Styczeń

 

 6 stycznia

Uroczystość Święta Trzech Króli, zamykająca czas Bożego Narodzenia, zgroma­dziła na nowotarskim rynku liczne grono mieszkańców miasta. Bogato ubrane orszaki w radosnym nastroju i przy dźwiękach kolęd wyruszyły sprzed dwóch nowotarskich kościołów - Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny. Podczas Orszaku odbył się konkurs na najlepsze rodzinne przebranie kolędowe. Nowotarski rynek ożywiła szopka, a także wiele atrakcji, które czekały na uczestników. Wolontariusze w ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu” zbierali dobrowolne ofiary do puszek na rzecz polskich szkół na Ukrainie.

7 stycznia

Miejskie Centrum Kultury tradycyjnie przywitało swoich stałych bywalców wyjątkowym Koncertem Noworocznym „My Way”. Tym razem na deskach sceny w sali widowiskowej własne przeboje zaprezentował zespół Tre Voci - polskie trio muzyczne wykonujące muzykę pop operową. W skład formacji wchodzą wykształceni klasycznie tenorzy: Wojciech Sokolnicki „Voytek Soko”, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. Zespół od ponad pięciu lat wzbudza zachwyt publiczności na całym świecie.

Na boisku Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu odbyła się kolejna, dzie­wiąta odsłona Noworocznego Meczu Charytatywnego Winter Classic. Tym razem celem zbiórki była pomoc Martynce, chorującej na wrodzoną łamliwość kości. Dziewczynka po konsultacji lekarskiej otrzymała zgodę na operację umiejscowienia w nogach prętów teleskopowych. Ponieważ te będą rosły razem z nią, pozwoli jej to uniknąć wielokrotnych operacji. Noworoczny mecz początkowo miał osiedlowy, bardzo lokalny charakter, jednak w ciągu ostatnich lat zyskał rangę największej miej - skiej imprezy charytatywnej. Obecny burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podziękował organizatorom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydarzenia.

9 stycznia

W Transgranicznym Centrum Euroregionu „Tatry” odbył się pokaz filmu w reż. Tomasza Magierskiego pt. „Przemyśl. Złamane marzenia”, którego tragiczną boha­terką jest Renia Spiegiel - utalentowana Żydówka z okolic Przemyśla rozstrzelana po aryjskiej stronie getta wkrótce po osiągnięciu pełnoletności. Film, który zreali­zowany został na kanwie jej pamiętnika, wzbudził niemałe zainteresowanie wśród licznie zgromadzonych gości. Po projekcji odbyło się spotkanie z utalentowanym nowotarskim reżyserem. Tomasz Magierski chętnie i wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania ze strony publiczności. Dotyczyły one przede wszystkim filmu, głównej bohaterki, jej rodziny, upamiętnienia Reni Spiegel i planów związanych z utworzeniem jej muzeum, ale również twórczości reżysera i filmów planowanych na najbliższy czas. O oprawę muzyczną zadbała Elżbieta Swalarz (śpiew), której towarzyszył Piotr Tylka (pianino).

12 stycznia

Na terenie obiektu strzelnicy sportowej Ligi Obrony Kraju przy ul. Sybiraków dokonano uroczystego otwarcia wirtualnej strzelnicy. Środki na ten cel pozyskano w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2022” nr 1/2022/CWCR. Dzięki nim można było realizować zadanie związane z utwo­rzeniem wirtualnych strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego skierowanego głównie do dzieci i młodzieży, ale też członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność o charakterze proobronnym, funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz społeczności lokalnej. Nowa atrakcja z pewnością poszerzy ofertę edukacyjną i umożliwi kształcenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią (w tym manualnej jej obsługi).

13 stycznia

W piątkowy wieczór na zaproszenie Grzegorza Watychy - burmistrza Nowego Targu w Miejskim Centrum Kultury odbyło się, podobnie jak w poprzednich latach, uroczyste spotkanie noworoczne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podhalańscy samorządowcy, parlamentarzyści, radni, urzędnicy, lokalni działacze, przedsiębiorcy oraz dyrektorzy nowotarskich jednostek i szkół. Spotkali się, aby podsumować dwa­naście miesięcy roku 2022 i przywitać wspólnie kolejny rok. Wśród gości pojawili się m.in. posłanka Anna Paluch, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka oraz Konsul Honorowy Republiki Słowacji Wiesław Wojas. Spotkanie rozpoczęło się od okolicznościowych przemówień. Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podkreślił, że po latach pandemii COVID-19 wszyscy mieli nadzieję na powrót do normalności. Nie zabrakło toastu i koncertu - przede wszystkim były jednak po­dziękowania dla nowotarżan i Polaków za ich solidarną postawę wobec uchodźców z Ukrainy (Fot. 1).

15 stycznia

W niedzielę wieczór w nowotarskim Miejskim Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert „Małej Armii Janosika”. Inspirujący się góralskim folklorem, słynny na całą Polskę zespół dziecięco-młodzieżowy pod dyrekcją Damiana Pałasza zaprezentował w Nowym Targu program kolędowo-pastorałkowy. W odnowionym obiekcie MCK grupa z Raby Wyżnej wystąpiła po raz pierwszy, a samo wydarzenie udało się zorganizować dzięki finansowemu wsparciu Lasów Państwowych, które były głównym organizatorem imprezy. Koncert spotkał się z ogromnym zaintereso­waniem - sala była pełna. Gości powitał przedstawiciel nowotarskiego Nadleśnictwa Krzysztof Przybyła.

***

Zgodnie z wieloletnią tradycją w murach kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się koncert kolęd, którego organizatorem był chór „Echo Gorczańskie” działający pod dyrekcją Katarzyny Kondaszuk. Tym razem wśród zaproszonych gości były takie zespoły jak: „Katarzynki” z parafii pw. św. Katarzyny pod opieką Macieja Trzcińskiego, Muzyczna Oazowa Grupa Jubileuszowa pod dyrekcją Bartłomieja Kutyły, z klawiszowym akompaniamentem Pawła Ciężobki. By wystąpić w Nowym Targu, liczną grupą przyjechały z Rdzawki i ze Spytkowic chóry „Adoramus” i „Resonantes” pod dyrekcją Marcina Zborka, z solistką Klaudią Czyszczoń. Solowy występ zapre­zentował Marian Wach, przy klawiszowym akompaniamencie Marcina Augustyna.

„Metamorfozy, czyli kim jesteśmy” - poezja Ernesta Brylla rozpoczęła cykl spotkań, któremu patronuje Krakowski Salon Poezji. To wydarzenie wpisało się w klimat miasta i od wielu lat przyciąga sympatyków twórczości poetyckiej. Tym razem w nowotarskim ratuszu utwory tego znanego i cenionego poety recytowali Agata Bernadt i Andrzej Róg.

20 stycznia

W Urzędzie Miasta Nowy Targ odbyło się oficjalne przekazanie na ręce bur­mistrza miasta flagi Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska. Grzegorz Watycha odebrał ją z rąk marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz prezesa spółki Igrzyska Olimpijskie Marcina Nowaka. W spotkaniu wzięli także udział podhalańscy parlamentarzyści - poseł Anna Paluch i senator Jan Hamerski. Szef komitetu organizacyjnego igrzysk określił to wydarzenie największą imprezą sportową tego roku na świecie.

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się finisaż związany z działającą w Miechowie Galerią „U Jaksy”. Prace miechowskich artystów ozdabiały nowotarską galerię od 17 grudnia 2022 r. Ekspozycja przedstawiała twórczość dziesięciu współczesnych artystów związanych z tym miastem, reprezentujących różne pokolenia oraz wielo­rakie postawy twórcze. Dzięki temu wystawa była bogata w emocje, a także w róż­norodną tematykę. Na spotkanie z nowotarżanami przybyła mocna reprezentacja miechowskich twórców - w tym siedmiu wystawiających. O oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbał znakomity akordeonista Jakub Mietła. Towarzyszyła mu delikatnie przygrywająca w tle muzyka organowa.

Od piątku do niedzieli Hotel Ibis Style stał się miejscem zmagań najlepszych polskich darterów w ramach IV i V rundy Grand Prix Polskiej Organizacji Darta. Łącznie przez trzy dni rywalizowało w turnieju blisko 300 zawodników i zawodniczek z kilkudziesięciu polskich klubów darterskich.

22 stycznia

„Idziemy tu, idziemy z betlejemskiej krainy” - pod takim tytułem odbyło się półtoragodzinne widowisko przygotowane przez Małych Hyrnych i Hyrnych pod dyrekcją Macieja Warpechy. Było to bardzo żywiołowe i bogate przedstawienie, pełne wartkiej akcji, podczas którego zgromadzona publiczność nie szczędziła braw. Ogromne oklaski i salwy śmiechu co rusz nagradzały werwę, zapał i temperament muzykantów. Ci zaś się nie oszczędzali - ani w śpiewie, ani w tańcu, ani w jasełko­wych inscenizacjach. Koncert był dedykowany walczącemu z chorobą nowotworową małemu Kamilowi, synowi Michała Joniaka, który wiele lat przetańczył w zespole.

Sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania styczniowego i bohaterów tego niepodległościowego zrywu postanowiła uczcić Grupa Mieszkańców „Pamięć” wraz z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych, organizując uroczysto­ści na nowotarskim cmentarzu. W kościele św. Katarzyny odprawiono Mszę św. w intencji poległych i wywiezionych na Sybir powstańców. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” Oddział Nowy Targ oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Oprawę liturgii zapewnili skauci z VII Drużyny Warszawskiej, którzy w Nowym Targu byli przejazdem, a swoją obecnością na Mszy św. chcieli uczcić pamięć o powstańcach.

23 stycznia

W Miejskim Centrum Kultury odbyła się jedna z sześciu zaplanowanych kon­ferencji poświęcona nowemu programowi regionalnemu pt. „4 lata - Fundusze Europejskie dla Małopolski”. W tym dniu można było zapoznać się z planami zwią­zanymi z wydatkowaniem środków unijnych. W trakcie wydarzenia byli dostępni eksperci, którzy indywidualnie udzielali szczegółowych informacji o możliwościach i warunkach skorzystania z dostępnej puli Funduszy Europejskich. Konferencje to także okazja do podsumowań projektów i inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w Małopolsce, jak również przestrzeń do dyskusji na temat kierunków roz­woju regionu. Jak poinformowano, na terenie okręgu czwartego, w skład którego wchodzą powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański, zrealizowano w sumie 3340 różnego rodzaju projektów na łączną kwotę ok. 1,2 miliarda złotych. Wśród prelegentów w nowotarskim MCK-u znalazł się marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz wszyscy jego zastępcy: Łukasz Smółka, Józef Gawron, Marta Malec-Lech i Iwona Gibas.

26 stycznia

Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu weszła w nowy rok koncertem „Kiermasz muzycznych rozmaitości”. Był to prawdziwy przegląd umiejętności i ta­lentów wszystkich uczniowskich roczników oraz kompozytorskich znakomitości, stylów, gatunków, od baroku do współczesności. W kolędowym klimacie wystąpiły najmłodsze dzieci, natomiast starsi uczniowie wykonywali już naprawdę trudne, wymagające utwory słynnych kompozytorów: od Georga Telemanna po Charlesa Camillea Saint-Saensa i Jana Sebastiana Bacha. Zabrzmiały też dzieła Siergieja Rachmaninowa i Fryderyka Chopina. Solistów w tym noworocznym koncercie wy­stąpiło kilkunastu, ale doskonały repertuar przygotował też młodzieżowy chór pod dyrekcją Kseni Miśkiewicz. Finał należał do zawsze entuzjastycznie przyjmowanego Big-bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

27 stycznia

Wystawa unikatowych prac uczestników terapii zajęciowej Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka”, zorganizowana w Spółdzielczym Domu Kultury, zainaugurowała przypadające na ten rok obchody 20-lecia placówki. Czterdzieści kilimów i gobelinów to swego rodzaju perełki rękodzieła. Środowiskowy Dom Samopomocy „Chatka” powstał w 2003 r. w strukturze nowotarskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Terapia z uży­ciem krosien i barwnej wełny wkroczyła do niego pięć lat później. Warsztaty tkackie najpierw prowadził artysta plastyk, mistrz w tej dziedzinie - Marek Kossowski. Od niego pałeczkę przejęła Małgorzata Tętnowska.

„Kolędowanie to duszy uwrażliwianie” - pod tym hasłem odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 organizowany od wielu lat wieczór kolęd w wykonaniu uczniów i zaproszonych gości. Tym razem wydarzenie miało miejsce tuż przed rozpoczynają­cymi się feriami zimowymi, a koncert uświetniły występy specjalne, podczas których poza kolędami zabrzmiała nawet piosenka Sanah, popularnej artystki młodego pokolenia. W wieczorze kolęd uczestniczyli: burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, skarbnik Ewa Bobek oraz radni Jan Łapsa, Krzysztof Sroka, Bożena Groń i Ewa Garbacz, która jako nauczycielka w SP2 odpowiedzialna była także za współ- organizację wydarzenia. Radni przekazali dzieciom pudełko czekoladek, a Danuta Pyzowska-Foryt, dyrektor szkoły, korzystając z faktu, że koncert odbył się jeszcze w styczniu, złożyła zgromadzonym noworoczne życzenia.

28 stycznia

Zespół „Aeroblus” ponowił swoją działalność, dając pierwszy występ w kawiarni Polemika działającej w Miejskim Centrum Kultury. W składzie znaleźli się: Piotr „Łupi” Lubertowicz - nowotarski wirtuoz gitary, Jacek Dewódzki - legendarny wokalista grupy Dżem w latach 1995-2001 oraz Roman Joniec - klawiszowiec. Wydarzenie odbyło się w klimatycznym wnętrzu, gdzie nie było granicy pomiędzy publicznością a artystami. Taka forma koncertu zyskała duże zainteresowanie publiczności, która licznie przybyła na koncert.

29 stycznia

Po raz trzydziesty pierwszy zarówno w Polsce, jak i na świecie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tematem przewodnim tegorocznej zbiórki było hasło „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!” Na obszarze działania Podhalańskiego Sztabu WOŚP Akcja Serca z Nowego Targu kwestowało 130 wolontariuszy. Można było ich spotkać w Nowym Targu, a także w Białce Tatrzańskiej, Białym Dunajcu, Czarnej Górze, Czarnym Dunajcu, Jurgowie, Ludźmierzu i Łopusznej. Finałowe atrakcje miały miejsce w nowotarskiej Miejskiej Hali Sportowej. Można było skorzystać z wiedzy Stowarzyszenia Surwiwalowego, podszkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy, skonsultować z podologiem problemy stóp czy zjeść pyszną watę cukrową. Dla dzieci atrakcje zapewniła Harcownia.pl. Były też liczne animacje, zabawy i kinderbal. O oprawę muzyczną imprezy zadbał DJ Łysy.

31 stycznia

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbyło się wyjątkowo klimatyczne, bo jeszcze w świątecznej oprawie, spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”. Podczas wieczoru słowno-muzycznego pt. „Ostatnie kolędy” wystąpili znani poeci. Kolędy zaśpiewane mocnymi, pięknymi głosami były przeplatane poezją Wandy Szado- -Kudasikowej, Renaty Lipkowskiej, Adama Kwiatka, jak również Krzysztofa Kokota i Romana Dziobonia (czytaną przez Ewę Kokot). Całość dopełniła piękna sceneria wystawy Krystyny Olchawy pt. „Ze studni marzeń”.

***

W związku z rozpoczynającymi się feriami w ramach inicjatywy „Zima w Mieście” nowotarskie instytucje przygotowały cykl bezpłatnych zajęć edukacyj­nych skierowanych do dzieci i młodzieży. Wśród ofert Miejskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Podhalańskiego oraz Spółdzielczego Domu Kultury znalazły się warsztaty, spotkania, pokazy filmowe.

LUTY

3 lutego

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy pt. „Ze studni marzeń” autorstwa Krystyny Olchawy. Pomimo mocno padającego śniegu galerię odwiedziła spora liczba miłośników dobrej sztuki, a sama wystawa była barwna, wiosenna, lekko malowana jasnymi strumieniami światła, wzbogacona wiosennym „śpiewem ptaków”. Klimat ten wprowadził uczestników w bardzo osobisty świat malarki, do świata wspomnień, do czasów dzieciństwa związanego ze światem przyrody, nie­odzownym przy łapaniu równowagi i oddechu, a więc radzeniu sobie z różnymi niełatwymi sytuacjami w życiu.

4 lutego

Skupiający młodych ludzi amatorski „Teatr o 16” działający w Miejskim Centrum Kultury pod kierownictwem Marka Wrony, aktora Teatru Witkacego w Zakopanem, wystawił spektakl pt. „Iwona, księżniczka Burgunda”. Sztuka powstała na podstawie książki Witolda Gombrowicza - mistrza absurdu i groteski. Był to pierwszy po pandemii spektakl, który przyciągnął sporą grupę fanów tego gatunku literackiego.

10 lutego

W Galerii Emilii Prażmo „Emi Home Design” odbył się wernisaż grupy arty­stycznej „Kombinat sztuki”. Grupę pod kierunkiem Marcina Stawickiego tworzyli malarze, rysownicy, poeci, muzycy i śpiewacy. Dzięki przychylności Krzysztofa Trofimiuka artyści mogli korzystać z siedziby „Centrum Źródło”.

11 lutego

Bieg Podhalański im. Jana Pawła II to wyjątkowe wydarzenie na sportowej mapie Polski. Kilkuset biegaczy narciarskich, amatorów i profesjonalistów, zmierzyło się na trzech dystansach na świetnie przygotowanych trasach, które są bardzo malownicze i prowadzą wokół rezerwatu przyrody Bór na Czerwonem. Start i meta miały miej­sce na nowotarskim lotnisku. Uczestnicy rywalizowali na trzech trasach o długości 30 km, 15 km i 6 km. Atrakcją wydarzenia, które odbyło się już dwunasty raz, był udział znanej narciarki biegowej Justyny Kowalczyk-Tekieli, która wystartowała na dystansie 30 km.

***

„Turbacz Winter Trail” po raz dziewiąty zawitał do Nowego Targu na Długą Polanę. Dwudniowe wydarzenie współorganizowane przez Miasto Nowy Targ od­było się pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki. „Turbacz Winter Trail” to zimowy bieg górski na kilku dystansach, wśród których każdy znalazł coś dla siebie. Były to dwa dni pełne wrażeń - siedem formuł do wyboru, od 5 do 47 kilometrów, formuła dla biegających z czworonożnymi przyjaciółmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami; w sobotę główne dystanse, a w niedzielę Walentynki na sportowo z pięknymi widokami oraz najszybsze zimowe ściganie - Turbacz Downhill. W sobotę start oraz meta wszystkich dystansów zlokalizowane były na Długiej Polanie w Nowym Targu, natomiast w niedzielę start zlokalizowany został w miejscowości Waksmund w gminie Nowy Targ, która była partnerem wydarzenia, natomiast meta była ponownie na Długiej Polanie.

***

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprosiła dzieci na bezpłatne zajęcia edukacyjno-animacyjne. Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w cyklu zajęć, których motywem przewodnim były baśnie i legendy. Były więc krasnoludki, Królowa Śniegu, magiczne eliksiry czarowników, kraina wróżek i inne baśniowe stwory, które można było poznać, aby następnie w trakcie zajęć literacko-plastycznych stworzyć swoje niepowtarzalne wizje baśniowego świata. Dzieci zrobiły też kar­nawałowe maski oraz zimową planszę miasta Nowy Targ. Można było również uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach języka angielskiego poprowadzonych przez szkołę językową Helen Doron w Nowym Targu, dostępnych w różnych grupach wiekowych: od maluchów do młodzieży szkolnej.

14 lutego

Już nie pierwszy raz nowotarska młodzież udowodniła, że ma w sobie wielkie pokłady szlachetności. Uczniowie z dwóch szkół średnich - I LO im. Seweryna Goszczyńskiego oraz ZSTiP im. Stanisława Staszica - jakzwykle w dzień Walentynek włączyli się w wyjątkową akcję „Serce dla hospicjum”. Około 70 wolontariuszy wyru­szyło w tym dniu na ulice miasta, by wręczyć przypadkowo spotkanym przechodniom papierowe serduszka wykonane metodą origami. Nie były to jednak zwykłe ozdoby z papieru symbolizujące romantyczne święto - wewnątrz każdego z nich znajdowała się informacja zachęcająca do przeznaczenia 1% podatku na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

18 lutego

Po 10 latach i ponad 350 koncertach w kraju i za granicą projekt „Queen sym­fonicznie” po raz pierwszy wystąpił na scenie w nowotarskim Miejskim Centrum Kultury. Były to niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna, które już od dziesięciu lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. Ten dwugodzinny spektakl podzielony był na dwie części, każda z najwspanialszymi kompozycjami zespołu Queen. Finał występu uświetnił także występ solisty Sebastiana Machulskiego wcielającego się w rolę Freddiego Mercuryego. W drugiej części wystąpił również gitarzysta solowy Darek Wawrzyniak.

19 lutego

W nowotarskim ratuszu odbył się kolejny, 145 Salon Poezji. Tym razem po­etyckie utwory czytali aktorzy Teatru Starego w Krakowie: Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki.

20 lutego

W tym dniu rozpoczęła się medialna akcja pomocy dla małej Kamilki Gil chorej na SMA. Jak napisano: „Kamilka ma ponad dwa lata, uroczą buzię i pogod­ne usposobienie. Często się uśmiecha. Od rówieśników i swojego brata bliźniaka Sebastiana różni się tylko tym, że nóżki nie są w stanie jej unieść. Jest specyfik, który daje jej nadzieję całkowitego przywrócenia sprawności - to uznany za «najdroższy lek świata» Zolgensma”. Koordynatorką akcji pomocowej była Ewelina Walkosz, która skupiła wokół siebie spore grono wolontariuszy zaangażowanych w pomoc dla małej nowotarżanki.

21 lutego

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się przekazanie nowego specjalnego pojazdu JCB FASTRAC 4220 dla KP PSP Nowy Targ. Ten nowy multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem będzie służył nowotarskim strażakom do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Jest to jedyny w Polsce taki pojazd, który będzie wspierał działania strażaków z Podhala. Nie tylko ułatwi on pracę strażakom, ale też wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.

22 lutego

Mieszkająca w Nowym Targu i działająca w świecie mody projektantka Aneta Larysa Knap została członkiem Rady Wysokiej Mody i jurorem pokazów dyplomo­wych podczas „Cracow Fashion Week”, zasiadając obok takich legend, jak choćby Jerzy Antkowiak. W tym szacownym gronie znaleźli się przedstawiciele branży modowej z całego świata - projektantka z Francji, profesor Uniwersytetu Mody z Chin, przedstawiciel Fashion Week z Węgier i Czarnogóry, wiceprezydent Fashion Week z Rumunii, koordynator Fashion Week z Ukrainy, przedstawicielka Akademii Designu z Włoch, a także główny projektant marki House i Mohito. Jurorzy mają za zadanie wybrać najlepsze kolekcje studentów. Tegorocznym pokazom dyplomowym przyświecać będzie hasło „Innovation in Design”. W 2023 r. szkoła chce przedstawić świat mody w kontekście nowych technologii w projektowaniu oraz ich wpływu na ekologię i środowisko.

Witold Skupień, mistrz i wicemistrz świata w paranarciarstwie biegowym, został nagrodzony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolskim. Narciarz otrzymał odznaczenie z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego. Złoty medal Skupnia w tegorocznych mistrzostwach świata w paranarciarstwie biegowym, rozegranych w szwedzkim Ostersund, był największym sukcesem w do­tychczasowej karierze 34-latka urodzonego w Nowym Targu.

23 lutego

W kinie działającym przy Miejskim Centrum Kultury przygotowano pokaz filmu „Słoń”, po którym odbyło się spotkanie z pochodzącym z Nowego Targu reżyserem młodego pokolenia Kamilem Krawczyckim. Rozmowę poprowadziła Beata Zalot, 296

redaktor „Tygodnika Podhalańskiego”. Seans, z powodu ciekawej fabuły, przyciągnął sporą liczbę widzów. Reżyser ma na swoim koncie kilkanaście teledysków oraz dwa filmy krótkometrażowe prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych („Mój koniec świata”, „Ktoś zostanie ostatni”). Jego debiut fabularny długometrażowy to film „Słoń”, znakomicie przyjęty na festiwalu w Gdyni, gdzie uzyskał Złote Lwy w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

24 lutego

Piątkowy wernisaż w Galerii Sztuki BWA „Jatki” zgromadził licznie przybyłych odbiorców sztuki stęsknionych za wiosną i latem. Temat wystawy nie zawiódł. Wiele uśmiechniętych osób spoglądało na wrotycz, nawłoć czy przedzierające się przez szczeliny w betonowych płytach mlecze. Na wernisażu artystka Aleksandra Rey mówiła o swojej pasji, o malowaniu, o miłości do przyrody, o tym, jak chcąc namalować rumianki czy pokrzywy, poznaje ich strukturę i przeprowadza cały cykl studyjnych rysunków i fotografii do szkicownika. Spotykając się z roślinami na co dzień, poznaje ich właściwości i zdradza przepisy na ich zastosowanie. Wyjaśniła też znaczenie słowa będącego tytułem wystawy - meristos.

**><•

W geście solidarności z Ukrainą na nowotarskim rynku odbył się rocznicowy wiec, który zgromadził pięćdziesięcioosobową grupę nie tylko zamieszkałych w Nowym Targu Ukraińców, ale też ich przyjaciół i przeciwników trwającej na Ukrainie wojny. Wydarzenie rozpoczął odgłos syreny, następnie odśpiewano hymny państwowe - najpierw Polski, później Ukrainy. Wiec trwał około 30 minut - były przemówienia, łzy wzruszenia, podziękowania, a także krótkie występy artystyczne.

26 lutego

W ramach „Karnawału na śniegu” zorganizowano kolejne zawody w narciar­stwie biegowym. Planowane były zaraz po Biegu Podhalańskim na terenie lotniska. Jednak deszczowa pogoda pokrzyżowała plany i ta przyciągająca wielu chętnych impreza odbyła się w Borze Kombinackim. Miasto pomogło przygotować trasę i przekonało maskotki, żeby mniejszym i większym sportowcom umiliły zabawę. Życzliwych i pomocnych było więcej: strażacy z nowotarskiej OSP zapewnili agregat, żeby można było podłączyć nagłośnienie, rodzice przygotowali grill z kiełbaskami, robili herbatę i kawę; zaprzyjaźnione firmy sponsorowały nagrody. Sędziowanie wzięła w swoje ręce Katarzyna Maciążek - instruktorka narciarstwa biegowego. Wszystko dopinała niestrudzona i pełna energii szefowa Małych Śwarnych - Bernadeta Szurnął.

T7 lutego

W Rabce-Zdroju rozpoczęła się X Jubileuszowa Zimowa „Senioriada” na Podhalu, w której nie zabrakło dwudziestoosobowej drużyny reprezentującej Uniwersytet Trzeciego Wieku z Nowego Targu. W Teatrze „Rabcio” odbyła się uroczysta gala podsumowująca dziesięć lat istnienia wydarzenia, które tak pięknie jednoczy se­niorów z różnych części Europy. Rywalizowano w takich dyscyplinach, jak: biegi, slalom gigant, zjazd na dętce, brydż, szachy, kręgle, nordic walking czy rzut śnieżkami do celu.

28 lutego

W sali obrad Urzędu Miasta uroczyście zainaugurowała działalność Młodzieżowa Rada Miasta Nowego Targu. Kadencję Młodzieżowej Rady ustalono na okres trzech lat do 24 stycznia 2026 r. Do Młodzieżowej Rady Miasta Nowy Targ został wybrany Jan Zaremba, uczeń Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej, który z rąk burmistrza miasta Nowego Targu Grzegorza Watychy i przewodniczącego Rady Miasta Nowego Targu Grzegorza Luberdy odebrał powołanie na radnego Młodzieżowej Rady Miasta.

***

W Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” odbył się kolejny pokaz filmu w reż. Tomasza Magierskiego pt. „Julian Stańczak. Złapać światło”. W wyjątkowy nastrój wydarzenia wprowadziła uczestników Elżbieta Swalarz, która wykonała piosenki na podstawie wierszy zesłańców polskich na Syberię, oraz Paweł Tylka akompaniujący na fortepianie. Zebranych gości powitał przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper. Po zakończeniu projekcji filmu prof. Anna Mlekodaj przeprowadziła dyskusję z reżyserem Tomaszem Magierskim. Widzów bardzo za­ciekawiły losy głównego bohatera, jego talent i zamiłowanie do sztuki. Reżyserowi filmu składano gratulacje i wyrazy uznania za ciekawy sposób przedstawienia postaci i twórczości Juliana Stańczaka.

Na stoku narciarskim „Zadział” w Nowym Targu odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Alpejskim. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z naszego miasta. Reprezentanci siedmiu nowotarskich podsta­wówek rywalizowali na trasie slalomu w pięknym słońcu. Szkoły reprezentowało 94 uczniów z roczników 2008-2013. Dzieci startowały indywidualnie w trzech kategoriach wiekowych w konkurencji slalom gigant.

MARZEC

1 marca

Nowy Targ nie zapomniał o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Uroczystości tradycyjnie zorganizowane zostały przez Nowotarską Grupę Mieszkańców „Pamięć” wspólnie z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorzą­dowych z powiatu i miasta, reprezentanci różnych stowarzyszeń, środowisk kom­batanckich, nie brakło młodzieży i pocztów sztandarowych z kilku nowotarskich szkół średnich i podstawowych. Tegoroczny Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodził w Nowym Targu także syn majora Józefa Kurasia „Ognia” - Zbigniew Kuraś. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, później uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Krzyż Katyński, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odczytano Apel Poległych, a następnie kilka delegacji złożyło wiązanki i znicze.

***

Zakończyła się finałowa rywalizacja w rozgrywkach Podhalańskiej Amatorskiej Hokej Ligi. Zespół Winter Classic po raz trzeci pokonał drużynę Zbójów Nowy Targ i tym samym czwarty raz z rzędu sięgnął po trofeum.

2 marca

Spore grono hodowców owiec i bydła oraz samorządowców z Podhala, Spiszu, Orawy przybyło na spotkanie z wicepremierem oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem. Ale półtorej godziny starczyło i na jego wystąpienie, i na zasygnalizowanie bolączek regionu. Prócz prowadzącej spotkanie posłanki Anny Paluch ministrowi towarzyszyli wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, posłanka Barbara Bartuś, senatorowie Jan Hamerski i Andrzej Pająk. Wśród zgroma­dzonych byli też przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liczną grupą przybyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Mowa była o środkach dla rolników w nowej perspektywie finansowej 2023-2027 i polskim planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

3 marca

You Can Dance należy do najpopularniejszych programów rozrywkowych w ogólnopolskiej telewizji. Tomasz Liszka - młody góral z Nowego Targu - znalazł się w „Diamentowej Dziesiątce” finalistów You Can Dance Nowa Generacja 2, co było ogromnym wyróżnieniem. Tomek i jego młoda partnerka Wiktoria zatańczyli tym razem do przepięknej choreografii przygotowanej dla nich przez Jakuba Prusa. Choreografia była w stylu modern, a jej tematem był strach. Tę niełatwą emocję językiem tańca pokazała Wiktoria, natomiast Tomek wystąpił w roli chłopca, który z nim walczył. Młody, dzielny góral świetnie poradził sobie nie tylko ze strachem, ale też z nowym dla siebie stylem tańca - przypomnijmy, że na co dzień trenuje taniec towarzyski. Wiktoria i Tomek otrzymali pozytywne opinie od jurorów, a także kilka cennych wskazówek.

4 marca

Od spotkania na temat gry fabularnej „Zew Cthulhu” rozpoczął się Miesiąc Grozy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu. Kultowa w niektórych kręgach gra oparta jest na motywach twórczości H.P. Lovecrafta i, rzecz jasna, utrzy­mana w konwencji grozy. W świat mitologii Cthulhu wprowadzał Daniel Sikorski. W programie przewidziano cztery spotkania w kolejne marcowe soboty dla fanów tego gatunku prozy - a tych, jak wskazują biblioteczne statystyki, w Nowym Targu nie brakuje wśród czytelników. Dwa ostatnie spotkania poświęcone były tematyce grozy we współczesnej literaturze i na stronach internetowych: YouTube, stronach pisarskich czy creepypastach. Cykl zakończyły warsztaty pisarskie „Nowotarska legenda”, w których uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu. Młodzi twórcy popisali się ogromną pomysłowością, jak również dobrą zna­jomością literatury fantasy. Uczniowie wykazali niesamowite zaangażowanie, pisząc własne opowiadanie inspirowane twórczością z gatunku grozy.

5 marca

Na stoku narciarskim „Zadział” w Nowym Targu odbyła się XXXIX edycja Zawodów Narciarskich w Slalomie Gigancie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. To szczególne zawody, w których ważny jest nie tyle wynik sportowy, co kultywo­wanie tradycji, dlatego obowiązkowym wyposażeniem zawodników jest tutaj nie tylko sprzęt narciarski, ale także tradycyjny, góralski strój. Zwycięstwo drugi rok z rzędu zagwarantowali sobie gospodarze wydarzenia, czyli górale z nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

8 marca

Ciekawą inicjatywą wykazali się zawodnicy Nowotarskiego Klubu Piłkarskiego „Podhale”. Z okazji Dnia Kobiet delegacja Nowotarskiego Klubu wybrała się na nowotarski rynek, gdzie przypadkowo napotkanym paniom z racji ich święta za­wodnicy rozdali 120 sztuk tulipanów i 30 róż. Ten drobny gest spotkał się z miłym przyjęciem od każdej z pań obdarowanej kwiatkiem.

Nowotarska projektantka mody Aneta Larysa Knap była gościem honorowym 25 Gali Kobiet Sukcesu Regionów Polski, jaka odbyła się z okazji Dnia Kobiet w auli im. Anny Wasilewskiej przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Nowotarżanka została wyróżniona statuetką od fundacji „Moda na Warmię i Mazury”. Jak wspo­minali organizatorzy: „10 lat temu była u nas w Olsztynie z pierwszymi swoimi kolekcjami jako początkująca projektantka. Dziś jest znana w świecie mody”. Uczestnicy gali mogli także podziwiać kolekcję mody najsłynniejszej projektantki z Podhala.

10 marca

W Galerii „Jatki” w cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” odbył się koncert zespołu Kliw pt. „Kot lunatyk”. Podczas koncertu widzowie usłyszeli recytacje wierszy Beaty Zalot, do których muzykę skomponowała Sylwia Lehner. Gościnnie na kon­cercie zagrał Łukasz Rajski (gitara basowa). Piątkowe spotkanie z poezją i muzyką zgromadziło wielu gości. Byli przyjaciele Beaty i przyjaciele Zespołu „Kliw”, galeryjni przyjaciele, przyjaciele muzyki na czele z Moniką Gubałą, dyrektorem Departamentu Kultury i Promocji Urzędu Marszałkowskiego.

16 marca

W pierwszą rocznicę śmierci Józefa Różańskiego w Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wieczór wspomnień, podczas którego spotkali się przyjaciele i rodzina tego wyjątkowego człowieka. Po Mszy św. i złożeniu kwiatów uczestnicy udali się do galerii, aby tam wspólnie snuć wspomnienia i rozmawiać o pasjach i życiu niezapomnianego Józefa Różańskiego, który wpisał się w klimat Nowego Targu. Inicjatorem wydarzenia pt. „Serdeczne okruchy światła” był Marcin Kudasik, który równocześnie to spotkanie poprowadził.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbyło się spotkanie konsultacyjne dla podatników. Dotyczyło ono usług elektronicznych - zaprezentowano możliwości platformy e-Urząd Skarbowy, a także rocznych rozliczeń podatkowych. Pracownicy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w trakcie indywidualnych rozmów wyjaśniali wszystkie kwestie podatku od osób fizycznych oraz pomagali w skorzy­staniu z usług elektronicznych e-Urząd Skarbowy. Dla wszystkich zainteresowanych w czytelni dostępne były również drukowane materiały informacyjne. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Krajową Administracją Skarbową - Urząd Skarbowy w Nowym Targu.

17 marca

Około 130 zawodników wzięło dziś udział w V Memoriale im. Legionistów Podhalańskich, który tym razem zorganizowany został na stoku „Długa Polana” w Nowym Targu. Uczestnicy narciarskich zawodów - w większości dzieci i młodzież - startowali w slalomie w sześciu różnych kategoriach. Wydarzeniu towarzyszyły rozbrzmiewające w tle pieśni patriotyczne - zawody upamiętniają bowiem grupę kilkuset ochotników z terenu Podhala, którzy wstąpili do Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego, by walczyć o wolną Polskę. W zmaganiach wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Cichego, Murzasichla, Poronina, Suchego, Czerwiennego, Ratułowa, Zębu, Koniny, Mszany Górnej, a także podopieczni Fundacji Handicap Zakopane. W otwarciu zawodów uczestniczyła pani poseł Anna Paluch oraz sa­morządowcy z Gminy Czarny Dunajec. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, a przez cały czas trwania wydarzenia z głośników rozbrzmiewały pieśni legionowe.

***

Miejski Magazyn Pomocy dla objętej wojną Ukrainy, działający w nowotarskim Urzędzie Miasta, zakończył swoją działalność. W tym właśnie dniu przekazana została ostatnia pomoc humanitarna. Dary żywnościowe trafiły do miasta Złoczów z obwodu lwowskiego, skąd zostały skierowane dalej na wschód Ukrainy. To akcja wieńcząca roczną działalność miejskiego magazynu, który działał nieprzerwanie od marca 2022 r. Pomoc udzielana za jego pośrednictwem dotarła do kilku tysięcy Ukraińców z terenu Nowego Targu oraz gmin z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa - po raz pierwszy w swojej histo­rii - została gospodarzem XXXVIII Zjazdu Forum Akademii Nauk Stosowanych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyło w nim 72 delegatów z 32 uczelni z całej Polski. Zjazd należy do wydarzeń cyklicznych, które delegatów studenckich samorządów gromadzą dwa razy w roku w jednym miejscu.

18 marca

„Aleja rocka” w Miejskim Centrum Kultury ponownie zgromadziła komplet widzów gustujących w rockowym klimacie. To międzynarodowe przedstawienie połączyło na jednej scenie orkiestrę symfoniczną, solistów, chór i tancerzy z Ukrainy oraz polski zespół „Żuki”, który obchodził swoje 35-lecie istnienia. W ich wykonaniu, przy nowoczesnych efektach świetlnych, rozbrzmiewały utwory The Beatles, Led Zeppelin, Tiny Turner, AC/DC, Queen.

Misterium Męki Pańskiej powróciło po czterech latach przerwy. „Jestem z wami aż do skończenia świata” był szczególnym, religijnym spektaklem osnutym wokół najważniejszych wydarzeń dla wyznawców wiary chrześcijańskiej. Za reżyserię odpowiadał aktor krakowskiego Teatru Ludowego Piotr Piecha, natomiast autorem scenariusza był ks. Marcin Napora. W gronie aktorów zobaczyć można było parafian, mieszkańców Nowego Targu i okolic.

19 marca

„Piosenka jest dobra na wszystko”. Nowotarski ratusz ponownie połączył sym­patyków poezji. Tym razem w ramach 146 Krakowskiego Salonu Poezji wiersze i piosenki Jeremiego Przybory przy muzyce Jerzego Wasowskiego wykonał Artur Gotz, kompozytor, piosenkarz, aktor teatralny i filmowy.

20 marca

Grupa teatralna „Teatr o 16” pod opieką reżyserską Marka Wrony ponownie zagościła na scenie Miejskiego Centrum Kultury. Młodzi aktorzy przedstawili swoje umiejętności sceniczne w trudnej sztuce pt. „Iwona, księżniczka Burgunda”, wyreżyserowanej na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza.

24 marca

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się gala finałowa polskiej edycji Booktrailer Film Festival, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu. Do finału zakwalifikowano dziewięć prac licealistów z Warszawy, Gdyni, Piły, Miejsca Piastowego, Koszalina, Chodzieży, Leszna i Nowego Targu. Uroczystość otworzyła prezentacja filmu promującego galę nakręconego przez uczniów klasy 3d II LO w Nowym Targu pod opieką byłego ucznia szkoły Tomasza Sutora. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł ufundowaną przez lokalnego przedsiębiorcę Łukasza Brzostowskiego przyznano filmowi „Invisible” przygotowanemu przez ucznia CLVIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie. Drugie miejsce zajęła grupa uczniów z II LO w Nowym Targu, autorów filmu promującego powieść „Nad Niemnem”. Otrzymali oni zapro­szenie na warsztaty medialne w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie. Laureatami trzeciego miejsca zostały dwa zespoły - reprezentanci III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni (film „Podniebny”) i II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile („Wesele”). Otrzymali oni nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej w Krakowie. Wymienione filmy zostały skierowane do finału międzynarodowego konkursu.

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu wspólnie zorganizowały kolejną, XXI Drogę Krzyżową ulicami Nowego Targu. W uroczystościach uczestniczyła też reprezentacja parafii św. Brata Alberta na Niwie. Licznie stawiły się grupy dzieci, młodzieży i harcerek niosących łuczywa. Krzyż - z ramion na ramiona - przejmowali strażacy, przedstawiciele Związku Podhalan, „Solidarności”, Rycerzy Kolumba, róż różańcowych, Akcji Katolickiej poszczególnych parafii. Modlitewną trasę wyłączała z ruchu kołowego policja, nad bezpieczeństwem czuwali też - jak zwykle - strażacy z nowotarskiej OSP. XXI Droga Krzyżowa zakończyła się błogosławieństwem na rozesłanie, podziękowaniami za udział i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego - na rogu rynku i ul. Św. Katarzyny.

25 marca

Około tysiąca osób brało udział w marszu w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II, jaki został zorganizowany w tym dniu na terenie Nowego Targu. Z rynku ulicą Szaflarską do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie marsz zakończyła Msza św., przemieszczał się las góralskich sztandarów i delegacje oddziałów z całego Podhala, Podtatrza, Orawy, ziemi suskiej i limanowskiej. Do Nowego Targu dołączyła się też reprezentacja Zakopanego, a także strażacy ochotnicy. W marszu wzięło udział kilkuset wiernych, a jego trasa wiodła od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie ulicą Kazimierza Wielkiego do rynku. Tam organizatorzy przekazali na ręce burmistrza Grzegorza Watychy protest przeciwko atakom mającym na celu podważenie autorytetu papieża z Polski.

W hotelu Ibis w Nowym Targu odbył się nadzwyczajny koncert gitarowy w wy­konaniu wirtuoza instrumentu Mateusza Kowalskiego. Organizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne Podhala. Mateusz Kowalski jest artystą z bardzo dojrzałą osobowością pomimo swojego młodego wieku. To zwycięzca wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych na całym świecie. Koncertował w wielu salach świata, jak Shanghai Grand Theatre, Nowy Jork, Los Angeles, Paryż, Londyn czy Budapeszt. Występ artysty w Nowym Targu był szczególnie ważny z tego powodu, że w programie, oprócz kompozycji Bacha, można było usłyszeć wyłącznie utwory polskich kompozytorów.

26 marca

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu odbyła się kolejna edycja Konkursu Muzyk Podhalańskich i Śpiewaków Ludowych. Przez cały dzień sala koncertowa szkoły muzycznej rozbrzmiewała muzyką regio­nalną Podhala, Spiszą, Orawy i Pienin. Na scenie zaprezentowało się ponad 200 uczestników. Konkurs podzielony był na kategorie: dziecięcą, młodzieżową oraz występy dorosłych. Prezentacjom przysłuchiwała się Komisja Artystyczna w skła­dzie: Krzysztof Trebunia-Tutka- przewodniczący, Aleksander Smaga - Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Tomasz Hornik - regionalista, Helena Buńda - dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Tadeusz Watycha - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

30 marca

W Izbie Regionalnej Związku Podhalan w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyło się spotkanie promocyjne książki „Podhalanie - Wokół tożsamości”. Autorskie posiady poprowadziła Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowego Targu oraz Wojciech Groń - prezes Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu. Była to okazja do rozmowy z autorkami: Stanisławą Trebunią-Staszel i Agnieszką Gąsienicą-Giewont. Nie zabrakło pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na temat miejsca góralskiej tożsamości w codziennym życiu mieszkańców naszego regionu. Znalazł się również czas na wspomnienia, porównanie teraźniejszości i przeszłości, a także refleksję nad przy­szłością, która czeka góralską społeczność. Sama publikacja to opisowe autoportrety mieszkańców Podhala. To zbiór odpowiedzi na pytania: Kim byli górale kiedyś, a kim są dzisiaj? Jak siebie widzą i oceniają? Czy tworzą zwartą grupę? Czy mają poczucie przynależności? Czy miejsce, które jest chronione przez Tatrzański Park Narodowy, dalej stanowi o ich tożsamości? Wydawcą książki „Podhalanie - Wokół tożsamości” był Tatrzański Park Narodowy (Fot. 2).

31 marca

Nowy Targ należy do ważnych ośrodków sportów balonowych - zarówno jeśli chodzi loty widokowe, jak i o zawody. Nie bez powodu wojewódzkie władze zdecydowały, że drugą edycję Małopolskiego Festiwalu Balonowego „Odlotowa Małopolska” gościć będzie właśnie nowotarskie lotnisko. Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie. W wydarzeniu brały udział 23 załogi balonowe nie tylko z Polski, ale również z Węgier i Austrii. Mimo nie najlepszej pogody załogom udało się wystartować i zmierzyć się w jednej z konkurencji sportowych. Piloci balonów mieli za zadanie nadlecieć balonem nad punkty wyznaczone przez sędziego zawodów. Na nowotarskim lotnisku gościł Witold Kozłowski, marszałek województwa ma­łopolskiego. Nowotarski samorząd reprezentowali: Joanna Iskrzyńska-Steg oraz Waldemar Wojtaszek, zastępcy burmistrza miasta Nowy Targ.

KWIECIEŃ

1 kwietnia

W sobotę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Nowym Targu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczne - Koncert Pasyjny „14 Katedr”. Na program koncertu składała się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”, które jest jednym z najbardziej uduchowionych dzieł kompozytora, obrazujących głęboką wiarę w Boga. Udział w wydarzeniu wzięli: uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy - liderzy Baltic Neopolis Orchestra). Dopełnienie całości stanowiła oprawa multimedialna na podstawie filmu „Pasja” Mela Gibsona.

W tym dniu sprzed swojego bloku na nowotarskim osiedlu Marcin Żarnecki, nowotarski muzyk i malarz z bardzo mocną dysfunkcją wzroku (wadą minus 27 dioptrii), wyruszył na swoją trzecią wielką wyprawę rowerową dookoła Europy, z planami dotarcia na Gibraltar. Była to kolejna osoba, która swoim wyczynem włączyła się w pomocową akcję dla chorej na SMA Kamilki Gil.

2 kwietnia

Na nowotarskim Zadziale zapłonęła Watra Pamięci ku czci św. Jana Pawła II. Nowotarscy górale z inicjatywy nowotarskiego oddziału Związku Podhalan każdego roku pamiętają - bez względu na pogodę - aby w tym dniu punktualnie o godzinie 21:37 spotkać się i zapalić papieską Watrę Pamięci. Jest to wyraz czci oddawanej umiłowanemu przez nich Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w każdą kolejną rocznicę jego śmierci. Spotkanie w tym szczególnym dniu, o tej właśnie porze, jest okazją do modlitwy, wspólnego śpiewu, wspomnień i wzruszeń. To dzień, w którym w sposób szczególny przywołuje się pamięć o Papieżu Polaku - nie tylko w kontekście jego dokonań jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, ale także przez pryzmat swoich osobistych przeżyć związanych z jego postacią. Natomiast Nowy Targ upamiętnił 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II również w inny sposób - o 21:37 z wieży miejskiego ratusza rozbrzmiała słynna „Barka”.

3 kwietnia

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy „NIE - MOC, czyli medytacja nad pokorą Chrystusa”. Po krótkim powitaniu wicedyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Piotra Gąsienicy głos zabrał autor wystawy - Jacek Hajnos OP. Mówił o „próbie zmierzenia się z tematem pokory Chrystusa”. Cykl ma obejmować 33 obiekty - na wystawie zaprezentowano ich 16. Autor jako niespodziankę na wer­nisażu zaprezentował swój szkicownik, notes - i dla szkiców, i dla słowa, pozwalając uczestnikom spotkania zaglądnąć w proces twórczy. Teksty dla dwuwarstwowych prac napisali bracia i siostry z zakonu dominikańskiego. Pochodzący z Nowego Targu Jacek Hajnos jest malarzem, grafikiem, rysownikiem - absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest w trakcie formacji w zakonie dominikanów, studiuje teologię.

4 kwietnia

Od warsztatów z origami dla dzieci rozpoczął się cykl wydarzeń przybliżają­cy literaturę japońską oraz zwyczaje i rytuały Kraju Kwitnącej Wiśni. Na kolejne spotkania Biblioteka zaproponowała zajęcia literacko-plastyczne na kanwie książki „Panda i duchy”, która posłużyła jako inspiracja do stworzenia własnoręcznie pa­pierowych latarni, oraz warsztaty dla dorosłych z tworzenia wiosennych wachlarzy, czyli symbolu kobiecości i elegancji jako atrybutu japońskiej damy.

11 kwietnia

Z okazji obchodzonego Międzynarodowego Dnia Ziemi jak co roku Urząd Miasta Nowy Targ zaprosił wszystkich chętnych do udziału w wiosennej akcji sprzątania świata. Akcja na terenie miasta Nowy Targ miała trwać do 31 maja. Partnerami tegorocznej edycji były również: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Zarząd Zlewni w Nowym Sączu (Nadzory Wodne w Zakopanem i Nowym Targu) oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu. Dzięki ich pomocy możliwe było oczyszczenie ze śmieci rzek i potoków przepływających przez nasze miasto.

13 kwietnia

W dwunastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacyjnego „Samorządowy Lider Edukacji” Gmina Miasto Nowy Targ uzyskała pozytywny wynik akredytacji i otrzymała certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji 2023” oraz wyróżnienie nadzwyczajne pn. „Lider Jakości Kształcenia”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostały oficjalnie ogłoszone podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Certyfikat i wyróżnienie odebrali burmistrz Grzegorz Watycha oraz skarbniczka Ewa Bobek.

14 kwietnia

Wernisaż wystawy „Świat oczami dziecka w spektrum autyzmu” zgromadził w Miejskim Centrum Kultury spore grono osób związanych pośrednio lub bezpo­średnio z autyzmem. Celem tego niezwykłego wydarzenia było przypomnienie, że kwiecień jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, że takich dzieci i takich osób jest wśród nas coraz więcej. Była to też okazja, by pokazać osoby, które na co dzień z po­święceniem i heroiczną cierpliwością pracują z autystycznymi dziećmi - rodziców, nauczycieli, terapeutów. Małych autorów i zaproszonych gości przywitał Andrzej Lichosyt - dyrektor MCK-u. Uczestnicy wernisażu zostali później zaproszeni na projekcję filmu „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Ta wyjątkowa, przejmująca i świeża produkcja jest obrazem walki najpierw samotnej matki, a potem coraz lepiej zorganizowanego środowiska rodziców o właściwy system edukacji i opieki nad dziećmi ze spektrum autyzmu.

17 kwietnia

Tłumnym uczestnictwem młodzieży szkół średnich została upamiętniona 83 rocznica zbrodni katyńskiej połączonej z 13 rocznicą tragedii pod Smoleńskiem. Na nowotarski rynek zaprosiły lokalną społeczność Grupa Mieszkańców „Pamięć” i Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” oraz kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży. Przed ratuszem stanęły poczty sztandarowe Szkół im. prof. Yenuleta, I LO im. S. Goszczyńskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tym razem młodzież szkół średnich zgromadziła się przed ratuszem w imponującej, kilkusetosobowej reprezentacji. Poruszający słowno-muzyczny spektakl przeplatał się z inscenizacją przygotowaną wspólnie przez uczniów mundurowej szkoły i Grupę Rekonstrukcji Historycznych. Natomiast montaż słowno-muzyczny, w którym zabrzmiały pieśni i wiersze o Katyniu, wykonał zespół pod kierunkiem akompaniującej mu na gitarze Sylwii Basty. Akcentem smoleńskiej tragedii sprzed trzynastu lat stał się wiersz Anny Rodak „Dziewięćdziesiąt sześć”. Na rynku zabrzmiał też „Mazurek Dąbrowskiego”. Słowo do uczestników patriotycznego wydarzenia skierował burmistrz Grzegorz Watycha, przypominając, jak długo trwało milczenie o katyńskiej zbrodni i jak długo polityczne kłamstwa zaciemniały ten akt ludobójstwa. Kadeci odebrali podziękowania za to, co czynią dla podtrzymania tej pamięci.

18 kwietnia

Nowotarskie lotnisko gościło wyjątkowych gości. Ponad 12 tys. mil morskich, 14 dni i 24 międzylądowania - taką podróż pokonał zielono-niebieski PAC 750 XL, który do Nowego Targu przyleciał aż z Nowej Zelandii. Prowadzący samolot piloci przeżyli podróż pełną przygód - m.in. podczas przelotu przez Birmę, kiedy okazało się, że lotnicy stracili łączność ze światem.

19 kwietnia

W jednym z lokali na parterze dworca kolejowego w Nowym Targu, którego właścicielem jest Miejskie Centrum Kultury, rozpoczęła swoją działalność długo oczekiwana wypożyczalnia rowerów połączona z kawiarnią. Najemcą lokalu o po­wierzchni 65 m2 została firma Tatra Cykling Events Cezarego Szafrańca.

21 kwietnia

W tym dniu odbyły się w Nowym Targu po raz kolejny dwudniowe Dni Drukarstwa, których organizatorem było Muzeum Drukarstwa. Wydarzenie to zainaugurował wykład Tomasza Sadowskiego pt. „Barwa w świecie cyfrowym i po­ligraficznym”. Podczas zorganizowanych warsztatów uruchomione zostały maszyny drukarskie i introligatorskie ze zbiorów muzeum. Warsztaty prowadzili Janusz Karpiński i Eryk Woźniak.

Do tej pory melomani z Podhala jeździli do Filharmonii Krakowskiej, jednak w tym dniu Filharmonia po raz pierwszy zawitała na scenie sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury z koncertem „Ciao Italia!”. Ta wyjątkowa muzyczna atrakcja z cyklu „Musica Ars Amanda” w postaci koncertu symfonicznego została przygotowana z myślą przede wszystkim o młodzieży szkolnej i licealnej, ale zachwy­ciła również osoby dorosłe. „Musica Ars Amanda” (łac. „Pokochaj sztukę muzyczną” albo „Muzyka - Sztuka, którą warto pokochać”) to zainicjowany w 1982 r. cykl kon­certów symfonicznych skierowanych do młodzieży, będący mozaiką stylów i form muzycznych, podczas których publiczność ma okazję poznać słynnych polskich dyrygentów, solistów i utalentowanych rówieśników. Koncerty te poprzedzane są prelekcją, a rozdawane gratisowo ilustrowane foldery zawierają repertuar, szczegó­łowe omówienie programu oraz informacje o wykonawcach.

Wraz z cieplejszą aurą na rynku w Nowym Targu wystartował pierwszy w tym roku zlot tzw. „food trucków”. Jest to wydarzenie, które przyciąga do centrum mnóstwo mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. W menu tym razem znalazła się m.in. kuchnia tajska, grecka czy meksykańska.

23 kwietnia

W nowotarskim parku miejskim odbyła się pierwsza w tym roku wielka impreza plenerowa pn. Dzień Dobra, której organizatorem była fundacja Caritas i parafia pw. św. Katarzyny w Nowym Targu. To piękne wydarzenie połączone zostało ze zbiórką na rzecz chorej na SMA Kamilki Gil. Jak wyjaśnia Katarzyna Szewczyk, wolontariuszka z Caritas Parafii św. Katarzyny w Nowym Targu, Dzień Dobra jest spotkaniem, które łączy rozmaite stowarzyszenia i osoby w różnym wieku. To jest dzień dla wolontariu­szy, aby pokazali, że działaj ą tak naprawdę przez cały rok. Na scenie prezentowały się m.in. dzieci i młodzież z zespołów regionalnych (Mali Horklowianie, Mali Hyrni), jak i seniorzy (Wirujące Babki). Nowotarski UTW zachęcał do gry w bule, a mło­dzież z Grupy Airsoft zapraszała na strzelnicę ASG. Przepięknie zaprezentował się w blasku popołudniowego kwietniowego słońca Nowotarski Klub Kyokushin Karate Yokozuna - trenując bezpośrednio na trawie, na bosaka.

26 kwietnia

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”. Tym razem w zimowy norweski klimat za pomocą fotografii i prezentacji multimedialnej zaproszonych gości wprowadzili: Piotr Witosławski i Piotr Timofiejczyk. Spotkanie zatytułowane zostało „Zimowa Norwegia za kołem polarnym 2022-2023”.

28 kwietnia

Zakończony został cykl wydarzeń poświęconych kulturze japońskiej, zorga­nizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Z wielbicielami Kraju Kwitnącej Wiśni spotkała się w siedzibie Filii nr 1 MBP Jadwiga Serigano, pasjonatka kultury Japonii, absolwentka filologii japońskiej, założycielka i właścicielka Szkoły Języka Japońskiego i Kultury Dalekiego Wschodu Sakurami. Wykładowi towarzyszyła pre­zentacja multimedialna, nauka prostych słów, sztuka jedzenia pałeczkami, a także przymierzanie stroju japońskiego.

30 kwietnia

Mieszkańcy i turyści długo oczekiwali na otwarcie Centrum Przyrodniczo- -Edukacyjnego „Brama w Gorce”, zlokalizowanego w Waksmundzie. Główną atrakcją obiektu jest łatwo dostępna i bezpieczna ścieżka spacerowa o rekordowej długości 1300 m, ale także podziemny tunel i dwie wieże widokowe - o wysokości 17 i 35 metrów. Centrum jest otwarte i dostępne dla turystów w każdym wieku. W trak­cie przejścia ścieżką zwiedzający napotkają tablice edukacyjne, które przybliżają środowisko naturalne Gorców. Dwie wieże widokowe pozwolą zobaczyć przyrodę z lotu ptaka, a tunel - ukryty fragment ścieżki - daje możliwość zajrzenia pod zie­mię i pozwoli zgłębić tematy związane z geologią i życiem w górskich jaskiniach. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 19 czerwca.

MAJ

3 maja

Obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele pw. Świętej Katarzyny, którą uświetnił swoim występem Miejski Chór „Gorce”. Po niej uczestnicy przemaszerowali na rynek, gdzie odbył się okolicznościowy apel i złożenie kwiatów. Tam przemawiał starosta, a delegacje skła­dały kwiaty pod tablicą upamiętniającą zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej.

8 maja

Nowotarski Tydzień Bibliotek zainaugurowało spotkanie z Tanyą Valko (Tatianą Kaczmarczyk), autorką niezwykle poczytnej „Arabskiej Sagi”, która wprowadziła uczestników przybyłych do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w oriental­ne klimaty swojego literackiego świata. Jest ona również autorką książek o Libii, a owocem jej pasji dotyczącej zdrowego stylu życia są poradniki: „Dość odchudza­nia - czas na dietę”, „Nowoczesna książka kucharska” oraz „Odchudzająca książka kucharska”. Wydała również nietypową powieść umieszczoną w polskich realiach: „Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną” o problemach wieku średniego i chęci za­trzymania młodości. Wszystkie książki tej znanej pisarki były inspirowane własnymi doświadczeniami zdobytymi podczas wieloletniej pracy w krajach arabskich. Była to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z pisarką i podróżniczką, która przekazała zgromadzonym uczestnikom nie tylko sporą wiedzę, ale też własne spostrzeżenia o kulturze Orientu. Organizatorem tego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu (Fot. 3).

9 maja

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek po hasłem: „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka” Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaplanowała cykl wyda­rzeń promujących bibliotekę i czytelnictwo. Wśród propozycji znalazły się zajęcia plastyczno-literackie dla dzieci pt. „Jak pies z kotem”, w trakcie których najmłodsi mieli za zadanie wykonać prace plastyczne inspirowane lekturą książek o zwierzętach (Filia nr 2), pracownicy Filii nr 1 zaprosili na spotkanie Celinę Pawluśkiewicz, przedstawicielkę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Targu, która po przeczytaniu fragmentu książki o czworonogach opowiedziała o swojej pracy w schronisku. Kolejnym wydarzeniem w Filii nr 1 były zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci pt. „Pieskie sprawy”, podczas których najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowiadania o psie, po czym wykonali prace plastyczne nawiązujące do tekstu. Spotkanie zakończone zostało śpiewem i tańcem. Również agendy znajdujące się w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej miały interesujące propozycje dla swoich czytelników. I tak w Czytelni odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Psia kostka”, podczas których uczestnicy mieli za zadanie wymyślić i zaprojektować własną grę planszową.

11 maja

W Muzeum Drukarstwa odbyło się otwarcie wystawy „Sancta Maria, Mater Dei... Motywy maryjne w grafice współczesnej”. Na wystawie zaprezentowano prace polskich artystów młodego pokolenia, którzy tworzą sztukę sakralną. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 60 rocznicy Koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej. Podczas wernisażu nie brakło wspomnień osób uczestniczących w koronacji świętej figury - dzień 15 sierpnia 1963 r. wspominała poetka Wanda Szado-Kudasik, jak i świętujący swój jubileusz ks. Mieczysław Łukaszczyk.

12 maja

Wydarzenie „Green Festiwal”, które odbyło się na nowotarskim rynku, zgro­madziło sporą liczbę gości zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Spotkanie miało na celu promocję zdrowego stylu życia i dobrych nawyków żywieniowych. Festiwal zgromadził wielu wystawców, którzy sprzedawali swoje wyroby, między innymi zdrową i ekologiczną żywność. Przygotowano również wiele różnorodnych atrakcji dla najmłodszych uczestników.

Reprezentacje dziesięciu krajów: Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Ukrainy, Czech, Niemiec, Polski, Włoch, Węgier i Słowacji - zgromadziła piąta edycja rankingowego turnieju tańca: Grand Prix IDSA. Widowiskowa i prestiżowa impreza z udziałem młodych tancerzy odbyła się w sali nowotarskiego hotelu „Ibis”, a w turniejowe szranki stanęło 255 osób. Turniejowi towarzyszył kongres ze szkoleniami dla trenerów i sędziów oraz wymianą doświadczeń. Tym razem szkolenia i zajęcia grupowe prowadziła Anastasia Siabro - mistrzyni świata z Ukrainy.

13 maja

Na Miejskiej Hali Lodowej odbyły się 26 Podhalańskie Targi Budownictwa i Odnawialnych Źródeł Energii. Podczas wydarzenia prezentowano najnowsze technologie i materiały budowlane. W tegorocznej edycji głównym tematem były Odnawialne Źródła Energii. Rozwiązania i produkty z tej branży promowało kil­kanaście firm reprezentowanych przez producentów, hurtowników i instalatorów. Tradycyjnie burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha wręczył Złote Ciupagi za najlepszy produkt prezentowany na targach.

Nowy Targ już po raz dwunasty dołączył do ogólnopolskiej akcji pod hasłem Noc Muzeów. Oferta wydarzenia była tak jak w latach ubiegłych bardzo bogata - obej­mowała osiem obiektów, dwa wernisaże i dziesięć różnych wystaw, ale w programie znalazły się także warsztaty, pokaz filmowy i trzy koncerty. Organizatorem imprezy było Miejskie Centrum Kultury, które poza wnętrzami Muzeum Podhalańskiego i Muzeum Drukarstwa po raz pierwszy udostępniło dla zwiedzających także Wieżę Wodną i budynek dworca kolejowego, kryjący dwie ekspozycje bardzo mocno zwią­zane z dziejami miasta: „Nowotarscy artyści” oraz „Kombinat Podhale”. Na trasie Nocy Muzeów znalazły się także: Galeria Sztuki BWA „Jatki”, Bursa Gimnazjalna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka oraz Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Urzędzie Miasta. Nie brakowało „nocnych marków” chętnych do zwiedzania wszystkich wystaw i zebrania kompletu pieczątek tegorocznej Nocy Muzeów w Nowym Targu.

W Muzeum Drukarstwa odbył się koncert Roberta Cudzicha pt. „Będę szedł”. Wystąpili: Robert Cudzich - wokal, gitara akustyczna i elektryczna, Jakub Cudzich - kontrabas, instrumenty perkusyjne, a gościnnie grający na harmonijce ustnej Marcin Stawicki. Koncert wzbogaciła prezentacja multimedialna składająca się z rysunków autorstwa Jacka Hajnosa, ilustrująca poszczególne utwory.

14 maja

W Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu odbył się XV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. W Festiwalu wzięło udział jedenaście orkiestr dętych oraz jeden big-band. Imprezę oficjalnie otworzyli przedstawiciele organizatorów: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki. Statuetki XV Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych wręczył obu panom dyrektor Powiatowego Centrum

313

Kultury w Nowym Targu. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele rad powiatowych, gminnych i miejskich z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nowego Targu Janem Łapsą na czele.

16 maja

W naszym Mieście odbyły się uroczystości nadania sztandaru Związkowi Zawodowemu Celnicy PL. Po okolicznościowej Mszy św., którą odprawiono w ludź­mierskim Sanktuarium, uroczystości przeniosły się na nowotarski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem kompanii honorowej szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia związkowe. W wy­darzeniu wziął udział szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk, reprezentanci władz powiatowych, miejskich i wojewódzkich, przedstawiciele świata nauki, a także komendanci i przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych.

17 maja

Na nowotarskim rynku odbyły się powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia, poświęcono nowe pojazdy strażackie i podsumowano miniony rok. Z tej okazji nie zabrakło również życzeń dla zebra­nych druhów, które złożyli samorządowcy i parlamentarzyści. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu.

19 maja

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa obchodziła 22-lecie istnienia. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele akademiccy, pracownicy uczelni, studenci, słuchacze Stowarzyszenia UTW oraz przyjaciele PPUZ w Nowym Targu, którzy celebrowali Święto Uczelni. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod ta­blicą upamiętniającą Marka Nawarę, marszałka województwa małopolskiego, który przyczynił się do powstania podhalańskiej uczelni. Na wydarzeniu obecni byli prof. Ryszard Terlecki - wicemarszałek Sejmu, Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Hamerski - senator RP, Anna Paluch - po­słanka RP, Grzegorz Watycha - burmistrz miasta Nowy Targ oraz wielu znamienitych gości. Uroczystość uświetniła tradycyjna góralska muzyka w wykonaniu Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” oraz występ zespołu Fragile Trio.

20 maja

W Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się trzecia edycja Akademickiego Pucharu Polski w Kolarstwie Szosowym. Członkowie

Klubów Uczelnianych zrzeszonych w ramach AZS-u przemierzyli trasę o długo­ści 75 km dla mężczyzn oraz 60 km dla kobiet, poprowadzoną przez następujące miejscowości: Nowy Targ, Trute, Pyzówka, Długopole, Krauszów i Morawczyna. Po starcie honorowym z kampusu Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu zawodnicy przystąpili do rywalizacji. Start ostry rozpoczął się w miejscowości Nowy Targ-Grel. Łącznie 46 zawodników reprezentowało: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Morski w Gdyni, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Politechnikę Wrocławską, Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, Akademię Górniczo- -Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, ANS w Nowym Sączu.

25 maja

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu zaprosiła na wyjątko­we spotkanie z pisarką Eweliną Gierasimiuk-Mertą, autorką książek „3600 gramów szczęścia” oraz „Rodzinne selfie z menażerią w tle”. Gośćmi specjalnymi były mamy, które następnego dnia miały obchodzić swoje święto. W trakcie spotkania można było usłyszeć zabawne anegdoty z życia rodzinnego autorki przeplatane refleksjami dotyczącymi miłości rodzicielskiej i małżeńskiej oraz walki z własnymi ułomnościami i ograniczeniami.

26 maja

W Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza w Nowym Targu odbył się Nowotarski Piknik Ekologiczny. W centrum zainteresowania zebranych znalazła się ekologia z ochroną powietrza na czele. Warsztaty, konkursy i występy były tylko częścią bogatego programu tego wydarzenia. Gościem głównym był Jarosław Kret. Piknik zorganizowano wspólnie z Referatem ds. Ochrony Środowiska.

Pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ odbyła się profilaktyczna akcja Podhalańskich Amazonek: „Zaproś Mamę na Badanie”. Nim wybiło południe, plac przed Miejskim Centrum Kultury wypełnił się młodzieżą z nowotarskich szkół ponadpodstawowych. Był to początek trzygodzinnej batalii przeciwko rakowi piersi - największemu wrogowi życia i zdrowia kobiet. Solidarność samorządów

z nieocenioną edukacyjną, doradczą, pomocową i rehabilitacyjną działalnością Amazonek potwierdzili swoją obecnością radny Sejmiku Województwa Stanisław Barnaś, starosta Krzysztof Faber, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, położne Małgorzata Wróblewska i Bogumiła Kozieł, które od lat współpracują z Amazonkami, podobnie jak państwo Borzęccy - sponsorzy profilaktycznych badań. W akcję zaan­gażował się też dyrektor Podhalańskiego Szpitala, który postarał się o nowy cyfrowy mammograf. Amazonki promowały badania na tym znakomitym już sprzęcie, swoje przesłanie kierując przede wszystkim do młodzieży.

30 maja

Dużym medialnym wydarzeniem dla całej społeczności os. Niwy, nowotarskiej dzielnicy, było ukazanie się drukiem i promocja książki poświęconej zmarłemu tragicznie o. Dionizemu Śmiałkowskiemu. Publikacja „Zapatrzony w gwiazdy” jest obszerną, dokumentalną pozycją autorstwa o. prof. Zdzisława Gogoli, współ­brata zacnego franciszkanina z Nowego Targu. Promocja miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 i zgromadziła nie tylko rodzinę i przyjaciół o. Dionizego, ale też mieszkańców Nowego Targu i uczniów szkoły.

31 maja

Do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu zawitała grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Lokomotywa” z Nowego Targu, aby wspólnie spędzić czas na radosnej zabawie. Był to swoisty prezent dla dzieci z okazji ich święta - Dnia Dziecka. W trakcie zajęć edukacyjno-animacyjnych dzieci wysłu­chały listu od pana Niespodzianki zawierającego wskazówki do świetnej, morskiej zabawy z przewodnikiem. Było wspólne śpiewanie szant, żeglowanie po morzu i poznawanie morskich zwierząt oraz kreatywna zabawa z chustą animacyjną. Na zakończenie twarze wszystkich dzieci zamieniły się w bajkowe postacie i zwierzęta, a każdy z gości otrzymał również balonowego zwierzaka.

CZERWIEC

1 czerwca

W Nowym Targu na Stadionie Miejskim im. Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się trwająca cztery dni XIX Olimpiada Notarialna. Wzięło w niej udział blisko 430 osób z 15 Izb Notarialnych z całej Polski oraz goście z Turcji, Bułgarii, Słowacji, Czech i Węgier. Rywalizowano w 45 konkurencjach w ramach 10 dyscyplin sportowych. W uroczystym otwarciu wzięli udział Grzegorz Watycha - burmistrz Nowego Targu oraz Krzysztof Łapsa - dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu.

2 czerwca

Na nowotarskim Rynku finiszowali kolarze uczestniczący w drugim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. 161-kilometrową trasę z Wieliczki do Nowego Targu najszybciej pokonał Duńczyk Alexander Arnt Hansen z grupy Restaurant Suri Carl Ras. Na mecie dekorowano zwycięzców etapu i w poszczególnych klasyfi­kacjach wyścigu. Organizatorem tego jednego z największych wyścigów kolarskich w Europie Środkowej jest Małopolski Związek Kolarski.

3 czerwca

W Parku Miejskim zorganizowany został Dzień Dziecka. Pogoda dopisała, co spowodowało, że frekwencja była bardzo wysoka. Nie zabrakło również darmowych atrakcji. W programie znalazły się występy muzyczne i taneczne (Hyrni, Septyma, Freestyler), pokazy psich umiejętności „W kitę (wy)czesane”, eksperymentów naukowych czy gimnastyki, gra miejska oraz liczne warsztaty, m.in. budowy sa­mochodów sterowanych, upcyclingowe i robotyki. Były dmuchańce, do których ustawiały się naprawdę długie kolejki, a także bogato wyposażona strefa zabaw dla najmłodszych z Etnobobo. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również sportowa strefa Decathlon. Nie brakło darmowej pizzy i innych smakołyków, które rozdawali pracownicy Miejskiego Centrum Kultury - instytucji odpowiedzialnej za organizację wydarzenia. Całość zwieńczyła dyskoteka.

7 czerwca

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu odbył się koncert z okazji Jubileuszu 50-lecia Zespołu Regionalnego „Śwarni” pt. „Śwarni i Przyjaciele”. Jako pierwszy z miłym dla ucha, ale i energetycznym jazzowym, rozrywkowym repertuarem wystąpił Big-band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Po takim orkiestrowym preludium góralskim żywiołem wypełnili salę koncertową „Śwarni”, wchodząc z własną muzyką, damskim chórem i grupą zawołanych tancerzy. Głosy góralek śpiewających o wszystkich przypadkach ludzkiego zywobycia - od kołyski po grób - brzmiały imponująco. Za urodę i siłę głosów śpiewaczkom nale­żały się róże, a temperaturę koncertu podniósł oczywiście siarczysty, pełen wdzięku taniec.

Już po raz dziewiąty Nowy Targ włączył się w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na los osób nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi, oraz pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów. Na nowotarskim rynku nastąpiło podsumowanie tej edycji. Od blisko dekady Fundacja

  1. Adama Worwy jednoczy kilkaset osób - głównie dzieci i młodzież ze szkół powiatu nowotarskiego wraz z opiekunami - do pomocy chorym.

8 czerwca

Z Nowego Targu tradycyjnie wystartował LXXXI Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Aż 280 uczestników z Polski, Węgier i Niemiec przez trzy dni miało do pokonania 70-kilometrową trasę do Jazowska. Przed startem spływu burmistrz Grzegorz Watycha dokonał oficjalnego otwarcia wydarzenia. Spływ kajakowy na stałe wpisał się w historię Miasta, a współpraca z organizatorem, Stowarzyszeniem Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”, nadal się rozwija.

11 czerwca

„Zespół «Śląsk» Łączy Regiony” - na scenie Miejskiego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert współfinansowany przez Nadleśnictwo Nowy Targ i ministra klimatu i środowiska Edwarda Siarkę. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonał pro­gram obrazujący przenikanie się rozmaitych stylów kulturowych w historii naszego państwa w ujęciu regionalnym.

***

Na nowotarskiej Miejskiej Pływalni 350 osób wzięło udział w Otylia Swim Tour. Otylia Jędrzejczak, wybitna polska pływaczka, wraz ze swoim sztabem trenerskim przeprowadziła zajęcia dla młodych pływaków i ich rodziców. W sumie 130 młodych pływaków pod okiem mistrzyni doskonaliło swoje umiejętności, a w tym czasie ich rodzice mogli posłuchać specjalistycznych wykładów, m.in. z zakresu dietetyki, przygotowania motorycznego czy psychologii sportu.

14 czerwca

Jest to dzień, w którym przypada rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz - Narodowy Dzień Pamięci. Jest to też data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Z tej właśnie okazji na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu przy pomniku poświęconym „Cieniom zbrodni niemieckich” odbyły się uroczystości, które organizowały Grupa Mieszkańców „Pamięć” oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

Zajęcia dla dzieci w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu poprowadził leśniczy Krzysztof Przybyła, który podzielił się z uczestnikami 318

fascynującymi informacjami o żubrach. W trakcie spotkania młodzi czytelnicy mieli niepowtarzalną szansę zobaczyć autentyczne fotografie z żubrzych hodowli w Polsce oraz przyswoić sobie wiele ciekawostek. Dzieci z niekłamanym zainteresowaniem słuchały opowieści o zwyczajach i sposobie życia żubrów. Na zakończenie leśniczy przeczytał uczniom książeczkę o Żubrze Pompiku, który był głównym bohaterem spotkania. Uczestnikami wydarzenia były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- -Wychowawczego numer 1 w Nowym Targu.

16 czerwca

W nowotarskim ratuszu wśród licznie zebranych gości i przy dźwiękach muzyki zespołów Młode Podhale i Dziurawiec odbyło się wyjątkowe spotkanie, którego inspiracją była góralska interpretacja książki „Mały książę” francuskie­go pisarza Antoinea de Saint-Exuperyego. Trudnej sztuki przekładu podjęła się Stanisława Trebunia-Staszel, redaktor naczelna „Almanachu Nowotarskiego”, która była głównym bohaterem tego wydarzenia. Po powitaniu przez dr. Macieja Hodorowicza i Lucynę Czubernat z Zarządu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Katarzynę Put, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Nowym Targu, głos zabrała autorka „Małego Królewica”. Opowiedziała o kulisach niełatwej pracy przy tworzeniu tego przekładu, o trudnościach językowych z tym związanych. Aby porównać brzmienie różnych gwar tego samego utworu, na spotkanie zapro­szono również Krzysztofa Kokota i Paulinę Andersz, którzy wspólnie ze Stanisławą Trebunią-Staszel zaprezentowali fragmenty interpretacji „Małego Księcia”: na gwarę góralską - „Mały Królewic”, język śląski - „Mały Princ” i gwarę wielkopolską - „Książę Szaranek”. Oprócz muzyki swoimi umiejętnościami aktorskimi wykazali się Dorota Trebunia i Andrzej Gubała, przygotowując w oryginalny sposób fragment tego znanego utworu (Fot. 4).

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbył się finał drugiej edycji Festiwalu „Young Jazz Festival: Od Nowego Orleanu do Nowego Targu”. Najpierw wystąpił Big-band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, a następnie 20 finalistów tegorocznej edycji. Tegoroczne jury oceniające finalistów stanowili: Marta Florek, Dawid Rudnicki oraz Andrzej Lichosyt. Celem Festiwalu jest propagowanie muzyki jaz­zowej jako formy artystycznego wyrazu dzieci i młodzieży, wspieranie rozwoju artystycznego uzdolnionych młodych ludzi oraz wyłonienie w drodze konkursu najlepszych muzyków amatorów w dziedzinie jazzu z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

17 czerwca

Przywitanie Lata w Nowym Targu należy do jednej z najbardziej wyczekiwanych imprez muzycznych organizowanych przez Miasto. Na nowotarskim rynku dla rzeszy fanów zagrali: Organek, Jeden Osiem L, Zeppelinians, Sting Ray i Taraka. Wydarzenie organizowane przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ rozpoczęło się w samo południe od Pikniku Leśnego, który współorganizowały Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Nowy Targ. Dzieci i młodzież mogły uczestni­czyć w animacjach, poszerzyć swoją wiedzę na temat lasu i spotkać się z leśnymi maskotkami-zwierzętami. Zorganizowano również konkurs na najciekawsze bajko­we przebranie związane głównie z lasem. Podczas trwania wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać m.in. z produktów „Dobre z lasu”, stoiska Wojskowego Centrum Rekrutacji, strefy gastronomicznej i atrakcji dla najmłodszych. Przed koncertami wszystkich zebranych przywitali Edward Siarka - wiceminister klimatu i środowiska, Grzegorz Watycha - burmistrz miasta Nowy Targ i Józef Oskwarek - nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ. Dobrą muzyczną zabawę rozpoczął zespół Taraka, który łączy muzykę słowiańską z elementami stylistyki żydowskiej i cygańskiej. Podczas występu wielokrotnie wykonawcy nawiązywali do sytuacji na Ukrainie i wykonali swój znany przebój „Podaj rękę Ukrainie”. Kolejnym zespołem była nowotarska for­macja Sting Ray, której mocne brzmienie przypadło do gustu lokalnej publiczności. Wieczorem na scenie pojawił się hip-hopowy zespół Jeden Osiem L. Po tym występie podziwiano pokaz laserowy z elementami małej pirotechniki oraz odpowiednio dobraną muzyką. Po tej dawce estetycznych efektów zagrała grupa Organek, która porwała publiczność do wyśmienitej zabawy. Na zakończenie wydarzenia organiza­torzy przygotowali kolejną gratkę dla fanów muzyki rockowej, czyli występ zespołu Zeppelinians (Fot. 5).

Coroczny Piknik Rodzinny nowotarskiej „Chatki” tym razem połączony był z ogólnopolskim świętowaniem 60-lecia powstania PSONI - czyli Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Piknik odbył się w ogrodach przy głównej siedzibie nowotarskiego koła przy ul. Podtatrzańskiej. Stowarzyszenie jest największą w Polsce organizacją działającą na rzecz osób z nie­pełnosprawnością intelektualną. Działa od 1963 r. i jest formalnym kontynuatorem działalności Komitetu i Kół Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, funkcjonujących w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Po zmianach systemowych w państwie, w roku 1991 zostało zarejestrowane jako odrębne stowarzyszenie. W jego skład wchodzi 118 kół, a jednym z nich jest właśnie prężnie działające koło w Nowym

Fot. 1. Spotkanie noworoczne, 13 stycznia 2023 r. Fot. Maciej Gębacz

Fot. 2. Spotkanie promocyjne książki „Podhalanie - Wokół tożsamości”, 30 marca 2023 r. Fot. Szymon Pyzowski

Fot. 3. Nowotarski Tydzień Bibliotek zainaugurowało spotkanie z Tanyą Valko (Tatianą Kaczmarczyk), 8 maja 2023 r. Fot. Aleksandra Borowy

Fot. 4. Promocja książki „Mały Królewic" w tłumaczeniu Stanisławy Trebuni-Staszel. Muzeum Podhalańskie, 16 czerwca 2023 r. Fot. Maciej Gębacz

Fot. 5. Przywitanie Lata, 17 czerwca 2023 r. Fot. Paweł Kos

Fot. 6. XII Nowotarski Piknik Lotniczy organizowany przez Aeroklub Nowy Targ, 8 lipca 2023 r.

Fot. Paweł Kos

Fot. 7. XXI Jarmark Podhalański, 11 sierpnia 2023 r. Fot. Paweł Kos

Fot. 8. XXI Jarmark Podhalański, występ Dawida Kwiatkowskiego, 12 sierpnia 2023 r.

Fot. Paweł Kos

Fot. 9. Narodowe Czytanie, 9 września 2023 r. Fot. Aleksandra Borowy

Fot. 10.5-lecie Muzeum Drukarstwa, 29 września 2023 r. Fot. Wiktoria Kowalczyk-Szlaga

Fot. 11.65-lecie Chóru Echo Gorczańskie, 14 października 2023 r. Fot. Paweł Kos

Fot. 12. XXIV Kwesta Nowotarska, 1 listopada 2023 r. Fot. Paweł Kos

Fot. 13. Obchody Dnia Niepodległości, 11 listopada 2023 r. Fot. Maciej Gębacz

Fot. 14. Książka pt. „Uwaga! Nisko latające Anioły!” autorstwa Ludmiły Figiel, 17 listopada 2023 r.

Fot. Paweł Kos

Fot. 15. XIX Konkurs Wiedzy o Nowym Targu, 30 listopada 2023 r. Fot. Szymon Pyzowski

Fot. 16. Jarmark Bożonarodzeniowy, 15 grudnia 2023 r. Fot. Maciej Gębacz

Targu. Członkami PSONI jest blisko 11 tys. osób, z czego większość stanowią rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną. Piknik rodzinny nowotarskiego koła był okazją do wspólnej, integracyjnej zabawy, w której uczestniczyli wychowankowie „Chatki” i ich rodziny, wychowawcy i opiekunowie wraz z rodzinami, cały personel i wszyscy przyjaciele tej niezwykłej instytucji.

19 czerwca

Od mszy w kościele w Waksmundzie rozpoczęła się oficjalna uroczystość otwarcia i poświęcenia działającego już od 30 kwietnia Centrum Dydaktyczno-Przyrodniczego „Brama w Gorce”. Po nabożeństwie jej uczestnicy przejechali specjalną kolejką, która została przystosowana do przewożenia turystów, do Centrum, gdzie odbyła się część oficjalna z przecięciem wstęgi, a następnie goście ruszyli zwiedzać obiekt. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister Andrzej Gut-Mostowy i posłanka Anna Paluch, starosta nowotarski Krzysztof Faber, wójt Jan Smarduch i burmistrz Grzegorz Watycha.

21 czerwca

Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie odbyła się uro­czysta ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich, w której uczestniczył pre­zydent RP Andrzej Duda. Była to symboliczna inauguracja dwunastodniowych sportowych emocji. Gospodarzami Igrzysk była Małopolska oraz Miasto Kraków. Zawody sportowe odbywały się w następujących miastach Małopolski: Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdroju, Zakopanem, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Myślenicach i Krzeszowicach.

22 czerwca

W tym dniu w Nowym Targu rozpoczęły się zawody bokserskie zorganizo­wane w ramach trwających III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W Miejskiej Hali Lodowej rywalizowało ponad 300 zawodniczek i zawodników z 42 krajów. Podczas kilku dni rywalizacji w Nowym Targu miasto gościło między innymi: wicepremier oraz minister kultury, sportu i młodzieży rządu Gruzji Theę Tsulukiani, ambasador Gruzji w Polsce Jej Ekscelencję Dianę Zhgenti, prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Spyrosa Capralosa, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz byłego zawodowego mistrza świata w boksie Tomasza Adamka. Wydarzenie zgromadziło na trybunach kibiców z różnych części Europy. Zaproszeni goście i zawodnicy podkreślali bardzo dobre warunki panujące w Nowym Targu.

24 czerwca

Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu zaprosiło na finał „Young Jazz Festival: Od Nowego Orleanu do Nowego Targu”. Przed południem odbyły się przesłuchania konkursowe, a wieczorem nastąpiła gala finałowa. Wystąpili wów­czas laureaci Festiwalu oraz Big-band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu. Gwiazdą wieczoru był New Market Jazz Band, który świętował 40 lat swojej działalności. Podczas koncertu członkowie zespołu wspominali swojego nieodżałowanego Zdzisława „Toniego” Macikowskiego.

Odbyły się zawody biegowe Turbacz Summer Trail. Ponad 300 zawodniczek i zawodników rywalizowało na sześciu dystansach na trasach położonych w paśmie Gore. Bazą zawodów była Długa Polana w Nowym Targu. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa”.

26 czerwca

Poniedziałkową Sesję Rady Miasta Nowy Targ odwiedzili wyjątkowi goście. Byli to pochodzący z Nowego Targu sportowcy Aleksandra Król i Dawid Kubacki. Mistrzom sportów zimowych symbolicznie podziękowano za sukcesy w minionym sezonie. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda przypomniał najpierw najważniejsze osiągnięcia obojga sportowców. Nie brakło upominków, kwiatów, oklasków oraz wspólnych zdjęć. Zawodnicy otrzymali od burmistrza Nowego Targu nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł każda. Słowa podziękowania skierowali również do władz miasta sami sportowcy.

28 czerwca

Nowy Targ odwiedzili dostojni goście: prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos, wicepremier oraz minister kultury, sportu i młodzieży rządu Gruzji Thea Tsulukiani, a także Jej Ekscelencja Diana Zhgenti, ambasador Gruzji w Polsce. Ważne osobistości witali burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz zastępca burmistrza miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek. Rozmowy dotyczyły odbywających się w Nowym Targu zawodów bokserskich podczas III Igrzysk Europejskich 2023. Włodarze Miasta zaprezentowali również gościom walory Nowego Targu.

LIPIEC

1 lipca

Na nowotarskim rynku odbył się X Zlot Pojazdów Zabytkowych Szlakami Podhala i Pienin. Zaprezentowało się ponad 30 zabytkowych samochodów. Burmistrz Grzegorz Watycha wspólnie z Arkadiuszem Szymczykiem, kierownikiem Referatu Sportu i Turystyki, wybrali trzy najbardziej eleganckie pojazdy, które zostały nagro­dzone pamiątkowymi pucharami.

2 lipca

Zakończył się turniej bokserski Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, rozgrywany od 23 czerwca w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu. W tym dniu rozdano sześć złotych medali - trzy w rywalizacji kobiet i trzy wśród panów. Królem „olbrzymów”, czyli najcięższej kategorii wagowej 92 kg+, został Delicious Orie, repre­zentujący Wielką Brytanię. W dekoracji zwycięzców uczestniczył wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

3 lipca

W poniedziałek na nowotarskim cmentarzu pożegnano zmarłą 30 czerwca Marię Pawluśkiewicz. Była kobietą aktywną w różnych dziedzinach życia rodzinnego miasta i społecznych kręgach, sportsmenką, chórzystką, działaczką patriotyczną. Odeszła w wieku 87 lat.

4 lipca

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu na czas wakacji przygotowała ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu. Znalazły się wśród nich: „Wyprawa z syrenkami i piratami w bibliotece” - cykl zajęć warsztatowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z baśniowymi motywami, zajęcia literacko-plastyczne skierowane do młodszych dzieci w wieku przedszkolnym oraz zajęcia związane z informatyką dla dzieci szkolnych. Wśród bogatej oferty zaproponowano też spo­tkania pt. „Podwodni przyjaciele”, „Podwodne Królestwo”, „Statek piracki”, „Twórz i ożywiaj magiczne światy”, „Wesoły rekin”, „Kolorowe żagle” i „Pirackie skarby”. Wszystkie te wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale też ich opiekunów.

8 lipca

Na lotnisku odbył się XII Nowotarski Piknik Lotniczy organizowany przez Aeroklub Nowy Targ. Miasto było współorganizatorem wydarzenia. Podczas dwóch dni na nowotarskim niebie zaprezentowało się kilkudziesięciu pilotów w nowocze­snych i historycznych statkach powietrznych. Gwiazdą pokazów był Łukasz Czepiela, który jest jednym z najlepszych na świecie pilotów akrobacyjnych. Oprócz pokazów lotniczych można było skorzystać ze strefy edukacyjnej Sky & Space, a w niej po­słuchać Dawida Kubackiego opowiadającego o pasji do modelarstwa lub z bliska oglądać łazik marsjański (Fot. 6).

14 lipca

W tym dniu rozpoczął się wyścig kolarski Nowy Targ Road Challenge. Ta trzy­dniowa rywalizacja przyciąga każdego roku do Miasta i okolic wiele zawodniczek i zawodników z całego kraju. Trzeci etap miał start w Nowym Targu, a po jego zakończeniu przy Miejskiej Hali Lodowej burmistrz dokonał uroczystego udekoro­wania medalami zwycięzców całego wyścigu. Organizatorem tej jednej z najlepszych amatorskich imprez kolarskich jest Tatra Cycling Events, a Miasto Nowy Targ było jej współorganizatorem. Rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach: PRO i FUN. W kategorii FUN wygrał Piotr Bochnak z Nowotarskiego Klubu Kolarskiego. Na dystansie PRO wśród mężczyzn wygrał Adam Adamkiewicz, a wśród kobiet Kamila Wójcikiewicz.

20 lipca

Na rynku w Nowym Targu odbyły się uroczyste obchody z okazji Święta Policji. W obecności zaproszonych gości wręczono policjantom awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Były przemowy, gratulacje, podziękowania oraz życzenia satysfakcji i dumy z pełnionej służby. W uroczystości udział wziął insp. Grzegorz Wyskiel - komendant powiatowy Policji w Nowym Targu, mł. insp. Jacek Dutka - I zastępca komendanta powiatowego Policji w Nowym Targu, jak również kadra kierownicza oraz policjanci i pracownicy Policji. Policyjne święto zaszczycili swoją obecnością zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak, przed­stawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele urzędów, służb i instytucji współpracujących na co dzień z nowotarską policją. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafałowi Leśniakowi przez dowódcę uroczystości naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu kom. Mariusza Wójcika. Kolejną częścią ceremonii było podniesienie flagi państwowej i odtworzenie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

23 lipca

W Miejskim Centrum Kultury odbyła się Gala Finałowa III Festiwalu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej, a w jej ramach koncert Arnolda Rutkowskiego i „Śpiewanie bez granic”. W programie prezentowane były najpiękniejsze dzieła operowe, ansamblowe oraz chóralne, takie jak „Habanera” i „Kuplety Torreadora” z opery „Carmen”, „Va, pensiero” z opery „Nabucco”, „Libiamo, ne’ lieti calici” z opery „Traviata”, „O sole mio”, „Vissi darte”, „Regina coeli”, „Nessun dorma” i wiele innych. Wśród artystów znaleźli się śpiewacy występujący na światowych scenach operowych - jak m.in. tenor Arnold Rutkowski czy norweski baryton Ole Jorgen Kristiansen.

Ponad 500 pątników brało udział w rozpoczynającej się 42 Pieszej Pielgrzymce Góralskiej na Jasną Górę. Grupa Nowotarska wyruszała z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa po błogosławieństwie ks. dziekana Stanisława Strojka i ks. Władysława Zązla, przed postojem w ludźmierskim Sanktuarium wstępując jeszcze do kościołów św. Katarzyny i św. Jadwigi Królowej. Ok. 100-osobową grupę prowadzoną przez ks. Przemysława Ciosa i o. Jana Króla, paulina rodem z Nowego Targu, żegnało sporo osób, powierzając jej modlitwie i pamięci swoje prośby. Niektórzy towarzyszyli pielgrzymom w drodze do kolejnych nowotarskich kościołów lub do Ludźmierza.

29 lipca

W Spółdzielczym Domu Kultury z inicjatywy Daniela Sikorskiego odbył się długo oczekiwany nowotarski konwent fantastyki „Oscypkon”. Było to wydarzenie skierowane do wszystkich fanów szeroko pojętej fantastyki. A w programie były liczne atrakcje i niespodzianki od zaproszonych wystawców. W ofercie znalazły się też konkursy z nagrodami, stoiska z gadżetami i książkami o tematyce fantasy, a wśród nich publikacje nowotarskiego pisarza tego gatunku - Lesława Chowańca. Konwent był doskonałą rozrywką dla dzieci i dorosłych. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy był świat postapokaliptyczny. Stoisko z bookcrossingiem oraz grami planszowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych miała też Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.

SIERPIEŃ

1 sierpnia

Tradycyjnie o godzinie 17:00 - „godzinie W” przy Krzyżu Katyńskim Podhalańska Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica” oraz Związek Harcerstwa Polskiego i Hufiec Podhalański zorganizowały obchody 79 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Przed uroczystościami burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, wiceprze­wodniczący Rady Miasta Jan Łapsa oraz pracownicy Wydziału Kultury, Sportu i Promocji złożyli kwiaty oraz znicze na grobach powstańców spoczywających na nowotarskim cmentarzu.

10 sierpnia

Nowotarska galeria „Emi Home Design” zaprosiła na spotkanie pt. „Przy obra­zach i wierszach” z dwoma kreatywnymi ludźmi: Maciejem Kudasikiem i Jarosławem Burgiełem. Jarosław Wojciech Burgieł to urodzony w Krakowie muzyk i pedagog - nauczyciel gry na gitarze; autor dwóch tomików poetyckich, książki dla dzieci oraz artykułów prasowych. Prowadził też audycje radiowe. Należy do Formacji Artystycznej Szesnaście w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Natomiast Maciej Kudasik dał się już poznać swoimi tomikami jako poeta przenikliwy, o cie­kawym spojrzeniu na rzeczywistość i duchowość człowieka. Malarski talent rozwija w kręgu plastyków amatorów. Jest wielokrotnym laureatem konkursów plastycznych, również euroregionalnych.

11 sierpnia

Paradą Gazdowską sprzed Miejskiego Centrum Kultury rozpoczął się 21 Jarmark Podhalański. W pochodzie wzięły udział władze miasta i powiatu, stowarzyszenia kulturalne, sportowe, zespoły regionalne, fundacje i organizacje oraz liczni miesz­kańcy Miasta. O godzinie 17:00 nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku. Przybyłych gości powitał Grzegorz Watycha - burmistrz Nowego Targu w towarzystwie polity­ków, przedstawicieli miejskich jednostek samorządowych i organizacji działających w mieście. Na płycie rynku swoje towary i wyroby własne rozłożyli kupcy oraz twórcy ludowi. Wieczorem przed nowotarską publicznością zaprezentowały się ze­społy: Mali Śwarni, Hyrni, Młode Podhale, Fiś Banda, Mateusz Ziółko i nowotarscy artyści wraz z orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz zespół Potock. Podczas 21 Jarmarku Podhalańskiego Grzegorz Watycha, burmistrz mia­sta Nowy Targ, wraz z przedstawicielami Rady Miasta Nowy Targ i Urzędu Miasta przyjął w nowotarskim ratuszu partnerów z Niemiec, Słowacji i Włoch. Delegacji z Radevormwald - Stadt auf der Hóhe przewodniczył Johannes Mans, burmistrz miasta. Comune di Roverbella reprezentował Mattia Cortesi, burmistrz miasta. Mesto Liptovsky Mikulaś reprezentował Michał Lavrik. Podczas Jarmarku Podhalańskiego Sylwia Matusiak - prezes Grupy PZU, Andrzej Gut-Mostowy - minister, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Natalia Charyasz - prezes KH Podhale oraz Zdzisław Zaręba - prezes MMKS Podhale ogłosili wiadomość, że Grupa PZU została sponsorem tytularnym Klubu Hokejowego Podhale Nowy Targ (Fot. 7).

12 sierpnia

W sobotnie popołudnie jako pierwszy na scenie 21 Jarmarku Podhalańskiego wystąpił Anatom, młody raper pochodzący z Rabki-Zdroju. Kolejnym występu­jącym zespołem była młoda formacja Acoustic Live, która przedstawiła piosenki z repertuaru m.in. Dżemu, Perfectu czy Lady Pank. Główną gwiazdą 21 Jarmarku Podhalańskiego był Dawid Kwiatkowski. Płyta rynku całkowicie zapełniła się wier­nymi fanami, którzy przyjechali posłuchać swojego ulubionego artysty. Na zakoń­czenie na scenie zagościł zespół Varius Manx wraz z wokalistką Kasią Stankiewicz. Podczas wieczornych koncertów odbyła się także oficjalna prezentacja nowej drużyny „Szarotek”, która od kolejnego sezonu hokejowego będzie występować pod nazwą PZU Podhale Nowy Targ (Fot. 8).

13 sierpnia

Ostatni dzień 21 Jarmarku Podhalańskiego został skierowany do seniorów. Była to okazja do prezentacji nowotarskich stowarzyszeń zrzeszających starszych miesz­kańców. O godzinie 18:00 na scenie wystąpili Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk oraz Robert Rozmus z zespołem.

15 sierpnia

W dniu Święta Wojska Polskiego przedstawiciele władz Nowego Targu złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci 1920 przy ratuszu. Kamienna płyta upamiętniająca 10-lecie Bitwy Warszawskiej została wmurowana w ścianę budynku w 1930 r. dla uczczenia pamięci poległych w niej podhalańskich żołnierzy. Pod Tablicą Pamięci 1920 wiązankę kwiatów złożyli: burmistrz Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Nowy Targ Grzegorz Luberda, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ Jan Łapsa oraz Katarzyna Put - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji.

22 sierpnia

Nowotarska Miejska Biblioteka Publiczna w ramach wakacyjnych spotkań konty­nuowała cykl wydarzeń dla swoich czytelników. Były wśród nich zajęcia informatyczne dla dzieci w wieku szkolnym „Podwodny labirynt”, „Odkrywanie tajemnic na morzu” (Czytelnia MBP), warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym „Kolorowa rafa koralowa”, „Syreni bal”(Filia nr 1).

26 sierpnia

W ostatni weekend sierpnia do Nowego Targu zawitały psie piękności z Polski i zagranicy. Na stadionie nieopodal Miejskiej Hali Lodowej można było spotkać całe rodziny, które z zaciekawieniem oglądały walkę czworonogów i ich właścicieli o zwycięstwo. Jak co roku hodowcy nie zawiedli, a ich pupile ucieszyły oko nie tylko publiczności, ale również sędziów. Psie piękności walczyły o tytuły: Zwycięzcy Rasy, Najlepszego Juniora, Najpiękniejszego Szczenięcia i Najpiękniejszego Weterana oraz w finale - Best In Show - najlepszego psa wystawowego. Na stadionie zmieściły się nie tylko konkursowe wybiegi, ale również stoiska z karmami i akcesoriami dla psów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Nowy Targ. Patronat nad imprezą objął burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha.

WRZESIEŃ

2 września

Na Jeziorze Czorsztyńskim miały miejsce regaty żeglarskie o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Na starcie stanęło kilkanaście załóg. Uczestników dekorował zastęp­ca burmistrza Waldemar Wojtaszek. Po regatach odbył się koncert w wykonaniu Chłopców z Werandy i New Market Jazz Band.

3 września

W Parku Miejskim odbyło się Sportowe Pożegnanie Lata. W czasie organizowa­nego przez Stowarzyszenie Winter Classic i Nowotarski Klub Kolarski wydarzenia miały miejsce następujące rywalizacje: 7 Turniej Siatkówki Plażowej Winter Classic, Kolarskie Grand Prix Nowego Targu Nowotarskiego Klubu Kolarskiego, III edycja turnieju Steel Dart Podhale, treningi z hokeistami PZU Podhale Nowy Targ i hoke- istkami MMKS Podhale Nowy Targ, treningi tenisa stołowego z KS Gorce, pokazy cyklotrialu i inne atrakcje. Na koniec zawodów uczestnicy zmagań sportowych otrzymali medale z rąk burmistrza Grzegorza Watychy. Wydarzenie było okazją do kolejnego wsparcia chorej na SMA Kamilki Gil z Nowego Targu.

9 września

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w czasie której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Na terenie nowotarskiej Strefy Relaksu można było usłyszeć fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tegoroczna edycja zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu cieszyła się dużym zaintere­sowaniem. Czytanie klasyki w tak klimatycznym miejscu przybrało formę słucho­wiska - był szum rzeki i lasu, muzyka gitar oraz różni lektorzy, którzy sprawili, że słuchający mogli duchowo przenieść się do Korczyna na Litwie. Wspólne czytanie było zorganizowane w partnerstwie z Urzędem Miasta w Nowym Targu oraz ZGZiR w Nowym Targu. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie nowotarskich szkół średnich i podstawowych, burmistrz i pracownicy nowotarskiego Urzędu Miasta, przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej oraz przybyli mieszkańcy miasta (Fot. 9).

W sobotnie popołudnie odbył się wernisaż 42 edycji Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Wystawę wybranych prac 62 autorów można było oglądać w Wieży Wodnej przy dworcu kolejowym. Konkursowemu jury przewodniczyła Małgorzata Krystyna Dołowska - prezes Fotoklubu RP, przedstawi­cielka FIAP Polska, a w jego skład weszli fotografik Marcin Bawiec i artysta plastyk Leszek Pustówka. I Nagrodę i Złoty Medal FIAP zdobył mocno już utytułowany Przemysław Kruk, autor zestawów „Wędrówka”, „Długa Droga, światła i cienie”. Uhonorowany został również odznaką FIAP Best Author. II nagroda i Srebrny Medal FIAP przypadły Markowi Gaworowi za zdjęcia „Cathedral Peak” i „Sassolungo Group”. III nagrodą i Brązowym Medalem FIAP ucieszył się Tomasz Przychodzień, autor zestawów „Tragarze”, „W chmurach” i zdjęcia „Lawina”. Złoty Medal Fotoklubu RP otrzymał Martin Prcuch, Srebrny - Piotr Lisowski, a Brązowy - Adam Bencal. Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu powędrowała w ręce Michała Kasperczyka - autora zjawiskowej fotografii „Drogi” i zestawu „Lofoty - góry prosto z morza”. Wyróżnieniami FIAP uhonorowano dzieła Janusza Wojcieszaka, Marcina Kęska, Adama Balcego, ks. Zbigniewa Pytla, Piotra Grochali i Bogusława Pawłowskiego.

10 września

W Parku Miejskim odbył się rodzinny piknik zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu. Najmłodsi nie mogli narzekać na nudę - przez większość dnia Park Miejski gwarantował sporą dawkę rozrywki. W ofercie rodzin­nego pikniku znalazły się dmuchane zjeżdżalnie, warsztaty plastyczne i upcycling, malowanie twarzy czy gimnastyka artystyczna. Były też pokazy: ratownictwa i me­dyczne PPUZ, ponownie ratownictwa, ale tym razem z GOPR, bezpieczeństwa Policji oraz antyalkoholowe. Ponadto pociechy mogły skorzystać ze strefy sportowej z Decathlonem lub wziąć udział w koncercie Cioci Tuni, Teatrzyku dla dzieci „Smocze opowieści” czy dyskotece.

11 września

Jedna z największych inwestycji powiatu nowotarskiego zakończyła się sukcesem. Umowa z firmą wykonawczą została podpisana w grudniu 2020 r., a po niecałych trzech latach w obecności wojewody Łukasza Kmity uroczyście otworzono nową siedzibę Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana, czyli popularnego „Sokoła”. Historia jednego z najpiękniejszych w mieście budynków, który oświacie służy już ponad wiek, zaczęła się w 1908 r. Początek dzisiejszej placówce z nowoczesnymi kierunkami dała mieszcząca się tu od 1922 r. Państwowa Szkoła Zawodowa Spisko- -Orawska z dwoma wydziałami: hafciarskim i koronkarskim. A dzisiejszy Zespół Szkół nr 1 - jak poświadczają dokumenty - z ciasnotą borykał się już w latach siedemdziesiątych. W efekcie starań o nową przestrzeń na prawie 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni powstała siedziba placówki nowoczesnej, przestronnej i rozwojowej - z salą gimnastyczną, siłownią, biblioteką, pomieszczeniami admini­stracji, kawiarnią, a przede wszystkim 32 salami dydaktycznymi.

14 września

W tym dniu odbyła się II edycja prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który jest szansą dla młodych, wybitnych muzyków. W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzyna­rodowym jury złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Wśród pięciu finalistów wyłonionych w II etapie znalazł się uzdolniony artysta pochodzący z Nowego Targu - Jakub Staszek Młody muzyk zagrał na skrzypcach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

17 września

Urząd Miasta Nowy Targ zorganizował dla wszystkich miłośników wycieczek rowerowych Nowotarski Rajd Rowerowy. Jechać można było zarówno indywidualnie, jak i całymi rodzinami. Dla uczestników przygotowano oznakowane trasy o różnym stopniu trudności: Trasa Mini (10 km), Trasa Midi (24 km), Trasa Maxi (48 km). Start i meta rajdu znajdowały się w nowotarskim parku. Organizatorzy zapewnili: pamiątkowe medale, owocowy bufet dla dzieci na trasie Mini, ciepły posiłek na mecie, numery startowe, oznakowane trasy, mapę trasy, nagrody w konkursach i zawodach dla dzieci. Limit uczestników rajdu wynosił 300 osób.

W niedzielne południe na nowotarskim rynku zjawiło się kilkaset motocykli. Motocykliści wspólnie świętowali oficjalne zakończenie tegorocznego sezonu. Zlot miał również charakter charytatywny, zbierano pieniądze dla Domu Dziecka z Dursztyna. Jak mówił Witold Koperniak, wiceprezydent Zbójów z Gór Podhale: „Zbieramy pieniądze dla Domu Dziecka z Dursztyna. Od kilku lat już ich wspieramy i dzisiejszy dzień jest właśnie po to, by te dzieci mogły korzystać z Gorącego Potoku przez cały rok za darmo, taką mamy umowę, że robimy to u nich, ale oni muszą coś od siebie dać. Dzieci z Szaflar i Dursztyna przez cały rok mogą korzystać z obiektów za darmo”. Motocykliści zbierali również pieniądze dla chorej na SMA Kamilki Gil.

25 września

W Nowym Targu i Zakopanem rozpoczęło się X Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Celem spotkania było omówienie aktualnej problematyki związanej ze szkolnictwem wyższym oraz wy­zwaniami, przed którymi stoją uczelnie zawodowe, takimi jak doskonalenie procesu kształcenia, umiędzynarodowienie czy kwestie funkcjonowania i finansowania uczelni, a także perspektywy rozwoju i możliwości współpracy. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki: dr Anna Budzanowska - dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, Jarosław Oliwa - dyrektor Departamentu Budżetu i Innowacji oraz Marcin Czaja - dyrektor Departamentu Prawnego, reprezentanci Ministerstwa Finansów: dr hab. Sebastian Skuza - sekretarz stanu, a także Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacji Instytut Edukacja Pro Futuro. Gospodarzem wydarzenia była nowotarska Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa. PPUZ organizuje konferencję po raz drugi. Ostatnim razem była gospodarzem Zgromadzenia Plenarnego w 2015 r.

26 września

W Parku Miejskim w Nowym Targu zorganizowano Podhalańskie Dni Recyklingu i Czystego Powietrza. Oprócz kreatywnych warsztatów edukacyjnych, zajęć upcyc- lingowych pod namiotami i pokazów naukowych dzieci mogły obejrzeć wyjątko­wy, ekologiczny spektakl teatralny w wykonaniu profesjonalnych aktorów Teatru Katarynka. Organizatorami akcji były firmy Biosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Nowy Targ. Honorowy Patronat nad akcją objęła posłanka Anna Paluch.

27 września

Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu były organizatorami upamiętnienia 84 Rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Po zakończonej uroczystości zebrani przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Szkolny chór pod kierunkiem Doroty Żmudy przygotował wiązankę patriotycznych pieśni.

Historycy zadbali o słowo poświęcone konspiracyjnej działalności w latach wojny, tajnemu nauczaniu, Armii Krajowej, Polskim Siłom Zbrojnym, życiu kulturalnemu, podziemnym wydawnictwom i trudnym powojennym losom żołnierzy Państwa Podziemnego. Licealiści z kolei na tę niecodzienną lekcję historii zaprosili uczniów i nauczycieli innych szkół. Nie brakło na tym upamiętnieniu przedstawicieli władz powiatowych i miejskich.

28 września

Aktorzy Sceny Teatralnej MCK wraz ze swoim opiekunem i reżyserem Andrzejem Rozmusem ponownie zaprosili na spektakl teatralny pt. „Ivona” na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”. Pomimo że przedstawienie odbyło się po raz drugi, sala widowiskowa była wypełniona do ostatniego miejsca.

29 września

W roku 2023 Galeria Sztuki BWA „Jatki” obchodziła swoje 32 urodziny. Z tej okazji, jak każdego roku, przygotowano wystawę artystów nowotarskich. Najpierw zaproszono na koncert w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu w wyko­naniu pedagogów i uczniów szkoły. Po koncercie odbył się wernisaż wystawy. Nie zabrakło na nim przedstawicieli miasta, artystów i przyjaciół Galerii. Była to doskonała okazja do wspomnień i przyjacielskich rozmów przy lampce wina. Każdy z twórców starał się ubogacić zbiorową wystawę jak najlepszą i najciekawszą pracą. Tego roku w Prezentacjach Nowotarskich brali udział: Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Ewa Deskur-Malinowska, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Ania Dziubas, Aleksandra Bielak, Piotr Frysztak, o. Jacek Hajnos, Dawid Kędzierski, Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, Anna Jagoda Mrożek, Zofia Mrożek, Teresa Olbrychtowicz, Marcin Ozorowski, Leszek Pustówka, Ewa Radwańska, Agnieszka Rokicka, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Wanda Stojanowska-Zelek, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Emilia Voit, Monika Zygmunt-Inglot.

W Muzeum Drukarstwa, w ramach obchodów pięciolecia placówki, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Waleremu Ostrowskiemu, nowotarskiemu mistrzowi sztuki drukarskiej, społecznikowi i właścicielowi Drukarni Podhalańskiej. Wernisaż zgromadził nie tylko potomków tej ważnej dla Nowego Targu postaci, ale też samorządowców, radnych i sympatyków muzeum. Przybyłych gości powitał bur­mistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, zarządzająca placówką od początku jej powstania (Fot. 10). Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu zaprosiła dzieci na wyjątkowe wydarzenie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Była to doskonała okazja, aby młodzi czytelnicy mogli wziąć udział w czytelniczych przygodach i rozwijać swoją miłość do książek. Zajęcia edukacyjno-animacyjne dla najmłodszych czytelników skupiały uwagę przede wszystkim na głośnym czytaniu bajek. Były również zabawy językowe - tzw. łamańce, quizy i zagadki dotyczące ulubionych książek, a także animacje taneczne. Dzieci stworzyły swoje pamiątkowe prace plastyczne - urocze wiewiórki czytające książki. Głośne czytanie pozwala rozwijać słownictwo, pobudzać wyobraźnię i kreatywność, ale przede wszystkim dostarczyć wiele radości.

PAŹDZIERNIK

1 października

Nowotarska uczelnia Podhalańska Państwowa Szkoła Zawodowa zmieniła swoją nazwę. Po dwudziestu trzech latach przekształciła się w Akademię Nauk Stosowanych. Do piętnastu kierunków dołączyły trzy kolejne: lekarski, psychologia oraz sport i turystyka na terenach górskich. Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego rozpoczęła Msza św. w kościele św. Katarzyny. Po tej modlitwie na dobry początek uczelnianą tradycją jest składanie kwiatów pod płaskorzeźbą ku czci św. Jana Pawła II na frontowej ścianie ratusza i pod tablicą na uczelnianym budynku „Gorce” upamiętniającą Marka Nawarę - pierwszego marszałka województwa. Dalsze obchody odbyły się już w auli budynku „Tatry”, wypełnionej licznie zaproszonymi gośćmi. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i samorzą­dowych, a samą uroczystość uświetnił swoimi wykonaniami Miejski Chór „Gorce” pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia.

W tym dniu rozpoczęła się jesienna akcja „Sprzątanie świata”. Elwira Nowobilska- -Majewska, kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta w Nowym Targu, w swoim wystąpieniu zachęcała wszystkich do zadbania o wize­runek swojej okolicy. „Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość, jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu” - mówiła.

3 października

Dwudziestolecie swojego istnienia świętował Środowiskowy Dom Samopomocy. A jest to miejsce, które niesie nadzieję i realną pomoc osobom niepełnospraw­nym. Miejsce, gdzie wydarza się wiele cichego dobra, a praca u podstaw przynosi widoczne efekty. Obchody otwarła Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, do której jako ministranci służyli podopieczni „Chatki”, a oprawę muzyczną zapewniała uczestnikom młodzieżowa schola ze skrzypcami i gitarą. Sali na spotkanie przy ju­bileuszowym obiedzie użyczył potem uczestnikom zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy, ich nauczycielom, terapeutom, opiekunom i gościom Spółdzielczy Dom Kultury. W tym naprawdę dużym zgromadzeniu nie zabrakło burmistrza i przedstawicieli Rady Miasta, reprezentacji gminy Nowy Targ, władz Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, księży kapelanów środowiska osób niepełnosprawnych, szefowych najbliższych Ośrodków Pomocy Społecznej, „chatkowej” kadry, zarządów nowotarskiego Koła i wojewódzkiej struktury Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, wreszcie pań z galerii, które gościły niepełnosprawnych artystów, organizowały dla nich wystawy i warsztaty.

4 października

W Sali Obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu odbyła się druga konferencja z cyklu #Małopolska. Spotkanie dotyczyło obszarów wiejskich w Małopolsce, a w szczegól­ności w jej południowej części. Oprócz panelu dyskusyjnego organizatorzy przygo­towali sesję inspiracyjną z ekspertem. Dzięki uczestnictwu w niej można było się dowiedzieć, jak wykorzystać grafikę, aby z sukcesem przekonać odbiorcę do swoich argumentów. W trakcie konferencji pojawiła się również możliwość skorzystania z usług Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Obsługiwali go specjaliści, którzy podpowiedzieli, na co i w jaki sposób można będzie uzyskać dofinansowanie na pomysły z funduszy UE.

8 października

W tym dniu w ręce czytelników trafiła kolejna książka z cyklu „Mów do ludzkich sumień” autorstwa ks. Kazimierza Kubata - salwatorianina, misjonarza, duszpa­sterza, filozofa, kapłana z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Dochód ze sprzedaży był cegiełką w zbiórce środków na terapię genową dla dotkniętej rdzeniowym zanikiem mięśni Kamilki Gil.

Tradycja pozwala wypasać owce na halach do św. Michała, czyli prawie do końca września. Doświadczeni w swoim fachu bacowie obserwują jednak przyrodę, żeby wiedzieć, kiedy najlepiej sprowadzić zwierzęta do zagród. Józef Klimowski, słynny baca z Nowego Targu, musiał ze swoim bardzo licznym stadem przewędrować z Mizernej do Miasta. A wtedy redyk wyrusza już bladym świtem. Po drodze trzeba było zrobić postoje, żeby baca, juhasi, ale i zwierzęta mogły odpocząć. Ponieważ redyk na Podhalu to wydarzenie radosne i kolorowe - po drodze były „witacki”, dołączała muzyka, rozbrzmiewał śpiew. Pomimo że owce w niewielkim stopniu zdezorgani­zowały swoim redykiem ruch uliczny, nikomu to nie przeszkadzało.

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu wystąpił znany zespół Czerwone Gitary. Legendarna grupa z Krzysztofem Klenczonem, potem Sewerynem Krajewskim w składzie naszą scenę muzyczną podbiła ponad pół wieku temu. Z tej okazji odbył się platynowy koncert upamiętniający 55-lecie zespołu. Czerwone Gitary to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Ich wielkie przeboje znają i śpiewają wszystkie poko­lenia Polaków, a koncerty ciągle przyciągają tłumy fanów. Do tej pory grupa wydała 15 albumów studyjnych, za które zdobyła wiele nagród, między innymi trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca, Marmurowy Krążek - nagrodę za największą liczbę sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii, wiele złotych płyt i nagród na Festiwalu w Opolu.

13 października

W tym dniu wystartował trzydniowy Festiwal czekolady i słodkości. Dla wszystkich miłośników słodyczy przygotowano specjalne festiwalowe menu wy­pełnione po brzegi różnego rodzaju słodkimi przysmakami. Na przybyłych gości oprócz smakołyków czekały spotkania z producentami i mistrzami czekoladowego rzemiosła, którzy zaprezentowali swoje wyjątkowe umiejętności. Dla najmłodszych zaplanowano specjalne warsztaty kulinarne.

14 października

Imponującym jubileuszowym koncertem w sali MCK-u zaakcentował jubileusz 65-lecia swojego istnienia działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Chór „Echo Gorczańskie”. Swoją historię ta ambitna i wsławiona wieloma muzycznymi wydarzeniami grupa wywodzi od pierwszego założyciela chóru ludowego w Nowym Targu - Wincentego Apostoła. Spadkobiercą jego dzieła był historyk i organista Józef Grzybek, który przy „nowym” kościele założył Echo Gorczańskie w 1958 r., przygotowując chór do uświetniania religijnych i patriotycznych uroczystości. Dyrygentura jego następcy, Piotra Augustyna - organisty, absolwenta Papieskiej Akademii Teologicznej i Akademii Muzycznej w Krakowie - to lata poszerzania repertuaru, nawiązywania zagranicznych kontaktów, udziału także w uroczysto­ściach świeckich i wyjazdów na festiwale. Trasy koncertowe Echa Gorczańskiego wielokrotnie wiodły do Włoch, Austrii, Czech, Bośni, Hercegowiny, na Słowację, Węgry, Ukrainę, do Niemiec (Fot. 11).

15 października

W tym dniu odbyły się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 36 proc, mieszkańców Nowego Targu, na Koalicję Obywatelską 30 proc., na Trzecią Drogę 11 proc., na Konfederację 9 proc., na Lewicę oraz Polska Jest Jedna po 4 proc., natomiast na Bezpartyjnych Samorządowców - 2 proc. Największe poparcie otrzymała Weronika Smarduch z Platformy Obywatelskiej. Na Weronikę Smarduch, „jedynkę” Koalicji Obywatelskiej naszego okręgu, zagłosowało aż 4563 mieszkańców Podhala. Kandydatka PO zo­stawiła konkurencję z Prawa i Sprawiedliwości daleko w tyle. Drugim największym poparciem cieszył się Arkadiusz Mularczyk z PiS (1512 głosów). Kolejni na liście są: Anna Paluch (PiS, 1213 głosów), Edward Siarka (Suwerenna Polska, 1089 głosów) oraz Andrzej Gut-Mostowy (PiS, 1062 głosy). Reszta kandydatów otrzymała poni­żej tysiąca głosów. Jedynka Prawa i Sprawiedliwości na Podhalu, Ryszard Terlecki, otrzymał tylko 701 głosów; na lidera Konfederacji Ryszarda Wilka zagłosowało 676 nowotarżan, natomiast na Urszulę Nowogórską z Trzeciej Drogi - 600 mieszkańców. Frekwencja w Nowym Targu wyniosła 69 proc. Z 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców zagłosowało 17 tys.

16 października

Przedstawiciele ACES Europę odwiedzili Nowy Targ. W Urzędzie Miasta Grzegorz Watycha, burmistrz miasta Nowy Targ, wraz z zastępcą burmistrza Waldemarem Wojtaszkiem, przedstawicielami Rady Miasta, Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu oraz pracownikami magistratu przywitał gości z Brukseli oraz zaprezentował Nowy Targ w kontekście działalności sportowej i rekreacyjnej. Podczas spotkania burmistrz podkreślił wysoki udział wydatków na inwestycje w infrastrukturę sportową w budżecie Miasta oraz znaczącą rolę odbywających się w tym roku w Nowym Targu Igrzysk Europejskich w kontekście promocji Nowego Targu jako ważnego ośrodka turystyki sportowej i rekreacyjnej. Opowiedział gościom o historii sportu w naszym Mieście w wielu dyscyplinach i zwrócił uwagę na fakt, że kilkudziesięciu nowotarżan brało udział w Igrzyskach Olimpijskich. Burmistrz Nowego Targu podkreślił również rekreacyjny charakter rozwijanych od lat tras rowerowych wokół Tatr i Velo Dunajec, które przebiegają przez nasze Miasto, oraz ważną rolę, którą pełnią we współpracy transgranicznej między polskimi i słowackimi samorządami oraz społecznościami.

W specjalnie wydzielonym miejscu upamiętniającym nienarodzone dzieci od­był się uroczysty pochówek Dzieci Martwo Urodzonych. Urna z prochami została złożona w Grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu.

18 października

Z okazji Dnia Seniora Zarząd Koła SEiRP w Nowym Targu zaprosił do wzięcia udziału w trzydniowych wydarzeniach dedykowanych seniorom, organizowanych przez Urząd Miasta Nowy Targ. Nie zabrakło wykładów, zabaw, koncertów, ale też rozrywki i - co najważniejsze - kreatywności własnej tego grona. Przygotowane zo­stały spotkania z udziałem przedstawicieli ZUS, Policji, Akademii Nauk Stosowanych, Sanepidu i placówek medycznych. Czwartek przebiegał pod znakiem tańca i śpie­wu. W Miejskim Centrum Kultury zorganizowano rozgrywki w boule, a na scenie zaprezentował się Chór „Srebrne Nuty”, Wirujące Babki, grupa gimnastyczno- -rytmiczna Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a Dorota Helbin wystąpiła z recitalem piosenki przedwojennej. Był i pokaz mody, i skecz pod hasłem „Senioriada”. Były również ćwiczenia i pokazy na terenie Miejskiej Pływalni, wśród których znalazły się m.in. zajęcia fitness i aqua aerobik.

19 października

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu była w tym roku gospodarzem miejskiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak zawsze dopisali zaproszeni goście. Na widowni oprócz burmistrza miasta Grzegorza Watychy zasiedli: Waldemar Wojtaszek - zastępca burmistrza miasta, Jan Łapsa - zastępca przewodniczącego Rady Miasta oraz Katarzyna Wójcik - radna Rady Miasta Nowy Targ, a także Ewa Bobek - skarbnik miasta i Zbigniew Strama - se­kretarz miasta. Małopolskiego Kuratora Oświaty reprezentował Bronisław Stoch - wizytator nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, a Związek Nauczycielstwa Polskiego Marcin Domin - prezes nowotarskiego oddziału Związku. Zaproszonych gości przywitał i rozbawił program artystyczny w wykonaniu szkolnych artystów z klasy Vb i klasy VIb pod kierunkiem nauczycieli: Kingi Bieli, Anny Łojas oraz Joanny Zając. Nad całością czuwała oczywiście dyrektor Danuta Pyzowska-Foryt. Tradycyjnie uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej była okazją do wręczenia Nagród Burmistrza Miasta dla wyróżniających się nauczycieli. W tym roku Grzegorz Watycha wręczył 22 nagrody dla dyrektorów i nauczycieli zatrudnionych we wszystkich nowotarskich szkołach podstawowych i przedszkolach prowadzonych przez miasto. Nagrody otrzymali: Bożena Bielska, Patrycja Bocheńska, Bartosz Gotkiewicz, Alicja Gruszka, Robert Furca, Magdalena Jagła, Elżbieta Jankowska, Bartosz Kaczmarek, Magdalena Kazek, Urszula Krzysiak, Paweł Kubit, Agata Mazur, Danuta Pyzowska-Foryt, Dominik Regiec, Urszula Sięka, Dominika Snakowska, Magdalena Stychno-Gąsior, Leokadia Urbaniak, Piotr Urzędowski, Dariusz Wiatr, Danuta Wróbel, Paweł Zych.

***

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbył się koncert znakomitej pianistki Joanny Marcinkowskiej - laureatki pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie pianistycznym „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy. Artystka wykonała dzieła F. Chopina, I.J. Paderewskiego i F. Liszta.

***

W czwartek i piątek w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu odbyły się ogól­nopolskie zawody o „Złotą Łyżwę Podhala” w łyżwiarstwie figurowym. Organizator, Klub PKLF Zwyrtany, po rocznej przerwie z rozmachem przygotował event. Zawody przebiegły we wspaniałej, kameralnej atmosferze.

20 października

Wszyscy chętni mogli już korzystać ze zmodernizowanego terenu rekreacyjno- -sportowego na os. Topolowym w Nowym Targu. W ramach inwestycji realizowanej przez Urząd Miasta Nowy Targ przebudowano boisko do koszykówki, powstał też plac zabaw dla dzieci. Tak niecierpliwie oczekiwana inwestycja kosztowała ponad 300 tys. zł, z czego ponad 100 tys. zł pozyskano z programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa.

23 października

W holu Miejskiego Centrum Kultury odbył się Wernisaż Międzynarodowej Wystawy Rysunkowego Humoru „Antyhybrid”. Był to przegląd kilkudziesięciu najlepiej wykonanych grafik autorów z całego świata. Z prawie 900 prac z blisko 60 krajów zgłoszonych na konkurs na wystawie można było zobaczyć 80 najlepszych. Każda z prac pozwalała na refleksję i odniesienie do swojego życia czy sytuacji w naszym kraju lub na świecie. Wystawa i wernisaż zostały zorganizowane w ramach realizacji projektów ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu została laureatem konkursu „Re- -animuj się” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Labib. Nagrodą było szkolenie „Czytamy emocje. Jak projektować i prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci i młodzieży”. W szkoleniu wzięli udział pracownicy nowotarskiej książnicy oraz bibliotekarze powiatu nowotarskiego. Warsztaty nie tylko poszerzyły horyzonty, ale także przyczyniły się do podniesienia jakości obsługi czytelników. Zajęcia prowadziła Aleksandra Kopczyńska.

LISTOPAD

1 listopada

U bram cmentarza od godz. 8:00 rano rozpoczęła się XXIV Kwesta Nowotarska, której organizatorem były Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Urząd Miasta w Nowym Targu. Wśród kwestujących znaleźli się przedstawiciele różnych profesji i środowisk, nie zabrakło także najmłodszych nowotarżan. Do hojności zachęcały nie tylko rozdawane darczyńcom pamiątkowe pudełka zapałek, ale przede wszystkim efekty przeprowadzonych renowacji zabytkowych miejsc wiecznego spoczynku. W Dzień Wszystkich Świętych odwiedzający cmentarz ofiarowali na ten cel 35 tys. 748 zł 12 gr, ponadto 12 dolarów USA, 61,5 euro, 2 funty brytyjskie, 500 włoskich lirów, 1 kunę chorwacką i pół słowackiej korony. Osobną puszkę dostarczył Zakład Pogrzebowy AR Brzostowscy (Fot. 12).

8 listopada

Miej ska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu ogłosiła dla czytelników konkurs pn. „Za(e)czytani Jesienią” w którym nagrodą był czytnik e-booków inkBOOK Calypso Plus Black. Komisja konkursowa miała za zadanie ocenić recenzje ulubionych książek publikowane w mediach społecznościowych i zgodnie z zapisami regulaminowymi wyłonić laureata. Po analizie wszystkich wpisów w mediach społecznościowych Biblioteki ogłoszono zwycięzcę, którym został Łukasz Leśnicki.

9 listopada

W Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się X Wieczornica Patriotyczna im. majora Stanisława Mroszczaka, organizowana z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Te pełne śpiewu i wzruszeń wieczory miały na celu zachęcać uczniów do poznawania słów, melodii i historii polskich pieśni patriotycznych oraz nabywania umiejętności wykonawczych. Podczas zajęć muzycznych uczniowie wszystkich klas - I-VII oraz oddziału przedszkolnego - przygotowywali ze swoimi nauczycielami muzyki pieśni, które chcieli wspólnie zaprezentować podczas wieczornicy. W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, córka majora Stanisława Mroszczaka - pani Anna Chuchmacz, radni, dyrektorzy miejskich jednostek samorządowych, wizytator Kuratorium Oświaty Kraków Dorota Słońska-Halczak. Bardzo licznie przybyli rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele szkoły.

10 listopada

W przededniu Święta Niepodległości przedstawiciele władz Miasta Nowy Targ i Rady Miasta, Powiatu Nowotarskiego, Powiatowego Centrum Kultury, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Nowotarskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu złożyli na nowotarskim cmentarzu okolicznościowe wiązanki na grobach zbiorowych Legionistów, Powstańców i Żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny oraz na grobach zasłużonych nowotarżan.

11 listopada

Drugi dzień uroczystości obchodów Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza św., po której odbył się przemarsz i złożenie wiązanek pod Tablicą Pamięci 1920 przy Ratuszu Miejskim. Tam wysłuchano wystąpienia burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy. Kolejno przy Ratuszu Miejskim odbył się koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka, koncert pieśni pa­triotycznych w wykonaniu Chóru „Gorce” i Chóru „Srebrne Nuty” pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia. Po uroczystości nastąpiło odsłonięcie odtworzonych rzeźb orłów na fasadzie budynku Bursy. W części popołudniowej odbyły się uroczystości w Miejskim Centrum Kultury, podczas których wysłuchano wystąpień przewodniczą­cego Rady Miasta Nowy Targ Grzegorza Luberdy i przewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusza Rafacza. Po uroczystych przemowach nastąpiło wręczenie odznaczeń i medali państwowych oraz samorządowych. Najwyższe państwowe odznaczenia - Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP na wniosek Wojewody Małopolskiego - otrzymali: srebrny - za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej - Stanisław Kiersztyn, a brązowe Stanisław Żółtek, Jakub Jamróz i Rafał Szkaradziński. Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej Brązowy Krzyż Zasługi dostał Tadeusz Kuczkowicz, a za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej - Jacek Król. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę - „za wzorowe, wyjątkowe, sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej” - uhonorowany został przez prezydenta Dudę wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek. Medale „Za szczególne zasługi dla Miasta Nowy Targ” przyznane uchwałą Rady Miasta na wniosek kapituły Honorowej otrzymali: Grażyna Kukulska, Jerzy Białoń i Jerzy Głodkiewicz; medale „Zasłużony dla kultury - Miasto Nowy Targ”: Anna Dziubas, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska i Maria Zofia Mrożek, a medale „Zasłużony dla sportu - Miasto Nowy Targ” Bogdan Kudas i Krzysztof Zapała. Tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ ucieszyła się rodzinna cukiernia „Duda”. Na koniec odbył się koncert Jacka Wójcickiego (Fot. 13).

15 listopada

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbyły się pierwsze zajęcia z jesiennego cyklu „Sezon na bibliotekę”. Uczestnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Targu wraz z opiekunami. W trakcie warszta­tów z modelowania 3D, prowadzonych przez grafika komputerowego, uczestnicy poznali podstawowe funkcje programu Blender oraz stworzyli własne, proste modele w wirtualnej przestrzeni. Następnego dnia uczniowie starszych klas w trakcie lekcji bibliotecznej poznali wypożyczalnię oraz system obsługi czytelnika SOWA on-line. Wzięli także udział w literackiej zabawie, przygotowanej na kanwie lektur szkolnych.

17 listopada

Książka pt. „Uwaga! Nisko latające Anioły!” autorstwa Ludmiły Figiel trafiła do rąk miłośników dobrej literatury. W sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury z udziałem licznie zaproszonych gości odbyła się uroczysta promocja długo wyczekiwanej publikacji. Pięknie edytorsko wydana książka powstała dzięki Urzędowi Miasta przy współpracy z Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i ze wsparciem Województwa Małopolskiego oraz firmy Stopiak. Promocja została uświetniona przez zespół Cornatura w składzie Sylwia Basta i Samael Rodriguez oraz zespół Śwarni pod kierownictwem Marcina Kudasika. Rozmowę z Autorką prowadziły: Katarzyna Put - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta oraz dziennikarka Anna Szopińska (Fot. 14).

18 listopada

W Zespole Szkół Technicznych odbył się V Turniej gry w boule o Puchar Burmistrza Nowego Targu i Wójta Gminy Nowy Targ. Organizatorem turnieju był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu. W rozgrywce wzięło udział sześć drużyn, wśród których byli zawodnicy z Kęt, Niepołomic, Zabierzowa, Nowego Targu. Puchar zdobyła niepokonana drużyna z Kęt, której nagrodę wręczyła Joanna Iskrzyńska-Steg - wiceburmistrz Nowego Targu. Turniej minął w przyjaznej atmos­ferze i mimo zaciętej rywalizacji uczestnicy i kibice bawili się doskonale.

19 listopada

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu odbył się kolejny Wieczór Cecyliański, biorący swoją nazwę od świętej Cecylii - patronki muzyki. Podczas koncertu wystąpili: Muzyczna Oazowa Grupa Jubileuszowa pod kierownictwem Bartłomieja Kutyły, Chór Cantantes Angelicus pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak. Na skrzypcach zagrała Martyna Zembal przy akompaniamencie Jana Sikory, który dał również popis gry na organach. Gospodarzem spotkania był Chór „Echo Gorczańskie” pod batutą Katarzyny Kondaszuk.

20 listopada

Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu było organizatorem 9 Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Wśród uczestników znaleźli się soliści ze szkół pod­stawowych i średnich konkurujący w trzech kategoriach: klasy I-IV, klasy V-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.

24 listopada

Gala z koncertowym udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza uświetniła 10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi KROPLA. Efektowny muzyczny program towarzyszył wręczaniu odznaczeń i wyróżnień dla honorowych krwiodawców z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz osób i instytucji, które od lat wspierają tę zbożną działalność. Honorowy Patronat Gali sprawowali: Burmistrz Nowego Targu, Starosta Nowotarski oraz Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Prócz władz Nowego Targu i Zakopanego oraz obu powiatów gośćmi na tym jubileuszu byli: konsul gene­ralny Węgier Tibor Gerencser, przedstawiciele Oddziałów PCK szczebli rejonowego i okręgowego, a także Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, komend powiatowych policji i straży pożarnej, Tatrzańskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi.

27 listopada

Na scenie w Miejskim Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa uroczystość ob­chodów 50 lat istnienia Zespołu Regionalnego „Śwarni” działającego obecnie pod kierownictwem Marcina Kudasika. Zacny jubileusz zgromadził około setki aktual­nych i byłych członków zespołu - nie tylko z różnych miejscowości Podhala, ale też z Kanady, Austrii i innych państw. Ozdobą były dwie nestorki Śwarnych - pierwsza kierowniczka, lekarz pediatra Halina Suska-Dziubas i wieloletnia szefowa Zespołu - poetka Wanda Szado-Kudasikowa. Należy też w tym miejscu przypomnieć Andrzeja Kudasika, Józefa Staszla, Marię Staszlową, Krystynę Buńdę, Kazimierza Jarząbka czy Michała Bobaka. Wspierali ich oczywiście znakomici muzykanci. Na przestrzeni lat do zespołu wstępowała młodzież przede wszystkim z nowotarskich szkół średnich, prócz Miasta reprezentując obszar od Tatr po Tylmanową i od Piekielnika po Dębno. W ciągu tych pięciu dekad działalności przez zespół przewinęło się około tysiąca młodych ludzi, skład zmienia się bowiem w prawie stu procentach średnio co pięć lat. Poza Polską znają już Śwarnych w Austrii, Bułgarii, Słowacji, Czechach, Belgii, Holandii, Turcji, na Węgrzech, we Włoszech, Rosji, Ukrainie, ale to nie pełny rejestr.

28 listopada

Z okazji przypadającej w 2023 r. piątej rocznicy powołania Muzeum Drukarstwa odbył się wernisaż wystawy „Młody plakat na piątkę”. Wszystkie plakaty zostały wykonane przez młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Prace młodych artystów można było zobaczyć w przestrzeni miejskiej i na przystankach Miejskiego Zakładu Komunikacji.

30 listopada

W Szkole Podstawowej nr 5 z inicjatywy Doroty Fryźlewicz i Teresy Kuros odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu, który z pewnością dostarczył wielu emocji i radości. Tego rodzaju wydarzenia są doskonałą okazją do poszerzania wiedzy o lokalnej historii, kulturze i tradycj ach. Wspaniale, że uczniowie wykazali się wzorowym przygotowaniem i zaangażowaniem, a rywalizacja odbyła się w zdrowej atmosferze. Takie inicjatywy nie tylko rozwijają umiejętności intelek­tualne, ale także integrują młodzież i budują więzi w społeczności.

W tym roku w zmaganiach wzięły udział reprezentacje z nowotarskich Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, nr 3, nr 5, nr 6 i nr 11. Miejsca na podium prezentują się następująco: I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu; II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu; III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Józefa Rajskiego (Fot. 15).

GRUDZIEŃ

2 grudnia

Na nowotarskim rynku odbyło się niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcina Siudzińskiego, burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorz Watychy i starosty powiatu nowotarskiego Krzysztofa Fabera odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy WOT. Z każdym rokiem to wydarzenie ma coraz bardziej uroczystą i okazałą oprawę. W programie były:

przysięga wojskowa, pokaz sprzętu służb mundurowych, wojskowy poczęstunek. Były też namioty promocyjne służb mundurowych i innych wystawców.

7 grudnia

Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica nastąpiło uro­czyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Katyńskiego. Nowotarski Urząd Miasta zaprosił na tę uroczystość wszystkich mieszkańców, a w szczególności rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie. W ramach remontu wyko­nano także tablice upamiętniające oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni. Zadanie było realizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Remont kosztował ponad 424 tys. zł. Dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pocho­dzące z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego wyniosło 240 tys. zł, a dotacja z Województwa Małopolskiego - 23 tys. zł. Udział Instytutu Pamięci Narodowej to blisko 16 tys. zł. Pozostałe koszty pokryła Gmina Miasto Nowy Targ. Projekt odnowionego pomnika przygotowała mgr inż. arch. Dorota Rozbicka Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona”, a za realizację odpowiadają: główny wykonawca Katanga Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o., podwykonawcy: Centrum Pogrzebowe Kamieniarstwo Bogusław Sięka, Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz.

13 grudnia

W sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu odbyło się spotkanie z Anną Marią Wesołowską, sędzią znaną ze swojej aktywności na rzecz ochrony praw dziecka. Sala była wypełniona przedstawicielami służb, placówek i instytucji pracujących z młodymi ludźmi. Sędzia Anna Maria Wesołowska jest gorącą orędowniczką edukacji praw­nej „od przedszkola” i zachęca do zakładania w różnych placówkach oświatowych tzw. kącików prawnych, gdzie wiele służb i instytucji mogłoby przekazywać swoje informacje, np. o procedurze zakładania Niebieskiej Karty. Przekonywała też, że skuteczna ochrona praw dziecka i walka o jego dobro mogą przynieść oczekiwane rezultaty, jednak konieczne są w tych działaniach: świadomość prawna, przepływ informacji między poszczególnymi służbami, ale przede wszystkim - wysłuchanie małego człowieka, bez czynienia go kartą przetargową w sprawach rozwodowych. Zgromadzeni na spotkaniu przedstawiciele sądu, policji, ośrodków pomocy społecz­nej z szerokiego terenu, komisji antyalkoholowych, zespołów interdyscyplinarnych, szpitala i placówek opiekuńczych, a także kuratorzy, nauczyciele i rodzice uzyskali praktyczne porady, jakie przepisy prawa i w jaki sposób można wykorzystać, by pomoc i interwencje przyniosły odpowiednie efekty.

15 grudnia

Na nowotarskim rynku odbył się kolejny, długo wyczekiwany nie tylko przez najmłodszych Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to niecodzienne połączenie wie­lowiekowej tradycji naszego Miasta i rodzinnego wymiaru zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Coroczny sukces wydarzenia zawdzięcza się przede wszystkim wystawcom. To ich obecność tworzy niepowtarzalny klimat nowotarskiego Jarmarku. Tradycyjnie nie zabrakło rękodzieła, lokalnych przysmaków i różnorodnych regio­nalnych wyrobów. Jak zawsze dewizą jarmarku jest rodzinna i świąteczna atmosfera, dlatego organizatorzy starają się przygotować możliwie jak najwięcej atrakcji dla naj­młodszych mieszkańców naszego Miasta. Na dzieci czekał św. Mikołaj z zaprzęgiem reniferów i przesympatyczne alpaki. Oczywiście nie zabrakło wspólnych życzeń, łamania się opłatkiem i śpiewania kolęd. Jarmark Bożonarodzeniowy w Nowym Targu to prawdziwy festiwal wspólnych spotkań, uśmiechów i pozytywnych emocji, okraszony naszą piękną i niepowtarzalną handlowo-góralską tradycją (Fot. 16).

***

Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu odwiedzili tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Uczestniczyli oni w warszta­tach, które poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu KEN w Krakowie. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z bogatą ofertą tekstów literackich będących narzędziem wsparcia w sytuacjach kryzysowych, metodami budowania skutecznej komunikacji interpersonalnej i do­brych relacji, a także sposobami kształtowania własnej filozofii i celów życiowych. Czyli wszystko to, co jest skuteczną pomocą dla młodego człowieka w jego drodze do dorosłości.

17 grudnia

Nowotarski Oddział Związku Podhalan kolejny raz zaprosił na Wigilię w Mieście. Na zgromadzonych mieszkańców czekali nie tylko organizatorzy, ale też Hyrni i Mali Hyrni oraz soliści z Septymy. Potem górale poczęstowali przybyłych wigilijnymi potrawami. Życzenia złożyli burmistrz Grzegorz Watycha i wiceprzewodniczący Rady Marek Mozdyniewicz w asyście radnych oraz górali z tacami słodkich chatek. Białe pieczywo święcił kapelan Związku Podhalan ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, a z modlitwą wyszedł ks. Zbigniew Płachta, proboszcz „od św. Katarzyny”.

20 grudnia

W Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Centrum Kultury z inicjatywy Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyło się spotkanie z cyklu: „Historia w ludziach zapisana”. Okazją do zorganizowania tego wydarzenia była 110 rocznica urodzin Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej. O życiu i działalności tej współzałożycielki Konfederacji Tatrzańskiej, więźniarki obozów koncentracyjnych, autorki obozowych wspomnień i poetki opowiedział jej bratanek, Stanisław Apostoł. Podczas spotkania można było również obejrzeć archiwalne nagrania z udziałem Jadwigi i jej przyjaciół. Całość uświetnił zespół Hyrni wraz z Maciejem Warpechą oraz laureatki Gminnego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej - Oliwia Groń i Maria Chlipała.

21 grudnia

Na nowotarskim rynku odbyło się oficjalne otwarcie mobilnego lodowiska. W programie były pokazy łyżwiarstwa figurowego w wykonaniu Podhalańskiego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Zwyrtany” oraz hokeja na lodzie w wykonaniu MMKS Podhale Nowy Targ. U boku ratusza pojawiła się też zagroda św. Mikołaja, który zajechał do miasta oczywiście z reniferami w zaprzęgu. Najbardziej oczekiwany święty gościł do wigilii. Miłą pamiątką jego wizyty były zdjęcia, które można było sobie zrobić w darmowej fotobudce.

30 grudnia

Miejski Chór „Gorce” zaprosił do Miejskiego Centrum Kultury na doroczne kolę­dowanie pod hasłem: „Z kolędą przez Polskę i świat”. Grupa pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia i Doroty Żmudy z fortepianowym akompaniamentem Marka Ciesielskiego wyśpiewała cały najpiękniejszy repertuar bożonarodzeniowego czasu, zabierając publiczność w kolędową podróż po świecie i przez wieki. Chórzyści podzielili tym razem scenę z uczniami SP nr 5, którzy pod kierunkiem Bożeny Bielskiej i Urszuli Piotrowskiej przygotowali urokliwe jasełka.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com