Spis treści

Almanach nowotarski nr 7

 

 

 

 

Styczeń

* Pierwsze dni nowego roku upłynęły na zmaganiach z wiatrem, śniegiem i mrozem. Zima rozgościła się na dobre, a niezwykle obfite opady śniegu zmieniły krajobraz naszego miasta. Najgorzej było między 3 a 5 stycznia, kiedy zasypało kilka osiedli, m.in. Buflak i Nowe, gdzie trzeba było użyć ciężkiego sprzętu gąsienicowego do odśnieżenia dróg. Poruszanie się w tych dniach po „zakopiance” stało się niemożliwe. Sztab kryzysowy uruchomił trzy punkty informacyjne dla podróżnych, którzy ugrzęźli w gigantycznych korkach i zaspach i około trzysta z nich skorzystało z noclegu w Nowym Targu. W zaspach ugrzęzły pociągi, a nawet pociąg ratunkowy do odśnieżania torów. Śnieg na torach zlikwidowali dopiero łopatami strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej. Niespotykane ilości śniegu spadły na nasze miasto (zwały sięgały 2 metrów) utrudniając poruszanie się, zwłaszcza zmotoryzowanym, a 25-stopniowe mrozy dały się we znaki mieszkańcom, ale nie spowodowały specjalnych zagrożeń.
* 5 stycznia oddano do dyspozycji odwiedzających Podhale atrakcję turystyczną – Szlak Gotycki. Wytyczona i oznakowana przez Fundację Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego trasa, łącząca 18 znamienitych gotyckich zabytków regionu, jest częścią transgranicznego traktu turystycznego o długości 282 kilometrów (Nowy Targ – Kieżmark – Nowy Targ). Trasa szlaku i znajdujące się na niej obiekty zostały oznakowane specjalnymi tablicami zaprojektowanymi przez nowotarskiego plastyka Marcina Ozorowskiego. Został już wydany dwujęzyczny barwny folder obejmujący szlak i zabytki po stronie polskiej, a w niedługim czasie planuje się wydanie folderu obejmującego cały trakt. Zasady zwiedzania zabytków na całej trasie mają być ustalone przed sezonem turystycznym. Otwarcia Szlaku Gotyckiego dokonał Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego.
* Tego samego dnia odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne, na które burmistrz w imieniu władz miasta zaprosił gości do restauracji „Ruczaj”. W czasie spotkania przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, a toast noworoczny – przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka. Potem koncertował Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Spotkanie przebiegało w uroczystym, świątecznym nastroju, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Atut”.
* Styczeń tradycyjnie obfitował w koncerty noworoczne i imprezy związane ze świętami Bożego Narodzenia, które zapoczątkowała Galeria „Jatki” organizując:
o 3 stycznia wieczór kolęd zatytułowany „Za Gwiazdą”. Kolędy śpiewał Chór Nauczycielski „Gorce”, a poetyckie strofy głosili Wanda Szado-Kudasikowa i Roman Dzioboń.
o 5 stycznia Nowotarski Oddział Związku Podhalan zaprosił na podhalański opłatek – noworoczne spotkanie i wspólne kolędowanie.
* 5 stycznia w Szczawnicy odbyła się Inauguracja Roku Jubileuszowego Szczawnica 2002 pod patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Adamika. W skład Komitetu Honorowego weszli m.in.: Marszałek Województwa – Marek Nawara, Starosta Nowotarski – Jan Lasyk oraz Wicestarosta Nowotarski – Jan Hamerski.
* 6 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych zaprezentowali w sali widowiskowej MOK spektakl „Zaopiekuj się mną”. Scenariusz napisał ks. Dariusz Ostrowski i wspólnie z polonistką ZSR Grażyną Krauzowicz-Klich wyreżyserowali przedstawienie składające się z pięciu niezależnych od siebie odsłon, z których każda opowiadała inną historię związaną ze świętami Bożego Narodzenia.
* 8 stycznia gościła w naszym mieście delegacja z Kieżmarku – miasta partnerskiego Nowego Targu. Podczas spotkania z udziałem primatora Franciszka Groholi omówiono plany współpracy na 2002 rok.
* 10 stycznia w Galerii „Jatki”, odbył się wieczór kolęd przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej. Wystąpili m.in. Ewa Kowalczyk, Marta Łapczyńska, Józef Pańszczyk, Marek Ciesielski, Wojciech Inglot.
* 14 stycznia, także w „Jatkach”, odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholi „Hosanna” z Waksmunda i gimnazjalnego zespołu muzyczno-wokalnego z Krempach pod dyrekcją Sylwii Basty Fryźlewicz.
* 15 stycznia odbył się Noworoczny Koncert Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Na scenie MOK zaprezentowało się kilkudziesięciu utalentowanych wykonawców muzyki klasycznej i rozrywkowej: soliści, duety, chóry, orkiestra i zespół Big Band. W repertuarze znalazły się m.in. elementy świąteczne (kolędy i pastorałki) oraz karnawałowe.
* W tym też dniu w „Goprówce” na Długiej Polanie odbył się tradycyjny opłatek seniorów Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
* 19 stycznia chór „Echo Gorczańskie” koncertował pod dyrekcją Piotra Augustyna w sali widowiskowej MOK. „Wieczór z kolędą” zorganizowały: parafia NSPJ, Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury. Wolne datki publiczności chórzyści przekazali Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej w Nowym Targu.
* Wielką popularnością cieszyły się w okresie poświątecznym „jasełka” wystawiane na ogół w szkołach dla dzieci i dorosłych. Wymienić warto m.in.:
o „Kolędowanie przy szopce” – spektakl jasełkowy, który przygotowali uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 5 pod kierunkiem nauczycielki Anny Pyzowskiej i wystawili w sali gimnastycznej w swojej szkole. Jasełka obejrzeli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo małych aktorów oraz zaproszeni goście, wśród których byli także dyrektor szkoły Krzysztof Kuranda i burmistrz Marek Fryźlewicz.
o Jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem nauczycieli i wystawione dla przedszkolaków oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kotlinie i Prewentorium Kolejowego na Kowańcu.
o Wzruszające przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym pod kierunkiem nauczycieli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Najpierw dzieci zaprezentowały jasełka swoim rodzicom podczas wywiadówki, a po raz drugi uczniom Szkoły Podstawowej nr 5.
* W styczniu miały też miejsce różnorodne imprezy, akcje i spotkania podsumowujące dotychczasową działalność. Ważniejsze z nich to:
o Spotkanie samorządowców z Polski i Słowacji, przedstawicieli przygranicznych instytucji oraz Euroregionu Tatry, które odbyło się 11 stycznia w Starej Spiskiej Wsi, a poświęcone było podsumowaniu półrocznej współpracy powiatu nowotarskiego z okręgiem Kieżmark i ustaleniu planów na najbliższy okres.
o Wernisaż wystawy zatytułowanej „Plakat”, który odbył się 12 stycznia w Galerii „Jatki”. Autor prac – Michał Kliś – rektor ASP w Katowicach wygłosił przy tej okazji interesujący wykład na temat plakatu i swojej twórczości.
o Nowotarska edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagrała 13 stycznia. Starannie wcześniej przygotowana, zakrojona na szeroka skalę akcja została sprawnie przeprowadzona i przyniosła świetne wyniki. Szef nowotarskiego sztabu WOŚP – Krzysztof Wojtaszek – naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta na spotkaniu podsumowującym z zadowoleniem podkreślił hojność nowotarżan – wolontariusze zebrali 28,9 tys. złotych, kilka kilogramów wycofanych w Europie monet, a także dolary i trochę biżuterii. Była to także okazja do wspólnej zabawy. W sali widowiskowej MOK, szczelnie wypełnionej publicznością, odbył się koncertowy maraton, który trwał do późnych godzin nocnych. Imprezy z tej okazji odbyły się też w Klubie „Dudek” i Piwnicy Mieszczańskiej. Do organizacji 12. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Targu przyłączył się również Powiat Nowotarski, w imieniu którego zagrały następujące zespoły: „Czardasz” z Niedzicy, „Kuźnia” z Jabłonki oraz kabaret „Truteń” ze Skawy, a pracownice Biura Promocji Starostwa Nowotarskiego kwestowały z puszkami od Jurka Owsiaka dla chorych i potrzebujących dzieci.
* Podsumowania 2001 roku dokonała nowotarska policja. Jak wynika z prowadzonych statystyk, wskaźnik zagrożenia przestępczością jest na naszym terenie w dalszym ciągu znacznie niższy niż w województwie małopolskim, ale niestety liczba przestępstw wzrasta. W sumie w ubiegłym roku odnotowano ich 3 755 na terenie powiatu nowotarskiego, a ujęto 2 600 sprawców, co świadczy o wykrywalności w granicach 70%. Zwiększyła się liczba przestępstw związanych z tzw. narkobiznesem. W sądzie znalazły finał dwie sprawy narkotykowe z ubiegłego roku (ośmiu nowotarżan zasiądzie na ławie oskarżonych pod zarzutem handlu narkotykami). W styczniu policja ujęła kolejnych handlarzy narkotyków, trzy osoby trafiły do aresztu. Zmalała natomiast liczba przestępstw rozbójniczych i drogowych, tak więc bezpieczniej było na nowotarskich drogach.
* Nowotarscy młodzi karatecy odnieśli duży sukces zdobywając I miejsce drużynowo i wiele medali indywidualnych podczas Młodzieżowego Turnieju Karate w Nowym Sączu. Podopieczni trenera Franciszka Kolasy swoimi umiejętnościami i formą zdeklasowali rywali. W przygotowaniach młodzieży do zawodów brała też udział Ewa Pawlikowska – posiadaczka najwyższego w karate tytułu – yokozuny.
* Urząd Miasta przeznaczył 20 tysięcy zł na organizację zajęć podczas ferii zimowych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Pieniądze otrzymały szkoły podstawowe, które przedstawiły program ferii dla nowotarskich dzieci, czyli nr 2, nr 6 i nr 11. Zaplanowano głównie turnieje sportowe, zabawy na świeżym powietrzu, wycieczki, a także zajęcia artystyczne i inne atrakcje. Ponadto wszystkie dzieci mogły bezpłatnie oglądać poranki filmowe w sali widowiskowej MOK.
* W Medycznym Studium Zawodowym w Nowym Targu ośmiu absolwentów pielęgniarstwa złożyło ślubowanie, otrzymało dyplomy ukończenia szkoły i symboliczne białe czepki z czarnym paskiem – dowód zdobycia pielęgniarskich uprawnień.
* 26 stycznia TV Kraków wyemitowała film Na gotyckim szlaku, pierwszy z krajoznawczego cyklu zatytułowanego Z plecakiem i walizką. Program poświęcony był kościołowi św. Anny w Nowym Targu – pierwszemu zabytkowi Szlaku Gotyckiego.
* Warto odnotować, że w Nowym Targu, jak i w sąsiednich Szaflarach, funkcjonują prywatne biura pracy (z odpowiednimi upoważnieniami z Krajowego Biura Pracy), które mają konkretne propozycje dla bezrobotnych. Oferty dotyczą fachowców z różnych branż. Poszukiwane są m.in. pielęgniarki, elektrycy, kierowcy TIR-ów, piekarze, leśnicy, a nawet rolnicy. Przy panującym obecnie bezrobociu prywatne biura pracy stwarzają prawdziwą szansę wyjazdu na Zachód i podjęcia tam legalnej pracy.
* 26 stycznia w MOK otwarta została wystawa laureatów XXV Konkursu Amatorskiej Pracy Plastycznej pt. RZEŹBA Kazimierza Skórskiego i Janiny Maślankowej.
* Pod koniec stycznia otwarto w Nowym Targu (Rynek 11) biuro poselskie Bronisława Dutki z Limanowej. Przy tej okazji odbyło się spotkanie działaczy PSL z całego Podhala.
* 29 stycznia Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce oraz Teatr Lalek „Rabcio” zorganizowały II Święto Kolędnicze pod hasłem „Dzieci Dzieciom”. Impreza odbyła się w ramach „Święta Gorców” pod patronatem Zarządu Głównego Związku Podhalan i Starostwa Nowotarskiego.
* 31 stycznia w Galerii „Jatki”, w ramach cyklu „Korespondencja sztuk”, można było obejrzeć multimedialną prezentację pt. „Nikifor uniwersalny” oraz wystawę prac Nikifora Krynickiego.
* W tym dniu również odbył się w Ludźmierzu kongres Euroregionu „Tatry”, w czasie którego podsumowano działalność ET w ubiegłym roku oraz obradowano nad realizacją programu dotyczącego Małych Projektów Phare.

* Warto odnotować, że po latach starań Zarząd Miasta Nowego Targu zakupił po okazyjnej cenie Ośrodek Wypoczynkowy Przedsiębiorstwa „Ruch” na Czerwonem w pobliżu Lotniska, gdzie planuje się utworzenie centrum turystyczno-dydaktycznego.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com