Spis treści

Almanach nowotarski nr 11

 

 

 

 

Styczeń 


Początek roku upłynął jak zwykle pod znakiem spotkań noworocznych, opłatkowych, koncertów kolęd i pastorałek, ale także zmagań z niezwykle śnieżną i mroźną zimą.


Warto odnotować, że pod koniec ubiegłego roku przyznany został Janowi Ramsowi Order Czcigodnego Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice”. Zaszczytny order, którym papieże honorują osoby świeckie za szczególne zasługi dla Kościoła, Jan Rams otrzymał po 45 latach pracy w charakterze kościelnego nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Order wręczył mu wysłannik metropolity krakowskiego, ks. prałat Andrzej Fryźlewicz.

*
3 stycznia w Nowym Targu przy ul. Harcerskiej otwarto biura poselskie podhalańskich posłów Prawa i Sprawiedliwości – Anny Paluch i Edwarda Siarki. Przyjmować tam będą także: senator Stanisław Kogut i eurodeputowany Adam Bielan z PiS. W otwarciu uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie z Podhala, szefowie instytucji i organizacji społecznych. Pomieszczenia pobłogosławił ks. dziekan Tadeusz Juchas, po czym wręczył parlamentarzystom z Podhala ryngraf z Matką Boską Ludźmierską. Posłowie PiS podziękowali wyborcom za poparcie.

*
stycznia w restauracji „Karcma u Borzanka” w Nowym Targu odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Zarząd i Kierownictwo Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu – największą w mieście organizację zrzeszającą rzemieślników i przedsiębiorców.

*
5 stycznia miało miejsca spotkanie noworoczne zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu oraz odbył się „Wieczór Betlejemski” zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Udział w nich wziął starosta Jan Lasyk.

*
Tego dnia członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan podejmowali na swoim dorocznym spotkaniu opłatkowym kilkuset zaproszonych gości. Najpierw w sali widowiskowej MOK o swych niezwykłych wieczorach wigilijnych w różnym czasie i różnych miejscach globu opowiadali znani ludzie, m.in. Władysław Skalski, o. Kazimierz Kubat – misjonarz z Tanzanii, Roman Dzioboń, a ich opowieści przeplatane były pastorałkami, muzyką góralską i cygańską. W widowisku wziął udział także chór „Gorce” oraz dzieci z Rzepisk, które wystawiły Jasełka. W sumie był to wzruszający wieczór, pełen wigilijnych opowieści, muzyki, śpiewu i poezji. Po części artystycznej odbyło się spotkanie opłatkowe w siedzibie oddziału w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Gospodarze przygotowali nie tylko opłatki, ale także suto zastawiony stół.

*
6 stycznia odbyło się w Nowym Targu już po raz 16. spotkanie noworoczne, na które burmistrz Nowego Targu w imieniu władz miasta zaprosił do restauracji „Góralsko Strawa” radnych, starostów, przedstawicieli duchowieństwa, palestry, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, skarbowych, lekarzy, leśników, biznesmenów, dyrektorów nowotarskich instytucji, reprezentantów zakładów i firm różnych branż, rzemiosła, ludzi kultury, sportu i przedstawicieli stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Burmistrz Marek Fryźlewicz wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podsumował miniony rok, przypomniał najważniejsze wydarzenia w życiu miasta i jego mieszkańców, wymienił osiągnięcia i sukcesy władz samorządowych, wspomniał także o trudnościach z jakimi przyszło się borykać w ubiegłym roku. Toast za pomyślność obywateli, która przekłada się na pomyślność miasta – wzniósł przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka, a program artystyczny wypełniły popisy Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej i uczniów pochodzenia romskiego z nowotarskiego Gimnazjum Nr 2. Uczestnicy noworocznego spotkania w miłej atmosferze i świątecznych nastrojach biesiadowali do późnych godzin nocnych.

*
7 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się spektakl zatytułowany „Barbara – Brel”. Było to połączenie dwóch recitali Jadwigi Kowalik pt. „Barbara i jej pieśni” oraz Janusza Zbiegieła pt. „Brel raz jeszcze”. Także w tym dniu członkowie nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego spotkali się, aby podsumować kolejny rok swej działalności. Sprawozdanie złożył prezes Robert Kowalski, podkreślając bardzo dobrą współpracę z władzami samorządowymi – od gminnych na Podhalu, po Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie. Wspomniał też, że ostatnie dwanaście miesięcy to dla historyków okres bogaty w wydarzenia – konferencje naukowe, działalność badawczą w terenie, odczyty, wystawy i promocje publikacji PTH.

*
8 stycznia miał miejsce kolejny finał i sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która mimo kilkunastostopniowego mrozu zagrała także w Nowym Targu. Dla organizatorów i uczestników WOŚP mroźna aura nie była przeszkodą i na nowotarskie ulice, place, stoki narciarskie, pod kościoły i supermarkety ruszyło ponad 80 wolontariuszy, a 20 osób obsługi rozpoczęło niemal całodobową pracę. Bogaty program w plenerze z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej, pokazów strażaków, goprowców, policjantów, a następnie atrakcyjny blok estradowy w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury – głównego organizatora, zgromadził kilkaset osób. Oprócz zespołów lokalnych, wystąpił wieczorną porą zespół „Siwy Dym”, odbyła się licytacja gadżetów WOŚP, a o godzinie 21.00 nad miastem rozbłysły sztuczne ognie. Sztab WOŚP wysłał „światełko do nieba”, symbolicznie łącząc się z wszystkimi uczestnikami tej akcji w Polsce. Ogółem w naszym mieście zebrano 30 346 zł i 15 groszy, nieco dolarów i euro oraz woreczek srebrnego złomu. Aukcja przyniosła dochód w wysokości 2 200 zł. Imprezę prowadziło tradycyjnie dwóch Marcinów: Jagła i Kudasik.  

*
12 stycznia w nowotarskim Urzędzie Miasta zakończył się Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 pod honorowym patronatem burmistrza Nowego Targu. Wzięło w nim udział 32 uczniów z pięciu szkół podstawowych i z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni, a ponieważ wszystkie szopki były ładne i ciekawie wykonane, ostatecznie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podarki. Wystawę można było oglądać w Urzędzie Miasta.

Tego też dnia Nowy Targ zyskał kolejną placówkę bankową. Przy nowotarskim Rynku otwarto filię Eurobanku. W dniu otwarcia była oblegana przez klientów zachęconych skuteczną akcją promocyjną.

W tym również dniu otwarty został nowy Oddział Ortopedyczno-Urazowy na IV piętrze nowotarskiego szpitala. Jak stwierdził ordynator oddziału dr Janusz Łopata, warunki pracy są już na europejskim poziomie, co potwierdzili krakowscy konsultanci.

*
13 stycznia w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Krzysztofa Bojarczuka.

*
14–15 stycznia po raz kolejny rozegrano na Podhalu wyścigi psich zaprzę­gów. Start i meta III Zimowych Wyścigów Psich Zaprzęgów znajdowały się na osiedlu Gazdów w Nowym Targu. Udział wzięło 50 psów w 9 zaprzęgach, które walczyły o zwycięstwo na 40-kilometrowej trasie. W zawodach uczestniczyły psy rasy grenlandzkiej, malamuty, husky, syberiany, eurodogi. Siedemnastostopniowy mróz nie tylko nie przeszkadzał, ale zdawał się sprzyjać biegom. Najlepszy czas osiągnął zaprzęg Andrzeja Górowskiego, który pokonał dystans 40 km w 3 godziny i 9 minut.

*
15 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert kolęd Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Gościnnie wystąpił także chór „Echo Gorczańskie” oraz wokaliści z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1.

Tego dnia paradne zaprzęgi konne z całego Podhala przyjechały na „Wielką Gońbę” do Szaflar. Parada zaprzęgów zimowych w Szaflarach otwiera całą serię przeglądów i zawodów konnych, zyskujących na Podhalu coraz większą popularność i przyciągających coraz liczniejsze grono widzów.

*
18 stycznia nestorka nowotarskich artystów pani Teresa Zydroń, świętowała 80. urodziny. Z tej okazji życzenia i kwiaty przekazali jubilatce burmistrz Marek Fryźlewicz i Anna Dziubas szefowa Galerii MBWA „Jatki”.

W tym też dniu dzieci oraz młodzież z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Targu przedstawiały Jasełka.

*
19 stycznia w Galerii „Jatki” odbył się koncert nowotarskiej Szkoły Muzycznej, zatytułowany „Grajmyż Panu, Dzieciąteczku”, z udziałem Marty Łapczyńskiej, Józefa Pańszczyka i Wojciecha Inglota. Był to pierwszy z koncertów w roku obchodów 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

*
21 stycznia nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na podsumowanie XXIX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej i uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej. Twórcy chętnie przystali na propozycję organizatorów i wyeksponowali te swoje prace, które sami uznali za najbardziej wartościowe. Oprócz artystów miejscowych, swoje prace zaprezentowali także twórcy z Zakopanego, spod Krakowa, a także ze Słowacji. Wernisaż był przyjacielskim spotkaniem miłośników różnych dziedzin plastyki połączonym z gościną, muzyką i winem.

*
IX edycja Podhalańskiego Przeglądu Jasełek (przeniesionego ze Spytkowic do Maniów), w której wzięło udział 28 zespołów dziecięcych i młodzieżowych z całego Podhala, przyniosła sukcesy nowotarskim przedszkolakom z prywatnego Przedszkola Nr 1 i z Przedszkola Nr 5 oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Przedstawienia oceniało jury pod przewodnictwem krakowskiej aktorki Małgorzaty Bielskiej, a przyznane nagrody i dyplomy wręczyli laureatom arcybiskup Józef Wesołowski i ks. Tadeusz Dybeł.

*
22 stycznia w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbył się koncert kolęd zespołu „Triolki” pod dyrekcją Marioli i Piotra Burcanów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

*
26 stycznia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie poetyckie w ramach Nowotarskich Czwartków Literackich. Tym razem gościem był poeta i równocześnie wykładowca literatury współczesnej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu – dr Wojciech Kudyba. Spotkanie było połączone z promocją tomiku wierszy zatytułowanego Tyszowce i inne miasta.

Również w tym dniu członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej zebrali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Sanatorium Rehabilitacyjnym dla dzieci na Kowańcu. Spotkanie poprzedziła msza św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej.  

Owego dnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się „Koncert Charytatywny Otwartych Serc”, z którego dochód przeznaczono na leczenie dotkniętej ciężką chorobą Zofii Kilanowicz – znanej śpiewaczki operowej rodem z Nowego Targu – uznanej przez znawców za najlepszy polski sopran liryczny. W koncercie wystąpili: orkiestra, soliści i chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Występowali uczniowie i nauczyciele. W kweście zebrano ponad 4000 złotych, a kilka dni wcześniej nowotarskie chóry, koncertując w kościele św. Katarzyny, zebrały na ten cel 5000 zł.

*
27 stycznia w siedzibie Muzeum Podhalańskiego PTTK w Ratuszu odbył się finał V Konkursu Wiedzy o Nowym Targu, który zorganizowany został przez: Urząd Miasta, wspomniane Muzeum i Młodzieżowy Dom Kultury. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o historii i kulturze stolicy Podhala. Młodzież mogła przygotować się do rywalizacji, uczestnicząc w zajęciach w Klubie Wiedzy o Regionie w MDK. Niestety, uczestników było niewielu. Udział w Konkursie wzięły trzyosobowe ekipy z dwóch szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Najwięcej (88 punktów) zdobyła I drużyna Szkoły Podstawowej Nr 5 w Nowym Targu, a wśród gimnazjów – drużyna z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1. Uczestnicy mozolili się z trudnymi zestawami pytań, ale za to czekały na nich atrakcyjne, wartościowe nagrody.

W tym samym dniu w Galerii MBWA „Jatki” odbył się koncert „Hilaritas i przyjaciele”. Muzyczny wieczór wypełniły kolędy i pastorałki śpiewane pod kierunkiem Sylwii Fryźlewicz.

*
28 stycznia premier Kazimierz Marcinkiewicz zatrzymał się w Nowym Targu (lecąc na turniej skoków narciarskich w Zakopanem). Przy 26-stopniowym mrozie śmigłowiec Mi-8 wylądował na nowotarskim lotnisku, gdzie premiera powitał burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes Aeroklubu Nowy Targ – Jerzy Rafiński. Premier zatrzymał się na 20 minut, w tym czasie zdążył wypić kawę, porozmawiać i wpisać się do księgi pamiątkowej: „Miastu z charakterem – z podziękowaniem i pozdrowieniami”.

W tym też dniu w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowany został przez Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną PARA casting na modelki oraz kandydatki do tytułu „Miss Polonia 2006” w wieku od 15 do 25 lat. W eli­minacjach uczestniczyło 25 dziewcząt, głównie licealistek oraz kilka studentek. Laureatki wezmą udział w konkursie „Miss Polonia Podhala”, co otwiera im drogę do dalszych startów o tytuł „Miss Polonia 2006”.

Owego dnia odbyło się też uroczyste włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Maniowach do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Wójt Gminy Czorsztyn, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP oraz Zarząd OSP w Maniowach zaprosili na tę uroczystość starostę nowotarskiego.

*
29 stycznia w Ochotnicy Górnej, jak co roku, odprawiona została msza św. upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły z grupą przyjaciół w lutym 1955 roku w osiedlu Jamne-Skałka w Ochotnicy Górnej.

*
30 stycznia odbyło się w naszym mieście uroczyste otwarcie Biura Senatorskiego senatora RP Franciszka Adamczyka i filii Biura Poselskiego Andrzeja Guta Mostowego. Biura podhalańskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej mieszczą się w siedzibie Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej przy ul. Sobieskiego. Siedzibę poświęcił ks. prałat Bolesław Kołacz z Lipnicy Wielkiej. Uroczystość uświetniła orawska kapela Ludwika Młynarczyka.

Także w tym dniu gościł w Nowym Targu minister środowiska Jan Szyszko. Uczestniczący w spotkaniu podhalańscy samorządowcy występowali z licznymi pretensjami i przedstawiali swoje problemy dotyczące głównie sąsiedztwa parków narodowych i ich otulin. Minister zgodził się z zarzutami i przyznał do bezradności wobec kiepskiego prawa uchwalanego przez nasz parlament.

Również tego dnia odbyło się w sali widowiskowej nowotarskiego MOK nastrojowe spotkanie – promocja najnowszego tomiku poetyckiego Wandy Szado-Kudasikowej, zatytułowanego „Szuflada pełna wierszy”. Poezje ukazały się nakładem Podhalańskiej Oficyny Wydawniczej w Kościelisku, w wyborze i opracowaniu Marcina Jagły, z erudycyjnym posłowiem Anny Mlekodaj. Projekt obwoluty i zaproszeń wykonał Marcin Ozorowski. Poetycki tomik wydano z wielką starannością edytorską, przy finansowym wsparciu burmistrza Marka Fryźlewicza.

*
W styczniu w nowotarskich szkołach, placówkach kulturalnych i instytucjach odbywały się liczne spotkania opłatkowe i tradycyjne „Jasełka”. Przykładowo: nowotarski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zorganizował „Bajeczną Biesiadę”, na którą przybyli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a gwoździem programu były przedstawienia w wykonaniu uczniów pt. „Laleczka z saskiej porcelany” i „Czerwony Kapturek”; w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w stacji ratunkowej „Długa Polana” dla ratowników seniorów Grupy Podhalańskiej GOPR uczestniczyli: naczelnik GOPR Jacek Dębicki, wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski, a także spora reprezentacja ratowników-seniorów z zakopiańskiego TOPR; odegrane zostały „Jasełka” w wykonaniu podopiecznych nowotarskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

*
Jak co roku, pod koniec stycznia młodzież klas maturalnych bawiła się na balach zwanych „studniówkami”. Organizowane z wielką pompą bale rozpoczynały się, jak każe tradycja polonezem, potem były toasty, życzenia i wesoła zabawa do białego rana. Obowiązywały oczywiście stroje wieczorowe. A po „studniówkach” młodzież rozpoczęła odliczanie do matury...

*
Styczniowa aura obdarzyła nas obfitymi opadami śniegu i siarczystymi mrozami. Wprawdzie w naszym mieście to nic niezwykłego, ale zanotowane na nowotarskim lotnisku 35 stopni poniżej zera, to jednak dużo, nawet jak na podhalańskie warunki. Przewidując takie okoliczności, przygotowano z myślą o bezdomnych dwa pokoje w budynku socjalnym, a gdy zapełniły się w okresie wielkich mrozów, każdy kto przyszedł do bloku przy ul. Ludźmierskiej, otrzymał przynajmniej koc i ciepłe miejsce przy kaloryferze. Co więcej, każdy bezdomny czy ubogi mógł liczyć na ciepły posiłek oraz odzież z magazynu PKPS.

Intensywne opady śniegu sprawiły wiele kłopotów mieszkańcom Nowego Targu. Poruszanie się po mieście było utrudnione i niezbyt bezpieczne, a zimowa akcja, rozpoczęta już w drugiej połowie listopada, zaczęła pochłaniać coraz więcej pieniędzy. Szczególnie kosztowna była wywózka śniegu. Przewidując długą i ostrą zimę, władze miasta zabezpieczyły w tegorocznym budżecie ponad półtora miliona złotych.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com