Spis treści

Almanach nowotarski nr 21 

 

 

 

 

MILENA PILARSKA

Styczeń

1 stycznia Fundacja Adama Worwy zorganizowała mecz hokejowy „Winter Classic”. Był to mecz pasjonatów hokeja ulicznego. W rywalizacji wzięli udział „Młodzi” i „Starzy”. Wynik spotkania to 13:4 dla „Młodych”. Cały dochód z meczu został przekazany na rzecz Ani Garcarz – podopiecznej Fundacji, zmagającej się od urodzenia z chorobą nowotworową. Na imprezie były pochodnie, sztuczne ognie, pokaz cheerleaderek oraz DJ.

2–3 stycznia w Nowym Targu zorganizowano imprezy w ramach akcji Podhalańska Zima z Gwiazdami. 2 stycznia w Miejskiej Hali Lodowej odbył się mecz hokejowy Artyści kontra Rajdowcy. Na lodowisku spotkali się kierowcy rajdowi, aktorzy, kabareciarze, muzycy oraz dziennikarze. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był pochodzący z Nowego Targu aktor Mateusz Dewera. Zaprosił on również generała Romana Polko. W drużynie kierowców rajdowych i przyjaciół wystąpili: Kajetan Kajetanowicz – aktualny Mistrz Europy w rajdach samochodowych, Andi Mancin – snowboardzista i kierowca rajdowy, Tomasz Czopik – prowadzący program Bezpieczna Jazda oraz Wojciech Chuchała, Stanisław Kołodziej, Marcin Kobryń, Grzegorz Wolski, Tomasz Żarnecki, Kacper Worwa, Mariusz Gruchel, Józef Szperlak, Marcin Adamczewski, Tomasz Polaczek, Lesław Różański, Maciej Rajski, Teresa Nowak, Zbigniew Krauzowicz, Grzegorz Hołowczak i na bramce Dominika Zamarlik. W drużynie artystów zagrali: woka-listka zespołu Łzy Sara Chmiel, Bogdan Kalus, Piotr Kupicha – wokalista zespołu Feel, dziennikarz sportowy Wojciech Zawioła, Adam Grzanka – aktor kabaretowy, generał Roman Polko – twórca jednostki GROM, Krzysztof Hanke z kabaretu Rak, Ewa Błachnio, Mariusz Kałamaga, Aga Dyk, Piotr Zelt, Tomasz Olbratowski, Dariusz Maciborek, Gromee, Andrzej Tomanek, Bartosz Demczuk, Jacek Łapot, Marek Kapłon, Mariusz Gabrek, Tomasz Lebuda, Mateusz Dewera i na bramce Tomasz Rajski. Mecz zakończył się remisem 7:7. Sędziowali Jacek Chadziński, Mateusz Niżnik i Maciej Gąsienica Makowski. Dochód z meczu przeznaczony został na cele charytatywne – dla chorej na nowotwór Ani i dla Staszka, który uległ poważnemu wypadkowi. Oboje są podopiecznymi Fundacji im. Adama Worwy. Podczas meczu odbyła się m.in. aukcja bałwanka wywiezionego na lód na noszach lekarskich. Całość poprowadzili Irek Bieleninik i Bolesław Bara. W przerwach między tercjami meczu na lodzie zatańczyły cheerleaderki Podhala i artystki rewiowe Walley Ice Story (fot. 1). Drugiego dnia zawodnicy spotkali się na stoku Długiej Polany. W kategorii open wystartowali artyści, sportowcy i samorządowcy. Najlepszy czas w slalomie osiągnął Adam Koczur (25,32 s). Najszybszy w grupie gwiazd był Piotr Zelt, a zaraz za nim – Tomasz Rajski. Trzecie miejsce zdobył dziennikarz sportowy Wojciech Zawioła, a czwarte – gen. Roman Polko. Wśród samorządowców pierwsze miejsce zdobył wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, drugie – Bartłomiej Garbacz, trzecie – Grzegorz Grzegorczyk. W ramach imprezy zorganizowano rajdowe show na stokach Długiej Polany. Między innymi wziął w nim udział także Kajetan Kajetanowicz – Rajdowy Mistrz Europy. Pieniądze, które udało się zebrać w trakcie obu imprez, przeznaczone zostały na cele charytatywne i zasiliły konto Fundacji im. Adama Worwy z przeznaczeniem dla malutkiej Ani i Staszka.

4–9 stycznia w Nowym Targu i Zakopanem odbywał się XIV Międzynarodowy Festiwal Intershow. Jego uczestnicy pochodzili z siedmiu krajów: Chin, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Estonii, Ukrainy oraz Polski. W śpiewie, w kategorii I i piosence ludowej zwyciężyła Oliwia Kopiec z Radomska, w kategorii II – Martyna Zygadło z Woźnik Śląskich, a w kategorii III – Magda Panek z Nowego Targu. W kategorii zespoły lokalne zwyciężył duet Martyna Kaleta z Nowego Sącza i Krystian Kubowicz z Kasiny Wielkiej oraz równorzędnie Grupa Wokalna „I…” z Wyszkowa. W kategorii zespołów tanecznych II miejsce zdobyła Rewia Taneczna „Sylaba” z Wyszkowa.

6 stycznia

  • Odbyły się posiady opłatkowe Związku Podhalan oddział Nowy Targ. Rozpoczęły się one mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zakończyły w „Skalnym Dworku”.
  • W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się koncert białoruskiego Chóru „Hosanna” z Witebska. Współorganizatorami występu były: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Chór „Echo Gorczańskie”. Chór „Hosanna” założony został w 2000 r. przy parafii pw. św. Barbary w Witebsku. Uczestniczył w wielu festiwalach muzyki sakralnej, wydał trzy płyty: kolędową, z pieśniami roku liturgicznego oraz z najnowszym repertuarem. Obok utworów religijnych chór wykonuje również pieśni ludowe i patriotyczne.
  • Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” wystąpił z koncertem kolęd w Bazylice Mniejszej – Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie i w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, również w Pacanowie. Organizatorem koncertów byli: prezes Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie, wójt gminy Pacanów, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Pacanowie i dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Kolędy i pastorałki w wykonaniu nowotarskiego chóru pod dyrekcją Joanny Szczerby przy współpracy Doroty Żmudy bardzo podobały się zgromadzonej publiczności.

9 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny. Po raz dziesiąty wystąpiła Orkiestra Straussowska „Obligato” pod batutą Jerzego Sobeńki, która tym razem towarzyszyła Trzem Tenorom. W programie znalazły się najbardziej lubiane utwory: arie operetkowe i melodie filmowe. Koncert zakończył się owacją na stojąco. Wśród wykonawców byli: krakowianin Witold Wrona – artysta Gliwickiego Teatru Muzycznego, Jan Zakrzewski – solista Opery Krakowskiej i Leszek Świdziński – solista Warszawskiej Opery Kameralnej. W przerwie koncertu publiczność została zaproszona do holu na lampkę szampana, a życzenia składał wszystkim mieszkańcom ze sceny burmistrz Grzegorz Watycha, wznosząc toast za to, by „w Nowym Targu jak najczęściej gościła atmosfera wspaniałej muzyki i podniosłego nastroju, a w Nowym Roku – służyło wszystkim zdrowie i sprzyjał los”.

10 stycznia w całej Polsce odbył 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z przeznaczeniem na pediatrię i godną opiekę ludzi w podeszłym wieku. Główną atrakcją tegorocznego Finału w Nowym Targu był zespół Chille-motion. Ponadto wystąpiły: zespoły taneczne z Białorusi, wokalistki Studia Piosenki „Septyma”, Miejska Orkiestra Dęta i zespół IRO’n’JA. Wynik tegorocznej zbiórki w Nowym Targu to 72 300 zł. W sumie na ulice miasta i gmin powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego wyszło około 170 wolontariuszy. Tegoroczną kwestę w Nowym Targu organizował Podhalański Sztab WOŚP działający przy Akcji Serca, a szefem sztabu był Marek Jasiński.

11 stycznia w Galerii BWA Jatki można było obejrzeć „Jasełka” w wykonaniu uczniów z klasy IIa Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu. W czasie przerw na zmianę dekoracji śpiewano kolędy pod kierunkiem Julii Sulki z klasy Vb. Wśród uczestników spotkania był Waldemar Wojtaszek – zastępca Burmistrza Miasta, który po przedstawieniu gratulował Beacie Stasik i Marlenie Sulce udanego występu.

12 stycznia

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wykład dr Małgorzaty Wesołowskiej pt. „Drzewa w kulturze i wierzeniach”.
  • Uczniowie Gimnazjum nr 1 przygotowali i wystawili w Miejskim Ośrodku Kultury spektakl bożonarodzeniowy pt. „Jezus prawdą”.

13 stycznia Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu zorganizowała „Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek” zadedykowany seniorom z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Koncert z udziałem 14 klas, od zerówki do klasy trzeciej, odbył się w MOK-u. W koncercie wziął również udział zespół

„Metalka – Band” z Zespołu Szkół Technicznych im. St. Staszica pod kierunkiem Jakuba Mrugały. Występy młodych artystów oglądali m.in.: wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, Leszek Ciężobka z nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty i dyrektor szkoły Robert Furca.

14 stycznia

  • Odbył się XIII Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury oraz nauczyciela Gimnazjum nr 1 Dorotę Kret. Do atrakcji konkursu należą: Św. Mikołaj, za którego przebrał się jeden z uczniów gimnazjum, oraz drożdżówki przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury. Impreza zorganizowana została w ramach projektu edukacyjnego „Bliżej kultury”. W tegorocznym konkursie laureatami kategorii klas I–III zostali: I miejsce – Edyta Limanówka – „Septyma” Nowy Targ, I miejsce – Natalia Michalska – Pałac Młodzieży Tarnów, II miejsce – Patrycja Bukowska – Zakopane, III miejsce – Patrycja Janik – Voc-Art Nauka Śpiewu Przysietnica. Wyróżnienia otrzymali: Maja Łaś – MOK Nowy Targ, Kasia Florek – Waksmund i Krzysztof Orzechowski – Nowy Targ. W kategorii klas IV–VI zwyciężyły: I miejsce – Julia Skupień – Skomielna Biała i Sylwia Bulanda – Ochotnica Górna, II miejsce – Julia Milaniak – Frydman i Beata Szewczyk – Lasek, III miejsce – Malwina Łaś – MOK Nowy Targ. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Bulanda – Ochotnica i Kinga Mrowca-Kustosz – Zakopane. W kategorii gimnazjów: I miejsce – Julia Jarząbek – „Septyma” Nowy Targ i Karolina Bielska – Ochotnica, II miejsce – Julia Gwiżdż – Gimnazjum nr 1 Nowy Targ i Magda Panek – MOK Nowy Targ, III miejsce – Kinga Szewczyk – Klikuszowa i Paulina Bryniarska – Nowy Targ. Wyróżniono: Martynę Plewę – MOK Nowy Targ, Roksanę Słowik – Tylmanowa, Julię Mokracką – Gimnazjum nr 1 Nowy Targ i Julię Barnaś – Piekielnik.
  • W restauracji Ruczaj w Nowym Targu odbył się wernisaż prac malarskich Anety Tworek. Na wystawie można było oglądać kilkanaście obrazów z cy-klu „Krokusy”. Podczas otwarcia wystawy miał miejsce koncert wielokrotnej laureatki konkursów piosenki – Sylwii Basty. Impreza odbyła się w ramach cyklu „Spotkania przy Ruczaju”, którego organizatorem jest Fundacja im. Adama Worwy.
  • Na sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Nowym Targu odbyły się mistrzostwa Gminy Miasto Nowy Targ w Minipiłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców. Turniej cieszył się dużą popularnością. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje chłopców ze wszystkich szkół podstawowych oraz pięć reprezentacji dziewcząt. Wszystkie szkoły uczestniczące w turnieju otrzymały dyplomy oraz piłki, natomiast szkoły, które zajęły miejsca na podium – puchary. Pierwsze miejsce wśród dziewcząt zdobyły reprezentantki ze Szkoły Podstawowej nr 3, drugie – Szkoły Podstawowej nr 5 i trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wśród chłopców najlepsi okazali się kolejno: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 5.
  • Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zaprosiło Marka Fryźlewicza, aby wygłosił referat pt. „Profesorowie nowotarskiego liceum: Franciszek Pierwoła, Jan Krzystyniak, Eugeniusz Przesławski”.

15 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu otwarto wystawę prac Edwarda Dudy pt. „Góralu, czy ci nie żal…”. Autor urodził się w Nowym Targu, a z zawodu jest budowlańcem, który sztuką zainteresował się przed kilkoma laty. Na wernisażu można było posłuchać piosenek Magdy Panek.

16 stycznia

  • W hali „Gorce” w Nowym Targu odbył się VII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego. Udział w turnieju wziąć mogła każda para, niezależnie od przynależności organizacyjnej lub też jej braku. Pary rywalizowały w kategoriach: Młodzież i Dorośli, pary Seniorów kategorii wiekowych Dorośli II i Senior I, II i III. W tym roku po raz pierwszy odbyły się występy w kategorii Hobby/Debiut, w której swoje umiejętności mogły zaprezentować pary niemające w swoim dorobku występów w turniejach. Konkurs obejmował tańce standardowe, latynoamerykańskie i polskie. Organizatorem turnieju był Leszek Kusiak, szef nowotarskiej szkoły tańca Hart, a cała impreza odbyła się pod patronatem burmistrza miasta Grzegorza Watychy i powiatu nowotarskiego, który reprezentował wicestarosta Władysław Tylka. Grono sędziowskie tworzyli: sędzia główny – Grzegorz Gargula oraz: Beata Felzenowska, Andrzej Golonka, Dominika Lemańczyk, Maria Nowak, Paweł Szajda, Wojciech Wolinowski i Monika Zamorska.
  • W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się występ Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. „Jerzyk dzisiaj nie pije”.
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu oraz Rada Rodziców zaprosiły na koncert noworoczny pt. „Kiermasz Muzycznych Rozmaitości” w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii, czyli uczniów i pedagogów PSM.
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu zorganizowali spotkanie pt. „Kolędowanie to duszy uwrażliwianie – IV wspólne śpiewanie kolęd”. Podczas spotkania można było przekazać darowiznę na rzecz dzieci z Mali, w zamian otrzymując książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji lub komiks. Szkoła włączyła się w ten sposób w projekt UNICEF na rzecz dzieci w Afryce. Kwota w wysokości 650 zł została przekazana na konto UNICEF. Wszystkie szkoły, które uczestniczą w projekcie, otrzymały „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku szkolnym 2015/2016.

17 stycznia

  • W ramach 75. Salonu Poezji w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie pt. „Sam cymes – piosenki żydowskie” w wykonaniu Beaty Marczewskiej, aktorki Teatru Zagłębie w Sosnowcu.
  • W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzono Dzień Babci i Dziadka od lat tradycyjnie organizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną – Kowaniec oraz Szkołę Podstawową nr 3. W uroczystościach uczestniczył burmistrz Grzegorz Watycha, a program artystyczny przygotowali uczniowie klas II pod kierunkiem swoich wychowawców.

18 stycznia na stoku Zadział rozpoczęły się kolejne już zajęcia nauki jazdy na nartach zjazdowych dla uczniów klas III i IV nowotarskich szkół podstawowych pt. „Jeżdżę z głową”. W tym roku utworzono 8 grup po 12 uczniów. Akcja zorganizowana została w ramach programu współfinansowanego przez województwo małopolskie. Uczniowie mieli zapewniony dojazd na stok i powrót z niego, sprzęt narciarski i ochronny, karnety zjazdowe oraz opiekunów grup i instruktorów narciarstwa. Budżet projektu opiewał na 62 132 zł, w tym 25 900 zł pokryte zostało z dotacji województwa małopolskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia była Małgorzata Budzyk z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Nowy Targ.

18–30 stycznia Burmistrz Miasta Nowy Targ i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosili na cykl imprez dla dzieci i młodzieży związany z odbywającymi się w tym terminie feriami zimowymi. Wśród zajęć znalazły się: warsztaty malowania na szkle, pokazy filmowe, warsztaty z ceramiki, warsztaty kulinarne, warsztaty ruchowe, warsztaty szycia maskotek, gra miejska, warsztaty dla najmłodszych, turniej gier komputerowych i koncert kolęd „Pan niebios” w wykonaniu solistek Studia Piosenki „Septyma”. Pływalnia Miejska zaoferowała promocyjne ceny biletów dla dzieci z terenu miasta.

19 stycznia w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu odbył się wykład Jacka Waksmundzkiego z cyklu „Bohaterowie I i II wojny światowej z nowotarskiego gimnazjum” – tytuł wykładu brzmiał „Konfederaci Tatrzańscy”.

20 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się spektakl „Cyrk Bumstarara”, na podstawie tekstu Doroty Terakowskiej. Muzykę do spektaklu skomponował Andrzej Zarycki związany z Piwnicą pod Baranami, a teksty piosenek napisał Leszek Aleksander Moczulski. Spektakl wystawiono w ramach akcji „Zima w mieście”.

22 stycznia w Galerii BWA Jatki w Nowym Targu odbył się wernisaż pt. „Aneks – idea, materia, przestrzeń”. Była to wystawa prac: Ewy Janus, Krystyny Olchawy, Roberta Dudka, Leszka Lewandowskiego, Józefa Murzyna, Kazimierza Pawlaka, Adama Pociechy, Marka Wawrzkiewicza i Pawła Warchoła.

23 stycznia

  • W restauracji Góralsko Strawa odbył się Bal Noworoczny Burmistrza Miasta, rozpoczynający obchody jubileuszowe; w roku 2016 przypadło aż dziewięć miejskich rocznic. Bal był dedykowany Fundacji im. Adama Worwy i miał charakter charytatywny. Podczas licytacji i sprzedaży balowych gadżetów (maski, kotyliony, babeczki), wystawionych na aukcję prac ofiarowanych przez artystów (prace wystawiane w restauracji Ruczaj) oraz biżuterii, fotografii, voucherów, zaproszeń, kart upominkowych, autorskich kreacji Anety Larysy Knap, koszulek itp. fundacja zebrała ponad 20 000 złotych. Dochód ten pozwoli na zakup sprzętu rehabilitacyjnego MOTOmed Viva 2. Podczas imprezy wystąpił Michał Milowicz, który wcielił się w legendarnego Elvisa Presleya. W zabawie wzięło udział ponad 200 gości (fot. 2).
  • W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się gra miejska pt. „Zajazd pod Zielonym Dębem, czyli obudźmy ducha ekologii”. Uczestnikami były grupy trzy- i pięcioosobowe. Tym razem gra odbywała się w realiach średniowiecznej fantasy, więc na swojej drodze można było spotkać Zielarkę, Trolla, Wojowniczkę, Elfy czy Handlarkę; można było powalczyć ze Smo(g/k)iem, poznać tropy zwierząt i wykonać wiele innych zadań. Grę przygotował Daniel Sikorski z Nowotarskiego Klubu Fantastyki.

24 stycznia Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” przy PPWSZ w Nowym Targu zaprezentował spektakl pt. „Godny cas” ukazujący zwyczaje świąteczne naszego regionu, który został oparty na tradycji i tekstach z przełomu XIX i XX w.

25 stycznia w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbył się wykład dr Danuty Żiżki dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelekcja dotyczyła nowej metody ćwiczeń z urządzeniem „Smovey” – dwoma eliptycznymi pierścieniami i kulkami w środku. Kulki po wprowadzeniu w ruch drgają z częstotliwością organizmu ludzkiego.

25–30 stycznia na lodowisku mobilnym w Rynku odbywały się bezpłatne zajęcia nauki jazdy na łyżwach z grupą łyżwiarską Walley. Na zakończenie, 30 stycznia zorganizowano zabawę karnawałową na lodzie. Animatorki jazdy figurowej przygotowały liczne zabawy taneczne i zręcznościowe.

26 stycznia Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha i Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu Rafał Leśniak podpisali porozumienie o współpracy Gminy Miasta Nowy Targ z Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu. Zawarcie takiej umowy stało się konieczne po likwidacji Straży Miejskiej (istniejący w mieście system monitoringu zostanie wykorzystany zgodnie z obowiązującymi przepisami). Według porozumienia, współpraca polegać będzie w szczególności na wymianie informacji o zagrożeniach bezpieczeństwa osób i mienia, spokoju i porządku publicznego na terenie miasta, w tym uzyskanych na podstawie obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazów zdarzeń w miejscach publicznych, a także między innymi na prowadzeniu działań prewencyjnych i profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży uczącej się w placówkach oświatowych na terenie miasta Nowy Targ oraz organizowaniu dodatkowych ponadnormatywnych patroli pieszych, rowerowych i motocyklowych, szczególnie w miejscach zagrożonych. Aby mogło być ono realizowane, Burmistrz Miasta będzie występował do Rady Miasta o przekazanie środków finansowych na „Fundusz Wsparcia Policji” Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Krakowie w celu realizacji zadań prewencyjnych na terenie miasta Nowy Targ.

28 stycznia w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu otwarto wystawę plakatów Józefa Mroszczaka z kolekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Burmistrz Grzegorz Watycha zaprezentował opracowaną na zlecenie miasta koncepcję nowej hali lodowej. Będzie ona mieścić około 6 tys. widzów i ma posiadać nowoczesny system mrożenia. Powstanie wielofunkcyjny obiekt sportowy z dużą i boczną salą treningową, centrum bankietowym, spa, salką pamięci hokeja oraz luksusowym hotelem. Koszt takiej inwestycji ma wynieść około 70–80 mln złotych.

Ogłoszono wyniki badań zanieczyszczenia powietrza substancjami rakotwórczymi. Według raportu Nowy Targ znajduje się na trzecim miejscu pod względem zawartości zanieczyszczeń w powietrzu. Zawartość benzo(a)pirenu została przekroczona aż piętnastokrotnie. Urząd Miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą zapowiedział wzmożone kontrole, aby sprawdzić, czym mieszkańcy palą w piecach, a także dofinansowanie na wymianę pieców.

Klub Sportowy Gorce Nowy Targ zorganizował po raz drugi Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach rywalizowali ze sobą ojcowie, mamy, dziadkowie, babcie, wujkowie, ciocie, córki, synowie i wnuki. Najstarszy uczestnik liczył 62 lata, najmłodszy – 7. Pierwsze miejsce zdobyli Bartosz i Artur Królikowscy, II – Aleksandra i Wojciech Garb, III – Klaudia Gach i Piotr Głąbiński.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com