Spis treści

 Styczeń

2 stycznia

Pandemia koronawirusa zniweczyła cały szereg pięknych inicjatyw, jakie zostały zaplanowane na rok 2021. Z wielu zrezygnowano, inne przeniesiono do Internetu lub przesunięto na inny termin. Od lat pierwszym wydarzeniem w mieście był charytatywny noworoczny mecz Winter Classic połączony z licytacją na konkretny cel. Ze względu na obostrzenia rządowe mecz nie odbył się, jednak organizatorzy postanowili kontynuować licytację za pośrednictwem Internetu. Dedykowana była ciężko chorej małej Liliance, potrzebującej środków na rehabilitację oraz wyposażenie medyczne niezbędne do codziennego funkcjonowania.

***

W tym dniu odbył się wyjątkowy koncert z racji wyjątkowych czasów, w których przyszło nam żyć. Również z powodu trwania pandemii tradycja organizowania koncertów noworocznych w Stolicy Podhala została podtrzymana, ale zmieniła się jej forma. Występ znanych i cenionych solistów z orkiestrą Obligato podziwiano wirtualnie m.in. za pośrednictwem portalu internetowego Nowytarg24.tv oraz kanału telewizyjnego NTVK. Koncert został nagrany specjalnie dla miasta Nowy Targ pod patronatem burmistrza Grzegorza Watychy.

7 stycznia

Zapadła decyzja o odnowieniu zabytkowego obiektu dawnego hotelu Herza, w którym mieści się siedziba Euroregionu „Tatry”. Jest to jeden z najstarszych zabytkowych budynków w mieście. Miasto otrzymało 50 tys. euro dofinansowa­nia na realizację mikroprojektu pn. „Odnowa fasady dawnego hotelu Herza na historycznym szlaku z Krakowa na Spisz i Węgry”. Rynek zyska piękną, odnowioną kamienicę, która będzie wizytówką miasta. Roboty remontowe zostaną wykonane według dokumentacji opracowanej jeszcze w 2018 r„ wtedy też wydano pozwolenie na budowę. Cała dokumentacja była uzgadniania z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Minęło 10 lat od powstania Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale”. Specjalnie z tej okazji powstał film podsumowujący wcześniejsze lata. O dziejach zespołu opowiedzieli prof. Stanisław Hodorowicz, dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel oraz kierownicy Młodego Podhala: Paulina Peciak i Daniel Szewczyk.

23 stycznia

W związku z trwającą pandemią odbył się koncert kolęd w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii: solistów, Zespołu Wokalnego i Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać śpiewu na profilu FB Miejskiego Ośrodka Kultury.

27 stycznia

Dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego Grupa Podhalańska GOPR wyremontowała stary budynek gospodarczy zlokalizowany tuż obok Schroniska Górskiego PTTK na Turbaczu. Obiekt został zaadaptowany na potrzeby górskiej stacji ratunkowej. Dzięki temu osoby potrzebujące pomocy w tym rejonie Gorców będą obsługiwane w znacznie lepszych warunkach niż dotychczas, ratownicy będą pełnili służbę w bardziej komfortowych pomieszczeniach, a także skróci się czas dojazdu do wypadku.

31 stycznia

W niedzielę w Nowym Targu, podobnie w całym kraju oraz w wielu miej­scach na świecie, po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ze względu na dalsze obostrzenia pandemiczne jej główne działania miały miejsce w sieci. Na ulicach, pod kościołami i sklepami widoczni byli oblepieni czerwony­mi serduszkami, uśmiechnięci wolontariusze, z charakterystycznymi puszkami i identyfikatorami. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w budynku nowotarskiego szpitala trwała akcja krwiodawstwa. 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był dziecięcej laryngolo­gii, otolaryngologii i diagnostyce głowy. Zbiórkę można było wesprzeć, nie wy­chodząc z domu, np. poprzez wysłanie esemesa. Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas finału, wszystkim sztabom fundacja zapewniła materiały ochron­ne, m.in. maseczki i płyny do dezynfekcji. Również dla zmniejszenia ryzyka zakażenia serduszka nie były przyklejane przez wolontariuszy na kurtki czy czapki mieszkańców, ale przekazywane do ręki darczyńcom.


Luty

6 lutego

W tym dniu ogłoszono zmiany, jakie mają nastąpić 12 lutego w sprawie nowych zasad działalności w czasie ogłoszonej pandemii. W ramach określonego reżimu sanitarnego otworzono hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady miały obo­wiązywać na razie przez dwa tygodnie. Rządzący przekonywali: „Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wiru­sem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu. Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny - każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z COVID-19. Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowa­nie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych COVID-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym”.

8 lutego

Oficjalnie podpisano umowę o dofinansowanie remontu hotelu Herza. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie Euroregionu „Tatry”. Umowę podpisał burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a dotyczy ona odnowy fasady dawnego hotelu Herza w Nowym Targu na historycznym szlaku z Krakowa na Spisz i Węgry. Całkowita wartość projektu wynosi 310 tys. złotych, dofinansowanie to w zaokrągleniu 225 tys. złotych (50 tys. euro), natomiast sam koszt remontu elewacji wyniesie około 250 tys. zł. Partnerem mikroprojektu po stronie słowackiej jest miasto Kieżmark. Remont realizowany jest w ramach projektu parasolowego pt. „Łączy nas natu­ra i kultura” zarządzanego przez Euroregion „Tatry” i realizowanego w Interreg Polska - Słowacja

***

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha wspólnie z Radą Miasta pożegnał podczas sesji odchodzącego na emeryturę naczelnika Wydziału Oświaty Janusza Stopkę. Jako naczelnik związany był zawodowo z nowotarskim magistratem od 45 lat: „Jest to mój pierwszy zakład pracy i ostatni. Spotkałem w tym budynku bardzo wiele osób, które darzyły mnie przyjaźnią”. Włodarz miasta podziękował za dzie­sięciolecia pracy na rzecz Nowego Targu i na rzecz oświaty.

12 lutego

Hotele, kina, baseny i stoki narciarskie oficjalnie zostały otwarte. Kino „Tatry” pierwszych klientów zaczęło przyjmować w tym dniu, natomiast nowotarska pływalnia otworzyła się 15 lutego. Rząd po raz kolejny poluzował dotychczasowe obostrzenia. Zamknięte od miesięcy obiekty w Nowym Targu wreszcie mogą się otworzyć. Nadal jednak w reżimie sanitarnym.

***

Rozpoczął się Jubileusz 100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu. W ramach obchodów jubilat w celu podkreślenia doniosłości rocznicy zaplanował szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i regionalnych, odwołujących się do historii i tradycji Oddziału. Wydarzenia będą zarówno hołdem złożonym tym, którzy tworzyli ten Oddział, jak i prezentacją stałej obecności w życiu społecznym i kulturalnym Podhala. 12 lutego odbyła się msza św. dziękczynna w intencji członków oddziału w kościele pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Koncelebrowało ją trzech kapelanów Związku oraz ks. pro­boszcz Jan Karlak, a władze ZP reprezentował prezes Zarządu Julian Kowalczyk. Epidemiczna sytuacja ograniczyła grono uczestników do kilkudziesięciu osób. Większość z nich przybyła na mszę w góralskim odzieniu. Z wysokości chóru muzyką i śpiewem ubogacali liturgię Mali Hyrni i Hyrni. Religijnej uroczystości towarzyszyły dwa oddziałowe sztandary - stary i nowy. Homilię głosił ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, sięgając czasów pomieszania świadomości narodowej na terenach pogranicza. Wspominał on postaci i zasługi budzicieli polskości, twór­ców i luminarzy regionalnego ruchu: Wojciecha Halczyna z Lendaku, „apostoła Orawy” - Piotra Borowego z Rabczyc i ks. Ferdynanda Machaya, którzy w 1919 r. pojechali na konferencję pokojową do Paryża, a potem do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by zabiegać o przyłączenie Spiszą i Orawy do Polski. Po nich drogę regionalnemu ruchowi wytyczali poeci, nauczyciele, pisarze, legioniści: Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jakub Zachemski, Feliks Gwiżdż, ale i znamienici lekarze, działacze narodowi, społecznicy, parlamentarzyści - jak doktor Jan Bednarski.

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbył się koncert „Zaczarowany świat Bogusława Kaczyńskiego”. Wykonane zostały naj­piękniejsze arie i duety z operetek m.in. „Księżniczka czardasza”, „Wesoła wdówka”, „Hrabina Marica”. Wystąpili: Sylwia Lorens (sopran), Witold Matulka (tenor), Andrzej Kurdziel (pomysł, prowadzenie), Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian), Kamil Skicki (skrzypce).

15 lutego

Dzięki współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej została uruchomiona pierwsza w Nowym Targu Lodówka Społeczna - tzw. jadłodzielnia. Społeczna lo­dówka mieścić się będzie w Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu przy al. Kopernika 12 i będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00. Idea stworzenia Lodówki Społecznej zrodziła się z inicjatywy osób, które szukały sposobu rozwiązania problemu marnowania żywności. Potrzebujący mają możliwość znaleźć w niej coś do jedzenia, a mieszkańcy mający zbyt dużo produktów spożywczych mogą je w tym miejscu zostawić, zamiast wyrzucać.

17 lutego

Odbyło się ważne dla mieszkańców webinarium dotyczące smogu i jego wpływu na zdrowie. Spotkanie pt. „Smog - czy i jak wpływa na nasze zdrowie?” poprowadził dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. Prowadzący opowiedział o przyczynach i źródłach smogu, poszczególnych skutkach zdrowotnych najważ­niejszych substancji szkodliwych oraz o kluczowych działaniach mających na celu eliminację smogu w miastach. Spotkanie organizowane jest w ramach programu LeadAIR, którego uczestnikiem jest Gmina Miasto Nowy Targ.

26-27 lutego

Ku radości mieszkańców i organizatorów VIII Zawody Balonowe wystartowały 26 lutego. Po roku wyczekiwania mieszkańcy Nowego Targu ponownie na niebie mogli podziwiać balony. Ekipy od rana startowały z nowotarskiego lotniska. W spek­takularnych i kolorowych zmaganiach wzięło udział ponad 30 zespołów. Na szczęście planów organizatorów nie pokrzyżowały ani rządowe obostrzenia, ani pogoda, która w tym dniu sprzyjała pilotom. Zawody nowotarskie są jedynymi w Polsce, które cieszą się licznym zainteresowaniem pilotów startujących w zawodach zaliczanych do Pucharu Polski, a wśród nich członków Balonowej Kadry Narodowej oraz pilo­tów, którzy preferują udział w fiestach balonowych. Ten konkurs jest połączeniem dobrej zabawy dla załóg balonów i publiczności, a także możliwości rywalizacji sportowej dla pilotów chcących potraktować je jako rozgrzewkę przed zawodami pucharowymi.

28 lutego

Ponad sto osób rywalizowało ze sobą w ramach zakończenia Karnawału na Śniegu. Tegoroczna edycja zawodów organizowanych przez zespół Mali Śwarni była wyjątkowa - zamiast na stoku Zadział zawodnicy rywalizowali na „kole” obok hali lodowej, a zamiast nart zjazdowych w ruch poszły biegówki. Najmłodszy z uczest­ników miał... dwa lata!


Marzec

1 marca

W tym dniu minęło pięć lat od powstania znanego portalu informacyjnego Nowytarg24.tv. Jak napisali jego twórcy: „Zakładając portal Nowytarg24.tv, marzyli­śmy o tym, by za kilka lat móc cieszyć się z tak dużej liczby wspaniałych odbiorców, jaką mamy obecnie. Dziękujemy Wam za obecność - co tu dużo kryć, bez czytelni­ków i widzów nasza działalność nie miałaby sensu. Sobie i Wam życzymy samych «dobrych» wiadomości na kolejne lata”.

***

Jedenasty raz obchodzony był w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na Podhalu z roku na rok obrasta on coraz bogatszą, coraz bardziej godną oprawą. I coraz większy udział ma w tym młodzież. Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć” i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” zaprosiły na uroczystości do kościoła pw. św. Katarzyny w Nowym Targu, gdzie odbyła się msza święta w intencji poległych i pomordowanych, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

5 marca

W Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się II Uczelniana Debata PPUZ pod nazwą „Kultura a rozwój”. Spotkanie on-line rozpoczęło się o godz. 11:30. W debacie wzięli udział: dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Agata Wąsowska-Pawlik, zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn, artysta, kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz, prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek oraz prorektor ds. współpracy i rozwoju Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń. Rozmowę poprowadził Jacek Bańka - redaktor Radia Kraków.

15 marca

Powstała kolejna Strefa Aktywności Gospodarczej, tym razem na terenach by­łego kombinatu. Miasto podpisało umowę o dofinansowanie zadania „Utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej w obrębie terenów przemysłowych po byłych za­kładach NZPS wraz z dozbrojeniem terenów inwestycyjnych”. Wysokość unijnego dofinansowania ze środków RPO wyniosła 7 min 262 tys. złotych, natomiast wartość projektu to ponad 14 min złotych. Było to bardzo duże przedsięwzięcie ze względu na konieczność zapewnienia wkładu własnego. W ramach zadania planowana jest budowa nowych dróg, poprawa istniejącej infrastruktury drogowej, przebudowa oświetlenia oraz kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i opadowej. Niezwykle istot­na jest zakładana poprawa dostępności komunikacyjnej dla już istniejących w tym rejonie firm i instytucji. Zakładany termin wykonania prac to koniec 2023 r.

19 marca

W sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ odbyła się konferencja on-line, zorga­nizowana w ramach mikroprojektu „Rodzinne zwyczaje mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ - Kieżmark”. Prelegentami byli naukowcy i badacze z obu stron granicy, prezentujący wykłady i referaty oparte w dużej mierze na badaniach terenowych, każdorazowo wzbogacone licznymi fotografiami. Tematyka prezentacji dotyczyła lokalnych tradycji związanych z narodzinami, zaślubinami i śmiercią.

20 marca

Wprowadzenie przez rząd kolejnych restrykcji. Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne ograniczenia. Swoją dzia­łalność musiały zawiesić hotele, galerie handlowe, stoki narciarskie, baseny, kina, teatry, galerie, muzea, kluby fitness i siłownie. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce - w tym także w klasach 1-3 - byli zmuszeni uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecało się pracę on-line, szczególnie tam, gdzie było to możliwe. Mimo że na Podhale nie dotarła jeszcze trzecia fala pandemii, nowe zasady zaczęły obowiązywać również tutaj. W tym czasie w powiecie nowotarskim zachorowania kształtowały się na poziomie 20-25 dziennie. „Sytuacja epidemiczna w Polsce po­garsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - poinformował społeczeństwo polski rząd. - Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wi­rusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem”.

28 marca

Uroczyście obchodzono 100-lecie urodzin Jerzego Bieleckiego, więźnia I trans­portu Polaków do KL Auschwitz. Urodził się 28 marca 1921 r. w Słaboszowie na Kielecczyźnie. Przed wybuchem wojny był uczniem gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W momencie napaści Niemiec na Polskę postanowił walczyć. Wraz z kolegami chciał przedostać się przez Węgry do polskiej armii we Francji. Po wojnie został dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych w Nowym Targu. Był współzałożycielem i honorowym prezesem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, a także honorowym obywatelem Izraela.

30 marca

W tym dniu odbył się I Konkurs Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie”. W konkursie wzięły udział grupy śpiewacze, śpiewacy-soliści oraz mistrzowie z uczniami z terenu powiatu nowotarskiego. Celem było kultywowanie i popula­ryzacja tradycji śpiewu ludowego, autentycznego repertuaru i stylu wykonawczego oraz dokumentacja bogactwa muzycznego górskich grup etnograficznych. Zwycięzcy będą reprezentować swój talent na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

31 marca

Uroczysty koncert on-line z nowotarskiego, barokowego kościoła pw. św. Katarzyny. „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego wykonał Miejski Chór „Gorce” oraz nowo powstała Podhalańska Orkiestra Kameralna. Solistkami były chórzystki Chóru „Gorce” - Monika Nycz (sopran) i Magdalena Smreczyńska (alt). Dyrygował Maciej Osiecki. Koncert zadedykowano Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w ramach ob­chodów setnej rocznicy Jego urodzin.


Kwiecień

4 kwietnia

Reżim sanitarny i nowe ograniczenia obowiązywały również w Święta Wielkanocne. Minister zdrowia Adam Niedzielski już wcześniej zapowiadał, że nie wyobraża sobie zamykania kościołów na święta. Kościoły na Wielkanoc pozostały więc dla wiernych otwarte, jednak obowiązywały w nich limity. Wewnątrz świątyń mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Konieczne było noszenie maseczek i zachowanie bezpiecznego dystansu, tj. 1,5 m odległości od siebie nawzajem. W sprawie święcenia pokarmów ze strony rządu były zalecenia, aby odbywało się ono na świeżym powie­trzu - tak, jak wiele parafii organizowało to już w roku poprzednim. Rozwiązania praktyczne leżałyby już w gestii poszczególnych wspólnot parafialnych.

6 kwietnia

Przez Urząd Miasta w Nowym Targu ogłoszony został konkurs fotograficzny „Moja pasja w czasie pandemii”. Jego celem było zachęcenie młodzieży do podejmowania nowych pasji i rozwoju swoich zainteresowań w okresie pandemii. Na zdjęciach konkursowych należało zaprezentować swoje hobby. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był Burmistrz Miasta Nowy Targ wraz z Miejską Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Nowy Targ.

9 kwietnia

W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu na całym świecie odbywały się różnego rodzaju happeningi, warsztaty oraz szkolenia mające na celu propagowanie wiedzy, poszerzenie empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na to, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. W roku 2021 ze względu na trwającą pandemię świętowanie ograniczone zostało do informacji przekazywanych za pośrednictwem znaków wyrażających świadomość i solidarność z osobami z ASD i ich rodzinami. Nowotarskie obchody rozpoczęły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno­-Wychowawczym nr 1 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu, gdzie przygotowano wewnątrzszkolne atrakcje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

10 kwietnia

Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć” i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” zaprosiły na uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy mordu na żołnierzach polskich w Katyniu i tych, którzy zginęli w kata­strofie lotniczej nad Smoleńskiem. Po uroczystościach nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

13 kwietnia

W tym dniu obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Nowy Targ, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie złożyli okolicznościowe wiązanki przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej na nowotarskim cmentarzu. Samorząd miejski reprezentowali Grzegorz Watycha - burmistrz miasta Nowy Targ oraz Jan Łapsa - wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ. Władze samorządu powiatowe­go reprezentowali: Krzysztof Faber - starosta powiatu nowotarskiego, Bogusław Waksmundzki - wicestarosta powiatu nowotarskiego oraz Karol Skrzypiec - urzę­dujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego. Instytut Pamięci Narodowej był reprezentowany przez Cecylię Radoń - zastępcę dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem państwowym ustanowionym w listopadzie 2007 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie to ma upamiętniać wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.

14 kwietnia

W trybie on-line otwarto długo zapowiadaną „Galerię Olimpijczyków”, na którą zaprosił dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu. W prezentowanej „Galerii Olimpijczyków” można poznać nie tylko historię klubu Podhale Nowy Targ, w której ważne miejsce zajmuje współpraca transgraniczna ze słowackimi klubami sportowymi, ale przede wszystkim sylwetki nowotarskich i słowackich hokeistów-olimpijczyków.

21 kwietnia

Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek zaprosili na briefing prasowy z okazji prezentacji wystawy: „TU rodziła się «Solidarność» rolników”. Uroczystość odbyła się na nowotarskim rynku.

30 kwietnia

Od 30 kwietnia do 2 maja na nowotarskim rynku trwał Street Food Polska Festival. W tym czasie zaparkowały u nas najlepsze food trucki z kuchnią z różnych stron świata. Burgery, dim sumy, pad thai, langosze i wiele innych pyszności... Każdy jak zwykle mógł znaleźć coś dla siebie. Partnerami wydarzenia były: Miasto Nowy Targ, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu oraz Sushi Banzai Nowy Targ. Street Food Polska Festival gościł w Nowym Targu po raz pierwszy. Sprzedaż jedzenia w strefie food truck odbywała się wyłącznie na wynos, a wszystko - w od­powiednim reżimie sanitarnym.


Maj

3 maja

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uczczona mszą świętą w ko­ściele św. Katarzyny w Nowym Targu. Organizatorzy: Grzegorz Watycha - burmistrz miasta Nowy Targ i Krzysztof Faber - starosta powiatu nowotarskiego z tej okazji zaprosili na godz. 11:00 na patriotyczny koncert on-line w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Nowego Targu.

***

Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowano pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi byłego 396 burmistrza śp. Marka S. Fryźlewicza za całokształt działalności. Uroczyste wręczenie odznaczenia na ręce Żony nastąpiło 3 maja 2021 r. podczas mszy św. o godz. 18:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Również podczas tego nabożeństwa decyzją biskupa polowego Wojska Polskiego Jego Ekscelencji ks. bpa Józefa Guzdka został wręczony Żonie Medal Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, którym został odznaczony śp. Marek S. Fryźlewicz. Medal ten ustanowiony został w 2011 r. i przyznawany jest osobom duchownym i świeckim, które „na wzór księdza Jerzego służą prawdzie, miłości i przebaczeniu”. Marek S. Fryźlewicz otrzymał medal za działalność patriotyczną i społeczną oraz za promocję najnowszej historii Polski.

11 maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek przygotowała dla swoich czytelników literackie podróże on-line. Na stronie internetowej biblioteki dostępne były nagrania dwóch spotkań, które poprowadził Borys Tynka - autor książek, przewodnik po Odessie, Kijowie i Czarnobylu oraz pilot wycieczek.

15 maja

Z okazji zorganizowanej 10 Nocy Muzeów w Nowym Targu przeprowadzo­no warsztaty drukarskie na odrestaurowanej, unikatowej maszynie drukarskiej z napędem ręcznym z wiedeńskiej fabryki Helbig & Muller datowanej na 1848 r., o numerze seryjnym 162. Przeprowadzenie specjalistycznego remontu pozwoliło na przywrócenie maszynie pełnej sprawności technicznej. Remont udało się sfinalizo­wać dzięki realizacji projektu pn. „Łączą nas zabytki techniki Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020. Zaprezentowano również nowo zaku­pioną maszynę drukarską typu „Boston” pochodzącą z Drukarni Ignacego Borka oraz gilotyny introligatorskie z XIX w.

***

W Muzeum Drukarstwa odbył się wernisaż wystawy pt. „Wspomnienia z minio­nych czasów... Malarstwo Karola Kostura”. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac nowotarskiego twórcy: obrazy olejne, akwarele, obrazy na szkle, rysunki tu­szem i rzeźbę w drewnie ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz zbiorów prywatnych Antoniego Nowaka, Jerzego Sonika i Tadeusza Morawy. Artefakty i fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu oraz Antoniego Nowaka. Wystawa zorganizowana została z okazji 20 rocznicy śmierci Karola Kostura.

20 maja

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji zostały zaplanowane wydarzenia mające uświetnić rok jubileuszowy. Całość uroczystości poprzedziła msza św. sprawowana przez biskupa Damiana Muskusa w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Na terenie kampusu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu, na które zaproszono szereg wyśmienitych gości, bardzo mocno związanych z Uczelnią. Swoją obecnością zaszczycili je m.in. prof. Stanisław Hodorowicz - pierwszy rektor Uczelni, prof. Jacek Popiel - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Stanisław Mazur - rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Krzysztof Surówka. Podczas uroczystości nastąpiło również połączenie z Wojciechem Murdzkiem - sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych, podczas którego minister złożył gratulacje i życzenia całej społeczności akademickiej (fot. 1).


Czerwiec

1 czerwca

Nowy Targ odwiedzili niecodzienni goście: wiceminister Iwona Michałek - sekre­tarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki. W towarzystwie dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jana Gąsienicy-Walczaka spotkali się z dziennikarzami na rynku, gdzie mówili o bezrobociu i turystyce. Wiceminister Gut-Mostowy podkreślał, że dzięki pomocy rządu i wsparciu w okresie lockdownu większości firm udało się przetrwać „dramatyczne chwile”. - Dzięki temu firmy, z niewielkim uszczerbkiem, mogą dziś wrócić do pracy - podkreślił. Przekonywał, że w sezonie letnim, nie tylko na Podhalu, ale i w całej Polsce, turystyka może wrócić do poziomu sprzed pandemii. Z rządowych analiz wynika, że Polacy chętniej będą wybierać w tym roku wczasy w kraju, kosztem zagranicy. To z kolei powinno przełożyć się na poprawę sytuacji w rodzimej branży turystycznej, gastronomicznej czy hotelowej.

3 czerwca

W budynku dworca kolejowego uroczyście otwarto wystawę pamiątek po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” pt. „Fabryka utracona - NZPS Podhale”. To inicjatywa Stowarzyszenia Kombinat Podhale - z jego prezesem, Andrzejem Kiernoziakiem na czele - którą od początku wspierają władze miejskie z Grzegorzem Watychą - burmistrzem Nowego Targu.

Wystawa zgromadziła wiele cennych pamiątek z 47-letniej historii istnienia Zakładów - są odrestaurowane maszyny szwalnicze uratowane z magazynów hali lodowej, fotografie, dokumenty, zakładowa zastawa stołowa, cała kolekcja różnego rodzaju obuwia, w tym kilka różnych wzorów słynnych relaksów. Jest też tak nie­zwykły rarytas, jak model pierwszego buta wyprodukowanego przez nowotarskie zakłady w 1955 r. Honorowe miejsce zajmuje słynna makieta Kombinatu. Za oprawę graficzną wystawy odpowiadają Anna i Marcin Ozorowscy, natomiast za jej aranża­cję - Marzena Kiernoziak (fot. 2).

***

Tradycyjnie w Boże Ciało z okolic kładki w rejonie Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu wystartował 79 Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. W tegorocznym spływie wzięło udział sto osiemdziesiąt załóg kaja­kowych, w tym dziewięć złożonych z obcokrajowców. To niewiele w porównaniu z kilkutysięcznymi rekordami sprzed lat, ale i tak nieźle, biorąc pod uwagę pandemię. Przypomnijmy, że rok wcześniej impreza w ogóle nie doszła do skutku. Nie zawiedli jednak kibice, którzy licznie zgromadzili się koło hali lodowej i dopingowali zawod­ników. W uroczystej inauguracji spływu wziął udział burmistrz Grzegorz Watycha. Wystąpił też zespół New Market Jazz Band. Uczestnicy spływu mieli do pokona­nia 70 km z Nowego Targu do Łącka (Jazowska). Zakończenie spływu odbyło się 5 czerwca w amfiteatrze „Pod Wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.

5 czerwca

Wystartowała LIX edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W tym roku mię­dzynarodowy peleton kolarzy był wyjątkowo liczny. Do walki o zwycięstwo stanęło 180 zawodników z 24 krajów. Małopolski Wyścig Górski 2021, znany również jako Tour of Małopolska, odbył się od 3 do 6 czerwca na liczącej ponad 398 kilometrów trasie z Krakowa do Przehyby. Organizatorzy zachęcali do szczególnie mocnego dopingowania polskich kolarzy zmagających się z wymagającą trasą i walczących o najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej (fot. 3).

7 czerwca

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowały w ratuszu wykład dr inż. Pauliny Dembskiej-Sięki pt. „Pradawne i współczesne tajemnice odsłonięcia skalnego na Samorodach w Nowym Targu”. Dr inż. Paulina Dembska-Sięka to geolog, specjalistka z zakresu hydrogeologii i ochrony środowiska, autorka publikacji naukowych i opraco­wań środowiskowych. Prace i projekty naukowo-badawcze wyjaśniające genezę i skład geochemiczny wysokozmineralizowanych wód podziemnych realizowała we współpracy z AGH.

***

W tym dniu oficjalnie ogłoszono, że z powodu pandemii Sobótki Nowotarskie zostały odwołane. Prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Wojciech Groń poinformował, że czekano z decyzją do ostatniej chwili, jednak rząd nie zniósł obostrzeń co do imprez plenerowych, a trudno organizować Sobótki jako imprezę zamkniętą, z dokładnie wyliczoną liczbą uczestników.

A Sobótki Nowotarskie to impreza jak najbardziej plenerowa, mająca na celu przypomnienie dawnych zwyczajów. W programie zwykle jest konkurs na naj­piękniejszy wianek, którego kulminacyjny punkt to wspólne puszczanie wianków nurtem Dunajca. Całości dopełnia spotkanie i śpiew przy góralskiej watrze oraz gromadne „szukanie kwiatu paproci”, a wieczorem zabawa taneczna dla wszystkich uczestników imprezy.

8 czerwca

Tego dnia Miasto obchodzi rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Z tej okazji w imieniu władz Miasta Nowy Targ przedstawiciele Urzędu Miasta złożyli pamiątkową wiązankę przy pomniku Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. Do dziś wydarzenie to funkcjonuje w pamięci tysięcy wiernych, którzy 8 czerwca 1979 r. uczestniczyli w uroczystościach na nowotarskim lotnisku, oraz tych, którzy wydarzenie znają tylko z opowieści lub fotografii.

18 czerwca

Dla miłośników dobrego jedzenia rozpoczął się kolejny weekend z food trucka- mi. W piątek Gorilla Events, zgodnie z wytycznymi, wraz z wyselekcjonowaną ga­stronomią na kółkach ponownie zawitał do Nowego Targu. Zlot trwał od 18 do 20 czerwca, a z oferty 15 różnych food trucków można było skorzystać w godzinach 16-22 (piątek), 12-22 (sobota) oraz 12-20 (niedziela). Podczas Zlotu Food Trucków z Gorilla Events czekało na mieszkańców i turystów przepyszne jedzenie z różnych zakątków świata. Była też duża strefa dla dzieci i młodzieży, dobra muzyka i kon­kursy z nagrodami.

Fot. 1. Obchody 20-lecia Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu,
20 maja 2021 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

Fot. 2. Wystawa pamiątek po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”
pt. „Fabryka utracona - NZPS Podhale", 3 czerwca 2021 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 

Fot. 3. LIX edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego,
5 czerwca 2021 r., fot. Zbigniew Krauzowicz 

 

Fot. 4. Otwarcie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Sikorskiego w Nowym Targu,
24 czerwca 2021 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 

Fot. 5. Piknik jeździecki,
18 lipca 2021 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 

Fot. 6. Nowotarska Strefa Letnia, 
22 lipca 2021 r.,źródło: Urząd Miasta w Nowym Targu

 

Fot. 7. Spotkania z dr hab. Stanisławą Trebunią-Staszel, autorką książki pt. „Lud zdolny dożycia.
Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”, 30 lipca 2021, fot. Piotr Dobosz

 

Fot 8. Spotkanie z Michałem Ogórkiem pt. „Kultura języka polskiego wobec nowoczesnych
wyzwań edukacyjnych”, 18 października 2021, fot. Zbigniew Krauzowicz

 

Fot 9. XXII Kwesta Nowotarska,,
1 listopada 2021 r., fot. Aleksandra Sadowicz
 

Fot 10. Uroczystość wręczenia odznaczeń i medali państwowych oraz samorządowych,
12 listopada 2021 r., fot. Aleksandra Sadowicz

 

Fot. 11. Otwarcie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, 19 listopada 2021 r.,
fot. Maciej Gębacz

 

Fot. 12. Edyta Górniak i Mietek Szczęśniak podczas otwarcia Miejskiego Centrum Kultury
w Nowym Targu, 19 listopada 2021 r., fot. Maciej Gębacz

 

Fot. 13. Nowy budynek Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, 19 listopada 2021 r.,
fot. NTVK

 

Fot. 14. Wykład Larysy Daczewskiej-Rapackiej pt. Ekologia informacji i komunikacja medialna,
24 listopada 2022 r., fot. Aleksandra Borowy

 

Fot. 15. Jarmark Bożonarodzeniowy na nowotarskim rynku, 17 grudnia 2021 r.,
źródło: Urząd Miasta Nowy Targ

 

Fot. 16. Promocja jubileuszowego 25. Almanachu Nowotarskiego, 30 grudnia 2021 r.,
fot. Jakub Swalarz

19 czerwca

W tym dniu mieszkańców Nowej Białej dotknęła ogromna tragedia. Kilkanaście budynków stanęło w ogniu. Płonęły stodoły, zabudowania gospodarcze i domy w centrum wsi. Dym nad Nową Białą widać było nawet w Nowym Targu. Z ogniem walczyły dziesiątki strażaków i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostki strażackie były ściągane z całego Podhala. Zadysponowano też śmigłowiec. Walka była jednak bardzo trudna m.in. ze względu na wiejący wiatr.

21 czerwca

W Nowym Targu świętowano jubileusz poświęcenia sztandaru Rady Miasta. W ramach uroczystości w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w in­tencji żyjących i zmarłych fundatorów oraz twórców sztandaru. Po nabożeństwie, w którym uczestniczyło m.in. kilkanaście osób z grona samorządowców z kadencji 1994-1998, była okazja do rozmów i wspomnień przy oglądaniu plenerowej wy­stawy. Na ekspozycji znalazły się nie tylko zdjęcia z uroczystości sprzed 25 lat, ale i m.in. projekty wizerunku patronki Miasta - Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jak przypominał jeden z inicjatorów zorganizowania uroczystości: „msza, na której poświęcono sztandar, zapoczątkowała obchody 650-lecia nadania Nowemu Targowi praw miejskich. Poświęcenia sztandaru dokonał ówczesny arcybiskup metropolita lwowski ks. kardynał Marian Jaworski”.

22 czerwca

W kościele św. Katarzyny odbyła się uroczysta msza święta z okazji jubileuszu 675-lecia lokacji miasta Nowy Targ. O tej samej porze miała miejsce uroczystość bierzmowania młodzieży zamieszkującej Stolicę Podhala. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. We mszy wzięły udział wła­dze Nowego Targu. W jej trakcie modlono się m.in. w intencji mieszkańców miasta.

***

W sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ wręczono nagrody zwycięzcom kon­kursu fotograficznego pt. „Moja pasja w czasie pandemii”, który został ogłoszony w kwietniu 2021 r. i był skierowany do uczniów nowotarskich szkół podstawowych od 4 do 8 klasy.

23 czerwca

W nowo powstałym Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „MikroLider Pogranicza”. Organizatorem konkursu był Związek Euroregion „Tatry”. W konkursie wzięły udział podmioty realizujące mikroprojekty w ramach Programu Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020. Główną nagrodę w kategorii „Najlepsza polsko­-słowacka publikacja” przyznano ex aeąuo dla Gminy Miasto Nowy Targ oraz Gminy Szczawnica i Gminy Muszyna. Miasto Nowy Targ nagrodzono za album histo­ryczny pt. „Obrazki z przeszłości”, prezentujący dzieje miasta w latach 1939-1989. Nagrodzona publikacja Gminy Szczawnica pt. „Na szczawnickim deptaku” zawiera fotograficzne wspomnienia z dawnych lat. Gmina Muszyna zdobyła główny laur za turystyczny przewodnik, wydany w praktyczny i oryginalny sposób w formie czterech tematycznych folderów.

24 czerwca

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Sikorskiego w Nowym Targu. Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. W wydarzeniu wziął udział dyrektor Euroregionu „Tatry” Michał Stawarski oraz zaproszeni goście z Polski i Słowacji. Miasteczko jest głównym produktem mi- kroprojektu pt. „Rozwój infrastruktury rowerowej w Nowym Targu i Liptowskim Mikulaszu”. W miasteczku można znaleźć znaki drogowe, sygnalizację świetlną, tory, ścieżki rowerowe. Obiekt służy ćwiczeniu umiejętności jazdy na rowerze przez dzieci i zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze. Uzupełnia tym samym infrastrukturę rowerową Szlaku wokół Tatr i zwiększa jego atrakcyjność (fot. 4).

26-27 czerwca

Po dwóch latach przerwy, siłą rzeczy w ograniczonej formie, wróciły do stolicy Podhala targi budowlane. Przez dwa weekendowe dni gościły one w sąsiedztwie hali lodowej. Wadowicka Agencja Promocja cieszącą się dużym zainteresowaniem targową imprezę organizuje w Nowym Targu od prawie ćwierć wieku. Tym razem jednak targi przybrały formułę wyłącznie plenerową i ekologiczną.

29 czerwca

W siedzibie Muzeum Podhalańskiego nastąpiło otwarcie wystawy „Nowotarżanie mają głos”, zorganizowanej z okazji 675-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. W uroczystości brał udział burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, zastępca burmistrza miasta Nowy Targ Joanna Iskrzyńska-Steg, zastępca burmistrza miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek, dyrektor Związku Euroregion „Tatry” Michał Stawarski, delegacja partnera ze Słowacji z miejscowości Ludrova ze starostą Peterem Ślimakiem, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Czesław Borowicz. Podczas otwarcia wystawy swoje prezentacje wygłosili autorzy tekstów znajdujących się na ekspozycji: Antoni Nowak, Katarzyna Pajerska, Janusz Stopka oraz Zuzanna Majerczyk.


Lipiec

2 lipca

W 45. rocznicę wydarzeń w Radomiu i Ursusie Instytut Pamięci Narodowej otworzył w całej Polsce regionalne wystawy. Dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakow­skiego oddziału IPN, oraz Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, uroczy­ście zainaugurowali ekspozycję na nowotarskim rynku. Wystawa plenerowa „TU rodziła się opozycja” dotyczyła niełatwych losów budzącej się opozycji w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Bezpośrednią przyczyną przemian społecznych i zmian w świadomości, które zaowocowały procesem konsolidacji opozycji, była niezmiernie trudna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju. Niezadowolenie wy­rażano poprzez napisy na murach, druk ulotek i wieszanie afiszów o charakterze antypaństwowym, a także głośne krytykowanie posunięć władz, doprowadzając do masowych akcji strajkowych. Wystawa obejmowała pięć ekspozytorów (piętna­ście plansz), z których trzy poświęcone były zagadnieniom ogólnopolskim, a dwie odnosiły się do zagadnień lokalnych, małopolskich. Jednym z tematów porusza­nych na wystawie były wydarzenia, do których doszło w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego.

7 lipca

Piękne diamentowe i złote gody świętowało ponad sześćdziesiąt nowotarskich par małżeńskich. Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczyste spotkanie połą­czone z wręczaniem Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odbyło się w trzech turach. Z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynikało, że w 1970 r. udzielono 304 ślubów, a w 1960 r. - 202. Złoty jubileusz - 50-lecia - obchodziło czterdzieści osiem par, a diamentowy - 60-lecia - szesnaście par. Dostojnych jubilatów zaproszono do jednej z nowotarskich restauracji, w której burmistrz Grzegorz Watycha, kierow­nik Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Wielkiewicz i przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda uhonorowali małżonków.

14 lipca

Kolejny znany polityk odwiedził nasze miasto. Borys Budka spotkał się z miesz­kańcami Nowego Targu. W trakcie przemówienia rozpoczynającego spotkanie na nowotarskim rynku wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej przedstawił program partii oraz to, w jaki sposób chcą odsunąć PiS od władzy. Spotkanie parla­mentarzystów Platformy Obywatelskiej z wyborcami z Nowego Targu nie należało do najłatwiejszych. Doszło do niewielkiego incydentu. W trakcie konferencji prasowej jeden z przechodniów zakłócił wystąpienie Borysa Budki, zaatakował też media - w tym również dziennikarza Nowotarskiej Telewizji Kablowej.

15 lipca

Gigantyczne burze przeszły nad Nowym Targiem. Powalone zostały drzewa, zerwane blachy, uszkodzone samochody. Burzom towarzyszyły nawałnice i silny wiatr, którzy dokonał wielu zniszczeń. Strażacy interweniowali około czterdzieści razy. Wyjeżdżali głównie do powalonych drzew, zerwanych konarów. Przygniecione nimi były samochody, a w kilku przypadkach częściowo zerwane zostały fragmenty dachów, m.in. na ul. Grel i ul. Podtatrzańskiej. Na szczęście wiatr nigdzie nie zerwał całego dachu. Najwięcej szkód burza wyrządziła w Nowym Targu i miejscowościach położonych na zachód - Ludźmierzu, Maruszynie, Zaskalu czy Skrzypnem.

16-18 lipca

Od piątku do niedzieli na podhalańskich i spiskich szosach widać było kolarzy startujących w Nowy Targ Road Challenge - najbardziej prestiżowym wyścigu ko­larskim dla amatorów w Polsce. Na starcie zameldowali się wszyscy najlepsi kolarze, co gwarantowało wysoki poziom sportowy, tym bardziej że w roku 2021 padł rekord frekwencji: 29 kobiet i 194 mężczyzn z całej Polski. Codziennie wyścig odwiedzał inne miejscowości: Ochotnicę Dolną, Dursztyn i Nowy Targ. Biuro zawodów zloka­lizowane było na nowotarskim rynku w ratuszu. Do III etapu o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ zawodnicy wyruszyli honorowo z miasteczka zawodów zlokalizo - wanego na stadionie przy Miejskiej Hali Lodowej. Następnie po drogach rowerowych przejechali przez Pyzówkę, Krauszów i Ludźmierz, aby wjechać na rundę po jak zawsze gościnnych terenach gminy Szaflary i Czarny Dunajec. Po trzech rundach przyszedł czas na ostatnią prostą, czyli metę zlokalizowaną w Nowym Targu na ścieżce rowerowej Szlak wokół Tatr w Borze Kombinackim.

17 lipca

Galeria Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu - oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosiły na jubileuszową wystawę „Laureaci 40. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda Krajobraz Górski 2020”. Otwarcie odbyło się na płycie rynku, przed nowotarskim ratuszem, a po nim organizatorzy zaprosili do Galerii Sztuki BWA Jatki na oglądanie wystawy.

18 lipca

Po raz kolejny w Nowym Targu odbył się Piknik Jeździecki, który miał miejsce na nowotarskim lotnisku w niedzielę 18 i kolejną 25 lipca. Było wiele pokazów i emocjonujących gonitw, w czasie których widzowie mogli obstawiać zwycięzców. Piknik Jeździecki rozpoczął się od pokazu ułanów ze Stowarzyszenia „Kasztanka”. Byli więc jeźdźcy w tradycyjnych ułańskich strojach i z ekwipunkiem na swoich koniach. Był też wóz z karabinkiem maszynowym, który ciągnął koń, tak jak to dawniej ułani ruszali do walki. Przedstawiciele stowarzyszenia zademonstrowali swoje sprawności w posługiwaniu się szablą w czasie jazdy na koniu, a na koniec każdy widz mógł sobie z nimi zrobić pamiątkowe zdjęcia, wsiąść na konia, a także na wóz z karabinkiem maszynowym (fot. 5).

21 lipca

W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu odbyły się uroczystości zwią­zane ze Świętem Policji. W obecności zaproszonych gości wręczono wyróżnionym policjantom awanse i odznaczenia. Były przemowy, gratulacje, podziękowania oraz życzenia satysfakcji i dumy z pełnionej służby. Policyjne święto, z uwagi na obostrze­nia związane z panującą pandemią, odbyło się w mniejszym gronie w porównaniu do lat ubiegłych. Wśród gości byli starosta Krzysztof Faber, burmistrz Grzegorz Watycha i ks. kanonik Jan Karlak.

22 lipca

Rozpoczęła się długo wyczekiwana Wakacyjna Strefa Letnia na nowotarskim rynku. Na mieszkańców i turystów czekały atrakcje: koncerty, DJ, wodny ślizg skimboardowy oraz strefa sportowa i rekreacyjna. W pierwszym dniu odbyła się iście kubańska fiesta, którą uświetnił koncert zespołu Tripulacion Cubana (fot. 6).

23 lipca

Multimedialne 28 Święto Dzieci Gór. W związku z trwającymi ograniczeniami do nowotarskiego parku miejskiego przyjechała multimedialna estrada. Dzięki tej objazdowej transmisji uczestnicy odbywającego się w Nowym Sączu Święta Dzieci Gór mogli mieć łączność z publicznością w kilku miejscowościach regionu, m.in. również w Białce Tatrzańskiej i Krościenku. Ten barwny i uroczy festiwal po ubie­głorocznej przerwie znów odżywa, dając poznać różnorodność folkloru wielu krain i regionów - choćby w takiej „pandemicznej” formie. Niesie przesłanie tolerancji i szacunku dla różnych kultur i tradycji.

24-25 lipca

Rozpoczęła się V i VI runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Trialu - Nowy Targ. Zarząd AMK „Gorce” w Nowym Targu wspólnie z Urzędem Miasta Nowy Targ w ramach promocji aktywnego spędzania czasu wolnego i zainteresowania sportem motocyklowym typu trial organizował V i VI rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Na torze przy ul. Szaflarskiej można było podziwiać umiejętności uczestników rajdów. A jest na co popatrzeć, ponieważ w zawodach uczestniczyli pretendenci do tytułów mistrzów kraju w trialu.

30 lipca

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk było organizatorem spotkania z dr hab. Stanisławą Trebunią-Staszel, autorką książki pt. „Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”. Książka jest unikatową rozprawą, w której autorka wykorzystała nikomu dotychczas nieznane materiały archiwalne. Wśród dokumentów znalazły się setki fotografii, kwestionariuszy, ankiet z badań antropologicznych i testów psychologicznych dotyczących mieszkańców Podhala, wytworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej. W sali nowotarskiego ratusza rozmowę poprowadziła Beata Zalot, dziennikarka „Tygodnika Podhalańskiego” i równocześnie recenzentka tej cennej publikacji. Spotkanie uświetnił występ Sylwii Basty „Silvany”, artystki szeroko znanej nowotarskiej publiczności (fot. 7).

31 lipca

W nowotarskim ratuszu odbyła się promocja kolejnej ciekawej publikacji, tym razem przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. Bajkę o Nowym Targu stworzyła nowotarżanka, Agata Giełczyńska-Jonik, a własnym sumptem wydał ją Urząd Miasta w Nowym Targu. Stustronicowa książeczka to bardzo ładne wydawnictwo, w twardej obwolucie, z ilustracjami Emilii Voit. Łączy cechy tradycyjnej bajki z elementami multimedialnymi. Emilia Voit wraz z mężem Jarosławem Łakomą opracowała bo­wiem aplikację na Androida (wersja 8 i nowsze), która pozwala uzyskać ruchomy obraz po zbliżeniu telefonu do książkowej ilustracji.


Sierpień

1 sierpnia

Zaprezentowany został bogaty sierpniowy program imprez zorganizowanych w ramach „Lata w Mieście”. Organizatorzy serdecznie zapraszali nie tylko do za­poznania się z nim, ale też do licznego uczestnictwa w imprezach organizowanych w Mieście. Wśród nich znalazły się: „Wtorki z poezją”, „Nocne kino pod namiotem”, liczne koncerty na rynku i w altanie. Występowali tacy artyści jak: Mezo, Los Cubanitos z Yaremi Kordos, Ahaju Fusión Boliwia i DJ RICO, Piotr „Łupi” Lubertowicz i jego goście, Ewa Novel oraz zespół Poisons czy Beti & Bobass z największymi przebojami Tiny Turner. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Water Slide, czyli stume­trowa (najdłuższa w Polsce) wodna ślizgawka zorganizowana przez Miasto Nowy Targ na Długiej Polanie w ramach Wakacyjnej Strefy Letniej. Na powodzenie tej inicjatywy niewątpliwie miała wpływ słoneczna pogoda, jak również zapewniona maksymalna dostępność atrakcji dla każdego - wszystkich chętnych bezpłatnie dowoził z centrum autobus MZK, a samo korzystanie ze ślizgawki było darmowe. Była oblegana, rzecz jasna, głównie przez dzieci. Dodatkowymi atrakcjami były: dmu­chany zamek ze zjeżdżalnią, minipark linowy, minigolf, minizoo, strefa rekreacyjna i gastronomiczna.

15 sierpnia

Rocznicę Bitwy Warszawskiej uczczono wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni na nowotarskim rynku. Święto Wojska Polskiego oraz 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, mieszkańcy Nowego Targu obchodzili na głównym placu w mieście. Władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci 1920. Z repertuarem wojskowym i patriotycznym zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka oraz Kinga Garb „Morena” i Paweł Tylka. Przygotowano także seans filmu animowanego pt. „Srebrni na szlakach Bitwy Warszawskiej” opracowanego przez warszawski oddział IPN na podstawie komiksu pod tym samym tytułem. Wieczór zakończył pokaz iluminacji świetlnej na budynku ratusza.

19 sierpnia

Nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej Michała Kasperczyka pn. „Zapiski ze słonecznego dziennika”, które miało miejsce obok budynku ratusza w Nowym Targu. Zaprezentowane zdjęcia były efektem poszukiwania, czekania, czasem na­wet - dosłownie - pogoni za światłem. Fotografie zostały wykonane w przeciągu kolejnych czterech lat w czasie wycieczek i podróży autora. Przedstawiały Beskidy, Pieniny, Tatry, Dolomity i Alpy Julijskie.

27 sierpnia

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zorganizowało finisaż wystawy pn. „Wspomnienia z minionych czasów... Malarstwo Karola Kostura”. Wystąpiła grupa muzyczno-teatralna Hamesh w składzie: Elżbieta Borkowska - wokal, Renata Popiela - wokal, Anna Iwaszko - wokal, Walentyn Dubrowskij - fortepian, wokal. Wykonane zostały pieśni żydowskie w językach: jidisz, ladino, hebrajskim i polskim. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac nowotarskiego artysty: obrazy olejne, akwarele, obrazy na szkle, rysunki tuszem oraz rzeźbę w drewnie ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Antoniego Nowaka, Jerzego Sonika, Tadeusza Morawy. Wystawa zorganizowana została z okazji 20 rocznicy śmierci Karola Kostura.

29 sierpnia

Uroczyście obchodzono 30-lecie Parafii br. Alberta. Kościół na Niwie został wybudowany w 1997 r., a konsekrowany w roku 2000. W programie oprócz mszy św. jubileuszowej znalazła się okolicznościowa wystawa fotograficzna ukazująca rozwój parafii na przestrzeni trzech dekad i sam proces budowy kościoła. Nie za­brakło też tradycyjnej lampki szampana dla parafian osiedli Niwa, Nowe i Buflak. Po mszy św., w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta i radnych oraz dość liczni parafianie, odbył się festyn wzbogacony licznymi występami artystycznymi. Symboliczną lampką szampana wzniesiono toast za zdrowie parafian, odśpiewano „Sto lat”, był także rocznicowy tort.

***

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu działające przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu zaprosiło do Parku Miejskiego na piknik profilaktyczny „W dialogu z ciałem, umysłem, sercem i duchem”. Wydarzenie to miało na celu promowanie dbałości o zdrowie psychiczne i przeznaczone było zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W programie odbyły się występy zespołów muzycznych i tanecznych, gry i zabawy, gra terenowa, bajkoterapia, zajęcia jogi, warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, panele dyskusyjne nt. zdrowia psychicznego i metody terapii, jaką jest Otwarty Dialog, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Na pikniku byli dostępni specjaliści: psycho­terapeuci, psychiatrzy, psychologowie, ratownicy medyczni, trenerzy profilaktyki realizujący warsztaty w szkołach, instytucjach i przede wszystkim asystenci zdro­wienia - czyli osoby, które same przeszły kryzys psychiczny, odbyły szkolenie i teraz udzielają wsparcia.

30 sierpnia

Po prawie rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi odbył się uroczysty LII Zjazd Podhalan, podczas którego odznaczenia państwowe i związkowe otrzymali zasłużeni działacze Związku oraz wyróżnione organizacje wspierające. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny, którą koncelebrowali kapelani Zarządu Głównego Związku Podhalan, księża parafii pw. św. Katarzyny oraz zaproszeni duchowni. Po mszy uczestnicy rozpoczęli obra­dy drugiego dnia LII Zjazdu Podhalan w Auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.


Wrzesień

1 września

W strugach deszczu Nowy Targ uczcił 82 rocznicę wybuchu II wojny świa­towej. W uroczystości rozpoczętej mszą św. w kościele św. Katarzyny, po której przemaszerowano pod tablicę Pamięci Ofiar Terroru Niemieckiego i Sowieckiego, uczestniczyli żołnierze i kombatanci, władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe służb, urzędów, organizacji i szkół, harcerze. Obchodom towarzyszyło, jak każdego roku, złożenie wiązanek kwiatów i Apel Poległych, odśpiewano Hymn i Rotę, a na zakończenie odbył się piękny program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki „Septyma”.

5 września

Zorganizowany został kolejny Rodzinny Rajd Rowerowy. Ta propozycja skiero­wana była do całych rodzin, ale mogły w nim uczestniczyć także osoby indywidualne. Udział w imprezie był bezpłatny. Start i meta rajdu znajdowały się w Parku Miejskim. Na uczestników czekały oznakowane trasy o różnym stopniu trudności: trasa mini (16 km), midi (38 km) imaxi (43 km). Organizatorzy zapewniali: numery startowe, oznakowane trasy, pamiątkowe medale, ciepły posiłek na mecie, owocowy bufet na trasie mini, mapę trasy, nagrody w konkursach i zawodach dla dzieci.

6 września

Na XXXIII Sesji Rady Miasta podjęto decyzję, popartą stosowną uchwałą, o zmianie nazwy Miejskiego Ośrodka Kultury na Miejskie Centrum Kultury. W uzasadnieniu napisano, że podyktowane jest to „chęcią lepszego dopasowania nazwy instytucji do rzeczywistej funkcji, jaką od lat pełni w mieście i regionie”. Burmistrz Grzegorz Watycha tłumaczył, że określenie „ośrodek” stosowane jest z reguły w odniesieniu do niedużych, gminnych instytucji kultury, a w przypadku dużych miast - do instytucji o charakterze lokalnym, obejmującym jedną dzielni­cę. - Z nowym, zmodernizowanym i dużym obiektem kultury dedykowanym nie tylko mieszkańcom miasta, ale i turystom, instytucja nie wpisuje się już w dawną nomenklaturę - tłumaczył burmistrz.

10 września

W piątkowe popołudnie w Muzeum Drukarstwa miało miejsce otwarcie wystawy Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Kichanie Mózgu”. Tematem przewodnim było hasło „Wolni ludzie”, a swoje prace nadesłało na konkurs blisko pięciuset rysowników z całego świata. Była to już dziesiąta edycja wydarzenia, jed­nak w Nowym Targu pokonkursowa wystawa gościła po raz piąty. Główną nagrodę zdobyła praca Shahrokha Heidari z Francji. Wernisaż uatrakcyjnił koncert jazzowy w wykonaniu Konrada i Tomasza Basiuków.

***

W tym dniu nastąpiło również poświęcenie ronda im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. W obecności władz miasta i powiatu, przed­stawicieli oświaty, Komendy Powiatowej Policji oraz grupy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 ks. dziekan nowotarski Stanisław Strój ek poświęcił w południe rondo w ciągu Alei Tysiącleci, któremu radni stosowną uchwałą nadali imię wielkiego Prymasa.

11 września

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił dekret o ustanowieniu kościoła pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu Sanktuarium Diecezjalnym im. Jana Pawła II. Odbyło się to po czterech latach od konsekracji świątyni na Równi Szaflarskiej. W uroczystej mszy świętej z tej okazji, koncelebrowanej pod przewod­nictwem abpa Jędraszewskiego, wzięli udział parafianie, księża, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych.

12 września

Dumną paradą wokół nowotarskiego rynku kierowcy wspaniałych jednośladów zakończyli tegoroczny sezon motocyklowy. Wcześniej te wyjątkowe maszyny można było podziwiać na głównym placu w Mieście, gdzie zajęły niemal każdy kawałek przestrzeni wokół ratusza.

16 września

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach programu Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowała w Urzędzie Miasta spotkanie z Barbarą Gawryluk pod hasłem „Motylki z okładki i smoki bez wąsów”. Barbara Gawryluk jest autorką książek dla dzieci, tłumaczką języka szwedzkiego i dziennikarką Radio Kraków.

17 września

„Niech nasza obecność będzie hołdem”. Najpierw w kościele pw. św. Anny, a później przy Grobie Katyńskim, Nowy Targ wspominał 82 rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Przypomnijmy: 17 września 1939 r. Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował zało­żenia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła

do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na Wschód. Po mszy w kościółku św. Anny za poległych i pomordowanych na Wschodzie - w pięknej oprawie muzycznej Miejskiego Chóru „Gorce” - delegacje samorządowców, kom­batantów, służb, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu, gdzie złożyły wiązanki kwiatów. Odśpiewano Hymn i Rotę.

18 września

Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill to jedyne wydarzenie w Polsce w takiej formule. To jednocześnie najszybszy i najbardziej ekstremalny bieg górski - pięć kilometrów czystego zbiegu, ani chwili wytchnienia na trasie i maksy­malne tętno utrzymujące się od startu do mety. II edycja tego wyjątkowego wyda­rzenia organizowana była przez Fundację Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa”, natomiast współorganizatorem było Miasto Nowy Targ.

19 września

Nowotarski oddział Związku Podhalan świętował swoje stulecie. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Głównym cele­bransem był bp Damian Muskus. W homilii biskup nawiązał do hasła widniejącego na sztandarze pierwszego Związku Górali: „W jedności siła”. Podkreślał, że dzięki zjednoczeniu wokół wspólnego celu Polacy zdołali odzyskać wolność, ocalili swoją kulturę i wiarę. I na odwrót, gdy zaczynało brakować jedności, gdy mnożyły się podziały, gdy zamierał dialog między różnymi grupami, a własne interesy stawały się ważniejsze niż dobro wspólne, przestawaliśmy istnieć jako wspólnota, traciliśmy tożsamość.

21 września

Poddasze wyremontowanego budynku dworca kolejowego w Nowym Targu przeznaczone zostało na stworzenie stałej wystawy pamiątek po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego. Stowarzyszenie Kombinat Podhale zorganizo­wało w pobliskim hotelu Ibis konferencję naukową. W jej trakcie skupiono się na znaczeniu dawnej fabryki w procesie zmian gospodarczych i społeczno-kulturowych Nowego Targu, Podhala i Pogranicza.

22 września

Warsztaty redakcyjne, budowa komunikatu reklamowego, bariery komunikacyjne - jak mówić i pisać, aby zdobyć czytelnika. Taki temat został omówiony podczas spo­tkania z bibliotekarzami powiatu nowotarskiego, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna. Zrealizowane zostało w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wykład i szkolenie poprowadził Józef Figura, dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego” i autor książek o komunikacji medialnej.


Październik

1 października

Trzydzieste urodziny obchodziła Galeria Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu - oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. W przeddzień głównej gali odprawiona została msza św. intencyjna w kościele pw. św. Katarzyny w Nowym Targu. W piątkowe popołudnie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia energetycznym, swingowym koncertem uraczył wszystkich zaproszonych gości szkolny Big Band pod batutą Marty Łapczyńskiej. Wśród sympatyków Galerii znaleźli się także goście z Krakowa, Nowego Sącza, Zakopanego. Galeria-jubilatka zo­stała uhonorowana Medalem „Polonia Minor”, który przywiózł i wręczył wicedyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Gawęda. Zgodnie z tradycją z okazji „urodzin” przygotowano wystawę prac artystów związanych z Nowym Targiem, którą można było podziwiać już w galeryjnych murach.

5 października

Miasto upamiętniło współpracę z partnerskimi gminami. Jubileusz Miast Partnerskich świętowano, sadząc symboliczne drzewa przyjaźni przy świeżo zamonto­wanych tablicach-płaskorzeźbach upamiętniających wzajemne stosunki i wieloletnią współpracę. Park Miejski zyskał w ten sposób symboliczną Aleję poświęconą miastom i gminom, z którymi Nowy Targ łączą wzajemne więzi. W wydarzeniu wzięli udział burmistrzowie, radni, naczelnicy i szefowie miejskich jednostek, a także przedsta­wiciele dwóch spośród pięciu partnerskich samorządów. Gminę Stary Targ repre­zentował sołtys wsi Nowy Targ na Powiślu Mirosław Śrutkowski, a miasto Kieżmark - zastępca burmistrza Karol Gurka. Nie brakło twórcy płaskorzeźb symbolizuj ących przyjacielskie stosunki - Gabriela Szyrszenia, a całość poprowadził Marcin Kudasik.

***

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbyło się spotka­nie autorskie z Justyną Bednarek. Uczestnicy poznali twórczość autorki, a przede wszystkim książkę pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

6 października

W tym dniu odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomego i Słabowidzącego, w której udział wzięli: Joanna Iskrzyńska-Steg - wiceburmistrz Nowego Targu, Krzysztof Faber - starosta powiatu nowotarskiego oraz przedstawiciele władz terytorialnych. Spotkanie to adresowane było do zrzeszonych w Kole Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Małopolskiego i stanowiło okazję do przedstawienia działań biura, wymiany doświadczeń oraz spotkania z władzami miasta i powiatu. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Katarzyny, po której nastąpiło przywitanie przybyłych gości oraz członków Polskiego Związku Niewidomych. Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu muzycznego New Market Jazz Band.

7 października

„Chatka” w nowym miejscu. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Nowym Targu pozyskało nowe po­mieszczenia dla swoich placówek. W czwartek odbyło się ich oficjalne otwarcie. W wynajętych od Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pomieszczeniach dawnych warsztatów, po gruntownym remoncie, znalazły miejsce grupy edukacyjne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz uczniowie nowo uruchomionej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. W dotychczasowej siedzibie pozostały grupy przedszkolne i rewalidacyjno-wychowawcze OREW oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Stowarzyszenie ma już plany na kolejne działania odpowiadające potrzebom swoich podopiecznych.

9 października

Owce zeszły z hal i przeszły przez Nowy Targ. Na ulicach i drogach Podhala widok klębiastego stada nie należał do rzadkości. Bacowie, juhasi i mali honielnicy sprowadzali owce z hal i oddawali je gospodarzom. Słynny baca Józef Klimowski przeprowadził owce m.in. przez Nowy Targ. Trasa wiodła ulicą Waksmundzką przez most na Białym Dunajcu i dalej na Kowaniec i Zadział. Pochodowi towarzyszyła muzyka góralska. Nie zabrakło ani tańca, ani śpiewu. Wśród uczestników jesien­nego redyku był były starosta tatrzański, były poseł i prezes Towarzystwa Produktu Górskiego - Andrzej Gąsienica-Makowski.

13 października

Nowotarska „Podhalanka” rozpoczęła kolejny rok akademicki. Inauguracja roku akademickiego to okazja do wymiany myśli, rozmów, rysowania planów i świętowania. „Cieszę się, że w formie stacjonarnej możemy rozpocząć 21. rok akademicki” - powiedział rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej dr hab. Robert Włodarczyk. Jak dodał - to także czas „przekazania społeczności akademickiej tego, co udało się zrealizować i jakie mamy plany”. Inaugurację roku akademickiego 2021/2022 rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pod wezwa­niem św. Katarzyny. Główna część spotkania odbyła się w kampusie Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.

15 października

Podczas XXXIV Sesji Rady Miasta odbyły się uroczystości z okazji 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Szczególnym momentem było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych druhów i druhen oraz poświęcenie i przekazanie samo­chodu dla jednostki OSP. Wśród zaproszonych gości obecni byli: parlamentarzyści Anna Paluch, Andrzej Gut-Mostowy i Jan Hamerski, przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu, a w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego wystąpił wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura. Powiat Nowotarski reprezentowali: Bogusław Waksmundzki - wicestaro- sta, Karol Skrzypiec - urzędujący członek zarządu oraz radni powiatu nowotarskiego: Adam Jurek, Józefa Guziak i Krzysztof Kuranda.

16 października

Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zorganizowały na rynku „Dzień papieski”. Wydarzeniu towarzyszy­ło otwarcie plenerowej wystawy biograficznej poświęconej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, na której znalazło się m.in. wspólne zdjęcie z abpem Karolem Wojtyłą podczas wypoczynku na Podhalu. Wystawę opracował Instytut Pamięci Narodowej i można było ją oglądać od wschodniej strony ratusza. W programie zawarto ponadto: bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „Miasto Nowy Targ - Jan Paweł II; przeszłość i obecność” w Muzeum Podhalańskim, projekcję filmów do­kumentalnych: „Nowotarskie ślady papieża Jana Pawła II” i „Liczę na Was” oraz koncert w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu pod batutą ka­pelmistrza Marcina Musiaka i koncert okolicznościowy Miejskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy.

18 października

„Kultura języka polskiego wobec nowoczesnych wyzwań edukacyjnych” - taki temat został omówiony podczas kolejnego spotkania realizowanego w ramach pro­gramu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wykład odbył się w sali obrad Urzędu Miasta i był adresowany do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. O kulturze języka we współczesnym świecie opowiadał Michał Ogórek - znany dziennikarz, prezenter telewizyjny, wzięty felietonista, a także satyryk i krytyk filmowy. To również autor wielu publikacji i książek, w tym: „Kiełbasa i sznurek”, „Na drugie Stanisław. Nowa księga imion” i najnowszej „A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” (fot. 8).

22 października

Gdzie znaleźć sowę? - czyli Noc Bibliotek i wieczorna wyprawa. W piątkowe popo­łudnie i wieczór dzięki znanemu z zamiłowania do przyrody Danielowi Urbaniakowi młodzi czytelnicy nowotarskiej biblioteki wraz z opiekunami mogli poznać z bliska świat sów. Podczas spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu uczestniczące w wydarzeniu dzieci mogły dowiedzieć się m.in., czy sowy są tak mądre, jak wszyscy myślą, co jest ich ulubionym przysmakiem, a także gdzie w naszym mieście można spotkać te niezwykłe ptaki.

23 października

W auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej odbył się benefis prof. Stanisława Hodorowicza - człowieka, który swoją determinacją, sercem i wiedzą zabiegał o jej rozwój, kierując uczelnią przez jedenaście lat. Uroczystość składała się z czterech części.Podczas pierwszej z nich, prowadzonej przez Bartłomieja Koszarka i Stanisława Łukaszczyka, zadawano profesorowi pytania dotyczące korzeni oraz kwestii regionalnych. Drugą część benefisu prowadziła dr hab. Stanisława Trebunia- -Staszel, natomiast trzecia odsłona nawiązywała do samej uczelni. Tę część benefisu poprowadzili dr Bianka Godlewska-Dzioboń oraz kanclerz mgr Andrzej Sasuła. Uroczystość zakończyła rozmowa o czasach współczesnych, którą moderowała dr hab. Anna Mlekodaj, profesor uczelni. Konferansjerami benefisu byli Helena Buńda i Andrzej Skupień. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodzonego w 2021 r. 20-lecia Uczelni.

26 października

Zmarł w tym dniu Roman Dzioboń - wybitny poeta, autor gawęd, książek, juror gwarowych konkursów, społecznik, zapalony rowerzysta, miłośnik gór, narciarz. 30 paź­dziernika na nowotarską nekropolię tego wyjątkowego człowieka przyszły żegnać tłumy. Przy urnie stanęły poczty ze sztandarami Miasta, Związku Podhalan i Szkoły Podstawowej ze Starego Bystrego, zabrzmiały góralskie nuty wraz z „Krywaniem”. Byli oficjele, byli poeci, przyjaciele. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościółku św. Anny.

28 października

Brat Jacek Hajnos - nowotarżanin, artysta, dominikanin - był w czwartkowy wieczór gościem Galerii BWA Jatki. Spotkanie nosiło tytuł „Katolipa - kicz a sztuka sakralna”. Zarówno ze względu na osobę prelegenta, jak i temat, gości nie zabrakło. Br. Jacek Hajnos to postać niezwykła, człowiek o dwóch powołaniach i artysta o wielu talentach - zarazem grafik, malarz i rzeźbiarz, jak i zakonnik. Pierwsze przyszło powołanie związane ze sztuką. Absolwent zakopiańskiego „Kenara”, a później krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki, bardzo szybko został dostrzeżony, zaczął zbierać fantastyczne recenzje i odnosić sukcesy. Za ten największy w dziedzinie sztuki uważa zakwalifikowanie się jego prac do wystawy pokonkursowej na Międzynarodowym Triennale Grafiki Warsztatowej w Japonii. To jedna z najważniejszych takich wystaw na świecie. Kolejnym było powołanie do zakonu dominikanów.

29 października

W tym dniu odszedł kolejny wybitny człowiek. Zmarł Józef Staszel - regionalista, nauczyciel, lutnik, założyciel zespołu Mali Śwarni, były prezes Zarządu Głównego i Honorowy Członek Związku Podhalan, członek Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie, pszczelarz. Miał 88 lat. Pochodził z Maruszyny. Pracował m.in. jako konstruktor w Wytwórni Części Zamiennych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”, potem jako nauczyciel w Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu. Był przez kilka lat dyrektorem tej szkoły. Od 1973 r. zaczął pracę w Zespole Szkół Technicznych, z którym związany był do emerytury.

***

Również w tym dniu odeszła inna ważna postać związana z Nowym Targiem. Zmarł Tadeusz Kramarz - zawodnik i długoletni trener drużyny Podhale Nowy Targ. Był bardzo bliski wielu osobom, i to nie tylko tym, którzy związani byli z hokejem. To jedna z tych postaci, które najmocniej przyczyniły się najpierw do narodzin, a potem do sukcesów nowotarskiego hokeja. Był zawodnikiem pierwszej mistrzowskiej drużyny Szarotek w 1966 r. Trzy lata później rozpoczął pracę trenera. Zaczął od młodzieży, z którą święcił sukcesy. Szybko dostrzegli to w związku i po­wierzyli mu opiekę nad młodzieżowymi reprezentacjami kraju. W 1975 r. przejął funkcję pierwszego trenera Podhala i przez cztery kolejne sezony w Nowym Targu świętowano tytuł mistrzowski.


Listopad

1 listopada

Na starym cmentarzu w Nowym Targu odbyła się po rocznej przerwie XXII Kwesta Nowotarska. Z puszkami stali m.in. strażacy, górale ze Związku Podhalan, przedstawiciele władz miasta, dzieci, młodzież i społecznicy. Organizatorami corocznej kwesty byli zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk wraz z burmistrzem Miasta. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na odnowienie zabytkowych nagrobków. Nowotarżanie chętnie włączyli się w tę akcję, której celem jest pomoc w odrestaurowaniu zabytkowych nagrobków znajdujących się na tutejszej nekropolii. W wyniku kwesty zebrano 26 904 zł 94 gr, 12 USD i 51 euro (fot. 9).

7 listopada

W niedzielę w południe na cmentarzu żydowskim przy ul. Jana Pawła II odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci Żydów z Nowego Targu i imiennego upa­miętnienia ofiar Zagłady. Odczytano 2866 nazwisk nowotarskich Żydów. Uroczystość poprowadził Dariusz Popiela, twórca projektu „Ludzie, nie liczby”. Wzięli w niej udział m.in. burmistrz Grzegorz Watycha, Aleksander Czyżewski z Ambasady Izraela, a także przedstawiciele nowotarskich oraz żydowskich środowisk i organizacji. Dr Karolina Panz mówiła, że pomnik poświęcony jest żydowskim mieszkańcom Nowego Targu i okolicy, żyjącym tu i pochowanym na tutejszym cmentarzu. - „Z wielu rodzin nie ocalał absolutnie nikt. To, co po nich zostało, to okruchy pamięci” - mówiła.

10-12 listopada

Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, starosta powiatu nowotarskie­go Krzysztof Faber, Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu wspólnie zorganizowali Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Targu. W ramach uroczystości złożono wią­zanki na grobach Poległych w Obronie Ojczyzny na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.

11 listopada

Drugi dzień obchodów rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie był przemarsz i złożenie wiązanek pod Tablicą Pamięci 1920, koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, koncert pieśni patriotycznych Miejskiego Chóru „Gorce” oraz wernisaż wystawy historycznej pt. „Na pamiątkę walk o Niepodległą. Nowotarski Kopiec Wolności” w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

12 listopada

W ostatnim dniu obchodzonych wydarzeń niepodległościowych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia wystąpieniem przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali państwowych oraz samorządowych. Wręczono srebrny Krzyż Zasługi dla Marka Wierzby, brązowy dla Marii Łojas-Jurkowskiej i Adama Jurka. Za długoletnią służbę złoty medal otrzymała Aneta Wójcik, srebrny Marta Skawska. Medal Pro Patria odebrał Tadeusz Morawa. Medal „Zasłużony dla Kultury” przyznano Tomaszowi Magierskiemu i Janowi Bobakowi, a „Zasłużony dla sportu” - Leszkowi Koperniakowi, Stanisławowi Markowi, Władysławowi Paliderowi, Jackowi Sikorze, Piotrowi Jabłońskiemu i Arkadiuszowi Morawskiemu. Medal „Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ” odebrali Jakub i Marian Błażusiakowie oraz Roman Latoń, a tytuł „Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ” - Daniel Urbaniak i Andrzej Klocek. Trzydniowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył koncert Stanisław Soyka Trio (fot. 10).

19 listopada

Przecięciem wstęgi i poświęceniem sali widowiskowej rozpoczęła się uroczysta gala i koncert muzyki filmowej na otwarcie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu Andrzej Lichosyt zaprosili mieszkańców oraz gości do pięk­nie odremontowanego budynku i nowoczesnej sali widowiskowej. Były przemowy, owacyjnie przyjęty występ, a następnie bankiet. „To, co wydawało się niemożliwe, co było dla niektórych może i solą w oku, udało się z powodzeniem doprowadzić do szczęśliwego finału” - mówił burmistrz Grzegorz Watycha podczas gali otwarcia. Dla przypomnienia: projekt architekta Jarosława Głoska z Łodzi wybrano dokładnie pięć lat wcześniej, z kolei przebudowa, która rozpoczęła się we wrześniu 2019 r., kosztowała 35 milionów złotych. Całość wydarzenia uświetnili: Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz występ gości specjalnych: Edyty Górniak, Mietka Szczęśniaka, Ani Byrcyn i Rafała Szatana (fot. 11-13).

***

Ewelina Stożek - specjalista grafik - zwyciężyła w konkursie na nowe logo Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. W konkursie wzięło udział 37 osób z całego kraju. Wybrany przez jury zwycięski projekt graficzny zaakceptowali dyrek­tor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu Andrzej Lichosyt oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Jak uzasadniono: „Logo jest charakterystyczne, nawiązuje do instytucji oraz budynku. Znak składa się z sygnetu oraz logotypu.

Jego kompozycja zamyka się w prostokącie, co sprzyja implementowaniu. Sygnet ma mocny charakter, natomiast typografia jest lekka. Znak, choć został zaprojek­towany w oparciu o motywy regionalne, stanowi graficzną interpretację skrótu literowego MCK”.

20 listopada

Koncert Darii Zawiałow był drugą muzyczną propozycją świętującego swoje otwarcie Miejskiego Centrum Kultury, a równocześnie ukłonem w stronę młodszej publiczności, by i ona mogła ujrzeć odmieniony MCK. Artystka zagrała w Nowym Targu po raz pierwszy. Piosenkarka odbywała właśnie ogólnopolską trasę promującą jej najnowszy album „Wojny i noce”. W Nowym Targu zabrzmiały też jednak znane przeboje pochodzące z jej poprzednich płyt, a energetyczne piosenki szybko porwały publiczność do tanecznego szaleństwa. Występ rozpoczęły hity z poprzednich płyt - „A kysz!” i „Helsinki”, dopiero później muzycy zaprezentowali najnowszy materiał z trzeciego albumu studyjnego, który - choć wydany pół roku temu - już zdążył osiągnąć status złotej płyty. Album „Wojny i noce” wizualnie nawiązuje do kultury Japonii i mangi, stąd obecność na scenie japońskich symboli.

21 listopada

Kolejny, trzeci dzień nawiązujący do obchodzonych uroczystości związa­nych z otwarciem Miejskiego Centrum Kultury miał wyjątkowy charakter. Na nowej scenie pojawili się nowotarscy artyści. Odbył się koncert Nowotarżanie dla Nowotarżan - Tribute to Krzysztof Krawczyk. Dla zebranej licznie publiczności zagrali Orkiestra OKSAC pod batutą Mateusza Wałacha, a zaśpiewali: Ali Al-Ani, Balay, Beata „Beti” Bełtowska, Jagoda Kret, Magda Panek, Justyna Pustówka, Piotr Szewczyk, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt. Koncert poprowadził radiowy dziennikarz muzyczny, znany też z prowadzenia cyklicznych programów telewizyjnych - Artur Orzech.

24 listopada

W tym dniu odbyła się kolejna konferencja skierowana do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. W sali obrad Starostwa Powiatowego o „Ekologii informacji i komu­nikacji medialnej” mówiła Larysa Daczewska-Rapacka - dziennikarka, tłumaczka, wykładowca z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (fot. 14).


Grudzień

6 grudnia

Winter Classic na mikołajkowe, z KH Tauron Podhale. W poniedziałek na nowotarskiej hali lodowej zmierzyły się drużyny zarządu MMKS i sponsorów KH Tauron Podhale oraz żeński zespół MMKS Podhale Hokej Kobiet. Był to mecz charytatywny, dlatego w trakcie spotkania przeprowadzono zbiórkę na leczenie Maksymiliana Łajki. Datki przeznaczone zostały dla chłopca chorującego na dystrofię mięśniową.

10 grudnia

W hali lodowej odbyły się Ogólnopolskie Zawody o Złotą Łyżwę Podhala w Łyżwiarstwie Figurowym. Impreza zorganizowana została w okrągły jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego. W zawodach brało udział ponad stu pięćdziesięciu uczestników, którzy w ciągu trzech dni dostarczali kibicom wiele emocji sportowych.

11 grudnia

Weekend Cudów, czyli wielki finał Szlachetnej Paczki. Jest to jedna z najwięk­szych ogólnopolskich akcji pomocowych odbywająca się już po raz 21. W Polsce tysiące potrzebujących rodzin otrzymało prezenty od darczyńców o wielkich sercach. Również wiele rodzin na terenie Nowego Targu i okolic doświadczyło tej pomocy. Jak wyjaśnił Maciej Trzciński - koordynator całego przedsięwzięcia: „Ta paczka jest zawsze trafionym prezentem, bo rodziny same określają, czego potrzebują. W tym roku z wolontariuszami odwiedziliśmy 81 rodzin. Pomoc otrzymają 42. Nie wszystkich włączono do projektu. Mamy swoje kryteria. Nie mieszczą się w nich osoby wybitnie roszczeniowe, które z sięgania po pomoc zrobiły sobie sposób na życie. Wspieramy tych, którzy zmagają się z przeciwnościami, chorobą, niepełnosprawnością - stąd ta różnica między odwiedzonymi a obdarowanymi. To bohaterskie rodziny i jestem przekonany, że warto im pomagać”.

12 grudnia

Teddy Bear Toss, czyli zabierz pluszaka na mecz! W tym dniu Tauron Podhale Nowy Targ zmierzył się z Re-Plast Unią Oświęcim. Była to także kolejna okazja do połączenia emocji sportowych z akcją charytatywną pt. „Rzut misiem”. Kibice co roku w okresie przedświątecznym zachęcani są do udziału w tej akcji. To popularna forma wsparcia zarówno drużyny hokejowej, jak i działania charytatywnego. Kibice w tym dniu przynoszą maskotki, które po meczu - albo gdy drużyna gospodarzy zdobędzie pierwszego gola - lądują na lodzie. Następnie zabawki trafiają jako pre­zenty świąteczne do szpitali i organizacji charytatywnych. Tradycja narodziła się w Ameryce Północnej prawie 30 lat temu i jej idea trwa do dzisiaj.

13 grudnia

Mszą w kościele św. Katarzyny w oprawie Miejskiego Chóru „Gorce” i z udzia­łem pocztów sztandarowych rozpoczęły się w Nowym Targu obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli przed obelisk bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona „Solidarności”, gdzie odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów. Następnie na nowotarskim rynku otwarta została wystawa związana z 13 grudnia 1981 r., przygotowana przez krakowski IPN. Przedstawiono również inscenizację historyczną pt. „Solidarność nie zginie w gó­ralskiej dziedzinie” w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”. Natomiast w Miejskim Centrum Kultury miały miejsce okolicznościowe przemówie­nia, wręczenie medali i dyplomów dla zasłużonych działaczy NSZZ „Solidarność”, a następnie koncert poświęcony pamięci prześladowanych w okresie stanu wojen­nego pt. „Żeby Polska była Polską” w wykonaniu Studia Piosenki „Septyma”, Iskry, Młodego Podhala i Sylaby. Na scenie MCK wystąpiła także Lubelska Federacja Bardów z koncertem „Nie zapomnijcie tamtych dni”.

14 grudnia

Nowy Targ otrzymał prawie 4 min zł na likwidację tzw. kopciuchów. Burmistrz apelował do mieszkańców, żeby wymieniali swoje piece. Mieszkańcy miasta mogli ubiegać się o dofinansowanie do 8 tys. zł na wymianę pieca na gazowy, biomasę lub na podłączenie do sieci ciepłowniczej oraz do 6 tys. zł na modernizację instalacji. Dla najuboższych zostały przeznaczone środki na docieplenie domu lub wymianę stolarki w wysokości do 25 tys. zł.

17 grudnia

Po rocznej przerwie na nowotarski rynek powrócił długo oczekiwany przez mieszkańców Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczystego otwarcia dokonał Grzegorz Watycha - burmistrz Nowego Targu. Wydarzeniu towarzyszyły: iluminacja świą­tecznej choinki, przywitanie wystawców oraz pokazy łyżwiarstwa figurowego PKŁF Zwyrtany i młodych hokeistów MMKS Podhale. Nie zabrakło uroczych alpak i dźwięków góralskiej muzyki w wykonaniu Małych Śwarnych. Wieczór zakończył się darmową dyskoteką na lodzie (fot. 15).

19 grudnia

Wigilia w Mieście jest corocznym przedświątecznym spotkaniem organizowanym przez Związek Podhalan oddział Nowy Targ. To jedno z wydarzeń towarzy­szących Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu. W bogatym programie artystycznym znalazł się koncert kolęd w wykonaniu Studia Piosenki „Septyma”, polsko-słowackie jasełka w wykonaniu Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” i zespołu regionalnego Magura z Kieżmarku oraz kolędy w wykonaniu chóru Srebrne Nutki. Nie brakło świątecznych życzeń - góralskich i tych złożonych przez władze miasta. Bogata oferta potraw regionalnych przygotowanych przez członków Związku za­chęcała do degustacji.

21 grudnia

Kolegium Elektorów Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej niemal jednogłośnie odwołało dr. hab. Roberta Włodarczyka ze stanowiska rektora. Był nim od czerwca 2020 r., czyli niespełna półtora roku. Zastąpił wówczas na stanowisku ks. dr. Stanisława Gulaka. Kadencja jego następcy miała trwać do 2024 r„ ale została niespodziewanie przerwana przez głosowanie Kolegium Elektorów.

22-23 grudnia

Pod ratuszem pojawiła się wyczekiwana nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych, zagroda św. Mikołaja. Na rynku można było zobaczyć na żywo praw­dziwe renifery i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Obok na Jarmarku Bożonarodzeniowym nadal wszystkich odwiedzających rozweselały alpaki i owieczki.

23 grudnia

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Urzędu Miasta Nowy Targ. Koronawirus nie przeszkodził w wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu czło­wiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii COVID-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę. Burmistrz Grzegorz Watycha otrzymał Światełko Pokoju z rąk harcerek z ZHP Hufiec Podhalański. Sztafeta Betlejemskiego Światełka Pokoju przemierzała dzięki harcerzom obszar Podhala i niosła przesłanie pokoju do wspólnot parafialnych, instytucji publicznych i innych organizacji.

29 grudnia

W hotelu Ibis odbyła się promocja książki Anny Majorczyk pt. „Fabryka utraco­na”. Było to jednocześnie podsumowanie trwającego kilkanaście miesięcy projektu, na który złożyła się m.in. wystawa, publikacja wspomnień pracowników kombinatu obuwniczego, realizacja filmów dokumentalnych, rajd rowerowy czy digitalizacja materiałów prasowych sprzed lat.

30 grudnia

W świątecznym nastroju i w pięknej oprawie muzycznej Miejskiego Chóru „Gorce” w sali obrad Urzędu Miasta odbyła się promocja jubileuszowego numeru „Almanachu Nowotarskiego” wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. Jest to jedna z ważniejszych publikacji naszego Miasta i re­gionu, która łączy przeszłość z teraźniejszością. Dwadzieścia pięć lat pracy wielu osób, zarówno kolegium redakcyjnego, jak i autorów, stworzyło niezwykle cenne źródło informacji o ludziach, historii, kulturze i zwyczajach Podhala. Każdy rocznik wzbogacony jest często unikatowymi zdjęciami i przede wszystkim dokładną kroniką ilustrującą ważne wydarzenia, które miały miejsce w Nowym Targu. Dodatkową atrakcją podczas promocji była recytacja własnych utworów dwóch współpracują­cych z wydawnictwem od wielu lat poetów: Wandy Szado-Kudasikowej i Krzysztofa Kokota. Stanisław Apostoł zaprezentował treść Aktu lokacyjnego Miasta Nowy Targ i pieśń jubileuszową upamiętniającą powstanie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się włodarze Miasta z burmi­strzem Grzegorzem Watychą na czele, powitali prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz, dr Maciej Hodorowicz - prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel - wieloletnia redaktor naczelna kolegium redak­cyjnego. Poszczególne działy 25 numeru „Almanachu Nowotarskiego” prezentowali: dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, dr Barbara Zgama, Iwona Hodorowicz, Anna Majorczyk, dr Maciej Hodorowicz i Lucyna Czubernat (fot. 16).

W hali lodowej w Nowym Targu odbył się turniej hokejowy im. Żołnierzy Wyklętych. W Mieście gościli z tej okazji Anna Krupka i Andrzej Gut-Mostowy - sekretarze stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł Anna Paluch oraz Mirosław Minkina - prezes PZHL.

 
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com