Almanach nowotarski nr 4

 

 

 

 

Styczeń

* Początek roku obfitował w tradycyjne noworoczne spotkania. Rozpoczął je raut wydany 2 stycznia w restauracji „Ruczaj” przez burmistrza Marka Fryźlewicza i Zarząd Miasta. Po chwilach refleksji nad minionym rokiem, toaście za pomyślność w rozpoczynającym się nowym roku, nastąpiło wzajemne składanie sobie najlepszych życzeń i długie rozmowy w miłych, świątecznych nastrojach. Kilka dni później nowotarżanie tłumnie przybyli do MOK na Noworoczny Koncert Kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Koncert dedykowany był PAPIEŻOWI JANOWI PAWŁOWI II - HONOROWEMU OBYWATELOWI NOWEGO TARGU i rozpoczął obchody 20 - rocznicy wizyty Ojca Świętego w stolicy Podhala. W nowotarskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie opłatkowe, które zgromadziło radnych miejskich, powiatowych, pracowników urzędów, szefów zakładów podległych miastu. Spotkanie zaszczycił ks. biskup Kazimierz Nycz, który wygłosił do samorządowców słowo pasterskie. Koncert Noworoczny przygotowała też nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Nowotarżanie gromkimi brawami nagrodzili grono profesorskie i uczniów szkoły za piękną muzykę i poziom artystyczny występów.
* Delegacja władz miasta wzięła udział w uroczystościach 20 -lecia SAKRY BISKUPIEJ KSIĘDZA KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO, które odbyły się w Katedrze Wawelskiej.
* Powiat Nowotarski rozpoczął swoją działalność. Uroczysta inauguracja połączona została z sesją powiatową. Pierwszy okres zdominowały sprawy organizacyjne. Starostwo zatrudniło pracowników dawnego Urzędu Rejonowego oraz kilkunastu nowych. Starosta, Rada i Zarząd Powiatu Nowotarskiego oraz 8 wydziałów ma siedzibę w budynku dawnego UR przy Al.Tysiąclecia 35, pozostałe 4 wydziały mieszczą się przy ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przy ul. Bór 13.
* Zgodnie z ustaleniami Rady poprzedniej kadencji, burmistrz Nowego Targu ma obecnie dwóch zastępców. Drugim został nowotarżanin JAN KOLASA (dotychczasowy dyrektor szkoły podstawowej w Waksmundzie). Jest on absolwentem krakowskiej Akademii Ekonomicznej, a jako wiceburmistrz zajmował się będzie głównie problemami oświaty i inwestycjami miejskimi.
* W kościele Matki Bożej Anielskiej na Kowańcu odprawiona została Msza św. z okazji 100-nych urodzin Pani Agnieszki Białoń - jednej z najstarszych mieszkanek Nowego Targu. Jubilatka jest na tyle zdrowa i sprawna, że służy jeszcze pomocą swojej rodzinie. Życzenia i kwiaty w imieniu władz miasta przekazał wiceburmistrz Jan Kolasa.
* Nowotarska Rada Miejska uchwaliła przejęcie kompetencji w zakresie ochrony środowiska, przekazanych wcześniej Podhalańskiemu Związkowi Gmin, gdyż skuteczność służb ekologicznych nie satysfakcjonowała ani władz, ani samych nowotarżan. Miasto zatrudniło już inspektora w Wydziale Infrastruktury Komunalnej i planuje w niedługim czasie zwiększyć obsadę.
* Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu otrzymała w ramach projektu ministerialnego „Internet w każdej szkole” - 10 komputerów wysokiej klasy. Koszt wyposażenia pracowni komputerowej wyniósł 60 tys. zł. Przedsięwzięcie sfinansowało Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współudziale Urzędu Miasta. Szkoła nr 11 ma dobre warunki lokalowe, odpowiednią kadrę i jako jedyna w mieście wprowadziła w VII i VIII klasach elementy informatyki zamiast zajęć z techniki.
* Po dłuższej przerwie miłośnicy kina będą mogli jak dawniej , w każdy piątkowy wieczór, oglądać w MOK interesujące filmy. Stało się to możliwe dzięki powstałemu (z dwóch dotychczas działających klubów) Podhalańskiemu Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu „KABINA”, który zainaugurował działalność projekcją głośnego filmu Adriana Lyne'a - „Lolita”. Film poprzedziła ciekawa prelekcja wygłoszona przez dr Dariusza Kosińskiego.
* W Galerii „Jatki” otwarta została wystawa twórczości Władysława Klamerusa utalentowanego zakopiańskiego artysty i wyjątkowego człowieka, który zmarł w wieku 36 lat, gdy zaczynał odnosić znaczące sukcesy artystyczne.
* Trójka nowotarskich poetów; Maciej Kudasik, Andrzej Milewski i Roman Szewczyk promowała w MOK wspólny tomik wierszy zatytułowany „Przyjaciele”.
* Wielkie wyróżnienie spotkało Nauczycielski Chór „GORCE”. Zaproszony przez kościół Św. Krzyża w Warszawie, śpiewał kolędy w czasie mszy świętej niedzielnej, transmitowanej w programie I Polskiego Radia. Chór, którym dyrygowała Janina Glińska, dał jeszcze po nabożeństwie krótki koncert w kościele.
* Msza św. w schronisku na Turbaczu w intencji powrotu do zdrowia ks. prof. Józefa Tischnera zgromadziła ponad 150 osób, w tym sporą grupę przyjaciół spoza Podhala. Uczestnicy zredagowali krótki list z życzeniami zdrowia i rychłego spotkania w Gorcach, który przesłano ks. profesorowi do Londynu gdzie przebywał na leczeniu.
* Miła uroczystość odbyła się w sali kominkowej MOK. Państwo Krystyna i Józef Kopytkowie obchodzili 60-lecie pożycia małżeńskiego.
* Do tradycji należą w styczniu imprezy dobroczynne. Po raz kolejny dotarł na Podhale największy w Polsce ruch charytatywny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w naszym mieście po raz siódmy i nowotarżanie hojnie wsparli tę akcję. W sumie zebrano ok. 40 tysięcy zł . Natomiast Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. Matki Teresy z Kalkuty z siedzibą w Nowym Targu zorganizowała w restauracji „Ruczaj” Wielki Karnawałowy Bal Charytatywny. Dochód przeznaczono na dofinansowanie letnich obozów dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
* W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z posłem Marianem Piłką - prezesem ZCHN - którego tematem były „Perspektywy dla drobnej i średniej przedsiębiorczości w III RP”.
* W ostatnim dniu stycznia, w niedzielne popołudnie, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa rozbrzmiewał kolędami i pastorałkami. W tradycyjnym już koncercie wzięły udział cztery chóry podhalańskie; z Nowego Targu, Raby Wyżnej, Zakopanego oraz chór z sąsiedniej Słowacji. Występy zakończyło wspólne kolędowanie chórzystów, do których dołączyli licznie zebrani słuchacze.

Luty

* W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie nowotarskiej Rady Kultury. Dyskutowano o stanie obecnym i perspektywach kultury w naszym mieście.
* W Nowym Targu odbyła się powiatowa narada w sprawie oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Nowym Targu i gminach powiatu nowotarskiego.
* W czasie karnawału , nowotarżanie mieli wiele możliwości uczestniczenia w różnorodnych imprezach. Miejski Ośrodek Kultury zorganizował WYSTAWĘ MALARSTWA JÓZEFA PAWLUSZKIEWICZA I RZEŻBY JERZEGO FUGLA, koncert grupy „POD BUDĄ” z Andrzejem Sikorowskim, w czasie którego promowana była ich nowa płyta „Żal za..” oraz swoisty happening pod nazwą „Lawina sztuki i mody” / przegląd tendencji w polskiej modzie połączony z ekspozycją sztuki i pokazem kolekcji Jerzego Antkowiaka./ Galeria „Jatki” zaprezentowała malarstwo PIOTRA JARGUSZA, natomiast Związek Podhalan zaprosił na zawody narciarskie, w których stawką był PUCHAR STAROSTÓW: nowotarskiego i tatrzańskiego. Rozegrano dwie konkurencje w różnych grupach wiekowych. Najlepiej prezentowali się zawodnicy w bukowych portkach i zawodniczki w tybetowych spódnicach, a najlepiej wypadli nowotarżanie i im przypadł puchar po brzegi ... wypełniony szampanem. W Spółdzielczym Domu Kultury zespół góralski „HYRNI” zorganizował przegląd zespołów folklorystycznych z udziałem zespołów z Węgier i Słowacji.
* W Kinie „Tatry” można było obejrzeć film w reż. Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, który w naszym kinie zaczęto wyświetlać (z wielkim powodzeniem) już na drugi dzień po premierze.
* Zima sprzyjała wprawdzie narciarzom, ale dała się mocno we znaki zwłaszcza mieszkańcom naszych terenów. Przez kilka lutowych dni, mimo całodobowego odśnieżania dróg, mimo stałej pracy pługów i piaskarek, dochodziło do licznych korków i kolizji. Jazdę do małych miejscowości i przysiółków trzeba było podejmować na własne ryzyko.
* W celu poprawienia stanu bezpieczeństwa , w ramach realizowanego w Nowym Targu programu „Bezpieczne Miasto”, otwarto w Rynku posterunek policji i straży miejskiej. Funkcjonariusze mają pilnować porządku w centrum naszego miasta przez całą dobę.
* W Zespole Szkół Technicznych w Nowym Targu, gdzie przed laty powstała pierwsza w mieście komórka „Solidarności” odbyły się konkursy w ramach III Regionalnej Edycji Wiedzy: „Miejsce Solidarności w powojennej Polsce”.
* W konkursie okręgowym szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu, natomiast w konkursie szkół ponadpodstawowych najlepszy był Adam Łabuda - uczeń Zespołu Szkół Tech. Wcześniej w konkursie literackim zorganizowanym przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Krakowie , jedną z pierwszych nagród zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 - Magda Radecka.
* W Nowym Targu odbył się V Kongres Euroregionu „Tatry”. Z obydwu stron granicy przybyli delegaci, aby podsumować i ocenić dotychczasową działalność, udzielić absolutorium ustępującej radzie i wybrać nowe władze. Zatwierdzono wysokość składek członkowskich oraz główne kierunki działalności na rok 1999.
* Na trudne początki reformy służby zdrowia, nałożyła się epidemia grypy oraz strajki i protesty personelu medycznego, co spotęgowało bałagan i stan niepewności. Nowotarscy lekarze także przystąpili do ogólnopolskiego protestu, uważają bowiem, że reforma została źle przygotowana, jednak zapewnili, że chorzy nie ucierpią z powodu podjętego strajku.
* Po zeszłorocznej porażce jaką było przegranie przez nowotarskich hokeistów Złotego Medalu na rzecz Unii - Oświęcim, przyszła „hokejowa klęska” - strata tytułu v-ce mistrza Polski. Żal i przygnębienie ogarnęły hokejowych kibiców - ich ulubione „Szarotki” musiały grać w finałach o 3 miejsce w tabeli.

Marzec

* Miejski Ośrodek Kultury przygotował w marcu różne propozycje imprez; koncert jazzowy z udziałem Andrzeja Cudzicha, Kabaret Jerzego Kryszaka, Koncert Muzyki Pasyjnej w wykonaniu Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego z Tuchowa.
* Galeria „Jatki” zaprezentowała na wspólnej wystawie twórczość artystyczną - Mariusza Krzysztofa Kozakiewicza - grafikę i malarstwo Grażyny Bielskiej - rzeźbę.
* Młodzieżowy Dom Kultury przygotował wystawę SZTUKA SAKRALNA W TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY.
* Spółdzielczy Dom Kultury zorganizował z myślą o młodzieży dwa koncerty
* Grupy MARANATHA z Wisły. Ostre , wręcz agresywne granie łagodziły piękne teksty o miłości i pragnieniu dobra. Również ostro i rockowo grał po latach milczenia nowotarski zespół „BIG TRAUBLE”. Młodzieżowy koncert odbył się w restauracji „Pod Baranami” w MOK.
* Nowotarscy radni na sesji poświęconej głównie sprawom oświatowym, postanowili zgodnie z duchem reformy oświaty utworzyć na terenie miasta tylko 2 gimnazja. Natomiast radni powiatowi zdecydowali o utworzeniu czterech nowych szkół średnich na terenie powiatu nowotarskiego. Dwie z nich powstaną w Nowym Targu; liceum techniczne i zawodowe. Także w Nowym Targu w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mieścić się będzie Publiczne Gimnazjum Specjalne dla młodzieży z całego powiatu.
* W połowie marca odbyły się doroczne zawody narciarskie Grupy Podhalańskiej GOPR - „O BARANIE ROGI GORCÓW”.
* Szkoła Podstawowa nr 6 na Os. Bór świętowała imieniny swojego Patrona burmistrza Józefa Rajskiego.
* Nowy Targ odwiedził Andrzej Gaczoł - Wojewódzki Małopolski Konserwator Zabytków. Zapoznał się z pracami konserwatorskimi w kościele św. Katarzyny i problemami związanymi z ochroną zabytków w Nowym Targu.
* Na zaproszenie nowotarskiego koła Unii Wolności przybył na konferencję z okazji 10 rocznicy okrągłego stołu - PREMIER TADEUSZ MAZOWIECKI. Premier rządu RP, który rozpoczął przemiany ustrojowe, mówił o istocie transformacji, o dziesięcioletnich doświadczeniach w budowaniu demokratycznego ładu. Na zakończenie spotkania, w którym uczestniczyli członkowie i sympatycy Unii, działacze AWS, radni, biznesmeni - burmistrz Marek Fryźlewicz obdarował Tadeusza Mazowieckiego pamiątkowym medalem 650-lecia miasta.
* Na sesji pod koniec marca zatwierdzony został budżet miasta na 1999 rok. Planowane dochody budżetu Nowego Targu zamkną się kwotą 33 613 075 zł natomiast wydatki planuje się na kwotę 35 818 222 zł Deficyt pokryty będzie z pożyczek i kredytów oraz dochodów z prywatyzacji majątku miasta.
* Nowy Targ otrzymał wspaniały dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowotarscy strażacy odebrali w Warszawie nowy ambulans Renault Master - nowoczesny pojazd wyposażony w sprzęt medyczny niezbędny przy wypadkach drogowych. Załogę ambulansu stanowić będą lekarz, pielęgniarka i 2 strażaków, a stacjonował będzie w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.
* Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wzbogaciła się także o łódź-ponton ratowniczy, zakupiony przez miasto za pieniądze (35 tys.zł) pozyskane z funduszu Phare-Odbudowa. Nowy Targ nie dysponował dotychczas takim sprzętem, a jak bardzo może być potrzebny pokazała dobitnie wielka powódź w 1997 roku.
* Przy ul. Kolejowej otwarto pierwszą w mieście restaurację chińską o nazwie „Pekin”. Prowadzą ją rodowici Chińczycy.

Kwiecień

* W okresie przedświątecznym odbyło się generalne sprzątanie miasta zaplanowane promieniście tzn. począwszy od Rynku przez ulice centralne do bocznych. Przetarg na wiosenne porządki wygrała firma WRAAS i wspólnie z Zakładem Gospodarczym Zieleni i Rekreacji usunęły z miasta pozimowe brudy. Wielu nowotarżan już wcześniej posprzątało swoje posesje wyczekując spóźnionej  w tym roku wiosny.
* Skończył się czas Wielkiego Postu, czas rekolekcji i pokuty - rezurekcyjne dzwony ogłosiły zwycięstwo i radość Zmartwychwstania. Nowotarżanie jak zawsze tłumnie uczestniczyli w uroczystościach religijnych, zwłaszcza procesjach rezurekcyjnych; tej wokół kościoła NSPJ, jak i późniejszej, z kościoła św. Katarzyny do Rynku.
* W Państwowej Szkole Muzycznej odbyło się spotkanie z wiceministrem kultury i sztuki Jackiem Weissem, które dotyczyło perspektyw budowy nowego obiektu dla PSM przy ul. Parkowej w Nowym Targu.
* W Galerii „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa MAŁGORZATY DOBRZYNIECKIEJ - KOJDER.
* Miejski Ośrodek Kultury zorganizował Koncert Jazzowy z udziałem Renaty Banackiej i Karola Szymanowskiego oraz koncert muzyki barokowej. Flecista J.P. Menuge wraz z towarzyszącą mu Orkiestrą Kameralną „Ostinato” koncertował w nastrojowych wnętrzach kościoła św. Katarzyny.
* Delegacja władz naszego miasta gościła w Krynicy, gdzie z przedstawicielami tamtejszej Rady i Zarządu wymieniono doświadczenia z zakresu prac samorządowych, a zwłaszcza dotyczące rozwiązywania problemów gospodarki komunalnej i zagospodarowania turystycznego. Wyjazd nową kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką zapoczątkował dyskusję o szansach podobnej kolejki na Turbacz.
* Stowarzyszenie „Razem dla Miasta” zaprosiło władze miejskie i radnych na spotkanie dotyczące zagospodarowania terenów gorczańskich na Kowańcu.
* Obecny na spotkaniu dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego zanegował pomysł budowy kolejki na Turbacz, jednak postanowiono zajmować się tym problemem w dalszym ciągu. Radny Rafał Sobolewski zdecydował się wziąć udział w szkoleniu w Krynicy, dotyczącym wyciągów i kolejek linowych.
* Po raz kolejny nowotarżanie wykazali się wielką ofiarnością. Bus wypełniony ich darami dla wysiedlonych mieszkańców Kosowa dołączył do konwoju Polskiej Akcji Humanitarnej. Z Nowego Targu na Bałkany trafiły głównie koce i śpiwory (prawie wszystkie rzeczy nowe). Akcję zorganizowało nowotarskie koło UW.
* Dla upamiętnienia 20 rocznicy wizyty papieskiej w Nowym Targu, Zarząd Miasta i Akcja Katolicka zorganizowali konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem; „DOBRO - MIŁOŚCIĄ ŚWIATA” . Patronat nad konkursem objął ksiądz kardynał Franciszek Macharski. Na konkurs napłynęły 443 prace (wykonane w różnorodnych technikach plastycznych), które oceniała komisja pod przewodnictwem prof. Stanisława Rodzińskiego - rektora ASP w Krakowie. Wystawę zorganizowano w salach nowotarskiego Ratusza. Uroczysty wernisaż z udziałem Jego Eminencji KSIĘDZA KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO odbył się 14 kwietnia , a rozpoczął go burmistrz Marek Fryźlewicz wyjaśniając cel wystawy - przypomnienie wydarzenia sprzed 20 lat, o którym pamięć winna być zawsze żywa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ks. Kardynał w swoim wystąpieniu stwierdził, że eksponowane prace są wspaniałą odpowiedzią na papieską miłość. Gratulował intencji konkursu, wystawy, podkreślił szlachetny sposób włączenia się w praktykę wychowawczą społeczności miasta. Ponadto rad był ze sposobności spotkania, zwłaszcza z Zarządem i Radą Miasta, jaką stworzył wernisaż. Na uroczystość w Ratuszu przybyli ; marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, jego zastępca Andrzej Sasuła, duchowieństwo i władze miasta, dyrektorzy nowotarskich instytucji, a przede wszystkim laureaci, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie artystyczni. Prace konkursowe oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Grand Prix jurorzy przyznali; Urszuli Nędzy, Ani Mrożek, Aleksandrze Sendrowicz, Piotrowi Siaśkiewiczowi. Nagrodę specjalną otrzymała najmłodsza uczestniczka 3-letnia Kasia Mrożek. Ponadto nagrody przyznano we wszystkich kategoriach, nagradzając łącznie kilkudziesięciu uczestników. Po odczytaniu protokołu i wręczeniu nagród i dyplomów, młodzi artyści i ich artystyczni opiekunowie zbierali zasłużone gratulacje i podziękowania. Miłym urozmaiceniem spotkania była muzyka i śpiew zespołu góralskiego.
* Reforma szkolnictwa wywołuje wiele obaw i niepokojów tak w środowisku nauczycielskim, jak i wśród uczniów, a zwłaszcza ich rodziców. W naszym mieście (jak w wielu miejscowościach kraju) doszło do protestów i demonstracji niezadowolenia w związku z tworzeniem gimnazjów. U nas protesty dotyczyły postanowienia o utworzeniu gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1. Drugie gimnazjum będzie się mieścić w Szkole Podstawowej nr 11.
* Powstała NOWOTARSKA IZBA GOSPODARCZA, a jej prezesem został JAN HAJNOS. W założycielskim walnym zgromadzeniu wzięło udział 120 przedsiębiorców, którzy debatowali nad stanem i perspektywami małych i średnich przedsiębiorstw gospodarczych na Podhalu. Głównym zadaniem apolitycznej IZBY ma być ochrona rodzimej działalności gospodarczej, ożywienie i rozwój regionu oraz pomoc zrzeszonym w niej członkom. W zebraniu założycielskim uczestniczył v-ce minister gospodarki ds. małych i średnich przedsiębiorstw oraz delegaci Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w Zakopanem w charakterze obserwatorów .
* W Nowym Targu odbyły się IV MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET I PAR W KULTURYSTYCE I I MISTRZOSTWA POLSKI W FITNESS O zwycięstwo walczyli przedstawiciele 15 klubów , impreza miała dobrą obsadę, świetną organizację i trzeba podkreślić - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zawodom towarzyszyła Telewizja Polsat. I miejsce drużynowo zdobył OLIMP WOJAS NOWY TARG.
* Z myślą o uzyskaniu dotacji i kredytów na ochronę środowiska, odbyło się w Urzędzie Miejskim szkolenie zorganizowane przez prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dotyczące prawidłowego wypełniania wniosków zgodnie z wszelkimi wymogami Unii Europejskiej.
* Zarząd Miasta wręczył nominacje nowopowołanym dyrektorom gimnazjów. Otrzymali je: Dorota Temecka - 1 Gimnazjum i Karol Skrzypiec - 2 Gimnazjum
* Pod koniec kwietnia odbyło się kilka ciekawych imprez kulturalnych;
o w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się recital KRYSTYNY JANDY oraz otwarto wystawę exlibrisów KRZYSZTOFA KMIECIA „GÓRY I KWIATY W EXLIBRISACH”. Również w MOK odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez PCK.
o Spółdzielczy Dom Kultury wraz z agencją URBS zorganizowali imprezę cieszącą się wielkim powodzeniem „ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE”. Wzięło w niej udział ponad 100 dzieci śpiewających piosenki swych idoli. Stopień podobieństwa do wymarzonego ideału oceniało kompetentne Jury.
o W nowotarskiej Miejskiej Hali Lodowej odbył się wspaniały koncert Zespołu „MAZOWSZE”, który mimo nie najlepszej akustyki, wzbudził wielki aplauz publiczności.
* Burmistrz Marek Fryźlewicz, v-ce starosta Jan Hamerski i dyrektor I LO Franciszek Janczy , wizytą u władz Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęli starania o powołanie Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. W sprawę powołania wyższej uczelni w naszym mieście zaangażował się bardzo prof. Stanisław Hodorowicz - prorektor UJ.
* Nowotarski Oddział Związku Podhalan wybrał nowe władze. Dotychczasową prezeskę Wandę Szado - Kudasikową , która kierowała Oddziałem dwie kadencje zastąpiła Maria Staszel. Funkcje v-ce prezesów objęli ; Maria Mroszczak i Tadeusz Jędrysko. Za najważniejsze zadania w najbliższej przyszłości nowe władze uważają; powiększenie liczby członków i zaangażowanie się w pracę z młodzieżą w związku z wprowadzeniem do szkół nauczania o regionie.

Maj

* 2 maja 1999 roku w nowotarskim szpitalu zmarł artysta plastyk ADAM KOZACZKA . Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu, potem studiował w krakowskiej ASP, gdzie ukończył wydział malarstwa, grafiki i tkaniny artystycznej. Przez ostatnich kilkanaście lat żył i tworzył w Nowym Targu.
* Uroczyste obchody ŚWIĘTA NARODOWEGO - ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA zorganizowały w tym roku wspólnie Zarządy; Powiatu Nowotarskiego i Miasta Nowego Targu. Rozpoczął je patriotyczny i nastrojowy koncert poprzedzony okolicznościowym przemówieniem Eugeniusza Zajączkowskiego - przewodniczącego Rady Powiatu i jednocześnie v-ce burmistrza Nowego Targu. Koncert wypełniła muzyka Fryderyka Chopina i fragmenty tekstów Ignacego Paderewskiego.
* 3 maja -uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. w ogrodzie kościoła św. Katarzyny. Po nabożeństwie, przy dźwiękach Orkiestry Miejskiej, poczty sztandarowe wraz z uczestnikami uroczystości ruszyły w pochodzie do Rynku, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, a Orkiestra zagrała Hymn i Rotę. Potem w Parku Miejskim, przy wspaniałej słonecznej pogodzie odbył się FESTYN z mnóstwem atrakcji dla licznie przybyłych wraz z rodzinami nowotarżan.
* Nowotarskie władze wraz z muzyką góralską zespołu „Hyrni” udały się 9 maja do Krakowa, gdzie wzięły udział w dorocznej procesji z Wawelu na Skałkę.
* „Sekty i zagrożenia” - to temat wykładu księdza profesora Andrzeja Zwolińskiego z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, który odbył się w Urzędzie Miejskim.
* W Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyły się I Okręgowe Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych. Nagrody dla najlepszych ufundowało miasto, a wręczyła je profesor Barbara Świątek - Żelazna - rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.
* W ogrodach przy kościele św. Katarzyny, 13 maja zainaugurowano NABOŻEŃSTWA FATIMSKIE. W pierwszej w tym roku procesji fatimskiej wzięło udział mnóstwo wiernych z całego miasta.
* W Urzędzie Gminy w Nowym Targu odbył się I Powiatowy Zjazd Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Prezesem został Edward Siarka - wójt Gminy Raba Wyżna, natomiast wójt Gminy Nowy Targ wszedł w skład Zarządu.
* Nowotarski Oddział Związku Podhalan zorganizował w połowie maja tradycyjną „Majówkę”, która odbyła się przy kapliczce Pod Działem u państwa Dutków.
* Wielką, trwającą tydzień imprezę pn. TATRA BOOGIE zorganizowała na nowotarskim lotnisku Centralna Szkoła Spadochronowa wspólnie z Aeroklubem Polskim. Do głównych atrakcji lotniczego show należały akrobacje lotnicze i spadochronowe. Dla widzów przewidziano loty samolotowe i szybowcowe, a dla odważnych i zamożnych - bezpieczne skoki z instruktorem. (Jeden skok - 100 dolarów). Impreza cieszyła się wielkim powodzeniem.
* Z dziedziny sportu warto odnotować sukcesy w popularnej ostatnio wśród młodzieży dyscyplinie, jaką jest UNIHOKEJ. Dwie nowotarskie drużyny uczniowskie (ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 11) po zwycięskich eliminacjach szkolnych, powiatowych i rejonowych zakwalifikowały się do zawodów o tytuł Mistrza Polski.
* Nowym trenerem hokeistów Podhala, popularnych „Szarotek” został Słowak - Milan Skokan. Z nim wiążę się nadzieje na przywrócenie świetności zespołu.
* Starostwo Nowotarskie przy współpracy Euroregionu „Tatry” i Urzędu Miejskiego ze Spiskiej Nowej Wsi zorganizowało w dniach 21 - 22 maja I POLSKO - SŁOWACKIE FORUM GOSPODARCZE. Obszerny program umożliwił osiągnięcie założonych celów tj. wymiany informacji na temat aktualnych przepisów celnych, inwestycyjnych, także dotyczących wymiany handlowej między Polską, a Słowacją , a przede wszystkim ułatwień w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych. W czasie trwania FORUM czynna była w Miejskim Ośrodku Kultury wystawa, na której prezentowały się firmy z obydwu krajów.
* Tradycyjnie w maju zorganizowane zostały IV PODHALAŃSKIE TARGI BUDOWNICTWA OGRZEWANIA I WYPOSAŻENIA WNĘTRZ, w których wzięło udział blisko 150 wystawców. Rywalizowali oni nie tylko pod względem jakości prezentowanych wyrobów i materiałów, ale również estetyki stoisk i atrakcyjności ekspozycji. JURY miało nie lada problem i ostatecznie zdecydowało się przyznać trzy równorzędne nagrody. Tak więc ZŁOTE CIUPAGI otrzymały; - Zakłady Kotlarskie Mariusz Kubacki z Hajnówki , Zakłady „Stolbud Grybów” z Białej Niżnej , Polifarb Cieszyn - Wrocław . Wśród wyróżnionych znalazła się nowotarska firma SAMBUD, którą także nagrodził „Dziennik Polski” patron medialny TARGÓW. Pawilony targowe odwiedziło ponad 12 tysięcy osób.
* Dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek przygotowały z okazji Dnia Matki specjalny program artystyczny, który zaprezentowały w Domu Katechetycznym przy kościele NSPJ.
* W Galerii „Jatki” zaprezentowano dwie wystawy. Na początku maja otwarto wystawę twórczości ANTONIEGO ZYDRONIA , a pod koniec miesiąca wystawę malarstwa JAROSŁAWA CHRABĄSZCZA.
* Zarząd Miasta w ramach programu Bezpieczne Miasto postanowił dołączyć do ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pod hasłem „Być, albo brać”. W sali widowiskowej MOK młodzież obejrzała spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, będący ilustracją całej akcji, a potem na nowotarskim Rynku, gdzie młodzież spotkała się z Markiem Kotańskim - odbył się wiec, którego motywem przewodnim było hasło „Dość zabawy w śmierć”. Niestety i w naszym mieście narkotyki stają się groźne.

Czerwiec

* Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbyło się w naszym mieście mnóstwo atrakcyjnych imprez, na których nagród i upominków dla dzieci nie brakowało. Organizowały je instytucje kulturalne, oświatowe, firmy handlowe m.in. PSS „Społem” i „Hadowscy”. Dzieci bawiły się także na różnorodnych imprezach zorganizowanych z tej okazji w ogrodzie kościoła św. Katarzyny.
* Jak każe tradycja, w Boże Ciało wyruszyli z Nowego Targu na trasę 58 Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu zawodnicy indywidualni i reprezentacje klubowe. Spływ trwał do niedzieli i zakończył się w Jazowsku, gdzie zwycięzcom wręczono medale, nagrody i dyplomy. Główną wygraną był k a j a k.
* 5 czerwca można było obejrzeć w II programie TVP reportaż z wernisażu wystawy „DOBRO MIŁOŚCIĄ ŚWIATA”, który odbył się w kwietniu w nowotarskim Ratuszu. W reportażu przypomniano także niezapomniane chwile z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu w 1979 roku.
* Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Nowym Targu zorganizował 8 czerwca w kościele NSPJ spotkanie poświęcone 20-rocznicy wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu. Msza św. w czasie której odtworzono papieską homilię sprzed 20 lat, była niezwykle uroczysta. Było także spotkanie z benedyktynem o.Leonem Knabitem, który przed 20 laty prowadził z młodzieżą liturgię i śpiew na nowotarskim lotnisku.
* W tym samym dniu wieczorem na zorganizowanych przez Związek Podhalan posiadach góralskich można było obejrzeć pamiętne chwile z roku 1979 - pobyt Jana Pawła II w Nowym Targu utrwalony na taśmie video.
* Z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, która trwała od 5 do 17 czerwca, nasze miasto zostało udekorowane barwami narodowymi, papieskimi i kościelnymi oraz wizerunkami Ojca Świętego. Tysiące Podhalan, w tym wielu nowotarżan, skorzystało z możliwości spotkania z Ojcem Świętym. Najwięcej osób wybrało się do Krakowa, gdzie modlili się przy ołtarzu polowym na Krakowskich Błoniach. Papież niestety nie przybył z powodu choroby. Nowotarżanie licznie udali się do Starego Sącza / spora grupa z pielgrzymką pieszą / na spotkanie z Janem Pawłem II , gdzie uczestniczyli w uroczystościach kanonizacyjnych Błogosławionej Kingi. Nie zabrakło podhalańskich akcentów również w Licheniu i w Wadowicach. Warto odnotować, że uroczystości wadowickie uświetniły połączone chóry podhalańskie, wśród których był nowotarski chór „Echo Gorczańskie”. Ponadto wszyscy mogli w tych dniach modlitwy i refleksji religijnej uczestniczyć w spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawłem II za pośrednictwem radia i telewizji.
* W Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów. Najlepszemu absolwentowi ZSR, swoją prywatną nagrodę /finansową/ wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.
* Nowotarskie Koło Unii Wolności wybrało nowe władze. Przewodniczącą siedmio osobowego zarządu została Anna Rajska.
* Rozstrzygnięty został konkurs na stanowisko rzecznika praw konsumenckich w powiecie nowotarskim. Konkurs wygrała Ewa Barczuk-Kałat.
* Przedstawiciele Nowego Targu: burmistrz Marek Fryźlewicz, ks. Paweł Łukaszka i Czesław Borowicz wzięli udział w delegacji Związku Międzygminnego Zimowa Olimpiada 2006, która udała się do Seulu (17 -22 czerwca) na kongres Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. MKO zdecydował, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku organizować będą Włosi (w Turynie).
* Obradował XXXIX Zjazd Związku Podhalan . Wysłuchano sprawozdania z działalności Związku, referatu Andrzeja Kudasika „80 lat działalności Związku Podhalan w służbie ojczyzny” i wybrano nowe władze. Siedmiu osobom przyznano tytuł HONOROWEGO CZŁONKA ZWIĄZKU PODHALAN, a jedną z nich była nowotarżanka Wanda Szado-Kudasikowa.
* Z imprez kulturalnych warto odnotować;
o - wystawę zorganizowaną w MOK pt. NIEDZICA I OKOLICE PRZED ZALANIEM I PO ZALANIU W FOTOGRAFII LESZKA WASYLKOWSKIEGO
o - międzynarodową wystawę grafiki TRIENNALE 100 MIAST w Galerii „Jatki”
o - Koncert muzyczny zorganizowany w Ratuszu przez Oddział PTTK „Gorce” w Nowym Targ. Grało trio gitarowe „Bell Arte”.
o - promocję książeczki - modlitewnika „ŚWIĘTA ANNA” , której autorem jest ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. W programie było też widowisko „Odpust u św. Anny” w wykonaniu zespołu góralskiego „Mali Śwarni”.
o - FESTYN RODZINNY zorganizowany przez Akcję Katolicką i Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej nr 11 obfitujący w przeróżne atrakcje i cieszący się wielkim powodzeniem.
* Warte wzmianki są imprezy sportowe;
o - II Mistrzostwa Polski w Unihokeju rozegrane w Nowym Targu, zdominowane przez zawodników z nowotarskich klubów, z których trzy najlepsze stanęły na podium; Podhale, Szarotka Hollywood i Old Boys Podhale.
o - XVIII Turniej Dzikich Drużyn w piłce nożnej, zorganizowany przez Zakład Zieleni i Rekreacji, w którym wzięło udział aż 46 podwórkowych zespołów. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody. I miejsce zdobył zespół „Farsta”.
o W Powiatowym Urzędzie Pracy - 30 czerwca- odbyło się spotkanie krajowego zespołu roboczego NSZZ „Solidarność”, dotyczące przeciwdziałaniu bezrobociu.

Lipiec

* Rozpoczęły się wakacje. Niestety niezbyt wiele osób wyjeżdża obecnie na wczasy, więc większość dzieci i młodzieży spędziła lato w mieście. Korzystać mogli z atrakcji turystyczno-krajoznawczych, których na Podhalu nie brakuje oraz propozycji kulturalnych i sportowych. Niektóre szkoły w mieście zorganizowały dla dzieci półkolonie.
* 2 lipca otwarto w Miejskim Ośrodku Kultury XIX POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ FOTOGRAFII „KRAJOBRAZ GÓRSKI”. Na konkurs im. Jana Sunderlanda nadeszła rekordowa ilość prac, również z krajów sąsiednich, gdyż impreza ma już zasięg międzynarodowy. Jury pod przewodnictwem art.fot. Pawła Pierścińskiego zakwalifikowało 164 fotogramy na wystawę, przyznało Grand Prix Tomaszowi Gębusiowi z Częstochowy ponadto przyznało sześć równorzędnych wyróżnień, w tym jedno dla artysty zagranicznego - Igora Peszechonowa z Białorusi. Na wystawie znalazły się prace dwóch fotografików z naszego regionu.
* Miejski Ośrodek Kultury zorganizował w Parku PIKNIK W MIEŚCIE. Imprezę prowadził Korneliusz Pacuda, zdominowały ją rytmy country, ale rozbrzmiewały też dźwięki bluesa i rocka. Mimo upału zgromadziła mnóstwo ludzi, głównie młodych.
* Na Długiej Polanie odbył się Wyścig Kolarski MTB zorganizowany przez Euroregion „Tatry”.
* W lipcu zawitało do Nowego Targu „LATO Z RADIEM” Władze miasta i I Program Polskiego Radia zafundowały kilkanaście godzin dobrej zabawy na nowotarskim lotnisku. Tłumy zebrały się podczas wieczornego koncertu z udziałem takich gwiazd rozrywki jak; Natalia Kukulska, Czerwone Gitary i.in. Dzięki relacjom radiowym i telewizyjnym - Nowy Targ promowany był na całą Polskę.
* Ciekawe letnie koncerty organizował Klub Muzyczny „Dudek”. Słuchaczom szczególnie podobała się grupa Blues Trouble, a zwłaszcza filar kapeli Marcin Furmański pochodzący z Nowego Targu.
* W naszym mieście otwarł filię KREDYT BANK PBI S.A. Bank ma swoją siedzibę przy Al. Tysiąclecia.
* Przy ulicy Ceramicznej otwarto super nowoczesną Wytwórnię Betonu „BT - Katowice”, spełniającą wszelkie wymogi ekologii i zachowującą na swoim terenie ład, porządek i czystość.
* Oficjalna delegacja naszego miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele brała udział w uroczystościach jubileuszowych w Kieżmarku, który obchodził 730-lecie nadania praw miejskich.
* Nowotarscy policjanci uczcili swoje święto akademią. Potem odbył się tradycyjny mecz piłkarski z samorządowcami, organizowany przez PZG. Wygrali go mundurowi.
* Pielgrzymujący po parafiach Podhala Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dotarł do parafii nowotarskich. Najpierw przyniesiony został do parafii św. Katarzyny, a potem odwiedził pozostałe, również tę nową, św. Jadwigi, na Os. Bór.
* Przyjemnie odnotować kolejny sukces sportowy Ewy Pawlikowskiej, która na zawodach karate kyokushin Americas Cup' 99 w Nowym Jorku zwyciężyła w dwóch kategoriach, za co otrzymała efektowne puchary. Tylko!
* Ośmiu zawodników z Nowego Targu znalazło się w unihokejowej kadrze seniorów, która w Zielonej Górze rozpoczęła przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw świata grupy B.
* Nowotarscy radni uchwalili przejęcie przez miasto w formie darowizny obiektów Klubu Sportowego „Gorce” kierowanego przez Andrzeja Wolskiego, który pozostanie administratorem obiektów. Szczegółowe warunki przejęcia jak i zasady funkcjonowania Klubu określi umowa wypracowana wspólnie przez Zarządy; Miasta i Klubu.
* Wokół Hali Lodowej zrobiło się nader gorąco! Pod znakiem zapytania stanęła sprawa dalszego funkcjonowania obiektu, po wygaśnięciu umowy między KS „Podhale”, a miastem. Problem trafił na sesję Rady, wywołał ostrą polemikę, ale na razie zabrakło konstruktywnych rozwiązań.

Sierpień

* W drugim miesiącu wakacji kto tylko mógł, korzystał z uroków lata, wypoczywał na łonie natury, uczestniczył w licznych imprezach kulturalno-rekreacyjnych.
* W „Jatkach” na początku miesiąca otwarto wystawę malarstwa ADAMA WSIOŁKOWSKIEGO ,
* W partnerskim mieście Nowego Targu - słowackim Kieżmarku - odbyły się 6 sierpnia PREZENTACJE NOWOTARSKIE. W uroczystym otwarciu imprezy promującej Nowy Targ uczestniczyli przedstawiciele władz obu zaprzyjaźnionych miast. Na czele licznej nowotarskiej delegacji składającej się z przedstawicieli władz, pracowników kultury, artystów, stał burmistrz Marek Fryźlewicz. Głównymi punktami promocji były; występy zespołów artystycznych, zbiorowa wystawa nowotarskich artystów plastyków oraz prezentacja podhalańskiej kuchni regionalnej. Impreza finansowana była ze środków Unii Europejskiej z funduszu Phare.
* Miejski Ośrodek Kultury zorganizował w kościele św. Katarzyny koncert muzyki poważnej „Wieczór na dwoje skrzypiec” w wykonaniu DUO SONORE. Wnętrza kościoła jak i akustyka sprzyjała słuchaniu muzyki Mozarta, Haendla, Prokofiewa.
* Ostatniemu w tym stuleciu zaćmieniu słońca towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Wcześniej zaopatrzono się w odpowiednie okulary, opaski i inny sprzęt pozwalający bezpiecznie patrzeć w słońce, które powoli zakrywała tarcza księżyca. 11 sierpnia w Nowym Targu maksymalne zaćmienie można było obserwować w południe, gdy słońce było niemal w najwyższym położeniu. Przez dwie, trzy minuty przyświecał wtedy tylko słoneczny rąbek.
* W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej MOK odbyła się kolejna promocja podhalańskich nowości wydawniczych. Uroczyście promowano:- „Ugwarzanie ze światem” - Wandy Czubernat z Raby Wyżnej (zbiór felietonów), „Kieloś piykny świecie” - Wandy Szado-Kudasik z Nowego Targu (tom wierszy pisany gwarą i językiem literackim), „Podhalanie” - Andrzeja Kudasika z Nowego Targu (sylwetki wybitnych twórców i działaczy ruchu regionalnego na Podhalu). Licznie zgromadzonym miłośnikom literatury i kultury podhalańskiej - autorzy prezentowali swoje utwory, czytali wybrane fragmenty, a potem podpisywali swoje książki.
* Związek Podhalan obchodził swoje 80-lecie w Nowym Targu. Tak jak w czasie owego historycznego zjazdu w sierpniu 1919 roku, uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele św. Katarzyny. Następnie pochód z pocztami sztandarowymi 23 oddziałów Związku przeszedł pod budynek Sokoła, gdzie pod pamiątkową tablicą generała Andrzeja Galicy złożono kwiaty, potem pochód udał się do Rynku pod pomnik Władysława Orkana, gdzie władze powiatów; nowotarskiego i tatrzańskiego, władze Nowego Targu, członkowie i sympatycy Związku składali kwiaty i uczestniczyli w dalszej części uroczystości słuchając poetyckich strof i muzyki góralskiej.
* W nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie nauczycieli z Małopolskim Kuratorem Oświaty - Jerzym Lackowskim, dotyczące reformy oświaty. Kurator zwracał uwagę na podstawowe cechy nowej szkoły, która ma być ciekawa, sprawiedliwa i wymagająca.
* TV Kraków nagrała program o Nowym Targu dotyczący tradycji i współczesności miasta oraz imprezy pn „Jarmark Podhalański”.
* Odbyło się spotkanie z prezesem Geotermii Podhalańskiej Piotrem Długoszem i Helmutem Schreiberem z Banku Światowego dotyczące planów geotermii i udziału miasta w tym przedsięwzięciu.
* Miejski Ośrodek Kultury zorganizował koncert pn. „LATO W MIEŚCIE” w którym wzięły udział zespoły folklorystyczne Basków i Irlandczyków / które przybyły na zakopiański festiwal „Tatrzańska Jesień”/, rockowe, tańca nowoczesnego i in. Imprezę zorganizowano na placu przy budynku MOK i zapewniono gastronomię.
* Po wielu latach przerwy zorganizowano w Nowym Targu JARMARK PODHALAŃSKI - wielką imprezę plenerową łączącą tradycyjny targ z bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową. Dwudniową imprezę 28 - 29 sierpnia zorganizowali; Anna Ozorowska i Jerzy Czopek przy współudziale Urzędu Miasta, Gminy i Starostwa. Rozpoczęła się ona efektowną góralską paradą konną, która ulicą Szaflarską przybyła do Rynku. Rynek i Park z odpowiednimi dekoracjami stanowiły miejsce imprezy. Handlowano różnymi towarami, także sztuką ludową i wydawnictwami regionalnymi, prezentowało swoje wyroby rzemiosło, serwowano smaczne dania kuchni regionalnej. Można się było napić góralskiej herbaty (za darmo !). W Parku przewidziano mnóstwo atrakcji; koncerty, konkursy, gry, zabawy i na pożegnanie w a t r ę. Warto odnotować, że w drugim dniu JARMARKU PODHALAŃSKIEGO w słoneczne, niedzielne popołudnie odbyło się w Parku Miejskim spotkanie promocyjne z autorami wydanej niedawno monografii „U PODNÓŻA GORCÓW” czyli jak głosi podtytuł WCZORAJ I DZIŚ WSI PODHALAŃSKICH GMINY NOWY TARG. Jest to praca zbiorowa krakowskich historyków wydana staraniem Gminy Nowy Targ i Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
* Wielbiciele jazzu mogli słuchać w Klubie Muzycznym „DUDEK” 3-godzinnego show znanego i cenionego zespołu BOBA JAZZ BAND, natomiast wielbiciele ostrego grania słuchali koncertów w restauracji „Na Kamieńcu”, gdzie dominowała muzyka hard core.
* Nowotarski Oddział Związku Kynologicznego zorganizował 29 sierpnia III KRAJOWĄ WYSTAWĘ PSÓW RASOWYCH , na którą zgłoszono ponad 600 psów. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, zwiedzały ją całe rodziny, była wspaniałą okazją do pozyskania wiernego psiego przyjaciela.
* Na lotnisku powtórzono spadochronowy show czyli imprezę „Tatra Boogie” Wśród rozmaitych poza sportowych atrakcji były także dyskoteki i koncerty gwiazd muzyki młodzieżowej .
* Już po raz czwarty Zygmunt Ostapiuk zorganizował rajd „ROWEREM DOOKOŁA TATR”. Uczestnicy świetnej sportowo- krajoznawczej imprezy przejechali ok. 220 km. polskimi i słowackimi drogami.
* Popularność wśród młodzieży zdobywa rzucanie strzałkami do tarczy. Pierwszy Turniej DARTA odbył się w Piwnicy Mieszczńskiej.
* Aktualna mistrzyni Polski - nowotarżanka Monika Filipowska świętowała na lotnisku swój 3000 skok spadochronowy. W czasie swej 10-letniej kariery odniosła wiele sukcesów, dość wspomnieć, że żadna kobieta w spadochroniarstwie polskim nie ma tylu tytułów i medali. Specjalizuje się w spadochroniarstwie klasycznym.
* W ostatnią niedzielę sierpnia Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zorganizowało regaty na Jeziorze Czorsztyńskim „Wakacje 99” Oprócz zawodów organizatorzy zapewnili rejsy widokowe, grill i ognisko. Było to pożegnanie wakacji.
* W ostatnim dniu sierpnia otwarto w naszym mieście Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową , filię Kasy NSZZ „Solidarność” z Kopalni Węgla Kamiennego „Szombierki”. Cechuje ją dostępność usług i korzystne warunki dla klientów.

Wrzesień

* 1 września w południe wycie syren przypomniało o 60-rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości miejskie odbyły się, jak co roku, przy OBELISKU poświęconym pamięci Bohaterów Września znajdującym się obok Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kotlinie. W programie były przemówienia okolicznościowe, składanie kwiatów, wręczanie odznaczeń weteranom działań wojennych . Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra, która odegrała Mazurka Dąbrowskiego i Rotę.
* Galeria „Jatki” zorganizowała retrospektywną wystawę Marianny Beleć-Kuskowskiej. Wernisaż zbiegł się z urodzinami Artystki i był bardzo miłym i udanym spotkaniem . Artystka pokazała swoje prace od grafik z lat 60-tych poczynając po obrazy powstałe niedawno, a licznie zgromadzeni przyjaciele i goście obdarowali Ją serdecznymi życzeniami, gratulacjami i kwiatami.
* W czasie pobytu na Podhalu zawitał do Nowego Targu słynny kurier rządu emigracyjnego z czasów okupacji hitlerowskiej, późniejszy dyrektor Radia Wolna Europa - JAN NOWAK - JEZIORAŃSKI. Uczestniczył w sesji Rady Powiatowej, spotkaniu w Urzędzie Miejskim i w spotkaniu z dziennikarzami. W czasie spotkań wypowiadał się na temat najistotniejszych spraw polskich, gratulował dotychczasowych osiągnięć, przekonywał do słuszności przeprowadzanych reform.
* W tradycyjnych „Dożynkach Podhalańskich” w Ludźmierzu wzięła udział delegacja Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan.
* 17 września w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku odprawione zostało nabożeństwo w nowotarskim kościele św. Katarzyny, a dalszy ciąg uroczystości rocznicowych odbywał się pod Krzyżem Katyńskim.
* Burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał krajanom zza oceanu na ręce Edwarda Sięki Medal Nowego Targu dla koła nr 2 Związku Podhalan w Ameryce. Medal przyznany został z okazji 70-lecia Związku w Ameryce Północnej, w uznaniu zasług w krzewieniu kultury podhalańskiej i za pomoc dla mieszkańców Nowego Targu.
* W tegorocznej akcji „Sprzątanie świata” wzięło udział 11 nowotarskich szkół w tym 9 podstawowych i 2 licea. Tereny zielone i rekreacyjne w Nowym Targu sprzątało łącznie ok. 3 500 dzieci i młodzieży.
* Powiat Nowotarski, Miejski Ośrodek Kultury i Związek Podhalan zorganizowały w dniach 18 -19 września plenerową imprezę pn. „GÓRALSKIE NUCICKI” czyli XXIV Konkurs Muzyk Podhalańskich połączony z I Podhalańskim Przeglądem Zespołów Regionalnych. Dominowały zespoły dziecięce, co zapewnia przyszłość zespołom folklorystycznym i dobrze wróży kulturze regionalnej. Największym wydarzeniem w czasie imprezy był koncert zespołu „DE PRESS” Andrzeja Dziubka rodem z Jabłonki, który przybył wraz z muzykami z Norwegii, aby podbić nowotarską publiczność.
* Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Nowym Targu obchodzili swoje święto w dniu swego patrona św. Mateusza. W tym roku gościli prezesa Głównego Urzędu Ceł - Zbigniewa Bujaka i dyrektora generalnego Słowackich Służb Celnych Milana Jasenoveca . Zbigniew Bujak osobiście wręczał awanse i nagrody zasłużonym celnikom.
* Pod restauracją „Dunajec” otwarto „Piwnicę Zbójnicką”. Lokal prezentuje się okazale, 300 m2 powierzchni zabytkowych piwnic, które niegdyś służyły jako magazyn węgierskiego wina pod Hotelem Hertza. W czasie otwarcia burmistrz Eugeniusz Zajączkowski podkreślił, iż miasto zyskało nie tylko efektowny lokal gastronomiczny, lecz także dodatkową galerię sztuki. Właściciel planuje organizowanie wystaw i innych imprez kulturalnych.
* W Nowym Targu spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu członkowie senackiej komisji ochrony środowiska , Z najważniejszymi problemami zapoznali senatorów dyrektorzy Parków Narodowych i przedstawiciele lokalnych władz. Dyskutowano o poważnych ekologicznych problemach, jednak konkretnych ustaleń nie zanotowano.
* W Hali Sportowej „Gorce” odbył się I Polsko-Słowacki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Euroregionu „Tatry”. W dwudniowych sportowych zmaganiach wzięło udział 120 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Nasi zawodnicy spisali się znakomicie i zdobyli pięć z siedmiu pucharów.
* Nowotarżanie wrócili z Mistrzostw Polski Modeli Sterowanych Mechanicznie z trzema medalami; Michał Michalik ze złotym (w kat. juniorów), Wojciech Teper - srebrnym (w kat. juniorów), Arkadiusz Morawski - brązowym (w kat. seniorów).
* Po długotrwałym konflikcie wokół lodowiska Rada Miejska postanowiła przejąć od Zarządu Klubu „Podhale” Halę Lodową i oddać ją w administrację Zakładowi Zieleni i Rekreacji. Pozostał jednak niebagatelny problem finansowy związany z utrzymaniem obiektu.

Październik

* W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Marka Grechuty, który przypomniał licznie zgromadzonej publiczności swoje znane i lubiane, stare przeboje.
* Zakończony został konkurs „Mój zaczarowany ogród”. Właściciele wytypowanych przez jury „zaczarowanych ogrodów” otrzymali nagrody pieniężne, puchary i dyplomy. W kategorii posesji prywatnych najwyżej oceniono ogród Roberta Kolasy przy Al. Tysiąclecia, a wśród posesji wielomieszkaniowych wyróżniono otoczenie bloku nr 12 przy ul. Suskiego. Jury spodobał się także ogród przy kościele św. Katarzyny, a że nie mieścił się w konkursowych kategoriach, otrzymał nagrodę specjalną. Wszystkich laureatów konkursu zaprosił na uroczystą kolację do swojej restauracji „Ruczaj” radny Adam Worwa, a także ufundował dla nich okazałe puchary.
* Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu obchodził 50-lecie działalności. Przygotowano z tej okazji bogaty program, którego najważniejszym punktem był koncert jubileuszowy, wypełniony występami zespołów artystycznych działających przy MDK. Podczas koncertu Maria Staszel - zasłużona działaczka Związku Podhalan, prowadząca przy MDK zespół „Mali Śwarni” - otrzymała z rąk starosty Jana Lasyka MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ przyznany przez MEN za osiągnięcia w wychowaniu regionalnym dzieci i młodzieży. Przygotowany z tej okazji bankiet zakończył uroczystości jubileuszowe.
* Po dwóch latach remontu i rozbudowy budynek przy ul. Królowej Jadwigi 10 został oddany do użytku i stał się nową siedzibą Inspektoratu ZUS (sprawa własności działki, na której stoi obiekt jest nadal sporna!). Przeprowadzka odbyła się bez przerwy w funkcjonowaniu instytucji, co ważne, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu obsługuje powiat nowotarski i tatrzański.
* Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji oraz Euroregion „Tatry” zorganizowały w Nowym Targu spotkanie z ANDRZEJEM OLECHOWSKIM, na które przybyli przedstawiciele władz, środowisk politycznych, kół biznesowych. Tematem wykładu była integracja Polski z Unią Europejską. Przy okazji Andrzej Olechowski promował swoją książkę „Wygrać przyszłość”.
* W Ministerstwie Edukacji Narodowej złożony został wniosek o utworzenie Wyższej Szkoły Zawodowej z siedzibą w Nowym Targu. Projekt zyskał poparcie trzech powiatów; nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego oraz Sejmiku Samorządowego w Krakowie.
* Z okazji Święta Edukacji Narodowej Zarząd Miasta podejmował dyrektorów wszystkich instytucji oświatowo-wychowawczych w mieście w „Piwnicy Zbójnickiej”. Dzień wcześniej Zarząd uhonorował dyrektorów nagrodami pieniężnymi.
* Gaudeamus igitur - zaśpiewali nowotarscy studenci Akademii Ekonomicznej wraz z Chórem „Gorce”- 15 października - na uroczystej inauguracji roku akademickiego w Nowym Targu. Działający od 6 lat punkt konsultacyjny AE daje od tego roku możliwość studiów magisterskich. W nowotarskiej uczelni kształci się obecnie 540 studentów na kierunkach; zarządzanie i marketing.
* Pięć lat temu powstał Transgraniczny Związek EUROREGION „TATRY” działający na polskim i słowackim Podtatrzu, mający po polskiej stronie swą siedzibę w Nowym Targu. Jubileusz obchodzony był 21 - 22 października , a w programie zawierał m.in. otwarcie wystawy fotograficznej Stanisława Budzyńskiego pn. „ŁĄCZĄ NAS TATRY”, promocję książki „5 lat Euroregionu TATRY” oraz Nadzwyczajny Kongres w czasie którego podpisano ważne umowy i przyjęto nowych członków.
* Równocześnie z premierą w Warszawie, Kino „Tatry” rozpoczęło wyświetlanie „Pana Tadeusza” w reż. Andrzeja Wajdy. Film cieszył się w naszym mieście ogromnym powodzeniem, obejrzała go rekordowa ilość widzów.
* W Ratuszu otwarta została wystawa przygotowana z okazji 60-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zatytułowana; „POWIAT NOWOTARSKI W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 ROKU” Organizator Robert Kowalski przygotowywał wystawę ponad rok , zgromadził i wyeksponował wiele ważnych i interesujących dokumentów, także tych mało znanych, zwłaszcza dotyczących udziału Słowaków w agresji 1939 roku. Wystawie towarzyszyła specjalna oprawa m.in. wydawnictwa pocztowe, datownik, strona internetowa, wreszcie książka autora wystawy.
* Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie wydało „PIEŚNI WYBRANE NA CHÓR MĘSKI I MIESZANY A' CAPELLA” - JÓZEFA EDMUNDA TITZA. Muzyczna spuścizna związanego przez długie lata z Nowym Targiem kompozytora i wybitnego pedagoga ukazała się drukiem dzięki inicjatorowi wydania Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi i dzięki finansowemu wsparciu władz miasta oraz Cechu Rzemiosł Różnych.
* Do Nowego Targu na spotkanie przyjechał prezes Unii Polityki Realnej - Janusz Korwin Mikke - znany przede wszystkim ze swoich kontrowersyjnych poglądów.
* Delegacja władz miasta wzięła udział w uroczystościach 45-lecia Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce, w czasie których tytuł Honorowego Ratownika otrzymał Metropolita Krakowski ksiądz kardynał Franciszek Macharski.
* Ewa Kryńska reprezentująca OLIMP Wojas Nowy Targ zdobyła w Sydney tytuł mistrzyni świata w kulturystyce w wadze do 52 kg W konkurencji par Ewa Kryńska i Paweł Brzóska zdobyli także mistrzostwo świata.

Listopad

* Na początku listopada odbyła się 3-dniowa sesja strategiczna powiatu nowotarskiego zorganizowana przez Wydział Promocji Starostwa w MOK, a przygotowana przez Agencję Rozwoju Regionu Krakowskiego. Po długich dyskusjach uczestnicy warsztatów za najważniejszy cel uznali edukację. Dużo uwagi poświęcono problemom ekologicznym, zwłaszcza świadomości ekologicznej społeczeństwa.
* Zarząd Miasta i Polski Komitet Pomocy Społecznej zorganizowali koncert „UŚMIECH MŁODOŚCI DLA SENIORA” - podsumowujący ONZ-towski ROK SENIORA w Nowym Targu. W imieniu nowotarskich seniorów przesłano najlepsze życzenia szczególnie zasłużonemu i szanowanemu w świecie seniorowi - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
* Zakończono remont nowotarskiego Urzędu Miejskiego. Wymieniono stolarkę okienną, docieplono ściany, wcześniej zainstalowano kotłownię gazową i nową instalację co. Ładnie prezentuje się nowa, w części przeszklona fasada budynku od strony ul. Krzywej.
* Wyjątkową aktywność kulturalną w listopadzie wykazała Galeria „Jatki”. Szefowa Galerii Anna Dziubas zaprosiła nowotarżan na niecodzienne widowisko INSTALACJA I - SUTOR. (Wcześniej prezentowane było w kilku miastach Polski m.in. w Gdańsku i Krakowie.) W spektaklu Jerzego Zonia aktorzy Teatru KTO przy dźwiękach muzyki zbudowali przestrzenną kompozycję z centralnym udziałem rzeźb Edwarda Sutora, na oczach publiczności przed budynkiem Galerii. Ponadto w Galerii odbyło się spotkanie autorskie Piotra Panasewicza i wernisaż wystawy malarstwa Marka Sołtysika.
* Miłośnicy muzyki jazzowej z wielkim zadowoleniem uczestniczyli w trzydniowych „Zaduszkach Jazzowych” w Klubie Muzycznym „Dudek”, a później mogli słuchać formacji „The Globetrotters” na koncercie zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury .
* Zorganizowane przez Zarząd i Radę Miasta uroczystości z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęły się 10 listopada. W tym dniu władze samorządowe złożyły wiązanki kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej. Msza św. koncelebrowana w kościele NSPJ, przemarsz do Rynku, gdzie pod Ratuszem Orkiestra Miejska odegrała hymn państwowy, złożenie wieńców pod Tablicą Pamiątkową, wypełniły świąteczny dzień - 11 listopada - a zakończyła go krótka uroczysta sesja Rady Miejskiej i koncert w MOK. W czasie sesji okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Zbigniew Sięka, a następnie wręczone zostały Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI otrzymała 90-letnia emerytowana nauczycielka Maria Kudasik, a BRĄZOWE KRZYŻE ZASŁUGI wręczono strażakom OSP Janowi Łapsie i Stanisławowi Bryji. Przyznane przez nowotarskich radnych MEDALE „ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA MIASTA” otrzymali - dr Jerzy Mroczka, koło im. Wł. Orkana Związku Podhalan w Ameryce Północnej i Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu.
Warto odnotować, że z okazji Święta Niepodległości Jakub Ścisłowicz przekazał miastu odnalezioną w swoich zabudowaniach gospodarczych Pamiątkową Tablicę wykonaną z brązu w 1930 roku upamiętniającą poległych za Polskę w latach 1918-1920. Pozostaje ustalić przedwojenną lokalizację, aby mogła wrócić na pierwotne miejsce.
* Bardzo uroczyście obchodził 25-lecie działalności Zespół Góralski „HYRNI”.
* Z tej okazji spotkali się w MOK „starzy” i aktualni członkowie zespołu, sympatycy oraz wielu zaproszonych gości. O 25 -letniej historii zespołu, koncertach / było ich 444/, sukcesach, i zagranicznych wojażach opowiedział były kierownik zespołu Adam Sawina, którego potem zastąpił Józef Neupauer. Szczególne podziękowania otrzymał wielce dla zespołu zasłużony kierownik artystyczny Bronisław Warpecha, podkreślono także zasługi kierownika muzycznego Stanisława Staszla. Zarząd Miasta w uznaniu zasług zespołu obdarował „HYRNYCH” MEDALEM PAMIĄTKOWYM MIASTA NOWEGO TARGU.
* W nowotarskim Zespole Szkół Technicznych odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendysty Prezesa Rady Ministrów. Wśród stypendystów premiera Jerzego Buzka znalazło się w tym roku 8 uczniów z Nowego Targu, którzy wykazali się wysoką średnią ocen i uczestnictwem w olimpiadach.
* Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał na wniosek Urzędu Stanu Cywilnego MEDALE ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE, a burmistrz Nowego Targu wręczył je 16 nowotarskim parom z 50-letnim stażem „ZŁOTE GODY” obchodzili; Maria i Stanisław Batkiewiczowie, Stanisława i Marian Gachowie, Ryszarda i Adam Jasińscy, Stanisława i Kazimierz Jaskierscy, Maria i Jan Kasprzyccy, Michalina i Marian Marszałkowie, Krystyna i Mieczysław Nenkowie, Antonina i Ryszard Panczakiewiczowie, Stanisława i Stanisław Półtorakowie, Katarzyna i Jan Pyzowscy, Stanisława i Andrzej Plewowie, Krystyna i Stanisław Rajscy, Maria i Ludwik Ścisłowiczowie, Władysława i Józef Warmuzowie, Michalina i Stanisław Zychowie.
* Kilka nowotarskich firm na własny koszt, z dużym zaangażowaniem i pietyzmem odrestaurowało zabytkowy żeliwny krzyż przydrożny z poł. XIX w. stojący przy ul. Szaflarskiej.
* W dniach 17-19 listopada burmistrz Marek Fryźlewicz zaproszony przez Stowarzyszenie Francja - Polska uczestniczył w Spotkaniach Partnerstwa Lokalnego, które odbyły się we Francji. Partnerskim miastem Nowego Targu jest Evry pod Paryżem już od 1981 roku.
* W ramach obchodów 80-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża i z okazji tradycyjnych Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyła się w Nowym Targu uroczystość, w czasie której uhonorowano krwiodawców pucharami, dyplomami, odznakami i medalami. Zarząd Miasta także ufundował nagrody i dyplomy, które 40 krwiodawcom wręczył v-ce burmistrz Jan Kolasa.
* Do Nowego Targu trafiła wystawa fotograficzna przygotowana z okazji 650-lecia Krościenka pn KROŚCIENKO N.D. FOTOGRAFIE Z LAT 1870 - 1970 . Wśród wyeksponowanych prac znalazły się cenne zdjęcia Awita Szuberta, Edwarda Hartwiga i innych artystów ukazujące dawne Krościenko - świat, który zanika. Wernisaż z udziałem władz powiatowych przebiegał w uroczystej atmosferze, a zwiedzającym przygrywała kapela pienińska.
* W listopadzie świętowano liczne jubileusze, także 90-lecie RUCHU ŚPIEWACZEGO W NOWYM TARGU. Wykonawców Koncertu Galowego publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Połączone siły nowotarskich chórów / ok. 150 osób/ z trudem mieściły się na scenie MOK, gdy wyszły wspólnie zaśpiewać na powitanie „Gaude Mater Polonia”. Chóry prowadzili na zmianę dyrygenci; Janina Glińska i Piotr Augustyn. Burmistrz Marek Fryzlewicz uhonorował kierownictwo obydwu chórów okolicznościowymi adresami i MEDALAMI PAMIĄTKOWYMI MIASTA NOWEGO TARGU . Koncert prowadził Jan Gil, który często przywoływał postać Wincentego Apostoła, wybitnego społecznika , bez reszty oddanego muzyce i organizowaniu chórów w Nowym Targu.
* Informacje sportowe dotyczą na ogół indywidualnych sukcesów, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Warto również zwrócić uwagę na sport masowy, zwłaszcza w środowisku szkolnym. Duże osiągnięcia ma w tym zakresie Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, który w ubiegłym roku szkolnym zorganizował jak podaje, 76 imprez z udziałem 15 tysięcy uczniów. Za wybitne osiągnięcia w działalności wychowawczej i dydaktycznej, nagrodę kuratora oświaty otrzymał kierownik Ośrodka Stanisław Mrowca, który koordynuje działalność sportową dzieci i młodzieży w powiecie nowotarskim.

Grudzień

* W pierwszą niedzielę grudnia zakończył się X Podhalański Przegląd Piosenki Religijnej , którego motto brzmiało; „Bóg jest miłością”. W tegorocznym SAKROSONGU wzięło udział 15 grup.Za najlepsze jury uznało ; zespół wokalno-instrumentalny z katolickiego LO w Rabce, a w kat. schole - „Stokrotki”. Nagrodę publiczności zdobyły śpiewające siostry Brandys z Raby Wyżnej.
* W Galerii „Jatki” odbył się finał VII Konkursu Poetyckiego „Co się komu w duszy gra” zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury. Nagrody stanowiły książki z autografami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.
* W nowotarskiej Miejskiej Hali Lodowej otwarto nową kotłownię olejową.
* W mikołajowym okresie niespodziankom nie było końca. W tym roku Święty Mikołaj zawitał z prezentami nie tylko do prywatnych domów. Odwiedził liczne instytucje, szkoły, domy handlowe, wszędzie obdarowując dzieci prezentami.
* Prywatne Policealne Studium Zawodowe działające w Nowym Targu zaczęło wcielać w życie idee integracyjne poprzez powołany Klub Integracji Europejskiej. Rozpoczęto od kontaktów z młodzieżą słowacką , a planuje się nawiązanie czterostronnych kontaktów młodzieżowych; polsko-słowacko- niemiecko- francuskich.
* 10 grudnia otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury XXIII WYSTAWA POKONKURSOWA, będąca plonem dorocznego Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Na tegoroczny Konkurs napłynęło 151 prac 41 autorów. Jury wybrało na wystawę 84 najlepsze, najciekawsze prace. Pierwszej nagrody nie przyznano, a dwie równorzędne drugie otrzymali; Stanisław Szeliga za rzeźbę „Aniołek stróż” i Andrzej Milewski za pastel „Próg”. Trzecia nagroda przypadła Krzysztofowi Pliszczyńskiemu za akwarelę „Róża”. Ponadto równorzędnymi wyróżnieniami uhonorowano 4 twórców.
* Odbyła się promocja książki opartej na motywach autobiograficznych, pt. „Zagubiony w czasie”. Autorem jest Jerzy Wcisło, który opisał swoje problemy alkoholowe.
* Nowotarski Rynek nabiera odświętnego wyglądu. Na olbrzymim świerku pod Ratuszem zawisły ozdoby choinkowe przygotowane w tym roku przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Choinkę dekorowali strażacy korzystając przy tym z dźwigu. Rynek można już oglądać w internecie dzięki kamerze zakupionej i zainstalowanej przez członków Nowotarskiej Izby Gospodarczej.
* Zakończyły się trwające tydzień eliminacje „ostatniej szansy” do finałów Szachowych Mistrzostw Polski Juniorów. Do wyłonionych wcześniej nowotarskich finalistów; Moniki Łojas i Marcina Maciążka, dołączyły dwie dziewczynki; Dorota Słodyczka i Patrycja Bakalarz.
* Z dużymi oporami nowotarscy radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do Stowarzyszenia Gmin UNIWERSJADA 2001.Nowy Targ ma być organizatorem części turnieju hokejowego z półfinałami i finałami włącznie, konieczny jest więc remont i modernizacja Lodowiska, a co za tym idzie , wielkie nakłady finansowe. Ostatecznie o głosowaniu „za” zdecydowały aspekty promocyjne i handlowe oraz możliwość uzyskania środków z budżetu państwa na remont hali.
* Pod koniec roku Zarząd Miasta podjął decyzje wspierające uprawianie sportu i rekreacji . Z miejskich pieniędzy finansowane będą m.in. zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków, sponsorowany turniej koszykówki o Puchar Tatr, czy utrzymanie tras narciarskich . Ponadto budżet miasta ma w 2/3 sfinansować budowę skate parku /dla jeżdżących na łyżworolkach i deskorolkach/, którego realizację zaproponowała Rada Programowa „Bezpieczne Miasto”.
* Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wygrali ogólnopolski konkurs ekologiczny (najlepiej spisali się w odzyskiwaniu aluminium).
* W Galerii „Jatki” zorganizowano wystawę „KENAROWCÓW” - można było oglądać twórczość artystyczną Czesława Jałowieckiego (rzeźba) i Jana Fudali (malarstwo, rysunek satyryczny). Wcześniej przeprowadzono VI Konkurs Recytatorski im. Zygmunta Lubertowicza przeznaczony dla młodzieży szkół nowotarskich.
* W Hali Sportowej „Gorce” odbył się Turniej Koszykówki „O PUCHAR TATR”.
* Nowotarżanin Józef Różański został honorowym członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pasieka Pana Różańskiego w Spytkowicach jest bardzo znana i licznie odwiedzana. Jest tam galeria św. Ambrożego - patrona pszczelarzy , a niej ponad 120 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych.
* Krakowska Kuria Metropolitarna zaakceptowała oryginalny projekt kościoła św. Jadwigi Królowej , który ma powstać na Oś. Bór w Nowym Targu, jednak pod pewnymi warunkami. Znany węgierski architekt Imre Makovecz będzie się musiał ustosunkować do poczynionych sugestii.
* Karol Skrzypiec - dyrektor Gimnazjum nr 2 , kandydat klubu radnych UW i UPR został wybrany do pełnienia funkcji drugiego v-ce przewodniczącego Rady Powiatu.
* W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu rozstrzygnięto I Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Leca, na który odpowiedzieli aforyści z różnych stron Polski, natomiast z Podhala nadeszło niewiele prac. W kat. aforyzmów I nagrodę otrzymał Dariusz Rodzoń z Wierzchosławic. W kat. fraszek nie przyznano nagród, tylko wyróżnienia. Utwory nagrodzone wraz z wybranymi przez jury, ukazały się drukiem w zbiorku wydanym staraniem organizatorów. Zakończenie konkursu i rozdanie nagród połączono z wieczorem autorskim pomysłodawcy konkursu, nowotarskiego dentysty-aforysty Wojciecha Wierciocha, który promował swój drugi tomik aforyzmów zatytułowany „666”.
* W Piwnicy Zbójnickiej koncertował znany jazzowy zespół „Kapołka Trio”.
* Prace nowotarskiej młodzieży prezentowane były na XI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym w Finlandii. Wśród wyróżnionych znalazły się prace graficzne kilku wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu.
* Bibliotekę Miejską odwiedził były minister kultury, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Michał Jagiełło. Przyjazne rozmowy na tematy biblioteczne zakończyły się obdarowaniem Biblioteki świeżutkimi egzemplarzami najnowszej książki M. Jagiełły „Gałązka kosodrzewiny”, traktującej o najdawniejszych wypadkach tatrzańskich odnotowanych w piśmiennictwie polskim.
* W wieku 52 lat , po długiej chorobie zmarł JÓZEF TRUTY - radny, członek Zarządu Miasta dwóch kadencji, szanowany nowotarżanin. Pogrzeb odbył się 22 grudnia na nowotarskim cmentarzu, gdzie pożegnała Go rodzina wraz z radnymi miejskimi, leśnikami, przyjaciółmi i znajomymi Zmarłego.
* Tuż przed świętami ukazało się kolejne wydawnictwo transgranicznego związku zrealizowane z funduszów Unii Europejskiej - mapa turystyczna Euroregionu „Tatry”.
* Świątecznie przystrojony Nowy Targ, w zimowej szacie oczekiwał radosnych i bardzo rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Aby nikt w tym czasie nie był głodny, nie czuł się samotny i miał choć namiastkę domowego ciepła - dwie instytucje w naszym mieście, Polski Komitet Pomocy Społecznej i restauracja „Ruczaj” urządziły wigilie dla samotnych i ubogich.
* W sali obrad Urzędu Miejskiego 27 grudnia odbyła się inauguracja nowej kadencji ławników i członków kolegium wybranych przez Radę Miejską na lata 2000 - 2003.
* Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosili na promocję ALMANACHU NOWOTARSKIEGO NR 3. Uroczystość odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury, a uświetnił ją koncert Chóru Nauczycielskiego „Gorce”.
* 29 grudnia odbył się ŚWIĄTECZNY KONCERT CHARYTATYWNY W programie był recital Zofii Kilanowicz, występy solistów i Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej oraz występ Chóru Nauczycielskiego „Gorce”. Dochód przeznaczono na zakup mammografu dla nowotarskiego szpitala.
* Ostatnie dni roku upłynęły nie tylko na przygotowaniach do hucznych sylwestrowych zabaw. Spierano się, czy rok 2000 rozpoczyna nowe tysiąclecie, czy kończy stare, przytaczano rozmaite przepowiednie , na ogół ponure, straszono „pluskwą milenijną”, czyli kataklizmem spowodowanym awarią systemów komputerowych. A jednak szczęśliwie pożegnaliśmy stary rok i rozpoczęli rok 2000. Światowe stacje telewizyjne, po raz pierwszy z takim rozmachem, przekazywały powitanie Nowego Roku w różnych stronach i zakątkach świata. W naszym mieście ta niezwykła noc przebiegła spokojnie. Wielu nowotarżan spędziło sylwestrową noc na balach, wielu , zwłaszcza młodych zgodnie z nowym obyczajem na stokach narciarskich i przy góralskich watrach, większość jednak pozostała w domach w gronie rodzinnym i przyjacielskim. Wszyscy wszystkim składali najserdeczniejsze, najlepsze życzenia i z nadzieją wkroczyli w NOWY 2000 ROK.

Zofia Giełczyńska, „Almanach Nowotarski”, Nr 4, Rok 1999, Nowy Targ 2000 r., s. 171 – 199.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com