Almanach nowotarski nr 7

 

 

 

 

Styczeń

* Pierwsze dni nowego roku upłynęły na zmaganiach z wiatrem, śniegiem i mrozem. Zima rozgościła się na dobre, a niezwykle obfite opady śniegu zmieniły krajobraz naszego miasta. Najgorzej było między 3 a 5 stycznia, kiedy zasypało kilka osiedli, m.in. Buflak i Nowe, gdzie trzeba było użyć ciężkiego sprzętu gąsienicowego do odśnieżenia dróg. Poruszanie się w tych dniach po „zakopiance” stało się niemożliwe. Sztab kryzysowy uruchomił trzy punkty informacyjne dla podróżnych, którzy ugrzęźli w gigantycznych korkach i zaspach i około trzysta z nich skorzystało z noclegu w Nowym Targu. W zaspach ugrzęzły pociągi, a nawet pociąg ratunkowy do odśnieżania torów. Śnieg na torach zlikwidowali dopiero łopatami strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej. Niespotykane ilości śniegu spadły na nasze miasto (zwały sięgały 2 metrów) utrudniając poruszanie się, zwłaszcza zmotoryzowanym, a 25-stopniowe mrozy dały się we znaki mieszkańcom, ale nie spowodowały specjalnych zagrożeń.
* 5 stycznia oddano do dyspozycji odwiedzających Podhale atrakcję turystyczną – Szlak Gotycki. Wytyczona i oznakowana przez Fundację Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego trasa, łącząca 18 znamienitych gotyckich zabytków regionu, jest częścią transgranicznego traktu turystycznego o długości 282 kilometrów (Nowy Targ – Kieżmark – Nowy Targ). Trasa szlaku i znajdujące się na niej obiekty zostały oznakowane specjalnymi tablicami zaprojektowanymi przez nowotarskiego plastyka Marcina Ozorowskiego. Został już wydany dwujęzyczny barwny folder obejmujący szlak i zabytki po stronie polskiej, a w niedługim czasie planuje się wydanie folderu obejmującego cały trakt. Zasady zwiedzania zabytków na całej trasie mają być ustalone przed sezonem turystycznym. Otwarcia Szlaku Gotyckiego dokonał Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego.
* Tego samego dnia odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne, na które burmistrz w imieniu władz miasta zaprosił gości do restauracji „Ruczaj”. W czasie spotkania przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, a toast noworoczny – przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka. Potem koncertował Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Spotkanie przebiegało w uroczystym, świątecznym nastroju, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Atut”.
* Styczeń tradycyjnie obfitował w koncerty noworoczne i imprezy związane ze świętami Bożego Narodzenia, które zapoczątkowała Galeria „Jatki” organizując:
o 3 stycznia wieczór kolęd zatytułowany „Za Gwiazdą”. Kolędy śpiewał Chór Nauczycielski „Gorce”, a poetyckie strofy głosili Wanda Szado-Kudasikowa i Roman Dzioboń.
o 5 stycznia Nowotarski Oddział Związku Podhalan zaprosił na podhalański opłatek – noworoczne spotkanie i wspólne kolędowanie.
* 5 stycznia w Szczawnicy odbyła się Inauguracja Roku Jubileuszowego Szczawnica 2002 pod patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Adamika. W skład Komitetu Honorowego weszli m.in.: Marszałek Województwa – Marek Nawara, Starosta Nowotarski – Jan Lasyk oraz Wicestarosta Nowotarski – Jan Hamerski.
* 6 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych zaprezentowali w sali widowiskowej MOK spektakl „Zaopiekuj się mną”. Scenariusz napisał ks. Dariusz Ostrowski i wspólnie z polonistką ZSR Grażyną Krauzowicz-Klich wyreżyserowali przedstawienie składające się z pięciu niezależnych od siebie odsłon, z których każda opowiadała inną historię związaną ze świętami Bożego Narodzenia.
* 8 stycznia gościła w naszym mieście delegacja z Kieżmarku – miasta partnerskiego Nowego Targu. Podczas spotkania z udziałem primatora Franciszka Groholi omówiono plany współpracy na 2002 rok.
* 10 stycznia w Galerii „Jatki”, odbył się wieczór kolęd przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej. Wystąpili m.in. Ewa Kowalczyk, Marta Łapczyńska, Józef Pańszczyk, Marek Ciesielski, Wojciech Inglot.
* 14 stycznia, także w „Jatkach”, odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholi „Hosanna” z Waksmunda i gimnazjalnego zespołu muzyczno-wokalnego z Krempach pod dyrekcją Sylwii Basty Fryźlewicz.
* 15 stycznia odbył się Noworoczny Koncert Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Na scenie MOK zaprezentowało się kilkudziesięciu utalentowanych wykonawców muzyki klasycznej i rozrywkowej: soliści, duety, chóry, orkiestra i zespół Big Band. W repertuarze znalazły się m.in. elementy świąteczne (kolędy i pastorałki) oraz karnawałowe.
* W tym też dniu w „Goprówce” na Długiej Polanie odbył się tradycyjny opłatek seniorów Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
* 19 stycznia chór „Echo Gorczańskie” koncertował pod dyrekcją Piotra Augustyna w sali widowiskowej MOK. „Wieczór z kolędą” zorganizowały: parafia NSPJ, Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury. Wolne datki publiczności chórzyści przekazali Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej w Nowym Targu.
* Wielką popularnością cieszyły się w okresie poświątecznym „jasełka” wystawiane na ogół w szkołach dla dzieci i dorosłych. Wymienić warto m.in.:
o „Kolędowanie przy szopce” – spektakl jasełkowy, który przygotowali uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 5 pod kierunkiem nauczycielki Anny Pyzowskiej i wystawili w sali gimnastycznej w swojej szkole. Jasełka obejrzeli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo małych aktorów oraz zaproszeni goście, wśród których byli także dyrektor szkoły Krzysztof Kuranda i burmistrz Marek Fryźlewicz.
o Jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem nauczycieli i wystawione dla przedszkolaków oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kotlinie i Prewentorium Kolejowego na Kowańcu.
o Wzruszające przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym pod kierunkiem nauczycieli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Najpierw dzieci zaprezentowały jasełka swoim rodzicom podczas wywiadówki, a po raz drugi uczniom Szkoły Podstawowej nr 5.
* W styczniu miały też miejsce różnorodne imprezy, akcje i spotkania podsumowujące dotychczasową działalność. Ważniejsze z nich to:
o Spotkanie samorządowców z Polski i Słowacji, przedstawicieli przygranicznych instytucji oraz Euroregionu Tatry, które odbyło się 11 stycznia w Starej Spiskiej Wsi, a poświęcone było podsumowaniu półrocznej współpracy powiatu nowotarskiego z okręgiem Kieżmark i ustaleniu planów na najbliższy okres.
o Wernisaż wystawy zatytułowanej „Plakat”, który odbył się 12 stycznia w Galerii „Jatki”. Autor prac – Michał Kliś – rektor ASP w Katowicach wygłosił przy tej okazji interesujący wykład na temat plakatu i swojej twórczości.
o Nowotarska edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagrała 13 stycznia. Starannie wcześniej przygotowana, zakrojona na szeroka skalę akcja została sprawnie przeprowadzona i przyniosła świetne wyniki. Szef nowotarskiego sztabu WOŚP – Krzysztof Wojtaszek – naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta na spotkaniu podsumowującym z zadowoleniem podkreślił hojność nowotarżan – wolontariusze zebrali 28,9 tys. złotych, kilka kilogramów wycofanych w Europie monet, a także dolary i trochę biżuterii. Była to także okazja do wspólnej zabawy. W sali widowiskowej MOK, szczelnie wypełnionej publicznością, odbył się koncertowy maraton, który trwał do późnych godzin nocnych. Imprezy z tej okazji odbyły się też w Klubie „Dudek” i Piwnicy Mieszczańskiej. Do organizacji 12. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Targu przyłączył się również Powiat Nowotarski, w imieniu którego zagrały następujące zespoły: „Czardasz” z Niedzicy, „Kuźnia” z Jabłonki oraz kabaret „Truteń” ze Skawy, a pracownice Biura Promocji Starostwa Nowotarskiego kwestowały z puszkami od Jurka Owsiaka dla chorych i potrzebujących dzieci.
* Podsumowania 2001 roku dokonała nowotarska policja. Jak wynika z prowadzonych statystyk, wskaźnik zagrożenia przestępczością jest na naszym terenie w dalszym ciągu znacznie niższy niż w województwie małopolskim, ale niestety liczba przestępstw wzrasta. W sumie w ubiegłym roku odnotowano ich 3 755 na terenie powiatu nowotarskiego, a ujęto 2 600 sprawców, co świadczy o wykrywalności w granicach 70%. Zwiększyła się liczba przestępstw związanych z tzw. narkobiznesem. W sądzie znalazły finał dwie sprawy narkotykowe z ubiegłego roku (ośmiu nowotarżan zasiądzie na ławie oskarżonych pod zarzutem handlu narkotykami). W styczniu policja ujęła kolejnych handlarzy narkotyków, trzy osoby trafiły do aresztu. Zmalała natomiast liczba przestępstw rozbójniczych i drogowych, tak więc bezpieczniej było na nowotarskich drogach.
* Nowotarscy młodzi karatecy odnieśli duży sukces zdobywając I miejsce drużynowo i wiele medali indywidualnych podczas Młodzieżowego Turnieju Karate w Nowym Sączu. Podopieczni trenera Franciszka Kolasy swoimi umiejętnościami i formą zdeklasowali rywali. W przygotowaniach młodzieży do zawodów brała też udział Ewa Pawlikowska – posiadaczka najwyższego w karate tytułu – yokozuny.
* Urząd Miasta przeznaczył 20 tysięcy zł na organizację zajęć podczas ferii zimowych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Pieniądze otrzymały szkoły podstawowe, które przedstawiły program ferii dla nowotarskich dzieci, czyli nr 2, nr 6 i nr 11. Zaplanowano głównie turnieje sportowe, zabawy na świeżym powietrzu, wycieczki, a także zajęcia artystyczne i inne atrakcje. Ponadto wszystkie dzieci mogły bezpłatnie oglądać poranki filmowe w sali widowiskowej MOK.
* W Medycznym Studium Zawodowym w Nowym Targu ośmiu absolwentów pielęgniarstwa złożyło ślubowanie, otrzymało dyplomy ukończenia szkoły i symboliczne białe czepki z czarnym paskiem – dowód zdobycia pielęgniarskich uprawnień.
* 26 stycznia TV Kraków wyemitowała film Na gotyckim szlaku, pierwszy z krajoznawczego cyklu zatytułowanego Z plecakiem i walizką. Program poświęcony był kościołowi św. Anny w Nowym Targu – pierwszemu zabytkowi Szlaku Gotyckiego.
* Warto odnotować, że w Nowym Targu, jak i w sąsiednich Szaflarach, funkcjonują prywatne biura pracy (z odpowiednimi upoważnieniami z Krajowego Biura Pracy), które mają konkretne propozycje dla bezrobotnych. Oferty dotyczą fachowców z różnych branż. Poszukiwane są m.in. pielęgniarki, elektrycy, kierowcy TIR-ów, piekarze, leśnicy, a nawet rolnicy. Przy panującym obecnie bezrobociu prywatne biura pracy stwarzają prawdziwą szansę wyjazdu na Zachód i podjęcia tam legalnej pracy.
* 26 stycznia w MOK otwarta została wystawa laureatów XXV Konkursu Amatorskiej Pracy Plastycznej pt. RZEŹBA Kazimierza Skórskiego i Janiny Maślankowej.
* Pod koniec stycznia otwarto w Nowym Targu (Rynek 11) biuro poselskie Bronisława Dutki z Limanowej. Przy tej okazji odbyło się spotkanie działaczy PSL z całego Podhala.
* 29 stycznia Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce oraz Teatr Lalek „Rabcio” zorganizowały II Święto Kolędnicze pod hasłem „Dzieci Dzieciom”. Impreza odbyła się w ramach „Święta Gorców” pod patronatem Zarządu Głównego Związku Podhalan i Starostwa Nowotarskiego.
* 31 stycznia w Galerii „Jatki”, w ramach cyklu „Korespondencja sztuk”, można było obejrzeć multimedialną prezentację pt. „Nikifor uniwersalny” oraz wystawę prac Nikifora Krynickiego.
* W tym dniu również odbył się w Ludźmierzu kongres Euroregionu „Tatry”, w czasie którego podsumowano działalność ET w ubiegłym roku oraz obradowano nad realizacją programu dotyczącego Małych Projektów Phare.

* Warto odnotować, że po latach starań Zarząd Miasta Nowego Targu zakupił po okazyjnej cenie Ośrodek Wypoczynkowy Przedsiębiorstwa „Ruch” na Czerwonem w pobliżu Lotniska, gdzie planuje się utworzenie centrum turystyczno-dydaktycznego.


Luty

* 2 lutego w sali widowiskowej MOK odbył się Koncert Noworoczny z udziałem zespołów muzyczno-wokalnych ze Lwowa, zespołu folklorystycznego „Hyrni” oraz zespołu „Mali Hyrni”, który zaprezentował „Jasełka”. Zebrane wolne datki przeznaczono na cele charytatywne.
* 2 lutego – w 55. rocznicę tragicznej śmierci partyzanta Podhala Józefa Kurasia „Ognia” – po raz 10 spotkali się na opłatku w Waksmundzie jego żołnierze, ich rodziny, dawni więźniowie polityczni okresu stalinizmu. Władze Powiatu Nowotarskiego reprezentowali Starosta Jan Lasyk oraz Sekretarz Powiatu Bronisław Bublik.
* 2 lutego w Osadzie Turystycznej w Kluszkowcach odbył się gminny konkurs potraw regionalnych przygotowanych przez gospodynie z gminy Czorsztyn. W komisji oceniającej potrawy był obecny Jan Hamerski – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, wicestarosta nowotarski.
* 2 lutego kopię cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej podarowała ludźmierska parafia kościołowi garnizonowemu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. Mieczysława L. Boruty Spiechowicza w Rzeszowie z okazji poświęcenia kaplicy i ołtarza w tym kościele.
* Także 2 lutego odbył się na stoku i u stóp Długiej Polany VII Karnawał na Śniegu dla Dzieci, czyli zawody „O Memoriał Władysława Sięki”, w których wzięły udział dzieci z miasta i okolicznych wiosek. Organizatorom (Związkowi Podhalan) pomagali ratownicy GOPR, którzy czuwali nad narciarzami. Najwięcej uciechy uczestnikom i widzom sprawiły nie slalomy czy biegi, ale jazda „na czym kto może”, w której wzięli także udział rozbawieni rodzice.
* Tegoroczna akcja „Ferie na sportowo” była bardzo udana. Półkolonie zorganizowane przez nowotarskie szkoły: „dwójkę”, „szóstkę” i „jedenastkę” pozwoliły około 150 dzieciom, głównie z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych spędzić czas na wycieczkach, nartach, zajęciach terapeutycznych, integracyjnych itp. Także młodzież ze szkół ponadpodstawowych w czasie wolnym od nauki spotykała się na zajęciach sportowych, a koszykówka i siatkówka w sali gimnastycznej LO cieszyły się wręcz rekordową frekwencją. Dla amatorów narciarstwa biegowego przygotowano trasy w rejonie lotniska, których utrzymanie, podobnie jak w roku ubiegłym, finansuje miasto. Jest to coraz popularniejsza wśród nowotarżan forma aktywnego wypoczynku zimowa porą.
* Dobra wiadomość dotarła do nowotarskich dzieci. Władze miejskie, kino „Tatry” i MOK postanowiły kontynuować rozpoczęte w czasie ferii zimowych Poranki Filmowe. Bezpłatnie filmy dla dzieci wyświetlane będą w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.
* MDK zorganizował I Konkurs Wiedzy o Nowym Targu dla uczniów szkół podstawowych. Jego głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania historii, tradycji i kultury swego miasta. Konkurs wygrała Agnieszka Batkiewicz. Zwycięzcom nagrody książkowe i rzeczowe wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Przy okazji warto odnotować, że w Młodzieżowym Domu Kultury działa Klub Wiedzy o Regionie.
* 5 lutego wojewoda małopolski Jerzy Adamik odwiedził powiat nowotarski. Z głównymi problemami miasta i powiatu zapoznał się w czasie spotkania
* w siedzibie Starostwa oraz w czasie wyjazdów w teren. Wojewoda za najbardziej naglące problemy uznał: modernizację „zakopianki”, dokończenie (ciągnącej się od 20 lat) budowy szpitala oraz sprawę wysypiska śmieci i obiecał pomoc w ich rozwiązaniu.
* 5 lutego zakończyły się XVIII Otwarte Mistrzostwa Podhala w Szachach zorganizowane pod patronatem honorowym starosty nowotarskiego. Puchar i tytuł Mistrza Podhala 2002 otrzymał Czesław Spisak – z klubu „Pasjonat” w Dankowicach.
* 6 lutego nowotarska młodzież obejrzała w MOK musical o tematyce biblijnej Jonasz. Było to połączenie tematyki starotestamentowej o głębokim przesłaniu moralnym z nowoczesną formą spektaklu.
* 8 lutego nowotarska firma „Wojas” – jako druga firma obuwnicza w Polsce, otrzymała certyfikat ISO 9001 stwierdzający wysoką jakość organizacji i zarządzania firmą. Na uroczystość z tej okazji do lokalu „Steskal” przybyli liczni goście, parlamentarzyści, samorządowcy, a wśród nich burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta Jan Lasyk, którzy wręczyli prezesowi Wojasowi listy gratulacyjne. Przy okazji burmistrz podziękował prezesowi za wspieranie nowotarskiego sportu i kultury. ZPH „Wojas” działa od 1990 roku, zatrudnia 560 pracowników i produkuje około 700 tys. par obuwia rocznie na rynek krajowy i zagraniczny. Firma „Wojas” jest głównym sponsorem klubu hokejowego oraz licznych imprez w mieście.
* 8 lutego w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i grafiki Stanisława Mazusia. Następnego dnia w Galerii koncertowali uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.
* 9 lutego w godzinach porannych Radio Plus nadało reportaż o Nowym Targu zatytułowany „Podróże nieduże”.
* 9 lutego w Mieście Dzieci Świata – jakim jest Rabka - odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku autorstwa wychowanków Ogniska Pracy Pozaszkolnej z Rabki. Dyplomy i słodycze wręczał młodym artystom Starosta Nowotarski – Jan Lasyk.
* W tym samym dniu w rabczańskim Teatrze Lalek „Rabcio” odbyła się premiera najnowszej sztuki Jana Wilkowskiego pt. „Miś Tymoteusz rym, cim, cim”. Premierę przedstawienia w teatrze obejrzał z zebranymi dziećmi i rodzicami Starosta Nowotarski – Jan Lasyk.
* W tym również dniu w nowotarskim Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym podsumowano IV edycję plebiscytu organizowanego przez „Gazetę Podhalańską” na najpopularniejszych piłkarzy i trenerów Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Najpopularniejszym szkoleniowcem okazał się Daniel Siwor z Jordanowa, najpopularniejszym piłkarzem Robert Krzystyniak z Huraganu- Waksmund, a tytuł działacza roku przyznany został Franciszkowi Tomaszkowiczowi z Krempach. Po części oficjalnej gospodarz imprezy Stanisław Mrowca zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Bal trwał aż do świtu.
* 10 lutego w Kluszkowcach na górze Wdżar odbyły się zawody narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. W zawodach wzięli udział przedstawiciele 15 oddziałów z terenu całego Podhala. Warto przypomnieć, że pierwsze zawody dla członków Związku Podhalan odbyły się w 1979 roku.
* 12 lutego w salach nowotarskiego Ratusza otwarta została wystawa ze zbiorów ks. Władysława Podhalańskiego zatytułowana „Święte obrazy”. Proboszcz z Jurgowa zaprezentował najpiękniejsze prace ze swej gromadzonej od lat kolekcji, zarówno reprodukcje znanych obrazów, jak i oryginalne dzieła sztuki, także twórczość ludową, naiwną. Najstarsze dzieło na wystawie to 350-letni obraz Pan Jezus cierniem ukoronowany, a na szczególną uwagę zasługuje zbiór obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej.
* 12 lutego Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Oddział z Krakowa przy współpracy z Powiatem Nowotarskim zorganizowała szkolenie dla rolników z terenu powiatu w sprawie korzystania z pomocy finansowej programu przedakcesyjnego SAPARD Unii Europejskiej. W szkoleniu wzięło udział 20 rolników.
* Jak wynika z oficjalnych danych nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z różnych form pomocy korzysta łącznie w ciągu roku 870 rodzin. Liczba otrzymujących wsparcie od kilku lat utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Miasto swoje zadania w zakresie pomocy społecznej traktuje poważnie i pomaga potrzebującym w różnych formach, m.in. przez dożywianie, udzielanie zasiłków na leki, odzież itp. W 2001 roku nasze miasto wydatkowało na ten cel 768 tys. zł.
* Miło odnotować, że lekarz stomatolog Justyna Grzywacz z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Medicusdental” w Nowym Targu otrzymała prestiżową statuetkę „Eskulapa 2001” – nagrodę przyznawaną przez pacjentów w plebiscycie zorganizowanym przez Ogólnopolską Sieć Informacji Medycznej.
* 15 lutego w Galerii „Jatki” odbyła się niecodzienna impreza – Posiady Kosmiczne z udziałem Wandy Czubernat, Wandy Kudasikowej, Jana Karpiela-Bułecki i innych znakomitych gości, w tym również z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Radzono o góralach i góralszczyźnie.
* W Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego zakończono i podsumowano zorganizowany po raz drugi konkurs ekologiczny ph. „Moje spotkanie z przyrodą”, którego głównym celem było poszerzenie świadomości ekologicznej uczniów i uwrażliwienie ich na piękno otaczającej przyrody. Na konkurs dostarczono wielką liczbę prac z różnych dziedzin plastyki, wykonanych w różnych technikach, tak więc wystawa wieńcząca konkurs była imponująca.
* 16 lutego w Krynicy zaprezentowana została Jubileuszowa Wystawa Galerii „Jatki”, zawierająca prace artystów, którzy w ciągu 10 lat istnienia Galerii wystawiali w niej swoje dzieła. Honorowy patronat nad wystawą objęli: marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara i burmistrz Marek Fryźlewicz.
* 17 lutego najliczniejsza w Nowym Targu organizacja społeczna – koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 16, działająca od 100 lat i licząca obecnie prawie 700 członków, przeprowadziła coroczne zebranie sprawozdawcze. Spotkanie było okazją do podsumowania minionego sezonu i poczynienia planów na rok bieżący. Koło organizuje dużą liczbę zawodów, pracuje z młodzieżą (w ciągu ostatniego roku przyjęło 70 nowych, młodych członków), zajmuje się zarybianiem akwenów. Ważną dziedzinę działalności stanowią kontrole straży rybackiej. Jak podkreślił burmistrz Marek Fryźlewicz, wśród stowarzyszeń i klubów wędkarze należą do najbardziej aktywnych a dla nich wędkarstwo to nie tylko sport i hobby, ale także dbałość o stan środowiska naturalnego. Najbardziej zasłużeni wędkarze otrzymali dyplomy i puchary.
* 21 lutego nastąpiło przekazanie Nowemu Targowi tronu przez artystę Kazimierza Góreckiego, co stało się okazją do świetnej zabawy – happeningu pod hasłem „Nasi na tronie”. Imprezę prowadzili Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. Według wstępnego projektu, do królewskiego tronu mieli się przymierzyć potencjalni kandydaci na burmistrza przyszłej kadencji, ale nie wszyscy skorzystali z zaproszenia, zmieniono więc formułę, powołano radę elekcyjną i umożliwiono kandydatom „posiedzenie” na tronie i wygłoszenie mów do poddanych. Najwięcej dowcipnych edyktów odczytał aktualny burmistrz, występujący jako Marek I. W trakcie happeningu zbierane były datki na działalność kuchni i stołówki PKPS im. Brata Alberta w Nowym Targu. Do puszek trafiło 1 700 zł oraz 500 dolarów ofiarowanych przez Koło nr 2 Związku Podhalan im. W. Orkana w Chicago.
* 21 lutego z okazji 156. rocznicy powstania chochołowskich chłopów pod dowództwem ks. Leopolda Kmietowicza oraz Jana Kantego Andrusikiewicza – organisty i nauczyciela przeciwko austriackiemu zaborcy odbyły się w Chochołowie uroczystości patriotyczne.
* 23 lutego po 12 latach starań w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu oddane zostało do użytku nowe, dobudowane do starej części szkoły skrzydło, mieszczące sześć klas lekcyjnych, aulę, pracownię komputerową i pokój nauczycielski. Uroczystość otwarcia i poświęcenia zgromadziła przedstawicieli władz miasta, powiatu, kuratorium oświaty, duchownych, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i młodzież. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Jadwiga Baraniak, która przypomniała losy inwestycji i podziękowała wszystkim, którzy pomogli w rozbudowie budynku. Historię szkoły od lat okupacyjnych nakreśliła Maria Marek – nauczycielka z 41-letnim stażem, uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W czasie uroczystości wstępnie rozmawiano o kolejnej niezbędnej inwestycji – budowie sali gimnastycznej.
* 23 lutego w 200. rocznicę urodzin Józefa Stefana Szalaya dokonano w Szczawnicy uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci twórcy uzdrowiska. W uroczystościach wziął udział wicestarosta nowotarski Jan Hamerski – rodowity szczawniczanin.
* 24 lutego obchodząca w ubiegłym roku 120-lecie istnienia nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała piękny prezent urodzinowy od Ojca Świętego Jana Pawła II – specjalne błogosławieństwo. Dokument z osobistym podpisem papieża przekazany został strażakom w czasie uroczystej mszy św. w kościele na Kowańcu.
* Ponadto pod koniec lutego:
o Na stoku nowotarskiego Zadziału odbyły się III Mistrzostwa Województwa Małopolskiego zorganizowane dla dzieci specjalnej troski w narciarstwie zjazdowym, snowboardzie i biegu płaskim. Dzieci nie startujące w zawodach, brały udział w grach i zabawach na śniegu. Na Mistrzostwach Polski województwo małopolskie będzie reprezentować młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu.
o W siedzibie Stowarzyszenia dla Miasta odbył się kolejny wykład z cyklu: „Uczymy się demokracji”. Wygłosił go ksiądz Dariusz Ostrowski, a jego tematem były ważne sprawy dotyczące etyki w życiu publicznym.
o Bacowie z Podhala wybrali swojego prezesa. Został nim Władysław Klimowski z Nowego Targu. Wybrano także sześcioosobowy zarząd baców, który ma pilnować ich interesów w Związku Hodowców Owiec i Kóz.
* 27 lutego Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego milion złotych na rozbudowę internatu Zespołu Szkół Rolniczych, w którym to budynku mieścić się będzie siedziba uczelni. Podczas Konwentu PPWSZ wicemarszałek Andrzej Sasuła przekazał rektorowi Stanisławowi Hodorowiczowi kontrakt, na mocy którego uczelnia otrzyma pieniądze. Razem z pieniędzmi z budżetu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także z Ministerstwa Edukacji uczelnia będzie dysponować 2 milionami złotych na tegoroczne inwestycje.
* 28 lutego TV w programie II wyemitowała reportaż o nowotarskich Romach, przygotowany w ramach programu U siebie. Warto zaznaczyć, że Nowy Targ – jako jedna z niewielu jednostek administracyjnych – wystarał się dla swojej romskiej społeczności o środki pomocowe z programu rządowego. Około 30 tysięcy zł z rządowych funduszy zostało przeznaczonych na program edukacyjny, a więc zakup podręczników, prowadzenie zajęć wyrównawczych, kółek zainteresowań itp. w dwóch miejscowych szkołach.

 

* Także w tym dniu odbyło się w MOK spotkanie z Jerzym Wcisło połączone z promocją jego nowej książki zatytułowanej Przebudzenie, godność, wiara.


Marzec

* 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert gwiazd krakowskiej Piwnicy pod Baranami: Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego, gorąco oklaskiwanych przez nowotarską publiczność.
* Władze Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu złożyły w Ministerstwie Edukacji Narodowej wniosek o utworzenie kolejnych specjalności, m.in. ochrony środowiska w rejonach górskich i podgórskich, budownictwa regionalnego, zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej. Uczelnia ogłosiła już tegoroczne warunki rekrutacji studentów.
* Zespół folklorystyczny „Hyrni” utrzymuje liczne kontakty artystyczne m.in. z zespołami folklorystycznymi ze Słowacji, Austrii, Bułgarii, Węgier. W ramach współpracy kulturalnej zespół „Hyrni” gościł węgierski zespół „Kamut”. Węgrzy wystąpili na scenie nowotarskiego MOK oraz wzięli udział w warsztatach taneczno-muzycznych, ponadto z radością skorzystali z podhalańskich atrakcji zimowych, a przede wszystkim z uroków sportów narciarskich.
* Klub Modelarzy Redukcyjnych „Skala” może się poszczycić kolejnymi sukcesami, które odnieśli jego członkowie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Modeli Plastikowych i Kartonowych w Lublinie. Złoty medal zdobył Paweł Sularz za model niemieckiego bombowca Dornier, a srebrny Rafał Topa za samolot odrzutowy F-18.
* 4 marca w Nowym Targu odbyło się wyjazdowe posiedzenie małopolskiego zarządu Unii Wolności, w którym uczestniczyli szefowie podhalańskich kół UW. Obrady zdominowały tematy związane z wyborami samorządowymi.
* Krakowski Sąd Gospodarczy zarejestrował stowarzyszenie Podhalańska Wspólnota Samorządowa – grupujące ludzi profesjonalnie zajmujących się zagadnieniami rozwoju gmin, powiatu oraz samorządu terytorialnego.
* Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 otrzymały od nowotarskich policjantów telewizor i magnetowid. Jest to kolejny efekt trwającej od lat współpracy funkcjonariuszy z Ośrodkiem.
* Nowotarscy strażacy z OSP na Kowańcu otrzymali od Małopolskiego Komendanta Straży Pożarnej samochód gaśniczy. Dla strażaków było to zwieńczenie zeszłorocznych obchodów 120-lecia ich jednostki i radość tym większa, że burmistrz Marek Fryźlewicz obiecał doposażyć samochód w brakujący, a niezbędny sprzęt.
* Dla nowotarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zakupiony został specjalistyczny wóz marki MAN wyposażony w sprzęt gaśniczy, medyczny i techniczny niezbędny do prowadzenia akcji ratunkowych.
* 7 marca w MOK otwarta została wystawa „Stan wojenny – spojrzenie po dwudziestu latach”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowano na niej fotografie i różne dokumenty (ulotki, plakaty, rysunki itp.) upamiętniające wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wernisaż stał się okazją do spotkania podhalańskich działaczy „Solidarności”.
* 8 marca w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac dwóch artystów: Cecylia Kamińska-Kowalewska zaprezentowała miniatury tkackie a Stanisław Gał fotografie i szkło.
* 10 marca w Urzędzie Miasta odbyło się otwarte spotkanie parlamentarzystów, liderów Platformy Obywatelskiej: Macieja Płażyńskiego, Zyty Gilowskiej, Jana Marii Rokity z nowotarżanami. Dyskutowano o problemach ogólnopolskich, a przede wszystkim o zbliżających się wyborach samorządowych.
* Marcowe Posiady Góralskie poświęcone były V Światowym Rekolekcjom Podhalańskim w Rzymie, w których uczestniczyło 130 górali. Wśród najliczniejszej grupy z Podhala byli także nowotarżanie. Uczestników rekolekcji przyjął na audiencji Ojciec Święty Jan Paweł II.
* Pod hasłem konsolidowania się nowotarskiej prawicy odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządnej Polski z Krakowa z gośćmi zaproszonymi przez byłego burmistrza Józefa Ramsa.
* Nowotarskie szkoły średnie rozpoczęły organizowanie tzw. dni otwartych, w czasie których gimnazjaliści mogą uzyskać rzetelne informacje na temat szkoły i zasad rekrutacji uczniów.
* 13 marca w Galerii Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy 70 pasteli autorstwa znanej nowotarskiej dziennikarki – Beaty Zalot.
* Burmistrz Marek Fryźlewicz przedstawił Społecznej Radzie Odnowy Zabytkowego Cmentarza Nowotarskiego projekt budowy lapidarium, które ma powstać przy głównej cmentarnej alei, gdzie znajdzie miejsce 14 zabytkowych, odnowionych krzyży. Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Piotr Chodorowicz.
* Otwarte zostało przejście dla pieszych na „zakopiance”, łączące dwa odcinki ulicy Podtatrzańskiej. Rozwiązanie uciążliwego problemu, niewielkim nakładem kosztów, przyspieszyła interwencja posła Stanisława Jarmolińskiego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w trosce o pieszych, którzy w naszym mieście nie mają lekkiego życia, władze miasta zamierzają przygotować koncepcję rozwoju komunikacyjnego z uwzględnieniem ich potrzeb. Burmistrz Marek Fryźlewicz planuje wspólnie ze Starostwem skorzystać z oferty Politechniki Krakowskiej i przygotować dokumentację dotyczącą rozwiązań komunikacyjnych.
* Nowotarski Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii NSPJ podsumował dotychczasową działalność i dokonał wyboru władz. Prezesem Oddziału, liczącego obecnie 59 osób, został ponownie burmistrz Marek Fryźlewicz. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem Akcji w Nowym Targu jest organizowany z rozmachem przy Szkole Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2 Festyn Rodzinny, z którego dochód przeznaczony jest na prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych działających przy tych szkołach.
* 16 marca odbyło się Walne Zgromadzenie Koła nr 17 Związku Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych.
* W kawiarni artystycznej „Plama” odbył się spektakl Evviva l’arte z pokazem mody dekadencko-awangardowej, sztuką Torquemada i poezją. Publiczność, która szczelnie wypełniła stylowe wnętrza kawiarni, nagrodziła występy gromkimi brawami.
* W Szkole Podstawowej nr 5 odbył się finał rejonowego konkursu „Znajomość Ewangelii św. Mateusza” organizowanego dla uczniów klas V–VI. Na archidiecezjalny szczebel konkursu zakwalifikowało się 10 uczestników.
* Już po raz trzeci Nowy Targ był organizatorem eliminacji rejonowych Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W przeglądzie wzięło udział ponad 40 grup teatralnych, tanecznych i muzycznych, w sumie około 500 uczniów, a w kategorii plastycznej zaprezentowano około 230 prac. Organizatorem eliminacji był Młodzieżowy Dom Kultury. Do finału Małopolskiego Przeglądu zakwalifikowały się z Nowego Targu zespoły: Body Fly z Gimnazjum nr 2, „Chochlik” ze Szkoły Podstawowej nr 3 i „Rebelianciki” ze Szkoły Podstawowej nr 5.
* W MOK odbyła się premiera Misterium Męki Pańskiej – Męka Jezusa Chrystusa oglądana w XX wieku. W przygotowanie Misterium, zainspirowanego przez księdza Sławomira Kowalskiego, a wyreżyserowanego przez Stanisława Martensa, nauczyciela historii, zaangażowała się młodzież szkół średnich i gimnazjów. Przedstawienie dostarczyło licznie zgromadzonej publiczności silnych wzruszeń i refleksji w czasie wielkopostnym.
* W Nowym Targu odbyło się szkolenie dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów dotyczące przeprowadzenia pierwszych od wprowadzenia reformy edukacji egzaminów dla uczniów klas VI i uczniów opuszczających gimnazja.
* 19 marca odbyło się w naszym mieście posiedzenie Rady Euroregionu „Tatry”, w czasie którego omawiano przygotowania do utworzenia w Nowym Targu Ośrodka Promocji i Współpracy Polsko-Słowackiej. Radni zapoznali się także z koncepcją organizacji projektu „Społeczeństwo obywatelskie w Euroregionie Tatry”, który obejmuje organizację Forum Młodzieży „Razem w Europie”, „Forum Miast ET” i warsztaty dla organizacji pozarządowych działających na terenie Euroregionu „Tatry”.
* Do Nowego Targu trafiły trzy Księgi Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989–1999. Dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego i Zespołu Szkół Technicznych odebrali je w Krakowie z rąk Małgorzaty Niezabitowskiej – szefowej Fundacji Księgi. Publikacja stanowi monumentalne dzieło przedstawiające zmiany, jakie nastąpiły w czasie pierwszych dziesięciu lat istnienia III Rzeczypospolitej. Obejmuje ona wszystkie dziedziny życia naszego kraju, zawiera 5180 ilustracji, jej objętość wynosi 1144 strony, a waga 1 egzemplarza – 11,5 kg.
* 21 marca w Galerii „Jatki” zespół instrumentalno-wokalny z Krempach zaprezentował wieczór poetycko-muzyczny ze starannie dobranym repertuarem związanym z Wielkim Postem. Spotkanie przygotowała Sylwia Basta-Fryźlewicz.
* Tego dnia również odbyło się kolejne spotkanie burmistrza Marka Fryźlewicza z mieszkańcami miasta, tym razem w Gimnazjum nr 2 przy Placu Evry. Burmistrz wypowiadał się głównie na temat planów inwestycyjnych w mieście w 2002 roku.
* 22 marca po raz pierwszy ulicami Nowego Targu przeszli uczestnicy nabożeństwa wielkopostnego – Drogi Krzyżowej. Kilkuset wiernych kroczyło za wielkim krzyżem od kościoła NSPJ przez Rynek do Kościoła św. Katarzyny. Ceremonię przygotowała Akcja Katolicka działająca przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy współudziale parafii św. Katarzyny.
* W tym samym dniu w MOK odbyły się eliminacje rejonowe XLVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Jury wytypowało do następnego etapu 13 recytatorów, w tym 4 z naszego miasta, w turnieju jednego aktora – Agnieszkę Rapacz z Nowego Targu, a w turnieju poezji śpiewanej – Rafała Żura z Rabki.
* 22 marca – tydzień przed Wielkim Czwartkiem – w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce odbył się koncert „Stabat Mater” w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego.
* 23 marca otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury wystawa prac krakowskiego fotografika Jana Zycha, zatytułowana „Indian Country”, zawierająca egzotyczne zdjęcia z terenów Arizony, Colorado, Nowego Meksyku i Utah.
* W tym też dniu odbył się w MOK finał wyborów Miss Ziemi Nowotarskiej. O tytuł i główną nagrodę – wyjazd do Grecji – walczyło 14 dziewcząt. Zwyciężyła nowotarżanka Anna Sięka, a Anna Leśniak, również z Nowego Targu, zdobyła tytuł Miss Publiczności. Dziewczęta będą reprezentować nasze miasto na wyborach Miss Małopolski. Imprezę uatrakcyjniły występy Beaty Węglarz i Marcina Półtoraka, uczestników telewizyjnej Drogi do gwiazd.
* 24 marca zorganizowano tradycyjny konkurs palm wielkanocnych pt. „Święto Bazi” w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Po mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny komisja konkursowa wybrała najpiękniejszą, najbardziej tradycyjną i najwyższą palmę wielkanocną. Przedstawiono również program obrzędowy „Hej bazie, bazie, bazicki” oparty na tekstach poetyckich Jana Fudali – twórcy i pomysłodawcy święta – oraz poezje wielkanocne w wykonaniu zespołu regionalnego „Robcusie”.
* Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w marcu odbywały się warsztaty w ramach przygotowywanej przez samorząd nowotarski Strategii Rozwoju Miasta. W czasie spotkań odbyło się szkolenie dla przedsiębiorców dotyczące wykorzystania środków pomocowych z tzw. Funduszu Mikro przyznającego bardzo korzystne kredyty i pożyczki ze środków Amerykańskiego Funduszu Pomocy dla Drobnej Przedsiębiorczości.
* Ze sportu warto odnotować:
o sukces unihokeistów Magdy Szarotki Nowy Targ, którzy po raz trzeci zdobyli mistrzowski tytuł na zawodach w Siedlcach,
o świetny wynik Magdaleny Gąsior – Puchar Polski w short-tracku na zawodach w Białymstoku,
o Złoty Medal na Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów młodszych wywalczony przez MMKS Nowy Targ – przyszłość nowotarskiego hokeja na lodzie,
o mistrzowski tytuł żaków młodszych „Szarotki”,
o w I Plebiscycie „Dziennika Polskiego” na najlepszych sportowców Podhala 2001 roku zwycięstwo odnieśli: Ewa Pawlikowska – karate i Jarosław Różański – hokej.

 

o Ewa Pawlikowska dorzuciła w 2001 roku do swojej bogatej kolekcji kolejne tytuły: mistrzostwo Europy, wicemistrzostwo Świata i mistrzostwo obu Ameryk. Przy tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz poinformował, że w budżecie miasta zarezerwowano kilka tysięcy złotych na potrzeby sekcji karate. E. Pawlikowska nie tylko sama rozsławia miasto, ale prowadzi też zajęcia z adeptami karate, którzy już zaczynają odnosić sukcesy.


Kwiecień

* 3 kwietnia w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wystawiono fotografie Piotra Krzywdy, autora wystawy „Przydrożne Pacierze” – kapliczki spod Babiej Góry.
* Władze miasta podjęły decyzję w sprawie dowożenia dzieci do szkół na terenie Nowego Targu. Dzieci mieszkające dalej niż 4 km korzystać będą z usług Miejskiego Zakładu Komunikacji, a koszty pokryje miasto.
* Osiedle Niwa to kolejna dzielnica miasta, gdzie planowane jest scalanie gruntów. Wniosek w tej sprawie zgłosili sami mieszkańcy, a samorząd obiecał pomoc w tym procesie, który jest długotrwały i kosztowny, ale w przyszłości pozwoli na szybszy rozwój osiedla.
* Ośrodek Profilaktyczno-Rehabilitacyjny dla Dzieci, mieszczący się na Kowańcu, został przekształcony w Sanatorium Rehabilitacyjne. Warunki mikroklimatyczne w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego w pełni predysponują ten ośrodek do leczenia klimatycznego. Tak więc stolica Podhala ma pierwsze i jak na razie jedyne sanatorium.
* 4 kwietnia przedstawiciele władz miasta wzięli udział w spotkaniu z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska zorganizowanym w ministerstwie przez posła Bronisława Dutkę z Limanowej w sprawie umorzenia kar za nie zalegalizowane składowisko odpadów w Nowym Targu. Kary sięgają astronomicznej kwoty ponad 100 mln złotych. Minister obiecał szczegółowe zajęcie się tą sprawą i podjęcie pozytywnych dla miasta decyzji.
* W MOK otwarta została 4 kwietnia wystawa prac plastycznych zgłoszonych na eliminacje powiatowe konkursu „Ogień, woda – dwa żywioły”, ogłoszonego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnej. Najlepsze prace 23 autorów zakwalifikowano do następnego etapu konkursu. Po rozdaniu nagród laureatom strażacy zorganizowali dla wszystkich uczestników prezentację swego najnowszego sprzętu – wielozadaniowego samochodu bojowego.
* Ruszyły prace generalnego remontu ul. Szaflarskiej. Remontowany jest odcinek od ul. Podtatrzańskiej do al. Solidarności, a następnie prace prowadzone będą od ul. Kopernika do al. Tysiąclecia. W tym roku zaplanowano na remont 1 mln 50 tys. zł, z czego około 2/3 sfinansuje miasto.
* Przy nowotarskim Urzędzie Pracy powstało Informatyczne Centrum Edukacyjne. Uroczystego otwarcia dokonał 5 kwietnia marszałek Marek Nawara. Centrum dysponuje dwoma salami, w jednej znajduje się 10 stanowisk komputerowych wyposażonych w łącza internetowe, a w drugiej, dydaktycznej, sprzęt audiowizualny. ICE oferuje mieszkańcom naszego regionu (bezpłatnie!) naukę obsługi komputera i urządzeń biurowych, możliwość kształcenia się na odległość przy wykorzystaniu Internetu, korzystanie z baz danych o rynku pracy, edukacji itp. Oferta skierowana jest przede wszystkim do bezrobotnych absolwentów, osób zagrożonych utratą pracy, ale też wszystkich chcących podnosić swoje kwalifikacje.
* 5 kwietnia odbyło się walne zebranie, liczącej 162 członków, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, w czasie którego prezes Jan Hajnos przedstawił sprawozdanie z działalności w ciągu ostatniego roku. Omawiane też były bieżące problemy i propozycje działalności na przyszłość.
* Grupa Teatralna „Rebelianciki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu przedstawieniem „Niesforna IVc” zdobyła I miejsce w Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół, który odbył się w Krakowie. Scenarzystką i reżyserem przedstawienia jest nauczycielka Barbara Mickiewicz, która pomysły do scenariusza zaczerpnęła z życia uczniów i życia szkoły.
* Staraniem Klubu „Skala” i Muzeum PTTK w Nowym Targu 6 kwietnia w salach nowotarskiego Ratusza otwarta została III Podhalańska Wystawa Modeli Redukcyjnych, na której zaprezentowano repliki samolotów, okrętów, czołgów z okresu I i II wojny światowej, łącznie 400 modeli wykonanych przez 70 modelarzy z Polski, Węgier, Słowacji i Emiratów Arabskich. Wernisaż poprzedziła uroczysta parada przedwojennego sprzętu wojskowego z udziałem oddziału kawalerii polskiej Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Z okazji wystawy Poczta Polska wydała okolicznościowe kartki i przygotowała specjalny stempel. Warto dodać, że modelarze podhalańscy wrócili z XIII Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych i Plastikowych z czterema medalami. Najwyższe trofeum przywiózł Rafał Topa – złoty medal za dioramę „Korea 1951”.
* 6 kwietnia w sali widowiskowej MOK odbył się koncert Krzysztofa Krawczyka. Artysta zaprezentował nowotarskiej publiczności swoje najbardziej znane i lubiane przeboje.
* Także 6 kwietnia działkowcy z Państwowych Ogrodów Działkowych „Podhale” spotkali się na corocznym walnym zgromadzeniu. Wiodącym tematem rozmów było działające wysypisko śmieci usytuowane przy ogrodach działkowych, a właściwie jego szkodliwe oddziaływanie i ewentualność zaskarżenia władz miasta. W wyniku wyjaśnień i rozmów z przybyłym na spotkanie burmistrzem Markiem Fryźlewiczem osiągnięto porozumienie i działkowicze odstąpili od składania skargi. Wysypisko ma być w najbliższym czasie zrekultywowane.
* W nowotarskim Gimnazjum nr 2 odbył się rejonowy etap Konkursu Biblijnego, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Podhala, Spiszu i Orawy. Wśród 5 laureatów, którzy najdokładniej znają Księgę Rodzaju, znalazła się Kinga Kabat z nowotarskiego Gimnazjum nr 2. Zwycięzcy eliminacji rejonowych udadzą się na finał diecezjalny, który odbędzie się w Krakowie.
* Stowarzyszenie dla Miasta zorganizowało 8 kwietnia kolejny wykład z cyklu „Uczymy się demokracji”. Tym razem wystąpił wójt Jan Smarduch, który dzielił się ze słuchaczami refleksjami na temat pozycji samorządu terytorialnego w latach 1990–2002.
* Płyta główna lądowiska śmigłowców przy nowotarskim szpitalu jest już gotowa. Trwają prace wykończeniowe, po których nastąpi odbiór techniczny i z lądowiska będzie można korzystać, by nieść pomoc pacjentom w nagłych i ciężkich przypadkach.
* Nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego zajęło 11. miejsce w rankingu liceów małopolskich. Ranking zorganizowała „Gazeta Wyborcza” na podstawie danych z Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Nauczyciele i młodzież licealna są dumni z wysokiej oceny ich szkoły.
* Nowotarski Oddział Związku Podhalan zorganizował 9 kwietnia w swojej siedzibie Posiady Góralskie. W uroczystym nastroju, przy świątecznym, suto zastawionym stole przyjmowano nowych członków, wśród nich wielu młodych ludzi. Aktualnie Oddział liczy 276 członków.
* 11 kwietnia w Galerii „Jatki” otwarta została Wystawa Pasteli artysty z Torunia prof. Andrzeja Guttfelda.
* W nowotarskim szpitalu uruchomiony został tomograf komputerowy. W ciągu następnych dni będzie już można korzystać również z mammografu, zakupionego ze środków pochodzących ze zbiórek wśród społeczności Nowego Targu i Podhala, a także z darów Polonii Amerykańskiej, oraz nowego aparatu rentgenowskiego. Wyposażenie w nowoczesny sprzęt pomoże w staraniach o przyjęcie szpitala do krajowej sieci szpitali publicznych.
* 12 kwietnia bibliotekarze z całego powiatu spotkali się na konferencji zorganizowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu. Po wykładzie merytorycznym bibliotekarskie grono wsłuchało się w myśli ks. prof. J. Tischnera i w utwory poetyckie Jemu poświecone. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Marek Fryźlewicz i członek Zarządu Powiatu Julian Stopka, którzy złożyli życzenia Bibliotece działającej w obecnym kształcie już rok.
* Rozstrzygnięty został zorganizowany przez MDK konkurs plastyczny „Talencik 2002”, w którym wzięli udział uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Na konkurs wpłynęło 187 prac wykonanych różnymi technikami; z najlepszych powstała wystawa, a w czasie jej otwarcia laureaci otrzymali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza nagrody i dyplomy.
* Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu podpisał umowę o współpracy z krakowska firmą „CDN” zajmująca się opracowywaniem programów komputerowych. Dzięki temu szkoła może korzystać z udostępnionych nieodpłatnie programów. Przy okazji uczniowie z nauczycielami wzięli udział w prezentacji nowych technologii informatycznych.
* Maria Sendrowicz – szefowa nowotarskiego Urzędu Pracy podała najnowsze dane dotyczące bezrobocia na naszym terenie. Zarejestrowanych jest prawie 11 tysięcy osób bez pracy. Stopa bezrobocia w powiecie nowotarskim jest znacznie niższa niż krajowa, ale wynosi już 13,6%. W naszym mieście jest 2 450 bezrobotnych, w przytłaczającej większości są to młodzi ludzie. Prawo do zasiłku przysługuje tylko 17% zarejestrowanych.
* 16 kwietnia rozpoczęły się w Sokole pokazy prac dyplomowych, podsumowujące czteroletnią naukę uczniów Technikum Odzieżowego i Kaletniczego (ZSZ Nr 1). Była to świetna okazja do promocji szkoły, zaproszono więc gimnazjalistów do jej zwiedzenia, zapoznania się z funkcjonowaniem warsztatów i obejrzenia dokonań uczniów. Jak zwykle, największą popularnością cieszył się pokaz mody. Uczennice świetnie prezentowały się w zaprojektowanych i wykonanych przez siebie kreacjach: wieczorowych sukniach, eleganckich garsonkach, strojach sportowych, a także ekstrawaganckich ubraniach.
* 17 kwietnia na scenie MOK odbyły się eliminacje do finału Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych Skawina–Kraków 2002. W prezentacjach wzięło udział ok. 240 uczniów z Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Wśród artystycznie uzdolnionej młodzieży, która zakwalifikowała się do finału, znalazły się m.in. nowotarskie zespoły: muzyczny „Jest dobrze”, taneczne „Evry body”, „Body Fly” oraz zespół gimnastyczno-taneczny.
* Podhalańska Wspólnota Samorządowa licząca obecnie 65 członków dokonała wyboru swych władz. W skład zarządu weszli: Stanisław Kowalczyk – jako prezes, Marek Fryźlewicz jako wiceprezes, Krystyna Góźdź – sekretarz, Marek Gruca – skarbnik oraz prof. S. Hodorowicz, M. Jałocha, K. Zapała.
* 18 kwietnia odbył się w MOK wykład z cyklu „Korespondencja Sztuk” zatytułowany „Anioł schizofrenii, anioł melancholii”. Wygłosił go prof. Tadeusz Chrzanowski.
* 18 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej otwarto wystawę pt. „Życie i działalność ks. prof. Józefa Tischnera”.
* 20 kwietnia Samorząd Uczniowski Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Czarnym Dunajcu zorganizował II Przegląd Teatrów Szkół Salezjańskich.
* 20 kwietnia odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury wernisaż wystawy 45-lecie TWÓRCZOŚCI ARCHITEKTA TADEUSZA JĘDRYSKO PROJEKTY I AKWARELE. Na jubileuszowej wystawie twórca zaprezentował ważniejsze zrealizowane projekty, m.in. kościoły, kaplice, budynki użyteczności publicznej, prywatne domy, a przede wszystkim ołtarz polowy na nowotarskim lotnisku wzniesiony dla Jana Pawła II w czasie I Pielgrzymki do Polski w 1979 roku, który jest ukoronowaniem jego osiągnięć architektonicznych. Ekspozycja obejmuje także malarstwo, które jest drugą pasją T. Jędryski, a zwłaszcza akwarele, na których utrwala piękno góralskiego krajobrazu i podhalańskiej architektury.
* W tym też dniu w Galerii „Jatki” koncertowało trio gitar klasycznych w ramach cyklu „Galeria Gitary”.
* Również 20 kwietnia otwarta została filia biura poselskiego Ryszarda Nowaka posła Prawa i Sprawiedliwości. Biuro mieści się przy ul. Szkolnej 1.
* 21 kwietnia w MOK Studio Teatralne zaprezentowało spektakl pt. Czerń to odcień szarości. Przedstawienie przygotowała młodzież na zajęciach warsztatowych pod kierunkiem Macieja Michalskiego na podstawie tekstów Samuela Becketta i Elizabeth Fow.
* Młodzieżowy Dom Kultury przeprowadził eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych. Z naszego miasta do dalszego etapu zakwalifikowało się dwoje dzieci.
* Oddział PTTK w Nowym Targu przygotował eliminacje rejonowe XXX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Testy teoretyczne stanowiły wstęp do konkurencji praktycznych, jak: rowerowy tor przeszkód, „samarytanka”, bieg na orientację. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się następujące drużyny: z LO im. S. Goszczyńskiego, „Poszóstkowi” z Gimnazjum nr 1 i ze Szkoły Podstawowej nr 6.
* 24 kwietnia odbyło się posiedzenie Konwentu PPWSZ z udziałem wicemarszałka Andrzeja Sasuły. Zakończył się spór o internat Szkół Rolniczych, który decyzją Zarządu Powiatu uległ likwidacji, a cały obiekt przekazano PPWSZ.
* Tego też dnia w Galerii „Jatki” odbył się „Koncert na wiosnę”, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Krystyny Ciesielskiej. Akompaniował Marek Ciesielski.
* 25 kwietnia uczniowie 6 szkół podhalańskich wzięli udział w II Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w ZSR w Nowym Targu. I miejsce i Puchar Starosty otrzymał Zespół Szkół Rolniczych, II miejsce LO im. Seweryna Goszczyńskiego, a trzecie ZSZ nr 3 (wszystkie z Nowego Targu). Zwycięzcy eliminacji rejonowych pojadą na zawody wojewódzkie.
* Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekaże do nowotarskiego Urzędu Miasta środki (bez mała 10 tys. zł) na realizacje ciekawie opracowanego programu ekologicznego dla dzieci pt. „Rozdroża cywilizacji – twój wybór przyszłości”. W programie wezmą udział uczniowie z Gimnazjum nr 1 oraz innych szkół, które włączą się do akcji.
* Tegoroczną akcję wielkiego sprzątania koordynował Urząd Miasta. Młodzież nowotarskich szkół otrzymała 2121 par rękawic ochronnych i 1240 worków na śmieci. Młodzi sprzątali głównie okolice swych szkół, ale także bulwary, brzegi Białego i Czarnego Dunajca i inne zaśmiecone tereny. Władze okresowo zatrudniły 10 bezrobotnych, którzy usunęli z tzw. dzikich wysypisk około 7 ton śmieci. Przy okazji władze miasta apelowały do nowotarżan o posprzątanie swoich posesji i najbliższego otoczenia.
* W ramach programu „Zielone Miasto” zasadzono w naszym mieście tysiąc młodych drzewek. Na tę akcję Nadleśnictwo przekazało nieodpłatnie sadzonki jawora, wiązu, olchy czarnej i kasztanowca.
* Jedną z dwóch osób reprezentujących Polskę na międzynarodowej konferencji na Ukrainie była Stanisława Bulanda – kierująca Studium Medycznym w ZSR w Nowym Targu. Szkoleniowy mityng pn. „Rola kobiet w sytuacji zagrożenia” zorganizował Amerykański Czerwony Krzyż ze stanu Oregon.
* Światowy Dzień Poezji uczcili najmłodsi czytelnicy Filii nr 1 MBP recytacjami najpiękniejszych wierszy poetów polskich dla dzieci.
* W czasie II Tatrzańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych im. Jana Rippera, nowotarżanie mieli okazję obejrzeć pojazdy uczestników Zlotu, a wśród nich czarny motocykl BMW R-35 z 1938 roku nowotarżanina Jacka Plewy.
* 26–28 kwietnia w Czarnym Dunajcu w tamtejszej remizie OSP przy współpracy Urzędu Gminy i Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zorganizowano 27 „Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski”. Z terenu powiatu nowotarskiego w przepatrzowinach uczestniczyli: Dziecięcy Zespół Regionalny „Watra” z Bańskiej Wyżnej, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Honielnik” z Czerwiennego, „Tatry” z Ratułowa, Regionalny Zespół Młodzieżowy „Watra” z Czarnego Dunajca, „Dunajec” z Niedzicy, „Kordoń” z Lipnicy Małej, Zespół Regionalny im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, „Śwarni” z Nowego Targu oraz Amatorski Zespół Teatralny „Prawda” z Szaflar.
* 27 kwietnia odbyło się walne zebranie Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu. Po części sprawozdawczej i udzieleniu absolutorium dotychczasowemu Zarządowi oraz bardzo długich dyskusjach przystąpiono do wyboru nowych władz. Prezeską została ponownie Maria Staszel.
* Trwają przygotowania do spisu powszechnego. Szefem Miejskiego Biura Spisowego został Andrzej Zając. W naszym mieście pracować będzie 140 rachmistrzów, z których każdy ma odwiedzić co najmniej 74 gospodarstwa domowe. Burmistrz Marek Fryźlewicz apelował o przychylność dla pracowników odwiedzających nasze domy. Dane, jakie zbiorą w czasie spisu, przydadzą się także samorządom.
* W czasie sesji Rady Miejskiej 29 kwietnia Zarząd kierowany przez burmistrza Marka Fryźlewicza prawie jednogłośnie (jedna osoba wstrzymała się od głosu) uzyskał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Komentując bardzo korzystny wynik głosowania burmistrz zwrócił uwagę na trudności wywołane kryzysem finansów publicznych zwłaszcza w dziedzinie opieki społecznej i oświaty. Mimo to udało się zrealizować niemal wszystkie z zaplanowanych inwestycji, oddano do użytku 17 komunalnych mieszkań, zredukowano o 2 miliony miejskie zadłużenie. Ponadto zwiększył się w tym czasie areał administrowanych przez miasto gruntów o ponad 15 ha.
* 29 kwietnia w MOK odbył się wykład Jerzego Madejskiego na temat twórczości Stanisława Kuskowskiego zatytułowany „Malarz światła i emocji”. W programie znalazła się prezentacja multimedialna dzieł artysty oraz wystawa jego prac z kolekcji rodziny Kuskowskich.
* W nowotarskiej Szkole Podstawowej nr 3, czterdziestu uczniów kl. II i III ubiegało się o tytuł Nowotarskiego Mistrza Ortografii. Zawody odbyły się po raz pierwszy i – jak zapewniła dyr. Krystyna Góźdź – będą kontynuowane i obejmą także dzieci klas starszych. W tegorocznych zawodach zwyciężyli: w kl. II Łukasz Jurek i Anna Preneta. W Kl. III Mikołaj Kierski i Zuzanna Ciesielska.
* Ze sportu warto odnotować dorobek nowotarskiego hokeja na lodzie w sezonie 2001/2002:
o sześć tytułów Mistrza Polski MMKS w kategoriach młodzieżowych,
o tytuł Mistrza Polski wywalczony przez hokeistów Old Boys Podhale Nowy Targ na zawodach w Gdańsku,
o 5 miejsce seniorów MMKS „Wojas” w rozgrywkach ekstraligowych.

 

o Jak stwierdzono na konferencji prasowej z udziałem Firmy Wojas i burmistrza Marka Fryźlewicza, założony program został zrealizowany. Następny sezon zawodnicy rozpoczną jako drużyna Sportowej Spółki Akcyjnej Wojas „Podhale”, która jest już członkiem PZHL.


Maj

* 1 maja szefowa Urzędu Celnego w Nowym Targu Teresa Barnowska rozpoczęła pracę w Ministerstwie Finansów, gdzie pełni funkcję dyrektora Departamentu Kontroli Celnej. Dyrektorem Urzędu Celnego został Stanisław Bańczak.
* Uroczystości z okazji Święta 3 Maja rozpoczęły się w naszym mieście tradycyjnie mszą św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny, w czasie której wierni wysłuchali homilii ks. Henryka Paśko. Potem uczestnicy wraz z orkiestrą i sztandarami przeszli w pochodzie ulicami miasta i Rynkiem. Wieczorem odbyła się uroczysta akademia w sali widowiskowej MOK. Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Jan Lasyk, a spektakl zatytułowany „Lekcja historii” zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przygotowani przez nauczycieli: Katarzynę Żmudę i Jacka Waksmundzkiego. Na zakończenie wystąpił gościnnie włoski chór „Corale Isabella Gonzaga di Mantova” oraz chór nowotarski „Echo Gorczańskie”. Trzeciomajowy Festyn odbył się w innym miejscu niż w latach ubiegłych, a mianowicie na placu za stacją CPN. Ze zmiany miejsca zadowoleni byli mieszkańcy pobliskich osiedli, a zwłaszcza dzieci, które licznie korzystały z festynowych atrakcji.
* 1–3 maja Parafia w Spytkowicach zorganizowała pod patronatem Powiatu Nowotarskiego V Podhalański Przegląd Poezji Religijnej w ramach Spotkań Rodzin Katolickich „Kamyk”.
* Nowotarski Oddział Związku Podhalan gościł prof. Rudolfa Klimka – ginekologa i położnika, który w czasie majowych Posiadów Góralskich mówił o miłości i odpowiedzialności w oparciu o myśli Ojca Świętego Jana Pawła II.
* 4 maja na przystani w Kluszkowcach otwarto sezon żeglarski. W części oficjalnej komandor Jerzy Hirsz zapowiedział w swym wystąpieniu kontynuowanie budowy „bosmanki”, prowadzenie szkoleń i organizowanie regat. Arkadiusz Mancewicz i Mirosław Knurowski uhonorowani zostali odznaczeniami żeglarskimi, a nowi żeglarze otrzymali patenty. Wymarzona dla żeglarzy pogoda sprawiła, że na jeziorze zaroiło się od żaglówek. Dla tych na brzegu przygotowano rozliczne atrakcje, m.in. mogli podziwiać sprawność i umiejętności WOPR, strażaków, spadochroniarzy, a nawet jednostki antyterrorystycznej z Krakowa.
* 7 maja działacze nowotarskiej Unii Wolności zorganizowali prareferendum europejskie. Nowotarżanie mieli możliwość oddać głos „za” lub „przeciw” przystąpieniu Polski do UE w trzech punktach w mieście, w których również rozdawano materiały na temat UE opracowane przez Centrum Informacji Komitetu Integracji Europejskiej.
* Nowotarski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej zdobył Srebrny Dyplom w IV Małopolskim Konkursie Chórów zorganizowanym na zamku królewskim w Niepołomicach, w którym wzięło udział 38 zespołów chóralnych. Kilka dni później chór uczestniczył w II Wieczorze poezji i pieśni „Ave Maria” w Krośnie.
* 10 maja w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy Marcina Nowaka – „Obrazy-obiekty-instalacje-filmy”.
* W tym też dniu zainaugurował działalność Klub Muzyczny Cameleon mieszczący się w piwnicach MOK. Działalność muzyczną rozpoczęły występy zespołów W.A.N. New Market Swing Band oraz De Press.
* W dniach 10–12 maja w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu odbyły się VII Podhalańskie Targi Budownictwa, Ogrzewania i Wyposażenia Wnętrz. Choć w tym roku wystawców było mniej niż w latach ubiegłych, to jednak oferta była dość bogata, aranżacja stoisk znakomita, a jakość prezentowanych produktów bardzo dobra. „Złote Ciupagi” za najlepsze wyroby otrzymały trzy firmy: Makroterm z Zakopanego za Turbokominek, Prevar ze Skawiny za beton komórkowy, Małopolska Spółka Handlowa z Krakowa za minipompownię ścieków „Tegra 600”. Najciekawszą aranżację stoiska targowego przygotowała firma „Oknoplus” z Krakowa oraz Rautaruukki z Żyrardowa. Wśród zwiedzających Targi duże zainteresowanie wzbudziła II Wystawa Samochodowa.
* 11 maja zainaugurowana została doroczna największa masowa impreza piłkarska na Podhalu – XXI Turniej Dzikich Drużyn. W zawodach biorą udział uczniowie podstawówek, a dla gimnazjalistów – główny organizator dyr. Roman Matyasik – planuje taką imprezę we wrześniu.
* 13 maja w Parku Górnym w Szczawnicy odsłonięto tablicę pamiątkową w 126 rocznicę śmierci Józefa Szalaya. W uroczystościach odsłonięcia tablicy i popiersia twórcy uzdrowiska wzięli udział przedstawiciele władz województwa małopolskiego, reprezentacja Powiatu Nowotarskiego w osobach wicestarosty – Jana Hamerskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego – Eugeniusza Zajączkowskiego, przedstawiciele Republiki Węgierskiej – konsul generalny, ambasador, mieszkańcy i przedstawiciele władz Szczawnicy.
* 14 maja w nowotarskim Ratuszu odbyła się uroczysta promocja kolejnego 6 numeru ALMANACHU NOWOTARSKIEGO, zorganizowana przez Zarząd PTPN (wydawcę „Almanachu”) i Zarząd Miasta Nowego Targu. Zgodnie z zapowiedziami „Almanach” ukazał się, co ważne, przed wakacjami, jest lepszy edytorsko, najobszerniejszy z dotychczasowych, liczy prawie 300 stron i ma już kilka kartek z barwnymi reprodukcjami. Periodyk zakresem tematycznym obejmuje cały region, a bogata zawartość historyczno-dokumentacyjna czyni wydawnictwo cennym nie tylko dla dzisiejszych czytelników, lecz także przyszłych pokoleń.
* Tego też dnia działacze PCK w Nowym Targu akademią dla młodzieży szkolnej zorganizowaną w MOK zakończyli „Tydzień PCK”. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezes Zarządu Rejonowego Stanisława Bulanda, a program artystyczny przygotowali młodzi członkowie PCK.
* 14 maja odbyły się wybory rektora Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Rektorem został ponownie prof. Stanisław Hodorowicz, a prorektorem prof. Anna Pawlak-Druzgała.
* Przedstawiciele władz miejskich z z-cą nadleśniczego wybrali się w góry, by sprawdzić możliwość przeprowadzenia w rejonie górnego Kowańca i Oleksówek nowej trasy narciarskiej. Miasto chce przygotować konkretną ofertę budowy trasy i wyciągu krzesełkowego dla przyszłych inwestorów.
* Burmistrz Marek Fryźlewicz podejmował w magistracie pułkownika Zdzisława Pichetę – jednego z bohaterów wojennych, którzy utrzymują z naszym miastem serdeczne kontakty. Pułkownik Picheta – prezes Stowarzyszenia Karpatczyków w Londynie przyjechał do kraju na obchody 60. rocznicy powstania 3. Dywizji Strzelców Karpackich i przy okazji odwiedził nasze miasto.
* Mieszkańcy os. Bór mieli okazję przedstawić swoje problemy nowotarskiemu burmistrzowi na spotkaniu osiedlowym, które odbyło się 16 maja. Burmistrz omówił aktualnie prowadzone w mieście inwestycje, a mieszkańcy przedstawili problemy, które utrudniają życie w tej części miasta. Mówiono zwłaszcza o konieczności budowy sali gimnastycznej przy tut. szkole podstawowej, progu zwalniającym przejazdy koło szkoły, światłach na ul. Ludźmierskiej.
* 17 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.
* W nowotarskim szpitalu oficjalnie oddano do użytku dwa nowe oddziały: diagnostykę i oddział neurologiczno-kardiologiczny. Pracownia diagnostyczna wyposażona jest w nowoczesny sprzęt: tomograf, mammograf, rentgen kostno-płucny i ultrasonograf. Oddziały i sprzęt poświęcił ksiądz Stanisław Olszówka, który przybył w zastępstwie księdza kardynała Franciszka Macharskiego.
* 19 maja w nowotarskim kościele NSPJ odbył się koncert muzyczny zatytułowany „Najpiękniejsze Pieśni Maryjne”. Licznie zgromadzeni w kościele wierni wysłuchali 12 pieśni wykonanych przez Katarzynę Wiwer (sopran) i Jacka Ozimkowskiego (bas). Solistom towarzyszył kwartet smyczkowy.
* 19 maja w Odrowążu Podhalańskim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Feliksowi Gwiżdżowi – przedwojennemu działaczowi Związku Podhalan, dziennikarzowi, literatowi, posłowi i senatorowi RP. Tablicę ufundowała społeczność Czarnego Dunajca, a umieszczona ona została na ścianie domu rodzinnego Feliksa Gwiżdża. W uroczystościach uczestniczył Jan Hamerski – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz wicestarosta nowotarski.
* Nowotarskie władze przekazały marszałkowi województwa małopolskiego wykaz inwestycji ponadregionalnych, które powinny zostać zrealizowane na terenie miasta. Jest to 25-punktowa lista obejmująca różne dziedziny od infrastruktury technicznej, przez komunalną, ochronę przyrody do infrastruktury społecznej, sporządzona – jak zaznaczył burmistrz Marek Fryźlewicz – na podstawie studium zagospodarowania przestrzennego i powstającą strategię rozwoju miasta. Warto nadmienić, że wielką wagę nowotarska władza przywiązuje do nowych rozwiązań komunikacyjnych, jak modernizacja ul. Krakowskiej, dwupoziomowe skrzyżowanie ul. Ludźmierskiej z linią kolejową, modernizacja al. Tysiąclecia i skrzyżowania z ul. Jana Pawła II, rozbudowa lotniska.
* 21 maja rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, jak również Powszechny Spis Rolny. W powiecie nowotarskim rozpoczęło pracę 676 rachmistrzów, a w samym Nowym Targu 120, którzy spisywać będą do 6 czerwca; potem z opracowanych danych dowiemy się, jakie zmiany nastąpiły od ostatniego spisu w roku 1988.
* Zakład produkcyjno-handlowy WOJAS otrzymał za produkcję obuwia godło promocyjne „Teraz Polska”. Szef firmy Wiesław Wojas odebrał wyróżnienie 23 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie zakończyła się 7. edycja konkursu. Spośród 200 zgłoszonych firm nagrody otrzymało zaledwie 25.
* 24 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór poetycki „Moja fascynacja – NORWID”, w wykonaniu krakowskiego aktora Piotra Cyrwusa pochodzącego z pobliskiego Waksmunda. Artysta nie tylko recytował wiersze, ale także zajmująco opowiadał o poecie i interpretował jego twórczość, a wszystko przy muzyce w wykonaniu Marka Keniga.
* 24 maja pod patronatem Powiatu Nowotarskiego zorganizowano w Szaflarach IX Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego pt. „Strofy o Ojczyźnie”.
* 25 maja pod patronatem marszałka Małopolski przeprowadzono w Krościenku n.D. III Międzynarodowy Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami Jana Pawła II.
* 25 maja Metropolita Krakowski ksiądz kardynał Franciszek Macharski w obecności proboszczów nowotarskich i sąsiednich parafii dokonał wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego kościoła św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Kościół budowany według projektu katowickiego architekta Michała Kuczmińskiego jest już w stanie surowym, w ubiegłym miesiącu rozpoczęto prace przy instalacjach elektrycznych, a parafianie nie szczędząc trudu, czasu i pracy swych rąk zamierzają w niedługim czasie rozpoczęte dzieło doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na pokrycie kościoła blachą, a ponieważ potrzeby są w dalszym ciągu ogromne, ksiądz proboszcz Henryk Paśko czyni starania o dalsze środki finansowe i ponawia apele do wiernych o wsparcie.
* 25 maja w rabczańskim Muzeum im. Władysława Orkana zorganizowano w ramach „Święta Gorców” tzw. Święto Orkanowskie, na którym spotkali się miłośnicy i sympatycy twórczości Władysława Orkana. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan – prezes Andrzej Gąsienica Makowski oraz wiceprezes Jan Hamerski.
* Także 25 maja w Galerii „Jatki” odbył się koncert muzyczny z cyklu „Galeria Gitary”. Koncertował Michał Nagy, który w tym samym dniu we wcześniejszych godzinach prowadził kurs mistrzowski w nowotarskiej Szkole Muzycznej.
* Również w tym dniu odbył się w MOK wernisaż wystawy pokonkursowej „Matka w oczach dziecka”. Na tegoroczny konkurs zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury napłynęło ponad 1500 prac ze 103 placówek oświatowych województwa małopolskiego. Podczas otwarcia wystawy laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia, a wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć występy taneczne i muzyczne.
* W tym też dniu odbyła się „Majówka 2002” – święto odbiorców miodu z pasieki „Pod Lasem”, na które mistrz pszczelarski Józef Różański zaprosił swych gości do pasieki w Spytkowicach.
* 26 maja odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 IV Festyn Rodzinny zorganizowany przez Akcję Katolicką przy parafii NSPJ, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2. Nowotarżan przybyłych tłumnie, mimo zmiennej aury, oczekiwały rozliczne atrakcje: występy artystyczne, pokazy, zawody sportowe, wspinaczki, szczególnie widowiskowe pokazy sportów obronnych, aerobiku kobiet oraz karate w wykonaniu mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Ewy Pawlikowskiej. Występowali także laureaci telewizyjnej Drogi do gwiazd Beata Węglarz i Marcin Półtorak. Popularnością cieszyła się loteria (sprzedano 2 tysiące losów), a zebrane w czasie Festynu pieniądze przekazano na dożywianie i finansowanie kolonii dla najbiedniejszych dzieci z obydwu szkół. Festyn był także okazją do uroczystego przekazania przez Firmę Motoservice Adama Worwy sprzętu komputerowego dla świetlicy socjoterapeutycznej przy Szkole Podstawowej nr 11. Tegoroczny Festyn Rodzinny zorganizowano z wielkim rozmachem, co było możliwe dzięki wyjątkowo dużej liczbie sponsorów, których udało się organizatorom pozyskać.
* Podczas majowej sesji Rady Miejskiej Państwowa Straż Pożarna nagrodziła nowotarskich funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Jacek Roik. Sześciu wyróżniających się funkcjonariuszy otrzymało brązowe medale.
* 26 maja Strażacy Powiatu Nowotarskiego obchodzili swoje patronalne święto w Ludźmierzu.
* 28 maja nowotarżanie mieli możliwość wysłuchania w Miejskim Ośrodku Kultury wykładu prof. Jerzego Sadowskiego pt. „Nowe możliwości leczenia chorób serca”.
* Uroczystość Bożego Ciała przypadła w tym roku dość wcześnie – 30 maja. Tradycyjna procesja, w której jak zawsze licznie uczestniczyli nowotarżanie, przeszła ulicami miasta i Rynkiem. Tego też dnia, jak każe tradycja, rozpoczął się 61. Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarczyka na Dunajcu. Niestety, złe warunki atmosferyczne, wezbrane i mętne wody Dunajca skłoniły organizatorów do odwołania I etapu, czyli odcinka Nowy Targ – Sromowce Wyżne.
* 30 maja Podhalańska Wspólnota Samorządowa świętowała otwarcie siedziby przy ul. Ogrodowej. Na uroczystości zjawili się wicemarszałek Andrzej Sasuła, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska i policji oraz oczywiście członkowie PWS (obecnie Wspólnota liczy 80 członków). Siedzibę poświęcił ksiądz prałat Mieczysław Łukaszczyk. Zaproszony na tę okazję gość – prof. Jerzy Sadowski z Kliniki Chirurgii Serca UJ wygłosił prelekcję na temat chorób serca i możliwości kardiochirurgii.
* 31 maja w Ludźmierzu rozpoczął się III Kongres Trzeźwości na Podhalu, którego myślą przewodnią było hasło: „Ocalić w człowieku obraz i podobieństwo Boże – wiarę, nadzieję, miłość, wolność”. Kongres trwał trzy dni, w czasie których odbywały się wykłady, seminaria, spotkania i dyskusje. Wśród licznych organizatorów Kongresu był także Urząd Miejski w Nowym Targu.
* Chór „Echo Gorczańskie” z parafii NSPJ wziął udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Sakralnej, który organizowany jest dla uczczenia pamięci biskupa Jana Wojtaszka w Namestowie na Słowacji. Za prezentowany na Festiwalu repertuar „Echo Gorczańskie” otrzymało nagrody i wyróżnienia.

 

* Ze sportu warto odnotować liczne sukcesy zawodniczki nowotarskiego Klubu Olimp–Wojas – Joanny Krupy. Na Mistrzostwach Europy w Kulturystyce, które odbyły się w Budapeszcie, wywalczyła Złoty Medal, ponadto po raz szósty została mistrzynią Polski w kulturystyce występując indywidualnie w kategorii open. Sukcesem zakończył się także jej występ w parze z Bogdanem Szczotką na zawodach w Białymstoku, gdzie wywalczyli Złoty Medal.


Czerwiec

* Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka dla nowotarskich dzieci młodszych i starszych przygotowano mnóstwo przyjemności i atrakcji. Imprez było tak wiele, że odbywały się przez kilka dni.
* 1 czerwca zgodnie z tradycją burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dzieciaki do Ratusza, w tym roku były to przedszkolaki z os. Bór. W ratuszowych salach nie zabrakło dla nich słodkiego poczęstunku i drobnych prezentów. Maluchy zrewanżowały się przedstawieniem „Brzydkie kaczątko” i własnoręcznie wykonanymi laurkami, a potem wspólnie pozowano do zdjęć.
* 1 czerwca staraniem Zarządu Miasta i Muzeum Podhalańskiego PTTK w Nowym Targu otwarta została wystawa „Dary dla Ojca Świętego Jana Pawła II” prezentująca część kolekcji przekazanej przez Ojca Świętego Muzeum Archidiecezjalnemu w Krakowie. W ceremonii otwarcia z udziałem ks. kardynała Franciszka Macharskiego, dzięki życzliwości którego udało się sprowadzić niezwykłe zbiory, uczestniczyło wyjątkowo dużo nowotarżan, którzy podziwiali artystyczne przedmioty z całego świata; rzeźby, obrazy, krzyże, monety, a także pamiątki z pobytu Ojca Świętego na Podhalu. Burmistrz Marek Fryźlewicz, pomysłodawca wystawy, podkreślił w swym wystąpieniu, że ekspozycję zawdzięczamy także staraniom księdza Józefa Andrzeja Nowobilskiego z Krakowskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Uroczystość uświetniły swym śpiewem „Stokrotki” z przedszkola sióstr Serafitek. Im też w dniu ich święta ksiądz kardynał poświęcił najwięcej uwagi.
* 1 czerwca na przystani w Mizernej odbyło się uroczyste otwarcie Sezonu Żeglarskiego zorganizowane przez Yacht Klub Polski w Nowym Targu. Po wystąpieniu Komandora YKP podniesiono banderę, wręczono odznaczenia i dyplomy oraz zainaugurowano rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim.
* W tym też dniu wyruszyła V Piesza Pielgrzymka „Sursum corda” tzw. Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza, w której uczestniczyła spora grupa nowotarżan. Pielgrzymka zakończyła się w ludźmierskim sanktuarium mszą św. odprawioną przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego.
* 3 czerwca w ramach „Światowego Dnia bez Tytoniu” odbyła się w Nowym Targu, przy udziale dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, impreza pod tytułem „Sport wolny od dymu tytoniowego – graj czysto”. Wzięło w niej udział ok. 500 uczniów z własnym programem artystycznym. W ramach tej imprezy odbył się finał konkursu plastycznego o tematyce antynikotynowej, były także pokazy, turnieje i inne atrakcje.
* Na początku czerwca udała się do Watykanu delegacja z Podhala, w skład której wchodzili przedstawiciele Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z rektorem prof. Stanisławem Hodorowiczem i przedstawiciele władz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem. Duchowym przywódcą pielgrzymki był ksiądz prałat Mieczysław Łukaszczyk. 4 czerwca papież przyjął delegację na audiencji prywatnej, w czasie której prof. Hodorowicz podziękował za wsparcie w staraniach o wyższą uczelnię w Nowym Targu, podarował Ojcu Świętemu czapkę akademicką z motywem podhalańskim i logo uczelni. Burmistrz Marek Fryźlewicz w imieniu nowotarskich władz podarował papieżowi posrebrzaną statuetkę św. Katarzyny i najnowszy 6 numer „Almanachu Nowotarskiego”.
* 5 czerwca nowotarskie Przedszkole nr 7 zorganizowało udaną wielką imprezę – „Festyn Rodzinny”, z której dochód w kwocie 2,5 tysiąca zł przeznaczony zostanie na zakup wyposażenia do przedszkolnego ogrodu.
* 7 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się doroczny szkolny koncert przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną. Uczniowie i ich nauczyciele mieli okazję zaprezentowania szerokiej publiczności swych umiejętności i efektów pracy artystycznej.
* W tym samym dniu Galeria „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa dwóch artystów: Jarosława Chrabąszcza – zatytułowanej „Światło” oraz Kamila Kuskowskiego – „Ukrzyżowania”.
* Zorganizowany przez nowotarski Oddział PTTK kurs przewodnicki, który rozpoczął się w maju ubiegłego roku, dobiegł końca. Kandydaci na przewodników wysłuchali 300 godzin wykładów oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych, czyli wycieczkach. Egzamin nie był łatwy (najpierw testy, potem egzamin praktyczny na przewodnika terenowego i następnie egzamin na przewodnika górskiego). Uczestnicy kursu musieli posiadać sporą wiedzę z historii, architektury, przyrody itp. oraz dużo umiejętności praktycznych. Kurs ukończyły 33 osoby, do egzaminu terenowego przystąpiło 25 kandydatów, a zdały go 22 osoby. Na kurs uczęszczali głównie nowotarżanie, ale wśród uczestników byli też pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego, osoby z Myślenic, Krynicy i Szczawnicy. Będzie już miał kto zastąpić starych przewodników.
* Zakończył się XXI Turniej Dzikich Drużyn zorganizowany przez Romana Matyasika dyrektora ZGZiR w Nowym Targu. Najlepszym zespołem okazał się Huragan Lasek, II miejsce zajęły Dzikie Czity z Nowego Targu, a III – Krauszowskie Podgórki. Obecny na zakończeniu tej największej masowej imprezy piłkarskiej wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski dziękował zawodnikom, gratulował zwycięzcom i życzył w przyszłości występów w reprezentacji kraju.
* W nowotarskich szkołach średnich, jak zwykle o tej porze roku, odbywały się uroczyste pożegnania klas maturalnych, wręczanie świadectw i nagród dla najlepszych uczniów. Warto odnotować, że tradycyjnym zwyczajem burmistrz Marek Fryźlewicz ufundował prywatną nagrodę pieniężną dla najlepszego absolwenta Zespołu Szkół Rolniczych. W tym roku wręczył ją Joannie Stachoń, absolwentce Technikum Weterynaryjnego za znakomite wyniki w nauce (średnia ocen na świadectwie 5,8 a na maturze 4,75). Warto też wspomnieć, że mury szkolne Zespołu Szkół Technicznych opuścili pierwsi absolwenci Liceum Ogólnokształcącego.
* Gościem na Posiadach Góralskich 11 czerwca był Jan Fudala dyrektor Muzeum im. W. Orkana w Rabce, który promował swą książkę Gawędziołki o profesorze Tischnerze. Była to znakomita okazja do wspomnień o Łopuszańskim Filozofie.
* Nowotarscy uczniowie i przedszkolaki biorący udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta uzbierali łącznie 48 ton makulatury. Zbiórka trwała 4 miesiące. W trakcie podsumowania konkursu 11 czerwca w sali obrad Urzędu burmistrz Marek Fryźlewicz zwrócił uwagę na walory edukacyjne rywalizacji uczniowskiej (ekwiwalent finansowy jest wręcz symboliczny). Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, zabawkami i słodyczami. Wśród szkół podstawowych najlepsze wyniki osiągnęły: Szkoła Podstawowa nr 5 – I miejsce, nr 2 – II miejsce i nr 1 – III miejsce, a wśród przedszkoli: Przedszkole Miejskie nr 7 i kolejno nr 2 i nr 5.
* 12 czerwca w Zakopanem w ramach VI Konferencji „Miasta w Internecie” na temat wykorzystania internetu do rozwoju demokracji, oficjalna strona internetowa Powiatu Nowotarskiego www.nowotarski.pl otrzymała prestiżową nagrodę „Złotej @” za najlepszy serwis samorządowy w Polsce w kategorii „powiat”. Statuetkę odebrał starosta nowotarski Jan Lasyk, a na uroczystości wręczenia obecni byli również twórcy strony: Bronisław Bublik – sekretarz Powiatu, Rafał Dudek – twórca strony oraz przedstawiciel Biura Promocji odpowiedzialny za koordynację i aktualizację informacji na stronie Powiatu. Każdy może znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Powiatu Nowotarskiego coś dla siebie. Petenci Starostwa Powiatowego znajdą tutaj gotowe formularze i wnioski, aby usprawnić drogę załatwiania spraw, mogą zapoznać się z wybranym wydziałem, jego kompetencjami i pracownikami oraz możliwością kontaktu. Turyści odwiedzający nasz powiat mogą traktować oficjalną stronę Powiatu Nowotarskiego www.nowotarski.pl jako skarbnicę wiedzy i informacji o tym terenie i oferowanych atrakcjach turystycznych, mogą zdobyć informacje zarówno o organizowanych na tym terenie imprezach, jak i o gminach, w których się odbywają, o kulturze i tradycji góralskiej oraz Związku Podhalan. Dostępna baza teleadresowa umożliwi znalezienie noclegu, informacji o bazie gastronomicznej oraz usługach turystycznych w danym miejscu w powiecie. Strona przedstawia możliwości spędzania czasu wolnego podczas pobytu zarówno wiosną, latem, zimą, jak i jesienią. Amatorom białego szaleństwa proponujemy wszechstronne informacje o wyciągach narciarskich, warunkach atmosferycznych oraz możliwości wypożyczenia sprzętu czy doskonaleniu umiejętności jazdy na nartach w szkółkach. Proponowane szlaki piesze, rowerowe, samochodowe oraz konne przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy poszukują kontaktu z przyrodą, z zabytkami kultury i atrakcjami na „wolnym powietrzu”. Pod hasłem „Pływanie wśród gór” na stronie Powiatu Nowotarskiego znajdują się propozycje spędzania czasu wolnego nad Jeziorem Czorsztyńskim, informacje o możliwości wypożyczenia łódki, kajaku lub roweru wodnego i zachęcają wszystkich do przyjeżdżania w nasze strony. Kurs statkiem „Biała Dama” lub spływ Dunajcem na tratwach flisackich to dodatkowe atrakcje, na temat których można poczytać właśnie na stronie www.nowotarski.pl. Dla zapalonych poszukiwaczy skarbów i niespotykanych atrakcji mamy specjalne miejsce, gdzie znajdą coś dla siebie – „Skarby Podhala”, bo tak nazwano ten dział, są źródłem informacji o zabytkach, ciekawych miejscowościach, również uzdrowiskowych, wydarzeniach historycznych z terenu Podhala, ciekawostkach o torfowiskach, geologii i wędkarstwie. Co słychać w Powiecie Nowotarskim, w kraju i na świecie – o tym można poczytać w codziennie aktualizowanym serwisie dziennikarskim na stronie www.nowotarski.pl. Dodatkowe bieżące informacje z Powiatowego Urzędu Pracy oraz dane o szkołach z naszego powiatu ułatwią znalezienie pracy lub wymarzonej szkoły. Nasze serwisy są niezastąpione na deszczową porę, kiedy sposobem na pokonanie nudy jest rozwiązanie krzyżówki, gra w szachy, forum dyskusyjne, wirtualne zwiedzanie powiatu nowotarskiego. Popularność strony www.nowotarski.pl wśród internautów w pełni obrazują statystyki oglądalności oficjalnej strony internetowej powiatu nowotarskiego, np. w styczniu 2002 roku całkowita liczba wywołań wyniosła 349.368, co daje średnio 469 wywołań na godzinę. Naszą stronę odwiedzają głównie internauci z Polski, ale częstymi gośćmi są również wizytujący ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Kanady, Węgier, Niemiec, Austrii, Holandii i Szwajcarii oraz – co zdumiewające – z Urugwaju, Japonii, Pakistanu i Meksyku. Popularność strony wzrasta z miesiąca na miesiąc. Dzięki nadsyłanym opiniom i sugestiom odwiedzających www.nowotarski.pl, mamy możliwości jej ulepszania i spełniania oczekiwań tych, którzy wpisali ten adres do „Ulubionych”.
* 13 czerwca zwołana została przez burmistrza Marka Fryźlewicza konferencja prasowa, której głównym tematem była ocena funkcjonowania nowotarskich ZOZ-ów. Podkreślono rolę zespołów niepublicznych, ich coraz lepsze funkcjonowanie, znajdujące uznanie pacjentów.
* 14 czerwca na Zamku w Niedzicy otwarto uroczystości związane z obchodami IX Dni Kultury Słowackiej w Małopolsce, organizowane przez Towarzystwo Słowaków w Polsce, Orawski Ośrodek Kultury w Dolnym Kubinie oraz Podtatrzański Ośrodek Kultury w Popradzie. Cykl imprez zorganizowano zarówno na Spiszu, jak i na Orawie.
* Nowotarska Galeria „Jatki” prowadziła w czerwcu niezwykle ożywioną działalność: 14 czerwca odbył się spektakl poetycki zatytułowany „Tacy My” z udziałem młodych nowotarskich poetów skupionych wokół kawiarni „Plama”, którzy czytali swoje wiersze przygotowane do wydania we wspólnym tomiku.
* 15 czerwca w ramach cyklu „Galeria Gitary” koncertowali: Paweł Kwaśny i Roch Modrzejewski, a kilka dni później, 20 czerwca odbył się koncert „Biesiadnie i nie tylko”. Zespół muzyczno-wokalny z Gimnazjum w Krempachach pod kierunkiem Sylwii Basty-Fryźlewicz zachwycił publiczność zaprezentowanym repertuarem.
* 15 czerwca w Galerii „Jatki” odbył się I Konkurs Wiedzy o Podhalu. Wystartowało w nim 10 reprezentacji szkół podstawowych i gimnazjów. Zwyciężyli uczniowie z Krauszowa (w kat. szkół podstawowych) i Nowego Targu (w kat. gimnazjów). Pomysłodawcą konkursu był Marek Gotkiewicz, który prowadzi w Młodzieżowym Domu Kultury Klub Wiedzy o Regionie.
* Tego samego dnia uroczyście otwarto i poświęcono nową restaurację regionalną „U Gazdy” na stacji benzynowej na os. Niwa. Zorganizowany z tej okazji bal charytatywny z loterią, aukcją i innymi atrakcjami zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz, m.in. burmistrz Marek Fryźlewicz, z-ca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski, starosta Jan Lasyk oraz przedstawiciele biznesu. Zebrano ponad 11 tysięcy złotych, które trafią do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Nowym Targu.
* 15 czerwca przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach i Zarządu Gminy Czorsztyn zorganizowano w Maniowach i Czorsztynie promocję monografii autorstwa Andrzeja Niemca pt. Maniowy wczoraj i dziś.
* Złoty i brązowy medal (Rafał Topa i Piotr Walicki), puchary i wyróżnienia przywieźli modelarze redukcyjni Klubu „Skala” z V Otwartych Mistrzostw Kolekcji Modeli Plastikowych Toruń 2002. Poza nagrodami za kolekcje modeli, KMR „Skala” otrzymał wyróżnienie za popularyzację modelarstwa wśród dzieci i młodzieży.
* Młodzieżowy Dom Kultury podsumował swoją działalność w roku szkolnym 2001/2002 koncertem finałowym zatytułowanym „Z ziół i chmur”, który odbył się 18 czerwca w sali widowiskowej MOK. Dyrektor Barbara Pachniowska oceniła rok jako wyjątkowy i istotnie wyjątkowo długa jest lista nagród, dyplomów i wyróżnień nie tylko w plastyce (tradycyjnie dobra pracownia plastyczna przyniosła świetne efekty w malarstwie, rzeźbie, ceramice), ale także w modelarstwie, tańcu i muzyce. Kolejne 9 nagród i wyróżnień dla całej placówki MDK przywiózł z Kielc z XXV Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Wychowankowie i opiekunowie utalentowanej młodzieży mają powody do dumy i radości.
* Yoshiko Onishi – nauczycielka języka japońskiego w LO im. Seweryna Goszczyńskiego zakończyła pierwszy rok nauczania zorganizowanym wspólnie z uczniami Dniem Japonii. Najpierw był odśpiewany hymn japoński, potem różne atrakcje, jak ceremonia parzenia herbaty, układanie kwiatów, a na zakończenie pokaz japońskich sztuk walki: judo i jujitsu.
* 19 czerwca w Warszawie w siedzibie Episkopatu Polski na zaproszenie ks. Prymasa kardynała Józefa Glempa spotkali się przedstawiciele miast, które miały zaszczyt gościć Ojca Św. Jana Pawła II. Podczas spotkania, w którym wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz, podkreślono, że idea spotkań miast „papieskich” wyszła z Nowego Targu i Ludźmierza, które zorganizowały po raz pierwszy takie spotkanie 16 października 2000 roku. Omówiono też sprawę organizacji w tych miastach tzw. Dnia Papieskiego (przed 16 X) z okazji rocznicy pontyfikatu Wielkiego Rodaka.
* 19 czerwca obchodzono 70. rocznicę utworzenia Pienińskiego Parku Narodowego i Słowackiego Rezerwatu Przyrodniczego w Pieninach. Uroczystość została wpisana w Międzynarodowy Rok Gór.
* 19 czerwca odbyło się zebranie założycielskie komitetu wyborczego „Nowotarżanie”, którego przewodniczącym został Jacenty Rajski. Kandydat na burmistrza tego ugrupowania Józef Rams w swoim wystąpieniu podkreślił niezależność komitetu od ugrupowań politycznych, skrytykował obecne władze i zwracał uwagę na konieczność zmian w zarządzaniu miastem.
* Krzysztof Błażusiak uczeń LO im. Seweryna Goszczyńskiego zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie „Moja Małopolska”. Sukces zapewnił mu zgłoszony do konkursu folder reklamowy Małopolski. Nagrodą za zwycięstwo jest wycieczka do Francji.
* 21 czerwca w wieku 52 lat zmarł komandor Jerzy Hirsz – żeglarz, wiceprezes Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, wychowawca, szkoleniowiec, wyróżniony Złotą Odznaką PZŻ za zasługi dla żeglarstwa polskiego, które było jego życiową pasją.
* W dniach 22–23 czerwca odbył się w Ludźmierzu XL Zjazd Związku Podhalan. Na jubileuszowe spotkanie delegaci stawili się w odświętnych, barwnych strojach, większość delegatów oddziałów przybyła ze sztandarami. Na Zjazd przyjechali goście zza oceanu, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich. Były podziękowania dla odchodzących władz, gratulacje i najlepsze życzenia dla nowych, zwłaszcza nowego prezesa, którym został Jan Hamerski; były też odznaczenia i nagrody dla zasłużonych działaczy. M.in. wyróżniony został burmistrz naszego miasta Marek Fryźlewicz za odnowienie pomnika W. Orkana i współorganizację Światowego Zjazdu Górali.
* 22 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się zakończenie i podsumowanie XXII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Plewińskiego wybrało spośród nadesłanych 1023 fotografii 198 prac do ekspozycji i dokonało rozdziału nagród. Tegoroczny Konkurs wygrali: Andrzej Major z Krynicy – Złoty Medal, słowacki duet Benicka & Galas z Popradu – Srebrny Medal, Piotr Skórnicki z Poznania – Brązowy Medal. Ponadto przyznano jeszcze kilka wyróżnień, nagrodę specjalną i dyplomy. W czasie uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej „Krajobraz Górski 2002” laureaci otrzymali nagrody z rąk członka Zarządu Województwa Małopolskiego Jana Wieczorkowskiego i burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. W czasie uroczystości otwarta została także wystawa zdjęć Bartłomieja Olszańskiego, ratownika TOPR, który pół roku wcześniej zginął w lawinie pod Szpiglasową Przełęczą w czasie akcji ratowniczej.
* 22–23 czerwca w amfiteatrze w Rabce zorganizowano XXVI Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. W ramach imprez towarzyszących przygotowano pokonkursową wystawę plastyczną „Rabka – Miasto Dzieci – Miasto Marzeń” w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury „Pod Aniołem” oraz plenerową szkółkę rzeźbiarską Waldemara Kuniczuka wraz z kiermaszem twórców ludowych.
* 24 czerwca koncertem zespołu For Blumisien powitano w Galerii wakacje.
* Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego pod kierunkiem nauczycielek Ludmiły Figiel i Aliny Borkowskiej uczestniczyła po raz trzeci w prestiżowym VI Ogólnopolskim Konkursie „Historia bliska” ogłoszonym przez Fundację im. Stefana Batorego wraz z Ośrodkiem Karta. Licealiści: Janina Skrzypek, Grzegorz Glanowski i Michał Sobczak zgłosili na konkurs pracę zatytułowaną „Ten jest z ojczyzny mojej”, która na 473 nadesłane prace uzyskała zaszczytne III miejsce. Temat pracy stanowią relacje między katolikami i luteranami w Polsce prowincjonalnej od lat 30. do nam współczesnych.
* 26 czerwca drużyna siatkarzy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wygrała turniej o Puchar Starosty Powiatu Nowotarskiego. W ramach zawodów FINAL FIVE odbył się cykl pięciu turniejów zawodników ze szkół średnich z terenu Powiatu. Zwycięzcom puchar wręczył starosta nowotarski – Jan Lasyk.
* 28 czerwca odbyło się w MOK spotkanie z Kamilem Kuskowskim. Tematem były najnowsze tendencje w sztukach plastycznych.
* 29 czerwca Galeria „Jatki” zorganizowała jeszcze jedną bardzo udaną imprezę – wernisaż wystawy malarstwa Ewy Kutermak-Madej, który uświetnili śpiewem i muzyką artyści z krakowskiego kabaretu „Loch Camelot”.
* Na Turbaczu odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin gorczańskich z udziałem marszałka Andrzeja Sasuły w sprawie zintegrowanego planu rozwoju Gorców, który byłby związany z tworzeniem infrastruktury turystycznej i komunalnej. Docelowo planowane jest powołanie Związku Gmin Gorczańskich, który opracowałby duże projekty, mające szanse wpisania się w strategię rozwoju województwa i zdobycia odpowiednich środków.
* Ze sportu warto odnotować sukces unihokeistów Magdy Szarotki z Nowego Targu, którzy na rozgrywkach ligowych zdobyli po raz trzeci z rzędy Złoty Medal. W całym ligowym sezonie zespół nie stracił punktu.
* 29 czerwca odbył się z dawna zapowiadany sparingowy mecz piłkarski wicemistrza Polski „Wisły” Kraków z piłkarską reprezentacją Podhala, zorganizowany przez Akcję Katolicką w Nowym Targu. Udział w piłkarskim starciu z „Wisłą” był dla zawodników podhalańskich wyróżnieniem nie lada, a wygrana „Wisły” 4:1 nie zdziwiła licznie przybyłych na stadion kibiców z miasta i okolic. Był to mecz charytatywny, z którego dochód (około 8 tysięcy zł) przeznaczono na zajęcia sportowe i letni wypoczynek dla dzieci z rodzin patologicznych. Warto w tym miejscu odnotować, że mecz krakowskiej „Wisły” z reprezentacją klubów Podhala prowadził Roman Matyasik, który tym spotkaniem zakończył 25-letnią karierę sędziowską. Z tej okazji otrzymał mnóstwo serdecznych życzeń i podziękowań, a od burmistrza Marka Fryźlewicza i wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego także kwiaty i ilustrowany album z podpisami uczestników meczu.
* 30 czerwca na łopuszańskim cmentarzu zebrali się przy grobie ks. prof. Józefa Tischnera krewni, przyjaciele i liczne grono Podhalan w drugą rocznicę Jego śmierci. Zagrała Mu góralska muzyka, modlitwy i śpiew wzniosły się ku niebu, Wanda Szado-Kudasikowa i Roman Dzioboń przypomnieli poetyckie strofy poświęcone nieżyjącemu Przyjacielowi. Przy tej okazji na kościelnej bramie odsłonięto pamiątkową tablicę.
* Dla dzieci i młodzieży rozpoczął się wspaniały, beztroski czas wakacji. Niektórzy wyjadą nad morze czy nad jeziora, ale większość spędzać będzie letnie miesiące w mieście. 150 nowotarskich dzieci skorzysta w tym roku z dwutygodniowych półkolonii profilaktycznych dofinansowanych przez budżet miejski. Zorganizują je szkoły nr 2, 11 i 6, dokładając starań o atrakcyjny program. Z myślą o dzieciach w mieście także nowotarskie instytucje kultury planują ciekawe imprezy. Największą uwagę zwracać się będzie na promocję zdrowego i trzeźwego spędzania wolnego czasu.


 

Lipiec

* 1 lipca na nowotarskim Rynku odbyła się akcja „Wstrzymaj falę cukrzycy”. Ponad 350 mieszkańców miasta i okolic skorzystało z darmowego badania poziomu cukru we krwi, które przeprowadzano w ustawionym w tym celu ambulansie diabetologicznym. Nad całą akcją czuwało nowotarskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
* 2 lipca w ramach wakacyjnej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” nowotarski Zarząd Miasta i Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowały Dzień Sportu dla dzieci przebywających na półkoloniach. Na szkolnym boisku odbył się turniej piłki nożnej, unihokeja, tenisa stołowego oraz liczne konkursy sprawnościowe. Warto także zaznaczyć, że dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miejski i nowotarski Ośrodek Pomocy Społecznej 40 dzieci będzie mogło w niedługim czasie wyjechać na wakacyjny odpoczynek.
* 4 lipca na nowotarskim Rynku koncertowała grupa muzyczna Osterso Orkestrest, a 5 lipca Orkiestra Ringkobinnggarden z Danii. Atrakcją były nie tylko występy muzyczne, lecz także defilada orkiestr.
* 6 lipca dla dzieci złaknionych rozrywki i dobrej zabawy MOK przygotował na parkingu FESTYN z licznymi atrakcjami, jak: karuzele, dmuchane zjeżdżalnie, występy artystyczne, konkursy. Zabawom maluchów sprzyjała idealna pogoda.
* Czas wakacji, zwłaszcza słoneczna pogoda, sprzyja kąpieli. Niestety w naszym mieście brak kąpielisk, gdyż woda w Białym i Czarnym Dunajcu nie nadaje się do tego celu. Wielu nowotarżan jeździ więc nad Jezioro Czorsztyńskie, nie wszyscy jednak pamiętają, że wody jeziora bywają niebezpieczne. Dla jednego z nowotarżan kąpiel w jeziorze zakończyła się utonięciem. W krótkim czasie rozegrała się na jeziorze kolejna tragedia. Utonął mężczyzna z trójką dzieci z Zakopanego.
* Na początku wakacji ukazało się najnowsze wydawnictwo Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego – Region Jeziora Czorsztyńskiego. Poprzednia mapa turystyczna za szlakami, ciekawostkami przyrodniczymi i zabytkami obejmowała tylko jezioro wraz z obrzeżem. Obecna ukazuje cały teren, czyli sześć gmin. Autorem tekstu jest Stanisław Apostoł, szef Fundacji, który zamieścił w publikacji nie tylko historię każdej gminy i zabytki, ale także oferty turystyczno-rekreacyjne i propozycje wycieczkowe.
* 9 lipca w czasie Posiadów Góralskich w Izbie Regionalnej im. ks. prof. J. Tischnera odbyła się promocja książki Eugenii Dabertowej Byrcyn – strażnik Tatr. Spotkanie z autorką i bohaterem książki Wojciechem Gąsienicą Byrcynem prowadziła Wanda Szado-Kudasikowa.
* 9 lipca w Niedzicy podczas VII Śpiskiej Watry zaprezentowano jak co roku spiski folklor. Wystąpiły zespoły i muzyki z Polskiego Spisza oraz zapłonęła tradycyjna watra. Gościem honorowym był nowo powołany prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan – Jan Hamerski. Imprezę zorganizowano pod patronatem Powiatu Nowotarskiego.
* 11 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się kolejny wykład z cyklu „Korespondencja sztuk”, zatytułowany „Od Matejki do Kantora – pomiędzy świętością a profanacją”, który wygłosił Zbigniew Baran.
* 13 lipca w kalendarzu imprez organizowanych przez powiat swoje stałe miejsce mają „Góralskie Nucicki” – w tym roku IV Powiatowy Przegląd Zespołów Regionalnych i XXVII Konkurs Muzyk Podhalańskich miał miejsce w Rabce. W konkursie udział wzięło 29 muzyk podhalańskich, natomiast w przeglądzie 8 zespołów regionalnych – z Nowego Targu: „Mali Śwarni” i „Mali Hyrni”, z Rabki: „Robcusie” i Młodzieżowy Zespół im. Jana Janoty, z Krościenka n.D.: „Pieniny”, z Chochołowa: „Siumni”, z Kluszkowiec: „Lubań”, ze Szlembarku: „Szlembark”. Gościnnie wystąpił zespół z Agia Paraskevi z Grecji.
* 14 lipca w Maniowach po raz dziesiąty odbyła się Parada Orkiestr Dętych. W Paradzie udział wzięło 7 orkiestr z: Krościenka n.D., Maniów, Krempach, Raby Wyżnej, Rabki, Podwilka, Łapsz Niżnych i Ochotnicy Dolnej. W pochodzie uczestniczyły również mażonetki z Podwilka. Imprezę zorganizowało Starostwo Powiatowe wraz z Orkiestrą Dętą z Maniów, która w obchodziła 30-lecie swej działalności.
* 19 lipca rozpoczęto uroczyste obchody 40. rocznicy Nadania Praw Miejskich Miastu Szczawnica. Gratulacje z okazji Jubileuszu złożył miastu Jerzy Adamik – wojewoda małopolski, Jan Golba – prezes stowarzyszenia gmin uzdrowiskowych oraz Jan Hamerski – wicestarosta nowotarski, mieszkaniec Szczawnicy. Udział w uroczystościach wzięli również goście z miast partnerskich: Spiskiej Beli, Leśnicy na Słowacji, Olivet Citra we Włoszech, Parlebergu w Niemczech i Harkany na Węgrzech.
* Kolejną akcją w ramach wakacyjnej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” były II Otwarte Mistrzostwa Nowego Targu w Streetballu. W zawodach, które odbyły się 19 lipca na boisku przy ul. Szaflarskiej, wzięło udział 17 zespołów.
* Nowy Targ odniósł wielki sukces – wygrał w Rankingu Miast „Trzy Korony Małopolski”. Ideą konkursu, zorganizowanego przez TV Kraków, „Gazetę Krakowską” oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, było wyłonienie miejsc, w których żyje się najlepiej. Spośród 16 małopolskich miast powyżej 30 tysięcy mieszkańców, nasze miasto uznane zostało za najbardziej przyjazne dla mieszkańców i gości. Na ostateczny werdykt wpływ miało aż 29 obiektywnych kryteriów, m.in. wysokość podatków, przyrost ludności, wskaźnik migracji, wysokość zainwestowanych kwot. Władze miasta nie kryły zadowolenia i dumy. 19 lipca przewodniczący nowotarskiej Rady Miasta Zbigniew Sięka i burmistrz Marek Fryźlewicz odebrali w studiu TV Kraków trofea przyznane miastu.
* 20 lipca Zarząd Miasta Nowego Targu i Pracownia Kardiologii Nieinwazyjnej w Rabce zaprosili nowotarżan na bezpłatne badania, które odbyły się pod hasłem „Walczymy z ryzykiem chorób serca”. Można było zbadać sobie poziom cholesterolu, ciśnienia tętniczego, uzyskać poradę kardiologiczną, okulistyczną, dietetyczną czy rehabilitacyjną.
* 20 lipca w rabczańskim Muzeum im. Władysława Orkana rozpoczęto trzydniową imprezę kulturalną, która obejmowała: II Święto Muzyki „Trzy Światy”, II Święto Wołoskie oraz II Święto Humoru Góralskiego im. ks. prof. Józefa Tischnera. Organizatorem i pomysłodawcą imprez był dyrektor Muzeum – Jan Fudala. Organizowanym spotkaniom towarzyszył jarmark sztuki góralskiej „Ginące zawody”.
* 20 i 21 lipca na nowotarskim lotnisku odbyły się zawody modeli akrobacyjnych zdalnie sterowanych radiowo w klasie F3A i F3A club. Organizatorem zawodów, zaliczanych do Pucharu Polski, był Aeroklub Nowy Targ. W klasie F3A najlepszy był Lech Muller, a w drugiej Krzysztof Urbański.
* Dunajec bywa bardzo groźną rzeką, o czym przekonały się dwie czeskie kajakarki z trudem uratowane 22 lipca z wiru rzecznego dzięki szybkiej i sprawnej akcji nowotarskich strażaków.
* Dzień później 23 lipca strażacy odbywali w tym samym miejscu ćwiczenia w obecności kamer i dziennikarzy obserwujących pozorowaną akcję ratunkową, w czasie której rozegrał się prawdziwy dramat. Ćwiczenia zakończyły się wypadkiem, jeden ze strażaków zaczął tonąć i mimo natychmiastowej akcji ratunkowej przebywał pod wodą kilkanaście minut. W stanie bardzo ciężkim, nieprzytomny odwieziony został do szpitala.
* 23 lipca z Nowego Targu wyruszyła 21. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Liczącą ok. 250 pielgrzymów grupę nowotarską poprowadził ksiądz Wiesław Kiebuła z parafii NSPJ.
* 24 lipca w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się spotkanie w ramach akcji „Dobry sen – program walki z bezdechem niemowląt”. Uczestniczyła w nim ordynator oddziału noworodków dr Mirosława Majchrzak, która odebrała monitor bezdechu przekazany szpitalowi w Nowym Targu.
* Z myślą o powszechnym korzystaniu ze źródła na południowym stoku za Kokoszkowem miasto zleciło dokładne przebadanie wody zwanej „siarczanką”. Opinia specjalistów potwierdziła, że woda jest bez zastrzeżeń pod względem mikrobiologicznym. Potrzebne są teraz informacje o historii zdroju, składzie i działaniu wody, wreszcie odpowiednie oznakowanie i można będzie wykorzystać źródło jako atrakcję turystyczną.
* Nie potwierdziły się obawy zgłaszane przez niektórych radnych, gdy Markowi Lutemu powierzano likwidację PHW – spółki, której jedynym właścicielem jest miasto. Prace idą bardzo sprawnie, uzyskane w przetargach ceny znacznie przewyższyły pierwotne szacunki. Wpływy z transakcji wystarczyły na zaspokojenie roszczeń wierzycieli PHW, a pokaźna nadwyżka zasili w najbliższym czasie miejskie konto.
* Święto Policji było okazją do wręczenia odznaczeń i przyznania awansów policjantom wyróżniającym się w pracy. Funkcjonariusze z nowotarskiej Komendy Powiatowej Policji odebrali je w czasie akademii zorganizowanej na strzelnicy LOK. Zebrani na uroczystości przedstawiciele władz samorządowych i instytucji współpracujących z policją wyrazili swoje uznanie i podziękowania dla nowotarskich policjantów. Wcześniej w Warszawie z-ca komendanta Tadeusz Łukaszka (jedyny z Podhala) odebrał przyznany przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi. Brązowymi Krzyżami Zasługi nagrodzeni zostali policjanci: Marian Gajewski, Edward Chudy i Piotr Burkat.
* 28 lipca pod patronatem starosty nowotarskiego odbyły się w Ochotnicy Dolnej „Gorczańskie Kośby”. Imprezę zorganizował Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej.
* Podczas konferencji prasowej burmistrz Marek Fryźlewicz udzielał informacji na temat inwestycji, których w tym roku miasto zaplanowało aż 40. Część z nich została już zakończona. M.in. odrestaurowano figurkę św. Jana Nepomucena przy ul. Kościuszki, pomnik Adama Mickiewicza w Parku Miejskim, zakończono prace na Placu Kombatantów (położono nową kostkę, zainstalowano nowe, stylowe oświetlenie), unowocześniono system przeciwpożarowy i antywłamaniowy w kościółku św. Anny. W całym mieście modernizowane jest oświetlenie uliczne przez firmę „Card” na bardzo dogodnych warunkach. W sumie wymienionych będzie 2 tysiące punktów świetlnych. Sama wymiana opraw i lamp na sodowe ma zmniejszyć zużycie energii o 70%. Duże środki (870 tys. zł) pochłonął generalny remont ul. Szaflarskiej. Ponadto trwa II etap budowy sieci ciepłowniczej na os. Topolowym, modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach oraz prowadzone są procedury przetargowe na następne inwestycje.
* Ze sportu warto odnotować, że:
o nowym prezesem MMKS po rezygnacji Andrzeja Kalaty został Jan Gabor, który do tej pory pełnił funkcje wiceprezesa klubu ds. organizacyjnych.
o W czasie Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów uzupełniono nazwę i do MMKS dodano Podhale.

o Maciej Jachymiak – nowotarski radny znany ze swoich sportowych pasji, wystąpił w zespole Lancet Medicus Lublin, który zdobył tytuł wicemistrza świata w koszykówce na Światowych Igrzyskach Lekarskich nad Balatonem na Węgrzech.


Sierpień

* Z Francji nadeszła bardzo miła wiadomość. Konrad Nowak – nauczyciel języka francuskiego w LO im. Seweryna Goszczyńskiego otrzymał Złoty Medal Zasłużonego dla Departamentu Essonne. Rada Departamentu doceniła 20-letnią współpracę Konrada Nowaka z Francuzami, jego zasługi w szerzeniu języka francuskiego i promowaniu kultury francuskiej, a także kierowanie przez wiele lat pracami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, zaangażowanie w pracy organizacyjnej i translatorskiej, zwłaszcza przy licznych wymianach kulturalnych, sportowych między zaprzyjaźnionymi miastami Nowym Targiem i Evry. Konrad Nowak przebywał w tym czasie we Francji jako szef ekipy nowotarskiej uczestniczącej w Sztafecie Pokoju i Przyjaźni w Bretanii, mógł więc zaszczytny Złoty Medal i gratulacje odebrać osobiście.
* Na początku sierpnia dotarła także do Nowego Targu informacja o sukcesie siedmioletniej nowotarżanki Alicji Guzik, która została laureatką Międzynarodowego Konkursu Plastycznego i Pisarskiego dla Dzieci „Shonkar” w Indiach, w którym wzięło udział ok. 150 tysięcy dzieci z 80 krajów świata.
* 2 sierpnia odbyły się w naszym mieście dwa wernisaże wystaw malarstwa. Pierwszy w Galerii „Jatki”, gdzie swoje prace plastyczne zaprezentował prof. Tadeusz Śliwiński, a drugi, zorganizowany przez Zarząd Miasta i Muzeum Podhalańskie PTTK, w salach Ratusza, gdzie wyeksponował swą twórczość nowotarski artysta Józef Podkanowicz. Na otwarcie wystawy do Ratusza przybyli tłumnie przyjaciele i miłośnicy malarstwa, aby podziwiać obrazy, głównie pejzaże, które są ulubionym tematem płócien twórcy i efektem jego prawie 30-letniej pracy artystycznej. Z tej też okazji artysta otrzymał mnóstwo kwiatów, gratulacji i serdecznych życzeń.
* 2 sierpnia w święto Matki Boskiej Anielskiej zmarł w wieku 74 lat ksiądz Franciszek Górecki. W naszym mieście przepracował jako wikariusz trzydzieści lat, był poważanym i szanowanym kapłanem, katechetą i duszpasterzem KiK-u. W ostatniej drodze towarzyszyły Mu tłumy nowotarżan. W uroczystej procesji ulicami miasta na cmentarz odprowadziło Go przeszło 100 księży, a ceremonii żałobnej przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń.
* 3–4 sierpnia Euroregion „Tatry” zorganizował VI Festyn pod nazwą „Euroregion bez granic”, którego gospodarzami były Krościenko i słowacki Czerwony Klasztor. Największą atrakcją bogatego programu Festynu było widowisko plenerowe „Legenda o św. Kindze”.
* 3–4 sierpnia w Jabłonce pod patronatem Powiatu Nowotarskiego Orawskie Centrum Kultury zorganizowało po raz XI Orawskie Lato.
* 4 sierpnia w Szaflarach odsłonięto pomnik Augustyna Suskiego – Naczelnika Konfederacji Tatrzańskiej. Uroczystości religijno-patriotycznej przewodniczył ks. kardynał Franciszek Macharski.
* 4 sierpnia w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce zorganizowano „Święto Literatury – z miasta” w ramach obchodzonego w 2002 r. „Święta Gorców”. Poza recytacją wierszy i występami pisarzy w programie znalazł się również koncert muzyki góralskiej, koncert organowy oraz jarmark sztuki góralskiej.
* Warto odnotować sukces zespołu muzycznego „Jest Dobrze” z nowotarskiego MDK, którym kieruje Marek Brynkus. Zespół zdobył na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku główną nagrodę – Bursztynowego Kogutka.
* W drugą niedzielę sierpnia nowotarżanie wraz z rzeszą wiernych z całego Podhala uczestniczyli w pielgrzymce zakończonej mszą św. w Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Homilię w czasie mszy wygłosił ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Spotkanie wiernych w tym miejscu i o tej porze to tradycja, którą wprowadził ks. prof. Józef Tischner.
* 11 sierpnia MOK zorganizował Festyn, w czasie którego na scenie ustawionej przed budynkiem przez wiele godzin koncertowały zespoły regionalne i młodzieżowe grające różne rodzaje muzyki.
* W tym też dniu w Hali „Gorce” w Nowym Targu odbyło się spotkanie Andrzeja Leppera z jego nowotarskimi sympatykami.
* 11 sierpnia zmarł Franciszek Gabor – kontynuator tradycji i współtwórca kultury romskiej, wieloletni kierownik artystyczny Zespołu „Ciercheń”.
* 12 sierpnia nowotarscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie sprzedaży miejskich gruntów ich dotychczasowym użytkownikom wieczystym. We władaniu trzech nowotarskich spółdzielni mieszkaniowych znajdują się 43 ha gruntów miejskich z czego ok. 80% zostało wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe i związaną z nim infrastrukturę. Przy sprzedaży gruntów Zarząd zaproponował 85% bonifikaty, a w przypadku obiektów wykorzystanych do działalności komercyjnej 75% upustu.
* 14 sierpnia w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w ludźmierskim sanktuarium Jan Kanty Pawluśkiewicz wystawił Nieszpory Ludźmierskie. W jubileuszowym koncercie wzięli udział artyści, którzy przed 10 laty wystąpili w premierowym wykonaniu Nieszporów. W czasie uroczystości kustosz bazyliki ludźmierskiej ks. Tadeusz Juchas odznaczył Jana Kantego Pawluśkiewicza Medalem 600-lecia kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej.
* 15 sierpnia podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w ogrodach Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu biskup Jan Szkodoń poświęcił sztandar Rady Powiatu Nowotarskiego, który następnie od starosty Jana Lasyka przejął przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Zajączkowski wraz z wiceprzewodniczącymi: Karolem Skrzypcem i Julianem Kowalczykiem. W Ogrodzie Różańcowym, którego centralnym punktem jest pomnik Jana Pawła II, zgromadzili się radni powiatowi (większość osób w strojach regionalnych), pracownicy Starostwa oraz przedstawiciele jednostek i instytucji podległych Powiatowi.
* Członkowie Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu z okazji Dnia Wojska Polskiego zorganizowali spotkanie z udziałem władz miasta, powiatu, przedstawicieli policji i wojska. Uroczystość, która odbyła się na strzelnicy LOK, była okazją do wręczenia honorowych odznaczeń i aktów nominacyjnych na wyższe stopnie.
* Popularny i lubiany nowotarski zespół regionalny „Śwarni” kierowany przez Marcina Kudasika odniósł na XXXIV Międzynarodowym Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wielki sukces. Zdobył „Złotą Ciupagę” w kategorii zespołów tradycyjnych. Wcześniej na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu zdobył dwa „Złote Serca” i jako jedyny z Podhala reprezentował zespoły polskie w Zakopanem. Festiwalowi od lat towarzyszy Konkurs Poetycki na Wiersz o Tematyce Górskiej im. Tadeusza Staicha. W tegorocznej edycji w kategorii wierszy pisanych gwarą bezkonkurencyjni okazali się nowotarscy poeci. Pierwsze miejsce przyznano Romanowi Dzioboniowi, a drugie Wandzie Szado-Kudasikowej.
* W dniach 16–19 sierpnia nowotarżanie wraz z całą Polską przeżywali kolejną IX Pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Już w czasie powitania na lotnisku w Balicach nie zabrakło akcentu nowotarskiego. W czasie uroczystości śpiewały połączone chóry podhalańskie, również nowotarskie: Chór „Gorce” i „Echo Gorczańskie”. Ojciec Święty przebywał blisko nas, w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, a miejscem największego spotkania z wiernymi w czasie tej pielgrzymki były Krakowskie Błonia – i tam podążyła rzesza wiernych z naszego miasta. Tam też pojechali ratownicy z Podhalańskiej Grupy GOPR pełnić honorową służbę i tam nowotarscy lekarze i pielęgniarki ustawili szpital polowy, w którym w czasie mszy św. przyjęli ponad 200 chorych. W służbach porządkowych nie zabrakło również podhalańskich strażaków z OSP. Górale spodziewali się, że papież bodaj z okien śmigłowca zechce spojrzeć na góry, i postanowili czekać na niego na polanach przy watrach. Przy pomniku św. Maksymiliana Kolbego czekali również nowotarżanie. Ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk odprawił z wiernymi modlitwę różańcową, następnie zapalono watrę i oczekiwano na przelot papieskiego helikoptera, który w Gorcach widoczny był przez chwilę, kiedy pojawił się nad Babią Górą.
* 20 sierpnia w nowotarskim MOK odbył się koncert zespołu polonijnego z Mińska. Zespół z Białorusi przyjechał na zaproszenie Związku Podhalan.
* W dniach 22–24 sierpnia odbyła się z powodzeniem wskrzeszona i znacznie wzbogacona tradycyjna nowotarska impreza Jarmark Podhalański, zorganizowana przez Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe przy współpracy Związku Podhalan i Młodzieżowego Domu Kultury. Nowotarski Rynek na trzy dni zamienił się w miejsce wielkiego pikniku, na którym bawiły się tysiące nowotarżan. Czynne były stragany z różnorodnymi towarami, stoiska z wyrobami sztuki ludowej, a na scenie nieprzerwanie trwały imprezy sprawnie i z humorem prowadzone przez Elżbietę Porębską-Mędoń i Stanisława Jaskułkę. Wielkim powodzeniem cieszyło się też góralskie jadło, nie wspominając o piwie. Prawdziwe tłumy ściągały wieczorem na bezpłatne koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, jak Voo-Voo, Anna Chowaniec-Rybka z przyjaciółmi i oczywiście Perfect, który był największą atrakcją muzyczną. Koncertowali też goście z Węgier, Słowacji, Białorusi i Bułgarii. Szef imprezy – naczelnik Krzysztof Wojtaszek miał powody do zadowolenia, gdyż największa nowotarska impreza udała się wspaniale, sprzyjała jej publiczność i aura. Na Jarmarku handlowali, biesiadowali i znakomicie się bawili nowotarżanie, a także przybyli do naszego miasta turyści.
* 25 sierpnia Jarmark przeniósł się do Krakowa, gdzie pod Sukiennicami powiat nowotarski prezentował swe atrakcje w ramach XXVI Targów Sztuki Ludowej. Podobnie jak poprzedniego roku, lokalizacja imprezy – na Rynku Głównym w Krakowie – i czas trwania – wakacyjna niedziela – były bardzo atrakcyjne i pozwoliły na zaprezentowanie się powiatu nowotarskiego wielu tysiącom krakowian, jak i przebywającym tam turystom. W 2002 roku tradycja regionalna Podhala, Spiszu, Pienin i Orawy została bardzo szeroko zaprezentowana przez wystawy twórców ludowych i rzemieślników z Nowego Targu, Lipnicy Wielkiej, Skawy, Jabłonki, Ratułowa, Krościenka n.D., Szczawnicy, Czarnego Dunajca, Ochotnicy Dolnej, Odrowąża, Rabki-Zdroju. Miała tez miejsce prezentacja Muzeum z Zubrzycy Górnej „Orawski Park Etnograficzny”, Skansenu z Chabówki, stoiska Flisaków Pienińskich z oryginalnymi łodziami oraz stoisk współorganizatorów imprezy: wody mineralnej „Kinga” z Krościenka n.D. i Spółdzielni Mleczarskiej – producenta mleka HEJ z Nowego Targu.
* W trakcie Jarmarku Podhalańskiego w Krakowie wystąpiły zespoły i kapele, m.in.: „Mali Saflarzanie” z Szaflar, „Siumni” z Chochołowa, „Mali Hyrni” z Nowego Targu, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, „Ochtoni” z Ochotnicy Dolnej oraz „Krościeńcany” z Krościenka n.D. Gościnnie wystąpił zespół „Kuźnia” z Jabłonki, natomiast na zakończenie odbył się koncert kapeli góralskiej „Siwy Dym”.Ponadto były zaplanowane specjalne atrakcje dla dzieci, m.in.: spektakl w wykonaniu Teatru Lalek „Rabcio” pt. Miś Tymoteusz rym, cim, ci, na który zaproszone zostały dzieci z krakowskich domów dziecka oraz uczestnicy kolonii, pokazy ratownicze Podhalańskiej Grupy GOPR wraz z udostępnieniem ścianki wspinaczkowej, kursy autokarem „kabrioletem” firmy Szwagropol po Krakowie itp. Oferta turystyczna i walory wypoczynkowe powiatu nowotarskiego zostały przedstawione w formie konkursu-quizu dla publiczności na temat zabytków, atrakcji turystycznych, przyrodniczych i in. naszego terenu, w którym nagrodami były usługi oferowane przez ośrodki turystyczne, m.in. pobyty weekendowe w pensjonatach, domach wypoczynkowych, karnety narciarskie, zwiedzanie skansenu, atrakcyjne nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Mleczarską z Nowego Targu oraz Wytwórnię Wody Mineralnej „Kinga” z Krościenka n.D. i wiele innych.
* 23–25 sierpnia w Łopusznej odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Jedno i Parokonnymi ku pamięci ks. prof. Józefa Tischnera.
* 25 sierpnia w ogrodach Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie odbyła się prezentacja i sprzedaż oscypków. Jako jedyni pretendenci do znaku promocyjnego „Polska Zdrowa Żywność” przyznawanego przez Ministra Rolnictwa podhalańscy bacowie zostali zaproszeni na wystawę do Warszawy. Muzyczną oprawę stoiska z oscypkami zapewniła góralska kapela z Ludźmierza. Powiat nowotarski reprezentował starosta Jan Lasyk, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Henryk Stanik oraz prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz Jan Pietraszek.
* Nasze miasto od dwóch lat bierze udział w trzyletnim pilotażowym, rządowym programie na rzecz pomocy społeczności romskiej. W pierwszym roku pieniądze przeznaczono na edukację (zajęcia wyrównawcze, koła zainteresowań). Pozyskane w tym roku środki wydatkowano w uzgodnieniu z przedstawicielami miejscowych Romów na remonty mieszkań, półkolonie dla dzieci, zajęcia edukacyjne, logopedyczne oraz na stroje i działalność zespołu „Ciercheń”.
* 25 sierpnia nowotarski oddział Związku Kynologicznego zorganizował pod honorowym patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza VI Wystawę Psów Rasowych. Na lotnisku wydzielono 14 ringów, gdzie hodowcy z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Białorusi prezentowali psy kilkudziesięciu ras. Organizatorom zależało, aby impreza nabrała cech pikniku, więc zadbali o wspólną zabawę i mnóstwo imprez towarzyszących.
* 26 sierpnia Michał Jagiełło – dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie i jednocześnie przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej przy Ministerstwie Kultury przybył do stolicy Podhala, aby przekazać w darze książki dla kilku bibliotek publicznych powiatu nowotarskiego.
* 27 sierpnia gościła w Nowym Targu delegacja Liptowskiego Mikulaszu, która przybyła w celu nawiązania kontaktów z naszym miastem. Postanowiono wspólnie złożyć wniosek o pozyskanie środków pomocowych z Funduszu Phare (poprzez Euroregion „Tatry”) na organizację Letniej Szkoły Hokejowej dla młodzieży w Nowym Targu i Liptowskim Mikulaszu.
* 28 sierpnia burmistrz Marek Fryźlewicz przyjął w Ratuszu niemiecką delegację z Radevormwald. Wieloletnia współpraca zaowocowała licznymi wymianami kulturalnymi i sportowymi, kontaktami bezpośrednimi szkół oraz serdecznymi kontaktami prywatnymi. Przyjazd gości z Niemiec związany był tym razem z propozycją zorganizowania spotkania młodzieży z Polski, Niemiec i Francji. Pierwsze z tego cyklu spotkanie odbyć się ma w Radevormwald.

 

* 31 sierpnia na nowotarskim cmentarzu odbył się pogrzeb Hanny Rayskiej-Grzesiak zmarłej 27 sierpnia. Była cenioną lekarką oddaną bez reszty swojej pracy zawodowej i działalności społecznej. Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego w naszym mieście. Była radną w latach 1990–1994, współzałożycielką Unii Wolności, przewodniczącą Koła UW w Nowym Targu i członkiem Rady Regionalnej w Krakowie. Jej społeczna aktywność i polityczne zaangażowanie były tym cenniejsze, że bezinteresowne, bez myśli o zaszczytach i karierze. Hanna Rayska-Grzesiak miała także zacięcie publicystyczne, refleksyjny umysł i talent literacki. Uczestniczyła w pracach zespołów redakcyjnych lokalnych czasopism, pisała również dla „Almanachu Nowotarskiego”. Pożegnało Ją bardzo liczne grono przyjaciół, znajomych, a krótką mowę pożegnalną wygłosił wiceprzewodniczący Unii Wolności Tadeusz Syryjczyk.


Wrzesień

* Nowotarski Zarząd Miasta i organizacje kombatanckie zaprosiły nowotarżan na uroczystość upamiętniającą 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Najpierw odprawiona została msza św. w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, a potem było spotkanie przed pomnikiem Bohaterów Września przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. W samo południe rozległy się syreny, przy dźwiękach werbla odczytano apel poległych, okolicznościowe przemówienia wygłosili: burmistrz Marek Fryźlewicz i przedstawiciele organizacji kombatanckich, a potem delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła Orkiestra Miejska.
* 1 września odbyły się w Ludźmierzu Podhalańskie Dożynki, które w tym roku były połączone ze świętem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wśród 24 wspaniałych dożynkowych wieńców był też „miastowy”, okazały wieniec owocowo-warzywno-kwiatowy.
* Miejska uroczystość z okazji rozpoczęcia nowego 2002/2003 roku szkolnego odbyła się w naszym mieście w Szkole Podstawowej nr 11. Warto odnotować, że w czasie wakacji przeprowadzono remonty szkolnych budynków na łączną kwotę 700 tys. zł wydatkowaną z kasy miejskiej. Największą inwestycję przeprowadzono w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie wymieniono okna i wyremontowano sanitariaty.
* Z nowym rokiem szkolnym ruszyła w naszym mieście Szkoła Muzyczna Yamaha – pierwsza tego typu placówka na terenie Podhala. Z zajęć mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
* 4 września Nowotarska TV Kablowa wyemitowała program, w którym na dyskusji panelowej spotkali się burmistrzowie miast laureatów „Konkursu Trzy Korony” z miejscowymi dziennikarzami. Libiąż reprezentował Jacek Latko, Nowy Wiśnicz – Stanisław Gaworczyk, a Nowy Targ – Marek Fryźlewicz.
* W tym samym dniu w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie władz miasta, które reprezentowali burmistrzowie: Marek Fryźlewicz i Jan Kolasa, z mieszkańcami okolicznych osiedli mieszkaniowych. Omawiane były dotychczasowe dokonania zwłaszcza w zakresie inwestycji oraz problemy związane z oczyszczalnią ścieków i planowanym od dawna zakładem utylizacji śmieci.
* W tym też dniu przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości powołali Porozumienie Obywatelskie Sprawiedliwe Podhale. Porozumienie wystawi wspólne listy w wyborach do rad: miejskiej i powiatowej, a kandydatem POSP na burmistrza Nowego Targu będzie Maciej Jachymiak z PO, radny obecnej kadencji.
* 5 września odbyło się w MOK otwarte spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, policji oraz społeczności romskiej ze swymi przywódcami: Tadeuszem Gaborem (Stowarzyszenie Romów) i wójtem romskiej gminy w Nowym Targu Dariuszem Mirgą. Tematem spotkania był podział pieniędzy uzyskanych ze środków pomocowych z Anglii dla Romów mieszkających w naszym mieście oraz sprawa niedawnego konfliktu na osiedlu Suskiego, gdzie doszło do chuligańskich ataków na przedstawicieli społeczności romskiej.
* 6 września nowotarski Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował „dzień otwarty”, umożliwiający dzieciom, a także ich opiekunom, zwiedzenie pracowni, spotkania z instruktorami prowadzącymi zajęcia oraz poznanie różnych atrakcji, jakie oferuje MDK swym podopiecznym.
* W ramach wymiany polsko-litewskiej uczniowie Zespołu Szkół Technicznych gościli w Nowym Targu młodzież i ich opiekunów ze szkoły średniej w Mickunach na Litwie. Sześciodniowy pobyt w naszym mieście, który obfitował w rozliczne atrakcje turystyczne i towarzyskie, litewska młodzież będzie zapewne długo i mile wspominać.
* 6 września Galeria „Jatki” świętowała jedenaste urodziny i zorganizowała pod honorowym protektoratem burmistrza Marka Fryźlewicza tradycyjną wystawę zbiorową XI Prezentacje Nowotarskie – MY I NASI PRZYJACIELE. Po raz pierwszy artyści skupieni wokół „Jatek” zaprosili do udziału w wystawie swoich przyjaciół i w efekcie podczas tegorocznej ekspozycji można było podziwiać prace artystyczne 34 twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki. Urodzinowy wernisaż miał bardzo uroczysty charakter, zgromadził znacznie więcej niż zwykle artystów, przedstawicieli władz, a przede wszystkim bywalców i wiernych sympatyków Galerii.
* 7 września odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10 spotkanie mieszkańców osiedla Klikuszówka z władzami miasta. Tematy poruszane przez mieszkańców dotyczyły budowy kanalizacji na osiedlu oraz zabezpieczenia domostw i drogi przed zalewaniem przez potok Klikuszówka.
* 8 września w Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu zorganizowano happening ekologiczny pod hasłem „Rozdroża cywilizacji – twój wybór przyszłości”. W czasie imprezy wygłoszone zostały referaty na temat znaczenia ochrony środowiska i zagrożeń cywilizacyjnych, było też wiele okazji do wspólnej zabawy, a trwałym śladem po spotkaniu mają być drzewa i krzewy posadzone przez dorosłych uczestników imprezy z otrzymanych sadzonek.
* 8 września w Gminie Czarny Dunajec obchodzono święto dożynkowe, czyli Hołdymas, kończący czas zbiorów. Podczas festynu gminnego można było obejrzeć występy zespołów regionalnych, uczestniczyć w konkursie wieńców dożynkowych czy paradzie gazdowskiej.
* W tym też dniu odbyło się Święto Ulicy Szaflarskiej związane z zakończeniem remontu części ulicy (od al. Tysiąclecia do al. Solidarności). Na skrzyżowaniu Szaflarskiej z al. Tysiąclecia nastąpiło przecięcie wstęgi i oficjalne oddanie tego odcinka do użytku, a następnie zebrani udali się na Plac Evry gdzie odbył się festyn. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, więc organizatorzy zapowiadają włączenie na stałe do kalendarza imprez Święta Ulicy Szaflarskiej.
* 10 września z cyklu spotkań przedstawicieli władz miejskich z mieszkańcami odbyło się kolejne, tym razem w Szkole Podstawowej w Klikuszówce. Burmistrz Jan Kolasa poinformował zebranych mieszkańców osiedli Niwa i Klikuszówka o najnowszej koncepcji „zakopianki”, zgodnie z którą omija ona osiedla mieszkaniowe w tym rejonie. Według optymalnych planów, modernizacja ma być przeprowadzona w ciągu najbliższych 5 lat. Ponadto omawiano inwestycje miejskie oraz problemy nurtujące mieszkańców.
* 11 września odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza z udziałem grupy ukraińskich przedstawicieli samorządów, administracji państwowej i przedsiębiorców, którzy w ramach tygodniowego szkolenia w Polsce odwiedzili także nasze miasto. Goście interesowali się naszymi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej, a zwłaszcza gospodarczej, dzielili się własnymi doświadczeniami, zapraszali turystów na Ukrainę i wyrażali podobnie jak gospodarze nadzieję, że ich pobyt u nas przyczyni się do ożywienia kontaktów i wymiany gospodarczej.
* Również w tym dniu burmistrz Marek Fryźlewicz uczestniczył w spotkaniu przy mikrofonie w ramach cyklu „W peryskopie projektanta”, zorganizowanym przez Radio Alex. Spotkanie prowadzone przez red. Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego miało bardzo kontrowersyjny temat – „Zakopane kontra Nowy Targ”.
* 12 września w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotografii Władysława Rospondka zatytułowana „Na ziemi mojej był Auschwitz”.
* 12 września na nowotarskim cmentarzu odbył się pogrzeb śp. Stanisława Sięki zasłużonego działacza Związku Podhalan, wieloletniego prezesa i członka Zarządu nowotarskiego Koła nr 2 im. W. Orkana Związku Podhalan w Chicago.
* 13 września Klub Modelarzy „Skala”, krakowskie muzea Lotnictwa i AK, a także samorządy: miejski i powiatowy oraz MOK zorganizowały konferencję naukową poświęconą historii lotnictwa „Lotnicza historia, archeologia i tradycja miejsca”. Otwarta została wystawa historyczno-modelarska połączona
* z promocją książki Lotnicze ślady Wielkiej Wojny w krajobrazie Polski, wygłoszono referaty, a w intencji lotników poległych i zaginionych na Podhalu odprawiona została msza św. Na spotkaniu zaproponowano powołanie Polskiego Towarzystwa Miłośników Lotnictwa oraz ponowne spotkanie na Podhalu za dwa lata w 60. rocznicę lotniczej wojny nad Małopolską.
* W nowotarskich księgarniach pojawiła się niewielka książeczka zatytułowana Misterium słowa zawierająca myśli Jana Pawła II. Wyboru myśli Ojca Świętego dokonał nowotarski aforysta Wojciech Wiercioch, a tomik został wydany z okazji ostatniej papieskiej wizyty w naszym kraju przez Wydawnictwo WiR Partner.
* Uroczystości upamiętniające rocznicę napaści sowieckiej na Polskę rozpoczęły się 17 września mszą św. za dusze poległych i pomordowanych na Wschodzie, potem odbyła się krótka uroczystość pod Krzyżem Katyńskim, gdzie złożono wiązanki kwiatów; następnie zebrani udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, aby w sali widowiskowej obejrzeć monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa Zapiski oficera Armii Czerwonej.
* W dniach od 18 do 20 września w nowotarskim kościele NSPJ odbyły się nietypowe rekolekcje pod nazwą „Na dobry początek...II”. Nauki rekolekcyjne dla młodzieży i studentów były wzbogacone inscenizacjami teatralnymi. Organizatorem rekolekcji był ksiądz Sławomir Kowalski, któremu pomagało około 100 zaangażowanych w ich przygotowanie osób.
* 18 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk”. Wykład dr Anny Baranowej miał tytuł „Dwóch Witkiewiczów ojciec i syn”.
* W czasie Jarmarku Podhalańskiego nowotarski chór „Echo Gorczańskie” nawiązał kontakt z bułgarskim zespołem folklorystycznym. Efektem współpracy był wyjazd naszego chóru do Bułgarii, gdzie był bardzo serdecznie i gościnnie przyjmowany.
* 20 września nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby nowotarskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która mieści się w budynku lodowiska przy ul. Parkowej. Oddziałem kieruje obecnie Aleksandra Sokalska.
* 21 września odbyła się uroczystość zakończenia IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Jerzego Leca i rozdanie nagród. W tym roku napłynęło 112 zestawów fraszek i aforyzmów. I nagrodę w kategorii aforyzmów otrzymał Władysław Potakowski z Sieradza, II – Adam Boberski ze Skarbimierza, a III – Wojciech Wiercioch z Nowego Targu. W kategorii fraszek
* I nagrody jury nie przyznało, II otrzymał Wojciech Wojnar z Krosna Odrzańskiego, a III – Wilhelm Fleischner z Izraela i Anna Błachucka z Małogoszczy. Organizator Konkursu Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu wydał pokonkursowy zbiorek, który zawiera także wybór utworów nagrodzonych w latach ubiegłych.
* Także 21 września na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu nieopodal „zakopianki” otwarto nową stację dealerską koncernu „Toyota”. W trakcie uroczystości, którą zaszczycił swą obecnością prezydent „Toyoty Auto-Poland” Makoto Seki zaprezentowano wszystkie modele aut Toyoty, także model sportowego samochodu Celica.
* Siedziba Sekcji Operacyjnej GOPR na Długiej Polanie była bazą dla zorganizowanego w dniach 21–22 września 59. Międzynarodowego Rajdu Tatrzańskiego im. K. Jurkowskiego. Rajd stanowił również eliminacje (VII i VIII) Mistrzostw Polski w Trialu. Jest to jedna z najstarszych imprez sportowych w Nowym Targu, a trudne, górskie trasy wytyczone w lesie „Hereścioku” są atrakcją nie tylko dla trialowców z Polski i innych krajów, ale i dla licznych kibiców tej ciekawej dyscypliny sportu, w której klasą dla siebie jest nowotarżanin Tadeusz Błażusiak.
* Nowotarski Rynek wzbogacił się o ładny element małej architektury. Firma „Hydmet” podarowała miastu studnię z czarnego żeliwa, która znajduje się obok kapliczki św. Jana Kantego. Woda z tej studni, co ważne, jest zdatna do picia.
* Podhalańska Wspólnota Samorządowa przedstawiła swego kandydata na burmistrza – obecnego burmistrza Marka Fryźlewicza. Funkcję szefa sztabu wyborczego przyjął Marcin Ozorowski. Wspólnota w wyborach do Rady Miejskiej pójdzie pod własnym szyldem, a w wyborach do Rady Powiatu razem ze Związkiem Podhalan.
* 24 września brązowy medal „Za zasługi dla policji” otrzymał w Krakowie starosta nowotarski Jan Lasyk. Medal przyznał minister spraw wewnętrznych na wniosek podinspektora Stanisława Gubały – komendanta powiatowego Policji w Nowym Targu.
* 24 września odbyło się w Gimnazjum nr 1 kolejne spotkanie osiedlowe władz miasta z mieszkańcami. Przybyli na spotkanie interesowali się szczególnie planami inwestycyjnymi.
* Letni sezon w Nowym Targu zakończył się mocnym akordem. 25 września na stadionie im. J. Piłsudskiego odbył się z dawna zapowiadany koncert jednego z najpopularniejszych zespołów muzycznych Ich Troje. Takiej zabawy nie było od czasu Jarmarku Podhalańskiego. Wielotysięczna publiczność (blisko 4 tysiące osób wykupiło bilety, pozostali fani zespołu słuchali muzyki za ogrodzeniem) przez trzy godziny słuchała urozmaiconej muzyki i barwne, atrakcyjne widowisko przyjmowała radośnie i żywiołowo. Na kilka dni przed koncertem zachodziła obawa odwołania występu i potrzebna była interwencja samego burmistrza Marka Fryźlewicza oraz red. Piotra Dobosza z „Gazety Krakowskiej”, aby koncert się odbył ku zadowoleniu artystów i przede wszystkim publiczności.
* W nowotarskim salonie Forda dokonano polskiej premiery nowego modelu samochodu osobowego Forda Fiesty. Najnowszy model można było nie tylko obejrzeć, ale także nabyć po promocyjnej cenie.
* 27 września upłynął termin zgłaszania list kandydatów na radnych. Po ostatnich zmianach Rada Miejska w naszym mieście liczyć będzie 21 osób, a o mandaty ubiegać się będzie 180 kandydatów zgłoszonych przez 7 komitetów wyborczych. Kandydatami na stanowisko burmistrza Nowego Targu zostali: Czesław Borowicz z Komitetu „Razem 2002”, Marek Fryźlewicz z Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, Jan Gabor z SLD-UP, Maciej Jachymiak z Komitetu „Obywatelskie i Sprawiedliwe Podhale”, Józef Rams z Komitetu „Nowotarżanie”, Edward Ujwary z „Samoobrony”. Komitet „Rozwój” wystawił tylko 5 kandydatów na radnych w jednym okręgu.
* Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała III Rodzinny Festyn Trzeźwościowo-Sportowo-Rekreacyjny, obfitujący w mnóstwo atrakcji. Dochód z imprezy zasili szkolną kasę.
* 29 września Akcja Katolicka działająca przy parafii NSPJ zorganizowała w Domu Katechetycznym spotkanie, podczas którego wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski wyjaśniał sprawy związane z nową ordynacją wyborczą do samorządów.

 

* Ze sportu: miło odnotować kolejny wielki sukces nowotarżanki Ewy Pawlikowskiej, która przywiozła z Warny z Mistrzostw Europy Złoty Medal w karate kyokushin.


Październik

* 1 października odbyły się kolejne spotkania osiedlowe, tym razem w Szkołach Podstawowych nr 11 i nr 3, na których zebrani omawiali z przedstawicielami władz problemy nurtujące mieszkańców tych osiedli.
* Nowotarski Zespół Adwokacki świętował 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji otrzymał Medal Pamiątkowy 650-lecia Miasta Nowego Targu.
* 3 października Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosił nowotarżan na wernisaż wystawy znaków Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego zatytułowanej „Żeby znak był znakiem”, która w założeniu dotyczyła informacji wizualnej w przestrzeni publicznej na przykładzie Podhala. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład o współczesnej informacji wizualnej.
* 4 października nowotarscy radni podczas sesji jednogłośnie przyjęli dokument wytyczający kierunki rozwoju miasta. Prace nad „Strategią”, zwaną też „średniookresowym programem zarządzania miastem”, trwały rok, a prowadzili je specjaliści z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, którym pomagali nowotarżanie. Konwent Strategiczny liczył 77 osób. Obyło się wiele spotkań, m.in. z przedsiębiorcami, młodzieżą szkół średnich; kilkuset nowotarżan skorzystało z możliwości wypowiedzi w ankietach. Jak stwierdził wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski, opracowanie „Strategii Rozwoju Miasta Nowego Targu” było jednym z największych osiągnięć tej kadencji. Wyznaczone zostały główne kierunki rozwoju miasta, a to: podnoszenie jakości życia mieszkańców, rozwój przedsiębiorczości, turystyka i sport, kultura i edukacja oraz współpraca transgraniczna i międzynarodowa. Wraz ze strategią powstał wieloletni plan inwestycyjny, który określa zadania na najbliższe lata.
* W tym też dniu w nowotarskim Gimnazjum nr 2 odbył się koncert zespołu „Ciercheń”, rozpoczynający cykl występów tego zespołu w ramach realizacji projektu dotyczącego rozwijania kultury romskiej, który finansowo wspiera Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koncert dedykowany był zmarłemu przed dwoma miesiącami Franciszkowi Gaborowi – założycielowi i długoletniemu kierownikowi zespołu.
* 5 października Nowotarski Odział Związku Podhalan zorganizował tradycyjne już „pływające” Posiady. W rejsie „Białą Damą” po Jeziorze Czorsztyńskim, przy pięknej pogodzie, wzięło udział ponad 100 członków Związku i ich gości.
* Nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego otrzymało dotację w ramach unijnego programu Sokrates Comenius na realizację programu edukacyjnego pod nazwą „Klasa – szkoła – środowisko”. Program realizowany będzie wspólnie z zaprzyjaźnionym belgijskim liceum z Charleroi. Koordynatorem programu jest romanista Konrad Nowak, który współpracą z Belgami zajmuje się od 1994 roku i już wielokrotnie organizował „wymiany” uczniów i pedagogów.
* 6 października odbył się II Festyn Sportowy w Mieście zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 11. Dochód z tej imprezy wspiera klasy hokejowe. Obecnie świetnymi wynikami poszczycić się mogą dwa roczniki, które z powodzeniem promują miasto za granicą, np. klasa V zdobyła tytuł wicemistrza Polski i czwarte miejsce w Europie.
* 6 października w Ratułowie zorganizowano XV Przeziyrackę Młodych Toniecników i Śpiwoków Góralskich. Organizatorem imprezy był Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu, a patronatem Powiat Nowotarski.
* 8 października otwarta została w MOK wystawa fotograficzna zatytułowana „Szlak Gotycki”, na której zaprezentowano fotogramy Barbary Dąbrowskiej i Vinco Rehaka. Szlak Gotycki – wspólna inicjatywa Polaków i Słowaków – to 248 km trasa łącząca Nowy Targ i Kieżmark, na której umiejscowionych jest 35 zabytków gotyckich. Wystawę przygotowała Fundacja Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, a o zabytkach i atrakcjach znajdujących się na Szlaku opowiadali pomysłodawcy przedsięwzięcia: Stanisław Apostoł – o części polskiej i Jan Kominiak – o słowackiej.
* 9 października Zarząd Miasta i Muzeum Podhalańskie PTTK w Nowym Targu zaprosili do Ratusza na otwarcie wystawy fotografii autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego. Eksponowane na wystawie prace to owoc pasji fotograficznej trwającej ponad 20 lat i efekty poszukiwań twórczych z lat ostatnich. W fotografii tradycyjnej i w pracach przetworzonych przy pomocy komputera pejzaż pozostaje ulubionym tematem autora.
* 9 października na wyjazdowej sesji w Osadzie Turystycznej „Czorsztyn” w Kluszkowcach nad Jeziorem Czorsztyńskim obradowała po raz ostatni w I Kadencji Rada Powiatu Nowotarskiego.
* 10 października w podniosłej, a zarazem miłej atmosferze odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta trzeciej kadencji. Uroczysty charakter podkreślał poczet sztandarowy oraz złoty łańcuch na szyi przewodniczącego Rady Zbigniewa Sięki. Przewodniczący Rady i burmistrz Marek Fryźlewicz dokonali podsumowania kadencji, podziękowali za dobrą współpracę radnym oraz osobom spoza Rady, które uczestniczyły w pracach komisji. Dwudziestu ośmiu radnych zakończyło czteroletnią pracę. W tym czasie odbyło się 47 posiedzeń, na których radni podjęli 383 uchwały. W trakcie kadencji z grona radnych odeszli cieszący się szacunkiem: Józef Truty (po ciężkiej chorobie) i Rafał Sobolewski, który zginął wraz z żoną w wypadku drogowym. Zastąpili ich: Jan Plewa i Józef Trzciński. W nowej radzie zasiądzie już tylko 21 radnych, a burmistrz wyłoniony w bezpośrednich wyborach będzie miał większą władzę i – co za tym idzie – odpowiedzialność.
* 11 października w sali widowiskowej MOK Akademia Ekonomiczna zainaugurowała 9. rok akademicki w nowotarskim Punkcie Konsultacyjnym. Nowy rok rozpoczęło ponad 600 studentów, ich kształceniem zajmować się będzie 22 profesorów, 36 doktorów i 35 magistrów, a wszystkim kierować będzie dr Maria Płonka. Wybrani studenci I roku otrzymali indeksy z rąk prorektora prof. Andrzeja Szromnika, który prowadził całą uroczystość. Wykład inauguracyjny o relacjach między kapitałem, a pracą wygłosił prof. Mieczysław Dobija z krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Na dobry początek nowego roku akademickiego chór „Gorce” odśpiewał profesorom i studentom Gaudeamus.
* 11 października w Hali Sportowej „Gorce” odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze KS „Gorce”. Nowym prezesem zasłużonego dla miasta i sportu Klubu został Józef Guzik.
* W dniach od 11 do 13 października w Koninkach i Nowym Targu odbyła się konferencja naukowa pt. „Władysław Orkan czytany dzisiaj”. Uczestnicy przemieszczali się „Orkanowskim Szlakiem” do Zakopanego, Ludźmierza, Łopusznej, wykłady cieszyły się zainteresowaniem i licznym gronem słuchaczy, a na zakończenie cyklu uczestnicy zebrali się pod pomnikiem poety na nowotarskim Rynku, by oddać Mu hołd. Konferencje zorganizowały Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Akademia Pedagogiczna w Krakowie pod patronatem wicepremiera Jarosława Kalinowskiego.
* 11–13 październka w organizowanym przez Starostwo Nowotarskie Festiwalu Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater” wzięły udział 24 zespoły: chóry, zespoły wokalno-muzyczne, schole.
* Również w dniach 11–13 października odbyły się w naszym mieście DNI PAPIESKIE zorganizowane przez Zarząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Akcję Katolicką i Spółdzielczy Dom Kultury, pod honorowym patronatem ks. bpa Kazimierza Nycza. Program zawierał m.in. wykład „Pontyfikat Jana Pawła II w aspekcie społecznej nauki kościoła”, wernisaż wystawy plastycznej pod hasłem „Bóg miłosierny – starajmy się Go naśladować”, uroczystą mszę św. w intencji Ojca Świętego. Odbyła się też zbiórka pieniędzy na stypendia dla ubogiej, ale zdolnej młodzieży.
* 12 października Szkoła Podstawowa nr 3 na Kowańcu zorganizowała bardzo uroczyście tradycyjne święto swojego Patrona Jana Pawła II, który jest także Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Targu. Odbyło się wiele imprez dla dzieci, koncerty zespołów muzycznych, regionalnych i innych. Było to prawdziwe święto nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale także ich rodziców i zaproszonych gości.
* 13 października nowotarscy żeglarze zakończyli sezon. Uroczystość z tej okazji odbyła się na przystani Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego w Kluszkowcach u stóp Osady Turystycznej „Czorsztyn”.
* 14 października nauczyciele obchodzili swoje święto. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w czasie miejskiej akademii burmistrz Marek Fryźlewicz podziękował za nauczycielski trud, a 30 nauczycielom wyróżniającym się w pracy pedagogicznej wręczył nagrody. Warto odnotować, że w placówkach oświatowych podległych samorządowi miejskiemu zatrudnionych jest 365 nauczycieli, którzy roztaczają pieczę nad ponad 7 tysiącami dzieci. Nauczyciele szkół średnich mieli oddzielne spotkanie kilka dni wcześniej. Grupa wyróżniających się dyrektorów i pedagogów spotkała się z Julianem Stopką, szefem powiatowej oświaty, który najlepszym nauczycielom wręczył nagrody starosty. Najwyższym wyróżnieniem poszczycić się może Elżbieta Głodkiewicz – nauczycielka biologii w ZSR w Nowym Targu, która otrzymała nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej.
* 17 października w restauracji „Ruczaj” podsumowano IV Konkurs „Na najładniejszy ogród w mieście” i wręczono laureatom nagrody oraz puchary ufundowane przez gospodarza imprezy – Adama Worwę. Ogrody zgłoszone przez 36 uczestników konkursu oceniało sześcioosobowe jury dwukrotnie: w maju i sierpniu. Ostatecznie za najpiękniejsze ogrody uznało: ogród Janiny Tętnowskiej w grupie posesji jednorodzinnych, ogród Krystyny Piątek i Adolfa Noworyty. Wielki Puchar Przechodni dla właściciela ogródka przyblokowego otrzymała Stanisława Gacek, II nagrodę – Grażyna Smalec i III – Czesław Ćwikiel.
* W tym samym dniu w MOK odbył się wykład dr. Zdzisława Kudelskiego z KUL „Italia Gustawa Herlinga Grudzińskiego”. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk”.
* Koło nowotarskich przewodników beskidzkich przy PTTK w Nowym Targu obchodziło 30-lecie. Z tej okazji Zarząd otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK, Złotą Odznakę odebrał też Andrzej Chowaniec, a Srebrne przewodnicy: Celina Sordyl, Marek Fryźlewicz, Jakub Bigos, Jan Ziemba. Przewodnicy przeżyli bujny rozkwit turystyki zorganizowanej w latach 70., potem lata stagnacji, a dziś starają się różnymi sposobami zachęcać do wędrowania i wyrabiać zamiłowanie do uprawiania turystyki pieszej, zwłaszcza w środowisku młodzieżowym.
* 20 października pod patronatem Powiatu Nowotarskiego po raz XXX zorganizowano w Łopusznej tradycyjny Konkurs Potraw Regionalnych. Głównym organizatorem jest rokrocznie Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.
* 20 października w Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem, zorganizowane z inicjatywy pani poseł Zofii Krasickiej-Domka oraz Koła Przyjaciół Radia Maryja.
* 21 października Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa uroczyście zainaugurowała drugi rok akademicki. Uczelnia liczy już 750 studentów, w tym ponad 450 I roku. Pochodzą oni głównie z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i ościennych, ale są wśród nich także z innych, nieraz odległych miejscowości w Polsce. Najpierw odprawiona została przez bpa Kazimierza Nycza msza św. w kościele św. Katarzyny, potem senat, studenci i zaproszeni goście przeszli do MOK w asyście kapeli góralskiej. Wykład inauguracyjny pt. „Medycyna kliniczna na progu trzeciego tysiąclecia” wygłosił prof. Tadeusz Popiela z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
* 22 października odbyła się kolejna V Konferencja bibliotekarzy powiatu nowotarskiego pod hasłem „Dzieci w bibliotece – radość czytania” zorganizowana przez MiPBP w Nowym Targu. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 50 bibliotekarzy, rozpoczęło się otwarciem wystawy duńskiej książki dla dzieci zatytułowanej „Świat marzeń i przygód”. Ekspozycja cieszyła się wielką popularnością wśród dzieci, które mogły ją oglądać przez dwa tygodnie.
* 22 października redakcja „Tygodnika Podhalańskiego” zorganizowała w sali widowiskowej debatę przedwyborczą, w której wzięli udział wszyscy kandydaci na stanowisko burmistrza Nowego Targu. W kolejności alfabetycznej zasiedli na scenie: Czesław Borowicz, Marek Fryźlewicz, Jan Gabor, Maciej Jachymiak, Józef Rams, Edward Ujwary, wraz z wybranymi przez siebie doradcami. W trakcie spotkania każdy z nich miał czas na autoreklamę, uczestniczył w sprawdzianie wiedzy o regionie, musiał też zaprezentować nasze miasto w dowolnym obcym języku, a co najważniejsze: odpowiadać na pytania dziennikarzy i publiczności.
* 23 października Podhalańska Wspólnota Samorządowa zorganizowała dwa koncerty dla mieszkańców miasta, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury i Spółdzielczym Domu Kultury. Były one zarazem konwencją wyborczą tego Stowarzyszenia, dawały możliwość spotkania z kandydatami PWS do władz samorządowych.
* Z inspiracji dwóch radnych wojewódzkich: Czesława Borowicza i Tadeusza Patality odbyła się w Nowym Targu debata pod hasłem „Zintegrowany plan zrównoważonego rozwoju Gorców warunkiem postępu gospodarczego miasta Nowy Targ i gmin gorczańskich”. W naradzie uczestniczyło szerokie i reprezentatywne grono, w którym władze naszego miasta reprezentował z-ca burmistrza Jan Kolasa. Omawiano m.in. projekt powstania Związku Gmin Gorczańskich i wspólne ubieganie się o dofinansowanie proekologicznych inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w dalszych planach z funduszy Unii Europejskiej.
* 24 października odbył się w sali widowiskowej MOK koncert „Młodzi – Kompozytorowi” dedykowany Wojciechowi Kilarowi z okazji 70. urodzin artysty. Koncert w wykonaniu orkiestry symfonicznej i połączonych chórów szkół muzycznych w Krakowie i Sztuttgardzie był wielkim wydarzeniem artystycznym. Program zawierał takie utwory, jak: Krzesany, Orawa, Koncert fortepianowy oraz pierwsze koncertowe wykonanie tematu muzycznego z filmu Pianista. Gromkie brawa wymogły na artystach bisy, a na zakończenie orkiestra porywająco wykonała poloneza z filmu Pan Tadeusz.
* 25 października w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu odbyła się konferencja pod hasłem „Przedsiębiorczość, czyli bierzmy sprawy w swoje ręce” zorganizowana przez Państwową Podhalańską Wyższą Szkołę Zawodową i Stowarzyszenie „Matrik” w ramach spotkań młodzieży studiującej. Wykład inauguracyjny pod tytułem „Unia Europejska – szansa, czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorców” wygłosiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.
* 26 października w teatrze „Rabcio” w Rabce odbyła się premiera spektaklu Opowieść o Tezeuszu według Minotaura Nathaniela Hawthorne’a.
* 27 października odbyły się w całym kraju WYBORY SAMORZĄDOWE. Nowotarżanie dokonali wyboru burmistrza już w pierwszej turze, co udało się tylko w kilkunastu większych miastach w Polsce. Postanowili powierzyć losy swojego miasta na kolejne cztery lata dotychczasowemu burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi, kandydującemu z ugrupowania „Podhalańska Wspólnota Samorządowa”. Marek Fryźlewicz odniósł wielki sukces, zdobywając głosy 51,47% wyborców i tym samym dystansując swoich rywali, którzy uzyskali poparcie w wysokości: Maciej Jachymiak – 18,28%, Czesław Borowicz – 12,01%, Jan Gabor – 10,23%, Józef Rams – 4,87%, Edward Ujwary – 3,10%. Mieszkańcy Nowego Targu wybrali 21 przedstawicieli do Rady Miasta. Radnymi zostali: Marek Fryźlewicz, Jadwiga Kuś, Wojciech Kryj, Stefan Majerski, Ewa Pawlikowska, Zbigniew Sięka, Wanda Szado-Kudasikowa, Jakub Swalarz, Józef Trzciński, Tadeusz Truty – z „Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej”, Adam Jurek, Lesław Mikołajski, Jacenty Rajski, Andrzej Swałtek – z KWW „Nowotarżanie”, Jan Gabor, Bogumiła Moskal, Jan Ossowski – z SLD-UP, Andrzej Fryźlewicz, Maciej Jachymiak, Janusz Kawka – z KWW „Obywatelskie i Sprawiedliwe Podhale” oraz Jan Łapsa – z KWW „Razem 2002”. Do Rady Powiatu z Nowego Targu wybrani zostali: Eugeniusz Zajączkowski, Karol Skrzypiec, Franciszek Szlaga, Stanisław Klocek, Jerzy Mroczka. Niestety, nasze miasto nie będzie miało swojego przedstawiciela w samorządzie wojewódzkim.
* 27 października najmłodsi szachiści z Nowego Targu i Kieżmarku stanęli do kolejnego pojedynku. Zawody zakończyły się zwycięstwem zawodników nowotarskich z MDK, którzy pokonali rywali ze słowackiego Slavia Gimnazjum.
* W Nowym Targu oddano 17 ekspresowo odremontowanych lokali socjalnych w byłym hotelu żeńskim NZPS. Razem z wcześniej zaadoptowanym piętrem daje to w sumie 34 mieszkania dla ubogich rodzin lub osób samotnych. Są to lokale rotacyjne o najniższym standardzie z czynszem 1,40 za 1 m kwadratowy miesięcznie, na które w dalszym ciągu jest duże zapotrzebowanie. Ostatnio oddane lokale zmniejszą nieco kolejkę oczekujących na mieszkania socjalne.
* Małżeństwo Theresa i Artur Schroederowie z Kolonii zakupili dla nowotarskiego szpitala kolejną sztuczną nerkę – aparat szwedzkiej firmy „Gambro” wart 60 tys. zł. Kontakt z darczyńcami szpital zawdzięcza Janowi Mące z Leśnicy, członkowi Rady Społecznej SP ZOZ.
* Nad wejściem do Urzędu Miasta w Nowym Targu od strony Pl. Słowackiego pojawił się stylowy napis i herb miasta w postaci wizerunku św. Katarzyny. Płaskorzeźba jest dziełem nowotarskiego artysty Piotra Chodorowicza.
* Ze sportu: warto odnotować jeszcze jeden wielki sukces Ewy Pawlikowskiej, która po raz czwarty została mistrzynią Europy, i sukcesy nowotarskich trialowców, a zwłaszcza Tadeusza Błażusiaka, który po raz czwarty został mistrzem Polski i coraz częściej pojawia się w światowej czołówce zawodników. W rankingu sportowym w województwie małopolskim powiat nowotarski okazał się najlepszy, a w powiecie pierwsze miejsce zdobył Nowy Targ.
* Przed Świętem Zmarłych zakończono prace i uroczyście poświęcono Lapidarium na nowotarskim cmentarzu. Autorem i wykonawcą projektu był nowotarski artysta Piotr Chodorowicz. Przy głównej bramie cmentarnej, po prawej stronie alei, na odpowiednich postumentach znalazło swoje miejsce kilkanaście zabytkowych, dziewiętnastowiecznych, żeliwnych nagrobnych krzyży z nowotarskiej nekropolii, odrestaurowanych na początku lat dziewięćdziesiątych dzięki pieniądzom z akcji prowadzonej przez śp. Jerzego Waldorffa oraz środkom z budżetu miasta. Lapidarium jest tak pomyślane, by mogło się rozrastać i już zaplanowano przeniesienie dwóch całych zabytkowych nagrobków, co sfinansować ma parafia św. Katarzyny opiekująca się cmentarzem. Lapidarium wzbudziło wielkie zainteresowanie nowotarżan, którzy przed Wszystkimi Świętymi bardzo licznie odwiedzali cmentarz. Zainteresowała się nim także redakcja programów katolickich TV Kraków. Przy okazji poświęcenia nakręcony został program o nowotarskim cmentarzu i kościółku św. Anny. Krakowska TV wyemitowała go w Dzień Zaduszny.

 

* 30 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu odbył się przed Tablicą Pamiątkową w budynku szkolnym uroczysty Apel Poległych, podczas którego wspominano profesorów i uczniów poległych w obronie Ojczyzny.


Listopad

* W dniu Wszystkich Świętych odbyła się na nowotarskim cmentarzu III Kwesta. Nowotarżanie oraz przybyli goście, licznie odwiedzający w tym dniu cmentarz, okazali się równie hojni jak w latach ubiegłych i kwestarze zebrali do puszek łącznie ok. 18 tysięcy zł. Pieniądze będą przeznaczone na odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. Warto przypomnieć, że dzięki dwóm poprzednim kwestom odnowiono 7 nagrobków z XIX i pocz. XX wieku.
* 8 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia decyzji premiera RP o przyznaniu stypendiów najlepszym uczniom powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Ze stypendystami spotkał się małopolski kurator oświaty Roman Kuźniak.
* W dniach 8-10 listopada odbył się XXV Turniej Koszykówki o Puchar Tatr pod patronatem burmistrza miasta Nowego Targu. W zawodach zorganizowanych w Hali „Gorce” wzięło udział 8 drużyn młodzików z województwa małopolskiego i 3 z województw sąsiednich.
* Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu rozpoczęły się już 8 listopada. Na nowotarskim cmentarzu przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty na grobach poległych za Ojczyznę. W tym też dniu otwarta została w MOK wystawa „Kalendarze wydawnictw niezależnych lat 1979–1989”. Na fali przypominania wolnościowych zrywów pokazano po raz pierwszy w Polsce kalendarze wydrukowane w latach burzliwej dekady. Warto nadmienić, że Władysław Skalski przygotował dobrze udokumentowaną multimedialną wersję historii KZ NSZZ „Solidarność ”. Wraz z wystawą kalendarzy otwarta została wystawa fotograficzna prezentująca działalność członków KZ NSZZ w NZPS „Podhale”. 10 listopada w kościele NSPJ odprawiona została uroczysta msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny. Po mszy św. wierni przeszli z pocztami sztandarowymi i Orkiestrą Miejską do Rynku, gdzie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na Ratuszu. W dzień Święta Niepodległości – 11 listopada odbyła się w MOK uroczysta akademia, w czasie której burmistrz Marek Fryźlewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie, a uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 1 zaprezentowali inscenizację historyczną.Następnego dnia otwarta została pokonkursowa wystawa zatytułowana „Niepodległość”, zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury.
* 9 listopada w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce zorganizowano II Święto Patriotyczne w ramach obchodzonego w roku 2002 „Święta Gorców”. W kościele św. Marii Magdaleny odprawiono mszę świętą za dusze tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
* 12 listopada w Izbie Regionalnej im. Józefa Tischnera w MOK odbyły się Posiady Góralskie poświęcone pamięci tych, którzy odeszli, a kiedyś wiernie służyli podhalańskiej ziemi. Najwięcej uwagi poświęcono zmarłemu 20 lat temu Janowi Plucińskiemu. O tej niezwykłej postaci opowiadał Julian Kowalczyk, autor książki: Jan Pluciński – niestrudzony budziciel. W 100-lecie urodzin 1897–1997.
* W naszym mieście odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej. W uroczystościach uczestniczył ks. kardynał Franciszek Macharski. Z tej też okazji dzieci z kowanieckiej Szkoły Podstawowej nr 3 przygotowały wystawę zatytułowaną „Moja rodzina, moja parafia”.
* Kolejny sukces odnieśli wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, którzy wzięli udział w konkursie „Grafika 2002” w Lublinie. Sześć uczestniczek konkursu otrzymało nagrody, a sześcioro dzieci wyróżnienia.
* 15 listopada Firma Wikar – nowotarski dealer Forda – otrzymała po raz trzeci prestiżową nagrodę „The Chairman’s Award” przyznawaną za „osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu zadowolenia klienta”. Nagrodę wręczył dyrektor generalny Ford Distribution w Polsce Adam Kołodziejczyk.
* 15 listopada w MOK odbyło się w ramach cyklu „Korespondencja sztuk” spotkanie z prof. Julianem Kornhauserem. Pisarz, eseista, tłumacz, zafascynowany malarstwem poeta wygłosił odczyt zatytułowany „Mój poetycko-malarski świat”.
* 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej zorganizowano XXIV Święto Poezji Góralskiej. Impreza została objęta patronatem Powiatu Nowotarskiego.
* Nowotarskie Przedszkole nr 2 wygrało (po raz czwarty!) konkurs ekologiczny zorganizowany przez Urząd Miasta. Przedszkolaki uzbierały 355 kg puszek aluminiowych. Drugie miejsce zdobyło Przedszkole nr 7, a trzecie – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Na podsumowaniu akcji uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulował burmistrz Marek Fryźlewicz. Nagrodami były zabawki i pomoce naukowe.
* 20 listopada odbył się pogrzeb śp. Edmunda Derezińskiego, człowieka zasłużonego dla Nowego Targu, a szczególnie dla nowotarskiego Klubu Hokejowego „Podhale”, którego był wieloletnim, oddanym działaczem.
* 21 listopada w Izbie Regionalnej Związku Podhalan odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami urzędów, instytucji, firm i służb współpracujących z miastem. Było ono okazją do podziękowania za dotychczasową działalność i udzielaną miastu pomoc, a także do przedyskutowania nowych form i możliwości dalszej współpracy dla dobra Nowego Targu.
* 22 listopada gościła w Nowym Targu delegacja Rady Europy. Powodem wizyty było sprawdzenie sytuacji, w jakiej żyją Romowie, którzy stanowią 1% mieszkańców naszego miasta. Spotkanie z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i reprezentantami społeczności romskiej odbyło się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, a realizację programu rządowej pomocy Romom przedstawił Janusz Stopka – pełnomocnik miasta ds. Romów. Program realizowany jest od zeszłego roku i dotyczy edukacji, kultury oraz warunków bytowych.
* Nowotarscy honorowi krwiodawcy spotkali się z okazji swojego święta z przedstawicielami władz lokalnych i służb medycznych. Były podziękowania, gratulacje i odznaczenia dla oddających krew od wielu lat. Warto odnotować, że na terenie powiatu nowotarskiego jest około 500 osób zrzeszonych w Klubie Honorowych Dawców Krwi, który działa przy Zarządzie Rejonowym PCK.
* 22 listopada Miejski Ośrodek Kultury zorganizował „Dzień Kultury Francuskiej”. W programie znalazło się wiele interesujących imprez. Otwarte zostały dwie wystawy „Victor Hugo” (z Instytutu Francuskiego w Krakowie) i wystawa przygotowana przez Gimnazjum nr 2 zatytułowana „Kulturowe korzenie polskiej, niemieckiej i francuskiej wizji Europy”, odbył się spektakl muzyczny „Brel raz jeszcze”, wykład „Marcel Duchamp – od ‘wąsów’ Mony Lisy do ‘wąsów’ Matki Boskiej”, a w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Kabina” można było tego dnia obejrzeć nowy film francuski 8 Femmes. Specjalną atrakcją była degustacja wina Beaojolais Nouveau oraz serów francuskich.
* Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” obchodził jubileusz 50-lecia swej działalności. Z tej okazji odbył się 23 listopada uroczysty koncert w sali widowiskowej MOK wypełnionej po brzegi sympatykami i miłośnikami muzyki chóralnej. Gościnnie wystąpił Akademicki Chór Organum z Krakowa pod dyrekcją Bogusława Grzybka z sopranistką Katarzyną Wiwer i zespół instrumentalny „Ricercar”. Chór „Gorce” ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Związani ze sobą, rozmiłowani w śpiewie, szukający okazji bycia razem, śpiewając objechali kawał świata. Wszędzie gdzie występowali porywali serca pięknymi pieśniami i góralskim strojem. W swoim repertuarze mają pieśni podhalańskie, utwory religijne, patriotyczne, a także kompozycje chóralne utworów z różnych stron świata. Jubileuszowy koncert chóru pod dyrekcją Janiny Glińskiej był wyjątkowo gorąco przyjmowany i oklaskiwany przez nowotarską publiczność.
* Także w tym dniu w Galerii „Jatki” w ramach cyklu „Galeria Gitary” koncertował mistrz gitary klasycznej, światowej sławy muzyk Gabriele Natilla. 30-letni laureat wielu międzynarodowych koncertów gitarowych koncertował tylko w trzech miastach Polski: w Krakowie, Katowicach i Nowym Targu, wszędzie zachwycając melomanów swą grą.
* 24 listopada zmarła najstarsza mieszkanka Nowego Targu Anna Watychowicz z domu Rajska. Przeżyła sto dwa i pół roku. Miała sześcioro dzieci i doczekała się 17 wnuków, 26 prawnuków i 3 praprawnuków.
* 24 listopada odbył się w sali widowiskowej MOK Koncert Galowy zespołu nowotarskich Romów „Ciercheń”.
* 25 listopada w Galerii „Jatki” odbyła się kolejna impreza muzyczna – koncert piosenki żołnierskiej „Od Legionów do Kołobrzegu” w wykonaniu zespołu wokalnego „Hilaritas” czyli „wesołość ”, który prowadzi Sylwia Basta-Fryźlewicz.
* 25 listopada w święto patronki miasta św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyła się I sesja nowej Rady Miasta, którą otworzyła radna – seniorka Wanda Szado-Kudasikowa. Uroczystym i podniosłym momentem sesji było złożenie ślubowania przez burmistrza Marka Fryźlewicza i wszystkich nowotarskich radnych. Radni dokonali wyboru przewodniczącego, którym został Zbigniew Sięka, oraz dwóch wiceprzewodniczących, którymi zostali: Jadwiga Kuś i Lesław Mikołajski. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu zadeklarował kontynuowanie służby dla miasta, wolę realizowania uchwalonej strategii rozwoju Nowego Targu i chęć pomocy tym, którzy bez socjalnego wsparcia nie obejdą się w dobie transformacji gospodarczej. W związku z objęciem stanowiska burmistrza Marek Fryźlewicz zrezygnował z funkcji radnego.
* 26 listopada odbyła się I Inauguracyjna Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego II Kadencji. Rada Powiatu rozpoczęła pracę. Przewodniczącym wybrano Stanisława Kowalczyka reprezentującego Związek Podhalan, a jego zastępcami zostali: Bogusław Sroka reprezentujący Porozumienie Obywatelskie i Sprawiedliwe Podhale oraz Zuzanna Rogowiec z Ligi Polskich Rodzin.
* 26 listopada rozpoczęły się trwające do 1 grudnia XIX Dni Trzeźwości na Podhalu zorganizowane przez parafię NSPJ. Wzięło w nich udział wielu przedstawicieli środowisk trzeźwościowych nie tylko z Nowego Targu i Podhala, ale i z innych ośrodków w Polsce zajmujących się tą problematyką.
* 27 listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Targu odbyło się seminarium dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Małopolski pod hasłem: „Zarządzanie jakością w perspektywie integracji z Unią Europejską”.
* 28 listopada w MOK otwarta została wystawa „Kapliczki przydrożne” ze zbiorów prywatnych i Miejskiego Ośrodka Kultury.
* Następnego dnia w MOK odbył się spektakl w wykonaniu uczniów krakowskiej Szkoły Baletowej.
* 29 listopada odbyło się walne zgromadzenie Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. Nowym prezesem Towarzystwa został prof. Stanisław Hodorowicz, wiceprezesem dr Stanisław Kostka Michalczuk, sekretarzem Barbara Słuszkiewicz, a skarbnikiem Adolf Szpytma. Członkiem Zarządu Towarzystwa jest Marcin Jagła. Prof. Julian Ciuruś kierujący dotychczas PTPN otrzymał tytuł Honorowego Prezesa. W czasie zebrania podsumowano dotychczasową działalność Towarzystwa i omawiano plany na przyszłość, głównie ambitne zamierzenia wydawnicze. PTPN przymierza się do opracowania i wydania Encyklopedii nowotarskiej.
* Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa, w czasie której nominacje na stanowiska wiceburmistrzów odebrali (pełniący te funkcje także w poprzedniej kadencji) Eugeniusz Zajączkowski i Jan Kolasa. Burmistrz Marek Fryźlewicz zapowiedział powołanie grupy doradców, którzy będą pomagać w podejmowaniu decyzji strategicznych (doradcy będą pracować społecznie). Burmistrz nie przewiduje zwiększenia zatrudnienia w magistracie, gdzie obecnie pracuje około 100 osób, natomiast zapowiedział zmiany organizacyjne.
* 30 listopada odbył się na scenie MOK koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”. W koncercie udział wzięli także dawni, najstarsi członkowie zespołu, tak więc była to znakomita okazja do spotkania się trzech pokoleń miłośników śpiewu, muzyki i tańca góralskiego.
* W listopadzie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego gościli 35 uczniów Zespołu Katolickich Szkół Niepublicznych w Charleroi. Wymiana (uczniowie LO pojadą do Belgii w przyszłym roku) jest jednym z punktów dużego programu „Klasa – szkoła – środowisko”, który uzyskał akceptację fundacji Socrates-Comenius, a ze strony polskiej został przygotowany przez romanistę Konrada Nowaka i polonistkę Katarzynę Żmudę.
* Liceum Ogólnokształcące może się także poszczycić sukcesem uczennicy kl. III f Jolanty Drozd, która znalazła się w gronie finalistek VI Ogólnopolskiego Festiwalu Projektowania Ubioru w Zduńskiej Woli.
* Odnotować należy piękny gest państwa Ludwiki i Jerzego Kozielskich, którzy podarowali miastu unikatowy żeliwny krzyż sprzed prawie stu lat, pochodzący z odlewni wiedeńskiej. Zabytkowy krzyż ma bogate wzornictwo, a w okolicach wizerunku Chrystusa i na obrzeżach pokryty jest cienką warstwą złota dukatowego w płatkach. Dar został przekazany z myślą o umieszczeniu go w Lapidarium, ale jest na to miejsce zbyt cenny i trafi prawdopodobnie do Muzeum Podhalańskiego.
* Na nowotarskim lotnisku odbyły się Andrzejkowe Zawody Psich Zaprzęgów rozegrane w kilku klasach zależnie od rasy i liczby psów w zaprzęgu. Wzięło w nich udział 29 załóg z różnych stron Polski. Podczas imprezy można było podziwiać przedstawicieli takich psich ras, jak: alaskan husky, syberian husky, alaskan malamut, czy psy grenlandzkie.

 

* Pedagodzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu naszego miasta uczestniczyli wraz z przedstawicielami policji i sądu w szkoleniu, którego tematem była „Przemoc wobec dzieci, rozpoznanie, interwencja i zapobieganie”.


Grudzień

* 3 grudnia spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Korespondencje” przyciągnął do Galerii „Jatki” liczną publiczność. Przygotowały go dwie artystyczne dusze, bardzo ze sobą zaprzyjaźnione: Sylwia Basta-Fryźlewicz – SILVANA i Małgorzata Bańka – GOSH-K, które z lirycznych piosenek z własnym tekstem i muzyką, fragmentów listów i wierszy skomponowały nastrojowy, ciekawy program.
* 5 grudnia w ratuszowych salach Muzeum Podhalańskiego PTTK odbył się wernisaż Wystawy Malarstwa Wodyna z kolekcji ks. Władysława Podhalańskiego – proboszcza parafii jurgowskiej. Wodyn, to tajemnicza postać, o której niewiele wiadomo, jak twierdzi właściciel kolekcji, ale którą możemy poznać dzięki bogatej twórczości malarskiej. W prezentowanych obrazach dominuje tematyka żydowska, głównie sceny rodzajowe malowane z dużą ekspresją i rozmachem, w których twórca uwiecznił Żydów modlących się, pracujących i odpoczywających. Ponadto na wystawie znalazły się również pejzaże i prace o tematyce góralskiej.
* W tym też dniu w klubie „Cameleon” w MOK odbył się spektakl poetycki zatytułowany „Kontrasty”, przygotowany przez trójkę autorów: Jerzego Wcisło, Andrzeja Milewskiego i Romana Pająka. Z tej okazji autorzy wydali własnym sumptem tomik poezji, który można było nabyć w klubie.
* W nocy z 5 na 6 grudnia, jak każe tradycja, św. Mikołaj starał się przyjść do wszystkich dzieci, które go oczekiwały. W tym roku odwiedził nie tylko dzieci radosne, żyjące w szczęśliwych rodzinach, ale także, dzięki życzliwości wielu osób, trafił do dzieci biednych, samotnych i chorych. Był bardzo zajęty także w następne dni, odwiedzał przedszkola, szkoły, ośrodki specjalne, spotkał się również z dziećmi niewidomymi i słabo widzącymi na imprezie zorganizowanej przez nowotarski oddział Polskiego Związku Niewidomych, w czasie której wszystkie dzieci dzięki sponsorom zostały obdarowane prezentami.
* 6 grudnia na 35 metrowej wieży kościelnej kościoła najmłodszej nowotarskiej parafii św. Jadwigi Królowej zainstalowano trzymetrowy krzyż z nierdzewnej stali. Razem z krzyżem wyjechała na wieżę pozłacana kula o średnicy 60 cm, w której wnętrzu zamknięto m.in. akt erekcyjny, polskie banknoty, pamiątkowe medale, a wśród nich MEDAL 650-LECIA MIASTA NOWEGO TARGU. Kilka tygodni wcześniej na kościelnej wieży zawisły cztery spiżowe dzwony, a przed świętami Bożego Narodzenia umieszczony zostanie jeszcze jeden.
* 6 grudnia w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż Wystawy Malarstwa Stanisława Baja, absolwenta, a obecnie profesora warszawskiej ASP.
* 7 grudnia otwarty został w Nowym Targu kolejny salon sprzedaży samochodów, tym razem firmy Renault. Otwarcie połączone było z prezentacją najnowszego modelu Renault Megane.
* 7 i 8 grudnia odbył się XIII Podhalański Przegląd Piosenki Religijnej „Sakrosong 2002”zorganizowany przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Miasta i Urząd Gminy Nowy Targ oraz Miejski Ośrodek Kultury. Tegoroczny Przegląd odbywał się pod hasłem „Jezu ufam Tobie” i po raz pierwszy objął swym zasięgiem całą Małopolskę. Wzięło w nim udział 30 zespołów i schól. W kategorii dziecięcej I miejsca otrzymały: Schola „Opoka” z Wadowic i 9-letnia Natalia Bryniarska z Nowego Targu. W kategorii młodzieżowej najlepszy był zespół „Last Minute” z Nowego Targu. Publiczności bardzo podobały się kolorowe i rozśpiewane „Stokrotki” z nowotarskiego przedszkola Sióstr Serafitek, które zdobyły wyróżnienie.
* 8 grudnia Podhalańskie Koło Pszczelarzy, liczące obecnie 50 członków, którym prezesuje Józef Bukowski, świętowało 15-lecie swej działalności. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się nabożeństwem, potem było spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych z Nowego Targu i okolicznych gmin. Była to świetna okazja do podsumowania udanego sezonu, odznaczenia zasłużonych bartników, a dla smakoszy możliwość nabycia miodu z podhalańskich pasiek bezpośrednio od pszczelarzy.
* 9 grudnia na II Sesji Rady Powiatu wybrano skład Zarządu, komisje tematyczne Rady i ich przewodniczących. Starostą na II kadencję został Jan Hamerski, wicestarostą – Jan Lasyk, a członkami Zarządu Powiatu: Kazimierz Jarończyk, Cecylia Mąka i Stanisława Sołtys.
* Nowotarski Oddział Związku Podhalan zorganizował w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera Posiady Góralskie, które były tyleż ciekawe, co smakowite. Najpierw o tajemnicach potraw wigilijnych mówił Józef Staszel, a potem uczestnicy przystąpili do degustacji dań regionalnych, przygotowanych przez podhalańskie gospodynie.
* Ukazał się nowy folder miasta zawierający adresy, telefony do ważniejszych instytucji w mieście, a także mnóstwo kolorowych ilustracji. Zawiera też liczne reklamy, dzięki którym może być bezpłatny.
* 12 grudnia nowotarskie koło Polskiego Związku Diabetyków zorganizowało w swojej siedzibie w nowym szpitalu opłatek dla swoich członków (koło zrzesza 140 osób spośród 1500 cierpiących na cukrzycę w powiecie nowotarskim). W świąteczny nastrój wprowadzili uczestników spotkania uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy przygotowali na tę okazję koncert kolęd.
* 13 grudnia w ramach cyklu „Korespondencja sztuk” odbyło się kolejne spotkanie tym razem w Galerii „Jatki”, prowadzone przez Urszulę Kropiwiec, zatytułowane „Przechadzka na koniec świata z Robertem Walserem”.
* Tradycyjnie w grudniu spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu amatorzy plastycy połączeni jedną pasją tworzenia z wewnętrznej potrzeby, z wielkich emocji i wrażliwości. 14 grudnia rozstrzygnięty został kolejny XXVI Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej i otwarta została wystawa prezentująca najlepsze konkursowe prace. Jury Konkursu pod przewodnictwem Czesława Podleśnego – artysty plastyka z Zakopanego nie przyznało pierwszej nagrody, natomiast postanowiło przyznać dwie drugie dla Janiny Maślankowej (malarstwo na szkle) i Mieczysława Słowakiewicza (płaskorzeźba w drewnie) oraz dwie nagrody trzecie dla Kazimierza Kwatyry (rzeźba w drewnie) i Piotra Biłaka (malarstwo). Czterech artystów: Jacka Giełczyńskiego (rzeźba w drewnie), Franciszka Kolkowicza (malarstwo), Halinę Urzędowską (miniatura tkacka) oraz Jana Słodyczkę (płaskorzeźba w drewnie) jury postanowiło uhonorować wyróżnieniami. W tegorocznym konkursie wzięła udział rekordowa liczba – 71 autorów z różnych stron Polski, którzy zgłosili łącznie 270 dzieł z różnorodnych dziedzin plastyki, z czego na wystawę zakwalifikowano 126 prac. Komisarzem konkursu i wystawy była Zdzisława Stefanik z MOK, która przygotowała z tej okazji barwny, starannie wydany katalog.
* Również tego dnia odbyły się w MOK wybory „Małej Miss” powiatu nowotarskiego. W grupie najmłodszych wygrała je sześcioletnia Klaudia Handzel z Ludźmierza, w pozostałych grupach wiekowych zwyciężyły: Iga Żegleń, Sabina Pietrzak, a miss publiczności została Klaudia Mielniak. Emocji było co niemiara tak wśród startujących dziewczynek, jak i ich rodziców. Były także zastrzeżenia i krytyczne głosy lokalnej społeczności, dotyczące organizacji takich imprez z udziałem coraz młodszych dziewczynek.
* Mieszkańcy ulicy Nadmłynówka mają ważne powody do zadowolenia. Inspektorzy Urzędu Miasta i Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odebrali od firmy SanBud ponad 1200 metrów kolektora kanalizacyjnego. Kanalizacja tej ulicy była jedną z największych inwestycji miejskich i kosztowała samorząd ok. 800 tys. zł.
* W Galerii „Jatki” 14 grudnia odbył się finał ogłoszonego przez Młodzieżowy Dom Kultury Konkursu „Co się komu w duszy gra”. Konkurs adresowany pierwotnie do uczniów szkół średnich, obejmuje obecnie swym zasięgiem także uczniów gimnazjów i dawno przekroczył granice Podhala. W tegorocznej X edycji Konkursu wzięło udział 89 autorów, a laureatami zostali: Kinga Szumilas z Limanowej – I miejsce, Elżbieta Garwol – II miejsce oraz Kinga Broda i Michał Kućka, którzy otrzymali równorzędne III nagrody. Z tej okazji wydany został wybór wierszy konkursowych.
* 15 grudnia w nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się Walne Zgromadzenie Koła nr 17 Polskiego Związku Wędkarskiego, podczas którego podsumowano mijający rok i dyskutowano o planie pracy na rok 2003.
* 16 grudnia dr Stanisław Kłodziński zrezygnował z funkcji dyrektora nowotarskiego szpitala. Pełnienie obowiązków dyrektora Starostwo powierzyło Adamowi Chrapisińskiemu dotychczasowemu wicedyrektorowi ds. administracji i logistyki.
* Tegoroczny kiermasz świąteczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury odbył się 17 grudnia w salach nowotarskiego Ratusza. W zimowej scenerii i miłej atmosferze barwny korowód z muzyką przeszedł z MDK do Ratusza, gdzie przed wejściem czekała żywa szopka. Potem po krótkim kolędowaniu rozpoczął się doroczny, przedświąteczny kiermasz, na którym można było kupić różnorodne prace wykonane przez dzieci (aniołki, szopki, grafiki, rysunki) – wszystkie o tematyce świątecznej. Dochód ze sprzedaży przekazany będzie na zakup prezentów dla dzieci niezamożnych rodzin.
* Dziewczynki z zespołu „Iskierki” działającego przy Szkole Podstawowej nr 10 w Nowym Targu wyśpiewały II miejsce podczas X Małopolskiego Konkursu Pieśni Zimowych, Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Krakowie 18 grudnia.
* Choinkę przed nowotarskim Ratuszem ubrali w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Na strażackim podnośniku wyjechały do góry aniołki z ozdobami, a potem zgodnie z tradycją dzieci z „6-tki” przedstawiły krótki program artystyczny z dowcipnymi, wierszowanymi życzeniami dla „miejskich gazdów”. Nieco zmarzniętych kolędników przyjął w Ratuszu burmistrz Marek Fryźlewicz i poczęstował gorącą herbatą.
* Dzieci z klasy Id Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z wychowawczynią Dorotą Fryźlewicz odwiedziły dzieci upośledzone umysłowo z „Chatki”. Maluchy przyniosły kilka worków prezentów zebranych przez uczniów całej szkoły, którymi obdarowali wychowanków ośrodka, a ponadto zaprezentowały krótkie przedstawienie – bajkę o Lisie Przecherze.
* Tuż przed wigilią, w świątecznej scenerii odbyła się 22 grudnia w sali widowiskowej MOK promocja nowego poetyckiego zbioru Wiersze – kolędy – bajki – opowiastki autorstwa Wandy Szado-Kudasikowej. Tematycznie książka związana jest ze świętami Bożego Narodzenia i wspaniałą atmosferą towarzyszącą tym dniom. Zbiór wzbogacony kolorowymi ilustracjami – reprodukcjami dziecięcych malunków i prac Janiny Maślankowej, opracowany z edytorską elegancją przez Marcina Ozorowskiego stanowi świetny prezent gwiazdkowy.
* Warto odnotować, że nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych Danuta Marek zdobyła wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie dla nauczycieli dotyczącym przekazywania wiedzy ekonomicznej, organizowanym pod patronatem minister Krystyny Łybackiej. Sukces zapewniły jej cztery scenariusze lekcji o giełdzie i rynku kapitałowym.
* Przed zbliżającymi się radosnymi świętami Bożego Narodzenia zadbano w naszym mieście o to, aby w wigilię nikt nie był samotny i opuszczony. Już kolejny rok państwo Czesława i Adam Worwowie zaprosili samotnych nowotarżan na wigilijny posiłek do swojej restauracji „Ruczaj”, gdzie przygotowali dla nich 150 miejsc. Dla zgromadzonych przy wigilijnym stole śpiewał Chór „Echo Gorczańskie”, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Także w PKPS przy ul. Kościuszki przygotowano specjalny obiad dla ponad 80 podopiecznych. Większość zabrała posiłek do domu, a osoby samotne skorzystały z wigilijnego posiłku w siedzibie Komitetu. Ponadto przygotowano dla podopiecznych paczki, aby nie zabrakło im świątecznych przysmaków. Szczególnych starań w tym względzie dokładała jak zwykle Jadwiga Kuś – wiceprzewodnicząca Rady Miasta, zarazem wolontariuszka w PKPS , który dzięki wsparciu Urzędu Miasta, pomocy osób prywatnych i firm może nieść pomoc potrzebującym nowotarżanom nie tylko od święta, ale cały rok.
* 29 grudnia nowotarżanie Urszula i Piotr Pawlikowscy byli współorganizatorami Pokazu Folkloru, Muzyki, Tańca i Ubiorów Góralskich, który odbył się w Zakopanem w karczmie „Młyniska”. Pokaz prowadzony przez Annę Woźniak-Starak zaszczycili swą obecnością m.in. premier RP Leszek Miller, kilku ministrów, Jan Nowak-Jeziorański, Maryla Rodowicz. W programie wystąpili również nowotarżanie, m.in. Zespół Regionalny „Śwarni” pod kierunkiem Marcina Kudasika.
* Nadeszła sylwestrowa noc i pożegnaliśmy odchodzący do historii rok 2002, a powitali 2003 życząc sobie nawzajem, aby to był dla nas wszystkich DOBRY ROK.

 

Zofia Giełczyńska, Magdalena Guzik, „Almanach Nowotarski”, Nr 7, Rok 2003, Nowy Targ 2003 r., s. 221 – 294.