Spis treści

Almanach Nowotarski Nr 24

 

 

 

 

 

KINGA ŁAPCZYŃSKA-PODRAZA

 

Styczeń

4 stycznia

Ten koncert każdego roku jest wyjątkowy. Nowe plany, marzenia, nadzieje – każdy z nas je snuje, kiedy w kalendarzu pojawia się styczeń. Podczas spotkania z Orkiestrą Straussowską Obligato i wokalistami na Noworocznym Koncercie te marzenia i plany płyną w takt walca i najpiękniejszych melodii z operetek. Są piękniejsze i subtelniejsze, mają magiczną moc niezwykłej muzyki i siłę niezwykłych głosów. Wśród wielu dźwięków można znaleźć chwilę na refleksję, ale i na zabawę. W tym roku dodatkowo przyciągała gości piękna iluminacja świetlna na budynku MOK-u. Artystyczny rok został rozpoczęty. Fragmenty oper i operetek, motywy filmowe, a wszystko to spod batuty Jerzego Sobeńki, który od lat zachwyca nowotarską publiczność. Na scenie Leszek Świdziński oraz Romuald Spychalski i Jakub Oczkowski, a także Monika Węgiel. Wielkie głosy i wspaniałe interpretacje, duety i popisy solowe – każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Nie ma się co dziwić, że każdego roku na ten koncert ściągają prawdziwe tłumy nie tylko mieszkańców miasta, ale i okolic. Koncert podzielony został na dwie części, tradycyjnie już pod koniec pierwszej z nich burmistrz Grzegorz Watycha wraz z artystami wzniósł toast noworoczny oraz złożył wszystkim obecnym życzenia pomyślności. Podczas antraktu życzenia składali sobie także goście wydarzenia.

 

4–9 stycznia

Trwał XVII Międzynarodowy Festiwal Intershow 2019. Przez kilka dni ponad 150 uczestników z Rosji, Polski, Ukrainy, Białorusi, Chin, Łotwy, Estonii, Niemiec i Mołdawii zmierzyło się w kategoriach: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej. To prawdziwe święto muzyki i tańca, ale także święto młodych artystów. Rywalizacja, wymiana pomysłów, rozmowy, poznawanie nowych ludzi nie tylko z kraju, ale i ze świata – takie cele przyświecają temu festiwalowi. Energia, którą niesie to wydarzenie, jest czymś niezwykłym, dlatego też każdego roku spotyka się w Nowym Targu coraz więcej młodych uczestników, aby poczuć tę niesamowitą międzynarodową magię. Na zakończenie odbył się Koncert Galowy, którego gości przywitali burmistrz miasta Grzegorz Watycha i dyrektor MOK-u Bolesław Bara. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali taniec estradowy, dziecięcy, klasyczny, ludowy, taniec nowoczesny i towarzyski, występy mażoretek, popisy instrumentalistów i wokalistów. Grand Prix tegorocznego festiwalu otrzymał zespół tańca ludowego Lilkowanie z Rosji oraz solistka Natalia Asman z Krapkowic. Organizatorami festiwalu były Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Stowarzyszenie Twórcze „Medefik” z Odessy.

 

5 stycznia

Po raz kolejny rozegrano noworoczny hokejowy mecz charytatywny Winter Classic. Wydarzenie odbyło się na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Targu, a wzięli w nim udział oprócz drużyny Winter Classic policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Cel imprezy był szczytny, zbierano bowiem pieniądze na leczenie małego chłopca. Oprócz akcji charytatywnej impreza ma także na celu promowanie sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Dlatego też organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Można było przejechać się skuterem, ciekawość wśród dzieci wzbudzało także fotolustro – Zaczarowane Zwierciadło. Zorganizowano zabawy, konkursy, a także specjalne stoisko nowotarskiej policji, gdzie dzieci mogły usiąść za kierownicą policyjnego quada, obejrzeć wyposażenie policjanta, przymierzyć kamizelkę kuloodporną. Odbyła się też licytacja cennych nagród i sprzętu ofiarowanego przez darczyńców. Można było zdobyć m.in. nartę, na której skakał Kamil Stoch, koszulkę Łukasza Piszczka z Cracovii czy lot balonem. Podczas głównego meczu zmierzyły się drużyny Old Killers i Young Killers (tym razem wygrała „młodość”). Można było także obejrzeć pokazowe dwie tercje z udziałem hokeistów TatrySki Podhale. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Łysy i znany raper Anatom. Wydarzenie poprowadził dyrektor MOK-u Bolesław Bara.

 

6 stycznia

Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli: Trzej Królowie na koniach, w kolorowych strojach i pięknej oprawie, wielu wiernych, dzieci w papierowych koronach na głowach. Atmosfera tego wydarzenia jest szczególna, słychać śpiew kolęd, a w powietrzu unosi się radość. Nowy Targ był jedną z 751 miejscowości w Polsce, na których ulicach odbyło się dzisiaj to wydarzenie. Orszak wyruszył tuż po mszy św. o 12:00 spod kościoła NSPJ, następnie wierni przeszli ulicami aż na rynek, gdzie odbyła się inscenizacja jasełek. Zimowa sceneria dodawała całemu wydarzeniu niesamowitego klimatu. Tegorocznemu orszakowi przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązujące do 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na rynku burmistrz miasta Grzegorz Watycha podziękował wszystkim za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Nie zabrakło także wymiaru charytatywnego – zbierano pieniądze na wakacje dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich.

 

6 stycznia

To już piąta edycja tego wyjątkowego turnieju, w którym nie liczą się wyniki ani rywalizacja, ale dobra zabawa i rodzinna atmosfera. To właśnie tutaj naprzeciw siebie stają tatusiowie, ciocie, wujkowie, rodzeństwa, bo tylko tutaj w organizowanym przez Klub Sportowy Gorce rodzinnym turnieju tenisa stołowego najbardziej liczy się rodzina. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie poświęcone było pamięci zmarłego kilka miesięcy temu byłego wieloletniego działacza Gorców Jana Klaga. W tegorocznej edycji wystartowało 31 duetów. Obowiązywał system gry do dwóch wygranych setów. Gdy po dwóch singlach był remis, decydowała gra podwójna. Na podium stanęli kolejno: Tomasz i Wiktor Klag (tata i syn) – miejsce pierwsze, bracia Czyszczoń: Jakub i Robert – miejsce drugie, Dawid Kolasa z córeczką Iwonką – miejsce trzecie. Na uczestników czekały pamiątkowe dyplomy, puchary, a także nagrody rzeczowe.

 

9 stycznia

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się Spotkanie Świąteczno-Noworoczne Starosty. Starosta nowotarski Krzysztof Faber gościł współpracowników, przedstawicieli różnego rodzaju służb i instytucji oraz mieszkańców. Podczas uroczystego przemówienia rozpoczynającego wydarzenie gospodarz złożył wszystkim życzenia, podsumował zeszłoroczne inwestycje na terenie powiatu, a także pogratulował wszystkim samorządowcom z naszego regionu wyboru na stanowiska radnych, wójtów i burmistrzów. To spotkanie jest także okazją do wręczenia Medali Pamiątkowych Podhala oraz wyróżnienia dla osób zaangażowanych w realizację systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży SZS na terenie powiatu. W tym roku medalami uhonorowano: Urszulę Siękę, Barbarę i Andrzeja Pichniarczyków, Katarzynę Wiwer, Rafała Monitę, Aeroklub Nowy Targ i Małą Armię Janosika. Jak przystało na spotkanie noworoczne, nie mogło zabraknąć dobrej muzyki, o którą zadbał zespół Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej pod kierownictwem Damiana Pałasza.

 

10 stycznia

Odbył się 17 Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych Nowy Targ 2019. Na scenie MOK-u wystąpili soliści m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Świątnik Górnych, Ochotnicy, Tylmanowej, Rytra, Piwnicznej, Harklowej, Krauszowa, Skomielnej Białej, Rabki, Klikuszowej, Szaflar, Załucznego, Lasku oraz Nowego Targu – ogółem 63 osoby. Można było usłyszeć przepiękne kolędy, nastrojowe pastorałki i niesamowite interpretacje dobrze wszystkim znanych utworów. Organizatorami konkursu były Miejski Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu, przy wsparciu pomysłodawczyni Doroty Kret.

 

11 stycznia

Noworocznej tradycji i w tym roku stało się zadość. Już po raz 29 w ratuszu spotkali się parlamentarzyści, urzędnicy, przedstawiciele organizacji społecznych, przedsiębiorcy, dyrektorzy. Jak co roku na zaproszenie Burmistrza Miasta odpowiedziało wielu nobliwych gości. To spotkanie to nie tylko czas podsumowań, ale przede wszystkim „nowy początek”. Omawiane są plany na przyszłość, dyskutuje się o ważnych dla miasta sprawach. Burmistrz Grzegorz Watycha wygłosił okolicznościowe przemówienie, jednocześnie podsumowując zeszły rok, nie zabrakło również podziękowań dla współpracowników. Burmistrz podkreślał, jak ważny był rok 2018 ze względu na obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zwrócił uwagę na obchody tej rocznicy w naszym mieście, skupił się również na najważniejszych inwestycjach, które udało się zrealizować. Zaznaczył także, jakie wyzwania i wydarzenia czekają miasto w nowym, nadchodzącym roku, m.in. 40 rocznica wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu. Po przemówieniu przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda wzniósł noworoczny toast. Spotkanie poprowadził w swoim stylu nowotarski aktor Maciej Dewera. Nie zabrakło błogosławieństwa na Nowy Rok, którego udzielił ks. Zbigniew Płachta. Wśród gości wypatrzeć można było m.in. posłankę Annę Paluch, wiceministra finansów Wiesława Janczyka, wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca, starostę Krzysztofa Fabera. Zaproszenie przyjął też konsul Republiki Słowackiej Slavomír Nagy. Podczas spotkania wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom oraz pracownikom Urzędu Miasta Nowy Targ. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Janina Marcińczak-Maślankowa – artystka malująca na szkle, Srebrny Krzyż Zasługi – nauczycielka muzyki Dorota Kret. Wicewojewoda wręczył Krzyże Zasługi pracownikom urzędu miasta: Marii Bizub, Markowi Zawadzie, Wilhelminie Schab, Dariuszowi Jabconiowi i Krzysztofowi Iskrze. Na zakończenie nie zabrakło okolicznościowych życzeń, po których goście przenieśli się do kawiarni Fanaberie na „Wieczór z piosenką francuską”.

 

13 stycznia

W Nowym Targu trwał 27 finał WOŚP. Podczas tegorocznego finału akcji zbierano pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na ulicach miasta około 70 wolontariuszy z puszkami zbierało datki. Natomiast główne wydarzenia artystyczne skupione były w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Na scenie wystąpili m.in. Hyrni, Studio Piosenki „Septyma”, Akademia Tańca, Party-tura, Daria Dorato oraz iNTarg Blues. Oprócz tego dla najmłodszych przygotowano pokazowy trening sztuk walki „Mamo, Tato, poćwicz ze mną” oraz mikołajkową bajkę dla dzieci – „Komar i jego orkiestra” z udziałem nowotarskich VIP-ów. Dużą atrakcją dla wszystkich był koncert Teresy Werner. Podczas licytacji uzbierano kwotę 1815 złotych, a wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. kombinezon narciarski Klimka Murańki, biżuteria od firmy Alessandra, 33 tomy Historii Powszechnej czy karnet do klubu fitness. Najwyższą kwotę w licytacji – 500 zł – osiągnęła koszulka hokejowa Mariusza Czerkawskiego z autografem. Podczas wydarzenia można było także w inny sposób wesprzeć potrzebujących – oddając krew w zorganizowanej przez HDK Kropla akcji krwiodawstwa. Oddano łącznie 16 litrów krwi.

 

14 stycznia

Odbyła się promocja „Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej” autorstwa prof. Józefa Kąsia. To już kolejny tom wydawnictwa, które promuje kulturę duchową i materialną Podhala. Całość będzie składać się z 12 tomów. W leksykonie znajdzie się ponad 50 tys. haseł, przeszło 3 tys. zdjęć, bogata ilustracja tekstowa i wiele cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową. Wydarzenie poprowadziła prof. Anna Mlekodaj z PPWSZ w Nowym Targu. O oprawę muzyczną zadbał Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni”. Autorem publikacji jest prof. Józef Kąś z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki PPWSZ w Nowym Targu – badacz podhalańskiej gwary i kultury, autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów oraz innych opracowań językoznawczych.

 

14–26 stycznia

Podczas ferii zimowych dzieci z naszego miasta mogły spędzać czas nie tylko ciekawie, ale i aktywnie. Specjalnie dla nich przygotowano wydarzenia sportowe pod hasłem „Aktywny Nowy Targ”. Na zajęcia zaprosił nowotarski Urząd Miasta. Dzieci i młodzież mogły skorzystać z zajęć na ślizgawce miejskiej, z darmowej nauki jazdy na łyżwach, mobilnego lodowiska, a także z zajęć z pływania na miejskiej pływalni. Odbywały się też bezpłatne zajęcia z profesjonalnym instruktorem narciarstwa biegowego SITN PZN Katarzyną Maciążek i przejażdżki psimi zaprzęgami. Dla tych, którzy woleli inną formę wypoczynku, swoją ofertę na ferie przygotowały: Miejski Ośrodek Kultury, Spółdzielczy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Zajęcia wokalne, plastyczne, taneczne, robienie maskotek, tworzenie animacji, warsztaty fotografii, robotyka, a także świat aplikacji czy warsztaty o zdrowym odżywianiu – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci i młodzież przez dwa tygodnie mogły spędzać czas w sposób ciekawy i inspirujący.

 

18 stycznia

W Galerii Jatki otwarto wystawę Jerzego Piątkowskiego „W drodze”. Inspiracją dla artysty był pejzaż, zarówno ten widziany z okna, jak i oglądany podczas spacerów. Malarz sięgnął po widoki tych samych miejsc, ale o różnych porach dnia, inspirowane różnymi nastrojami, wspomnieniami. Na wernisażu można było obejrzeć obrazo-kolaże i grafiki wykonane w technice wklęsłodruku. Tytuł wystawy to odniesienie do ludzkiego życia, bo jak tłumaczył artysta, „ciągle jesteśmy przecież w drodze”, nie tylko tej ziemskiej, ale także metaforycznej, duchowej. Prace Jerzego Piątkowskiego to łączenie grafiki i malarstwa. Część obrazów uzupełnia masą epoksydową. Jerzy Piątkowski urodził się 13 sierpnia 1962 r. w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W l. 1982–1985 pracował jako nauczyciel na Skalnym Podhalu, co zaowocowało studiami w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Matejki przyznawaną przez ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i pracą pedagogiczną. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą.

 

18 stycznia

Na nowotarskim rynku zebrali się mieszkańcy miasta, aby wyrazić solidarność z gdańszczanami, którzy tego dnia żegnali swojego tragicznie zmarłego prezydenta, Pawła Adamowicza. Paweł Adamowicz został brutalnie dźgnięty nożem podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Podczas nowotarskiego spotkania na płycie rynku zgromadziło się około 150 osób, które w skupieniu modliły się, zapalono także znicze, układając je w kształt serca. Poruszającą przemowę wygłosił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik, który zaznaczył, jak ważna jest reakcja na zło, na nienawiść. Wspominał także dwóch młodych nowotarżan, którzy zginęli od ciosów nożem. Podczas krótkiej, nastrojowej części muzycznej zaśpiewały Beata Bełtowska i Magdalena Panek, wspólną modlitwę poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta. W ratuszu wystawiono księgę kondolencyjną. Umieszczono tam również kopię pisma z kondolencjami, jakie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha przesłał do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

18 stycznia

Otwarto wystawę rysunków i szkiców architektonicznych Tadeusza Baczyńskiego „Poszukiwania architektury polskiej, jej «ducha», jej «odrębnego piękna»”. Wystawa składała się z niemal 60 plansz prezentujących szkice, projekty i zdjęcia gotowych realizacji z autorskiej pracowni architektonicznej. Z powodu ogłoszonej żałoby narodowej związanej ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nastrój na wernisażu był nostalgiczny, pełen zadumy. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. O oprawę muzyczną wystawy zadbali tenorzy z kwartetu LeonVoci ze Lwowa, prezentując prawosławne pieśni żałobne, jak również refleksyjne ballady współczesne.

 

24 stycznia

„Niech gwiazdka w sercu rok cały trwa” – pod takim tytułem odbył się w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tradycyjne kolędy i nieco mniej znane pastorałki zabrzmiały w wyjątkowym wykonaniu. Chór w reprezentacyjnych mundurach, liczący ponad 30 osób, pod batutą Artura Małeckiego dał niezwykły koncert, który porwał publiczność. Współorganizatorem koncertu był wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu ppłk Paweł Wójcik i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz nowotarskie parafie – pw. NSPJ i św. Katarzyny.

 

26 stycznia

W Sali Widowiskowej MOK-u odbył się koncert „Godny Cas”. To już coroczna tradycja, że zespół regionalny Młode Podhale działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zaprasza na wspólne kolędowanie. Góralska atmosfera, nostalgiczne kolędy i wspaniały klimat, a do tego jeszcze zbiórka na leczenie podopiecznych Fundacji im. Adama Worwy – wszystko to sprawia, że to wspaniały czas i spotkanie chwytające za serce, pełne dobrych chwil. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz JM Stanisław Gulak, rektor PPWSZ w Nowym Targu.

 

29 stycznia

W styczniu w naszym mieście odbyło się wiele koncertów kolęd, ten jednak był wyjątkowy, bo do wspólnego śpiewania zaprosili najmłodsi nowotarżanie. Koncert odbył się już po raz trzynasty. Przedszkolaki z przedszkoli: nr 2, przedszkola specjalnego przy ZPSWO i przedszkoli niepublicznych: Liwlandia, Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Słonecznego Przedszkola, Lokomotywy, Fiku Miku i Wesołego Korowodu kolędowały w MOK-u. Koncert prowadziła Zofia Wideł, dekorację wykonali nauczyciele z przedszkola Wesoły Korowód. Na widowni zasiedli rodzice, nauczyciele i specjalnie zaproszeni goście, a wśród nich także burmistrz Grzegorz Watycha. Na zakończenie wszystkie maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

31 stycznia

Uroczyście otwarto pierwszy w mieście Klub Seniora. Placówka działa już od początku stycznia, jednak to właśnie dziś nastąpiło jej oficjalne otwarcie. To pierwsze tego typu miejsce w Nowym Targu. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta, powiatu, Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Klub Seniora otwarty będzie 5 dni w tygodniu, przez 8 godzin dziennie. To pomieszczenia pomyślane o podejmowaniu tam ok. 30 osób. Lokal został wyremontowany w ramach rządowego programu. Pozyskano na ten cel 120 tysięcy zł. Dzięki dotacji z Urzędu Wojewódzkiego realizowane będą zajęcia w ramach projektu złożonego przez nowotarski Ośrodek Pomocy Społecznej pod nazwą „Nowotarski senior”. Będą one dotyczyć czterech głównych dziedzin: zdrowia, wiedzy ogólnej, sztuki oraz szeroko rozumianej aktywności. Obecny na otwarciu burmistrz miasta Grzegorz Watycha życzył seniorom, aby było to miejsce, w którym będą chcieli spędzać miło i aktywnie czas i aby zawsze było tu dużo radości i optymizmu. Sprezentował także klubowiczom kilka książek oraz wizerunek patronki Miasta namalowany na szkle. Na gości czekał poczęstunek oraz występ muzyczny w wykonaniu Jacka Śwista.

 

***

Przedstawiciele kilkunastu oddziałów Związku Podhalan oraz nowotarscy górale z ZP powitali w Skalnym Dworku nowy rok. Jest to dla tej organizacji rok szczególny, bowiem jej członkowie obchodzić będą setną rocznicę powołania stowarzyszenia. Rozpoczęto mszą św. w kościele św. Katarzyny. W uroczystościach wzięli udział księża kapelani Związku: Władysław Zązel, Stanisław Łukaszczyk i Władysław Zarębczan oraz Zbigniew Płachta – proboszcz parafii św. Katarzyny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: posłanka Anna Paluch, burmistrz miasta Grzegorz Watycha z zastępcą, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Łapsa i przedstawiciel powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec. Obecny zarząd nowotarskiego oddziału ZP tworzą: Józef Knap – prezes, Ewa Skrzypek i Wojciech Groń – wiceprezesi, Ewa Garbacz – sekretarz, Krystyna Wolska-Ciesielska – skarbnik, Janusz Kubowicz – chorąży, jego zastępcy: Władysław Broźny i Marek Zubek oraz członkowie zarządu: Tomasz Groń, Zofia Mierzejewska, Józefa Truta, Ryszard Steskal, Andrzej Zając.

 

***

Wspaniałe psy, niezapomniana przygoda i prawdziwie zimowa aura. Podczas tegorocznych ferii jedną z atrakcji była możliwość skorzystania z bezpłatnych przejażdżek psimi zaprzęgami. Na nowotarskim lotnisku czekały na amatorów niezapomnianych wrażeń dwa zaprzęgi wraz z hodowcami psów, którzy opiekowali się chcącymi skorzystać z atrakcji dziećmi. Najmłodsi mogli przejechać się w wygodnych saniach, natomiast starsze dzieci miały okazję wcielić się w rolę mushera – czyli osoby powożącej saniami na stojąco. Zaprzęgi złożone były głównie z psów rasy alaskan husky – to mieszanka wyżła, charta i husky’ego, psy idealnie sprawdzające się w pracy z dziećmi, posłuszne i ułożone.

 

***

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego gościła ekipa filmowa, która realizowała program dokumentalny „Tropicielki rodzinnych historii”. Program emitowany na kanale Discovery Channel opowiada historie ludzi, którzy postanowili poznać swoich przodków. Odcinek, który realizowano m.in. w naszym mieście, poświęcony był przeszłości rodziny Polaka mieszkającego na stałe w USA, a pochodzącego ze Starego Bystrego. Obok wątku rodzinnego poruszono także kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przyczyny tego zjawiska społecznego wyjaśniał Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego. Również przestrzeń wystawowa muzeum została wykorzystana w programie. Dwie ekspozycje szczególnie zachwyciły ekipę: jedna z nich poświęcona jest rzemiosłu nowotarskiemu oraz budownictwu drewnianemu na Podhalu, druga malarstwu Michała Rekuckiego. W filmie będziemy więc mogli obejrzeć m.in. miniatury chałup góralskich, sprzęt codziennego użytku, narzędzia i produkty wytwarzane w zakładach rzemieślniczych oraz ujęcia obrazów pędzla Michała Rekuckiego, które na co dzień podziwiać można w naszym muzeum. Emisja odcinka zaplanowana jest na przełomie stycznia i lutego br.

 

***

W naszym mieście ubywa mieszkańców. Jeszcze w 2001 r. w mieście mieszkało 33 tysiące osób, obecnie jest nas 32 183. Ubywa przede wszystkim mężczyzn – w ciągu ostatnich 17 lat ich liczba spadła o 841, zaś liczba kobiet zmalała o 582. Podczas ostatniego roku w stolicy Podhala ubyło 100 osób. Liczba urodzeń utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. W 2018 r. w Nowym Targu na świat przyszło 330 dzieci (urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek). Sumując liczbę urodzeń i zgonów, przyrost naturalny jest dodatni. Niestety rośnie także liczba zgonów. W 2018 r., po raz pierwszy od 2001, była ona większa niż 300 w roku (307). Siedemnaście lat temu odeszło „tylko” 199 nowotarżan.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com