Almanach nowotarski nr 17

 

 

 

 

STYCZEŃ

• Z początkiem roku Miasto ponowiło starania o korzystną sprzedaż posiadanych nieruchomości. Dom Handlowy „Gorce”, kamienica przy ul. Harcerskiej oraz lokal usługowy przy ul. Kolejowej zostały wystawione na sprzedaż. Jak stwierdził burmistrz Marek Fryźlewicz zainwestują i zadbają o nie nowi właściciele. Miasto, które może inwestować tylko w instytucje publiczne przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na wsparcie rozpoczętych już dużych i ważnych inwestycji jak budowa basenu, rewitalizacja Rynku wraz z placem Słowackiego, a także na zasilenie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Mimo dużych potrzeb Miasto nie wyzbywa się wszystkiego – pozostaną działki w bardzo atrakcyjnych miejscach, których sprzedaż na razie nie jest przewidziana.

• Miło odnotować, że nowotarska projektantka Aneta Larysa Knap została uznana za jedną z Kobiet Sukcesu 2011 r. Trwa moda na zaprojektowane przez nią ubrania umiejętnie łączące nowoczesną modę z tradycyjnymi góralskimi wzorami.  Dzięki swojej kolekcji „Red Folk” po raz kolejny znalazła się w finale największego pokazu mody w Polsce – „Warsaw Fashion Street”. Nowotarżanie mogą nie tylko czytać o niej w kolorowych czasopismach, czy oglądać w TV, ale także zaglądać do jej atelier mieszczącego się przy ul. Kościelnej i podziwiać efekty jej pracy.

• Z początkiem stycznia komendant KPP w Nowym Targu – podinspektor Zbigniew Domalik przyjął ślubowanie sześciu nowych policjantów, w tym jednej kobiety, którzy zasilą szeregi funkcjonariuszy policji powiatowej, ale najpierw muszą ukończyć półroczny kurs podstawowy, w czasie którego zostaną przygotowani do wykonywania służby.

• Mimo zimy trwają prace budowlane i budynek basenu wkrótce będzie już pod dachem. Zakończono roboty ziemne, powstał parter i piętro, a zamontowanie dachu zamknie tzw. stan surowy budynku.

4 STYCZNIA

• Rozpoczął się trwający do 8 stycznia X Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca „International Show”. Nowotarskim Miejskim Ośrodkiem Kultury zawładnęły dzieci z Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Polski. Solistów i zespołów (w różnych kategoriach) było około 550 – wszyscy utalentowani i znakomicie przygotowani zachwycili nowotarską publiczność. Szczególne uznanie budził profesjonalizm najmłodszych artystów zza wschodniej granicy. Głównym organizatorem Festiwalu było Ukraińskie Stowarzyszenie „Źródła przyszłości”, a dyrektorem – Natalia Nikitienko z Odessy. Gospodarzem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury. Goście połączyli artystyczne prezentacje z wypoczynkiem – u nas spędzali swoje święta Bożego Narodzenia i witali Nowy Rok. Po licznych konkursowych przesłuchaniach w kategoriach wokalnych, instrumentalnych, teatralnych, folklorystycznych, tanecznych, z uwzględnieniem podziału na wiek uczestników wyłonieni zostali laureaci, którzy wystąpili na koncercie galowym w niedzielę – 8 stycznia, kiedy to wręczono im nagrody i wspaniałym widowiskiem uroczyście zakończyli Festiwal. Był to równocześnie najpiękniejszy punkt programu XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Targu.

• W kościele NSPJ „Dobry Club” zorganizował „rodzinne kolędowanie”, które prowadziła Orkiestra PSM pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

5 STYCZNIA

• Zgodnie z długoletnią tradycją burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych współpracujących z samorządem naszego miasta na XXII Spotkanie Noworoczne, które tym razem odbyło się w restauracji „Góralsko Strawa”. Przybyłych na spotkanie powitała kapela góralska. Wśród licznych zaproszonych gości-przyjaciół Nowego Targu byli m.in.: marszałek województwa małopolskiego - Marek Sowa, ks. biskup Damian Muskus, Marek Lisansky – konsul Republiki Słowackiej, poseł Marian Cycoń, pochodząca z Nowego Targu Małgorzata Mrugała – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, samorządowcy, biznesmeni, przedstawiciele duchowieństwa, licznych instytucji, organizacji i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Spotkanie prowadził znany i lubiany aktor rodem z Nowego Targu – Stanisław Jaskułka. Przemówienie podsumowujące miniony rok wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, noworoczny toast wzniósł przewodniczący Rady Miejskiej - Michał Glonek życząc szczęśliwego Nowego Targu. W wypowiedziach podkreślano wspólnotę celów, którymi są pomyślność i dobrobyt mieszkańców naszego miasta. Potem tradycyjnie uczestnicy składali sobie wzajemnie najlepsze życzenia, degustowali przygotowane rozmaite potrawy i świetnie się bawili. Spotkanie miało też cel charytatywny – zbierano pieniądze dla Kubusia Nowaka, dziecka wymagającego kolejnej operacji i ciągłej opieki medycznej. Zebrano 9 490 zł, którą to kwotę w terminie późniejszym (26. 01) wręczył w magistracie burmistrz Marek Fryźlewicz dziadkowi Kubusia.

6 STYCZNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce Noworoczny Koncert Galowy zatytułowany „Muzyczne Love Story”. Wystąpiła znana już nowotarskiej publiczności i bardzo przez nią lubiana Orkiestra Straussowska „Obligato” z Krakowa z solistami Sylwią Lorens – młodą sopranistką, absolwentką Krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej i Aleksandrem Martinezem – Filipińczykiem, laureatem II edycji programu „Mam talent”, któremu warunki głosowe pozwalają na swobodne uprawianie różnych gatunków muzycznych. Koncert rozpoczął V Taniec Węgierski Brahmsa, potem były słynne arie operowe i operetkowe, światowe przeboje, ulubione piosenki filmowe, wreszcie kulminacyjny punkt – najbardziej romantyczny motyw filmowy z „Love story”, po którym brawa długi czas nie milkły. W przerwach między występami solistów popisy wirtuozerii dawali muzycy „Obligato”. Brawurowo zaśpiewany na zakończenie szlagier „Time to say goodbay” nagrodzony został owacją na stojąco i oczywiście bisowany. Koncert sprawnie i z wdziękiem prowadziła Jolanta Suder, która nowotarżanom życzyła dużo pieniędzy i więcej czasu na ich wydawanie. Tradycyjnie jak przystało na uroczysty noworoczny koncert nie zabrakło lampki szampana i serdecznych życzeń burmistrza Marka Fryźlewicza, który wszystkim mieszkańcom miasta życzył „Szczęśliwego Nowego Targu”. Po noworocznym toaście zachwycona nowotarska publiczność nie spieszyła się z odejściem, dzieląc się miłymi wrażeniami z udanego wieczoru.

• Członkowie Związku Podhalan zgodnie ze swoją tradycją w święto Trzech Króli urządzili spotkanie opłatkowe w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

7 STYCZNIA

• Polski Związek Wędkarski koło nr 28 zorganizował tradycyjny opłatek w swojej siedzibie przy ul. Kolejowej 34.

8 STYCZNIA

• Zimowa pogoda dopisała – na 20 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Równię Krupową w Zakopanem przyjechał w góralskich saniach Jurek Owsiak i rozpoczęły się koncerty, aukcje i wszelkiego rodzaju atrakcje. W Nowym Targu wielkie granie trwało także cały dzień, a koncerty odbywały się równolegle w dwóch miejscach w Miejskim Ośrodku Kultury i przy ulicy Harcerskiej. W tym czasie 133 wolontariuszy kwestowało na ulicach i placach naszego miasta i do wieczora udało im się zebrać około 45 tysięcy złotych. Kwota wzrosła o pieniądze uzyskane z aukcji, ale to niestety mniej niż w latach ubiegłych. Zdarzył się tylko jeden niemiły incydent. Jeden z wolontariuszy został zatrzymany (funkcjonariusze stwierdzili u niego prawie 3 promile alkoholu) i przewieziony do sztabu WOŚP, gdzie odebrano mu identyfikator i puszkę, która okazała się nienaruszona i nawet było w niej trochę pieniędzy. Warto odnotować, że sprzęt ofiarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy naszemu miastu przekłada się w szpitalu na konkretne liczby uratowanych noworodków. Jak informowała Mirosława Frankowska-Majchrzak – ordynator oddziału noworodków i wcześniaków w nowotarskim szpitalu dary od Owsiaka docierają na ten oddział od 15 lat. Respiratory, pompy infuzyjne, aparaty do wspomagania oddychania, czy respirator oscylacyjny podarowany w ubiegłym roku to urządzenia służące ratowaniu dzieci. Trudno wycenić wartość podarowanego sprzętu, dzięki któremu leczenie dzieci przedwcześnie urodzonych na Podhalu tak bardzo się zmieniło, a szanse wcześniaków niepomiernie wzrosły.

• Sypnęło śniegiem, przygotowano pierwsze trasy biegowe i można już było rozpocząć treningi przed VI Biegiem Podhalańskim zaplanowanym na 11 lutego, który po raz pierwszy wpisany został do Kalendarza Polskiego Związku Narciarskiego jako jedna z edycji Mistrzostw Polski Amatorów w Biegach Narciarskich. Trasa poprowadzona ma być wokół rezerwatu Bór, start i meta znajdować się będą na lotnisku, a uczestnicy wybiorą sobie dystans 5, 15 lub 30 km.

9 STYCZNIA

• Dźwięki trombity obwieściły otwarcie biura poselskiego posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Guta–Mostowego i senatora prof. Stanisława Hodorowicza w siedzibie Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”. Uroczystość, która przebiegała z wielką pompą rozpoczęła się powitaniem znakomitych gości: parlamentarzystów z Podhala, przedstawicieli duchowieństwa, licznej reprezentacji Krakowa z marszałkiem województwa i profesorami wyższych uczelni.na czele. Trudno wymienić wszystkich, gdyż zaproszenie przyjęło około 200 osób i sala pękała w szwach. Po licznych, okolicznościowych wystąpieniach, przyszła pora na poświęcenie biura, co uczynił ks. dziekan Tadeusz Juchas, składanie życzeń i kolędowanie przy suto zastawionych stołach. Dyrektorem biura senatora prof. Hodorowicza został Marcin Ozorowski, a pełnomocnikiem posła Guta Mostowego – Michał Glonek.

• W tym samym dniu swoje biuro poselskie w Miejskim Ośrodku Kultury otworzył poseł „Solidarnej Polski” -  Edward Siarka.

10 STYCZNIA

• Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu zaprosił na finisaż wystawy malarstwa z cyklu: „Artyści pogranicza polsko-słowackiego”, na której wyeksponowali swoje prace Miroslav Potoma ze Słowacji i Polak Stefan Telep – laureaci Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora, którym jury pod przewodnictwem Leszka Macaka – kolekcjonera i właściciela Galerii Sztuki Naiwnej w Krakowie przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody.

11 STYCZNIA

• W ramach zajęć nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wykład dr Franciszka Mroza zatytułowany „Święte góry w religiach świata”.

• Akcja Katolicka przy kościele NSPJ, której asystentem kościelnym jest ks. prałat Stanisław Strojek  zorganizowała spotkanie opłatkowe.

12 STYCZNIA

• Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu zorganizował tradycyjne spotkanie noworoczne z przedstawicielami wszystkich instytucji współpracujących z placówką. Uczniowie pod kierunkiem swych nauczycielek: Bogusławy Dudek, Mirosławy Kierskiej i Doroty Kowalczyk przygotowali przedstawienie jasełkowe, którym zachwycili gości. Wychowankowie Ośrodka przygotowali także dla uczestników pyszne potrawy do degustacji. Spotkanie było też świetną okazją do wręczenia srebrnych odznak Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” - Jadwidze Święszek i Danucie Lipkowskiej.

12 STYCZNIA

• W Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu starosta nowotarski Krzysztof Faber podejmował gości na Spotkaniu Noworocznym.

13 STYCZNIA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy prac laureatów Konkursów Amatorskiej Twórczości Plastycznej organizowanych przez MOK nieprzerwanie od 35 lat. Jak zaznaczył w trakcie wernisażu Gabriel Wolski – kurator tegorocznego Konkursu (i jego rówieśnik!) nie udało się pokazać prac wszystkich nagrodzonych w ciągu tych lat, trzeba było dokonać wyboru, a nie było to łatwe. Na wystawie znalazły się prace m.in. jednego z ostatnich na Podhalu mistrza sztuki naiwnej – Mieczysława Słowakiewicza, malarstwo Arnolda Budzyńskiego, Antoniego Krzystyniaka, malarstwo na szkle Janiny Marcińczak–Maślankowej, rzeźby Jacka Giełczyńskiego, Kazimierza Kwatyry i wiele innych, ciekawych prac wybranych 50 artystów.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz otrzymał z rąk Jerzego Millera promesę na dotacje do 3 szkolnych placów zabaw. Ich budowa przy szkołach podstawowych nr: 2, 5 i 11 będzie dofinansowana przez wojewodę w wysokości połowy kosztów realizacji tych obiektów. Powstaną one w ramach rządowego projektu „Radosna szkoła”, który zakłada wspieranie organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I – III szkół podstawowych. Warto także odnotować, że Miasto nie tylko rozbudowuje i dba o infrastrukturę sportową, ale także stara się o pozyskanie pieniędzy na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży ze środków pozabudżetowych. Wcześniej realizowano przez kilka lat program „Już pływam”, a ostatnio udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu pieniądze na naukę jazdy na nartach. Rekrutacja ma się odbyć w szkołach podstawowych nr 3, 5 i 11 oraz Gimnazjum nr 1, a zajęcia pod kierunkiem instruktorów odbywać się będą na stokach Zadziału. Miasto zakupi sprzęt, który potem zostanie przekazany szkołom. Ogólna wartość projektu wynosi 72 900 zł, z czego połowa to dotacja.

14 STYCZNIA

• Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury uczelniany zespół góralski „Młode Podhale” działający przy nowotarskiej uczelni pod kierunkiem Andrzeja Stocha, zaprezentował widowisko zatytułowane „Godny Cas” - przedstawiono obrzędy związane z Bożym Narodzeniem połączone ze śpiewaniem kolęd.

16 STYCZNIA

• W Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w nowotarskim MOK odbyły się eliminacje powiatowe XXXVI Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Florka Skupnia.

• Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisała umowę o współpracy z Zespołem Szkół im. Stefana Żeromskiego w Krościenku. To już siódme porozumienie zawarte przez uczelnię ze szkołą ponadgimnazjalną z terenu powiatu nowotarskiego. Umowę podpisali rektor prof. Stanisław Hodorowicz wraz z prorektor dr Anną Mlekodaj oraz dyrektor liceum Zofia Krępa i wicedyrektor Elżbieta Wójcik w imieniu krościeńskiego Zespołu Szkół.

17 STYCZNIA

• Po raz kolejny przedstawiciele miast, które odwiedził błogosławiony Jan Paweł II spotkali się na opłatku w siedzibie Episkopatu Polski. Nasze miasto reprezentował burmistrz Marek Fryźlewicz. Spotkanie organizuje co roku Fundacja Dzieło Trzeciego Tysiąclecia – jest to forma podziękowania biskupów za włączenie się w akcję Fundacji oraz przygotowanie do obchodów kolejnego dnia papieskiego, który w tym roku przypada na 14 października, a będzie świętowany pod hasłem „Jan Paweł II – papież rodzinny”. Pan burmistrz przywiózł ze spotkania pamiątkowy lampion, który otrzymały wszystkie miasta papieskie. Lampion nieco później został zaprezentowany w Urzędzie Miejskim.

20 STYCZNIA

• Jak co roku członkowie Klubu Seniora Grupy Podhalańskiej GOPR przybyli na spotkanie opłatkowe do Stacji Ratunkowej GOPR Długa Polana. Tradycyjnie udział w spotkaniu wzięli też seniorzy TOPR, niegdyś Grupy Tatrzańskiej GOPR.

• Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury z trudem pomieściła publiczność, która przybyła na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 11. Koncert przygotowały nauczycielki: Lucyna Kulig i Elżbieta Gołębiowska. Dodatkowo w radosny, świąteczny nastrój wprowadził zebranych znany na Podhalu zespół „Śpasy”, więc wszyscy znakomicie spędzili czas..

• „Kiermasz Muzycznych Rozmaitości” w sali koncertowej PSM zorganizowali pedagodzy i uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

21 STYCZNIA

• III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego rozegrany w nowotarskiej Hali „Gorce” w kategoriach hobby i senior zakończył się dużym sukcesem. Przez cały dzień było co oglądać. O Puchar walczyło 68 par tanecznych z 40 klubów z Polski, Czech i Słowacji. Zawodnicy rywalizowali w tańcach standardowych: walc wiedeński, angielski, tango oraz tańcach latynoamerykańskich: rumba, samba itp. Nasze miasto reprezentowały 2 pary. Finałową Galę (przy pełnej widowni) rozpoczętą polonezem finaliści zakończyli po godzinie 21 w rytmie walca wiedeńskiego. Leszek Kusiak z nowotarskiego klubu „Hart” – organizator imprezy, podkreślił na zakończenie pomoc udzieloną przez władze miejskie, dzięki której ta barwna impreza ciesząca się wielkim zainteresowaniem publiczności mogła się odbyć.

22 STYCZNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert pod nazwą „Przystąpmy do szopy” artystów scen krakowskich, znanych i lubianych w naszym mieście Agnieszki Rosner i Edwarda Zawilińskiego. Tym razem wystąpili z gośćmi: Magdaleną Doksą, Romanem Klimowiczem i nowotarżaninem Andrzejem Lichosytem – aktorem scen muzycznych, studentem III roku śpiewu solowego krakowskiej Akademii Muzycznej oraz nowotarską publicznością, której włączenie się do wspólnego śpiewania kolęd ułatwiły otrzymane śpiewniki z kolędami tradycyjnymi i co ważne tymi mniej znanymi. Państwu Agnieszce i Edwardowi Zawilińskim burmistrz Marek Fryźlewicz podarował „Śpiewnik Narodowy” z 1911 roku, który otrzymał od dr Wita Radwańskiego, z nadzieją, że artyści ożywią te pieśni.

23 STYCZNIA

• W Urzędzie Miasta rozstrzygnięty został IV konkurs na kartkę świąteczną i VII konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Uczestniczyli w nich uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. W konkursie kartek wzięło udział 92 uczniów. Jury przyznało 18 nagród i 5 wyróżnień. Inne jury oceniało szopki i 54 ich wykonawców i postanowiło oryginalnym i ślicznie wykonanym szopkom przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia w kategoriach rodzinnych i indywidualnych. Po prostu nagrodzono wszystkie szopki. Nagrody i wyróżnienia wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Wystawa kartek i szopek przez cały okres świąteczny zdobiła hall magistratu i obejrzało ją mnóstwo osób.

24 STYCZNIA

• Na stoku Zadział  Szkoła Podstawowa nr 6 im. burmistrza Józefa Rajskiego zorganizowała tradycyjne już międzyszkolne zawody uczniowskie o puchar swojego patrona.

26 STYCZNIA

• Środowiskowy Dom Pomocy „Chatka” przy nowotarskim kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprezentował przedstawienie jasełkowe, na które zaprosił rodziny swoich podopiecznych oraz władze miasta i Ośrodka Pomocy Społecznej. Warto odnotować, że Miasto wspiera nowotarskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Przekazana dotacja na prowadzenie środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka” wyniosła 328 680,-zł.

• Nieco wcześniej, także w świątecznym nastroju Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne działające w Nowym Targu przy Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym zorganizowało w Skalnym Dworku spotkanie podsumowujące miniony rok, a przede wszystkim pierwszą część projektu „Akademia Oficerów – kształtowanie postaw patriotycznych, dyscypliny, tężyzny i sprawności umysłowej”. W spotkaniu uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, wychowawcy, dyrekcja szkoły i oczywiście młodzież w mundurach.

27 STYCZNIA

• Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu otrzymała trzy nowe radiowozy, w tym jeden „opisany” i dwa bez oznakowań. Jeden samochód kupił nowotarski samorząd, drugi został zakupiony ze środków powiatu nowotarskiego, gminy Nowy Targ i gminy Szaflary, a trzeci samochód przekazał komendant wojewódzki.

• Warto odnotować, że od dłuższego czasu w ramach współpracy miasta z Sądem Rejonowym w Nowym Targu osoby skazane za lżejsze przestępstwa mogą odpracować karę. Zdaniem burmistrza Marka Fryźlewicza ta forma się sprawdza i jest korzystna dla skazanych. Urząd Miastai wskazuje zadania do wykonania (sprzątanie, odśnieżanie ulic itp), a nad ich realizacją czuwa straż miejska. Z 48 osób w ubiegłym roku 18 już w pełni odpracowało wyrok. Niektórzy jeszcze się nie zgłosili, a byli i tacy, którzy woleli zapłacić grzywnę lub wyrok „odsiedzieć” w zakładzie karnym.

• W Miejskim Ośrodku Kultury nowotarski Klub Przewodników Turystycznych im. Witolda Pustówki odbył zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezesem Klubu wybrana została Jolanta Guzik

28 STYCZNIA

• W Remizie na Kowańcu odbyło się walne zgromadzenie członków kowanieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Wysłuchano sprawozdania za 2011 rok, który dla strażaków był szczególny. Obchodzono uroczyście 130 rocznicę powstania OSP, wykonano szereg prac remontowych w samej remizie jak i wokół niej, wydano też zaktualizowaną monografię OSP. Ponadto w roku jubileuszowym strażacy otrzymali nowy wóz bojowy, który wykorzystali już w 40 akcjach. Zarząd OSP otrzymał jednomyślnie absolutorium za ubiegły rok. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu podkreślił ofiarną działalność strażaków w akcjach bojowych jak i na rzecz społeczności lokalnej wykonywaną bez wynagrodzenia. Warto nadmienić, że obecnie OSP na Kowańcu zrzesza 79 członków, w tym 41 zwyczajnych, 12 honorowych i 26 wspierających.

29 STYCZNIA

• Gościem XXXV Salonu Poezji w Nowym Targu był aktor Starego Teatru w Krakowie – Bogdan Słomiński. Zaprezentował „Koniec Świata – Wizje św. Ildefonsa, czyli satyra na wszechświat”.

30 STYCZNIA

• Członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej spotkali się w remizie OSP na Kowańcu na tradycyjnym „Opłatku”. Najpierw senator prof. Stanisław Hodorowicz wystąpił z góralskimi życzeniami, które z humorem złożył zebranym, a potem uczestnicy łamali się opłatkiem i składali sobie najlepsze życzenia.

• Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz autorzy zaprosili na promocję Leksykonu Fotografów Tatrzańskich wydanego w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”. Polsko-słowacki Leksykon zawiera biografie ok. 800 fotografów zawodowych, amatorów i turystów, którzy fotografowali Tatry i ich okolice (Spisz, Liptów, Orawę, Podhale). Obejmuje okres od lat 40. XIX wieku do początku II wojny światowej. Autorami Leksykonu są: Magdalena Bekessova, Zuzana Lisonova, Erika Cintulova, Dana Rosova, Maros Semancik, Kazimierz Gajewski, Aleksander Żakowicz, Dominik Dubiel. Miłym gestem organizatorów było obdarowanie publikacją wszystkich uczestników promocji.

31 STYCZNIA

• Wychowankowie nowotarskich przedszkoli po raz szósty kolędowali na scenie nowotarskiego MOK. Praca nauczycieli, wysiłek maluchów i wielkie wsparcie rodziców zaowocowało barwnym, uroczym widowiskiem pod tytułem „Dzieciątku Śpiewamy”. Głównym organizatorem koncertu była Zofia Wideł – dyrektor Przedszkola nr 4. Zastępca burmistrza – Jan Kolasa, podziękował za występy i wszystkich przedszkolaków nagrodził słodyczami.

• Pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji przygotowali tor łyżwiarski przy Miejskiej Hali Lodowej. Utrzymująca się niska temperatura sprawiła, że woda szybko zamarzła i następnego dnia łyżwiarze mogli już korzystać z toru.

• Na przełomie stycznia i lutego sroga zima zagościła w naszych stronach. Temperatura spadała poniżej -30 stopni C. Rekord zimna padł w Jabłonce -37 stopni C. Odpowiednie służby w mieście jak i na całym Podhalu sprostały wyzwaniu. Sprawdzano pustostany w poszukiwaniu bezdomnych, udzielano schronienia i wydawano gorące posiłki wszystkim potrzebującym. Mroźna aura utrzymywała się dłuższy czas, więc podjęto w Mieście dodatkowe działania i na pomoc mogli liczyć nie tylko bezdomni i biedni, ale także osoby starsze, którym zapewniono opał z dowozem. Tęgie mrozy nie przeszkadzały chyba tylko narciarzom. Gdy tylko pojawiło się słońce, zaludnili stoki.

 


LUTY

• Kwestią przeniesienia targowicy Miasto zajmuje się od dawna, mimo to o rozwiązanie nie jest łatwo. Sprawę komplikuje wielkie rozdrobnienie działek i mnogość właścicieli. Być może budową nowej targowicy zajmie się prywatny inwestor.  Na miejscu obecnej targowicy powstanie nie tylko droga (od nowego mostu przy Waksmundzkiej do ul. Sikorskiego), ale w ogrodzonej, najstarszej jej części ma zostać zlokalizowane centrum produktu regionalnego. Będą tam sprzedawane oscypki, lody, kożuchy, a także kwiaty i warzywa przez cały tydzień, nie tylko w 2 dni targowe. Podobno jest już inwestor i przygotowane są dokumenty.

2 LUTEGO

• W reprezentacyjnych salach nowotarskiego Ratusza odbyła się promocja nowego przewodnika: Podtatrze, opisującego w sposób ciekawy, a równocześnie przejrzysty miejscowości regionu. Towarzyszył jej pokaz slajdów. Tekst napisał Maciej Pinkwart, zdjęcia wykonała Renata Piżanowska. Wiele uwagi poświęcono  naszemu miastu – stolicy Podhala. Publikacji gratulował autorom burmistrz Marek Fryźlewicz, który stwierdził, że przewodnik spełnia szczególna rolę, gdyż przeznaczony jest zarówno dla turystów jak i mieszkańców Podhala.

3 LUTEGO

• Podhalańscy kierowcy pod kierunkiem Patryka Bierówki przyłączyli się do akcji prowadzonej w całym kraju i zaprotestowali przeciw wysokim cenom paliwa. Kilkadziesiąt samochodów z naklejkami „protest” przejechało przez Nowy Targ: od hali lodowej przez Rynek, ulicę św. Anny, „zakopiankę” do stacji „Orlenu” w tempie 20-30 km na godzinę. Zamierzali zatankować i zapłacić jednogroszówkami, ale zastali dystrybutory zamknięte. Po 1 groszu odliczali więc w sklepie płacąc za gorące napoje, gdyż panujący mróz dał się im we znaki.

• W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury w ramach akcji Pola Nadziei odbył się Koncert Charytatywny w wykonaniu uczniów nowotarskiego liceum ogólnokształcącego. Po koncercie uczniowie kwestowali na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Zebrali 1 350,-zł.

4 LUTEGO

• W restauracji „Ruczaj” odbył się III Bal Charytatywny, który rozpoczął trzeci rok działalności Fundacji im. Adama Worwy. Dzięki pracy organizacyjnej Fundacji oraz ofiarności i hojności osób ją wspierających działa w Domu Parafialnym przy kościele NSPJ bezpłatna wypożyczalnia sprzętu dla obłożnie chorych, a także przeprowadzone zostały kursy opieki nad ciężko chorymi. Bal rozpoczął się polonezem, który poprowadził burmistrz Marek Fryźlewicz z żoną Dorotą. Korowód tworzyli samorządowcy, biznesmeni, lekarze, prawnicy, artyści. Dla uczestników balu przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek m.in. występ artystów Kabaretu Loch Camelot, aukcję prac nowotarskich artystów itp. Tym razem zbierano pieniądze na rehabilitację w domach u pacjentów.

5 LUTEGO

• W wieku 80 lat zmarł Wacław Czubernat – rzeźbiarz, ceramik, malarz, nestor nowotarskich plastyków, autor reliefu na frontonie budynku MOK. Przez długie lata pracował z dziećmi i młodzieżą w MDK, następnie związany był z Klubem Plastyka Amatora działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 10 lutego w kościele św. Anny.

6 LUTEGO

• Uczniowie nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 5 przez rok brali udział w programie „Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – 2011” i odnieśli znaczący sukces – znaleźli się wśród pięciu najlepszych placówek w Małopolsce. W ramach programu przygotowali gazetkę informacyjną na temat Unii Europejskiej, prezentacje poszczególnych państw członkowskich, różnorodne konkursy itp. „Piątka” reprezentująca Podhale na podsumowującej cały program konferencji, która odbyła się w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaprezentowała ciekawe widowisko z charakterystycznymi postaciami z poszczególnych państw. Były więc greckie boginie, Mikołaj z reniferem. tancerki flamenco itp. Na zakończenie zaplanowano poczęstunek.

7 LUTEGO

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprezentował swoją strategię opracowaną na najbliższe 5 lat. We wprowadzeniu dyrektor Barbara Pachniowska podkreśliła, że misją MOK jest umożliwienie tak mieszkańcom miasta jak i całego regionu uczestnictwa w kulturze oraz jej współtworzenia. Podczas spotkania pracownicy MOK wyznaczali główne cele, które nowotarskiej instytucji kultury będą przyświecać oraz omawiali szczegółowo drogi prowadzące do ich osiągnięcia, z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców.

• W ramach cyklu spotkań z kulturą i tradycją innych krajów Miejski Ośrodek Kultury zorganizował blok imprez zatytułowany „El Toro - spotkania z kulturą hiszpańską”. Rozpocząl je koncert Magdy Navarrete. Artystka współpracuje z muzykami różnych kultur, uczy się u najlepszych mistrzów latynoskich, współtworzy ciekawe projekty, śpiewa, tańczy flamenco, prowadzi własne studium wokalne. W MOK dla zainteresowanych poprowadziła również warsztaty flamenco. Miłośnikom hiszpańskiego kina organizatorzy umożliwili obejrzenie filmów wybitnych reżyserów: Carlosa Saury, Pedra Almodovara, Daniela Sancheza Arevalo. Zaprezentowano też, uwiecznione na slajdach, urokliwe zakątki Hiszpanii, oraz zaproszono na spotkanie z hiszpańską kuchnią – czyli otwarte dla wszystkich warsztaty kulinarne i degustacje specjałów z Półwyspu Iberyjskiego. Ponadto wśród uczestników tych ciekawych spotkań rozlosowano kilkadziesiąt książek autorów hiszpańskich i książek o Hiszpanii.

8 LUTEGO

• W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się wykład dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku  „Wzrastać w godności”, wygłosił go dr Stanisław Buda.

• Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich wzięli udział w IX Konkursie Piosenki Angielskiej – imprezie o zasięgu ponadregionalnym organizowanej w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury z inicjatywy nauczycielek Doroty Kret i Małgorzaty Szewczyk. W konkursie uczestniczyło łącznie 58 wykonawców. Jury oceniało ich biorąc pod uwagę poprawność językową, walory głosowe i interpretację. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Martynka Plewa z Nowego Targu, wygrała także w kategorii religijnej. Wśród uczniów gimnazjalnych najlepsza okazała się Karolina Guzik z Nowego Targu, a wśród uczniów szkół średnich – Paulina Bielarczyk z Raby Wyżnej. W kategorii religijnej (dla uczniów ponadgimnazjalnych) zwyciężyła Elżbieta Stanek z Nowego Targu.

9 LUTEGO

• W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się koncert przygotowany przez Młodą Podhalańską Filharmonię zatytułowany ”Muzyka srebrnego ekranu”.

• Szkoła Podstawowa nr 5 jako jedyna w mieście podjęła cenną inicjatywę, a mianowicie naukę udzielania pierwszej pomocy, w której uczestniczyli rodzice i dzieci. Uczyli się wspólnie obsługi defibrylatora, unieruchamiania złamanych kończyn, sztucznego oddychania i innych form pierwszej pomocy.

• Przybyłych na wernisaż gości Anna Dziubas powitała szczególnie gorąco w ciepłych, wyremontowanych pomieszczeniach Galerii „Jatki”, z nowym gazowym ogrzewaniem. Jak się okazało był to pierwszy etap prac. W najbliższych miesiącach ma zostać m.in. wykonana nowa elewacja i remont piwnic. Takie deklaracje można było usłyszeć od burmistrza Marka Fryźlewicza i Antoniego Malczaka – dyrektora MCK „Sokół” w Nowym Sączu, któremu Galeria podlega. „Jatki” w 60% stanowią własność marszałka, a w 40% majątek Miasta. Wspólnie podejmowane inwestycje świadczą, że współpraca Nowego Targu z Nowym Sączem przebiega bardzo dobrze. Na wystawie zatytułowanej „Znaki i symbole” zaprezentowane zostały prace Agnieszki Rokickiej – nowotarżanki, absolwentki Liceum Kenara, która dyplom na wydziale grafiki uzyskała w krakowskiej ASP, a obecnie kontynuuje studia doktoranckie i pracuje w ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wystawione prace inspirowane znakami i symbolami to linoryty i technika własna. Artystka pokazała też dwie instalacje, do odbioru których przydają się trójwymiarowe okulary.

• W czasie sesji nowotarscy radni przyjęli apel komisji kultury jako stanowisko całego organu uchwałodawczego. Rezolucja skierowana została do nowotarskiego starostwa. Apelowano w niej o pozostawienie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu, który spełnia rolę edukacyjną, wychowawczą, a także jest miejscem rozwijania różnorodnych zainteresowań dzieci i młodzieży i proponowali ponowne przeanalizowanie decyzji o jego likwidacji. Za przyjęciem głosowało 19 radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Na bieżący rok działalności Rada przyznała dotację na działalność placówki.

10 LUTEGO

• W sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się kolejne spotkanie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tym razem z adwokatem Stanisławem Kowalczykiem. Tematem było Prawo spadkowe – testamenty, zapisy.

• Nowotarscy artyści zaprezentowali swoją twórczość w zaprzyjaźnionej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Wystawa „Strzał w 20-stkę” pokazuje prace ponad 100 artystów związanych z nowotarską Galerią „Jatki”. Wystawę otworzyli Dariusz Rzepka – burmistrz miasta i gminy Olkusz oraz burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz. Na uroczystości oczywiście nie zabrakło szefów obydwu galerii – Anny Dziubas oraz Stanisława Stacha, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej.

• Warto odnotować, że burmistrz Marek Fryźlewicz rozpoczął walkę z biurokracją. Szczególnie skrytykował konieczność dublowania dokumentów (setki stron dokumentów trzeba przesyłać w formie papierowej, mimo obowiązującej obsługi elektronicznej, elektronicznych podpisów itp.), co jest ogromnym marnotrawstwem. Burmistrz złożył w tej sprawie na ręce Mariana Cichosza – wiceprezesa NIK, przy poparciu senatora prof. Stanisława Hodorowicza oficjalny protest. Zamierza także zaangażować w tę sprawę posłów, burmistrzów i wójtów.

11 LUTEGO

• Wspaniała pogoda , trasy przygotowane, wyznaczone wokół lotniska przyciągnęły do naszego miasta 435 narciarzy z różnych stron Polski, a także z Czech, Słowacji i Austrii, na IV Bieg Podhalański im. bł. Jana Pawła II. Biegacze rywalizowali na trasach w zależności od kategorii wiekowej: 5, 15 i 30 km. Trasę 30 km najszybciej pokonali: Agata Marek – Markowice, Sebastian Gazurek – Jaworzynka, trasę 15 km Martyna Galewicz - Zakopane i Maciej Staręga – Siedlce, a na 5 km najlepsi byli Weronika Walkosz z Białego Dunajca i Dawid Mroszczak z Nowego Targu. Dyrektorem tej masowej imprezy sportowej, którą zaliczono do bardzo udanych była Jadwiga Guzik. Bieg Podhalański z każdym rokiem cieszy się większą renomą – jest jedną z edycji Mistrzostw Polski Amatorów w Biegach Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego. .

13 LUTEGO

• Dla wszystkich uczniów, którzy nie wyjechali na ferie i będą je spędzać w mieście przygotowano na czas od 13 do 25 lutego bogatą i różnorodną ofertę. Dla przykładu MOK zorganizował warsztaty plastyczne, rodzinne, balonowe, ruchowe, pokazy filmów animowanych, zajęcia taneczne, koncerty muzyczne i wiele innych atrakcji. Nowotarska Liga Obrony Kraju przy finansowej pomocy burmistrza Miasta Nowego Targu zorganizowała po raz kolejny zajęcia strzeleckie dla młodzieży pod nazwą „Akcja Zima 2012”. Przez 10 dni ferii młodzi ludzie pod fachową opieką doskonalili się na strzelnicy w strzelaniu z broni pneumatycznej i kbks. Można też było korzystać z uroków mroźnej zimy na stokach i szlakach górskich. Zapełniły się one narciarzami i turystami., których Grupa Podhalańska GOPR,  od początku roku interweniująca już 273 razy, niezmiennie przestrzegała przed nadmierną brawurą, brakiem odpowiedniego ekwipunku i lekceważeniem zasad bezpieczeństwa.

• Kolejny raz zorganizowany został w naszym mieście tydzień dla ofiar przestępstw. Można było uzyskać pomoc doświadczonych sędziów i prokuratorów oraz zapoznać się z  przepisami prawnymi.

14 LUTEGO

• W salach wystawowych Muzeum w Kieżmarku uroczyście otwarto wystawę fotograficzną pod tytułem „Nowy Targ, Kieżmark na starej fotografii”. Wystawę zorganizowano w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”. Niegdyś, najlepszymi fotografami po obu stronach Tatr byli Morawetzowie (Edward Morawetz w Nowym Targu i Emil Moravetz w Kieżmarku), którzy są autorami archiwalnych zdjęć wykonanych przed pierwszą wojną światową.

• W Choczni koło Wadowic odbył się pogrzeb śp. Jerzego Ochmana – radnego województwa małopolskiego, długoletniego przewodniczącego Rady Miasta Wadowice, który od kilkunastu  lat wraz z żoną Wiolettą i Agencją „Promocja” organizowali w Miejskiej Hali Lodowej Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz. W pogrzebie wzięła udział delegacja miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem.

• W PPWSZ gościła grupa studentów dziennikarstwa z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Goście m. in. wzięli udział w próbie działającego przy PPWSZ zespołu regionalnego „Młode Podhale”.

15 LUTEGO

• Prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan – Wojciech Groń, zaprosił na lutowe posiady góralskie Danutę Hajnos – prezeskę Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego oraz Roberta Kowalskiego – prezesa oddziału nowotarskiego PTH. Tematyka spotkania związana była z jubileuszem 100-lecia powstania Bursy Gimnazjalnej, w gmachu której mają swoją siedzibę obydwa towarzystwa. Danuta Hajnos przedstawiła bieżącą działalność TBG, natomiast Robert Kowalski wygłosił połączony z prezentacja multimedialną wykład na temat historii Bursy Gimnazjalnej.

16 LUTEGO

• Burmistrz Nowego Targu zaprosił do Miejskiego Ośrodka Kultury na promocję albumu pod tytułem Strój górali podhalańskich autorstwa dr Stanisławy Trebuni-Staszel. Jest to czwarty z serii album dotyczący regionalnych strojów południa Polski wydany przez Fundację Braci Golec i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promocji, prowadzonej przez Marcina Jagłę towarzyszyły pokazy mody góralskiej, tańca regionalnego, krótki wykład autorki na temat zmian w stroju góralskim na przestrzeni wieków, a także mini koncert braci Pawła i Łukasza Golców. Wieczór wypadł w tłusty czwartek, więc nie zabrakło także pączków.

• Nowotarski Miejski Zakład Komunikacji rozwija się i w tym roku ma zwiększyć tabor o 5 nowych pojazdów. Podróżujący mają coraz lepsze warunki jazdy i chwalą wydłużenie niektórych linii np. 4 do Szaflar aż do Term, ze szpitala do Zaskala o 3 przystanki. Ponadto od marca planuje się otwarcie nowych linii. MZK ma jednak w dalszym ciągu ogromne potrzeby finansowe m.in. związane z koniecznością remontu zaplecza, posiadania nowej myjni itp.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz został uniewinniony przez Komisję Dyscyplinarną przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie z oskarżenia o złamanie dyscypliny finansowej przy budowie basenu miejskiego w Nowym Targu. Burmistrz jest usatysfakcjonowany, bo oznacza to, że podejmowane decyzje przy programie budowy basenu były właściwe i uprawnione.

18 LUTEGO

• Na nowotarskim stoku Zadział po raz 15 odbył się zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni” – „Karnawał na śniegu”, czyli otwarte zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży o Memoriał Władysława Sięki. Zmaganiom na nartach kilkudziesięciu zawodników towarzyszyła góralska muzyka. Odbyła się też widowiskowa konkurencja – zjazd na krechę na… worku z sianem.

19 LUTEGO

• W nowotarskim Ratuszu zebrali się miłośnicy poezji Cypriana Kamila Norwida. Czytali ją w czasie XXXVI Salonu Poezji Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus.

• W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs zespołów muzycznych MOK Sesion II. Zwyciężył zespół „Insonia”, II miejsce przypadło zespołowi Izy Guroś, a III zespołowi KNT. Wyróżnienie za własne utwory - jury przyznało zespołowi The Strugles – Leksykony. Wszystkie zespoły otrzymały statuetki ufundowane przez burmistrza Nowego Targu i nagrody od sponsorów imprezy.

20 LUTEGO

• Pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza zorganizowany został po raz pierwszy Międzynarodowy Turniej o Puchar Burmistrza Nowego Targu w Unihokeju. W turnieju uczestniczyło 8 drużyn, w sumie około 100 zawodników z Polski i Słowacji. W kategorii juniorzy młodsi wygrała Niżna (Słowacja), a w kategorii juniorki młodsze Wiatr Ludźmierz. Efektowne puchary dla zawodników ufundował Burmistrz Nowego Targu.

25 LUTEGO

• Jubileuszowa X Podhalańska Gala Piękna, Mody i Urody odbyła się w sali balowej restauracji Steskal. Zorganizowała ją firma PARA Fashion z Nowego Targu. W czasie gali wybierano Miss Polonia Podhala. Szesnaście najładniejszych góralek walczyło o koronę oraz prawo startu w kolejnych etapach konkursu. Tytuł Miss Polonia Podhala 2012 zdobyła 18-letnia nowotarżanka Małgorzata Stoch – uczennica nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Zdobyła także tytuł Miss Publiczności. I wicemiss została Iwona Rapacz ze Skawy, a II wicemiss Sylwia Stanik z Kojszówki. Internautom najbardziej podobała się 20-letnia Elżbieta Rosół z Szaflar. Gala obfitowała w różnorodne atrakcje, a przede wszystkim pokazy mody. Na 20 metrowym wybiegu profesjonalne modelki prezentowały kolekcje projektantek: Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz, Justyny Hajnos, Marioli Wróbel i Janiny Walas. Publiczności podobały się szczególnie niepowtarzalne sukienki inspirowane góralszczyzną.

• Miło odnotować, że redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” Beata Zalot została laureatką konkursu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press. Otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii „Rolnictwo, Wieś i Ekonomia” za tekst „Misja i owce”. Nominację zdobył też jej artykuł „Rzecz o bólu” w kategorii zdrowie, opisujący historię choroby (stwardnienie rozsiane) Zofii Kilanowicz – wybitnej sopranistki pochodzącej z Nowego Targu. Gala, w czasie której wręczono nagrody odbyła się w Sejmie RP, a patronat nad konkursem sprawowała Ewa Kopacz – marszałek sejmu.

26 LUTEGO

• Na Zadziale nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował XXX Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. W kategorii drużynowej zwyciężyli zawodnicy z oddziału w Spytkowicach, a II miejsce zajęli gospodarze imprezy. Zawodnicy rywalizowali w slalomie gigancie i biegach narciarskich. Zawody dofinansował Urząd Miejski w Nowym Targu.

28 LUTEGO

• Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego rozpoczęli kolejny cykl wykładów otwartych pod wspólnym hasłem ”Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu 1919-1920” wygłosił dr Jerzy Roszkowski – pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

29 LUTEGO

• Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zaprosili do Ratusza na promocję internetowego albumu zawierającego nowotarskie fotografie archiwalne www.album.nowytarg.pl Album zawiera zbiór ok.700 fotografii pochodzących z okresu od połowy XIX wieku do roku 1945, które przywołują z przeszłości ludzi, wydarzenia czy widoki Nowego Targu i Kieżmarku. Zrealizowano go w ramach projektu pt. „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”.

• Zakończył się kolejny etap remontu zabytkowej kaplicy pod wezwaniem św. Doroty przy ul. Waksmundzkiej. Wykonane zostały nowe tynki oraz posadzka. Większość środków na ten cel przekazali mieszkańcy miasta. Z tej okazji metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz własnoręcznie napisał dla kaplicy specjalne błogosławieństwo.

Ze sportu.

• Dramatyczna sytuacja nowotarskiego hokeja była powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sportu w  magistracie. Sytuacja finansowa klubu jest katastrofalna, a poziom prezentowany przez drużynę, której zawodnicy po raz pierwszy w historii klubu walczą o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywek, jest daleki od oczekiwań kibiców. Obok członków komisji zasiedli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele, członkowie zarządu MMKS Podhale z prezesem Mirosławem Mrugałą, przedstawiciele drużyny, kibice i inne osoby, którym zależy na ratowaniu nowotarskiego hokeja. Niestety obradujący nie doszli do konkretnych ustaleń. Postanowiono jedynie, że odbędą się kolejne spotkania w mniejszych grupach roboczych.

• W rozegranych w Krakowie mistrzostwach Małopolski seniorów w tenisie stołowym świetnie spisali się reprezentanci Gorców Nowy Targ, którzy wywalczyli łącznie 7 medali, w tym 4 złote. Podwójną złotą medalistką w grze pojedynczej i podwójnej w parze z Małgorzatą Kalawą została Paulina Kowalczyk.

• Tadeusz Błażusiak zapewnił sobie tytuł Mistrza Świata Super Enduro 2012. To był trzeci zwycięski sezon z rzędu tego zawodnika, który stale powiększa swoją złotą kolekcję.

 


MARZEC

1 MARCA

• W Nowym Targu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości upamiętniające walczących z komunistyczną władzą przygotowane przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej i zgrupowania „Błyskawica”.

• Na przełomie lat 2011/2012 (grudzień/styczeń) przeprowadzone zostały w naszym mieści badania ankietowe w zakresie poziomu satysfakcji rodziców z usług przedszkolnych i oczekiwań rodziców w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3. Badania przeprowadzono w jednym przedszkolu publicznym i jednym prywatnym. Łącznie wzięło w nich udział 278 respondentów. Ankietowani ocenili poziom usług przedszkolnych jako bardzo dobry, a ewentualnie oczekiwali by jeszcze na uatrakcyjnienie i zwiększenie form zajęć dodatkowych. Rodzice wyrazili także zainteresowanie różnymi formami opieki nad dziećmi do lat 3, a przede wszystkim żłobkiem.

• W naszym mieście gościła delegacja Sopotu, w skład której wchodzili m. in. prezydent Jacek Karnowski, wiceprezydent Bartosz Piotrusiewicz, naczelnik Wydziału Strategii Zofia Kaszkur. Tematami spotkań z władzami Nowego Targu były przede wszystkim sprawy związane z prowadzeniem inwestycji w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, zwłaszcza w aspekcie przygotowywanej modernizacji nowotarskiego lotniska, finanse samorządowe oraz możliwości rozwoju wspólnej promocji miast z wykorzystaniem doświadczeń Sopotu.

2 MARCA

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy pasteli pod tytułem „Zatrzymane chwile” autorstwa Marii Ponikiewskiej-Arct. Prace powstały głównie podczas zagranicznych podróży. Autorka pasteli jest dyrektorem Instytutu Architektury i Urbanistyki PPWSZ w Nowym Targu, a także wieloletnim dydaktykiem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. O swoim malarstwie mówi, że jest uzupełnieniem jej pracy architektonicznej.

3 MARCA

• W Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie ogłoszone zostały wyniki konkursu poetyckiego pod nazwą „Konkurs Jednego Wiersza”. Miło odnotować, że wygrała go Małgorzata Bucior z Nowego Targu i otrzymała statuetkę wykonaną przez zakopiańskiego artystę Krzysztofa Michno. Autorka marzy o wydaniu własnego tomiku wierszy.

5 MARCA

• W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje do 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział 45 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Wystąpili w czterech turniejach: recytatorskim, teatru jednego aktora, wywiedzione ze słowa i poezji śpiewanej. Wśród laureatów turnieju recytatorskiego byli m.in. nowotarscy uczniowie Ewa Pawlikowska, Joanna Pawlikowska, Iga Żegleń, oraz dorośli Stanisław Apostoł i Jagoda Kret, a w turnieju poezji śpiewanej Anna Glonek i Iza Guroś.

7 MARCA

• Około 900 archiwalnych fotografii pochodzących z lat od połowy XIX wieku do 1945 znalazło się w internetowym albumie przygotowanym przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. O projekcie, szczytnych celach ocalenia starych fotografii znajdujących się w zbiorach muzealnych i prywatnych, ludziach zaangażowanych w jego realizację, mówiła podczas promocji Joanna Voit, podkreślając udostępnienie największych kolekcji archiwalnych zdjęć przede wszystkim przez Irenę Starczowską – córkę nowotarskiego fotografa Edwarda Morawetza oraz Tadeusza Jędryskę i Adolfa Szpytmę (zdjęcia z powojennej historii Nowego Targu). Jednym z założeń projektu była digitalizacja archiwalnych zdjęć przedstawiających Nowy Targ, jego mieszkańców, Podtatrze i Tatry. Zeskanowano przede wszystkim największe kolekcje i udostępniono je w internetowym albumie. Aby zachęcić nowotarżan do udostępnienia swoich zbiorów zorganizowany został konkurs na najciekawsze fotografie, a następnie wystawa pokonkursowa pod tytułem „Ocalić od zapomnienia – archiwalne fotografie z kolekcji nowotarżan, Muzeów w Nowym Targu i Kieżmarku” w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”. Laureatami konkursu zostali: Ewa Radwańska – I nagroda za zbiór fotografii z przełomu XIX i XX wieku przedstawiający wielopokoleniowe mieszczańskie rodziny; Eugenia Rayska – II nagroda za walory artystyczne i techniczne zdjęć Stanisława Pyszkowskiego z widokami Nowego Targu i Gorców, Dominik Aksamit za unikatowe zdjęcia niegdysiejszego browaru nowotarskiego, Młynówki i wypożyczalni nart oraz Paweł Nenko za serię pamiątkowych zdjęć z młodzieńczych wędrówek z widokami Kowańca i Samorodów.

Obydwaj otrzymali równorzędne trzecie nagrody. Ponadto jury przyznało nagrody specjalne: Irenie Tętnowskiej, Phyllis Zych-Budce i Małgorzacie Sawickiej. Nagrody i wyróżnienia wręczone zostały podczas wernisażu wystawy pokonkursowej.

• Dzieci z nowotarskich szkół podstawowych nr 4 i nr10 uczą się już w nowym budynku szkolnym na Niwie. Szkoła robi wielkie wrażenie, a już szczególnie zadowoleni są uczniowie, którym zapewniono dużo lepsze warunki niż wcześniej. Oficjalne oddanie do użytku obiektu wraz z pełnowymiarową halą sportową zaplanowano na 3 września, kiedy to szkoła będzie gospodarzem wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego.

8 MARCA

• Po wcześniejszych długich dyskusjach, sporach i protestach głównie członków Związku Podhalan, Rada Miasta Nowego Targu podjęła uchwałę o przeniesieniu pomnika Władysława Orkana z Rynku na Plac Słowackiego. O przeniesienie na pierwotne miejsce przy Małym Rynku, gdzie „Dumac z Gorców” stanął w 1934 roku wnioskował radny Włodzimierz Zapiórkowski, 17 radnych było za przeniesieniem, 1 przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

• Młodzi nowotarżanie mogli się zapoznać z ofertą edukacyjną kilkunastu szkół wyższych. W VII Podhalańskich Targach Edukacyjnych, które odbyły się w nowotarskim MOK zaprezentowały się m.in. uczelnie krakowskie: Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Pedagogiczny, Politechnika Krakowska; nowotarskie: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Policealne Studium Zawodowe, Policealna Szkoła Służb Medycznych im. Jana Venuleta, a także szkoły wyższe z Katowic, Suchej Beskidzkiej, Myślenic.

• Miło odnotować, że 24-letnia Katarzyna Pajerska wywalczyła awans do finału konkursu na naukowego idola FameLab. Międzynarodowy konkurs formułą nawiązuje do programów TV jak Mam talent, czy Idol z tym, że do rywalizacji stają fizycy, inżynierowie, chemicy – przedstawiciele nauk ścisłych i mają 3 minuty, aby w przystępny i ciekawy sposób, bez użycia pomocy multimedialnych opowiedzieć o zagadnieniach, którymi się zajmują. Nowotarska finalistka – studentka AGH mówiła o wpływie na właściwości metali ich budowy wewnętrznej. W maju czeka ją wielki finał konkursu – życzymy powodzenia!

11 MARCA

• W nowotarskim Ratuszu odbył się XXXVII Salon Poezji. Lidia Chrzanówna, Renata Breżkova-Heczkowa i Grzegorz Widera (aktorzy Teatru Polskiego w Cieszynie) zaprezentowali „Cracovie Paris Poesie Express”  - Słówka Tadeusza Boya Żeleńskiego w obłokach piosenki francuskiej.

12 MARCA

• W sali konferencyjnej Euroregionu „Tatry” odbyła się dyskusja panelowa lokalnych przedsiębiorców z senatorem prof. Stanisławem Hodorowiczem pod tytułem „Państwo przyjazne przedsiębiorcom?”. Dominowały tematy związane z naszym regionem m.in. prywatyzacja PKL, budowa „zakopianki”, nowotarskie lotnisko.

• W centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym PPWSZ otwarta została wystawa prac powstałych w ramach polskiego udziału w „Międzynarodowym Konkursie dla studentów wydziałów architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej” oraz druga z pracami studentów III roku architektury i Urbanistyki i I roku Ochrony Środowiska zatytułowana „Light”.

15 MARCA

• Miasto wzbogaciło się o nową galerię „Przy Ruczaju”, która została otwarta w restauracji „Ruczaj”. Działalność rozpoczęła wernisażem wystawy prac Anny Dziubas – nowotarskiej artystki, szefowej Galerii „Jatki”. Artystka tworzy obrazy olejne, pastele, wykonuje prace w technice mieszanej oraz w technice mozaiki witrażowej. Była to także inauguracja „Spotkań przy Ruczaju”. Wernisaż uświetnił występ artystów krakowskiego kabaretu Loch Camelot – Agnieszki Rosner Zawilińskiej i Edwarda Zawilińskiego. Tego typu artystyczne spotkania planowane są raz w na kwartał. Ich pomysłodawczynią jest szefowa Fundacji nim. Adama Worwy – Jolanta Łapsa, która ma nadzieję na połączenie wydarzeń artystycznych z działalnością charytatywną. Inauguracja nad wyraz barwna, miła i poetycka okazała się niezwykle udana.

16 MARCA

• W Galerii „Jatki” otwarta została ciekawa wystawa prac, które powstały podczas międzynarodowych warsztatów artystycznych w Myślenicach w ciągu 15 lat. Spośród kilkuset prac wybrano do ekspozycji około 100. Są wśród nich rzeźby w drewnie, kamieniu, gipsie, prace ceramiczne, malarskie olejne, na jedwabiu, pastele. Dzieła reprezentują różnorodne trendy, tendencje, tematykę oraz techniki wykonania. Pomysłodawczyni przedsięwzięcia – Alina Funek uważa, że sztuka nie może istnieć dla siebie samej, że najważniejszy jest jej przekaz duchowy.  Stąd tytuł wystawy: „Most zamiast Murów – Artystyczne Przełamywanie Barier DUCHOWE DROGOWSKAZY”.

• Delegacja Nowego Targu z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele wzięła udział w pogrzebie śp. ks. prałata Stanisława Dułaka „Kaszuba” – wielkiego przyjaciela naszego miasta, Ludźmierza i Podhala. Uroczystościom pogrzebowym w Archikatedrze w Gdańsku Oliwie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który w swojej homilii podkreślił zasługi zmarłego w wieku 64 lat kapłana, jego związki z Janem Pawłem II oraz z naszym regionem podhalańskim, gdzie często przyjeżdżał i z samorządami.

17 MARCA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się przygotowywana od dłuższego czasu premiera Misterium Męki Pańskiej. Tegorocznej jedenastej inscenizacji przyświecały słowa błogosławionego Jana Pawła II „Musicie być mocni mocą wiary” wypowiedziane przed 33-laty na krakowskich Błoniach. Te właśnie słowa wielokrotnie rozbrzmiewały podczas spektaklu. Półtoragodzinny, pełen dramaturgii, ekspresji, także motywów nowoczesnych spektakl był dla widzów wielkim przeżyciem religijnym. Scenariusz napisał i także wyreżyserował to niezwykłe przedstawienie ks. Wojciech Nitka - wikariusz nowotarskiej parafii pod wezwaniem bł. Jana Pawła II.  Udział wzięło w nim 95 aktorów amatorów. Misterium przygotowała parafia wraz z Urzędem Miasta, starostwem, Powiatowym Centrum Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury.

21 MARCA

• Mariusz Zaród – naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR, był gościem w Szkole Podstawowej nr 5 i w ramach akcji „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki” czytał uczniom fragmenty zbioru zatytułowanego „Bajki spod Gorców” autorstwa Antoniny Zachary-Wnękowej na temat ratownictwa górskiego.

22 MARCA

• Młoda Podhalańska Filharmonia działająca przy Państwowej Szkole Muzycznej zaprezentowała wielkopostne wykonanie „Stabat Mater Dolorosa”.

23 MARCA

• Oddziały Akcji Katolickiej przy parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny zorganizowały XI Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Uczestniczyły w niej setki nowotarżan. Droga Krzyżowa rozpoczęła się wieczorem przy kościele bł. Jana Pawła II, a zakończyła na Rynku. Wierni przeszli ulicami: Szaflarską, Królowej Jadwigi i Kazimierza Wielkiego. Krzyż nieśli m.in. strażacy, przedstawiciele ojców i matek, bractwa Rycerzy Kolumba, Maltańskiej Służby Medycznej, lektorzy, studenci, księża.

• Członkowie nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w walnym zebraniu sprawozdawczym, które odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego. Ich mottem niezmiennie są słowa Jana Sztaudyngera „Jedni są wiecznie młodzi, inni wiecznie starzy, To kwestia charakteru, a nie kalendarzy”. UTW zarządza obecnie Maria Kopytek – prezes, Anna Majerska – vice prezes, Zofia Hoły – sekretarz, Zofia Bryniarska – skarbnik, Stanisława Szopińska – członek. Przewodniczącą komisji rewizyjnej jest Agata Fatla. W związku ze zbliżającymi się świętami honorowi goście uczestniczący w zebraniu: senator prof. Stanisław Hodorowicz, burmistrz Marek Fryźlewicz obdarowani zostali ręcznie robionymi ozdobnymi jajkami wielkanocnymi.

• Rozpoczęły się II Podhalańskie Dni Gitary Klasycznej, które odbywały się w Szkole Muzycznej i Galerii „Jatki”. Udział w imprezie wzięli młodzi gitarzyści z różnych stron Polski, łącznie ok. 50 osób. Pomysłodawca – Marek Brynkus, gitarzysta i nauczyciel z Młodzieżowego Domu Kultury zaplanował warsztaty, konkurs i koncerty oraz wystawę gitar klasycznych i akustycznych. Konkurs odbył się w kategorii solistów w 3 grupach wiekowych i kategorii zespoły. Wśród laureatów byli gitarzyści z Nowego Targu m.in. Alicja Kania, Dominik Buksa, Małgorzata Gądek, Piotr Utrata. Lekcje mistrzowskie prowadził Leszek Potasiński – wirtuoz gitary koncertujący w całej Europie. Jego koncert odbył się w Galerii „Jatki”. Organizatorami Dni Gitary Klasycznej byli: Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria „Jatki”, Szkoła Muzyczna. Pomogli także prywatni sponsorzy i Rada Rodziców przy MDK.

• Przedstawiciele Urzędu Miasta odebrali technicznie skate-park przy al. Solidarności i dopuścili go do użytkowania. Młodzież tylko na to czekała.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektor MZWiK – Wojciech Kniotek podpisali z konsorcjum firm Infra SA i PGB SA umowę opiewającą na 8 341 888 zł brutto. Projekt „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu” , w ramach którego ponad 9 km sieci kanalizacyjnej zostanie doszczelnione bezwykopowymi, nowoczesnymi metodami dotyczyć będzie m. in. Kowańca, Rynku, Ludźmierskiej, Krzywej, Kopernika, św. Anny, Krótkiej, al. Tysiąclecia. Zrealizowany zostanie dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - Unia Europejska sfinansuje 85% kosztów kwalifikowanych, a pozostałą kwotę zapłaci miasto ze swego budżetu. Jak zapewnił przedstawiciel konsorcjum – Marek Gromada, prace mają się rozpocząć za dwa miesiące i zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

• Na Zamku w zaprzyjaźnionym Kieżmarku odbyła się promocja polsko-słowackiego Leksykonu Fotografów Tatrzańskich wydanego w ramach projektu: „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od organizatorów promowaną publikację.

24 MARCA

• W nowotarskim kościele NSPJ Zespół Muzyki Dawnej „Il Vento” wystąpił z koncertem wielkopostnym.

26 MARCA

• W Krakowie odbyło się spotkanie Fundacji Szlaki Papieskie, która powstała pod koniec 2003 roku. Jej celami są m.in. zachęcenie do aktywnego wypoczynku i rekreacji, troska o istniejące szlaki papieskie i tworzenie nowych udokumentowanych papieskich szlaków turystycznych, ochrona dziedzictwa kulturowego. W tym roku w naszym mieście upamiętnione będzie kolejne miejsce – willa „Szarotka” na Kowańcu, którą w 1952 r. odwiedził ówczesny ks. Karol Wojtyła wraz z grupą studentów. Podczas spotkania świętowano także rocznicę nadania bp Stanisławowi Dziwiszowi godności kardynalskiej. Wcześniej, 19 marca minęło 14 lat od nadania sakry biskupiej obecnemu metropolicie krakowskiemu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszego miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele.

27 MARCA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury uczniowie nowotarskiego Zespołu Szkół nr 1zaprezentowali pokaz mody pod nazwą „Urzeczone pięknem świata”.. Źródlem inspiracji były m.in. Wyspy Wielkanocne, opera w Sydney, piramidy Majów, rafy koralowe itp. Widzowie podziwiali ciekawe stroje, a zwłaszcza starannie wykonane sukienki – wszystko przygotowane, zaprojektowane i uszyte przez młodzież kończącą szkołę, która także samodzielnie przygotowała samą prezentację jak i podkład muzyczny. Pokazy mają już 20-letnią tradycję i cieszą się dużą popularnością, więc młodzież popularnego „Sokoła” zaplanowała kolejny występ w następnym dniu.

• Szkoła Podstawowa nr 5 zorganizowała kolejne spotkanie z cyklu „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”. Tym razem zaprosiła Janusza Tomasiewicza – dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego, który przyniósł liczącą blisko sto lat książkę Bohdana Dyakowskiego pod tytułem Z naszej przyrody i czytał ciekawe fragmenty. Tak więc miejsce bajkowych postaci zajęli przedstawiciele gorczańskiej przyrody.

28 MARCA

• W sali obrad Urzędu Miasta odbył się wykład dla uczestników kursu prawa jazdy związany z aspektami jazdy pod wpływem alkoholu. Była część teoretyczna i zajęcia praktyczne. Ochotnicy mogli wypróbować alkogogle – które wywołują efekty wzrokowe zbliżone do tych pod wpływem alkoholu.

• Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego przygotowali w budynku Bursy wystawę historyczną zatytułowaną „Zamki, dwory i klasztory warowne między Dunajcem, a Popradem”. Autorami wystawy są Krzysztof Moskal i Robert Kowalski. Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji są makiety dwóch zamków w Niedzicy i Czorsztynie wykonane przez Zbigniewa Urbańskiego z Krościenka.

29 MARCA

• Nowotarska uczelnia działająca już 11 lat zorganizowała jak w latach ubiegłych dzień otwarty. Wszyscy chętni kandydaci na przyszłych studentów w kolejnym roku akademickim mogli zapoznać się z ofertą poszczególnych kierunków, poznać ze studentami poszczególnych instytutów oraz zwiedzić uczelnię.

• W nowotarskiej Szkole Podstawowej nr 11 podsumowano projekt „Szkoła Charakterów – przez sport do integracji” współfinansowany przez Unię Europejską oraz budżet państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”. Gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Euroregionu, Urzędu Miasta, Szkoły nr 11, rodzice dzieci objętych programem - był burmistrz Marek Fryźlewicz. Projekt zrealizowano w okresie kwiecień 2011 – marzec 2012. W ramach projektu zakupiono dla uczniów wyposażenie sportowe do gry w hokeja na lodzie, zorganizowano międzynarodowy obóz szkoleniowy, międzynarodowy turniej hokejowy, przeprowadzono szkolenie dla nauczycieli i dodatkowe zajęcia dla uczniów.

• W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się pierwszy z pięciu koncertów tegorocznego cyklu wieczorów czwartkowych – koncert pasyjny „Passio Poetica” w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Da Camera” (Krzysztof Leksycki, Ilona Nieciąg, Jan Tomala i Michał Dąbek) oraz Andrzeja Nowickiego (śpiew) i Katarzyny Pietrzyk (recytacje). W programie były m.in. utwory Josepha Haydna, Jana Sebastiana Bacha oraz recytacje utworów polskiej poezji pasyjnej. Organizatorami byli: burmistrz Marek Fryźlewicz, Stowarzyszenie „Viva l’arte” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.

• Podhalańska Wspólnota Samorządowa zaprosiła na spotkanie w ramach projektu „Podróże, wspomnienia, sukces” zorganizowane w Spółdzielczym Domu Kultury, którego tematem był zabytkowy gotycki kościół drewniany w Dębnie. Promowano dwa tytuły: Dębno cudami słynące Tadeusza Staicha (wznowienie) oraz Dębno Podhalańskie. Kościół drewniany - wydawnictwa Astraia. Gośćmi spotkania byli autorzy tej drugiej książki oraz żona Tadeusza Staicha – Zofia Stojakowska–Staich.

31 MARCA

• Nowy Targ promował się na 22 Krakowskim Salonie Turystycznym. Oprócz tradycyjnych folderów i ulotek, w które mogli się zaopatrzyć potencjalni turyści, częstowano zwiedzających oscypkiem i promocyjnymi „krówkami”. Warto odnotować, że w tym roku dzięki współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną materiały promujące nasze miasto były także prezentowane na międzynarodowych targach turystycznych w Budapeszcie, Berlinie, Paryżu, Moskwie i Göteborgu oraz na targach krajowych w Łodzi i Katowicach.

• W siedzibie nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę przygotowaną przez MOK i Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Wystawa nosiła tytuł „Zamyślony Chrystus”.

Ze sportu.

• Klub Podhale Nowy Targ obchodzi 80.rocznicę powstania, jednak do świętowania i radości brak powodów. Po 57 latach gry w ekstraklasie, 19-krotny mistrz Polski Podhale Nowy Targ wypadł z najwyższej klasy rozgrywek. Dla hokeja na lodzie w Nowym Targu nastały ciężkie czasy. Przyszła pora na gruntowne przemyślenia i głębokie zmiany.

• Nie brakuje sportowych talentów wśród dzieci i młodzieży. Drużyna Podhale I - zwyciężyła w Turnieju Minihokeja zorganizowanym pod patronatem burmistrza Miasta Nowego Targu. Następnego dnia w Krakowie nowotarski zespół też był najlepszy i pokonał gospodarzy 14:0.

 


KWIECIEŃ

 

2 KWIETNIA

• Nowotarski Urząd Miejski przekazał Firmie Strabag sp z o.o. z Warszawy część nowotarskiego Rynku, która będzie rewitalizowana. Zamknięte zostały obydwa parkingi, natomiast ruch drogowy będzie się mógł odbywać bez przeszkód. W ramach Rewitalizacji Centrum Nowego Targu rozpoczął się remont nowotarskiego Rynku, który obejmie m.in. przebudowę nawierzchni, (będzie dostosowana do lokalizacji tzw. małej gastronomi – „ogródków letnich”), reorganizację zieleni, przebudowę oświetlenia, zmianę lokalizacji pomnika Władysława Orkana, przywrócenie fontanny.

• W 7 rocznicę śmierci papieża bł. Jana Pawła II nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił mieszkańców miasta do udziału w modlitwie na Zadziale, którą poprowadził ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Na szczycie Zadziału zapłonęła Watra Pamięci, przy której wspólnie odśpiewano „Barkę”.

3 KWIETNIA

• W Nowym Targu pojawił się wybitny amerykański fotografik Chad Wyatt Evans, który wraz ze swoją ekipą filmową realizuje film o Romach żyjących na Podhalu, ich środowisku życia i pracy. Filmowcy obejrzeli w hallu Urzędu Miejskiego wystawę prac Janusza Balkońskiego, Karola Gierlińskiego i Jacka Milewskiego – autorów wielu publikacji o tematyce romskiej. Goście spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem.

4 KWIETNIA

• Marszałek Małopolski zorganizował w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu konferencję, której tematem była Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, a szczególnie jej założenia dla subregionu podhalańskiego, głównie sprawa nowotarskiego lotniska.

• Ojciec Jerzy Twaróg był gościem burmistrza Marka Fryźlewicza. Misjonarz pochodzący z Nowego Targu po raz drugi został wybrany przez Episkopat Polski rektorem polskiej misji w Argentynie i zatwierdzony przez metropolitę Buenos Aires kardynała Jorge Mario Bergoglio. Swą posługę w Ameryce Południowej pełni od 1996 roku. W polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado znajduje się klasztor oo. Bernardynów, kościół, polska szkoła sobotnia, działa również dom spokojnej starości, drużyny harcerskie i biblioteki. Dla tysięcy żyjących w Argentynie Polaków to często jedyny kontakt z językiem ojczystym i kulturą. O. Jerzy Twaróg mieszka tysiące kilometrów od domu, ale stara się odwiedzać rodzinne strony i podtrzymywać więzi z bliskimi.

5 KWIETNIA

• Burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektor MZWiK Wojciech Kniotek podpisali umowę z konsorcjum PW Projekt Piotr Wojtczyk i Nadzory Budowlane Kosztorysowanie, Projektowanie Janina Urban. Umowa dotyczyła projektu wodociągu na Grelu oraz wodociągu i kanalizacji w rejonie Czerwonego Niżnego

7 KWIETNIA

• W Wielką Sobotę mieszkańcy naszego miasta tradycyjnie święcili pokarmy w świątyniach. Święta Wielkanocne przebiegły spokojnie, w miłym nastroju na ogół w gronie rodziny i przyjaciół.

10 KWIETNIA

• Po wieczornej mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny, pod Krzyżem Katyńskim obok kościoła, obchodzono rocznicę zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Było okolicznościowe przemówienie, hymn państwowy i Rota, a uczestnicy obchodów z przedstawicielami władz miasta i powiatu na czele złożyli w pełnym powagi i zadumy klimacie wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

• Dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w siedzibie nowotarskiej uczelni wykład pod tytułem „Drogami życia” i twórczości Faustyny Morzyckiej – „Siłaczki”. Wygłosiła go dr hab. Magdalena Sadlik.

• Mieszkaniec Nowego Targu młody piosenkarz Ali Al Ani trafił do grona najlepszych w telewizyjnym X Factorze i otrzymał szansę zaprezentowania się w półfinałach, którą w pełni wykorzystał i „wyśpiewał” udział w finale tego programu. Wraz z kolegami z zespołu De Facto został jednym z 9 finalistów popularnego muzycznego show TVN. Niestety w finale nie odniósł sukcesu.

• Nowotarski samorząd przystąpił już w 2001 roku do największej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W projekcie bierze udział blisko 900 zaangażowanych gmin z całej Polski, które podejmują aktywną profilaktykę. W naszym mieście zadania będą realizowane przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, a także dorosłych. Główne tematy tegorocznej kampanii to asertywność i syndrom wyuczonej bezradności.

12 KWIETNIA

• Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła melomanów na spotkanie w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. W programie były utwory na dwoje skrzypiec w muzyce polskiej XX wieku w wykonaniu Duo Sonore (Ilona Nieciąg i Krzysztof Leksycki).

• W naszym mieście coraz większą popularnością cieszy się unihokej i podobno powoli wypiera tradycyjnie pierwszą dyscyplinę - hokej na lodzie. W Turnieju o mistrzostwo miasta w unihokeju I miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 11, II miejsce „6”, a III „4”. Uczniowie „11” będą miasto reprezentować w turniejach powiatowych, a może również wojewódzkich. W rozegranych na Podhalu zawodach finałowych mistrzostw Polski juniorek i juniorów starszych w unihokeju triumfowali nowotarżanie – złoci medaliści z Madex Górali i drużyna ‘Worwa Szarotka’.

• Na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza gościły w Urzędzie Miasta wraz z trenerami i menedżerem uczestniczki grudniowych Mistrzostw Świata w Unihokeju, które odbyły się w szwajcarskim Saint Gallen. Sześć nowotarżanek grających w barwach MMKS Podhale: Aneta Grynia, Marzena Bryniarska, Agata Sarna, Magdalena Krzystyniak, Sabina Lech i Karolina Piekarczyk wywalczyły na mistrzostwach szóste miejsce.

• W nowotarskim Urzędzie Miejskim urządzono w hallu na I piętrze wystawę zatytułowaną „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, którą można będzie oglądać do maja. Ekspozycja poświęcona jest bł. Janowi Pawłowi II i zawiera wycinki prasowe oraz zdjęcia związane z ostatnią drogą papieża Jana Pawła II.

• W hallu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury otwarta została wystawa fotografii Kazimierza Pańszczyka zatytułowana „Ptaki Kotliny Nowotarskiej”.

13 KWIETNIA

• Z inicjatywy senatora prof. Stanisława Hodorowicza i burmistrza Marka Fryźlewicza odbyło się robocze spotkanie z marszałkiem województwa Małopolskiego – Markiem Sową, burmistrzem Zakopanego Januszem Majcherem oraz reprezentantem Portu Lotniczego Balice – Czesławem Borowiczem. Omawiane były istotne zagadnienia dotyczące subregionu podhalańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem szans rozwojowych Nowego Targu, głównie dotyczących lotniska. Ta właśnie planowana inwestycja otrzymała atrybut priorytetowy i zapis w najważniejszym dokumencie dot. realizacji strategicznych Polski jakim jest Koncepcja Zagospodarowania Przestrzennego Kraju przyjętym przez Radę Ministrów i premiera Donalda Tuska.

• Po zamknięciu parkingów w Rynku parkowanie w naszym mieście stało się głównym tematem, zaniepokoiła informacja  że miasto przygotowuje się do wprowadzenia stref płatnego parkowania (także dla właścicieli posesji, czy przedsiębiorców prowadzących biznes w płatnej strefie). Dyskusjom, także tym w mediach elektronicznych, nie było końca. Tymczasem decyzje jeszcze nie zapadły, urzędnicy opracowują plany i propozycje opłat za parkowanie, a ich uchwaleniem zajmą się radni miejscy.

14 KWIETNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez utalentowanych uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego pod kierunkiem Jakuba Stojka - ucznia II klasy na rzecz chorego Pawła Bały i jego Stowarzyszenia SLA Dignitas Dolentium. Wykonawcy zaprezentowali urozmaicony repertuar od klasyki po muzykę rockowo-bluesową. Kilka dni później w MOK odbył się jeszcze jeden koncert charytatywny, tym razem na rzecz chorych na SM.

• W tegorocznym plebiscycie „Osobowość Ziem Górskich” w kategorii „Mały przedsiębiorca” zwyciężył nowotarski kuśnierz – Mieczysław Guziak. Uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Marek Ziem Górskich w Żywcu odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w ramach projektu pod nazwą „Polsko-słowacka inicjatywa promocji i rozwoju marek ziem górskich”.

17 KWIETNIA

• W Krakowie na pl. Szczepańskim, a konkretnie na fasadzie Teatru Starego odbył się niezwykły pokaz obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, przygotowany przez autora prac malarskich i zespołu inżynierów elektroników. Wyświetlanym obrazom towarzyszyły fragmenty utworów muzycznych Pawluśkiewicza, podkreślające ulotny nastrój chwili. Było to bajkowe widowisko świetlno-muzyczno-plastyczne – pierwsza w Polsce prezentacja malarstwa w tak dużej skali i w tak oryginalny sposób. Artysta zdecydował się pokazać swoje dzieła z cyklu „Ściany” (wykonane w technologii żel-art.) za pomocą najnowocześniejszego projektora Barco. Widzowie byli świadkami niezwykłego widowiska łączącego malarstwo i architekturę Krakowa z trójwymiarową technologią. Autorem scenariusza była Katarzyna Cybertowicz, a muzycznie widowisko opracowała Halina Jarczyk.

• W sali obrad Urzędu Miasta członkowie nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z Pawłem Wolskim – attache prasowym Biura Informacji Europejskiej. Wykład dotyczył funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

18 KWIETNIA

• Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła międzynarodową 3-dniową konferencję pod nazwą „Rozwój turystyki kulturowej i przyrodniczej na pograniczu polsko-słowackim”. W czasie konferencji, która odbywała się w „Góralskim Raju” specjaliści z różnych uczelni oraz instytucji omawiali poszczególne zagadnienia (społeczne, polityczne przyrodnicze) związane z ruchem turystycznym po obu stronach Tatr.

19 KWIETNIA

• Na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu odbyły się doroczne eliminacje do zawodów o „Srebrne Muszkiety” organizowane przez MON. Eliminacje wyłoniły drużyny, które będą reprezentować Podhale na zawodach wojewódzkich:  drużyna z ZST i Gimnazjum w Krempachach, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego i Prywatne LO w Nowym Targu.

• W pobliskim Dębnie odbył się I Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym. I miejsce wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół im. Gostkowskiego w Łazach, a II miejsce zajęli uczniowie III klasy wojskowej zwanej „szkołą kadetów” PLO - podopieczni płk Wiesława Patlewicza.

20 KWIETNIA

• W nowotarskim Sanepidzie z okazji Światowego Dnia Zdrowia odbyła się konferencja pod hasłem „Starzenie się i zdrowie”. Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji, którym problemy ludzi starych nie są obce m.in. służby medyczne, NFZ, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Powiatowy Urząd Pracy.

• W nowotarskiej Galerii „Jatki” w ramach cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia” odbył się pokaz multimedialny pod tytułem „Cztery pory roku na Piku Mińsk Kirgizja 2011” autorstwa Michała Króla.

• Warto przy tej okazji odnotować, że rozpoczęło działalność pierwsze w naszym mieście centrum wspinaczkowe - „Centrum TOP”. Na 10,5 m ścianach równocześnie wspinać się może ok. 40 osób. Co ważne, można tam wypożyczyć niezbędny sprzęt. Centrum jest dziełem młodych ludzi – Łukasza Huchera i Jakuba Dyrcza, którzy po długich poszukiwaniach odpowiedniej hali zdecydowali się na lokal w pobliżu zajezdni autobusowej na ul. Konfederacji Tatrzańskiej. Samo urządzenie Centrum, jak twierdzą, trwało 4 miesiące. Zainteresowanie wspinaczką młodzieży i nauczycieli wf-u jest spore. Pracę rozpoczęło 2 instruktorów, którzy będą szkolić, pilnować, prowadzić zajęcia do czego oczywiście potrzebne są specjalne uprawnienia. Gdy pojawiać się zaczną całe klasy, czy większe grupy, instruktorów będzie więcej.

• Miło odnotować sukcesy nowotarskich uczestników w 57. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. W eliminacjach w Nowym Sączu, gdzie startowało 45 uczestników z 5 powiatów w turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych zwyciężył reprezentant Nowego Targu - Stanisław Apostoł, który recytował Kazanie Jegomościa Stolarczyka i Epitafium dla Sergiusza Jesienina. W tym samym turnieju w kategorii szkół ponadgimnazjalnych awans do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się w Krakowie wywalczyła Ewa Pawlikowska uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, a w turnieju poezji śpiewanej – Iza Guroś. W turnieju recytatorskim w Krakowie zwyciężył Stanisław Apostoł i jako jeden z trzech Małopolan zakwalifikował się do finału konkursu, który odbędzie się w Ostrołęce.

• Sukcesem może poszczycić się także – Magda Panek – uczennica Szkoły Podstawowej nr 5, która zajęła I miejsce na VII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Ten Ton” w Warszawie. Zwycięstwo przyniosła jej piosenka Grażyny Łobaszewskiej – patronki konkursu, pod tytułem „Wszystko co złe, omija mnie”. W nagrodę otrzymała dyplom i statuetkę w kształcie mikrofonu.

23 KWIETNIA

• Ledwo rozpoczęły się roboty na Rynku, a już trafiła się niespodzianka. Archeolodzy znaleźli fragmenty kamiennych fundamentów prawdopodobnie dawnego drewnianego Ratusza. Podczas specjalistycznych prac natrafiono także na dwie monety nieokreślonego pochodzenia i fragmenty starej ceramiki. Prace budowlane w obrębie znaleziska zostały przerwane, a nadzór nad pracami archeologicznymi objął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie. W pozostałych częściach Rynku trwają prace budowlane.

• W nowotarskiej Hali Lodowej odbyły się ćwiczenia sztabowe Komendy Powiatowej Policji. Tematem ćwiczeń było ewentualne podłożenie ładunku wybuchowego w czasie imprezy masowej (meczu hokejowego). Policjanci sprawdzali procedury i przygotowanie Miejskiej Hali do ewentualnej ewakuacji.

24 KWIETNIA

• W nowotarskiej „Wyższej Podhalańskiej” odbył się dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład dr Iwony Hodorowicz zatytułowany „Turystyka w obszarach chronionych”.

25 KWIETNIA

• W warszawskim hotelu Mariott odbyła się gala, w czasie której zaprezentowano trasę 69.Tour de Pologne. Prezentacja objęła kolejne etapy wyścigu, miasta etapowe, sponsorów i patronów medialnych. Nowy Targ reprezentował Marcin Jagła – naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji.

• W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury zakończyły się trwające 2 dni przesłuchania uczestników XXV Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski”. Przez scenę MOK przewinęło się łącznie ponad 400 osób. Do finałów wojewódzkich, które odbędą się w Czchowie jurorzy zakwalifikowali aż 27 wokalistów i grup w kategorii muzycznej i 6 zespołów w kategorii tanecznej. W finałach wezmą udział m.in. nowotarskie zespoły ROX z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Arabeska i Power of Dance z MOK oraz Dance Mafia, a także Adam Soroczyński z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

26 KWIETNIA

• Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Tematem była twórczość niedawno zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy mogli wysłuchać kilka wierszy z różnych tomików poetki oraz wykładu Bogusława Pachniowskiego pod tytułem „Odeszła , ale nie wszystka”.

27 KWIETNIA

• „Gazeta Krakowska” w oparciu o wyniki zeszłorocznych matur stworzyła ranking szkół licealnych w naszym regionie. Najlepszym liceum na terenie powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce. Drugie miejsce uzyskało I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu z najlepszym w całym regionie średnim wynikiem na maturze z matematyki.

• Uczennica II klasy I LO im. S. Goszczyńskiego Magdalena Złahoda zajęła II miejsce w diecezjalnym konkursie wiedzy biblijnej, który został przeprowadzony w krakowskich Łagiewnikach. W nagrodę otrzymała indeks na Uniwersytet Papieski w Krakowie.

• Rok szkolny powoli dobiega końca. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów. Jak co roku za najlepsze wyniki w nauce przyznana została prywatna nagroda pieniężna burmistrza Marka Fryźlewicza. Otrzymała ją Agnieszka Marszalik – absolwentka Technikum Architektury Krajobrazu.

• W Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Obrazy z papieru” autorstwa Agnieszki Wasiak. Autorka uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w 2008 roku i pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Podstaw Kompozycji na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Swoją twórczość – jak twierdzi, traktuje jako malarstwo, choć oscyluje ona między grafiką, malarstwem i rzeźbą.

• W nowotarskiej Szkole Muzycznej odbyły się VII Regionalne Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych z Klas Instrumentów Drewnianych i Blaszanych. Laureaci wyłonieni spośród ponad 120 uczniów szkół muzycznych z Małopolski przez jury pod przewodnictwem prof. Barbary Świątek-Żelazny z Akademii Muzycznej w Krakowie otrzymali nagrody ufundowane przez PSM w Nowym Targu i burmistrza Marka Fryźlewicza.

28 KWIETNIA

• W Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu odbyło się spotkanie koła Stowarzyszenia Amazonek. Pierwsze spotkanie, w którym udział wzięło kilkanaście pań z Podhala w trakcie leczenia i po leczeniu raka piersi, odbyło się w Rabce. Zainicjowali je m.in. Andrzej Walawski v-ce dyrektor Uzdrowiska Rabka i Grażyna Korzeniowska – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia. W składzie komitetu założycielskiego koła na Podhalu są m. in. dwie nowotarżanki.

29 KWIETNIA

• Gościem XXXVIII Salonu Poezji, który odbył się tradycyjnie w nowotarskim Ratuszu była Magdalena Grąziowska – aktorka Starego Teatru w Krakowie, która czytała poetów rosyjskich.

 


MAJ

 

1 MAJA

• Odbył się I Rajd Rowerowy „Śladami bł. Jana Pawła II po Podhalu”. Wzięło w nim udział około 70 osób, głównie dzieci z nowotarskich szkół i nauczycieli. Po mszy św. w kościele pod wezwaniem bł. Jana Pawła II uczestnicy wyruszyli na nowotarskie lotnisko, gdzie przy pomniku papieskim odmówili modlitwy i w 15-osobowych grupach wyruszyli na trasy rajdu (można było wybrać dogodne dla siebie trasy, różniące się stopniem trudności i długością).

3 MAJA

• W 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ogrodach kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Z powodu rewitalizacji nowotarskiego Rynku wiązanki kwiatów złożone zostały pod Krzyżem Katyńskim. Potem w budynku Bursy Gimnazjalnej odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Tutaj w Tatrach, czułem się najlepiej. Wizyty prezydentów II RP w Nowym Targu i na Podhalu”.

• Na Małym Rynku w Krakowie z inicjatywy Waldemara Domańskiego w czasie 45 Lekcji. Śpiewania w obecności kilkutysięcznej publiczności nastąpiło usynowienie pieśni „Góralu czy ci nie żal”. Wprawdzie piosenka nie jest utworem ludowym, ani nie  zrodziła jej kulturą góralską, ale właśnie tak jest powszechnie postrzegana.  Napisana blisko 150 lat temu przez Michała Bałuckiego – znanego komediopisarza, z muzyką skomponowaną przez Antoniego Rutkowskiego, albo Michała Świerzyńskiego stała się najbardziej popularną góralską pieśnią. .W naszym mieście kojarzy się przede wszystkim z pożegnaniami górali wyjeżdżających do Ameryki, ale też z pożegnaniem papieża Jana Pawła II.  Po mszy św. na nowotarskim lotnisku 8 czerwca 1979 roku, kiedy to wykonywał ją blisko milionowy chór pielgrzymów przybyłych na spotkanie z Ojcem Świętym.

7 MAJA

• Nowotarska „Chatka” świętowała Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Umysłową. Po raz trzeci w naszym mieście, a pierwszy w hallu Urzędu Miasta urządzona została wystawa prac plastycznych przygotowanych przez podopiecznych nowotarskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w ramach którego działają w Nowym Targu trzy placówki: Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Wystawa nosiła tytuł „Portrety – jesteśmy”. Ponadto w następny dzień odbyła się msza św. w kościele bł. Jana Pawła II, po której podopieczni, ich rodzice i wychowawcy przemaszerowali z kapelą góralską do Ośrodka mieszczącego się przy ul. Podtatrzańskiej na poczęstunek i potańcówkę.

• Również w Urzędzie Miasta, w sali obrad odbyło się spotkanie na temat Strategii Rozwoju Miasta Nowy Targ na lata 2012 – 2020.

• Także 7 maja rozpoczął się w naszym mieście Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”.  Z tej okazji specjalny program przygotowały wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odbywały się  m.in. konkursy literackie, warsztaty literacko-plastyczne, spotkania, prelekcje i pokazy multimedialne jak: „Historia Bursy Gimnazjalnej im. dr Bednarskiego” przygotowana przez Roberta Kowalskiego, „Górskie opowieści” alpinisty Michała Króla, czytano bajki i rozmawiano na temat czytania.

8 MAJA

• Nowym rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Nowym Targu został prof. Iwon Grys. Rządy na uczelni obejmie po zakończeniu kadencji jej założyciela i dotychczasowego rektora – senatora prof. Stanisława Hodorowicza. Dr hab. Iwon Grys, prof. PPWSZ, pułkownik WP, dotychczasowy dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa (jedynego kierunku kończącego się magisterium) jako jedyny ze zgłoszonych 7 kandydatów spełnił wszystkie wymogi formalne. W wyborach, w których głosowało 33 z 35 elektorów, poparło go 25 uprawnionych do głosowania. Nowego rektora na spotkaniu z nauczycielami akademickimi i studentami przedstawił burmistrz Marek Fryźlewicz – przewodniczący Komisji Wyborczej. Rektor zapowiedział, że będzie się starał kontynuować wielki dzieło swego poprzednika. Zamierza uruchomić nowe kierunki związane z rolnictwem i budownictwem, a także poszerzyć ofertę o przynajmniej trzy kierunki medyczne, obiecał także studentom rozważenie budowy hali sportowej. Ponadto zamierza przekształcić szkołę w Akademię Podhalańską.

9 MAJA

• Tegoroczne IX Podhalańskie Juwenalia studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu rozpoczęli pod znakiem sportu i kultury. Jedni ruszyli na Turbacz z przewodnikiem, dla innych w tym czasie organizatorzy przygotowali na Hali Gorce blok imprez sportowych, a jeszcze inni w tym czasie oglądali w Miejskim Ośrodku Kultury filmy na temat sportów ekstremalnych. Wieczorem spotkali się w klubach. W muzycznym klubie Toster imprezowali do rana. Drugiego dnia w samo południe wyruszył z nowotarskiej uczelni marsz przebierańców, który przeszedł ulicami miasta pod Halę Gorce, gdzie burmistrz Marek Fryźlewicz po krótkiej przemowie wręczył studentom symboliczne klucze do bram miasta. Studenci zaplanowali na ten dzień m. in. mecz piłki nożnej z policjantami, występy artystyczne, pokaz mody „Folk Design”, familiadę i inne atrakcje. Wieczór uczestnicy spędzili w nowotarskich klubach przy muzyce głównie hip-hopowej. Na oficjalne zakończenie organizatorzy zaprosili do klubu „Dudek”.

10 MAJA

• W podziemiach Urzędu Miejskiego w Nowym Targu otwarta została Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w skrócie „I zwis”. Otwarcie było huczne z „Międzynarodówką” , przemówieniami, oranżadą jak z dawnych lat, a na zakończenie imprezy przewidziano alarm. O istnieniu tych nieco tajemniczych, by nie powiedzieć tajnych i ogółowi mieszkańców nieznanych pomieszczeń określanych jako schron dowództwa Obrony Cywilnej – ukrycie typu II, postanowiono poinformować mieszkańców.. Inicjatywa udostępnienia dawnego schronu w dzisiejszej formie „I zwisu” pojawiła w czasie obchodów 20-lecia odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce. Wystrój i wyposażenie niewiele zmieniły się przez te wszystkie lata. Urządzenia są nadal sprawne. Ostatnie ćwiczenia (symulacja zagrożenia radiacyjnego) były tu przeprowadzone jeszcze w 2006 roku. W „I zwisie” zgromadzono także liczne pamiątki po czasach PRL: dokumenty, odznaczenia, sztandary, tablice itp. Apel o przekazywanie tego typu pamiątek jest nadal aktualny.

• W sali obrad Urzędu Miejskiego wicestarosta i psychiatra Maciej Jachymiak wygłosił wykład zatytułowany „Alzheimer” – choroba niepamięci”.

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy: „NZPS Historia Pewnej Rodziny – prolog”. Jej bohaterem były Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego – zakład, który miał znaczący wpływ na rozwój naszego miasta i regionu. Eksponaty, głównie fotografie i dokumenty to wspomnienie 40 lat życia miasta z zakładem, zwanym potocznie „kombinatem”, w tle. Kilkaset zdjęć pozyskanych z archiwum i ze zbiorów prywatnych obrazuje jak rozwijał się wówczas Nowy Targ, jak powstawały nowe osiedla mieszkaniowe, obiekty sportowe, placówki kulturalne, ośrodki wypoczynkowe, drogi, szlaki komunikacyjne. Wśród gości przybyłych na wernisaż byli m.in.: Mieczysław Fryda – projektant i konstruktor (do Nowego Targu przybył z Chełmka w 1958 roku), Irena Szajnert (należała do pierwszej dziesiątki zatrudnionych pracowników kombinatu obuwniczego, zatrudniającego w najlepszych latach blisko 10 tysięcy ludzi), którzy bardzo ciekawie wspominali tamte odległe już czasy. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie nowotarżan, wywołała wiele wspomnień, refleksji i dyskusji. Pomysł, opracowanie i organizacja wystawy to zasługujące na uznanie dzieło Gabriela Wolskiego – pracownika MOK.

11 MAJA

• Na terenie Miejskiej Hali Lodowej uroczyście otwarto XVII Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz. Przed wystąpieniem burmistrza Marka Fryźlewicza minutą ciszy uczczono zmarłego niedawno Jerzego Ochmana, który przez te wszystkie lata był głównym organizatorem imprezy. Jego dzieło kontynuuje żona - Wioletta Ochman. W tym roku organizatorzy nastawili się głównie na sposoby wykorzystania naturalnych zasobów ziemi, solary, wentylacje z odzyskaniem ciepła, pompy ciepła, a także pełne spektrum maszyn i narzędzi stosowanych w budownictwie. Na targach swoje produkty i oferty zaprezentowało 70 firm. Wystawcy prezentowali niemal wszystko, co potrzebne do budowy domu od fundamentów po dach, a także do najnowszej aranżacji wnętrz. Tym razem „Złote Ciupagi” zdobyły firmy: Makroterm z Zakopanego, PPHU „Kołton” z Orawki oraz firma CM&W Maciej Cembruch z Nowego Sącza. Targi trwały trzy dni i zwiedziło je ponad 5 tysięcy osób.

• Małgorzata Mrugała – prezes WFOŚiGW na spotkaniu w sali obrad Urzędu Miejskiego wyjaśniała jak pozyskać można środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na inwestycje proekologiczne.

• W ramach dorocznej akcji „Pola nadziei” organizowanej w naszym mieście przez Fundację im. Adama Worwy odbył się w sali widowiskowej MOK – koncert charytatywny przygotowany przez Dorotę Kret z udziałem „Septymy” z MOK, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Gimnazjum nr 1, a także Martynki Plewy, która ostatnio na VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i melodia” w Radomiu zdobyła wyróżnienie, a na XXI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Majowa Nutka” w Częstochowie – drugie miejsce.

• Przy okazji warto odnotować, że niedawno trójka wychowanków Studia piosenki „Septyma” zajęła drugie miejsca w swoich kategoriach na prestiżowym międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca dla dzieci pod nazwą „Weszpremskie Igry” na Węgrzech. Laury zdobyli: Marta Skraba, Magda Panek i Hubert Kret.

• Prywatne Liceum Ogólnokształcące o profilu mundurowym wraz z nowotarską Ligą Obrony Kraju i Euroregionem „Tatry” zorganizowały zawody dla młodzieży pod hasłem „Gimnazja strzelają”. W turnieju o puchar Prywatnego LO uczestniczyło 16 trzyosobowych drużyn – chłopców i dziewcząt z 8 gimnazjów z różnych stron Podhala. Wielu uczestników miało „kbks” po raz pierwszy w swoich rękach. Liderami zawodów byli uczniowie z Krempach, którzy uprawiają strzelectwo pod okiem trenera na własnej strzelnicy.

12 MAJA

• Eurodeputowany Zbigniew Ziobro oraz poseł Arkadiusz Mularczyk przyjechali do Nowego Targu na spotkanie z sympatykami „Solidarnej Polski”.

• Na nowotarskim cmentarzu pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Wesołowskiego - nuncjusza apostolskiego w Dominikanie i  Porto Rico pożegnaliśmy zmarłą w wieku 86 lat Teresę Zydroń – zasłużoną dla środowiska artystycznego plastyczkę, która uprawiała różne formy działalności, ale zasłynęła przede wszystkim z twórczości gobelinów. Daleka od komercjalizmu i krzykliwej reklamy uchodziła w podhalańskim środowisku artystycznym za niekwestionowany autorytet. Przez wiele lat przewodniczyła zakopiańskiemu oddziałowi ZPAP. Z racji wieku doświadczenia i dokonań, a przede wszystkim osobowości, otoczona była życzliwością i szacunkiem.

• Kardynał Stanisław Nagy z Krakowa, współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II udzielił nowotarskiej młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Następnie po mszy św. spotkał się z przedstawicielami samorządu miasta.

13 MAJA

• W Nowym Targu rozpoczął się sezon motocyklowy. Przy supermarkecie „Alma” spotkali się miłośnicy jednośladów (ponad 400!), którzy przy tej okazji mogli podziwiać pokazy w drugiej po hokeju ulubionej dyscyplinie – trialu.

15 MAJA

• Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprosiły na Podhalański Dzień Książki połączony z XXIV Konferencją Bibliotekarzy. W programie były prezentacje multimedialne: „Biblioteki dawnego Wilna” – dr Jakub Niedźwiedź z UJ, „Biblioteka – otwarte wrota do świata Wiedzy i Kultury – dr Wanda Matras UP, a po przerwie i zwiedzeniu uczelni wygłosiły reprezentantki PPWSZ: dr Barbara Zgama – „Lektua na sprzedaż” i dr Anna Mlekodaj - „Literatura regionalna – próba klasyfikacji”. Na zakończenie wystąpił zespół regionalny PPWSZ „Młode Podhale”. W tegorocznych Dniach Książki Podhalańskiej po raz pierwszy uczestniczyli także bibliotekarze z powiatów tatrzańskiego i limanowskiego.

• W tym też dniu senator – rektor prof. Stanisław Hodorowicz i prorektor dr Anna Mlekodaj podpisali umowę o współpracy z powiatem limanowskim reprezentowanym przez starostę Jana Puchałę i zastępcę starosty Franciszka Dziedzinę. Współpraca ma dotyczyć wspólnych przedsięwzięć naukowych o tematyce związanej z regionem, współpracy ze szkołami prowadzonymi przez starostwo limanowskie. Podobne umowy znacznie wcześniej uczelnia podpisała z powiatami nowotarskim i tatrzańskim.

• W Burskie Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego odbyło się spotkanie z dr Marcinem Borysem, który wygłosił wykład pod tytułem „Za Wielką Wodę… emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową”.

• W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych w odpowiedzi na zaproszenie na spotkanie – dyrektor nowotarskiego szpitala Marek Wierzba otrzymał od pielęgniarek Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu pełen goryczy list otwarty, w którym ujęły w punkty wszelkie swoje żale, krzywdy, lęki obawy i doznane poniżenia.

• Kluby nowotarskich radnych Podhalańska Wspólnota Samorządowa, PiS i Związek Nowotarżan wystosowały do przewodniczącego Rady Miasta Michała Glonka list otwarty w sprawie wystąpienia posła Adama Kwiatkowskiego z PiS na 14 posiedzeniu Sejmu RP dotyczącego przeniesienia pomnika Wł. Orkana – z prośba o zdecydowaną reakcję na to wystąpienie.

17 MAJA

• W sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zakończyły się dwudniowe powiatowe eliminacje XXVII Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Zaprezentowało się 14 szkolnych grup teatralnych z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Do finału Przeglądu, który odbędzie się w Nowym Sączu jurorzy wytypowali grupę „Smyki” z Ratułowa - I miejsce w eliminacjach i zespół teatralny z Frydmana za spektakl „Frydmaniany Pany”. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 4, którzy zaprezentowali spektakl „Za jeden uśmiech”.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał umowę z prezesem firmy MK3 INVEST (właścicielem terenu dworca PKS) ustalającą zasady realizacji i finansowania przebudowy skrzyżowania. Firma ma na własny koszt wybudować na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Kilińskiego rondo z nowym dojazdem do części ul. Królowej Jadwigi (do „zakopianki”).

18 MAJA

• Ks. kardynał Franciszek Macharski 20 maja obchodził 85. urodziny. Podhalanie, którzy zawdzięczają wiele kardynałowi i nie zapominają o nim, już w piątek liczną grupą reprezentującą samorządowców z Podhala wraz z prezydentem Sopotu zjawili się z najlepszymi życzeniami. Trzydziestoosobowa grupa odwiedziła kardynała w Sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie. Na spotkaniu, którego inicjatorem był burmistrz Marek Fryźlewicz przygrywała przybyła na tę okazję Kapela z Orawy. Były serdeczne życzenia, wspomnienia i krótkie rozmowy z każdym uczestnikiem spotkania.

• Przed nowotarską Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą odbyła się uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Strażaka. Głównym punktem było wręczenie medali i awansów. Zastępca komendanta małopolskiego – Józef Galica i komendant powiatowy nowotarskiej Państwowej Straży Pożarnej – Mariusz Łaciak w swoich wystąpieniach podkreślali przemiany, jakie straż pożarna przeszła w ostatnich 20 latach. Strażakom zebranym z okazji ich święta życzenia składali podhalańscy samorządowcy i parlamentarzyści.

19 MAJA

• II Noc Muzeów w Nowym Targu miała ciekawy, urozmaicony i bardzo bogaty program. Rozpoczęła się w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu wykładem Barbary Słuszkiewicz „Właściciele i mieszkańcy nowotarskich kamieniczek rynkowych” . Potem otwarto wystawę „Szkoła i życie w PRL-u” w Bibliotece Pedagogicznej, a dwie wystawy historyczne udostępniono zwiedzającym w Bursie Gimnazjalnej, następnie można było zwiedzać schron z okresu zimnej wojny („I zwis” w piwnicach magistratu) i kościół św. Katarzyny, gdzie także pokazano slajdy dokumentujące dzieje świątyni. Galeria „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Tyburskiego – „Wenus z głową w chmurach”, a później uczestnicy powrócili do Ratusza, gdzie w sali reprezentacyjnej odbył się koncert „Najsłynniejsze arie i duety operetkowe”. Ponadto można było odwiedzić wystawy stałe i czasowe w muzeum, czy też uczestniczyć w pokazach rzemieślniczych. W czasie Nocy Muzeów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórzy uczestniczyli we wszystkich atrakcjach tego wieczoru, które zapewnili główni organizatorzy - Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta, do których dołączyli w tym roku także: Galeria „Jatki”, parafia św. Katarzyny, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej i PTH.

• Na zmodyfikowanym torze rajdowym za wysypiskiem odbył się w Nowym Targu I Piknik Trialowy w Polsce, zorganizowany przez przedstawiciela Sherco – Rafała Luberdę – zawodnika, trenera i przede wszystkim pasjonata trialu. Uczestnicy, którzy przyjechali na Piknik z całego niemal kraju rywalizowali w kilku konkurencjach.

20 MAJA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił Waldemar Malicki – jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów, współtwórca „Filharmonii Dowcipu”, łączący w czasie swoich koncertów muzykę klasyczną z kabaretem, artysta znany i bardzo lubiany. W naszym mieście zawsze jest bardzo ciepło przyjmowany i gorąco oklaskiwany.

• Przy nowotarskim kościele NSPJ odbył się II Piknik Parafialny z licznymi atrakcjami: występami zespołów regionalnych i tanecznych, pokazy sprawnościowe, zawody sportowe, loteria fantowa z cennymi nagrodami jak laptop, rowery itp. Pogoda sprzyjała, sponsorzy też, więc nowotarżanie licznie przybyli całymi rodzinami.

21 MAJA

• W hallu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego senator - rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz dokonał otwarcia wystawy fotograficznej upamiętniającej miejsca, które w trakcie swego życia odwiedził Karol Wojtyła – Jan Paweł II w Nowym Targu i naszym regionie. Wystawę  zatytułowano: „Śladami błogosławionego Jana Pawła II w Małopolsce”

• W sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się szkolenie związane z nowelizacją Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, która dotyczy nie tylko urzędników, ale wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mają do czynienia z pieniędzmi publicznymi. Szkolenie prowadził Janusz Kot – prezes krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej.

• W Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odprawiona została msza św. w czasie której składano życzenia kustoszowi ks. prałatowi Tadeuszowi Juchasowi z okazji 40-lecia święceń kapłańskich.

22 MAJA

• Blisko setka uczniów uczestniczyła w 7. Rajdzie Rowerowym im. Konfederacji Tatrzańskiej. W trasę z nowotarskiego cmentarza do Waksmunda i Szaflar pod pomnik twórcy Konfederacji – Augustyna Suskiego, wyruszyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz reprezentacje ze szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum w Ludźmierzu. Przed wejściem na nowotarski cmentarz grupa rekonstrukcji historycznej zaprezentowała inscenizację historyczną, a dyrektor Krzysztof Kuranda obszernie opowiadał młodzieży o okupacji i Konfederacji.

• Przed stu laty mieszkańcy Nowego Targu sadzili drzewa na placu Słowackiego, a zdjęcia z tego wydarzenia zaprezentowano podczas happeningu zorganizowanego przez nowotarskie Gimnazjum nr 1 „Drzewa wpisują się w historię naszego miasta”. Był program artystyczny, prezentacja multimedialna, potem impreza przeniosła się przed budynek szkoły, gdzie uczniowie wraz z przewodniczącym Rady Miasta Michałem Glonkiem i burmistrzem Markiem Fryźlewiczem odsłonili ufundowaną przez magistrat tablicę z opisem drzew zdobiących plac Słowackiego. Oczywiście przy takiej okazji nie zabrakło urodzinowego tortu.

• W krakowskim szpitalu zmarł w wieku 84 lat dr Wit Radwański – chirurg, długoletni ordynator chirurgii w nowotarskim szpitalu, społecznik, wieloletni radny miejski, członek zarządu miasta, radny powiatowy. Brał czynny udział w życiu samorządu i w życiu kulturalnym naszego miasta. Rajcy miejscy uhonorowali go Medalem „Za szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu”. Pochowany został na nowotarskim cmentarzu w rodzinnym grobowcu obok żony i syna. Zmarłego żegnały tłumy mieszkańców miasta, gdyż szanowano go jako lekarza, społecznika i dobrego człowieka.

• Iwona Milaniak uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego zdobyła I miejsce w prestiżowym VIII Konkursie Papieskim. Jej esej o problemie patriotyzmu w ujęciu Jana Pawła II zyskał najwyższe uznanie jurorów. Nagrodą dla licealistki mają być wakacje w Rzymie.

• Zapadły ustalenia, że 17 czerwca na nowotarskim lotnisku w ramach Euro 2012 gościć będziemy Mobilną Strefę Kibica. Fani piłki nożnej będą mogli obejrzeć mecz Portugalia - Holandia, a także skorzystać z wielu przygotowanych z tej okazji atrakcji.

23 MAJA

• Miło odnotować sukces nowotarżanki – Anety Larysy Knap, która podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w hotelu Carlton Cannes w czasie Polskiej Nocy pod hasłem „Luksus i piękno” pokazała kolekcję ubrań Folk Design, inspirowaną góralszczyzną. Przy okazji promowano buty marki Wojas, w których występowały modelki podczas pokazu. Kolekcja została przyjęta na tyle dobrze, że jej autorka otrzymała zaproszenie do Paryża na kolejny pokaz.

• Kolegium Elektorów PPWSZ dokonało wyboru nowych prorektorów uczelni na kadencję 2012-2016. Nowym prorektorem ds. studenckich została dr nauk medycznych Ewa Ziarko z Instytutu Pielęgniarstwa, a prorektorem ds. nauki - dr Maciej Hodorowicz z Instytutu Ochrony Środowiska.

25 MAJA

• Na Finałowej Gali w Warszawie Zespół Szkół nr 3 im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu został wyróżniony tytułem „Pozytywista Roku 2011”. Jest to wyróżnienie dla osób lub instytucji zasłużonych dla społeczności lokalnych i całego społeczeństwa. Nowotarskie II Liceum Ogólnokształcące zostało uhonorowane w kategorii „Oświata” za zasługi w działalności edukacyjnej i angażowanie się w projekty rozwojowe młodzieży. Szkoła została doceniona m.in. za akcje charytatywne swoich uczniów, ich pracę „non profit”, sukcesy w licznych konkursach i olimpiadach promujących przedsiębiorczość. Jest jedyną placówką w województwie małopolskim uhonorowaną w tym konkursie prowadzonym przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „Wokulski” i współorganizowanym przez SGGW w Warszawie.

• W nowotarskiej Szkole Muzycznej rozpoczął się II Festiwal Big-Bandów i Orkiestr Rozrywkowych. Festiwal miał na celu integrację środowiska młodych muzyków Polski południowej, doskonalenie warsztatów muzycznych, wspieranie najzdolniejszych i prezentację aktualnych osiągnięć młodych zespołów jazzowych i rozrywkowych Małopolski.

• Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z kuratorami oświatowymi zorganizowało konkurs „Mam sześć lat”, którego celem było upowszechnienie najciekawszych form aktywności i współpracy szkół, przedszkoli i rad rodziców umożliwiających przyjazną adaptację dzieci 6-letnich do edukacji szkolnej. Pierwsze miejsce wśród przedszkoli województwa małopolskiego zajęło Przedszkole nr 2 w Nowym Targu w Module II (skierowanym do przedszkoli). W uroczystej gali w Teatrze „Groteska” w Krakowie uczestniczyły dzieci 6-letnie z Przedszkola, dyr. Anna Jędrol i przewodniczący Rady Rodziców Roman Przygodzki, którzy odebrali dyplom i nominację do gali finałowej oraz nagrody rzeczowe. Nowotarska Szkoła Podstawowa nr 3, która brała udział w Konkursie w Module I (skierowanym do szkół) uzyskała wyróżnienie – Dyplom i certyfikat „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”.

• W nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Prezesem  Podokręgu został Jan Kowalczyk. Gościem spotkania był prezes Małopolskiego Okręgu PZPN red. Ryszard Niemiec.

• Odeszła od nas na zawsze, w wieku 85 lat porucznik Krystyna Kudela ps. Szarotka – żołnierz AK, sekretarz nowotarskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestnik Akcji Burza. Po okupacji zamieszkała w Nowym Targu i pracowała jako nauczycielka w nowotarskim „Sokole”. Za swoje wybitne zasługi została nagrodzona m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Partyzanckim, krzyżami Armii Krajowej i Akcji Burza. Nowotarscy radni uhonorowali ją Medalem „Za szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu”. Oprócz pracy pedagogicznej miała też inną pasję – malarstwo, gównie o tematyce religijnej. Jej olejne obrazy znajdują się w kościele św. Jadwigi i innych świątyniach.

26 MAJA

• W miejscowości Kamianna w gminie Łabowa odbyła się w Pasiece „Barć” uroczystość otwarcia i poświęcenia Galerii św. Ambrożego, do której swoje zbiory: rzeźby i obrazy przedstawiające patrona pszczelarzy św. Ambrożego, gromadzone przez ponad 20 lat, przekazał nowotarski pszczelarz - Józef Różański. Uroczystość połączona była z nabożeństwem majowym, występami artystycznymi i spotkaniem towarzyskim przy ognisku. Przy tej okazji dużo ciepłych słów padło pod adresem darczyńcy.

• Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna w Nowym Targu zorganizowało X Młodzieżowy Turniej Karate Kyokushin, który rozegrany został w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4. Wzięło w nim udział 176 zawodników z siedmiu ośrodków, w tym 25 z Nowego Targu. Uczestnicy rywalizowali w 2 konkurencjach w poszczególnych kategoriach wiekowych i wagowych. Najlepsi otrzymali puchary, medale i dyplomy oraz pamiątkowe koszulki z turnieju. Finansowego wsparcia udzielił Urząd Miasta Nowego Targu, BGŻ i Bank Zachodni WBK. Poczęstunek ufundowały obydwie firmy „Steskal”, a tradycyjne lody serwowała Lodziarnia „Jarkiewicz”.

• Na terenie nowotarskiego Gimnazjum nr 1 odbył się już po raz drugi rodzinny festyn sportowy pod hasłem „Trzymaj formę” w ramach ogólnopolskiego programu prowadzonego przez Sanepid, a promującego zdrowe żywienie i aktywność fizyczną. Na placu wokół szkoły i na „Orliku” zapewniono mnóstwo atrakcji: mecze piłki nożnej, unihokeja, konkursy sportowe dla całych rodzin, pokaz samoobrony, występy artystyczne itp. oraz widowiskowy pokaz sprawności psów i ich przewodników na torze przeszkód. W trakcie festynu zorganizowano też kwestę na rzecz Fundacji im. Adama Worwy.

• Przy tej okazji warto odnotować, że Nowy Targ znalazł się na 5 miejscu w Polsce pod względem współzawodnictwa dzieci i młodzieży w sporcie 2011 r. w kategorii gmin od 20 – 50 tyś. mieszkańców. Do nowotarskiego Urzędu Miejskiego dotarł okazały puchar i list gratulacyjny od Joanny Muchy – minister sportu i turystyki. Nowe obiekty sportowe w połączeniu ze wzmożoną działalnością na rzecz sportu dzieci i młodzieży przynoszą efekty i dobrze wróżą na przyszłość.

• Diakon Jarosław Sułkowski pochodzący z Nowego Targu przyjął w Diecezji Kieleckiej z rąk biskupa kieleckiego święcenia kapłańskie. Swoją pierwszą mszę św. odprawił tydzień później w swojej rodzinnej parafii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

27 MAJA

• W nowotarskim Ratuszu odbył się kolejny XXXIX Salon Poezji. Aktorzy scen krakowskich – Grzegorz Łukawski i Krzysztof Zawadzki czytali poezję Williama Blake’a.

28 MAJA

• Na nowotarskiej Strzelnicy Miejskiej im. Franciszka Dworskiego odbyły się XI Mistrzostwa Pracowników Samorządowych Podhala w Strzelaniu. Zawody zakończyły się podwójnym zwycięstwem pracowników nowotarskiego Urzędu Miasta. Zwyciężyła drużyna UM w składzie: Beata Krzak-Kondera, Jan Czaja, Mariusz Foryt i Paweł Maczek z wynikiem 506 pkt. na 600 możliwych. Indywidualnie I miejsce zajął Mariusz Foryt.

29 MAJA

• Na konto nowotarskiego Urzędu Miejskiego wpłynęły pieniądze ze sprzedaży domu handlowego „Gorce”. Kupił go w marcu nowotarski przedsiębiorca Wiesław Wojas i zapłacił za nieruchomość 7,7 mln zł. Do wcześniejszych licytacji, ze znacznie wyższą ceną (10 mln zł) nikt nie przystąpił. Na razie nie wiadomo jakie plany ma nowy właściciel względem zakupionego obiektu.

• Nowotarski magistrat będzie musiał zapłacić ponad 200-250 tysięcy zł za wykonanie prac archeologicznych związanych z odkryciem fragmentu fundamentu starego Ratusza. Wojewódzki konserwator zabytków – Jan Janczykowski, wydał decyzję o rozszerzeniu prac i są one prowadzone na 2 stanowiskach (łącznie 4,5 arach). Na głównym miejskim placu rozpoczęto tymczasem układanie granitowej nawierzchni z płyt i kostek. Po rewitalizacji w płycie Rynku ma być umieszczona tzw. kapsuła czasu – pojemnik z pamiątkami obecnego okresu dla tych, którzy w przyszłości znowu podejmą się remontu Rynku.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury koncertowały przedszkolaki. Po raz dziesiąty odbył się tam koncert zatytułowany „Dzieci dzieciom – jesteśmy razem”, w czasie którego przedszkolaki z wszystkich nowotarskich placówek prezentowały swój dorobek artystyczny.

• Małopolscy samorządowcy spotkali się w Krakowie z okazji pierwszej rocznicy śmierci marszałka Marka Nawary. Uczestniczyli w mszy św. w Bazylice Mariackiej, którą odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a następnie w spotkaniu okolicznościowym w Pałacu „Krzysztofory” połączonym z promocją albumu poświęconego temu zasłużonemu działaczowi,.

30 MAJA

• W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięty został doroczny konkurs plastyczny organizowany pod hasłem „Matka w oczach dziecka”. Nagrody laureatom wręczał Mieczysław Grzybek – dyrektor likwidowanej właśnie placówki. Rada Powiatu Nowotarskiego zdecydowała o włączeniu Młodzieżowego Domu Kultury w struktury Powiatowego Centrum Kultury (przeciw czemu zdecydowanie protestowała opozycja). Zarząd Powiatu w dniu głosowania zapewnił, że wszelkie zadania realizowane przez MDK przejmie PCK.

• W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Targu podsumowano projekt zatytułowany „Ja też mogę zostać artystą”. Realizowało go pod kierunkiem Anny Szewczyk działające przy Ośrodku Stowarzyszenie „Dam Radę”. W okresie od września 2011 do maja 2012 pod okiem instruktorów 34 podopiecznych uczyło się tańca, śpiewu i recytacji. Występowali w naszym mieście i okolicznych miejscowościach, a ponadto w Kościerzynie i Łebie. Podczas podsumowania „Milusioki” dały piękny występ i każdy z uczestników otrzymał dyplom, a potem wszyscy świętowali przy suto zastawionym stole.

31 MAJA

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy zatytułowanej „Wokół Ikony” zorganizowanej w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu. Autorkami wystawy są Urszula Michorczyk i Dorota Popławska.

• Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzono m.in. w nowotarskiej galerii Buy&Fly. Głównym organizatorem był Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Targu. Akcja profilaktyczna obejmowała konsultacje lekarskie, spotkania z psychologiem, dietetykiem, bezpłatne badania spirometryczne, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary poziomu cukru. Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przygotowali happening. Młodzież skandowała „precz z tytoniem”, a osobom palącym w miejscach publicznych wręczała symboliczne mandaty.

• Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opracowała i udostępniła średnie wyniki ze sprawdzianu na zakończenie nauki w szkole podstawowej w roku szkolnym 2011/2012. Wśród nowotarskich szkół najwyższą średnią miały: Szkoła Podstawowa nr 5 – 26,80pkt na 40 możliwych, Szkoła Podstawowa nr 2 - 25,10 pkt, Szkoła Podstawowa nr 11 – 24,50 pkt. Dla porównania średnia wojewódzka to 23,70 pkt, a powiatowa - 22,50 pkt.

• Przez 5 majowych dni nowotarski Miejski Nauczycielski Chór Gorce promował nasze miasto na Ziemi Piastowskiej. Trasa wiodła od Jasnej Góry przez Ciechocinek, Toruń Biskupin, Kruszwicę, Gniezno, Poznań, aż do Świebodzina. Chórzyści ubrani w regionalne stroje wzbudzali zainteresowanie, a program przygotowany przez dyr. Janinę Glińską składający się z pieśni sakralnych i regionalnych przyjmowany był z wielkim aplauzem.

• W czasie XX Sesji nowotarscy radni jednogłośnie przyjęli strategię Nowego Targu na lata 2012 – 2020, która określa kierunki rozwoju miasta. Co ważne, strategia została sformułowana w korelacji z kluczowymi dokumentami planistycznymi na szczeblu lokalnym i regionalnym „Małopolska 2020. Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2020 roku”, Małopolski regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013. Radni przyjęli także dwa dokumenty Pierwszy - oświadczenie adresowane do Ewy Kopacz – marszałka Sejmu RP wyrażało stanowczą dezaprobatę wobec wystąpienia posła PiS Adama Kwiatkowskiego krytykującego radnych za uchwałę w sprawie przeniesienia pomnika Wł. Orkana z Rynku na pl. Słowackiego. W drugim dokumencie radni apelowali do premiera, ministrów i parlamentarzystów o przyspieszenie prac nad regulacjami ustawowymi, które unormują kwestię wykorzystania terenów atrakcyjnych turystycznie. Dodatkowym punktem sesji było wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom tegorocznego międzyszkolnego konkursu ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 dla klas II i III szkół podstawowych. Nagrody laureatom wręczyli Michał Glonek - przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Marek Fryźlewicz. W kategorii młodszych uczestników zwyciężył Maciej Brożek ze Szkoły Podstawowej nr 2, przed Piotrem Waksmundzkim z „3” i Kacprem Maciasem z „2”. Wśród trzecioklasistów najlepszy był Mateusz Arendarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5, kolejne miejsca zajęły Swietłana Dąbrowska z „3” i Dominika Bosak z „6”.

 


CZERWIEC

• Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka w naszym mieście rozpoczęła już w ostatnią niedzielę maja parafia św. Katarzyny. Tradycyjnie zaproszono dzieci do przykościelnego ogrodu, gdzie czekały na nich rozliczne atrakcje. Burmistrz Marek Fryźlewicz zgodnie ze zwyczajem 1 czerwca zaprosił dzieci do reprezentacyjnych sal nowotarskiego Ratusza, wręczył im symboliczne klucze do bram miasta i rozpoczęło się weekendowe świętowanie. Dzieci z nowotarskiego przedszkola „Liwlandia”, które w tym roku gościły w Ratuszu wystąpiły z przygotowanym na tę okazję programem artystycznym, a potem cieszyły się słodkim poczęstunkiem. Następnego dnia miasteczko komunikacyjne tętniło życiem. Program był niezwykle urozmaicony i bardzo atrakcyjny, ponadto sprzyjała pogoda więc dzieciaki miały mnóstwo uciechy. Odbyły się występy artystyczne, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty (także balonowe i cyrkowe), bajkowa ścieżka fantasy, zawody sportowe, konkursy z licznymi nagrodami i wiele gier i zabaw lubianych przez dzieci. Imprezę wspólnie z nowotarskim magistratem przygotowała Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodząca 50-lecie swego istnienia. Także termy w pobliskich Szaflarach zaprosiły dzieci do lat 13-tu, aby skorzystały z basenów w godz. od 10.00 – 16.00 za symboliczną złotówkę. Nowotarscy wędkarze z koła nr 28 również pamiętali o dzieciach i zorganizowali dla nich zawody w łowieniu ryb, tym razem w Łopusznej.

• W tym też dniu do Miejskiego Ośrodka Kultury zawitał barwny korowód poprzebieranych za baśniowe postacie dzieciaków ze Szkoły Podstawowej nr 5. Szkoła podsumowała w sali widowiskowej MOK doroczną akcję „Znani i nieznani czytają dzieciom”.

• Zespół Szkół Technicznych w Nowym Targu zaprosił na akcję informacyjną połączoną z rozgrywkami sportowymi pod hasłem „Nie pal, to niezdrowe, zainwestuj w życie sportowe”.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się specjalna projekcja (nowotarska premiera) filmu pod tytułem „Krakowiaczek ci ja”, którego producentem i reżyserem jest Tomasz Magierski – nowotarżanin, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Nowym Jorku. Wieczór uświetnił swoją obecnością bohater filmu Yoram Gross – znany i ceniony australijski twórca filmów animowanych pochodzący z Krakowa. Nowotarskiej publiczności pokazał swoje dwa nowe rysunkowe filmy, z których jeden był z prof. Filutkiem z „Przekroju”. Dokumentalny film Magierskiego jest opowieścią o dramatycznych losach i wojennej tułaczce Yorama Grossa  - ocalałego z Holocaustu Żyda urodzonego w Krakowie, który ostatecznie osiadł w Australii, gdzie zrobił karierę jako twórca słynnych w świecie filmów animowanych. Tomasz Magierski towarzyszył z kamerą Grossowi podczas jego przyjazdu do Krakowa, odwiedził go także w Australii. Film nagrodzony został jako najlepszy dokument na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni oraz Brązowym Warszawskim Feniksem. Po projekcji filmowej odbyło się spotkanie z twórcami filmu. Były gratulacje, upominki wraz z najlepszymi życzeniami, a potem miłe spotkanie towarzyskie w gronie przyjaciół i sympatyków twórców filmu.

2 CZERWCA

• Zgodnie z tradycją odbyła się XV Pielgrzymka „Sursum Corda”. Pielgrzymi rankiem po nabożeństwie wyruszyli spod Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach i tzw. trasą Jana Pawła II przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb, Sierockie, Bańską, Szaflary i Maruszynę dotarli do Ludźmierza, gdzie w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala uczestniczyli we mszy św. na zakończenie pielgrzymki. Jak zawsze wśród pielgrzymów była grupa nowotarżan.

• W ramach peregrynacji kopii obrazu Chrystusa Miłosiernego po Archidiecezji Krakowskiej obraz gościł w parafiach Nowego Targu i Dekanatu Nowotarskiego. Podczas przywitania obrazu w naszym mieście obecni byli ks. bp Grzegorz Ryś i ks. bp Jan Zając.

3 CZERWCA

• Szkoła Podstawowa nr 6 zorganizowała po raz ósmy festyn rodzinny pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”. Rada Rodziców zadbała o współorganizatorów – Urząd Miasta i Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji oraz licznych sponsorów, co pozwoliło na przygotowanie bogatego i atrakcyjnego programu i nagrody w licznych konkursach i zawodach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy prezentowane przez policję, straż graniczną, maltańczyków i karateków ze Stowarzyszenia „Yokozuna” i loteria fantowa z główną nagrodą – rowerem górskim.

• W Gorcach rozpoczął się letni sezon turystyczny. Z tej okazji przy schronisku PTTK na Starych Wierchach została odprawiona msza św. w intencji turystów, sympatyków schroniska i inicjatorów jego odbudowy.

3-5 CZERWCA

• Scena Teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu rozpoczęła „Nowotarskie Spotkania z Melpomeną” koncertem „Oblivion to nie tylko tango” w wykonaniu Orkiestry Damskiej – B.A.S. czyli Bardzo Atrakcyjny Skład (pod każdym względem). Następnego dnia odbyła się premiera dramatu Ivo Bresana „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w adaptacji i reżyserii Juliusza Chrząstowskiego i wykonaniu „sceny dorosłych”. W trzecim i ostatnim dniu Grupa .Teatralna „O szesnastej” przedstawiła „Miss HIV” według Macieja Kowalewskiego i w reż. Juliusza Chrząstowskiego, a na zakończenie Spotkań z Melpomeną odbyła się premiera spektaklu opartego na opowiadaniach Etgara Kereta „Mój brat ma depresję” w opracowaniu Kamila Maciejewskiego.

5 CZERWCA

• W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Techniki warsztatowe – modelowanie architektury metodą origami”. Eksponowane prace wykonali studenci kierunku Architektura i Urbanistyka w ramach techniki warsztatowej prowadzonej przez dr Krzysztofa Strebeyko.

6 CZERWCA

• Nowy Targ zdobył III nagrodę w 5 Konkursie „Małopolskie Wektory Współpracy”. Dyplom i Medal za zajęcie III miejsca odebrał burmistrz Marek Fryźlewicz z rąk marszałka województwa Marka Sowy podczas Święta Małopolski w gmachu Opery Krakowskiej. Ideą konkursu jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego przez doskonalenie współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi i promowanie tej współpracy. W tym roku wzięło w nim udział 21 samorządów, a nasze miasto wyprzedziły jedynie Krzeszowice i Oświęcim.

7 CZERWCA

• W tym roku nowotarskie parafie bł. Jana Pawła II, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny wspólnie obchodziły święto Bożego Ciała. Procesja wiernych przeszła od kościoła na Równi Szaflarskiej przez kościół NSPJ i zakończyła się w centrum miasta.

• W święto Bożego Ciała po raz 71 wyruszyło z Nowego Targu ponad 200 kajakarzy z Polski, Węgier, Słowacji, Holandii, Niemiec na trasę Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego. Uroczyste otwarcie zaplanowano w samo południe, a start rozpoczął się godzinę później spod kładki na Dunajcu przy Hali Lodowej. Wcześniej, przed południem odbył się koncert szantowy zespołu Swim Cream. Uczestnicy mieli do pokonania 90 km trasę wiodącą z Nowego Targu przez Sromowce Kąty, Krościenko, Jazowsko do Nowego Sącza. Imprezę przygotowało Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec” w Krakowie, a komandorem spływu był Franciszek Malec.

8 CZERWCA

• W Nowym Targu rozpoczął się dwudniowy festiwal Ferment Fest punk rocka zorganizowany po raz czwarty przez Towarzystwo Kultury Aktywnej „Ferment”. W nowotarskim Klubie Muzycznym „Dudek” wieczorami odbywały się koncerty, zagrały m.in. zespoły Antidotum, Inkwizycja, All Gods Die, ponadto wokalista Inkwizycji promował swoją książkę „Kamienica”, wystawiono też prace Rafała Wechterowicza. Na festiwal przybył także Dariusz Paczkowski, który od ponad 25 lat zajmuje się streetartem. W ramach Ferment Festu w pieszym przejściu pod „zakopianką” przy ul. Kolejowej powstał - chyba pierwszy na Podhalu, ekologiczny mural wykonany przez uczestników imprezy.

• Zakończyła się nowotarska Szkolna Liga Sportowa o Puchar Burmistrza Miasta zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego Rafała Adamczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Artura Kasperka z „6” przy współpracy Urzędu Miasta. Liga trwała 4 miesiące, a zawody rozgrywały się w obiekcie sportowym Sz. P. nr 6. Uczniowie rywalizowali w różnych dyscyplinach: siatkówce, piłce nożnej, ręcznej, unihokeju, a także w palanta. Ta popularna gra chyba po raz pierwszy pojawiła się na międzyszkolnych zawodach. Puchary ufundowane przez burmistrza Marka Fryźlewicza trafiły do najlepszych zespołów sportowych z nowotarskich szkół podstawowych: 11, 2 i 4. Pamiątkową statuetkę dla najlepszego i najbardziej wszechstronnego zawodnika otrzymał Daniel Widurski z „4”.

9 CZERWCA

• W ramach jubileuszu 100-lecia Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu odbyło się spotkanie byłych mieszkańców Internatu przy Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Uroczystości miały miejsce w budynku Bursy przy ul. Nadwodniej 5.

10 CZERWCA

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił do Ratusza na XL Salon Poezji. Gościem nowotarskich miłośników poezji była znana aktorka Magdalena Schejbal, która czytała miłosne wiersze noblistki – Wisławy Szymborskiej. Oprawę muzyczną zapewnił New Market Jazz Band.

12 CZERWCA

• Przed budynkiem nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury rozłożono wielką mapę naszego województwa i urządzono wystawę pod tytułem „Małopolska przemiana! Sukcesy wdrażania Funduszy Europejskich w Małopolsce”. Wystawa ilustruje aktywność wszystkich małopolskich powiatów w pozyskiwaniu funduszy unijnych na rozwój regionu. Na barwnych planszach zaprezentowano znajome miejsca, które uległy przemianie po wykorzystaniu środków unijnych na ich remont, odnowę i unowocześnienie. W samym Nowym Targu dzięki dotacjom UE wybudowano przykładowo: Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne z aulą na 600 miejsc, wielofunkcyjną halę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej na os. Niwa, rozbudowano i wyposażono warsztaty szkolne przy Zespole Szkół Technicznych, a nadal trwa realizacja następujących projektów: Rewitalizacji Centrum Nowego Targu, Modernizacji Gospodarki Wodnej i Ściekowej w mieście, Poprawy i wzmocnienia funkcjonowania transportu publicznego (nowe autobusy dla MZK).

• Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, w ramach projektu „Bajkowe melodie”, wystąpiła krakowska Orkiestra Beethovenowska wraz z jazzowym zespołem Perła-Band. Trzeba przyznać, że takiej lekcji muzyki jeszcze nowotarskie dzieci nie miały. Podczas dwóch bezpłatnych koncertów dziecięca publiczność szczelnie wypełniająca salę uczyła się muzyki przez doskonałą zabawę. Orkiestra prezentowała w przystępny sposób melodie z bajek w symfonicznej aranżacji, a soliści Agnieszka Koziorowska i Mateusz Ziółko śpiewali dziecięce szlagiery m.in. z „Pocahontas”, „Mała Syrenka”, „Smerfy”, „Pszczółka Maja”, a do tego jeszcze było mnóstwo humoru, rozpoznawania instrumentów, wspólnego tańca i zabawy.

• W Muzeum Podhalańskim w Ratuszu odbył się wykład pod tytułem „Geneza Ikony”. Wygłosiła go Anna Gełdon – historyk sztuki, ikonograf, absolwentka szkoły ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, która od kilku lat prowadzi kursy ikonograficzne przy parafii prawosławnej w Krakowie.

13 CZERWCA

• W sali widowiskowej nowotarski Miejski Ośrodek Kultury podsumował jak co roku działalność edukacyjno-artystyczną. Podczas IX Prezentacji pod hasłem „Rozrabiamy Kulturalnie” odbyły m.in. występy: grup tanecznych, solistów ze Studia Piosenki „Septyma”, Izy Guroś z zespołem. Zorganizowano także wystawę prac uczestników „Laboratorium Sztuki” oraz rozstrzygnięto konkurs „Aktywny Nauczyciel” i wręczono nagrody. Wyróżnieniami uhonorowano 17 nauczycieli z powiatu nowotarskiego, którzy najaktywniej korzystali z oferty MOK. Szczególnie zaangażowanym nauczycielom przyznano nagrody, otrzymali je: Dariusz Wiatr ze Szkoły Podstawowej nr 2, który otrzymał także tytuł „Aktywnego Nauczyciela” w roku 2011/2012, Aneta Tworek z Gimnazjum nr 1 i Renata Jagoda ze Szkoły Podstawowej w Maruszynie.

• Przy okazji warto nadmienić o kolejnym sukcesie „Septymy”. Na 25. Ogólnopolskim Festiwalu „Nowa piosenka w starym Krakowie” - Magda Panek i Martyna Plewa zdobyły 2 i 3 miejsce i zostały uhonorowane Srebrnym i Brązowym Zębem Smoka Wawelskiego.

14 CZERWCA

• W nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Barbary Zbińskiej, która 1 września 2012 roku przechodzi na emeryturę. W swojej ponad 36-letniej karierze zawodowej sprawowała obowiązki nauczyciela, dyrektora Szkół Podstawowych nr 5 i nr 2, a także pełniła obowiązki wizytatora i metodyka w Kuratorium Oświaty. Pracę zawodową wykonywała rzetelnie, z wielkim zaangażowaniem, a przy tym z optymizmem i życzliwością dla uczniów i współpracowników. Nie szczędziła też czasu na pracę społeczną na rzecz miasta i jego mieszkańców. Jej wiedza, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia i sukcesy, a także przyjazna ludziom osobowość zyskały uznanie ze strony władz miasta, a także sprawiły, że jest osobą powszechnie znaną, lubiana i szanowaną. W czasie uroczystości otrzymała od burmistrza Marka Fryźlewicz list gratulacyjny, bukiet kwiatów, mnóstwo podziękowań i serdecznych, najlepszych życzeń na przyszłość.

15 CZERWCA

• Słuchacze nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście zakończyli rok akademicki 2011/2012 i podsumowali 5-lecie działalności UTW. Dzień wcześniej spotkali się z tej okazji w kościele św. Katarzyny i po nabożeństwie wysłuchali koncertu chóru „Gorce”. W czasie uroczystości odczytano listy gratulacyjne od posłów Andrzeja Guta-Mostowego i Michała Szczerby, ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz marszałka Marka Sowy. Prezes UTW – Maria Kopytek, mówiła o początkach działalności UTW, przypomniała 5-letnia historię organizacji, omówiła bieżącą, bogatą ofertę dla seniorów uwzględniającą udział w seminariach, warsztatach, wystawach, spotkaniach, wykładach, lektoratach języków obcych, wycieczkach. Uroczystość była dobrą okazją do podziękowań za dotychczasową współpracę i wsparcie wszystkim ludziom i instytucjom, z pomocy których UTW korzystał w pierwszych latach funkcjonowania. Lista podziękowań była długa, wielu otrzymało statuetki pamiątkowe, a burmistrz Marek Fryźlewicz, senator RP prof. Stanisław Hodorowicz, prorektor Anna Mlekodaj i wicestarosta Maciej Jachymiak - legitymacje Honorowych Członków UTW. Absolwentom wręczono dyplomy, były także okolicznościowe wystąpienia gości oraz serdeczne życzenia, gratulacje kwiaty i podarunki. A potem przyszła pora na część artystyczną, w której słuchaczki UTW zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, taneczne i sportowe.

17 CZERWCA

• Przy Szkole Podstawowej nr 11 odbył się XIV Festyn Rodzinny, na który zaprosili Akcja Katolicka Parafii NSPJ oraz Rady Rodziców Szkoły „11” i Gimnazjum nr 2. Na przyszkolny plac przychodziły całe rodziny, by wspólnie spędzać czas i korzystać z rozlicznych atrakcji przygotowanych w urozmaiconym programie o godzinach od 14 do 21 oraz z imprez towarzyszących.

• Na nowotarskim lotnisku w Mobilnej Strefie Kibica w oczekiwaniu na wieczorny mecz Portugalia - Holandia w ramach Euro 2012 można było do woli korzystać z różnorodnych atrakcji przygotowanych także dla całych rodzin. Dla ułatwienia MZK uruchomił specjalną linię autobusową. Udający się do Strefy Kibica pieszo mogli zauważyć zmiany przy kładce na Białym Dunajcu. Wyasfaltowana została ścieżka rowerowa, ustawiono ławki, przygotowano miejsca do parkowania samochodów i zainstalowano stojaki dla rowerów.

19 CZERWCA

• W Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się wojewódzka konferencja zorganizowana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty - Aleksandra Palczewskiego i rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza pod nazwą „Bogactwo kulturowe regionu Małopolski w działaniach edukacyjnych”. Uczestniczyli w niej starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i dyrektorzy placówek oświatowych województwa Małopolskiego. Wykłady specjalistów (z Uniwersytetu Jagiellońskiego i nowotarskiej uczelni) przeplatały występy szkolnych zespołów regionalnych z całej Małopolski.

• W tym też dniu odbył się w nowotarskim Ratuszu wykład Barbary Słuszkiewicz na temat nowotarskich kamienic zatytułowany „Właściciele i lokatorzy kamieniczek przy nowotarskim Rynku. Kamienice nr 19 i 28”.

• Na nowotarskim osiedlu Niwa odbył się odbiór kolejnego szóstego już odcinka kanalizacji sanitarnej realizowanej w ramach projektu unijnego.

20 CZERWCA

• W Nowym Targu gościł Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski. W czasie spotkania z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, zastępcą burmistrza Janem Kolasą oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty – Januszem Stopką omawiano przygotowania do Wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2012/2013, której organizację powierzono naszemu miastu. Odbędzie się ona na terenie nowego obiektu Szkoły Podstawowej nr 4 na os. Niwa.

21 CZERWCA

• W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach cyklu „Spotkanie z literaturą i nie tylko” odbyło się spotkanie na temat: Muzyka łagodzi obyczaje, czyli mała historia muzyki. Program muzyczny przygotowali uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Moniki Gubały. Na wiolonczeli, flecie i gitarze wykonywali utwory z różnych epok.

• W murach „Wyższej Podhalańskiej” odbył się aż 4 godzinny doroczny koncert Szkoły Muzycznej Yamaha. Swe umiejętności prezentowali uczniowie obydwu filii nowotarskiej i zakopiańskiej z klas keyboardu, fortepianu, gitary klasycznej, elektrycznej, basowej oraz klasy wokalnej.

• Pierwszy dzień lata upłynął pod wyraźnym znakiem muzyki. W wypełnionej melomanami sali koncertowej Szkoły Muzycznej po raz pierwszy po obronie doktoratu z muzyki koncertowała znana już nowotarżanom – Ilona Nieciąg. Był to w historii „Wieczorów czwartkowych” pierwszy recital mistrzowski. Skrzypaczce towarzyszyła znakomita rosyjska pianistka od 20 lat mieszkająca w Polsce – Luba Nawrocka.

• Szkoła Podstawowa przy SOSz-W w Nowym Targu zorganizowała Festyn Integracyjny, w którym udział wzięło 140 dzieci, w tym około setka uczniów ze szkoły podstawowej w Ochotnicy Dolnej. Oprócz głównego punktu – czyli egzaminu na kartę rowerową były także występy artystyczne, zawody sportowe, pokazy policjantów i strażaków oraz loteria fantowa i poczęstunek. Inicjatorka dyr. Monika Hołowczak realizuje Festyny z nauczycielkami Ewą Worwą i Iwoną Kurowską z pomocą wielu darczyńców.

• Także w tym dniu w naszym mieście gościł Christophe Ceska – Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie. W Urzędzie Miasta spotkał się z władzami Nowego Targu z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele, później zwiedził kościół św. Katarzyny, następnie udał się do „Wyższej Podhalańskiej” i potem do zakładów obuwniczych Wojas SA. Na zakończenie wizyty spotkał się z dziennikarzami.

22 CZERWCA

• Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy „Stanisław Cukier – rzeźba, medale, plakiety”. Autor jest zakopiańczykiem, absolwentem warszawskiej ASP, obecnie dyrektorem Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Wśród licznie przybyłych na wernisaż gości było wielu artystów z Zakopanego.

• Inną ekspozycję przygotował nowotarski oddział PTH, która nosiła tytuł „Podhale niezłomne 1939-1945”. Na kilkunastu tablicach pokazano początki konspiracji na Podhalu, powstanie i działalność Konfederacji Tatrzańskiej, organizowanie tajnego nauczania i działalność oddziałów partyzanckich. Wystawa była eksponowana wcześniej w Zespole Szkół Rolniczych, a następnie w Zespole Szkół nr 3 im. św. Jadwigi Królowej.

• Z okazji 60-lecia pobytu ks. prof. Karola Wojtyły z grupą młodzieży w willi „Szarotka” w Nowym Targu przy ul. Kowaniec uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Tablicę wykonaną z białego marmuru przez nowotarskiego rzeźbiarza Jana Chodorowicza ufundowało trzech księży Marian Wanat proboszcz parafii św. Katarzyny, Paweł Łukaszka zarządzający parafią w Kojszówce i oraz prałat Andrzej Fryźlewicz – członek Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Na uroczystość przybyli księża, władze miasta i powiatu, przedstawiciele Związku Podhalan, nowotarskich instytucji, stowarzyszeń i szkół. Obecna była także Urszula Własiuk – prezes Fundacji Szlaki Papieskie. Tablica na górze ma napis: „Pilnujcie mi tych szlaków” Jan Paweł II Nowy Targ 8.VI. 1979 r.

• Po wieczornej mszy św. w intencji Miasta Nowego Targu w 666 rocznicę jego lokalizacji odbyła się promocja książki pod tytułem „Nowy Targ. Kościół św. Katarzyny”. Jest to kolejna pozycja autorstwa prof. Andrzeja Skorupy i Rafała Monity z cyklu podhalańskie świątynie. Prof. Skorupa w swoim wykładzie przedstawił losy świątyni, a potem odbył się koncert muzyczny w wykonaniu Katarzyny Wiwer – sopran i Marcina Augustyna – organy.

23 CZERWCA

• W nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie pań po leczeniu i w trakcie leczenia raka piersi. Do Stowarzyszenia „Podhalańskie Amazonki” należy już ponad 30 pań. Kolejne miały okazję zapisać się w czasie spotkania.

24 CZERWCA

• Nowotarski oddział Związku Podhalan po raz 10 zorganizował „Sobótki Nowotarskie”. Imprezę rozpoczęły dźwięki góralskiej trombity i powitanie uczestników przez prezesa oddziału Wojciecha Gronia. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny z występami zespołów muzycznych, pokazami, konkursami, wśród których był oczywiście związany z nocą świętojańską konkurs na wianek (tylko z gałązek i kwiatów). Wieczorową porą zapłonęła watra, z wodami Dunajca spłynęły wianki, było też poszukiwanie kwiatu paproci, pokaz laserowy i jak przystało na jubileusz – wielki tort. Potem rozpoczęła się wspólna zabawa przy muzyce i dobrej kuchni podhalańskiej trwająca do późnych godzin nocnych.

• Miło odnotować największy (jak dotychczas) recytatorski sukces nowotarżanina. W finale 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Ostrołęce przyznano 4 nagrody i 2 wyróżnienia. Jedno wyróżnienie otrzymał Stanisław Apostoł za recytację „Kazania Jegomościa Stolarczyka” autorstwa Macieja Pinkwarta.

25 – 30 CZERWCA

• Od poniedziałku do soboty trwały spotkania z kulturą węgierską pod wspólną nazwą - „Magyarorszag blisko i daleko” zorganizowane przez nowotarski Miejski Ośrodek Kultury. Rozpoczęły się poznawaniem Węgier przez „Slajdowisko z opowieściami o inności języka, bliskości historii i rzekomo orientalnej kulturze”. Na każdy dzień przygotowano interesujący program. Wyświetlane były filmy m. in „Kontrolerzy”, „Polskie lato, węgierska jesień”, „Papryka, sex i rock’n’roll”, odbywały się odczyty, promocje książek, koncerty zespołów muzycznych, a Winiarnia Domus Vini zachęcała aby „Zakochać się w winach węgierskich”.

26 CZERWCA

• Komisja tegorocznego Konkursu „Na najpiękniejszy ogród” im. Adama Worwy wybrała się na pierwszy objazd i oceniła ogrody i ogródki zgłoszone przez mieszkańców lub ich sąsiadów. Kolejna ocena ma się odbyć w sierpniu.

• W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się Gala Talentów Małopolski. Udział wzięli młodzi wokaliści, muzycy, tancerze, recytatorzy oraz żonglerzy. Imprezę zorganizowało Małopolskie Kuratorium Oświaty.

• W nowotarskiej Szkole Muzycznej „Młoda Podhalańska Filharmonia” przygotowała dla melomanów koncert zatytułowany „Góry muzyką malowane”.

27 CZERWCA

• Rok szkolny 2011/2012 dobiegł końca. W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Burmistrza Miasta Nowego Targu uczniom nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w zakończonym roku szkolnym wyróżnili się w nauce, sporcie i przedsięwzięciach kulturalno – społecznych. Dyplomy i nagrody książkowe wręczali burmistrz Marek Fryźlewicz i zastępca burmistrza Jan Kolasa. Okolicznościowe przedstawienie artystyczne przygotowali i zaprezentowali w czasie Gali uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 2.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz w imieniu władz miasta zwrócił się do uczniów, nauczycieli, pracowników nowotarskiej oświaty i rodziców uczniów z podziękowaniami i gratulacjami za wkład pracy w uzyskanie sukcesów edukacyjnych oraz wychowawczych, a także z życzeniami miłych wakacji.

• Także w tym dniu odbyło się drugie Spotkanie przy Ruczaju zorganizowane przez Fundację im. Adama Worwy, tym razem z Anną Trebunią-Wyrostek. Artystka jest absolwentką krakowskiej ASP, tworzy w technice linorytu, wklęsłodruku, zajmuje się też malarstwem i fotografią, ale nader rzadko pokazuje swoje prace. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka i wiele osób zna ją z występów muzycznych rodzinnej kapeli Trebuniów-Tutków. Na wystawie zatytułowanej „Blisko a daleko” pokazała swoje najnowsze prace – pejzaże podhalańskie, a także obrazy powstałe podczas wojaży po Rumunii i Mołdawii. Warto wspomnieć, że jeden z obrazów artystka podarowała Fundacji, a pieniądze z jego sprzedaży jak i wszystkie datki złożone przez gości wieczoru przeznaczone zostaną na statutową działalność Fundacji. Wernisaż uświetnił występ zespołu „Jazgot”, którego liderem jest Jan Trebunia-Tutka. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej w 2007 roku zespół zadebiutował i zajął I miejsce. W czasie koncertu udanie łączył bałkańskie klimaty z góralskimi rytmami i duchem jazzowych jam session.

28 CZERWCA

• Radni Miasta Nowego Targu na XXI Sesji Rady Miasta udzielili burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi absolutorium, czyli przyjęli wykonanie budżetu w 2011 roku. Tym samym zamknięty został coroczny cykl najistotniejszego dla samorządu procesu realizacji przychodów i wydatków otwarty półtora roku wcześniej uchwaleniem ustawy budżetowej.

29 CZERWCA

• W ramach jubileuszu 50-lecia istnienia Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Spółdzielczym Domu Kultury otwarta została wystawa fotograficzna pod tytułem „W kalejdoskopie wspomnień” przygotowana przez nowotarskiego fotografika – Jacka Gołdyna. Uroczystość uświetnił koncert zespołów regionalnych: węgierskiego Magyarorszag, nowotarskich „Hyrnych” i „Małych Hyrnych”.

• Także w hallu nowotarskiego Urzędu Miasta otwarta została wystawa - YARO M. KUPCO - na której wernisaż zaprosili burmistrz Miasta Nowego Targu i primator Miasta Kieżmark.

30 CZERWCA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników XXXII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Nie tylko Tatry i Gorce, jak to było w czasie pierwszych Konkursów, ale także Alpy, Himalaje i przeróżne górskie pasma w odległych egzotycznych zakątkach świata były tematem dla 158 autorów z 11 krajów (w tym licznej reprezentacji z Chin), którzy nadesłali swe fotografie na nowotarski konkurs. Z ponad tysiąca prac jury pod przewodnictwem Mieczysława Cybulskiego wybrało prawie 200 na wystawę. Zwycięzcą 32. Konkursu został Piotr Piątek z Wieliczki, który pierwszą nagrodę i Złoty Medal dostał za panoramę z Gęsiej Szyi – „Moje Tatry są pełne światła”. Drugą nagrodę i Srebrny Medal jurorzy przyznali Marcinowi Kęskowi z pobliskiego Gronkowa za pracę pod tytułem „Tatry światłem oblane”, a trzecią nagrodę i Brązowy Medal otrzymał Mirosław Kaźmierczak za „Burzowe Bieszczady”. Swoje nagrody przyznał FIAP. Medale otrzymali Krzysztof Strzoda – Złoty, Maciej Kolber – Srebrny i Łukasz Malinowski – Brązowy, a nagrodę dla „najlepszego autora FIAP” otrzymał Jan Zych, który uczestniczy w Konkursie od początku. Ponadto FIAP przyznał wyróżnienia sześciu twórcom. Medale Fotoklubu RP zdobyli kolejno: Daniel Sieniawski, Qin Dan z Chin i Lin Jinhua z Chin. Nagrodę Burmistrza Miasta Nowego Targu zdobył Patryk Kos, a nagrody sponsorów otrzymali Jarosław Janovcik ze Słowacji i Bogusław Pawłowski. Organizator - Miejski Ośrodek Kultury wydał barwny Katalog zaprojektowany przez Gabriela Wolskiego. Komisarzem Konkursu był Stanisław Krzak. W  okresie wakacyjnym wystawę podziwiano w  MOK.


LIPIEC

2 LIPCA

• Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała zbiorcze wyniki uczniów, którzy przystąpili do egzaminu gimnazjalnego przeprowadzonego w tym roku na nowych zasadach i w nowej formie. Jak wypadli nowotarscy gimnazjaliści? Na maksymalną ilość 32 pkt. uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 1 osiągnęli 21,9 pkt., a uczniowie Gimnazjum nr 2 – 21,7 pkt. Dla porównania w powiecie nowotarskim wskaźnik wyniósł 21,1 pkt. a w województwie małopolskim – 21,9 pkt.

• Nowotarżanka Agnieszka Batkiewicz - studentka 4 roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zwyciężyła w organizowanym po raz 11 przez Velux konkursie na staż. Została wybrana spośród kandydatów z całej Polski i będzie przez 2 miesiące pogłębiać swoją wiedzę w biurze architektonicznym niedaleko Kopenhagi, poznawać słynne dzieła architektoniczne, które powstały w Danii oraz trendy i rozwiązania stosowane w tamtejszym budownictwie .

3 LIPCA

• Nowotarżanin – 22-letni Daniel Kubacki, reprezentant klubu TS Wisła Zakopane odniósł w pełni lata sukces w zimowej dyscyplinie – skokach narciarskich. Stanął dwukrotnie na podium w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w austriackim Stams i został liderem klasyfikacji generalnej.

5 LIPCA

• Burmistrz Marek Fryźlewicz przesłał prof. Jerzemu Regulskiemu serdeczne gratulacje z okazji przyznania mu Orderu Orła Białego za zasługi w transformacji politycznej i ustrojowej kraju oraz konstruktywne działania na rzecz rozwoju demokracji lokalnej i reformy samorządu terytorialnego. Do gratulacji dołączono zaproszenie do odwiedzenia Nowego Targu.

7 LIPCA

• W programie I TVP wyemitowany został program „Szlakiem gwiazd”, w którym pochodzący z Waksmunda aktor – Piotr Cyrwus opowiadał o inwestycjach na Podhalu współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,  m. in. także o rewitalizacji nowotarskiego Rynku.

8 LIPCA

• Marszałek województwa małopolskiego – Marek Sowa oraz burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz zaprosili na uroczyste otwarcie nowotarskiego półfinału 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku, czyli doroczne święto tradycyjnej regionalnej kuchni, które z uwagi na rewitalizację Rynku zorganizowano na parkingu obok Hali Lodowej. Głównym celem imprezy było promowanie tradycyjnych smaków naszego województwa. Nie sposób wymienić wszystkich znakomitych produktów i prezentowanych potraw. Na degustacje było sporo czasu, gdyż rozstrzygnięcie plebiscytu, wręczenie nagród i dyplomów zaplanowano na popołudnie. Jurorzy i publiczność wybierali najsmaczniejsze potrawy w czterech kategoriach: „Ekologiczne przysmaki” – wygrała redykołka z żurawiną Wojciecha Komperdy z Ratułowa, „Tradycyjne specjały” – tu najlepszy okazał się oscypek Stanisława Barnasia z Czerwiennego, „Smakołyki z legendą” – najsmaczniejszy był chleb „Zadyma” z restauracji w Szaflarach, a w kategorii „Jak u mamy” bezkonkurencyjna okazała się Janina Zborowska z Witowa i jej „Juhaskie jadło” (żeberka na żętycy), które także otrzymało Grand Prix i uznanie publiczności w plebiscycie. Zwycięzcy dostali się do krakowskiego finału tego festiwalu. W konkursie gotowania zwyciężyła restauracja Villa Toscana (najsmaczniejszy okazal się gulasz nowotarski z makaronem i warzywami). Poza prezentacjami kulinarnymi były też muzyczne, w czasie których licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała szczególnie gorąco zespół „InoRos”. Z tej okazji w naszym mieście gościła dwa dni ekipa TVN (TVN24 i TVN Meteo). Stąd redaktorzy prognozowali pogodę, zachęcali do odwiedzenia miasta i uprawiania turystyki w Gorcach, zachwalali smakowite nowotarskie lody.

• W nowotarskiej Hali „Gorce” zakończyły się ogólnopolskie zawody w Koszykówce Dziewcząt (ur. 1997 i 1998) rozgrywające się w ramach Finału XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Małopolska 2012. Drużyna dziewcząt z Małopolski zajęła IV miejsce za drużynami z Wielkopolski, Podkarpacia i Pomorza.

9 LIPCA

• W Zakopanem rozstrzygnięty został zorganizowany po raz pierwszy plebiscyt „Gazety Krakowskiej” na „Silnego człowieka Podhala”.- silnego wolą, charakterem i przekonaniami. Zwyciężyła Jagna Marczułajtis-Walczak. Nowotarski burmistrz Marek Fryźlewicz zajął szóste miejsce.

13 LIPCA

• W nowotarskiej Galerii Sztuki „Jatki” odbył się wernisaż wystawy Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

• W zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem słowackim Kieżmarku otwarty został XXII Międzynarodowy Festiwal Rzemiosła i Kultury Ludowej ELRO pod patronatem prezydenta RS Ivana Gasparovica. Uczestniczyli w nim także rzemieślnicy z naszego regionu, występowały zespoły ludowe z Polski, Słowacji, Czech, Estonii, Włoch oraz odbył się pokaz mody regionalnej.

14 LIPCA

• Nowotarżanie wręcz oblegali al. Tysiąclecia, aby obserwować zmagania najlepszych i dopingować kolarzy uczestniczących w prestiżowej imprezie Tour de Pologne. W tym roku zawodnicy można powiedzieć tylko przemknęli przez miasto alejami. Najpierw ok. godziny 15.40 kilku zawodników, rozegrało lotną premię przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury - zwycięzcą został kolarz brazylijski, potem z nie mniejszą szybkością śmignął peleton, a następnie zwarta grupa pozostałych kolarzy. W oczach widzów pozostała tylko wielobarwna wstęga.

• W okolicach nowotarskiego lotniska, nad brzegiem Białego Dunajca odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku, upamiętniającego lotnika Stanisława Jurewicza i jego ucznia Kamila Cichonia, którzy zginęli rok temu w wypadku szybowca. Głaz nad Dunajcem ufundowały aerokluby nowotarski i warszawski.

• Miejski Ośrodek Kultury oraz uczestnicy pleneru zaprosili na wernisaż wystawy poplenerowej. MOK zorganizował III Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski pod nazwą „Usiądź w mieście”, w którym wzięli udział studenci architektury Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Tym razem nie były to prace użytkowe, lecz rzeźby w drewnie wykonane dłutem, młotem, siekierą i piłą w pniach świerków i topoli zgodnie z tematem: „Znak-symbol światła w aranżacji przestrzennej”. Uczestnicy wykonali kilkanaście rzeźb, niektóre dedykowali sponsorom.

• W sali widowiskowej MOK odbył się Nowotarski Dzień Fantastyki zorganizowany przez Nowotarski Klub Fantastyki, Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Rabkon. Na imprezie pojawiło się ponad 200 osób w większości z Podhala, ale byli też goście z odległych miejscowości. Program był atrakcyjny i urozmaicony. Zawierał gry fantasy, warsztaty, prelekcje, filmy, konkursy z nagrodami. Ponadto zaplanowano spotkanie z Joanną Krauzowicz-Tarczoń i promocję jej książki pod tytułem „Tajemnica”. Wielką atrakcją okazały się LARP-y, czyli gry kostiumowe podobne do teatrzyków inscenizacyjnych.

• „Miastowi” – Henryk Wróbel z synem Wojtkiem wygrali IV Sianokosy Zawojskie organizowane w skansenie na Markowych Rówienkach. Najszybciej i dokładnie skosili niewielkie poletko, roztrzepali trawę, wbili ostrewkę i ułożyli kopkę. Do miasta wrócili ze zdobytym pucharem wójta.

15 LIPCA

• W nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny odbył się koncert organowy w wykonaniu Witolda Zalewskiego – organisty Krakowskiej Katedry na Wawelu. Rozpoczął kolejne już siódme Letnie Koncerty Organowe odbywające się pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza. W tym projekcie muzycznym jak zawsze koncertują znani organiści prezentujący wysoki poziom interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Dyrektorem artystycznym koncertów jest Witold Zalewski.

• Na stadionie letnim im. Józefa Piłsudskiego odbyła się XVI Wystawa Psów Rasowych. Wystąpiły psie piękności nie tylko z naszego kraju, ale także z Hiszpanii, Holandii, Finlandii, Bośni i Hercegowiny, Czech i Słowacji. Łącznie prezentowało się 550 psów 126 ras. Dzień wcześniej odbyła się mniejsza wystawa II grupy FCI, która zgromadziła około 160 czworonożnych przedstawicieli 33 ras. W sumie można było podziwiać ponad 700 psów. Najpiękniejszym psem wystawy został duży, biały pudel, wielokrotny czempion, pochodzący z Koszyc (Słowacja), który wabi się Alex. Pokonał w wielkim finale 9 konkurentów. Wybierano też najpiękniejsze szczenię, juniora oraz zaprezentowano psa do wykrywania narkotyków Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który „służy” na lotnisku w Balicach. Ponadto był pokaz szkolenia psów, liczne konkursy, także plastyczny, zatytułowany „Twój przyjaciel pies”. Udaną imprezę prowadził Tomasz Kochan ze Związku Kynologicznego.

16 LIPCA

• W Warszawie w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej” odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów najlepszym samorządom w kraju, w której udział wzięli m.in. były premier Jerzy Buzek, Elżbieta Bieńkowska – minister rozwoju regionalnego. Wcześniej odbyła się dyskusja na temat samorządności, finansowania i zadań w odniesieniu do administracji rządowej. Warto i miło odnotować, że Nowy Targ znalazł się wśród laureatów XV rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. Zajął 53 miejsce w swojej kategorii tzn. kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Tym samym uplasował się w pierwszej ósemce gmin małopolskich. Ten ranking uchodzi za najbardziej prestiżowy w kraju. Przeprowadzany jest na tych samych zasadach od początku. Przy ocenie bierze się ok. 40 parametrów i honoruje miasta i gminy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Burmistrz Marek Fryźlewicz, odbierając dyplom nie krył satysfakcji, że niezależni eksperci wysoko ocenili Nowy Targ i działalność samorządu miejskiego.

17 LIPCA

• Senator ziem górskich prof. Stanisław Hodorowicz otworzył wraz z posłami Andrzejem Czerwińskim i Marianem Cyconiem filię biura poselsko-senatorskiego w Limanowej. Na otwarciu byli przedstawiciele władz nowotarskich z wiceburmistrzem Eugeniuszem Zajączkowskim na czele.

18 LIPCA

• W Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęła się dwudniowa impreza pod nazwą „Podhalańska AND Lan Party” – turniej lanowy w popularne gry typu FPS. Na te dni organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje jak m. in.: wystawę broni ASG, konsol room, konkursy dla publiczności.

19 LIPCA

• W nowotarskim Ratuszu odbył się wykład Barbary Słuszkiewicz na temat „Właściciele i mieszkańcy nowotarskich kamieniczek rynkowych”. Prelegentka poświęciła uwagę kamienicom nr 2 i 18.

20 LIPCA

• W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej kolejna grupa wykształconych pielęgniarek opuściła mury nowotarskiej uczelni z czepkami, dyplomami, kartami absolutoryjnymi i znaczkami pielęgniarskimi. W swoim wystąpieniu kończący kadencję rektor prof. Stanisław Hodorowicz gratulował wyboru zawodu i życzył sukcesu oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Wykład pod tytułem „Pielęgniarstwo – zawód z przyszłością” wygłosiła dr Grażyna Rogala-Pawelczyk – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Potem przyszła pora na założenie czepków i złożenie przyrzeczenia.

• W sali koncertowej Nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbyła się promocja książki Stanisławy Trebuni-Staszel i słowackiego etnografa Jana Olejnika zatytułowanej „ Z Nowego Targu do Kieżmarku. Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego”. Spotkanie było wielkim, długim widowiskiem z pokazem mody góralskiej i występami zespołów regionalnych „Młode Podhale” z nowotarskiej PPWSZ i „Kicory” z Lendeku. Książka jest starannie wydanym albumem składającym się z dwóch części. W pierwszej autorka, - Stanisława Trebunia-Staszel opowiada o  dziejach i przeobrażeniach stroju górali podhalańskich od czasów najdawniejszych po współczesność.  Druga część, napisana przez Jana Olejnika dotyczy stroju ludowego po drugiej stronie Tatr. Publikacja jest efektem wspólnego polsko-słowackiego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków pozyskanych z Euroregionu „Tatry” koordynowanego przez Marcina Jagłę.

• Nowy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie – Piotr Hałasik odwiedził nasze miasto i w gabinecie burmistrza Marka Fryźlewicza spotkał się z władzami miasta i prezes MMKS Podhale – Agata Michalską. Po raz pierwszy w historii nowotarskiego klubu szefem „Szarotek” została kobieta. Urodzona w Nowym Targu 42-letnia pani prezes trenowała kiedyś łyżwiarstwo szybkie, ukończyła krakowską AWF, a obecnie pracuje w firmie Coca-Cola Polska – zarządza w tej korporacji południem Polski. Wielu zadaje sobie pytanie czy uzdrowi hokej na Podhalu, ale niemal wszyscy mają taką nadzieję i serdecznie życzą jej sukcesu.

21 LIPCA

• W naturalnej scenerii, w miejscu gdzie łączą się Biały i Czarny Dunajec, miało miejsce wydarzenie artystyczne przygotowane przez Wojciecha Jachymiaka. Nad  rzeką pojawił się wielki ekran, na którym widzowie mogli obejrzeć premierę filmu dokumentalnego zatytułowanego „Therion”, a ze szmerem rzeki mieszała się psychodeliczna muzyka zespołu Studio UI. Wojciech Jachymiak – reżyser filmów dokumentalnych, właściciel studia filmowego – Uniwersytet Człowieka Ognik, zaprezentował godzinny dokument prezentujący obraz współczesnego świata, ukazujący jego różne oblicza.

• W zakopiańskim hotelu Kasprowy odbyły się wybory Miss Polonia Małopolski 2012 połączone z Zakopane Fashion, których organizatorem była firma PARA Fashion z Nowego Targu. W świetle reflektorów zaprezentowało się 18 finalistek etapu wojewódzkiego. Koronę Miss Małopolski otrzymała Anna Markowska z Krakowa. I vice miss została Małgorzata Stoch z Nowego Targu, a drugą vice miss Gabriela Olszak z Małej Wsi (powiat nowosądecki). Miss Polonią Publiczności została Sabina Mikos z Olszyn (powiat tarnowski), a Internetu Elżbieta Rosół z Szaflar. Wybory najpiękniejszej połączono z pokazem mody Zakopane Fashion. Publiczność oklaskiwała rozmaite kolekcje m.in. futurystyczną, żałobną itp. Imprezę prowadził konferansjer Rafał Bochenek, a towarzyszyła mu Rozalia Mancewicz Miss Polonia 2010 r.

22 LIPCA

• W sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury Jarosław Kaczyński – prezes PiS spotkał się z członkami i sympatykami swojej partii. Zapowiedział wotum nieufności wobec rządzących i mówił głównie o swojej wizji rządzenia Polską.

23 LIPCA

• Około 150 wiernych wyruszyło sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na XXXI Pieszą Pielgrzymkę Góralską na Jasną Górę, gdzie według przewidywań mieli się stawić 31 lipca na mszy św. odprawionej przez bp Jana Szkodonia. W drodze dołączyli do nich pielgrzymi z Bachledówki oraz z Orawy i Rabki. Wszyscy pielgrzymowali pod hasłem „Kościół naszym domem”.

25 LIPCA

• Przed budynkiem Powiatowej Komendy Policji w Nowym Targu odbyła się uroczystość z okazji dorocznego Święta Policji. Była to przede wszystkim okazja do nadania funkcjonariuszom awansów, odznaczeń i wyróżnień. Policjanci otrzymali od władz miasta, powiatu i przedstawicieli innych służb mundurowych mnóstwo podziękowań i dobrych życzeń. Dla wyróżniających się policjantów, zwłaszcza działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku w mieście burmistrz Nowego Targu co roku funduje nagrody. Tym razem z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza nagrody otrzymali: sierż. szt. Mariusz Grzywnowicz, mł. asp. Mariusz Hyrczyk, mł. asp. Rafał Skrobot.

• Zespół regionalny „Śwarni” zaprosił do Miejskiego Ośrodka Kultury na widowisko zatytułowane „Rózcka” - Góralskie Zwyki. „Rózcka” - to tradycyjna na Podhalu uroczystość z muzyką, śpiewem i tańcami w czasie stawiania pierwszej krokwi na góralskiej chałupie, na której to mocowano przystrojony mały smrek - „Rózckę”. W uroczystości uczestniczyli gospodarze wraz z rodziną i znajomymi oraz budorze – majster i cieśle budujący dom.

27 LIPCA

• Zgodnie z tradycją nowo wybrana królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej – Zuzanna Sołtys przybyła do Nowego Targu z darem. Pieniądze zebrane podczas zorganizowanego w Chicago dorocznego „Balu Królowej” – 2 tysiące dolarów amerykańskich - przekazała Annie Tylce – prezesce nowotarskiego koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących z przeznaczeniem na działalność statutową związku. Uroczystość odbyła się w nowotarskiej restauracji „Góralsko Strawa”.

• Dzięki decyzji władz wojewódzkich uwzględniających wniosek miasta prawie 4 miliony zł trafi do miejskiej kasy na dofinansowanie ścieżek rowerowych w Nowym Targu. Całkowity koszt projektu „Budowa szlaku rowerowego w Nowym Targu” złożonego przez Urząd Miejski w Urzędzie Marszałkowskim wynosi ponad 5,2 mln zł. Niedawno przyszła też dobra wiadomość, że Ministerstwo Sportu dofinansuje sportową część basenu kwotą do 5 mln zł.

• Zakończyła się tegoroczna Wakacyjna Liga Trenerów Osiedlowych wśród gimnazjalistów. Zwyciężyła drużyna „8 sztywnych”. Królem strzelców został Kacper Borowicz, najlepszym bramkarzem Jakub Udziela, a najlepszym zawodnikiem Dawid Duda. Na podsumowaniu nagrody, puchary i medale wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

28 LIPCA

• Zakończył się IX Turniej Strzelecki o Puchar International Police Association Nowy Targ, w którym wzięły udział drużyny z kilku polskich miast oraz z Kieżmarku. Zwyciężyła drużyna LOK Nowy Targ. Gościnnie występująca w Turnieju reprezentacja Urzędu Miasta zajęła 5 miejsce.

29 LIPCA

• W nowotarskim kościele św. Katarzyny w ramach VII Letnich Koncertów Organowych Koncertował Radosław Marzec w duecie ze swą żoną – wiolonczelistką Renatą Marzec. W programie znalazły się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Liszta, Sigfrida Elerta.

• Rozpoczął się obóz sportowy karate kyokushin zorganizowany przez Nowosądecki Klub Sportowy „Wapienne 2012”, w którym uczestniczyło 21 członków SSK Yokozuny z Nowego Targu oraz młodzi karatecy z Nowego Sącza, Krakowa, Zakopanego i Gorlic. Zajęcia sportowe, których główną instruktorką była utytułowana zawodniczka Ewa Pawlikowska z Nowego Targu trwały do 4 sierpnia.

30 LIPCA

• Minęła połowa letnich wakacji. Warto odnotować, że nowotarski magistrat zorganizował w tym czasie w szkołach podstawowych nr 2, 5, i 11 półkolonie profilaktyczne dla 145 dzieci. Najmłodsi uczniowie, którzy nie mieli możliwości wyjazdu na wakacje przez 2 tygodnie brali udział w zajęciach muzycznych, plastycznych, sportowych, zwiedzali miasto i okolice, chodzili do kina i na piesze wycieczki, korzystali z rekreacji na pobliskich basenach. Posiłki dla nich dofinansował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponadto 30 dzieci było na kolonii w Chełmcu, miasto dofinansowało również udział dzieci w obozach harcerskich i wyjazd kolonijny dzieci z parafii NSPJ. Łącznie dofinansowaniem w różnych formach w czasie wakacji objęto 300 dzieci.

• Prywatne LO dla 60 kadetów z klas wojskowych i policyjnych zorganizowało tygodniowy obóz w Bieszczadach w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Solinie. Nie był to tylko wypoczynek, gdyż uczestnicy spędzali czas intensywnie zgodnie z programem na każdy dzień (zawody sportowe, użyteczno-bojowe, rywalizacja sprawnościowa w różnych dziedzinach itp.). Zorganizowano też wycieczkę do Lwowa.

• Minęło 20 lat od powstania Braterstwa Chorych i Niepełnosprawnych w Nowym Targu. Jubileusz hucznie świętowano. Aula domu katechetycznego przy nowotarskiej parafii NSPJ wypełniona była po brzegi. Wspólnie z opiekunami, opieką medyczną, duszpasterzami oglądano prezentacje multimedialną, wspominano minione lata i oglądano stare fotografie. Członkowie braterstwa cieszyli się też z zaplanowanych wczaso-rekolekcji, które w tym roku mają się odbyć w Kamiannej.

31 LIPCA

• Zakończył się dziesięciodniowy udział 15 osobowej grupy uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w XIII Międzynarodowym Obozie Cyrkowym w Gummersbach w Niemczech. Przez pięć dni uczniowie intensywnie trenowali sztuki cyrkowe pod kierunkiem profesjonalnych cyrkowców niemieckiego cyrku „Rondel”, a następnie wspólnie z uczestnikami z Francji i Niemiec wystąpili na wielkiej gali. Pozostałe dni polscy uczestnicy przeznaczyli na zwiedzanie zaprzyjaźnionego Radevormwald oraz okolicznych miejscowości.

• W lipcu rozpoczął działalność w Nowym Targu na os. Nowe czynny 24 godziny na dobę łącznie z weekendami pierwszy żłobek nie tylko w mieście, ale i na Podhalu. Dyrektorem prywatnego żłobka jest Karol Lisiakiewicz. Oprócz stałych podopiecznych, przyjmuje także dzieci na godziny. Obiady są z cateringu, a śniadania i kolacje przynoszą rodzice, aby dzieci dostawały to co lubią. Opiekę nad dziećmi sprawują 2 osoby, a kamery są tak ustawione, że rodzice cały czas mogą sprawdzać co ich pociecha porabia. Żłobek jest pod kontrolą sanepidu, straży pożarnej i kuratorium oświaty. Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 650 zł. Właściciel ubiega się o dofinansowanie ze strony miasta.

 


SIERPIEŃ

1 SIERPNIA

• W pobliżu nowotarskiego lotniska rozpoczął oficjalną działalność ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Rancho LOT” prowadzący działalność gastronomiczną. Główny budynek po gruntownym remoncie poświęcił w obecności władz miasta ks. kanonik Henryk Paśko.

2 SIERPNIA

• W nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa fotograficzna autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego zatytułowana „Tatry Bielskie II”. Jest to druga część ekspozycji obiecanej 5 lat temu. Pierwsza obejmowała zdjęcia Tatr Bielskich wykonane do 2006 roku. Obecnie można oglądać ok. 60 zdjęć wykonanych po 2006 roku. Autor – rodowity nowotarżanin zajmuje się fotografią od 30 lat, jest członkiem Fotoklubu Nowotarskiego i Fotoklubu RP. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz ponad 20 zbiorowych. Prezentowane na wystawie fotogramy pokazują miejsca nie tylko piękne, ale także rejony wręcz nieznane, gdyż Tatry Bielskie zamknięte są dla ruchu turystycznego.

• W naszym mieście gościła delegacja  Zgierza na czele z prezydentem miasta Iwoną Wieczorek. Kontakty Nowego Targu ze Zgierzem utrzymywane są w ramach współpracy obydwu miast z miastem partnerskim Kieżmarkiem na Słowacji.

4 SIERPNIA

• Na nowotarskim lotnisku Aeroklub zorganizował pod honorowym patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza 7 Podhalański Rc Air Show. Na pokazy przybyło 70 pilotów z Polski, Słowacji i Niemiec. Można było podziwiać modele samolotów, szybowców, helikopterów oraz innych miniaturowych statków powietrznych i ich wyczyny w powietrzu. Impreza trwała 2 dni, obfitowała w wiele atrakcji, a wytrwali mogli także oglądać pokazy lotów nocnych. I miejsce zdobył Wiesław Piotrowski z Warszawy.

• W naszym mieście rozpoczęły się 2 dniowe zawody o Mistrzostwo Polski i Puchar MACEC „Trial” Federacji Motocyklowych Państw Europy Wschodniej, rozgrywane na torze treningowym AMK Gorce przy ul. Szaflarskiej. Wystartowało ponad 70 zawodników głównie krajowych, ale także z Rosji i Słowacji. Ta dyscyplina sportu cieszy się w naszym mieście dużą popularnością, także i dlatego, że AMK w Nowym Targu zrzesza świetnych zawodników. W rozegranych zawodach trialowych zwyciężył nowotarżanin Gabriel Marcinów, a zawodnicy AMK Nowy Targ byli bezkonkurencyjni, zwyciężyli w VII i VIII eliminacji i zapewnili sobie przed końcem sezonu tytuł Mistrza Polski. Sportowej imprezie towarzyszyła też muzyczna. Trialowcy i ich kibice w efektownym stylu przejechali w sobotę po południu przez miasto, a potem w plenerze nad Dunajcem odbył się Piknik Country prowadzony przez Korneliusza Pacudę.

7 SIERPNIA

• Nowotarski kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w roku 50-lecia konsekracji przechodzi wymianę dachu. Jak będzie wyglądał po zakończeniu inwestycji można się zorientować po dachu wieżyczki umieszczonej nad głównym ołtarzem. Tego trudnego zadania podjął się gospodarz kościoła i parafii ks. prałat Stanisław Strojek wraz z całą parafią. W środy postanowiono odprawiać msze św. w intencji powodzenia wielkiego przedsięwzięcia i ofiarodawców, a w każdą 3 niedzielę miesiąca zbierać ofiary na ten cel.

9 SIERPNIA

• W nowotarskim Ratuszu odbył się kolejny wykład z cyklu: Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX i XX wieku. Tym razem prowadząca wykład pani Barbara Słuszkiewicz mówiła na temat kamienic nr 3 i 4 i ich mieszkańców.

• Związek Podhalan otrzymał dyplom i statuetkę „Przyjaciela Gminy Bogatynia” i znalazł się wśród wszystkich uhonorowanych, którzy przyszli z pomocą dolnośląskiej gminie podczas powodzi dwa lata temu. Uroczystość odbyła się najpierw w ośrodku kultury w Bagatyni, a na dalszą część uczestnicy przeszli do parku, który uchwałą rady miasta i gminy nazwany został im. Darczyńców Bogatyni, tam nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z wymienionymi darczyńcami (6 tysięcy ofiarodawców). Podhalan reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego – Alojzy Lichosyt.

• Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie „Viva l’Arte” zaplanowali w nowotarskim Ratuszu „Sierpniowe Spotkania z Klasyką”. Pierwszy koncertowy wieczór nosił nazwę „Serenada Notturna”, w czasie którego artyści zaprezentowali kompozycje mistrzów XVII i XVIII w. Ponadto zaplanowano jeszcze 2 spotkania. 16 sierpnia w Ratuszu pod nazwą „Clarinetto Brillante” i kolejne w kościele św. Katarzyny.

• W wieku 103 lat zmarła najstarsza nowotarżanka śp. Władysława Augustyn.

10 SIERPNIA

• Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy pod tytułem „Kulisiewicz nieznany” zorganizowanej z zasobów Narodowego Centrum Kultury. Tadeusz Kulisiewicz żyjący w latach 1899 – 1988 to jeden z najwybitniejszych polskich grafików, autor rysunków, drzeworytów, malarz martwych natur, pejzaży i portretów. Wystawa prezentuje ponad sto prac spośród ogromnego dorobku artysty. W jego twórczości zauważyć można inspiracje Podhalem, gdzie często, aż po lata 60. ubiegłego wieku przyjeżdżał do Szlemberka wraz z żoną Barbarą.

12 SIERPNIA

• Spółdzielczy Dom Kultury w Nowym Targu zorganizował kiermasz używanej odzieży, na którym można było pozbyć się swojej garderoby, nabyć coś okazyjnie lub wymienić. Całość dochodu z tego przedsięwzięcia postanowiono przeznaczyć na rehabilitację podopiecznej Fundacji Rozszczepowe Marzenie – małej Martusi Białońskiej z Nowego Targu.

• W nowotarskim kościele św. Katarzyny zorganizowany został kolejny koncert organowy w ramach VII Letnich Koncertów Organowych. Wystąpił krakowski artysta Maciej Banek.

• Pod Turbaczem w kaplicy papieskiej na Polanie Rusnakowej już po raz 31. odbyła się doroczna msza św. zwana Tischnerowską, na którą przybyły rzesze pielgrzymów z całego Podhala. Uroczystość zorganizował nowotarski oddział Związku Podhalan. Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika podhalańskich żołnierzy wyklętych, który usytuowany został przy szlaku na Turbacz, poniżej najwyższego wierzchołka Gorców. Obelisk na kształt brzozowego krzyża pokrytego partyzancką czapką sfinansowała warszawska fundacja „Pamiętamy”, a poświęcili go księża Władysław Zązel i Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

13 SIERPNIA

• Mimo protestów Związku Podhalan, parlamentarzystów oraz Zarządu Okręgowego PiS, a zgodnie z uchwałą Rady Miasta pomnik Wł. Orkana stojący na nowotarskim Rynku przed Ratuszem został zdemontowany i gdy tylko cokół na pl. Słowackiego będzie gotowy ma zostać  tam przeniesiony.

• Na zaproszenie senatora RP prof. Stanisława Hodorowicza odwiedziła Nowy Targ Minister Rozwoju Regionalnego – Elżbieta Bieńkowska, która odpowiada w rządzie za środki unijne. Po mieście oprowadzona została przez burmistrza Marka Fryźlewicza i zapoznała się z inwestycjami dofinansowanymi przez Unię Europejską, a także planem związanym z najważniejszym przedsięwzięciem nie tylko dla miasta, ale także całego regionu, czyli z przystosowaniem nowotarskiego lotniska do ruchu pasażerskiego, odwiedziła także rezerwat Bór na Czerwonem. Obdarowana została albumem Z Nowego Targu do Kieżmarku. Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego autorstwa etnografów Stanisławy Trebuni-Staszel i Jana Olejnika ze Słowacji, który zrealizowano z tzw. małych projektów finansowanych z pieniędzy europejskich poprzez Euroregion „Tatry”. Minister Bieńkowska dostrzegając zakres prowadzonych w naszym mieście inwestycji stwierdziła, że niewiele jest samorządów, które tak aktywnie pozyskują pieniądze unijne, aby poprawić infrastrukturę i jakość życia mieszkańców.

14 SIERPNIA

• W przeddzień 92.rocznicy bitwy warszawskiej na strzelnicę im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu przybyli goście (około kilkanastu osób), wśród nich m.in. małopolskie władze LOK, przedstawiciele wojska z szefem nowotarskiego WKU płk Andrzejem Bandołą i policji z wice komendantem powiatowym Tomaszem Rajcą. O bitwie, która uratowała Polskę przed kolejną utratą niepodległości mówił sekretarz Małopolskiej Rady Olimpijskiej – Marian 0żóg. Przypomniał, że LOK to niejako spadkobierca Związku Strzeleckiego z zapisanym w statucie kontynuowaniem tradycji Związku. O Lidze i jej działalności opowiadał prezes ZSS i dyrektor biura ZW LOK – płk Marek Stasiak. Zaznaczyć należy, że strzelnica bardzo się w ostatnim czasie zmieniła i obecnie obiekt spełnia wszelkie wymagania Międzynarodowej Unii Strzeleckiej. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń.

• W Gorcach na Polanie Brożek przy Ołtarzu św. Maksymiliana  spotkali się na wspólnej modlitwie nowotarżanie i czciciele św. Maksymiliana w rocznicę jego męczeńskiej śmierci w Oświęcimiu. Mszę św. tradycyjnie koncelebrowali ks. Paweł Łukaszka i ks. Tomasz Plewa.

15 SIERPNIA

• Tegoroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczęło obchody jubileuszowe Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. Przed uroczystą mszą świętą otwarta została wystawa poświęcona uroczystościom koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej, którą przygotowali Anna i Marcin Ozorowscy. W tym dniu czczona jest także Matka Boska Zielna, więc górale przybyli na tradycyjny odpust z bukietami ziół, które zostały poświęcone. Jak zawsze od 20 lat w czasie uroczystości zaplanowano rozstrzygnięcie kolejnego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Z bogatego plonu jurorzy pod przewodnictwem Wandy Czubernat wybrali i nagrodzili najpiękniejsze wiersze. Nocą, z mównicy odczytał Krzysztof Kokot – autor wiersza pod tytułem „Pijok”, uhonorowanego wyróżnieniem w kategorii gwarowej.

16 SIERPNIA

• Na nowotarskim lodowisku zdarzyła się awaria, na szczęście szybko opanowana przez strażaków. Dziewięć zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej walczyło skutecznie z wyciekiem amoniaku z rozszczelnionego zbiornika.

• W nowotarskim Klubie „Plama” odbył się wernisaż wystawy Marii Antoniny Gut zatytułowanej „Na szkle malowane”. Z  tej okazji zaplanowano także występ zdobywców Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia – Agaty Siemaszko i Kuby Bobasa Wilka.

18 SIERPNIA

• Prezes Aeroklubu Nowy Targ zaprosił na wielkie święto wszystkich miłośników samolotów, czyli na organizowany na lotnisku w dniach 18-19 sierpnia Nowotarski Piknik Lotniczy. Atrakcji było w bród zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Zapierające dech w piersiach pokazy lotników akrobatów z grupy „Żelazny”, skoki spadochronowe, akrobacje  szybowca, a dla tych, którzy choć na chwilę chcieli się oderwać od ziemi – loty widokowe. Nowością były prezentacje balonów na ogrzane powietrze i ich starty (aeroklub rozważa utworzenie nowej sekcji szkolącej pilotów balonowych). Ponadto zorganizowano pokazy modelarstwa i mnóstwo dodatkowych atrakcji jak: występy zespołów muzyczno-wokalnych, konkursy dla dzieci i dorosłych, wieczorny pokaz mody i wiele innych. W tych dniach także rozegrano samolotowo-rajdowe mistrzostwa Polski.

19 SIERPNIA

• Małopolska Organizacja Turystyczna zaprosiła na koncert z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”, który odbył się w nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Anny. W programie zatytułowanym „W blasku barokowej trąbki” wystąpili Daniel Prajzner – organy i Tomasz Ślusarczyk – trąbka.

• Nowotarscy „Śwarni” będą reprezentowali Podhale na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Ziem Górskich w Zakopanem. Tak zdecydowało jury 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – Żywiec 2012. Spośród 19 grup wybrano trzy, które mają wystąpić w Zakopanem. Zespół „Śwarni” z programem „Rózcka – stawianie pierwszej krokwi” wystąpił w kategorii zespołów prezentujących folklor autentyczny. W Żywcu sukces odniosła także kapela „Śwarnych”, która w konkursie kapel zdobyła I miejsce.

21 SIERPNIA

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci na dwudniową atrakcyjną imprezę pod nazwą „Gdzie jest Pinokio?”. W poszukiwaniu Pinokia dzieci wyruszyły spod budynku MOK do Miasteczka Komunikacyjnego, gdzie przywitali ich aktorzy, muzycy i cyrkowcy z „Cyrku Ogniojada” i w trakcie happeningu pomogli szukać Pinokia oraz zaprosili wszystkich na wieczorny tytułowy spektakl teatralny. W programie imprezy zaplanowano wspólne muzykowanie z Trio Quatro Fromaggi, spektakl cyrkowy w dużym namiocie przy ZST, warsztaty dźwiękowe, cyrkowe, muzyczne, grę miejską i inne atrakcje. Dzieciom bardzo się podobała ta impreza.

26 SIERPNIA

• Pochodzący z Nowego Targu ksiądz Paweł Łukaszka świętował swój jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. Pierwszą mszę św. w Mieście odprawił w swojej rodzinnej parafii pod wezwaniem św. Katarzyny, a przyjęcie prymicyjne, w którym uczestniczyło ponad tysiąc gości zorganizowane zostało w miejskiej hali lodowej. Warto odnotować, że ks. Paweł był niegdyś hokeistą, bramkarzem nowotarskich „Szarotek”, grał w reprezentacji Polski, uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid w USA i Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie. Już jako kapłan wystartował w 5 meczach ligowych ze swoją drużyną Podhale. Jako wikariusz pracował w Brzeszczach, Wadowicach, następnie w Krakowie. Od października 2007 roku jest proboszczem parafii Kojszówka-Wieprzec w dekanacie Maków Podhalański. Tam odbyły się jubileuszowe uroczystości. Wśród uczestników liczną grupę stanowili nowotarżanie: przedstawiciele władz miasta, członkowie Związku Podhalan, koledzy hokeiści, którzy przybyli ze swoimi sztandarami. Od burmistrza Marka Fryźlewicza ks. Łukaszka odebrał gratulacje i Medal Pamiątkowy 660-lecia Miasta. Warto odnotować, że jest autorem książki pod tytułem Prawo łaski i łaska wolności o redemptoryście o. Bernardzie Heringu jako człowieku i teologu. Wydał ją w połowie 2012 roku.

• Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Firma Moto Serwis Adam Worwa zorganizowali wspólne obchody 50-lecia działalności i zaprosili na Rodzinny Festyn, który odbył się na terenie Miasteczka Komunikacyjnego. W programie ujęto m.in. inscenizacje historyczne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy karate, występy zespołów artystycznych, atrakcje dla dzieci. Była także możliwość skorzystania z bezpłatnej diagnostyki samochodowej w Stacji Kontroli Pojazdów przy ul. Szaflarskiej. Powstanie Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i jej półwieczna działalność zupełnie odmieniło krajobraz naszego miasta. Obecny prezes NSM Jarosław Jakobiszyn wyliczając zasoby spółdzielni na koniec 2011 roku wymienia: 84 budynki wielorodzinne obejmujące prawie 4 tysiące mieszkań, 60 lokali użytkowych, 304 garaże oraz lokale na potrzeby własne spółdzielni i Spółdzielczy Dom Kultury. W 2012 roku NSM wyróżniona została tytułem „Geparda Biznesu 2011” oraz tytułem „Dobra Spółdzielnia 2012”. Z okazji jubileuszu w SDK można było obejrzeć okolicznościową wystawę. Drugi jubilat - świętująca 50 lat tradycji rodzinna firma Worwów prowadząca obecnie nie tylko Moto Serwice, ale różnorodną działalność i zatrudniająca ok. 50 osób, znana jest z szerokiej działalności charytatywnej. Nieprzerwanie od 1998 roku organizuje wigilie dla ubogich, patronuje konkursowi na najpiękniejszy ogród w mieście, funduje puchar i na zakończenie bankiet w restauracji „Ruczaj”, prowadzi Fundację im. Adama Worwy i ma na tym polu spore osiągnięcia, a za główny cel obrała budowę hospicjum na Podhalu.

• W Łopusznej odbyły się X Mistrzostwa Podhala w zrywce drewna, które dostarczają sporo emocji uczestnikom. W rywalizacji wzięło udział 14 zawodników i ich konie. Przeciągano i przewożono drewno po torze przeszkód. Szczęśliwie sędziowie postawili wszystkim warunek – zakaz używania bata i niecenzuralnych słów. Wygrał Jan Wróbel z Nowego Targu – Kowańca i jego koń Tajfun.

• W Krakowie zakończyły się Targi Sztuki Ludowej. W ostatnim dniu Targów odbyła się promocja powiatu nowotarskiego, w czasie której m. in. wystąpił zespół „Młode Podhale” z PPWSZ.

• We Frydmanie na Jeziorze Czorsztyńskim rozegrano Regaty o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. W grupie A puchar wywalczył Szymon Urzędowski z KS Wiaterni Nowy Targ.

• W tym też dniu odbył się tradycyjny Rajd Wokół Tatr. Na trasę liczącą 210 kilometrów uczestnicy wyruszyli sprzed sklepu „Rowex” w Nowym Targu.

• Mocnym akcentem zakończyły się tegoroczne Letnie Koncerty Organowe. W kościele św. Katarzyny koncertowali miejscowi. Nowotarżanin Rafał Kilanowicz – organy, student Instytutu Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i zakopiańczyk Marcin Musiak – saksofon, który doskonali swe umiejętności w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie.

28 SIERPNIA

• Jedenastu nowotarskich nauczycieli otrzymało z rąk zastępcy burmistrza Nowego Targu – Jana Kolasy akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Po uroczystości ślubowania nowo mianowani nauczyciele dzielili się refleksjami o dotychczasowej pracy, zwłaszcza wychowaniu uczniów w obecnych warunkach społeczno-gospodarczych.

• Euroregion „Tatry” zorganizował nadzwyczajny kongres, którego głównym punktem było podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Euroregionu „Tatry” do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Ponadto Związek ET obchodził w tym roku 18 urodziny, więc przedstawiono prezentację multimedialną w „18 obrazach” dokumentującą najważniejsze momenty z historii Związku. W czasie kongresu honorowy prezes Euroregionu Wendelin Haber otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Został też ogłoszony konkurs dla najlepiej współpracujących samorządów strefy polsko-słowackiego pogranicza.

• W podziemiach nowotarskiego magistratu kręcono ostatnie ujęcia filmu pod tytułem „Wywalcz wolność, lub zgiń”. Film ma promować nową książkę Kacpra Śledzińskiego, którą przygotowuje wydawnictwo „Znak”, ma być gotowy końcem września i pokazany w naszym mieście. Zdjęcia odbywały się przy współpracy z nowotarską Grupą Rekonstrukcji Historycznych.

29 SIERPNIA

• Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora odbyło się spotkanie zainicjowane przez emerytów - strażaków, na zaproszenie których odpowiedziały stowarzyszenia policjantów i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, zasłużeni w działalności kół i stowarzyszeń seniorzy otrzymali odznaki, kwiaty i drobne upominki. O program artystyczny zadbali młodzi wokaliści ze Studium Piosenki „Septyma” z MOK oraz Kabaret „Truteń”. Impreza była nad wyraz udana i postanowiono w przyszłym roku Dzień Seniora obchodzić wspólnie przez wszystkie nowotarskie stowarzyszenia.

• W ramach jubileuszu 50-lecia NSM rozegrano VII Otwarte Mistrzostwa Nowego Targu w Streetballu pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza. Zgłosiło się 12 drużyn, a najlepsze wyniki uzyskały: „Gryzonie” (dziewczęta starsze) „Superdziewczyny” (dziewczęta młodsze), „Oklahoma mini” (chłopcy starsi) i „Suns” (chłopcy młodsi) . Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach byli: Anna Łaś, Klaudia Rudolphi, Kamil Giełczyński, Maciej Gąsiorek.

31 SIERPNIA

• Zakończył się 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i po raz ostatni zaprezentowały się na finałowym koncercie nagrodzone zespoły. Reprezentujący Podhale nowotarski zespół „Śwarni” otrzymał wyróżnienie regulaminowe – Parzenice Góralskie.


WRZESIEŃ

1 WRZEŚNIA

• Nowy Targ uczcił 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Najpierw w kościele Matki Boskiej Anielskiej odbyła się msza św. z udziałem chóru „Echo Gorczańskie” w intencji Poległych za Ojczyznę, a następnie uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Września z udziałem władz miasta, powiatu, kombatantów, pocztów sztandarowych wielu służb, organizacji, instytucji, młodzieży szkolnej, harcerzy. W programie znalazło się m.in. wystąpienie okolicznościowe wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego, Apel Poległych, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem, program muzyczny zatytułowany „Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn”. Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej „Auschwitz – Birkenau 3D” w Ratuszu autorstwa Jacka Gniewka i Michała Grzywacza. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej przy wykonaniu dokumentalnych zdjęć uzyskano niepowtarzalny efekt. Uroczystości przygotował Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z nowotarskim Urzędem Miasta.

• Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2012 - 2013 burmistrz Marek Fryźlewicz zwrócił się do uczniów, nauczycieli i pracowników nowotarskiej oświaty z najlepszymi życzeniami dobrych wyników w nauce, satysfakcji z pracy zawodowej, sukcesów w zawodach sportowych i innych formach uczniowskiej rywalizacji.

• Na trasie z Krościenka przez Lubań i Turbacz do Nowego Targu odbył się VIII Maraton Gorce. Sklasyfikowanych zostało 159 zawodników z całej Polski. Najszybciej na metę dobiegli Jan Wydra i Sabina Wydra (w kategorii zawodniczek), a najlepszym z nowotarżan okazał się Jan Knap, który przybył na metę jako 17. Najsprawniejsi uczestnicy pokonali trasę w niewiele ponad trzy godziny. Koordynatorem tej dużej sportowej imprezy był Szymon Sawicki, a bezpośrednim organizatorem KS „Gorce”.

2 WRZEŚNIA

• W pobliskim Ludźmierzu, w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyły się Dożynki Podhalańskie, w których udział wzięli także nowotarżanie. Po oficjalnych dożynkowych uroczystościach rozpoczął się festyn z licznymi atrakcjami.

• W Warszawie zakończyło się III Międzynarodowe Seminarium Karate. Jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii światowego Karate Kuokushin, główna instruktorka w Stowarzyszeniu Sportowym Karate Yokozuna, a także nowotarska radna – Ewa Pawlikowska zdała w czasie Seminarium egzamin na 4.dana. Jest pierwszą Polką posiadającą ten stopień.

3 WRZEŚNIA

• Nowy Targ po raz pierwszy był gospodarzem wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego. Uroczystość miała miejsce w nowo otwartej szkole podstawowej na osiedlu Niwa. Z tej okazji do naszego miasta przyjechały najwyższe władze małopolski z wojewodą Jerzym Millerem i marszałkiem Markiem Sową na czele. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta, następnie uczestnicy przeszli na teren szkoły, gdzie nowoczesny oraz funkcjonalny, architektonicznie dopasowany do istniejącego krajobrazu budynek Szkoły Podstawowej nr 4 został uroczyście otwarty i poświęcony. Wstęgę przecinali dostojni goście z Krakowa: kardynał Franciszek Macharski, Jerzy Miller, Marek Sowa, kurator oświaty Aleksander Palczewski wraz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i generalnym wykonawcą Bronisławem Piotrowskim. Szkołę poświęcił kardynał Macharski. Goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, małopolski kurator oświaty odczytał list Krystyny Szumilas – minister edukacji narodowej, a burmistrz i przewodniczący Rady Miasta dziękowali za zaangażowanie w budowę szkoły, przy czym burmistrz szczególnie podkreślał świetną współpracę samorządu z wykonawcą. Honory gospodyni uroczystości pełniła dyrektorka szkoły Halina Zamojska. Odnotować należy, że jest to najnowocześniejsza szkoła w naszym mieście. Do dyspozycji uczniów jest 17 sal lekcyjnych, każda wyposażona w tablicę multimedialną i projektor, sala komputerowa z 25 stanowiskami, sala językowa, biblioteka, świetlica, oraz dwie sale gimnastyczne, z których jedna – chluba szkoły - o wymiarach 20x40 gościła już finał Mistrzostw Polski w unihokeju, boisko do gry w piłkę siatkową i koszykówkę. W niedługim czasie uczniowie będą mogli także korzystać ze stołówki. Koszt budowy to ponad 25 mln złotych. Budowę hali sportowej współfinansowała Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

5 WRZEŚNIA

• Pomnik Władysława Orkana został przeniesiony z nowotarskiego Rynku na plac Słowackiego, gdzie cementowy pierwowzór dzisiejszej figury wykonanej w brązie stał od 1934 roku do czasów okupacji. Techniczną stroną przedsięwzięcia zajęli się pracownicy firmy Strabag rewitalizującej Rynek.

6 WRZEŚNIA

• Podczas XXII Sesji nowotarskiej Rady Miasta radny Andrzej Swałtek wystąpił z wnioskiem o odwołanie Michała Glonka – przewodniczącego Rady i dwóch wiceprzewodniczących Jacentego Rajskiego i Gabriela Samoleja. Przewodniczący odmówił przyjęcia, tłumacząc, że wnioski nie wpłynęły w terminie i będą rozpatrzone w czasie następnej sesji. Radny Janusz Tarnowski złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej, gdyż nie widział możliwości dalszej współpracy z władzą wykonawczą. Padło wiele oskarżeń, wywiązała się kłótnia – sesja zakończyła się w fatalnej atmosferze.

8 WRZEŚNIA

• W Brzuzem (powiat rypiński, województwo kujawsko-pomorskie) otwarta została wystawa rzeźbiarza Kazimierza Góreckiego urodzonego i wychowanego w Rypinie, który jako dorosły człowiek osiadł w Nowym Targu. Wystawa nosi tytuł „Orzeł biały – Godło Polski w rozwoju historycznym”. Artysta zaprezentował 35 płaskorzeźb i 15 rzeźb. W otwarciu wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz.

9 WRZEŚNIA

• „Młode Podhale” – zespół folklorystyczny z PPWSZ wystąpił na festynie rodzinnym w Toruniu, który zorganizowało Radio Maryja i Telewizja Trwam. Zespół zaprezentował pieśni, tańce i stroje góralskie, a także fragment wesela góralskiego.

10 WRZEŚNIA

• Do gmachu nowotarskiej uczelni zjechali przedstawiciele samorządów, instytucji, służb i organizacji, parlamentarzyści, radni wojewódzcy, reprezentanci uczelni, instytucji kulturalnych i biznesmeni z całego Podhala oraz powiatu suskiego, gdzie z marszałkiem Markiem Sową i członkiem zarządu województwa Jackiem Krupą dyskutowali o Subregionalnym Programie Rozwoju 2014-2020, a konkretnie o subregionie podhalańskim – jednym z 5, które powstają w Małopolsce. Dyskutowano o najważniejszych problemach, a m.in. modernizacji „zakopianki”, remontach dróg wojewódzkich, trasach rowerowych, narciarskich, rozwoju edukacji, dbaniu o dziedzictwo kulturalne, konieczności współpracy samorządów z biznesem i innych równie ważnych zagadnieniach. Powołane będzie 30 osobowe forum subregionu, w którym zasiądą samorządowcy, radni wojewódzcy, przedstawiciele organizacji społeczno-kulturalnych, biznesu itp. Forum decydować będzie o przyjęciu lub odrzuceniu przedstawionych do unijnego dofinansowania projektów.

11 WRZEŚNIA

• Nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił na posiady góralskie oraz promocję książki dr Jerzego Roszkowskiego: Zapomniane kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895 – 1925.

12 WRZEŚNIA

• Do Nowego Targu zjechały położne z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w dwudniowej I Małopolskiej Konferencji dla Położnych i obradować na temat „Interdyscyplinarnych aspektów zawodu położnej”.

13 WRZEŚNIA

• W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się koncert z cyklu „Wieczory czwartkowe”. Nosił tytuł „Z muzą tańca przez wieki”. Cracow Guitar Quartet – czwórka artystów gitarzystów w godzinnym występie zaprezentowała kilkanaście utworów od renesansu przez romantyzm do klimatów zza Atlantyku, aż po Libertango Piazzoli, a na bis Polkę argentyńskiego kompozytora Gabriela Gordona.

• Klub Fotograficzny działający przy Miejskim Ośrodku Kultury zaprosił na otwarcie wystawy fotografii pod tytułem „Portfolio”, na której zaprezentowano 80 zdjęć w 40 antyramach . Klub w tym roku został zarejestrowany jako członek Fotoklubu RP. Zrzesza ok. 30 osób w różnym wieku i różnych zawodów połączonych pasją fotografowania. Każdy zaprezentował na wystawie swoje najlepsze zdjęcia i stąd ciekawa ekspozycja o bardzo zróżnicowanej tematyce.

• Dotarła miła wiadomość o sukcesie Mariusza Szewczyka - mechanika z 15-letnim stażem z Moto Service Worwa w Nowym Targu, który zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mechanik Roku”. Nowotarżanin już 8 razy startował, a po raz czwarty znalazł się w gronie laureatów. W konkursie wzięło udział ponad 2 tysiące mechaników z całego kraju, do półfinału (po testach) dotarło stu, a do finału pięciu uczestników. Lepszy od Mariusza Szewczyka był tylko Andrzej Obrębski z Kędzierzyna-Koźla i on odjechał zdobytym Audi A3.

14 WRZEŚNIA

• Tradycyjnie obchodzone we wrześniu urodziny Galerii „Jatki” były świetną okazją do zaprezentowania twórczości miejscowych artystów, promowania nowych talentów, a także podsumowania minionego roku. W radosnym, urodzinowym nastroju uroczyście otwarta została wystawa, nad którą patronat honorowy objął burmistrz Marek Fryźlewicz zatytułowana 21 PREZENTACJE NOWOTARSKIE OCZKO . Były też chwile smutku i zadumy. W ostatnim czasie odeszła od nas trójka nowotarskich artystów powszechnie znanych i cenionych: Piotr Chodorowicz, Teresa Zydroń i Wacław Czubernat. Nieco później - 27 września odbył się w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej koncert OCZKO DO PRZYJACIÓŁ w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina dedykowany Galerii na 21 urodziny.

• Nowy Targ odwiedził prof. Leon Jończyk – artysta, teoretyk i historyk sztuki, który w latach 60. ubiegłego wieku mieszkał w naszym mieście i otworzył wówczas pierwszą prywatną galerię „Papilio”, a w ówczesnym Powiatowym Domu Kultury zorganizował pierwszą wystawę Edwarda Sutora, publikował też artykuły o podhalańskich artystach. Leon Jończyk ofiarował naszemu miastu grafikę „Nasz los”, która była później wykorzystana na XXI Prezentacjach w Galerii „Jatki”, a burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi podarował rzeźbę Sutora ze zbiorów własnych.

• Miło odnotować, że Łukasz Mrożek z Nowego Targu, uczeń Gimnazjum nr 1 wychowanek pracowni graficznej byłego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury zdobył II miejsce w ogólnopolskim konkursie promującym Europejski Fundusz Społeczny dla Ochrony Zdrowia.

16 WRZEŚNIA

• W Miejskiej Hali Lodowej MMKS Podhale zorganizował Festyn Hokejowy. Najpierw w kościele św. Katarzyny odprawiona została przez byłego hokeistę „Szarotek” ks. Pawła Łukaszkę msza św. na rozpoczęcie sezonu hokejowego. Potem burmistrz Marek Fryźlewicz uroczyście otworzył festyn, który rozpoczął się prezentacją drużyn MMKS, następnie rozgrywano zawody sportowe (w piłkę nożną, koszykówkę, unihokej), później były występy muzyczne (zespołów Parexcellance, Aromat naturalny) różnorodne pokazy (także mody), gry i zabawy. Pod wieczór odbył się mecz hokejowy MMKS Podhale – Naprzód Janów i na zakończenie koncert grupy The Cuts. Tak więc każdy z uczestników: od najmłodszych do seniorów mógł znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Bilety i karnety na mecze sprzedawano po promocyjnych cenach. Specjalnie na rozpoczęcie sezonu hokejowego Stanisław Apostoł skomponował i zaprezentował swoją propozycję hymnu MMKS.

• W nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny odbył się „Uroczysty wieczór wspomnień” – koncert słowno –muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.

17 WRZEŚNIA

• Uroczystości z okazji 73. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę rozpoczęły się w kościele św. Katarzyny uroczystą mszą św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Potem pod Krzyżem Katyńskim zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i powiatu, kombatanci, przedstawiciele instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych, młodzieży, którzy wysłuchali okolicznościowych wystąpień, Apelu Poległych, hymnu, Roty i złożyli pod Krzyżem Katyńskim wiązanki kwiatów.

18 WRZEŚNIA

• W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się w ramach cyklu „Wieczory Literackie” spotkanie z autorami książki„Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty - Danutą Grechutą i Jakubem Baranem.

20 WRZEŚNIA

• Po przejściu do ekipy popierającej burmistrza Marka Fryźlewicza dwóch radnych Marka Batkiewicza i Jacka Kubowicza, podczas XXIII Sesji Rady Miasta odwołano przewodniczącego Rady Michała Glonka i dwóch wiceprzewodniczących Jacentego Rajskiego i Gabriela Samoleja. Zastąpili ich: Paweł Liszka, który został przewodniczącym Rady oraz Lesław Mikołajski i Andrzej Swałtek jako wiceprzewodniczący Rady Miasta.

• W salach Muzeum Podhalańskiego w nowotarskim Ratuszu odbył się kolejny wykład Barbary Słuszkiewicz z cyklu: „Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX i XX wieku”. Prezentowane były kamienice nr 5 i nr 6 oraz ich właściciele.

• W nowotarskiej restauracji miało miejsce kolejne, już trzecie „Spotkanie przy Ruczaju”, którego bohaterką była redaktorka naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” – Beata Zalot. Znana dziennikarka, ceniona także za twórczość poetycką, prace malarskie, zwłaszcza pastele, podróżniczka i fotografka zaskoczyła tym razem efektami swojej kolejnej pasji – ceramiką. Zaprezentowała ceramiczne koty, sowy, liście, a także anioły. Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu młodych zakopiańskich artystów Zuzanny Wiercioch (śpiew) i Macieja Najbora, który akompaniował jej na gitarze.

21 WRZEŚNIA

• Z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” odbył się wykład Roberta Kowalskiego – prezesa nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego zatytułowany „Dr Władysław Mech (1894-1973) – lekarz, działacz społeczny i narodowiec”.

• Pochodzący z Nowego Targu misjonarz o. Jerzy Twaróg – rektor Polskiej Misji w Argentynie, przyjechał w rodzinne strony na urlop, którego cząstkę poświęcił najmłodszym mieszkańcom miasta. W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał się z uczniami klas III w ramach cyklu „Bajkowe biuro podróży – z nami czas się nie dłuży”. Czytał uczniom fragmenty literatury dziecięcej (także w języku hiszpańskim) opowiadał o swojej działalności misyjnej w Martin Coronado, a także o argentyńskiej kulturze i obyczajach. W następnym tygodniu spotkał się uczniami nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 5 i włączył się w akcję „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”.

22 WRZEŚNIA

• W nowotarskim Pubie „Plama” odbył się koncert dla miłośników muzyki jazzowej. Wystąpił band New Bone.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się premiera wyreżyserowanego przez Marcina Kobierskiego spektaklu „Jasne światło” – wzruszającej opowieści o życiu błogosławionej Chiary Badano – młodej Włoszki, która zmarła na raka kości i mimo wszystko do końca była promienna i podtrzymywała na duchu najbliższych. Przesłanie tego spektaklu zawarto w słowach; „Zakochani w Bogu nie umierają”.

23 WRZEŚNIA

• Minęło 50 lat od konsekracji 23 września 1962 roku kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Było to zwieńczenie okresu ponad 60 lat budowy tej neogotyckiej świątyni. Wówczas konsekracji kościoła i poświęcenia głównego ołtarza przedstawiającego ostatnią wieczerzę dokonał biskup Julian Groblicki z Krakowa. W dniach poprzedzających rocznicę odbyły się Misje parafialne, natomiast w przeddzień księża pochodzący z parafii MSPJ odprawili mszę św., a niedzielę 23 września odprawiona została msza święta jubileuszowa dziękczynna za minione 50 lat, którą koncelebrował metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz wspólnie z arcybiskupem Józefem Wesołowskim i wielka liczba księży. Wzięli w niej udział księża z całego dekanatu nowotarskiego, także pochodzący z parafii NSPJ, a posługę kapłańską pełniący w innych miejscowościach i na innych kontynentach. Na mszę jubileuszową licznie przybyli nowotarscy wierni. Materialną pamiątką jubileuszu został pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiony na placu przed kościołem. Autorzy pomnika to rzeźbiarz Marek Pajerski z Jarosławia i nowotarżanin rzeźbiarz Jacek Tętnowski. Pomnik ufundowali księża wywodzący się z tej parafii, a poświęcił w czasie uroczystości jubileuszowych ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przekazał nowotarskiej parafii relikwie – krople krwi bł. Jana Pawła II oraz kielich, który Ojciec Święty trzymał w swych dłoniach w czasie mszy św. w 2004 roku. Parafialny jubileusz uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi, chór parafialny „Echo Gorczańskie”, orkiestra dęta, uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści z Podhala, radni wojewódzcy i władze miasta i regionu. Historię parafii przypomniał Stanisław Mertens – nauczyciel historii, którego książka na ten temat została wydana z okazji jubileuszu. Można w niej znaleźć interesujące dane. W parafialnej świątyni w ciągu minionych 50 lat zawarto 6515 małżeństw, udzielono ponad 21000 chrztów. Tu było też dużo (kilkadziesiąt) powołań kapłańskich i zakonnych. Parafię wielokrotnie wizytowali biskupi krakowscy, odwiedzili także prymasi kardynał Stefan Wyszyński i kardynał Józef Glemp.

24 WRZEŚNIA

• Krakowski oddział IPN przyznał pośmiertnie zmarłemu w ubiegłym roku Władysławowi Skalskiemu nagrodę „Świadek Historii”. Nagrodę za osiągnięcia w upamiętnianiu najnowszej historii Polski odebrała z rąk Marka Lasoty – dyrektora krakowskiego IPN, Maria Skalska – wdowa po Władysławie Skalskim pośle na Sejm „kontraktowy” RP z ramienia „Solidarności”, badaczu historii Podhala po 1945 roku, autorze licznych publikacji.

25 WRZEŚNIA

• Z przykrością należy odnotować, że nieznani (miejmy nadzieję do czasu) sprawcy skradli z obeliska na rondzie im. Jana Pawła II tablicę z herbem papieskim oraz płaskorzeźbę św. Katarzyny Aleksandryjskiej patronki Nowego Targu.

26 WRZEŚNIA

• Monografia nowotarskiej Ochotniczej Straży Pożarnej pod tytułem Pod patronatem św. Floriana wydana z okazji 130-lecia nowotarskiej OSP została wyróżniona na Małopolskim Przeglądzie Kronik i Monografii Strażackich zorganizowanym w Alwerni pod nazwą „Historia zaklęta w kronikach”. Została także zakwalifikowana do kolejnego już krajowego etapu konkursu. Książka wydana nakładem Burmistrza Miasta Nowego Targu, napisana została przez pracowników Urzędu Miasta Bogusława Giełczyńskiego – naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Marcina Jagłę – naczelnika Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji, którzy są także strażakami- ochotnikami. Autorzy otrzymali z rąk Teresy Tiszbierek – wiceprzewodniczącej Zarządu Głównego OSP RP, pamiątkowe dyplomy i aparat fotograficzny (do dalszego prowadzenia prac dokumentacyjnych).

27 WRZEŚNIA

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił do Ratusza na wystawę zatytułowaną „Kulturalna oferta Nowego Targu w okresie międzywojennym”. Przewidziano także program artystyczny z piosenką z okresu międzywojennego, w którym wystąpili: Dobromiła Lebiecka-Brynkus – śpiew, Marek Brynkus – gitara i Jakub „Bobas” Wilk – kontrabas.

• Na scenie MOK wystawiono spektakl wg Macieja Kowalewskiego w adaptacji i reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, zatytułowany „Miss HIV” przygotowany przez młodzieżową grupę teatralną „O szesnastej”. Było to zarazem pożegnanie Juliusza Chrząstowskiego – aktora Teatru Starego, który od lat angażował się w przedsięwzięcia kulturalne, głównie teatralne w naszym mieście – prowadził grupę młodzieżową i teatr dorosłych.

29 WRZEŚNIA

• W Gajówce Mikołaja w okolicach Łopusznej Gorczański Park Narodowy zorganizował spotkanie z twórczością nowotarskiej poetki – Wandy Szado-Kudasik.

30 WRZEŚNIA

• Teatralna Scena Dorosłych działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego zaprezentowała na scenie MOK PRZEDSTAWIENIE HAMLETA WE WSI GŁUCHA DOLNA.

• Nasze miasto promowało się w Zgierzu, głównie za sprawą rzemieślników i zespołów regionalnych. W programie było wspólne śpiewanie, tańce, opowieści góralskie, konkursy wiedzy o Podhalu, wernisaż wystawy pokonkursowej „Krajobraz Gorski 2012”, prezentacje ludowego rzemiosła, podhalańskiej sztuki kulinarnej oraz folkloru.

• W Ratuszu miał miejsce XLI Salon Poezji z programem zatytułowanym „Ocalić od zapomnienia”. Spektakl na kanwie piosenek Marka Grechuty przygotowali Agata i Krzysztof Kaczmarkowie z łódzkiego teatru „Zwierciadło”.


PAŹDZIERNIK

2 PAŹDZIERNIKA

• Rozpoczął się Światowy Tydzień Zwierząt obchodzony także w naszym mieście. Ciekawy program zwłaszcza dla młodych nowotarżan przygotował Miejski Ośrodek Kultury, m.in. spotkanie z treserami psów, prelekcję na temat zwierząt żyjących w Gorczańskim Parku Narodowym zatytułowaną „Opowieść o mieszkańcach gorczańskiej puszczy”, zakończenie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod nazwą „Przyjaciele zwierząt 2012” zorganizowanego dla uczniów klas I – III szkół podstawowych całego Podhala. Warunkiem udziału w konkursie było zakupienie miski. Organizatorzy przekazali je następnie do schroniska na Kokoszkowie. Konkurs, na który w sumie napłynęło około 500 prac wygrał Patryk Sulka z nowotarskiej „4”. Obchody zakończyły się w sobotę - dniu otwartego schroniska. Można było adoptować pieska i skorzystać z konsultacji weterynaryjnej. W godzinach popołudniowych przy kościele NSPJ odprawione zostało nabożeństwo z okazji rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu, w czasie którego poświęcono psy, koty, chomiki, świnki morskie i innych „braci mniejszych” przyprowadzonych przez uczestników.

• W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się uroczysta promocja książki autorstwa Stanisława Mertensa wydanej z okazji 50-lecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu - Parafia NSPJ w Nowym Targu – zarys minionych 50 lat (1962 – 2012). Autor – absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 2 przez lata zbierał materiały, dokumenty, wycinki z gazet, zdjęcia, korzystał z archiwów kościelnych i pisał opowieść o historii nowotarskiej świątyni, aż naszedł właściwy moment na jej wydanie. Publikacja przedstawia ludzi związanych z budową kościoła, omawia powstanie parafii i jej historię, ważne dokonania, życie religijne wiernych, zawiera także kalendarium najważniejszych wydarzeń. Słowo wstępne napisał ks. prałat Andrzej Fryźlewicz. Uroczystość prowadził Marcin Jagła, a uświetnił swoim występem chór „Echo Gorczańskie”.

• Na konferencji prasowej burmistrz Marek Fryźlewicz poinformował, że Nowy Targ zajął w rankingu małopolskich gmin przeprowadzonym przez MISTiA w Krakowie 12 miejsce (w ubiegłym roku 16) W pierwszej dwudziestce z Podhala znalazły się jeszcze tylko Szczawnica i Zakopane. O sukcesie zdecydowały dobre wyniki przede wszystkim w następujących obszarach: dochody własne gminy na 1 mieszkańca, wydatki inwestycyjne, pozyskane środki europejskie, czytelnictwo,,testy szóstoklasistów i gimnazjalistów.

• Zakończone zostały rozgrywki piłki na trawie zorganizowane przez TKKF Gorce Nowy Targ. Nowotarska Liga Piłki rozgrywana jest w trzech ligach, a pucharowe miejsca w poszczególnych zdobyły drużyny: Gazda, Ememkaes, Miks 40. Puchary, medale i dyplomy wręczył zwycięzcom burmistrz Marek Fryźlewicz.

• Przy Hali „Gorce” zakończyły się zawody w ramach Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Rozgrywki odbywały się na szczeblu I, II i III ligi.

3 PAŹDZIERNIKA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy malarstwa Wandy Sułkońskiej zatytułowanej „Ręka Motyla”.

5 PAŹDZIERNIKA

• W murach nowotarskiej uczelni chór „Gorce” pod dyrekcja Janiny Glińskiej odśpiewał „Gaudeamus” rozpoczynając inaugurację nowego roku akademickiego 2012/2013 już z nowym rektorem dr.hab. Iwonem Grysem, prof. PPWSZ.  Dotychczasowy rektor – senator prof. Stanisław Hodorowicz przekazał swemu następcy insygnia rektorskie: łańcuch, pierścień i buławę rektorską. Nowy rektor zapowiedział starania o podniesienie rangi naukowej uczelni czyli wprowadzenie studiów magisterskich i przekształcenie „Wyższej Podhalańskiej” w Akademię Podhalańską. Prelegent obszernie przypomniał dokonania swego poprzednika - prof. Stanisława Hodorowicza, a senat uczelni w uznaniu zasług obdarował go tytułem „Zasłużony dla PPWSZ”. Potem nastąpiła immatrykulacja, wystąpił zespół folklorystyczny „Młode Podhale”, a uroczystość zakończył wykład inauguracyjny ks. prof. Tadeusza Biesagi „Choroba – krytyczny moment w relacjach Bóg – Człowiek”. Nowy rok akademicki rozpoczęli wspólnie ze studentami PPWSZ słuchacze nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

• W nowotarskim magistracie odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych. Konsultowano projekt programu współpracy samorządu z tzw. „Trzecim sektorem” w przyszłym roku oraz szkolenia dotyczące rozliczania pozyskanych pieniędzy.

• Młodzież z Gimnazjum nr 1 włączyła się do ogólnopolskiej akcji wspieranie hospicjów, a koordynowanej przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Uczniowie zasadzili żonkile na „Polu Nadziei” między budynkiem szkoły, a kościołem św. Katarzyny. Kiedy żonkile zakwitną zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. prof. Józefa Tischnera.

• W siedzibie Euroregionu „Tatry” wybitny nowotarżanin – Jan Kanty Pawluśkiewicz, świętował swoje 70. urodziny. Najpierw wyświetlono film z pokazu multimedialnego zatytułowanego „Ściany” w 3D, który odbył się na frontonie Teatru Starego w Krakowie. Potem Jubilat wkroczył w asyście smukłych modelek, które przybrała w kolorowe stroje nowotarska projektantka Aneta Larysa Knap i zasiadł na tronie, aby dłuższy czas zbierać hołdy, gratulacje, serdeczne urodzinowe życzenia i prezenty. Euroregion nadał mu tytuł Osobowości Euroregionu „Tatry” i wręczył za zasługi statuetkę, burmistrz Marek Fryźlewicz w imieniu władz miasta podarował duży obraz przedstawiający nowotarski Rynek autorstwa Marcina Stawickiego, Michał Borzęcki w imieniu kolegów obdarował go obrazem z wizerunkiem słynnej nowotarskiej karczmy, a Barbara Słuszkiewicz, była szefowa nowotarskiego Archiwum Państwowego, która pisze książkę o kamieniczkach przy nowotarskim Rynku i ich niegdysiejszych właścicielach, podarowała ksero dokumentu dotyczącego przodków artysty, którzy w XIX wieku posiadali jedną z omawianych rynkowych kamieniczek. Następnie Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprosił wszystkich do sali obok, na otwarcie wystawy zatytułowanej „Nowy Targ – Kieżmark. Belle Art. – Żel Art.”,, gdzie można było podziwiać surrealistyczne, barwne i wesołe światy, a szczególnie Tryptyk Nowotarski i równie baśniowy Tryptyk Kieżmarski, który powstał po pobycie artysty w spiskim miasteczku i udziale w Festiwalu Siedmiu Kultur.

6 PAŹDZIERNIKA

• W restauracji „Ruczaj” Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała kolejny punkt programu obchodów 50-lecia swej działalności – spotkanie, które było okazją do podziękowań instytucjom współpracującym, władzom, członkom i pracownikom Spółdzielni za dotychczasową działalność.

• W XII Memoriale im. Franciszka Dworskiego rozegranym na nowotarskiej strzelnicy jego imienia zwycięstwo odniosła drużyna LOK z Krempach. Reprezentanci nowotarskiego Urzędu zajęli czwarte miejsce. Indywidualnie najlepszy okazał się Mariusz Foryt – informatyk z Urzędu Miasta.

7 PAŹDZIERNIKA

• W pierwszą niedzielę października zorganizowano obchody 5-lecia działającego w szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Intercard”, które zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Serca. Wykłady i badania (bezpłatne) odbyły się w sali konferencyjnej. Warto dodać, że z inicjatywy grupy „Carint” powstał Klub Pacjenta, który zrzesza około 200 osób, korzystających z wykładów, zajęć i konsultacji.

• Pani Franciszka Iwanicka – emerytowana urzędniczka PPRN i Starostwa w Nowym Targu ukończyła 100 lat. Jubilatka swoje setne urodziny obchodziła w Krakowie gdzie obecnie mieszka, najpierw w kościele św. Floriana uczestnicząc we mszy świętej, a później w Domu Kultury Kolejarza, gdzie zebrali się członkowie licznej rodziny, przyjaciele i sąsiedzi. Na urodzinach był także burmistrz Marek Fryźlewicz, który w imieniu władz i obecnych urzędników złożył serdeczne życzenia, podarował statuetkę św. Katarzyny – patronki Miasta, a także odczytał listy gratulacyjne od premiera Donalda Tuska i wojewody małopolskiego Jerzego Millera. Z tradycyjnego tortu świeczki zdmuchnęły prawnuki i wraz z całą muzykalną rodziną odśpiewali „200 lat”. Mocno wzruszona jubilatka podziękowała wszystkim świętującym jej urodziny i życzyła, aby się razem z nią radowali. Ciekawostką jest fakt długowieczności rodzeństwa . Siostra jubilatki przeżyła 103 lata, a mieszkający pod Wrocławiem brat ma 95 lat.

• Delegacja członków nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w strojach góralskich reprezentowała swoje stowarzyszenie a także nasze miasto na Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Akademickiego 2012/2013 UTW w Gliwicach. Delegacja spotkała się tam z eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem, któremu wręczyła książkę Kulinarna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku.

• Z uwagi na trwające przygotowania do planowanej modernizacji i rozbudowy nowotarskiego lotniska przedstawiciele władz samorządowych Małopolski, Aeroklubów Polskiego i Nowotarskiego na początku października odbyli podróż. Jej celem było poznanie funkcjonowania małych lotnisk regionalnych, które łączą obsługę niewielkiego ruchu pasażerskiego z działalnością aeroklubów. Wybrano Lugano (przy granicy włosko szwajcarskiej) i AOSTA (południowa strona Alp). Obydwa powstały na bazie lotnisk aeroklubowych. Nasze miasto reprezentowali zastępca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski i prezes Aeroklubu Nowy Targ – Paweł Kos.

10 PAŹDZIERNIKA

• Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego rozpoczęły się w Nowym Targu od projekcji filmu „Piękny umysł” reż. Rona Howarda opartego na biografii matematyka Johna Nasha, laureata Nagrody Nobla chorego na schizofrenię. W siedzibie Euroregionu „Tatry” można było posłuchać wykładu zatytułowanego „Różne oblicza depresji” , który wygłosił Maciej Jachymiak – lekarz psychiatra. Także w tym dniu otwarty został w Centrum Medycznym „Da Vinci” przy ul. Szpitalnej - Zespół Leczenia Środowiskowego. Tym samym forma leczenia najciężej chorych w miejscu ich zamieszkania przez zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i pracownika socjalnego stała się dostępna dla pacjentów z miasta i Podhala. Ponadto był to dzień otwarty w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy „Promyk”, w Galerii „Plama” otwarto wystawę twórczości artystycznej Beaty Kołaciak, dla której jak sama mówi, malowanie jest terapią, odbył się także pokaz filmów Wojciecha Jachymiaka o niepełnosprawnych.

11 PAŹDZIERNIKA

• Szkoła Podstawowa nr 5 po raz siódmy zorganizowała Rajd Papieski. Uczestniczyło w nim prawie 90 osób. Rajd rozpoczął się przed kościołem NSPJ. Uczestnicy pojechali najpierw do kościoła pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, potem pod pomnik na nowotarskim lotnisku, gdzie wysłuchali fragmentu homilii papieskiej i ruszyli dalej przez Bór i Szaflary na nabożeństwo do Ludźmierza.

• Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie Międzynarodowej Wystawy Rysunku Satyrycznego zatytułowanej „Kichanie Mózgu – od kalokagatii do hipochondrii i z powrotem”. Ekspozycja zawierała rysunki z różnych stron świata, różnorodne, zaskakujące pomysłami i skrótem myślowym. Trafiła do Nowego Targu ze słowackiego Preszowa. Wernisażowi towarzyszył koncert tria muzycznego.

11 – 12 PAŹDZIERNIKA

• Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego i nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprosili na uroczyste obchody 100-lecia Bursy Gimnazjalnej oraz 20-lecie wznowienia działalności Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Rola Bursy Gimnazjalnej w procesie edukacyjnym i wychowawczym na tle rozwoju szkolnictwa średniego na ziemiach polskich w XIX i pierwszej połowie XX wieku”. Z wykładami przyjechali pracownicy uniwersytetów Jagiellońskiego, Rzeszowskiego, historycy z Limanowej, Tarnowa oraz miejscowi – Robert Kowalski, który mówił o powstaniu i działalności nowotarskiej bursy do roku 1914 i Jacek Waksmundzki (opowiadał o jej wychowankach walczących o niepodległość). Nie zabrakło mszy św. w intencji dr. Jana Bednarskiego oraz złożenia kwiatów na jego grobie. Kulminacja obchodów przypadła na drugi dzień. Do auli I LO przybyli nauczyciele, władze powiatowe i miejskie, radni, członkowie PTH i wielu zaproszonych gości. Był to czas okolicznościowych przemówień i podziękowań, które rozpoczęła Maria Kopeć – dyrektorka I LO i Danuta Hajnos – przewodnicząca TBG, odczytano też list gratulacyjny marszałka Małopolski. Dzieje reaktywowanego Towarzystwa przedstawił w multimedialnej prezentacji dyrektor Jerzy Kolaska, a potem przyszła pora na słowno-muzyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów liceum pod tytułem „Dwa w jednym”. Historia Bursy po góralsku. Następnie uroczystości jubileuszowe przeniosły się z auli do bursy gdzie otwarto drugą część wystawy historycznej „Z dziejów Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii”. Obchody zakończyło Spotkanie po latach… wychowanków bursy i internatu oraz działaczy TBG.

• W Galerii „Jatki” odbyła się w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia” bardzo interesująca prezentacja multimedialna pod tytułem „Rzeźby świetlne”. Autorami byli znany nowotarski artysta Jerzy Olbrychtowicz i jego córka Marysia Olbrychtowicz – studentka Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Niezwykły projekt artystyczny łączył efekty świetlne, kolorystyczne i przestrzenne z muzyką elektro-akustyczną. Jak się okazało artysta eksperymentował z powodzeniem w zakresie uzyskania trójwymiarowych efektów w czasie pobytu w USA, kiedy to jeszcze technika 3D i hologramy nie były powszechnie znane, ani wykorzystywane w sztuce. Wtedy też współpracował z brazylijską kompozytorką Joce de Oliviera i jej muzyka zabrzmiała w Galerii w czasie niezwykłego spektaklu.

• W nowotarskiej uczelni dla słuchaczy Uniwersytety Trzeciego Wieku odbył się wykład dr Anny Mlekodaj „Góralski humor ks. prof. Józefa Tischnera”.

• Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania uhonorowana zastała nauczycielka Romualda Prośniak, prezes powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu. Otrzymała go z rąk kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego w czasie uroczystości, która odbyła się w Kolegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

14 PAŹDZIERNIKA

• Tegoroczne obchody XII Dnia Papieskiego odbyły się pod hasłem „Jan Paweł II Papież Rodzinny”. W naszym mieście obchody zaplanowano w dniach 14, 16, 22 i 28 października. Program obejmował m.in. uroczyste msze św. (w kościele NSPJ z udziałem chóru „Echo Gorczańskie”) nieszpory przy obelisku Jana Pawła II na lotnisku, koncert muzyki religijnej w wykonaniu Chóru Akademickiego „Organum”, w kościele na Niwie, odpust parafialny ku czci bł. Jana Pawła II połączony z poświęceniem Drogi Krzyżowej wykonanej wewnątrz kościoła.

• W ramach partnerstwa naszego miasta z miastem niemieckim Radevormwald oraz jubileuszu 50-lecia konsekracji kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się koncert organowy, na który zaprosili do kościoła proboszcz ks. prałat Stanisław Strojek i burmistrz Marek Fryźlewicz.

• Pracownicy nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizowali w MOK festyn dla dzieci i rodziców pod hasłem „Stop przemocy”. „Reagujmy na przemoc, uczmy życia bez niej” – apelowała Barbara Paluch – dyrektorka OPS w Nowym Targu. Pod jej kierownictwem Ośrodek realizuje zaplanowane na lata 2010-2012 działania w zakresie profilaktyki, edukacji i bezpośredniego wsparcia osób jej dotyczących m.in. utworzono już punkt informacji i wsparcia, w którym dyżurują specjaliści; prawnik, psycholog i terapeuta. Ponadto w nowotarskich szkołach przeprowadzono spotkania z policjantami poświęcone agresji w różnych środowiskach i sytuacjach, a w kilku także warsztaty dla rodziców pod nazwą „Bicie jest głupie”.

• W Krakowskim Salonie Poezji Anny Dymnej gościła znana i ceniona dziennikarka, redaktorka naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” i zarazem poetka – Beata Zalot. W trakcie „Salonu rekomendacji mistrzowskich” pod tytułem „Przezroczystość” jej poezję rekomendował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a czytały krakowskie aktorki Małgorzata Gałkowska i Katarzyna Tlałka. Oprawę muzyczna spotkania zapewnił Cracow Clarinet Quartet.

15 PAŹDZIERNIKA

• W nowotarskim Gimnazjum nr 1 z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele władz miasta i resortu edukacji spotkali się z dyrektorami i nauczycielami nowotarskich szkół, a burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył wyróżniającym się pedagogom kwiaty i nagrody (otrzymało je 37 dyrektorów i nauczycieli placówek prowadzonych przez miasto). Po części oficjalnej gimnazjaliści zaprezentowali humorystyczny program „Każdy ma prawo marzyć inaczej”. Warto nadmienić, że nieco wcześniej burmistrz Nowego Targu zwrócił się do wszystkich dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty, a także uczniów i rodziców z serdecznymi życzeniami zdrowia, pogody ducha, wspaniałych sukcesów i osiągnięć, a także wyrazami uznania za pracę na rzecz nowotarskiej oświaty.

• Młodzież Zespołu Szkół nr 3 wraz z czterema szkołami z Włoch, Francji, Niemiec i Turcji uczestniczy w unijnym programie Comenius pn. „Kultura ponad granicami”. Młodzież za temat spotkania w Nowym Targu wybrała święta państwowe i religijne. Efektem współpracy w tym zakresie była wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury – barwna, ciekawa udokumentowana fotoreportażami. Kolejne spotkanie młodych odbędzie się w Stambule w przyszłym roku.

16 PAŹDZIERNIKA

• Słuchacze nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu zatytułowanym „Mądry Senior”. Było to spotkanie z Ewą Barczuk-Kałat – rzecznikiem praw konsumenta w Starostwie Nowotarskim . Kolejne spotkanie z tego cyklu zatytułowane „Bezpieczny Senior” z prokuratorem Józefem Palenikiem zaplanowano na 26 października.

• Uczniowie nowotarskich szkół w ramach jesiennej akcji „Sprzątanie świata” pozbierali śmieci głównie z zanieczyszczonych miejsc w centrum miasta (z ulic, placów, skwerów) i zebrali 43 tony. Fatalne świadectwo! Śmieci trafiły do sortowni odpadów komunalnych, a za ich utylizację zapłacił MZGZiR.

• Kazimierz Tischner i Stanisława Trebunia-Staszel zostali laureatami nagrody „Ars Quaerendi” przyznawanej od 5 lat za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji kultury przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Nasi laureaci zostali nagrodzeni podwójnie – za wspólny projekt Spotkania Teatralne „Na Tischnerowską Nutę” oraz indywidualną działalność.

17 LISTOPADA

• Z okazji Święta Edukacji Narodowej burmistrz Marek Fryźlewicz złożył życzenia emerytowanym nauczycielom podczas spotkania zorganizowanego przez sekcję Emerytów i Rencistów przy zarządzie powiatowym  Związku Nauczycielstwa Polskiego.

18 PAŹDZIERNIKA

• W gmachu Muzeum Podhalańskiego odbył się wykład Barbary Słuszkiewicz z cyklu „Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX i XX wieku”., tym razem prelegentka poświęcił uwagę kamienicy nr 8 i 9.

20 PAŹDZIERNIKA

• W Krośnie odbył się Ogólnopolski Turniej Karate Kuokushin. Wzięło w nim udział ponad 180 zawodników z 21 Klubów Karate z różnych stron Polski. Wśród nich pojawiło się 10 reprezentantów nowotarskiego klubu Yokozuna. Sędzią głównym zawodów była Ewa Pawlikowska 4 dan z Nowego Targu. Z nowotarskich zawodników najlepiej spisała się Patrycja Nykaza, która w swojej kategorii była bezkonkurencyjna i zdobyła I miejsce. Pozostali także wykazali wielką chęć walki i uzyskali dobre wyniki.

21 PAŹDZIERNIKA

• W nowotarskim Ratuszu w czasie XLII Salonu Poezji Juliusz Chrząstowski – krakowski aktor, współpracujący długie lata z Miejskim Ośrodkiem Kultury – czytał poezje niepoważną . Spotkanie nosiło tytuł „Historia Żurka, co żuł kawałki sznurka…”. Była to również okazja do podziękowania aktorowi za prawie siedmioletnią współpracę kulturalną z naszym miastem. Popularnemu w mieście „Julowi” burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył medal Pamiątkowy 660-lecia Nowego Targu i najnowsze wydanie „Almanachu Nowotarskiego”.

• Niedzielne popołudnie w nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury poświęcono kampanii pod hasłem „Zdrowe piersi – zdrowe życie”. Akcję zorganizowały Podhalańskie Amazonki. Była możliwość skorzystania z badań, porad specjalistów, nauki samobadania, rozdawano broszury, ulotki informacyjne i instruktażowe.

22 PAŹDZIERNIKA

• W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji 50-lecia tej parafii mszę św. odprawił abp Stanisław Nowak z Częstochowy, a po mszy spotkał się z przedstawicielami władz miasta.

• Na nowotarskim cmentarzu pożegnaliśmy Józefa Borowicza „Filipa” – żołnierza Armii Krajowej i zasłużonego handlowca.

23 PAŹDZIERNIKA

• W wypadku drogowym w pobliskim Ostrowsku zginął Andrzej Stoch – regionalista, znany na całym Podhalu konferansjer, instruktor tańca góralskiego, założyciel i kierownik uczelnianego zespołu folklorystycznego „Młode Podhale”. Pogrzeb odbył się 27 października. W ostatniej drodze towarzyszyły mu setki mieszkańców miasta i Podhala. W kościele wzruszające, żałobne pożegnanie wygłosiła dr Stanisława Trebunia-Staszel, a senator RP prof. Stanisław Hodorowicz, pożegnał go w imieniu miasta, uczelni jak i zbójnickiej braci.

• W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w uczelnianej auli wystawiono spektakl teatralno-filmowy pod tytułem „Brat naszego Boga” na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Inscenizacja dramatu człowieka o dwóch powołaniach jednocześnie łączyła sceniczne występy z sekwencjami filmowymi nakręconymi w Opactwie Tynieckim. W roli głównej wystąpił Maciej Jackowski. Reżyser Artur Dziurman wykorzystał w sztuce współczesną muzykę, a niezwykłe jest to, iż obsadził 15 ról aktorami niewidomymi i niedowidzącymi.

• Warto odnotować, że ponad 100 osób niewidzących i niedowidzących zamieszkałych na terenie powiatu nowotarskiego wzięło niedawno udział w obchodach Dnia Białej Laski. Spotkanie poprzedzone mszą św. w kościele św. Jadwigi Królowej odbyło się w restauracji „Ruczaj”. Przybyli na nie przedstawiciele z kół w Wieliczce, Nowym Sączu, Rabce i Bochni oraz szefowa małopolskiego związku – Barbara Mirochna. Spotkanie uatrakcyjnił zabawny program artystyczny w wykonaniu grupy teatralnej „Maruszynianki” z Maruszyny.

• W nowotarskim Zespole Szkół Rolniczych, jak w ubiegłych latach, zorganizowano „Święto chleba”, chleba pieczonego na zakwasie. Poszczególne klasy zaprezentowały swoje wypieki, odbyła się degustacja, a na najlepszych piekarzy czekały nagrody.

• Około 60 osób wzięło udział w zorganizowanej po raz ostatni Szkole Trzeźwych Kierowców przez Urząd Miasta dla kursantów na prawo jazdy. Można mieć nadzieję, że opornych na prośby i pouczenia przekonały ćwiczenia w alkogoglach (zaburzających widzenie jak po określonej dawce alkoholu).

• W nowotarskim Skate Parku po raz czwarty zorganizowano zawody deskorolkowe SkateJam. Spośród 30 startujących najlepiej wypadł Jan Zborowski z Nowego Targu, drugi był Maciej Jakobszy z Krakowa, a trzeci Maciej Rzankowski z Zakopanego. Skate Park – wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta i Spółdzielni Mieszkaniowej na co dzień świetnie służy miłośnikom wrotek i deskorolek.

23 – 24 PAŹDZIERNIKA

• Z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyła się dwudniowa sesja naukowa zatytułowana „Maryja w wierze kościoła i życiu narodu”. Główny odczyt „Religijne i historyczne znaczenie koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 roku” wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Prelegentami byli także pracownicy naukowi: Urszula Janicka-Krzywda, Stanisława Trebunia-Staszel, Anna Mlekodaj. Wśród tematów nie zabrakło odniesień do rodzimej kultury. Dyskusję na temat „Matka Boska Ludźmierska w kulturze Podhala” poprowadził burmistrz Marek Fryźlewicz. Organizatorami konferencji było Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, PPWSZ w Nowym Targu, przy współudziale Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

24 PAŹDZIERNIKA

• Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz zaprosili do sali obrad Urzędu Miejskiego na promocję kolejnego już 16 numeru „Almanachu Nowotarskiego”. Jest obszerny, zawiera ponad 500 stron, swoje teksty zamieściło w nim aż 37 autorów. Ci, którzy zdążyli już się z nim zapoznać uznali, że opublikowane w nim artykuły są ciekawe, odważne i warto zapoznać się z całością. Najpierw licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć projekcję pierwszego wydania wiadomości NTVk, która w tym roku obchodzi 20-lecie działalności. Tekst na temat jubilatki zawarty jest w Almanachu. Promocję uświetnił występ także jubilata - Chóru „Gorce”, który właśnie obchodzi 60-lecie swej działalności.

• Pochodzący z Nowego Targu Jacek Sowa – dziennikarz, autor kilku książek jest nowym rzecznikiem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wcześniej działał w komisji ds. mediów PZPN, a od niedawna nadzoruje także redakcję strony internetowej.

25 PAŹDZIERNIKA

• W naszym mieście powstał nowy punkt przedszkolny „Beniaminek”, który mieści się przy ul. Ustronie, a prowadzony jest przez Katarzynę Pierzgę. Od listopada dołączył do sieci niepublicznych placówek oświatowych i będzie zajmował się opieką i wychowaniem przedszkolnym dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

• W nowotarskiej sortowni śmieci wybuchł pożar, którego przyczyną było zwarcie w rozdzielni elektrycznej na parterze. Pożar gaszono przez 4 godziny. W akcji uczestniczyło 45 strażaków z 12 samochodami z miasta i powiatu. Straty wyniosły około 300 tysięcy zł.

• W ramach „Wieczorów Czwartkowych” organizowanych w nowotarskiej Szkole Muzycznej i wspieranych przez burmistrza Marka Fryźlewicza odbył się koncert w wykonaniu duetu skrzypcowego „Duo Sonore” oraz krakowskiego pianisty Pawła Kubicy. Muzycy na tę okazję wybrali dzieła z epoki romantyzmu i zaprezentowali repertuar przeznaczony na trio – dwoje skrzypiec i fortepian. Romantyczne „Concertante a tre” zachwyciło nowotarskich melomanów.

27 PAŹDZIERNIKA

• Nowotarscy melomani otrzymali wspaniały prezent. W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce koncert z cyklu: „Jeszcze Polska Muzyka” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Czubaszka. Muzycy zaprezentowali najbardziej wartościowe, a zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku. Nowotarska publiczność podziwiała kompozycje Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i kunszt młodych wykonawców, których gorąco oklaskiwała.

• Nowotarżanin Maciej Koźlakowski wziął udział w programie „Masterchef” i dzięki temu w niedzielne wieczory fani tego programu mogli go oglądać w różnych konkurencjach kulinarnych. Przy okazji promocję na antenie TVN ma również Nowy Targ. Na razie zakwalifikował się do finałowej czternastki, co już jest dużym sukcesem.

• Inny nowotarżanin 23-letni Dawid Bryniarski, którego żywiołem jest taniec wystąpił w telewizyjnym show „Mam talent” – dostał się do półfinału.

28 PAŹDZIERNIKA

• W nowotarskiej parafii im. bł. Jana Pawła II odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył ks. kardynał Franciszek Macharski. W czasie mszy św. poświęcona została nowa Droga Krzyżowa wykonana w formie płaskorzeźb przez artystę Piotra Długopolskiego.

30 PAŹDZIERNIKA

• W Nowym Targu prawie 44 tony makulatury i 2366 kg opakowań aluminiowych zebrały przedszkolaki, dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjaliści w dorocznych konkursach recyklingowych. To dużo, dużo więcej niż w roku ubiegłym. W sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się podsumowanie konkursów oraz wręczenie nagród i wyróżnień placówkom oświatowym biorącym w nich udział. Oprócz nagród rzeczowych wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy wykonane z materiałów ekologicznych. W ręczył je zastępca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski. Program artystyczny na tę okazję przygotowało Przedszkole nr 4. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych nowotarskich przedszkolaków, której tematem była jesień.


LISTOPAD

1 LISTOPADA

Po raz trzynasty u bram nowotarskiego cmentarza stanęli kwestujący na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Każdorazowa zbiórka pozwala odnowić część najcenniejszych, a zapomnianych, pozbawionych  już swoich opiekunów mogił i przywrócić je do dawnej świetności. Dzięki hojności nowotarżan tym razem uzbierano 22 284,34 zł. Suma ta pozwali na renowację kolejnych wybranych, zabytkowych nagrobków.

3 LISTOPADA

• W nowotarskiej karczmie „Hanka” Auto-Moto-Klub Nowy Targ podsumował mijający rok i udekorował najlepszych zawodników. Dyplomy i puchary wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. AMK poszczycić się może Klubowym Mistrzostwem Polski, pierwszym i drugim miejscem w kategorii indywidualnej w Mistrzostwach Polski Trial 2012 w kwalifikacji generalnej, czołowymi miejscami młodzików i wieloma medalami zdobytymi w mistrzostwach i Pucharze Polski. Auto-Moto-Klub to jedno z najstarszych nowotarskich stowarzyszeń, reprezentujące drugą, obok hokeja na lodzie, ulubioną przez nowotarżan dyscyplinę sportową. Prezesem AMK jest Mieczysław Batkiewicz.

• W mieście zakończył się trwający od dłuższego czasu remont parku. Niecierpliwi nowotarżanie, nie czekając na oficjalne otwarcie, pospieszyli oglądać zrewitalizowany park i zainstalowane atrakcje, a jest ich sporo. Wielki plac zabaw, przestronne alejki, nowe ławki, lampy, pierwsza na Podhalu siłownia pod gołym niebem, tartanowa bieżnia, stoły pingpongowe, wreszcie altana koncertowa, kawiarnia (ma być czynna w przyszłym roku). Park rewitalizowany za kwotę 6 mln złotych w pełnej krasie zobaczymy wiosną, w bujnej zieleni, wielobarwnych kwiatach i z fontanną.

4 LISTOPADA

• W nowotarskim Ratuszu w czasie XLIII Salonu Poezji krakowski aktor – Dariusz Gnatowski czytał Szekspira, a dokładniej sonety i najsłynniejsze monologi z dramatów twórcy teatru elżbietańskiego. W programie, który nosił tytuł „Szekspir, czyli Świat” wziął także udział Antoni Pilch – znakomity lutnista z dworu na Wysokiej, który przeplatał szekspirowskie strofy renesansową muzyką.

• Miło poinformować o kolejnym sukcesie 10-letniej Martynki Plewy ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 – wokalistki Studia Piosenki „Septyma”. Po zdobyciu I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Retro w Starachowicach zajęła drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Warszawie.

• Na mistrzostwach Polski w sportowym tańcu towarzyskim w Warszawie, para pochodząca z Nowego Targu – Marcelina Zgama i Robert Duda, zdobyli tytuł wicemistrzów Polski. Dzięki temu sukcesowi uzyskali pozwolenie na starty w konkursach tańca organizowanych na całym świecie.

5 LISTOPADA

• W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyło się seminarium naukowe, którego bohaterem był wybitny uczony, jeden z ojców analizy funkcjonalnej, profesor Uniwersytetu we Lwowie, sławny na cały świat – Stefan Banach, matematyczny geniusz o podhalańskich korzeniach. W programie były m.in. wykłady „Stefan Banach – fakty znane i nieznane” prof. Moniki Waksmundzkiej-Hajnos (siostrzenicy profesora, która przytoczyła wiele ciekawostek z życia swojego wuja), „Stefan Banach – niezwykłe życie” prof. Józefa Zająca, wernisaż wystawy zatytułowanej „Stefan Banach 1892 – 1945”, pokaz filmu dokumentalnego „Przestrzenie Banacha” w reż. Krzysztofa Langa.

7 LISTOPADA

• Nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił na spotkanie z Agnieszką Staniewską – psycholożką. Spotkanie nosiło tytuł „Uśmiechnięty Senior” i dotyczyło m. in. akceptacji siebie, relacji międzypokoleniowych.

• W parafii NSPJ odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Akcji Katolickiej. Dotychczasowy (od 14 lat) prezes Marek Fryźlewicz zrezygnował z kandydowania i członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej wybrali jako kandydatów na prezesa Elżbietę Łabuzek i Jakuba Swalarza. Zgodnie ze statutem AK ks. kardynał Stanisław Dziwisz wybrał i zatwierdził Jakuba Swalarza na nowego prezesa Akcji Katolickiej.

8 LISTOPADA

• Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił emerytowanych pracowników Urzędu Miasta na organizowane przez komisję socjalną UM tradycyjne spotkanie. Tym razem seniorzy mieli okazję zapoznać się ze sprawami miasta, jak i funkcjonowaniem samej placówki. Jak zwykle wszyscy zebrani otrzymali prezent w postaci najnowszego „Almanachu Nowotarskiego”.

• W ramach Dnia Edukacji Architektonicznej nowotarskie szkoły nr 5 i nr 11 zaprosiły architekta Pawła Szlachtowskiego, który na spotkaniach z dziećmi opowiadał im o swoim zawodzie, pokazywał „prawdziwe plany” i rysował na szkolnej tablicy. Ponadto zachęcał dzieci do wzięcia udziału w konkursie pod nazwą „Dom i ogród moich marzeń”, który organizuje i przewiduje cenne nagrody Małopolska Okręgowa Izba Architektów w Krakowie.

• W nowotarskim Gimnazjum nr 1 przed Świętem Niepodległości zorganizowano Wieczornicę Pieśni Patriotycznej. Zgromadziła tak dużą ilość chętnych do wspólnego śpiewania, że z trudem pomieścili się w sali gimnastycznej. Udział wzięli przedstawiciele miejskiej władzy z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele, radni z przewodniczącym Pawłem Liszką, mieszkańcy i społeczność gimnazjalna. Inicjatorem tych „śpiewających spotkań” był i jest nadal - wiceprzewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski. Dla ułatwienia wyświetlano słowa śpiewanych pieśni. W przerwach śpiewały uczennice  przygotowane przez Dorotę Kret.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miłośnicy kabaretów oglądali program „Druga 50-tka Piotra Bałtroczyka”. Wystąpił z nim Ireneusz Krosny – znany mim komiczny.

9 LISTOPADA

• Rozpoczęły się obchody „Święta Niepodległości”, które trwały kilka dni. Najpierw w godzinach popołudniowych tradycyjnie złożono kwiaty na grobach Poległych za Ojczyznę. Wieczorem odbyła się w sali widowiskowej MOK akademia. Przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miasta – Paweł Liszka, Medale „Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu” (przyznane już w ubiegłym roku) wręczono szefowej Galerii „Jatki” - Annie Dziubas i dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu – Stanisławowi Rakoczemu. Por. Jerzy Widejko otrzymał awans kapitański. Część artystyczną stanowił koncert „Muzyczna opowieść o Fryderyku Chopinie” w wykonaniu wybitnego pianisty Hiroshi Kurotaki.

• Również w tym dniu w nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego odsłonięto murowane tablice z nazwiskami profesorów, uczniów i absolwentów szkoły, którzy polegli na frontach dwóch wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej, ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów oraz rozstrzelanych w Katyniu. Razem z dotychczasowymi tablicami zawierają 215 nazwisk w tym 135 nowych, które udało się ustalić nauczycielowi historii w liceum - Jackowi Waksmundzkiemu. Patriotyczna uroczystość zgromadziła w szkolnych murach rodziny poległych, przedstawicieli władz, samorządowców, wojska, kombatantów i społeczność szkolną. Dyrektorka LO – Maria Kopeć mówiła o historii szkoły i wspominała sylwetki bohaterów, potem był Apel Poległych i poświęcenie tablic przez metropolitę krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza – absolwenta tej szkoły. Nie zabrakło wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych i przygotowanego przez uczniów programu artystycznego.

• Nowotarska Galeria Sztuki BWA „Jatki” oraz rodzina artysty zaprosili na wernisaż retrospektywnej wystawy pt. „PIOTR CHODOROWICZ RZEŹBA, ŻYCIE, MEDALE, PLAKIETY”. Wystawę, którą twórca planował od lat– w pierwszą rocznicę jego śmierci przygotowała żona – Alicja Chodorowicz z synami Janem, Łukaszem, Michałem i przyjaciółmi. Udało się zgromadzić mnóstwo prac, dla wielu ich różnorodność była sporym zaskoczeniem. Jedna z prac Piotra Chodorowicza prezentowana jest stale od początku „Jatek” – brązowy szyld Galerii wiszący nad wejściem. Był przecież przed dwudziestu laty jej współtwórcą, uczestniczył w wielu wystawach nowotarskiego środowiska plastycznego, także zagranicznych. Tłumnie zgromadzona publiczność podziwiała bogaty, wszechstronny dorobek artystyczny twórcy, zdając sobie sprawę, że to tylko część całości. Sporo dzieł tworzonych w czasie licznych wyjazdów zagranicznych pozostało poza granicami kraju. Wernisaż uświetniło swą grą Trio Jazzowe.

• Przy nowotarskiej Szkole Podstawowej nr 2 oddano do użytku zespół boisk sportowych wykonanych w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”. Jest to trzeci w naszym mieście „Orlik” z zapleczem sanitarnym i placem zabaw dla najmłodszych. Inwestycję (koszt 1,5 mln zł) współfinansował budżet państwa (333 tys. zł) oraz województwo małopolskie (150 tys. zł). Pobliski plac zabaw o powierzchni 500 m kw. sfinansowano po połowie ze środków miasta i budżetu państwa w ramach programu „Radosna Szkoła”. Uroczyste otwarcie, na które zaprosili burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektorka Szkoły nr 2 – Danuta Foryt odbyło się tydzień później.

• Warto także odnotować, że równie huczne było otwarcie nowego placu zabaw wybudowanego w ramach programu „Radosna Szkoła” przy nowotarskiej „5-tce”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 263 tys. zł, z czego połowa pochodziła z budżetu państwa. Plac poświęcił proboszcz parafii NSPJ ks. Stanisław Strojek.

9 – 10 LISTOPADA

• W Bursie Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod tytułem „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności”. Trzydniowe spotkanie historyków wojskowości objął patronatem honorowym prof. dr hab. Jan Szymczak – prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, który miał wykład inauguracyjny. W programie było pięć sesji plenarnych (wygłoszono 30 referatów), dwie wystawy czasowe oraz przegląd filmów dokumentalnych. Konferencja była efektem współpracy małopolskich oddziałów PTH.

10 LISTOPADA

• Mimo zapowiedzi bojkotu przez Zarząd Główny Związku Podhalan na uroczystość pod pomnikiem przeniesionym na plac Słowackiego przyszło mnóstwo osób, a szczególnie widoczne były barwne stroje podhalańskie, przygrywały góralskie muzyki, przbyli kapelani Związku. Gość honorowy - prof. Bolesław Faron – specjalista od twórczości Orkana,  przyjechał z nową książką o „Piewcy Podhala”. Zebranych powitał burmistrz Marek Fryźlewicz i w swoim wystąpieniu mocno akcentował słuszność decyzji o przeniesieniu pomnika. Zabrzmiały Wskazania dla Synów Podhala, o Władysławie Orkanie, historii i kontrowersjach związanych z jego pomnikiem przed wojną i teraz mówili dr Stanisława Trebunia-Staszel oraz Paweł Liszka – przewodniczący Rady. Potem pod pomnikiem składano wiązanki kwiatów. Uroczystość odbyła się przy muzyce Orkiestry Parafialnej NSPJ, „Małych Śwarnych”, „Małych Hyrnych” i „Młodego Podhala” z PPWSZ. Zrewitalizowany plac Słowackiego poświęcił ks. Robert Pochopień (sam pomnik poświęcono w 2000 roku gdy postać z brązu zastąpiła poprzednią). Na zakończenie uczestnicy ustawili się pod pomnikiem do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

• W tym też dniu odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury wernisaż wystawy pokonkursowej 36.  Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej zorganizowanego pod hasłem „Dumania Dumaca z Gorców. Inspiracja twórczością Władysława Orkana”. W konkursie udział wzięło 35 twórców, którzy przysłali łącznie 123 prace (rzeźby, linoryty, obrazy). Oceniało je jury pod przewodnictwem prof. Bolesława Farona – znawcy życia i twórczości Władysława Orkana. W kategorii ludowej zwyciężyła rzeźba Zdzisława Słoniny ze Świątnik Górnych zatytułowana „Bajania bajaca z Gorców”. Drugie miejsce zdobył linoryt Ryszarda Dasiewicza z Gliwic, a trzecie rzeźba Władysławy Bronickiej z Tomic. W kategorii nieprofesjonalnej pierwsze miejsce przypadło Teresie Rogoń z Nowego Sącza, drugie Julianowi Klamerusowi z Nowego Targu, trzecie Markowi Bychawskiemu z Krakowa. Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali honorowe dyplomy za „staż” w konkursie. Otrzymali je seniorzy Aniela Stanek, Janina Tętnowska, Mieczysław Słowakiewicz.

11 LISTOPADA

• W dniu Święta Niepodległości w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”. Potem w Bursie Gimnazjalnej otwarto wystawy „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w relacjach oraz obiektywie limanowian” i „Garnizon Tarnów w II Rzeczpospolitej”.

• Tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości zakończył się Turniej Koszykówki o Puchar Tatr chłopców urodzonych w 1998 roku. I miejsce zajęła reprezentacja Dolnego Śląska, II przedstawiciele Podkarpacia, a III miejsce reprezentacja Małopolski.

12 LISTOPADA

• Także w ramach obchodów „Święta Niepodległości” w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert „Nasz patriotyzm pieśnią i wierszem wyrażany”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprezentowali uczniowie i harcerze z Gminy Szaflary.

• Anna Mrożek – nowotarżanka, uczennica IV klasy zakopiańskiego „Kenara” zwyciężyła w konkursie filmowym pod nazwą „Polska moja miłość”, który zorganizował Grzegorz Hajdarowicz – producent filmowy, wydawca i honorowy konsul Brazylii. Ideą konkursu była promocja Polski w świecie i pokazania jej piękna obcokrajowcom. Jej animowany film „Różowe okulary” prezentowany będzie na festiwalu Baia Farmosa w Brazylii i tam w nagrodę pojedzie jego autorka.

• Tegoroczny najsympatyczniejszy, upiększający nasze miasto Konkurs na Najpiękniejszy Ogród w Mieście im. Adama Worwy dobiegł końca. W restauracji „Ruczaj” zostały wręczone nagrody i dyplomy. Do zgłoszonych wcześniej ogrodów, a było ich 24 (siedemnaście przy domach jednorodzinnych i siedem obok bloków) dwa razy wybrała się komisja, oceniała je w dwóch kategoriach i postanowiła przyznać: w kategorii posesje jednorodzinne - I miejsce Władysławie Ścisłowicz z ul. św. Anny, która otrzymała także Puchar przechodni, II miejsce Antoniemu Książkiewiczowi z os. Niwa, III miejsce Rozalii i Józefowi Worwom z os. Niwa. W kategorii posesje wielomieszkaniowe - I miejsce otrzymała Stefania Mrugała z ul. Podtatrzańskiej 76, II miejsce Helena i Jerzy Guzowie, III miejsce Grażyna Smalec z ul. Szaflarskiej. Oprócz pucharów i nagród w formie bonów towarowych dla laureatów, przyznano także wyróżnienia w postaci dyplomów pozostałym uczestnikom. Jedna nagroda specjalna za najbardziej oryginalny ogród pozostaje w gestii burmistrza Marka Fryźlewicza. W tym roku przyznał ją parafii pod wezwaniem św. Katarzyny.

13 LISTOPADA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na przygotowany w ramach cyklu „Spotkanie z kulturą….” program spotkań tym razem z kulturą belgijską. Cykl cieszy się dużym zainteresowaniem i ma już swoich stałych uczestników. W ofercie były filmy: „Milczenie Lorny”, „Boso, ale na rowerze”, „Mr. Nobody” i „Z piątku na sobotę”, slajdowiska „Belgia – dźwięki, smaki i kolory”, „Belgia ojczyzna komiksu”, a także wydawnictwa jak książki, albumy, komiksy do wygrania i do kupienia. Spotkania z kulturą belgijską zakończyły się 16 listopada.

14 LISTOPADA

• Na nowotarskiej strzelnicy LOK zakończyły się zawody w ramach Ligi Szkolnej.

15 LISTOPADA

• W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się seminarium pod tytułem „Podmioty ekonomii społecznej jako atrakcyjny pracodawca”. Wykład uzupełniony był filmem zatytułowanym „Ekonomia społeczna w Polsce”.

16 LISTOPADA

• Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na otwarcie wystawy fotografii Henryka Mariana Malesy – członka ZPAF, który za pomocą fotografii realizuje swoje pasje. Prezentowana wystawa zatytułowana „Nowy Orlean, klimaty zwiane wiatrem” – to zbiór 45 zdjęć w sepii wykonanych w czasie wędrówek po ulicach i klubach jazzowych, bluesowych Nowego Orleanu ukazujących klimat tego miasta przed huraganem Katrina.

• W ramach cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” odbyło się spotkanie z Adamem Kitkowskim z Zakopanego, który w prezentacji multimedialnej przybliżył słuchaczom postać generała Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza.

• Burmistrz Nowego Targu i Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprosili na dwudniową Międzynarodową Konferencję Naukowo-Metodyczną - „Profilaktyka w obszarze zagrożeń zdrowia współczesnego człowieka”.

17 LISTOPADA

• Tłumnie zgromadzona w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury publiczność oklaskiwała gorąco Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” w czasie i po koncercie jubileuszowym zatytułowanym „60 lat z Chórem „Gorce” przez Polskę i Świat”. Chórzyści zaprezentowali urozmaicony repertuar. Koncertowo śpiewane zarówno pieśni religijne, patriotyczne, jak i rozrywkowe i własne hity Chóru zachwyciły miłośników i sympatyków muzyki chóralnej. Laureaci licznych festiwali i konkursów śpiewaczych w kraju, jak i poza granicami Polski, zawsze w barwnych strojach góralskich, naturalni, serdeczni są ozdobą ważnych uroczystości w mieście. Przez 60 lat swymi występami promują nasze miasto i Podhale w kraju i za granicą. Niemała w tym zasługa dyrygentki Janiny Glińskiej, która prowadzi chór od 1997 roku. Zrezygnowano z długich przemówień, za to było dużo muzyki, owacje na stojąco, gratulacje od innych chórów, specjalnie na tę okazję napisany wiersz Wandy Szado-Kudasik i mnóstwo ciepłych słów i najlepszych życzeń.

• W sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 zorganizowany został turniej unihokeja o Puchar Burmistrza Miasta Nowego Targu w ramach akcji „Trener osiedlowy”. W turnieju wzięły udział 3 szkoły podstawowe nr 2, 4 i 6, łącznie 50 dzieci. Najlepsi byli uczniowie z „dwójki”. Drugie miejsce przypadło drużynie chłopców z „szóstki”, a trzecie drużynie dziewcząt również z „szóstki”.

18 LISTOPADA

• Do Miejskiego Ośrodka Kultury przybyło kilkuset wykonawców i kilkusetosobowa publiczność, aby wziąć udział w dorocznym Wieczorze Cecyliańskim. Oprócz chóru „Echo Gorczańskie”, który zainicjował obchody święta muzyki przybyły chóry „Kantylena” z Raby Wyżnej, „Wierchy” z Zakopanego, „Vox Altisona” z Osieka oraz Orkiestra nowotarskiej parafii NSPJ i schola „Promyki. Chórzystom akompaniował Marcin Augustyn. Nowotarscy melomani mogli posłuchać utworów sakralnych, pieśni patriotycznych, były także akcenty rozrywkowe.

• W hotelu „Góralski Raj” odbyły się Podhalańskie Targi Weselne”. Oferta przygotowana dla planujących wesele była atrakcyjna i wszechstronna – salony piękności, mody weselnej, stoiska jubilerskie, cukiernicze, firmy nagłaśniające oferty DJ-ów, a także różnorakie środki transportu do wyboru.

19 LISTOPADA

• W Muzeum regionalnym Ziemi Limanowskiej odbyło się spotkanie z Urszulą Janicką-Krzywdą i promocja jej książki Niebieska gaździna. Legendy o Matce Boskiej z obszaru Podkarpacia – najnowszej publikacji nowotarskiego oddziału PTH, która ukazała się w ramach cyklu „Podhalańskie Monografie Historyczne”. Specyficznego klimatu nadała spotkaniu ekspozycja świątków, figurek i obrazów na szkle pochodzących ze zbiorów muzealnych.

• Miło odnotować kolejny sukces Tadeusza Błażusiaka rodem z Nowego Targu, który podczas wielkiego finału Mistrzostw Ameryki AMA Endurocross 2012 w Las Vegas świetnie się zaprezentował i zdobył po raz czwarty Mistrzostwo Ameryki.

• Dużym sukcesem (choć w mniejszej skali) cieszy się nowotarski Klub „Gorce”, którego zawodnik tenisista stołowy - 19-letni nowotarżanin Tomasz Klocek zwyciężył w II Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym seniorów zorganizowanym w Krakowie 18 listopada i zapewnił sobie udział w zawodach ogólnopolskich.

20 LISTOPADA

• W Bursie Gimnazjalnej podczas wizyty w Nowym Targu Magdaleny Dyląg - autorki wystawy poświęconej strzelcom karpackim i walkom o Tobruk, szefowej Muzeum Ziemi Limanowskiej i prezeski limanowskiego PTH, miał miejsce wzruszający moment przekazania na jej ręce woreczka ziemi spod Tobruku przez 92-letniego majora Stanisława Mroszczaka – żołnierza, uczestnika walk o Tobruk. Woreczek ziemi otrzymał przed laty burmistrz Marek Fryźlewicz od nieżyjącego już Kazimierza Koszycy, który przyjechał zza oceanu na Światowy Zjazd Tobrukczyków i odwiedził wówczas rodzinne miasto Nowy Targ. Teraz Burmistrz zdecydował o przekazaniu części tej ziemi spod Tobruku oddziałowi PTH w Limanowej

• W zawodach zorganizowanych na nowotarskiej strzelnicy im. Franciszka Dworskiego rywalizowało 9 szkolnych drużyn z powiatu nowotarskiego. Najlepsi strzelcy to uczniowie Prywatnego LO im. Jana Venuleta z Nowego Targu, którzy także zdominowali klasyfikację indywidualną. II miejsce przypadło Liceum Ogólnokształcącemu im. Seweryna Goszczyńskiego i III miejsce uczniom Zespołu Szkół Technicznych.

• W ramach Festiwalu Twórczości dzieci „Tatrzańska Jesień-Fest” w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano koncert ukraińskich dziecięcych zespołów tanecznych.

21 LISTOPADA

• Z okazji Święta Pracowników Socjalnych burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się z pracownicami nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wręczył im pisemne gratulacje i książkowe upominki, a przede wszystkim podkreślił, ze docenia ich pracę, którą traktuje priorytetowo, jako jeden z najważniejszych obowiązków samorządu i złożył im serdeczne życzenia.

• W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 otwarto doroczną Wystawę Kanarków i Ptaków Egzotycznych, na której można było podziwiać około 500 ptaków. W wystawie uczestniczyło kilkudziesięciu hodowców z Nowego Targu oraz gościnnie z Kieżmarku i okolic. Wystawa od lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem dorosłych, a szczególnym dzieci. Tym razem trwała dość długo, aż do niedzieli, kiedy to rozdano nagrody w różnych kategoriach za najcenniejsze okazy.

22 LISTOPADA

• Nowotarska Szkoła Muzyczna zaprosiła na koncert zatytułowany „Jesienne melancholie” w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii PSM.

• W tym dniu rozpoczęły się w Domu Katechetycznym przy parafii NSPJ trwające do 25 listopada XXIX Dni Trzeźwości na Podhalu. W tym roku przebiegały pod hasłem „Reklama alkoholu przyczyną społecznego zła”. Uczestniczyło w nich ponad 300 osób z różnych stron kraju. Prowadzącym był ks. Leszek Łysień - wykładowca akademicki z Bielska Białej.

23 LISTOPADA

• W auli głównej Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył się wykład otwarty rektora PPWSZ prof. Ivona Grysa zatytułowany „Medycyna nieinwazyjna w zakresie przewodu pokarmowego”.

24 LISTOPADA

• Pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości odbył się w kraju Dzień Otwartego Notariatu. W naszym mieście zorganizowany został w parafii przy kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Notariusze w godzinach od 10.00 do 16.00 udzielali bezpłatnych porad.

25 LISTOPADA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na Koncert Katarzynkowy zatytułowany „Światowe przeboje muzyki filmowej”. Wykonawcami byli Joanna Błażej-Łukasik, Paweł Łukasik i zespół „Impressja”.

26 LISTOPADA

• Burmistrz Marek Fryźlewicz uhonorował podwójnego jubilata – Józefa Leśniaka, który obchodził 80. urodziny i 65-lecie działalności sportowej. Najpierw był znanym i cenionym piłkarzem, który rozegrał 300 spotkań w tym 80 w ekstraklasie i ponad 200 w II lidze, potem został trenerem. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Burmistrz wręczył jubilatowi list gratulacyjny, w którym zawarł wiele słów uznania, podziękowań i serdecznych życzeń, bukiet kwiatów oraz Medal 660-lecia Nowego Targu.

• W Kościele św. Katarzyny odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył obchodzący jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Paweł Łukaszka. Homilię nawiązującą do historii św. Katarzyny - patronki miasta i równocześnie do jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. Pawła Łukaszki i roli kapłana  wygłosił ks. Andrzej Gołębiowski z Krakowa.

27 LISTOPADA

• W sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta miała miejsce uroczysta promocja książki„Prawo łaski i łaska wolności. Autorem jest pochodzący z naszego miasta ks. Paweł Łukaszka – niegdyś zawodnik najpopularniejszej w Nowym Targu dyscypliny sportowej jaką nadal jest hokej na lodzie, reprezentant kraju, olimpijczyk. Obecnie proboszcz w Kojszówce obchodzący w tym roku 25-lecie kapłaństwa. Bohaterem jego książki jest znany niemiecki teolog ks. Bernhard Hering CSsR. O muzyczną oprawę spotkania zadbał Chór „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna. Na zakończenie uczestnicy ustawili się w długą kolejkę po autograf.

• Warszawscy biskupi arcybiskup Henryk Hoser i biskup Marek Solarczyk oraz kanclerz ks. prałat Wojciech Lipka zaproszeni zostali przez burmistrza Marka Fryźlewicza do zwiedzenia stałej ekspozycji poświęconej bł. Janowi Pawłowi II w nowotarskim Ratuszu. Przy okazji goście z diecezji warszawsko-praskiej obejrzeli reprezentacyjne sale Ratusza.

28 LISTOPADA

• Burmistrz Nowego Targu i katowickie Wydawnictwo Stapis zaprosili na spotkanie promocyjne książki Leopolda Treppera „Wielka gra”. Spotkanie odbyło się w nowotarskim Ratuszu. Leopold Trepper urodził się w Nowym Targu, ale  w Polsce jego nazwisko  znają tylko nieliczni. Natomiast powszechnie znane było i jest na Zachodzie, gdzie tę książkę wydano kilkadziesiąt lat temu, a wprost niezwykłe życiowe losy autora posłużyły za temat powieści szpiegowskich, filmu fabularnego i filmów dokumentalnych. W czasie II wojny światowej Leopold Trepper był „dyrygentem” słynnej „Czerwonej Orkiestry” – czyli radzieckiej siatki wywiadowczej działającej w Trzeciej Rzeszy i okupowanych przez Niemców krajach zachodnich. Hitlerowcy nadali jej nazwę „Die Rote Kapelle”. Osiągnięcia i znaczenie ich pracy wywiadowczej było nie do przecenienia. Słowo wprowadzające wygłosił wydawca książki, a dłuższe i ciekawe wystąpienie tłumaczka książki dr Beata Badyńska-Lipowczan. Trzeba było 37 lat by „Wielka gra” dotarła wreszcie do Polski.

29 LISTOPADA

• W Muzeum Podhalańskim w nowotarskim Ratuszu odbył się wykład Barbary Słuszkiewicz z okazji święta patronki Nowego Targu. Wykład nosił tytuł „Herb, Ratusz Nowego Targu atrybuty miasta na przestrzeni wieków”.

• Nowotarska Szkoła Podstawowa nr 5, a konkretnie nauczycielki Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros zorganizowały IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. W jury zasiadali pedagodzy – opiekunowie drużyn ze wszystkich szkół biorących udział w Konkursie. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3, II miejsce przypadło gospodarzom,, a trzecie „jedenastce”. Puchary i medale ufundował dla laureatów dyrektor Krzysztof Kuranda, a wręczyli podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się następnego dnia, burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady – Paweł Liszka.

• Nowotarski Zespół Szkół Technicznych wraz z czterema partnerskimi szkołami realizuje program unijny Comenius. Grant na ten dwuletni projekt wynosi 20 tysięcy euro. Każdą ze szkół mają wizytować pozostali uczestnicy. Nowotarżanie byli gospodarzami pierwszej wizyty. W listopadzie przez tydzień gościli 60 rówieśników z partnerskich szkół z Danii, Turcji, Hiszpanii i Włoch. Mieszkali w domach uczniów, szlifowali język angielski (obowiązkowy w projekcie), każda delegacja relacjonowała efekty swojej dotychczasowej pracy, uczestniczyła w warsztatach ekologicznych, odwiedziła Geotermię Podhalańską, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, nowotarską oczyszczalnię ścieków i zwiedziła Kraków oraz Wieliczkę. Było też wiele okazji do wspólnej zabawy. Kolejne spotkanie ma się odbyć w marcu przyszłego roku w Danii.


GRUDZIEŃ

2 GRUDNIA

• W Nowym Targu zakończył się XXIII Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej na Podhalu Sakrosong 2012 – „Wierzę Panie”. Po wcześniejszych przesłuchaniach konkursowych, w których udział wzięło ponad 1000 osób, jurorzy wyłonili ósemkę finałową z dwóch kategorii, która wystąpiła na koncercie laureatów w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. W kategorii dziecięcej - soliści I nagrodę otrzymała Martyna Kasprzycka z Zakopanego, a w grupie schole nie przyznano I miejsca. II nagrodę otrzymała schola z Trzebini. W kategorii młodzieżowej – soliści wygrała Karolina Gwóźdź z Nowego Sącza i schola z Krakowa. Po koncercie, laureatom wręczone zostały nagrody i puchary. Specjalny Puchar Rycerzy Kolumba otrzymała schola „Paradiso” z Ochotnicy Górnej. Przechodni, największy puchar przeglądu ufundowany przez Czesławę Worwę, decyzją nowotarskiej publiczności otrzymała Martyna Kasprzycka. Patronat honorowy nad Archidiecezjalnym Przeglądem sprawowali ks. kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski i burmistrz Marek Fryźlewicz, który także udzielił finansowego wsparcia.

3 GRUDNIA

• W Zakopanem zmarł w wieku 70 lat Władysław Trebunia-Tutka – artysta malarz, muzykant, znawca kultury podhalańskiej i jeden z najwybitniejszych jej twórców.

• W Nowym Targu rozpoczął pracę specjalistyczny sklep medyczny i biuro Fundacji im. Adama Worwy w lokalach znajdujących się przy ul. Tysiąclecia naprzeciw kościoła NSPJ. Kilka dni wcześniej poświęcenia dokonał ks. proboszcz Stanisław Strojek. W sklepie można nabyć sprzęt rehabilitacyjny, odzież i obuwie medyczne, protezy itp. Jest to także pierwsze miejsce na Podhalu z pełną ofertą dla amazonek. Ponadto będą tam dostępne poradniki wydawane przez fundację, informatory o szkoleniach organizowanych bezpłatnie przez Fundację Adama Worwy. Zyski z prowadzenia sklepu zasilić mają w całości konto Fundacji.

• Zespół Szkół Technicznych w Nowym Targu zorganizował sesję edukacyjno-historyczną pod hasłem „Janusz Korczak – wielki przyjaciel dzieci”. W programie były wykłady, film Andrzeja Wajdy o Korczaku i okolicznościowa wystawa.

• Nowotarscy policjanci otrzymali najwyższej klasy miernik prędkości. Urządzenie zakupione ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekazała im Komenda Główna Policji.

4 GRUDNIA

• Nowotarska Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na szczególny wieczór pod nazwą „Z Piotrem na Mikołaja”, który odbył się w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Spotkanie prowadziły Anna Szopińska i Alicja Chodorowicz. Był to wieczór refleksji i wspomnień o śp. Piotrze Chodorowiczu, który zgromadził liczną grupę jego przyjaciół i znajomych. Przebiegał w ciepłej, miłej i w sumie pogodnej atmosferze. Nie zabrakło mało znanych informacji o artyście i zabawnych anegdot. Spotkanie połączone było z promocją albumu o Piotrze Chodorowiczu, zaprojektowanego przez Marcina Ozorowskiego we współpracy z żoną artysty Alicją, a wydanego przez miasto.

• Z okazji Dnia Niepełnosprawnych nowotarskie Gimnazjum nr 1 po raz kolejny zaprosiło podopiecznych „Chatki”. Uczniowie przygotowali dla gości przedstawienie o św. Franciszku i poczęstunek. Co roku gimnazjaliści odwiedzają dzieci w ich siedzibie.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz jak co roku zaprosił jubilatów obchodzących Złote Gody i jubilatów, którzy obchodzą już 60-lecie życia razem, na spotkanie do restauracji „U Borzanka” i wspólny poczęstunek. Wręczył zaproszonym przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Pary obchodzące 60-rocznicę zawarcia związku małżeńskiego odebrały medal już 10 lat temu, natomiast wszyscy otrzymali listy gratulacyjne. Złote Gody obchodzili: Zofia i Edward Adamczykowie, Władysława i Franciszek Batkiewiczowie, Józefa i Stanisław Bełciakowie, Elżbieta i Franciszek Bielowie, Leona i Stanisław Bielakowie, Zofia i Józef Bierówkowie, Maria i Stefan Bryniarscy, Stanisława i Józef Budzykowie, Michalina i Zenon Chabrzykowie, Stanisława i Władysław Cyrwusowie, Marianna i Jan Dańcowie, Anna i Kazimierz Dominowie, Maria i Józef Guziakowie, Rozalia i Wojciech Gomółkowie, Alicja i Władysław Gromscy, Franciszek i Krystyna Gruszkowie, Anna i Jan Findurowie, Anna i Karol Kamińscy, Helena i Wojciech Klimowscy, Waleria i Adam Kniotkowie, Maria i Ignacy Kuligowie, Teresa i Stanisław Litwinowie, Władysława i Mieczysław Majowie, Lucyna i Janusz Niemcowie, Maria i Józef Noworolnikowie, Małgorzata i Franciszek Pająkowie, Antonina i Józef Pazdurowie, Maria i Stanisław Pępkowie, Antonina i Andrzej Piłatowie, Maria i Stanisław Ptasiowie, Anna i Franciszek Pyzowscy, Barbara i Kazimierz Pyzowscy, Alicja i Andrzej Srokowie, Marianna i Stanisław Szaflarscy, Aniela i Tadeusz Szandrowscy, Janina i Jan Szopińscy, Ludwika i Ryszard Szumscy, Maria i Marian Tarnowscy, Anna i Tadeusz Tomalakowie, Antonina i Aleksander Topowie, Józefa i Franciszek Zabrzescy. Pary obchodzące 60-lecie pożycia małżeńskiego to: Irena i Józef Borowiczowie, Marianna i Tadeusz Chowańcowie, Franciszka i Jan Dominowie, Janina i Władysław Jurkiewiczowie, Janina i Józef Leśniakowie, Maria i Kazimierz Lipkowscy, Maria i Kazimierz Litwinowie, Maria i Władysław Żarneccy.

• W Nowym Targu rozpoczęło się świętowanie Dnia Wolontariusza 2012, które trwało dwa dni. W pierwszym odbyła się Wolontariacka Gra Miejska dla grup uczniów szkół średnich i gimnazjów, a następnego dnia finał, którego głównym punktem były rozstrzygnięcia poszczególnych konkursów i plebiscytu, ponadto prezentacje organizacji pozarządowych, pokaz filmów i okolicznościowa wystawa. Laureatem plebiscytu „Aktywny 2012” na wolontariusza roku w Nowym Targu i powiecie nowotarskim zostało Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Laureatem konkursu „Nowotarski Dobroczyńca 2012” na przedsiębiorcę, przedsiębiorstwo wspierające - została Firma Produkcyjno-Handlowa Steskal, Zbigniew Steskal, a laureatem konkursu plastycznego „Tak, wolontariat 2012” na plakat promujący wolontariat został Adam Bargiel z Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy. Obchody przygotował i przeprowadził nowotarski Miejski Ośrodek Kultury.

5 GRUDNIA

• Nowotarska Szkoła Podstawowa nr 11 od kilku lat przyznaje najzdolniejszym uczniom stypendia fundowane przez parafię bł. Jana Pawła II, rodziców, burmistrza Marka Fryźlewicza i anonimowego sponsora. Stypendia są po 500 zł każde. W czasie miłej uroczystości stypendia wręczono dziewięciu najzdolniejszym: Joannie Grzybek, Aleksandrze Szymoniak, Ewelinie Mamak, Klaudii Walasik, Marii Kozieł, Antoniemu Bartoszko, Karolinie Mice, Roksanie Dydak, Weronice Cionżyńskiej.

• Jak co roku o tej porze grupa dorosłych aktorów-amatorów skupiona przy Miejskim Ośrodku Kultury przygotowała prezent dla dzieci. W czasie tegorocznego mikołajowego spotkania dzieci (dorośli także) obejrzały bajkę „O Szewczyku, strasznym smoku, czarownicach i królewnie” w adaptacji Dariusza Wiktorowicza, wyreżyserowaną przez Juliusza Chrząstowskiego, a dorośli w ramach biletu mogli nabyć mikołajowe paczki dla najuboższych dzieci (zakupiono ich około 120).

6 GRUDNIA

• Ambasador Słowacji Vasil Grivna wraz z towarzyszącymi mu konsulami Markiem Lisanskym, Lukasem Kajanem oraz konsulem honorowym Wiesławem Wojasem odwiedzili Nowy Targ. Najpierw burmistrz Marek Fryźlewicz podejmował ich u siebie, następnie zwiedzili w Urzędzie Miasta Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu, a później udali się do Ratusza, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Następnego dnia słowaccy goście odwiedzili Euroregion „Tatry” i Galerię Sztuki „Jatki”.

• W nowotarskim Klubie Sportowym „Gorce” odbyło się walne zgromadzenie.

• W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano poplenerową wystawę artystów romskich zatytułowaną „Jaw dikh – chodź zobacz”.

7 GRUDNIA

• Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu podpisała porozumienie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie określające zakres współpracy. Nowotarska uczelnia przymierza się do otwarcia kolejnego kierunku studiów – urbanistyki terenów wiejskich. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił uczelniany zespół regionalny „Młode Podhale”.

• Nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował spotkanie ze Zbigniewem Święchem, jego żoną Romaną Habowską-Święch oraz Tomaszem Kostką. Spotkanie odbyło się w sali obrad Urzędu Miasta, zebrani zobaczyli  pokaz multimedialny: „Siła legendy w poszukiwaniu prawdy historycznej”.

• Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Tomasz Fryźlewicz zaprezentował pokaz multimedialny pod tytułem Transalpejka 2011 i opowiadał o jednej ze swoich wypraw, której celem było przejście całego łańcucha Alp. Trasa wiodła przez Słowenię, Włochy Austrię, Szwajcarię i Francję. Wyprawę rozpoczął od Starej Fuziny i po 70 dniach samotnej wędrówki dotarł do celu do maleńkiego miasteczka nad Morzem Śródziemnym – Menton.

8 GRUDNIA

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się Targi i Festiwal Ekonomii Społecznej pt. „Ekonomia społeczna na ludowo”. W programie przewidziano m. in. kiermasz wyrobów rękodzieła regionalnego, bezpłatne warsztaty plastyczne, projekcje filmów, występy zespołów muzycznych. Impreza miała na celu promowanie idei ekonomii i przedsiębiorczości w regionie, a zorganizowała ją Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie.

• Także w MOK rozpoczął się dwudniowy XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. W Maratonie, który mobilizuje ludzi w Polsce jak i na całym świecie mógł wziąć udział każdy, kto chce skorzystać z szansy przeciwstawienia się łamaniu praw człowieka.

9 GRUDNIA

• W nowotarskim Ratuszu odbył się XLIV Salon Poezji zatytułowany „Kraków – Lizbona” - koncert Agnieszki i Edwarda Zawilińskich z udziałem Kingi Rataj i Marka Bazeli.

• W tym roku jak i w poprzednich w okresie przedświątecznym nowotarżanie włączyli się w akcję pomocy „Szlachetna Paczka”. Pomoc zorganizowana w parafii NSPJ trafiła do ponad 40 rodzin naprawdę potrzebujących pomocy. Przekazano im nie tylko odzież, żywność, środki czystości, ale także lodówki, pralki i inny sprzęt AGD, a do dwóch rodzin nawet węgiel na zimę. Łączna wartość paczek wyniosła ponad 75 tys. zł.

• W nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury zorganizowany został Bal Mikołajowy dla dzieci. W programie zaplanowano m. in. mini disco, kącik plastyczny, malowanie buziek, słodki poczęstunek i niespodzianki.

• Nowotarski oddział zakonu maltańskiego liczący ponad 30 osób dysponuje już własną karetką i będzie mógł w pełni obsługiwać różnego rodzaju imprezy. Jeszcze ją trzeba tylko wyposażyć w niezbędny, nowoczesny sprzęt.

10 GRUDNIA

• Po raz czwarty o. Leon Knabit przyjechał do naszego miasta, aby w sali obrad Urzędu Miejskiego przeprowadzić szkolenie pracowników (otwarte także dla wszystkich zainteresowanych) w zakresie szeroko rozumianego kryzysu, zachowań służby publicznej  i zwykłych obywateli. Spotkanie odbyło się pod tytułem „Jak żyć w kryzysie”.

11 GRUDNIA

• Nowotarska uczelnia zaprosiła uczniów i absolwentów szkół średnich na dzień otwarty PPWSZ. Zainteresowani mogli porozmawiać z wykładowcami i studentami na temat kierunków, praktyk i stażów zagranicznych, a także zwiedzić uczelnię i obejrzeć występ uczelnianego zespołu regionalnego „Młode Podhale”.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się X Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych pod nazwą „Narodziła nam się Dobroć” zorganizowany przez MOK, Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 4. Uczestniczyło w nim ponad 80 wykonawców z Małopolski. Najwięcej nagród zdobyli uczestnicy z Podhala. Wśród laureatów byli też nowotarżanie jak: Łukasz Rzepa, Julia Mokracka, Hubert Kret i inni.

• W Izbie Regionalnej MOK członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan zorganizowali posiady z degustacją potraw wigilijnych.

12 GRUDNIA

• W sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta odbyła się konferencja pod nazwą „Bezrobotni wracają do pracy – efekty współpracy brytyjsko – polskiej na Podhalu”. Było to podsumowanie projektu „Lokalne strefy zatrudnienia w powiatach nowotarskim, suskim i zakopiańskim”.

• W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa pod tytułem „Michał Rekucki – artysta z Nowego Targu”. Wernisaż uświetnił Andrzej Mróz koncertem pod tytułem „Od Turbacza wieje wiatr”.

13 GRUDNIA

• W naszym mieści odbyło się kolejne „Spotkanie przy Ruczaju” w restauracji o tej samej nazwie  ze znaną zakopiańską artystką malarką - Anną Schumacher. Wśród prezentowanych prac były jej najnowsze obrazy z martwą naturą, pejzażami, kwiatami, a także dawniejsze z cyklu: „Gabinet osobliwości”. Spotkanie uświetnił występ Big Bandu nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury kabaret Ani Mru Mru zaprezentował nowotarskiej publiczności nowy program pod tytułem „Nuda, rutyna, odcinanie kuponów”.

14 GRUDNIA

• Jak co roku dzieci przystroiły choinkę przy nowotarskim Ratuszu, tym razem od strony zachodniej, ponieważ dotychczas strojony na święta okazały smrek rosnący przed Ratuszem został ścięty  w ramach rewitalizacji.  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 sami wykonali ozdoby, a powiesili je strażacy.

• W nowotarskiej Galerii Sztuki „Jatki” otwarta została wystawa prac Piotra Frysztaka zatytułowana „Rzeźba, malarstwo i instalacje”. Artysta – rzeźbiarz pochodzi z Nowego Targu, a od czasu studiów na ASP mieszka w Warszawie. Jego prace: rzeźby, obrazy, collage, medale tworzone w różnym materiale, formie i różnorodnymi technikami mają swój wspólny mianownik, którym jest człowiek.

15 GRUDNIA

• W imieniu władz Miasta Nowego Targu oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na uroczystość otwarcia i poświęcenia Płyty Rynku po jej rewitalizacji. Sygnał do rozpoczęcia uroczystości, w której licznie uczestniczyli: władze, samorządowcy, zaproszeni goście, przedstawiciele instytucji, służb, stowarzyszeń społeczno-kulturalnych i mieszkańcy miasta dał nowotarski hejnał, rozbrzmiewający z Ratusza, a na balkonie pojawiła się postać patronki naszego miasta – św. Katarzyny. Burmistrz Marek Fryźlewicz powitał przybyłych, następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, wstęga została przecięta, i zrewitalizowany Rynek poświęcił biskup Damian Muskus z Krakowa. Nieco wcześniej w Ratuszu w obecności notariusza Stanisława Szatko podpisany został uroczyście akt przekazania kapsuły przede wszystkim przez burmistrza Marka Fryźlewicza, biskupa Damiana Muskusa, marszałka Marka Sowę, dostojnych gości i licznych mieszkańców miasta. Do szczelnego miedzianego pojemnika wykonanego przez firmę Remel trafiły dokumenty, zdjęcia, monety, książki, gazety, film o rewitalizacji Rynku nakręcony przez NTVk i inne przedmioty. Kapsułę z myślą o potomnych wmurowano przy dźwiękach orkiestry z parafii NSPJ w płytę Rynku w pobliżu kapliczki św. Jana Kantego. Kompletna lista przedmiotów włożonych do „Kapsuły Czasu” została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miasta wraz z serdecznymi podziękowaniami burmistrza Marka Fryźlewicza dla wszystkich, którzy przyczynili się do rewitalizacji nowotarskiego Rynku. Prace objęły przede wszystkim przebudowę nawierzchni (wykonano ją z płyt granitowych), reorganizację zieleni niskiej i wysokiej, przebudowę oświetlenia, iluminację Ratusza, kapliczki św. Jana Kantego oraz fontanny. Prace wykonała Firma Strabag. Rewitalizacja Centrum Nowego Targu to projekt unijny współfinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Objął także plac Słowackiego, Park Miejski i kilka ulic w centrum miasta. Program uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 12,5 mln zł, a cały budżet tego przedsięwzięcia wyniósł 21 mln 700 tys. zł. Na wyremontowanej płycie przed Ratuszem otwarto sztuczne lodowisko „pod chmurką”. Jako pierwsi wyjechali na nie najmłodsi hokeiści MMKS Podhale. Przez zimowe miesiące będą mogli ślizgać się (za kilkuzłotową opłatą) dorośli i dzieci, na własnych lub wypożyczonych przy lodowisku łyżwach do późnego wieczora. Na pewno będzie to atrakcja zwłaszcza w okresie ferii zimowych. W jednym z narożników Rynku zamontowano telebim. Mają być wyświetlane na nim filmy promujące nasze miasto, a latem będzie także służyć jako duży ekran „kina pod chmurką”. Uruchomiona zostanie również strefa bezpłatnego dostępu do Internetu wi-fi.

• W nowotarskiej restauracji „Mauritiana” odbył się koncert Aloszy Awdiejewa z zespołem. Rozbawiona publiczność gorąco go oklaskiwała i domagała się bisów. Warto nadmienić, że od dłuższego czasu prowadzona tam jest działalność artystyczna. Organizowane są wieczorki taneczne, koncerty muzyczne, występy artystyczne. Nieco wcześniej koncertował Czesław Mozil.

• W Nowym Targu otwarto „Przystanek Góralski” na os. Bór. Jest to jednocześnie galeria artystyczna i sklep, w którym promowani będą artyści lokalni i twórcy regionalni. Raz w miesiącu mają się odbywać wernisaże. Przy sklepie ma być otwarta wypożyczalnia strojów regionalnych.

• Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku (ze sporym wyprzedzeniem) zorganizowali sobie w karczmie „Zadyma” spotkanie opłatkowe. Były tradycyjne potrawy wigilijne, występ „Małych Śwarnych” oraz najlepsze życzenia świąteczne.

16 GRUDNIA

• Jedną z pierwszych imprez na wyremontowanym Rynku był Kiermasz Świąteczny. Na ustawionych stoiskach można było nabyć różnorodne towary przydatne przed i w czasie świąt, a także legalne choinki, które sprzedawało Nadleśnictwo Państwowe. Potem zaplanowano warsztaty plastyczne w Ratuszu „Choinki, podłaźniczki, sianko, czy jemioła”, czyli wykonywanie ozdób świątecznych z ekologicznych materiałów.

• Nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował po raz czwarty „Wigilię w Mieście”. Uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy miasta składali sobie życzenia łamiąc się chałką, degustowali przygotowane przez gaździny ze Związku wigilijne potrawy i oglądali program artystyczny. Były jasełka, sypanie owsem, śpiewał chór „Gorce”. Nie zabrakło świątecznych życzeń, które składał ks. kapelan Jan Gacek,  burmistrz Marek Fryźlewicz i szefowie Związku Podhalan Alojzy Lichosyt, Wojciech Groń, oraz wspólnego kolędowania. Imprezę zakończyło przedstawienie Teatru Ognia.

• W kościele NSPJ odbył się „Koncert Nadzwyczajny - Wieczór Adwentowy” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej i solistów Ilony Nieciąg, Pawła Durowskiego i Pawła Krauzowicza. 14 osobowa złożona z zawodowych muzyków z Podhala i Krakowa Orkiestra Kameralna to kontynuacja działającego od lat zespołu Da Camera. Muzycy zaprezentowali twórczość głównie Mozarta, Telemanna, Corellego i zostali owacyjnie przyjęci przez publiczność.

17 GRUDNIA

• Przez cały listopad w Szkole Podstawowej nr 5 prowadzona była akcja pod nazwą „Dzieciom Afryki”. Uczniowie zbierali używane pluszowe zabawki i przybory szkolne dla dzieci w Misji w Kamerunie, którą prowadzi Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa. Uzbierano łącznie 15 paczek o ciężarze 164 kg. Gdy dotrą, afrykańskie dzieci dostaną je jako nagrody za postępy w nauce, lub prezenty z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego.

19 GRUDNIA

• Burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał z przedstawicielami krakowskiej firmy „Chemobudowa” umowę na modernizację Miejskiego Stadionu im. Józefa Piłsudskiego. Modernizacja ma objąć także otoczenie Hali Gorce. Przedsięwzięcie ma być dofinansowane ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ok. 8 mln zł. Inwestycja objejmie m.in. przebudowę boiska głównego, bieżni, budowę kortu tenisowego, budynku z częścią gospodarczą, sanitarną i administracyjną.

20 GRUDNIA

• W nowotarskiej Szkole Muzycznej odbył się „Wieczór wigilijny” w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii, a dwa dni później koncert zatytułowany „Idą święta” w wykonaniu pedagogów i uczniów pod kierownictwem artystycznym Ewy Kowalczyk.

• Nowotarski Sanepid zorganizował spotkanie koalicjantów w ramach realizacji projektu „Odświeżamy nasze miasto”, który ma na celu powiększenie ilości miejsc w mieście wolnych od dymu tytoniowego.

24 GRUDNIA

• W nowotarskiej restauracji „Ruczaj” odbyła się już XV wigilia dla ubogich, samotnych osób. Rodzina Worwów zaprosiła na nią także księży proboszczów nowotarskich parafii i siostry zakonne zajmujące się pracą charytatywną. Obecni na wieczerzy byli także burmistrz Marek Fryźlewicz i Paweł Liszka – przewodniczący Rady Miasta. Spotkanie tradycyjnie już umilił swym śpiewem Chór „Echo Gorczańskie”. Warto zaznaczyć, że dla osób potrzebujących, pomoc świadczyły także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz parafie angażując przy tym liczne instytucje i organizacje zrzeszające ludzi dobrej woli.

28 GRUDNIA

• W Urzędzie Miejskim odbyła się XXVII Sesja Rady Miasta, w czasie której przyjęto budżet miasta na 2013 rok. Przedstawiał się będzie następująco: plan 119 mln, dochody 101 mln. Dla zrównoważenia na 18 mln trzeba będzie zaciągnąć kredyt. Jest on niezbędny, gdyż Miasto będzie kolejny rok dużo inwestować (około 1/3 budżetu  przeznaczono na inwestycje.)

• Poważnym problemem Nowego Targu jest kiepska jakość powietrza, wielkie zanieczyszczenie zwłaszcza w okresie zimowym. Szkodliwe substancje, zwłaszcza pyły zawieszone wynikające z niskiej emisji spalin, dymu i palenia niedozwolonych odpadów komunalnych przekraczają wszelkie normy. Samorządowcy chcą walczyć ze smogiem i dyskutują nad możliwościami przeciwdziałania. Burmistrz Marek Fryźlewicz proponuje dopłaty do remontów prywatnych kotłowni (na ustalonych warunkach). Planowane dotacje mogłyby pokryć do 75% kosztów wymiany pieców, jednak nie więcej niż 4 tys. zł.

• Międzynarodowe Stowarzyszenie Mieszanych Sztuk Walki „Coloseum” i MMKS „Podhale” zorganizowali w nowotarskiej Hali Lodowej galę MMA. Była to pierwsza na Podhalu tego typu impreza.

29 GRUDNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” pod nazwą „Z kolędą”.

• Miło odnotować, że znany w naszym mieście farmaceuta i zamiłowany podróżnik, jest coraz bardziej znany jako poeta. Za swoje wiersze pisane językiem literackim jak i gwarą śląską oraz podhalańską otrzymał już mnóstwo nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Szczególne gratulacje należą się poecie za wyróżnienia jakie otrzymał za haiku. Tymi krótkimi poetyckimi formami zdobył  nagrodę „Samuraja Internetu” za rok 2008 i 2009. Dotychczas jego wiersze były publikowane w różnorodnych zbiorach i antologiach, a teraz trafiły na japońskie, amerykańskie i inne, strony internetowe oraz do gazet i książek o zasięgu światowym. Ostatnio wielkim sukcesem jest zdobycie przez mieszkańca naszego miasta uznania wysokiego japońskiego jury i przyznanie za haiku wyróżnienia i to po raz drugi (pierwsze w 2009 r.), w ogólnoświatowym  konkursie haiku organizowanym przez japoński dziennik „The Mainichi Daily News”. (Na konkurs napłynęło kilka tysięcy prac z całego świata.) Krzysztof Kokot wydał dotychczas cztery tomiki swych wierszy Bez recepty, Daj mi talent, Dmuchawce, Haiku time.

30 GRUDNIA

• Na nowotarskiej tafli lodowej drużyna nowotarskich olimpijczyków (m.in. Gabriel Samolej, Jacek Szopiński, Janusz Hajnos, Walenty Zientara) zmierzyła się z drużyną gwiazd znanych głównie z różnych seriali jak: Rafał Mroczek, Piotr Kupicha, Sylwester Maciejewski, Mateusz Dewera i inni. Mecz hokejowy olimpijczycy kontra gwiazdy dostarczył trochę emocji sportowych, a trochę rozrywki. Emocji było mnóstwo także po meczu: wspólne fotki, autografy, spotkania z gwiazdami itp. Dochód ze spotkania zasilił konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

• Ze sportu warto odnotować sukces Tadeusza Błażusiaka, który zdobył Grand Prix Polski w Łodzi. Sukcesy na Ogólnopolskich Międzyklubowych Mistrzostwach Karate Shinkyokushinkai odnieśli zawodnicy nowotarskiego Stowarzyszenia Sportowego Karate Yokozuna, a 22-letni nowotarżanin Dawid Kubacki na zawodach w Kuusamo zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty.

I tak kolejny rok odszedł do historii, a my rozpoczęliśmy nowy - 2013 rok z nadzieją, że będzie dla nas wszystkich szczęśliwy.

 

Zofia Giełczyńska, w: „Almanach Nowotarski” nr 17, Nowy Targ 2013 r., s. 279-385.