4 stycznia

W tym roku to aula PPUZ gościła gwiazdy i publiczność Koncertu Noworocznego „Musicale świata”. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów pochodzących z najsłynniejszych musicali. Różne style, niesamowity nastrój, niezwykłe wykonania – to wszystko stworzyło klimat pełen wzruszeń i emocji. Orkiestra Obligato pod dowództwem Jerzego Sobeńki zabrała wszystkich zgromadzonych w muzyczną podróż od „Upiora w operze” i „Tańca wampirów” po kultowe partie „Skrzypka na dachu”, przeboje kabaretowej sceny i klimaty Johna Travolty. Oprócz tego zabrzmiały utwory m.in. z „Dzwonnika z Notre Dame”, „Kotów”, „Grease, „Nędzników”, „Deszczowej piosenki”, „Mamma Mia!”. Wśród wykonawców natomiast znaleźli się m.in. Anita Steciuk, Weronika Bochat-Piotrowska, Damian Aleksander, Łukasz Talik, Tomasz Steciuk. Gospodynią koncertu była Jolanta Suder, która w pięknych kreacjach wprowadzała publiczność w świat musicali. W przerwie występów noworoczny toast razem z artystami wzniósł burmistrz Grzegorz Watycha, dyrektor MOK Bolesław Bara oraz prorektor PPUZ dr Krzysztof Trochimiuk.

***

Po raz szósty rozegrano Noworoczny Mecz Charytatywny. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało „Nowe jutro dla Świderków”. Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 11 po raz kolejny zgromadzili się ci, którzy pragną pomagać innym, bardziej potrzebującym. Wielkie serca, ale także kreatywność organizatorów ponownie sprawiły, że atrakcji nie brakowało. Można było nie tylko obejrzeć mecz, ale także wziąć udział w licytacji niezwykłych fantów, m.in. vouchera na weekend na Malcie, kursu prawa jazdy kat. B w szkole jazdy Kalata oraz Góral, lotu balonem w okolicach Krakowa, lotów balonem i szybowcem ufundowanych przez Aeroklub, skoku ze spadochronem w tandemie, koszulki NHL: Chicago Blackhawks – Toews, koszulek zawodników Wisły Kraków, koszulek Podhala z sezonu 2018/2019 z podpisami zawodników oraz wielu innych ciekawych nagród. Na zakończenie odbył się koncert zespołu ParExcellence.

5 stycznia

W Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyło się premierowe wykonanie Hymnu Górali. Utwór został skomponowany przez braci Golec. Wykonanie hymnu było jednym z punktów uroczystości Opłatka Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Utwór wykonał zespół Podhalanie z Ludźmierza wraz z podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Podczas uroczystości odsłonięto również portrety prezesów Związku Podhalan w Polsce, a także podpisano umowę intencyjną między Związkiem Podhalan a Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Nie zabrakło świątecznych życzeń oraz wspólnego śpiewania kolęd.

***

W styczniowe popołudnie w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury zespoły góralskie Mali i Młodzi Hyrni oraz Hyrni zaprosiły wszystkich do wspólnego kolędowania. Atmosfera rodzinnego spotkania, wspólnej życzliwości, tradycyjny świąteczny stół, przepiękne pastorałki i tradycyjne kolędy, a także regionalne zwyczaje – to wszystko stworzyło przepiękną opowieść w sam raz na styczniowy wieczór. Były to magiczne chwile wyczarowane przez ludzi pełnych pasji, dumnie czerpiących z tradycji, w której wyrośli, i regionu, z którego pochodzą. Na zakończenie nie zabrakło życzeń składanych zaproszonym gościom i wspólnego kolędowania.

6 stycznia

Po raz trzeci ulicami Nowego Targu przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku dwa pochody wyruszające z przeciwległych krańców miasta spotkały się na rynku. Orszaki zostały przygotowane przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz parafię św. Katarzyny. Na zakończenie młodzieżowa grupa oazowa wystawiła jasełka, a następnie odbył się koncert kolęd. Wśród uczestników znaleźli się m.in. ks. prałat Stanisław Strojek oraz burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. W Orszaku wzięło udział kilkuset mieszkańców. Podczas wydarzenia tradycyjnie miała miejsce zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

***

Mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny rozpoczęło się świąteczne spotkanie członków oddziału Związku Podhalan. Kazanie wygłosił kapelan Związku ks. Mieczysław Łukaszczyk, który odprawił mszę w koncelebrze ks. Władysława Zązla, również kapelana górali. Spotkanie było także okazją do przyjęcia nowych członków; do grona górali dołączyli: Marian Krawczyk, Szymon Pyzowski i Jan Guziak. Później  w Skalnym Dworku odbył się tradycyjny opłatek, gdzie życzenia składali zarówno prezesi oddziału – Józef Knap i Wojciech Groń, jak i członkowie Zarządu Głównego ZP – Mieczysław Olcoń i Alojzy Lichosyt. Wśród gości znaleźli się posłowie Anna Paluch i Andrzej Gut-Mostowy, senator i Honorowy Członek ZP Jan Hamerski, burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, radni miejscy – Jan Łapsa, Ewa Garbacz, Bożena Groń, Krzysztof Sroka i Marek Fryźlewicz, przedstawiciel powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec, radny powiatowy Krzysztof Kurańda, prorektor PPUZ Krzysztof Trochimiuk, a także delegacje innych oddziałów Związku Podhalan. O oprawę muzyczną zadbał zespół Paradnice z Harklowej, a pięknie przygotowaną szopkę bożonarodzeniową, która była dekoracją, przygotował Jan Kozik z Obidzy koło Jazowska.

7 stycznia

Na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 7 stycznia 2020 r. budynek Ratusza Miejskiego w Nowym Targu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod nr. A-1531/M. Postępowanie administracyjne mające na celu wpis tego budynku do rejestru zabytków było prowadzone od marca 2019 r. przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu. Historia nowotarskiego ratusza sięga XVI w., kiedy to budowla była drewniana i pokryta gontem. W takiej formie ratusz funkcjonował aż do XVIII w. Po kolejnym pożarze w 1784 r., który zniszczył część miasta, w tym także budynek ratusza, ówczesny starosta sądecki nakazał odbudowę na nowym planie. Rynek został poszerzony, wytyczono nowe ulice, a do budowy nakazano stosować kamień. Budynek ratusza w obecnej formie datuje się na II połowę XIX w. Najstarszy zachowany widok budynku pochodzi z 1903 r. Inicjatorem budowy był najprawdopodobniej urzędujący w latach 1886–1896 burmistrz miasta Jakub Podkanowicz, a nadzór nad budową sprawował Karol Rybiński z Krakowa. Dzisiejszy budynek ratusza jest budowlą murowaną, dwukondygnacyjną, z częściowym podpiwniczeniem, pokrytą czterospadowym dachem, nad który wyprowadzona została wieża ratuszowa z bogato przeszkloną latarnią, nakrytą dzwonowym hełmem z iglicą.

Zgodnie z treścią cytowanej powyżej decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ochronie konserwatorskiej podlega przede wszystkim forma budynku – kompozycja i detal elewacji wraz z podziałami i kształtem stolarki okiennej i drzwiowej oraz materiał budowlany.

Obecnie na terenie miasta Nowy Targ znajduje się pięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków, do których należą:

  1. Zespół Kościoła Parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Kościelna – nr rej. A-40 z 22.01.1970 r. [A-939/M], w skład którego wchodzą: kościół, dzwonnica, ogrodzenie.
  2. Zespół Kościoła Cmentarnego pw. Św. Anny, ul. Zacisze – nr rej. A-39 z 11.03.1930 r. [A-940/M], w skład którego wchodzą: kościół, ogrodzenie.
  3. Gimnazjum, ob. I LO im. Goszczyńskiego, pl. Krasińskiego 1 – nr rej. A-851 z 28.12.1998 r. [A-938/M].
  4. Dawna bursa gimnazjalna, ul. Nadwodnia 5 – nr rej. A-1501/M z 7.06.2018 r.
  5. Ratusz Miejski, ul. Rynek 1 – nr rej. A-1531/M z 7.01.2020 r.

8 stycznia

Wręczono nagrody w konkursie prac plastycznych dla uczniów szkół podstawowych „Kraina lodu, rzek i źródełek – woda w mojej okolicy”. Konkurs zorganizował nowotarski MZWiK. Spośród 174 nadesłanych prac wybrano 13, z których powstanie wydany przez MZWiK kalendarz na rok 2021. Zwycięzcy otrzymali przybory malarskie i małe niespodzianki, a przedstawiciele szkół zestawy edukacyjne.

9 stycznia

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach”. Gościem wydarzenia zatytułowanego „Potrójna Korona Amerykańskich Szlaków Długodystansowych” była Agnieszka Dziadek – cieszyńska podróżniczka, która zakończyła trzyletni projekt zdobycia The Triple Crown of Hiking – Potrójnej Korony Amerykańskich Szlaków Długodystansowych. Na tę wielką trójkę składają się największe amerykańskie piesze szlaki turystyczne – Appalachian Trail, Continental Divide Trail i Pacific Crest Trail, które wiodą przez 22 stany. To razem 12,5 tysiąca km, 811 km przewyższeń i 382 dni niełatwej wędrówki.

10 stycznia

W nowotarskim ratuszu odbyło się jubileuszowe, trzydzieste Noworoczne Spotkanie Burmistrza Miasta Nowy Targ. Na zaproszenie włodarza miasta burmistrza Grzegorza Watychy odpowiedzieli parlamentarzyści, urzędnicy, przedstawiciele lokalnych spółek oraz firm, a także dyrektorzy szkół oraz miejskich instytucji kultury. Spotkanie noworoczne już na stałe wpisało się do kalendarza miejskich wydarzeń. To coroczne wydarzenie jest nie tylko podsumowaniem poprzedniego roku, ale także przedstawieniem nowych wyzwań, które czekają miasto i mieszkańców w nadchodzącym roku. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia burmistrza Grzegorza Watychy, podczas którego omówił on najważniejsze wydarzenia i inwestycje roku 2019. Były wśród nich m.in. obchody 40-lecia wizyty św. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku, uroczysty 50. Nadzwyczajny Zjazd Podhalan. Wśród inwestycji wymienione zostały: budowa drogi łączącej osiedle Niwa z Grelem, rewitalizacja rejonu dworca kolejowego, przebudowa Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”, rozbudowa ścieżek rowerowych, stref aktywności ruchowych, placów zabaw, siłowni i boisk. Burmistrz nie zapomniał także o trwającej przebudowie MOK, która ma się zakończyć w 2021 r. Wspomniał także o nieustannym procesie, jakim jest walka z zanieczyszczeniem powietrza w mieście. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy pomagali zarówno miastu, powiatowi, jak i całemu regionowi w jego rozwoju w mijającym czasie. Spotkanie prowadził prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek, natomiast błogosławieństwa udzielił proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu ks. Zbigniew Płachta. Na zakończenie zebrani goście mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień parlamentarzystów Anny Paluch oraz Edwarda Siarki. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania. Po złożeniu sobie noworocznych życzeń goście przenieśli się do kawiarni Fanaberie, gdzie odbył się koncert tarnowskiego zespołu wokalnego MONK. Wydarzenie zorganizował Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ.

13 stycznia

Odbyła się konferencja antysmogowa „Stan powietrza a zdrowie”. W murach Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dyskutowano o ekologii, edukacji i potrzebie działania, ratowaniu przyrody i środowiska. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, uczelni, mediów, a także studentów. Wśród prelegentów znaleźli się: lek med. Marcin Kołodziej – specjalista chorób płuc, dr hab. Dariusz Mucha – profesor uczelni, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu PPUZ w Nowym Targu, dr Karolina Gwoździewicz z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju, Ryszard Listwan – zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Marek Wierzba – dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, mgr inż. Dariusz Jabcoń – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Nowy Targ, mgr Sylwester Magiera – podinspektor, ekodoradca Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz lek med. Lidia Kołodziej – specjalista medycyny rodzinnej i mgr Magdalena Cygan – doktorant biologii UJ w Krakowie, które są przedstawicielkami Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Tematyka prezentacji skupiona była wokół problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza; przedstawiona została nie tylko z różnych punktów widzenia, ale także zawierała gotowe rozwiązania, które pomogą dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców. Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu oraz Instytut Nauk o Zdrowiu i Dział Promocji i Współpracy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Wydarzenie swoim patronatem objęli Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Starosta Nowotarski.

***

Dzieci i młodzież miały okazję zwiedzać Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze na terenie powiatu nowotarskiego. Podczas odwiedzin strażacy udzielali informacji na temat działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną oraz postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. Ponadto grupy zwiedzających mogły poznać używany przez Państwową Straż Pożarną sprzęt i możliwości jego wykorzystywania podczas akcji ratowniczych.

14 stycznia

Tradycyjnie jak co roku odbyło się noworoczne spotkanie Starosty Nowotarskiego połączone z wręczeniem Medali Pamiątkowych Podhala. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które poprzez swoją pracę służą rozwojowi Nowotarszczyzny w różnych sferach życia, kultury, sztuki. W tym roku uhonorowanych zostało pięć osób i dwa zespoły: Katarzyna Ceklarz, Karol Marek Zachwieja, Mateusz Kapołka, Zofia i Stanisław Matyja oraz zespoły New Market Jazz Band i Śwarni. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. O oprawę artystyczną zadbały wyróżnione zespoły. Śwarni zachwycili zebranych swoim tradycyjnym kolędowaniem z gwiazdą i turoniem, natomiast New Market Jazz Band przeniósł wszystkich w świat jazzu. Nie zabrakło także noworocznych życzeń i podsumowania działalności starostwa za poprzedni rok.

17 stycznia

Po raz czternasty odbył się koncert „Dzieciątku śpiewajmy”. Nowotarskie przedszkolaki wystąpiły przed publicznością zgromadzoną w Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”. Koncert poprowadziła dyrektor Przedszkola nr 4 Zofia Wideł, a wśród słuchaczy obecni byli: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka oraz Aniela Kasiniak reprezentująca Nowotarską Delegaturę Kuratorium Oświaty w Krakowie. Goście wydarzenia mieli okazję posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z ośmiu nowotarskich przedszkoli: Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 4, Przedszkola Wesoły Korowód, Słonecznego Przedszkola, Przedszkola Fiku-Miku, Przedszkola Liwlandia, Przedszkola Lokomotywa oraz Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Jak co roku nastrój koncertu był wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i niezwykłych chwil. I chociaż dla najmłodszych wykonawców było to ogromne przeżycie, to dzięki wsparciu rodzin, wychowawców i publiczności oni także mogli cieszyć się tym niezwykłym wydarzeniem.

***

Już po raz siódmy zespół Młode Podhale zorganizował koncert „Godny cas”. W tym roku gościem specjalnym był zespół FS Čerhovčan Bardejov ze Słowacji. Zespół powstał w latach 60., a jego celem jest „zachowanie i przedstawienie autentycznej formy tańców ludowych z regionu Górnego Szarisza”. Goście zgromadzeni w auli PPUZ mieli więc okazję poznać tę niezwykłą kulturę i tradycję naszych sąsiadów. Wydarzeniu patronował burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. Podczas koncertu wolontariusze Fundacji im. Adama Worwy zbierali datki dla dzieci obciążonych śmiertelną chorobą Leigha.

***

Odbył się wernisaż wystawy „Zakopianina 2020”. Swoje prace zaprezentowali artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu zakopiańskiego. Przestrzeń wystawienniczą wypełniły dzieła malarskie, rzeźby, kolaże, instalacje artystyczne, grafiki. Nie zabrakło także prac tworzonych w oryginalnych technikach własnych oraz tkaniny artystycznej. W sumie na wystawie można było obejrzeć dzieła 28 twórców, m.in. Ryszarda Orskiego, Arkadiusza Walocha, Ewy Fortuny, Ireneusza Września, Stanisława Cukra, Jerzego Jędrysiaka, Czesława Jałowieckiego, Stanisława Stocha i innych. Podczas wernisażu zgromadzeni goście mieli nie tylko okazję zajrzeć do tych artystycznych dusz poprzez ich dzieła, ale także porozmawiać z autorami osobiście. Ekspozycja wystawiana była do 8 lutego.

20 stycznia

Otwarte lodowisko na rynku było miejscem spotkania z bramkarzem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz drużyny Podhale Nowy Targ – Przemysławem Odrobnym. Na odwiedzających czekał pokazowy trening bramkarski. Po profesjonalnych zajęciach przeprowadzonych na lodzie można było zobaczyć, jak wygląda sprzęt bramkarski, a także porozmawiać z uczestnikami turnieju. Na spotkanie zaprosili: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz Przemysław Odrobny.

23 stycznia

W Galerii Sztuki BWA Jatki odbyły się jasełka „Pewnej nocy w Betlejem” w wykonaniu klasy 3 B Szkoły Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu, przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Stasik. Piękne i niezwykle nastrojowe przedstawienie pozwoliło przedłużyć magiczny okres Bożego Narodzenia.

Uczniowie ze swoim występem odwiedzili także podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu, gdzie podbili serca publiczności. Wielopokoleniowe spotkanie uzmysłowiło wszystkim siłę tradycji i moc zwykłych, życzliwych gestów.

25 stycznia

Odbył się Bal u Starosty. Dochód z biletów został przeznaczony na cele charytatywne. W tym roku pieniądze powędrowały do podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu. Zgromadzonym gościom do tańca przygrywał zespół Sizal, a jako gość specjalny wystąpiła Jagoda Kret – finalistka III edycji muzycznego show „The Voice of Poland”.

26 stycznia

Na nowotarskim lotnisku rozpoczęły się przejażdżki psimi zaprzęgami. W każdą niedzielę aż do 9 lutego można było skorzystać z tej niesamowitej atrakcji. Przejażdżki były bezpłatne, a akcję sponsorował Urząd Miasta Nowy Targ.

27 stycznia

Dzieci i młodzież z nowotarskich szkół rozpoczęły naukę jazdy na nartach na stokach narciarskich Długa Polana i Zadział. Projekt „Jeżdżę z Głową” objął grupę 132 uczniów. Został on zrealizowany przez Miasto Nowy Targ przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach realizacji zadania: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w 2020 r. Uczniowie na zajęcia byli dowożeni autobusami MZK. Akcja „Jeżdżę z Głową” to jedenaście grup zajęciowych, codzienne lekcje oraz wyposażenie uczniów w odpowiedni sprzęt na czas zajęć pod okiem profesjonalnych instruktorów. To był czas aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla młodych nowotarżan.

27 stycznia – 8 lutego

Trwała Zima w Mieście. Z okazji ferii miasto oraz miejskie instytucje kultury przygotowały różnorodne zajęcia i warsztaty. Ciekawą ofertę przedstawiły m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Podhalańskie, Muzeum Drukarstwa, a także Spółdzielczy Dom Kultury czy Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu. Można było nauczyć się tańczyć, śpiewać czy jeździć na łyżwach. Dla najmłodszych były zajęcia z cyklu Mini Akademia. Nie zabrakło szerokiej gamy zajęć plastycznych, m.in. z ceramiki, tworzenia biżuterii, malarstwa czy grafiki. Dla amatorów sportu zorganizowano m.in. zajęcia jiu-jitsu czy tenisa stołowego. Biblioteka natomiast zaprosiła na zajęcia plastyczne połączone ze wspólnym czytaniem oraz na zajęcia z kodowania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spędzić te zimowe dni interesująco i twórczo.

30 stycznia

W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie organizowane w ramach akcji „MOK na walizkach”. Tym razem gośćmi byli Mateusz „Olaf” Dziurski i Milena Dziurska. Zgromadzona publiczność została zabrana w niezwykłą podróż, bo tematem spotkania była „Gwatemala w pigułce, czyli wędrówka krętymi drogami przez Krainę Majów”. Można było się przekonać, ile lat mają najmłodsi gwatemalscy kierowcy, gdzie rzeka płynie pod… wodą, jak można upiec pianki marshmallow bez rozpalania ognia, kto nie powinien podróżować lokalnymi chickenbusami. Ciekawostki, niesamowite opowieści, a także niezwykłe zdjęcia i filmy przeniosły wszystkich w niezwykły świat Ameryki Środkowej.

***

Wybrano nowego Sekretarza Miasta Nowy Targ. Największą liczbę punktów w postępowaniu konkursowym uzyskał Zbigniew Strama. Wcześniej był zatrudniony jako pracownik administracji samorządowej w Gminnym Zespole Oświaty w Szaflarach. Na stanowisku zastąpił Stanisławę Szołtysek, która we wrześniu ub. roku odeszła na emeryturę.

***

Adam Kolusz, student piątego roku mechatroniki pochodzący z Nowego Targu, wraz z zespołem AGH Space Systems zajął I miejsce w Indian Rover Challenge, azjatyckiej edycji zawodów łazików marsjańskich, które odbyły się w Indiach. Skonstruowany przez nich Łazik Kalman pokonał 20 innych zespołów z całego świata. Jego zadanie polegało na badaniu próbki gleby i sprawdzeniu jej pod kątem obecności śladów życia.

***

Podczas zorganizowanego w Krakowie Forum Kultury Wrażliwej rozdane zostały świadectwa dostępności dla 20 wojewódzkich instytucji kultury, które dostosowały swoją ofertę i infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich znalazła się nowotarska galeria „Jatki”. Celem projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa” jest dostosowywanie instytucji kultury do potrzeb każdej osoby, która jest zainteresowana aktywnym udziałem w życiu kulturalnym, oraz zwiększenie obecności osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Projekt realizowany jest poprzez szereg szkoleń, działań edukacyjnych oraz inspiracji dla instytucji kultury pod kątem dostępności.

 


Luty

8 lutego

W Parku Miejskim z okazji zakończenia ferii odbyły się pokazy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ochotniczej Straży Pożarnej i Wodnego Pogotowia Ratunkowego oraz zabawy na śniegu. Można także było odwiedzić stoisko Nadleśnictwa Nowy Targ, a na zakończenie dla wszystkich przygotowano ognisko z poczęstunkiem od firmy PCD Salami.

9 lutego

Odbyła się siódma edycja biegu zimowego Turbacz Winter Trail. Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse: 10 i 21 km. Przygotowano także trasy dla dzieci oraz klasyfikację dla miłośników biegania z psami, czyli bieg 6 Łap. W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 zawodników i zawodniczek. Organizatorami wydarzenia były Miasto Nowy Targ oraz Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa”. Start i meta usytuowane były na Długiej Polanie. Klimat imprezy tworzyły nie tylko piękne widoki, ale także niezwykły duch rywalizacji. Dla osób towarzyszących biegaczom przygotowano liczne atrakcje, w tym m.in. biegi dla dzieci, konkursy, minizoo, tor saneczkowy. A po sportowych emocjach przyszedł czas na afterparty w termach Gorący Potok, gdzie specjalnie dla wszystkich zagrała kapela Zodyma.

11–12 lutego

W mieście swój przystanek miała Zimowa Akademia Sportu. Ten projekt to zajęcia pokazowe trwające dwa dni, a także nieodpłatne zajęcia pozalekcyjne trwające pięć tygodni w każdym z pięciu miast projektu. Zimową Akademię Sportu zrealizował Urząd Miasta Nowy Targ we współpracy z Ministerstwem Sportu. Uczestnicy mogli poznać takie dyscypliny jak hokej, biathlon, snowboard, curling czy łyżwiarstwo, a także spróbować swoich sił w tych sportach W Hali Gorce został także przygotowany zimowy tor umiejętności. Gośćmi wydarzenia byli olimpijczycy: Paulina Ligocka i Tomasz Sikora. Nie zabrakło także hokeistów Szarotek. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął Polski Komitet Olimpijski, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Animacji Kultury i Sportu Anima Pro Activ przy wsparciu partnera organizacyjnego – BDB Event.

13 lutego

Madera to niesamowita wyspa pełna gęstych lasów i gór wulkanicznych pokrytych bujną zielenią. Jej magia przyciąga wielu turystów. O tym, jak smakuje, jak potrafi urzekać to piękne miejsce i dlaczego jest tak wyjątkowe, gościom zebranym w nowotarskim ratuszu opowiedział Albin Marciniak. Było to kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach”, tym razem zatytułowane „Madera – rajska wyspa na Oceanie Atlantyckim”. Slajdowisko pełne niezwykłych zdjęć i ciekawe opowieści sprawiły, że w środku zimy w Nowym Targu można było poczuć lato.

14 lutego

Niezwykły prezent na walentynki sprawił nowotarskim melomanom Miejski Ośrodek Kultury. W sali Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się koncert „Zaczarowany świat Bogusława Kaczyńskiego”. Na scenie wybrzmiały arie i duety ze słynnych operetek, m.in. „Księżniczka czardasza”, „Wesoła Wdówka”, „Carmen” czy „Hrabina Marica”, ale także takie standardy jak „Brunetki, blondynki” Jana Kiepury. Wystąpiła m.in. sopranistka Sylwia Lorens czy wirtuoz skrzypiec Kamil Skicki. Koncert prowadziła Renata Żełobowska-Orzechowska. Nie zabrakło wspomnień o Bogusławie Kaczyńskim – słynnym krytyku muzycznym zmarłym przed czterema laty.

***

Na nowotarskim rynku wolontariusze oraz nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w ramach akcji „Serce dla Hospicjum” zachęcali mieszkańców miasta do przekazania 1% podatku dla dzieci z Małopolskiego Hospicjum w Krakowie. W akcji wzięły także udział inne nowotarskie szkoły: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. S. Staszica, Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki. Uczniowie w ramach akcji rozdawali przechodniom własnoręcznie wykonane serduszka.

15 lutego

Na V Balu Galaktycznym Burmistrza Miasta bawiło się w tym roku około 260 osób. To była już piąta odsłona tej cieszącej się dużą popularnością imprezy charytatywnej. W trakcie wieczoru odbyła się licytacja kilkudziesięciu różnych przedmiotów, z której dochód przeznaczony został na wsparcie lokalnego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku motywem przewodnim była galaktyka, nie zabrakło więc niezwykłych, kreatywnych strojów gości. Mieniące się suknie przywodziły na myśl Drogę Mleczną usianą gwiazdami, a kolorowe peruki i marsjańskie czułki sprawiały wrażenie, jakby stolicę Podhala zaatakowali obcy z najdalszego zakątka wszechświata. Bal tradycyjnie rozpoczął się od poloneza. W pierwszej parze można było zobaczyć burmistrza Grzegorza Watychę. Później na scenie pojawił się zespół Milky Way, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy w rytm największych przebojów. Następnie w muzyczną podróż zabrał gości DJ Janush. Gośćmi specjalnymi byli kucharze z telewizyjnego programu MasterChef Polska Mikołaj Rey i Maciej Spectra. Nie zabrakło dobrej zabawy, wyśmienitych dań i niezwykłych, chciałoby się powiedzieć, wręcz nieziemskich przeżyć. Dzięki hojności uczestników imprezy do nowotarskiej „Chatki” trafiło 60 tysięcy złotych. Organizatorem wydarzenia był Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ.

17, 26 lutego

Z okazji Światowego Dnia Kota odbyły się dwa spotkania z cyklu „Kocie ABC dla początkujących”. 17 lutego odbył się wykład „Rola zabawy w życiu kota”, który wygłosiła kocia behawiorystka Małgorzata Wesołowska, następnie w trakcie warsztatów można było zrobić zabawki dla swoich milusińskich. Natomiast 26 lutego odbył się wykład „Podstawy żywienia kotów”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

18 lutego

Odbyła się konferencja „Działalność klubów sportowych i kierunki rozwoju sportu w Nowym Targu”. Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. Uczestnicy konferencji reprezentowali kilkanaście nowotarskich klubów sportowych: Aeroklub Nowy Targ, Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ, KS Gorce Nowy Targ, KS Górale Nowy Targ, KS Nowy Targ AMK Gorce, MMKS Podhale Nowy Targ, NKP Podhale Nowy Targ, Nowotarski Klub Sportów Walki Hoły Team, Nowotarski Klub Kolarski, Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna, Szkółka Piłkarska Górale Nowy Targ, UKS Delfin Nowy Targ, Klub Przyjaciół Siatkówki Gorce oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego klubu Obidowiec Obidowa. Obecni byli włodarze miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, przedstawiciele rady miasta, Starostwa Nowotarskiego i Rady Powiatu Nowotarskiego oraz wykładowcy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej i Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY. Celem konferencji była integracja wszystkich osób zaangażowanych w działalność związaną ze sportem w naszym mieście. Omawiano problemy, z jakimi musi mierzyć się współczesny lokalny sport, i sposoby na ich rozwiązanie. Reprezentanci klubów przedstawili zakres swojej działalności, osiągnięcia, aktualne działania i plany rozwoju. Dyskutowano również o szkoleniu kadr sportowych. Zaprezentowano także Szlak wokół Tatr oraz rozwój infrastruktury rowerowej na terenie miasta i powiatu. Natomiast wykładowcy PPUZ przedstawili kierunki studiów dotyczące sportu, fizjoterapii i dietetyki.

***

Po gruntownie przeprowadzonym remoncie, którego inwestorem było Miasto Nowy Targ, oficjalnie otwarto hotel Gorce mieszczący się na piętrze Miejskiej Hali Sportowej w Nowym Targu. Hotel dysponuje łącznie 50 miejscami noclegowymi w 19 gustownie urządzonych pokojach i apartamentach. W ramach modernizacji wymieniono wszystkie instalacje, odświeżono elewację oraz przebudowano hol i recepcję. Wykonawcą inwestycji była lokalna firma Artura Kołacza, wyłoniona w przetargu spośród łącznie dziewięciu ofert. Reaktywacja obiektu to powrót do dawnych tradycji polegających na połączeniu bazy noclegowej z bogatą ofertą obiektów sportowych przy hotelu i w niedalekiej odległości od niego. Celem obiektu oprócz obsługi turystycznej podróżnych jest także zapewnienie bazy noclegowej dla zgrupowań sportowych. Symboliczną wstęgę przecięli m.in. burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, jego zastępczyni Joanna Iskrzyńska-Steg i dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji Krzysztof Łapsa. Był też obecny były dyrektor MCSiR Cezary Szafraniec.

24–25 lutego

Przedstawiciele podhalańskich samorządów zebrali się dziś w budynku Starostwa Powiatowego na spotkaniu informacyjnym dotyczącym rządowych programów na rzecz walki z niską emisją. Inicjatorem wydarzenia był poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk, a za stronę merytoryczną odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Podczas spotkania omawiane były założenia trzech rządowych programów: Stop Smog, Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. W spotkaniu wziął udział burmistrz Grzegorz Watycha wraz z delegacją z Urzędu Miasta.

27 lutego

Podczas kolejnego spotkania „MOK na walizkach” gośćmi byli Aleksandra Kabat-Karabon i Krzysztof Karabon. Przenieśli oni zebranych w nowotarskim ratuszu gości w barwny i niezwykły świat Iranu. Jak zwiedzać ten kraj autostopem, czy taka podróż jest droga lub trudna – odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także bardzo ciekawa prezentacja zawierająca piękne zdjęcia sprawiły, że był to ciekawy wieczór.

28 lutego – 1 marca

Odbyły się VII Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCDPo raz kolejny nowotarżanie mogli podziwiać kolorowy spektakl na niebie. Pierwsze loty wystartowały o 8 rano w iście zimowym klimacie. Wydarzenie jak zwykle zgromadziło liczne grono widzów, którzy podziwiali zawody nie tylko z płyty lotniska, ale także z obszaru Nowotarskiej Strefy Relaksu. Ceremonia zakończenia wraz z wręczeniem nagród i pucharów odbyła się 1 marca na nowotarskim lotnisku. Zwycięstwo w tym roku powędrowało do Mikołaja Gomółki z Klubu Balonowego Stalowa Wola.

***

Nowotarżanin Daniel Urbaniak wystąpił w telewizyjnym programie „Dzień dobry TVN”. Promował on otwarty w ubiegłym roku „Uszaty Szlak Turystyczny”, który powstał na odcinku ok. 4 km wzdłuż trasy rowerowej obok Rezerwatu Bór Na Czerwonem w Nowym Targu. Opowiadał także o swoich działaniach i projektach związanych z sowami, udowadniając tym samym, że „Nowy Targ to miasto sów”.

***

Podhalański Szpital Specjalistyczny zakończył projekt kompleksowej termomodernizacji z wykorzystaniem technologii OZE. Dzięki współpracy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie obok termomodernizacji budynku szpitala (złożonego z pięciu pawilonów, trzech przewiązek i budynku administracji) zbudowano instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 525 kW. Usprawniono klimatyzację i wprowadzono pomiar chłodnej i ciepłej wody, co w znaczący sposób zmniejszyło koszty eksploatacji.

***

Nową formą promocji miasta ma być kwartalnik „Stolica Podhala”. Wydawana na kredowym papierze publikacja liczy blisko sto stron i jest darmowa. Nakład zaplanowano na 5 tysięcy egzemplarzy, wydawcą jest natomiast Nowotarska Telewizja Kablowa. W środku znajdziemy relacje z ubiegłorocznych wydarzeń, reklamy spółek miejskich, informacje urzędowe. W zwiastunie numeru można było przeczytać, że stanowi on:

dokumentację najważniejszych, ale też najbarwniejszych wydarzeń z życia Nowego Targu w 2019. Publikację otwieramy wspomnieniami sprzed 12 miesięcy. Aby oddać choć cząstkę całego ogromu wrażeń, jakie im towarzyszyły, dołożyliśmy wszelkich starań, by publikacja miała jak najatrakcyjniejszą wizualnie formę. Mamy nadzieję, że ciepło przyjmiecie Państwo „Stolicę Podhala”, że zawarte w niej treści wywołają uśmiech i miłe wspomnienia oraz pozwolą spojrzeć na nasze miasto z jeszcze większą miłością.

Kwartalnik można było odebrać w Urzędzie Miasta, Klubie Seniora oraz w innych miejscach użyteczności publicznej. Miasto liczy, że czytelnikami kwartalnika będą nie tylko mieszkańcy, ale również turyści odwiedzający Nowy Targ.

***

Nowotarski Miejski Zakład Komunikacji zakupił dwa nowe autobusy japońskiej marki Isuzu Novociti Life. To pojazdy typu mini, o długości do 8 metrów, niskopodłogowe, z ręczną skrzynią biegów, wyposażone w system kamer oraz silniki spełniające normy Euro 6, co plasuje je w gronie pojazdów „przyjaznych dla środowiska”. Autobusy przystosowane są do przewozu 53 pasażerów. Będą one obsługiwały krótsze linie – na Grel, Buflak i Kowaniec. Pojazdy kupione zostały w ramach unijnego projektu pn. „Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego”, na którego realizację pozyskano w 85% dofinansowania Ich koszt to ponad 1,7 mln złotych.

 


Marzec

1 marca

Zespół regionalny Śwarni zaprosił na przedstawienie „Serce Matki”. Scenariusz wydarzenia oparty został na opowiadaniu Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Jakie jest serce Matki albo kiedy Anioł zapłakał”. Przedstawienie w reżyserii Macieja Kudasika pięknie sportretowało uniwersalną i ponadczasową prawdę o najważniejszych wartościach w życiu. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej SDK miała możliwość zastanowić się nad uczuciami, jakich doświadczamy w życiu, nad istotą życia, miłości i śmierci. Nie zabrakło również odniesień do motywu walki dobra ze złem, a także motywu macierzyństwa. Piękny wstęp o Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze wygłosiła profesor Anna Mlekodaj. W rolach głównych wystąpili: Mariola Budz w roli Matki, Kinga Dziedzic w roli Anioła – Narratora i Krzysztof Lichaj w roli syna Sobka. O oprawę muzyczną zadbał Szymon Kudasik.

***

Obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny. Następnie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć rekonstrukcję historyczną przygotowaną przez Grupę „Błyskawica”. Nie zabrakło Apelu Poległych, odśpiewania hymnu oraz warty przy Krzyżu Katyńskim. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy, reprezentacje szkół, organizacji i zrzeszeń oraz władze Miasta. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

***

Na Zadziale odbył się 23. Karnawał na śniegu. Tradycyjnie już zawody rozpoczęły się od wspólnego zjazdu wszystkich uczestników w kolorowym, długim korowodzie. Narciarze w ludowych strojach, trzymając w rękach flagi i baloniki, wprowadzili wszystkich w klimat imprezy. Zawody zorganizowane przez opiekunów i członków Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Mali Śwarni” są jednocześnie memoriałem Władysława Sięki. W zmaganiach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Najpierw rozegrano slalom gigant, a potem „zjazd na worku”.

2 marca

Na stoku narciarskim Zadział odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Alpejskim. W zawodach wzięły udział Szkoły Podstawowe nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 11. Dzieci startowały indywidualnie w trzech kategoriach wiekowych w konkurencji slalom gigant. Szkoły reprezentowało ponad 90 uczniów z roczników 2005–2010. W Igrzyskach Dzieci pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5, drugie Szkoła Podstawowa nr 1, trzecie Szkoła Podstawowa nr 3. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5, drugie Szkoła Podstawowa nr 4, trzecie Szkoła Podstawowa nr 11.

4 marca

W Galerii Jatki członkowie Teatru Słowa BO TAK zaprezentowali spektakl recytatorski oparty na kanwie wierszy Andrzeja Waligórskiego zatytułowany „Kędy sesje, procesje, stocznie i niewypały”. W nowotarskiej galerii wystąpili: Jolanta Apostoł, Urszula Starzyk, Stanisław Apostoł, Marek Micherdziński i Dariusz Tokarski, czyli pełny skład powstałego w ubiegłym roku Teatru BO TAK. Spektakl wyreżyserował Stanisław Apostoł. Andrzej Waligórski urodził się w Nowym Targu, ale większość życia spędził we Wrocławiu. Był niezwykle płodnym poetą, satyrykiem. Jego dziełem jest Studio 202 w Polskim Radiu, był związany z kabaretem „Elita”, jego teksty (a było ich około tysiąca) śpiewał między innymi Tadeusz Chyła, Olek Grotowski czy Małgorzata Zwierzchowska. Był współtwórcą popularnego słuchowiska radiowego „Rycerze”, będącego parodią sienkiewiczowskiej trylogii. To z niego pochodzi piosenka „Hej, szable w dłoń! Łuki w juki, a łupy wziąć w troki…”.

5 marca

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowę na realizację projektu utworzenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego. ŚCZP to unikalne w skali kraju miejsca, w których osoby w kryzysie psychicznym uzyskują pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Inwestycja wspierana jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego: Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Podhalańskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu ma powstać do czerwca 2022 r. Mieszkańcy powiatu nowotarskiego będą mogli skorzystać z całodobowej infolinii wsparcia oraz interwencyjnych miejsc noclegowych. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego będzie wyposażone w 15 zespołów mobilnych, które będą realizowały usługi środowiskowe na terenie powiatu nowotarskiego. Ważną częścią działalności ŚCZP jest profilaktyka. Pracownicy ŚCZP będą prowadzić warsztaty i szkolenia dla uczniów i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych czy rodzin z obszaru testowania. W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego lekarze i psychologowie będą przeprowadzać wywiady, porady, konsultacje oraz badania specjalistyczne.

13 marca

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wzrostem zachorowań na wywoływaną nim chorobę COVID-19. Stan zagrożenia epidemicznego oznaczał wprowadzenie szeregu ograniczeń dotyczących swobody poruszania się, zgromadzeń i handlu. Decyzje te miały na celu ograniczenie zakresu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz ograniczenie wzrostu zachorowań. Tymczasowo przywrócono kontrole graniczne, wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, osoby powracające z zagranicy musiały przejść dwutygodniową kwarantannę domową, zawieszone zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, zamknięte zostały galerie handlowe, szkoły, urzędy i instytucje kultury, restauracje i bary mogły prowadzić działalność tylko na dowóz i na wynos, został wprowadzony zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.

***

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem zamknął do odwołania ruch turystyczny w Tatrach. Na teren Parku mieli wstęp tylko mieszkańcy powiatu tatrzańskiego.

21 marca

Na nowotarskim cmentarzu pożegnano Bogusława Giełczyńskiego – wieloletniego pracownika Urzędu Miasta Nowy Targ. Bogusław Giełczyński przepracował 44 lata na stanowisku urzędniczym; zaczynał jako praktykant w Wydziale Spraw Wewnętrznych, a karierę zakończył jako wieloletni naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Na emeryturę przeszedł w 2015 r. Przez ponad 50 lat związany był ze Strażą Pożarną. Do OSP wstąpił w 1963 r., a od 1997 był prezesem Zarządu OSP na Kowańcu. Był także członkiem Kapituły Honorowej przyznającej tytuły osób zasłużonych dla Nowego Targu. Sam został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, a także m.in. medalem przyznawanym przez Powiat Nowotarski „Zasłużony dla Podhala” i Złotym Znakiem Związku OSP. Był współautorem monografii OSP pt. „Pod patronatem św. Floriana – 120 lat OSP w Nowym Targu”.

22 marca

Dziekan nowotarski ks. prałat Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ w Nowym Targu, w imieniu ks. abpa Marka Jędraszewskiego wręczył Markowi Fryźlewiczowi złoty Medal Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Medal został przyznany byłemu burmistrzowi „z wdzięcznością za zaangażowanie w działalność historyczną i patriotyczną w połączeniu z promowaniem osoby i dzieła św. Jana Pawła II w środowisku lokalnym miasta Nowy Targ” i jest wyrazem uznania za wieloletnią działalność dla ukazywania i dokumentowania związków świętego Jana Pawła II z Nowym Targiem i Podhalem, promowania jego nauczania i dziedzictwa duchowego związanego jeszcze z okresem, gdy kardynał Wojtyła był biskupem krakowskim, oraz lat jego pontyfikatu. W 2011 r. Marek Fryźlewicz był wraz z Józefem Paczką inicjatorem i współorganizatorem stałej wystawy w nowotarskim ratuszu poświęconej Janowi Pawłowi II pt. „Jan Paweł II – Nowy Targ. Przeszłość i obecność”. Wielokrotnie publikował m.in. w „Almanachu Nowotarskim”, „Tygodniku Podhalańskim” i „Głosie Serca” artykuły ukazujące spotkania biskupa, kardynała Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II w Nowym Targu i na Podhalu. Jest autorem książek, m.in.: „Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II do nowotarżan”, „Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Słowo u Gaździny Podhala”, „Na Was zawsze można liczyć” (jako współautor). Należy do Akcji Katolickiej i Rycerzy Kolumba.

25 marca

Zmarł ks. prałat Andrzej Fryźlewicz – kapelan śp. kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Andrzej Fryźlewicz urodził się w 1954 r. w Nowym Targu. Pochodził z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Święcenia diakonatu przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły, a święcenia prezbiteratu w 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez trzy lata był wikariuszem w Liszkach. W czerwcu 1983 r. otrzymał nominację na kapelana metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego.

Ks. Andrzej Fryźlewicz był kapelanem honorowym Ojca Świętego, kanonikiem Krakowskiej Kapituły Katedralnej. W ubiegłym roku w rodzinnych stronach świętował 40-lecie święceń kapłańskich. Od kilkudziesięciu lat mieszkał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

***

W związku z sytuacją epidemiczną Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu oraz Redakcja „Almanachu Nowotarskiego” przyłączyły się do akcji „Zostań w domu”. Dzięki temu można było uzyskać dostęp do artykułów publikowanych w „Almanachu Nowotarskim” w okresie kilku ostatnich lat. Artykuły były ciekawą propozycją nie tylko dla pasjonatów historii, ale także dla tych wszystkich, którzy w tym trudnym, dziwnym czasie pandemii szukali odskoczni od otaczającego świata.

***

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu wraz z Fundacją im. Adama Worwy w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchomił usługę „Zakupy dla seniorów”. Wsparcie skierowane było do osób samotnych, niepełnosprawnych. Aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo zakażenia i ograniczyć konieczność opuszczania domów, wolontariusze i pracownicy OPS w Nowym Targu oferowali zrobienie zakupów leków, żywności i środków czystości oraz dostarczenie ich pod drzwi seniorów.

***

Podczas trwania pierwszego miesiąca epidemii w mieście podjęto wiele inicjatyw mających na celu pomoc seniorom oraz osobom samotnym, którzy powinni zostać w domu. Jedną z nich była „Bezpłatna TELE-POMOC dla Seniora” organizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Celem tej akcji było wsparcie osób starszych, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań w związku z chorobą COVID-19. Dostępne były bezpłatne numery telefonów, pod którymi seniorzy mogli liczyć na poradnictwo psychologiczne i duchowe. Przedsięwzięcie realizowane było we z parafią pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Drugim takim projektem była ogólnopolska akcja „Dwa telefony do babci i dziadka”, której inicjatorem w mieście był OPS w Nowym Targu. Polegała na stałym kontakcie (w formie regularnych telefonów codziennie rano i wieczorem) ze starszymi osobami ze swojego otoczenia i rodziny. Jej celem w tych trudnych czasach było wsparcie seniorów, ukojenie ich strachu i poczucia samotności.

***

Powiat nowotarski znalazł się wśród partnerów Województwa Małopolskiego w programie LIFE Małopolska. Najważniejsze założenia nowego projektu to promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu. Wartość projektu to 70 mln złotych. Województwo Małopolskie wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” wspólnie z 25 partnerami, którymi są: Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatów – a wśród nich nowotarski i gorlicki. Partnerami zagranicznymi projektu będą Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu oraz Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus. Realizację projektu w Małopolsce wspiera również Minister Klimatu, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pełnomocnik Premiera do spraw Programu Czyste Powietrze.

***

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Małopolsce. Pacjentem zero w naszym województwie okazała się osoba w wieku 60 lat, która była pacjentem Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Na dzień 8 marca ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych było 18 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych było 249 osób.

***

Przy lotnisku powstaje licząca około kilometra ścieżka rowerowa, która będzie odgałęzieniem Szlaku wokół Tatr. Nowa trasa połączy kładkę na Dunajcu i wjazd do Boru na Czerwonem z lotniskiem. Szlak poprowadzi aż do hangaru na terenie aeroklubu. W ramach inwestycji powstanie ścieżka, a przy niej tablice informacyjne, ławki, stojaki na rowery i kosze. Koszt prac to ponad milion złotych. Termin zakończenia to koniec maja tego roku.

 


Kwiecień

16 kwietnia

W całej Polsce wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Każda osoba w miejscu publicznym musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakrywa zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczył wszystkich, którzy znajdowali się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

***

W związku z wprowadzeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa Urząd Miasta Nowy Targ przeprowadził akcję #maseczka dla Nowotarżanina. W ratuszu i budynku Urzędu Miasta były rozdawane darmowe maseczki dla mieszkańców. Udało się zaopatrzyć nowotarżan w około 10 000 maseczek.

***

Urszula Jaskierska zainicjowała na terenie miasta akcję „Pomalujmy Nowy Targ”. Akcja miała na celu rozładowanie negatywnych emocji związanych z trwającą pandemią. Zabawa polegała na tym, aby na spacerze znaleźć kamień, pomalować go i odłożyć w to samo miejsce, tak aby osoba, która go znajdzie, uśmiechnęła się.

***

Urząd Miasta uruchomił akcję #maseczkadlaseniora. Wszyscy samotni seniorzy zamieszkali w Nowym Targu, którzy skontaktowali się z magistratem, zostali zaopatrzeni w środki ochronne. Maseczki zostały dostarczone do ich domów i mieszkań.

***

W ramach programu „Kultura swoją drogą…” Muzeum Podhalańskie zachęcało mieszkańców miasta do stworzenia wystawy o Nowym Targu. Doceniając siłę tradycji oraz tożsamości regionalnej, swoją prośbę instytucja skierowała zwłaszcza do seniorów. To oni jako osoby będące w posiadaniu dawnych fotografii miasta, a także jako świadkowie wydarzeń, które już minęły, są naszym mostem z przeszłością. Ta inicjatywa miała niezwykły potencjał nie tylko kulturalny, ale przede wszystkim społeczny. W dobie pandemii i wiążących się z nią strachu i osamotnienia, towarzyszących zwłaszcza seniorom, odwrócenie ich uwagi od codziennych wydarzeń i skierowanie jej na wspomnienia często najlepszych lat życia pozwoliło pewnie niejednemu nowotarżaninowi na uśmiech. Muzeum zachęcało także, aby za każdym zdjęciem stała jakaś historia, którą warto się podzielić.

***

Przedszkole nr 2 zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Biznes kontra smog” realizowanym przez fundację o tej samej nazwie z inicjatywy firmy PwC. Nagrodą w konkursie były dwa sensory powietrza Airly PM wraz z abonamentem serwisowym na 12 miesięcy. Dzieci miały za zadanie przygotowanie rymowanki lub piosenki na temat „Świat bez smogu”. Program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog” powstał w 2018 r. z inicjatywy firmy doradczej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia ASPIRE. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie smogu i czystości powietrza. Pracownicy-wolontariusze wszystkich zaangażowanych firm i stowarzyszeń od października 2018 do marca 2019 r. prowadzili warsztaty w szkołach i przedszkolach, wyjaśniając m.in., czym jest smog, skąd się bierze i jak można przeciwdziałać temu zjawisku.

***

Parafia św. Katarzyny zorganizowała zbiórkę na zakup respiratora dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

***

Swoją ofertę on-line zaprezentowało Muzeum Drukarstwa, które przygotowało dla wszystkich kilka propozycji, m.in. konkurs plastyczny z nagrodami „Nowy Targ – Nasze Miasto”, warsztaty edukacyjne on-line, gry i zabawy edukacyjne on-line o procesie powstawania książek na przełomie XIX/XX w., a także wirtualny katalog z wystawy czasowej „Polska Szkoła Plakatu. Józef Mroszczak i uczniowie”.

***

Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha w piśmie do mieszkańców i przedsiębiorców zapewnił, że zostały podjęte pierwsze decyzje i działania mające na celu pomoc mieszkańcom miasta w tych trudnych czasach epidemii. Burmistrz zapewnił, że każdy potrzebujący otrzyma niezbędną pomoc. Zwłaszcza osoby starsze, samotne, chore będą miały możliwość, aby ktoś dostarczył im żywność, niezbędne leki czy ciepły posiłek, tak aby oni mogli pozostać bezpiecznie w domu. Podkreślił także, że na pomoc ze strony miasta mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy w związku z obostrzeniami ponieśli straty finansowe. Na koniec zaapelował do wszystkich o odpowiedzialność i pozostanie w domach oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

***

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach akcji „Zostań w domu” zaproponowała swoim czytelnikom kody do platform z e-bookami Legimi i IBUK Libra, tak aby w tym czasie, kiedy instytucje kultury, a w tym biblioteki, pozostawały zamknięte, mieszkańcy miasta mogli skorzystać z innej formy czytelnictwa.

***

Z okazji 15 rocznicy śmierci Jana Pawła II o godzinie 15:00 z ratuszowej wieży rozbrzmiała ulubiona pieśń Papieża Polaka, czyli „Barka”. Z powodu pandemii nie można było w tym roku zorganizować tradycyjnej już „Watry pamięci”, postanowiono więc chociaż w ten symboliczny sposób upamiętnić ten dzień. Ponadto o godzinie 21:37 w oknach mieszkań zapłonęły świece.

***

Ruszyła budowa parkingu przy ulicy Kościuszki. Inwestycja o nazwie „Budowa węzła przesiadkowego «Park & Ride» – ul. Kościuszki” realizowana jest w ramach projektu pn. „Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ i Szaflary”. Wykonawcą robót jest konsorcjum dwóch nowotarskich firm – Budownictwo Michał Piotrowski i Bartłomiej Piotrowski Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe. Wartość umowna robót opiewa na blisko 2,8 mln zł. Miasto Nowy Targ uzyskało dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w wysokości 2 371 500 zł. Zadanie realizowane jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

***

W Niedzielę Miłosierdzia księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowali przejazd ulicami miasta z Najświętszym Sakramentem i pobłogosławienie mieszkańców. Wyznaczono dwie trasy przejazdu. Pierwsza prowadziła przez ul. Królowej Jadwigi, ul. Szaflarską, ul. Harcerską, ul. Waksmundzką, ul. Targową, os. Konfederacji Tatrzańskiej, ul. Jana Pawła II, ul. Długą, ul. Kilińskiego, ul. Rynek i ul. Kazimierza Wielkiego, natomiast druga przez ul. Królowej Jadwigi, os. Topolowe, al. Tysiąclecia, ul. Władysława Sikorskiego, ul. Gen. Maczka, ul. Ku Studzionkom, ul. Podhalańską, ul. Szaflarską, Al. Kopernika, ul. Stanisława Józefczaka, ul. Wojska Polskiego, ul. Powstańców Śląskich, ul. Na Równi i os. Suskiego.

***

Trwały prace rozbudowujące Nowotarską Strefę Relaksu. Strefa ma zyskać nowe atrakcje. Zakres prac obejmuje m.in. montaż siłowni pod chmurką, wykonanie altan wypoczynkowych i zadaszenia grilla, dostawę i montaż urządzeń strefy Workout, wykonanie żwirowej alei spacerowej, montaż leżaków, przebieralni, budowę oświetlenia oraz systemu monitoringu wizyjnego, a także dostawę i montaż słupków do hamaków.

 


Maj

3 maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w tym roku wyglądała zupełnie inaczej. Z powodu pandemii msza św. odbyła się w ogrodach parafialnych przy kościele św. Katarzyny, aby w uroczystościach mogło wziąć udział więcej osób i zachować przy tym niezbędny dystans. Następnie delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ratuszu. W samo południe z wieży ratuszowej rozbrzmiał hymn Polski.

4 maja

Po lockdownie pomału zostały odmrożone kolejne sfery życia społecznego. Data 4 maja to moment, kiedy mogły się otwierać instytucje kultury. W Nowym Targu ponowne otwarcie biblioteki odbyło się 11 maja. Po wprowadzeniu niezbędnych zabezpieczeń sanitarnych i dostosowaniu pomieszczeń do wymogów ustanowionych przez Ministerstwo Zdrowia czytelnicy znowu mogli przyjść po lekturę dla siebie. W pierwszym dniu po otwarciu Wypożyczalnia dla Dorosłych odnotowała rekord wypożyczeń.

11 maja

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie w formie ogłoszenia poinformował o fakcie wydania 11 maja 2020 r. decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod nr. rejestru A-1549/M średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ. Obszar objęty wpisem obejmuje rynek wraz z przyległymi kwartałami oraz obszar, na którym znajduje się kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wraz z otoczeniem.

16 maja

Nowy Targ pożegnał byłego burmistrza, zmarłego 13 maja Marka Fryźlewicza. Jego odejście było nagłe, zbyt szybkie, nieoczekiwane. Od czwartku do soboty w ratuszu wystawiono księgę kondolencyjną, w której swoje pożegnania zostawiali mieszkańcy, przyjaciele i wszyscy ci, którzy przez wiele lat doceniali jego pracę na rzecz miasta i spraw nowotarżan.

Pogrzeb rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której uczestniczyło blisko 40 kapłanów, przedstawiciele władz samorządowych z Nowego Targu i nie tylko, parlamentarzyści i urzędnicy. Kondolencje złożyli m.in. ludźmierski ks. kustosz Jerzy Filek, poseł Edward Siarka, burmistrz Grzegorz Watycha, przedstawiciele Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, Związku Podhalan, radnych, burmistrz Żywca i prof. Stanisław Hodorowicz oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy. Do konduktu żałobnego, który przeszedł z kościoła na cmentarz, dołączali mieszkańcy, aby towarzyszyć Mu w ostatniej drodze. Z uwagi na obostrzenia sanitarne nie wszyscy mogli uczestniczyć we mszy, jednak istniała możliwość oglądania transmisji w internecie. Nie zabrakło pocztów sztandarowych szkół. Przedstawiciele instytucji, grup sportowych, Orkiestry Miejskiej, GOPR, straży, wszyscy, z którymi współpracował przez wiele lat, dla których był nie tylko urzędnikiem, burmistrzem, ale człowiekiem, który nosił to miasto i tę ziemię głęboko w sercu, czekali na trasie tej ostatniej drogi. Trumnę nieśli na przemian strażacy i górale. Nad grobem rozbrzmiała góralska muzyka, a następnie utwór „Sound of silence” i podczas ostatecznego pożegnania, ostatnich wypowiadanych nad grobem słów jeszcze wyraźniej dało się odczuć, że odszedł ktoś niezwykły, pełen pasji, zaangażowania dla spraw, które były Mu bliskie. Człowiek, który poświęcił swoje życie dla tego miasta, który je ukochał i zawsze próbował ocalić jego historię i tożsamość.

***

Do uczniów nowotarskich szkół trafił nowy sprzęt komputerowy, który ma ich wspomóc w zdalnym nauczaniu. Miasto przekaże szkołom laptopy, które kupiono w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. Łączny koszt zakupu sprzętu wyniósł prawie 110 tys. zł, z czego pozyskane dofinansowanie to 100 tys.

***

Do końca maja powstały trzy kolejne fragmenty ścieżek rowerowych w granicach miasta. Strefa Relaksu zostanie rozbudowana dla potrzeb rowerzystów. Te zadania i inne można realizować dzięki prawie 2,5-milionowemu unijnemu dofinansowaniu. Miejskie projekty pozyskały je z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach III etapu budowy Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr pozwolą one stworzyć atrakcyjne odcinki ścieżek dla jednośladów lub spiąć ich sieć i zbudować miejsca wypoczynku dla rowerzystów. W przypadku każdego projektu dofinansowanie sięga 60 procent ogólnych kosztów. Najdroższym zadaniem w tej grupie jest budowa pieszo-rowerowej ścieżki w rejonie lotniska. Na roboty ziemne i brukarskie, wycinkę drzew, wykonanie przepustu, wykonanie nawierzchni z mas mineralno-bitumicznych na ścieżce i na placu, także na montaż ławek parkowych, stojaków rowerowych, koszy na śmieci, tablic informacyjnych – potrzeba ponad miliona zł, a prawie 626 tysięcy w tej kwocie to dotacja unijna.

***

Firma TGM Enterprise&Investments z Nowego Targu, która na co dzień działa w branży konstrukcji stalowych, zaprojektowała i opatentowała jedyną w swoim rodzaju wieżę strażacką. Wieża ta ma służyć do suszenia węży strażackich, lin asekuracyjnych i ubrań strażackich metodą grawitacyjną. Jej projekt został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP w 2018 r., a w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2019. Innowacyjna wieża została już zaprezentowana na strażackich targach IFRE EXPO 2019 w Kielcach i otrzymała m.in. „Laur Innowacyjności 2019”.

 


Czerwiec

1 czerwca

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zaprosiło na wystawę pod tytułem „Tove Jansson opowieści z doliny Muminków”. Można było obejrzeć ilustracje słynnej pisarki, malarki i rysowniczki, autorki serii o Muminkach. Czynna do 15 lipca wystawa stanowiła niezwykły prezent dla wszystkich z okazji Dnia Dziecka. Partnerami i organizatorami tego wydarzenia byli: Ambasada Finlandii w Warszawie, Instytut Książki, Wydawnictwo EneDueRabe, Zwykłe Życie oraz Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

2 czerwca

W Galerii Jatki można było oglądać wystawę „Natenczas”. Wystawiane były dzieła pochodzące ze zbiorów galerii oraz z prywatnych kolekcji. Wszystkie prezentowane prace to dzieła artystów, którzy wcześniej wystawiali w Jatkach. Ekspozycja obejmowała 45 prac 41 artystów i szeroką paletę dyscyplin plastycznych. Było malarstwo (Marianna Beleć-Kuskowska, Janusz Bielski, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Małgorzata Jenta-Dymitruk, Eva Končekova, Adam Kozaczka, Krzysztof Kuliś, Stanisław Kuskowski, Maciej Leśniak-Król, Stanisław Mazuś, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Paweł Olchawa, Marcin Ozorowski, Barbara Piszczór, Allan Rzepka, Stanisław Stach, Piotr Timofiejczyk, Michal Trembač, Arkadiusz Waloch, Ewa Żelewska-Wsiołkowska), grafika, rysunek (Dorota Bąk, Jerzy Dymitruk, Wiesław Gdowicz, Jacek Hajnos, Eva Hnatova, Jan Młodożeniec, Roman Pietrzak, Lidia Rosińska-Podleśny, Witold Siemaszkiewicz, Agnieszka Rokicka, Władysław Szczepański, Arkadiusz Waloch), rzeźba (Stanisław Cukier, Piotr Frysztak), tkanina (Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Ula Kołaczkowska, Marek Kossowski), fotografia (Piotr Piątek i Krzysztof Strzoda) oraz instalacja (Andrzej Dziubek).

6 czerwca

Studenci, absolwenci i wykładowcy kierunku turystyka i rekreacja na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej zaprosili na nowotarski rynek, aby wziąć udział w queście. Celem zabawy było przejście nieoznakowanego? szlaku wytyczonego jedynie treścią wierszowanego tekstu. Można było zdobyć pamiątkową pieczęć oraz przepyszne lody. Drużyny startowały w dwóch turach spod nowotarskiego ratusza: pierwsza o 10:00, a następna o 12:00.

13 czerwca

Odbyło się spotkanie „Jezus w ogrodach”. Obowiązujące obostrzenia sanitarne sprawiły, że w tym roku spotkanie „Jezus na lodowisku” zostało przeniesione do ogrodów przy kościele Świętej Katarzyny, aby więcej osób mogło wziąć w nim udział. Nauki głosił ksiądz profesor Wojciech Węgrzyniak. Tradycyjnie także z Sanktuarium Ludźmierskiego dotarła na uroczystości figura Matki Boskiej Królowej Podhala.

***

W Nowym Targu gościł wiceprezes Rady Ministrów oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący komitetu społecznego Rady Ministrów Piotr Gliński. Na spotkanie z cyklu „Łączy nas Polska”, które odbyło się w Szkole Muzycznej w Nowym Targu, zaprosili parlamentarzyści Anna Paluch i Jan Hamerski..

14 czerwca

Odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenie patronatem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Świętej Katarzyny. Po nabożeństwie grupa rekonstrukcyjna Błyskawica poprowadziła biorących udział w uroczystości na nowotarski cmentarz, gdzie odbyła się krótka chwila pamięci przy pomniku Cieniom Ofiar Zbrodni Niemieckich 1939–1945. W uroczystościach udział wzięli: poseł RP Edward Siarka, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, zastępca starosty nowotarskiego Karol Skrzypiec, grupa radnych powiatowych, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, w licznej grupie przybyli też przedstawiciele ONR i oczywiście mieszkańcy Nowego Targu.

19 czerwca

Odbył się finał konkursu „Sowy w Mieście Nowy Targ”. W ratuszu swoje nagrody odebrali zwycięzcy. Każde dziecko otrzymało dyplom oraz upominek.

22 czerwca

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta odbyło się zaprzysiężenie nowego radnego. Został nim Włodzimierz Zapiórkowski, który zastąpił zmarłego Marka Fryźlewicza. Nowy radny zamierza pracować w komisji skarg, wniosków i petycji oraz w komisji finansów, gospodarki komunalnej i rozwoju.

***

Podczas sesji Rady Miasta odbyło się zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2019, co skutkowało udzieleniem burmistrzowi Grzegorzowi Watysze absolutorium. Za głosowało 18 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

W 2019 r. zrealizowano dochody budżetowe na kwotę 177 638 297,45 zł, tj. 103,81% założonego planu, oraz wydatki budżetowe w kwocie 168 115 102,93 zł, tj. 95,56% założonego planu. Rok 2019 r. podsumowano nadwyżką budżetową w wysokości ponad 9,5 mln zł. Ograniczono także zadłużenie – z planowanych 30 mln udało się zredukować kwotę do 26 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu nowotarskiego za rok 2019.

W głosowaniu o wotum zaufania 15 radnych było za, 1 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odbyła się debata nad przedstawionym przez sekretarza Zbigniewa Stramę Raportem o stanie Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2019. Burmistrz podziękował za udzielone wotum zaufania i absolutorium oraz za współpracę wszystkim radnym.

***

W restauracji Absynt odbyły się warsztaty przyrodnicze. Poprowadził je Daniel Urbaniak, przyrodnik i wielbiciel sów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, co jadają nowotarskie uszatki. Przez półtorej godziny wyposażone w odpowiednie narzędzia dzieci mogły w ciekawy i kreatywny sposób poznać tajemnice przyrody i zwierząt.

25 czerwca

To historyczna chwila dla Nowego Targu i całego regionu. Dziś po godzinie 13 w Stolicy Podhala oficjalnie rozpoczęła się budowa nowej zakopianki na odcinku Rdzawka – Nowy Targ. W symbolicznym wbiciu łopaty w miejscu, gdzie za 3,5 roku powstanie węzeł Nowy Targ Zachód, wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podhalańscy i małopolscy parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele firmy Intercor z Zawiercia – wykonawcy inwestycji. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w otoczeniu kamer wręczył ministrowi podpisaną dziś rano decyzję na realizację inwestycji drogowej.

Przypomnijmy, że w ramach rozpoczętej dziś symbolicznie inwestycji powstanie dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 16 km z czterema węzłami drogowymi: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 27 obiektami inżynierskimi – mostami i imponującymi wiaduktami. Wybudowane zostaną drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, kanalizacja i odwodnienie oraz urządzenia ochrony środowiska – takie jak ekrany akustyczne czy przejścia dla zwierząt. W ramach ogromnej inwestycji przebudowana zostanie także infrastruktura techniczna.

26 czerwca

To było zupełnie inne zakończenie roku szkolnego niż zwykle. Z uwagi na obowiązujące wymogi sanitarne rozdanie świadectw odbywało się w formie zindywidualizowanej. Zabrakło tradycyjnych akademii, ale jedno się nie zmieniło – radość z rozpoczynających się wakacji. Ten rok szkolny na pewno przejdzie do historii z uwagi na zamknięte szkoły i zdalne nauczanie, jednak wszyscy żegnali go z nadzieją, że następny okaże się lepszy.

27–28 czerwca

Bieg Turbacz Summer Trail rozpoczął sezon biegów górskich. W Urzędzie Miasta zorganizowano konferencję prasową podsumowującą to wydarzenie. W spotkaniu wzięli udział organizatorzy biegu oraz dwóch uczestników: Marcin Rzeszótko i Piotr Biernawski. Miasto reprezentował burmistrz Grzegorz Watycha. Organizatorem biegu była Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa” przy współpracy Miasta Nowy Targ. W tym roku sytuacja była naprawdę wyjątkowa, gdyż ze względu na pandemię był to jeden z pierwszych w Polsce biegów górskich po zniesieniu obostrzeń. Podczas spotkania Natalia Ficek z Fundacji „Murawa” zaprezentowała film podsumowujący weekendowy bieg. Zawodnicy dystansu ultra pobiegli przez Waksmund, Turbacz i Kudłoń i wracali na metę ponownie przez najwyższy szczyt Gorców. Trasa półmaratończyków była krótsza o pętlę przez Kudłoń. Najkrótszy bieg na 10 km naszpikowany był ok. 500 m podbiegów. W tegorocznej edycji biegu wzięło udział około 150 zawodników.

28 czerwca

Na nowotarskim lotnisku odbył się koncert inaugurujący Wakacyjną Trasę Dwójki TVP. Na scenie wystąpiło wiele znanych gwiazd, między innymi Cleo, Mateusz Mijał, Piękni i Młodzi, Czerwone Gitary, Ronnie Ferrari czy Zenon Martyniuk. Był to dość nietypowy koncert, albowiem publiczność siedziała w samochodach i podziwiała występy gwiazd zza szyb, a wszystko to dla bezpieczeństwa. Imprezę poprowadzili Małgorzata Tomaszewska i Tomasz Kammel oraz Izabella Krzan i Norbi. W tym dziwnym roku pandemii było to niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło mnóstwo widzów stęsknionych za prawdziwymi koncertami.

***

W I turze wyborów na Prezydenta RP na terenie miasta Nowy Targ najwięcej głosów otrzymał obecny Prezydent RP, Duda Andrzej Sebastian, tj. 7582 głosy, co stanowiło 47,21%. Drugie miejsce zajął Trzaskowski Rafał Kazimierz, otrzymując 4222 głosy – 26,29%. Hołownia Szymon Franciszek otrzymał 2057 głosów – 12,81%, a Bosak Krzysztof 1420 głosów – 8,84%. Końcowa frekwencja w wyborach wyniosła 62,17%.

***

Stowarzyszenie Kombinat „Podhale” przygotowało kolejny projekt dotyczący Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Podhale. Do publikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i wspomnień osób związanych z Kombinatem dołączono kolejny, jakże ważny element zakładowej rzeczywistości, jakim jest dwutygodnik „Wiadomości NZO” (czyli Nowotarskich Zakładów Obuwniczych). Na stronie stowarzyszenia (kombinat.nowytarg.pl) opublikowano 593 numery dwutygodnika z przestrzeni 31 lat – od roku 1960 do lat 90. –opracowane dzięki dofinansowaniu mikroprojektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program INTEREG V-A Polska – Słowacja 2014–2020. Pierwszy numer „Wiadomości NZO” wydany został w 1960 r. jako organ Samorządu Robotniczego. W zwiastunie Czesław Szymeczko napisał: „Konferencja Samorządu Robotniczego uznała za celowe i konieczne powołanie do życia tego rodzaju gazetki, która na bieżąco i na co dzień stworzyłaby platformę więzi i łącznika pomiędzy załogą, a Konferencją Samorządu Robotniczego i Dyrekcją”. Ówczesny naczelny zapowiadał pisanie o pracy, załodze, partii, dyrekcji, a przede wszystkim „o troskach, kłopotach i trudnościach zakładów, ale i osiągnięciach i sukcesach”. Powstałe w grudniu 2015 r. Stowarzyszenie Kombinat „Podhale” za cel postawiło sobie nie tylko ocalenie od zapomnienia tego sporego przecież kawałka lokalnej historii. Chcą przede wszystkim pokazać, jak wyglądało życie ogromnej liczby ludzi związanych z NZPS i placówkami, które mu podlegały czy też były przez niego utrzymywane, wspierane, współtworzone.

***

W akcji zorganizowanej przez IPA Kropla wzięli udział pracownicy nowotarskiego Urzędu Miasta. Na apel o oddanie krwi odpowiedzieli także mieszkańcy Nowego Targu. Łącznie było to 27 osób. Wszyscy dawcy otrzymali pamiątkowy okolicznościowy kubeczek i smycz ufundowaną przez firmę Blachotrapez Sp. z o.o., a także słodki upominek od firmy Zbigniewa Steskala. Akcję wsparła również OSHEE Polska Sp. z o.o. – Kinga Pienińska.

 


Lipiec

4 lipca

Odbyła się II Watra Rogoźnicka. Po raz kolejny na zaproszenie sołtysa Kazimierza Zubka spotkali się poeci z naszego regionu, aby zaprezentować swoją twórczość. Każdy uczestnik przedstawiał dwa wiersze. Watra jak zwykle zakończyła się przy ognisku. W spotkaniu poetów uczestniczyli: Leszek Cadet, Roman Dzioboń, Stanisław Jabłoński, Ada Jarosz, Krzysztof Kokot, Teresa Bachleda-Kominek, Wanda Szado-Kudasik, Adam Kwiatek, Renata Lipkowska, Anna Olesińska, Joanna Słodyczka, Małgorzata Szarlej, Izabela Wójcik, Beata Zalot, Teresa Zarycka, Wojciech Ornacki, Małgorzata Bobak-Końcowa. Wydarzenie swoim patronatem objął starosta nowotarski Krzysztof Faber.

6 lipca

W Sali Obrad Urzędu Miasta odbyła się zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu 30. Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego pt. „Biblioteka dostępna on-line”. Tematyka konferencji była bardzo aktualna, gdyż w związku z pandemią i zamknięciem instytucji kultury ich działalność przeniosła się do internetu. Paweł Kopijer – wykładowca, trener i specjalista od szkoleń biznesowych – podczas konferencji zaprezentował wiele interesujących możliwości funkcjonowania bibliotek w świecie on-line oraz sposoby współpracy pomiędzy bibliotekarzem a czytelnikiem.

8 lipca

Otwarto wyremontowany budynek dworca kolejowego. Oprócz poczekalni dla pasażerów swoje miejsce znajdzie tam w przyszłości m.in. tutejszy oddział PTTK, a także wypożyczalnia rowerów i serwis rowerowy. Na piętrze powierzchnie wykorzystywane będą na różnego rodzaju ekspozycje. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli przewoźnika, czyli PKP i PKP Intercity, samorządowców z powiatów, miasta i okolicznych gmin, urzędników, przedstawicieli miejskich spółek i przedsiębiorstw, stowarzyszeń i klubów. Parlamentarzystów reprezentował poseł Edward Siarka. Historię obiektu przypomniał prowadzący uroczystość dyrektor MOK Bolesław Bara. List gratulacyjny przesłany przez poseł Annę Paluch odczytał radny Paweł Liszka. Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, otwierając obiekt, wspominał o zmianach, jakie zaszły na tym terenie oraz o środkach pozyskanych w ramach projektu „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu Podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego”. Na gości czekała miniwystawa na pierwszym piętrze dworca. Ekspozycję przygotował Maciej Iwaniec z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. W sali znalazły się także tablice, będące elementami wystawy przygotowanej przez tutejszego historyka Roberta Kowalskiego, która wcześniej prezentowana była w Wieży Wodnej. O oprawę uroczystości zadbali New Market Jazz Band oraz soliści ze Studia Piosenki Septyma.

14 lipca

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa zaprosiła na Dzień Otwarty. Ze względu na sytuację pandemiczną tym razem odbył się on w formie wirtualnej. W programie wydarzenia znalazły się między innymi premierowe publikacje oraz materiały filmowe przygotowane specjalnie na tę okazję.

15 lipca

Uczczono 110 rocznicę usypania Kopca Wolności. W uroczystości, którą rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, wzięła udział delegacja władz miasta, przedstawiciele Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz skromne grono mieszkańców. Poza świętowaniem 110-lecia powstania Kopca dzień ten był też również okazją do celebracji 610 rocznicy bitwy pod Grunwaldem (Kopiec początkowo nazywany był Grunwaldzkim i powstał w 500 rocznicę słynnej bitwy).

24 lipca

Odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, podczas którego wybrany został Zarząd i omówiono główne kierunki rozwoju Towarzystwa. Na lata 2020–2024 w skład Zarządu weszli: dr Maciej Hodorowicz, dr Barbara Zgama, Lucyna Czubernat, Jakub Swalarz i Stanisław Watycha. Głównymi kierunkami działania Towarzystwa jest wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz popularyzacja nauki, wiedzy i kultury wśród mieszkańców Podhala, Pienin, Spisza i Orawy. Stowarzyszenie jest również wydawcą wielu interesujących publikacji książkowych. Do najważniejszych z nich należy rocznik „Almanach Nowotarski”, który ukazuje się niezmiennie od 24 lat.

24 lipca

W Muzeum Drukarstwa otwarto wystawę „Filmy sprzed 100 lat. Nowotarskie plakaty filmowe z lat 20. i 30. XX wieku ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu”. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt fotografii filmowych oraz plakatów. Afisze filmowe nakładem Drukarni Ignacego Borka, a potem Drukarni Podhalańskiej w Nowym Targu, drukowano dla nowotarskiego Kina „Tatry”, które do 1939 r. mieściło się w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

24–26 lipca

Trwał wyścig kolarski Nowy Targ Road Challenge. Przez cały weekend rowerzyści konkurowali ze sobą na drogach Podhala, Spisza i Orawy. Zawodnicy wystartowali z centrum Nowego Targu, skąd dalej pojechali na Grel, przez Pyzówkę do Krauszowa, Długopola, przez Dział, Pieniążkowice do Odrowąża, Bukowinę-Osiedle, Podszkle, Piekielnik, Załuczne znów do Odrowąża. Po przejechaniu kilku rund wracali do Nowego Targu.

31 lipca

Zakończył się pierwszy turnus dwutygodniowej letniej akcji „Wakacje w siodle”, która odbywa się w stadninie koni w Ludźmierzu. Zajęcia dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych prowadziło Stowarzyszenie Pro Nati w ramach dotacji przyznanej z Miejskiego Programu Profilaktyki Antyalkoholowej. Na zakończenie turnusu młodzi uczestnicy otrzymali puchary, pamiątki, dyplomy i drobne upominki. Nauka jazdy konnej była jednym z elementów akcji „Lato w Mieście” prowadzonej co roku z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Targ.

***

Nowym rektorem Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu został dr hab. Robert Włodarczyk. Jego kadencja będzie trwała przez cztery lata. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Za jego wyborem głosowali wszyscy spośród 26 elektorów Uczelnianego Kolegium Elektorów. Kadencja nowego rektora PPUZ w Nowym Targu rozpocznie się 1 września.

***

Jak co roku w wakacje ruszył cykl „Muzycznych niedziel w altanie”. W każde niedzielne popołudnie w parku miejskim organizowane są koncerty. Kolejny już sezon wakacyjnych muzycznych spotkań rozpoczęli duet Beti i Bobas oraz zespół New Market Jazz Band. Do tej pory wystąpiła także Justyna Pustówka oraz Queentet Z Harfą w tle i Rosali. Zaplanowano także koncert Heavy Way. W sierpniu miasto zaprasza natomiast na koncerty Piotra „Lupiego” Lubertowicza, Magdy Ćwiertni, duetu Jarząbek-Jurkiewicz oraz zespołów Ryczy-Prycza i Cold Gregories. Wydarzenia organizowane są w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

***

Do sierpnia w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego można było oglądać nową wystawę czasową pt. „Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z historii miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol. Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego z cyklu «Podhalańskie Akcydensy II»”. Wystawa stanowi II część cyklu „Podhalańskie Akcydensy”, w którym prezentowane są pocztówki z kolekcji Muzeum Podhalańskiego. To grupa akcydensów datowana na XIX i XX w. Są to przede wszystkim przekazywane przez mieszkańców Nowego Targu pocztówki, na których odnaleźć można treści zawierające zwykłe pozdrowienia, rodzinne wiadomości, życzenia świąteczne czy imieninowe, korespondencję służbową, a także reklamacje. Całą kolekcję uzupełniają widokówki ze zbiorów nowotarżanina Wojciecha Malinowskiego przedstawiające Nowy Targ, na których możemy rozpoznać wiele ciekawych miejsc i krajobrazów naszego miasta.

***

Oddano do użytku obie kładki pieszo-rowerowe na Czarnym Dunajcu – przy Hali Lodowej i w pobliżu ronda im. Rotmistrza Pileckiego. Koszt remontu każdego z tych wysłużonych obiektów przekraczał 730 tys. zł. Na to zadanie udało się miastu pozyskać 60-procentowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III etapu Szlaku wokół Tatr. Wybranym w przetargu wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budex z Ochotnicy Górnej. Nie tylko wymieniono nawierzchnię, ale także przystosowano je dla osób niepełnosprawnych. Zadbano również o ich wygląd zewnętrzny – są teraz iluminowane, a więc ładniejsze i bezpieczniejsze.

***

Odbyło się spotkanie rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr. hab. Roberta Włodarczyka z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą. Rektorowi towarzyszyli kanclerz Andrzej Sasuła, profesor Stanisław Hodorowicz – pierwszy rektor Podhalanki oraz dr Maciej Hodorowicz, pełnomocnik rektora ds. kontaktów. Podczas spotkania rozmawiano o przyszłości i rozwoju uczelni oraz wzajemnych relacjach. Jednym z ważniejszych tematów była rewitalizacja „Starego Szpitala”.

Lipiec i sierpień

W mieście trwały zajęcia i warsztaty dla dzieci w ramach Wakacji w Mieście. Do skorzystania z bogatej oferty warsztatów z różnych dziedzin zaprosili Burmistrz Miasta Nowy Targ i Miejski Ośrodek Kultury. Na dzieci i młodzież czekały zajęcia sportowe, plastyczne, taneczne, muzyczne, a także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jak na przykład robotyka. Przez całe wakacje młodzi nowotarżanie nie mieli czasu na nudę. Mogli za to odkrywać nowe rzeczy, sprawdzać swoją kreatywność i uczyć się poprzez zabawę. Nie zabrakło również wycieczek rowerowych, zwiedzania okolicy oraz zajęć poszerzających wiedzę o kulturze i tradycjach regionu. To był naprawdę niezwykle intensywny i kreatywny czas dla tych, którzy wzięli udział w wakacjach w mieście 2020.

 


Sierpień

1 sierpnia

Z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego przedstawiciele władz miasta złożyli wiązanki i znicze na grobach osób, które brały udział w powstaniu. Na nowotarskim cmentarzu są to mogiły Stefanii Głowińskiej oraz Danuty Maciągi, które brały czynny udział w powstaniu warszawskim.

9 sierpnia

Na Polanie Rusnakowej tradycyjnie odbyła się msza ludzi gór. Spotkania zainicjował w latach 80. ubiegłego wieku ks. prof. Józef Tischner. Tegoroczna msza była rocznicowa, gdyż od pierwszego nabożeństwa w tym roku mija 40 lat. Rozpoczęto procesją z kaplicy papieskiej do ołtarza polowego pod Turbaczem. Mszę św. w koncelebrze odprawił ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. Nie zabrakło akcentów góralskich oraz pocztów sztandarowych.

12 sierpnia

Muzeum Drukarstwa zaprosiło na wystawę „Ikony Małgorzaty Stańdo”. Małgorzata Stańdo urodziła się w Nowym Targu, pochodzi z Szaflar. Z zawodu jest nauczycielką matematyki i wychowawcą salezjańskim. Ukończyła warsztaty ikonopisania w Wadowicach pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo oraz w Krakowie u jezuitów pod kierunkiem ojca Zygfryda Kota z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej.

15 sierpnia

Obchodzono 100 rocznicę bitwy warszawskiej. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Katarzyny, następnie na nowotarskim rynku wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty pod Tablicą Pamięci 1920, która wmurowana jest w ścianę ratusza. Na uczestników wydarzenia czekał także koncert pieśni legionowych oraz pokaz filmu o bitwie warszawskiej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą. Dla pasjonatów historii do Muzeum Drukarstwa sprowadzono z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. To ekspozycja złożona z archiwalnych zdjęć z 1920 r., przypominającą najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, przyczyny, przebieg militarnych działań oraz skutki triumfu polskich sił nad bolszewicką nawałą, ale także unikatowe zabytki i pamiątki.

16 sierpnia

Na potokach Biały i Czarny Dunajec rozegrano muchowe zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Miasta Nowego Targu. Zawody zorganizowało koło numer 17 PZW Podhale. Były rozgrywane w dwóch turach. Rywalizację zakończyło wręczenie pucharów oraz wspólna biesiada.

22 sierpnia

Po raz kolejny na Jeziorze Czorsztyńskim miały miejsce Regaty o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. Rozpoczęły się one na przystani Yacht Klubu Polskiego Nowy Targ w Maniowach w zatoce Sygulina. Piękne widoki, zdrowa rywalizacja, niesamowite łodzie sprawiły, że zawody urzekały niesamowitym klimatem.

***

W wieku 87 lat zmarł Wendelin Haber, były wójt gminy Łapsze Niżne, przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” w latach 1994–2011, honorowy członek i prezes tego związku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***

Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się książka „3600 gramów szczęścia” autorstwa Eweliny Gierasimiuk-Merty z Nowego Targu. Ewelina Gierasimiuk-Merta urodziła się w 1979 r., studiowała na kilku uczelniach wyższych. Zawodowo zajmuje się krzewieniem wiedzy z zakresu filologii angielskiej, geografii i ochrony środowiska oraz wychowania do życia w rodzinie. „3600 gramów szczęścia” to skrzący się humorem i skrajnymi emocjami pamiętnik dojrzałej matki i nieperfekcyjnej żony, przeplatany refleksjami na temat współczesnego świata. To piękna opowieść o spełnianiu marzeń, nadziei i wytrwałości, która prowadzi do bezgranicznego szczęścia.

 


Wrzesień

1 września

Tegoroczne obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej z powodu obostrzeń sanitarnych miały kameralny charakter. Kilkoro przedstawicieli miasta i starostwa wzięło udział we mszy w kościele św. Katarzyny oraz przemarszu pod ścianę poświęconą pamięci ofiar hitleryzmu i stalinizmu. Przed ratuszem można było obejrzeć wystawę zdjęć z zasobów Muzeum Podhalańskiego pokazującą życie i klimat przedwojennego miasta. Pod ścianą przy budynku niegdysiejszego więzienia – okupacyjnego i NKWD – odbyła się krótka część artystyczna. Przemówienia wygłosili burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz poseł Edward Siarka. Ceremonię prowadził dyrektor MOK Bolesław Bara. Apel Poległych odczytał Arkadiusz Guzik.

7 września

W Nowym Targu otwarto agendę Urzędu Marszałkowskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał marszałek Witold Kozłowski. To czwarta tego typu placówka po Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie. Agenda mieści się przy al. Tysiąclecia 44, naprzeciw kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budynek, który dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. W agendzie działa dziennik podawczy Urzędu Marszałkowskiego, gdzie można złożyć m.in. zadania do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego czy też wnioski do projektu „Małopolski Tele-Anioł”. Podczas otwarcia nie zabrakło posłów na sejm: Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz przedstawicieli władz miasta i powiatu. Obecny był starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

***

Podczas sesji Rady Miasta powołano Kapitułę Honorową, przyznającą medale dla osób zasłużonych dla Nowego Targu. Radni byli zgodni co do składu tego ciała doradczego. Uchwałę podjęto przez aklamację. Zgodnie z dzisiejszą uchwałą przez kolejne cztery lata w skład KH wchodzić będą: jako przewodniczący – przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda oraz członkowie: Lucyna Czubernat, Czesław Borowicz, Franciszek Janczy, Janusz Kawka, Marcin Kudasik, Adam Rajski, Jakub Waligórski.

11 września

Nowotarskie Szarotki rozpoczną sezon z nowym sponsorem. Finansowe wsparcie zapewni drużynie firma Tauron. Podczas zorganizowanego dziś spotkania przedstawiono hokeistów oraz firmy i ludzi wspierających finansowo zespół. Zaprezentowano także nowe koszulki zawodników. O przyszłości drużyny i współpracy mówili na konferencji burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. Umowę podpisali prezes zarządu Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok i prezes Podhala Marcin Jurzec.

13 września

W Parku Miejskim rozegrano IV Turniej Siatkówki Plażowej Winter Classic o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. Jak zwykle emocje sportowe połączone były z celem charytatywnym. Równocześnie trwało Kolarskie Grand Prix Nowego Targu.

***

Nowotarżanie żegnali lato w Parku Miejskim. Na scenie zagrali: Lubelska Federacja Bardów, Megitza, duet Ryczy-Prycza, Cold Gregories, Mirosław Witkowski z Chórem Srebrne Nutki i Studiem Piosenki Septyma z projektem „Mozart kontra Sinatra”, a także Bosski Roman. Nie zabrakło zespołów związanych z naszym regionem i miastem; wystąpili m.in. Hyrni i Młodzi Hyrni, Siostry Szewczyk, Studio Piosenki Septyma, Miejska Orkiestra Dęta, Dziecięcy Zespół Góralski Mali Śwarni, Miejski Nauczycielski Chór Gorce. To był bardzo potrzebny czas dla wszystkich i wydarzenie, które chociaż na chwilę pozwoliło wrócić do rzeczywistości sprzed pandemii.

15 września

Artystka Maria Zofia Mrożek zaprosiła na swoją pierwszą wirtualną wystawę prac, prezentującą tradycje i obrzędy religijne regionu Podhala. Projekt, który realizowała, miał na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami ludowymi, pokazanie rękodzieła i twórczości ludowej odchodzącej w zapomnienie, a także zainspirowanie do własnej twórczości. Maria Zofia Mrożek to artysta, nauczyciel, wychowawca, juror konkursów plastycznych. Obecnie instruktor zajęć artystycznych w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a także absolwentka Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie (Wydziału Sztuki). Od 30 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą zainteresowanymi poznawaniem sztuki. Jest kontynuatorką idei artysty Stanisława Gała, który był założycielem pracowni graficznej w dawnym MDK w Nowym Targu. Na przestrzeni lat opracowała autorskie metody nauczania.

25 września

Galeria Sztuki BWA Jatki powitała jesień nową wystawą. W ramach 29. Prezentacji Nowotarskich można było obejrzeć prace 19 twórców. Hasłem tegorocznej edycji było „Nowy Targ Miasto Sów”. Ze względu na pandemię nie było możliwości zorganizowania wernisażu. Katalog wystawy tekstami uzupełnili Ludmiła Figiel i Daniel Urbaniak.

***

Nowym mistrzem Polski modeli klasy F1E w kategorii juniorów został Piotr Bryja z pracowni modelarskiej Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu i członek Aeroklubu Nowy Targ. Mistrzostwa odbyły się w miejscowości Toszek koło Gliwic. Rozegrano pięć kolejek lotów. Piotr Bryja osiągnął najlepsze czasy lotów

***

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Nowego Targu w ciągu DK49. Ofertę złożyła firma Multiconsult Polska, która wyceniła wykonanie zadania na blisko 3 mln zł. Obwodnica powstanie w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Ma się rozpoczynać od węzła Nowy Targ Południe, który powstanie w ramach budowanej już dwujezdniowej DK47 Rdzawka – Nowy Targ. Na końcu przebiegu obwodnica włączona zostanie do istniejącej DK49 (ul. Jana Pawła II), w pobliżu planowanego nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 969, która z kolei będzie obwodnicą miejscowości: Waksmund, Ostrowsko i Łopuszna. Zakres inwestycji obejmuje m.in.:

– budowę nowego odcinka drogi krajowej poza zwartą zabudową miasta o długości około 5,0 km, skrzyżowań i przejazdów drogowych,

– budowę i przebudowę czterech obiektów inżynierskich,

– budowę połączeń komunikacyjnych do obsługi terenów przyległych do projektowanej drogi oraz urządzeń ochrony środowiska i infrastruktury towarzyszącej.

***

Na Hali Gorce odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w Piłce Halowej Chłopców i Dziewcząt. Wśród dziewcząt w młodszej kategorii wiekowej (klasy 4–6) wygrała Szkoła Podstawowa nr 11, drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 5, trzecie Szkoła Podstawowa nr 6. Wśród chłopców natomiast zwycięzcą okazała się reprezentacja z SP nr 11, drugie miejsce zajęła SP nr 2, trzecie SP nr 4. W starszej kategorii wiekowej dziewcząt (klasy 7–8) zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 11. Wśród starszych chłopców również zwyciężyła SP nr 11, zajmując tym samym pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej.. Dla wszystkich uczestników zawodów przygotowano puchary i dyplomy.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała cykl spotkań on-line w ramach programu „Kultura w sieci”. Gościem pierwszego wydarzenia była Marzenna Nowakowska – ekspert ekologii behawioralnej i socjobiologii. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy mieli natomiast okazję spotkać się w tej nowej formie z pisarzami Pawłem Kopijerem czy Czesławem Borowym.

30 września

Odbyło się spotkanie z mieszkańcami ul. Kowaniec i os. Szuflów w sprawie rozbudowy sieci gazowej. Podczas spotkania burmistrz miasta Nowy Targ wraz z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział w Nowym Targu przekazał informacje dotyczące możliwości rozwoju sieci gazowej w tym rejonie miasta oraz programów dofinansowań, z których mogą skorzystać właściciele nieruchomości przy wymianie starych i nieekologicznych kotłów c.o. na nowoczesne kotły gazowe. Na miejscu można także było wypełnić i złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej oraz otrzymać deklarację uczestnictwa w programie dofinansowania do wymiany kotłów c.o. w ramach planowanej modernizacji starego źródła grzewczego.

 


Październik

6 października

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie poświęcone działalności profilaktyczno-edukacyjnej na terenie miasta Nowy Targ. Dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego zaprezentowała dotychczasową działalność placówki, w szczególności „Indywidualny Plan Zdrowienia”, który opiera się na profilaktyce i edukacji, leczeniu oraz na rehabilitacji społecznej. Przedstawiona została również oferta bezpłatnych szkoleń organizowanych przy udziale asystentów zdrowienia, które to z kolei skierowane są do szkół podstawowych oraz do szkół średnich. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Nowym Targu Paulina Chowaniec opowiadała m.in. o kampanii pn. „Biała Wstążka”. Następnie przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu Rafał Skrobot opowiadał o programach oraz o konkursach, jakie są realizowane przy udziale policji zarówno w przedszkolach, szkołach podstawowych, jak i w szkołach średnich na terenie naszego miasta. Po wystąpieniach przyszedł czas na wolną dyskusję oraz wymianę doświadczeń.

15 października

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa rozpoczęła rok akademicki. Z powodu obostrzeń związanych z epidemią wydarzenie zostało połączone z posiedzeniem senatu uczelni. Ograniczona została liczba gości zaproszonych do siedziby PPUZ. Uroczystość można było śledzić on-line.

16 października

W naszym mieście padła wysoka wygrana w grze liczbowej Eurojackpot. Prawie 2,5 miliona euro wygrała osoba, która nadała kupon w kolekturze przy placu Evry w Nowym Targu. Eurojackpot to europejska gra liczbowa, w której bierze udział 14 państw. W nowotarskiej kolekturze padła jedna z najwyższych wygranych w Polsce w tej loterii. Nadawca zakładu wygrał 11 841 241,20 zł. Szczęśliwa kolektura znajduje się w dyskoncie spożywczym przy placu Evry w Nowym Targu.

17 października

Po raz kolejny Turbacz stał się miejscem dla biegaczy. W Turbacz Downhill – Mistrzostwach Polski w Zbieganiu Górskim – ścigało się 90 zawodników z całej Polski. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, a jednocześnie najbardziej ekstremalny i najszybszy bieg górski. Trasa stworzona przez Piotra Biernawskiego (biegacza, który na Turbaczu był już co najmniej 1200 razy) to 5 kilometrów czystego zbiegu. Na zwycięzców czekały nagrody, każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy medal. Patronat nad imprezą objął burmistrz miasta Grzegorz Watycha.

23 października

Na sali sportowej przy SP 4 w Nowym Targu odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci (klasy 4–6) oraz Młodzieży Szkolnej (klasy 7–8) w Unihokeju Dziewcząt. Do turnieju zgłosiły się dwie szkoły. W Igrzyskach Dziewcząt pierwsze miejsce zajęła SP 4, drugie SP 6. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zwyciężyła SP 6, drugie miejsce zajęła SP 4. Wszystkie szkoły uczestniczące w turnieju otrzymały puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.

***

Zakończyła się budowa parkingu typu park & ride przy dworcu kolejowym. Znalazło się tu 50 miejsc parkingowych, a także miejsca postojowe dla niepełnosprawnych i stojaki dla rowerzystów. Trwa odbiór końcowy robót budowlanych i uzyskiwanie pozwoleń. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe ZIBUD z Kamienicy. Wartość robót to blisko 600 tys. zł, a samo zadanie było współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w kwocie ponad 450 tys. zł.

***

Na terenie Miejskiej Hali Lodowej trwają prace remontowe. Kilka pomieszczeń zostanie wyremontowanych, a okna wymienione. Zaplanowano także umieszczenie wizerunków hokeistów w części kwater oraz utworzenie multimedialnej Sali Tradycji. Teraz powstaje 38 tablic z wizerunkami nowotarskich olimpijczyków. Wstawione będą w miejsca okien hali lodowej. Kilka tablic, które znajdą swoje miejsce w Sali Tradycji, nawiązywać będzie także do osiągnięć w sportach zimowych naszych południowych sąsiadów. Prace wykonywane są w ramach mikroprojektu pn. „W blasku olimpijskiego znicza”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014–2020. Wniosek i realizację prowadzi Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu.

***

Zakończył się 29 sezon rozgrywek Nowotarskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. Tytuł mistrzowski wywalczyli piłkarze Gazdy. To dziesiąty w historii triumf tej drużyny. Wicemistrzem została drużyna Paka Jana, trzecie miejsce wywalczyła drużyna KDRK. Po koronę króla strzelców sięgnęli: Mariusz Lubiński z drużyny KDRK w I lidze z dorobkiem 22 goli oraz Rafał Kostrzewa w II lidze, autor 26 trafień z drużyny AZH. Imprezę swoim patronatem objął burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha.

 


Listopad

1 listopada

Chociaż przyzwyczailiśmy się, że w tym roku wszystkie święta wyglądają zupełnie inaczej, to zamknięte cmentarze we Wszystkich Świętych zapadną nam w pamięć na długo. Z powodu pandemii i w związku z zamknięciem cmentarzy nie odbyła się także XXI Kwesta Nowotarska w formie tradycyjnej. Pod bramami cmentarza zapalano znicze, kładziono kwiaty.

***

Co roku w przededniu Wszystkich Świętych społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu organizuje uroczystości przy tablicach pamiątkowych, w trakcie których odczytywany jest Apel Poległych. W tym roku jednak to wydarzenie wyglądało zupełnie inaczej. Z powodu obostrzeń uczniowie przygotowali specjalną filmową wersję Apelu Poległych.

10 listopada

Muzeum Drukarstwa zaprosiło na spotkanie on-line z Łukaszem Wiatrem, autorem książki „«My tu Polocy». Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości”, która ukazała się w związku z obchodami 100 rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski, prowadzonymi przez gminę Jabłonka. Publikacja jest wynikiem trzyletniej pracy nad materiałem z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Przedstawia zawartość dokumentacji odznaczeniowej, uzupełnioną wiedzą, jakiej na temat omawianych sylwetek dostarczają inne źródła.

11 listopada

Z powodu obostrzeń związanych z epidemią obchody Narodowego Święta Niepodległości miały charakter symboliczny. Odbyła się Msza Święta w Intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Po nabożeństwie delegacje władz miasta, sejmiku, organizacji pozarządowych i służb mundurowych złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą przypominającą tych, „którzy w 1920 roku ocalili nie tylko Polskę, ale i Europę i świat przed bolszewicką nawałą”. W południe z wieży ratusza zabrzmiał hymn państwowy. Dzień wcześniej przedstawiciele władz powiatu i miasta wspólnie złożyli na cmentarzu w Nowym Targu wiązanki na grobach powstańców, legionistów, żołnierzy oraz innych nowotarżan zasłużonych dla niepodległości Ojczyzny. Wiązanki składali: starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, burmistrz Grzegorz Watycha, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Mozdyniewicz oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu Bolesław Bara.

***

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zorganizowały plenerową wystawę „«Dla uczczenia wielkiej chwili…» Czarny i biały, biały i czerwony. Podhalański krajobraz wolności na dawnych fotografiach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego”. To wystawa, której tytuł nawiązuje do lokalizacji naszego Miasta, pięknie usytuowanego nad Czarnym i Białym Dunajcem, na tle dziejów Polski. Jak pisali w zaproszeniu kuratorzy wystawy, została ona zorganizowana

Dla uczczenia wielkiej chwili… tym razem, nawiązując do roku 1918 i sto drugiej rocznicy odzyskania niepodległości, prezentujemy Państwu kolejne fotografie z naszego miasta, inspirując się słowami odezwy Prezesa Rady Powiatowej w Nowym Targu, którą to 3 listopada 1918 r. opublikowano na łamach „Gazety Podhalańskiej”. I tym razem wraz z naszymi fotografiami oddajemy Państwu niezwykły krajobraz naszego miejsca na ziemi.

13 listopada

Swoją premierę miały animacje „Sowa w Mieście”, które powstały w ramach warsztatów zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu podczas akcji „Wakacje w Mieście 2020”. W trakcie odbywających się przez cały tydzień warsztatów dzieci uczestniczyły w kolejnych etapach realizacji produkcji. Było tworzenie scenariuszy, storyboardów, praca na planie filmowym.

***

Firma obuwnicza z Nowego Targu należąca do Wiesława Wojasa podpisała kontrakt z NATO na dostawę obuwia dla żołnierzy. Wartość kontraktu, jak poinformowano, to ponad 24 mln zł. NATO zamówiło u Wojasa buty bojowe. Dostawy obuwia dla Agencji Wsparcia i Zamówień NATO mają się zacząć w styczniu i potrwać do lipca 2021 r.

***

W Starostwie Powiatowym odbyło się przekazanie sprzętu komputerowego dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Wsparciem objęto łącznie 109 rodzin zastępczych, w których obecnie przebywa 159 podopiecznych. Sprzęt zakupiony w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” przekazano także trzem placówkom opiekuńczo-wychowawczym typu rodzinnego: w Szaflarach, Spytkowicach i Dursztynie oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego „Przystań Szczęśliwe Jutro” we Wróblówce. Łącznie zakupiono i przekazano 66 wysokiej jakości komputerów przenośnych wraz z oprogramowaniem, 127 litrów płynu do dezynfekcji, 3032 szt. maseczek jednorazowych i 16 676 szt. rękawiczek jednorazowych. Realizatorem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu.

***

Były selekcjoner reprezentacji Polski i trener m.in. Widzewa Łódź, Lecha Poznań i Wisły Kraków Franciszek Smuda rozpoczął współpracę z Akademią Piłkarską NKP Podhale.

***

W Galerii Jatki odbyła się pandemiczna wystawa. Zaprezentowano na niej prace znanego nowotarskiego artysty Sławosza Smolenia. Nietypowa była forma zwiedzania wystawy, ponieważ oglądać ją można było przez okno galerii, a najlepiej prezentowała się w nocy. To rozwiązanie idealnie sprawdziło się w czasie pandemii i wprowadzonych obostrzeń. Sławosz Smoleń to nowotarski artysta, plastyk, rzeźbiarz. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem.

***

Dzieci z Przedszkola nr 2 w Nowym Targu wzięły udział w akcji #brawaoddzieci. Wychowankowie oraz pracownicy przedszkola zebrali się na placu przedszkolnym, by przez minutę bić brawa. Tym samym dzieci okazały solidarność i wsparcie dla chorych oraz podziękowały wszystkim, którzy biorą udział w walce z chorobą COVID-19 oraz innymi chorobami: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym – personelowi całego systemu ochrony  zdrowia. Całe wydarzenie poprzedziły zajęcia wychowawczo-dydaktyczne z dziećmi na temat bieżącej sytuacji związanej z pandemią, ze szczególnym podkreśleniem roli i znaczenia wzajemnej pomocy. Dzieci wykonały także czerwone serca wdzięczności.

 


Grudzień

5 grudnia

Gabriel Wolski zrealizował film zatytułowany „NZPS Podhale”, będący kontynuacją i uzupełnieniem wystawy pt. „NZPS – historia pewnej rodziny”, która odbyła się 10 maja 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Sam autor tak przedstawił swój projekt: „W dobie pandemii, chcąc kontynuować ten temat i przypomnieć w krótkiej formie największy zakład produkcyjny na Podhalu i klimat związany z tym miejscem, nie możemy stworzyć ekspozycji. Możemy natomiast zaprezentować filmowy «kolaż» zdjęć z pleneru w opuszczonych pomieszczeniach zakładu, fragmentów archiwalnych kronik filmowych oraz ujęć Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Wszystko to w otoczeniu dźwięków maszyn, ludzi i znanych pieśni z dawnych lat. Film jest dedykowany rodzicom, sąsiadom autora oraz wszystkim, którzy pracowali w tamtym czasie w słynnym Kombinacie”. Premiera odbyła się on-line na kanale YouTube MOK i Nowotarskiej Telewizji Kablowej.

6 grudnia

Odbyły się Mikołajkowe Zawody Pływackie. Chociaż z powodu pandemii liczba uczestników musiała zostać ograniczona, to i tak po wielu miesiącach izolacji dla najmłodszych była to nie lada gratka spotkać się i rywalizować na żywo z rówieśnikami.

***

Małych nowotarskich pływaków z klubu UKS Delfin odwiedził Mikołaj z elfem. W podziękowaniu za rok ciężkiej pracy i odniesione sukcesy zawodnicy otrzymali prezenty niespodzianki. Było dużo radości i śmiechu.

***

Tegoroczny spektakl mikołajkowy od nowotarskiego MOK- tym razem miał formę on-line. Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprosił na przedstawienie pt. „Puch! Puch!”. Spektakl zrealizowano w konwencji teatru lalkowego, z muzyką na żywo, w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

7 grudnia

Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli harmonogram działań w zakresie walki ze smogiem na lata 2021–2030. Działania podzielono na trzy zakresy: inwestycyjne, edukacyjne i administracyjne. Harmonogram został przygotowany w oparciu o Program Ochrony Powietrza z września br. oraz uchwałę antysmogową dla województwa małopolskiego. Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej z 2017 r. do końca 2022 r. wymienione mają zostać kotły pozaklasowe oraz kotły I i II klasy sprawności. Z kolei do końca 2026 r. zniknąć mają kotły klasy III i IV. POP rekomenduje przeznaczenie minimum 1% dochodów (czyli średnio ok. 1 mln zł na rok) na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców. „Cel może zostać osiągnięty poprzez podjęcie przede wszystkim działań inwestycyjnych, na które samorząd i właściciele nieruchomości mają bezpośredni wpływ, czyli związanych z wymianą tzw. kopciuchów […]. W tym zakresie w 2021 r. będzie realizowany duży projekt unijny obejmujący montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych” – czytamy w uzasadnieniu. Co ważne – nie będzie też możliwości finansowania kotłów węglowych. Zgodnie z harmonogramem w latach 2027–2030 trwać ma wymiana kotłów na podstawie zebranych wcześniej wniosków. Przyjęte działania edukacyjne oznaczają zobowiązanie do organizowania happeningów, szkoleń, konkursów, wystaw, akcji informacyjnych w postaci tablic, billboardów, ulotek, wykorzystania telebimu, strony internetowej, pisania apeli, akcji informacyjnych w media lokalnych i ogólnopolskich czy w mediach społecznościowych. W obszarze działań administracyjnych znalazły się oczywiście kontrole – te interwencyjne, czyli będące efektem zgłoszenia, te prewencyjne (losowo albo gdy pracownicy sami zauważą przypadek zanieczyszczania powietrza) i te weryfikacyjne (w celu stwierdzenia, czy podtrzymany jest efekt ekologiczny tam, gdzie została udzielona dotacja na wymianę kotła na proekologiczny – minimum 5 lat). Ponadto od 1 stycznia 2023 r. z ramienia burmistrza Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska uruchomi procedurę administracyjną, w ramach której będzie prowadził czynności prawne zmierzające do „zobowiązań decyzyjnych dla osób korzystających z instalacji niespełniających norm emisyjnych w celu ich eliminacji i zastąpienia proekologicznym urządzeniem grzewczym”. Będzie także zatrudniony drugi ekodoradca. Radni byli jednomyślni – uchwała przeszła 21 głosami „za”.

9 grudnia

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu odbyło się podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana wraz z salą gimnastyczną oraz rozbudowę Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych. Umowę z przedstawicielem firmy SB Complex z Rzeszowa podpisał starosta Krzysztof Faber. Nowy obiekt powstanie przy ul. Jana Pawła II. Będzie kosztował niemal 25,5 mln złotych. Zgodnie z umową inwestycja zostanie zakończona, a szkoła gotowa na przyjęcie uczniów już w 2023 r.

10 grudnia

Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha podpisał umowę na przeprowadzenie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego pn. „Remont ul. Długiej na odcinku od ul. Orkana do os. Bereki w Nowym Targu”. Wykonawcą jest Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. z Nowego Targu. Wartość umowna robót opiewa na kwotę 2 414 075,59 zł. Urząd Miasta Nowy Targ na realizację zadania pozyskał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 1 110 278 zł. Roboty budowlane zostaną wykonane w oparciu o dokumentację projektową sporządzoną przez Piotra Kowalczyka z Pracowni Inżynierii Drogowej w Nowym Targu. Realizacja zadania obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych, wymianę krawężników, wykonanie nawierzchni drogi z asfaltobetonu, wykonanie nawierzchni chodników i zjazdów z kostki betonowej bezfazowej, wyniesienie skrzyżowania z ul. Orkana, remont i rozbudowę kanalizacji deszczowej wraz z przyłączami do budynków, wymianę oświetlenia ulicznego słupów, opraw wraz z kablem zasilającym, zabezpieczenie teletechniki i elektryki, aktualizację projektu stałej organizacji ruchu wraz z uzyskaniem jej zatwierdzenia i wykonaniem pionowego i poziomego oznakowania drogowego.

13 grudnia

W Hali Sportowej przy Technikum Mechanicznym w Nowym Targu odbył się Halowy Turniej Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy w kategorii Żak oraz w kategorii Skrzat. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie grano systemem każdy z każdym. Po zakończeniu rozgrywek stworzono kolejne dwie grupy: Ligę Mistrzów, w której zmierzyły się dwie pierwsze drużyny z obu grup, oraz Ligę Europy, w której zmierzyły się trzecie i czwarte drużyny z obu grup. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal oraz słodki upominek. Nagrody i puchary dla wyróżnionych osób wręczali: wiceprezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu Gabriel Szumal, burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Katarzyna Wójcik – przewodnicząca komisji sportu i turystyki oraz Arkadiusz Szymczyk – kierownik referatu ds. sportu i turystyki miasta Nowy Targ.

15 grudnia

Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha podpisał umowę na przeprowadzenie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego pn. „Remont ul. Kasprowicza w Nowym Targu”. Wykonawcą jest firma Kiernia sp. z o.o. z Ratułowa. Wartość umowna robót opiewa na kwotę 2 520 460,50 zł. Urząd Miasta Nowy Targ na realizację zadania pozyskał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 1 260 230 zł. Roboty budowlane zostaną wykonane w oparciu o dokumentację projektową sporządzoną przez Piotra Kowalczyka z Pracowni Inżynierii Drogowej w Nowym Targu. Realizacja zadania obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych, wykonanie warstw podbudowy z kruszywa naturalnego i łamanego, ułożenie krawężników, obrzeży i ścieków ulicznych, wykonanie chodników o nawierzchni z kostki brukowej betonowej bezfazowej, budowę zatok postojowych o nawierzchni z kostki brukowej betonowej, wykonanie jezdni o nawierzchni bitumicznej, wykonanie projektu stałej organizacji ruchu wraz z uzyskaniem jej zatwierdzenia i wykonanie pionowego i poziomego oznakowania drogowego. Zamontowane zostaną nowe oprawy LED z wysięgnikami, wykonana zostanie nowa linia napowietrzna na słupach firmy Tauron, która to w trakcie robót budowlanych ulicy będzie remontować sieć energetyczną. Przy tej okazji mogą zostać wykonane nowe przyłącza do sieci gazowej dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, którzy złożą wnioski do Polskiej Spółki Gazownictwa.

20 grudnia

Chociaż w tym roku z uwagi na obowiązujące obostrzenia nie było Targów Bożonarodzeniowych, to nie mogło zabraknąć tradycyjnej uroczystej iluminacji choinki na nowotarskim rynku. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha złożył wszystkim mieszkańcom życzenia, aby te święta i nadchodzący nowy rok przyniosły nadzieję na lepszą przyszłość. Oprawę muzyczną zapewnili wydarzeniu Mali Śwarni. Tradycyjne życzenia świąteczno-noworoczne złożył też prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Wojciech Groń. I chociaż nie było tak jak zawsze, to dzięki dźwiękom góralskiej muzyki i bajkowej magii świateł duch świąt powrócił do naszego miasta. Dla najmłodszych przygotowano specjalną niespodziankę – zagrodę Mikołaja z reniferami.

27 grudnia

Mali i Młodzi Hyrni oraz Hyrni zaprosili na jasełka on-line. Przedstawienie było dostępne na profilu facebookowym Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. W taki nietypowy sposób ze względu na pandemię górale wyszli do wszystkich z kolędą.

28 grudnia

W tym dniu w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II została zaszczepiona na COVID-19 pierwsza osoba w powiecie nowotarskim. Zgodnie z rządowymi dyrektywami podawanie szczepionki rozpoczęto od przedstawicieli personelu medycznego. Pierwszym zaszczepionym w nowotarskim szpitalu był lekarz Stefan Kowalczyk, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II znalazł się wśród 73 placówek, tzw. szpitali węzłowych, które jako pierwsze mogły zacząć podawać szczepionkę przeciw COVID-19. Nowotarska lecznica otrzymała na początek 142 ampułki preparatu Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech.

29 grudnia

Odbyła się promocja 24 numeru „Almanachu Nowotarskiego”. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia miała ona bardzo kameralny charakter. Zabrakło niestety autorów oraz publiczności. Poszczególne działy były prezentowane przez Komitet Redakcyjny „Almanachu”. Byli to: prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz, dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, dr Barbara Zgama, mgr Iwona Hodorowicz i mgr Lucyna Czubernat. Spotkanie rozpoczął prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które jest wydawcą publikacji – dr Maciej Hodorowicz. Nie zabrakło tradycyjnej części, w której nowotarscy poeci Wanda Szado-Kudasikowa i Krzysztof Kokot recytowali swoje wiersze. O oprawę muzyczną zadbali Paweł i Jakub Staszel oraz Arkadiusz Stefaniak. Nie zabrakło noworocznych życzeń oraz wspólnego kolędowania. Spotkanie było nagrywane przez Nowotarską Telewizję Kablową i  udostępnione dla wszystkich zainteresowanych w wersji cyfrowej.

***

Szkoła Podstawowa nr 2 nawiązała współpracę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie realizacji projektu „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”. Jednym z efektów jest zamontowany na budynku szkoły miernik jakości powietrza. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu poprzez wykorzystanie urządzeń i technologii informatycznych w szkołach do mierzenia oraz prezentacji poziomu smogu (tj. oceny jakości powietrza). W ramach projektu planowana jest również możliwość prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w obszarze zachodzących zmian klimatycznych – wyjaśniają pomysłodawcy przedsięwzięcia. Dodatkowo do strony internetowej szkoły dołączony zostanie widżet ESA, dzięki któremu każdy odwiedzający stronę pozna aktualny stan powietrza na podstawie wskazań z miernika.

***

Zmodernizowane zostało oświetlenie przy ul. Szaflarskiej. Wymiana opraw kosztowała blisko 64 tysiące zł. Miasto podpisało umowę z firmą Manstel z Maniów. Mocniejsze oświetlenie zamontowano także przy przejściu dla pieszych między ulicami Podtatrzańską i Podhalańską.

***

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR rozwozili przygotowane przez darczyńców paczki dla rodzin biorących udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Do potrzebujących trafiło łącznie ponad 20 transportów z baz w Mszanie Dolnej i Nowym Targu.

***

Przed budynkiem Zakładu Mleczarskiego w Nowym Targu spotkali się rolnicy, członkowie spółdzielni, żeby rozmawiać o sytuacji w mleczarni i szukać sposobu na jej ratowanie.

W związku z brakiem rentowności zakład ma zostać zlikwidowany z początkiem nowego roku. Padały propozycje zatrudnienia dobrych prawników, którzy zbadaliby sprawę i pomogli rolnikom uratować zakład. Spółdzielcy chcieliby przejąć i prowadzić nowotarski zakład. Uważają, że byliby w stanie postawić go na nogi. W listopadzie prezes OSM Radomsko Agata Kasperkiewicz poinformowała, że nowotarska mleczarnia nie ma perspektyw, a o likwidacji zakładu w Nowym Targu zdecydowała „przytłaczająca większość głosów” samych członków spółdzielni, czyli rolników. W listopadzie zaczął się wywóz maszyn z zakładu w Nowym Targu. Przeciwko likwidacji i wyprzedaży majątku protestowała grupa rolników. Chcą oni m.in. podziału majątku i wydzielenia zakładu w Nowym Targu.

***

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Marek Marcinek przypomniał o projekcie „Łączymy na Święta” przygotowanym przez żołnierzy Wojska Polskiego i skierowanym w głównej mierze do seniorów, osób samotnych i chorych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym, tj. od 21 do 24 grudnia 2020 r., w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz w domach kombatantów zajmą się organizacją połączeń wideo z rodzinami, z bliskimi lub z przyjaciółmi. Pomocą objęci zostaną zarówno weterani, którymi opiekują się żołnierze WOT na terenie całego kraju, jak i inne osoby starsze, które do tej pory z pomocy wojska nie korzystały. Żołnierze WOT przeszli odpowiednie szkolenia, więc połączenia będą także realizowane dla pacjentów chorych na COVID-19. Akcją zostaną objęci również m.in. pacjenci szpitali onkologicznych.

***

Pochodząca z Nowego Targu Natalia Bryniarska została jedną z laureatek stypendium Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Mgr Natalia Bryniarska pracuje w Pracowni Immunoendokrynologii Zakładu Neuroendokrynologii Doświadczalnej. Została doceniona za swoje wybitne osiągnięcia.

***

Podczas tegorocznej edycji konkursu „Osobowość Ziem Górskich” wyróżnienia otrzymali Nowotarska „Chatka” i Dawid Kubacki. Rozdanie nagród odbyło się w Żywcu. Galę uświetnił koncert zespołu Trebunie-Tutki, którego lider – Krzysztof Trebunia-Tutka – uhonorowany został tytułem Ambasadora Ziem Górskich. Zwycięzców konkursu wyłoniła w formule on-line kapituła pod przewodnictwem burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta. Zasiadali w niej samorządowcy ziem górskich, ale też zwycięzcy konkursu z poprzednich lat. W gali uczestniczyli samorządowcy ziem górskich, w tym burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

***

Obok budynku Starostwa Powiatowego stanęła wystawa plenerowa „Zagrojcie dudzicki”, która jest ostatnim etapem projektu pod tą samą nazwą realizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Prezentuje zdjęcia dud podhalańskich wykonanych przez uczestników warsztatów, które odbywały się przez ostatni rok w Powiatowym Centrum Kultury. W ramach projektu powstał również film na temat budowy kozy, którego premiera miała miejsce przed Bożym Narodzeniem. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***

Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła do udziału w grze miejskiej „Spacer z Janem Pawłem II po Nowym Targu”. Zadania i zagadki miały różny stopień trudności, dlatego uczestniczyć w zabawie mogły całe rodziny. Dzięki grze można było poznać lepiej nie tylko osobę papieża, ale także odwiedzić miejsca w naszym mieście związane z jego osobą.

***

Nowotarskie lodowisko istnieje już od 68 lat. 6 grudnia 1952 r. rozegrano tu pierwszy mecz – hokeiści Podhala zmierzyli się z Gwardią Kraków i wygrali 6:2. Minęło blisko siedem dekad. Lodowisko zostało zadaszone, dodano trybuny, powstał ośrodek sportowy. Miejska Hala Lodowa może pomieścić ponad 2300 kibiców. Wymiary tafli lodowiska to 60 m × 30 m.

***

Ruszyły ślizgawki na nowotarskim lodowisku. Ze względu na polepszającą się sytuację epidemiologiczną z tej atrakcji mogło korzystać maksymalnie 150 osób. Po wielu miesiącach w zamknięciu i braku możliwości realizowania swoich sportowych pasji taka propozycja spotkała się z wielkim entuzjazmem.

***

Świętowano jubileusz 10-lecia powstania zespołu Młode Podhale. Na ręce kierowników Uczelnianego Zespołu Góralskiego Młode Podhale – Pauliny Peciak i Daniela Szewczyka – rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk złożył podziękowania za popularyzację podhalańskiej kultury i promocję uczelni w kraju oraz za granicą. Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Zrzesza młodzież z całego Podhala, studentów i absolwentów, a także uczniów szkół średnich. Został założony w 2010 r., dzięki przychylności ówczesnego rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza, przez śp. Andrzeja Stocha, który zaprosił do współpracy dr hab. Stanisławę Trebunię-Staszel. Pomysłodawczynią nazwy zespołu jest dr hab. Anna Mlekodaj.

***

W Nowym Targu rozpoczęły się Podhalańskie Dni Trzeźwości. W tym roku z uwagi na panującą pandemię spotkania środowisk trzeźwościowych miały formułę on-line. Są one nawiązaniem do organizowanych przez 33 lata w Nowym Targu Dni Trzeźwości na Podhalu. Spotkanie trzeźwościowe zainaugurowała msza św. w kościele św. Jadwigi Królowej.