Spis treści

Almanach nowotarski nr 13

 

 

 

 

Styczeń

*
1 stycznia w pierwszych minutach Nowego Roku w nowotarskiej kamienicy przy ulicy Szaflarskiej wybuchł pożar. Akcja ratownicza, w której uczestniczyło 21 jednostek strażackich trwała 15 godzin. Siedem rodzin zostało bez dachu nad głową, a ogień zniszczył cały ich dobytek. Miasto zaoferowało pogorzelcom tymczasowe noclegi w bursie (z których nie skorzystali, gdyż woleli zamieszkać u rodzin i znajomych), doraźną pomoc zaproponował im Ośrodek Pomocy Społecznej, a burmistrz Marek Fryźlewicz obiecał pomoc rzeczową oraz ułatwienia w przydziale mieszkań komunalnych. Nowotarżanie okazali się solidarni z poszkodowanymi, czego dowiedli podczas zbiórki pieniędzy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie do puszek trafiło ponad 11 tysięcy zł.
*
Od początku roku działa w Nowym Targu Powiatowe Centrum Oświaty – scentralizowane biuro rachunkowe do obsługi księgowości szkół zarządzanych przez starostwo powiatowe. Dyrektorem nowo powołanej placówki została Marta Wójciak. PCO ma swoją siedzibę w bursie.
*
4 stycznia odbył się tradycyjny „opłatek” u wędkarzy z nowotarskiego koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego.
*
5 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił w imieniu władz miasta na tradycyjne, już XVIII Spotkanie Noworoczne, które tym razem odbyło się w restauracji „Skalny Dworek”. Wzięli w im udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwa, parlamentarzyści, przedstawiciele urzędów państwowych, instytucji miejskich, służb mundurowych, służby zdrowia, oświaty, banków, GOPR, firm, związków i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Marka Fryźlewicza, który podsumował miniony rok, podkreślając najważniejsze wydarzenia w naszym mieście. Potem przewodniczący Rady Miasta Leszek Mikołajski wzniósł toast noworoczny i rozpoczęło się wzajemne składanie sobie życzeń przez uczestników, na których czekał już smakowity poczęstunek i wspólna zabawa. Konferansjerką zajął się Marcin Kudasik, a oprawę muzyczną zapewniła Beata Węglarz z zespołem.
*
6 stycznia tradycyjnie w Święto Trzech Króli zjechali się górale na „opłatek” zorganizowany w Nowym Targu przez Zarząd Główny Związku Podhalan. Przybyło około 350 osób reprezentujących 42 oddziały. Najpierw wszyscy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana
Jezusa koncelebrowanej przez ośmiu księży z kapelanami związkowymi na czele. Homilię wygłosił ks. Władysław Zązel. Po nabożeństwie zebrani
wraz z 40 pocztami sztandarowymi wyruszyli do Rynku, gdzie pod pomnikiem W. Orkana i Tablicą Pamiątkową Jana Pawła II złożyli wiązanki kwiatów,
a następnie udali się do restauracji na tradycyjny posiłek poprzedzony opłatkiem. Podczas spotkania wręczony został Order Zasłużonego dla Kultury Gloria Artis – Janowi Fudali, znanemu regionaliście, malarzowi, poecie, niestrudzonemu propagatorowi twórczości W. Orkana. Z żalem przychodzi odnotować,
że kilka godzin później Jan Fudala – popularny Jasiek z Gorców zmarł śmiercią tragiczną.
*
6 stycznia nowotarski Chór „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna śpiewał kolędy i pastorałki w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej. W koncercie wzięły także udział chóry z Zakopanego, Raby Wyżnej i Rokicin Podhalańskich.
*
Również 6 stycznia w Kościółku Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju miał miejsce koncert kolęd i pastorałek pt. „Bóg zawitał! Radujmy się!”
*
Także w tym dniu w kościele św. Brata Alberta na Niwie odbyły się Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 oraz miejscowego Zespołu Góralskiego „Hotar”.
*
8 stycznia świętowali nowotarscy rzemieślnicy. Na noworoczne spotkanie zaprosili władze samorządowe, administracyjne, oświatowe oraz przedstawicieli duchowieństwa. W czasie uroczystości Starszy Cechu Józef Trzciński podkreślił w swym wystąpieniu rolę i znaczenie nowotarskiego Cechu Rzemiosł Różnych, który należy do największych i najlepszych w Polsce. Na uwagę zasługuje nie tylko organizowanie i wspieranie przezeń rzemiosła, ale także szkolenie młodych kadr. Przy Cechu działa Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz Rzemieślnicze Centrum Szkolenia Zawodowego. W czasie spotkania znany nowotarski cukiernik Bronisław Duda otrzymał w dowód uznania za wieloletnią aktywną pracę na rzecz nowotarskiego rzemiosła medal, który wręczył mu Zdzisław Trela prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.
*
10 stycznia w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”.
*
Także 10 stycznia Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu przygotował Spotkanie Noworoczne, na które zaproszeni zostali przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, nowotarskich instytucji i liczni przyjaciele Ośrodka. Wychowankowie przedstawili „Tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe”, a potem zaprosili na przygotowany przez siebie poczęstunek. W czasie spotkania dyrektor Ośrodka Tadeusz Kalata przedstawił sukcesy i osiągnięcia placówki w minionym roku i wszystkim zebranym serdecznie podziękował za dotychczasową współpracę.
*
Warto odnotować, że Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu wzbogaciła się o pięć nowych samochodów, z których dwa zostaną w naszym mieście. Zakup radiowozów zrealizowano dzięki pomocy kilku podhalańskich gmin i wsparciu finansowemu KW Policji w Krakowie.
*
Nowotarski szpital jest jednym z pięciu w województwie małopolskim, które wrocławska Fundacja św. Krzysztofa obdarowała przenośnymi respiratorami. Po uruchomieniu aparatu przez serwis i przeszkoleniu jego obsługi aparat trafi do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
*
Dawny pracownik Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, a w latach 1985–1997 komendant nowotarskiej straży nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko komendanta głównego PSP.
*
11 stycznia nowotarska Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy rzeźby Anny Horoszko. Wernisaż uświetnił występ sekstetu gitarowego pod kierownictwem Marka Brynkusa.
*
11 stycznia w kawiarni „Klasyczna” w Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku n.D. zainaugurowano cykl imprez artystycznych. Odbyła się wystawa malarstwa Elżbiety Adamczyk.
*
12 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu otwarta została wystawa prac laureatów XXXI Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Organizatorzy zaprosili na wernisaż wszystkich zainteresowanych twórczością nieprofesjonalną oraz wyrobami z wosku pszczelego, gdyż otwarcie wystawy połączone było z pokazem różnych technik wyrabiania świec. Uczestnicy mogli zakupić miody i świece z prawdziwego pszczelego wosku, prosto od producenta ze Szczyrzyca.
*
12–13 stycznia w Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy odbyły się XVIII Spiskie Zwyki. Komisja artystyczna wysłuchała 52 wykonawców, w tym 20 instrumentalistów skrzypków, 20 śpiewaków 5 grup śpiewaczych oraz 12 gawędziarzy. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych oraz Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy.
*
13 stycznia dokonano uroczystego otwarcia wyciągu narciarskiego „Stajkowa”  w Krościenku n.D.
*
Również 13 stycznia nowotarska parafia św. Jadwigi Królowej zorganizowała koncert kolęd „A wczora z wieczora”, podczas którego zaprezentowały się zespoły chóralne z Nowego Targu: „Echo Gorczańskie”, „Venite Adoremus Domini” i Chór Męski z parafii św. Katarzyny oraz „Wierchy” z Zakopanego.
*
13 stycznia po raz szesnasty zagrała w kraju i w polonijnych skupiskach na całym świecie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zagrała także w Nowym Targu, a dokładniej w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie mieścił się sztab pod dowództwem dyrektor MOK Barbary Pachniowskiej i gdzie odbywały się z tej okazji różnorodne imprezy, jak: koncerty zespołów muzycznych, wokalnych, tanecznych, pokazy mody, licytacja i in. Najwięcej emocji wzbudziła licytacja, w czasie której pod młotek poszły srebrne kolczyki pani sekretarz Miasta, krawat burmistrza, kartka z podpisem kardynała Stanisława Dziwisza, policyjne pluszami, płyty z autografami muzyków i wiele innych. Najwięcej uciechy dało przedstawienie pt. „Stracholandia”, w którym wystąpili znani nowotarżanie. Bogaty program tradycyjnie zakończyło „Światełko do nieba”, czyli pokaz ogni sztucznych. Na podkreślenie zasługuje wielkie zaangażowanie młodzieży, która jest motorem całej akcji. W tym roku po raz pierwszy swą pomoc zaoferowali nie tylko wolontariusze z naszego miasta, ale także z okolicznych miejscowości. Nowotarski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbierał 39 961 zł. Tegoroczne datki przeznaczone zostaną na sprzęt i leczenie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.
*
Także w tym dniu zakończyła się II Konferencja Nauczycieli Szkół Tischnerowskich. Wzięło w niej udział ponad 160 nauczycieli z całej niemal Polski oraz dydaktycy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Gdańskiego i Szczecińskiego. Nauczyciele z Rodziny Szkół Tischnerowskich spędzili trzy dni w Łopusznej i Nowym Targu słuchając wykładów na temat „Dialog w pracy nauczyciela – wychowawcy”, dyskutując a także uczestnicząc w spotkaniach, wspólnym kolędowaniu czy wycieczkach. W czasie konferencji odwiedził nauczycieli małopolski kurator oświaty Józef Rostworowski oraz dyrektor Delegatury Kuratorium w Nowym Targu Krystyna Gucwa.
*
14 stycznia zakończyła prace komisja oceniająca udekorowane domy zgłoszone do konkursu na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną. Komisja oceniała budynki wielorodzinne, domy mieszkalne z otoczeniem oraz instytucje, przedsiębiorstwa i firmy. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały wielu
osobom, a wśród najwyżej nagrodzonych byli: w kategorii budynków wielorodzinnych: Teresa Królikowska, Iwona i Leszek Miśkowcowie, Józef Gąsienica-Giewont, a w kategorii budynków mieszkalnych z otoczeniem: Dorota Wójciak – ul. św. Anny, Maria Fryźlewicz – ul. Krasińskiego. Dzięki konkursowi, któremu patronowała „Polska Gazeta Krakowska” a także burmistrz Nowego Targu, nasze miasto zachowało przez dłuższy czas piękną świąteczną atmosferę.
*
15 stycznia w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski odbyło się doroczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów papieskich miast, które wspierają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obejmującą stypendialną opieką uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin w małych miasteczkach i wsiach. Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny odbywa się każdego roku podczas Dnia Papieskiego. Do tej pory z pomocy stypendialnej skorzystało około dwóch tysięcy młodych zdolnych osób. Na Podhalu mamy ośmiu stypendystów tej Fundacji. Obecnie rodzinę papieskich miast tworzy 55 miejscowości, które pragną podkreślić wdzięczność dla Jana Pawła II i włączają się aktywnie w coroczne obchody Dnia Papieskiego, którego hasło ogłaszane jest co roku podczas Spotkań Opłatkowych. Obchodom zaplanowanym na 12 października 2008 roku będą przyświecały słowa, a także „Jan Paweł II – wychowawca młodych”. Na spotkaniu nasze miasto reprezentował burmistrz Marek Fryźlewicz.
*
17 stycznia Galeria MBWA „Jatki” i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina zaprosiły na koncert pn. „Nowy rok bieży” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej. W kolędowym i rozrywkowym repertuarze prezentowały się solistki: Ewa Kowalczyk, Magda Bałajewicz, Lucyna Jarząbek; instrumentaliści: Józef Pańszczyk, Wojciech Inglot, Dominik Pietraszek i in. oraz Big-Band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.
*
W tym też dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na rapsodyczno-krotochwilną balladę sceniczną zatytułowaną „A my do Betlejem” z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”, Studia Teatralnego „O szesnastej” i Teatralnej Grupy „Wstańcie – Chodźmy”. Było to powtórzenie ubiegłorocznego przedstawienia w rozszerzonej i nieco zmienionej wersji.
*
Także 17 stycznia w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Miasta i jego samorządu, po której ks. proboszcz Marian Wanat zaprosił radnych na tradycyjne kolędowanie.
*
Również w tym dniu w Zespole Szkół w Podwilku miał miejsce finał projektu multimedialnego „Poznanie życia współczesnych Orawian w Polsce i na Słowacji z wykorzystaniem multimediów”.
*
18 stycznia Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z bardzo interesującego cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”. Tym razem uczestnicy mogli obejrzeć filmy należące do najlepszych z prezentowanych w latach ubiegłych na zakopiańskich Spotkaniach z Filmem Górskim. Były to: Na krawędzi, reż. Aleksander Dembski, Premeny Tater, reż. Pavol Barabasz, Cerro Torre. Latynoskie rytmy na zachodniej ścianie, reż. Ramio Calvo.
*
Również 18 stycznia w Kościelisku w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym odbyła się uroczystość „pożegnania z mundurem” podpułkownika Krzysztofa Cypary – komendanta WKU w Nowym Targu, który po prawie trzydziestoletniej służbie odszedł do cywila.
*
19 stycznia na Marfianej Górze w strażnicy nowotarskiej OSP–Kowaniec odbyło się spotkanie osiedlowe połączone ze wspólnym kolędowaniem z mieszkańcami tego pięknie położonego gorczańskiego osiedla.
*
W cykl świąteczno-noworocznych imprez włączył się także nowotarski Spółdzielczy Dom Kultury, gdzie publiczność ucieszyli „Mali Hyrni”, którzy wystawili góralskie jasełka. Z kolędami i muzyką wystąpił także młodzieżowy zespół „Nasareth” z Pyzówki.
*
Również kolędowo i świątecznie było w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie IV Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W konkursie, będącym równocześnie koncertem, wzięły udział wszystkie klasy.
*
Na trasach obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu jeżdżą już dwa nowe, żółte Sanbusy, które łącznie kosztowały ok. 1 200 tys. zł. Pasażerowie mają nadzieję, że zakup dokonany dzięki miejskiej dotacji zapoczątkuje wymianę wyeksploatowanego taboru MZK.
*
20 stycznia w nowotarskim MOK odbył się spektakl bożonarodzeniowy zatytułowany „Bóg tak umiłował świat”. Przedstawienie przygotowali uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 1.
*
Także 20 stycznia Starosta Nowotarski Krzysztof Faber uczestniczył w „Triolkowym kolędowaniu” w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. Organizatorem kolędowania była Parafia oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.
*
W tym samym dniu odbył się w kościele parafialnym w Rokicinach Podhalańskich zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej koncert kolęd w wykonaniu zespołów „Watra”, „Kantylena” oraz „Misericordias”.
*
21 stycznia starosta nowotarski Krzysztof Faber podejmował w Izbie Regionalnej Związku Podhalan w MOK na Spotkaniu Noworocznym burmistrzów i wójtów powiatu nowotarskiego.
*
22 stycznia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyła się promocja drugiego tomu książki Podhalanie. Słownik Biograficzny. Jest to obszerna publikacja – zawierająca 348 nazwisk z notami biograficznymi i zdjęciami, zredagowana przez Elżbietę Chodurską, ukazująca znanych, często wybitnych ludzi Podhala mieszkających obecnie w powiatach tatrzańskim i nowotarskim, jak również tych urodzonych na Podhalu, a żyjących w innych regionach Polski lub poza granicami. W promocji Podhalan wzięli udział prawie wszyscy bohaterowie Słownika z naszego miasta i okolic, Pienin, Spisza i Orawy. Spotkanie prowadzone przez Stanisławę Trebunię-Staszel przemieniło się z czasem w posiady góralskie z muzyką, wspomnieniami i refleksjami bohaterów promowanej książki.
*
23 stycznia rozpoczął się projekt edukacyjny zatytułowany „Misie, miśki, niedźwiedzie” przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z myślą o dzieciach szkół podstawowych. Trzydniowy program wypełnił cykl zajęć, w czasie których uczniowie spotkali się z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego i Maltańskiej Służby Medycznej, oglądały filmy edukacyjne, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, konkursach i rozwiązywali krzyżówki na temat „niedźwiedzich” bohaterów książek i filmów.
*
Także w tym dniu w Galerii MBWA „Jatki” ognisko muzyczne „Camerata” zaprezentowało młodych adeptów śpiewu, gitary i fortepianu.
*
24 stycznia Galeria „Jatki” zaprosiła na jasełka „Aniołowie się radują” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jasełka przygotowały: Dorota Janczy, Alicja Kurdziel, Barbara Jagiełowicz, a plastyczną oprawę wykonała Dorota Stós-Mączka.
*
Tego samego dnia i o tej samej porze w sali widowiskowej MOK odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Program wypełniła muzyka fortepianowa, skrzypcowa i akordeonowa m.in. Chopina, Karłowicza i Brahmsa oraz występ chóru śpiewającego kolędy.
*
25 stycznia w samo południe dwóch zamaskowanych bandytów napadło na samochód konwojentów zaparkowany przed placówką Kredyt Banku w Nowym Targu. W czasie błyskawicznej, trwającej niecałą minutę akcji skradli 600 tysięcy zł. Trzeba dodać, że kradzież ułatwili ochroniarze przez brak profesjonalizmu i fatalne zachowanie (złamanie podstawowych procedur). To już drugi w tym miesiącu napad na Kredyt Bank. Poprzednio (upozorowanego na inwalidę) bandytę policja schwytała po krótkim pościgu, teraz bandytów szuka policja w całej Polsce.
*
Również 25 stycznia w restauracji „U Borzanka” odbył się zorganizowany przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie „Bal Kapitański”.
*
26 stycznia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami oraz planem pracy na rok 2008 zebrani jednogłośnie udzielili obecnemu Zarządowi OSP absolutorium za rok 2007.
*
W tym też dniu zorganizowany został V Turniej Amatorów w Hokeju na Lodzie im. Jana Kudasika o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Zwyciężyła drużyna amatorów z Podhala przed amatorami z Sosnowca i Oświęcimia.
*
27 stycznia w wieku 101 lat zmarła najstarsza nowotarżanka Anna Kolasa mieszkająca przy ul. Kolejowej.
*
Po zakończeniu kadencji Rity Lech-Jóźwiakowskiej konkurs na stanowisko dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu i jednocześnie Powiatowego Inspektora Sanitarnego wygrała w drugim etapie (pierwszy nie wyłonił zwycięzcy) Jolanta Bakalarz. Nowa szefowa Sanepidu jest absolwentką Wydziału Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej. Posiada specjalizacje z dziedziny higieny i epidemiologii oraz studia podyplomowe w zakresie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.
*
27 stycznia w Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej odbyła się „Familiada”, realizowana w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie”.
*
28 stycznia rozpoczęły się w całej Małopolsce ferie zimowe. Władze miasta wspólnie z nowotarskimi instytucjami edukacyjnymi, kulturalnymi i sportowymi przygotowały dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę miłego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury, Galerii MBWA „Jatki”, Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Podhalańskiego PTTK oraz Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji znalazły się na wspólnym afiszu zatytułowanym „Zima w mieście”. Warto dodać, że już wcześniej nowotarska policja przeprowadziła działania prewencyjne pod kryptonimem „Bezpieczne Ferie 2008”, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na naszym terenie, a przede wszystkim bezpieczeństwa wypoczywających dzieci i młodzieży.
*
29 stycznia członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej spotkali się na tradycyjnym „opłatku”.
*

31 stycznia władze naszego miasta, które od dłuższego czasu prowadzą starania o rozbudowę nowotarskiego lotniska spotkały się z przedstawicielami firmy Gateway Developments, która ma doświadczenia w zakresie budowy lotniska w Braszowie w rumuńskich Karpatach.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com