Almanach nowotarski nr 3 

 

 

 

Styczeń

* Pierwsze dni nowego roku upłynęły w świątecznym nastroju. Nowotarżanie podsumowali miniony rok i przy dźwiękach kolęd, składali sobie wzajemnie serdeczne życzenia. Sprzyjały temu tradycyjne noworoczne imprezy: raut wydany przez burmistrza Marka Fryźlewicza, opłatek Związku Podhalan, koncerty oraz jasełka.
* Nowotarżanie wzięli udział w dorocznej akcji charytatywnej pod egidą Jerzego Owsiaka. Młodzież nowotarskich szkół kwestowała głównie na Rynku. Potem impreza przeniosła się do sali widowiskowej MOK, gdzie odbył się koncert charytatywny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i ofiarności mieszkańców - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 8 600 złotych.
* W Nowym Targu powstaje piąta parafia. Odpowiedzialnym za organizację ośrodka duszpasterskiego i budowę Kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi jest ksiądz Henryk Paśko. Kościół będzie budowany przy ul. Ludźmierskiej, a parafia licząca ok. 2700 wiernych sięgać będzie do dzielącej miasto „zakopianki”.
* Podhalański rynek samochodowy jest bardzo chłonny. Miasto korzysta więc z koniunktury i staje się centrum motoryzacyjnym Podhala. Po salonach Suzuki, Daewoo, Forda i Fiata przyszedł czas na Opla. Luksusowy obiekt otwarty przy „zakopiance” składa się z salonu sprzedaży i serwisu. Oddano także do użytku i uroczyście poświęcono największą i najnowocześniejszą w województwie nowosądeckim Okręgową Stację Kontroli Pojazdów zapewniającą usługi najwyższej jakości.
* Rada Miejska uchwaliła budżet miasta na rok 1998.
* Dochody budżetowe ustalono w wysokości 27 836 656 zł.
* Wydatki natomiast w wysokości 29 434 561 zł.
* Niedobór znajdzie pokrycie w zaciągniętych w tych celach kredytach i pożyczkach.
* Premier RP Jerzy Buzek nominował na stanowisko wicewojewody nowosądeckiego nowotarżanina Czesława Borowicza. Czesław Borowicz za swe najważniejsze zadanie na tym stanowisku uważa przygotowanie województwa do reformy administracyjnej.

Luty


* Zmarł w wieku 59 lat Jan Kanty Jagła. Odszedł na zawsze zasłużony nauczyciel, wychowawca, działacz społeczny, a przede wszystkim człowiek wielkiego serca i pogody ducha.
* Telewizja Polska nadała 4 lutego w I programie reportaż o Nowym Targu, który był wyświetlony w cyklu „Wielka Historia Małych Miast".
* W Podtatrzańskim Muzeum w Kieżmarku otwarto Pokonkursową Wystawę Amatorskiej Twórczości Plastycznej, na której swoje prace zaprezentowali członkowie Klubu „Wizja” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
* Propozycje podziału administarcyjnego kraju na województwa nie wywołały w nowosądeckim emocji. Sprawa jest przesądzona, gdyż nikt poza sądeczanami nie chce tego województwa. Inaczej jest z powiatami. Trudno będzie o powszechną zgodę. Rządowy projekt mapy powiatów przyjęto w Nowym Targu z wielkim zadowoleniem. Zarząd Miasta wystąpił ze stosownym oświadczeniem w tej sprawie, wskazując na potrzebę nawiązania do tradycji, historii i konieczności połączenia Podhala, Spisza, Pienin i Orawy w jeden silny i zasobny powiat z siedzibą w Nowym Targu, należący do województwa krakowskiego. Miasto posiada już instytucje o charakterze ponadlokalnym wymagane w przyszłym powiecie, jest ponadto węzłem komunikacyjnym dla całego regionu.

Marzec

* Po wyjątkowo ciepłym lutym (trawa zaczynała się zielenić) w marcu powróciła sroga zima z obfitymi opadami śniegu i mrozem. Nawet po św. Józefie (19 marca) przez wiele dni termometry wskazywały ujemną temperaturę.
* Walne Zgromadzenie członków Odzieżowej Spółdzielni Pracy w Nowym Targu podjęło uchwałę o likwidacji swojego zakładu. Decyzja zapadła tuż przed 45 leciem Spółdzielni. Jest to kolejna duża firma podhalańska, która nie zdołała przetrwać w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Prawdopodobnie część załogi znajdzie zatrudnienie w nowej firmie powstałej po przekształceniach.
* 19 marca w Watykanie odbyła się uroczystość konsekracji. Sakrę biskupią z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II otrzymał jego osobisty sekretarz ksiądz Stanisław Dziwisz rodem z Raby Wyżnej, latami gimnazjalnymi związany z Nowym Targiem. Na tę uroczystość udała się z Nowego Targu do Rzymu delegacja, w skład której weszli m. in. burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektor LO Franciszek Janczy.
* „Podhale” Nowy Targ przegrało mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie. „Unia” Oświęcim przełamała wieloletnią hegemonię „Podhala” i wywalczyła tytuł mistrza Polski. Nowotarskie „Szarotki” musiały zadowolić się tytułem v-ce mistrza. Kibice byli niepocieszeni. Sytuacja powtórzyła się w klasie juniorów. Młodzi hokeiści „Podhala” przegrali także z „Unią” Oświęcim i w czasie IV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych zdobyli srebrny medal. Najlepiej spisali się oldboye. Na zorganizowanych w Krynicy VI Mistrzostwach Polski Oldboyów w Hokeju na Lodzie nowotarskie „Szarotki” pokonały w dogrywce KTH Krynicę i wywalczyły Mistrzostwo Polski.
* Nowy Targ gościł przedstawicieli Radevormwald (Niemcy) z burmistrzem F. Müllerem na czele. Podczas czterodniowej wizyty omówiono propozycje dalszej współpracy między zaprzyjaźnionymi miastami: Radervormwald, a Nowym Targiem, szczególnie w zakresie wymiany grup młodzieżowych i współpracy gospodarczej.
* Nowotarscy radni po długich dyskusjach i sprzecznych decyzjach ostatecznie opowiedzieli się za pozostaniem Nowego Targu w Związku Międzygminnym „Olimpiada 2006". Zadecydowali o zapłaceniu zaległej składki za rok ubiegły i negocjowaniu warunków przynależności miasta do Związku.
* W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się VI Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które działa w Nowym Targu od 1974 roku. Z uznaniem mówiono o dotychczasowej działalności Towarzystwa zwłaszcza osiągnięciach wydawniczych. Zgromadzenie wybrało nowe władze. Prezesem został wybrany ponownie prof. Julian Ciuruś, v-ce prezesami zostali: Paweł Kukliński i Antoni Nowak, zaś sekretarzem Barbara Słuszkiewicz. Na spotkaniu ustalono też główne kierunki działalności na lata 1998 - 2000.

Kwiecień

* Koncertem Maryli Rodowicz zakończyła swą działalność Dyskoteka „Grand” uważana za jedną z najbardziej profesjonalnych w Polsce południowej. Hala przy ul. Składowej, w której koncertowało wielu sławnych muzyków, popularnych zespołów krajowych i zagranicznych zmieniła właściciela i profil działalności.
* Z datą 8 kwietnia ukazał się w Nowym Targu pierwszy numer nowego lokalnego pisma „Nasza Ojcowizna”. Redaktorem naczelnym została Sabina Palka.
* Z wydarzeń kulturalnych warto odnotować:
o W Galerii „Jatki” otwarto wystawę cieszącą się wielkim zainteresowaniem „Stanisław Kuskowski w zbiorach nowotarżan”,
o W Młodzieżowym Domu Kultury wyeksponowano plon konkursu „Święty Ambroży - patron pszczelarzy”,
o W Kinie „Tatry” czterodniowa impreza „Promocja TV S. A. na małym i dużym ekranie” dała okazję do obejrzenia najnowszej krajowej produkcji filmowej, a także spotkania z twórcami filmowymi, głównie popularnymi aktorami,
o Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej „wyśpiewał” na XX Międzynarodowym Konkursie Chórów w Krakowie „Srebrne Pasmo”,
o Miejski Ośrodek Kultury zorganizował „Wieczór Retro - pierwszy” obfitujący w liczne atrakcje. Imprezę rozpoczął Marsz Radetzy`ego potem otwarto wystawę starych kart pocztowych ze zbiorów Macieja Żelaznego i Antoniego Nowaka, a następnie można było obejrzeć zabawny niemy film, degustować wino (z piwnic austriackich), spróbować szczęścia na loterii. Był także bufet obficie zaopatrzony, ale już „we własnym zarządzie”, jak głosiło stylowe zaproszenie. Najwytrwalsi goście „zarządzili” do późnych godzin nocnych.

Maj

* Trzeciomajowe uroczystości rozpoczęły się w Nowym Targu Mszą św. w ogrodzie kościoła św. Katarzyny. Mszę uświetniły Miejska Orkiestra Dęta i Namestowski Chramowy Zbor - chór kościelny z pobliskiego Namestowa na Słowacji. Po mszy przemawiał do nowotarżan burmistrz Marek Fryźlewicz, a następnie odbyła się defilada trasą: ul. św. Katarzyny, - Rynek - ul. Szkolna - do Parku Miejskiego. Defiladę poprowadził zespół „Mażoretki” z Namestowa. Za pokaz parady nowotarżanie nagrodzili świetnie prezentujące się dziewczęta gromkimi brawami. W Parku Miejskim przy sprzyjającej, wiosennej pogodzie odbył się festyn z udziałem licznych zespołów artystycznych.
* Delegacja władz miasta wraz z muzyką zespołu „Hyrni” udała się do Krakowa na uroczystości ku czci św. Stanisława, gdzie wzięła udział w tradycyjnej procesji na Wawelu.
* Nowotarski Oddział Banku Pekao S. A. przeniósł się z pomieszczeń dzierżawionych do własnego obiektu. Nowy trzypiętrowy gmach przy Al. Tysiąclecia 35 (w adresie zmienił się tylko numer) jest najnowocześniejszym obiektem publicznym w naszym mieście.
* Jan Kanty Pawluśkiewicz kompozytor wywodzący się z Nowego Targu, zaprezentował w hali elektrowni wodnej w Niedzicy swój utwór zatytułowany „Amat Vita” - dzieło muzyczne skomponowane z okazji otwarcia Zapory Czorsztyńskiej.
* Do Nowego Targu przybyła delegacja z zaprzyjaźnionego Kieżmarku. Primatorzy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, organizacji i stowarzyszeń wchodzący w skład delegacji, zwiedzili Nowy Targ, Pieniny i Zaporę w Niedzicy. Wzięli także udział w otwarciu wystawy „Kieżmark - klejnot pod Tatrami” zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Kultury.
* W połowie maja odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Wyższych Zawodowych Studiów Licencjackich Akademii Ekonomicznej w Krakowie - Punktu Konsultacyjnego w Nowym Targu. Dzięki umowie zawartej w 1994 roku między Akademią Ekonomiczną a zarządem Miasta, w wyniku której powstał Punkt Konsultacyjny mieszczący się w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego - młodzież z Nowego Targu i okolic może studiować nauki ekonomiczne w naszym mieście.
* Po raz trzeci halę lodowiska i tereny przyległe wykorzystano na potrzeby Podhalańskich Targów Budownictwa, Mebli i Wyposażenia Wnętrz. Wśród wystawiających były głównie firmy z województw: nowosądeckiego, krakowskiego, bielskiego, choć nie zabrakło również wystawców zagranicznych. W ciągu trzech dni trwania Targów odnotowano ponad 12 tysięcy zwiedzających.
* Schronisko na Turbaczu odwiedzane o każdej porze roku, choć najczęściej latem, obchodziło czterdziestolecie istnienia. Z okazji jubileuszu na najwyższym szczycie Gorców spotkało się kilkuset miłośników pieszych wycieczek górskich.
* W programie obchodów pierwszej rocznicy wizyty Ojca Świętego na Podhalu nie zabrakło akcentów nowotarskich. W Ludźmierzu otwarto w Domu Podhalańskim wystawę malarstwa nowotarżanki Janiny Maślankowej zatytułowaną „Gaździenie Podhala - w hołdzie”. Tematem przewodnim ekspozycji była Matka Boska Ludźmierska.
* Na zaproszenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie gościł w Izraelu jako jeden z zarejestrowanych w księdze „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” - Jerzy Bielecki z Nowego Targu. Przyjmowany był przez przewodniczącego Knesetu, premiera Beniamina Nataniahu i jako bohater (słynnej ucieczki z KL Auschwitz ratującej życie jego i żydowskiej dziewczyny) przez prezydenta Izraela Ezera Weitzmana. Jerzy Bielecki ma swoje drzewko w jerozolimskiej Alei Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, jest autorem książki „Kto ratuje jedno życie”, a na kanwie jego losów wojennych ma powstać film.

Czerwiec


* Pojawił się 2 nr Almanachu Nowotarskiego - rocznika wydawanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Uroczysta Promocja odbyła się w MOK z udziałem autorów, wydawców i zainteresowanych czytelników.
* Przy ul. Kościelnej otwarto InterNet Cafe. Właściciel planuje możliwość korzystania z videokonferencji licząc na tych, którzy z bliskimi za Oceanem chcą się nie tylko słyszeć, ale i widzieć.
* Trwają intensywne prace związane z budową Kościoła św. Jadwigi. W dniu Bożego Ciała, w czasie uroczystości, w której wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, parlamentarzyści oraz liczni wierni z całego miasta, ksiądz kardynał Franciszek Macharski poświęcił krzyż, plac, na którym stanie Kościół. Ksiądz H. Paśko proboszcz nowej parafii apelował do nowotarżan o pomoc i chętne ofiary na konto budowy.
* Tradycyjnie już w dniu Bożego Ciała wystartowały załogi 57 międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego. Na wodach Dunajca pojawiły się jedno i wieloosobowe kajaki, kanadyjki i pontony, a w nich zawodnicy w różnym wieku i różnej narodowości - wszyscy witani słoneczną pogodą. Organizatorzy pamiętający o tragicznym wypadku sprzed roku szczególny nacisk położyli na zapewnienie bezpieczeństwa, którego strzegło trzydziestu ratowników z nowotarskiego WOPR.
* Duży sportowy sukces odnieśli juniorzy Podhala Nowy Targ na I Mistrzostwach Polski w Unihokeju, wygrywając turniej w Gdyni. Zwycięstwo zapewniło im awans do finałowego turnieju o Puchar Europy w Helsinkach.
* Ewa Pawlikowska - aktualna mistrzyni świata w Karate Kyokushin bez trudu obroniła mistrzowski tytuł na XXV Mistrzostwach Polski, ponadto odniosła w tym roku jeszcze jeden sukces - II miejsce w Pucharze Europy.
* W salach wystawowych Muzeum Podhalańskiego w ratuszu, staraniem Zarządu Miasta i Oddziału PTTK „Gorce” otwarto wystawę starej ceramiki nowotarskiej, którą tworzył i rekonstruował mistrz Jan Reczkowski. Zbiory muzealne powiększyły się o prezentowane na wystawie koło garncarskie z pracowni J. Reczkowskiego, ofiarowane przez jego córkę Jolantę Huzior. Wystawie retrospektywnej Ceramiki Jana Reczkowskiego towarzyszył katalog.
* 19 czerwca minęła kadencja Rady Miejskiej demokratycznie wyłonionego samorządu gminnego Wolnego Królewskiego Miasta Nowego Targu. Ostatnia robocza sesja odbyła się 17 czerwca, a dzień później z okazji kończącej się kadencji księża prałaci Franciszek Juraszek i Mieczysław Łukaszczyk odprawili w intencji Rady i Miasta uroczystą Msze świętą. Potem odbyło się spotkanie kończące pracę Rady, które w naturalny sposób nastrajało do podsumowań, refleksji i podziękowań. Do kolejnych wyborów we wrześniu i ukonstytuowania się nowych władz miasta, o sprawach nowotarżan decydował Zarząd Miasta.
* Galeria „Jatki” oprócz wystaw organizuje także inne imprezy. Z cyklu „Spotkania czwartkowe” odbyła się przemiła uroczystość - poetycki debiut Beaty Zalot, promocja jej tomiku wierszy zatytułowanego „Przesyłki ciszy”.
* Zarejestrowało się Stowarzyszenie „Dla Miasta” z siedzibą w Nowym Targu, którego główne cele statutowe to: społeczny i gospodarczy rozwój miasta, udział w pracach samorządu lokalnego poprzez wypromowanych radnych, wyrażanie opinii o sprawach publicznych.

Lipiec

* Nowotarski tartak - Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (wybudowany w 1926 roku) długo walczył o przetrwanie w nowych warunkach. Wreszcie jako ostatnie państwowe przedsiębiorstwo tego typu w województwie nowosądeckim został sprywatyzowany tzn. sprzedany w całości.
* W „Baronce” - zabytkowym salonie w Kieżmarku - primator Franciszek Grochola i burmistrz Marek Fryźlewicz podpisali dokumenty o przedłużeniu współpracy między Nowym Targiem, a Kieżmarkiem. Dotychczasowe kontakty kulturalne i sportowe wzbogacone będą o współpracę w zakresie gospodarczym, turystycznym i ochrony środowiska.
* Mnóstwo atrakcji dostarczył II Międzynarodowy Zlot Honda Gold Wing, którego baza mieściła się w Nowym Targu, skąd uczestnicy zlotu wyruszali w podróże po całym Podhalu.
* Jednym z niewielu zabytków w Nowym Targu jest kapliczka św. Doroty przy ul. Waksmundzkiej. Dzięki ofiarności osób prywatnych i przy pomocy władz miasta kapliczka została w ciągu dwóch lat wyremontowana, na nowo wyposażona i poświęcona, a nawet odzyskała przywilej odprawiania Mszy św.
* Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury z trudem pomieściła tłumnie przybyłych gości Wandy Szado - Kudasikowej na poetyckim wieczorze i promocji jej debiutanckiego tomu „Cuduję się światu". Recytowanym wierszom towarzyszyła muzyka góralska.

Sierpień

* Zapadły decyzje w sprawach powiatów. Nowy Targ wrócił do swej dawnej roli miasta powiatowego. Podhale podzielono na dwa powiaty: nowotarski z siedzibą w Nowym Targu i tatrzański z siedzibą w Zakopanem. Nowy podział administracyjny obowiązywał będzie od 1 stycznia 1999 r.
* Konkurs Poezji Religijnej w Ludźmierzu w kategorii gwarowej wygrali nowotarżanie. Poetyckie laury zdobyli: Wanda Szado - Kudasikowa i Roman Dzioboń.
* Galeria „Jatki” zaprezentowała twórczość artystów słowackich z Bańskiej Bystrzycy - prace graficzne i rzeźby.
* Przygotowania do wyborów nabrały tempa. Scena polityczna w Nowym Targu na dwa miesiące przed wyborami była już dość klarowna. I tak:
o Unia Wolności z Unią Polityki Realnej utworzyły koalicję Nowotarska Unia,
o Stowarzyszenie „Dla Miasta” i Nowotarski Oddział Związku Podhalan połączyli się w koalicję Razem dla Miasta,
o Nowotarski Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotowywał się do wyborów oddzielnie,
o Powstała koalicja Porozumienie dla Podtatrza łącząca Akcję Wyborczą Solidarność, Związek Podhalan, Blok dla Polski, organizacje społeczne i stowarzyszenia katolickie.
* Przez trzy dni blisko 100 zawodników z 18 państw walczyło o światowy prymat w wędkarstwie muchowym. W zawodach rozgrywających się na Dunajcu wygrali Czesi, a polska drużyna, w której dobrze spisywali się nowotarżanie wywalczyła (wyłowiła) II miejsce. Łącznie złowiono ponad 6,5 tys. ryb - wszystkie wróciły do wody.
* Nowotarski Oddział Związku Kynologicznego zorganizował II już krajową Wystawę Psów Rasowych, w której uczestniczyło ponad 500 psów rasowych nie tylko z całej Polski, ale też Czech, Węgier, Niemiec i Słowacji.

Wrzesień

* Wrzesień rozpoczęły uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej zorganizowane przy Obelisku upamiętniającym Bohaterów Września 1939 roku, (obok Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego na Kowańcu).
* Odbyły się również uroczystości związane z rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. (pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele św. Katarzyny).
* Prowadzony intensywnie remont ulic w centrum miasta dobiegł końca. Oddanie do użytku ul. Kazimierza Wielkiego miało uroczysty charakter. Przecięcia wstęgi dokonali burmistrzowie Marek Fryźlewicz i Eugeniusz Zajączkowski wraz z Andrzejem Temeckim prezesem Nowotarskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego - wykonawcą robót, a następnie księża prałaci dokonali poświecenia. Z Rynku w stronę nowego Kościoła ruszyły samochody.
* W szybkim tempie został wzniesiony w centrum miasta budynek PZU, obecnie trwają w nim prace wykończeniowe. Zmienia się oblicze naszego miasta.
* Myśliwi obchodzili 75 lecie Polskiego Związku Łowieckiego na Podhalu. Nowotarskie koło „Głuszec” pod kierunkiem Bohdana Gawęskiego przygotowało z okazji jubileuszu wiele imprez, a wśród nich bardzo ciekawą wystawę łowiecką w salach nowotarskiego Ratusza.
* Nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury (z konkursu) został dotychczasowy dyrektor Galerii „Jatki” Leszek Pustówka. Do „Jatek” powróciła po dłuższym urlopie Anna Dziubas.
* Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z Nowotarskim Oddziałem Związku Podhalan zorganizował XXIII Konkurs Dziecięcych i Młodzieżowych Muzyk Podhalańskich.
* Szef nowotarskiej delegatury Zarządu Regionu Małopolska Bronisław Gibadło został wybrany na ostatnim krajowym zjeździe związku do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Październik

* Naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Politechniki Sztokholmskiej oraz ponad 150 gości z całej Polski uczestniczyło w seminarium naukowo - technicznym „Nowy Targ forum współpracy polsko - szwedzkiej w ochronie wód; eksploatacja i badania oczyszczalni ścieków SBR”. Obradowano głównie w celu znalezienia rozwiązania cuchnącego problemu nowotarskiej oczyszczalni, utylizacji gromadzących się osadów chromowych.
* W Galerii „Jatki” na VII Prezentacjach Nowotarskich pokazano prace znanych nowotarskich artystów oraz twórczość młodych studentów uczelni artystycznych.
* Uroczyście obchodzono XV lecie góralskiego zespołu „Mali Śwarni”. Na jubileusz przybyli zaproszeni goście, obecni i dawni członkowie zespołu wraz z rodzinami. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.
* Kolejny sportowy sukces odniosła Monika Filipowska zajmując I miejsce na XXVIII Międzynarodowych Zawodach Spadochronowych o Puchar Tatr.
* Dwudziestolecie Pontyfiakatu Jana Pawła II zostało uczczone Koncertem Jubileuszowym Musica sacra, który odbył się w Kościele NSPJ.
* 11 października odbyły się wybory samorządowe. Zdecydowane zwycięstwo w Nowym Targu jak i na całym Podhalu odniosła Akcja Wyborcza Solidarność. W nowotarskiej 28 osobowej Radzie AWS zdobyła 17 mandatów. Znakomite poparcie uzyskał burmistrz Marek Fryźlewicz, na którego głosowało 1092 wyborców.
* Do Rady Miejskiej z listy AWS weszli (kolejność wg otrzymanych głosów): Marek Fryźlewicz, Józef Truty, Zbigniew Piekarczyk, Zbigniew Sięka, Janusz Kawka, Stefan Majerski, Mieczysław Rzadkosz, Edward Charczuk, Dominik Sterkowicz, Małgorzata Waligórska, Andrzej Fryźlewicz, Wojciech Samolej, Jadwiga Kuś, Stanisław Mrowca, Franciszek Chowaniec, Adam Worwa, Marcin Ozorowski.
o Z listy Unii Wolności + Unii Polityki Realnej weszli: Maciej Jachymiak, Wiktor Sowa, Danuta Szokalska - Stefaniak, Lesław Jędrysko.
o Z listy Stowarzyszenia „Razem dla Miasta” mandaty otrzymali: Rafał Sobolewski, Wanda Szado - Kudasik, Marek Skrzypek, Jan Ziemba.
o Trzy mandaty uzyskało SLD - radnymi zostali: Jan Ossowski, Stanisław Klocek, Tadeusz Filipowicz.
o Rada powiatu nowotarskiego składa się z 45 radnych AWS, 10 radnych Unii Wolności. Nowy Targ reprezentować będą radni z listy AWS: Jan Krzak, Paweł Chruściel, Wit Radwański, Andrzej Sięka, Józef Staszel, Jan Lasyk Leszek Pustówka, Stanisław Apostoł.
o W sejmiku samorządowym województwa małopolskiego Nowy Targ reprezentował będzie Czesław Borowicz z Unii Wolności.
* Szczególnie uroczysty charakter miał wernisaż wystawy „Krajobraz Górski”. Na wystawie znalazły się najlepsze, najciekawsze prace XVII Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda, który w tym roku zorganizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury i Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Górski w Bielsku Białej pod protektoratem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Grand Prix za fotografię „Magiczna Czarnohora” otrzymała Barbara Trocha z Katowic.
* W sali widowiskowej MOK odbyła się uroczysta promocja drugiej już książki księdza prałata Mieczysława Łukaszczyka „550 lat Dekanatu Nowotarskiego”. Po uroczystości ustawiła się długa kolejka po dedykacje i autografy autora, który z każdym czytelnikiem starał się zamienić kilka słów.
* Po raz drugi w październiku odbył się w Kościele NSPJ uroczysty koncert dedykowany Janowi Pawłowi II zorganizowany staraniem Zarządu Miasta i Akcji Katolickiej. W programie były utwory muzyczne W. A. Mozarta i A. Dvoraka wykonane przez orkiestrę symfoniczną, chóry i solistów.
* Przebywający w Nowym Targu znany aktor Józef Fryźlewicz wystąpił w rodzinnym mieście na scenie MOK w monodramie Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek".
* Pod koniec października zainaugurowano III kadencję Rady Miejskiej. Nowym przewodniczącym Rady został Zbigniew Sięka. W przemówieniu inauguracyjnym zaapelował do wszystkich radnych, aby nie bacząc na podziały partyjne, zjednoczyli swe wysiłki dla dobra miasta i jego obywateli. V-ce przewodniczącymi zostali: Jadwiga Kuś, Jan Ziemba.
* Władze miasta czyniły starania o uruchomienie studiów magisterskich w Punkcie Konsultacyjnym Akademii Ekonomicznej. Prowadzono rozmowy z władzami krakowskiej uczelni oraz złożono wniosek w tej sprawie.
* W restauracji „Kaprys” odbyła się szczególna uroczystość, na której spotkały się zaproszone przez burmistrza miasta, a wyszukane wcześniej przez Urząd Stanu Cywilnego pary małżeńskie z bardzo długim stażem. Wśród par obdarowanych medalem za długoletnie pożycie małżeńskie wymienić należy: Janinę i Józefa Sikorów (53 lecie ślubu), Aurelię i Stanisława Krawczyńskich (51 lecie ślubu), oraz pary, które przeżyły wspólnie po 50 lat: Stefania i Kazimierz Fudalewiczowie, Władysława i Eustachy Roikowie, Janina i Zygmunt Giełczyńscy, Stanisława i Jan Wołczekowie, Anna i Andrzej Makuchowie, Helena i Jan Sejudowie, Zofia i Władysław Łapsowie oraz Stefania i Stanisław Szewczykowie.

Listopad

* W sali obrad Urzędu Miejskiego w Nowym Targu odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu. Po odmówieniu modlitwy i ślubowaniu przystąpiono do wyboru władz. Przewodniczącym Rady Powiatu został Eugeniusz Zajączkowski (równocześnie z-ca burmistrza miasta Nowego Targu). Głosowało na niego 52 radnych z 55 osobowego składu. V-ce przewodniczącym został Julian Kowalczyk z Łapsz Niżnych. Starostą został wybrany Jan Lasyk z Nowego Targu, a jego zastępcą Jan Hamerski ze Szczawnicy.
* 10 i 11 listopada w podniosłym, patriotycznym nastroju obchodzili nowotarżanie 80 rocznicę odzyskania niepodległości. Także z tej okazji młodzież z grup działających przy Parafii NSPJ zorganizowała wieczornicę artystyczną.
* 12 listopada odbyła się sesja Rady Miejskiej, w czasie której dokonano wyboru władz. Ponownie burmistrzem został Marek Fryźlewicz, a jego zastępcą Eugeniusz Zajączkowski. W skład Zarządu Miasta weszli: Józef Truty, Zbigniew Piekarczyk, Stefan Majerski, Marcin Ozorowski.
* W Galerii „Jatki” otwarto kolejną interesującą wystawę: „Tadeusz Brzozowski - malarstwo i rysunek”.
* MOK zorganizował koncert muzyczny z udziałem amerykańskich gwiazd jazzu.
* Góralski zespół „Śwarni” obchodził 25 lecie działalności. Ćwierć wieku prób, występów i koncertów krajowych i zagranicznych sukcesów odnotowanych w opasłych tomach kroniki zespołu stworzyło ze „Śwarnych” jedną wielką rodzinę, która zebrała się aby wspólnie z miłośnikami góralskiego folkloru świętować jubileusz.
* Ze sportu warto odnotować kolejny sukces Ewy Pawlikowkiej, która na zawodach w Tokio obroniła tytuł Mistrzyni Świata w Karate Kyokushin. Ponadto jest jedną z kandydatek do tytułu Sportowca Roku.
* Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował I Międzynarodowe Mistrzostwa Podhala w Szachach. Udział wzięli szachiści polscy i słowaccy.

Grudzień

* Tradycyjnie w grudniu skończył się organizowany przez MOK już po raz 22 Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Na uroczystym wernisażu wystawy pokonkursowej, na której pokazano prace 57 twórców, najlepszym, wybranym przez jury amatorom plastykom wręczono nagrody, wyróżnienia i dyplomy.
* Także w MOK odbył się koncert Edyty Geppert oraz Podhalański Przegląd Piosenki Religijnej „Sakrosong`98”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Niech Zstąpi Duch Twój”. Wśród laureatów konkursu były dwa zespoły z Nowego Targu: „Dzieci Maryi” i „Ex Animo”.
* Staraniem Zarządu Miasta i Oddziału PTTK „Gorce” zorganizowano wystawę prac Krzysztofa Kabata - „Otwarcie ikony”.
* W nowotarskim „starym” szpitalu uroczyście otwarto i poświęcono salę porodów rodzinnych, która powstała z inicjatywy kierującej oddziałem ginekologiczno - położniczym dr Krystyny Buńdowej przy wsparciu licznych prywatnych sponsorów.
* Mijający rok był Rokiem Mickiewiczowskim. Nowotarskie szkoły i instytucje kulturalne organizowały różne imprezy związane z 200 leciem urodzin Wieszcza. Przeprowadzono też międzyszkolny konkurs recytatorski jego poezji. Obchody zakończyła impreza słowno - muzyczna pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Parku Miejskim.

Zofia Giełczyńska, „Almanach Nowotarski”, Nr 3, Rok 1998, Nowy Targ 1999 r., s. 145 – 158.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com