski i Jakub Oczkowski, a także Monika Węgiel. Wielkie głosy i wspaniałe interpretacje, duety i popisy solowe – każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Nie ma się co dziwić, że każdego roku na ten koncert ściągają prawdziwe tłumy nie tylko mieszkańców miasta, ale i okolic. Koncert podzielony został na dwie części, tradycyjnie już pod koniec pierwszej z nich burmistrz Grzegorz Watycha wraz z artystami wzniósł toast noworoczny oraz złożył wszystkim obecnym życzenia pomyślności. Podczas antraktu życzenia składali sobie także goście wydarzenia.

 

4–9 stycznia

Trwał XVII Międzynarodowy Festiwal Intershow 2019. Przez kilka dni ponad 150 uczestników z Rosji, Polski, Ukrainy, Białorusi, Chin, Łotwy, Estonii, Niemiec i Mołdawii zmierzyło się w kategoriach: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej. To prawdziwe święto muzyki i tańca, ale także święto młodych artystów. Rywalizacja, wymiana pomysłów, rozmowy, poznawanie nowych ludzi nie tylko z kraju, ale i ze świata – takie cele przyświecają temu festiwalowi. Energia, którą niesie to wydarzenie, jest czymś niezwykłym, dlatego też każdego roku spotyka się w Nowym Targu coraz więcej młodych uczestników, aby poczuć tę niesamowitą międzynarodową magię. Na zakończenie odbył się Koncert Galowy, którego gości przywitali burmistrz miasta Grzegorz Watycha i dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali taniec estradowy, dziecięcy, klasyczny, ludowy, taniec nowoczesny i towarzyski, występy mażoretek, popisy instrumentalistów i wokalistów. Grand Prix tegorocznego festiwalu otrzymał zespół tańca ludowego Lilkowanie z Rosji oraz solistka Natalia Asman z Krapkowic. Organizatorami festiwalu były Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Stowarzyszenie Twórcze „Medefik” z Odessy.

 

5 stycznia

Po raz kolejny rozegrano noworoczny hokejowy mecz charytatywny Winter Classic. Wydarzenie odbyło się na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Targu, a wzięli w nim udział oprócz drużyny Winter Classic policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Cel imprezy był szczytny, zbierano bowiem pieniądze na leczenie małego chłopca. Oprócz akcji charytatywnej impreza ma także na celu promowanie sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Dlatego też organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Można było przejechać się skuterem, ciekawość wśród dzieci wzbudzało także fotolustro – Zaczarowane Zwierciadło. Zorganizowano zabawy, konkursy, a także specjalne stoisko nowotarskiej policji, gdzie dzieci mogły usiąść za kierownicą policyjnego quada, obejrzeć wyposażenie policjanta, przymierzyć kamizelkę kuloodporną. Odbyła się też licytacja cennych nagród i sprzętu ofiarowanego przez darczyńców. Można było zdobyć m.in. nartę, na której skakał Kamil Stoch, koszulkę Łukasza Piszczka z Cracovii czy lot balonem. Podczas głównego meczu zmierzyły się drużyny Old Killers i Young Killers (tym razem wygrała „młodość”). Można było także obejrzeć pokazowe dwie tercje z udziałem hokeistów TatrySki Podhale. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Łysy i znany raper Anatom. Wydarzenie poprowadził dyrektor MOK-u Bolesław Bara.

 

6 stycznia

Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli: Trzej Królowie na koniach, w kolorowych strojach i pięknej oprawie, wielu wiernych, dzieci w papierowych koronach na głowach. Atmosfera tego wydarzenia jest szczególna, słychać śpiew kolęd, a w powietrzu unosi się radość. Nowy Targ był jedną z 751 miejscowości w Polsce, na których ulicach odbyło się dzisiaj to wydarzenie. Orszak wyruszył tuż po mszy św. o 12:00 spod kościoła NSPJ, następnie wierni przeszli ulicami aż na rynek, gdzie odbyła się inscenizacja jasełek. Zimowa sceneria dodawała całemu wydarzeniu niesamowitego klimatu. Tegorocznemu orszakowi przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązujące do 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na rynku burmistrz miasta Grzegorz Watycha podziękował wszystkim za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Nie zabrakło także wymiaru charytatywnego – zbierano pieniądze na wakacje dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich.

 

6 stycznia

To już piąta edycja tego wyjątkowego turnieju, w którym nie liczą się wyniki ani rywalizacja, ale dobra zabawa i rodzinna atmosfera. To właśnie tutaj naprzeciw siebie stają tatusiowie, ciocie, wujkowie, rodzeństwa, bo tylko tutaj w organizowanym przez Klub Sportowy Gorce rodzinnym turnieju tenisa stołowego najbardziej liczy się rodzina. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie poświęcone było pamięci zmarłego kilka miesięcy temu byłego wieloletniego działacza Gorców Jana Klaga. W tegorocznej edycji wystartowało 31 duetów. Obowiązywał system gry do dwóch wygranych setów. Gdy po dwóch singlach był remis, decydowała gra podwójna. Na podium stanęli kolejno: Tomasz i Wiktor Klag (tata i syn) – miejsce pierwsze, bracia Czyszczoń: Jakub i Robert – miejsce drugie, Dawid Kolasa z córeczką Iwonką – miejsce trzecie. Na uczestników czekały pamiątkowe dyplomy, puchary, a także nagrody rzeczowe.

 

9 stycznia

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się Spotkanie Świąteczno-Noworoczne Starosty. Starosta nowotarski Krzysztof Faber gościł współpracowników, przedstawicieli różnego rodzaju służb i instytucji oraz mieszkańców. Podczas uroczystego przemówienia rozpoczynającego wydarzenie gospodarz złożył wszystkim życzenia, podsumował zeszłoroczne inwestycje na terenie powiatu, a także pogratulował wszystkim samorządowcom z naszego regionu wyboru na stanowiska radnych, wójtów i burmistrzów. To spotkanie jest także okazją do wręczenia Medali Pamiątkowych Podhala oraz wyróżnienia dla osób zaangażowanych w realizację systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży SZS na terenie powiatu. W tym roku medalami uhonorowano: Urszulę Siękę, Barbarę i Andrzeja Pichniarczyków, Katarzynę Wiwer, Rafała Monitę, Aeroklub Nowy Targ i Małą Armię Janosika. Jak przystało na spotkanie noworoczne, nie mogło zabraknąć dobrej muzyki, o którą zadbał zespół Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej pod kierownictwem Damiana Pałasza.

 

10 stycznia

Odbył się 17 Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych Nowy Targ 2019. Na scenie MOK-u wystąpili soliści m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Świątnik Górnych, Ochotnicy, Tylmanowej, Rytra, Piwnicznej, Harklowej, Krauszowa, Skomielnej Białej, Rabki, Klikuszowej, Szaflar, Załucznego, Lasku oraz Nowego Targu – ogółem 63 osoby. Można było usłyszeć przepiękne kolędy, nastrojowe pastorałki i niesamowite interpretacje dobrze wszystkim znanych utworów. Organizatorami konkursu były Miejski Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu, przy wsparciu pomysłodawczyni Doroty Kret.

 

11 stycznia

Noworocznej tradycji i w tym roku stało się zadość. Już po raz 29 w ratuszu spotkali się parlamentarzyści, urzędnicy, przedstawiciele organizacji społecznych, przedsiębiorcy, dyrektorzy. Jak co roku na zaproszenie Burmistrza Miasta odpowiedziało wielu nobliwych gości. To spotkanie to nie tylko czas podsumowań, ale przede wszystkim „nowy początek”. Omawiane są plany na przyszłość, dyskutuje się o ważnych dla miasta sprawach. Burmistrz Grzegorz Watycha wygłosił okolicznościowe przemówienie, jednocześnie podsumowując zeszły rok, nie zabrakło również podziękowań dla współpracowników. Burmistrz podkreślał, jak ważny był rok 2018 ze względu na obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zwrócił uwagę na obchody tej rocznicy w naszym mieście, skupił się również na najważniejszych inwestycjach, które udało się zrealizować. Zaznaczył także, jakie wyzwania i wydarzenia czekają miasto w nowym, nadchodzącym roku, m.in. 40 rocznica wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu. Po przemówieniu przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda wzniósł noworoczny toast. Spotkanie poprowadził w swoim stylu nowotarski aktor Maciej Dewera. Nie zabrakło błogosławieństwa na Nowy Rok, którego udzielił ks. Zbigniew Płachta. Wśród gości wypatrzeć można było m.in. posłankę Annę Paluch, wiceministra finansów Wiesława Janczyka, wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca, starostę Krzysztofa Fabera. Zaproszenie przyjął też konsul Republiki Słowackiej Slavomír Nagy. Podczas spotkania wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom oraz pracownikom Urzędu Miasta Nowy Targ. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Janina Marcińczak-Maślankowa – artystka malująca na szkle, Srebrny Krzyż Zasługi – nauczycielka muzyki Dorota Kret. Wicewojewoda wręczył Krzyże Zasługi pracownikom urzędu miasta: Marii Bizub, Markowi Zawadzie, Wilhelminie Schab, Dariuszowi Jabconiowi i Krzysztofowi Iskrze. Na zakończenie nie zabrakło okolicznościowych życzeń, po których goście przenieśli się do kawiarni Fanaberie na „Wieczór z piosenką francuską”.

 

13 stycznia

W Nowym Targu trwał 27 finał WOŚP. Podczas tegorocznego finału akcji zbierano pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na ulicach miasta około 70 wolontariuszy z puszkami zbierało datki. Natomiast główne wydarzenia artystyczne skupione były w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Na scenie wystąpili m.in. Hyrni, Studio Piosenki „Septyma”, Akademia Tańca, Party-tura, Daria Dorato oraz iNTarg Blues. Oprócz tego dla najmłodszych przygotowano pokazowy trening sztuk walki „Mamo, Tato, poćwicz ze mną” oraz mikołajkową bajkę dla dzieci – „Komar i jego orkiestra” z udziałem nowotarskich VIP-ów. Dużą atrakcją dla wszystkich był koncert Teresy Werner. Podczas licytacji uzbierano kwotę 1815 złotych, a wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. kombinezon narciarski Klimka Murańki, biżuteria od firmy Alessandra, 33 tomy Historii Powszechnej czy karnet do klubu fitness. Najwyższą kwotę w licytacji – 500 zł – osiągnęła koszulka hokejowa Mariusza Czerkawskiego z autografem. Podczas wydarzenia można było także w inny sposób wesprzeć potrzebujących – oddając krew w zorganizowanej przez HDK Kropla akcji krwiodawstwa. Oddano łącznie 16 litrów krwi.

 

14 stycznia

Odbyła się promocja „Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej” autorstwa prof. Józefa Kąsia. To już kolejny tom wydawnictwa, które promuje kulturę duchową i materialną Podhala. Całość będzie składać się z 12 tomów. W leksykonie znajdzie się ponad 50 tys. haseł, przeszło 3 tys. zdjęć, bogata ilustracja tekstowa i wiele cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową. Wydarzenie poprowadziła prof. Anna Mlekodaj z PPWSZ w Nowym Targu. O oprawę muzyczną zadbał Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni”. Autorem publikacji jest prof. Józef Kąś z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki PPWSZ w Nowym Targu – badacz podhalańskiej gwary i kultury, autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów oraz innych opracowań językoznawczych.

 

14–26 stycznia

Podczas ferii zimowych dzieci z naszego miasta mogły spędzać czas nie tylko ciekawie, ale i aktywnie. Specjalnie dla nich przygotowano wydarzenia sportowe pod hasłem „Aktywny Nowy Targ”. Na zajęcia zaprosił nowotarski Urząd Miasta. Dzieci i młodzież mogły skorzystać z zajęć na ślizgawce miejskiej, z darmowej nauki jazdy na łyżwach, mobilnego lodowiska, a także z zajęć z pływania na miejskiej pływalni. Odbywały się też bezpłatne zajęcia z profesjonalnym instruktorem narciarstwa biegowego SITN PZN Katarzyną Maciążek i przejażdżki psimi zaprzęgami. Dla tych, którzy woleli inną formę wypoczynku, swoją ofertę na ferie przygotowały: Miejski Ośrodek Kultury, Spółdzielczy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Zajęcia wokalne, plastyczne, taneczne, robienie maskotek, tworzenie animacji, warsztaty fotografii, robotyka, a także świat aplikacji czy warsztaty o zdrowym odżywianiu – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci i młodzież przez dwa tygodnie mogły spędzać czas w sposób ciekawy i inspirujący.

 

18 stycznia

W Galerii Jatki otwarto wystawę Jerzego Piątkowskiego „W drodze”. Inspiracją dla artysty był pejzaż, zarówno ten widziany z okna, jak i oglądany podczas spacerów. Malarz sięgnął po widoki tych samych miejsc, ale o różnych porach dnia, inspirowane różnymi nastrojami, wspomnieniami. Na wernisażu można było obejrzeć obrazo-kolaże i grafiki wykonane w technice wklęsłodruku. Tytuł wystawy to odniesienie do ludzkiego życia, bo jak tłumaczył artysta, „ciągle jesteśmy przecież w drodze”, nie tylko tej ziemskiej, ale także metaforycznej, duchowej. Prace Jerzego Piątkowskiego to łączenie grafiki i malarstwa. Część obrazów uzupełnia masą epoksydową. Jerzy Piątkowski urodził się 13 sierpnia 1962 r. w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W l. 1982–1985 pracował jako nauczyciel na Skalnym Podhalu, co zaowocowało studiami w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Matejki przyznawaną przez ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i pracą pedagogiczną. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą.

 

18 stycznia

Na nowotarskim rynku zebrali się mieszkańcy miasta, aby wyrazić solidarność z gdańszczanami, którzy tego dnia żegnali swojego tragicznie zmarłego prezydenta, Pawła Adamowicza. Paweł Adamowicz został brutalnie dźgnięty nożem podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Podczas nowotarskiego spotkania na płycie rynku zgromadziło się około 150 osób, które w skupieniu modliły się, zapalono także znicze, układając je w kształt serca. Poruszającą przemowę wygłosił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik, który zaznaczył, jak ważna jest reakcja na zło, na nienawiść. Wspominał także dwóch młodych nowotarżan, którzy zginęli od ciosów nożem. Podczas krótkiej, nastrojowej części muzycznej zaśpiewały Beata Bełtowska i Magdalena Panek, wspólną modlitwę poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta. W ratuszu wystawiono księgę kondolencyjną. Umieszczono tam również kopię pisma z kondolencjami, jakie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha przesłał do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

18 stycznia

Otwarto wystawę rysunków i szkiców architektonicznych Tadeusza Baczyńskiego „Poszukiwania architektury polskiej, jej «ducha», jej «odrębnego piękna»”. Wystawa składała się z niemal 60 plansz prezentujących szkice, projekty i zdjęcia gotowych realizacji z autorskiej pracowni architektonicznej. Z powodu ogłoszonej żałoby narodowej związanej ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nastrój na wernisażu był nostalgiczny, pełen zadumy. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. O oprawę muzyczną wystawy zadbali tenorzy z kwartetu LeonVoci ze Lwowa, prezentując prawosławne pieśni żałobne, jak również refleksyjne ballady współczesne.

 

24 stycznia

„Niech gwiazdka w sercu rok cały trwa” – pod takim tytułem odbył się w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tradycyjne kolędy i nieco mniej znane pastorałki zabrzmiały w wyjątkowym wykonaniu. Chór w reprezentacyjnych mundurach, liczący ponad 30 osób, pod batutą Artura Małeckiego dał niezwykły koncert, który porwał publiczność. Współorganizatorem koncertu był wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu ppłk Paweł Wójcik i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz nowotarskie parafie – pw. NSPJ i św. Katarzyny.

 

26 stycznia

W Sali Widowiskowej MOK-u odbył się koncert „Godny Cas”. To już coroczna tradycja, że zespół regionalny Młode Podhale działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zaprasza na wspólne kolędowanie. Góralska atmosfera, nostalgiczne kolędy i wspaniały klimat, a do tego jeszcze zbiórka na leczenie podopiecznych Fundacji im. Adama Worwy – wszystko to sprawia, że to wspaniały czas i spotkanie chwytające za serce, pełne dobrych chwil. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz JM Stanisław Gulak, rektor PPWSZ w Nowym Targu.

 

29 stycznia

W styczniu w naszym mieście odbyło się wiele koncertów kolęd, ten jednak był wyjątkowy, bo do wspólnego śpiewania zaprosili najmłodsi nowotarżanie. Koncert odbył się już po raz trzynasty. Przedszkolaki z przedszkoli: nr 2, przedszkola specjalnego przy ZPSWO i przedszkoli niepublicznych: Liwlandia, Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Słonecznego Przedszkola, Lokomotywy, Fiku Miku i Wesołego Korowodu kolędowały w MOK-u. Koncert prowadziła Zofia Wideł, dekorację wykonali nauczyciele z przedszkola Wesoły Korowód. Na widowni zasiedli rodzice, nauczyciele i specjalnie zaproszeni goście, a wśród nich także burmistrz Grzegorz Watycha. Na zakończenie wszystkie maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

31 stycznia

Uroczyście otwarto pierwszy w mieście Klub Seniora. Placówka działa już od początku stycznia, jednak to właśnie dziś nastąpiło jej oficjalne otwarcie. To pierwsze tego typu miejsce w Nowym Targu. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta, powiatu, Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Klub Seniora otwarty będzie 5 dni w tygodniu, przez 8 godzin dziennie. To pomieszczenia pomyślane o podejmowaniu tam ok. 30 osób. Lokal został wyremontowany w ramach rządowego programu. Pozyskano na ten cel 120 tysięcy zł. Dzięki dotacji z Urzędu Wojewódzkiego realizowane będą zajęcia w ramach projektu złożonego przez nowotarski Ośrodek Pomocy Społecznej pod nazwą „Nowotarski senior”. Będą one dotyczyć czterech głównych dziedzin: zdrowia, wiedzy ogólnej, sztuki oraz szeroko rozumianej aktywności. Obecny na otwarciu burmistrz miasta Grzegorz Watycha życzył seniorom, aby było to miejsce, w którym będą chcieli spędzać miło i aktywnie czas i aby zawsze było tu dużo radości i optymizmu. Sprezentował także klubowiczom kilka książek oraz wizerunek patronki Miasta namalowany na szkle. Na gości czekał poczęstunek oraz występ muzyczny w wykonaniu Jacka Śwista.

 

***

Przedstawiciele kilkunastu oddziałów Związku Podhalan oraz nowotarscy górale z ZP powitali w Skalnym Dworku nowy rok. Jest to dla tej organizacji rok szczególny, bowiem jej członkowie obchodzić będą setną rocznicę powołania stowarzyszenia. Rozpoczęto mszą św. w kościele św. Katarzyny. W uroczystościach wzięli udział księża kapelani Związku: Władysław Zązel, Stanisław Łukaszczyk i Władysław Zarębczan oraz Zbigniew Płachta – proboszcz parafii św. Katarzyny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: posłanka Anna Paluch, burmistrz miasta Grzegorz Watycha z zastępcą, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Łapsa i przedstawiciel powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec. Obecny zarząd nowotarskiego oddziału ZP tworzą: Józef Knap – prezes, Ewa Skrzypek i Wojciech Groń – wiceprezesi, Ewa Garbacz – sekretarz, Krystyna Wolska-Ciesielska – skarbnik, Janusz Kubowicz – chorąży, jego zastępcy: Władysław Broźny i Marek Zubek oraz członkowie zarządu: Tomasz Groń, Zofia Mierzejewska, Józefa Truta, Ryszard Steskal, Andrzej Zając.

 

***

Wspaniałe psy, niezapomniana przygoda i prawdziwie zimowa aura. Podczas tegorocznych ferii jedną z atrakcji była możliwość skorzystania z bezpłatnych przejażdżek psimi zaprzęgami. Na nowotarskim lotnisku czekały na amatorów niezapomnianych wrażeń dwa zaprzęgi wraz z hodowcami psów, którzy opiekowali się chcącymi skorzystać z atrakcji dziećmi. Najmłodsi mogli przejechać się w wygodnych saniach, natomiast starsze dzieci miały okazję wcielić się w rolę mushera – czyli osoby powożącej saniami na stojąco. Zaprzęgi złożone były głównie z psów rasy alaskan husky – to mieszanka wyżła, charta i husky’ego, psy idealnie sprawdzające się w pracy z dziećmi, posłuszne i ułożone.

 

***

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego gościła ekipa filmowa, która realizowała program dokumentalny „Tropicielki rodzinnych historii”. Program emitowany na kanale Discovery Channel opowiada historie ludzi, którzy postanowili poznać swoich przodków. Odcinek, który realizowano m.in. w naszym mieście, poświęcony był przeszłości rodziny Polaka mieszkającego na stałe w USA, a pochodzącego ze Starego Bystrego. Obok wątku rodzinnego poruszono także kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przyczyny tego zjawiska społecznego wyjaśniał Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego. Również przestrzeń wystawowa muzeum została wykorzystana w programie. Dwie ekspozycje szczególnie zachwyciły ekipę: jedna z nich poświęcona jest rzemiosłu nowotarskiemu oraz budownictwu drewnianemu na Podhalu, druga malarstwu Michała Rekuckiego. W filmie będziemy więc mogli obejrzeć m.in. miniatury chałup góralskich, sprzęt codziennego użytku, narzędzia i produkty wytwarzane w zakładach rzemieślniczych oraz ujęcia obrazów pędzla Michała Rekuckiego, które na co dzień podziwiać można w naszym muzeum. Emisja odcinka zaplanowana jest na przełomie stycznia i lutego br.

 

***

W naszym mieście ubywa mieszkańców. Jeszcze w 2001 r. w mieście mieszkało 33 tysiące osób, obecnie jest nas 32 183. Ubywa przede wszystkim mężczyzn – w ciągu ostatnich 17 lat ich liczba spadła o 841, zaś liczba kobiet zmalała o 582. Podczas ostatniego roku w stolicy Podhala ubyło 100 osób. Liczba urodzeń utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. W 2018 r. w Nowym Targu na świat przyszło 330 dzieci (urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek). Sumując liczbę urodzeń i zgonów, przyrost naturalny jest dodatni. Niestety rośnie także liczba zgonów. W 2018 r., po raz pierwszy od 2001, była ona większa niż 300 w roku (307). Siedemnaście lat temu odeszło „tylko” 199 nowotarżan.


Luty

1 lutego

„Kolędowanie to duszy uwrażliwianie” – akcja, która już po raz siódmy organizowana była w nowotarskiej „Dwójce”, gromadzi społeczność szkolną, władze Miasta, mieszkańców. Koncert kolęd połączony jest ze zbiórką pieniędzy na cele charytatywne – w tym roku był to zakup szczepionek chroniących afrykańskie dzieci przed zakażeniem odrą. Skąd taki cel? A to dlatego, że Szkoła Podstawowa nr 2 od 2014 r. należy do Klubu Szkół UNICEF, które organizują akcje charytatywne na rzecz pomocy dzieciom z ubogich krajów. W tym roku podczas licytacji ręcznie zrobionych przez uczniów lalek przedstawiających postacie z całego świata uzbierano kwotę ponad 2 tysięcy złotych. Nie zabrakło nawet lalki „hokeistki” w barwach nowotarskiego klubu. Podczas koncertu swoje wykonania kolęd, zarówno wokalne, jak i instrumentalne, zaprezentowali uczniowie szkoły. Wśród publiczności nie zabrakło rodziców, radnych, przedstawicieli władz, nauczycieli. Obecny był m.in. wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Mozdyniewicz i kierownik Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski.

 

1 lutego

Agnieszka Pyzowska – dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY – podpisała umowę z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju na realizację projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr – etap III” w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014–2020. Łączna wartość projektu to blisko 5 mln euro, z czego 4 mln euro stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach trzeciego etapu tego projektu zostaną wykonane następujące zadania: renowacja stuletniego zabytkowego budynku dawnej stacji PKP w Podczerwonem, który znajduje się tuż przy ścieżce rowerowej, i zaadaptowanie go na centrum obsługi użytkowników szlaku, renowacja dwóch spichlerzy spiskich w Kacwinie (tzw. „sypańców”), które po renowacji i wyposażeniu zostaną udostępnione rowerzystom i turystom. Zaplanowano także inne działania, m.in. stworzenie oazy wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, rozbudowę strefy relaksu w Nowym Targu przy kładce pieszo-rowerowej na Białym Dunajcu, przygotowanie interaktywnej ekspozycji przyrodniczej w Domu Ludowym w Łapszach Niżnych oraz przygotowanie dwóch miejsc odpoczynku z pełnym wyposażeniem na odcinku ścieżki rowerowej z Dursztyna do Łapsz. Wybudowanych zostanie także blisko 26 km nowych ścieżek, które będą prowadzić do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec (ścieżka od pętli puścizn w Czarnym Dunajcu do Piekielnika – 6,87 km), gminie Nowy Targ (ścieżka rowerowa prowadząca z Pyzówki do Klikuszowej – 6,88 km), w mieście Nowy Targ (ścieżka na lotnisku oraz na ul. Schumana i Młynówka – 2,31 km) lub uzupełnią wcześniej wykonane trasy, łącząc je w długie, nieprzerwane odcinki (miasto Spišská Belá, obec Huncovce, Hniezdne, Veľká Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin – Wielka Frankowa o dł. 1,12 km oraz dwie kładki pieszo-rowerowe na potoku Czarny Dunajec w Nowym Targu. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014–2020.

 

1 lutego

Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu ruszył Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci. Spotkania, które odbywać się będą raz w miesiącu, koncentrują się wokół rozmowy, warsztatów i zabaw dotyczących wybranej przez grupę książki. Dyskusyjny Klub Książki jest realizowany w formie programu dotacyjnego Instytutu Książki dla wojewódzkich bibliotek publicznych. W bibliotece działa już od kilku lat DKK dla Dorosłych, który cieszy się dużym zainteresowaniem i ma stałe grono aktywnych członków, dlatego też postanowiono wyjść z inicjatywą również do młodszych czytelników.

 

2 lutego

Walca, tango, sambę i mnóstwo innych widowiskowych tańców można było obejrzeć podczas X Turnieju o Puchar prof. Mariana Wieczystego w kategoriach senior i hobby. Magia tego turnieju już od kilku lat gromadzi publiczność, która chce sprawdzić, jak działa czar tańca. Piękne suknie mieniące się feerią barw, wytworne smokingi i pasja, którą widać w każdym ruchu, geście tworzą spektakl przenoszący w inny świat. Turniej organizowany jest przez szkołę tańca Hart Leszka Kusiaka pod patronatem Burmistrza Nowego Targu i Starosty Nowotarskiego. W tegorocznej jubileuszowej edycji wzięło udział kilkadziesiąt par rywalizujących w tańcach standardowych i latynoamerykańskich ze znaczących w Polsce ośrodków tanecznych, jak Kraków, Żory, Zielona Góra, Wałbrzych, ale też Poznań, Zamość, Gdynia i Gdańsk. Niespodzianką dla wszystkich był profesjonalny pokaz tańców narodowych w wykonaniu licencjonowanej pary z Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” – Janusza Kozienia i Lucyny Targosz-Sławińskiej. Publiczność miała okazję podziwiać kujawiaka i mazura z podskokami. Wśród par startujących w turnieju była i ta, która w roku 1974 – wtedy oczywiście jako para młodzieżowa – wygrała I Turniej im. prof. Wieczystego – Teresa i Tadeusz Pasierbowie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, które wręczała tancerzom wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

 

2 lutego

Karnawał to czas bali. Na tym szczególnym, połączonym z akcją charytatywną Balu u Starosty Nowotarskiego bawiło się 180 osób. Restauracja Góralsko Strawa ugościła przybyłych pysznym jedzeniem. Na scenie wystąpili Norbert Dudziuk „Norbi” – piosenkarz i prezenter telewizyjny prowadzący program „Jaka to melodia” oraz Michał Szyc – wokalista, wykonawca, kompozytor i aranżer piosenek, finalista muzycznego programu The Voice of Poland. Goście bawili się także przy muzyce zespołu Sizal. Podczas balu zebrano 70 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na wyposażenie Przystani „Szczęśliwe Jutro”, czyli dwóch domów dziecka we Wróblówce. Organizatorami balu były: Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Fundacja „Szczęśliwe Jutro”.

 

7 lutego

Karnawał w pełni. Ci, których zmęczyły tańce i hulanki, mogli odpocząć, podziwiając wystawę otwartą w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Choć i tu nie zabrakło wieczorków tanecznych, zabaw karnawałowych i bali. Ekspozycja otwierała nowy cykl wystaw historycznych pt. „Podhalańskie Akcydensy”, podczas których prezentowane będą unikatowe druki ulotne ze zbiorów placówki. Podczas dzisiejszego wernisażu goście mieli okazję zobaczyć akcydensy z kolekcji Muzeum Podhalańskiego związane z polskim okresem obrzędowym, jakim jest karnawał. Znaleźć wśród nich można było zaproszenia, plakaty, bilety wstępu oraz opisy konkretnych wydarzeń zamieszczane na łamach prasy podhalańskiej. Ekspozycja zatytułowana została „Karnawałowe zabawy, wieczorki taneczne i bale z kotylionem”. Gdzie i jak bawili się nasi przodkowie, jakie zespoły przygrywały do tańca, co było modne? Tego można było się dowiedzieć, oglądając wystawę. To niesamowita podróż rozpoczynająca się na zabawie tanecznej z 1910 r. zorganizowanej przez Towarzystwo Kasynowe w Nowym Targu, a kończąca w 1947 r. na „Wielkiej zabawie tanecznej” organizowanej przez Komendę Wojsk Pogranicza w Nowym Targu. Przez chwilę można było przenieść się w czasy pięknych sukni szeleszczących na parkiecie, ukłonów, muzyki na żywo, zabaw i magii świata, którego już nie ma. Wystawie towarzyszyły także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy”. Ekspozycję przygotowali Barbara Wiśniowska i Robert Kowalski.

 

7 lutego

Z okazji rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego PTTK Oddział Nowy Targ oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprosiły dzieci i młodzież na warsztaty edukacyjne, które miały za zadanie przybliżyć uczestnikom postać pisarza. Warsztaty były częścią akcji „Przewodnicy PTTK Dzieciom”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Śladami Stanisława Wyspiańskiego po Małopolsce”. Najpierw grupa zwiedziła Muzeum Drukarstwa, a następnie dotarła na warsztaty zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczestnicy oglądali projekty mebli i wnętrz, witraże, afisze teatralne, okładki książek, kolaże, a po krótkiej prezentacji dotyczącej życia i twórczości Wyspiańskiego mieli okazję sami zabawić się w artystów. Prace, które powstały, wykonywane były różną techniką, a ich autorom nie zabrakło kreatywności. W wydarzeniu wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 5 w Nowym Targu oraz z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

 

8 lutego

Odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Członków NKP Podhale, podczas którego wybrano nowy zarząd. W jego skład wejdą: Andrzej Podgórski, Michał Rubiś, Aleksander Bukański, Grzegorz Wrona, Piotr Steskal, Marian Hreśka i Przemysław Kępa. Zarząd na pierwszym posiedzeniu wybierze z tego grona prezesa. Pełniący obowiązki prezesa Andrzej Zagórski przedstawił sprawozdanie za ostatnie lata działalności. Podczas zebrania wręczono także odznaki PPPN. Złotą odznakę otrzymał Wiesław Wojas, główny sponsor klubu, srebrną Andrzej Podgórski. Brązowe odznaki dostali: Tomasz Gorczyk, Michał Rubiś i Jan Buczek. Wręczono także pamiątkowe statuetki dla tych, którzy pomagają w rozwoju klubu. Otrzymali je m.in.: Wiesław Wojas, Grzegorz Watycha, Bogusław Waksmundzki, Ryszard Niemiec, Jan Kowalczyk, Maria Kopeć, Robert Furca. Wybrano też Komisję Rewizyjną w składzie: Sławomir Strycharz, Paweł Luberda i Piotr Mruk.

 

9 lutego

Tradycyjnie już podczas karnawału na swoją imprezę zaprosiło stowarzyszenie Chatka. Tym razem w Browarze Zadyma zagościły bawarskie i alpejskie klimaty. O pyszne jedzenie zadbali nie tylko kucharze restauracji, ale również goście: Maciej „Spectra” Koźlakowski i Mikołaj Rey – mistrzowie w swoim fachu. Oprócz kulinarnej podróży po bawarskich smakach na gości czekała zabawa na parkiecie w rytm przebojów, które serwował DJ Janush. Sami goście również nie zawiedli, bo na imprezę przybyli w niesamowitych przebraniach nawiązujących do tematu spotkania. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnej licytacji, podczas której można było wesprzeć Chatkę. Podczas tegorocznego balu uzbierano kwotę 20 000 zł, które zostaną przeznaczone na rozbudowę siedziby stowarzyszenia, tak by wszystkie osoby niepełnosprawne intelektualnie, od maluchów po osoby dorosłe po 25 roku życia, mogły znaleźć w Chatce swoje miejsce. Bal był wyjątkowy z jeszcze jednego względu, w tym roku bowiem Chatka obchodzi 30-lecie swojego istnienia.

 

9 lutego

Na starcie X Jubileuszowego Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, który w tym roku odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, stawiło się 804 uczestników z całej Polski, Słowacji, Czech i Austrii. Dobra zabawa, sportowa rywalizacja, pragnienie poprawienia swoich życiowych wyników – motywy zawodników były różne, ale łączył je jeden cel, dotarcie do mety. I chociaż wyniki były ważne, to jednak główną rolę odgrywała atmosfera i piękne otoczenie. Zawodnicy startowali na dystansach 6, 15 i 30 km. Na dystansie 30 km triumfowali Peter Mlynár ze Słowacji oraz Kornelia Kubińska ze Skawy. Najszybszym nowotarżaninem okazał się Jakub Twardowski, który w ogólnej klasyfikacji w biegu na 30 km zdobył trzecie miejsce na podium. Otwierając bieg, burmistrz miasta Grzegorz Watycha życzył wszystkim bezpiecznego dotarcia do mety i dobrej zabawy. Błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Władysław Zązel. O oprawę wydarzenia zadbał zespół Małych Śwarnych – nie tylko w czasie rozpoczęcia biegu stworzył kolumnę prezentującą flagi państwowe krajów, z których pochodzili zawodnicy, ale także podczas dekoracji zwycięzców pięknie zaśpiewał po góralsku. Jubileuszowy X Bieg Podhalański wpisywał się w tegoroczne obchody 40 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, dlatego władze miasta złożyły wiązankę pod symbolicznym pomnikiem Ojca Świętego, patrona biegu. Ta edycja odbywała się w ramach Mistrzostw Polski Amatorów PZN, biegacze mieli więc szanse na pozyskanie punktów w klasyfikacji. Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę zabaw, były psie zaprzęgi, warsztaty, konkursy. Każdy z uczestników dostał medal, pakiet startowy i upominek z logo biegu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez sponsorów. Na starcie pojawili się również miejscy i lokalni samorządowcy, m.in. wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg, wicewójt gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Sędzią głównym biegu był Stanisław Marek.

 

10 lutego

Odbył się Turbacz Winter Trail 2019. Zawodnicy mieli do pokonania 17-kilometrową trasę z sumą przewyższeń przekraczającą 700 metrów. Start zlokalizowany był na Długiej Polanie, następnie trasa prowadziła żółtym szlakiem przez Hereściak na Wisielakówkę do schroniska na Turbaczu, gdzie zlokalizowany był punkt żywieniowy, a dalej zawodnicy wracali na Długą Polanę, na metę. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 300 osób. Zwycięzcą szóstej edycji jak przed rokiem został Piotr Biernawski, który wbiegł na metę z czasem 1:20:59. Wśród kobiet najlepsza okazała się Martyna Adamczyk, której pokonanie 17 km zajęło 1 godzinę, 32 minuty i 31 sekund. Na każdego zawodnika czekał pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. Organizatorami tegorocznej edycji byli Burmistrz Miasta Nowy Targ, Gmina Nowy Targ oraz Stowarzyszenie Biegam po Górach.

 

10 lutego

Na antenie telewizyjnej Dwójki można było obejrzeć odcinek popularnego teleturnieju Familiada, w którym wystąpili hokeiści nowotarskich Szarotek. Zawodnicy TatrySki Podhale w składzie: Jarosław Różański, Rafał Dutka, Patryk Wajda, Krystian Dziubiński, Mateusz Michalski zmierzyli się z drużyną „Druhen”. Niestety nie wygrali, jednak miło było zobaczyć naszych sportowców w zupełnie innej roli.

 

14 lutego

Walentynki mogą sprawić wiele dobrego. To właśnie w ten dzień Szkolny Wolontariat Młodzieżowy przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizował po raz kolejny akcję „Serce dla Hospicjum”. Na nowotarskim rynku rozdano tysiące serc wykonanych metodą origami oraz kilkadziesiąt czerwonych baloników. Akcja miała na celu zachęcenie przechodniów do przekazywania 1% podatku na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie. W ten sposób chciano także wesprzeć pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci im. Bł. Hanny Chrzanowskiej. Oprócz uczniów „Goszczyńskiego” w akcji wzięli udział także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek, Szkoły Podstawowej numer 2 i 11 z Nowego Targu oraz Szkoły Podstawowej z Maruszyny Górnej.

 

16 lutego

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste,

Wrócą piosenką, sukni szelestem,

Błękitnym cieniem nad talią kart

I śmiechem, który kwitował żart.”

Tekst piosenki autorstwa Ryszarda Marka Grońskiego i Włodzimierza Korcza, którą w filmie pod tym samym tytułem wykonywała Ludmiła Warzecha, idealnie oddaje klimat tegorocznego IV Charytatywnego Balu Burmistrza Miasta Nowy Targ. Bo nie zabrakło szelestu sukien, piór, eleganckich, prążkowanych garniturów, tajemniczych uśmiechów, ciemnych okularów. Nie zabrakło też muzyki i szaleństwa na parkiecie w rytm przebojów z tamtych lat. Impreza zorganizowana w klimacie lat 20. i 30. przyciągnęła w tym roku aż 260 gości. To rekordowa liczba osób i powód do uśmiechu, bo oprócz dobrej zabawy ten bal to przede wszystkim wydarzenie charytatywne, a pieniądze na nim zebrane zasilają konto Fundacji im. Adama Worwy. Tym razem było to ok. 45 tys. zł przeznaczonych w całości na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla fundacji, która jeszcze w tym roku planuje otworzyć nowy gabinet rehabilitacji. Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem, którego poprowadził burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. Następnie podczas powitania burmistrz wzniósł toast, życząc wszystkim zebranym dobrej zabawy. Głos zabrały także przedstawicielki fundacji, które przybliżyły gościom charytatywny cel imprezy. Na parkiecie zaprezentowało się kobiece trio taneczne z Krakowa, które wystąpiło do muzyki z filmu „Vabank” w przepięknych strojach z epoki. Następnie na parkiet wkroczyli goście balu, którym do tańca przygrywał nowotarski New Market Jazz Band, a później zespół muzyków z Krakowa. Podczas aukcji można było wylicytować m.in. kij hokejowy z autografem Pawła Laszkiewicza darowany przez stowarzyszenie Winter Classic, inne sportowe pamiątki, liczne vouchery (m.in. na korepetycje z matematyki), biżuterię, ale również dzieło plastyczne 8-letniego podopiecznego fundacji, Jakuba Papierza, zatytułowane „Burza na morzu”. Aukcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Gościom szczególnie przypadło do gustu stylowe lustro, przed którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na balu nie zabrakło przedstawicieli miejskich władz, obecni byli wiceburmistrzowie: Waldemar Wojtaszek oraz Joanna Iskrzyńska-Steg, nowotarscy i lokalni przedsiębiorcy, mieszkańcy. Byli ci wszyscy, którzy nie tylko chcieli skorzystać z uroków karnawału, ale przede wszystkim otworzyli serca i zechcieli ofiarować pomoc dla potrzebujących.

 

22 lutego

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Kichanie Mózgu pt. „Salto mortale & populizm”. Wystawę poprzedziła prezentacja o populizmie dla młodzieży ze szkół średnich, natomiast sam wernisaż uświetnił recital Agnieszki Banaś i Romana Wierciocha. Ekspozycję stanowią prace wyróżnione w konkursie, który organizowany jest oryginalnie w słowackim Preszowie.

 

22 lutego

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu odbył się spektakl „Książka przed sądem”. Przedstawienie było końcowym etapem projektu „Książka w roli głównej”, realizowanego dzięki fundacji banku Santander „Bank dziecięcych uśmiechów”. Jest to projekt grantowy, stworzony z myślą o instytucjach budżetowych i organizacjach społecznych pracujących na co dzień z dziećmi, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Tegoroczna edycja projektu przebiegała pod hasłem „Książka i sztuka – uczy, bawi, rozwija”. Uczniowie mieli okazję bliżej poznać teatr, zarówno w praktyce, jak i teorii. Podczas warsztatów przygotowywali m.in. scenografię, czytali słynne dramaty, tworzyli afisz teatralny. Jednym z etapów projektu był wyjazd do Teatru Słowackiego. Natomiast dzisiejsza sztuka była podsumowaniem wszystkich zgromadzonych wiadomości. Uczniowie sami zostali aktorami. Spektakl miał konwencję rozprawy sądowej, podczas której rozstrzygano problem: czy we współczesnym świecie potrzebna jest książka, czy też można ją zamknąć w archiwum, muzeum, a może zniszczyć…?

 

22–24 lutego

Odbyły się VI Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD Salami. Organizatorami imprezy były Aeroklub Nowy Targ wraz z firmą PCD Salami. W zmaganiach wzięło udział kilkadziesiąt załóg z całej Polski, zarówno debiutantów, jak i pilotów z doświadczeniem, w tym członkowie Balonowej Kadry Narodowej. Zmagania były nie tylko emocjonujące, ale także niezwykle widowiskowe, zwłaszcza dla podziwiającej je publiczności. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wziął udział pilot z Litwy Rimas Kostiuškevičius – jeden z czołowych pilotów Europy i świata.

 

23 lutego

W Obidowej rozegrano bieg Turbacz XC. Była to już trzecia edycja wydarzenia. W tym roku na starcie pojawiło się prawie 150 narciarzy biegowych z całej Polski. Trasa ciągnąca się aż na szczyt Turbacza, mierząca jedenaście kilometrów, była piękna, ale przede wszystkim wymagająca. To jedyne zawody narciarstwa biegowego kategorii uphill w Polsce. Prawie pięćset metrów przewyższenia powoduje, że jest to też jeden z najbardziej wymagających biegów. Tutaj liczą się nie tylko kondycja i umiejętności, ale też siła walki i pasja. Organizatorzy biegu podzielili zawodników na cztery kategorie: mężczyźni PRO, kobiety PRO, mężczyźni OPEN i kobiety OPEN. Celem biegu jest propagowanie stylu klasycznego narciarstwa biegowego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promowanie walorów regionu. Inicjatorem projektu jest Klub Sportowy Obidowiec Obidowa we współpracy z Tatra Holding, Gminą Nowy Targ i Powiatem Nowy Targ.

 

24 lutego

Te zawody mają jeden znak rozpoznawczy. Uczestnicy muszą być ubrani w strój góralski lub w jego elementy. Tradycyjne zawody narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan odbyły się na Zadziale. Blisko 100 zawodników podzielonych zostało na sześć grup wiekowych. Puchar trafił do oddziału ZP w Łopusznej, która wystawiła największą liczbę zawodników. Na drugim miejscu uplasował się oddział Spytkowice, a na trzecim oddział Nowy Targ. W zawodach wzięły udział oddziały i koła Związku Podhalan z Łopusznej, Spytkowic, Ochotnicy Górnej, Nowego Targu, Rabki, Żywca, Poronina, Łącka, Harklowej.

 

***

Smolenisko na Buflaku, czyli bacówki prowadzone przez nowotarżanina Sławosza Smolenia i jego żonę Annę, odwiedziła Ewa Wachowicz i ekipa programu kulinarnego „Ewa gotuje”. W urokliwym, spokojnym miejscu, które jest alternatywą dla hoteli, była Miss Polonia gotowała potrawy góralskie, znane z naszych okolic. Efekt tych kulinarnych zmagań obejrzeć będzie można w jednym z odcinków jej programu, emitowanego w telewizji Polsat.

 

***

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu otrzymał Złotą Nagrodę Europejskiej Organizacji Udaru Mózgu. Nagroda przyznawana jest szpitalom spełniającym najwyższe standardy w leczeniu udaru mózgu. Otrzymują ją placówki, w których min. połowa pacjentów ma wdrożone leczenie od momentu przestąpienia progu szpitala, a ok. 10% ma podane leczenie od 45 minut od wejścia do szpitala. Nagroda przyznawana jest za szybkość reakcji i krótki czas oczekiwania na leczenie. Wyróżnienie odebrała lek. Iwona Sinkiewicz, kierownik oddziału neurologicznego z pododdziałem leczenia udarów. Nowotarski szpital ma średnio 500 pacjentów udarowych rocznie.


Marzec

1 marca

W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców i Dzień Otwarty dla uczniów szkół średnich. W ramach wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Przyszłych studentów oprowadzali po budynku starsi koledzy, dokładnie odpowiadając na wszystkie pytania. Zwiedzano m.in. uczelnianą bibliotekę, o której zasobach opowiadali jej pracownicy. Zespół góralski Młode Podhale działający przy uczelni zaprezentował swoje umiejętności. Można było także uzyskać informacje na stoiskach Urzędu Pracy czy Wojskowej Komendy Uzupełnień. Uczniowie mogli też wziąć udział w warsztatach i wykładzie dr. Krzysztofa Waśkowskiego, polonisty i wicedyrektora ds. studenckich i kształcenia Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki pt. „Model komunikacji i język propagandy politycznej – wykład z odniesieniami politycznymi”. Równocześnie trwała też konferencja Młodych Naukowców zorganizowana przez Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki pt. „Nowoczesne technologie w turystyce i rekreacji”.

 

1 marca

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grupa Mieszkańców „Pamięć” zorganizowała z tej okazji uroczystości upamiętniające. W kościele św. Katarzyny odprawiono mszę św., a po niej złożono wiązanki i zapalono znicze pod Krzyżem Katyńskim.

 

3 marca

Na wyciągu Zadział odbył się XXII Karnawał na Śniegu, na który zaprosił Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni”. Dzieci i młodzież w strojach góralskich rywalizowały ze sobą w slalomie gigancie, a także w zjazdach na worku siana. W zawodach wzięła udział ponad setka dzieci. Imprezę rozpoczęła zjawiskowa parada, podczas której wszyscy uczestnicy zjechali slalomem po stoku, trzymając polskie flagi i balony z góralską parzenicą. Wypuszczenie w niebo czerwonych baloników dało znak, że zmagania zostały rozpoczęte. Odbywająca się corocznie impreza jest również memoriałem Władysława Sięki. Idea upamiętnienia zasłużonego nowotarżanina wprowadzona została wraz z pierwszą edycją Karnawału na Śniegu.

 

4 marca

Na sesji Rady Miasta gościł dzisiaj Dawid Kubacki, pochodzący z Nowego Targu mistrz świata w skokach narciarskich. Skoczek odebrał od radnych, wiceburmistrzów i burmistrza gratulacje i podziękowania. Wszyscy zgromadzeni na sali mieli także okazję przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły zdobyciu mistrzostwa, oglądając skrót konkursu MŚ w Seefeld. Sportowiec otrzymał również od władz miasta voucher na kolejną część kursu szybowcowego. Na zakończenie nie zabrakło wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Można także było obejrzeć medal Mistrzostw Świata.

 

4 marca

Odbyło się uroczyste pożegnanie komendanta powiatowego Policji insp. Roberta Bartosza, który odszedł na emeryturę. W uroczystości uczestniczyli m.in.: p.o. I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robert Strzelecki, komendant powiatowy Policji w Myślenicach insp. Maciej Kubiak, I zastępca komendanta powiatowego Policji w Myślenicach mł. insp. Piotr Dara, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak, burmistrz miasta Nowy Targ mgr Grzegorz Watycha, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, kadra kierownicza oraz policjanci i pracownicy nowotarskiej komendy. Najpierw odbyło się złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości, następnie oficjalnie przywitano gości. Później odczytano rozkaz o odwołaniu z zajmowanego stanowiska, a potem nastąpiła ceremonia pożegnania komendanta powiatowego Policji w Nowym Targu insp. Roberta Bartosza ze sztandarem, po której insp. Bartosz złożył meldunek o zdaniu obowiązków służbowych.

 

7 marca

Dzień Kobiet świętowano dzisiaj w nowotarskim MOK-u. Z tej okazji przygotowano specjalny koncert. Na scenie wystąpił Waldemar Malicki – wirtuoz fortepianu, miłośnik muzyki klasycznej, który w swoich specjalnie przygotowanych przedstawieniach łączy tekst z muzyką, klasykę z dowcipem. Tematyka koncertu skupiona była na paniach, ich święcie, dniu codziennym. Można było się dowiedzieć, jaka jest współczesna kobieta według Malickiego. Nie zabrakło znakomitej muzyki w niesamowitym wykonaniu. Klasyki polskich i zagranicznych kompozytorów zabrzmiały dla wszystkich zgromadzonych na sali, nie tylko dla pań, chociaż te niewątpliwie przeważały wśród publiczności. Za pomocą muzycznych aluzji wykonawca próbował przedstawić, czego potrzebuje kobieta. Przez półtorej godziny trwała prawdziwa muzyczna uczta. Taki Dzień Kobiet nie zdarza się często, dlatego też wszyscy goście koncertu byli zauroczeni nie tylko atmosferą, ale przede wszystkim występującym.

 

8 marca

Zostało podpisane porozumienie z Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii, reprezentowanym przez Dorotę Cabańską – dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, oraz Piotrem Woźnym – pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”. W imieniu miasta Nowy Targ podpisał je burmistrz Grzegorz Watycha. Porozumienie to jest kolejnym etapem realizacji projektu ZONE – Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji – który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Podczas pilotażu zrobione zostaną pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła poprzez kontrole bezpośrednio w lokalach oraz pomiary i modelowania jakości powietrza. Wykonane zostaną również badania spirometryczne określające wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dzięki tym działaniom możliwe będzie przetestowanie przyjętych rozwiązań, ocena ich skuteczności, a następnie zaimplementowanie ewentualnych modyfikacji i stworzenie prototypu systemu.

 

10 marca

Na Canal+ Discovery można było obejrzeć odcinek programu „Bazary Europy” poświęcony nowotarskiemu jarmarkowi. Program nakręcony został podczas wizyty ekipy telewizyjnej 6 grudnia. Przed kamerą stanęli kupcy i producenci tradycyjnych wyrobów. Wywiady z nimi przeprowadziła Maria Konarowska – aktorka prowadząca program „Galileo” w TV4. Oprócz rozmów można także było zobaczyć zabawy przygotowane w związku z mikołajkami. Sama prowadząca natomiast została porwana do góralskiego tańca.

 

14 marca

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się wernisaż wystawy „Bardejov – Światowe Dziedzictwo UNESCO”. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: JE Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce Dušan Krištofík oraz burmistrz Bardejowa Boris Hanuščak. Wystawa prezentuje dzieje miasta Bardejów (Bardejov), które jest prawdziwą perłą średniowiecznej architektury. W 2000 r. historyczne centrum Bardejowa wraz z żydowskim suburbium wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na ekspozycję składają się dawne i współczesne zdjęcia miasta, archiwalia i publikacje. Autorami wystawy są: František Gutek, Marcel Tribus, Marek Zalewski. Została przygotowana przez Urząd Miasta i Muzeum Szaryskie w Bardejowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie i Instytut Słowacki w Warszawie we współpracy z Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Na wernisażu pojawili się goście ze Słowacji: dr František Gutek i Marcel Tribus oraz konsul Republiki Słowacji Slavomír Nagy. Obecni byli także przedstawiciele naszych władz miejskich. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu o Bardejowie.

 

15 marca

W MOK-u odbyła się gala finałowa II Edycji Booktrailer Film Festival. Jest to festiwal krótkich filmów, które w ciekawy, nietuzinkowy sposób przedstawiają jakąś książkę, tym samym zachęcając widza do sięgnięcia po tę właśnie lekturę. W festiwalu biorą filmy tworzone przez młodzież z Polski i świata. W tegorocznej edycji zwyciężył film Dawida Gondka, który stworzył trailer książki „Siekierezada” Edwarda Stachury. Celem festiwalu jest promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec, dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty Marta Skawska oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty, które objęło festiwal swoim patronatem – Jerzy Stodulski. Booktrailery, które w tym roku najbardziej zachwyciły jury, były rekomendacjami książek „Siekierezada” (I miejsce), „Cierpienia młodego Wertera” (nagroda nowotarskiej publiczności, wyróżnienie jury), „Dom sióstr” (II miejsce), „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” (III miejsce), „Pamiętnik Dawida Rubinowicza” (wyróżnienie), „Ferdydurke”, „Rok 1984”, „Niewidzialni. Czarownica z Dark Falls”, „Zapisane w wodzie” oraz „Zbrodnia i kara”. Filmy oceniane były pod kątem walorów artystycznych i technicznych, potencjału promocyjnego, oryginalności interpretacji tekstu literackiego oraz oryginalności języka filmowego. Historia festiwalu w naszym mieście związana jest z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu oraz dr Anną Miśkowiec, polonistką z tej właśnie szkoły. To tam przed dwoma laty powstały pierwsze polskie booktrailery – krótkie dwuminutowe filmy promujące wybraną książkę. Po sukcesie uczniów, którzy z finału konkursu w Brescii przywieźli pierwszą nagrodę, postanowiono rozpropagować ideę wydarzenia w Polsce. Dzięki środkom z programu Erasmus+ w kwietniu 2018 r. podjęto się organizacji I Ogólnopolskiej Edycji Booktrailer Film Festival, która okazała się dużym sukcesem.

 

15 marca

To na pewno była jedna z najbardziej baśniowych wystaw w nowotarskich Jatkach. „Baśnie Andersena we współczesnej ilustracji polskiej” – sam tytuł zdradza wiele. Na wernisażu wystawy pojawiły się nawet osoby przebrane w stroje z baśni. Goście zobaczyć mogli prace Zbigniewa Kołaczka, Aleksandry Kucharskiej-Cybuch, Inez Krupińskiej, Dariusza Łukasika, Marii Małyszko-Jarzębickiej, Franciszka Maśluszczaka, Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak, Mariana Murawskiego, Romana Muchy, Leszka Ołdaka, Bogusława Orlińskiego, Wandy Orlińskiej, Stanisława Ożoga, Jacka Pasiecznego i Stanisława Pasiecznego, Ewy Salamon, Anny Sędziwy, Janusza Stannego, Andrzeja Strumiłły, Jana Marcina Szancera, Jerzego Tyburskiego, Marka Antoniego Terleckiego oraz Zdzisława Witwickiego. Prace ich autorstwa ilustrujące znane i mniej znane baśni Andersena przeniosły wszystkich obecnych w Jatkach w świat dzieciństwa, magii, emocji. Ludmiła Figiel przeczytała zebranym baśń „Imbryk” oraz opowiedziała o fenomenie baśni i archetypach w nich zawartych. Dla dzieci to często nauka o życiu i świecie, dla dorosłych odnajdywanie mądrości i wskazówek zawsze uniwersalnych. Scenografię wystawy uzupełniały pluszowe misie z kolekcji Ewy Jaworowskiej-Mazur, dyrektora Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy.

 

17 marca

Piękna pogoda, niesamowity świat przyrody – takie było tło II Nowotarskiego Spaceru Przyrodniczego z Danielem Urbaniakiem. Podczas ponad dwugodzinnej wędrówki wzdłuż Boru na Czerwonem poznać można było bliżej świat leśnych zwierząt. Opowieści o sowach, dzięciołach, wypluwkach czy wilkach zaciekawiły i młodszych, i starszych. Specjalną niespodzianką dla najmłodszych była możliwość założenia stroju maskującego, dzięki któremu można w lesie stać się niewidzialnym. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

 

19 marca

Nowotarskie lodowisko gościło rewię na lodzie. Dzieci miały okazję podziwiać zupełnie nową wersję baśni „Niezwykłe przygody Sindbada”. Ekipa złożona z 40 zawodowych łyżwiarzy, cyrkowców i aktorów przeniosła publiczność w świat pełen magii i przygód. W rewii wzięli udział profesjonalni łyżwiarze figurowi z Walley Ice Story, cyrkowcy Krakowskiej Grupy Cyrkowej oraz aktorzy współpracujący z Katolickim Teatrem Edukacji z Krakowa. Ciekawe układy choreograficzne, scenografia i kostiumy, które przyciągały uwagę, oraz widowiskowe umiejętności zrobiły duże wrażenie na najmłodszych widzach. Statek piratów, niesamowita muzyka, pokaz na szarfach zawieszonych kilkanaście metrów nad taflą lodowiska, który wykonała 20-letnia akrobatka Olena Hawran – emocji i niespodzianek było wiele. Niezwykłe przedstawienie zapadło w pamięć dzieciom z Nowego Targu i okolic i było dla nich ciekawym przeżyciem.

 

19 marca

W Urzędzie Miasta wyróżniono i doceniono za dokonania sportowe Ewę Szlachtowską. Nowotarżanka w bieżącym roku zdobyła wraz ze swoją ekipą brązowy medal podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Kręglach Klasycznych. Jej przygoda ze sportem zaczęła się blisko 12 lat temu w Tarnowskim Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Pogórze” w Tarnowie. Wtedy też zaczęła grać w kręgle klasyczne i w bowling. Wiele razy brała udział w turniejach organizowanych w całej Polsce. Sport, a zwłaszcza kręgle, są dla niej nie tylko formą rehabilitacji, ale także możliwością integracji, przekraczania granic. Oprócz kręgli uprawia także czynnie nordic walking, jeździ również na zawody kajakowe.

 

21 marca

W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 zorganizowano Światowy Dzień Zespołu Downa. Uśmiech, zabawa, konkursy i przeróżne niespodzianki dla dzieci zorganizowali Terapeuci Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka przy ZPSWO w Nowym Targu. Dla dzieci i rodziców przygotowano także poczęstunek. W spotkaniu współuczestniczyła Grupa Wsparcia Rodziców i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione w 2005 roku. Od 2012 r. jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

21 marca

Odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej, który już od 17 lat wpisuje się w mapę kulturalnych wydarzeń naszego miasta i jest bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży. W tym roku wzięło w nim udział 70 uczestników. Nad organizacją całości czuwała Dorota Kret, która jest pomysłodawczynią wydarzenia. Na scenie zmierzyli się uczestnicy m.in. z Nowego Sącza, Piwnicznej, Krościenka, Skomielnej, Spytkowic, Załucznego, Szaflar, Klikuszowej, Poronina, Zakopanego, Maniów, Morawczyny, Lasku, Ostrowska, Tylmanowej, Ochotnicy, Wysokiej oraz Nowego Targu.

 

21 marca

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu odbyła się dzisiaj uroczystość przekazania relikwii krwi Jana Pawła II. Podczas uroczystości obecny był kardynał Stanisław Dziwisz, który podkreślił, że szpital, otrzymując relikwie Jana Pawła II, będzie miejscem szczególnej duchowej obecności papieża Polaka. Jest to także wielkie wsparcie duchowe dla pacjentów i ich bliskich.

 

29 marca

W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu otworzono nowoczesne centrum szkoleń dla przyszłych pielęgniarek. Specjalnie wyposażone sale dydaktyczne, najnowsze technologie, w tym fantomy, które naśladują żywych ludzi, potrafiące mówić, komunikować się, symulować różne choroby czy płakać, to udoskonalenia, które pomogą studentom przygotować się jeszcze lepiej do przyszłego zawodu. Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych przy PPWSZ w Nowym Targu, bo taka jest jego pełna nazwa, kosztowało ok. 3 mln zł. W jego otwarciu wziął udział minister Jarosław Gowin.

 

29 marca

Mieszkańcy Nowego Targu w ramach bezpłatnej akcji ProfiAuto PitStop mieli okazję sprawdzić stan techniczny swoich samochodów po zimie. Inicjatorem akcji w naszym mieście była firma motoryzacyjna Auto Centrum BIELA. W mobilnym punkcie serwisowym można było sprawdzić układy i części, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kierowcy mogli m.in. zrobić przegląd stanu zawieszenia, akumulatora, ogumienia, oświetlenia czy wycieraczek. Można również było uzyskać porady fachowców, jak przygotować swoje auto do nowego sezonu. Poza profesjonalnym formularzem z przeprowadzonej kontroli każdy uczestnik wydarzenia otrzymał również motoryzacyjny upominek. Organizatorami akcji PitStop byli: marka ProfiAuto oraz firmy Auto Centrum BIELA, ATE, Eni, MANN-FILTER, Osram, Valeo i Varta.

 

30 marca

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej odbyło się pod hasłem „Spotkałem Pana”. Na spektakl zaprosiły parafia pw. św. Jana Pawła II, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Za reżyserię odpowiadał aktor Teatru Ludowego w Krakowie Piotr Piecha. Scenariusz napisał ks. Marcin Napora. Na scenie w emocjonującym pokazie ludzkich emocji i zachowań zobaczyć mogliśmy aktorów amatorów. Misterium wystawiane jest w naszym mieście co roku i cieszy się dużą popularnością. Tegoroczny spektakl zmuszał do zastanowienia się nad własną drogą życiową, wyborami i przemijaniem świata. Historia męki i śmierci Chrystusa znana jest wszystkim katolikom, ale podczas nowotarskiego Misterium każdego roku przybiera inną formę, stawia inne pytania, pozwala dojrzeć uczestnikom tego wydarzenia to, co najistotniejsze w okresie Wielkiego Postu – oczekiwanie, przemianę, trud, po którym przychodzi światło, nagroda, nowe życie.

 

30 marca

W MOK-u miało miejsce otwarcie wystawy „niemoc”, prezentującej prace br. Jacka Hajnosa OP. Ekspozycja składała się z obrazów olejnych, grafik i rysunków. Temat wystawy krążył wokół odwiecznych dylematów człowieka w kontekście spotkań z Bogiem, a więc wymiaru grzechu, cierpienia, nawrócenia, wiecznego niepokoju, pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Wernisaż miał miejsce tuż przed premierą Misterium Męki Pańskiej, więc był też niezwykłym wprowadzeniem w spektakl tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

 

***

Zmarł Włodzimierz Jarmułowicz, wieloletni prezes Koła nr 26 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Targu, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz wieloma odznaczeniami związkowymi.

 

***

W tym roku Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego obchodzi jubileusz 65-lecia. Z tej okazji przez cały rok organizowane były różne wydarzenia i warsztaty. Pierwsze dwa z nich: „Komputer w lawinie” i warsztaty udzielania pomocy medycznej w warunkach zimowych miały miejsce w Schronisku Górskim PTTK na Turbaczu.

 

***

Urząd Miasta zorganizował Miejskie Igrzyska w Narciarstwie Biegowym 2019 dla uczniów podstawówek. Atmosfera była iście mistrzowska – rywalizacja, dojazd o jednym kiju do mety, spektakularne padnięcia. Zawodnicy dawali z siebie wszystko. Wystartowało 75 uczniów. Na zakończenie dla najlepszych przygotowano puchary, medale i dyplomy.

 

***

Odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Alpejskim. Na stoku Długa Polana zmierzyli się uczniowie z nowotarskich szkół podstawowych. Swoje reprezentacje wystawiły szkoły nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 11. W zawodach wzięło udział ponad 100 dzieci. Dzieci startowały indywidualnie w trzech kategoriach wiekowych. Miejsca na podium zajęli: pierwsze Szkoła Podstawowa nr 5, drugie Szkoła Podstawowa nr 2, trzecie Szkoła Podstawowa nr 4.

 

***

W nowotarskich szkołach prowadzono działania profilaktyczno-informacyjne w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu – w tym czerniaka. Akcja została przeprowadzona z inicjatywy i przy wsparciu Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

 

***

Na co dzień jest dentystą, ale jego pasją jest muzyka. Bogusław Ćwiertnia – nowotarski muzyk, piosenkarz, kompozytor – stworzył piosenkę, która ma zagrzewać do walki drużynę Szarotek. Premiera piosenki miała miejsce przed spotkaniem półfinałowym TatrySki Podhale – GKS Tychy. Pierwsza zwrotka utworu była już znana kibicom Podhala; autor dopisał do niej drugą i skomponował

muzykę. W produkcji utworu wziął udział Kuba „Bobas” Wilk, dogrywając instrumenty i produkując całość w swoim studiu. Podczas meczu kibice zaśpiewali więc razem, aby wspierać swój klub, a słowa piosenki niosły się echem po nowotarskim lodowisku. Tekst utworu brzmi następująco:

  1. Małe miasto, lecz wielki klub,

Podhale od kołyski aż po grób

Śpiewamy tu w Nowym Targu

Wierni tylko Podhalu

Ref.: Ole, ole, w sercu tylko Podhale × 2

  1. Żółto-niebiesko-czerwone kolory

Na piersi szarotka to motywatory

W drużynie siła, w kibicach oparcie

Walczyć będziemy na lodzie zażarcie

Ref.: Ole, ole, w sercu tylko Podhale × 2

***

W marcu w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego trwały warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Różnorodne pod względem tematycznym zajęcia związane były z hasłem „Wiosna w Muzeum”. Historia, sztuka, tradycja, kultura miasta i regionu, a to wszystko w ciekawej i inspirującej oprawie, dawały możliwość poznania muzeum od zupełnie nowej strony. „Wiosenne przebudzenie”, „Ziarno sztuki na wiosnę. Wiosenna paleta barw Michała Rekuckiego”,  „Motywy roślinne Podhala na pisankach wielkanocnych” – pod takimi tytułami można było poszukać tego roku wiosny w naszym nowotarskim muzeum.


Kwiecień

2 kwietnia

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych zorganizował obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2019. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Grzegorz Watycha, Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Krzysztof Faber, Starosta Powiatu Nowotarskiego. Początkowa część obchodów odbyła się na sali widowiskowej nowotarskiego MOK-u, gdzie goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Autyzm – akceptacja” oraz film „Nie jesteśmy kosmitami”, w którym zagrali uczniowie z ASD. Następnie na scenie wystąpili: grupa regionalna Milusioki wraz z wokalistką Aleksandrą Chlipałą, grupa taneczna Pieguski, grupy taneczno-wokalne Sylaba-bis i Wirujące obcasy, grupa teatralna Iskra, solistka Klaudia Niemiec oraz gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerwiennem. Rozdano także nagrody w II edycji Konkursu Plastyczno-Fotograficznego pod hasłem „Wszystko na niebiesko”. Druga część odbyła się już przed budynkiem, gdzie wypuszczono do nieba niebieskie balony. Były także zabawy z chustą animacyjną, malowanie kredą i inne atrakcje. Na zakończenie odbyły się zajęcia sensoryczne, teatroterapii oraz alternatywnej i wspomagającej komunikacji, a po południu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej rozpoczęły się warsztaty dla opiekunów, nauczycieli i rodziców.

 

2 kwietnia

Na szczycie Działu zapłonęła uroczysta watra. W ten sposób 14 rocznicę śmierci Jana Pawła II uczcili mieszkańcy Nowego Targu. Była modlitwa, wspomnienia o papieżu Polaku, a także chwila zadumy. Organizatorem spotkania był nowotarski oddział Związku Podhalan.

 

4–6 kwietnia

Po raz szósty z kolei Oldboje Podhala byli niepokonani. W rozegranym po raz osiemnasty czempionacie kraju zagrali o główne trofeum. W mistrzostwach, które organizowane są od 1993 r., tylko sześć razy nasza drużyna nie zdobyła pierwszego miejsca na podium. „Starsi panowie” nie tylko dają radę, ale mogą być przykładem dla młodszych drużyn. To nie tylko pasja, siła walki, ale ogromna chęć, aby pomimo spraw życia codziennego wygospodarować czas na treningi, mecze, wyjazdy. Oprócz zwycięstwa drużynowego nowotarżanie zgarnęli też dwie indywidualne nagrody. Najlepszym napastnikiem wybrano Tomasza Koszarka, a MVP turnieju został Marek Rączka. Najlepsza drużyna w kraju wystąpiła w składzie: Rączka, Samolej – B. Piotrowski, B. Iskrzycki, Koszarek, Zaręba, Malinowski – P. Gil, P. Zych, Ł. Gil, Kubowicz, Jękner – Puławski, Różański, A. Zych, Furca, Pohrebny – Smreczyński. Coach: Józef Batkiewicz. Kierownik drużyny: Ryszard Bielak.

 

4 kwietnia

Niestety drużyna Szarotek zakończyła sezon bez brązowego medalu. Przegrany mecz z GKS Katowice 1:2 pozbawił nowotarżan szansy na podium. Jednak ten sezon, a zwłaszcza play offy, były ze strony naszej drużyny pokazem niesamowitej siły walki. Do legendy przejdzie szósty mecz Szarotek z Tychami, podczas którego ustanowiono rekord w długości meczu Polskiej Hokej Ligi. Rywalizacja nowotarżan z tyszanami trwała w sumie pięć godzin i skończyła się grubo po północy. Gol decydujący o zwycięstwie Tychów padł dopiero w 126 minucie gry. Góralski charakter, zaciętość, wola walki, drużyna, która dała z siebie wszystko – takie były Szarotki w sezonie 2018/2019 i takimi zapamiętają ich kibice, którym dostarczali wzruszeń i niezwykłych emocji.

 

4 kwietnia

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbyła się wieczornica pamięci „Władysław Szewczyk (1884–1964) działacz ruchu ludowego, rzemieślnik, społecznik i radny miasta Nowego Targu”. Podczas tego niezwykle ważnego dla historii naszego regionu wydarzenia pamiątki i spuściznę po swoim dziadku przekazała bezpłatnie Aniela Demucha z Nowego Targu. Wśród dokumentów znalazły się m.in. zdjęcia, afisze i książki, ręcznie spisane na małym skrawku papieru stacje drogi krzyżowej wykonane przez Władysława Szewczyka podczas jego pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Do zbiorów muzeum trafiło blisko 400 muzealiów związanych z bohaterem spotkania, ale również z jego najbliższą rodziną. Podczas spotkania odbyło się także oficjalne przekazanie dokumentów. Protokół w imieniu rodziny podpisała Aniela Demucha, natomiast ze strony muzeum pod dokumentem i załącznikami złożył swój podpis Robert Kowalski, kierownik placówki. Następnie zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu dr Mirosławy Bednarzak-Libery „Stronnictwo Ludowe na tle dziejów ruchu ludowego”. Władysław Szewczyk urodził się 17 czerwca 1884 r. w Nowym Targu. Z zawodu był stolarzem. Był aktywnym działaczem ludowym. W Stronnictwie Ludowym pełnił różne funkcje, m.in. prezesa struktur miejskich czy sekretarza, a potem również skarbnika Zarządu Powiatowego w Nowym Targu. Przez kilka lat zasiadał w Radzie Miasta Nowego Targu. Pełnił funkcję ławnika sądowego. Podczas II wojny światowej aresztowany, przeszedł przez więzienie Palace w Zakopanem, następnie był więziony w Tarnowie, skąd trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a później do Ravensbrück. Po wojnie nadal działał społecznie, m.in. zwołał pierwszy po zakończeniu wojny zjazd struktur powiatowych Stronnictwa Ludowego. Ze względów ideologicznych i osobistych nie zgodził się i nie włączył w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, współpracującego z władzami komunistycznymi. Był jednym z twórców i prezesem Samopomocy Chłopskiej w Nowym Targu oraz prowadził działalność charytatywną w ramach Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Zmarł w Nowym Targu 17 lutego 1964 r. i pochowany został na miejscowym cmentarzu.

 

5–7 kwietnia

Nowotarski Klub Sportów Walki zaprosił na Mistrzostwa Polski Low Kick juniorów i seniorów. W ciągu trzech dni na dwóch ringach rozegrano pojedynki, w których zmierzyło się około 300 zawodników z całej Polski. Odbywały się one w trzech kategoriach wiekowych: seniorów, juniorów młodszych i starszych. Podczas finałów można było obejrzeć również walki zawodowe w formule K1. Oprócz sportowych zmagań publiczność zobaczyć mogła pokazy taneczne, pokazy barmańskie, laser show. Walki na najwyższym sportowym poziomie zapewnili zawodnicy zrzeszeni w PZKB, którzy są w światowej czołówce. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu burmistrza miasta Grzegorza Watychy oraz sponsorów. Tytuł najlepszych zawodników mistrzostw przypadł Maksymilianowi Bratkowiczowi z GYM Fight Wrocław i Iwonie Nierodzie z klubu Diament Pstrągowa. Najlepszym klubem wybrano GYM Fight Wrocław.

 

8 kwietnia

Podczas sesji Rady Miasta dyrektor Oddziału Gospodarczego Instytutu Analiz Przestrzennych Sp. z o.o. poinformował o wyróżnieniu Urzędu Miasta Nowy Targ w organizowanym przez GIAP plebiscycie „Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE” i wręczył burmistrzowi pamiątkową statuetkę. W plebiscycie wzięło udział ponad 200 gmin z całej Polski. Wyróżnionych zostało pierwszych 10 urzędów. Urząd Miasta Nowy Targ uplasował się na czwartej pozycji z liczbą ok. 6000 wejść na portal mapowy w 2018 r. Urząd publikuje dane przestrzenne na ogólnopolskim portalu Inspire Hub, czym zapewnia dostęp do informacji wszystkim zainteresowanym, zarówno mieszkańcom, jak i inwestorom.

 

8 kwietnia

W całej Polsce rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Również w naszym mieście przystąpiły do niego wszystkie szkoły; w części z nich strajkowali wszyscy nauczyciele, w innych tylko niektórzy. Placówki były otwarte, ale nie prowadzono lekcji, zamiast tego uczniowie mieli zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W gminie Nowy Targ do strajku przystąpiło 18 na 19 szkół, w powiecie tatrzańskim 35 szkół na 51 funkcjonujących placówek.

 

9 kwietnia

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zaprosiło na wernisaż wystawy filatelistycznej ze zbiorów Marka Borowicza pt. „100 lat Niepodległości… i co dalej?” prezentującej walkę o wolność, historię naszego kraju opowiedzianą przez filatelistykę. Wybór znaczków pocztowych do tej wystawy uwzględnił najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Niezwykłe zbiory, które udostępnił muzeum Marek Borowicz, przyciągnęły na wystawę wielu gości, nie tylko filatelistów z zamiłowania, ale również tych, których zaciekawił temat i sposób jego pokazania.

 

12 kwietnia

Odbyła się XVIII Miejska Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpoczęła się ona przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Następnie mieszkańcy Nowego Targu przeszli ulicami Królowej Jadwigi, Krzywą, Kopernika, Szaflarską, a ostatnia stacja była na nowotarskim rynku. Rozważania w trakcie Drogi Krzyżowej czytali przedstawiciele grup parafialnych z nowotarskich parafii oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowańca z pochodniami, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, NSZZ Solidarność i harcerze. Organizatorami nabożeństwa były parafialne oddziały Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

 

12 kwietnia

Warsztaty tworzenia pisanek metodą decoupage w ramach akcji „Kreatywny Dzień z Jajem” odbyły się już po raz czwarty. Spotkanie miało miejsce w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. Fundacja im. Adama Worwy zaprosiła artystów, policjantów, hokeistów, przedstawicieli lokalnych mediów i Nadleśnictwa Nowy Targ, aby wraz z podopiecznymi nowotarskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego stworzyli małe arcydzieła. Kreatywność gości jak zwykle okazała się niesamowita, a przepiękne pisanki można było wylicytować podczas spotkania w ratuszu. Kwota uzyskana z licytacji zasiliła konto fundacji. Oprócz wymiaru charytatywnego jest także ludzki wymiar tego niezwykłego spotkania. To możliwość spełnienia marzeń, jak to, kiedy 13-letni Karol, wierny kibic nowotarskich Szarotek, może się spotkać z ulubionymi hokeistami: Marcinem Koluszem, Jarkiem Różańskim i Krzysztofem Zapałą. To spotkanie jest również „odganianiem samotności” i smutku, odskocznią od codzienności dla starszych pacjentów. Siłą takich niezwykłych wydarzeń są jednak ludzie – to ich uśmiech, życzliwość i pomoc sprawiają, że magia Świąt Wielkanocnych to nie tylko reklamowe hasło.

 

13 kwietnia

Na nowotarski rynek zawitała wiosna. Rozpoczęły się Targi Wielkanocne. Przez kolejne dni można było nie tylko kupić tradycyjne potrawy, rękodzieło czy piękne i oryginalne świąteczne ozdoby, ale także skorzystać z bogatej oferty zabaw i zajęć przygotowanych dla najmłodszych. Wśród przystrojonych straganów czuć było atmosferę zbliżającej się Wielkanocy, było zielono i kolorowo. W minizoo czekały alpaki i króliczki. Odbywały się pokazy rzeźbienia w drewnie. Podczas „Wielkanocnych zabaw z biblioteką” najmłodsi mogli nie tylko pokolorować pisanki, ale również wziąć udział w konkursach związanych z wiosną i Świętami Wielkanocnymi. Na zakończenie targów na kreatywne warsztaty plastyczne zaprosił Miejski Ośrodek Kultury. Zapach ciast, miła i rodzinna atmosfera, radosne uśmiechy dzieci – to wszystko sprawiło, że odwiedzających było sporo. To już kolejna edycja imprezy. Z roku na rok coraz więcej mieszkańców miasta w tym szczególnym okresie wybiera się na rynek, aby spędzić czas z rodziną właśnie na targach. I chociaż pogoda nie rozpieszczała, a podczas otwarcia nawet sypnęło śniegiem, to nie zraziło to nikogo. Uroczystego otwarcia targów tradycyjnie dokonał burmistrz miasta Grzegorz Watycha, w towarzystwie wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg. Towarzyszył im zespół Mali Śwarni, który w prawdziwie góralskim stylu zadbał o oprawę muzyczną.

 

17 kwietnia

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedsiębiorców i osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej dotyczące Polskiej Strefy Inwestycji. Można było m.in. dowiedzieć się, jakie są korzyści i zasady wynikające z prowadzenia firmy na terenie Polskiej Strefy Inwestycji, a także uzyskać informację dotyczącą udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na terenie Gminy Miasto Nowy Targ. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o. Marcin Nalepa i Łukasz Klej, którzy zaprezentowali zebranym program wsparcia dla firm realizujących nowe inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Przedstawiciel Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nowym Targu Artur Szyszkiewicz zapoznał z kolei zebranych z możliwościami i ofertami wsparcia dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich, a Barbara Kryj, reprezentująca Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Nowy Targ, przybliżyła zebranym informacje o zwolnieniu z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis.

 

18 kwietnia

Odbyło się Spotkanie Wielkanocne Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy z dyrektorami nowotarskich przedszkoli i szkół. Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Rady Miasta Nowy Targ i Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Święta tuż tuż”, w którym pokazali zwyczaje kultywowane podczas Świąt Wielkanocnych. Następnie burmistrz miasta Nowy Targ złożył życzenia wszystkim przybyłym, a w szczególności uczniom i nauczycielom. Do życzeń dołączyli się Bronisław Stoch – wizytator Delegatury Nowy Targ oraz Jan Łapsa – zastępca przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ.

 

22 kwietnia

Na Polanie Walusiowej w Waksmundzie odbyły się 55 Jubileuszowe Zawody o Puchar Polan Gorczańskich. Niestety pogoda pokrzyżowała plany uczestnikom. Z powodu kiepskich warunków nie rozegrano konkurencji narciarskich. Zamiast zjazdu uczestnicy wzięli udział w VIII Biegu Śladami Niedźwiedzia. W zawodach wystartowało ponad 50 osób. Nie zabrakło także wiernych i licznych kibiców. Atmosfera była wyśmienita. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Nagrody wręczali: Adam Dudek – sędzia główny oraz kierownik zawodów, Paweł Cyrwus – sołtys wsi Waksmund, Bronisław Bryja i Aneta Watycha – członkowie rady sołeckiej, Lesław Mikołajski – radny miasta Nowy Targ oraz Tadeusz Watycha – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Minutą ciszy uczczono pamięć  „ludzi gór”, którzy zapoczątkowali tradycję organizowania w Lany Poniedziałek zawodów o Puchar Polan.

 

22 kwietnia

Pierwszy z cyklu koncert wielkanocny odbył się w Poniedziałek Wielkanocny w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Wystąpił Chór Gorce. Wydarzenie przygotowała Joanna Szczerba, która wystąpiła również w roli dyrygenta. Zaprezentowano pieśni sakralne wykonywane w okresie wielkanocnym, a także fragmenty „Mszy góralskiej” Tadeusza Maklakiewicza oraz „Nieszporów Maryjnych” Janusza Korczaka. Na organach akompaniowała siostra dyrygentki – Agnieszka Szczerba. Na zakończenie chór wykonał „Laudate Dominum”, za które dostał owację na stojąco. W połowie koncertu został odczytany fragment Orędzia Wielkanocnego „Urbi et orbi” Jana Pawła II z 1979 r.

 

24 kwietnia

Po raz drugi najmłodsi nowotarżanie pojedynkowali się ze słowem mówionym i językiem polskim. W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorsko-logopedyczny pt. „Wierszyki łamiące języki”, którego organizatorem było Przedszkole nr 4 w Nowym Targu. Swoich sił w konkursie spróbowały dzieci z Przedszkola nr 2, Przedszkola Fiku Miku, Słonecznego Przedszkola, Przedszkola Wesoły Korowód, Przedszkola Lokomotywa. Na widowni nie zabrakło dumnych rodziców, a małych recytatorów oceniało jury pod przewodnictwem dyrektor Przedszkola nr 4 Zofii Wideł. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby propagować ideę poprawnej wymowy; motto, które mu przyświeca, to słowa Konfucjusza:

„Jeżeli język nie jest poprawny,

Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,

Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,

Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione”.

 

27–28 kwietnia

Rozpoczęto sezon rowerowy na Szlaku wokół Tatr! W ramach akcji „Wiosna na Szlaku wokół Tatr” zorganizowano kilka wydarzeń. W niedzielę odbył się Gwiaździsty Rajd Rowerowy oraz Rodzinny Piknik Rowerowy. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru cztery różnej długości trasy, prowadzące po ścieżkach rowerowych Szlaku wokół Tatr wybudowanych przez Miasto Nowy Targ, Gminę Nowy Targ, Gminę Szaflary i Gminę Łapsze Niżne. Meta znajdowała się na nowotarskim lotnisku, gdzie na wszystkich czekały atrakcje Rodzinnego Pikniku Rowerowego. Nie zabrakło gier, zabaw, konkursów, niespodzianek. Można było się pochwalić najstarszym lub najdziwniejszym rowerem, swoją wiedzą o Szlaku wokół Tatr lub umiejętnościami sportowymi.

 

***

W sieci można było obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Barbary Bartman-Czecz i Janusza Czecza, który został zlecony i zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania PRL do użytku szkolnego. Na jego podstawie dzieci i młodzież w całej Polsce pół wieku temu mogły zobaczyć prężnie rozwijającą się Stolicę Podhala. Film z przełomu lat 60. i 70. XX wieku prezentuje ówczesny Nowy Targ. To ciekawa lekcja historii naszego miasta, u tych, którzy wtedy tu mieszkali, wywołująca wzruszenie i wspomnienia, dla młodszych zaś możliwość zobaczenia, jak to kiedyś u nas było, jak miasto się kształtowało, odkrycia części swojej małej ojczyzny.

 

***

Ogłoszono przetarg na remont nawierzchni placu manewrowego przy Miejskim Zakładzie Komunikacji. Firma przygotowuje się także do przetargu na zakup dwóch miniautobusów. Planowana inwestycja zakłada opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót budowlanych obejmujących przebudowę placu zajezdni autobusowej z odwodnieniem. Wymieniona zostanie nawierzchnia bitumiczna placu o powierzchni ok. 4550 m2, w tym istniejącego placu o powierzchni ok. 4120 m2, oraz rozbudowa placu o dodatkową powierzchnię – ok. 430 m2. Powstaną też miejsca postojowe dla 30 autobusów. Kolejne prace obejmą przebudowę kanalizacji odwodnienia placu z wpięciem do istniejącej kanalizacji miejskiej, wymianę ogrodzenia panelowego z bramą wjazdową na plac zajezdni na długości ok. 215 m, przebudowę i rozbudowę oświetlenia zewnętrznego placu zajezdni – ok. 16 słupów, rozbudowę sieci i montaż monitoringu wizyjnego z podłączeniem do sieci istniejącej (8 szt. kamer), rozbiórkę budynku magazynu olejowego. Teren zajezdni obejmie wysoki na dwa metry płot. Prace mają rozpocząć się w terminie do 7 miesięcy od daty podpisania umowy, dokumentacja projektowa ma być gotowa do 30 czerwca 2020 r., a zakończenie robót budowlanych do połowy sierpnia 2020 r. Zadanie wykonane będzie w ramach projektu pn. „Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ i Szaflary”. Projekt współfinansowany jest przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

 

***

Na lotnisku w Nowym Targu pojawił się podróżnik i sportowiec James Ketchell, który 31 marca rozpoczął próbę ustanowienia rekordu świata, stając się pierwszą osobą, która okrąży kulę ziemską na gyrocopterze. Ma do pokonania 37 000 km. Swoim działaniem chce on zainspirować młodych ludzi do realizacji własnych marzeń i celów, ale jednocześnie jego podróż ma charakter charytatywny – zbiera on fundusze dla dwóch wielkich organizacji charytatywnych: Kindled Spirit, która wspiera i rehabilituje młode ofiary handlu ludźmi i niewolnictwa, oraz Over The Wall, która prowadzi obozy dla dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi. Na razie pokonał trasę z Popham Airfield w Hampshire (Wielka Brytania) przez Francję, Niemcy i dotarł do Polski, gdzie zatrzymał się na naszym lotnisku.

 

***

Ruszył program Tele-Anioł, w ramach którego tysiące osób otrzymają opaski ratujące życie. O zaletach projektu mówił podczas prezentacji w Nowym Targu Marcin Ślusarski z Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM. W Małopolsce program Tele-Anioł obejmie 10 tys. osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której w razie potrzeby wezwie pomoc jednym przyciskiem. Urządzenie przypomina elektroniczny zegarek, ale zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem SOS, poprzez który potrzebujący mogą kontaktować się z centrum teleopieki, gdzie przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu oczekuje zespół ratowników medycznych. Opaska ma wbudowany także mikrofon i głośnik, dzięki czemu można rozmawiać z opiekunem jak przez telefon. Małopolski Tele-Anioł to największy program opiekuńczy w Polsce i jeden z największych w Europie.

 

***

Od października w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu ruszy nowy kierunek studiów – będzie to dziennikarstwo. W programie kształcenia przewidziano dwa moduły do wyboru. Pierwszy z nich to nowe media – obszar dla osób chcących skupić swą aktywność zawodową na działalności dziennikarskiej w internecie. Drugi moduł to dziennikarstwo lokalne i środowiskowe. Jest to wyraźny ukłon w kierunku zapotrzebowania na dziennikarzy w regionie. Edukacja zakończy się uzyskaniem dyplomu licencjata. Zdobycie stopnia zawodowego nie będzie wiązać się z koniecznością napisania pracy dyplomowej. Podstawą egzaminu kończącego studia będzie zrealizowanie projektu dziennikarskiego, w którym studenci zaprezentują między innymi poziom zdobytych umiejętności praktycznych.

 

***

W Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu odbyły się zawody wspinaczkowe dla dzieci. Wystartowało 46 dzieci, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych: 5–6 lat, 7–9 lat i 10–12 lat. Najmłodsi mieli do pokonania siedem problemów bulderowych. W tej kategorii zwyciężył Olek Porębski z Piwnicznej-Zdroju, który w zaledwie 12 minut wykonał zadanie. Na starszych zawodników czekało 10 problemów bulderowych o różnym stopniu trudności. W kategorii 7–9 zwyciężyli zawodnicy z sekcji wspinaczkowej w Nowym Targu, a w kategorii 10–12 zawodniczka z Piwnicznej-Zdroju.

 

***

Dwa projekty z Nowego Targu otrzymały dofinansowanie z programu Tesco i Fundacji Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Jeden z nich dotyczy klubu MMKS, a drugi ochrony powietrza. Projekt Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ „Wychowani przez sport!” obejmuje trzy elementy: organizację turnieju na zakończenie sezonu 2018/2019 wraz z przeprowadzeniem akcji edukacyjnej, która zachęci jak najwięcej młodych mieszkańców regionu do trenowania sportu, oraz zapewnienie nowym adeptom niezbędnego sprzętu i opieki trenerskiej w trakcie stawiania pierwszych sportowych kroków. Klub zdobył na ten cel 1000 zł. Z kolei Wolnościowe Podhale zgłosiło projekt pt. „Ochrońmy nasze dzieci przed smogiem!”. Obejmuje on dwa etapy. W ramach pierwszego z nich zakupione zostaną oczyszczacze powietrza na rzecz jednego z nowotarskich przedszkoli. Drugi etap obejmować będzie przeprowadzenie (przy współudziale dzieci) akcji edukacyjnej, której odbiorcami będą wszyscy mieszkańcy miasta. Stowarzyszenie Wolnościowe Podhale otrzymało 3000 zł. Czek od organizatorów odebrał skarbnik stowarzyszenia Mateusz Krzysztof. Oba projekty przygotował Mariusz Wcisło, członek zarządu MMKS Podhale i współzałożyciel Wolnościowego Podhala.


Maj

1 maja

Na rynku we Wrocławiu odbyło się bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019. W tegorocznej edycji wzięła udział liczna reprezentacja ze stolicy Podhala: Paul Neuwelt, Jolanta Lisowska-Leja, Piotr Rypel, Zosia Rypel, Weronika Rypel, Grażyna Uher-Smoroń, Zdzisław Smoroń, Maciej Szewczyk i Karol Zborowski. Utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa zagrało wspólnie 7423 gitarzystek i gitarzystów, co jest ponownie najlepszym wynikiem na świecie.

 

2 maja

Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Nowym Targu rozpoczęło sezon żeglarski 2019. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce nad Jeziorem Czorsztyńskim na przystani żeglarskiej PTŻ. Otwarcie sezonu 2019 było również początkiem akcji „Edukacja i wychowanie sportami natury i sztuką”. Po podniesieniu bandery żeglarze i zaproszeni goście grillowali przy dźwiękach szant i snuli plany na najbliższą przyszłość.

 

3 maja

Deszczowa pogoda towarzyszyła w tym roku nowotarżanom podczas świętowania 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny. Następnie uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym marszu na płytę nowotarskiego rynku. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, instytucji miejskich, burmistrza miasta Grzegorza Watychy, wiceburmistrzów i radnych. Towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta oraz Chór Gorce. Później nastąpiły okolicznościowe przemówienia, głos zabrali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, posłanka Anna Paluch. Tradycyjnie odśpiewano hymn i rotę, a następnie złożono wiązanki pod tablicą upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zrobiły to m.in. delegacje Związku Podhalan, Komendy Powiatowej Policji czy szkół miejskich. Następnie uczestnicy uroczystości mogli wziąć udział w wernisażu wystawy Muzeum Podhalańskiego „Koń a sprawa Polska. W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Ekspozycję przygotowała mgr Barbara Wiśniowska. Można było obejrzeć zdjęcia i dokumenty z przełomu XIX i XX wieku, anonse prasowe dot. hodowli konia, reklamy zakładów rzemieślniczych wytwarzających powozy czy siodła, afisze, ulotki, programy wyścigów konnych, jakie organizowane były w latach 20. i 30. ubiegłego wieku na terenie ówczesnego poligonu artyleryjskiego, a dziś lotniska sportowego w Nowym Targu. Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługiwały: koło taborowe pozostawione przez żołnierzy carskiej Rosji podążających przez Nowy Targ przeciwko powstaniu węgierskiemu, wykonana w 1894 r. niezwykła płaskorzeźba autorstwa Juliusza Bełtowskiego przedstawiająca królewskie polowanie na niedźwiedzia w Puszczy Niepołomickiej, Dowód Tożsamości Konia, legitymacja oraz taryfy dorożkarskie z Nowego Targu i Rabki-Zdroju.

 

6 maja

Spalarnia śmieci na Podhalu i utworzenie delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska były tematami spotkania samorządowców z terenu powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu. Główny inspektor omówił reformę aparatu inspekcji ochrony środowiska, która dokonuje się na szczeblu centralnym. Przedstawiciele naszych władz byli bardzo aktywni podczas spotkania. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha zwrócił uwagę m.in. na pewne obszary, które wymagają regulacji systemowej. Chodziło o kwestie związane ze zniesieniem meldunku, co utrudnia sprawdzenie faktycznej liczby osób zamieszkałych pod danym adresem i stanowi problem przy egzekwowaniu stosownej opłaty za odpady.

 

7 maja

Dziś w budynku nowotarskiej komendy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji oficjalnego powołania na stanowisko komendanta powiatowego Policji w Nowym Targu mł. insp. Grzegorza Wyskiela. Pełnił on tę funkcję nieoficjalnie od 5 marca, kiedy ze stanowiskiem pożegnał się insp. Robert Bartosz.

 

8–15 maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprosiła na XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Przez cały tydzień we wszystkich agendach biblioteki trwały spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „#biblioteka”. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbyło się podczas warsztatów multimedialnych na temat historii naszego miasta. Gości przywitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Elżbieta Dzikowska. Można było wziąć udział w spotkaniach autorskich, m.in. z poetą Kazimierzem Burnatem oraz z młodą, debiutującą pisarką nowotarską Aleksandrą Ostapczuk. Dzieci mogły spróbować swoich sił w kodowaniu analogowym czy warsztatach z Mini Akademią.

 

9 maja

W holu głównym MOK-u odbył się wernisaż Dominiki Tomczewskiej-Iskrzyckiej pt. „Przekrój”. Młoda, utalentowana nowotarska artystka jest studentką dyplomowego roku Wydziału Sztuk Pięknych UP w Krakowie. Podczas wystawy można było z nią osobiście porozmawiać. Atmosfera była niezwykła – to było obcowanie ze sztuką, ale w rodzinnej i ciepłej atmosferze. Wernisaż uświetniła góralska muzyka i taniec.

 

9 maja

Dziś w Muzeum Podhalańskim pojawili się niezwykli goście – francuska ekipa filmowa „Petite Maison Production” wraz z reżyserką filmu Tessą Louise-Salomé. Poszukiwali oni archiwaliów i motywów wizualnych potrzebnych do realizacji filmu „The Wild One”. Film opowiada historię artysty Jacka Garfeina, ocalałego z Holocaustu, współzałożyciela „The Actors Studio” na Broadwayu, twórcy filmowego, który poświęcił swoje życie poszukiwaniu ścieżek transformacji traumatycznych doświadczeń. Niezbędne archiwalia udało się odnaleźć na wystawie prezentowanej w muzeum w ramach współpracy międzynarodowej pt. „Bardejov – Światowe Dziedzictwo UNESCO”.

 

10 maja

Ta wystawa była zupełnie inna, bo i artysta prezentujący swoje prace w Galerii Jatki to osoba nietuzinkowa, oryginalna, o bardzo indywidualnym spojrzeniu na świat i sztukę. Andrzej Dziubek – muzyk, piosenkarz, założyciel polsko-norweskiego zespołu De Press, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Oslo – w Jatkach zaprezentował swoją nową koncepcję – obrazy tworzone na ceracie, stąd i tytuł wernisażu „Manifest ceraty”. Do swoich prac oprócz ceraty używa także płyty pilśniowej, kleju stolarskiego, metalu, tuszu i akrylu. Gości zachwyciła oryginalność dzieł i nowy wymiar sztuki. Na wernisażu pojawił się m.in. cały skład pierwszego zespołu, który artysta współtworzył jeszcze w liceum.

 

11 maja

W Nowym Targu gościli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Biskupic. Ubrani w regionalne stroje krakowskie odwiedzili Muzeum Podhalańskie i Galerię Jatki. Pod kierownictwem choreografa Marcina Korbuta wykonali również układ wokalno-taneczny na płycie rynku w Nowym Targu. Goście mieli okazję zobaczyć wystawę stałą poświęconą dziejom miasta oraz jego mieszkańcom, obejrzeli też film zapowiadający uroczystości jubileuszu 40 rocznicy pobytu Ojca Świętego na nowotarskim lotnisku.

 

11–12 maja

W Nowym Targu trwały XXIV Podhalańskie Targi Budowlane. Można było się zapoznać z ofertą firm budowlanych i zajmujących się wyposażeniem wnętrz. Hasłem tegorocznych targów było „Walczymy o czyste powietrze na Podhalu”. Sporo firm oferowało ekologiczne ogrzewanie. Na stoiskach można było zobaczyć najnowsze systemy grzewcze, hydrauliczne itp. Były m.in. stoiska z fotowoltaiką, pompami ciepła, kotłami na pellet, kominkami czy energooszczędnym ogrzewaniem podłogowym. Tradycyjnie też przyznano Złote Ciupagi i puchary za najlepsze produkty, innowacyjne technologie, a także za pomysłową i estetyczną aranżację stoisk. Trzy główne trofea, Złote Ciupagi, trafiły do przedstawicieli: Polskiej Grupy Górniczej Katowice za prezentację ekogroszku Karlik, firmy Kołton z Orawki za prezentację pompy ciepła powietrze-woda Airkompakt, firmy Modom – Razem budujemy na Podhalu, za wkład wniesiony w ekologiczne i nowoczesne budownictwo dla klientów indywidualnych i profesjonalnych deweloperów. Za kreatywną prezentację produktów na stoisku nagrodzeni zostali architekci z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i firma Kryształowy Świat z Libiąża. Nagrody wręczał m.in. burmistrz Grzegorz Watycha.

 

13 maja

Młodzież nowotarskich szkół średnich miała okazję wziąć udział w wyjątkowym koncercie Michała Wierby pt. „New Musicology: Kreatywność, media i muzyka”. Michał Wierba to polski pianista, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki oraz laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Ma na swoim koncie ponad 600 zagranych koncertów i ponad 20 nagranych albumów oraz współpracę z najważniejszymi muzykami polskiej i światowej sceny muzycznej. Jest prekursorem wykorzystania w Polsce ROLI Seaboard, nowoczesnego instrumentu elektronicznego.

 

13 maja

XI Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych pt. „Zdrowie gwarantem jakości życia” odbyła się na PPWSZ. Organizatorem wydarzenia był Instytut Nauk o Zdrowiu. Gośćmi honorowymi spotkania byli przedstawiciele reprezentacji polskiej AMP Futbol oraz David Struzik, instruktor FDM. W programie znalazło się ponad 70 wystąpień, w których wzięło udział około stu uczestników z polskich i zagranicznych uczelni. Wykłady i prelekcje podzielono na panele, które dotyczyły fizjoterapii, części medycznej i pielęgniarskiej. W programie znalazł się między innymi pokaz i konkurs z zakresu RKO, które prowadzili mgr Justyna Adamczuk i lic. Krzysztof Guzik.

 

14 maja

Odbyło się spotkanie promujące i podsumowujące dotychczasowe prace w ramach projektu Podhalańska Biblioteka Cyfrowa. Celem projektu jest digitalizacja i upowszechnienie najcenniejszych materiałów książkowych, czasopiśmienniczych, fotograficznych i kartograficznych stanowiących dorobek kulturalny Podhala. Autorzy projektu chcą, aby materiały – często unikatowe w skali regionu i całego kraju, trudno dostępne, a nieraz praktycznie nieosiągalne dla potencjalnego odbiorcy – znalazły się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu. Prace nad projektem są w toku i potrwają do końca 2019 r. Na jego potrzeby przy Bibliotece Uczelnianej PPWSZ w Nowym Targu utworzono Pracownię Digitalizacji, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie służące do opisu, skanowania, obróbki cyfrowej oraz archiwizacji materiałów. Zakłada się, że w wyniku projektu w cyfrowy świat zostanie przeniesionych około 120 publikacji zwartych i czasopism oraz blisko 3000 zdjęć dotyczących szeroko pojętego Podtatrza. Zdigitalizowane obiekty będą udostępnione na platformie administrowanej przez partnera projektu PBC – Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach realizowanego przez nią projektu Małopolska Biblioteka Cyfrowa. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Kierownikiem projektu jest dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPWSZ.

 

14 maja

Grupa Regionalna „Milusioki” świętowała 10-lecie istnienia. Milusioki to dzieci i młodzież z Publicznego Gimnazjum -UZ, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej nr 9 -UZ przy Zespole Placówek Szkolno-Opiekuńczo Wychowawczych w Nowym Targu, które uczą się śpiewów i tańców z regionu Podhala, Spisza i Orawy, kultywując tradycje ludowe, zwyczaje i obrzędy tych regionów. Opiekunkami Grupy Regionalnej „Milusioki” są Renata Knap, Anna Szewczyk i Teresa Jagoda. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele NSPJ, a następnie goście Milusioków mogli podziwiać ich występy na scenie nowotarskiego MOK-u.

15 maja

Uczestnicy Laboratorium Sztuki zaprosili na wystawę swoich prac pt. „Monotypia”. Ten rodzaj techniki graficznej doskonalili oni na zajęciach przez ostatni rok, dzisiaj postanowili się pochwalić efektami. A te są niesamowite. Goście odwiedzający wystawę w MOK-u byli pod dużym wrażeniem prac.

17 maja

Tegoroczne Juwenalia Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbywały się pod hasłem „Studencka Hurnawica”. Po tradycyjnym przemarszu studentów, wykładowców i władz uczelni na nowotarski rynek rozpoczęła się zabawa. Wielu studentów zdecydowało się na przebrania. Po oficjalnych przemówieniach burmistrz Grzegorz Watycha oddał studentom klucze do miasta, życząc im dobrej i bezpiecznej zabawy. Na scenie można było zobaczyć m.in. zespoły She&They oraz Pogwizdani. Odbywały się również liczne konkursy i pokazy. Jedną z atrakcji imprezy było ustanowienie rekordu Polski w stworzeniu największego kolażu, tj. kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Tradycyjnie już odbyły się też wybory Super Studenta, Studentki i Wykładowcy. Gwiazdą wieczoru był DJ C-BooL.

 

18 maja

Tegoroczna Noc Muzeów była nostalgiczna, pełna wspomnień, ale przede wszystkim miała charakter patriotyczny. Odbyło się wiele wydarzeń, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie. W organizację tego projektu w naszym mieście zaangażowało się w tym roku wiele instytucji. Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła na wystawę zabytkowych podręczników i przyborów szkolnych. Można było się przenieść do czasów, kiedy łacina i greka były przedmiotami szkolnymi. MCK Sokół i Galeria BWA Jatki przygotowały wystawę „Manifest ceraty” Andrzeja Dziubka – NABBA, a także warsztaty „coś z niczego”, które poprowadziła Maria Mrożek. Wieczorem można było obejrzeć Art Trailer i Booktrailer – prezentację filmów krótkometrażowych wykonanych przez młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej. Na zakończenie zaproponowano wyjątkowy koncert jazzowy w wykonaniu Maurizia Di Paoli – gitara, Konrada Basiuka – kontrabas. Swoją ofertę skierowaną zwłaszcza do rodzin z dziećmi przygotowało Muzeum Drukarstwa, gdzie oprócz zwiedzania stałej ekspozycji można było wziąć udział w warsztatach typograficznych, grze edukacyjnej, zrobić własną książkę oraz zobaczyć wystawę filatelistyczną „100 lat niepodległości… i co dalej?”. Bursa Gimnazjalna im. dr. Jana Bednarskiego zaprosiła na wernisaż wystawy „Moje spotkania z kulturą”, przedstawienie „Doktor Bednarski i Górale” wg scenariusza Marii Ciężobki w wykonaniu uczniów I LO w Nowym Targu oraz wieczorek autorski Barbary Balickiej „Moje wiersze, moje malowanie”. Można także było zwiedzać Schron w Urzędzie Miasta – Izbę zimnej wojny i socjalizmu. Jednak główne obchody Nocy Muzeów odbyły się w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego. Po uroczystym otwarciu zwiedzający mogli skorzystać z kuratorskiego oprowadzania po wystawie „Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Odbyła się także prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „73 Pułk Piechoty z Katowic” i Muzeum Śląskiego Września 1939 r. oraz prezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu. Dla zainteresowanych historią przygotowano spotkanie z dwoma ciekawymi pozycjami wydawniczymi – książkami: Jacka Palucha „1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Zarys dziejów i trwałość pamięci” oraz Stanisława Korusiewicza „Apel podhalański. Słownik biograficzny żołnierzy zmobilizowanych przez 1 Pułk Strzelców Podhalańskich w sierpniu i wrześniu 1939 r.”. Podczas wieczornej części można było wysłuchać koncertu Agnieszki Banaś pt. „Moja przystań”, a na zakończenie zobaczyć film komediowy z 1938 r. pt. „Paweł i Gaweł” w reżyserii Mieczysława Krawicza. Na płycie rynku przed ratuszem przez cały czas trwania imprezy odbywały się wydarzenia towarzyszące, m.in. prezentacja polskiego czołgu rozpoznawczego TKS, armaty ppanc. kal. 37 mm wz. 1937 oraz dioramy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „73 Pułk Piechoty z Katowic” i Muzeum Śląskiego Września 1939 r., kiermasz książki historycznej i turystycznej. To była niezapomniana noc, przesycona historią, tradycją i wspomnieniami, światem, którego już nie ma; to była również okazja, aby na nowo poznać to, co nas kształtuje – tradycję i historię.

 

21 maja

Na nowotarskim rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczysta defilada prowadzona przez Orkiestrę Dętą OSP w Rabce-Zdroju zaprowadziła zebranych gości pod ratusz, gdzie odbyły się oficjalne przemówienia. W uroczystościach wzięli udział dowódcy i strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch i poseł Edward Siarka, starosta Krzysztof Faber i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz wójtowie gmin z powiatu nowotarskiego. Swoim podwładnym za pracę i wierną służbę, odwagę i niezwykłą solidarność, za tworzenie zespołu w najcięższych okolicznościach dziękował komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak. Poświęcono również sprzęt specjalistyczny, zakupiony w ostatnim roku. Później nadszedł czas na wręczenie medali i awansów na wyższe szczeble. Po oficjalnych uroczystościach można było obejrzeć przygotowaną specjalnie z tej okazji przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego niewielką ekspozycję poświęconą historii Straży Ogniowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

 

21 maja

Na stadionie obok Hali Sportowej Gorce odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w czwórboju. W zawodach wystartowało 60 uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 11 w Nowym Targu. Rywalizowano w czterech konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na dystansie 600 m dziewczynki i 1000 m chłopcy. Wśród dziewcząt rywalizację drużynową wygrała Szkoła Podstawowa nr 5, wśród chłopców najlepsza okazała się reprezentacja z SP 2.

 

22 maja

Na co dzień nie zawsze pamiętamy o ich pracy, o niebezpieczeństwie, jakie ze sobą niesie. A dla nich to nie tylko zawód, to misja, obowiązek. Walka z żywiołem, który potrafi być bezlitosny, strach, który nie ma prawa się pojawić w decydującym momencie, a jednak czasami jest, bo to po prostu ludzkie. Profesjonaliści, odważni, bezkompromisowi jeśli chodzi o ratowanie życia, zawsze gotowi nieść pomoc. Strażacy. Dziś w holu nowotarskiego MOK-u otwarto wystawę fotograficzną poświęconą właśnie im. Zdjęcia Michała Adamowskiego pokazują potęgę żywiołu, trud, siłę, ale także bezsilność i zmęczenie. Akcje gaśnicze oraz inne zdarzenia, do których są wzywani, na przepięknych i bardzo emocjonalnych zdjęciach zachwycają. Można dostrzec tam nie tylko hart ducha, szybkie decyzje, ruch, energię, ale także bardzo ludzką twarz tego zawodu, którego częścią jest niebezpieczeństwo, cierpienie. Chwile uchwycone w niezwykły sposób sprawiają, że ta wystawa to jednocześnie hołd, ale i doskonały obraz tego trudnego zawodu.

 

23 maja

Odbyło się spotkanie samorządowców z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Tematem rozmów z ministrem były kwestie dotyczące finansowania zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Spotkanie zorganizowała posłanka Anna Paluch. Wzięło w nim udział około 30 samorządowców, m.in. wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

 

24 maja

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za zasługi dla obronności kraju”. Wojskowy komendant uzupełnień pułkownik Paweł Wójcik przy udziale starosty Krzysztofa Fabera i urzędującego członka zarządu powiatu nowotarskiego Karola Skrzypca wręczył medale rodzicom, którzy wychowali troje i więcej synów na wzorowych żołnierzy.

 

24–26 maja

We Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Świata Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc. Nowotarską komendę reprezentował kom. Stanisław Gąsienica-Samek, który w klasyfikacji indywidualnej zdobył brązowy medal. Policjant pokonał 25 zawodników, startując w kategorii wagowej 90 kg; podniósł ciężar 185 kg, w drugim podejściu 190 kg, a w trzecim siłował się ze 195 kg na sztandze. Dodatkowo wygrał klasyfikację dla najlepszego zawodnika zrzeszonego w International Police Association (IPA).

 

25 maja

To była rowerowa sobota. Od kilku już lat nasze miasto jest miejscem przyjaznym dla amatorów dwóch kółek; piękne trasy, doskonała infrastruktura i ciągle nowe projekty przyciągają w nasze okolice rowerzystów z całego kraju, a także z zagranicy. Dzisiejszą imprezę pod nazwą „Rodzinne rajdy rowerowe” zorganizowano w ramach wojewódzkiego projektu aktywności rowerowej. Przygotowane zostały trzy trasy: 14, 45 i 54 km, tak że każdy mógł wybrać coś dla siebie. Różny stopień trudności, różna kondycja, amatorzy i półprofesjonaliści sprawdzili dziś swoje możliwości. Oprócz wyścigów organizatorzy przygotowali także konkursy, warsztaty, koncerty i rodzinny piknik.

 

25 maja

Spółdzielczy Dom Kultury w Nowym Targu zorganizował koncert połączony z otwarciem wystawy „Kochamy nasze mamy”. Gwiazdą wydarzenia był zespół iNTarg Blues. Przez półtorej godziny zebrana w sali widowiskowej publiczność miała przyjemność obcowania z bluesem w najlepszym wykonaniu. Usłyszeć można było nie tylko kompozycje zespołu, ale również klasyki gatunku. Gościnnie na scenie pojawił się Marcin Stawicki, instruktor SDK, który zagrał na harmonijce ustnej. W holu wyeksponowano rysunki wykonane na zajęciach plastycznych prowadzonych w SDK. Taki muzyczno-plastyczny prezent na pewno przypadł do gustu obecnym na wydarzeniu mamom. Było to również piękne podziękowanie za ich codzienny trud i wielką miłość, którą ofiarują nam każdego dnia.

 

26 maja

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowała ponad połowa nowotarżan. Wyniki w naszym mieście prezentowały się następująco:

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 5981 głosów – 51,80%

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni – 3578 – 30,99%

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 612 – 5,30%

Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia – 547 – 4,74%

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 – 531 – 4,60%

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS – 129 – 1,12%

Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 110 – 0,95%

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polexit – Koalicja – 59 – 0,51%.

 

26 maja

W Parku Miejskim odbyła się 13 edycja Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku mogliśmy podziwiać zmagania dziewięciu zespołów. Festiwal rozpoczął uroczysty przemarsz orkiestr z rynku do parku. Cieszył się on takim powodzeniem, że spotkane po drodze osoby z chęcią przyłączały się do pochodu. W tegorocznym Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych wzięły udział orkiestry dęte z Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Trzebuni, Krościenka nad Dunajcem, Lipnicy Wielkiej, Ochotnicy, Łapsz Niżnych oraz big bandy z Nowego Targu i Jabłonki. Koncerty odbywały się w altanie Parku Miejskiego, a muzyków oceniała komisja w składzie: Waldemar Groń (doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych), pułkownik Bernard Król (muzyk, były naczelnik i I dyrygent Orkiestry SG) i kapitan Stefan Żuk (były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu).

 

26 maja

Podczas 109 Krakowskiego Salonu Poezji wystąpili Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus. Małżeństwo aktorów zaprezentowało zebranej w ratuszu publiczności „Dancing” z poezją K.I. Gałczyńskiego. Było romantycznie, nostalgicznie, nastrojowo. Sama poezja Gałczyńskiego tworzy niezwykły klimat, a do tego doszła mistrzowska interpretacja. Taniec, śpiew, recytacja – wszystko na najwyższym poziomie. Goście wydarzenia mieli szansę zobaczyć niesamowity minispektakl, który na długo zapada w pamięć.

 

27 maja

Odbył się wernisaż wystawy 44 Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Matka w oczach dziecka”. Jak co roku w Powiatowym Centrum Kultury rozdano także nagrody wyróżnionym w konkursie.

 

28 maja

Odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu, podczas której wybrano nowego prezesa zarządu oddziału. Został nim Marcin Domin, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu, wybrany na pięcioletnią kadencję. Zastąpił on na stanowisku dotychczasową szefową ZNP Romualdę Prośniak. Wręczono również najwyższe odznaczenie związkowe – Złotą Odznakę ZNP. Otrzymali je: Marcin Domin, Ewa Groblicka, Teresa Domin, Alicja Chamuczyńska i Katarzyna Domin. Szczególne podziękowania i Złotą Odznakę ZNP odebrał z rąk Romualdy Prośniak wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch za wspieranie działań oświatowych w gminie. Honorowymi gośćmi konferencji byli: prezes Okręgu Małopolskiego ZNP Grażyna Ralska oraz wójt Jan Smarduch.

 

29–31 maja

Przez trzy dni nowotarski MOK stał się małą Kanadą, a to za sprawą trwających tam Spotkań z Kulturą Kanady. To powrót do cyklu spotkań z kulturą danego kraju i regionu, jakie swego czasu regularnie odbywały się w MOK-u, znajdując swoich stałych odbiorców. Gości na otwarciu powitał dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Na początek można było obejrzeć film biograficzny „Maudie”. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Kokoszkowa przygotowali prawdziwie „kanadyjski” poczęstunek. Były naleśniki z syropem klonowym i meat balls z żurawiną. Przez trzy dni oprócz pokazów filmowych można było wziąć udział w spotkaniach tematycznych, m.in. z Michałem Markietą „Mój kraj to nie tylko kraj, to zima, to hokej” czy z Iwoną Machnik „Moja Kanada”. Dla

dzieci przygotowano warsztaty z „kanadyjskim Misiem Uszatkiem” w roli głównej.

 

30 maja

Na nowotarskim rynku odbył się V Piknik Zdrowia zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, jubileuszu 100-lecia służb sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych, m.in. pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiaru ciśnienia w oku, porad dietetycznych, porad podologa, dermatologa, bezpłatnych terapii manualnych i konsultacji z fizjoterapeutą, bezpłatnych zabiegów kosmetycznych i konsultacji z kosmetologiem. Studenci ratownictwa medycznego z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wyjaśniali procedury postępowania w chwili zagrożenia życia i zdrowia. Zaprezentowali ponadto zadania ratownika medycznego oraz jego rolę w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewnił konsultacje i porady lekarskie. Można było również oddać krew. Przedstawicielki Nowotarskiego Alarmu Smogowego przygotowały prezentację o smogu i zagrożeniach, jakie niesie. Podhalańskie Amazonki prowadziły warsztaty samobadania piersi. Na specjalnie przygotowanych stoiskach zakupić można było tradycyjne wyroby nowotarskich i podhalańskich przedsiębiorców. Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe propagowało wiedzę o ochronie przyrody oraz rozdawało sadzonki drzew. Na scenie natomiast przez cały czas trwały występy artystyczne, m.in. zespołu The Strangers. Nie zabrakło także konkursów i zabaw dla najmłodszych.

 

31 maja

W MOK-u odbyło się otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Dąbrowskiej. Fotografie będące pamiątkami z podróży po różnych krajach europejskich wprowadziły gości w wakacyjny, beztroski nastrój. Dla zgromadzonych wystąpił zespół Hyrni kierowany przez Macieja Warpechę. Na wszystkich czekał również poczęstunek. Wystawę można było oglądać do połowy czerwca.

 

***

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Nowego Targu otrzymała na wyposażenie samochód średni ratowniczo-gaśniczy do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie. Samochód na podwoziu Iveco Eurocargo z układem napędowym 4 × 4, o mocy silnika 235 kW, z zabudową produkcji PS Szczęśniak i zbiornikiem mieszczącym 2500 l wody jest wyposażony między innymi w system piany sprzężonej CAFS, przenośne działko wodno-pianowe sterowane elektrycznie oraz w sprzęt przeznaczony do gaszenia pożarów w lasach. Zakup został współfinansowany w ramach projektu pod nazwą „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I” przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

 

***

Nowotarskie Szarotki mają nowego trenera. Kanadyjczyk Phillip Barski podpisał z zespołem kontrakt na dwa lata. Zastąpił na tym stanowisku Fina Tomasza Valtonena. Nowy trener urodził się 8 czerwca 1979 r. w Richmond Hill w kanadyjskiej prowincji Ontario. Grał w akademickich drużynach. Jako trener zadebiutował w sezonie 2012/2013 w lidze OJHL, pełniąc funkcję asystenta w Pickering Panthers. Kolejne sezony spędził jako asystent (odpowiedzialny za wideo) w York University i Brampton Beast. W sezonie 2017/2018 był asystentem trenera Pata Curcio i Fina Kai Suikkanena we włoskiej drużynie HC Bolzano.


Czerwiec

1 czerwca

Ten dzień bez wątpienia należał do dzieci. Park Miejski z okazji Dnia Dziecka przeobraził się w wielki park rozrywki. Na scenie zobaczyć można było występy taneczne i solowe, m.in. Akademii Tańca, Studia Piosenki „Septyma”, Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Śwarni”, zespołu Party-tura, Studia Tańca „Javonelis” z Litwy oraz dziecięco-młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego „Kauškutis”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem wystąpiły ze spektaklem teatralnym „Kiedyś było jakoś fajniej” z opiekunami Martą Sadową-Chorąży i Martą Harbut. Pośród alejek parkowych krążyli: kataryniarz, szczudlarze, magik wykonujący imponujące sztuczki, akrobaci i inni członkowie grupy cyrkowej z Warszawy. Nie zabrakło dmuchanych zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, tyrolek. Amatorzy zawodów sportowych mogli spróbować swoich sił w Bubble Soccer, szachach plenerowych, siatkówce, w grze boule przygotowanej przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zawodach deskorolkowych i hulajnogowych, które przygotował Piotr Tokarczyk. Na warsztatach prowadzonych przez Mini Akademię najmłodsi poznawali kolory cyrku. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu przygotowała natomiast warsztaty z animacji poklatkowej, podczas których uczestnicy mogli stworzyć film o swoim własnym cyrku. Nie zabrakło straganów z pysznym jedzeniem, słodkościami, zabawkami. Moc wrażeń i emocji czekało zarówno na dzieci, jak i na rodziców, którzy w ten dzień wybrali się do Parku Miejskiego. Głównym pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Urząd Miasta. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz miejskich, m.in. burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg oraz radni miejscy.

 

1 czerwca

Klub Strzelecki Szarotka Nowy Targ z okazji Dnia Dziecka zorganizował I Strzelecki Piknik Rodzinny. Ideą imprezy, która odbyła się na strzelnicy LOK im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu, była popularyzacja strzelectwa sportowego jako bezpiecznej, rodzinnej aktywności, w której brać mogą udział dzieci już od najmłodszych lat. Podczas imprezy zbierano datki na cel charytatywny – operację i leczenie dla małej Asi. Pogoda dopisała, a samo wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Oprócz możliwości spróbowania swoich sił w strzelectwie sportowym można było także wziąć udział w różnych konkursach i zabawach, skorzystać ze zjazdu na tyrolce, treningu samoobrony czy przejażdżki zabytkowymi samochodami. Przygotowano także warsztaty „Moja Mała Ojczyzna”. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć wystawy: broni i umundurowania przygotowaną przez pasjonatów militariów oraz „Koń a sprawa polska” przygotowaną przez PTH oddział Nowy Targ.

 

2 czerwca

Na miejskiej pływalni odbył się Otylia Swim Tour, czyli cykl szkoleń prowadzony przez Fundację Otylii Jędrzejczak. Impreza zagościła w naszym mieście po raz drugi. Sponsorem głównym nowotarskiej edycji po raz kolejny została Grupa Autoremo. Zainteresowanie warsztatami z Otylią Jędrzejczak, pływaczką i mistrzynią olimpijską, było bardzo duże. Najpierw na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 11 nasza mistrzyni zaprezentowała ekipę profesjonalnych trenerów, którzy poprowadzą zajęcia. Był także wykład, a następnie dzieci wzięły udział w treningu ogólnorozwojowym. Warsztaty oraz zajęcia pływackie, podczas których można było się nauczyć czterech stylów pływackich, skoków do wody i nawrotów, prowadzone były na pływalni miejskiej MCSiR Nowy Targ. Dla rodziców przygotowano wykłady oraz rozmowy z trenerami i psychologami.

 

2 czerwca

Przy parafii św. Jana Pawła II zorganizowano Parafialny Festyn Rodzinny. Był to jeden z projektów, który zwyciężył w ramach nowotarskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Dzięki temu dofinansowaniu większa część atrakcji była darmowa. Atmosfera festynu była bardzo pogodna, wesoła. Cieszył się on dużym zainteresowaniem zwłaszcza rodzin z dziećmi. Na scenie zaprezentowali się m.in. uczniowie „Jedenastki”, zespół regionalny Mali i Młodzi Hyrni, parafialna schola, nowotarscy Boliwijczycy, czyli Ahaju Fusion, oraz Bogusław Ćwiertnia z zespołem Heavy Way. Odbył się również pokaz zumby prowadzony przez Kasię Wójcik z Fitness&Fun. Nie zabrakło loterii fantowej, w której można było wygrać wspaniałe nagrody, m.in. trzy rowery. Były dmuchańce, malowanie buziek, jazda na kucykach, brokatowe tatuaże, wata cukrowa, lody, grill, domowe ciasta, pokazy sprzętu strażackiego i GOPR. Dochód z festynu i loterii fantowej został przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego dla dzieci i młodzieży z parafii.

 

4 czerwca

„30-lecie pierwszych wolnych wyborów z dnia 4 czerwca 1989 roku” – taki tytuł miała wystawa otwarta dzisiaj na nowotarskim rynku. Instalacja plenerowa składająca się z pięciu tablic miała za zadanie przypomnienie czasów, kiedy Polacy po raz pierwszy po wielu latach komunizmu zagłosowali w wolnych wyborach. Można było obejrzeć słynne plakaty wyborcze, m.in. z Garym Cooperem, plakat Solidarności, która rośnie jak młoda trawa i zakwita, zdjęcie i plakat Stanisława Żurowskiego, zdjęcie z wiecu wyborczego uwieczniające wszystkie osoby, które startowały w wyborach z tego terenu. Po otwarciu wystawy uczestnicy tamtych wydarzeń opowiedzieli o tym, co się działo, jak oni pamiętają tamte chwile i czym było dla nich to historyczne wydarzenie. Wśród wspominających byli m.in. Roman Dzioboń, który był wtedy w Komitecie Obywatelskim, Piotr Ochwat – także KO, Jan Smarduch, działający wtedy w Solidarności Rolników, poseł Andrzej Czerwiński, Marcin Ozorowski. Każdy, kto brał udział w spotkaniu, także mógł dodać coś od siebie. Stanisław Apostoł wyrecytował wiersz Jacka Kaczmarskiego. Głównym inicjatorem i organizatorem spotkania był Maciej Jachymiak.

 

4 czerwca

Przedszkolaki z nowotarskich placówek wzięły udział w tradycyjnym koncercie Dzieci Dzieciom. W tym roku odbyła się już 17 edycja imprezy. Na scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkoli nr 2 i 4, Przedszkola Specjalnego przy ZPSWO i przedszkoli niepublicznych: Liwlandia, Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Słonecznego Przedszkola, Lokomotywy, Fiku Miku i Wesołego Korowodu. Było kolorowo, radośnie, czuć było zbliżające się lato i wakacje. Dla najmłodszych nowotarżan to ogromne przeżycie, mogą jednak zawsze liczyć na wsparcie swoich opiekunów, nauczycieli i rodziców. Na zakończenie zabrzmiała piosenka z wymownym refrenem: „Jesteśmy dziećmi, chcemy miłości! Jesteśmy dziećmi, chcemy radości! Chcemy, by często tulono nas i żeby miło płynął nam czas…”.

 

7 czerwca

W Galerii Jatki odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Arkadiusza Walocha pt. „Jan Paweł II – Obecność Nieobecności”. Wystawa wpisywała się w obchody 40 rocznicy wizyty papieża w naszym mieście. Artysta urodził się w Poznaniu. Ukończył ASP w Krakowie. Pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w zakopiańskim „Kenarze”. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek.

 

7–9 czerwca

W Nowym Targu odbył się etapowy kolarski wyścig szosowy Nowy Targ Road Challenge. Wyścig składał się z trzech etapów: I etap – indywidualna jazda na czas 11,6 km, Knurów – Ochotnica Górna, II etap – wyścig ze startu wspólnego 102,7 km, start i meta w Nowym Targu (ul. Grel), III etap – wyścig ze startu wspólnego 106,3 km, start i meta w Dursztynie. Miasteczko zawodów zlokalizowane było na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej. Impreza dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W wyścigu mogło wziąć udział 300 zawodników, gdyż taki limit ustanowiono. Podczas drugiego etapu odbyły się również zawody rowerowe dla dzieci z roczników 2004–2015. Dla dzieci nieuczestniczących w wyścigu przygotowano animacje, zabawy, konkursy, japońskie stoisko origami, pokaz dużych baniek mydlanych, malowanie twarzy. Przed i w trakcie zawodów można było bezpłatnie sprawdzić stan techniczny roweru i dokonać regulacji na stoisku serwisowym, które znajdowało się na stadionie. Wśród dzieci wystartowało 116 zawodników. Nowością w tym roku był wyścig na rowerach biegowych dla najmłodszych, w którym wystartowało 25 małych kolarzy. Wyścig toczył się pod hasłem „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. Zwycięzcy na podium otrzymali puchary i nagrody. Pośród pozostałych dzieci rozlosowano atrakcyjne nagrody. Nowotarska policja prowadziła akcję Bezpiecznie na Rowerze, która uczyła dzieci bezpieczeństwa i zasad poruszania się po drogach.

 

9 czerwca

Na nowotarskim rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 40 rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Nowym Targu. 8 czerwca 1979 r. na nowotarskim lotnisku odprawiono uroczystą mszę św., która zgromadziła tłumy wiernych z całego Podhala. Wizyta w naszym mieście 40 lat temu była częścią pierwszej pielgrzymki, jaką Karol Wojtyła odbył do Polski po wyborze go na papieża. W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe, wojsko, przedstawiciele ważnych instytucji i organizacji oraz duchowni. Przed mszą procesja eucharystyczna wniosła na rynek relikwie św. Jana Pawła II z parafii pod wezwaniem tego świętego. Mszę św. odprawił arcybiskup Marek Jędraszewski. W procesji z darami szli między innymi przedstawiciele zespołu Hyrni i Związku Podhalan, niosąc wyroby regionalne, Mali Śwarni z owocami, wychowankowie ośrodka specjalnego przynieśli wykonaną przez siebie rzeźbę Jana Pawła II, strażacy-ochotnicy z Kowańca – oscypki, delegacja mieszkańców złożyła góralski serdak. Od Rady Miasta przekazano stułę, a od burmistrza – książkę wydaną z okazji jubileuszu. Młodzież nowotarska niosła wino i chleb. Po zakończeniu mszy odbyły się koncerty zespołów regionalnych Hyrni i Mali Śwarni, Studia Piosenki „Septyma” i chóru UTW. Wystąpiła także Mała Armia Janosika. Uroczystości zakończyło wykonanie Kantaty dla Papieża „Samotni jak gwiazdy” z udziałem chórów Gorce i Echo Gorczańskie oraz projekcja dokumentalnego zapisu homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. Rynek wypełniony był po brzegi wiernymi, niektórzy wspominali wydarzenia sprzed 40 lat, inni, przyprowadzeni przez babcie czy rodziców, mieli okazję spotkać się z historią nie tylko naszego kraju, ale również naszego miasta. Atmosfera była podniosła i pełna nostalgii.

 

***

W obchody 40 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu aktywnie włączyło się również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. W ratuszu miejskim znajduje się wystawa stała zatytułowana: „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność”. Powstała w październiku 2011 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Marka Fryźlewicza. Na ekspozycję składa się szereg cennych pamiątek, niejednokrotnie o wysokich walorach artystycznych, oraz szereg relikwii drugiego stopnia (przedmiotów, z którymi święty miał fizyczny kontakt ciągle lub przez dłuższy czas). W roku jubileuszowym środki przyznane muzeum przez burmistrza miasta Grzegorza Watychę pozwoliły na gruntowny remont i zmodernizowanie Sali Papieskiej, dzięki czemu odzyskała swój pierwotny blask; zostały również dodane elementy systemów do wieszania obrazów. Ekspozycję uzupełniono o nowe cenne pamiątki przekazywane przez lata do Muzeum Podhalańskiego przez mieszkańców, artystów i ludzi kultury. Przed obchodzonymi w tym roku uroczystościami wystawa wzbogaciła się o kolejny eksponat – akwarelę z podobizną Jana Pawła II autorstwa Arkadiusza Walocha, legendarnego pedagoga „Kenara”, artysty związanego z Zakopanem. Z okazji uroczystości przygotowano także cztery wystawy czasowe. We współpracy z Markiem Borowiczem z Nowego Targu opracowano wystawę filatelistyczną pt. „Święty Papież Jan Paweł II w filatelistyce polskiej i zagranicznej ze zbiorów Marka Borowicza. W 40 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu (1979–2019)”. Druga wystawa powstała dzięki Julianowi Boroniowi z Zaskala, który udostępnił wspaniałą kolekcję medali, monet, plakatów, afiszy oraz walorów filatelistycznych pochodzących z niemal wszystkich zakątków świata, a także dzięki nowotarżaninowi Wojciechowi Malinowskiemu, który przekazał do muzeum cenne materiały historyczne. Trzecią wystawę zatytułowaną „Jan Paweł II – Święty Przyjaciel” przygotowała Barbara Wiśniowska. Ostatnią, czwartą już ekspozycję pt. „Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu w dokumentach i na fotografii” opracował Robert Kowalski. Na wystawie znalazły się unikatowe zdjęcia i dokumenty związane z pobytem Jana Pawła II w Nowym Targu pochodzące ze zbiorów: Elżbiety Łabuzek, Zofii Sokołowskiej, Jacentego Rajskiego, Jana Sieczki, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Dopełnieniem tej części ekspozycji była drewniana makieta ołtarza papieskiego wykonana w skali 1:25 przez Jana Sieczkę z Szaflar z okolicznościową dedykacją: „Z miłości do Ojca Świętego Jana Pawła II w 40 rocznicę pobytu papieża w Nowym Targu dla pokolenia moich dzieci i wnuków”. Z okazji 40 rocznicy wizyty papieża w naszym mieście Muzeum Podhalańskie przygotowało również okolicznościowe walory: trzy kartki pocztowe z wizerunkiem Ojca Świętego oraz zaprojektowany przez Gabriela Wolskiego pamiątkowy stempel czy pamiątkowe bezpłatne bilety wstępu. Wystawiona została również Księga Pamiątkowa. Przez cały czerwiec Sala Papieska dostępna była bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających. Wystawie towarzyszyły warsztaty edukacyjne zatytułowane: „Pocztówka z podróży ze Świętym Janem Pawłem II”.

 

11 czerwca

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się pokaz filmu pt. „Póki pamięć o Nich żyje, czyli rzecz o Konfederacji Tatrzańskiej” w reżyserii Stanisława Apostoła.

 

12 czerwca

W Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W centrum dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z różnych dziedzin, m.in. artystycznych, muzycznych, modelarskich, szachowych. Podsumowano działalność PCK w minionym roku, następnie urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec wręczył dzieciom i młodzieży nagrody oraz dyplomy za systematyczne i długoletnie uczestnictwo w zajęciach.

 

14 czerwca

Album „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II” powstał dwa lata temu i czekał na swoją premierę specjalnie aż do obchodzonych w tym roku uroczystości związanych z 40 rocznicą wizyty papieża w Nowym Targu. Autorka Ludmiła Figiel pracowała nad książką rok. Album składa się z jedenastu rozdziałów, w które wplecione są kalendaria, szczegółowo dokumentujące historyczne wydarzenia – te mniejsze i większe – związane z Janem Pawłem II. Inicjatorką powstania tej niezwykłej pozycji była naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Katarzyna Put, a środki na ten cel pozyskano w ramach unijnego projektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Nowy Targ – Kieżmark”. Album jest częściowo dwujęzyczny. Trzy pierwsze rozdziały publikacji dotyczą lat sprzed wyboru Karola Wojtyły na papieża, kolejne rozdziały dotyczą wielkich wydarzeń z 8 czerwca 1979 r., ale także 7 czerwca 1997 r. w Ludźmierzu oraz okresu żałoby po 2 kwietnia 2005 r. Ostatni rozdział poświęcony jest wizytom nowotarżan u Papieża. Niewątpliwym atutem publikacji są zdjęcia, które wybrane zostały nie tylko przez autorkę, ale również przez Katarzynę Put i Iwonę Króżel z Wydziału Promocji Urzędu Miasta. Zdjęcia wykorzystane w albumie to zarówno pamiątki przekazane przez nowotarżan, jak i te wybrane w konkursie „Moje spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II”. Skład i opracowanie graficzne przygotował Arkadiusz Morawski. Gabriel Wolski na prośbę autorki namalował obraz inspirowany tekstem „Pokój z widokiem na Tatry”. Jego fragment znalazł się na projekcie okładki, a sam tytuł zaczerpnięty został z jednego z wpisów do księgi kondolencyjnej. Recenzentami książki byli ks. dr hab. Władysław Zarębczan i dr hab. Anna Mlekodaj. Dzisiejsza promocja albumu w nowotarskim MOK-u zgromadziła tłum gości. Oprócz rozmowy o powstawaniu publikacji publiczność mogła obejrzeć prezentację multimedialną. Wręczono również pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe uczestnikom konkursu fotograficznego. Na zakończenie odbył się koncert rodziny Cudzichów. Podczas całego spotkania nie zabrakło podziękowań i momentów wzruszeń.

 

16 czerwca

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu zaprosiła na Festyn Rodzinny, który odbył się na terenie szkoły. Wszystkich gości przywitał dyrektor szkoły Paweł Zych, a następnie rozpoczęła się zabawa. Były m.in. pokazy taneczne zespołów dziecięcych ze szkoły, przedstawienie w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego „Bajka z życzeniami”, pokaz sztuk walki oraz muzyczne popisy uczniów. Nie zabrakło burmistrza miasta Grzegorza Watychy, który w krótkim przemówieniu zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy, jednocześnie dziękując za zorganizowanie tego wydarzenia. Odbyło się także losowanie nagród w loterii oraz koncert Pawła Gryca (finalisty 11 edycji programu muzycznego „Must Be The Music”). Wieczorem na dyskotekę zaprosił DJ Robak. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy Grupy Podhalańskiej GOPR, Straży Pożarnej, Policji, Laboratorium Chemiczne, fotobudka, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnie oraz zabawki dmuchane, loty balonem, malowanie twarzy, animacje balonowe, konkursy plastyczne, rodzinne gry i zabawy sportowe.

 

17 czerwca

Komendant powiatowy policji w Nowym Targu przedstawił radnym podsumowanie pracy policji w ubiegłym roku. Statystyki wykrywalności wykroczeń i przestępstw znajdują się na zadawalającym poziomie. Obecny komendant został powołany na stanowisko dopiero cztery miesiące temu, dlatego też szczegółową prezentację przedstawił jego zastępca, kom. Zbigniew Zacher. Zaprezentował on działanie nowotarskiej KPP, zwracając szczególną uwagę na akcje związane z profilaktyką. Policjanci odpowiadali także na pytania radnych i wysłuchali zgłaszanych przez nich problemów dotyczących poprawy bezpieczeństwa w mieście.

 

18 czerwca

Przed zakończeniem roku szkolnego w Miejskim Ośrodku Kultury spotkali się uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, aby podsumować rok wytężonej pracy. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, która w tym roku odpowiadała za przygotowanie wydarzenia. Wakacyjny taniec odtańczyło około 40 uczniów. Przedstawienie, które zostało wyróżnione w programie edukacyjnym – konkursie „Odyseja Umysłu” – zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Zespół wraz ze swoimi trenerkami w maju tego roku reprezentował Polskę na finale światowym konkursu w Michigan. Wyjazd możliwy był dzięki wsparciu Urzędu Miasta. Następnie na scenie pojawili się uczniowie nowotarskich szkół podstawowych, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Odebrali oni z rąk burmistrza miasta pamiątkowy dyplom i nagrodę. Osoby do nagrody burmistrza miasta są typowane przez Radę Pedagogiczną i dyrektorów poszczególnych szkół.

 

20 czerwca

Już po raz 78 odbył się w Nowym Targu Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. Kajakarze, kibice i zaproszeni goście stawili się nad Dunajcem, aby wziąć udział w uroczystym rozpoczęciu spływu. Wszystkich powitali burmistrz miasta Grzegorz Watycha oraz komandor spływu Zbigniew Mizerek, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”. A później zawodnicy rozpoczęli zmagania; do pokonania mieli trasę 70 km z Nowego Targu do Łącka (Jazowska). Spływ potrwa do 23 czerwca, ale oficjalne zakończenie imprezy nastąpi wieczorem 22 czerwca w Krościenku nad Dunajcem.

 

21 czerwca

Czas wakacji w naszym mieście rozpoczęło wielkie muzyczne wydarzenie – Przywitanie Lata. Podczas tego koncertu na scenie mogliśmy zobaczyć gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. Wieczór rozpoczęła prezentacja drużyny MMKS Podhale Nowy Targ, a następnie na scenie pojawił się zespół Ostatni w Raju, który swoją energią porwał publiczność, przygotowując ją jednocześnie na kolejne wieczorne koncerty. Zespół gra muzykę w stylu pop/rock/indie. Po nich na scenie zagościła Sarsa, na którą czekała duża część zgromadzonej pod sceną widowni. Wokalistka, która miesiąc temu wydała swoją trzecią płytę, jest jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych artystek polskiej muzyki rozrywkowej. Było kolorowo i rytmicznie, ale podczas wolniejszych utworów można było poczuć klimat nostalgii. Po godzinie 21 natomiast przyszedł czas na coś dla fanów mocniejszego brzmienia. Działający na rynku muzycznym już od 15 lat zespół Afromental rozgrzał publiczność. Charyzmatyczny wokalista o niesamowitej barwie i sile głosu przez ponad półtorej godziny dawał z siebie wszystko. Warto też wspomnieć o niesamowitym zgraniu zespołu i idealnym brzmieniu. Bez zarzutu było także nagłośnienie koncertu. Grupa zaprezentowała swoje największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty. Mieszanka rocka, hip-hopu i cięższych gatunków muzycznych sprawia, że każdy może odnaleźć się w muzyce Afromental; świadczyły o tym także grupy fanów z całej Polski, które można było spotkać na nowotarskim rynku. Następnym gościem Przywitania Lata była Mag Balay, pochodząca z Nowego Targu artystka, która wspólnie ze swoim partnerem Michałem Wierbą, pianistą i kompozytorem, zaprezentowała przedpremierowo swoje nowe utwory w wersji live show. Na koniec dla najwytrwalszych zaplanowano dyskotekę na rynku, która zakończyła się o trzeciej nad ranem. Oby te wakacje były równie ciekawe jak koncert, który je rozpoczął.

 

22 czerwca

Ten wieczór pełen był dawnych, tajemnych, słowiańskich zwyczajów. Nowotarskie Sobótki po raz kolejny wprowadziły uczestników tego wydarzenia w magiczny, niezwykły nastrój. Przepięknie ubrane w białe suknie dziewczęta z wiankami z kwiatów i ziół we włosach, płonące ognisko – obrazek jak ze starodawnych słowiańskich pól. A do tego występy zespołów Małych i Młodych Hyrnych oraz Hyrnych, Małych Śwarnych, Paradnic, wokalistek ze Studia Piosenki „Septyma”, zespołu Wałasi, kabaretu Marusynianki. Na zakończenie odbyło się puszczanie wianków nad rzeką, tradycyjna watra i pokaz sztucznych ogni. Nowotarskie Sobótki zostały zorganizowane już po raz szesnasty, a ich inicjatorem jest miejski oddział Związku Podhalan.

 

24 czerwca

Podczas sesji Rady Miasta burmistrz miasta Grzegorz Watycha otrzymał absolutorium. „Za” opowiedziało się 15 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła informacja dotycząca zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2018. Zostały one wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie oraz Komisję Rewizyjną Rady Miasta Nowy Targ. Sprawozdanie finansowe przyjęte zostało 15 głosami „za”, przy jednym głosie sprzeciwu, 4 radnych wstrzymało się od głosu.

 

24 czerwca

Są w życiu spotkania, które zapadają w pamięć, rozmowy pełne pięknych emocji, chwile niezwykłe, które zostają w nas na zawsze. Taki właśnie był dzisiejszy wieczór. Podczas promocji książki „Życie rodzinne Zanussich” mogliśmy gościć w naszym mieście na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Barbarę Gruszkę-Zych – autorkę książki oraz Krzysztofa Zanussiego, wybitnego polskiego reżysera, dramaturga, wykładowcę, a jednocześnie bohatera niezwykłej opowieści, której spotkanie dotyczyło. Książka jest wywiadem z Krzysztofem oraz jego żoną Elżbietą Grocholską-Zanussi. Miłość, moralność, wiara, cierpienie, wpływ historii na ludzkie życie, rodzina – wszystkie odcienie ludzkiej drogi pojawiły się podczas tej niezwykłej rozmowy. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać człowieka, który w swoim życiu zawodowym jest jednostką wybitną i osiągnął bardzo wiele, ale przede wszystkim zobaczyli kogoś posiadającego charyzmę i niezwykły spokój, człowieka pracowitego, pochłoniętego swoją pasją, wciąż ciekawego świata i ludzi, szukającego, zachwycającego się pięknem, dobrem, prawdą, chociaż w dzisiejszym świecie nie jest to łatwe. Pełen humoru i anegdot wieczór pokazał niesamowitą siłę ludzkich spotkań, wzajemnego poznawania się, wymiany poglądów, myśli. Ogromna w tym zasługa także prowadzącej spotkanie autorki, poetki, dziennikarki, osoby niezwykle ciepłej, która nadała rozmowie domowy wręcz klimat i pozwoliła gościom dostrzec wyjątkową osobowość bohaterów swojej książki. Nie zabrakło pytań od publiczności, momentów zabawnych, wzruszających, pełnych nadziei i życzliwości. Na zakończenie spotkania podziękowania gościom złożyli dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Elżbieta Dzikowska oraz wiceburmistrz miasta Nowy Targ Joanna Iskrzyńska-Steg.

 

29 czerwca

Góry od wieków przyciągają swoją tajemniczością, siłą, spokojem. Oferują mistyczne widoki, małe chwile natchnienia, błyski ulotne i niepowtarzalne. Tak wiele dróg, które prowadzą na szczyt, ale to sama podróż jest najważniejsza, zmaganie się ze sobą, nadzieja na uchwycenie tego idealnego momentu. Fotografia daje nam narzędzia, aby zachwycić się czymś, co już minęło, aby pokazać innym świat, który tylko my widzimy. To barwa, światło, oczekiwanie na ten jedyny idealny obraz. Ale to też niepewność, plan, a co najważniejsze wrażliwość w odbiorze świata. Wiele czynników, aby w jednym zdjęciu uchwycić magię. Takie płótna magii, nostalgiczne, odważne, zachwycające ciepłem lub wręcz przeciwnie – chłodem barw można było zobaczyć na wystawie pokonkursowej 39 edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”, którą otwarto dziś w MOK-u. Konkurs ma już swoją renomę nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wpływ na to ma na pewno fakt, że od 2005 r. jest to impreza międzynarodowa, która uzyskała patronat Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Zdjęcia zgłaszane do konkursu przychodzą z całego świata, w tym roku m.in. z Indii, Słowacji, Chorwacji, Czech, Ukrainy, Węgier i Włoch. I Nagrodę, Złoty Medal FIAP i tytuł Best Author otrzymał w tym roku Karol Nienartowicz z Krakowa za cykl zdjęć „Lato/Zima w Tatrach”. Pozostałe miejsca na podium zajęli Przemysław Kruk z Poraja k. Częstochowy (II Nagroda, Srebrny Medal) i Piotr Lisowski z Radymna na Podkarpaciu (III Nagroda, Brązowy Medal). Medale Fotoklubu RP otrzymali w tym roku Vladimír Vlček ze Słowacji (Złoty Medal), Artur Rajewicz (Srebrny Medal) oraz Janusz Wojcieszak (Brązowy Medal). Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu trafiła do Marcina Wielickiego za „Tatrzańską Impresję”. Przyznano też siedem wyróżnień, które otrzymali polscy fotograficy: Marcin Kęsek, Bogusław Pawłowski, Jakub Perlikowski, Tomasz Przychodzień, Michał Sośnicki oraz Tamal Goswami i Thakurta Sandeep Kumar z Indii. Nagrody oraz oryginalne, pamiątkowe statuetki projektu Gabriela Wolskiego wręczali wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, komisarz konkursu Stanisław Krzak oraz jeden z członków jury, fotografik AFIAP Marcin Bawiec.

 

***

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Prace obejmą remont końcowego odcinka ulicy Kolejowej, placu przed budynkiem dworca oraz budowę obiektów park & ride i bike & ride. Roboty będą kosztować 830 tysięcy złotych, a wykona je firma Artura Kołacza z Nowego Targu.

 

***

Na gorczańskich szlakach pojawili się policjanci, funkcjonariusze Gorczańskiego Parku Narodowego, Straży Leśnej oraz straży granicznej, którzy wzięli udział w akcji polegającej na wyłapywaniu osób brawurowo jeżdżących quadami i motocyklami crossowymi. Funkcjonariusze poruszali się po parku samochodami terenowymi, quadami, a teren patrolowany był również z drona. Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali motocyklistów oraz pojazdy mechaniczne typu uaz i mitsubishi, które poruszały się po terenach leśnych i parku. Kierowcy zostali ukarani mandatami. Akcja miała na celu podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców, turystów, ale także zapewnienie spokoju zwierzętom zamieszkującym Gorczański Park Narodowy.

 

***

Podhalańska Państwowa Szkoła Zawodowa zajęła 7 miejsce na 34 uczelnie w Polsce w Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2018 miesięcznika „Perspektywy”. Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych uwzględnia wszystkie uczelnie zawodowe w Polsce. Ocenie podlegają: prestiż uczelni (ocena przez kadrę akademicką), sytuacja absolwentów uczelni na rynku pracy, siła naukowa, warunki kształcenia, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

 

***

Swoje setne urodziny obchodziła niezwykła jubilatka, nowotarżanka Anna Gut-Wielkiewicz. Anna Wielkiewicz urodziła się w Nowym Targu 18 czerwca 1919 r. Podczas wojny włączyła się w działalność konspiracyjną. Została łączniczką o pseudonimie „Klara” i dostarczała żywność do jednego z oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Dzisiaj jest ostatnim żyjącym żołnierzem 1 PSP AK. Po wojnie pracowała w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Po latach otrzymała kilka odznaczeń wojskowych i honorowy tytuł weterana walk o wolność i niepodległość. W 2001 r. dostała awans na podporucznika Wojska Polskiego. Na uroczystościach urodzinowych pojawiła się więc asysta honorowa Wojska Polskiego złożona z przedstawicieli 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Garnizonu w Bytomiu i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Anna Wielkiewicz jest zawsze pogodna, pracowita, pełna nadziei i wiary. Chociaż została ciężko doświadczona przez los (w czasie wojny straciła ojca, macochę i brata), nigdy się nie poddawała. Wychowana według słów Bóg – Honor – Ojczyzna całe swoje życie starała się ich przestrzegać. Uroczysta msza św. w intencji jubilatki odbyła się w Jaworznie-Szczakowej, w parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej, gdzie proboszczem jest syn jubilatki. Pani Anna została podczas mszy odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Minister Anna Surówka-Pasek odczytała list prezydenta z życzeniami z okazji setnej rocznicy urodzin Anny Gut ps. „Klara”.

 

***

Można już było zaobserwować zmiany zewnętrzne, jakie przeszedł budynek dworca PKP w Nowym Targu. Trwa modernizacja budynku, który został kompleksowo wyremontowany zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Prace mają się zakończyć w listopadzie.

 

***

W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się konferencja pt. „Problematyka ciepłownictwa powiatowego na przykładzie Podhala” organizowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W spotkaniu wzięło udział 80 przedstawicieli MPEC z całej Polski. Omawiano kilka tematów, a jeden z głównych dotyczył dekarbonizacji ciepłownictwa, czyli całkowitego odejścia od spalania węgla. W debacie wziął udział wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan, pierwszy prezes Geotermii Podhalańskiej Piotr Długosz oraz wicedyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Pietrusiak. Podczas konferencji przedstawiono dwa referaty. Prezes MPEC w Nowym Targu zaprezentował zarys zmian, które dokonały się na przestrzeni lat w spółce, przybliżył plany rozbudowy sieci ciepłowniczej MPEC w oparciu o odnawialne źródło energii, natomiast Wojciech Ignacok, prezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej, dokonał charakterystyki działalności spółki na przestrzeni ostatnich lat. Podczas drugiej części konferencji odbyła się dyskusja dotycząca m.in. problemu zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu.

 

***

Czterdziestoosobową grupę z Hongkongu można było spotkać na ścieżce rowerowej Velo Dunajec. Na granicy Łopusznej i Ostrowska spotkał się z gośćmi zastępca wójta nowotarskiej gminy Marcin Kolasa i przejechał z nimi niewielki odcinek od Waksmundu do Łopusznej. Podczas spotkania przedstawił on turystom atuty i atrakcje turystyczne gminy. Grupę po ścieżkach prowadził Maciej Zimowski i biuro Bird Service z Krakowa, które od wielu lat promuje wielodniową turystykę rowerową w naszym rejonie. Obecnie na terenie gminy Nowy Targ funkcjonuje już ponad 100 km oznakowanych ścieżek i szlaków rowerowych, a w trakcie realizacji we współpracy z gminą Łapsze i Czorsztyn jest budowa niesamowitej ścieżki wokół Jeziora Czorsztyńskiego oraz III etapu Szlaku wokół Tatr do Klikuszowej.

 

***

Podczas prac porządkowych mieszkaniec Szuflowa odkrył na terenie swojej posesji w zabudowaniach gospodarczych drewnianą skrzynkę, a w niej 73 sztuki amunicji, niezidentyfikowane pociski, łuski i skorupę granatu. Znalezisko zostało zabezpieczone najpierw przez policję, a następnie przez saperów z Krakowa, którzy zabrali ze sobą niebezpieczne militaria.

 

***

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha przedstawił „Raport o stanie Miasta Nowy Targ za rok 2018”. W podsumowaniu raportu przeczytać można było, że „analizując sytuację społeczno-gospodarczą, należy stan Miasta ocenić pozytywnie”, a „opracowany materiał wskazuje na to, że władze samorządowe podejmują nieustanne działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju oraz poprawy stanu środowiska z myślą o przyszłych pokoleniach”. Raport obejmuje podsumowanie realizacji programów, strategii, uchwał i budżetu obywatelskiego. Podzielony jest tematycznie na takie działy jak: charakterystyka Miasta, demografia, samorząd lokalny, miejskie jednostki organizacyjne, finanse, gospodarka przestrzenna, Strategia Rozwoju Miasta, Strefa Aktywności Gospodarczej, Gminny Program Rewitalizacji Miasta, założenia do Planu Zaopatrzenia w Ciepło, Energię Elektryczną i Paliwa Gazowe, Budżet Obywatelski, Gminny Program Opieki nad Zabytkami, Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, rynek pracy, mienie komunalne, inwestycje, komunikacja i transport, edukacja, pomoc społeczna, kultura, sport i rekreacja, promocja Miasta, współpraca krajowa i międzynarodowa, organizacje pozarządowe czy bezpieczeństwo publiczne.


Lipiec

4 lipca

To była już trzecia edycja Letniego Czytania w Altanie. Wydarzenie organizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu w każde wakacje. To nie tylko promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, wychodzenie z biblioteką do mieszkańców miasta, ale przede wszystkim nowe kreatywne wyzwania. W tym roku cotygodniowe zajęcia organizowane były wokół dwóch tematów: ekologii i nowoczesnych aplikacji. Dzieci sadziły własne roślinki, poznawały okoliczną przyrodę, uczyły się, jak zrobić zabawki z tego, co ofiaruje nam natura, ale także miały możliwość poznać najnowsze technologie, takie jak rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Dzięki aplikacjom VR przeniosły się do Afryki, w głębiny oceanu czy do bajkowego zamku. Nie zabrakło oczywiście opowieści, wierszyków i literatury – bo to wokół niej osnuta jest cała akcja.

 

6–7 lipca

Jak co roku w lipcu Nowy Targ staje się na kilka dni miastem, gdzie rządzą samoloty. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bo zobaczyć można maszyny najnowsze, naszpikowane supertechnologią, jak i te starsze, na które patrzy się z nostalgią. Były pokazy grupowe, loty pojedyncze, skoki spadochronowe, a na ziemi możliwość poznania pilotów, zobaczenia maszyn z bliska, do tego konkursy i zabawy dla maluchów. Na lotnisku pojawiły się tłumy. Gości powitał prezes Aeroklubu Nowy Targ Paweł Kos w towarzystwie wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka i wicestarosty Karola Skrzypca. Największą atrakcją tegorocznej imprezy był niewątpliwie spektakularny popis pilota myśliwca F-16 Tiger Demo Team należącego do Polskich Sił Powietrznych. Inne maszyny również były wyjątkowe, a za sterami siedzieli mistrzowie z Polski, Czech. Nie zabrakło także podhalańskich pilotów: Janusza Gąsienicy czy Józefa Stachonia-Tutonia. Odbyły się także pokazy Mi-24. W ciągu dwóch dni pikniku można było uczestniczyć w ponad 70 pokazach. Królowała adrenalina i niezwykłe emocje.

 

7 lipca

Muzyczne Niedziele w Altanie to koncerty w altanie Parku Miejskiego, które mają już swoją oddaną publiczność. Świeże powietrze, nietuzinkowi wykonawcy i spokojna zieleń wokół tworzą kultowe miejsce i niezapomnianą atmosferę. To chyba najmniejsza sala koncertowa w naszym mieście, ale zawsze jest wypełniona po brzegi. Tak było i w tym roku. Podczas kolejnych niedziel wakacji mogliśmy usłyszeć takie zespoły jak New Market Jazz Band, Willy Blake, CorNatura, Aquavoice, Anatom, Kwintet „Z harfą w tle” oraz wokalistkę Kasię Ignatowicz.

 

10 lipca

Zawsze gotowi do akcji, niosący pomoc potrzebującym, skupieni na zadaniu, profesjonalni, z wielkim sercem. Ukochali góry i to właśnie tam odnaleźli swoje miejsce, swoją misję. W tym roku przypada 65-lecie istnienia Grupy Podhalańskiej GOPR. Dzisiaj w Muzeum Podhalańskim odbył się wernisaż wystawy „Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 lat Grupy Podhalańskiej”. Na gości czekały niesamowite eksponaty, m.in. dawny sprzęt używany podczas akcji ratunkowych, strój, który nosili ratownicy na początku działalności grupy, księgi wypraw ratunkowych, karty wypadków, wiele fotografii z kursów organizowanych przez GOPR dla ratowników i kandydatów na ratowników, odznaki GOPR-u niemalże z całego świata, a także współczesny strój i wyposażenie ratownika. Wśród gości wystawy nie zabrakło członków grupy z naczelnikiem Markiem Ciasiem na czele, burmistrza Grzegorza Watychy, wiceburmistrzów Joanny Iskrzyńskiej-Steg i Waldemara Wojtaszka oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jana Łapsy. Przed muzeum przygotowano niespodziankę dla najmłodszych – rodzinny piknik edukacyjny, podczas którego GOPR-owcy zaprezentowali sprzęt ratowniczy, a dzieci mogły skorzystać z atrakcji takich jak ścianka wspinaczkowa czy zjazd na linie.

 

13–14 lipca

W Ludźmierzu odbyła się VIII Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Przez dwa dni można było obejrzeć konie, króliki, owce, barany i inne zwierzęta gospodarskie. Oprócz tego na gości wydarzenia czekały konkursy, degustacja lokalnych produktów czy pokazy sprzętu rolniczego. Na zakończenie każdego dnia wystawy odbywał się koncert: pierwszego dnia zagrał zespół M.A.F.I.A., a drugiego Top One.

 

13–14 lipca

Małe, duże, kudłate, łaciate. Psy i szczeniaki opanowały stadion obok Miejskiej Hali Lodowej, a to za sprawą XXV i XVI Krajowej Wystawy Psów Rasowych. Hodowcy z całej Polski i z zagranicy prezentowali z dumą swoich pupilów. Oprócz pokazów, które były oceniane według szczegółowych zasad, czy dany czworonóg odpowiada ścisłym kryteriom rasy, przygotowano także „lżejsze konkurencje”, gdzie ocenie podlegała relacja oparta na przywiązaniu, chęci do zabawy czy posłuszeństwie – w przypadku psa. W przypadku ludzi oceniane było podejście do zwierzaka czy system kar i nagród. Na gości czekały też specjalne pokazy przygotowane przez Oddziałową Sekcję Szkolenia Psów oraz konkursy.

 

18 lipca

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu podpisane zostały porozumienia pomiędzy dyrektorem WUP w Krakowie Janem Gąsienicą-Walczakiem a burmistrzami i wójtami powiatu nowotarskiego. Porozumienia te mają na celu dalszy rozwój projektów „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa”, w ramach których do mieszkańców regionu skierowana zostanie konkretna oferta w postaci dofinansowań na szkolenia za pośrednictwem systemu bonów szkoleniowych. W ramach wspomnianej oferty otrzymać można nawet 7000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie do szkoleń, szczególnie w zakresie podnoszenia kompetencji językowych, cyfrowych i zawodowych zgodnie ze wskazaniami przeprowadzonego Bilansu Kariery. Z kolei dla osób, które decydują się na powrót do kraju, a pozostający bez pracy, jest projekt „Nowy Start w Małopolsce”, w którym oprócz Bilansu Kariery można uzyskać pomoc w znalezieniu dofinansowania na dalszy rozwój, zatrudnienie i osiedlenie się na stałe w Małopolsce.

 

18 lipca

Odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. W tym roku okazja była wyjątkowa ze względu na przypadającą 100 rocznicę powołania Policji Państwowej. W obchodach udział wzięli: młodszy inspektor Grzegorz Wyskiel – komendant powiatowy Policji w Nowym Targu, komisarz Zbigniew Zacher – pierwszy zastępca komendanta powiatowego Policji w Nowym Targu, naczelnicy, policjanci i policjantki oraz pracownicy jednostki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: inspektor Rafał Leśniak – zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele urzędów, służb i instytucji współpracujących na co dzień z nowotarską policją. Chwilą ciszy uczczono pamięć policjantów, którzy odeszli na wieczną wartę. Następnie komendant złożył policjantom najlepsze życzenia i podziękowania za ich codzienny trud i ciężką służbę. Zostały odczytane i wręczone akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystości awanse przyznano 86 policjantom. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Łapsze Niżne. Uroczysty apel z okazji Święta Policji w Komedzie Powiatowej Policji w Nowym Targu zakończyło złożenie przez dowódcę uroczystości meldunku, który odebrał inspektor Rafał Leśniak.

 

20 lipca

Nowotarski MOK gościł w swoich progach miłośników fantastyki. Konwent pod nazwą Oscypkon miał dwa motywy przewodnie: lata dwudzieste ubiegłego wieku i mitologię H.P. Lovecrafta. Na fanów gatunku czekały pokazy, prelekcje, dyskusje, warsztaty rysowania komiksów, wystawa gier bitewnych. Na zakończenie odbył się LARP „Licytacja o północy”.

 

21 oraz 28 lipca

Po raz kolejny odbył się Piknik Jeździecki. W pierwszym zaplanowanym dniu pikniku, 21 lipca, niestety pogoda popsuła szyki organizatorom. Musiano odwołać większość zaplanowanych wydarzeń, bo nad Nowym Targiem przeszła prawdziwa ulewa. Za to 28 lipca bez przeszkód mogły się odbyć zaplanowane pokazy skoków przez przeszkody, wyścigi kłusaków i koni huculskich, gonitwy oraz zawody w powożeniu tradycyjnym. Najmłodsi mogli skorzystać z przejażdżek na kucykach i hucułach przez cały tydzień. Idea pikniku zrodziła się rok temu, a nawiązuje – jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia – „do tradycji wyścigów konnych odbywających się na płycie lotniska blisko 100 lat temu (lata 1919–1925). Wtedy na terenie dzisiejszego Aeroklubu funkcjonował profesjonalny tor wyścigowy, na którym rywalizowali oficerowie oraz podoficerowie nowotarskiej jednostki artyleryjskiej jak również miejscowi górale”. Współorganizatorem imprezy był Urząd Miasta Nowy Targ.

 

***

Nowotarskie „Szarotki” mają nową, nietypową maskotkę. To Fiat 126p z silnikiem o pojemności 652 cm3 generującym moc 23 koni mechanicznych, pomalowany w klubowe barwy. Samochód pojawił się już na ulicach miasta; ma on pomóc w promocji klubu. Wygląd auta to zasługa firmy Creativ Agencja Reklamowa z Krośnicy, prowadzonej przez państwa Wolskich. Natomiast samochód zakupiony został przez Zajazd Czorsztyński w Maniowach, który aktywnie włącza się w pomoc klubowi i jego promocję. W oficjalnym odbiorze maskotki uczestniczyli zawodnicy, sponsorzy, przedstawiciele zarządu i fani Szarotek.

 

***

Na terenie dawnego Kombinatu powstał park trampolin sieci Jump Planet. Na powierzchni blisko 1400 m2 będzie 51 nowoczesnych trampolin, dwie trampoliny akrobatyczne, dwie trampoliny sportowe, trampolina quadro, poducha powietrzna (air bag), tor Ninja, dwa baseny z gąbkami i eliminator. Na chętnych czekała będzie również ścianka wspinaczkowa, salki urodzinowe, kino 3D oraz boisko do kosza i zbijaka. Bezpieczeństwo odwiedzającym zapewnią wykwalifikowani trenerzy. Oficjalne otwarcie parku nastąpi na początku sierpnia.

 

***

Na nowotarskim niebie można było zobaczyć PAC 750 XSTOL. To maszyna produkowana w Nowej Zelandii służąca do transportu skoczków spadochronowych. Pomarańczowy, wielki samolot bez wątpienia zapada w pamięć. Samolot ten został zaprojektowany specjalnie z myślą o szybkim transporcie skoczków na dużą wysokość. Na 4000 metrów wylatuje w niewiele ponad 20 minut, a następnie w przeciągu kilku minut jest w stanie powrócić na lotnisko po kolejną partię fanów sky divingu. PAC 750 zabiera na pokład 16 skoczków. Wnętrze samolotu jest przystosowane do tego typu lotów. Zamiast foteli są ławki, na których dużo łatwiej jest siedzieć np. w tandemie, są też poręcze, które ułatwiają poruszanie się w kierunku wyjścia. Samolot nie ma drzwi – zamiast nich zamontowana jest specjalna roleta, ułatwiająca opuszczenie maszyny.

 

***

Adam Kolusz z Nowego Targu był jednym z członków zespołu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zajął trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach CanSat Competition w Teksasie. Do rywalizacji, która polegała na symulacji prawdziwej misji kosmicznej, stanęło niemal 100 drużyn z całego świata. CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA.

 

***

Na terenie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu można było oddać krew. Podczas akcji pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie Policji” zorganizowanej przez IPA Region Nowy Targ przy pomocy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Oddział Terenowy w Nowym Targu można było podarować komuś potrzebującemu ten najcenniejszy dar. Policjanci i pracownicy cywilni chętnie przyłączyli się do akcji. Zebrano około 11 litrów tego życiodajnego płynu, który trafi do najbardziej potrzebujących. Wśród dawców były osoby, które systematycznie oddają krew, a także policjanci działający w klubie HDK Kropla przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA Region Nowy Targ, organizujący również spotkania z młodzieżą w celu podniesienia poziomu wiedzy z zakresu szeroko pojętej pomocy potrzebującym oraz uzmysłowienia młodzieży znaczenia krwi jako czynnika ratującego życie.

 

***

Przez całe wakacje trwała akcja Wakacje w Mieście. Dzieci i młodzież mogły skorzystać z bogatej oferty warsztatów, wycieczek, pokazów filmowych. Zajęcia plastyczne, ruchowe, muzyczne – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło ciekawych wycieczek rowerowych oraz tych przybliżających kulturę i tradycję regionu. Były warsztaty animacji i zajęcia sportowe. Pod opieką profesjonalnych opiekunów czas mijał szybko, dla niektórych na pewno za szybko.

 

***

Obok schroniska na Polanie Łapsowej stanęła rzeźba owcy-turystki. Jest to ostatnia z rzeźb wykonanych na zlecenie Urzędu Miasta, które tworzyć mają „owczy szlak”. Rzeźby umiejscowione są w różnych rejonach Nowego Targu i nawiązują do najciekawszych atrakcji naszego miasta; mają zachęcać do odwiedzania najważniejszych miejsc turystycznych. Pierwsza, owca-lotnik, umieszczona została na lotnisku, niedaleko pomnika Jana Pawła II. Druga figurka przedstawiająca owcę-rowerzystę znalazła się obok kładki nad potokiem Biały Dunajec. Autorem rzeźb jest Michał Batkiewicz, artysta pochodzący z Nowego Targu. Jego dziełem jest stojąca na płycie rynku od 2016 r. (najpierw w formie wypożyczenia, a potem zakupiona na własność przez Nowy Targ) wielka rzeźba zatytułowana „Dialog”, a także postawiona dwa lata temu w Parku Miejskim ławeczka ozdobiona dwiema owcami, których pyszczki są bardzo podobne do nowych rzeźbionych wizerunków owiec. Miasto pozyskało na ten cel środki zewnętrzne pochodzące z budżetu państwa i UE w ramach projektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ – Kieżmark”. W sumie dofinansowanie wyniosło 95 procent.


Sierpień

1 sierpnia

Dźwięk syren przypomniał nowotarżanom o 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Władze Miasta wraz z radnymi złożyły wiązanki na grobach powstańców warszawskich, którzy pochowani zostali na nowotarskim cmentarzu. Natomiast Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć” i PGRH „Błyskawica” przygotowały spotkanie, które miało na celu upamiętnienie najmłodszych warszawskich powstańców. Służyła temu wystawa zdjęć ze zbiorów Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego. Pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty, przypomniano tamte wydarzenia. Odbyła się również msza św. Oprócz mieszkańców i harcerzy w obchodach wzięły udział władze miasta oraz posłanka Anna Paluch.

 

3–4 sierpnia

Na nowotarskim lotnisku trwał doroczny podhalański pokaz modeli latających. Podhalański RC Model Show został zorganizowany już po raz 12. Modelarze z całego kraju, ale także z Czech, Słowacji i Austrii, zaprezentowali ok. 70 modeli samolotów. Można było podziwiać odrzutowce, helikoptery czy szybowce. Niezwykła dbałość o szczegóły, wyjątkowe wykonanie – to sprawiło, że modele były naprawdę niesamowite. Widzowie pokazów mogli zobaczyć podniebne akrobacje oraz widowiskowe nocne loty. Podhalański RC Model Show zorganizowała Sekcja Modelarska Aeroklubu Nowy Targ.

 

4 sierpnia

3–4 sierpnia 1919 r. powołano Związek Podhalan. Za jego twórców uważa się uczestniczących w tym zjeździe przedstawicieli różnych stanów: polityków, samorządowców, nauczycieli, artystów, rolników. Byli to m.in. posłowie: Wojciech Roj, Józef Bednarczyk, Jan Bednarski, przedstawiciele władz samorządowych: Jerzy Uznański, Stanisław Łęcki, Franciszek Dworski, księża: Ferdynand Machay, Józef Buroń, Antoni Sikora, pisarze: Feliks Gwiżdż, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, gen. Andrzej Galica. Pierwszym prezesem Związku Podhalan został nauczyciel z Odrowąża Jakub Zachemski. Dziś w 100 rocznicę tego wydarzenia w Nowym Targu odbył się 50 Nadzwyczajny Zjazd Podhalan w rocznicę powstania Związku Podhalan w Nowym Targu. Uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w kościele NSPJ. Później nastąpił przemarsz na rynek, gdzie przygotowano inscenizację historyczną „Przemówienie Władysława Orkana”, następnie wręczono odznaczenia państwowe oraz Akty Protektoratu i pamiątkowe ryngrafy. Specjalnym gościem uroczystości był prezydent RP Andrzej Duda, który objął swoim patronatem to wydarzenie. Po południu w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rozpoczął się 50 Nadzwyczajny Zjazd Podhalan, podczas którego wicemarszałek Łukasz Smółka wręczył przedstawicielom związku Medal „Polonia Minor”. Medal ten to nagroda Województwa Małopolskiego przyznawana od 2004 r. za pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców. Awers przedstawia księcia Bolesława Wstydliwego i jego małżonkę św. Kingę oraz św. Stanisława Szczepanowskiego, rewers – herb Małopolski wpisany w kontur granic naszego województwa. W wydarzeniu uczestniczyła także radna województwa Jadwiga Wójtowicz oraz wicewojewoda Zbigniew Starzec.

 

11 sierpnia

Na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem odbyła się tradycyjna Msza Ludzi Gór. Uczestniczyło w niej kilkaset osób. W tym roku msza miała wyjątkowy charakter, bowiem wpisywała się ona w obchody 100-lecia Związku Podhalan. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Związku Podhalan z całej Polski południowej. Mszę w Kaplicy Królowej Gorców na Polanie Rusnakowej odprawili w koncelebrze księża kapelani Związku Podhalan. Przewodniczył im ks. Władysław Zązel.

 

14 sierpnia

W Galerii Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu odbyło się spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”. Tym razem gościem cyklu była Ludmiła Figiel, pisarka, historyczka, była nauczycielka, która opowiedziała o swojej Camino Santiago de Compostela na pokazie multimedialnym zatytułowanym „Bom Caminho”.

 

15 sierpnia

Kiedyś na odpust do Ludźmierza szło się pieszo, czasami wiele kilometrów. Gospodarze czekali przy bramach domów z emaliowanymi kubkami pełnymi wody ze studni lub świeżego mleka, w ten sposób witając pielgrzymów. Dekoracja kościoła i ołtarza trwała wiele dni, czasami kończyła się późno w nocy przed sumą. Dzisiaj nadal w ten wyjątkowy czas pielgrzymi zmierzają do Królowej Podhala, aby poświęcić zioła, bukiety i aby prosić o wstawiennictwo i pomoc. Górale ofiarują swojej Gaździnie rodziny, powierzają ziemię, na której pracują, zawierzają przyszłość. Tak było i w tym roku. Uroczystą mszę św. Odprawił arcybiskup Marek Jędraszewski. A potem był odpust, inny niż ten sprzed lat, ale wciąż pełen kolorów, gdzie wspomnienia dziadków mieszają się z pierwszymi wrażeniami wnucząt, kształtując przyszłość, która wyrasta z mocnych korzeni tradycji.

 

16–18 sierpnia

Nadszedł ten moment w roku, na który czeka wielu mieszkańców naszego miasta, okolic, ale także turystów. Rozpoczął się XIX Jarmark Podhalański. Trzy dni dobrej muzyki, zabawy, tradycji, pysznego jedzenia i niesamowitych spotkań. Tradycyjnie już wydarzenie rozpoczęło się od parady gazdowskiej, która ulicami miasta przeszła pod scenę. Prowadzili ją przedstawiciele miejscowych władz, z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, z wiceburmistrzami Waldemarem Wojtaszkiem i Joanną Iskrzyńską-Steg, radnymi miejskimi oraz posłami z naszego regionu: Anną Paluch, Edwardem Siarką, Andrzejem Gutem-Mostowym. Tradycyjnie w paradzie szli też przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, MMKS Podhale, Związku Podhalan, Auto Moto Klubu Gorce, PPWSZ, szkoły tańca, motocyklistów, zespołów regionalnych, a także zaproszeni goście. Parada jak co roku prezentowała się dumnie, a zarazem kolorowo, i pokazała to, co w tym wydarzeniu jest najistotniejsze. Jarmark Podhalański to zabawa, która łączy pokolenia, ludzi różnych profesji i zawodów, w różnym wieku, mających różne pasje, mieszkańców miasta, którzy przez trzy dni integrują się ze sobą, bawią. Po dotarciu na rynek ze sceny popłynęły życzenia dobrej zabawy, które do zebranych gości wygłosił burmistrz Grzegorz Watycha, a całą uroczystość otwarcia poprowadził dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Następnie mikrofon przejął Marek Rusinek z RMF MAXXX, który przez kolejne dni prowadził wydarzenie. Zabawa zaczęła się na dobre już w piątkowy wieczór, kiedy po występach zespołów regionalnych z Nowego Targu: Młodzi i Mali Hyrni, Hyrni, Śwarni oraz zaproszonych gości: chóru Melodija, chóru Versme, zespołu regionalnego Ratileis, Kapeli Drewitnia na scenę wkroczył Mesajah – pierwsza z gwiazd tegorocznego wydarzenia. Wokalista, który wygrał konkurs Premier 53 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając dzięki głosom publiczności opolską „Karolinkę”, tworzy muzykę reggae. Jego najnowszy album „Powrót do korzeni” otrzymał dwa lata temu nominację do Fryderyków. Na płycie rynku pojawiło się wielu fanów wokalisty, ale też wiele osób, które przyszły z ciekawości, aby posłuchać muzyki zupełnie innej od tej, której słuchają na co dzień. A Mesajah nie zawiódł, rozkołysał zgromadzoną pod sceną publiczność, wysyłając ze sceny niesamowicie pozytywną energię, uśmiech i dawkę naprawdę dobrej muzyki. Jak wiemy, podczas Jarmarku Podhalańskiego każdy znajdzie coś dla siebie, więc ci, którzy wolą brzmienie mocniejsze, bardziej hip-hopowe, zjawili się na rynku nieco później, aby zobaczyć koncert GrubSona, który kończył piątkowy dzień Jarmarku. Pochodzący z Rybnika wokalista i producent muzyczny nie daje się łatwo zaklasyfikować. Tworzy kompozycje będące mieszanką rapu, ruffnecka, reggae i dancehallu. Na scenie GrubSonowi towarzyszyli DJ BRK (wokal, gramofony), Jarecki (wokal) oraz zespół Sanepid w składzie: Robert Cichy (gitara elektryczna, gitara akustyczna), Grzegorz Posłuszny (gitara basowa), Łukasz Bzowski (instrumenty klawiszowe) i Michał Maliński (perkusja). Wśród publiczności zapanował prawdziwie imprezowy klimat, wielu śpiewało wraz z wokalistą m.in. utwory „Na szczycie”, „Mam talerz”. W ten piątkowy wieczór dobra zabawa opanowała Nowy Targ, a było to dopiero wstępem do nadchodzących weekendowych wydarzeń. W sobotę również nie zabrakło emocji: najpierw na scenie pojawił się zespół z Ukrainy Chalamada, a następnie urządzono Poprawiny Największego Wesela na Podhalu, nawiązując tym samym do zeszłorocznej zabawy. Tym razem Robert Rozmus i Anna Pituła w towarzystwie zespołu Młode Podhale pokazali, jak się bawi na góralskich poprawinach. Później zaprezentowały się zespoły: ZA-NO-ZA i Beti & Bobas. Kolejnym punktem programu była tradycyjna już prezentacja zawodników KH Podhale Nowy Targ. Wieczorem sceną zawładnęła prawdziwa legenda polskiej piosenki – Maryla Rodowicz. Piosenkarka, której nie trzeba nikomu przedstawiać, porwała publiczność; trudno się zresztą temu dziwić, gdyż wiele jej utworów to już piosenki kultowe, które Polacy znają na pamięć. Nie inaczej było i w Nowym Targu, gdzie publiczność śpiewała wraz z nią. Uwagę jak zawsze zwracała także sama gwiazda, której występy to dokładnie zaplanowany show, a kolorowe stroje przeszły już do legendy. Ale po zakończeniu koncertu Maryli sobotni wieczór wcale się nie skończył, bo na scenie pojawił się zespół Boney M. Zespół święcił swoje największe triumfy w latach 70. XX wieku, ale ich przeboje – „Daddy Cool”, „Sunny”, „Rivers of Babylon”, „Rasputin”, „Bahama Mama” czy „Hooray! Hooray! It’s A Holi-Holiday” znają niemal wszyscy. Na nowotarskim rynku zapanowała więc atmosfera disco, wiele osób tańczyło, a zabawa była naprawdę udana. Godzinę przed północą stery na scenie przejął DJ Wojtek, który poprowadził tradycyjną „jarmarkową” dyskotekę. Zabawa trwała do późnych, albo jak kto woli wczesnych godzin następnego dnia. Niedziela, czyli ostatni dzień Jarmarku, to zawody deskorolkowe, pokazy policji, koncert chóru UTW, a po południu koncerty, podczas których wystąpili: Bosski Roman, Clödie oraz Sygitowicz, Urny, Stępień w programie STOP Hejt/STOP Dopalaczom. Zwłaszcza ten ostatni koncert wart był obejrzenia z uwagi na jego ważny przekaz, jakże aktualny. Ale Jarmark Podhalański to nie tylko muzyka, to również strefa dla najmłodszych, gdzie można było skorzystać z oferty ciekawych warsztatów edukacyjnych, plastycznych, muzycznych. Dla najmłodszych przygotowano także przedstawienia i pokazy. Na chętnych czekała ścianka wspinaczkowa, można także było odwiedzić minizoo. Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła plenerową czytelnię oraz stoiska bookcrossingowe. Nie zabrakło konkurencji sportowych. Na smakoszy czekało pyszne jedzenie. W tym roku nawiązano również do tradycji nowotarskich jarmarków i w sobotę można było zajrzeć koniowi w zęby podczas „Końskiego Jarmarku”. Nie zabrakło corocznej akcji krwiodawstwa. To był niezapomniany czas, a wspomnienia będą nam towarzyszyć jeszcze długo, na pewno do przyszłego roku, kiedy to czeka nas jubileuszowy XX Jarmark Podhalański.

 

18 sierpnia

Odbyły się Wędkarskie Zawody Muchowe „O Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ”. W zawodach udział wzięli zarówno wędkarze z kół nowotarskich oraz kół okręgu nowosądeckiego, jak również z innych okręgów PZW takich jak okręg krakowski czy bielski. Wystartowała maksymalna zaplanowana liczba osób, czyli 48, w tym 46 seniorów, 1 junior i 1 kobieta. Zawody rozegrano na potoku Biały Dunajec od miejscowości Poronin do złącz Dunajców i potoku Czarnym Dunajcu od Ludźmierza również do złącz Dunajców. Zaplanowano dwie trzygodzinne tury. Zawodnicy w każdej turze wędkowali na innym potoku. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i gorące napoje. Nagrody w zawodach wręczał burmistrz Grzegorz Watycha.

 

23–24 sierpnia

W Nowym Targu odbyła się VII i VIII runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Trialu Motocyklowym. Zawody, podczas których zaprezentowali się najlepsi sportowcy w Polsce, zostały zorganizowane w ramach promocji aktywnego spędzania czasu wolnego i zainteresowania trialem motocyklowym. Zmagania miały miejsce na torze AMK Gorce przy ul. Szaflarskiej, a ich organizatorami byli Zarząd AMK Gorce w Nowym Targu wspólnie z Urzędem Miasta Nowy Targ.

 

25 sierpnia

Start i meta w Nowym Targu. To już 24 Rajd wokół Tatr. Trasa licząca ponad 200 kilometrów, bardzo wymagająca, bo oprócz długości jest jeszcze różnica wzniesień sięgająca 2500 metrów. Zainteresowanie rajdem było tak duże, że lista 350 uczestników zamknięta była już na miesiąc przez startem. Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ i objęta Honorowym Patronatem przez Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę. Zresztą sam burmistrz osobiście witał przybyłych na rajd kolarzy. Trasa wiodła z Nowego Targu w kierunku Chochołowa, potem przez Słowację – Liptowski Mikulasz, Szczyrbskie Jezioro, Łomnicę i przez Zdziar – z powrotem do Polski. Następnie już tylko Jurgów, Białka Tatrzańska, Gronków i meta w Nowym Targu. Wspaniała atmosfera, niesamowite widoki i duch rywalizacji sprawiają, że każdego roku to niezwykłe wydarzenie sportowe przyciąga mnóstwo ludzi. Najstarszy uczestnik tegorocznego rajdu miał 79 lat, a najmłodszy, ze względu na wiek minimalny dla uczestników – 18 lat. Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie Rajd Wokół Tatr, któremu szefuje Krystian Piróg. Dochód z rajdu każdego roku przeznaczany jest na cel charytatywny; w tym roku pieniądze zbierano na rehabilitację taterniczki Anny Król, która po przebytym udarze porusza się na wózku inwalidzkim.

 

***

Kolarze z nowotarskiej grupy IC Podhale odwiedzili zawodnika, który miał ciężki wypadek na trasie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Przywieźli mu pieniądze zebrane 21 sierpnia podczas charytatywnego treningu na jego rzecz, w którym wzięli udział kolarze szosowi z grupy IC Podhale. Oprócz zebranych datków kolarze mieli jeszcze inne niespodzianki dla swojego kolegi, m.in. koszulkę Nowotarskiego Klubu Kolarskiego oraz kilka innych gadżetów NKK od firmy Jack Headwear.

 

***

Rozpoczął się remont zabytkowego mostu kolejowego na rzece Czarny Dunajec w rejonie Nadmłynówki. Roboty obejmują m.in. zabezpieczenie antykorozyjne stalowej konstrukcji, wymianę podkładów i płyt betonowych. Inwestycja ma się zakończyć w grudniu.

 

***

W Tatrach doszło do tragedii – podczas silnej burzy piorun uderzył w turystów, m.in. na Giewoncie. Ostateczny bilans to 4 ofiary śmiertelne po stronie polskiej, 1 po słowackiej i 89 poszkodowanych. W akcję ratunkową zaangażowane były służby z całego regionu, również z Nowego Targu. Burze objęły swoim zasięgiem różne rejony Tatr, dlatego akcja ratunkowa była bardzo trudna, a warunki pogarszała jeszcze pogoda – ulewny deszcz utrudniał dostanie się do poszkodowanych. To jedna z największych tragedii w Tatrach w ostatnich latach. Akcję koordynowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W związku z tym, że TOPR prowadził w tym samym czasie trudną akcję poszukiwawczą w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach Zachodnich, gdzie szukano dwóch grotołazów uwięzionych pod ziemią, do pomocy skierowano również strażaków, strażników granicznych, miejskich, strażników parku, cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 13 karetek. Ranni byli przewożeni do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Myślenicach i Krakowie.

 

***

Na Polanie Szaflarskiej powstaną mieszkania z rządowego programu Mieszkanie Plus. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości potwierdził, że w przyszłym roku planuje tam rozpocząć budowę bloku w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W budynku ma znaleźć się 130 mieszkań. PFR Nieruchomości wykupił już działkę pod jego budowę. Program Mieszkanie Plus skierowany jest do osób, których nie stać na zakup mieszkania własnościowego. Oferuje mieszkania na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus są dopłaty do czynszu. Mogą z nich skorzystać rodziny słabiej uposażone.

 

***

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zorganizowało dziś przejazd lokomotywą parową Ty2-911 z 1943 r. z zabytkowymi wagonami pasażerskimi z lat 1920–1935. Parowóz można było zobaczyć na nowotarskim dworcu PKP, który był przystankiem na trasie historycznej przejażdżki Chabówka – Zakopane.


Wrzesień

1 września

To rocznica szczególna, zawsze wywołująca trwogę i refleksję nad tym, jak wiele łez i cierpienia może wyrządzić człowiekowi drugi człowiek. To pamięć o tych, którym ta bolesna lekcja historii odebrała młodość, dzieciństwo, rodzinę, miłość, wiarę, a bardzo często i życie. Każdego roku 1 września pochylamy się nad bohaterami tamtych dni, nad zagadką losu, który może nas zawsze

zaskoczyć. Taka zaduma i nostalgia panowała także podczas obchodów tej rocznicy – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym mieście. Najpierw uroczysta msza św. w kościele św. Katarzyny, a następnie uroczystości na placu Kombatantów, gdzie okazjonalne przemówienie wygłosił burmistrz Grzegorz Watycha oraz posłanka Anna Paluch. Pod tablicą poświęconą pamięci ofiar hitleryzmu i stalinizmu złożono wiązanki kwiatów. Młodzież ze Studia Piosenki „Septyma” wykonała natomiast program słowno-muzyczny.

 

1 września

W tym roku Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu połączone zostały ze świętem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Okazałe wieńce składane podczas uroczystej mszy św. zachwycały kunsztem wykonania. Góralskie stroje, muzyka i tradycja, która co roku wiedzie ludzi do Gaździny Podhala, to niesamowita atmosfera tego święta. O oprawę muzyczną zadbały muzyki góralskie i orkiestra dęta, ale i Kompania Honorowa 21 BSP, a podczas festynu zorganizowanego po uroczystości do późnych godzin wieczornych na scenie występowały zespoły regionalne i taneczne. Dożynki zakończyła zabawa z zespołem Kumple Janosika.

 

2 września

Dzieci i młodzież z nowotarskich szkół rozpoczęły dzisiaj rok szkolny. Dla wielu z nich będzie to nowy rozdział w życiu, dla innych powrót do kolegów i ulubionych zajęć, jeszcze dla innych czas wyborów i ciekawych doświadczeń. Uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w tym szczególnym dniu towarzyszyli przedstawiciele samorządu wraz z burmistrzem Grzegorzem Watychą.

 

3 września

Na scenie sali widowiskowej nowotarskiego MOK-u podpisano dziś umowę, którą można śmiało określić mianem historycznej. W towarzystwie zaproszonych gości burmistrz Grzegorz Watycha i przedsiębiorca Stanisław Potoczak złożyli podpisy pod umową, na mocy której rozpoczyna się długo oczekiwana przebudowa budynku MOK. Na pewno wszyscy mieli dziś odczucie, że kończy się jakaś epoka, ale i każdy z nas jest ciekawy, jaki będzie ten nowy MOK. Najwcześniej przekonamy się o tym w maju 2021 r., na tę datę zaplanowane jest bowiem zakończenie prac.

 

5 września

Wystaw fotografii w naszym mieście było już wiele, ale chyba jeszcze nigdy nie było wystawy pokazującej tę drugą stronę, czyli aparaty. Aż do tej pory, Muzeum Drukarstwa zaprosiło bowiem na niesamowite wydarzenie „Aparaty fotograficzne ze zbiorów Dawida Ancewa i Jacka Chrzanowskiego”. Goście zebrani na wystawie mogli podziwiać aparaty niemieckie, amerykańskie, radzieckie i japońskie, takie jak Zenit, Zorki, Smena, Lubitel, Olympus, Porst, Fujica, Canon, Yashica. Ta podróż była sentymentalna i nastrojowa, ale i pełna nowych doświadczeń, bo tym razem mogliśmy zobaczyć narzędzia, które przenoszą nas w inne, magiczne światy, które tworzą nowe, ciekawe historie, które mają moc zatrzymywania czasu i które niekiedy kradną czyjąś duszę.

 

8 września

W Parku Miejskim odbył się Piknik Sportowo-Rekreacyjny „Żyj zdrowo i sportowo” połączony z jubileuszem 15-lecia Szkółki Piłkarskiej Górale. Turnieje piłkarskie, zawody rolkowe, występy artystyczne, zabawy i gry – to wszystko czekało na najmłodszych i ich rodziców na tej niezwykle rodzinnej imprezie. Współorganizatorem pikniku był Urząd Miasta Nowy Targ.

 

9 września

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta uroczyście pożegnano wieloletnią sekretarz miasta Stanisławę Szołtysek. Odchodząca na emeryturę pani sekretarz żegnała się ze współpracownikami i swoim miejscem pracy z uśmiechem. Jak sama przyznała, wiele lat swojej pracy zawodowej odbiera jako istotną lekcję życia. W imieniu Rady Miasta podziękowania oraz życzenia wszystkiego co najlepsze w tym nowym etapie życia złożył przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda. Pani sekretarz przepracowała w samorządach 45 lat, w tym 10 lat w Szczawnicy jako sekretarz miasta, a ostatnie 14 lat jako sekretarz w Nowym Targu. Była reprezentantem Nowego Targu w Ogólnopolskim Forum Sekretarzy, a przez blisko dwie dekady przewodniczyła sekretarzom samorządów Polski południowej. Za swoją pracę odznaczona została złotym medalem za długoletnią służbę.

 

9 września

W Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbyło się wydarzenie przybliżające mieszkańcom naszego miasta kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Urząd Miasta w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Fundacja Promocji „Jiutamai” zaprosiły na Jiutamai Hanasaki Tokijyo – Mistrzowie Japońskiego Teatru – Opowiadanie Tańcem. Było to niezwykłe przedstawienie, w którym została pokazana japońska sztuka jiutamai, piękna i niezwykle subtelna. Powstała ona w schyłkowej fazie epoki Edo. Tradycyjny gatunek muzyki japońskiej jiuta, stworzony i wykonywany przez wykonawców solowych śpiewających i grających na shamisenie (początkowo byli to muzycy niewidomi), zainspirował taniec mai, czyli typ tańca oparty na ruchu rotacyjnym, spokojnym i cichym. I oto z połączenia jiuta i mai powstał klasyczny taniec jiutamai. Najważniejsze są w nim eleganckie, delikatne ruchy palców i ramion tancerki, jej oczy, zdolność do odczuwania przestrzeni, fakt, że artystka w tańcu opowiada historię, czerpiąc z własnego umysłu i serca. Teatr tańca jiutamai, prowadzony przez mistrzynię Hanasaki Tokijyo, sprowadziła do naszego miasta Akiko Miwa, właścicielka pensjonatu Ariake. Publiczność dopisała i miała okazję zobaczyć naprawdę niezwykły spektakl. Mogli oni podziwiać w tańcu samą mistrzynię Hanasaki Tokijyo, choreografkę słynną w Stanach Zjednoczonych, Moskwie i Paryżu, która co roku prezentuje jiutamai na scenie Teatru Narodowego w stolicy Japonii. Towarzyszyła jej utalentowana Hana Umeda oraz mistrzowie gry na koto, flecie i shamisenach.

 

13 września

Hucznie świętowano 28 urodziny Galerii Sztuki Jatki. Najpierw gości i zgromadzonych artystów zaproszono na koncert „Podmuchy muzyki” w wykonaniu absolwentów, uczniów oraz orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Po koncercie, już w murach nowotarskich Jatek, otwarto coroczną wystawę urodzinową. W 28 Prezentacjach Nowotarskich wzięło udział 29 artystów. Swoje prace w różnorodnych technikach zaprezentowali: Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Ewa Deskur-Kalinowska, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Piotr Frysztak, Wiesława Kazuś-Tylek, Dawid Kędzierski, Marek Kossowski, Janusz Krupiński, Bartłomiej Kurzeja, Beata Mirek-Hornik, Anna Jagoda Mrożek, Maria Zofia Mrożek, Maria Olbrychtowicz, Teresa Olbrychtowicz, Marcin Ozorowski, Roman Pietrzak, Leszek Pustówka, Ewa Radwańska, Agnieszka Rokicka, Hanna Romańska-Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Emilia Voit i Gabriel Wolski. Medal pamiątkowy Miasta został wręczony przez burmistrza miasta Grzegorza Watychę Antoniemu Malczakowi, wieloletniemu dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, placówki patronackiej nowotarskich Jatek. Natomiast Anna Dziubas – kierownik Jatek – otrzymała od pracowników Sokoła pamiątkowy list z okazji 30-lecia jej pracy twórczej. Wydarzenie przyciągnęło do Nowego Targu przedstawicieli Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji UMWM, Związku Polskich Artystów Plastyków, Miasta i powiatu nowotarskiego oraz artystów, m.in. z Zakopanego.

 

13 września

Obradował jubileuszowy XXV Transgraniczny Kongres Euroregionu „Tatry”. W murach Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przedstawiciele polskich i słowackich samorządów – członków Euroregionu „Tatry” – debatowali o wspólnych projektach i podsumowywali lata współpracy. Uczestnicy kongresu obejrzeli multimedialną prezentację pt. „Fundusz Małych Projektów jako narzędzie rozwoju pogranicza polsko-słowackiego”, którą przedstawił burmistrz Limanowej Władysław Bieda. Przyznano także nagrodę im. Petera Buriana dla najlepiej współpracujących samorządów – członków Euroregionu „Tatry” i instytucji działających na obszarze Euroregionu „Tatry”. Otrzymali ją Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna w partnerstwie z Obec Kamienica i Miastem Lipany. Nagrodę specjalną za 25 lat aktywnej polsko-słowackiej współpracy transgranicznej otrzymały Miasto Nowy Targ i Miasto Kieżmark. Honorowy prezes Wendelin Haber przypominał historię Euroregionu „Tatry”, przyjęto także program obchodów jubileuszu 25-lecia Euroregionu „Tatry”, którego realizacja będzie miała miejsce w ciągu całego roku. Uroczysty kongres nadał tytuł Honorowego Członka Euroregionu „Tatry” ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi oraz prof. dr. hab. Kazimierzowi Jóskowiakowi. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Jana Siaśkiewicza (klarnet) i Szymona Piguły (akordeon), muzyków i pedagogów Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jabłonce, którzy zaprezentowali utwory Jana Sebastiana Bacha, Astora Piazzolli, Georga Philippa Telemanna.

 

13–14 września

Na nowotarskim lodowisku został rozegrany Hokejowy Turniej Charytatywny o Puchar przewodniczącego Regionu IPA Nowy Targ. Podczas dwóch dni zmagań na tafli zmierzyli się policjanci z Polski i Słowacji. Cel całego przedsięwzięcia był szczytny – zbierano pieniądze na kosztowną operację dziewczynki z naszego regionu. Drugim celem spotkania było uczczenie przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. W składach drużyn IPA Nowy Targ i IPA Tychy mogliśmy oglądać policjantów z jednostek: KPP Zakopane, KPP Oświęcim, KPP Gorlice, CBŚ Katowice, KP Krynica, KPP Chrzanów oraz KPP Nowy Targ, a także funkcjonariusza SG z PSG Zakopane i kilku emerytowanych policjantów. Na tafli pojawili się też zaproszeni przez organizatorów policjanci i emerytowani policjanci z Trenčína i Popradu. Obecnych na lodowisku przywitał dyrektor MOK-u Bolesław Bara oraz prezydent Sekcji Polskiej IPA Fryderyk Orepuk. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec wraz z burmistrzem miasta Grzegorzem Watychą i zastępcą komendanta powiatowego nowotarskiej Policji kom. Zbigniewem Zacherem. Po zaciętych zmaganiach zwycięzcą turnieju okazała się drużyna IPA Trenčín. Patronat nad turniejem objęli: Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, Burmistrz Miasta Nowy Targ, Starosta Powiatu Nowotarskiego, Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Prezydent Sekcji Polskiej IPA, a także Prezydent Sekcji Słowackiej IPA.

 

13–15 września

Trwał Festiwal Piosenki Turystycznej. Tegoroczna edycja festiwalu to nie tylko trzy dni niezwykłej, dobrej muzyki, ale i trzy zupełnie różne lokalizacje, od nastrojowego schroniska po altanę Parku Miejskiego. W pierwszym dniu w schronisku Koliba na Łapsowej Polanie wystąpili Jarosław Kąkol z zespołem Małe Kino, zespół Yellow Horse i Piotr „Lupi” Lubertowicz. Następnie zebrani goście i wykonawcy wśród niezwykłego klimatu śpiewali razem „klasyki turystyczne”. W drugim dniu na Długiej Polanie obchodzono Światowy Dzień Bluesa wraz z zespołem iNTarg Blues, zespołem Zapaleni oraz Piotrem „Lupim” Lubertowiczem. Na zakończenie w altanie Parku Miejskiego podczas Pożegnania Lata wystąpili: Studio Piosenki „Septyma”, Oskar Juryś, Stanisław Kita, zespół szantowy i gwiazda dnia zespół U Studni.

 

14 września

Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu i Urzędem Miasta Nowego Targu już po raz trzeci zorganizowały wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Tegoroczna, 27 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod hasłem przewodnim Polski Splot. Podczas nowotarskiej odsłony tego wydarzenia można było m.in. zobaczyć wystawy Muzeum Podhalańskiego: „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – Miasto, którego już nie ma”, „Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 lat Grupy Podhalańskiej”, „Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia makatek patriotycznych czy wysłuchać koncertu Agnieszki Banaś „Zapach ziemi”. Otwarto również wystawę plenerową „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ”. Wystawa to głos obywateli miasta i ich spojrzenie na niepodległość naszego kraju.

 

15 września

Wakacje się skończyły i chociaż pogoda nas w tym roku rozpieszcza, wielkimi krokami zbliża się jesień. Trzeba było jednak godnie pożegnać lato i tak właśnie się stało w Nowym Targu. Wielka impreza sportowa, festiwal piosenki turystycznej i mnóstwo innych atrakcji czekało na mieszkańców i gości w parku miejskim. Aby rozegrać Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Nowego Targu, potrzeba było sprowadzić do parku dziesiątki ton piasku. Wysiłek się opłacił, bo zainteresowanie turniejem było ogromne. Jeżeli ktoś wolał inne dyscypliny sportu, to na „kole” odbyło się Kolarskie Grand Prix Nowego Targu. W zawodach startowali zarówno dorośli, jak i dzieci. W tym roku po raz pierwszy odbyły się także Mistrzostwa Winter Classic E-sport Games w konkurencji EA Sports NHL na PS3 oraz Teamfight Tactics. Jeżeli ktoś wolał spokojniejsze klimaty, to mógł wysłuchać wokalistów i zespołów, którzy występowali podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej lub zagrać w Turnieju Boule. Jednym z elementów całej imprezy było także czytanie nowel przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu, zorganizowane w ramach akcji Narodowe Czytanie. Całe wydarzenie zostało przygotowane m.in. przez Winter Classic, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Nowy Targ.

 

15 września

Nowotarskie Szarotki rozpoczęły sezon 2019/2020. Pierwsze spotkanie nowotarżanie rozegrali z zespołem Zagłębia Sosnowiec. Mecz zakończył się wynikiem 2:3 dla Zagłębia.

 

17 września

Nowy Targ nie zapomniał o 80 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościółku pw. św. Anny na cmentarzu. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych oraz organizacji społecznych. Dalsza część uroczystości odbyła się pod symbolicznym grobem katyńskim, gdzie starosta nowotarski Krzysztof Faber wygłosił krótkie przemówienie okolicznościowe. Po nim głos zabrali również posłowie – Anna Paluch, Edward Siarka i senator Jan Hamerski. W obchodach prócz mieszkańców uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.

 

20 września

Dzieci z Przedszkola nr 4 świętowały Dzień Przedszkolaka. Na najmłodszych czekało wiele niespodzianek. Opiekunowie przebrani za postacie bohaterów z bajek witali je, sprawiając, że już od rana ten dzień był wyjątkowy. Nie zabrakło gier, zabaw, wspólnego śpiewu i słodkich prezentów. Były także konkursy sportowe, a wielu z przedszkolaków również miało na sobie przebrania. Ten kolorowy i niesamowity dzień sprawił najmłodszym mieszkańcom naszego miasta wielką frajdę.

 

20–22 września

Na nowotarskim rynku po raz kolejny odbył się Zlot Food Trucków, na który zaprosili Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Gorilla Events. Można było spróbować smakołyków z różnych stron świata, przygotowanych w szesnastu food truckach. W tym roku na płycie rynku zaparkowały: Kawobus, Azja Truck, El Chapo Truck, Frytka Truck, El’Cazuela, Greek Truck, Azja w Bule, Żrepandog, Boom Bomb Waffle, Owoce na kółkach, Burger Factory, Sparrow Burger, Ice&Roll, Ziemniak na kółkach, Dalmacija Food Truck, Budafest Langosz.

 

22 września

Motocykle opanowały nowotarski rynek. Zlot, który odbył się w naszym mieście, kończy tegoroczny sezon motocyklowy. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć naprawdę niesamowite maszyny. Motocykliści przejechali przez miasto, kończąc rundą honorową na rynku. Później odjechali w stronę Szaflar, gdzie czekała na nich impreza na zakończenie sezonu.

 

22 września

Dzisiaj z okazji Dnia bez Samochodu mieszkańcy Nowego Targu mogli jeździć za darmo komunikacją miejską. Akcja, która już kolejny rok jest powtarzana w naszym mieście, cieszy się dużą popularnością. Zwraca ona uwagę na konieczność propagowania tych form transportu, które są najlepsze dla środowiska. Organizatorami akcji „Dzień bez samochodu” są miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ i gmina Szaflary, które pokryją koszt bezpłatnych przejazdów w tym dniu.

 

22 września

W nowotarskim ratuszu podczas 111 Krakowskiego Salonu Poezji w Nowym Targu wystąpiła Małgorzata Bańka, która zaprezentowała zebranej publiczności swoje kompozycje do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

22 września

Nowotarska „Chatka” – czyli lokalne koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – świętowała dziś na nowotarskim rynku 30-lecie istnienia. Odśpiewano „Sto lat”, a dla wszystkich gości był specjalnie przygotowany tort. Nie zabrakło zielonych, chatkowych baloników, które wypuszczone w niebo, zabrały ze sobą życzenia i marzenia podopiecznych stowarzyszenia. Po zmroku zalśniła iluminacja w kolorze zielonym. Podopieczni Chatki i ich opiekunowie dzielili tę niezwykłą chwilę z mieszkańcami miasta, którego są ważną częścią. Jednym z gości specjalnych wydarzenia była prezeska zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w Warszawie dr Monika Zima-Parjaszewska. Nowotarskie Koło PSONI założyli w 1989 r. rodzice upośledzonych dzieci. Przez 30 lat działalności koło stale podejmowało inicjatywy zmierzające do zintegrowania rodzin, w których wychowuje się niepełnosprawne intelektualnie dziecko, zorganizowania dla nich pomocy medycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej, prawnej, socjalnej oraz takie, które miały wzmocnić kompetencje rodzicielskie i zmotywować do działań społecznych i samopomocowych.

 

26 września

Gościem honorowym sesji Rady Powiatu Nowotarskiego był Dawid Kubacki. Jako mieszkaniec naszego powiatu skoczek odebrał list gratulacyjny i Medal Pamiątkowy Podhala, które wręczyli mu przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz i starosta Krzysztof Faber. Radni złożyli mu podziękowania za promowanie naszego powiatu, był również czas na wspólne zdjęcie.

 

29 września

Podczas koncertu „Jeszcze się wszystko da odkręcić…” na scenie nowotarskiego MOK-u Rafał Jędrzejczyk wystąpił z utworami z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Klimatyczny koncert, pełen niezapomnianych utworów, pozwolił docenić zebranej publiczności nie tylko muzykę, ale interesujące teksty.

 

30 września

Na strzelnicy LOK-u odbyły się zawody samorządowców o puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. W tegorocznej edycji wzięło udział 15 urzędników, m.in. z Nowego Targu, Szaflar czy Lipnicy Wielkiej. Najlepszą drużyną w dwuboju, strzelając z pistoletu i kbks-u, okazali się zawodnicy z UM Nowy Targ. Najlepszy wynik wśród strzelców indywidualnych wystrzelał Paweł Maczek z UM Nowy Targ.

 

***

Szkoła Podstawowa nr 4 jako pierwsza w mieście wprowadziła mLegitymacje. Jest to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej, w wersji mobilnej, w telefonie komórkowym. mLegitymacja szkolna to trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. Wprowadzenie takiego rozwiązania było możliwe dzięki podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a szkołą. Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. Jej wprowadzenie nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom. mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych przysługujących uczniom zniżek. Można ją zweryfikować wizualnie – ma zabezpieczenia w postaci hologramu i animowanej flagi. W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w „tradycyjnych” dokumentach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, data wydania, termin ważności, status użytkownika, data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwa i adres szkoły. Czy rozwiązanie się sprawdzi, przekonamy się pewnie za jakiś czas.

 

***

Odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu projektów na zadania publiczne z zakresu sprzyjania rozwojowi sportu na terenie Miasta. Do podziału była kwota 400 tysięcy zł. W konferencji uczestniczyli burmistrz miasta Grzegorz Watycha, Arkadiusz Szymczyk – kierownik Referatu Turystyki i Sportu, Katarzyna Wójcik – przewodnicząca miejskiej Komisji Sportu oraz Krzysztof Łapsa – dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Najwięcej środków, bo kwotę w wysokości 310 tysięcy, otrzymał KH Podhale. KH Podhale Nowy Targ opisał w swoim wniosku potrzebę środków na „poprawę warunków uprawiania hokeja na lodzie, poprzez utrzymanie działalności drużyny ekstraklasowej, osiąganie wysokich wyników sportowych, w tym możliwości gry w kadrach narodowych Polski, umożliwienie i poprawienie dostępności mieszkańców miasta do udziału w zorganizowanych imprezach sportowych”. Inne kluby, które otrzymały dotacje, to: NKP Podhale, Nowotarski Klub Kolarski, KS Gorce, KS Szkółka Piłkarska, Auto Moto Klub Gorce, MMKS Podhale Nowy Targ.

 

***

27 września 1939 r. utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Ta data uznana została za moment powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli tajnych struktur państwa polskiego istniejących w czasie II wojny światowej, podległych Rządowi RP na uchodźstwie. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. Mieszkańcy Nowego Targu nie zapomnieli i dlatego przy Pomniku Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym zorganizowano obchody upamiętniające powstanie SZP. Organizatorami tej akcji były Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć” oraz PGRH „Błyskawica”. Odczytano Apel Poległych, uczniowie nowotarskich szkół oraz harcerze przybliżyli zgromadzonym sylwetki niektórych żołnierzy, nie zabrakło także modlitwy za poległych w obronie ojczyzny. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

 

***

Bibliotekarze z powiatu nowotarskiego podczas szkolenia poznawali tajniki YouTube. Temat konferencji brzmiał bowiem „Kanały YouTube i ich wykorzystanie dla promocji biblioteki”. To nowoczesne narzędzie promocji oraz pozyskiwania czytelników omawiał dla zebranych Oskar Rak – wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa, ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej.

 

***

Przez cały wrzesień mieszkanki Nowego Targu mogły wziąć udział w zajęciach z cyklu „Samoobrona dla kobiet”. Sekcja Krav Maga Podhale, działająca od kilku lat w Nowym Targu szkoła samoobrony i sztuk walki, która była pomysłodawcą akcji, uczyła panie skutecznych i prostych technik samoobrony pod okiem doświadczonych i kwalifikowanych instruktorów. Treningi prowadził trener Paweł Jamróz, były żołnierz jednostki powietrznodesantowej, specjalista w zakresie samoobrony i sportów walki, oraz Karol Chorążak, jedyny na Podhalu Expert Krav Maga, instruktor samoobrony i techniki interwencji.

 

***

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu ruszyła akcja „Para-buch! Książka w ruch!”. To nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Edycję pilotażową projektu „Para-buch! Książka w ruch!” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Do projektu zaproszonych zostało 100 bibliotek publicznych, po 20 z każdego z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W naszej bibliotece spotkania dla najmłodszych o tematyce związanej zarówno z zagadnieniami przyrodniczymi, jak i technicznymi, będą się odbywać co miesiąc.


Październik

1 października

Tak wiele wspomnień związanych z tym miejscem, jakże kultowym i od wielu lat wpisującym się w krajobraz naszego miasta. A jednak ten dzień musiał kiedyś nadejść i stało się. Odbył się ostatni koncert w starym MOK-u. Następny będzie już w nowym, odremontowanym budynku. Na scenie wystąpił zespół Another Pink Floyd, który dał dwugodzinny koncert przy wypełnionej po brzegi sali. Publiczność była zachwycona, śpiewając największe przeboje wraz z wokalistą. Nie zabrakło momentów niezwykłych: wspólnego wykonania piosenki  „Another Brick In The Wall” z dziećmi z zespołu Mali Śwarni. Jednak najbardziej zapadł wszystkim w pamięć moment, kiedy podczas utworu „The Trial” zburzono prowizoryczną ścianę z kartonów, symbolizującą stary MOK. Ten koncert miał w sobie smutek za czymś, co przez wiele lat tworzyło naszą historię, a już nie wróci, ale jednocześnie był radością, że czeka nas nowe, nieznane, lepsze, inne. Zespół tak bardzo spodobał się publiczności, że musiał bisować jeszcze trzy razy. Nie zabrakło podziękowań dyrektora MOK-u Bolesława Bary, który składał je m.in. swoim pracownikom, grupom, które w MOK-u miały swoją siedzibę, władzom miasta, swoim poprzednikom i wszystkim, którzy przez wiele lat budowali legendę tego miejsca. Po zakończeniu koncertu w holu budynku czekały na wszystkich widzów niespodzianki. Po pierwsze – ściana wspomnień, na której każdy mógł zapisać swoje wspomnienia związane z tym miejscem lub napisać coś od siebie. Można więc było się dowiedzieć, kto po raz pierwszy umówił się w MOK-u na randkę, kto rozpoczynał tu swoją karierę muzyczną czy plastyczną. Nowotarżanie wspominali pierwsze koncerty, spektakle teatralne, swoje małe magiczne chwile, przeżycia, których to miejsce było świadkiem. Drugą niespodzianką był tort na 45 urodziny MOK-u. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Wśród tłumu gości zauważyć można było pracowników MOK-u przebranych m.in. w stroje z lat 70. Było kolorowo, gwarnie, tłumnie, tak jak w MOK-u bywało nieraz i aż trudno było uwierzyć, że to już ostatni raz w tym otoczeniu. Stawili się także przedstawiciele władz miasta: burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrzowie Waldemar Wojtaszek i Joanna Iskrzyńska-Steg oraz radni miejscy. MOK żegnano godnie i z nadzieją, że to, co przyniesie przyszłość, będzie jeszcze lepsze, a my spotkamy się znowu w nowych murach i z nowymi pomysłami.

 

1 października

Każdego roku podhalańskie Amazonki spotykają się, aby zaznaczyć, jak ważna jest profilaktyka w badaniu piersi. Nie inaczej było i tym razem. Przed budynkiem nowotarskiego MOK-u dzieci i młodzież z Nowego Targu i Leśnicy jak co roku wsparły Amazonki. Zaprezentowano happening poświęcony zarówno ochronie zdrowia, jak i ekologii. Odbył się również koncert w wykonaniu dzieci. Można było zdobyć vouchery na bezpłatne badanie USG, które udało się uzyskać dzięki pomocy sponsorów. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, tradycyjnie już Amazonki wspierała wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. Na zakończenie wydarzenia dla wszystkich zagrał zespół Folkland.

 

4 października

Piknik ekologiczny organizowany w ramach Podhalańskich Dni Recyklingu odbywa się w naszym mieście co roku. I jak co roku na uczniów nowotarskich szkół, ale także na wszystkich, którzy zawędrowali w tym czasie na rynek, czekały wyjątkowe pokazy naukowe z wykorzystaniem ciekłego azotu, warsztaty edukacyjne oraz prelekcje dotyczące recyklingu. Było także coś dla dorosłych – Urząd Miasta wraz z Biosystem S.A. przeprowadziły bezpłatną zbiórkę elektrośmieci. W miejscu zbiórki został podstawiony specjalny samochód, w którym pracownicy firmy Biosystem S.A. przyjmowali problemowe odpady AGD i RTV. W czasie akcji zebrano ok. 3,5 tony elektrośmieci. Można było również wykonać swoją ekologiczną torbę płócienną czy ekoprzypinkę. Na najmłodszych czekały kreatywne drewniane klocki. Można było ciekawie spędzić czas z rodziną, jednocześnie ucząc się zasad recyklingu, ekologii.

 

5 października

W Nowym Targu trwała Noc Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Nadleśnictwem Nowy Targ przygotowała z tej okazji ognisko, wspólne pieczenie jabłek, czytanie, gry i zabawy. Natomiast Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała przybyłym gościom swoje zbiory, dla najmłodszych przygotowała gry i zabawy, a także warsztaty dotyczące uczuć czy konkurs na mem. Na zakończenie odbył się pokaz filmu familijnego „Ptyś i Bill”.

 

5 października

To było pierwsze wydarzenie kulturalne, które nowotarski MOK zorganizował poza swoimi murami. Z powodu trwającego remontu koncert pianistyczny Nguyena Viet Trung, młodego wietnamskiego muzyka wykształconego i mieszkającego w Polsce, odbył się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej. Pianista jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą. Koncertował w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Rosji (Wielka Sala Filharmonii Petersburskiej), na Ukrainie, na Węgrzech, w Japonii oraz w Wietnamie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Podczas koncertu oczarował publiczność swoją wirtuozerią. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać utworów m.in. Mozarta czy Chopina.

 

6 października

W Państwowej Szkole Muzycznej odbył się 44 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Najlepsi otrzymali nominacje do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jury w składzie: Krzysztof Trebunia Tutka – muzyk regionalista, Tomasz Hornik – muzyk regionalista i Aleksander Smaga – główny specjalista ds. muzyki MCK Sokół w Nowym Sączu, oceniało 20 muzyk, w tym: 7 w kategorii dorosłych, 6 w kategorii młodzieżowej, 7 w kategorii dziecięcej oraz 11 instrumentalistów grających na instrumentach pasterskich i 2 w kategorii „Mistrz Uczeń”.

 

8 października

Na Podhalu odbywały się ćwiczenia obronne „Małopolska 2019”. W ćwiczenia, które odbywały się na terenie gminy Jabłonka, Szaflary i miasta Nowy Targ, zaangażowane były wszystkie służby, również żołnierze obrony terytorialnej. W Jabłonce upozorowano porwanie pracowników urzędu i ich odbicie, było też zatrzymanie w Chyżnem trzech zbiegów z zakładu karnego w Nowym Wiśniczu. W Nowym Targu na lotnisku stanął ogromny agregat prądotwórczy, którego strzegli dziś żołnierze. Z kolei w Szaflarach ćwiczenia przeniosły się na ujęcie wody.

 

11–12 października

Muzeum Drukarstwa obchodziło swoje pierwsze urodziny. Ten rok na pewno był niezwykle intensywny, ale nowe kulturalne miejsce na mapie miasta zdążyło się już wpisać w nasz krajobraz. Podczas świętowania nie mogło zabraknąć kreatywnych warsztatów, występów artystycznych oraz podsumowania minionego czasu. Gości powitał dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Przypomniał on o unijnym projekcie, dzięki któremu w dużej mierze uruchomiono muzeum, a także opowiedział o najcenniejszym eksponacie muzeum – maszynie drukarskiej. Kustosz muzeum Wiktoria Kowalczyk-Szlaga podsumowała rok działalności placówki oraz jej największe osiągnięcia. Na zakończenie odbyły się występy Małych Śwarnych i solistów Studia Piosenki „Septyma”. Później przygotowano dla gości specjalną niespodziankę – warsztaty drukarskie, podczas których można było własnoręcznie wykonać swoją „Pocztówkę z Muzeum”.

 

13 października

PKW podała pełne wyniki wyborów parlamentarnych w powiatach podhalańskich. W Nowym Targu na Prawo i Sprawiedliwość oddano ponad 49 procent głosów, w Zakopanem – blisko 45, w Rabce-Zdroju – 61,5. W Nowym Targu wyniki wyborów wyglądają następująco:

PiS – 7311 głosów – 49,13%

KO – 3701 – 24,87%

SLD – 1531 – 10,29%

Konfederacja – 1380 – 9,27%

PSL – 957 – 6,43%.

 

13 października

Dzień Papieski świętowano w Nowym Targu na lotnisku pod pomnikiem Jana Pawła II. Organizatorem była społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu – placówki, której patronuje papież Polak. Uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny, później odbyły się nieszpory, które poprowadził ks. Kazimierz Kubat. Pod pomnikiem złożono także wiązanki i zapalono znicze. Na uroczystościach zgromadziło się około 200 wiernych, byli uczniowie, a także harcerze, którzy rozdali uczestnikom 40 róż, aby ci mogli je złożyć pod pomnikiem papieża.

 

17 października

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Z tej okazji przez cały tydzień w sądach, jednostkach policji i w organizacjach pozarządowych będą udzielane bezpłatne porady mediatorów. Mediacja to inaczej metoda pokojowego rozwiązywania sporów i konfliktów. Uczestniczy w niej bezstronny mediator, który pomaga stronom konfliktu we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji, a także osiągnięciu wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Z pomocy specjalistów ds. mediacji można było skorzystać również w Nowym Targu. Na potrzebujących czekali oni m.in. w budynku Sądu Rejonowego.

 

17 października

Już po raz 19 w salach „Podhalanki” zabrzmiało „Gaude Mater Polonia”. Ponad 2000 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki. Uczelnia, która od tego roku nosi nową nazwę: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa, kształci młodzież na 15 kierunkach. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny odprawiona przez ks. prof. Henryka Skorowskiego. Następnie złożono kwiaty przy tablicy pod ratuszem upamiętniającej Ojca Świętego Jana Pawła II. Potem uczestnicy uroczystości przenieśli się do budynku uczelni na Kokoszkowie. Tam wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Stanisław Gulak, a następnie odebrał on ślubowanie od grupy studentów, którzy uzyskali najlepsze oceny podczas postępowania kwalifikacyjnego. Na zakończenie odbył się wykład inauguracyjny prof. Edwarda Malaka pt. „Próba nawiązania polsko-litewskich stosunków wojskowych w latach 1938–1939 w świetle 80 rocznicy kampanii wrześniowej” oraz koncert chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

17–18 października

Odbyła się konferencja „Mózg i serce – niezwykły duet. Podhalańskie warsztaty neurologiczno-kardiologiczne”. W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu spotkali się wszyscy zainteresowani chorobami z obszaru neurologii i kardiologii. Podczas wydarzenia omówiono m.in. wytyczne dotyczące tych specjalizacji z uwzględnieniem wyników najnowszych badań klinicznych. Podsumowano także rok funkcjonowania programu zabiegowego leczenia udarów mózgu w Polsce.

 

18–20 października

W Nowym Targu miało miejsce wyjątkowe sportowe wydarzenie. Nasze miasto ma bardzo długie tradycje nie tylko hokejowe, ale i unihokejowe; drużyny nowotarskie wielokrotnie zdobywały tytuł Mistrza Polski, a wychowankowie klubów reprezentowali Polskę na wielu turniejach i Mistrzostwach Świata. Tym razem to u nas odbywało się wielkie unihokejowe wydarzenie – Międzynarodowy Turniej Unihokeja Kobiet „6 Nations Floorball Challenge”, potocznie zwany Turniejem 6 Narodów, bo to impreza organizowana na mocy porozumienia Krajowych Federacji Unihokeja: Polski, Słowacji, Niemiec, Norwegii, Łotwy i Danii. Wzajemna rywalizacja tych drużyn ma wpłynąć na stałe podnoszenie poziomu reprezentacji narodowych w tych państwach i zbliżanie się do światowej czołówki (TOP 4). Przez trzy dni w naszym mieście rządził unihokej; mecze na najwyższym światowym poziomie, spektakularne akcje – to wszystko czekało na kibiców i gości turnieju. Oprócz emocji związanych z meczami można było także obserwować treningi drużyn. Dodatkowo 19 października w ramach realizacji projektu „Unihokej – uczy, bawi i wychowuje” Polski Związek Unihokeja zorganizował kurs dla trenerów i instruktorów z udziałem trenerów czeskiej reprezentacji do lat 19, która kilka miesięcy temu wywalczyła historyczne Mistrzostwo Świata na Czempionacie Globu w Kanadzie. Po trzydniowych zmaganiach reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce. Lepsze od Polek okazały się tylko reprezentantki Słowacji oraz Łotwy.

 

21 października

„Rada seniorów a samorząd gminy” – pod takim tytułem odbyła się na PPUZ konferencja zorganizowana przez Nowotarską Radę Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową. Wydarzenie to rozpoczęło obchody Dni Seniora w naszym mieście. W debacie będącej jednym z punktów konferencji uczestniczyli: poseł Edward Siarka, burmistrz Grzegorz Watycha, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Katowice Janina Piwowarczyk oraz przewodniczący Nowotarskiej Rady Seniorów Marek Bochowicz.

 

23 października

Już po raz drugi w naszym mieście zorganizowano Dzień Seniora. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nasi nowotarscy seniorzy mieli okazję skorzystać z bardzo bogatej oferty, przygotowanej specjalnie dla nich. Były więc spotkania dotyczące emerytur, zdrowia, bezpieczeństwa i wiele innych ciekawych zajęć. Eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który był głównym organizatorem wydarzenia, zaprosili seniorów na wykłady o ich finansach i o tym, jakie świadczenia im przysługują, jakie mają prawa. Na pytania odpowiadali konsultanci ZUS-u. Jako że w tym roku cała impreza odbywała się pod hasłem „Zdrowi, aktywni, bezpieczni”, na miejsce, gdzie seniorzy się spotkali, wybrano Pływalnię Miejską. W organizację wydarzenia włączyli się: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Policja, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Nowotarska Rada Seniorów, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miasto Nowy Targ. Seniorzy mogli również wysłuchać wykładu przygotowanego przez policjantów na temat czyhających na nich zagrożeń, zwłaszcza oszustw metodą na wnuczka; prelegenci przygotowali również specjalne stanowiska, przy których można było uzyskać poradę. O zdrowie seniorów zadbał Instytut Nauk o Zdrowiu PPUZ, który nie tylko przygotował wykład o czynnikach ryzyka związanych z urazami u seniorów wygłoszony przez dr. Piotra Kurzeję, ale także stanowiska, gdzie można było wykonać zabiegi upiększające czy masaż. Pływalnia udostępniła za to seniorom basen, saunę, grotę solną. Można było skorzystać z zajęć aquaaerobiku czy jogi. Swoją ofertę zaprezentował Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na zakończenie przygotowano koncert młodzieży ze Studia Piosenki „Septynki” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Wydarzenie poprowadził Bolesław Bara – dyrektor MOK-u.

 

23 października

Odbyło się posiedzenie Rad Programowych – organów doradczych powołanych przy Centrach Kształcenia Zawodowego, których celem jest wyrażanie opinii na temat strategii kształcenia, współuczestniczenie w organizacji praktyk płatnych dla uczniów biorących udział w projektach oraz dostosowanie kształcenia zawodowego do aktualnych potrzeb rynku pracy poprzez m.in. zacieśnianie współpracy szkoły z pracodawcami. Dyskutowano m.in. o istotności zdobywania doświadczenia zawodowego poprzez realizację praktyk u pracodawców, konieczności nawiązania współpracy z doradcami zawodowymi pracującymi w szkołach podstawowych oraz o problemach związanych z przeprowadzoną reformą edukacji. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, przedstawiciele instytucji rynku pracy i kadry zarządzającej oświatą oraz Bogusław Waksmundzki, wicestarosta powiatu nowotarskiego.

 

24 października

Corocznej tradycji stało się zadość. Już od kilku lat na rozpoczęcie nowego roku akademickiego odbywa się Bieg na Dobry Początek. Studenci Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej spotkali się przy wiacie nadleśnictwa przy ulicy Składowej. Tu mieściły się start i meta. Bieg odbył się na dystansie 5 kilometrów. Wzięło w nim udział 30 uczestników. W tym roku wśród studentów triumfował Patryk Sołtys, natomiast w gronie studentek najlepsza była Edyta Michalik. Zwycięzców dekorował ks. rektor Stanisław Gulak i zastępca dyrektora INHSiT dr Krzysztof Waśkowski. Organizatorami biegu były: Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki PPUZ w Nowym Targu, Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu PPUZ w Nowym Targu, KU AZS PPUZ w Nowym Targu i Nadleśnictwo Nowy Targ.

 

25 października

Od dziś nowotarżanie mogą zobaczyć wystawę „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która była wcześniej prezentowana we wszystkich parlamentach państw Grupy Wyszehradzkiej. Została opracowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Przedstawia wspólną historię czterech państw: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Klamrą spinającą ten wycinek historii jest Wyszehrad – niegdyś miejsce słynnych zjazdów, podczas których spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier, a w XX wieku miejsce utworzenia Grupy Wyszehradzkiej. Na otwarciu obecni byli burmistrz miasta Grzegorz Watycha, vice-primator Kieżmarku Karol Gurka, wicestarosta powiatu nowotarskiego, przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki. Podkreślali oni dobrą współpracę na pograniczu polsko-słowackim, możliwość realizowania wielu wspólnych projektów, które służą rozwojowi regionu.

 

26 października

Tradycji stało się zadość. W karczmie Koliba spotkali się ratownicy górscy, aby świętować Dzień Ratownika Grupy Podhalańskiej GOPR. W tym roku okazja była szczególna, bo grupa obchodziła 65-lecie istnienia. Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą na szczycie góry Wdżar odprawił ksiądz Kazimierz Dadej, kapelan Grupy Podhalańskiej GOPR, opiekun Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej nieopodal gorczańskiego Turbacza. Następnie ratownicy wzięli udział w konferencji w ramach projektu „Kształtowanie i podnoszenie trans granicznych kompetencji ratowników GP GOPR i HZS”. Projekt ten finansowany jest z funduszy unijnych w ramach programu Interreg Polska – Słowacja, który prowadzi Euroregion „Tatry”. Polega on w szczególności na organizacji wspólnych specjalistycznych szkoleń z różnych dziedzin ratownictwa górskiego. Po konferencji wręczono Srebrne i Złote Odznaki Honorowe GOPR oraz odznaki „Za zasługi dla ratownictwa górskiego”. Jedna osoba odebrała również nominację na starszego ratownika górskiego. A następnie nadszedł czas na uroczyste odebranie przyrzeczenia od nowych ratowników; w tym roku do etapu końcowego dotarło ich tylko pięciu. Młodzi ratownicy składali przyrzeczenie na szczycie Wdżaru, przy blasku watry i pochodni. W obecności ponad stu ratowników górskich odebrał je naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Marek Ciaś. Na zakończenie czekała na wszystkich niespodzianka, prawdziwy „zbójnicki” odtańczony przez GOPR-owców.

 

26–27 października

W Rzeszowie odbył się 35 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. W wydarzeniu tym wzięło udział 29 grup i par tanecznych z całej Polski. Tym bardziej nam miło, że to właśnie nasza nowotarska grupa Śwarni zdobyła w tym konkursie I miejsce ex aequo z zespołem z Podegrodzia. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na umiejętność oddania prawdy etnograficznej, odtworzenia realiów tradycji polskiej wsi oraz obrzędowości.

 

***

Gmina Nowy Targ promowała się podczas zimowych Targów Turystycznych Snow Expo 2019. Oprócz tradycyjnych ulotek, map, w tym roku postawiono także na promocję wirtualną. Filmy promocyjne oraz filmy VR 360 stopni oglądane w specjalnych okularach 3D pozwoliły gościom targów wirtualnie odwiedzić m.in. Obidową, Łopuszną, Krempachy, Dębno, Waksmund czy Turbacz. Promocja skupiona była wokół zimowej oferty dostępnej na terenie gminy, m.in. sieci zimowych szlaków narciarstwa biegowego, ale także tras skiturowych oraz pieszych. Nie zapomniano jednak o atrakcjach, które dostępne są przez cały rok: szlakach i ścieżkach rowerowych, Velo Dunajec, Szlaku wokół Tatr oraz ścieżce wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Zaprezentowano również niezwykłe zabytki regionu, jego kulturę i tradycje.

 

***

Na cmentarzu w Nowym Targu, Łopusznej i Zakopanem zapłonęły w tym roku „Znicze Solidarności”. Jest to pokłosie akcji, która trwa w całej Polsce już od siedmiu lat z inicjatywy Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Na grobach ludzi, którzy wnieśli swój wkład w wolność i suwerenność naszej Ojczyzny, szczególnie w latach 80. ub. wieku, zapalane są znicze. To szczególny wyraz pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i nową, niepodległą Polskę. W tym roku o grobach zmarłych kolegów pamiętał m.in. Wiktor Sowa, wieloletni aktywny działacz Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, były wojewoda nowosądecki, kierownik Urzędu Rejonowego i radny miasta Nowy Targ dwóch kadencji.

 

***

W Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie wręczono medale i nagrody dla kadry kierowniczej i nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele z nowotarskiego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego. Nagrodzeni medalem KEN zostali: Stanisława Bulanda, Agnieszka Topolnicka, Piotr Jarząbek, a Marzena Ostapczuk otrzymała nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

***

W mieście powstała pierwsza drużyna e-sportowa. Będzie ona działać pod szyldem Winter Classic. Znane dobrze nowotarżanom stowarzyszenie, które co roku organizuje noworoczny mecz hokeja ulicznego, a także wiele innych imprez, podczas których zbierane są datki na cele charytatywne, tym razem chce pokazać, że gry komputerowe nie są czymś złym, a profesjonalny e-zawodnik to człowiek zdolny, aktywny, z wielkim potencjałem. Drużynę Winter Classic Nowy Targ tworzą: Robert Bryniarski pseudonim „Cemaz”, Kamil Ciężczak „Spenso”, Bartłomiej Luberda „Dexonovsky”, Piotr Brańka „Woderman” i Marcin Setlak „Ull”. Zespołem kieruje Marcin Bryniarski. Jednak skład nie jest ostateczny, bo jak mówią sami organizatorzy, będą się odbywać turnieje kwalifikacyjne. Najbliższe plany drużyny to udział w e-lidze miast w CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive). Podczas konferencji o wsparciu drużyny zapewniał burmistrz miasta Grzegorz Watycha. Drużyna ma także w planach zorganizowanie dużego e-turnieju w naszym mieście.

 

***

Przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II powstaje farma fotowoltaiczna. Inwestycja jest częścią wartego kilkanaście milionów złotych projektu termomodernizacyjnego, który realizowany jest z pomocą środków z Unii Europejskiej. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie pozyskanie nawet 60% dziennego zapotrzebowania na prąd dla szpitala. Jest to nie tylko ekologiczne, ale i energooszczędne rozwiązanie. To już kolejna inwestycja zmieniająca oblicze naszego szpitala, niedawno bowiem zakończyła się termomodernizacja budynku. Koszt tej inwestycji, która trwała rok, wyniósł 13 mln zł. Teraz budynki szpitala mają nową elewację w biało-szarych odcieniach, wymienione okna, drzwi, budynek został też ocieplony.

 

***

Na nowotarskim lotnisku gościł przejazdem prezydent RP Andrzej Duda. To właśnie z naszego lotniska odlatywał do Krakowa po swojej wizycie na Biegu Sztafet – 101 kilometrów na 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości – który odbywał się w Zakopanem.

 

***

Czas się zatrzymał, a w Nowym Targu zrobiło się nostalgicznie. Przez ulice miasta przeszedł tradycyjny jesienny redyk. Bacowie i juhasi sprowadzili owce z Gorców, a to oznaka, że zbliża się zima. Redyk poprowadzony został ulicami Waksmundzką, Bałęzowym i dalej na Kowaniec. Ta coroczna tradycja ma w sobie coś z magii minionych lat, spokój, który kształtują pory roku i niezwykłość siły przyrody, która od zawsze odgrywa w naszym regionie niezwykłą rolę. Redyk jesienny w gwarze określany jest jako osod. Nazwa pochodzi od słowa osadzić, czyli odprowadzić owce do poszczególnych gospodarstw. Osod odbywał się zawsze po dniu św. Michała, czyli 29 września; z kolei świętem, z którym wiąże się powrót owiec na hale wiosną, jest dzień św. Wojciecha, 23 kwietnia.

 

***

Już wiadomo, na co zostanie przeznaczone pół miliona z Budżetu Obywatelskiego w tym roku. Będą to trzy zadania inwestycyjne i cztery tzw. projekty miękkie. W tej edycji BO wydano 2179 kart do głosowania. To więcej niż przed rokiem. Na konferencji w Urzędzie Miasta burmistrz Grzegorz Watycha i naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami Wojciech Watycha, który kierował zespołem pracującym przy weryfikacji projektów, ogłosili wyniki.

W tym roku zgłoszono 16 zadań – 8 inwestycyjnych i 8 prospołecznych. W głosowaniu ponad połowa głosów oddana została w wersji elektronicznej (54%). Prawie 2,9% głosów (64 karty) zostało uznanych za nieważne.

Na liście zadań przyjętych do realizacji znalazła się:

– Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców parafii pw. św. Jana Pawła II (kwota 15 tys. zł), przyznanych punktów 1130;

– Bezpieczeństwo przede wszystkim – szkolenia z pierwszej pomocy, trzecia edycja. Wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych OSP Nowy Targ i Grupy Podhalańskiej GOPR (kwota 150 tys. zł – zadanie inwestycyjne) – punktów 850;

– Nowotarski rower miejski (150 tys. zł) – 820 punktów;

– Piracki Plac Zabaw – doposażenie Nowotarskiej Strefy Relaksu (kwota 149 953 zł) – 786 punktów;

– Niewidomi nie gryzą (15 tys. zł) – 566 punktów;

– Nowotarski festyn na osiedlu Niwa (15 tys.) – 548 punktów;

– Gimnastyka AQUA dla Seniorów (11 520 zł, zadanie miękkie) – 242 punkty.

Po podliczeniu kosztów wybranych projektów w puli została jeszcze kwota 5 tysięcy złotych. Burmistrz miasta zdecydował o przekazaniu tej kwoty na ostatnie zadanie na zaprezentowanej liście, czyli na gimnastykę dla seniorów. Realizacja projektów wybranych w głosowaniu przez mieszkańców nastąpi po ich przyjęciu w ramach zadań budżetu miasta Nowy Targ na 2020 r.

 

***

Na nowotarskim rynku pod ratuszem pojawiło się kilkadziesiąt worków z plastikowymi nakrętkami. To odzew na prośbę o pomoc w leczeniu małej Asi z Ludźmierza. Odpowiedź mieszkańców miasta i okolic była natychmiastowa. Worków z zakrętkami było tak dużo, że przez chwilę drzwi do ratusza były nimi zatarasowane. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika zebrali tyle nakrętek, że aby je przywieźć na rynek, potrzebny był samochód dostawczy.

 

***

Na nowotarskim lotnisku testowano śmigłowiec Airbus H145, którym latali przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i TOPR. Maszyna może zabrać na pokład 2 pilotów i do 9 pasażerów, ale w ratownictwie zazwyczaj stosuje się wersję 2 pilotów, 3 ratowników oraz nosze z pacjentem. Śmigłowiec ma na wyposażeniu wyciągarkę o udźwigu blisko 300 kg i długości liny 90 m, co jest niezbędne do lotów wysokogórskich. Airbus H145 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych śmigłowców wykorzystywanych do ratownictwa na całym świecie. Lata się nim w 55 krajach. W Europie mają go m.in. Włosi, Francuzi i Szwajcarzy.

 

***

Odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w Piłce Halowej Chłopców i Dziewcząt. Wysoki poziom zawodników, dobra zabawa i zdrowa, sportowa rywalizacja to atuty tego wydarzenia. Grano w systemie „każdy z każdym”. Wśród dziewcząt w młodszej kategorii wiekowej wygrała Szkoła Podstawowa nr 11, natomiast wśród chłopców zwycięzcą okazała się reprezentacja z SP nr 2. W starszej kategorii wiekowej zwyciężyła reprezentacja SP nr 11. Wszystkie szkoły uczestniczące w turnieju otrzymały puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.

 

***

Miasto Nowy Targ znalazło się na wysokim, 17 miejscu (na 864) w prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Już od 15 lat w rankingu tym są oceniane dokonania lokalnych samorządów i wyłaniane te, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. W tym roku kapitule rankingu przewodniczył były premier RP prof. Jerzy Buzek. Skuteczność ocenia się w czterech strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Nowy Targ zdobył łącznie 27,24 pkt.


Listopad

1 listopada

Już po raz dwudziesty zorganizowano Kwestę Nowotarską. Jak zwykle mieszkańcy naszego miasta okazali się niezwykle hojni – zebrano prawie 28,4 tys. zł, kilkadziesiąt dolarów USA i euro. Wszystkie zebrane datki zostaną przekazane na renowację zabytkowych, zaniedbanych nagrobków. Wśród kwestujących byli m.in. burmistrz, wiceburmistrzowie, radni, Uniwersytet Trzeciego Wieku, strażacy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, muzycy i harcerze.

 

2 listopada

Tradycyjnie w kościele NSPJ została odprawiona msza św. w intencji zmarłych Profesorów i Wychowawców I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Wcześniej w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się otwarcie wystawy pamiątek związanych z II wojną światową. W trakcie wernisażu miała również miejsce premiera wzruszającego filmu pt. „…i wciąż pamiętam. – II wojna światowa we wspomnieniach Uczniów i Absolwentów Szkoły” w reżyserii ucznia klasy trzeciej Dawida Gondka. Punktualnie w południe w szkole odbył się Apel Poległych, a następnie uczniowie przygotowali występ teatralny oraz koncert pieśni patriotycznych. Wśród gości znaleźli się m.in. poseł Anna Paluch, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, burmistrz miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Dorota Słońska-Halczak, przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Nowak oraz bliscy poległych profesorów, uczniów i absolwentów.

 

3 listopada

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbyły się Jazzowe Zaduszki. Na scenie w repertuarze bluesowo-jazzowym zaprezentowali się: Żaneta Lubera, Robert Lubera i Piotr Nalepa z zespołem. Można było usłyszeć utwory z repertuaru Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.

 

3 listopada

Miejska Hala Lodowa gościła uczestników polsko-słowackiego turnieju minihokeja pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy. W meczach rywalizowały 4 polskie drużyny i 4 zespoły ze Słowacji. Na lodzie zmierzyli się zawodnicy Zagłębia Sosnowiec, KS Cracovia, KS Unia Oświęcim, MMKS Podhale Nowy Targ, HC Lučenec, MHK Kežmarok, HC Lev oraz HK Altis. W turnieju wzięło udział około stu zawodników. Zwyciężyła drużyna MMKS Podhale Nowy Targ, która na 7 spotkań w turnieju wygrała aż siedmiokrotnie. Kibice docenili radosną, rodzinną atmosferę turnieju.

 

5 listopada

Na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu gościł Wiesław „Blacha” Błażkiewicz – absolwent studiów muzycznych na wydziale perkusji, członek punkowej kapeli Gzyms. Prowadzi warsztaty profilaktyczne dotyczące przemocy i agresji wśród młodzieży, cyberprzemocy, uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy. Podczas spotkania z młodzieżą opowiadał o swoich osobistych doświadczeniach, o odpowiedzialności za podejmowane decyzje, o wyborze drogi życiowej, skłaniając tym samym uczestników spotkania do przemyśleń.

 

8 listopada

W nowotarskich szkołach rozbrzmiewał dziś Mazurek Dąbrowskiego. W akcji „Szkoła do hymnu” wzięła udział m.in. nowotarska „Dwójka”. Czterozwrotkowy hymn odśpiewano o godzinie 11:11. W akcji „Rekord dla Niepodległej” Mazurka odśpiewały także przedszkolaki z Przedszkola nr 2. Oprócz śpiewania hymnu dzieci przygotowały patriotyczny program artystyczny, w którym zaprezentowały tańce narodowe, wierszyki i piosenki.

 

8 listopada

Szkoła Podstawowa nr 2 zaprosiła na Wieczornicę Patriotyczną im. mjr. Stanisława Mroszczaka. Jak co roku w listopadzie w sali gimnastycznej „Dwójki” gromadzą się uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście, radni miejscy, aby wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych przygotowanego przez uczniów. Przy wejściu sprzedawane były flagi, kotyliony, a zebrane datki przeznaczone zostaną na cele charytatywne. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu nadszedł czas na występy ponad 20 uczniów. Zabrzmiały m.in. „Piechota”, „Serce w plecaku”, „Mury”, „Marsz Polonia”. Nie mogło też zabraknąć zaśpiewanej na stojąco „Roty” czy hymnu Legionów „Pierwsza Brygada”. Jak zwykle atmosfera wydarzenia była niezwykła, bo niezwykłe jest to, że każdego roku w małej sali gimnastycznej dzieci i młodzież śpiewają słowa pieśni, które przed wieloma laty zagrzewały naszych żołnierzy do walki. Śpiewają, dając tym samym świadectwo swojej przynależności do ojczyzny, będąc świadkami historii.

 

8 listopada

W Muzeum Drukarstwa można było obejrzeć wystawę grafik poplenerowych z nowotarskiego lotniska pt. „Odloty”. Autorami prac byli uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

 

10–11 listopada

Na nowotarskim lodowisku odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Łyżwiarstwie Figurowym o Złotą Łyżwę Podhala. Ich organizatorem był Podhalański Klub Łyżwiarstwa Figurowego Zwyrtany na czele z trenerką Dorotą Pieńkoś. Ponad 100 zawodników rywalizowało według podziału na kategorie wiekowe i stopnie trudności. Obowiązywał program krótki i dowolny. Honoru gospodarza broniła 14-osobowa grupa zawodniczek z klubu Zwyrtany, która zakończyła rywalizację z dorobkiem aż 11 medali. Zawody objęte były patronatem Burmistrza Miasta Grzegorza Watychy, który osobiście wręczał medale i puchary zawodnikom.

 

10 listopada

Jest już tradycją, że w przededniu Święta Niepodległości wręczane są Medale za Szczególne Zasługi dla Nowego Targu. Tym razem całe wydarzenie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Otwierając spotkanie, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda przypomniał wszystkim ogromną lekcję historii naszej Ojczyzny, jaką była droga do odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku Kapituła Honorowa zdecydowała o uhonorowaniu Medalem za Szczególne Zasługi dla Nowego Targu Józefa Różańskiego, Stanisława Snopka, Bartłomieja Topy i zespołu Śwarni. Wszyscy uhonorowani osobiście odebrali odznaczenie. Natomiast medalami pamiątkowymi jako zasłużeni dla kultury zostali uhonorowani: Piotr Augustyn – organista, dyrygent, nauczyciel muzyki; Piotr Burcan – założyciel i prowadzący Studio Muzyczne Triolki w Rabce-Zdroju oraz chór nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kawaler Orderu Uśmiechu; Marcin Kudasik – regionalista, autor i reżyser spektakli teatralnych, konferansjer na wielu imprezach regionalnych; Stanisław Krzak – wieloletni pracownik MOK-u, odpowiedzialny za literackie, fotograficzne i poetyckie wydarzenia w Mieście; Maciej Warpecha – kierownik i instruktor zespołów Hyrni i Mali Hyrni. Wręczono także dwa specjalne odznaczenia – medale pamiątkowe wydane z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły (kapitana administracji Wojska Polskiego, ojca papieża Polaka). Otrzymali je Adolf Szpytma, dokumentujący historię m.in. na łamach „Almanachu Nowotarskiego”, i Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Podczas całej gali nie zabrakło wspomnień, podziękowań i żartów. W ten niezwykły dzień po raz kolejny przekonaliśmy się, jak niezwykli potrafią być nowotarżanie i że iskra tego miasta tkwi w nas zawsze, nieważne gdzie rzuci nas los. Uroczystość zakończył koncert, w którym wystąpili soliści ze Studia Piosenki „Septyma”, zespoły góralskie oraz Magda Panek.

 

11 listopada

Nowotarżanie świętowali 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła już tradycyjnie msza św. w kościele NSPJ w intencji Ojczyzny, po której zakończeniu uczestnicy – delegacje, banderia konna, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu i mieszkańcy – przeszli na rynek. Przemarsz uświetniła Miejska Orkiestra Dęta. Pod ratuszem wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz miasta Grzegorz Watycha, który wspominał heroiczną drogę Polaków do niepodległości oraz zaznaczył, jak ważna jest pamięć narodowa zwłaszcza dla najmłodszych pokoleń. Pod tablicą upamiętniającą obrońców Ojczyzny zostały złożone wieńce, a następnie można było wysłuchać specjalnie przygotowanego Koncertu Niepodległościowego.

 

11 listopada

W Spółdzielczym Domu Kultury chór Srebrne Nutki zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Chór, który początkowo działał przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a obecnie przy Klubie Seniora, przygotował dla wszystkich zebranych gości prawdziwy przegląd pieśni patriotycznych. Nastrój był niesamowity, nostalgiczny i pełen zadumy.

 

12 listopada

Odbył się wernisaż wystawy połączony z odbiorem nagród w XXIV Powiatowym Konkursie Plastycznym „Niepodległość”. Jego organizatorami były Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Wręczono 60 nagród i 45 wyróżnień. Wernisaż zakończył występ przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Serafitek pw. Dzieciątka Jezus.

 

14 listopada

W związku z remontem nowotarski MOK ruszył z nową akcją „MOK na walizkach”. Podczas spotkania w ratuszu można było obejrzeć slajdowisko prowadzone przez Michała Kasperczyka – inżyniera budownictwa, który fotografuje od 1987 r., przez 20 lat na celuloidzie, od 12 na cyfrze. Od 1991 r. fotografuje w górach, z czego najwięcej w Tatrach. Dodatkowo czynnie wspina się, w Tatrach przeszedł ok. 60 dróg wspinaczkowych, w 2015 r. brał udział w przejściu GGTW przez Andrzeja Marcisza jako część grupy wsparcia oraz jako fotograf. Przybliżył on uczestnikom spotkania Tatry, niby nam wszystkim znane, a jednak inne, bo jego.

 

15–17 listopada

W Szkole Podstawowej nr 5 przez trzy dni można było podziwiać ponad sto różnych gatunków kanarków i papug. Wystawa towarzyszyła VIII Międzynarodowym Mistrzostwom Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. W wydarzeniu udział wzięli hodowcy z Polski i Słowacji; główna nagroda powędrowała do Ryszarda Michalaka z nowotarskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Kanarków – za kanarka bordera miniaturowego. Podsumowano także konkurs plastyczny „Mój przyjaciel ptak”, w którym laureaci otrzymali „żywe nagrody”. Wystawa dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta.

 

17 listopada

„Coz ta słychno za Gorcami – w hołdzie Niepodległej” – pod takim tytułem odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury niezwykły koncert. Na wydarzenie zaprosiły mieszkańców miasta zespoły regionalne Hyrni oraz Mali i Młodzi Hyrni, wraz ze swoim gościem, zespołem regionalnym Olszowianie z Olszówki, kierowanym przez Wiolettę Kraus. Przepiękny program artystyczny zabrał publiczność wprost pod drzwi góralskiej chałpy, gdzie trwały przygotowania do krzcin. Całość przedstawienia toczyła się właśnie wokół tej tematyki, pokazując góralskie zwyczaje, gwarę i taniec. Później nastąpiła część, w której zebrani śpiewali „w hołdzie Niepodległej” z towarzyszeniem muzyk wszystkich zespołów. Dla gości wydarzenia przygotowano specjalne śpiewniki, dlatego pieśni patriotyczne tego wieczoru było słychać nie tylko w najbliższej okolicy.

 

18 listopada

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta nastąpiło zaprzysiężenie nowego radnego Artura Kreta. Zastąpił on w Radzie Miasta Michała Glonka, który stracił mandat z powodu niezłożenia w terminie swojego oświadczenia majątkowego. Nowy radny jest właścicielem restauracji Absynt, a także byłym hokeistą klubu Podhale Nowy Targ. W wyborach samorządowych 33-latek startował z listy Razem Nowy Targ. Otrzymał 125 głosów od mieszkańców okręgu nr 1.

 

18 listopada

Nastąpiło otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu w jej nowej, tymczasowej siedzibie. Z powodu remontu Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie do tej pory mieściła się czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych, biblioteka musiała zostać przeniesiona w inne miejsce. Od dziś działa ona w budynku PZU przy ul. Kolejowej.

 

18 listopada

Listopad to miesiąc niezwykły, pełen pamięci narodowej. Również w naszym mieście w wielu miejscach rozbrzmiewały koncerty patriotyczne. Jeden z nich miał miejsce w Muzeum Drukarstwa, a jego organizatorami były Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 11. Małopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej, bo pod taką nazwą odbywał się koncert, jednocześnie był konkursem. Do festiwalu zgłosiło się 70 uczestników z różnych placówek oświatowych.

 

20–21 listopada

Ubrano choinki, które biorą udział w akcji Nowotarska Choinka Marzeń. Drzewka przystrojono w nietypowe bombki, bowiem każda z nich zawiera marzenia dzieci z biedniejszych rodzin, które można spełnić. Wystarczy zerwać bombkę i kupić wymarzony prezent. Choinki stanęły w takich miejscach jak: kościół pw. św. Jana Pawła II przy ul. Szaflarskiej 160, Pływalnia Miejska plac Evry, Steskal plac Evry, Rajski ul. Legionów Józefa Piłsudskiego, Hala Handlowa SCH ul. Ludźmierska 25 A.

 

20 listopada

W ratuszu odbyła się Wieczornica Pamięci o żołnierzach Legionów Polskich, którzy spoczywają w nowotarskiej kwaterze wojennej. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum Podhalańskie i Studio Piosenki „Septyma”. Podczas spotkania pełnego wspomnień przypomniano historię powstania austro-węgierskiej kwatery wojennej, dzieje szpitala Czerwonego Krzyża zlokalizowanego w miejscowej bursie i gimnazjum oraz drogę do utworzenia kwatery żołnierzy Legionów Polskich, a także życiorysy legionistów przywoływane na podstawie dokumentów odnalezionych w przepastnych archiwach. Nie zabrakło występów młodych artystów ze Studia Piosenki „Septyma”, którzy zaprezentowali pieśni patriotyczne.

 

21 listopada

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzisiaj także odbył się finał akcji, która przez cały tydzień trwała w Szkole Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego. Akcja ta to „Szkolny Tydzień Życzliwości”. W ramach projektu uczniowie m.in. przygotowali kartki z życzeniami dla mieszkańców okolicy, stworzyli także łańcuch życzliwości zrobiony z kartek z pomysłami, jak można pomóc innym. Na szkolnym korytarzu stanęło drzewko życzliwości oraz zawisły kolorowe, pełne ciepłych słów gazetki. Akcja ta pozwoliła jeszcze bardziej zjednoczyć szkolną społeczność, a wszystkim przypomnieć, że dobre słowo i życzliwość czynią nasze życie łatwiejszym.

 

22 listopada

Reprezentacja chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 4 uczestniczyła w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego i została Mistrzem Województwa Małopolskiego w Unihokeju. Na swojej drodze do tytułu pokonała drużyny z Lubomierza, Bolechowic, Nowego Sącza oraz Zagórza. Tym samym SP4 uzyskała prawo do startu w finałowym turnieju Mistrzostw Polski, który najprawdopodobniej zostanie rozegrany w Elblągu, w maju przyszłego roku. Szkołę reprezentowali uczniowie klas VIIIa i VIIIb w składzie: Patryk Garb (kapitan), Jakub Sawera, Mateusz Stołowski, Michał Bryniarski, Hubert Pasiut, Kamil Maślanka, Mateusz Czubernat, Daniel Leśniak, Przemysław Święchowicz oraz Przemysław Bełtowski. Opiekunem drużyny był mgr Karol Majewski.

 

22–23 listopada

Fundacja im. Adama Worwy świętowała swoje 10-lecie. Motto fundacji jest zarazem proste i czytelne: „Pomagamy chorym i ich rodzinom” i w pełni oddaje to, czym zajmuje się stowarzyszenie. Do sukcesów fundacji zaliczyć należy akcję Pola Nadziei, która odbywa się corocznie; stowarzyszenie utworzyło także jedną z największych w kraju wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Z okazji jubileuszu odbyły się dwa koncerty: w Zakopanem, a później w nowotarskiej restauracji Ruczaj. Gwiazdą wieczoru było trio jazzowe w składzie: Tomasz Białowolski, Wojciech Szwugier i Piotr Skrzyński oraz wokaliści: Gabriela Kundziewicz, Dawid Gębala i Jakub Zuckerman. W Galerii Jatki odbyła się także prezentacja multimedialna z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” zatytułowana „Fundacja im. Adama Worwy – dlaczego?”, podczas której o celach, historii powstania oraz działalności Fundacji opowiadali jej wolontariusze.

 

24 listopada

W kościele NSPJ odbył się Wieczór Cecyliański. Podczas dwugodzinnego koncertu wystąpiły: chór Wierchy z Zakopanego pod batutą Wojciecha Bonczyka, Schola Promyki pod dyrekcją Oliwii Wiktor, Muzyczna Oazowa Grupa Jubileuszowa, którą tworzą byli członkowie oazy NSPJ, chóry z Raby Wyżnej „Watra” – dyr. Maria Wójcik i „Kantylena” – dyr. Maria Wójcik oraz gospodarz spotkania – Chór Echo Gorczańskie, prowadzony przez Piotra Augustyna. Wydarzenie uświetnił solowy występ tenora Mariana Wacha. Spotkanie poprowadziła Bogusława Matyasik.

 

24 listopada

Nowy Targ po raz pierwszy w historii miasta doczekał się swojej własnej, profesjonalnej sceny teatralnej. W specjalnie do tego przystosowanej sali bankietowej restauracji Ruczaj miała dzisiaj miejsce pierwsza premiera kameralnej sceny krakowskiego Teatru Plejada. Od teraz to właśnie w tym miejscu nowotarżanie i mieszkańcy okolic będą mogli spotkać się z prawdziwym teatrem. Na pierwszy ogień poszła sztuka „Ostatnia wola papy” Freda Apke. Przedstawienie zgromadziło przedstawicieli władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele i radnymi, a także gości, którzy chcieli ten wieczór spędzić z dobrą sztuką. Zanim jednak skupić się można było na grze aktorów, nastąpiło oficjalne otwarcie i przecięcie wstęgi. Do tej pory to w nowotarskim MOK-u mogliśmy oglądać zarówno przedstawienia grup amatorskich, jak i gościnne występy krakowskich czy innych teatrów. Teraz mamy własną scenę; wszyscy mają nadzieję, że dostarczy nam ona niezapomnianych przeżyć kulturalnych i ciekawych propozycji nie tylko na jesienne i zimowe wieczory.

 

25 listopada

Oficjalnie rozpoczął swoją działalność nowy klub hokejowy Sparta Nowy Targ. Klub powołany do życia przez byłego hokeistę Podhala Nowy Targ, mistrza Polski z 2007 i 2010 roku Mateusza Iskrzyckiego, właśnie ogłosił nabór do drużyny. Szefem wyszkolenia został Wiktor Pysz – były zawodnik, trener selekcjoner. Wśród osób wspierających jest m.in. Czesław Borowicz, Andrzej Szczepaniec, Tadeusz Japoł, a także Oskar i Denis Szczepaniec. Sztab szkoleniowy tworzą natomiast olimpijczycy, uczestnicy turniejów Mistrzostw Świata, wielokrotni mistrzowie Polski: Andrzej Iskrzycki, Bogdan Dziubiński, Tadeusz Puławski, Leszek Tokarz, a także Dariusz Gruszka, Maciej Rapacz, Paweł Garbarczyk, Kamil Puławski, Grzegorz Wsół, Sylwester Plewa, Bartek Kowalski i Marcin Dzielski.

 

25 listopada

Na miejskiej pływalni odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Pływaniu Indywidualnym i Drużynowym. W zawodach rywalizowało ponad 100 uczniów z klas II–VIII. Dzieci startowały indywidualnie w czterech stylach: klasycznym, grzbietowym, dowolnym i motylkowym. Rozegrano również zawody sztafetowe reprezentacji szkół 6 × 50 m stylem dowolnym. Sztafetę dziewcząt wygrała Szkoła Podstawowa nr 11, wśród chłopców również zwyciężyła „Jedenastka”.

 

26 listopada

W Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu odbyło się spotkanie profilaktyczne z Grzegorzem Czerwickim, jednym z bohaterów programu ,,Ocaleni” w TVP1, prowadzącym ogólnopolski program profilaktyczny ,,Skazany na wolność”. W spotkaniu oprócz uczniów ZSTiP wzięli udział uczniowie ósmych klas ze Szkół Podstawowych nr 11 i nr 2 w Nowym Targu. Zorganizowano je w ramach ogólnoświatowej kampanii ,,Biała wstążka”, mającej na celu wspieranie inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

 

28 listopada

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu był Michał Rusinek, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Najpierw w hotelu B&B odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie nowotarskich szkół podstawowych. Dyskusja toczyła się wokół języka i poezji, czytana była „Książka bez obrazków”, a uczniowie mieli okazję stworzyć swoje własne opowiadanie wraz z autorem. Po południu natomiast w nowej siedzibie biblioteki odbyło się spotkanie dla dorosłych, podczas którego rozmawiano o tym, jak nie słuchać poradników oraz o „pypciach językowych”. Atmosfera była wspaniała, żarty i niesamowite opowieści prowadzącego sprawiły, że wszyscy zgromadzeni w czytelni biblioteki goście będą to spotkanie wspominać bardzo długo.

 

29 listopada

W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu odbył się wyjątkowy koncert polonijny. Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne, zabrakło miejsc siedzących, a niektórzy goście stali nawet na korytarzu przed salą koncertową. Na scenie natomiast prezentowali się uczestnicy projektu „Łączy nas muzyka polska”, opartego na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce – Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych – Akademii Muzyki PaSO w Chicago. Publiczność miała okazję wysłuchać zróżnicowanego repertuaru, od utworów muzyki klasycznej przez muzykę ludową aż do hitów muzyki popularnej, w niecodziennych aranżacjach. Kujawiaki, walce, marsze, etiudy, kompozycje MacDowella, Mertza, Chopina, Bauera, Wieniawskiego, Severna, Lavignaca, Hayesa – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Koncert podzielony był na kilka części: najpierw zaprezentowali się uczestnicy warsztatów wokalnych, później nastąpiła część instrumentalna, a na zakończenie zabrzmiały utwory wykonywane z orkiestrą. Wydarzenie poprowadziły Ksenia Miśkiewicz, Barbara Bilszta – dyrektor Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago, jedynej na świecie (działającej poza Polską) zawodowej orkiestry promującej polską muzykę – i Marta Łapczyńska.

 

***

Szkoła Podstawowa nr 2 włączyła się w światowe obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji „Dwójka” przygotowała specjalny apel pod hasłem „Dla każdego dziecka – dzieciństwo” oraz gazetkę w holu szkoły, a nauczycielki Ewa Garbacz i Agnieszka Spyra – krótką prezentację dotyczącą dzieci i ich praw.

 

***

Starosta nowotarski Krzysztof Faber przekazał 1500 sztuk sadzonek lipy drobnolistnej pszczelarzom działającym w Kole Pszczelarzy w Nowym Targu.

 

***

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego otwarto wystawę „Rzecz święta. W malarstwie, rzeźbie i dokumencie”. Można było na niej obejrzeć rzeźby, obrazy na płótnie i szkle, kapliczki, ale również modlitewniki, śpiewniki czy historyczne dokumenty, jak choćby błogosławieństwo papieża Piusa XII. Wystawa pokazuje także dzieła lokalnych twórców, tych znanych jak Witalis Nanke, Piotr Kułach, Jan Reczkowski, Andrzej Cesacz, Mieczysław Słowakiewicz, Zofia Czubernat, jak i twórców anonimowych odwiedzających podhalańskie jarmarki czy przemierzających Orawę. Każdy z prezentowanych eksponatów ma swoją historię, często łączącą się z historią ludzkiego życia. Na tej wystawie świętość jest tylko początkiem, który pokazuje drogę.

 

***

„Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity” to niezwykła ekspozycja fotografii młodej artystki z Limanowszczyzny, która zabiera w świat magii, pełen nostalgii, ludowych wierzeń; świat, który choć na co dzień nieco zapomniany, wciąż drzemie pod powierzchnią miejsc, w których przyszło nam żyć. Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Fotografia zaś to jej pasja od wielu lat. Zdjęcia do tej wyjątkowej wystawy wykonane zostały w połowie sierpnia 2015 r. w plenerach Kamionki Małej w Beskidzie Wyspowym oraz w Izbie Regionalnej w Męcinie. W sesji fotograficznej wzięły udział modelki, mieszkanki powiatu limanowskiego. Stroje, w jakich możemy oglądać panie na fotografiach, zostały bezpłatnie udostępnione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Wystawa była integralnym elementem programu edukacyjno-naukowego „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu przy współpracy m.in. z Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Każdy, kto miał ochotę zanurzyć się w ten niezwykły świat, mógł odwiedzić wystawę w Muzeum Podhalańskim.


Grudzień

1 grudnia

Podczas uroczystego otwarcia oddano dzisiaj do użytku nową drogę. Inwestycja kosztowała blisko 10 mln zł, z czego 4,5 mln pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Budowa drogi rozpoczęła się w maju i obejmowała odcinek od końca istniejącej drogi lokalnej na os. Niwa (przy budynku parafii pw. św. Brata Alberta) do ul. Starokrakowskiej, wraz ze skrzyżowaniami dróg lokalnych z dojazdowymi na tym odcinku. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, posłowie: Wiesław Janczyk i Edward Siarka oraz radni miejscy, przedstawiciele głównego wykonawcy: dyrektor kontraktu Łukasz Płonka, Karol Półgrabi i kierownik robót budowanych Marcin Kidoń, naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji Wilhelmina Schab, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Gabriela Przystał, przedstawiciele powiatu nowotarskiego oraz mieszkańcy. Droga będzie nosić imię św. Brata Alberta.

 

1 grudnia

Charytatywny Spot Mikołajkowy w Nowym Targu odbył się już po raz szósty. To nie tylko spotkanie miłośników marki VW, ale przede wszystkim okazja, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – wizyta św. Mikołaja, który rozdawał słodycze i prezenty. Sukcesem zakończyła się także próba pobicia rekordu w liczbie lampek choinkowych na aucie. VW Transporter T3 rocznik 1988 ekipy Złomek RetroReanimacja pomieścił 10 600 lampek. Na wydarzeniu pojawiła się telewizja TVN Turbo. Ponadto na cele charytatywne zebrano 3300 złotych.

 

1 grudnia

W finałowym koncercie „Eucharystia Chlebem Życia” tegorocznego Sacrosongu zaprezentowane zostało 15 najlepszych wykonań wyłonionych przez jury podczas eliminacji. Z powodu remontu Miejskiego Ośrodka Kultury w tym roku wydarzenie odbywało się w specjalnie do tego przystosowanej hali Arena ZSTiP w Nowym Targu. Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobył Paweł Madzia, który wykonał własną aranżację utworu „Ave Maria na skraju wioski”. Puchar Publiczności przypadł zespołowi „Niebo w Piekielniku”. Zespół zaśpiewał pieśń „Być bliżej Ciebie chcę”, w oryginale noszącą tytuł „Nearer my God to thee”, która miała być ostatnim utworem zagranym przez orkiestrę na Titanicu. Oprócz tegorocznych laureatów na scenie pojawili się zdobywcy zeszłorocznej nagrody publiczności – Schola z Parafii pw. św. Jana Pawła II. Koncert poprowadzili Dorota Rak i Marcin Jagła, a nagrody wręczali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz ks. wikariusz Parafii pw. św. Jana Pawła II Tomasz Bochnak. Koncert zorganizowała Parafia pw. św. Jana Pawła II wraz z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Zespołem Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu.

 

4 grudnia

Dzisiaj oficjalnie otwarto zmodernizowaną i odświeżoną siłownię zewnętrzną przy ul. Wojska Polskiego. Zyskała ona nie tylko nowy wygląd, ale została także rozbudowana o nowe urządzenia i powiększona o plac zabaw dla dzieci. Na terenie siłowni umieszczono stół do gry w ping-ponga oraz stół do gry w szachy. Teren ogrodzono i utwardzono kostką brukową. Inwestycja kosztowała 147 tys. zł, a wykonano ją w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszych gości witali dzisiaj burmistrz Grzegorz Watycha oraz wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, którzy dokonali otwarcia i przecięcia wstęgi. Na uroczystości nie zabrakło także radnych miejskich.

 

4 grudnia

Przy ulicy Polnej (za targowicą) otwarto dzisiaj nowy plac zabaw dla dzieci. Burmistrz Grzegorz Watycha, który w towarzystwie zaproszonych gości uroczyście przecinał wstęgę i otwierał obiekt, zapewniał, że będzie to nie tylko piękne, ale i bezpieczne miejsce dla najmłodszych. Inwestycja kosztowała prawie 140 tysięcy złotych, a roboty obejmowały utwardzenie terenu, wykonanie stref bezpieczeństwa, montaż sprzętu i urządzeń do zabawy, siłowni zewnętrznej i elementów małej architektury. Na budowę placu miasto pozyskało 50 tys. zł dofinansowania z programu OSA.

 

4 grudnia

W Starostwie Powiatowym odbyło się wręczenie nagród w XIX Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”. Etap powiatowy odbył się na początku grudnia w sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ. Do konkursu zorganizowanego pod patronatem starosty nowotarskiego i Krajowego Centrum ds. AIDS przystąpiło 58 uczniów z 22 szkół. Nagrody wręczyli laureatom urzędujący członek zarządu Karol Skrzypiec oraz państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Targu Jolanta Bakalarz, a potem na wszystkich laureatów czekał słodki poczęstunek.

 

4 grudnia

Mroźna pogoda nie odstraszyła młodzieży, która wzięła udział w Wolontariackiej Grze Miejskiej. Ciekawie zaprojektowana trasa wiodła w tym roku przez następujące instytucje i firmy: Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk”, Fundację im. Adama Worwy, TKA Ferment, Galerię BWA Jatki oddział Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Grupę Gry Terenowe Nowy Targ. Gra, która ma na celu pokazanie młodzieży roli wolontariatu, a przy tym uczy empatii, z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. W tegorocznej edycji wzięła udział młodzież z Nowego Targu, Krościenka i Maniów, a zwycięzcą okazał się zespół z ZSZiP w Krościenku nad Dunajcem wraz z s. Bertą.

 

6 grudnia

Jak wiadomo, grudzień to czas magiczny i pełen niespodzianek, ale takiego Mikołaja jeszcze chyba w Nowym Targu nie było. Nie dość, że miejsce, w którym rozdawał prezenty, było wyjątkowe, bo była to tafla nowotarskiego lodowiska, to jeszcze zamiast zaprzęgiem z reniferami wjechał na tę taflę maluchem Szarotek. Ale i ci, dla których były prezenty, to wyjątkowe dzieciaki, podopieczni najmłodszej, początkującej sekcji MMKS Podhale Nowy Targ. Dzięki hojności sponsorów i zaangażowaniu działaczy klubu, rodziców i władz miasta 80 dzieci mogło otrzymać wyjątkowe prezenty i cieszyć się niezwykłymi przeżyciami.

 

6 grudnia

Odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Swoją „nadzwyczajność” zawdzięcza ona konieczności szybkiego zatwierdzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a tym samym nowych, wyższych stawek opłat za śmieci. Radni podczas sesji podjąć mają uchwałę odnośnie do wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty.

 

6 grudnia

Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci, nie mógł więc zapomnieć o swoich podopiecznych, którym tegoroczne mikołajki przyszło spędzić w nieco smutniejszym miejscu, na oddziale pediatrycznym nowotarskiego szpitala. Dzięki członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Region Nowy Targ w porozumieniu z dyrektorem nowotarskiego szpitala Markiem Wierzbą oraz z ordynatorem lek. med. Grzegorzem Zamojskim na małych pacjentów czekała w ten szczególny dzień niespodzianka. Oczekiwanie na Mikołaja umiliła im Krystyna Kachel – aktorka Teatru Lalek „Rabcio” wraz z przyjacielem dzieci Rabciem, która opowiedziała dzieciom bajkę „O rybaku i złotej rybce” wg A. Puszkina. A później były już tylko radosne uśmiechy i wspaniałe prezenty. Tradycyjnie też jak co roku Mikołaj zostawił siostrze oddziałowej zestaw gier planszowych, aby mali podopieczni się nie nudzili.

 

6 grudnia

Dla frenetyka istotą jest optymistyczne, entuzjastyczne tworzenie. I to właśnie prace pełne optymizmu, radości, ale także samoświadomości można było oglądać podczas wernisażu „Konfrontacje Frenetyków”, który w mikołajkowy wieczór sprezentowały nam nowotarskie Jatki. Na wystawie pokazano prace 15 osób działających w kręgu „Niezależnej Akademii Frenetyków” powstałej w 2007 r. z inicjatywy trójki artystów: Anny Kardasz, Magdaleny i Dawida Kędzierskich, której nazwę wykreował Michał Mroczka. W skład grupy wchodzą absolwenci i doktoranci takich uczelni jak: Wydział Sztuki Uniwersytet Rzeszowski, ASP Kraków, ASP Lwów, UMCS Lublin oraz Uniwersytetu Preszowskiego.

 

6 grudnia

Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 11 im. Armii Krajowej odbyło się wręczenie prywatnych stypendiów naukowych dla najlepszych uczniów. Stypendia otrzymało 14 uczniów, którzy reprezentowali szkołę w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych. Najniższa średnia tegorocznych uhonorowanych ocen wynosi 5,4, a najwyższa – 6,0.

 

6 grudnia

Podczas turnieju „Baw się razem z nami” rywalizowało 120 uczniów klas I–III. Dzieci z nowotarskich szkół podstawowych nr 1, nr 3, nr 5 oraz 11 miały do pokonania cztery zabawy sprawnościowe. Dobra zabawa i miła atmosfera, a na zakończenie słodki poczęstunek dla wszystkich sprawiają, że te zawody są bardzo lubiane przez najmłodszych nowotarżan. W tym roku najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 3.

 

7 grudnia

Otwarto boisko osiedlowe na osiedlu Bór. Obiekt zyskał nowoczesną nawierzchnię, która zapewni mu wielofunkcyjność. Będzie można tam uprawiać różne dyscypliny sportu, m.in. koszykówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną. Otwarcia dokonał burmistrz miasta Grzegorz Watycha, a obiekt poświęcił ks. Henryk Paśko.

 

7 grudnia

W Szkole Podstawowej nr 6 odbył się XII Halowy Turniej Mikołajkowy o Puchar Burmistrza Nowego Targu. W tegorocznej edycji wzięło udział osiem zespołów: Górale I Nowy Targ, LKS Szaflary, KS Zakopane, Zawrat Bukowina Tatrzańska, Górale II Nowy Targ, UKS Olczanka Zakopane, Przełęcz Łopuszna i FAM Poprad. Zwycięzcą okazała się drużyna KS Zakopane; najwyższe miejsce z nowotarskich drużyn zajęła pierwsza drużyna Szkółki Piłkarskiej Górale, która uplasowała się na trzecim stopniu podium. Na wszystkich czekały pamiątkowe puchary i dyplomy wręczane przez burmistrza Grzegorza Watychę. Nagrody, wśród nich m.in. piłki z autografami piłkarzy Wisły Kraków, czekały także na najlepszych zawodników.

 

8 grudnia

Niedzielny mecz Podhala z JKH GKS Jastrzębie dostarczył nie tylko sportowych emocji. Był także świetną okazją, aby pomóc dzieciom. Kolejny już raz zorganizowana została na nowotarskim lodowisku akcja Teddy Bear Toss. Po strzeleniu przez Podhale pierwszej bramki pluszaki przyniesione przez kibiców wylądowały na tafli lodowiska. Zebrane w ten sposób maskotki trafią do dzieci przebywających na oddziale pediatrycznym nowotarskiego szpitala oraz do innych placówek opiekuńczych.

 

10 grudnia

Odbyła się promocja 23 numeru „Almanachu Nowotarskiego”. Po raz kolejny do rąk czytelników trafiła publikacja, która jak żadna inna przybliża nam historię i kulturę naszego miasta i powiatu. Ponad 360 stron wypełnionych artykułami pełnymi wspomnień i ciekawych odkryć, dokumentującymi nasze dziedzictwo i opisującymi naszą małą ojczyznę. Tegoroczny almanach nie mógł nie nawiązywać do rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w 1979 r., część tekstów została więc poświęcona temu wydarzeniu. Tradycyjnie już rocznik otwierała poezja: Wandy Szado-Kudasikowej „Czterdzieści lat minęło” i Krzysztofa Kokota „Niech się sypie”. W następnych działach znalazły się teksty m.in. Stanisława Hodorowicza, Macieja Hodorowicza, Marka Fryźlewicza, Wojciecha Malinowskiego, ks. Andrzeja Fryźlewicza, Anny Majorczyk i Antoniego Nowaka, Stanisławy Trebuni-Staszel, Beaty Szkaradzińskiej, Lucyny Czubernat. Redaktor naczelną publikacji jest Stanisława Trebunia-Staszel. Autorzy tekstów to przedstawiciele różnych profesji, o różnym wykształceniu i dorobku naukowym. Jednak łączy ich wspólna chęć dzielenia się historią swojego regionu. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół Mali Śwarni. I tak jak co roku przez jeden wieczór odkrywaliśmy, czasem z sentymentem, czasem z zaskoczeniem, historię naszego miasta, regionu i historię ludzi, którzy żyli tu przed nami, a choć kształtowały ich inne czasy i decyzje, znów mieliśmy okazję przekonać się, jak bardzo jesteśmy podobni, my, nowotarżanie, my, górale.

 

11 grudnia

W Karczmie u Borzanka odbyło się coroczne spotkanie par, które świętowały swoje złote gody oraz diamentową rocznicę ślubu. Burmistrz Grzegorz Watycha oraz przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda złożyli jubilatom życzenia oraz wręczyli pamiątkowe medale. W tym roku w naszym mieście złote gody obchodziło 59 par, natomiast diamentowe 21.

 

11 grudnia

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa gościła konsula Joela Fitcha, który przekonywał studentów do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Summer Work and Travel. Jest to szansa na połączenie wakacyjnego wyjazdu z odbyciem praktyki zawodowej za granicą. Konsul wyjaśniał zasady rekrutacji do programu, odpowiadał na pytania związane ze staraniem się o wizę. Podczas spotkania studenci mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez Camp Leaders Poland sp. z o.o. – agencję organizującą wyjazdy do USA, partnera Departamentu Stanu.

 

11 grudnia

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu była aktorka Ewa Dałkowska, która czytała zebranym pamiętniki Kazimiery Iłłakowiczówny – polskiej poetki, prozaiczki i tłumaczki, sekretarki marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 1926–1935. Podczas spotkania „Ścieżka obok drogi” uczestnicy mieli okazję poznać inną odsłonę znanej poetki. Było niezwykle klimatycznie, a całość wzbogacała piękna prezentacja grafik poświęconych Józefowi Piłsudskiemu.

 

11–15 grudnia

W Bratysławie rozgrywane były Mistrzostwa Europy i Puchar Świata WBHF 3vs3 w Streethockey. W barwach reprezentacji Polski pojawili się na nich członkowie nowotarskiej drużyny Winter Classic: Kamil Blańda, Łukasz Ślusarek, Ryszard Lizoń, Sławomir Walkosz oraz Bartłomiej Augustyn. Polacy zajęli piąte miejsce w Mistrzostwach Europy i dziesiąte w Pucharze Świata. Street Hockey / Ball Hockey jest dyscypliną, w której gra się normalnymi kijami hokejowymi, na tzw. „butach” i piłeczką z tworzywa sztucznego. Są bandy i bramki hokejowe, bramkarz gra w pełnym wyposażeniu. Mecze można rozgrywać w formule 3vs3, 4vs4 lub klasycznie 5vs5. Drużyna Winter Classic trenuje w każdą niedzielę na boisku przy Szkole Podstawowej nr 11.

 

12 grudnia

W Muzeum Drukarstwa odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Jan Małachowski – zapomniany fotograf Tatr”. Na wystawie można było obejrzeć fotografie Jana Małachowskiego oraz jego żony Heleny Małachowskiej. Jan Małachowski (1886–1917) był fotografem, malarzem, taternikiem, ratownikiem tatrzańskim i narciarzem. Studiował w Wilnie, Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Ferdynanda Ruszczyca, Józefa Unierzyskiego i Wojciecha Weissa. Był jednym z najlepszych fotografów tatrzańskich, jako pierwszy wykonywał zdjęcia Tatr w porze zimowej.

 

12 grudnia

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach”. Tym razem o swojej podróży autostopem przez Azję opowiedziała podróżniczka Sonia Bała. Spotkanie miało tytuł „500 dni przygody – autostopem przez Azję” i zabrało uczestników w podróż niezwykłą, odważną i niezapomnianą. Można się było przekonać, jak to jest, kiedy wyrusza się w nieznane bez biletu powrotnego, ale za to z wielkim marzeniem do spełnienia.

 

12 grudnia

Otwarto wystawę plenerową IPN pt. „Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”. Przed siedzibą nowotarskiego starostwa otwarcia dokonali zastępca dyrektora krakowskiego IPN Cecylia Radoń oraz starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber. Dyrektor IPN odczytała zebranym list od szefa Instytutu w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała. Ekspozycja przygotowana została przez pracowników Oddziału IPN w Katowicach – dr Annę Badurę, Ryszarda Mozgola i dr. Andrzeja Sznajdera. Zawiera prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum IPN. Wystawa upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski trwającą od 6 czerwca do 10 czerwca 1979 r., podczas której odwiedził on m.in. Nowy Targ.

 

13 grudnia

W restauracji Czarna Owca odbyło się podsumowanie i uroczyste zakończenie sezonu 2019 Auto Moto Klubu Gorce. Podczas spotkania sympatycy motocyklowego trialu nagrodzili tych, dla których ten sezon był szczególnie udany. Auto Moto Klub Gorce zdobył w tym sezonie tytuł Klubowego Mistrza Polski Pucharu Polski. Nagrody i wyróżnienia przyznano m.in. za sukcesy w Mistrzostwach Polski.

 

13 grudnia

Odbyły się obchody 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz młodzież szkolna i harcerze. Uroczystości zapoczątkowała msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, następnie odbyło się spotkanie pod Krzyżem Katyńskim. Udział w wydarzeniu wzięła także Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

 

13 grudnia

Odbył się IV Międzynarodowy Turniej w Kręgle pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji Nowy Targ, Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Nowotarskiego Starosty Powiatowego oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ – „Zadyma 2019”. W turnieju wystartowały 24 drużyny, o puchar walczyło 108 zawodników z 18 Regionów IPA z Polski oraz ze Słowacji. Oficjalne rozpoczęcie turnieju nastąpiło po godz. 17:00. Wśród gości byli patroni turnieju: starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, komendant powiatowy Policji w Nowym Targu insp. Grzegorz Wyskiel oraz w imieniu komendanta KaOSG z Nowego Sącza – komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem płk SG Wiesław Górski. Wszystkich przywitał przewodniczący regionu IPA Nowy Targ Mateusz Kapołka. Turniej zakończył się zwycięstwem ekipy z IPA Zakopane, drugie miejsce zajęła drużyna IPA Kielce Centrum, a trzecie – Riders of IPA LE MC Poland Chapter Nowy Targ.

 

14 grudnia

Komendant powiatowy Policji w Nowym Targu mł. insp. Grzegorz Wyskiel przekazał dzisiaj na ręce przedstawicieli Fundacji im. Adama Worwy produkty pielęgnacyjne, pieluchy, środki higieniczne i chemiczne, które zebrane zostały przez policjantów i pracowników nowotarskiej komendy w ramach akcji „Św. Mikołaj dla maluchów” Fundacji im. Adama Worwy. Produkty zostaną przekazane rodzicom podopiecznych fundacji na spotkaniu mikołajkowym.

 

15 grudnia

Odbyło się uroczyste otwarcie Targów Bożonarodzeniowych. W tym roku z powodu braku śniegu św. Mikołaj zamiast saniami przybył do Nowego Targu oklejonym światełkami „złomkiem” na czterech kołach. Otwierając targi, burmistrz Grzegorz Watycha tradycyjnie już zapalił lampki na miejskiej choince, dając tym samym znak, że rozpoczął się czas radosnego oczekiwania na cud Bożego Narodzenia. Drzewko przystrojone zostało ozdobami wykonanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Nie zabrakło życzeń dla mieszkańców miasta, aby te zbliżające się święta były przepełnione radością, spokojem i czasem spędzonym z najbliższymi. W tle usłyszeć można było kolędy wykonywane m.in. przez solistów Studia Piosenki „Septyma”. O góralskie akcenty zadbali za to Mali Śwarni, którzy wystąpili ze swoim świątecznym programem. Na mobilnym lodowisku, które również dzisiaj zostało otwarte, zaprezentowali się wychowankowie Podhalańskiego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego Zwyrtany oraz młodzi hokeiści z MMKS Podhale. Przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli odwiedzić minizoo i zobaczyć na żywo alpaki, owce. Na straganach chętni zaopatrywali się w tradycyjne wędliny, miody, ciasta, przetwory czy rękodzieło, ceramikę i wiele innych oryginalnych przedmiotów. Na ostatni weekend przed świętami zaplanowano spotkanie z żywymi reniferami w zagrodzie św. Mikołaja. Targi trwały do 23 grudnia.

 

18 grudnia

Odbył się wernisaż prac Adama Kumorowskiego „Cuda z papierowej wikliny”. Autor prac jest podopiecznym Domu Pomocy „Smrek” w Zaskalu. Swoją pasję do sztuki odkrył podczas zajęć z arteterapii prowadzonych w ośrodku. Wystawa odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury, który po renowacji jest doskonale przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Goście, którzy odwiedzili wernisaż, mogli podziwiać obrazy i kompozycje wykonane z papierowej wikliny. Artysta tworzy swoje prace z ruloników papieru gazetowego, które skleja i maluje. Jest to ekologiczny materiał, zarazem twardy i elastyczny, dający wiele możliwości. Wystawę uświetnił występ chóru, który działa przy klubie Senior+.

 

19 grudnia

O tym, że święta tuż za rogiem, przypomniała Młoda Podhalańska Filharmonia, która podczas koncertu „Idą święta” w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej zadbała o niesamowity nastrój, pełen nostalgii i zamyślenia, a jednocześnie magiczny i wyjątkowy jak ten czas, który przed nami już niedługo.

 

20 grudnia

Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha i starosta nowotarski Krzysztof Faber dokonali odbioru końcowego ul. Szaflarskiej po jej przebudowie. Zamiast przecinania wstęg był spacer po nowej drodze i pamiątkowe zdjęcie. Burmistrzowi i staroście towarzyszyli m.in. członek zarządu powiatu Karol Skrzypiec, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Moskalik i jego zastępca Kazimierz Bielak. Przebudowa dotyczyła odcinka ul. Szaflarskiej o długości 995 m, od al. Solidarności w kierunku skrzyżowania z drogą krajową nr 47 w Nowym Targu. Główny zakres prac obejmował budowę chodników, poszerzenie jezdni do szerokości całkowitej 9,50 m z trzema pasami ruchu i wykonanie nowej nawierzchni oraz przebudowę zjazdów i skrzyżowań. Generalnym wykonawcą robót było Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. w Nowym Targu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 7 mln zł.

 

22 grudnia

Tradycyjnie już jak co roku od ponad dekady na rynku odbyło się spotkanie wigilijne zorganizowane przez nowotarski oddział Związku Podhalan, czyli „Wigilia w mieście”. Wyjątkowe smaki, zapach prawdziwych domowych świąt, kolędy i wielka moc życzliwości – tak w skrócie można opisać te wyjątkowe chwile. Pośród dźwięków kolęd i słów bożonarodzeniowych życzeń płynących prosto z serca każdy mógł odnaleźć prawdziwą istotę świąt. Wśród składających życzenia znaleźli się m.in. burmistrz Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda, Alojzy Lichosyt – przedstawiciel Związku Podhalan, ks. Mieczysław Łukaszczyk – kapelan Związku oraz Maciej Warpecha. Można było także obejrzeć jasełka przygotowane przez Małych Hyrnych i Młodych Hyrnych, żywą szopkę czy zagrodę św. Mikołaja. Tradycyjnie zostało też przekazane dla mieszkańców Nowego Targu Betlejemskie Światełko Pokoju.

 

27 grudnia

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha zaprezentował radnym wykaz remontów, przebudowy, budowy i wykonanych zakupów. Wyszczególnił zwłaszcza te, które uzyskały dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wśród nich znalazły się zarówno te inwestycje, które zostały już ukończone, jak i te, które dopiero się rozpoczęły. Były to m.in. prace wykonywane na terenie KS Gorce, dworca kolejowego, zakup trzech autobusów do MZK, remont zajezdni autobusowej, remont ulic Szaflarskiej, Kolejowej, Podtatrzańskiej, Sikorskiego, Bereki, Kasprowicza, budowa drogi Niwa-Grel, odwodnienie dróg, budowa oświetlenia, wymiana lamp, budowa parkingu przy ul. Kościuszki. Na 10 największych zadań wydano 25,8 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 14,3 mln, a wkład własny to 11,5 mln zł. Burmistrz podziękował również zespołowi urzędników z Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji oraz swojemu zastępcy Waldemarowi Wojtaszkowi.

 

28 grudnia

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się koncert „Pod Betlejemską Gwiazdą”. Pod batutą Macieja Osieckiego swoje siły połączył Nauczycielski Chór Gorce oraz Orkiestra Symfoniczna złożona z młodych muzyków z Nowego Targu i Krakowa. Podczas koncertu dedykowanego Janowi Pawłowi II z okazji 40 rocznicy wizyty papieża w Nowym Targu zabrzmiały najpopularniejsze kolędy wykonane w wielogłosowym opracowaniu. Utwory przeplatały się z recytowanymi wspomnieniami, które odczytywał Przemysław Ostrowski. Za scenariusz całego wydarzenia odpowiadał Kamil Cieślik. Publiczność miała także okazję podziwiać występy solistów: Agnieszki Fryźlewicz (sopran), Danuty Fus (sopran), Moniki Nycz (sopran), Stanisława Zmarzlińskiego (tenor) oraz Jana Cyrwusa (bas).

 

29 grudnia

„Chóry Podhalańskie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II – 40 koncert w 40 rocznicę pobytu Ojca św. w Nowym Targu” – pod taką nazwą odbyło się wyjątkowe wydarzenie w kościele NSPJ w Nowym Targu. Koncert, który kończy świętowanie 40 rocznicy pobytu Ojca Świętego w naszym mieście, jest jednocześnie wstępem do obchodzenia przyszłorocznej 100 rocznicy jego urodzin. Wśród wykonawców, poza gospodarzem wydarzenia, czyli chórem Echo Gorczańskie, pojawił się chór męski Wierchy z Zakopanego, istniejąca od tego roku Muzyczna Oazowa Grupa Jubileuszowa oraz Parafialna Orkiestra Dęta. Zgromadzona w świątyni publiczność usłyszała kolędy i pastorałki w wyjątkowych aranżacjach, ale także fragmenty poezji recytowane przez Stanisława Apostoła. Zakończenie koncertu miało podniosły i niesamowity klimat, wszyscy odśpiewali bowiem wspólnie kolędę „Bóg się rodzi” do akompaniamentu orkiestry. Koncert wpisywał się także w obchody 110 rocznicy powstania Towarzystwa Teatru i Chóru Ludowego, którego chór Echo Gorczańskie jest spadkobiercą.

 

***

Przed budynkiem nowotarskiej komendy policji odbyło się oficjalne przekazanie czterech nowych radiowozów. Trzy samochody zostały zakupione w połowie z funduszu Komendy Głównej Policji oraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Urzędu Miasta Nowy Targ, Urzędu Gminy Nowy Targ, Szaflary, Ochotnica Dolna i Czorsztyn. Czwarty radiowóz sfinansowano z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wydarzeniu wzięli udział m.in. komendant nowotarskiej policji mł. insp. Grzegorz Wyskiel, starosta Krzysztof Faber oraz wójtowie – gminy Nowy Targ Jan Smarduch i Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Poświęcenia radiowozów dokonał natomiast kapelan nowotarskiej komendy ks. Jan Karlak.

 

***

Miasto wybrało wykonawcę, który zrealizuje przebudowę ulicy Bohaterów Tobruku. Inwestycję na zlecenie Urzędu Miasta w Nowym Targu przeprowadzi Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. z Nowego Targu za prawie 4,2 miliona złotych. Przebudowany zostanie odcinek od skrzyżowania z ul. Nadmłynówka do skrzyżowania z DK 47 (Zakopianka) o łącznej długości ok. 550 m. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni, budowę chodników, kanalizacji, odwodnienia, budowę ścieżki rowerowej i oświetlenia ulicznego. Termin zakończenia prac to przełom lata i jesieni 2020 r.

 

***

W tym roku akcja Szlachetna Paczka objęła ponad 60 rodzin z powiatu nowotarskiego. W gronie pomagających znaleźli się m.in. nowotarscy hokeiści, radni miejscy, pracownicy banku czy ratownicy podhalańskiej grupy GOPR. Nie zabrakło także paczek przygotowanych przez grupy lub indywidualne osoby, m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu. Akcja, za którą odpowiada Stowarzyszenie Wiosna, ma na celu przygotowanie paczki z artykułami spożywczymi, chemią gospodarczą, a także sprzętem AGD dla osób w trudnej sytuacji materialnej oraz dostarczenie im tej paczki w okresie przed Bożym Narodzeniem, aby ich święta były łatwiejsze i milsze. W tym roku paczki dotarły do mieszkańców Podhala, Spisza i Orawy.

 

***

W mieście zrobiło się już świątecznie. Oprócz pięknie przystrojonych ulic mieszkańcy mogli także zaobserwować udekorowany kolorowymi lampkami dźwig, który stoi przy Miejskim Ośrodku Kultury. Pracownicy wykonujący przebudowę MOK-u umieścili na ramieniu maszyny kolorowe lampki, które już z daleka zwracają uwagę przechodniów.

 

***

Podczas tego spotkania nie zabrakło wspomnień i sentymentalnych podróży. Wspominano dzisiaj dwóch zmarłych prezesów Związku Podhalan w Polsce: Andrzeja Kudasika i Władysława Stachowca. Spotkanie poprowadziła Stanisława Trebunia-Staszel, a o zmarłych opowiadali: Julian Kowalczyk, redaktor naczelny ZP, Wanda Szado-Kudasikowa, żona zmarłego prezesa Andrzeja Kudasika, oraz Józefa Kolbrecka i Zofia Stachowiec-Białońska, córka zmarłego prezesa Władysława Stachowca. Wcześniej w kościele NSPJ została odprawiona msza św. w intencji zmarłych, a delegacja Związku Podhalan złożyła wiązanki na ich grobach.

 

***

Antoni Długopolski, uczestnik pracowni modelarskiej w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu pod kierunkiem instruktora Bogusława Kudasa, został powołany przez Komisję Modelarską Aeroklubu Polskiego do kadry Polski na sezon 2020. Antoni znalazł się tym samym w grupie sześciu modelarzy, spośród których wyłonieni zostaną reprezentanci na Mistrzostwa Europy.

 

***

Krew jest symbolem życia i największym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dobrze wiedzą o tym członkowie klubu HDK PCK Kropla, krwiodawcy z Nowego Targu i z okolic. W Urzędzie Miasta Nowy Targ spotkali się honorowi dawcy krwi, a okazją do spotkania były Dni Honorowego Krwiodawstwa – święto wszystkich honorowych dawców, które obchodzone jest od 1958 r. Obecnych przywitał założyciel klubu HDK PCK Kropla Mateusz Kapołka wraz z wiceburmistrz miasta Joanną Iskrzyńską-Steg. Podczas spotkania przyznano honorowe odznaki.

 

***

Już po raz szesnasty uczniowie nowotarskich szkół podstawowych zmierzyli się w konkursie wiedzy o Stolicy Podhala. Był test z wiedzy o naszym mieście, ale też konkurencje wymagające zręczności i umiejętności manualnych. Nie zabrakło zadania, w którym uczniowie musieli się zmierzyć z góralską gwarą czy ułożyć watrę z drewna i papieru. Komisja złożona z nauczycieli oceniała nie tylko czas wykonania zadania, ale także jego estetykę. Wygrała Szkoła Podstawowa nr 5 i ona odebrała z rąk burmistrza Puchar Przechodni w postaci figury św. Katarzyny Patronki Miasta. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4, trzecie – Szkoła Podstawowa nr 3.

 

***

W ramach rozbudowy sieci miejskiego monitoringu został zakupiony rejestrator wraz z sześcioma dyskami twardymi do bieżącego zapisu obrazu z kamer miejskich. Zakup ten pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa w naszym mieście. Rejestrator zostanie umiejscowiony w pobliżu szkół, w tym Szkoły Podstawowej nr 2, oraz osiedli mieszkalnych. Zakup tego urządzenia został dofinansowany ze środków prewencyjnych PZU w wysokości 10 tys. zł.

 

***

Już po raz 22 odbyła się Wigilia dla osób samotnych i potrzebujących. Tradycyjnie już zorganizowała ją restauracja Ruczaj. Zwyczaj ten został zapoczątkowany przez śp. Adama Worwę. Atmosfera wspólnoty, ciepła jest dla tych osób zwłaszcza w okresie świątecznym czymś bardzo potrzebnym, a w tym miejscu mogą wymienić doświadczenia, zjeść pyszny posiłek. Dzięki połączeniu Wigilii z akcją Opłatek Maltański każdy z gości otrzymał także paczkę żywnościową.