Spis treści

Almanach nowotarski nr 20

 

 

 

Styczeń

1 stycznia

• W ramach zabawy „Sylwester z Jezusem” ponad 100 osób przywitało Nowy Rok w Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu. Inicjatorem spotkania był Grzegorz Hajnos. Spotkanie prowadził wodzirej, goście tańczyli w takt rytmów dyskotekowych. Na dwie godziny przed północą odprawiono mszę św., a o północy zamiast kieliszków z szampanem goście trzymali zapalone świece. 

• Na boisku obok Gimnazjum nr 2 rozegrano Noworoczny Mecz Hokeja „Panda Cup”. W meczu udział wzięły dwie amatorskie drużyny: „Młodzi” i „Starzy”. Wygrali „Młodzi” 9:5.

2 stycznia 

W wieku 75 lat zmarła w Zakopanem Marianna Beleć-Kuskowska – jedna z najbardziej znanych nowotarskich artystek, zajmującą się malarstwem i rysunkiem. Była inicjatorką utworzenia w Nowym Targu Galerii „Jatki”. 

6 stycznia 

• W Ratuszu Miejskim odbyło się 25. Spotkanie Noworoczne. W spotkaniu wzięli udział duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów: wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego oraz inni zaproszeni goście. Burmistrz w swoim przemówieniu zaprosił wszystkich do współpracy, by w zgodzie budować przyszłość miasta i jego mieszkańców. Błogosławieństwa obecnym udzielił proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Marian Wanat, a noworoczny toast wzniósł Janusz Tarnowski – przewodniczący Rady Miasta.

• W kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu odbył się koncert w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka. Wykonano kolędy polskie w aranżacji płk. Franciszka Suwały oraz zagraniczne utwory świąteczne i noworoczne. 

• Klub Sportowy Gorce Nowy Targ zorganizował Pierwszy Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego. W spotkaniu wzięło udział 19 duetów, a zwycięzcami zostali Szymon i Dawid Kolasa z Waksmunda. 

8 stycznia 

• W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego Józef Różański przedstawił „Góralską szopkę”. Była to drewniana szopka wykonana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz ówczesne nagranie. Obok tradycyjnych postaci w szopce pojawiły się kukiełki górala, partyzanta gorczańskiego, pszczelarza i strażaka. 

• W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się koncert laureatów i wręczenie nagród uczestnikom XIII Międzynarodowego Festiwalu Intershow. W tym roku uczestnicy przybyli z Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Kazachstanu, Estonii, Białorusi, Polski i Łotwy. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Źródła przyszłości” z Ukrainy wraz z dyrektorem festiwalu Natalią Nikitienko. Na koncercie galowym burmistrz Grzegorz Watycha otrzymał statuetkę księcia de Richelieu, gubernatora Odessy. Za wieloletnią działalność na rzecz międzynarodowej współpracy i pomoc w realizacji festiwalu statuetkę oraz podziękowanie otrzymała Barbara Pachniowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

10 stycznia

Odbył się Koncert Noworoczny Orkiestry „Obligato” pod batutą Jerzego Sobeńki. Wraz z orkiestrą wystąpili: Monika Węgiel – artystka Teatru Współczesnego w Warszawie i Tadeusz Szlenkier – solista Opery Nova w Bydgoszczy. Prawie trzygodzinny koncert, z przerwą na noworoczny toast, wypełniły największe dzieła Johanna Straussa oraz arie i uwertury światowej klasyki operowej.

11 stycznia 

Miał miejsce 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie znalazły się koncerty i pokazy lokalnych grup artystycznych, a po południu na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się licytacja przedmiotów przekazanych na rzecz fundacji. W Nowym Targu kwestowało ok. 170 wolontariuszy. Zebrano 50 tys. zł, w tym z licytacji wpłynęło 1400 zł. 

13 stycznia 

Odbył się XII Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych. Organizatorami konkursu były: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkolny Portal Konkursowy. 

 14 stycznia 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład Andrzeja Malinowskiego pt. „Kolumbia, kraj i ludzie”. 

• W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu odbyło się spotkanie samorządowców, przedstawicieli PKP i firmy CE Project Group w sprawie przyspieszenia modernizacji kolei na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Planowana modernizacja linii ma spowodować skrócenie czasu przejazdu pociągów dalekobieżnych na trasie Kraków – Zakopane do około 2 godzin. Ma temu towarzyszyć poprawa funkcjonowania komunikacji lokalnej. 

15 stycznia 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się spektakl bożonarodzeniowy „Jezus drogą” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 pod opieką nauczycielek Anny Zabrzeskiej-Nowak, Agnieszki Chowaniec i Joanny Skibińskiej-Gąsior. Scenariusz napisała koordynatorka tych spektakli – katechetka Iwona Warpecha. 

16 stycznia Odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy pt. „Animalis 2014 – III Triennale Malarstwa – Konkurs na obraz o tematyce zwierzęcej”. Organizatorami wystawy były: Galeria „Jatki”, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzowskie Centrum Kultury i Gmina Miasto Nowy Targ. 

17 stycznia 

W MOK-u odbyła się wystawa prac absolwentów i pedagogów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Prace prezentowali: prof. Elżbieta Kuraj, dr hab. Adam Molenda, dr hab. Krzysztof Dadak, Alicja Pietraszek, Katarzyna Szlagowska, Magdalena Krężelok, Magdalena Zientek-Mrugacz i Beata Stolarska.

18 stycznia 

• Odbył się 65. Salon Poezji zatytułowany „W podróży… – poezja Leonarda Normana Cohena” w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Taraszki.

• W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu, „Czardasz” z Niedzicy i „Orawiaków” z Lipnicy Wielkiej pt. „Godny cas – obrzędy Świąt Bożego Narodzenia”. Publiczność mogła zapoznać się z bożonarodzeniowymi zwyczajami, muzyką góralską, kolędami i pastorałkami.

• Po spotkaniach w rozgrywkach hokeja na lodzie nastąpił podział na grupę silniejszą (do 6 miejsca) i słabszą (do 10). „Podhale”, zajmując miejsce piąte, zagra w grupie silniejszej. 

20 stycznia 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert noworoczny, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Prezentację najmłodszej grupy uatrakcyjnił występ zespołów „Hajduki” i „Metalka Band” z Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu. Koncert prowadzony był przez dwie nauczycielki: Lucynę Kulig i Elżbietę Gołębiowską. 

21 stycznia 

W Urzędzie Miasta odbyła się, zorganizowana wspólnie ze Starostwem Nowotarskim, konferencja „Zielone Podhale” pod hasłem: „Wspólna przyszłość, wspólna odpowiedzialność”. Są to działania władz lokalnych mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców. Konferencja prowadzona była przez prof. Zbigniewa Hanzelka z Wydziału Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

22 stycznia 

• Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zorganizował MOKOTEKĘ: lekcje filmowe dla klas.

• W Ratuszu odbył się wernisaż wystawy ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego pt. „Nowotarżanki”. Zaprezentowano portrety kobiet, które zostawiły trwały ślad w historii Nowego Targu. 

23 stycznia 

W sali obrad Urzędu Miasta miały finał konkursy: na najpiękniejszą szopkę, kartkę świąteczną i bożonarodzeniowego aniołka, zorganizowane przez Szkoły Podstawowe nr 5, 6 i 11. Laureaci w kategoriach indywidualnych i rodzinnych odbierali swoje nagrody z rąk burmistrza miasta.

25 stycznia 

• W kościele pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu wystąpił Chór „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka. W koncercie brał udział dodatkowo zespół instrumentalny „Ricecar” i soliści: Zofia Kilanowicz, Wiktoria Bisztyga i Andrzej Lichosyt. Organizatorami występu byli: parafia pw. św. Jana Pawła II, burmistrz Grzegorz Watycha, starosta Krzysztof Faber oraz Powiatowe Centrum Kultury. Przed koncertem dyrygent przekazał proboszczowi ks. Janowi Karlakowi cegłę z pierwszego na Ukrainie kościoła pw. św. Jana Pawła II w Piotrowicach Dolnych, gdzie Chór „Organum” miał również występ. 

• W Remizie OSP na Kowańcu odbył się coroczny „Dzień Babci i Dziadka”, zorganizowany przez strażaków i Szkołę Podstawową nr 3 w Nowym Targu. Uczniowie klas II, wspólnie ze swoimi wychowawcami: Romaną Tomczewską i Haliną Dziedzic, przygotowali spektakl pt. „ Król Bul”. Chór szkolny śpiewał i grał kolędy góralskie podczas tradycyjnego opłatka parafialnego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, proboszcz parafii Matki Boskiej Anielskiej ksiądz Stanisław Chlebek, radny Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś oraz radny Rady Miasta Nowy Targ Jan Łapsa.

26 stycznia 

Na sesji Rady Miasta:

• Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował o powołaniu na stanowiska swoich zastępców. Pierwszy zastępca burmistrza, mgr inż. Waldemar Wojtaszek, to były wójt gminy Czorsztyn oraz prezes spółki Rusin-Ski. Drugi zastępca burmistrza, mgr inż. Joanna Iskrzyńska-Steg, to liderka stowarzyszenia Fala, które doprowadziło do budowy krytej pływalni w Nowym Targu, pełniąca funkcję kierowniczą w Urzędzie Celnym w Nowym Targu.

• W tym dniu, również na sesji Rady Miasta, odbył się finał projektu „Wszystkie kolory świata”. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu podziękowali wszystkim, którzy wsparli akcję zakupu lalek stworzonych przez dzieci z Dwójki w ramach tego projektu. Program ten był odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób w Sudanie Południowym.

27 stycznia 

• W Ratuszu odbyło się spotkanie z cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum”. Wykład pt. „Wołyńska kampania Legionów, listopad 1915 – lipiec 1916” wygłosił Jacek Waksmundzki.

• W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się koncert kolęd „Dzieciątku śpiewamy” w wykonaniu dzieci z nowotarskich przedszkoli.

28 stycznia 

• W siedzibie Urzędu Miasta w Nowym Targu burmistrz Grzegorz Watycha podpisał z Jakubem Krzystyniakiem i Marcinem Szlachtowskim, prowadzącymi działalność gospodarczą pn. IKA s.c. Jakub Krzystyniak, Marcin Szlachtowski, pierwszą umowę dzierżawy gruntów w nowotarskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Umowa dotyczy terenu o powierzchni ok. 0,5 ha. Orientacyjny termin rozpoczęcia działalności przewidziano na jesień 2015 r. 

• Sztab wyborczy Janusza Palikota, kandydata na prezydenta, zorganizował spotkanie przedwyborcze w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. 

29 stycznia 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się spektakl teatralny pt. „Tajemnice niezwykłego miasta”. Autorem przedstawienia było Krakowskie Biuro Promocji Kultury, a zorganizował je Referat ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Przedstawienie prowadzone było w formie wspólnej zabawy, a tematyka dotyczyła segregacji odpadów i zanieczyszczenia powietrza. W spektaklu wzięło udział około 500 uczniów. 

30 stycznia 

• W Galerii Sztuki BWA „Jatki” w Nowym Targu odbyły się „Kolędowe ostatki”. Podczas spotkania usłyszeć można było autorskie kolędy Stanisława Apostoła oraz wiersze bożonarodzeniowe Juliana Klamerusa. 

• W Urzędzie Miasta gościł ksiądz Marian Wanat, proboszcz parafii św. Katarzyny, na terenie której mieści się urząd. Gościem był również ksiądz dziekan Stanisław Strojek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po tradycyjnym poświęceniu i modlitwie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: sekretarz miasta Stanisława Szołtysek, skarbnik miasta Łukasz Dłubacz oraz przewodniczący Rady Miasta Janusz Tarnowski. 

• Do 30 stycznia na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu trwała rekrutacja na studia magisterskie na kierunku turystyka i rekreacja. Studia magisterskie z turystyki i rekreacji to nowa oferta uczelni. Zgodę na ich utworzenie Ministerstwo Nauki wydało dopiero przed kilkunastoma dniami.

31 stycznia

• Burmistrz Miasta Nowy Targ i Klub Tańca Towarzyskiego „HART” zaprosili na VI Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego. W konkursie wzięło udział blisko 100 par. Podczas uroczystej gali medale z wizerunkiem prof. Wieczystego – najbardziej prestiżową nagrodę możliwą do zdobycia w naszym kraju – wręczali zwycięzcom wicestarosta Władysław Tylka i burmistrz Grzegorz Watycha. 

• Przy pomocy ratraka miasto wytyczyło tradycyjną trasę na narty biegowe wokół Boru na Czerwonem, która w zależności od wariantu ma początek na lotnisku, przy al. Tysiąclecia lub kładce na Dunajcu. Zostały również założone ślady w tzw. „Borze Kombinackim”.

• W Rzeszowie odbył się Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin „Carpatia Cup 2015”. Wzięło w nim udział 387 zawodników z 66 klubów z Polski i zagranicy: Litwy, Białorusi, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier, Ukrainy, Austrii i Rumunii. Turniej został zorganizowany przez Rzeszowski Klub Karate Kyokushin reprezentowany przez sensei Janusza Wiśniewskiego 3 dan. Nowotarska Yokozun reprezentowana była przez 7 zawodników: Adama Gniadka, Patrycję Nykazę, Julię Nykazę, Maksymiliana Rapacza, Kacpra Kulpę, Karolinę Gucwę, Piotra Urbańskiego oraz sędzię sensei Ewę Pawlikowską 4 dan. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach kumite semi kontakt z podziałem na kategorie wagowe i wiekowe. Walki były na bardzo wysokim poziomie, a z nowotarskiej reprezentacji najlepiej wypadła Karolina Gucwa, która ostatecznie uplasowała się na 3 miejscu.

Nowotarskie Studio Piosenki „Septyma”, prowadzone przez Dorotę Kret, odniosło kilka sukcesów. Na Międzynarodowym Festiwalu Intershow I miejsce zdobyła Edyta Limanówka w kategorii do 10 lat oraz Magda Panek w kategorii 13–15 lat. Na 8. Ogólnopolskim Konkursie Kolęd Polskich i Pastorałek w Oświęcimiu I miejsce zdobyła Julia Jarząbek, a II miejsce Paulina Bryniarska. Na Małopolskim Konkursie Kolęd w Krakowie II miejsce zdobyła Julia Jarząbek, a III miejsce – Paulina Bryniarska. W Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu III miejsce zdobyła Martyna Plewa. Na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Kielcach wyróżnienie otrzymała Martyna Plewa. Na Nowohuckim Konkursie Kolęd i Pastorałek II miejsce zdobyła Paulina Bryniarska, a III miejsce Edyta Limanówka. Najmłodsze uczestniczki Studia Piosenki reprezentowały Nowy Targ na Małopolskim Dziecięcym Festiwalu Kolędowym, zdobywając I miejsce (Kaja Ciaś oraz Gabriela Truty).

Burmistrz Grzegorz Watycha dokonał zmiany w radzie nadzorczej Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Nowymi przedstawicielami miasta zostali Jarosław Cudzich i Waldemar Wojtaszek, którzy zastąpili Andrzeja Zająca i Marka Grucę. 


 Luty

1 lutego 

• W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę prac absolwentów i pedagogów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pt. „Wyjście zaplanowane”.

• Muzeum Podhalańskie zorganizowało wystawę „Nowotarżanki”. 

• Parafia NSPJ oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie” zaprosiły na Koncert Kolęd i Pastorałek, który odbył się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

• Na stoku Zadział policja nowotarska i podhalańska grupa GOPR zorganizowały w ramach akcji „Jeżdżę z głową” piknik rodzinny na śniegu. Pouczano o konieczności używania kasków oraz o zakazie spożywania alkoholu podczas pobytu na stoku. 

4 lutego 

Na nowotarskim cmentarzu odbył się pogrzeb zmarłego 30 stycznia Józefa Ramsa – burmistrza Nowego Targu w latach 1990–1994, pierwszego po przemianach demokratycznych w Polsce. Zmarł w wieku 75 lat. 

6 lutego 

• W Galerii „Jatki” odbyło się spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” – „Kolumbia – kraj kawy, złota i szmaragdów”. Była to prezentacja multimedialna dr. Andrzeja Malinowskiego. 

• Funkcjonariusze nowotarskiej Komendy Policji i leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ patrolowali Gorce w poszukiwaniu osób, które niszczą szlaki i drzewa, jeżdżąc na skuterach lub quadach. Do patroli wykorzystano quad z napędem gąsienicowym, umożliwiającym poruszanie się w zimie i w trudnym terenie. Pojazd zakupiony został ze środków Unii Europejskiej. 

6–8 lutego 

Zostały rozegrane III Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o puchar Firmy PCD Salami. W tym roku organizatorzy założyli, że odbędą się trzy loty: pierwszy i drugi w sobotę, ostatni w niedzielę. W zawodach wzięły udział 24 balony. Zawody rozgrywane były zgodnie z Regulaminem Sportowym Zawodów Balonowych Aeroklubu Polskiego. W pierwszym i drugim locie rozegrane zostały po trzy konkurencje. Były to cele wyznaczone przez sędziego. Zadaniem pilotów było osiągnięcie tych celów, na których wyłożone zostały płócienne krzyże. Wynikiem była odległość od ich środka do miejsca upadku markera zrzuconego z balonu. W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi loty z ostatniego dnia zostały odwołane. Po zsumowaniu wyników z dwóch lotów, w tym sześciu konkurencji, pierwsze miejsce zajął pilot z Konina, członek Balonowej Kadry Narodowej Adam Jaskólski, na drugim miejscu uplasował się Roman Bauta z Leszna, a trzecie miejsce zajął członek Aeroklubu Krakowskiego Leszek Mańkowski. Podczas zakończenia właściciel firmy PCD Salami Kazimierz Stolarczyk, prezes Aeroklubu Paweł Kos oraz dyrektor Marek Lijewski wręczyli trzem pierwszym pilotom puchary, a wszystkim załogom smaczne upominki, którymi były produkty z oferty firmy.

7 lutego 

Na nowotarskim lotnisku odbył się VIII Bieg Podhalański im. Jana Pawła II pod honorowym patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza oraz Marka Sowy – marszałka Małopolski. Na starcie stanęło 553 miłośników biegówek. W imprezie wzięło udział także kilkudziesięciu Słowaków, a wśród nich ekipa z zaprzyjaźnionego Kieżmarku z kibicującym primatorem Jánem Ferenčákiem. Zawodnicy rywalizowali na trasach 5, 15 oraz 30 kilometrów. Zwycięzcą na dystansie 30 km w kategorii OPEN został Mateusz Ligocki z Istebnej. Drugie miejsce zajął Jakub Twardowski z Nowego Targu, a trzeci był Bogusław Gracz ze Skawy. Organizatorami imprezy i fundatorami nagród były: Urząd Miasta Nowy Targ, Tatrzański Związek Narciarski, Urząd Miasta Zakopane, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Gminy Szaflary, Urząd Gminy Poronin, Urząd Gminy Nowy Targ, a także Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska.

8 lutego 

• Burmistrz miasta Grzegorz Watycha, Związek Podhalan oddział Katowice oraz Konfraternia Śląska Związku Polskich Kawalerów Maltańskich zaprosili na koncert charytatywny Żeńskiej Orkiestry Salonowej Katowickiego Holdingu Węglowego SA KWK „Staszic”. Celem koncertu była zbiórka funduszy na zakup wyposażenia dla karetki oddziału Maltańskiej Służby Medycznej w Nowym Targu. Zebrano 3300 zł.

• W Ratuszu Miejskim zorganizowano 66. Salon Poezji pt. „…tego nie robi się kotu”. Wiersze Wisławy Szymborskiej interpretowali Lidia Chrzanówna i Grzegorz Widera. Oprawę muzyczną zapewniła Renata Břežková-Heczková. 

10 lutego 

W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotografii pt. „Gorce w Naturze 2000”. Współorganizatorem wystawy był Gorczański Park Narodowy. Ekspozycja zawierała wiele pięknych fotografii różnych autorów prezentujących góry. 

12 lutego 

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej Młoda Podhalańska Filharmonia zagrała koncert, który był wejściem do zaczarowanego ogrodu bajek i musicali. W programie znalazły się utwory: „Sleeping Beauty”, „Over the Rainbow” czy arie z musicali „Rose-Marie” i „Upiór w operze” Andrew Lloyda Webbera. Dla dzieci zagrano melodie z bajek: „Mała Syrenka” Walta Disneya, „Laleczki” Ludomira Różyckiego, „Tańczący zegar”, „Reksio”, „Disney Classic” i „Aladdin”. Koncert był wspólnym dziełem uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły.

12–13 lutego 

Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się trzecia edycja zawodów pod hasłem „Konfrontacja szkół w e-sporcie”, czyli zmagania w grach komputerowych. W imprezie wzięło udział czternaście pięcioosobowych drużyn z całej Polski. Zwycięzcą został Zespół Szkół Licealnych i Tanecznych z Jarosławia. Ze szkół nowotarskich dobre wyniki uzyskały Zespół Szkół Technicznych (3 miejsce) i I LO (5). 

14 lutego 

• Pod patronatem burmistrza Grzegorza Watychy z Nowego Targu wyruszył Icebug Winter Trail 2015 – impreza biegowo-turystyczna składająca się z Zimowego Biegu Górskiego oraz alternatywnie z Zimowych Zawodów na Orientację. Biegacze rywalizowali w zimowym biegu na Turbacz lub w zimowym biegu na orientację w okolicach szczytu tej góry. Zwycięzcami na dystansie 11 km zostali Michał Kożuch (Brzezna) z czasem 01:10:40 i Dominika Bolechowska (Rabka-Zdrój) 01:16:24; na dystansie 21 km zwyciężyli Rafał Ulfik (Zabrze) 01:49:35 i Dominika Wiśniewska-Ulfik (Zabrze) 02:04:35. W kategorii nordic walking open zwyciężył Krzysztof Bryndza z Makowa Podhalańskiego z czasem 00:39:19. 

• Na Zadziale rozegrane zostały zawody narciarskie dla dzieci – Memoriał Władysława Sięki. W XVIII Karnawale na Śniegu wystartowało 73 zawodników w slalomie i 58 w zjeździe na worku, pochodzących z Nowego Targu, Szaflar, Chrzanowa, Waksmunda, Klikuszowej, Rogoźnika, Laskowej, Łopusznej, Morawczyny, Gronia, Rabki, Pyzówki, Lasku, Ludźmierza, Obidowej, Harklowej i Zakopanego. Zwycięzcami zostali: Paulina Zubek i Tomasz Batkiewicz z Nowego Targu. 

15 lutego 

W Hali „Gorce” odbyły się I Nowotarskie Targi Ślubne. Można było zapoznać się z ofertami i cenami usług, posłuchać kapel weselnych, zobaczyć pokaz mody ślubnej i spróbować wypieków.

16 lutego 

W szpitalu otwarto „Bistro”, które prowadzą osoby wychodzące z choroby psychicznej. Jest to już drugi lokal tego typu w Nowym Targu. Bar serwuje posiłki ciepłe i zimne, a także przekąski. 

16–27 lutego 

W czasie ferii odbył się cykl zajęć „Zima w mieście”. Były to warsztaty, spotkania, pokazy filmowe i spektakle. 

17 lutego 

W Światowy Dzień Kota odbył się wykład dr Małgorzaty Wesołowskiej pt. „Czy koty są złośliwe?”. Organizatorem wykładu była Fundacja Zmieńmy Świat. 

18 lutego 

Na nowotarskim cmentarzu odbył się pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej Jerzego Ossowskiego – 83-letniego, najstarszego działacza nowotarskiego klubu Podhale Nowy Targ. 

20 lutego 

• W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy Dawida „Denvera” Kędzierskiego pt. „Infekcja”. Autor jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, jego prace znajdują się w zbiorach wielu placówek kulturalnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

• Hokeiści MMKS Podhale Nowy Targ z rocznika 2005 i młodsi wzięli udział w rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie I Ogólnopolskim Turnieju Mini Hokeja „Czerkawski Cup”. Igor Antolak z zespołu dostał nagrodę dla najlepszego zawodnika. 

22 lutego 

Na stoku Zadział odbyły się XXXIII zawody narciarskie „O Puchar Przechodni Związku Podhalan”. Zorganizowane zostały przez Związek Podhalan oddział Nowy Targ przy współudziale Podhalańskiego Podokręgu Narciarskiego w Nowym Targu oraz Stacji Narciarskiej „Zadział”. Zawody rozpoczęły się jak co roku mszą św., którą odprawił ks. Władysław Nowobilski. W zmaganiach wzięło udział 78 zawodników w slalomie oraz 43 zawodników w biegu płaskim z 11 oddziałów Związku Podhalan z Kluszkowiec, Witowa, Ochotnicy Górnej, Łopusznej, Zaskala, Rabki, Spytkowic, Zakopanego, Poronina, Nowego Targu i z oddziału Górali Żywieckich. Puchar Przechodni w tym roku trafił w ręce Mariana Kracika – prezesa oddziału Spytkowice. 

27 lutego 

W ramach cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” odbył się wykład Katarzyny Ceklarz połączony z prezentacją multimedialną pt. „Fauna i flora w magii i wierzeniach górali podtatrzańskich”. 

28 lutego – 1 marca 

Odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego turnieju „Wojas Cup 2015”, zorganizowana przez Nowotarski Klub Piłkarski Podhale Nowy Targ – klub partnerski Wisły Kraków. Impreza rozegrała się na hali sportowej na Niwie. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: 9, 10 i 11-latków. Zgłosiło się siedem klubów z Polski i Słowacji. Honorowy patronat nad imprezą objęli burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz konsul honorowy Republiki Słowackiej w Zakopanem Wiesław Wojas. 

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się cykl spotkań z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym „Ferie Zimowe w Filii nr 1”. Podczas spotkań uczestnicy brali udział w licznych zajęciach aktywizujących czytelnictwo. Organizowane były konkursy, rebusy, gry i zabawy z bajkami, podczas których dzieci wcielały się w piratów, detektywów i kreatorów mody. 

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbył się pierwszy turniej gry strategicznej Hearthstone. W późniejszych miesiącach odbywały się kolejne spotkania.


 Marzec 

 

1 marca 

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, po mszy św. w kościele św. Katarzyny doszło do upamiętnienia tych, którzy zginęli torturowani, rozstrzelani, zamęczeni w piwnicach Urzędu Bezpieczeństwa. Na tę uroczystość zaprosiła Grupa Mieszkańców „Pamięć” wraz z burmistrzem Grzegorzem Watychą, Grupą Rekonstrukcji Historycznej Okręg VII Krakowskiej Policji Państwowej i Hufcem Podhalańskim ZHP – 2. Podhalańska Drużyna Wędrownicza. Odbył się apel poległych z przypomnieniem nazwisk żołnierzy walczących o niezawisłość Polski. 

3 marca 

• W naszym mieście gościła dr hab. Adrienne Körmendy – konsul generalny Węgier w Krakowie. W Bursie Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego spotkała się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Historycznego, aby omówić stan przygotowań do Międzynarodowego Seminarium Naukowego pt. „Stosunki polsko-węgiersko-słowackie na przestrzeni dziejów”, nad którym objęła honorowy patronat.

• Odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Nowego Targu. Oprócz stałych członków Zespołu w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Polskiej Spółki Gazownictwa Rejonu Dystrybucji Gazu w Nowym Targu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Podczas posiedzenia omawiano m.in.: stan sieci gazu ziemnego na terenie Nowego Targu, procedury postępowania w razie uszkodzenia sieci gazowej, ryzyko montowania butli na gaz propan-butan w budynkach wielorodzinnych oraz przeróbek instalacji przez osoby nieuprawnione, jak również wprowadzenie akcji edukacyjnej i informacyjnej, mającej zachęcić do stosowania czujek wykrywających niebezpieczne stężenia gazu i tlenku węgla. Posiedzeniu przewodniczył burmistrz Grzegorz Watycha. 

• W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w ramach VI edycji projektu „Kamienie pamięci – z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989” pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej odbył się wykład Jacka Waksmundzkiego pt. „Błogosławieni z sąsiedztwa” z cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum”. Wśród omawianych postaci był ks. Józef Fudali, ks. Leopold Bukowski, bł. ks. Piotr Dańkowski, bł. ks. Stanisław Pyrtek i ks. Stanisław Marusarz. 

 

4–6 marca 

Odbył się cykl imprez „Spotkania z kulturą Portugalii – onde a terra se acaba e o mar começa”. W programie znalazły się: koncert fado, slajdowisko podróżnicze, spotkanie z portugalskimi winami i smakami, a także tradycyjne już pokazy filmów portugalskich. Nie zabrakło książek w przystępnych cenach. Organizatorami spotkania były Urząd Miasta Nowy Targ i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

 

6 marca 

W Białce Tatrzańskiej przy stacji narciarskiej Kotelnica Tatrzańska rozdano nagrody w plebiscycie na „Najlepszą Stację Narciarską Małopolski 2014/2015 – Bezpiecznie i rozważnie”. Zwycięzcami zostali: Małe Ciche, Henryk-Ski, szkoła narciarska Ski Tenis oraz Marek Szlachta. Wyróżnienie natomiast otrzymało miasto Nowy Targ za organizację projektu „Jeżdżę z głową”. Organizatorami konkursu były: „Gazeta Krakowska”, Małopolska Organizacja Turystyczna, Samorząd Województwa Małopolskiego, TVP Kraków i Radio Kraków. Patronat honorowy nad plebiscytem sprawował marszałek Marek Sowa.

 

8 marca 

• W ramach kampanii prezydenckiej na nowotarski rynek przyjechał prezydent Bronisław Komorowski wraz ze swoim sztabem wyborczym. Na scenie pod ratuszem gościła góralska muzyka, taniec i śpiew. Całość spotkania prowadziła Stanisława Trebunia-Staszel, a w imieniu władz miasta gości przywitał burmistrz Grzegorz Watycha. 

• W ramach 67. Salonu Poezji w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego poezję Cypriana Kamila Norwida czytał Marcin Czarnik, aktor Starego Teatru w Krakowie. 

 

9–10 marca 

Nowy Targ był gospodarzem dyskusji naukowej prowadzonej przez młodych adeptów nauki (doktorów, doktorantów i studentów) na temat sąsiedzkich kontaktów pomiędzy Polską a Słowacją i Węgrami. Okazją do spotkania było Międzynarodowe Seminarium Naukowe pod hasłem „Stosunki polsko--węgiersko-słowackie na przestrzeni wieków”, zorganizowane przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli dr hab. Adrienne Körmendy – konsul generalny Węgier w Krakowie oraz Ivan Škorupa – konsul generalny Republiki Słowacji w Krakowie. Uczestnikami byli specjaliści z Polski, Słowacji i Węgier. W uroczystym otwarciu konferencji udział wzięli starosta nowotarski Władysław Tylka, burmistrz Grzegorz Watycha oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś. Okolicznościowy adres na ręce prezesa oddziału PTH w Nowym Targu Roberta Kowalskiego przesłał marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. 

 

10 marca 

Funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Poszukiwawczej działającej przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu uczestniczyli wraz z ratownikami Podhalańskiej Grupy GOPR w szkoleniu dotyczącym poszukiwania osób zaginionych w górach. Na zajęciach wykorzystywano drona, który okazał się bardzo przydatny w terenach górskich. 

 

12 marca 

W auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Targu kolejny raz młodzież włączyła się w akcję oddawania krwi. Była to wiosenna akcja krwiodawstwa, w której udział wzięli nauczyciele i uczniowie ze strony gospodarza i z Prywatnych Szkół Średnich im. Venuleta. Zgłosiło się około 60 chętnych, jednak ostatecznie dawcami zostało czterdziestu uczniów, oddając 18 litrów krwi. 

 

13 marca 

• W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu otwarto wystawę pt. „Opowieść o Skrzypcach” przybliżającą nieco nowotarżanom sztukę lutnictwa i ludzi z nią związanych. 

• W restauracji Absynt odbył się występ komediowy artystów z grupy „Stand-up Polska” – Macieja Adamczyka i Piotra Szumowskiego.

 

14 marca 

Odbyła się premiera spektaklu Misterium Męki Pańskiej organizowanego przez parafię pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Wzięło w nim udział ponad 70 aktorów amatorów: urzędnicy, nauczyciele, uczniowie. Była to już 14 edycja „Misterium Męki Pańskiej” w Nowym Targu. Na widowni podczas premiery zasiadło ok. 500 osób. Odbyło się łącznie siedem spektakli. W tym roku mottem przewodnim były słowa „Ich Misterium, Jego królestwo”. 

 

17 marca 

Odbyły się przesłuchania konkursu piosenki angielskiej. Organizatorami były: Gimnazjum nr 1, Miejski Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa nr 4. Nagrody ufundowały: Urząd Miasta Nowego Targu oraz Szkoła Języków Obcych Language House w Nowym Targu. Pierwsze miejsce w klasach I–III otrzymała Malwina Łaś, w klasach IV–VI – Marzena Jargieło, w kategorii gimnazjów – Karolina Zachwieja. 

 

20 marca 

Oddziały Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii Św. Katarzyny w Nowym Targu zaprosiły na XIV Drogę Krzyżową ulicami miasta. Uroczystość rozpoczęła przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, a zakończyła na nowotarskim rynku. 

 

21–22 marca

W Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Targu odbyło się seminarium dalekowschodnich sztuk walki. Uczestniczyło w nim 62 adeptów szkół walki, tj. S.K.K.F. „Akyama” prowadzonej przez sensei Aleksandra Kozieła 4 dan, „Shobu” prowadzonej przez sensei Sebastiana Westrycha 2 dan oraz Stowarzyszenia Yokozuna prowadzonego przez sensei Ewę Pawlikowską 4 dan. Seminarium zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna, a poprowadzili je zaproszeni goście z Niemiec: shihan Giuseppe Gramegna 9 dan Jiu Jitsu, Dominique zu Klampen 3 dan Shaolin Kempo, shihan Johann N. Mika 6 dan Aikijujutsu. W pierwszym dniu seminarium goście poprowadzili treningi osobno dla dzieci i dla starszych, a drugi dzień poświęcony był wyłącznie dla stopni zaawansowanych. 

 

24 marca 

• Pokaz filmu „Oblicze porodu” oraz dyskusja i spotkanie z doulą w ramach Światowego Tygodnia Douli, czyli kobiety doświadczonej w macierzyństwie, która służy swoją wiedzą innym kobietom w trakcie porodu. 

• W oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Spotkanie było okazją do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi poprzez udział w warsztatach kreatywnych. Wykonywane były dekoracje wielkanocne.

 

25 marca 

• Podczas finału Małopolskiego Konkursu Matematycznego laureatem został uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 Maciej Brożek, który zwycięstwem zapewnił sobie zwolnienie z części pierwszej sprawdzianu po klasie szóstej. Laureat przygotowywał się pod kierunkiem mgr Renaty Liszki.

• Grupa teatralna „O szesnastej” otrzymała wyróżnienie aktorskie w XXIV Przeglądzie Młodych „Przekręt” organizowanym przez XVII LO im. A. Osieckiej we Wrocławiu. 

 

25–26 marca 

Na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbył się 21 pokaz mody „To i owo zawodowo”. Swoje prace prezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Były to stroje inspirowane zawodami: informatyk, grafik komputerowy, fototechnik, logistyk i reklamowiec.

 

26 marca 

• W nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się po raz kolejny spotkanie pn. ,,Szkoła Trzeźwych Kierowców”. Było ono adresowane do kursantów prawa jazdy i przeciwdziałać miało przypadkom jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Część szkolenia dotyczyła zagadnień związanych z nadużywaniem alkoholu. Kolejna część dotyczyła zagadnień prawnych. Spotkanie poprowadzili Tadeusz Waradzyn – terapeuta oraz Jerzy Kozieł – przedstawiciel Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

• W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbyły się równocześnie dwa wernisaże. Jeden z nich to wernisaż 21. Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pt. „Lipovci 2013”. Swoje prace wystawiali: Vlasta Arzenšek, Azad Karim, Barbara Kostelec, Zmago Kovač, Mira Ličen-Krmpotič, Bojan Oberčkal, Marija Rus, Marija Novakovič, Joanna Zając i Stanisław Stach. Drugim wernisażem tego dnia było otwarcie wystawy Tomasza Awdziejczyka. W trakcie tych wydarzeń w Galerii „Jatki” zagrała Sylwia Karkoszka z klasy puzonu Józefa Pańszczyka z akompaniamentem fortepianowym Barbary Kasperskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

• Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży z klasami mundurowymi w Nowym Targu zorganizowało „Dzień Otwarty” dla uczniów szkół gimnazjalnych, którego celem było przedstawienie oferty kształcenia na rok szkolny 2015/2016. Odbyło się spotkanie z nowotarskimi kadetami z klas o profilu wojskowym, policyjnym i pożarniczym, zwiedzanie budynku szkoły przy ul. Świętej Katarzyny 1 w Nowym Targu oraz zapoznanie gimnazjalistów z ofertą edukacyjną szkoły. „Dzień otwarty” powtórzono 9 kwietnia. 

• W Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu odbyły się dwa warsztaty profilaktyczne: pierwszy dla uczniów klasy II pt. „Happy Life” oraz drugi pt. ,,Chciałem dobrze” adresowany do uczniów klas IV. Warsztaty ukierunkowane były na profilaktykę agresji oraz przemocy rówieśniczej i społecznej, a ich celem było pobudzanie refleksyjności, inspirowanie aktywności i poszukiwania rozwiązań w trudnych sytuacjach. 

• W Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Targu odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod tytułem „Cztery pory roku”. W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy uczniów klas I–III ze wszystkich nowotarskich szkół podstawowych. Wykonawcy, ubrani w misterne stroje i dzierżący ciekawe rekwizyty, deklamowali wiersze wychwalające uroki poszczególnych pór roku.

 

28 marca 

Po raz drugi z rzędu, a ósmy w historii tytuł Mistrza Polski Oldboyów w hokeju zdobyli reprezentanci Podhala Nowy Targ w ramach XXIII Mistrzostw Polski. Wygrali wszystkie pięć spotkań, w dodatku większość z nich z efektownymi wynikami. Bramki w meczu finałowym strzelili: Zdzisław Zaręba (3), Tomasz Koszarek (2), Łukasz Gil i Tadeusz Puławski.

 

29 marca 

Uczniowie II LO podsumowali projekt edukacyjny „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”. Przedsięwzięciu patronował serwis Podhale24. W trakcie 13 spacerów badawczych, w których uczestniczyło 260 osób, uczniowie krytycznie przyglądali się otoczeniu szkoły. Młodzież miała wskazać problemy i znaleźć sposoby ich rozwiązania. 

 

30 marca 

• W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z pedagogami nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Poświęcone ono było przystąpieniu szkół do kolejnej edycji kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jak co roku, podczas kampanii rozdawano kolorowe ulotki, broszury, plakaty, dyplomy, informatory, certyfikaty oraz materiały dla uczniów i rodziców.

• Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, Rada Rodziców oraz Młoda Podhalańska Filharmonia zaprosiły na „Koncert Pasyjny”, który odbył się w Sali Koncertowej PSM.

 

31 marca 

Na płycie nowotarskiego rynku stanęły gigantyczne postaci klownów – dzieło artysty z nowotarskim rodowodem Michała Batkiewicza. Wystawa nosiła tytuł „Chichot życia”. Jest najnowszą pracą autora, „szukającą dla siebie miejsca w miejskiej przestrzeni”. 

Tadeusz Błażusiak po raz szósty uzyskał tytuł Halowego Mistrza Świata w Super Enduro. Klasyfikację generalną wygrał z dorobkiem 320 punktów i przewagą 32 „oczek” nad drugim w stawce Amerykaninem Codym Webbem. W kategorii juniorów inny reprezentant Nowego Targu Oskar Kaczmarczyk zakończył sezon na miejscu ósmym.

Po raz piętnasty w historii nowotarskiego hokeja brązowy medal mistrzostw Polski zdobyły „Szarotki”. Zawodnicy wykorzystali atut własnego lodowiska i pokonali zespół Ciarko PBS Bank Sanok 6:4.

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 z funkcjonariuszami Straży Granicznej: starszym chorążym Stanisławem Syjudem i starszym sierżantem Magdaleną Cebulą. Największą atrakcją była Tosia – wyszkolony pies do zadań specjalnych.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbywał się kurs komputerowy dla dorosłych w ramach Akademii e-Seniora. Uczestnicy poznawali nowe technologie informatyczne, aby w przyszłości uniknąć wykluczenia cyfrowego. 

Zakończył się proces odwoławczy ze strony Polskich Kolei Państwowych, wobec czego miasto Nowy Targ definitywnie przejęło dworzec kolejowy i ponad 7 hektarów terenów.


 Kwiecień

2 kwietnia 

• Nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował w 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II Watrę Pamięci na stoku narciarskim „Zadział”. W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu wiernych, którzy w godzinę śmierci Papieża Polaka – o 21:37 odśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę”.

• W Miejskim Ośrodku Kultury i Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Papieskiego. Otwarto wystawę „Jan Paweł II, Miasto Nowy Targ, Przeszłość i Obecność. 

9 kwietnia 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się II Podhalańskie Targi Edukacji. W holu MOK-u stanęły stoiska: uczelni wyższych, szkół policealnych, szkół zawodowych oraz liceów ogólnokształcących z całej Małopolski i województw ościennych. 

• W Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego odbył się wernisaż wystawy tkaniny artystycznej i wikliny pt. „Mistyka patyka” autorstwa Marka Kossowskiego. Autor to mistrz w dziedzinie tkaniny artystycznej i wikliniarstwa – pochodzi z Warszawy, mieszkał w Zakopanem, a obecnie osiadł w Nowym Targu. 

• W ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” w Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wieczór laureatów Konkursu Jednego Wiersza im. Jerzego Tawłowicza. Swoje wiersze zaprezentowała zwyciężczyni konkursu Joanna Słodyczka oraz osoby wyróżnione: Maria Stoch, Dorota Adamczyk i Irena Sobik. Spotkanie poprowadziła Beata Zalot z „Tygodnika Podhalańskiego”. Tuż przed wieczorkiem poetyckim odbyły się warsztaty dla osób piszących gwarą, poprowadzone przez dr Annę Mlekodaj z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – specjalistę od literatury regionalnej. 

• W Szkole Podstawowej nr 6 odbył się towarzyski turniej w piłce nożnej halowej chłopców. W turnieju wzięło udział pięć drużyn z nowotarskich podstawówek. Wygrała Szkoła nr 2, która wystawiła dwie drużyny, a zajęły one dwa pierwsze miejsca. Na podium stanęli także zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 4.

• Gwiazda piosenki Agnieszka Chylińska, która gościła w Nowym Targu, odwiedziła studio tatuaży w naszym mieście i zrobiła sobie tatuaż przedstawiający kwiaty. 

 

9–14 kwietnia 

Na lodowisku odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików. Po meczu finałowym między Jastrzębiem a Janowem, który zakończył się wynikiem 7:2, odbyła się ceremonia wręczenia medali, pucharów oraz indywidualnych wyróżnień dla najlepszego obrońcy, napastnika, bramkarza i króla strzelców turnieju. Odznaczenia trzem najlepszym drużynom wręczali prezes MMKS Podhale Nowy Targ Agata Michalska oraz burmistrz miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha. Najlepszym obrońcą został Kacper Kamieniecki, napastnikiem – Dominik Paś z JKH GKS Jastrzębie, a bramkarzem – Paweł Kubarek z Naprzodu Janów. Królem strzelców turnieju został Patryk Jóźwik z Naprzodu Janów. Pierwsze miejsce Mistrzostw zdobył JKH GKS Jastrzębie, drugie Naprzód Janów, a trzecie MMKS Podhale Nowy Targ.

 

10 kwietnia 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się IV koncert charytatywny na rzecz Fundacji im. Adama Worwy, zorganizowany przez LO nr 1.

 

11 kwietnia 

• Fundacja im. A. Worwy zorganizowała konkurs muzyczny pt. „Pomogę Ci i będę Twoją nadzieją”. 

• W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach odbył się V Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin „Kobierzyce Cup” zorganizowany przez Wrocławski Klub Karate, który reprezentuje sensei Jacek Lamot 4 dan. W zawodach wzięło udział 407 zawodników z 38 ośrodków z całej Polski oraz ośrodków zagranicznych, tj.: Słowacji, Austrii, Rosji i Niemiec. Najlepiej wśród nowotarżan spisały się: Amelia Leska – zajmując II miejsce w kategorii kumite kobiety dzieci 10–11 lat -33 kg, Patrycja Nykaza – zajmując III miejsce w kategorii kumite młodziczek 14–15 lat -60 kg oraz Karolina Gucwa – zajmując III miejsce w kategorii kumite juniorek 16–17 lat -60 kg. 

 

12 kwietnia 

Na rynku schola „Promyki” promowała swoją płytę. Schola działa przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Promyki” znane są z muzycznej oprawy „dwunastek” – mszy dla dzieci w niedzielne południe – i z występów w „Sacrosongu”. Pomysłodawczynią wydania płyty była prowadząca grupę s. Aneta. Krążek zawiera 12 utworów, w tym 10 typowo dziecięcych plus dwa „dorosłe”. 

 

14 kwietnia 

Podczas eliminacji rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Nowym Sączu komisja artystyczna nagrodziła i zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego Annę Kruczyńską. Stanisław Apostoł otrzymał wyróżnienie.

 

15 kwietnia 

Miejski Ośrodek Kultury, Związek Podhalan oddział Nowy Targ, Zespół „Śwarni” i sama autorka zaprosiły na promocję książki pt. „Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym” dr Anny Mlekodaj. Autorka jest nauczycielem, regionalistą, a także wykładowcą akademickim w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej na Wydziale Humanistycznym.

 

16 kwietnia

• Na nowotarskim rynku Sanepid wraz ze Starostwem i Urzędem Miasta zorganizowały spotkania „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”. Impreza związana jest z przypadającym 7 kwietnia Światowym Dniem Zdrowia, obchodzonym w tym roku pod hasłem bezpieczeństwa żywności. Na rynku byli obecni producenci żywności z całego powiatu – m.in. piekarze, producenci wędlin, oscypków i serów kozich, Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, mleczarnia i szkoły gastronomiczne. Prowadzona była sprzedaż i degustacja produktów. W trakcie imprezy można było uzyskać poradę dietetyka na temat metod prawidłowego i zdrowego odżywiania, zrobić badania profilaktyczne, zobaczyć pokaz gotowania oraz występy dzieci i młodzieży.

• W Klubie Sportowym „Gorce” odbyła się pierwsza edycja Turnieju Tenisa Stołowego dla Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ „Równi w spor-cie, równi w życiu” w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” i Szkoły Równego Traktowania. W rozgrywkach wzięło udział 35 zawodników. Turniej miał zintegrować uczestników pochodzących z różnych środowisk oraz podkreślić znaczenie wychowywania w trzeźwości przez sport i rekreację ruchową. Wśród dziewcząt zwyciężyły Zuzanna Kowalczyk SP 2 Nowy Targ (I miejsce), Kamila Małysiak ZSPiG Waksmund (II miejsce) i Natalia Waksmundzka ZSPiG Waksmund (III miejsce). Wśród chłopców: Miłosz Długopolski SP Krauszów (I miejsce), Maciej Kowalkowski SP Krauszów (II miejsce) i Grzegorz Długopolski SP Krauszów (III miejsce). Organizatorami turnieju były: UKS „Orkan” przy SP 5 w Nowym Targu, UM w Nowym Targu i MCSiR w Nowym Targu.

• W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu znany polski prywatny detektyw Krzysztof Rutkowski zorganizował konferencję prasową. Ogłosił na niej, że pomoże w wykryciu sprawców napadu w Pyzówce, podczas którego złodzieje wynieśli z domów dwóch biznesmenów złoto, kosztowności i pieniądze o łącznej wartości 2,7 miliona złotych. 

 

16–19 kwietnia 

Nowy Targ był gospodarzem XIV Mistrzostw Polski Amatorów w hokeju na lodzie. W turnieju wystąpiło 16 drużyn. Mistrzem została drużyna Pioniera Tychy, II miejsce zdobyła Polonia Bytom, a III miejsce Goldwell Gdańsk. 

 

17 kwietnia 

• Na scenie MOK-u gościły zespoły dziecięce z miasta Utena na Litwie. Zaprezentowały się „Decima Ups!”, „Vieversa” i „Varpelis”. Wystąpili również „Mali Śwarni”, którzy pełnili rolę gospodarzy spotkania. Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, obecny na występie, zachęcał młodych wykonawców litewskich do ponownego przyjazdu do Nowego Targu. 

• W Czytelni i Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej zorganizowano spotkanie promujące jej działalność i księgozbiór. Uczestnikami byli głównie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.

 

18 kwietnia 

• W restauracji Góralsko Strawa odbył się „Bal u Starosty”. Impreza połączona była z akcją charytatywną na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Na balu zebrano 37 tys. zł, które przekazano Fundacji.

• Paulina Batkiewicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu, została finalistką ogólnopolskiej 45. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zyskując jednocześnie indeks wybranej wyższej uczelni na wydziale filologii polskiej.

 

18–19 kwietnia 

W Galerii Nowotarskiej Buy & Fly Urząd Skarbowy w Nowym Targu włączył się w akcję „Szybki PIT w galerii handlowej”. Udzielano informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego i rozwiewano wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego czy skorzystaniem z ulg podatkowych i odliczeń. Pomoc udzielana była w pełni darmowo i nie wiązała się ze spełnieniem jakichkolwiek warunków. 

 

19 i 26 kwietnia 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu przedstawiła spektakl „W katyńskim lesie” opowiadający o losie polskich oficerów uwięzionych w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. W przedstawieniu wzięło udział ponad 100 aktorów amatorów. Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne. 

 

20 kwietnia 

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Wojciechem Groniem – prezesem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Gość do swojej prezentacji wykorzystał utwory dr Anny Mlekodaj, promując tym samym kulturę i tradycję regionalną. 

 

22 kwietnia 

W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się konkurs studyjny w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015. 

 

24 kwietnia

W ramach cyku „Spotkań przy Ruczaju” otwarto wystawę Gabriela Wolskiego. Podczas wernisażu wystąpiła nowotarska wokalistka Karolina Hornik, w angielskim i francuskim repertuarze. Autor prac jest absolwentem „Kenara”. Dyplom uzyskał w Instytucie Sztuki krakowskiej Akademii Pedagogicznej, jest również kuratorem dorocznego Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej.

 

25 kwietnia 

W Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu ogłoszono laureatów konkursu „Osobowość Ziem Górskich”. Tytuł „Ambasadora Ziem Górskich” otrzymał aktor filmowy i teatralny Stanisław Jaskułka, pochodzący z Nowego Targu. W kategorii „Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich” tytuł został przyznany Towarzystwu Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”. Konkurs „Osobowość Ziem Górskich” to plebiscyt wyróżniający osoby i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich. Nominacje i wyróżnienia przyznawane są przez Koalicję Marek Ziem Górskich, łączącą firmy i samorządy z Beskidów i Tatr. Galę konkursu uświetnił występ Krzysztofa Krawczyka.

 

26 kwietnia 

W ramach Salonu Poezji w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie pt. „Właśnie kocham. Poświatowska”. Jako wokalistka oraz wykonawczyni utworów wystąpiła Małgorzata Bańka, która była również autorką muzyki i scenariusza. 

 

27–28 kwietnia 

Miejski Ośrodek Kultury i PCK zorganizowały Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2015”.

 

28 kwietnia 

• W Ratuszu Miejskim w ramach cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum” odbył się kolejny wykład Jacka Waksmundzkiego pt. „Nauczycielki i uczennice”. 

• W Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy „Pedagodzy” z Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Podczas otwarcia wystawy usłyszeć można było utwory Jana Sebastiana Bacha i Nicolo Paganiniego w wykonaniu Katarzyny Lassak na skrzypcach. 

 

29 kwietnia 

W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015 zorganizowano konkurs szkolny.

Drużyna młodzików z Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Podhale zdobyła brązowy medal w turnieju finałowym Mistrzostw Polski w Hokeju. 

Aeroklub Nowotarski zyskał nowy samolot – czteromiejscową Cessnę 172. Przyleciała ona z Hiszpanii przez Pireneje, Alpy i Dunaj. Lot trwał trzy dni. Maszyna ma służyć szkoleniom nowych pilotów. Prowadzone będą również na niej loty widokowe nad Podhalem.


 Maj

 

1 maja 

Po raz czwarty odbył się Rajd Rowerowy śladami świętego Jana Pawła II po Podhalu. Po mszy św. w kościele św. Jana Pawła II w Nowym Targu i błogosławieństwie, około 100 uczestników udało się na lotnisko, gdzie przy pomniku upamiętniającym wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II wraz z proboszczem ks. Janem Karlakiem odmówili dziesiątek różańca świętego. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, które wyruszyły trzema trasami o zróżnicowanym poziomie trudności. Pierwsza grupa udała się ulicami miasta przez Grel i Trute do Ludźmierza. Druga jechała przez Gronków, Szaflary, Bańską Niżną, Maruszynę, Ludźmierz i Zaskale. Trzecia wyruszyła przez Ludźmierz, Pyzówkę, Rabkę, Mszanę Dolną, Lubomierz, Kamienicę, Szczawnicę, Przełom Dunajca do Nowego Targu. Rajd zakończył się przy kościele św. Jana Pawła II w Nowym Targu, gdzie w ogrodzie parafialnym zorganizowano ognisko.

 

2 maja 

• Nowotarscy strażacy ochotnicy obchodzili święto swojego patrona św. Floriana. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem spod remizy OSP do kościoła Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu. Została tam odprawiona msza św. w intencji strażaków z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marcina Musiaka. Po uroczystości w remizie OSP miały miejsce „posiady” strażackie z udziałem burmistrza Grzegorza Watychy.

• Odbyły się II Podhalańskie Spotkania Motocyklowe. Organizatorami imprezy były podhalańskie grupy motocyklowe: Zbóje z Gór, Pasja i Wiara, Gremium Southside oraz Grupa Motocyklowa Orawa. Kilkadziesiąt motocykli z całej Polski pomimo niesprzyjającej pogody przyjechało do Ludźmierza, a następnie do Nowego Targu, gdzie na rynku odbyła się druga część zlotu. Na scenie wystąpiły zespoły: regionalny „Milusioki”, w trakcie występu którego zbierano datki na pomoc charytatywną dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu, „Taryfa”, „P.A.G.E” i „No Line”. W czasie koncertów odbyły się pokazy Ochotniczej Grupy Ratowniczej z Rabki-Zdroju.

 

4 maja 

W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę „Nasz świat” z pracami podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy Promyk. 

 

6 maja 

W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015 w Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się konkurs OFF.

 

7 maja 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się promocja albumu Albina Marciniaka. Autor jest znanym i cenionym podróżnikiem, taternikiem, dziennikarzem i fotografikiem.

 

8 maja 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się spektakl w języku angielskim pt. „Beauty Is a Beast”, przedstawiony przez uczniów Gimnazjum nr 2 w oparciu o sztukę D. M. Larsona. 22 uczniów pracowało nad spektaklem wraz z nauczycielkami języka angielskiego. Widowisko obejrzało ponad 600 widzów. Była to forma doskonalenia języka obcego i umiejętności aktorskich. 

 

8–10 maja 

W Miejskiej Hali Lodowej rozpoczęły się jubileuszowe, 20. Podhalańskie Targi Budownictwa, Ogrzewania, Mebli i Wyposażenia Wnętrz. Otwarcia Targów dokonała organizatorka Wioletta Ochman, a następnie swoje podziękowania złożyli wszystkim wystawcom burmistrz miasta Grzegorz Watycha, starosta nowotarski Krzysztof Faber i senator Stanisław Hodorowicz. Na targach swoją ofertę przedstawiły firmy z Podhala, Małopolski oraz z całego kraju. Wśród produktów można było zobaczyć m.in.: kominki, energooszczędne kotły wielopaliwowe, elementy wyposażenia wnętrz, systemy izolacji, materiały budowlane i inne. Podczas targów odbył się konkurs na najciekawsze stoisko oraz produkt, którego zwycięzcy otrzymali „Złotą Ciupagę”. Byli to: Spółka GALMET z Głubczyc za pompy ciepła w systemie powietrze-woda SPECTRA, Zakład Metalowo-Kotlarski „SAS” Mieczysław Sas Owczary za automatyczny kocioł do spalania ekogroszku SAS SOLID w 5 klasie, Przedsiębiorstwo Usługowe „SEZAM” Nowy Sącz EGHTP-1 za dotykowy terminal rejestracji czasu pracy z wbudowaną kamerą i czytnikiem zbliżeniowym. Wyróżnienie otrzymała Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa HOLLBUD Export-Import Emil Holla z Podwilka za izolację polimocznikową PUREX AM. Za kreatywną prezentację produktów na stoisku nagrody odebrały firmy: CM&W Maciej Cembruch systemy uzdatniania wody Nowy Sącz, TYLKA okna, drzwi, bramy Czarny Dunajec, WALL STUDIO GRUPPE sp. z o.o. Nowy Targ. Nagroda Organizatora trafiła do firmy POMPY CIEPŁA PODHALE sp. z o.o. Nowy Targ za prezentację szerokiej oferty urządzeń pozwalających uzyskać ciepłą wodę i ogrzać dom z zasobów ziemi. Nagroda Burmistrza Nowego Targu przypadła firmie PPHU KOŁTON s.c. Wojciech Kołton, Krzysztof Kołton Orawka za prezentację szerokiej oferty ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania. Złote Pióro do Góralskiego Kapelusza – nagrodę Nowotarskiej Izby Gospodarczej – otrzymali: firma Promocja-Targi Wadowice oraz Zespół Góralski „Mali Śwarni”.

 

8–15 maja 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu i jej filiach odbywały się imprezy związane z ogólnopolską akcją promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy pt. „Tydzień Bibliotek”. Impreza organizowana jest od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Święto jest okazją do przedstawienia dokonań oraz refleksji o bibliotece, jej roli w społeczeństwie oraz budowaniu dziedzictwa kulturowego. W tegorocznej edycji tematem przewodnim obchodów było hasło „Wybieram bibliotekę”. Program obejmował m.in.: „Wspomnień czar, czyli co czytał burmistrz w dzieciństwie” – spotkanie z burmistrzem Grzegorzem Watychą, „Kobieta – istnienia poszczególne, czyli o kobietach Witkacego” – spotkanie z Maciejem Pinkwartem, „W krainie uśmiechniętej książki” – konkurs połączony z zabawą, „Mini Akademia Przedszkolaka w Bibliotece” – zajęcia prowadzone przez Elżbietę Kolusz, „Fotografia moja pasja”, czyli spotkanie z Michałem Adamowskim – fotografem i fotoreporterem portalu Podhale24, „Malowana książka” – zajęcia plastyczne z Anną Dziubas, „Pomiędzy Ozwą” – spotkanie z Beatą Zalot, „Z muzyką między bajki” – spotkanie z Marcinem Musiakiem, kapelmistrzem Miejskiej Orkiestry Dętej oraz wiele innych konkursów i spotkań.

 

9 maja 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się derby Podhala w e-sporcie. Była to zorganizowana przez Marcina Bryniarskiego rywalizacja w grach komputerowych, na którą przyjechali też goście z Małopolski. W derbach w „League of Legends” zwyciężyło Zakopane, w „Counter Strike Global Offensive” Nowy Targ. Zawody zorganizowano w ramach projektu „Promesa MOK 2.0”, Marcin „Solar”.

• W Hali „Gorce” po raz trzeci odbył się Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego oraz Freestyle „Tatry Cup Dance Festival 2015”. W turnieju tańca towarzyskiego udział wzięło ponad 250 par: z Polski, Białorusi, Czech, Izraela, Słowacji, Rosji i Ukrainy, natomiast w stylu freestyle 60 zawodników. W jury zasiadło 27 sędziów z kraju i z zagranicy. Na wieczornej gali odbył się pokaz Mistrza Świata w stylu hip-hop Artema Glotova, Mistrza Świata w stylu poping locking (hip-hop) Viacheslava Ilina, Mistrzów Świata w tańcu towarzyskim w kategorii do 12 lat Artura Ravlyka i Margity Solomii oraz pokaz tańca w strojach góralskich dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury z Poronina. Galę poprowadzili: Anna Głogowska, uczestniczka i prezenterka programu „Taniec z gwiazdami” oraz Bolesław Bara, trener Akademii Tańca i organizator. Puchary i medale dla najlepszych zawodników i tancerzy wręczyli burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka.

 

10 maja 

• W czasie I tury wyborów prezydenckich frekwencja w Nowym Targu wyniosła 52%. Wybory wygrał Andrzej Duda z wynikiem 39,26% głosów, na drugim miejscu był Bronisław Komorowski z wynikiem 29,39%. W naszym mieście odbyły się też tego dnia konsultacje społeczne. W ich trakcie głosowano w sprawie budowy ronda na zakopiance (wynik był pozytywny – 67,1% głosujących) oraz likwidacji Straży Miejskiej (za było 70,3% głosujących). Frekwencja w konsultacjach wyniosła 38,46%.

• Obchodzono Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich. Miasto i Gmina Nowy Targ zaprosiły na nowotarski rynek dzieci ze szkół podstawowych, które mogły wziąć udział w konkursie rowerowym. Ponadto w programie były: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu, bezpłatna akcja serwisowa rowerów, szkolenie z zakresu bezpiecznego poruszania się na rowerze w ruchu miejskim prowadzone przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Nowym Targu, szkolenie z pierwszej pomocy z uwzględnieniem wypadków komunikacyjnych, prezentacja sprzętu wykorzystywanego przez funkcjonariuszy straży granicznej, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Pododdziału Kompanii Honorowej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej i prezentacja oferty turystycznej zaproszonych gmin.

 

11–12 maja 

Odbyły się eliminacje powiatowe XXX Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Festiwal jest jedną z najstarszych i najbardziej znaczących imprez teatralnych w Małopolsce. Odbywa się w dwóch etapach: eliminacji powiatowych i spotkania finałowego w Nowym Sączu dla ok. 30 najlepszych grup teatralnych. Festiwal od wielu lat spotyka się z dużym zainteresowaniem i żywiołowym przyjęciem najmłodszej publiczności. W trakcie przerw pomiędzy spektaklami dzieci na widowni uczestniczą we wspólnej zabawie w teatr, inicjowanej przez zawodowych aktorów.

 

12 maja 

W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015 w Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się konkurs dla przedszkolaków w wieku 0–5 lat „Teraz dzieci mają głos”.

 

13 maja 

W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2015 w Galerii Sztuki BWA „Jatki” odbył się konkurs „Animowany wideoklip”.

 

14 maja 

Drużyny chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierunkiem Grzegorza Temeckiego i dziewczynek ze Szkoły Podstawowej nr 6 pod kierunkiem Artura Kasperka zdobyły mistrzostwo Małopolski w unihokeju. Obie szkoły dokonały tego, nie przegrywając żadnego z meczy, mimo że musiały przejść gęste sito eliminacji. Turnieje finałowe rozgrywane były w Nowym Targu. 

 

15 maja 

• Instytut Fizjoterapii, Instytut Ratownictwa Medycznego i Instytut Pielęgniarstwa Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zorganizowały „Podhalańską Wiosnę Fizjoterapii”. Można było podziwiać umiejętności studentów i sprzęt, z jakiego korzystają podczas zajęć. Nadrzędnym celem tego wydarzenia było uświadomienie odwiedzającym, jak ważne są właściwe nawyki zdrowotne, aktywność fizyczna i dbałość o kondycję w każdym wieku. Goście bezpłatnie mogli skorzystać z takich zabiegów jak: masaż leczniczy, terapia manualna, pomiar ciśnienia, fizykoterapia, diagnozowanie wady postawy.

• Pod patronatem burmistrza Grzegorza Watychy po raz kolejny w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się organizowany przez Gimnazjum nr 1 happening ekologiczny pod hasłem „Woda = Życie”. Młodzież według scenariusza opracowanego przez Urszulę Grucę, Barbarę Śmietanę oraz Agnieszkę Przetacznik przedstawiła projekt na temat życiodajnej cieczy, jaką jest woda. W realizacji przedsięwzięcia wzięli udział nauczyciele: Urszula Kułach, Bogusława Spytkowska, Agnieszka Chowaniec, Joanna Skibińska-Gąsior, Dorota Kret oraz Aneta Tworek. Ze strony Referatu ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ akcję koordynowała Anna Granowska. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 4, Szkoły Podstawowej nr 4 i 6 oraz gościnnie przedszkolaki z Przedszkola Świętej Rodziny w Rokicinach Podhalańskich i grupa muzyczna „Septyma” z Nowego Targu. Prezentacja miała na celu uświadomienie, że woda w żadnym z etapów swego obiegu nie powinna zagrażać ani roślinom, ani zwierzętom, ani człowiekowi. Piosenki o treści ekologicznej podkreślały konieczność ochrony wody i zachęcały do mądrego nią gospodarowania. Oprócz młodzieży i nauczycieli obecni na widowni byli: zastępca burmistrza miasta Nowy Targ Joanna Iskrzyńska-Steg, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie Maria Głuszak oraz mieszkańcy miasta. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali: dyplomy, torby płócienne, kalendarz na rok szkolny 2015/2016 oraz sadzonki niezapominajek – symbolu Święta Polskiej Niezapominajki.

• W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie kapelmistrza Marcina Musiaka i kilku muzyków Nowotarskiej Orkiestry Dętej z przedszkolakami. Grupa około 50 dzieci słuchała wierszy i opowiadań o orkiestrach dętych i muzyce, o instrumentach dużych i małych, ich barwach i sile, o pasji i zaangażowaniu. Oczywiście spotkanie z orkiestrą nie mogło się odbyć bez instrumentów, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się werbel. 

 

16 maja 

• W Nowym Targu, podobnie jak w całej Polsce, zorganizowano Noc Muzeów. W programie był wernisaż wystawy „Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego rynku na przełomie XIX i XX wieku” zorganizowany przez Muzeum Podhalańskie, Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła na wystawę „Świat w trampkach i z plecakiem, czyli o wędrowaniu bez googlemaps i wikipedii”, Urząd Miasta do Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu, Miejska Hala Lodowa Sala Tradycji KS Podhale otwarła wystawę „W blasku 19 koron”, Bursa Gimnazjalna zaprezentowała „Dzieje nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej 1912–2014”, „Jak zostać mieszkańcem bursy?” – zadania sprawnościowe i quiz historyczny, wystawę historyczną pt. „Chwała bohaterom w powietrzu i na ziemi 1939–1944” oraz kącik gier planszowych dla najmłodszych „Władcy Beskidów 1914” i „Pamięć ‘39”, Miejski Ośrodek Kultury zorganizował koncert #Osiecka#Krajewski#Grochowicz” w wykonaniu Agnieszki Grochowicz, a Galeria Sztuki BWA „Jatki” pokaz filmów w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA i spotkanie z Piotrem Kardaszem – pomysłodawcą i przedstawicielem organizatora Festiwalu (Animation Across Borders) oraz zwiedzanie wystawy „Pedagodzy z Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi”.

• Na nowotarskim rynku rozpoczął się III Bieg o Puchar Rektora PPWSZ. Zawodnicy mieli do pokonania dziesięciokilometrową trasę, która prowadziła ulicami Kościuszki i św. Anny w stronę osiedla Nowego, a zakończyła się metą na terenie PPWSZ. Wygrał Grzegorz Opiał, który całą trasę przebiegł w czasie 00:35:13, wyprzedzając drugiego na mecie Michała Talagę z czasem 00:35:42 oraz trzeciego na mecie Piotra Biernawskiego z Nowego Targu z czasem 00:36:01. Wśród kobiet najlepsze były: Krystyna Szaflarska, Karolina Nowak i Agnieszka Kuś z czasami odpowiednio 00:49:16, 00:50:31 i 00:50:54. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody, które wręczył Rektor PPWSZ prof. Iwon Grys oraz dr Marcin Wroński – prorektor PPWSZ ds. współpracy i rozwoju. 

 

17 maja 

• Otwarta została po remoncie Sala Tradycji Klubu Sportowego Podhale. Pokazuje ona historię nowotarskiego i polskiego hokeja. Remont mógł się odbyć dzięki grupie zapaleńców ze Stowarzyszenia Dalej Podhale oraz pomocy firm i darczyńców z regionu. W wolnym czasie postanowili oni nadać sali nowy blask. Na pomalowanym korytarzu drugiego piętra zawisła wystawa pt. „W blasku 19 koron”. Remont trwał 3 tygodnie. Do sali pozyskiwane i kolekcjonowane będą pamiątki i archiwalne dokumenty związane z działalnością Klubu Podhale Nowy Targ, organizowane również będą różnego rodzaju akcje i wydarzenia dla mieszkańców regionu oraz wiele innych przedsięwzięć. 

• W Ratuszu odbył się Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu „Gałczyński na wiosnę”. Poezję czytał Marcin Kobierski. 

 

18 maja 

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej na Kowańcu otrzymała od władz miasta defibrylator. Jest to bardzo nowoczesne urządzenie, wyposażone w moduł, który podpowiada, jak prowadzić akcję ratunkową. Koszt urządzenia to 12 tysięcy zł, a jego zakup sfinansowany został z budżetu obywatelskiego. 

 

19–20 maja 

Odbył się finał podhalańskiej akcji Pola Nadziei organizowanej już po raz piąty przez Fundację im. Adama Worwy, a w jego ramach rajd rowerowy i II Marsz Nadziei, który zgromadził dzieci, młodzież i ich opiekunów. W rajdzie wzięło udział ok. 100 osób z 5 szkół, w marszu – 18 szkół z całego powiatu, jak również przedstawicielki Podhalańskich Amazonek oraz burmistrz miasta Grzegorz Watycha, który objął akcję honorowym patronatem. Żółty korowód przemaszerował z rynku do parku i był wyrazem jedności z chorymi. Na miejscu ogłoszone zostały wyniki konkursów: na najpiękniejszy stroik i dekorację świąteczną, fotograficznego oraz wokalnego, zorganizowanych przez fundację. Następnie odbył się koncert laureatów konkursu wokalnego oraz prezentacje szkół.

 

20 maja 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu zorganizował Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim specjaliści z ZUS, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Eksperci opowiadali o różnych formach dofinansowania, możliwościach uczestnictwa w programach oraz ulgach. 

 

22 maja 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Wojciecha Czepiela z okazji 25-lecia samorządności. Koncert odbył się w ramach cyklu „Jeszcze polska muzyka”. 

 

23 maja 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert charytatywny „Gramy dla Lenki”. Wystąpili: Ahaju Fusion Bolivia, Wiesiek Bieniasz and Lupi, Sylwia Basta „Sylvana”, Jan Oraczko, „Milusioki” i „Septyma”. Odbyła się również loteria fantowa. Pieniądze zebrane podczas koncertu przekazane zostały na rzecz Lenki urodzonej w 2014 roku w Suchej Beskidzkiej, u której wykryto wrodzoną wadę rozwojową podudzi i stóp oraz szmery serca.

• W nowotarskim skateparku odbyły się Międzynarodowe Zawody Deskorolkowe o Puchar Burmistrza Nowego Targu SKATE JAM w ramach projektu Skateboard Bez Granic, realizowanego razem z miastem Liptowski Mikulasz. Zawodnicy rywalizowali w konkurencji Skate Jam, składającej się z eliminacji, półfinałów i finałów oraz Best Trick. W zawodach wzięła udział liczna grupa sportowców ze Słowacji. Puchary wręczył zwycięzcom burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Zwycięzcami w Skate Jam zostali: Michal Horečný (SK), Samuel Antoška (SK) i Krystian Cyrwus (PL). W konkurencji Best Trick wziął udział również zawodnik ze Słowacji – Michal Horečný.

24 maja 

• Odbyła się druga tura wyborów na prezydenta Polski. W naszym mieście, tak jak w całym kraju, zwyciężył Andrzej Duda z wynikiem 57,31%, drugi kandydat Bronisław Komorowski otrzymał 42,69%. Frekwencja w Nowym Targu wyniosła 53,89%.

• Na rynku odbył się IX Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Spotkało się kilkanaście zespołów, aby rywalizować, a przede wszystkim, żeby być razem i cieszyć się wspólnie pięknem muzyki. Imprezę zapoczątkował przemarsz orkiestr dętych spod hali lodowiska do centrum miasta. Przemarsz prowadziły Nowotarska Orkiestra Dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra OSP z Lipnicy Małej – obie pod buławą kapelmistrza i tamburmajora Marcina Musiaka. Festiwal zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ i Miejskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza. W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów, spośród których 4 awansowały do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu. Wśród tego grona zwycięzcą została Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu. Tegoroczny festiwal dzięki inicjatywie nowotarskiego kapelmistrza zakończył się wspólnym wykonaniem trzech utworów przez kilka połączonych orkiestr, którymi dyrygowali kolejno Stanisław Wojtaszek, Marcin Musiak i Piotr Matusiewicz. 

 

26 maja 

W bloku przy ulicy Wojska Polskiego doszło do eksplozji butli gazowej, a w wyniku tego do pożaru. Pięć osób trafiło do szpitala, z czego dwie z bardzo poważnymi obrażeniami ciała. Mieszkańcy klatki schodowej, w której nastąpił wybuch, musieli spędzić noc poza swoimi mieszkaniami. Po kilku dniach od tragedii zmarła jedna z ciężej rannych osób. 

 

27 maja 

Na nowotarskim lotnisku rozegrane zostały biegi terenowe pod nazwą „Kwietna Mila”. Biegi rozegrano na dystansie 1765 m dla dziewcząt oraz 3530 m dla chłopców. Były to eliminacje do biegu finałowego, który odbędzie się 10 czerwca 2015 r. na krakowskich Błoniach. Organizatorami zawodów były Ognisko TKKF Gorce Nowy Targ i Urząd Miasta Nowy Targ. Wśród dziewcząt (rocznik 2001) najlepsza okazała się Wiktoria Gajewska z Nowego Targu, a wśród chłopców Daniel Siedlarczyk z Maniów. 

 

28 maja 

• W auli Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie sezonu 2014/2015 dla MMKS Podhale Nowy Targ. Na uroczystość przybyli m.in.: burmistrz miasta Grzegorz Watycha, starosta nowotarski Krzysztof Faber, poseł Andrzej Gut-Mostowy, prezes Dawid Chwałka oraz osoby zaangażowane w funkcjonowanie klubu. Podczas uroczystości nagrodzono dyplomami zawodników z każdej sekcji i kategorii wiekowej. Burmistrz wręczył szczególną nagrodę w postaci pluszaka dla najmłodszego zawodnika w klubie – Gabrysi Wsół. Nagrody otrzymały również Lidia Michalska i Julita Białońska (dzieci), Dominika Buczek i Anna Osmala (młodziki), Zuzanna Krzystyniak i Natalia Jałoszyńska (juniorki młodsze), Magdalena Mamak i Aleksandra Florek (juniorki) oraz Katarzyna Fuła i Paulina Dębska (MMKS Podhale). Wyróżnienie dla najlepszego obcokrajowca w klubie otrzymał Fin Jonii Haverinen. Prezes PZHL Dawid Chwałka uhonorował statuetką „Super Orła” za całokształt dokonań na rzecz polskiego hokeja Walentego Ziętarę. Prezes Agata Michalska wręczyła w dowód wdzięczności za okazałą pomoc symboliczne statuetki i tablice okolicznościowe wszystkim sponsorom, władzom uczelni PPWSZ oraz przedstawicielom Stowarzyszenia Kibiców.

• W Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja książki Wandy Czubernatowej i Macieja Pinkwarta pt. „Raj”. Publikacja to trzyaktowa śpiewogra – musical – operetka, której akcja toczy się w raju i w sposób humorystyczny opowiada, dlaczego Adam i Ewa musieli opuścić to miejsce. Rysunki do książki wykonała Eleonora Magierska. W spotkaniu uczestniczyli wiceburmistrzowie Joanna Iskrzyńska-Steg i Waldemar Wojtaszek. 

 

30–31 maja 

Burmistrz miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury i Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprosili wszystkie dzieci na Dzień Dziecka. Pierwszego dnia w Parku Miejskim na mniejszych i większych czekało sporo atrakcji i zabawy. Wystąpił między innymi Mirosław Witkowski (laureat „X Factor”, finalista „The Voice of Poland”) oraz dwa wesołe klauny „Animaniak”, Zespół Góralski „Mali Śwarni” i wokalistki ze Studia Piosenki „Septyma”. Drugiego dnia imprezy odbywały się na sportowo na Miejskiej Pływalni i w Hali „Gorce”. W programie były między innymi szkolenie i ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy oraz ścianka wspinaczkowa, zajęcia pokazowe judo z udziałem dzieci, pokazy ratownictwa wodnego, pokaz „freedive” w wykonaniu Mistrza Polski Krzysztofa Dąbrowskiego i zajęcia taneczne.

Rozpoczęto wyznaczanie korytarza przebiegu szlaku singletrack w Gorcach. W projekt budowy zrównoważonych tras rowerowych zaangażowane są: Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ oraz Nadleśnictwo Nowy Targ. W pracach biorą również udział przedstawiciele Nowotarskiego Klubu Kolarskiego, Fundacji Pomba oraz studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Singletrack to trasy rowerowe przeznaczone do jazdy w terenie górskim, nieprzekraczające 1,5 m szerokości. Projektowane w Nowym Targu trasy realizowane będą według wytycznych International Mountain Biking Association (IMBA).

Władze miasta ostatecznie wycofały się z pomysłu powiększenia obecnego cmentarza w rejonie ulic św. Anny, Norwida i Szpitalnej. Był to efekt protestów mieszkańców. Na miejscu, gdzie stanąć miały groby, planowany jest parking oraz magazyn dla firmy obsługującej cmentarz.

Unihokeistki MMKS Podhale wywalczyły w finałowym meczu z Jedynką Trzebiatów złoto. Nowotarżanki w pięknym stylu pokonały przeciwniczki 6–3 i tym samym po raz pierwszy w swojej historii zostały mistrzyniami Polski.

W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się „Wiosenna impreza biblioteczna”, podczas której czytano bajki i rozmawiano o Świętach Wielkanocnych, rysowano i malowano pisanki z kartonu.


 Czerwiec

 

1 czerwca 

• Po raz kolejny ruszył bezpłatny cykl treningów nordic walkingu. Tradycyjnie treningi prowadził Arkadiusz Marczyk – certyfikowany instruktor nordic walkingu. Wpływ marszu z kijkami na całe ciało, a także psychikę, jest bardzo pozytywny, a sam sport to wręcz fenomen motoryczny XXI wieku. W Nowym Targu jest wiele ścieżek do uprawiania nordic walkingu, w tym kilka dedykowanych specjalnie miłośnikom kijków – w Borze na Czerwonem oraz w lesie za byłym „kombinatem”. Pierwsze spotkanie odbyło przy kładce na Białym Dunajcu. Istniała również możliwość bezpłatnego wypożyczenia kijków.

• Szkoła Podstawowa nr 5 zorganizowała w Miejskim Ośrodku Kultury imprezę na zakończenie akcji „Znani i Nieznani Czytają Bajki”. Jak co roku zabawa zaczęła się od przejścia przez miasto (od szkoły do MOK-u) pochodu bajkowych postaci. Co miesiąc, przez cały rok nauki, do szkoły zapraszany był inny lektor. W edycji 2014/2015 bajki dzieciom czytali: ks. Mariusz Wojdan, Jakub Twardowski – wicemistrz Polski w biegach narciarskich, Agata Michalska – prezes MMKS Podhale, zastępca dyrektora Piątki Grzegorz Słowik, Emil Nowak – instruktor tańca towarzyskiego, Wiktoria Węgrzyn – aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Andrzej Lichosyt – śpiewak operowy, nauczyciele i uczniowie ze szkoły w Kijowie na Ukrainie, a także Rycerze Kolumba: Paweł Put, Wojciech Florek i Maciej Piekarczyk. Bajki, których słuchali uczniowie klas I–III, były inspiracją do tworzenia później prac plastycznych. Uczestnicy konkursu literackiego sami układali bajki, które trafiły potem do szkolnej biblioteki. W tym roku ich autorami byli: Bartosz Pajerski z klasy II a, Michał Watycha i Antoni Indeka z klasy II c, Magdalena Zagata z klasy III c, Jagoda Łapsa, Emilia Zubek, Wiktoria Lorek, Lena Bonar, Zofia Sięka, Sandra Bąk i Sonia Stępień z klasy III d. Nagrody i wyróżnienia ufundowały dla nich Rada Rodziców i sklepik szkolny prowadzony przez Beatę Kurandę. Co roku akcję organizują: Dorota Fryźlewicz, Ewa Olejarz i Agnieszka Gołębiowska. W tym roku przyłączył się do nich Uniwersytet Trzeciego Wieku fantastyczną inscenizacją „Kopciuszka”. Dyrektor Krzysztof Kuranda i inni nauczyciele tańczyli pod kierunkiem Emila Nowaka. Burmistrz Grzegorz Watycha również uczestniczył w imprezie.

 

1–2 czerwca 

Policealna Szkoła Służb Medycznych i Policealne Studium Zawodowe w Nowym Targu zorganizowały Dni Otwarte. Młodzież mogła się w ich trakcie dowiedzieć, jakie kierunki oferuje szkoła. 

 

2 czerwca 

Po raz trzynasty na scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert wychowanków nowotarskich przedszkoli z cyklu „Dzieci Dzieciom”. Zaprezentowały się dzieci z: Przedszkola nr 2 i nr 4, „Promyczka”, „Wesołej Ciuchci”, „Liwlandii”, Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Przedszkola Prywatnego przy ul. Szaflarskiej oraz Przedszkola Specjalnego przy SOSW w Nowym Targu. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny na bardzo wysokim poziomie, a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła je gromkimi brawami. Wśród zaproszonych gości byli: Joanna Iskrzyńska-Steg – zastępca burmistrza miasta Nowy Targ, Bożena Bryl – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Janusz Stopka – naczelnik Wydziału Oświaty. Po koncercie pani burmistrz, dziękując za wspaniałą, wspólną zabawę, wręczyła małym artystom słodkie upominki.

 

3 czerwca 

Na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury otwarto pokonkursową wystawę plenerową „OOO ochraniamy, oczyszczamy, oszczędzamy”. Wystawa zorganizowana została w ramach promocji projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Współorganizatorem był Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

 

4 czerwca 

Po raz 74 wyruszył Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Jest to najstarsza i największa impreza kajakowa w Europie. Uroczyste otwarcie spływu odbyło się na stadionie przy Miejskiej Hali Lodowej. Przed rozpoczęciem spływu zagrał zespół Swim Cream. W 2000 roku organizacja ICF (International Canoe Federation) uznała imprezę za najlepszą masową imprezę turystyczno-sportową na świecie, nagradzając pucharem jej organizatorów, czyli Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”. Na uroczyste otwarcie przybyło wiele osób od lat związanych z tym przedsięwzięciem, m.in. wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel, przewodniczący Komisji Turystyki Kajakowej Marek Głowacki, wicekomandor Andrzej Gosztyła, sędzia główny Elżbieta Jaworska, kierownik trasy Tadeusz Leńko i wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, a wszystkich przybyłych przywitał komandor Zbigniew Mizerek.

 

6 czerwca 

Odbyła się V edycja pokazu mody „Folk w kraju”. Pokaz odbył się w murach Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, na najwyższej ziemnej zaporze w Polsce. Ogromna sala z dwoma generatorami prądu okazała się świetnym miejscem na energetyzujący wieczór poświęcony modzie. Gościem specjalnym imprezy był francuski projektant Ylan Anoufa, który zaprojektował kolekcję z emblematami folk. Na wybiegu pojawiła się mieszanka folkloru z wielu części świata, odbył się pokaz mody na amerykańskich, ręcznie malowanych rowerach marki Electra, a na finał przygotowane zostało specjalne show i pokaz kolekcji Folk Design Anety Larysy Knap – prekursorki połączenia tradycji z nowoczesnością w Polsce. Podczas pokazu odbył się koncert Future Folk Stanisława Karpiela oraz Patman Crew – finalistów „Mam talent!”.

 

6–7 czerwca 

Pod patronatem Podhaleregion.pl na boiskach w Nowym Targu i Łapszach Niżnych rozegrany został Międzynarodowy Turniej Podhale Amp Futbol Cup (rodzaj rozgrywek piłki nożnej, w których biorą udział drużyny złożone z zawodników po jednostronnej amputacji kończyny). W turnieju oprócz reprezentacji Polski udział wzięły reprezentacje Irlandii, Ukrainy i Holandii. W trakcie zawodów miało miejsce wiele dodatkowych atrakcji. Rozegrany został m.in. turniej z udziałem reprezentacji ZEW Niedzica, Kadry Oldbojów PPPN oraz reprezentacji samorządowców. Ponadto o Mistrzostwo PPPN rywalizowali najmłodsi adepci piłki nożnej, tzw. „skrzaty”. Powstała specjalna strefa przygotowana z myślą o fanach. Były to m.in. miniboiska dla dzieci, miniturnieje dla dzieci i rodziców, konkursy dla kibiców i nagrody za najgłośniejszy doping, najciekawsze hasło czy najbardziej kolorową grupę fanów. Pierwsze miejsce w turnieju zdobyła reprezentacja Polski, drugie – Ukrainy.

 

8 czerwca 

Dzień papieski – bezpłatne zwiedzanie sali papieskiej w Muzeum Podhalańskim. 

 

9–10 czerwca 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbywały się V Nowotarskie Spotkania z Melpomeną. W ramach imprezy odbył się spektakl teatralny „Poza” przygotowany przez grupę teatralną „O szesnastej” i spektakl „Sceny dla dorosłych”.

 

11 czerwca 

• W auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu odbył się koncert w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii pt. „Polska aria i pieśń”.

• Szkoła Podstawowa nr 6 gościła aktorów Teatru Otwartego z Krakowa, którzy przedstawili dwa spektakle profilaktyczne: pierwszy dla uczniów klas I–III pod tytułem „Planeta zagadek” oraz drugi dla uczniów klas IV–VI pod tytułem „Złodzieje marzeń”. Spektakle ukazują problemy, z którymi zmagają się młodzi ludzie oraz sposoby ich pokonywania. 

 

12 czerwca 

• W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił Kabaret Skeczów Męczących. 

• Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu i Zarząd Powiatowy PSL w Nowym Targu zorganizowały w Bursie Gimnazjalnej promocję książki Dominiki Kalagi pt. „Nie o taką Polskę walczyli”. Przedstawiono historię oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów, a także zaprezentowano umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie oddziałów partyzanckich z okresu II wojny światowej.

 

12–13 czerwca 

Odbywały się obchody 90-lecia Rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Pierwszego dnia w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się sesja naukowa, prowadzona przez prof. dr. hab. Henryka Okarmę. Referaty związane tematycznie z fauną i florą rezerwatu oraz ideą edukacji plenerowej wygłosili prof. Jerzy Staszkiewicz, dr Jerzy Skrzyszewski, dr Włodzimierz Cichocki, dr Tomasz Wilk, dr Małgorzata Wesołowska oraz dr Magdalena Frączek. Wykładów wysłuchali zaproszeni goście, a wśród nich m.in. członkowie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, prezes WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała, burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Barbara Mirek-Michalska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, przedstawiciele RDOŚ w Krakowie, pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, leśnicy, nauczyciele, młodzież z I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz wykładowcy i pracownicy PPWSZ. Uczestnicy mieli okazję poznać urok Boru na Czerwonem, oglądając wystawę przygotowaną z okazji jubileuszu. Zaprezentowano fotografie rezerwatu i prace przedszkolaków przedstawiające wymarzony „Czysty las”, wyłonione w zorganizowanym przez Nadleśnictwo Nowy Targ konkursie. Wystawa znajdowała się w holu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ. Dzień zakończył spacer po torfowiskach Boru. Drugi dzień miał charakter rodzinny i mniej oficjalny. Odbyło się Treningowe ABC z olimpijką Zuzanną Radecką-Pakaszewską oraz marsz nordic walking „Z kijami przez torfy”, którego pięciokilometrowa trasa prowadziła ścieżkami rezerwatu. Rozgrywały się także terenowe zmagania 11 rodzinnych drużyn „Tropem Rosiczki”, w których przygotowaniu pomagała młodzież z I LO im. Goszczyńskiego. Zwyciężyła drużyna rodziny Zygarowiczów z Limanowej. Zorganizowano również Edukacyjne Miasteczko Namiotowe, przygotowane m.in. przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Nadleśnictwo Nowy Targ, Urząd Miasta, RDOŚ, parki narodowe naszego regionu i GOPR. Około 1,5 tysiąca osób – głównie rodzin z dziećmi – wzięło udział w konkursach, grach i zabawach. Zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się przede wszystkim warsztaty plastyczne i konkurs „Chronię swoje środowisko”, którego zwycięzcą został Bartek Kurnik z Nowego Targu. W czasie obchodów radny wojewódzki Stanisław Barnaś wręczył nadleśniczemu Romanowi Latoniowi pamiątkowy medal przyznany przez marszałka województwa „W podzięce za pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców”.

 

14 czerwca 

• Burmistrz miasta Nowy Targ zorganizował dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze rajd w ramach projektu „Rodzinne Rajdy Rowerowe”. Dla uczestników zostały opracowane profesjonalne trasy o różnym stopniu trudności. Organizatorzy przygotowali medale, mapę i oznakowaną trasę. Na mecie rajdu w Parku Miejskim odbył się festyn sportowy z konkursami, grami i zabawami. Rajd towarzyszył 53. Małopolskiemu Wyścigowi Górskiemu, którego start honorowy odbył się na nowotarskim rynku. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej wymagających wyścigów klasy międzynarodowej rozgrywanych na terenie Polski (kat. 2.2 UCI). Cały wyścig odbywał się w dniach 12–14 czerwca, a poprzedziło go Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, które odbyło się 11 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie. Tegoroczna trasa składała się z trzech etapów. Pierwszy z etapów liczył 136 kilometrów i wystartował z rynku w Alwerni do Miechowa. II etap liczący 149 km prowadził z Niepołomic do Szczyrzyca. Finałowym wyścigiem 53. Małopolskiego Wyścigu Górskiego był etap 138-kilometrowy, wiodący z Nowego Targu do Starego Sącza. Etap ten wygrał Adrian Kurek z Polkowic z wynikiem 03:24:03.

• Uczniowie z Gimnazjum nr 1 zdobyli wicemistrzostwo w 22. Festiwalu Unihokeja w Elblągu. Podopieczni Grzegorza Denenfelda i Roberta Szopińskiego w drodze po srebrny medal musieli pokonać 14 mistrzów województw. Najlepszym bramkarzem turnieju wśród szkół gimnazjalnych został Mikołaj Leja z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu.

 

15 czerwca 

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejski Ośrodek Kultury rozpoczęły plener komiksowy. Został on zorganizowany w ramach akcji „OOO”, czyli promocji projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. 

 

16 czerwca 

• W ramach cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum” w Muzeum Podhalańskim odbył się wykład Jacka Waksmundzkiego „W służbie cesarza Franciszka Józefa”. 

• Odbyła się wycieczka do Chorzowa i Zabrza dla wyróżniających się uczniów Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, która została zorganizowana przez burmistrza miasta Nowy Targ. Uczniowie nie ponosili żadnych kosztów związanych z atrakcjami wycieczki. Uczestnicy zwiedzali kopalnię węgla kamiennego „Guido” i Sztolnię „Królowa Luiza” w Zabrzu. Zwiedzanie strefy naziemnej sztolni obejmowało budynek stacji sprężarek z zabytkowym kompresorem z 1936 roku. Obejrzeli również budynek maszynowni z najstarszą w Europie działającą parową maszyną wyciągową z 1915 roku. W planach wycieczki było również chorzowskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Natomiast uczniowie szkół podstawowych pojechali do Ojcowa i Pieskowej Skały.

• Nowym prezesem Nowotarskiej Telewizji Kablowej został Paweł Kos, dotychczasowy prezes Aeroklubu Nowy Targ. Na stanowisko powołał go burmistrz, bowiem miasto ma 90% udziałów w Telewizji Kablowej.

 

17 czerwca 

• Odbył się finisaż wystawy i ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „OOO ochraniamy, oczyszczamy, oszczędzamy” zorganizowanego w ramach akcji „OOO”, czyli promocji projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Impreza odbyła się przed Miejskim Ośrodkiem Kultury. Wręczone zostały nagrody w konkursie plastycznym. W konkursie wzięło udział ponad 350 prac nadesłanych z 11 placówek. Przyznano 20 wyróżnień, 7 nagród i Grand Prix dla Amelii Zgamy, lat 12, z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu pod kierunkiem instruktor Marii Mrożek. Na zakończenie imprezy odbył się spektakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” o charakterze ekologicznym, poruszający problem globalnego ocieplenia wynikającego z nieodpowiedniej eksploatacji dóbr naturalnych ziemi. Scenariusz powstał we współpracy ze specjalistą od badania cyklu węgla w oceanach dr. Maciejem Telszewskim z UNESCO. 

• W ramach akcji „Teatr za złotówkę” odbył się spektakl teatralny „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” zaprezentowany przez Teatr „Chrząszcz w trzcinie”.

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki Józefa Fryźlewicza pt. „Pamiętam. Listy do Marka”. W imprezie udział wziął Piotr Cyrwus. 

 

19 czerwca 

• Po raz piąty spotkali się poeci ze Śląska i z Podhala. Przez wizyty i rewizyty w Nowym Targu i w Rybniku stali się już wspólnotą. W tym gronie żadna z gwar nie wymaga już tłumaczenia. Sprawcą tych coraz bardziej obiecujących kontaktów jest Krzysztof Kokot – nowotarski farmaceuta i poeta ze śląskim rodowodem. Przyjechawszy na Podhale, Ślązacy wyruszyli do Niedzicy, by zwiedzić elektrownię wodną. Po części mniej oficjalnej w Sali Regionalnej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury usiedli za stołem „prezydialnym”, aby zaprezentować swoją twórczość. Wystąpili: Jerzy Buczyński, Roman Dzioboń, Ewelina Kuska, Renata Lipkowska, Urszula Oślislok, Joanna Słodyczka, Regina Sobik, Wanda Szado-Kudasikowa, Zbigniew Tlałka, Maria Wnęk, Dominika Wnęk, Tomasz Zubek. Od strony naukowej oba środowiska przybliżyły panie: dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i dr Katarzyna Bereta z Uniwersytetu Śląskiego – literaturoznawca, śląskoznawca, a także poetka, pasjonatka fotografii, zaangażowana w działalność Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Prezentowano wiersze o miłości do ukochanej osoby, do cudów przyrody, do swojego miejsca na ziemi, o relacjach damsko-męskich, z humorem, rubasznym dowcipem, ale i zadumą. Biesiada Poetycka była też okazją do refleksji o gwarze. Gościom towarzyszyły: Halina Karwot – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach oraz Halina Opoka – szefowa Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, gdzie w październiku ubiegłego roku ekipa z Podhala gościła na IV Spotkaniu Gwar, odbywającym się w ramach 45. Rybnickich Dni Literatury. W Sali Regionalnej powitali gości burmistrz Grzegorz Watycha i wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. Gospodarzem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu. Podczas spotkania można było posłuchać muzyki: zespołu Włodka Majerskiego działającego przy szkole w Krauszowie i obchodzącego w tym roku 55-lecie swojego istnienia zespołu „Karolinki” z Jankowic.

• Rozegrano mecze koszykówki ulicznej w ramach III Edycji Streetballa o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn. W kategorii chłopców I miejsce zdobył Małpa Team, a w kategorii dziewcząt – Fennelsis. Turniej był organizowany na orliku przy Szkole Podstawowej nr 2. Organizatorami byli animatorzy Jarosław Lech i Sebastian Świerzbiński.

 

19–20 czerwca 

W Bursie Gimnazjalnej Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zorganizowały ogólnopolską konferencję naukową pt. „Historia pod kołami, kilem i skrzydłami” pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy.

 

20 czerwca 

Związek Podhalan oddział Nowy Targ zaprosił na parking koło lodowiska na Sobótki Nowotarskie – cykliczną imprezę kultywującą zwyczaje i obrzędy związane z nocą świętojańską. 

 

21 czerwca 

• W Ratuszu Miejskim odbył się już 70. Salon Poezji w Nowym Targu. Tym razem gwiazdą była znana aktorka Laura Łącz, a koncert nosił tytuł „Między mną a Tobą”.

• Przy Zespole Szkół nr 1 na Placu Słowackiego odbył się spektakl „Król Ubu” Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wystawiany w ramach programu „Ubu Tour”. 

 

21 czerwca 

• Rada Rodziców wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej nr 4 zaprosiły na Festyn Rodzinny na boisko szkolne. Podczas festynu można było spróbować domowych wypieków oraz regionalnych potraw. Odbyły się występy uczniów SP4 oraz zaproszonych gości. W programie przewidziano także koncerty, pokaz musztry, naukę udzielania pierwszej pomocy oraz możliwość lotu balonem i pokaz budowy szybowca.

• Odbył się XXXVIII Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Miejska Orkiestra Dęta pod przewodnictwem kapelmistrza Marcina Musiaka zdobyła w tym roku trzecie miejsce. Udział nowotarskiej orkiestry w festiwalu był częścią projektu na realizację zadania publicznego dla organizacji pozarządowych w ramach otwartego konkursu ofert: Muzyczna wizytówka Nowego Targu – zadanie realizowane w związku z zawartą umową o wsparcie realizacji zadania publicznego między Miejską Orkiestrą Dętą w Nowym Targu a Burmistrzem Miasta Nowy Targ. W ramach realizacji tego projektu orkiestra pozyskała od Burmistrza Miasta środki na zakup czapek i spodni dla muzyków. Organizatorem Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z siedzibą w Nowym Sączu.

 

23 czerwca 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się XII Przegląd Pracy Twórczej Zespołów MOK „Rozrabiamy Kulturalnie”. Podczas spotkania można było poznać dorobek artystyczny Zespołu Góralskiego „Mali Śwarni”, Studia Piosenki „Septyma” oraz zespołów tanecznych MOK-u: Biedroneczki, Sreberka, Marionetki, Arabeska, Partytura, Partytura Fun. Odbył się również występ Miejskiej Orkiestry Dętej i nastąpiło rozstrzygnięcie projektu „Pegaz dla nauczycieli”.

 

24 czerwca 

W czasie koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 11, jaki odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury, dokonano podsumowania osiągnięć uczniów samorządowych szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2014/2015. Ponad 70 uczniów otrzymało dyplomy uznania wręczone przez burmistrza Grzegorza Watychę oraz nagrody rzeczowe w postaci książek i albumów za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Wyróżnienia w kategorii „za osiągnięty wynik ze sprawdzianu / egzaminu na zakończenie szkoły” otrzymali: Kamila Fryźlewicz i Jakub Żaba ze Szkoły Podstawowej nr 2, Dominik Zakrzewski ze Szkoły Podstawowej nr 3, Magdalena Chrobak ze Szkoły Podstawowej nr 4, Marta Słowik, Anna Osmala, Marek Kuros i Mateusz Arendarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5, Dominika Bosak ze Szkoły Podstawowej nr 6, Marta Misiur ze Szkoły Podstawowej nr 11, Piotr Rybczyński, Paweł Rybczyński i Mariusz Gaj z Gimnazjum nr 1 oraz Łukasz Radzik z Gimnazjum nr 2. Nagrody „za osiągnięcia w nauce” oraz „osiągnięcia w nauce i konkursach przedmiotowych” wręczono: Maciejowi Brożkowi ze Szkoły Podstawowej nr 2, Swietłanie Dąbrowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3, Aleksandrze Ścieszce, Karolinie Piotrowskiej, Annie Dudzie, Amelii Bryniarskiej i Jakubowi Jarząbkowi ze Szkoły Podstawowej nr 5, Amelii Paw i Oskarowi Maciaszkowi ze Szkoły Podstawowej nr 11, Izabeli Powalacz, Paulinie Pierwole, Annie Warpesze, Adriannie Derebas, Katarzynie Bielak, Katarzynie Słowik, Natalii Siucie, Annie Petryli, Natalii Kursie i Janowi Mokrackiemu z Gimnazjum nr 1, Weronice Florek, Natalii Piątek, Gabrieli Szewczyk, Dominice Gacek, Martynie Orszulak, Natalii Szlachtowskiej, Weronice Słocie, Gabrieli Batkiewicz, Jakubowi Kędziorowi, Jakubowi Urbańskiemu, Antoniemu Bartoszce i Karolowi Kusperowi z Gimnazjum nr 2. Kolejną grupę uczniów wyróżniono „za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe”, „wyniki w nauce i osiągnięcia w kulturze” oraz „wyniki w nauce i inne szczególne osiągnięcia”, a byli to: Zuzanna Kowalczyk, Kaja Ciaś i Maciej Śmiałkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2, Paulina Bryniarska, Julia Gwiżdż i Martyna Plewa ze Szkoły Podstawowej nr 4, Monika Iskra, Jan Jaskierski, Michał Janusz, Jakub Trzciński, Pascal Zgierski ze Szkoły Podstawowej nr 5, Amelia Zgama i Julia Jarząbek z Szkoły Podstawowej nr 6, Wiktoria Żółty, Beata Sutor, Gabriela Koszarek, Piotr Wilczek, Wiktor Bochnak i Sebastian Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 11, Aleksandra Garb, Julia Mokracka, Łukasz Siaśkiewicz, Paweł Sulka, Daniel Widurski, Hubert Kret z Gimnazjum nr 1, Natalia Homoncik, Aleksandra Sołtys, Anna Łaś, Weronika Cionżyńska i Aleksandra Ostapczuk z Gimnazjum nr 2.

 

26 czerwca 

• W Parku Miejskim odbyły się dwa koncerty w ramach pikniku „Przywitanie Lata”. Pierwszą gwiazdą był zespół Biało-Czarni, założony w listopadzie 2013 roku w Warszawie. Swą twórczością nawiązuje do złotej ery bigbitu – gatunku muzycznego, którego rozkwit miał miejsce w latach 60. ubiegłego stulecia. Biało-Czarni wykonują niezapomniane przeboje i komponują własne utwory. Drugi koncert dał zespół The Beatles Revival z Czech, który jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych zespołów revivalowych. Zespół założony został w 1996 roku. Znany jest z doskonałej interpretacji utworów grupy The Beatles, a także doskonałego image i choreografii scenicznej. Repertuar zespołu obejmuje 60 najbardziej znanych piosenek legendy muzyki, z których każda jest wykonywana zgodnie z oryginalnymi nagraniami. Koncert obejrzało kilka tysięcy widzów. Imprezie patronował portal Podhale24.pl.

• Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego zaprosiły do swojej siedziby na wykład dr. Zbigniewa Moździerza z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem zatytułowany „Architektura w stylu zakopiańskim na terenie miasta Nowego Targu”.

• W restauracji „Ruczaj” w ramach cyklu „Spotkania przy Ruczaju” odbył się wernisaż malarstwa na szkle Janiny Marcińczak-Maślanki. Autorka należała do Klubu Plastyka Amatora „Wizja” w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tematyka obrazów artystki jest różnorodna, ale dominują w nich motywy religijne. Spotkanie prowadzone było przez Beatę Zalot i wspierało działalność Fundacji im. Adama Worwy. 

 

27 czerwca 

• Odbyło się otwarcie jubileuszowej wystawy XXXV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz górski”. Prace nadesłało 108 autorów z 12 krajów, a do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało się 70 fotografików. Na wernisaż i ogłoszenie wyników licznie przybyli uczestnicy i sympatycy konkursu. Podczas otwarcia wystawy była możliwość zapoznania się z fotografią wspinaczkową nowotarskiego fotografika Adama Kokota. Wyniki konkursu: I nagroda (5000 zł) i odznaka Best Author Krzysztof Strzoda z Polski, II nagroda (2500 zł) Marcin Kęsek z Polski, III nagroda (1000 zł) Michał Sieradzan z Polski, Złoty Medal FIAP Przemysław Kruk z Polski, Srebrny Medal FIAP Giuseppe Bernini z Włoch, Brązowy Medal FIAP Janusz Wojcieszak z Polski, Złoty Medal Fotoklubu RP Andrzej Pochopień z Polski, Srebrny Medal Fotoklubu RP Arkadiusz Miaśkiewicz z Polski, Brązowy Medal Fotoklubu RP Krzysztof Mierzejewski z Polski, wyróżnienie FIAP Zdeno Jurik ze Słowacji, Artur Jurkowski z Polski, Andrzej Paszkowski z Polski, Julita Chudko z Polski, Wojciech Brożonowicz z Polski, Bogumił Krużel z Polski. Nagrodę Burmistrza Miasta Nowego Targu (1000 zł) otrzymał Tomasz Burek z Polski, a Nagrodę Sponsora Robert Gąsienica z Polski.

• W ramach XXXV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz górski” Galeria „Jatki” zorganizowała wernisaż wystawy „Adam Brzoza – fotografia”. Na wernisażu krótki wstęp wygłosiła Ludmiła Figiel. 

• Odbył się XII Turniej Strzelecki o Puchar Przewodniczącego IPA Nowy Targ. Patronat nad nim objęli Starosta Powiatu Nowotarskiego oraz Burmistrz Nowego Targu. Gościem specjalnym był gen. bryg. rez. SG Henryk Majchrzak, który wraz z wicestarostą Władysławem Tylką dokonał uroczystego otwarcia turnieju. Do zawodów zgłosiło się 18 drużyn z kraju i z zagranicy – razem 120 zawodników. Puchary, medale, a także dyplomy dla każdej drużyny zostały wręczone przez wiceburmistrz Joannę Iskrzyńską-Steg oraz przewodniczącego IPA Region Nowy Targ – Mateusza Kapołkę.

Wyniki uczniów z egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2014/2015 pokazują, że oba nowotarskie gimnazja utrzymują bardzo dobry poziom nauczania i w sposób dodatni wpływają na średnie wyniki egzaminu w całym powiecie nowotarskim. Oba gimnazja osiągnęły lepsze wyniki z języka niemieckiego niż średnia dla naszego województwa. W części humanistycznej, obejmującej język polski, historię i wiedzę o społeczeństwie, a także z przedmiotów przyrodniczych nieco lepsze wyniki uzyskali uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Gimnazjum nr 2 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego było natomiast lepsze w części matematycznej, języku angielskim na poziomie rozszerzonym i języku niemieckim na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

Niemal setka uczniów z prawie wszystkich nowotarskich szkół podstawowych wzięła udział w trwającej w maju i czerwcu 10. edycji Nowotarskiej Ligi Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego Artur Kasperek (SP 6) i Rafał Adamczyk (UKS Tęcza Szkoła Podstawowa nr 2) w ramach akcji Urzędu Miasta „Trener Osiedlowy”. Mecze rozgrywane były na boisku piłkarskim MOSiR, a w lidze wystartowało 6 drużyn: Szkoła Podstawowa nr 2 I, Szkoła Podstawowa nr 2 II, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 11. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym” mecz i rewanż. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5, która przegrała tylko jedno spotkanie, a jej zawodnik Jan Jaskierski został królem strzelców, zdobywając 16 bramek. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 I, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 4. Trenerzy i sędziowie wybrali Pascala Zgierskiego ze Szkoły Podstawowej nr 5 jako najlepszego zawodnika. Najlepszym bramkarzem został zawodnik Szkoły Podstawowej nr 4 Radosław Żółtek. 


 Lipiec

 

2 lipca 

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu zorganizowało w Miejskim Ośrodku Kultury promocję książki „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan” Marka St. Fryźlewicza. Najnowsza pozycja PTPN liczy prawie 500 stron. Promocja zgromadziła kilkaset osób. Podczas prezentacji można było posłuchać występu New Market Jazz Band i „Małych Śwarnych”. Licznie reprezentowane były rodziny, których bliscy trafili na karty książki. W publikacji przedstawiono sylwetki postaci z różnych kręgów i dziedzin życia. Znaleźli się wśród nich bohaterowie dwóch wojen, święci, błogosławieni, męczennicy za wiarę i kraj, nauczyciele, artyści, poeci, prawnicy, muzycy, pisarze, dziennikarze, regionaliści, samorządowcy, działacze społeczni i turystyczni, jeden aktor, pierwszy nowotarski olimpijczyk i pierwszy lodziarz. Są to osoby, które pochodziły z Nowego Targu lub takie, które tu przybyły. Opisano sylwetki: Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, Michała Balary, o. Andrzeja Marii Chmiela, Piotra Chodorowicza, dr. Andrzeja Chramca, ks. Piotra Dańkowskiego, Stefana Dekańskiego, Zofii Dudzińskiej, Władysława Fryźlewicza, Pawła Gędłka, dr. Józefa Grzybka, Wiktora Ignacego Gutowskiego, Władysława Hajnosa, ks. Franciszka Juraszka, ks. Tadeusza Juchasa, Jana Krzystyniaka, ppłk. Stanisława Krzystyniaka, Andrzeja Kudasika, Izabeli Liberakowej, Zygmunta Lubertowicza, Jerzego Michała Łuckiego, Franciszka Pierwoły, Jana Plucińskiego, Eugeniusza Przesławskiego, Witolda Pustówki, ks. Stanisława Pyrtka, dr. Wita Radwańskiego, Józefa Ramsa, Jana Reczkowskiego, Michała Rekuckiego, Kazimierza Samoleja, Marii Staszlowej, Edwarda Sutora, dr. Michała Sypera, Józefa Szopińskiego, ks. Józefa Ślazyka, ks. prof. Józefa Tischnera, Józefa Edmunda Titza, Leopolda Treppera, Józefa Trutego, dr. Wilhelma Turschmida, Zygmunta Wasiewicza, Adama Worwy, gen. Ferdynanda Zarzyckiego i Franciszka Żarneckiego. 

 

4 lipca 

• W Ratuszu wystąpił wirtuoz gitary Pier Luigi Corona z Włoch. Artysta urodził się w Rzymie i tam kształcił. Występował z wieloma orkiestrami, jak Orkiestrą RAI w Rzymie, Orkiestrą Filharmonii Udine, z Laboratorio Ensemble, orkiestrami w Treviso, Orkiestrą „F. Busoni” oraz Orkiestrą Radia i Telewizji w Tiranie. Dawał koncerty między innymi w Nowym Jorku, Bostonie, Waszyngtonie, Buenos Aires, La Plata, Mar del Plata, Madrycie, Barcelonie, Sewilli, Cordobie, Maladze, Huelva i Pradze. Prowadzi kursy mistrzowskie we Włoszech i za granicą. Od 2004 roku jest solistą „Gorizia Guitar Orchestra”. Nagrywa dla RAI, BBC, niemieckiego Radio, Radio Koper, słoweńskiego Radia i Telewizji oraz albańskiego Radia i Telewizji.

• Tradycyjnie już odbyły się zawody rekreacyjno-sportowe „II Powitanie Lata z Nordic  Walkingiem” organizowane przez nowotarskiego instruktora nordic walkingu Arkadiusza Marczyka przy współfinansowaniu ze środków Gminy Miasto Nowy Targ, pod patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu. Na starcie stanęło około 60 pasjonatów „kijków”. Przyjechali m.in. z Radzionkowa, Sosnowca, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tarnowskich Gór i Jasła. Liczną reprezentację stanowili zawodnicy z najbliższych okolic: Jabłonki, Czarnego Dunajca, Zakopanego, Nowego Targu i Maniów. Nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którzy w trakcie imprezy zorganizowali także Strefę Nordic Walking. Zawodnicy mieli przed sobą ok. 6 km trasy przebiegającej brzegiem Dunajca, a także przez Rezerwat Bór na Czerwonem. Pierwszy na mecie pojawił się faworyt Rafał Kuchta (Mistrz Europy w kat. M-40). Drugi był Mieczysław Sondel, a trzecie miejsce zdobył Szymon Gąsienica-Roj. Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Gąsienica-Roj, drugie miejsce zajęła Karolina Gąsienica-Roj, a trzecie Dorota Witusik. Nagrody przyznano także najlepszym w poszczególnych kategoriach wiekowych. Po zakończeniu rywalizacji można było zmierzyć tkankę tłuszczową u dietetyków z Naturhouse, a w Specjalistycznym Gabinecie Podologicznym uzyskać poradę z zakresu zdrowia stóp. W gabinecie psychologicznym „Do siebie” dyżurowała psycholog Ewa Kruchowska, która przygotowała dla dzieci i dorosłych atrakcyjne zadania rozwijające kreatywność. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking prezentowało prawidłową technikę nordic walkingu i zachęcało do brania udziału w organizowanych przez nich w całej Polsce szkoleniach instruktorskich. W uroczystym zakończeniu imprezy wziął udział przewodniczący komisji sportu, turystyki i rekreacji Rady Miasta – olimpijczyk i wielokrotny reprezentant Polski w hokeju na lodzie Gabriel Samolej. Wraz z organizatorem imprezy Arkadiuszem Marczykiem wręczył nagrody, medale i puchary.

 

5 lipca 

W kościele św. Katarzyny w Nowym Targu rozpoczął się X Cykl Letnich Koncertów Organowych organizowanych pod patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu. Są to występy artystów prezentujących znakomity warsztat interpretacyjny utworów, skomponowanych przez mistrzów gatunku. Na pierwszym koncercie wystąpił Witold Zalewski, który ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów. Od roku 1995 pełni funkcję pierwszego organisty w Katedrze na Wawelu. Koncertuje na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą jako solista. Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W roku 2011 z rąk papieża Benedykta XVI otrzymał odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Posiada tytuł doktora sztuki. 

 

8 lipca 

W Gdańsku zakończył się „Bieg dla Ani”, w którym wziął udział nowotarżanin Sebastian Bibro. Bieg rozpoczął się 27 czerwca w Zakopanem, a trasa liczyła 643 km. Ania Garncarz z Waksmunda jest podopieczną Fundacji im. Adama Worwy. Urodziła się z nowotworem złośliwym na biodrze i wymagała amputacji kończyny, toteż rodzice starają się zapewnić Ani protezę. 

 

 

12 lipca 

Na rynku odbył się jedenasty półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Swoje produkty prezentowało 20 wystawców z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Były to sery, wędliny, miody, pierogi, zupy – m.in. bryndzowa i grzybowa, jagnięcina, pstrąg oraz wiele innych przysmaków i produktów. Jury składające się z zawodowych kucharzy i ekspertów kulinarnych zadecydowało, że Grand Prix otrzyma moskol z masłem czosnkowym Janiny Zborowskiej z Witowa. Drugie miejsce przyznano bundzowi wędzonemu, przygotowanemu przez Janinę i Bolesława Bobaków z Zębu, miejsce trzecie otrzymała Agnieszka Niezgoda ze Szczawnicy za jagnięcinę z rożna. Wyróżnienia specjalne przyznano kapuśniakowi Zbigniewa Kapołki i kiełbasie z gęsiny przygotowanej przez Macieja Pawlikowskiego z Białego Dunajca. Nagrodę dziennikarzy otrzymała zupa grzybowa z tartymi kluskami – dzieło Zofii Piszczek z Tylmanowej. Publiczność swoją nagrodę w kategorii „Ekologiczne przysmaki” przyznała bundzowi wędzonemu Janiny i Bolesława Bobaków, w kategorii „Tradycyjne specjały” oscypkowi Jana Wilczka z Leśnicy, w kategorii „Smakołyki z legendą” – pierogom z bryndzą Marii Stopki z Witowa, a w kategorii „Jak u mamy” nagrodzono nektar malinowy Władysława Jarząbka z Bańskiej Wyżnej. Laureaci odebrali nagrody i wyróżnienia z rąk wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka oraz burmistrza Nowego Targu. W trakcie programu scenicznego wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”, „Mali Śwarni”, „Hyrni”, zespoły regionalne z Pakistanu i Meksyku, a także solistki studia „Septyma” z Miejskiego Ośrodka Kultury. Gwiazdą muzyczną festiwalu był zespół „Siwy Dym”.

 

13 lipca 

W sali Pałacyku „Sokół” w Skawinie odbyła się uroczystość podpisania Porozumienia Współpracy Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych. Obecni na uroczystości i reprezentujący Nowotarską Izbę Gospodarczą Marek Teper i Ryszard Steskal złożyli podpisy pod porozumieniem. Oprócz przedstawicieli organizacji gospodarczych w uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów. Samorząd miasta Nowego Targu był reprezentowany przez Waldemara Wojtaszka – zastępcę burmistrza. Piętnaście izb i organizacji zrzeszających kilka tysięcy przedsiębiorców postanowiło zacieśnić współpracę. Celem zawarcia porozumienia jest realizacja wspólnych działań na rzecz zrzeszonych podmiotów gospodarczych z Małopolski, podejmowanie wspólnych inicjatyw służących promocji i wymianie doświadczeń pomiędzy firmami zrzeszonymi w wyżej wymienionych instytucjach, a także zacieśnianie współpracy w celu tworzenia warunków do zwiększania potencjału i zasobów ekonomicznych przedsiębiorstw. Porozumienie podpisali m.in.: Chrzanowska Izba Gospodarcza, Galicyjska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza Dorzecza Raby, Jurajska Izba Gospodarcza, Jurajskie Stowarzyszenie Gospodarcze, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Podkrakowska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza w Sułkowicach, Wielicka Izba Gospodarcza oraz Nowotarska Izba Gospodarcza. 

 

14–17 lipca 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty animacyjno-teatralne dla dzieci do lat 6 pod tytułem „Problemy z wodą”. Warsztaty odbywały się w ramach akcji „OOO ochraniamy, oczyszczamy, oszczędzamy”, czyli promocji projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

18–19 lipca 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się VI Nowotarskie Dni Fantastyki. Główną atrakcją imprezy była ciesząca się ogromnym zainteresowaniem „arena larpowa”, podczas której uczestnicy mogli zmierzyć się ze sobą w walce bronią bezpieczną. Gościem specjalnym był Paweł Majka, autor pierwszej polskiej książki z cyklu „Uniwersum Metro 2033”. Cały konwent obejmował szereg innych atrakcji i cieszył się wielkim zainteresowaniem. 

 

20 lipca 

Nowotarscy radni podjęli uchwałę dotyczącą likwidacji Straży Miejskiej. Uchwała była wynikiem konsultacji społecznych z 10 maja, kiedy zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za likwidacją służby. Straż działała do końca listopada, a od 1 grudnia jej obowiązki przejęła policja oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

 

21 lipca 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zespołu Diverssimento z Francji. Zespół założony został pięć lat temu przez Ruth Matarasso, profesor analizy i pisma muzycznego w Konserwatorium Muzycznym w Brest (Francja). Diverssimento tworzy muzykę kameralną, sakralną, czułą, wesołą i optymistyczną. Gra nie tylko w Bretanii, ale we wszystkich częściach świata. Podziękowania gościom za występ  złożył wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Zespół tworzą:Monique Brochet – śpiew, Caroline Genet – skrzypce, Manon Fritsch – wiolonczela, Guillaume Handel – flet, Claire Voirin – klarnet, Georges Boulestreau – klarnet, Siloë Douillard – obój, Bernard Souchard – obój, Etienne Hendricks – elektronika i Ruth Matarasso – dyrygent, wiolonczela.

 

24 lipca 

• W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę prac malarskich Lucyny Bełtowskiej pt. „Powroty do Miasta”. Autorka prac jest byłym pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, starszym kustoszem i kierownikiem Działu Ikonografii i Dokumentacji Fotograficznej Muzeum UJ. 

• W auli Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów licencjackich i magisterskich absolwentom studiów pielęgniarskich. Mottem uroczystości były słowa Karola de Foucauld: „Nie wystarczy dawać temu, kto prosi; trzeba dawać temu, kto potrzebuje”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele dyrekcji zakładów opieki zdrowotnej, w których absolwenci odbywali praktyki zawodowe, oraz wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. JM Rektor PPWSZ Iwon Grys, składając gratulacje absolwentom, podkreślił rangę zawodu pielęgniarskiego i życzył sukcesów w pracy zawodowej i kontynuowaniu nauki dla rozwoju zawodowego. Okolicznościowy wykład pt. „Samorząd pielęgniarek i położnych” wygłosiła wiceprzewodnicząca Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Anna Polonek. Omówiła m.in. rolę i znaczenie samorządu dla integracji zawodowej, a także zwróciła uwagę na niepokojące dane statystyczne świadczące o małej liczbie młodych pielęgniarek. W kolejnej części uroczystości wręczono dyplomy licencjackie 6 absolwentkom studiów pomostowych współfinansowanych przez Unię Europejską oraz dyplomy magisterskie 29 absolwentkom studiów II stopnia. Absolwenci z najwyższą średnią ocen i starostowie roku otrzymali z rąk rektora dyplomy gratulacyjne, a z rąk wiceprzewodniczącej Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych nagrody książkowe. Najwyższą średnią na studiach licencjackich uzyskała Maria Pociecha – średnia ocen 4,82, a na studiach magisterskich Joanna Kęder – średnia ocen 4,85. Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przekazał na ręce rektora gratulacje dla kadry naukowej i dydaktycznej, a absolwentom złożył serdeczne życzenia. 

 

25–26 lipca 

Odbył się Maraton Podhalański. Jest to połączenie biegu górskiego z biegiem ulicznym. Start nastąpił na rynku w Nowym Targu, a meta znajdowała się w Zakopanem na Placu Niepodległości. Trasa przebiegała po nawierzchniach asfaltowych: Nowy Targ – Trute – Ludźmierz – Maruszyna Górna – Maruszyna Dolna – Szaflary – Bańska Niżna – Bańska Wyżna – Sierockie – Bustryk – Ząb – Kościelisko – Zakopane. Zawodnicy pokonali 900 metrów przewyższenia w trakcie podbiegów i ok. 650 metrów zbiegając. Długość trasy wyniosła 42,195 km. Pierwszy dzień imprezy był dniem organizacyjnym, natomiast sam bieg odbył się 26 lipca. Wśród mężczyzn zwyciężył Michał Talaga z Raby Wyżnej z wynikiem 02:56:27, a wśród kobiet najlepsza okazała się Emilia Zielińska z Warszawy z wynikiem 03:25:39.

 

30 lipca 

W siedzibie Związku Euroregionu „Tatry” odbyły się dwie uroczystości. Pierwszą z nich była promocja książki Jana Kantego Pawluśkiewicza i Wacława Krupińskiego pt. „Jan Kanty osobny”, którą poprowadził Antoni Nowak. Druga impreza to otwarcie wystawy malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza z cyklu „Dumne kury kruszą mury”. 

Stacja Ratunkowa na Długiej Polanie otrzymała nowy defibrylator Medtronic Physio-Control Lifepak 1000. W stacji działa Sekcja Operacyjna Nowy Targ Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Defibrylator służy do diagnozowania i przywracania normalnej pracy serca w przypadkach migotania komór serca i tachykardii bezkrążeniowej. Sprzęt został zakupiony ze środków przekazanych przez samorządy Miasta Nowego Targu i Gminy Nowy Targ. Większość wypadków, do których wyjeżdżają ratownicy z Długiej Polany, ma miejsce na terenach tych gmin.

W Prywatnych Szkołach Średnich im. prof. Venuleta rozpoczęto nabór chętnych do zdobycia stopnia licencjackiego na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym”. Działalność swoją rozpoczęła w ten sposób Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna z Włocławka. O powstaniu w Nowym Targu filii szkoły przesądziły warunki terenowe, możliwości szkoleniowe, ale i dobrze już wyedukowani absolwenci klas mundurowych. Dla młodzieży otwarła się szansa kontynuowania edukacji na szczeblu licencjackim niemalże w miejscu zamieszkania. W Nowym Targu ma być wdrożony innowacyjny program kształcenia, oparty w większości na zajęciach praktycznych. Zajęcia terenowe mają odbywać się w 5. Batalionie Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Teraz wybrany przez nich kierunek kształcenia zyskał (na miejscu!) licencjacką perspektywę, czyli naturalną kontynuację. 

Na Pływalni Miejskiej w Nowym Targu, w saunach, wybuchł niegroźny pożar. Basen po kilku dniach przerwy został ponownie uruchomiony, jednak same sauny wymagają większego remontu. Straty wynikające z pożaru szacowane są na około 200 tys. zł.


Sierpień

 

1 sierpnia 

• O godzinie 1700 rozległy się w naszym mieście, tak jak w całej Polsce, syreny upamiętniające wybuch powstania warszawskiego. Organizatorami uroczystości pod Krzyżem Katyńskim były: Nowotarska Grupa Mieszkańców „PAMIĘĆ”, I Grupa Rekonstrukcyjna: GRH 21 Bayerische Inf. Regt Nowy Targ i PGRH ZP  „Błyskawica”. Przed uroczystościami grupy rekonstrukcyjne odtworzyły walki uliczne powstańczej Warszawy. 

• Na nowotarskim rynku odbyły się koncerty plenerowe muzyki country. Zagrały takie zespoły jak: Beti & Bobas, Honky Tonk Brothers i Alabama Band. Podczas imprezy tańczyła grupa „Strefa Country”, ucząca podstawowych kroków tanecznych związanych ze stylem country. Przed koncertami odbyła się parada motocykli zorganizowana przez AMK „Gorce”. Zgodnie z tradycją, po przejeździe parady odbyły się zawody ewolucji motocyklowych, w których wystąpili m.in. bracia Michał i Jakub Łukaszczykowie oraz Daniel Nykaza. Jakub Łukaszczyk po raz trzeci otrzymał puchar z rąk burmistrza Grzegorza Watychy.

 

2 sierpnia 

Na Stadionie Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Targu odbył się towarzyski mecz piłkarski drużyn młodzieżowych AS Progres i Nowotarskiego Klubu Piłkarskiego Podhale, zakończony wynikiem 6:0. Gościem specjalnym meczu był Jerzy Dudek, który bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat stadionu i nowotarskiej drużyny. Po meczu na wszystkich kibiców czekała wspaniała niespodzianka – Jerzy Dudek rozdał wszystkim swoje zdjęcia z autografem. Zawodnicy Akademii Sportu Progres uczestniczyli w kilkutygodniowych obozach sportowych w Nowym Targu i Białce Tatrzańskiej. 

 

4 sierpnia 

Oficjalnie oddano do użytku wyremontowaną salę plenarną w remizie strażackiej na Kowańcu. W odbiorze brali udział przedstawiciele OSP Nowy Targ, Urzędu Miasta Nowy Targ, w tym burmistrzowie, oraz przedstawiciele wykonawcy i inni zaproszeni goście. Remont mógł się odbyć dzięki dotacji z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach programu Małopolskie Remizy oraz dofinansowaniu z Urzędu Miasta Nowy Targ.

 

7 sierpnia 

• W Miejskim Ośrodku Kultury dzięki Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu odbył się spektakl „Idę swobodnie boso”. Reżyserem był Grzegorz Kwieciński, a role odgrywały osoby niepełnosprawne, które przy pomocy aktorów z rabczańskiego teatru „Rabcio” – Pawła Stojowskiego i Piotra Serafina – poznawały tajniki sztuki aktorskiej i scenografii. Spektakl oparty był o poezję rabczańskiej poetki Antoniny Zachary-Wnękowej, a zorganizowany został w ramach projektu „Integracja w powiecie nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – edycja II”. 

• Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu zaprosił na wernisaż wystawy malarstwa Petera Vatehy pt. „Metamorfozy”. 

• W Galerii BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy pt. „Fantasmagorie” autorstwa Pawła Olchawy. Podczas uroczystości na gitarze zagrał Marek Brynkus. 

 

9 sierpnia 

Odbyło się XXXV Święto Ludzi Gór. Ks. Kazimierz Dadej – duszpasterz „Ludzi Gór” i opiekun Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem – i Zarząd Związku Podhalan oddział w Nowym Targu, w myśl tradycji zapoczątkowanej przez ks. prof. Józefa Tischnera oraz ks. Kazimierza Krakowczyka, w drugą niedzielę sierpnia zaprosili pielgrzymów na uroczystą mszę świętą w kaplicy Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców pod Turbaczem. Eucharystii przewodniczyli ks. prałat Władysław Zązel oraz ks. Jan Gacek – kapelani Związku Podhalan w Polsce. Ks. Gacek wygłosił kazanie, w którym apelował, aby każdy ze zgromadzonych przed ołtarzem otworzył serce dla słowa Bożego, które wybuchnie miłością. Podczas mszy św. członkowie zarządu nowotarskiego oddziału Związku Podhalan wnieśli na ołtarz dary w postaci ręcznie wyrzeźbionych przez podhalańskiego artystę drzwiczek do nowego tabernakulum, a także nowego relikwiarza św. Jana Pawła II, wykonanego na postumencie kamiennym z miniaturą Kaplicy Papieskiej. Nad całością relikwiarza górują w symbolicznym uścisku ręce Ojca Świętego i jego pontyfikalny krzyż, wyrzeźbione w drewnie. Nie zabrakło oczywiście darów z produktów regionalnych: chleba, owoców i miodu. Podczas procesji zagrali: orkiestra dęta z Mszany Górnej w strojach regionalnych i najmłodsi członkowie zespołu „Mali Śwarni” z Nowego Targu. Na uroczystość przybyło wiele delegacji z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan z oddziałów: Rabka, Łopuszna, Ostrowsko, Ochotnica Górna, Tylmanowa, Niedźwiedź, Nowy Targ, a także poczty sztandarowe organizacji patriotycznych: Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – koło Waksmund, Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej, Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, Koła Łowieckiego „Krokus” oraz delegacja strażaków z OSP Kowaniec. W uroczystościach wzięło udział ponad tysiąc wiernych – górali z Podhala i Pienin, turystów, a także grup pielgrzymów.

 

11 sierpnia 

W Muzeum Podhalańskim odbył się wykład mgr Małgorzaty Międzobrodzkiej, kierownik Działu Historycznego Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, pt. „Handel solą w dawnej Polsce. Nowy Targ – miasto na solnym szlaku”. Autorka od wielu lat bada zagadnienia związane z wydobyciem i handlem solą. Opracowała wiele publikacji naukowych, a także scenariuszy wystaw związanych z tą tematyką; organizuje imprezy muzealno-plenerowe. Podczas wykładu przybliżyła historię średniowiecznego solnego szlaku handlowego, który wiódł z Wieliczki na Węgry przez Nowy Targ. Wykład był jednym z wydarzeń poprzedzających XV Jarmark Podhalański.

 

15–16 sierpnia 

Na nowotarskim lotnisku odbył się VII Nowotarski Piknik Lotniczy połączony z obchodami 85-lecia powstania lotniska w Nowym Targu. W trakcie dwudniowej imprezy na niebie można było podziwiać pokazy niemieckiego pilota akrobacyjnego Uwe Zimmermanna, odrzutowiec TS-11 Iskra, grupę Retro Sky Team (Słowacja), która wykonała pokaz złożony z 7 samolotów (Polikarpov PO-2, An-2, Jak-52 oraz Zliny 526 i 226) zakończony rekonstrukcją walki powietrznej, wojskowe śmigłowce bojowe Mi-24 w pokazie dynamicznym oraz akrobacje w wykonaniu znakomitego pilota Zoltana Veresa. Pojawił się też wiatrakowiec ZEN 1 i najstarszy zarejestrowany w Polsce samolot – Boeing Stearman oraz wiele innych maszyn. Pierwszego dnia na scenie wystąpiły zespoły Parexcellence i Phedora. Po zachodzie słońca można było zobaczyć wystawę balonów na ogrzane powietrze oraz pokaz paralotniarzy z grupy Flying Dragons Regatta Team. Organizacja Pikniku była możliwa dzięki dofinansowaniu kwotą 50 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego.

 

21–23 sierpnia 

Burmistrz Grzegorz Watycha i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na XV Jarmark Podhalański. Impreza, zgodnie z coroczną tradycją, rozpoczęła się pieszą paradą z Parku Miejskiego na rynek miasta. Przez wszystkie dni odbywały się koncerty i imprezy towarzyszące. Jarmark odbywał się na rynku, gdzie mieściła się główna siedziba imprezy ze sceną i kramami, i na Placu Słowackiego, gdzie odbywały się pokazy rzemiosła oraz prezentacje historii jarmarku i archiwalnej fotografii, a także funkcjonowała strefa rodzinna. Głównymi gwiazdami tegorocznego jarmarku były Zakopower i Wilki. Oba zespoły zyskały swą popularność wiele lat temu i mają ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. Przez trzy dni trwania Jarmarku przez Rynek i Plac Słowackiego przewinęły się tysiące ludzi. 

 

21–23 sierpnia

Przy Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Turniej Elite Cup. Jest to polska odpowiedź na inne międzynarodowe turnieje unihokeja. W zawodach wystartować mogą tylko zaproszone zespoły. Turniej miał świetną obsadę i mnóstwo atrakcji. Ograniczona liczba drużyn zapewniła świetne mecze. Impreza odbywała się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. System rozgrywek to: 2 grupy, grupa „A” i „B”, czas gry 2×20 min.  Łącznie odbyło się ponad 20 meczy na poziomie klubowym. Zwycięzcą została szwedzka drużyna Malmo FBC.

 

28 sierpnia 

Orkiestra Miejska po raz kolejny zaprosiła do altany w Parku im. Adama Mickiewicza. Koncerty w altanie Parku Miejskiego powoli stają się tradycją. Okazało się, że takie występy cieszą się sympatią wśród słuchaczy. Koncert był częścią dwóch projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu. Były to projekty pn. „Muzyczna Wizytówka Stolicy Podhala”, który zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, oraz „Muzyczna Wizytówka Nowego Targu” współfinansowany przez Urząd Miasta w Nowym Targu. 

Zakończyła się akcja „Wakacje w Mieście”. W tym roku program wakacyjny obejmował: produkcję filmu niezależnego „Offline” z kilkoma historiami o tematyce braku dostępności do sieci…, prezentacje filmów animowanych dla dzieci i młodzieży, budowę balonów na ogrzane powietrze pod kierunkiem Tadeusza Wiśniowskiego i promocję projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Na warsztatach filmowo-teatralnych „Problemy z wodą” dzieci przygotowały dwa filmy: „Śmieć w wodzie” (abstrakcyjno-katastroficzna, choć z pozytywnym zakończeniem, historia o zaśmiecaniu wody) oraz „Jak działa oczyszczalnia ścieków”.  Po Parku Miejskim w ramach gry miejskiej „OOOczyszczająca brygada” biegały rodzinne ekipy złotych rączek, by rozwiązywać problemy wodne jego oryginalnych mieszkańców. Spektakl „Aquarius głębinus” przeniósł widzów do wodnego świata z prawdziwym-przedziwnym Agentem. Kolejne atrakcje to: 6. Nowotarskie Dni Fantastyki, zajęcia dla dzieci w Terenowej Stadninie Koni w Ludźmierzu, Jarmark Podhalański ze Strefą Rodzinną, tańce w stylu Robot Dance; zajęcia plastyczne EKO LATO; jiu-jitsu; prezentacja Mini Akademii; zajęcia z robotyki. Łącznie z zajęć skorzystało ok. 1400 osób, dodatkowo kilkaset na imprezach dodatkowych, jak Dzień Fantastyki czy Jarmark Podhalański. Akcję „Wakacje w Mieście 2015”  przygotował i sfinansował Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu oraz Urząd Miasta Nowy Targ.

W związku z niebywale upalnym latem przy galerii Buy & Fly stanęła kurtyna wodna, w której każdy mógł się ochłodzić. Czynna była w godzinach 10–17, a więc w największe upały. 

Klub Sportowy Podhale stał się spółką i od tej chwili będzie występować pod nazwą KH Podhale. Podstawą do zmiany były wytyczne Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Dokumenty związane ze zmianą podpisała prezes MMKS Podhale Agata Michalska i członek zarządu Monika Hołowczak. 100% udziałów spółki znajduje się w rękach MMKS Podhale. 


 Wrzesień

 

1 września 

• Burmistrz Miasta Nowego Targu i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców na uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęto w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny mszą świętą w intencji Ojczyzny i Poległych. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod ścianę „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego” przy Placu Kombatantów. Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy, a Studio „Septyma” wykonało program słowno-muzyczny „Dziś idę walczyć, Mamo”. Delegacje złożyły kwiaty, po czym odbył się Apel Pamięci. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego miał miejsce pokaz broni połączony z wykładem mjr. rez. Straży Granicznej Adama Jachymiaka pt. „Uzbrojenie Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r. oraz prezentacja broni z okresu II wojny światowej używanej w walkach na Podhalu”. Broń została przekazana przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w 2012 roku.

• Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi. Jest to udogodnienie, dzięki któremu podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, będzie można złożyć wybrane dokumenty ZUS i akcyzy. Centrum obsługi powstało w Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu i jest jednym z 50 w kraju.

 

4–7 września 

W Nowym Targu odbyło się spotkanie miast partnerskich. Goście z trzech zaprzyjaźnionych miast: Evry, Radevormvald i Kieżmarku zwiedzali miasto, spotkali się z jego władzami i wzięli udział w konferencji „Wolna Europa” w ramach projektu „Europa To Nasz Dom”. Program ten finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Town Twinning. W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się konferencja pn. „Wolna Europa”, na którą zaprosili: nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, burmistrz i Urząd Miasta Nowego Targu. Jeden z bloków tematycznych poświęcony został historii integracji europejskiej. Jako pierwsza głos zabrała dr Dorota Semków-Chajko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która wygłosiła referat pt. „Francja i Niemcy w procesie integracji Europy Zachodniej po II wojnie światowej”. Drugi referat zatytułowany „Zza żelaznej kurtyny – droga Polski i Słowacji do Unii Europejskiej” wygłosił dr Łukasz Lewkowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Konferencja dotyczyła ponadto rozwoju turystyki wiejskiej w krajach Skandynawii oraz granic politycznych i ich wpływu na rozwój turystyki. Wśród prelegentów byli również: profesor dr hab. Mirosław Stec, prezes nowotarskiego PTH Robert Kowalski, dr Arkadiusz Niedziółka oraz Adam Perchał. W trakcie konferencji wojewoda małopolski Jerzy Miller w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Nowy Targ oraz jednostek organizacyjnych miasta. „Medal za Długoletnią Służbę” nadawany jest za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa; dzieli się na trzy stopnie: I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę (może być zaproponowany po 30 latach pracy zawodowej), II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (po 20 latach pracy zawodowej) i III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (po 10 latach pracy zawodowej). Podczas konferencji odznaczeni zostali: Medalem Złotym – Aniela Mykietyn, Anna Nowak-Roik, Elżbieta Kolasa, Stanisława Szołtysek oraz Marian Kowalik, a Medalem Brązowym – Ewa Szopińska i Łukasz Dłubacz. Spotkanie zakończył kameralny koncert zespołu Klezmer Trio. Goście zwiedzili okolice Nowego Targu, gdzie głównym punktem programu był spływ przełomem Dunajca i uroczysta biesiada, przy której można było wymienić poglądy i porozmawiać. Uczestnicy otrzymali album „Europa to nasz dom” prezentujący miasta partnerskie. Ostatniego dnia zaplanowane było zwiedzanie Boru na Czerwonem oraz centrum miasta z Ratuszem, a na koniec koncert jazzowy w Miejskim Ośrodku Kultury. Wystąpiły zespoły z Kieżmarku, Evry, Nowego Targu oraz spod Krakowa – Akordeonowe Trio.

 

5 września 

• PTTK oddział Nowy Targ zorganizował wyjazd na Słowację w Niżne Tatry. W wycieczce uczestniczyło 29 osób. Początkowo w programie był wyjazd na Chopok i przejście na Dziumbir, jednak z powodu złej pogody zamieniono tę atrakcję na zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności i Demianowskiej Jaskini Lodowej.

• W Gorcach zmagali się maratończycy startujący w XI Regatta Gorce Maraton. Trasa liczyła 40 km i biegła z Krościenka nad Dunajcem przez Lubań, Przełęcz Knurowską, Kiczorę, Turbacz do stacji narciarskiej na Długiej Polanie w Nowym Targu. Organizatorem biegu był Klub Sportowy Gorce. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jan Wydra z Mszany Dolnej z czasem 3:01:06.2, wśród kobiet – Magdalena Kozielska z Bańskiej Niżnej z czasem 3:40:33.1. Na mecie biegu zorganizowano Sportowy Piknik Gorce, w ramach którego zostały przeprowadzone Minibieg Gorce dla dzieci oraz szkolenie nordic walking poprowadzone przez instruktora, a także inne atrakcje sportowe, również dla całych rodzin.

• W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, którzy prezentowali wybrane fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. 

 

6 września 

• Burmistrz miasta Nowego Targu i Kino Allegro zaprosili na film „Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia” na nowotarski rynek. Wstęp na pokaz filmowy był niebiletowany i przysługiwał wszystkim, jednak liczba miejsc była ograniczona do 300 osób. 

• W całej Polsce odbyło się referendum. Frekwencja w Nowym Targu była bardzo niska i wyniosła 7,09%. W referendum znalazły się trzy pytania. W pytaniu 1: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? za było 79,89%, a przeciw 20,11% głosujących. W pytaniu 2: Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? za było 14,48%, a przeciw 85,52% głosujących. W pytaniu 3: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? za było 94,95%, a przeciw 5,05% głosujących. 

 

10 września 

Odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby profesora Adama Myjaka w ramach projektu „Dziesięć Figur Dekady”. Projekt prowadzi Dekada S.A., polski inwestor i deweloper powierzchni handlowych. Przed galeriami i centrami handlowymi Dekada w całej Polsce ma zostać umieszczonych dziesięć figur z brązu. Celem projektu jest pokazanie, że sztuka może współistnieć w przestrzeni publicznej, nawet w miejscach dla niej pierwotnie nieprzeznaczonych. Do tej pory powstało dziewięć obiektów w całej Polsce: Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach oraz Żyrardowie.

 

11 września 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego pt. „Portret Tatr”. Fotograf pracuje w tym zawodzie już trzydzieści lat. Przez ten czas brał udział w wielu wystawach i zdobył dużo prestiżowych nagród. 

 

12 września 

PTTK oddział w Nowym Targu zorganizował wycieczkę przyrodniczą w Pieniny (Jaworki i Wąwóz Homole). Wycieczkę zatytułowano „Skały pasa pienińskiego”. Wzięło w niej udział 61 osób – ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach, Szkoły Podstawowej w Starem Bystrem i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. 

 

13 i 20 września 

W Miejskim Ośrodku Kultury z inicjatywy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się spektakl „Jeden dzień” w reż. Marcina Kobierskiego. Opowiada on o „dniu, po którym nic już nie było takie samo”, czyli 11 września 2001 roku.

 

15 września 

W Muzeum Podhalańskim w ramach cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum” odbył się wykład Jacka Waksmundzkiego „Od Suchej Góry do Góry Świętej Anny w obronie Niepodległej, listopad 1918 – czerwiec 1921”.

 

16 września 

• W Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu odbył się „Koncert na 24 urodziny” – dedykowany Galerii Sztuki BWA „Jatki” na dwudziestą czwartą rocznicę jej istnienia.

• Aneta Larysa Knap – znana projektantka z Nowego Targu i właścicielka marki Folk Design – była gościem programu „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2. Temat tej części programu brzmiał: „Moda na folklor powraca”. Nowotarżanka zaprezentowała autorską kolekcję strojów będących połączeniem codziennego życia ze stylem folkloru Podhala.

 

17 września 

W Nowym Targu odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę napaści ZSRR na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Odprawiona została msza święta w kościele Świętej Katarzyny w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po mszy pod Krzyżem Katyńskim przemawiali: urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki oraz posłowie na Sejm RP Anna Paluch i Edward Siarka. Apel poległych odczytał dowódca pocztów sztandarowych Franciszek Sołtys. W miejscu pamięci delegacje parlamentarzystów, władz lokalnych, instytucji, organizacji i szkół złożyły wieńce i wiązanki.

 

18 września 

• W Galerii BWA „Jatki” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „24. Prezentacje Nowotarskie. Nowy Targ przez nas widziany”. Podczas tegorocznych prezentacji swoje prace wystawiało 23 artystów związanych z Nowym Targiem. Patronat nad wystawą objął burmistrz miasta Grzegorz Watycha. 

• W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie „Sekcji III Podzespołu Lokalnych Programów Ochrony Powietrza”. Inicjatorem spotkania był Ryszard Listwan – zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. W spotkaniu udział wzięli: Tomasz Pietrasiak – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Barbara Dębska – główny specjalista Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ, oraz burmistrzowie i naczelnicy zajmujący się ochroną środowiska w Nowym Targu, Zakopanem, Makowie Podhalańskim, Jabłonce i Stryszawie. Na spotkaniu omówiono realizację programów ochrony powietrza „KAWKA” i „PONE” w poszczególnych gminach oraz nowe możliwości pozyskiwania funduszy na działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji na terenie gmin województwa małopolskiego. Gmina Miasto Nowy Targ rozpoczęła realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji „PONE” na lata 2015–2017. Program jest finansowany w 50% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 1 101 750,00 zł.

 

19 września 

• Przy budynku administracji szpitala odbyły się bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w ramach pikniku organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu. W tym dniu można było uzyskać poradę: kardiologiczną, ginekologiczną, reumatologiczną, ortopedyczną, onkologiczną i psychologiczną, a także zrobić badania: USG jamy brzusznej dla pacjentów z grupy ryzyka, echo serca, okulistyczne oraz mammografię. W trakcie trwania imprezy odbyła się również degustacja potraw oraz gry i zabawy dla dzieci. 

• W Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano „Spotkanie z haiku”. Było ono związane z odbywającym się w Szaflarach w dniach 18–20 września zjazdem założycielskim Polskiego Stowarzyszenia Haiku. W bibliotece odbyły się wykłady: „Nie tylko haiku – o alchemii słowa i obrazu plastycznego” Agnieszki Żuławskiej-Umedy – adiunkta Wydziału Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, „Okiem kulturoznawcy – haiku a polski wzór kulturowy” Zuzanny Orzeł – doktorantki Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz „Kilka słów o malarstwie japońskim, czyli jak w Japonii powstawała sztuka (impresjonizm)” Kingi Kowzy, na przykładzie obrazów Edmunda Kosmowskiego. 

 

22 września 

• Nastąpiło uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie plastyczno-multimedialnym „35 lat Solidarności ” organizowanym przez Komisję Międzyzakładową Pracowników Oświaty NSZZ ,,Solidarność” w Nowym Targu i Powiatowe Centrum Kultury, pod honorowym patronatem starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera i burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy. Zwycięzcami zostali: w kategorii prac plastycznych klasy I–III szkoła podstawowa I nagroda Ernest Waksmundzki, klasy IV–VI szkoła podstawowa I nagroda Jakub Hochorowski, szkoła ponadgimnazjalna I nagroda Marzena Krzysiak ZSTiP w Nowym Targu. W kategorii prezentacji multimedialnych nie przyznano I, II i III nagrody.

• Rozstrzygnięto wakacyjny konkurs na szkolną gazetkę zorganizowany przez Stowarzyszenie „Podhale – Nasz Dom” – wydawcę gazety internetowej „Podhale Region”, której redaktorem naczelnym jest Beata Szkaradzińska. Zwycięzcami zostały Kółko Dziennikarskie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu i gazetka „Młody Dziennikarz” oraz gazetka „Słoneczko” z Raby Wyżnej. Dzieci poświęciły swój wakacyjny czas na zbieranie materiałów, pisanie artykułów i robienie zdjęć. Młodzi adepci dziennikarstwa spotkali się w Urzędzie Miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą. 

 

23 września 

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu Oliwia Kunc-Jasińska z klasy V a została laureatką konkursu plastycznego „Warto pomagać” zorganizowanego w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Wręczenie nagród odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Na konkurs nadeszło kilkanaście tysięcy prac nadesłanych z całej Polski, do nagród wybrano kilkanaście najlepszych. Organizatorami kampanii były Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundacja „Trzeźwy Umysł”. 

 

25 września 

W Bursie Gimnazjalnej odbył się wykład dr. Macieja Baraniaka, wykładowcy na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, pt. „Rozwój sportów hippicznych na Podhalu do 1939 r.”. Pokrótce przedstawiona została historia koni na Podhalu oraz zawodów na nowotarskim torze wyścigowym, które odbywały się cyklicznie w latach 1919–1926. Wykład odbył się w ramach cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.

 

26 września 

W MCK „Sokół” w Nowym Sączu odbył się koncert laureatów 38. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, podczas którego wręczono nagrody i odznaczenia. Na koncercie byli obecni przedstawiciele Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu, która w tegorocznym przeglądzie zdobyła trzecie miejsce w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych. W imieniu nowotarskiej orkiestry dyplom i nagrodę odebrał kapelmistrz Marcin Musiak. Puchary i dyplomy wręczyli laureatom: dyrektorzy MCK „Sokół” Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus, proboszcz parafii św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. 

 

27 września 

• W Czarnym Dunajcu nastąpiło uroczyste otwarcie polskiej części historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr. Partnerami projektu były gminy Czarny Dunajec i Szaflary oraz Gmina Nowy Targ i Miasto Nowy Targ. Otwarcie rozpoczęło się na parkingu dla użytkowników szlaku wokół Tatr przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu. Następnie na ścieżce rowerowej, na granicy państwa, nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku oraz rozpoczęcie rajdu rowerowego. Zorganizowano także rodzinny piknik rowerowy z wieloma atrakcjami. Były to: występy polskich i słowackich zespołów, konkursy dla dzieci i dorosłych, prezentacje zasad bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej, konkursy sprawnościowe, stoiska reklamowe firm związanych z turystyką rowerową, a także wystawa historyczna dotycząca dawnej kolei Nowy Targ – Sucha Horá. Pod wieczór odbyła się parada prowadzona przez teatr uliczny i widowisko pt. „Rowelucja” w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem polskich i słowackich wykonawców, m.in. Teatru KTO i Teatru Prawdziwego. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL–SK 2007–2013. Jego efektem jest blisko 80 kilometrów klasycznej i bezkolizyjnej trasy rowerowej z nawierzchnią asfaltową lub szutrową, prowadzącej przez Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. 35 km tej trasy tworzy nieprzerwany odcinek wybudowany na nasypie dawnej linii kolejowej od miasta Nowego Targu do miasta Trstena. Powstały także odcinki szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov – Kieżmark – Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. 

• 71. Salon Poezji nosił tytuł „Zachód słońca w Milanówku”. Poezję Jarosława Marka Rymkiewicza czytała Ewa Kolasińska – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. 

• W Lidzbarku Warmińskim odbył się I Grand Prix młodzików w Tenisie Stołowym. Trzecie miejsce zajęła w nim nowotarżanka Zuzia Kowalczyk, a Szymon Kolasa zajął dziewiątą lokatę. 

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat stopniowo zaczęły uczyć się programowania – zanim jeszcze nauczą się czytać. Inauguracja edycji prestiżowego programu „Mistrzowie Kodowania Junior” odbyła się w Przedszkolu Miejskim nr 4. Jest to pierwszy w Polsce innowacyjny program edukacyjny dla przedszkoli, młodszy brat programu „Mistrzowie Kodowania”, aktualnie największego z krajowych programów edukacyjnych. W całej Polsce 18 przedszkoli realizuje ten właśnie projekt. Przedszkole nr 4 wybrane zostało dzięki posłance Annie Paluch i radnemu Pawłowi Liszce. Na inaugurację akcji przybyli: burmistrz Grzegorz Watycha, naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Janusz Stopka, przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak, dyrektor miejscowej Delegatury Kuratorium Oświaty Bożena Bryl i proboszcz parafii św. Jadwigi ks. Henryk Paśko. Program ma rozwijać tzw. „kompetencje miękkie” u dzieci, czyli logiczne myślenie, dobre nawyki cyfrowe oraz wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Autorzy programu stworzyli własne pomoce dydaktyczne, m.in. matę edukacyjną, na której wykorzystywać można elementy sudoku, szachów czy elementarnych podstaw kodowania.


Październik

1 października

• Podczas drugiego dnia konferencji podsumowującej realizację mikroprojektów w Euroregionie Tatry pt. „Łączą nas mikroprojekty” miasto Nowy Targ zostało wyróżnione spośród 44 wytypowanych przedsięwzięć w kategorii kultura za realizację projektu „Nowy Targ – Kieżmark. Transgraniczna prezentacji kuchni regionalnej”. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007–2013. Jednym z głównych celów była promocja walorów kulinarnych pogranicza polsko-słowackiego. W ramach projektu wydano: książkę kucharską pt. „Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku”, polsko-słowacki kalendarz ścienny, wideo-prezentację promującą smaki i rzemiosło oraz mapę pokazującą miejsca, gdzie można skosztować tradycyjnej kuchni. Całkowita wartość projektu wyniosła 42 753,25 euro.

• Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedził Jarosław Rosiński, aktor Teatru Rabcio. Uczestnikami spotkania byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5. Za pomocą krótkiego tekstu gość prezentował techniki czytania. 

 

2 października

Zgodnie z tradycją Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu odbył się XI Rajd Szkolny na Stare Wierchy. W rajdzie uczestniczyło około 200 uczniów szkoły, podzielonych na trzy grupy, które wyruszyły z Nowego Targu różnymi trasami i szlakami turystycznymi. Punktem zbornym dla wszystkich grup było schronisko na Starych Wierchach, gdzie zorganizowane było wspólne ognisko. 

 

3–10 października 

Odbył się Światowy Tydzień Zwierząt 2015 – cykl spotkań pokazujących zagadnienia świata zwierząt. W czasie tego tygodnia odbyło się m.in.: nabożeństwo z udziałem zwierząt przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, spotkanie z Dominiką Hamrol i Małgorzatą Wesołowską z Fundacji „Zmieńmy Świat” Oddział Nowy Targ, Dariuszem Babiakiem z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Małgorzatą Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego, Marią Gąsienicą z hodowli „Mały Smok” i behawiorystką zwierzęcą Małgorzatą Wesołowską, a w Schronisku w Nowym Targu odbył się Dzień Otwarty. Dodatkowo miał miejsce finał akcji „Psia miska dla schroniska”, podczas której zbierano miski dla psów i karmę dla kotów.

 

3–4 października 

Rozegrano zawody modelarskie modeli klasy F1E. W pierwszym dniu walczono o tytuł Mistrza Polski dla Juniorów Młodszych i Juniorów, a w drugim rozegrano kolejną edycję Pucharu Polski. Szymon Morawski wywalczył indywidualnie tytuł Mistrza Polski, a drużyna Juniorów Młodszych w składzie: Szymon Morawski, Antoni Długopolski i Piotr Budzyk zdobyła tytuł Wicemistrza Polski. W kategorii Juniorów drużyna w składzie: Maria Jarkiewicz, Szymon Górnisiewicz i Kacper Gromala wywalczyła tytuł Wicemistrza Polski. 

 

4 października 

• Odbył się XL Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Organizatorami konkursu były: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Powiat Nowotarski, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Jury oceniało 22 muzyki w trzech kategoriach. W kategorii dorosłej I miejsce zdobyła Muzyka Andrzeja Kalaty „Korca”, w kategorii młodzieżowej nie przyznano pierwszego miejsca, natomiast w kategorii dziecięcej przyznano dwa równorzędne I miejsca: „Jutrzence” z Zakopanego i Muzyce Zespołu „Orawianie” im. Heródka z Lipnicy Wielkiej. 

• W Parku Miejskim odbył się koncert patriotyczny Miejskiej Orkiestry Dętej z udziałem publiczności, która otrzymała teksty pieśni, by móc śpiewać wraz z orkiestrą. Była to część dwóch projektów realizowanych przez Stowarzyszenie „Miejska Orkiestra Dęta”: projektu „Muzyczna Wizytówka Stolicy Podhala”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, oraz „Muzyczna Wizytówka Nowego Targu”, współfinansowanego przez Urząd Miasta w Nowym Targu.

 

6 października 

Na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Targu odbyły się Mistrzostwa Gminy Miasto Nowy Targ w Piłce Halowej Chłopców. Dwie pierwsze drużyny uzyskały awans do kolejnego turnieju, czyli Powiatowych Mistrzostw Ośrodka Sportowego Nowy Targ. Kolejność miejsc zajętych w Mistrzostwach: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 11. 

 

7 października 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Wieliczką-Szarkową promujące książkę „Wołyń we krwi 1943 r.”. Publikacja opowiada o akcjach przeprowadzanych od 1942 roku aż do „krwawej niedzieli” w 1943 roku, kiedy to nacjonaliści napadli równocześnie na 98 polskich miejscowości. Spotkaniu towarzyszyła wystawa. Organizatorem wieczoru była Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”. 

• W Galerii BWA „Jatki” odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”. Bohaterem wieczoru był rzeźbiarz i rysownik Piotr Bies, który tym razem zaprezentował swoje wiersze z tomiku „Spóźniony skowyt”. 

• W Szkole Podstawowej nr 5 w ramach akcji „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki” do czytania książek zachęcał dzieci Grzegorz Watycha burmistrz miasta. Akcją objęci są uczniowie klas 0–3, którzy słuchają fragmentu książki czytanej przez lektora, następnie rozmawiają o jej treści i zadając pytania poznają informacje o pracy gościa . Podsumowaniem spotkania są wykonywane przez uczniów prace plastyczne związane z prezentowaną książką.

 

8 października 

W Muzeum Podhalańskim z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu miało miejsce kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjno-naukowego pt. „Karpaty pełne czarów”. Program był realizowany we współpracy z instytucjami kultury na terenie województwa małopolskiego. Podczas spotkania odbyły się: prezentacja publikacji naukowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Roberta Kowalskiego, warsztaty kulturoznawcze dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 oraz wernisaże wystawy fotograficznej. Wydana została także seria ośmiu widokówek – zdjęć autorstwa Zofii Kity. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego. Wieczór zakończył występ Grupy „Śpisoki” i Zespołu „Tereściacy” oraz wernisaż wystawy zatytułowanej „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”. 

 

9 października

Na orliku przy Szkole Podstawowej nr 2 zakończyła się Amatorska Liga Piłkarska Animatorów o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ organizowana przez animatorów Jarosława Lecha i Sebastiana Świerzbińskiego. Liga podzielona była na rundę wiosenną i jesienną. Zgłosiło się do niej sześć drużyn – grano systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Mistrzami okazała się Paka Jana, wyprzedzając drużynę Kolegium Sędziów Nowy Targ. Królem strzelców został Grzegorz Marszałek, Drużyną Fair Play – Pamada Team, a najlepszym bramkarzem – Marcin Plewa.

 

11 października 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się Baranie Granie – Ogólnopolskie Biennale Satyry im. Stanisława Jerzego Leca. W turnieju plastycznym nagrodzony został Waldemar Rukść z Olecka, w turnieju literackim – Ewa Jowik z Łazów. Na zakończenie wystąpił zwycięzca turnieju scenicznego – Kabaret „Pod Napięciem” z Gdańska.

 

13 października 

Fundacja im. Adama Worwy zainaugurowała akcję „Pola Nadziei”. Pomimo prawdziwej śnieżycy, przed budynkiem Starostwa Powiatowego zasadzone zostały cebulki żonkili, aby wiosną sprzedać kwiatki, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przekazać na cele charytatywne. Żonkile zasadzili: starosta Krzysztof Faber, wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg i prezes Fundacji Alicja Chodorowicz oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. 

 

14 października 

W Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło otwarcie wystawy „Rysunek i nie tylko – przestrzeń artystyczna oczami architekta”. Były to prace studentów Instytutu Nauk Technicznych przy PPWSZ w Nowym Targu. 

 

15 października 

• W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi (który wypada 17 października) Podhalańskie Amazonki zorganizowały spotkanie. Odbyły się występy młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu. Uczennice w różowych strojach, trzymając w rękach różowe balony, zaprezentowały na płycie rynku kilka ważnych symboli związanych z rakiem piersi: figurę „A”, „wstążkę” i kilka serc. Wystąpiły również piosenkarki z grupy „Septyma”. Do walki z rakiem piersi zachęcali także przedstawiciele władz miasta, nowotarskiego starostwa, dyrektor nowotarskiego szpitala Marek Wierzba, motocykliści zaprzyjaźnieni z Amazonkami oraz rowerzyści z nowotarskiej Piątki. Na motorach i rowerach nie zabrakło różowych balonów. Fundacja im. Adama Worwy z prezes Alicją Hodorowicz również poparła akcję. Spotkanie, przyozdobiony różową, papierową, ogromną wstążką, prowadził Jan Poręba z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, który był współorganizatorem przedsięwzięcia. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Grzegorz Watycha. Amazonki rozdały zaproszenia na badanie USG piersi, które ufundowały nowotarska „Allmedica” i Podhalańskie Amazonki. 

• W restauracji „Ruczaj” wręczono nagrody zwycięzcom siedemnastej edycji Konkursu „Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu” im. Adama Worwy. Komisja konkursowa dokonała w terminach 23 czerwca i 26 sierpnia przeglądów i oceny zgłoszonych posesji i wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach. W kategorii posesji jednorodzinnych I miejsce zdobyła Karolina Filas z os. Niwa. W kategorii posesji wielomieszkaniowych I miejsce zdobył Stanisław Plewa z ul. Podhalańskiej. Szczególne wyróżnienie i nagrodę specjalną Burmistrza Miasta Nowy Targ za wyjątkowy i nietypowy wygląd ogrodu zdobyli Maria i Stanisław Słowakiewicz z ul. Kokoszków.

 

16 października 

• W Państwowej Szkole Muzycznej w ramach obchodów Dnia Papieskiego wystąpił Stefano Gueresi – włoski pianista i kompozytor, członek Stowarzyszenia SIAE. W roku 2003 został powołany do objęcia stanowiska przedstawiciela w Zarządzie Konserwatorium „Lucio Campiani” w Mantui. Grał w wielu miejscach na świecie, m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Chorwacji, Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz Polsce. Koncert poprowadził Stanisław Apostoł. 

• W Muzeum Podhalańskim obchodzony był Dzień Papieski. W programie znalazły się: pokaz filmu pt. „Liczę na Was” zrealizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, opowiadającego o przesłaniu adresowanym do młodzieży przez świętego Jana Pawła II, wystawa „Jan Paweł II i sport” z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pokazywano również wystawę stałą muzeum pt. „Jan Paweł II – miasto Nowy Targ, przeszłość i obecność”.

 

17 października 

• W ramach Dnia Papieskiego w kościele św. Jana Pawła II odbył się koncert zespołu „Turnioki” łączącego muzykę góralską z innymi gatunkami muzyki: rockiem, jazz-rockiem, rapem i reggae. Muzycy to absolwenci wyższych szkół muzycznych. W skład zespołu wchodzą: Anna Malacina – śpiew, Arkadiusz Wiech – gitara, śpiew oraz autor muzyki i tekstów, Leszek Nowotarski – flet poprzeczny, saksofon tenorowy, Piotr Gołębiowski – gitara basowa, Damian Kocur – instrumenty klawiszowe, śpiew, Michał Baraniewicz – perkusja i Krzysztof Czech – skrzypce.

• Nowotarski Klub Fantastyki i Miejski Ośrodek Kultury zorganizowały  grę terenową „Poszukiwania zaginionego obrazu”. Podczas trwania gry grupy trzy-, cztero- lub pięcioosobowe poszukiwały konkretnego obrazu, zapoznając się jednocześnie ze strukturą ośrodka. Obraz należało znaleźć w ciągu godziny. 

• W Szkole Podstawowej w Ostrowsku odbyło się seminarium z udziałem Shuhan Makoto Kojima i Kyoden-Dairi Salur Onural. Były to pokazy wschodnich sztuk walki i prezentacja japońskiej broni. Shuhan Makoto Kojima przyjechał z Tokio kilka dni wcześniej na zaproszenie sensei Aleksandra Kozieła (IV dan) (tytuł Shuhan przysługuje powyżej V dana). Mistrz wschodnich sztuk walki odbył trening z uczniami Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta. Głównym celem wizyty było szkolenie sensei Aleksandra Kozieła i jego ucznia Sebastiana Westrycha. Wraz z Shuhan Kojima ćwiczenia z trenerami prowadził Kyoden-Dairi Salur Onural z Anglii.

 

17–18 października 

W Jastrzębiu-Zdroju rozegrany został Ogólnopolski Turniej Mini Olympic Games. Reprezentanci Klubu Sportowego Gorce spisali się na nim doskonale. W kategorii chłopców drugie miejsce zdobył Szymon Kolasa, a w kategorii dziewcząt – trzecie Zuzanna Kowalczyk. 

 

18 października 

W Muzeum Podhalańskim odbył się 72. salon poezji pt. „Intymne” – piosenki ze spektakli Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem wykonywali Dorota Ficoń i Jerzy Chruściński.

 

19 października 

• Na sesji Rady Miasta Nowego Targu powołano Kapitułę Honorową przyznającą tytuł osobom zasłużonym dla Nowego Targu. W skład Kapituły weszli: Czesław Borowicz, Józef Borowicz, Bogusław Giełczyński, Maria Pawluśkiewicz, Marek Rączkiewicz, Wanda Szado-Kudasikowa i Adolf Szpytma. 

• Na tej samej sesji burmistrz Grzegorz Watycha i przewodniczący Rady Janusz Tarnowski wręczyli nagrody tegorocznej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Nagrody otrzymali: Jan Mrożek, Martyna Batkiewicz, Ilona Markowicz, Monika Kumor, Daria Mrugała, Aleksandra Ostapczuk i Oliwia Kuruc-Jasińska. 

 

20 października 

Rozpoczęły się Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu w Nowym Targu. Uczniowie szkół przebrali się za „elektroodpady”, aby protestować, domagając się w ten sposób „oddania do recyklingu”, i walczyli o prawo do „drugiego życia”. Ekopochód przeszedł z rynku do Szkoły Muzycznej, gdzie odbyła się Gala Ambasadorów Projektu „Włącz Eco Wyobraźnię”. Podczas gali prezentowano, jak powinno się postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, aby chronić środowisko. Przedstawiono film edukacyjny i koncert zespołu Recycling Band (finalisty programu „Mam talent!”). Akcja przeprowadzona została w całej Polsce już po raz siódmy w celu zmotywowania do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Kilkadziesiąt cheerleaderek z zespołów tańczyło w koszulkach z hasłem nawołującym do selektywnej zbiórki elektroodpadów, a mieszkańcy Nowego Targu otrzymali poradnik ekologiczny. Kampania trwała około 2 miesięcy. Po tym czasie uczestnicy zostali poproszeni o opisanie jej przebiegu i wypełnienie formularza konkursowego, a także przesłanie dokumentacji fotograficznej. Organizatorem akcji była firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Paluch, poseł na Sejm RP. Wsparcia organizacyjnego udzielił Urząd Miasta w Nowym Targu.

 

22 października 

W Muzeum Podhalańskim nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Z rodzinnych zbiorów nowotarskich rodów – Rajskich (Rayskich) i Różańskich”. Na wystawie można było zobaczyć pamiątkowe fotografie przedstawiające 100 lat historii tych dwóch rodów. 

 

23–24 października 

Odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Dnia Animacji w Nowym Targu, święta obchodzonego na całym świecie. Data imprezy związana jest z dniem 28 października 1892 roku, kiedy to w Grevin Museum w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda. Od tego czasu Dzień Animacji odbywa się zawsze w okolicach 28 października. Część animacji można było obejrzeć 10 października podczas otwartej konferencji prasowej. Tegorocznym organizatorem w Nowym Targu było Studio Filmowe Effata Anima. Odbywały się różne wydarzenia prezentujące kilkaset produkcji z całego świata. Myślą przewodnią tegorocznej edycji była muzyka, co wiązało się również z obchodzonym przez Państwową Szkołę Muzyczną w Nowym Targu jubileuszem. W ramach święta animacji oraz z okazji 70-lecia szkoły odbył się koncert big-bandu. Koncert „Muzyka na żywo” był połączeniem muzyki z projekcjami animacji warsztatowych. 

 

24 października

• W ramach kolejnej edycji „Szkoły Trzeźwych Kierowców”, zorganizowanej w Urzędzie Miasta, omawiano wpływ alkoholu na kierujących, skutki moralne i prawne jazdy pod jego wpływem oraz zagadnienia związane z egzaminem na prawo jazdy. Wykłady prowadzili: Edyta Wójciak – pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom, Tadeusz Waradzyn – instruktor terapii uzależnień, asp. Jerzy Kozieł z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz Wojciech Nowak – egzaminator Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Poza zajęciami teoretycznymi odbyły się również ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli. Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Miasta Nowego Targu, Rada Programowa „Bezpieczne Miasto”, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego.

• W hali sportowej Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku--Kamiennej odbył się I Międzynarodowy Turniej Karate Shinkyokushin Skarżysko-Kamienna Cup 2015, który został zorganizowany przez sensei Zbigniewa Zaborskiego. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent miasta Konrad Krönig. Na turniej przyjechało niemal 160 zawodników z 16 klubów z całej Polski, m.in. z Nowego Targu, Nowego Sącza, Zakopanego, Katowic, Krakowa, Tarnowa, Opatowa, Sieradza, Warszawy, Łodzi, Szydłowca, Kielc, Włoszczowy i Ćmińska. Sędzią głównym turnieju był shihan Krzysztof Borowiec. Rywalizacja rozgrywana była w konkurencji kumite semi kontakt w kilku kategoriach wiekowych. Nowotarżanie odnieśli kolejne sukcesy: Maksymilian Rapacz zajął drugie miejsce, a Adam Gniadek trzecie.

 

25 października 

W całej Polsce odbyły się wybory parlamentarne. W Nowym Targu najwięcej głosów uzyskał KW Prawo i Sprawiedliwość – 5884 głosy (45,69%). Kandydaci komitetu, którzy uzyskali największą liczbę głosów, to: Anna Paluch – 8,98% i Edward Siarka – 8,93%. Drugi wynik w wyborach uzyskał KW Platforma Obywatelska RP – 2765 głosów (21,47%). Kandydatem komitetu wyborczego, który uzyskał najwięcej głosów, był Andrzej Józef Gut-Mostowy – 12,00%. Kolejny wynik należy do KWW „Kukiz’15” – 1272 głosy (9,88%). Największe poparcie uzyskał Mariusz Jerzy Wcisło – 5,47% głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 49,78%.

 

27 października 

• W Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło podsumowanie akcji „Razem bezpieczniej w szkołach powiatu nowotarskiego” organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu. W akcji uczestniczyło 11 szkół. W konkursie „Bezpieczny uczeń – spokojny rodzic” zwyciężyła Brygida Chlebek z Zespołu Szkół nr 1, a w konkursie „Bezpieczeństwo – to mi pasuje” Sylwia Wodziak z Zespołu Szkół nr 1. 

• Zastępca burmistrza Joanna Iskrzyńska-Steg wręczyła dyplomy i nagrody dzieciom i młodzieży nowotarskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, które brały udział w akcji recyklingowej w roku szkolnym 2014–2015. Komisja konkursowa w składzie: Dariusz Jabcoń, Mateusz Skupień, Krzysztof Aksamit, Elżbieta Nenko i Anna Granowska sprawdziła pokwitowania szkół i przedszkoli z punktów skupu makulatury i opakowań z metali, a następnie na tej podstawie wyłoniła zdobywców pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody. Szkoła Podstawowa nr 4 zdobyła I miejsce w konkursie „Zbiórka puszek aluminiowych” i otrzymała 900 zł. Szkoła Podstawowa nr 5 zdobyła I miejsce w konkursie „Zbiórka makulatury” i 900 zł. Wśród przedszkoli I miejsce w konkursie „Zbiórka makulatury” i I miejsce w konkursie „Zbiórka puszek aluminiowych” otrzymało Przedszkole nr 2, otrzymując tym samym 1800 zł. W konkursie wzięło udział 2853 dzieci i młodzieży, zebrano 2984 kg puszek aluminiowych i 60 831 kg makulatury.

 

28–29 października 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się II Powiatowy Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej „W hołdzie Poetom i Muzykom Podhala”. Uczestnicy zaśpiewali utwory z repertuaru: Wandy Szado–Kudasikowej, Romana Dziobonia, Jana Mazura, Józefa Edmunda Titza i Wacława Geigera.

 

29 października 

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej Renata Klamerus spotkała się z dziećmi. Pani Klamerus jest pisarką i poetką urodzoną w Bydgoszczy oraz absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Obecnie pisze książki dla dzieci. Opowiadała o swojej publikacji pt. „Tami z krainy pięknych koni”. 

 

30 października 

Do Miejskiego Ośrodka Kultury przyjechali goście z Litwy. Były to zespoły taneczne: „Asorti”, „Dziki Kojot” oraz „Saule”, które wystąpiły dla licznie zgromadzonej publiczności z Nowego Targu, Bańskiej Niżnej i Ostrowska. Gospodarzem koncertu były zespoły „Mali Hyrni” i „Hyrni” pod kierunkiem Macieja Warpechy. Organizacją spotkania ze strony litewskiej zajmował się Denis Karliuk. 

Nowy Targ gościł delegację liczącego 500 mieszkańców pomorskiego Nowego Targu. Wymieniono listy intencyjne w sprawie nawiązania współpracy obu miejscowości. Przyjaźń została faktycznie zainicjowana przez Beatę Zalot, redaktor naczelną „Tygodnika Podhalańskiego”, która obszernie opisała wioskę położoną 20 kilometrów od Malborka, o tej samej nazwie, co nasze miasto. Wśród gości był sołtys nadmorskiego Nowego Targu Mirosław Śrutkowski. Burmistrz Grzegorz Watycha obiecał podjąć współpracę. Po wizycie w Urzędzie Miasta goście ruszyli w miasto z wiceburmistrz Joanną Iskrzyńską-Steg, szefową wydziału kultury, sportu i promocji Katarzyną Put oraz prezesem nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Robertem Kowalskim. Zwiedzili wspólnie Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu w podziemiach magistratu, Muzeum Podhalańskie, miejską pływalnię i lotnisko.

Unihokeistki MMKS Podhale Nowy Targ w finałowym turnieju Klubowego Pucharu Europy na Łotwie zajęły trzecie miejsce. To najlepszy w historii tych rozgrywek wynik polskiego zespołu. 

W IV Międzynarodowym Konkursie im. Anny German w Warszawie zwycięzcami zostały solistki ze Studia Piosenki „Septyma”. 8-letnia Edyta Limanówka – zdobywczyni I miejsca i 10-letnia Malwina Łaś – laureatka III miejsca zachwyciły jury wykonaniem utworów „Mój stryjek jest hodowcą moli” oraz „Mój generał ołowiany”. Obie dziewczynki mają już na swoim koncie sporo sukcesów w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in. I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Diamentowy Głos w Warszawie, I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Intershow i wielu innych.


Listopad

 

1 listopada

W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie już po raz szesnasty odbyła się na cmentarzu Kwesta Nowotarska przeznaczona na odnowę zabytkowych nagrobków. Organizatorem zbiórki był Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu oraz Burmistrz Miasta Nowego Targu. W tym roku zebrano 23 848,98 zł, 10,00 USD, 9,33 EUR, 1 NOK i 1 HRK. 

 

3 listopada

W Urzędzie Miasta Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował spotkanie z przedstawicielami policji pt. „Bezpieczeństwo seniorów”.

5 listopada 

W Ratuszu Miejskim ruszył nowy cykl pt. „Wieczory czwartkowe – muzyczna podróż przez epoki – duety skrzypcowe XVII–XIX wieku”. Na koncercie inauguracyjnym usłyszeć można było duet „Duo sonore” w wykonaniu Ilony Nieciąg i Krzysztofa Leksyckiego. 

 

6 listopada 

W Galerii BWA „Jatki” w ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” odbyło się spotkanie z Jackiem Hajnosem. Artysta stworzył projekt pt. „Różnica”, polegający na przebywaniu w środowisku bezdomnych w Krakowie, a następnie na portretowaniu i dokumentowaniu życia ludzi tam poznanych. Opowieść była skierowana do młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego nr 1. 

 

7 listopada 

Na rynku w Nowym Targu odbyła się pikieta przeciwko imigrantom z Afryki i Azji. Uczestnicy protestowali pod hasłami: „Naród wciąż pamięta – Polska to rzecz święta” i „Nasza Europa, nasze zasady”. Organizatorem protestu byli działacze Ruchu Społeczno-Narodowego Nowy Targ i Nowy Sącz. Według informacji prasowych w pikiecie wzięło udział 13 osób. 

 

8 listopada 

• W ramach 73. salonu poezji w Nowym Targu odbyło się spotkanie „Poeci w piosence”. Poezję prezentowali: Wiktoria Węgrzyn i Andrzej Lichosyt, akompaniował Walentyn Dubrowskij.

• Na Pływalni Miejskiej odbyły się zawody o Puchar Dyrektora. W konkursie wzięło udział 126 uczestników. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Nadia Żelazko, Szymon Tokarski, Martyna Garbacz, Arkadiusz Smoleń, Malwina Wołczek, Aleksander Watycha, Amelia Liszka, Wiktor Tworek, Renata Wilczek, Piotr Limanowski, Aleksandra Moś, Michał Kalata, Małgorzata Bizub i Michał Starczowski. 

 

10 listopada

Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości złożono wiązanki na grobach poległych w obronie Ojczyzny na Cmentarzu Komunalnym. W Miejskim Ośrodku Kultury przemawiał przewodniczący Rady Miasta Janusz Tarnowski, po czym odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej oraz wręczenie medali przyznanych przez Kapitułę Honorową. Na wniosek burmistrza Grzegorza Watychy odznaczenia otrzymali: Agata Michalska – w podzięce za wielkie zaangażowanie na sportowej niwie, zwłaszcza w szkoleniu najmłodszych, i kilka lat prezesowania Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu Podhale w bardzo trudnym dla niego okresie, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej na czele z prezes Danutą Hajnos oraz nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego na czele z prezesem Robertem Kowalskim.

 

11 listopada

W Narodowe Święto Niepodległości w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono mszę św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna. Po mszy nastąpił przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych pod Ratusz Miejski. Na rynku wystąpił burmistrz miasta Grzegorz Watycha, złożono wiązanki, po czym Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marcina Musiaka wykonała pieśni niepodległościowe. 

 

12 listopada 

W Muzeum Podhalańskim odbyła się promocja książki „Pieniny na starej pocztówce”. W wydawnictwie zawarto dawne widoki Pienin, Czorsztyna, Niedzicy, przełomu Dunajca, Czerwonego Klasztoru, Trzech Koron, Góry Zamkowej, Szczawnicy, Homoli i Krościenka, razem z dawnym opisem przyrodniczym i kulturowym.

 

13 listopada 

• W Galerii BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. „Terra incognito” autorstwa Rii Kmetovej ze Słowacji. Artystka zajmuje się fotografią od wielu lat, a swoje prace wystawia głównie na Słowacji, w USA i w Polsce.

• W holu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się wystawa „Henryk Buszko – Architekt”, na którą zaprosili burmistrz Grzegorz Watycha oraz rektor dr hab. Iwon Grys, prof. nadzw. PPWSZ. Wystawę zorganizowano we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach. Prof. Henryk Buszko to światowej sławy architekt SARP, urodzony we Lwowie, wychowany w Nowym Targu, wykształcony w Krakowie – jednak z wyboru Ślązak. Pochowany został w Zakopanem, gdzie przed II wojną światową przenieśli się jego teściowie z córką, jego przyszłą żoną. Spotkanie odbyło się pod patronatem dziennika internetowego „Podhale Region”.

• W Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie odbyła się gala III Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2015/2016. Laureatem został uczeń z klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu – Tomasz Mościcki. Dyplom wręczył zwycięzcy Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski.

• W ramach cyklu „Znani i nieznani czytają bajki dzieciom” w Szkole Podstawowej nr 5 bajki czytał Konsul Generalny USA w Polsce Walter Braunohler, w towarzystwie wicekonsula ds. polityczno-ekonomicznych Andrew Caruso. Konsul czytał „Kota Prota” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Inicjatorkami i organizatorkami akcji były: Dorota Fryźlewicz, Ewa Olejarz i Agnieszka Gołębiowska. W spotkaniu brał udział członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek policji państwowej powiatu nowotarskiego w Nowym Targu” oraz uczniowska kapela muzyczna country. Gośćmi wydarzenia byli wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i Wielki Rycerz Kolumba – Paweł Put. 

 

14 listopada 

W Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom XXXIX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Przemijanie”. Na konkurs nadesłano 132 prace 44 autorów. Były to głównie: linoryt, rzeźba, malarstwo na szkle, malarstwo olejne, tkanina, collage i instalacje. W kategorii ludowej I miejsce zdobył Edward Paryś z Trzcinicy, w kategorii profesjonalnej – Ryszard Dasiewicz z Gliwic. 

 

19 listopada 

• W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu odbył się koncert w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej pt. „Jesienne melancholie”.

• W Urzędzie Miasta miała miejsce promocja 19. numeru „Almanachu Nowotarskiego”. Numer liczy prawie 450 stron, a mógł być wydany dzięki ogromnemu wysiłkowi ludzi skupionych w Podhalańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk pod kierunkiem dr. Macieja Hodorowicza i zespołu redakcyjnego, którym kieruje dr Stanisława Trebunia-Staszel. Zakres tematyczny 19. rocznika był bardzo szeroki – od dawnych wierzeń i praktyk magicznych, przez czasy monarchii austro-węgierskiej, międzywojnie, II wojnę światową i okupację, po wydarzenia nam współczesne. W czasie promocji można było zauważyć, że zainteresowanie „Almanachem” rośnie, a krąg autorów się rozszerza. W tym roku do grona autorów dołączyli rabczanie. W czasie spotkania odbył się występ „Małych Śwarnych”. Dwa centra biblioteczne w Stanach Zjednoczonych zamówiły po 3 egzemplarze 19. „Almanachu”. Trafią one do Biblioteki Kongresu Narodowego i do Biblioteki Uniwersytetu w Harvardzie.

• Na orliku przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Turniej Animatorów o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ dla młodzieży urodzonej w 1997 roku i młodszej. Na starcie stanęło 9 drużyn, podzielonych na 3 grupy po trzy drużyny, gdzie grano każdy z każdym. Zwycięzcy i najlepsza drużyna z drugiego miejsca w grupie awansowali do półfinałów. W półfinałach spotkały się FC Konik z Drużyną AC oraz TS Patroni z PHU Kopytko. Do finału awansowały ekipy: FC  Konik i TS Patroni. Ostatecznie w dodatkowym czasie gry TS Patroni zdobyli bramkę i tym samym zwyciężyli. W meczu o trzecie miejsce PHU Kopytko pokonało 4:0 Drużynę AC. Sędziami zawodów byli: Sebastian Świerzbiński i Jarosław Lech.

 

19–22 listopada 

W Nowym Targu odbyły się XXXII Dni Trzeźwości na Podhalu, organizowane pod hasłami: „Trzeźwe spojrzenie w przyszłość” i „Abstynencja znakiem sprzeciwu”. W spotkaniu wzięło udział około 400 osób z całej Polski oraz grupa ze Słowacji. Organizatorem spotkania byli: Duszpasterstwo Trzeźwości przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Burmistrz Miasta Nowy Targ, Wójt Gminy Nowy Targ i Nowotarski Klub Abstynentów „Rodzina”. 

 

20 listopada 

W Galerii BWA „Jatki” odbyło się spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” pt. „Mity, baśnie, paradygmaty”. Była to gawęda autorstwa Ludmiły Figiel, nauczycielki historii w Liceum Ogólnokształcącym nr 1. Opowieść dotyczyła bajek, które napisała dla swojej wnuczki.

 

21 listopada 

O pierwszej w nocy przywrócony został ruch na moście przy ulicy Waksmundzkiej. Udało się zakończyć trwający od maja br. remont, który kosztował 4,7 mln złotych. 

 

22 listopada 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się „Wieczór Cecyliański”, na który zaprosili: Burmistrz Miasta Nowego Targu, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie”. Koncert odbył się w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II.

 

24–26 listopada 

Odbył się cykl imprez „Zdravo! Spotkania z kulturą Chorwacji”. W ramach spotkań miały miejsce pokazy filmowe, koncert zespołu Sokół Orkestar, który wykonuje muzykę etniczną, spotkanie z warszawskim globtroterem, oficerem rezerwy i przewodnikiem Włodkiem Surowieckim pt. „Chorwackie ciekawostki – obyczaje, kuchnia, muzyka” oraz „Kierunek Chorwacja – atrakcje turystyczne”. Dodatkowo można było nabyć książki o Chorwacji chorwackich autorów w promocyjnych cenach. Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie i osobiście Jej Ekscelencja Ambasador Andrea Bekić. Organizatorami imprezy były: Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Nowy Targ.

 

26 listopada 

• Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie Viva l’Arte, Burmistrz Miasta Nowego Targu i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina zaprosili na koncert z cyklu Wieczory Czwartkowe pt. „Fantazja fletowa”. Wykonawcami koncertu byli: Łukasz Długosz – flet, Krzysztof Leksycki – skrzypce, Ilona Nieciąg – altówka i Adam Klocek – wiolonczela. W programie usłyszano utwory: Kwartet fletowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Kwartet na flet i trio smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego oraz „Kolory lata” – wariacje na flet i trio smyczkowe Janusza Bieleckiego. Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych współczesnych flecistów. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven. Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Monachium, Odense i Viggiano. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium i Gewandhaus w Lipsku. Artysta nagrał wiele albumów, m.in dla wytwórni Sony, Naxos czy Fleur de Son Classic. W styczniu 2010 roku zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą następnie nagrał płytę z koncertem Michaela Colina. Otrzymał również prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA).

• W ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” odbył się w Galerii BWA „Jatki” wykład Jana Skłodowskiego pt. „Spiski Oxford”.

• Odbyło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. Miał miejsce wykład dr Lidii Marii Jedlińskiej – doktor nauk przyrodniczych, specjalisty ds. integracji społecznej oraz koordynatora Szkoły @ktywnego Seniora. 

 

27 listopada 

• W Bursie Gimnazjalnej odbył się wykład „Architektura w stylu zakopiańskim na terenie miasta Nowego Targu” dr. Zbigniewa Moździerza z Muzeum Tatrzańskiego, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu. 

• W Miejskim Ośrodku Kultury miała miejsce projekcja filmu „Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości” oraz spotkanie z psycholog Ewą Kruchowską z gabinetu „Do siebie”. Odbyło się to w ramach kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”.

• Szkoła Podstawowa nr 5 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Dzieci z nowotarskich szkół miały okazję sprawdzić swoją wiedzę o mieście, tradycjach góralskich oraz wykazać się sprawnością fizyczną i refleksem. Konkurs zorganizowały: Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyli: Michał Ćwiertnia, Michał Watycha i Jakub Skalany ze Szkoły Podstawowej nr 5. Nagrody ufundował burmistrz Grzegorz Watycha, a medale dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Krzysztof Kuranda. 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Okazją do uroczystości była gala Honorowych Dawców Krwi „Kropla” – klubu działającego przy Regionie International Police Association. 

 

29 listopada 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Laureatów XXVI Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu – Sacrosong 2015. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Miłosierni jak Ojciec”. Laureaci zostali wyłonieni w drodze przesłuchań w dniach 20 i 21 listopada. Wystąpili: soliści, duety, schole, grupy wokalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach: „soliści” a także „zespoły i schole oraz chóry”. Do udziału w koncercie finałowym wyłonieni zostali: Katarzyna Bulanda, Julia Jarząbek, Paweł Madzia, Emma Malik, Magda Panek, Alicja Pietrzak, Karolina Pietrzak, schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu, schola „Ichtis” z Trzebini-Sierszy, schola „Śnieżnej Pani” z Tokarni, schola „Stokrotki” z Zakopanego, zespół „Lubań” z Kluszkowiec i zespół wokalno-instrumentalny z Rabki-Zdroju. Nagrody zwycięzcom wręczali: posłanka Anna Paluch, starosta Krzysztof Faber, burmistrz Grzegorz Watycha i ks. Jan Karlak – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II, która jest głównym organizatorem Sacrosongu, słynnego w całej archidiecezji. Honorowy patronat nad przeglądem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

30 listopada 

• Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu wzięła udział w tegorocznej edycji poszukiwania talentów przez fundację Marcina Gortata. Na zaproszenie dyrektora do szkoły przybyli przedstawiciele Fundacji Marcina Gortata „MG13” i zorganizowali turniej „Szkolny Skills Challenge Mierz Wysoko 2015”. Turniej składał się z kilku elementów: przewrót w przód, rzut do bramki do piłki ręcznej, slalom z piłką do koszykówki, rzut do kosza z wyznaczonej linii, slalom z piłką do piłki nożnej, strzał do bramki. Udział w turnieju wzięło 50 uczniów. Zwycięzcy otrzymali medale i puchar. Spośród najlepszych uczniów szkół z Polski zostanie wyłoniony jeden uczeń z najlepszym czasem. Nagrodą dla niego będzie wyjazd do USA na mecz ligi NBA na zaproszenie Marcina Gortata.

Urząd Miasta w Nowym Targu podał oficjalną listę zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. W okręgu lokalnym nr 1 zrealizowane mają zostać trzy projekty: „Remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu”, który uzyskał 867 głosów, „Remont i wyposażenie świetlicy edukacyjno-szkoleniowej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu” (433 głosy) i „Uzupełnienie wyposażenia Szkoły Podstawowej nr 4” (198 głosów). W okręgu nr 2 zrealizowany ma być projekt „Modernizacja nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 5”, który uzyskał 719 głosów. W okręgu nr 3 zwyciężył projekt „Nowoczesne pracownie szkolne wspierające rozwój naszych dzieci” – uzyskując 1046 głosów. W okręgu lokalnym nr 5 obejmującym całe miasto zwycięzcą został projekt „VIII Nowotarski Piknik Lotniczy” z wynikiem 1891 głosów. W okręgu lokalnym nr 4 nie zgłoszono żadnych projektów.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie rozstrzygnął konkurs na Najlepszy Samorządowy Projekt Międzynarodowy Małopolski 2015. Zwycięzcą zostało Starostwo Powiatowe w Limanowej za stworzenie systemu promocji atrakcji turystycznych Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina (Słowacja) pod nazwą INFOTUR. Nagrodę specjalną przyznał Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa dla filmu o osobliwościach przyrodniczych i kulturowych wokół Tatr, zrealizowanego przez Urząd Miasta Nowy Targ w partnerstwie z miastem Kežmarok (Słowacja) w ramach projektu pt. „Szlakiem mało znanych osobliwości przyrodniczych i kulturowych wokół Tatr”. Projekt zrealizowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska–Republika Słowacka 2007–2013. W imieniu miasta nagrodę odebrała wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

Na Międzynarodowym Festiwalu „Złota Praga” w Czechach dwie solistki ze Studia Piosenki „Septyma” – 10-letnia Julia Milaniak oraz 13-letnia Julia Jarząbek – zdobyły pierwsze miejsce w swoich kategoriach. 

Oddano do użytku ulice po remoncie: Szpitalną i Norwida w Nowym Targu. Na obydwu drogach położony został nowy asfalt, przebudowano skrzyżowanie, wzdłuż jezdni powstały chodniki i nowe miejsca postojowe oraz nowa zatoczka autobusowa i oświetlenie. Inwestycja finansowana była wspólnie z budżetu miasta i starostwa powiatowego, a jej koszt wyniósł około 3,5 mln złotych. 

Grupa z Przedszkola „Lokomotywa” wzięła udział w andrzejkach organizowanych w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci poznały historię andrzejek oraz związane z nimi tradycje. Natomiast w Filii nr 2 miało miejsce czytanie i opowiadanie książek i bajek oraz zapoznawanie się z rozkładem książek w bibliotece.


 Grudzień

 

1 grudnia 

• W Urzędzie Miasta Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował wykład pt. „Odwrócona hipoteka. Co trzeba wiedzieć?”. Jest to rodzaj produktu bankowego, w którym bank oddaje do dyspozycji właściciela nieruchomości pewną sumę pieniędzy. Spłata tych środków może nastąpić po śmierci kredytobiorcy przez jego spadkobierców. Zabezpieczeniem spłaty jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. 

• Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu przeprowadziło podsumowanie i zakończenie programu edukacyjnego pn. „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”, które odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Gala zaczęła się od wykładu Sebastiana Walosczyka pt. „Jan Długosz. Życie, działalność publiczna i twórczość literacka”. Następnie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Wolna Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark” zaprezentowała uzbrojenie i wyposażenie rycerzy oraz stroje codzienne i odświętne z epoki. 

 

3 grudnia 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład dr Anny Mlekodaj „O góralskiej kobiecie”. Organizatorem spotkania był Uniwersytet Trzeciego Wieku. 

 

4 grudnia 

• Już po raz dziewiąty obchodzono Nowotarski Dzień Wolontariusza. Impreza odbywała się pod hasłem „Pochwal się wolontariatem!”. Maciej Trzciński, lider regionu Nowy Targ, opowiedział o „Szlachetnej Paczce”, czyli projekcie pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Ochotnicza Grupa Ratownicza z Rabki-Zdroju pokazała, jak ważne i wciągające jest ratownictwo. O oprawę muzyczną zadbał duet jazzowy Konrad Basiuk i Jacek Polakiewicz.

• W ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” w Galerii BWA „Jatki” odbyło się spotkanie polsko-meksykańskie pt. „W kręgu życia pomiędzy naszymi tradycjami – En el círculo de la vida entre nuestras tradiciones”. Był to koncert z prezentacją multimedialną Sylwii Basty i Samaela Francisca Floresa Rodrigueza. 

• W Hali „Gorce” odbył się miejski turniej mikołajkowy szkół podstawowych „Baw się razem z nami”. W turnieju wzięły udział Szkoły Podstawowe nr 2, nr 3, nr 5 i nr 11. Szkoły reprezentowało ponad 130 uczniów z klas I–III. Dzieci rywalizowały w czterech zabawach sprawnościowych. Po zakończonych zmaganiach każde dziecko otrzymało poczęstunek z rąk Świętego Mikołaja. Pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3, drugie – Szkoła Podstawowa nr 5 i trzecie – Szkoła Podstawowa nr 2.

 

5 grudnia 

• W ratuszu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Poszukiwacze skarbów, badacze, grotołazi. Z dziejów odkrywania i eksploracji jaskiń tatrzańskich”. Organizatorami spotkania byli: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Targ, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Instytut Słowacki w Warszawie oraz Wydział Politologii UMCS.

• W ramach projektu pt. „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z Województwem Małopolskim zorganizowało przejazd pociągiem turystycznym na trasie Chabówka–Zakopane z około 30-minutowym postojem na stacji Nowy Targ. Skład pociągu to zabytkowy parowóz i zabytkowe wagony. W przejeździe uczestniczyło około 300 pasażerów. 

• W Hali „Gorce” odbył się Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego oraz Freestyle Winter Tatry Cup 2015. W turnieju tańca towarzyskiego udział wzięły pary: z Polski, Białorusi, Czech, Izraela, Słowacji, Rosji i Ukrainy. Wśród jury znaleźli się sędziowie z kraju i z zagranicy. W gali wieczornej udział wzięło ponad 60 par w różnych kategoriach wiekowych. Organizatorem i prowadzącym imprezę był Bolesław Bara – tancerz, instruktor, choreograf i sędzia.

 

6 grudnia 

• W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się „Mikołajkowe spotkanie z bajką”. Było to przedstawienie dla małych i dużych widzów pt. „Cyrk Bumstarara” na podstawie tekstu Doroty Terakowskiej, do którego muzykę skomponował krakowski kompozytor związany z „Piwnicą pod Baranami” Andrzej Zarycki, a teksty piosenek napisał poeta Leszek Aleksander Moczulski. Reżyserami ponownie byli Juliusz Chrząstowski i Beata Paluch (aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie). Aktorzy to oczywiście znani mieszkańcy – panie: Jolanta Apostoł, Jolanta Bakalarz, Ewa Fudalewicz, Ewa Kokot, Krystyna Mikulska, Jolanta Mystek, Katarzyna Podkanowicz, Marta Sadowa-Chorąży i Zofia Sokołowska oraz panowie: Stanisław Apostoł, Grzegorz Daniec, Radosław Dzielski, Ziemowit Halota, Mariusz Jelonek, Paweł Liszka, Maciej Mikulski i Grzegorz Watycha. Wejściówkę na spektakl stanowił zakup paczki świątecznej i przekazanie jej dla dzieci z rodzin potrzebujących.

• Burmistrz Miasta Nowy Targ zaprosił na Mikołajkowe Lodowe Szaleństwo na nowotarski rynek. W programie były m.in.: Święty Mikołaj z przyjaciółmi, iluminacja świątecznej choinki ubieranej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, Bieg Mikołajkowy o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ, uroczyste otwarcie sztucznego lodowiska oraz występ łyżwiarskiej grupy rewiowej „Walley” z Warszawy. Tego wieczoru wstęp na lodowisko i wypożyczenie łyżew były bezpłatne. Obowiązywały stroje baśniowe i mikołajkowe. 

 

7 grudnia 

Odbyła się gala podsumowująca realizację projektu edukacyjnego „Małopolska Szkoła z Pasją” z udziałem m.in. władz Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty, WFOŚiGW oraz zaproszonych gości. Celem konkursu była promocja małopolskich przedszkoli i szkół wyróżniających się aktywnością w obszarze innowacji edukacyjnych i alternatywnych form edukacji w działaniach na rzecz aktywizacji środowisk przedszkolnych, szkolnych oraz lokalnych, wspomagających rozwój pasji i talentów wśród dzieci i uczniów małopolskich przedszkoli oraz szkół. Przedszkole nr 2 w Nowym Targu zdobyło II miejsce w województwie za działania edukacyjne związane z szerzeniem wiedzy, świadomości oraz promocją postaw związanych z ochroną środowiska. W nagrodę otrzymało statuetkę „Małopolskie przedszkole z pasją” oraz aparat fotograficzny.

 

8 grudnia 

• W Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbył się wykład Katarzyny Ceklarz pt. „Zioła w kulturze ludowej Podtatrza”. Organizatorem spotkania był Uniwersytet Trzeciego Wieku. 

• Na Pływalni Miejskiej w Nowym Targu odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Pływaniu Indywidualnym i Drużynowym. W zawodach wzięły udział Szkoły Podstawowe nr 2, nr 3, nr 5, nr 6 i nr 11. Szkoły reprezentowało 70 uczniów z klas IV–VI, startując w czterech stylach: klasycznym, grzbietowym, dowolnym i motylkowym. Rozegrano również zawody sztafetowe reprezentacji szkół 8x50 m stylem dowolnym. Wśród dziewcząt na 50 m stylem klasycznym zwyciężyła Maria Kula ze Szkoły Podstawowej nr 5, stylem grzbietowym – Karolina Piotrowska ze Szkoły Podstawowej nr 5, stylem dowolnym Barbara Borkowska ze Szkoły Podstawowej nr 5, a sztafetę 8x50 m wygrała również Szkoła Podstawowa nr 5. Wśród chłopców na 50 m stylem klasycznym zwyciężył Łukasz Długopolski ze Szkoły Podstawowej nr 5, stylem grzbietowym Adam Gniadek ze Szkoły Podstawowej nr 2, stylem dowolnym Piotr Limanowski ze Szkoły Podstawowej nr 11, a stylem motylkowym Igor Szymeczko ze Szkoły Podstawowej nr 11. W sztafecie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11.

 

10 grudnia 

• W Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło otwarcie wystawy „Kalejdoskop życia WMMKT – malarstwo, wspomnienia” Wiesławy Kauś-Tylek. Artystka uczyła kiedyś w Młodzieżowym Domu Kultury i Specjalnym Ośrodku Szkolno--Wychowawczym w Nowym Targu.

• Odbyła się promocja książki Macieja Pinkwarta pt. „Wariat z Krupówek”. Gospodarzem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna. Publikacja to pierwsza zakopiańska biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spotkanie z autorem – filologiem, historykiem, publicystą, pisarzem, pedagogiem i pierwszym kustoszem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem – poprowadziła Renata Piżanowska z Wydawnictwa Wagant, którego nakładem ukazała się publikacja. 

 

11 grudnia 

• W Galerii BWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy „Dwa kolory” autorstwa Małgorzaty Jenty-Dmitruk i Jerzego Dmitruka. Na wystawie prezentowane były malarstwo i grafika. 

• W Bursie Gimnazjalnej odbył się wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej z Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju pt. „Meteorologia ludowa, czyli elementy dawnej wiedzy o świecie, kosmosie i człowieku”. Organizatorami byli: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Targ i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego.

 

12 grudnia 

W Muzeum Podhalańskim odbył się koncert „Kolbergowskie pejzaże znad Sanu” w wykonaniu Julii Doszny i Antoniego Pilcha. Julia Doszna to łemkowska pieśniarka, pochodząca z Bielanki koło Gorlic, która gościła na wielu festiwalach i przeglądach prezentujących kulturę Łemków. Antoni Pilch jest gospodarzem dworu na Wysokiej koło Jordanowa. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej. Zajął się organizowaniem koncertów muzyki dawnej, śpiewu i recytacji oraz spektakli teatralnych. 

 

13 grudnia 

W ramach 74. salonu poezji odbyło się spotkanie zatytułowane „…Świat, wydanie drugie” wg tekstów Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Katarzyny Pietrzyk (aktorki Teatru im. St. Witkiewicza w Zakopanem) z muzyką Jerzego Chruścińskiego.

 

14–15 grudnia 

W Komorze Ważyn Kopalni Soli w Bochni w XIX Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi – 2015” uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Targu Szymon Batkiewicz z kl. II a zajął III miejsce w kategorii klas I–III. Laureat przygotowywał się pod kierunkiem Małgorzaty Oleksy, a recytował wiersz Beaty Kołodziej pt. „Modlitwa urwisów”.

 

16 grudnia 

• W Urzędzie Miasta odbyło się Forum Efektywnej Energii FREE pn. „Tropiciele Cząstek Stałych”. Dyplomowane pielęgniarki przeprowadziły darmowe badania medyczne dla mieszkańców. Były to m.in. badania spirometryczne. Dwóch ekspertów z dziedziny jakości powietrza w specjalnych strojach badało przed urzędem jakość powietrza i informowało zainteresowanych o wpływie paliw niskiej jakości (np. palenie śmieciami, węglem niewiadomego pochodzenia itp.) na stan powietrza, a w konsekwencji na zdrowie.

• W Miejskim Ośrodku Kultury rozstrzygnięto Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych. W koncercie wzięło udział 80 uczestników z różnych miejscowości.

 

18 grudnia 

W ramach X Festiwalu Filmów Jednominutowych Tournée odbył się pokaz 45 najlepszych jednominutówek z tej edycji festiwalu. Organizatorami pokazu były: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

 

20 grudnia 

Tradycyjnie Związek Podhalan oddział Nowy Targ zorganizował na rynku IX Wigilię w Mieście. W programie były: jasełka w wykonaniu „Małych Śwarnych”, „Scholkowe kolędowanie” – występ Scholi „Promyki” działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu i degustacja potraw wigilijnych. Na koniec wszyscy złożyli sobie serdeczne życzenia.

 

21 grudnia 

Odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej pt. „Idzie Na Ziemię Jezusek”.

 

23 grudnia 

Harcerze ZHP przekazali na ręce burmistrza Grzegorza Watychy i wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze niosą Światło do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się radosną nowiną i krzewiąc największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. 

 

24 grudnia 

Fundacja im. Adama Worwy zorganizowała w restauracji „Ruczaj” kolejną wigilię  dla potrzebujących i samotnych. Spotkanie odbyło się z udziałem burmistrza Grzegorza Watychy i duszpasterzy, a połączone było z mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Podczas spotkania wystąpił chór „Echo Gorczańskie” pod kierownictwem organisty Piotra Augustyna.

 

27 grudnia 

• Burmistrz Miasta Nowy Targ, Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na świąteczno-noworoczny Koncert Kolęd pt. „Polskie Betlejem”. Na koncercie wystąpili: Chór „Gorce” pod dyr. Joanny Szczerby i przy akompaniamencie Agnieszki Szczerby, Zespół Wokalny „Argento” z Gdowa pod dyrekcją Małgorzaty Dudzik i Zespół Wokalny „SzeW” z Szalowej pod dyrekcją Marii Dziedzic. 

• Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu i Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu zaprosiły do kościoła św. Katarzyny na koncert kolędowy inaugurujący obchody 135-lecia OSP w Nowym Targu. Koncert poprzedziła msza święta w intencji żyjących i zmarłych strażaków i ich rodzin. Podczas koncertu można było usłyszeć kolędy oraz znane melodie świąteczne. Zorganizowano również kwestę na rzecz nowotarskiej Orkiestry.

 

29–30 grudnia 

 

W Nowym Targu rozegrano Turniej Finałowy Pucharu Polski. Zakwalifikowały się do niego cztery zespoły: TatrySki Podhale, GKS Tychy, JKH Jastrzębie oraz Cracovia. Mecz finałowy TatrySki Podhale – Cracovia zakończył się wynikiem 0:5.

 

Milena Pilarska, w: „Almanach Nowotarski” nr 20, Nowy Targ 2016 r., s. 415.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com