Spis treści

Almanach nowotarski nr 12

 

 

 

 

Styczeń

* Pierwszy dzień Nowego Roku rozpoczął się w Nowym Targu nietypowo. Klub Morsów „Kaloryfer” z Krakowa zorganizował wspólnie z Urzędem Miasta akcję „Noworoczne przepłynięcie Dunajca”, która odbyła się na progu wodnym koło Miejskiej Hali Lodowej. Krakowskiej grupie „morsów”, z prezesem Henrykiem Szklarczykiem na czele, towarzyszył znany z ekstremalnych wyczynów nowotarżanin – Ryszard Miedziałko.

* 4 stycznia w Kluszkowcach odbył się pogrzeb śp. Marka Koterby – wójta Gminy Czorsztyn w latach 1996–2002, zmarłego w wieku 44 lat. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowego, m.in. burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

* Pierwsze tygodnie stycznia upłynęły pod znakiem spotkań noworocznych, opłatkowych, kolędowania, ale także na podsumowywaniu ubiegłego roku i ustalaniu planów na rok bieżący. Świąteczny nastrój podtrzymywały liczne noworoczne koncerty, spotkania i przedstawienia jasełkowe.

* W pierwszych dniach stycznia odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury koncerty muzyczne zorganizowane przez nowotarską Szkołę Muzyczną „Yamaha”.

* 6 stycznia, w sobotni wieczór w sali balowej restauracji „Ruczaj” odbyło się XVII Spotkanie Noworoczne, na które w imieniu władz miejskich zaprosił burmistrz Marek Fryźlewicz. Na spotkanie przybyli parlamentarzyści: senator Franciszek Adamczyk, posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Klich, małopolski marszałek Marek Nawara, goście z Zakopanego z burmistrzem Januszem Majcherem na czele, radni miejscy, przedstawiciele urzędów państwowych, instytucji miejskich, oświaty, palestry, służb mundurowych, służby zdrowia, banków, nadleśnictwa, GOPR-u, firm, związków i stowarzyszeń. Duchowieństwo reprezentowali: proboszcz miejscowej parafii ks. Henryk Paśko i ks. Jan Karlak z nowej parafii na Równi. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz podkreślił najważniejsze w mieście wydarzenia i odniesione w 2006 roku sukcesy, następnie przewodniczący Rady Miasta – Mariusz Jelonek wzniósł noworoczny toast i rozpoczęło się ogólne składanie najlepszych życzeń noworocznych. Rolę konferansjera pełnił Marcin Kudasik, a oprawę muzyczną uroczystego wieczoru zapewnił zespól Beaty Węglarz.

Również tego dnia w Hali Sportowej „Gorce” odbyła się Gala Kick-boxingu „Night of Glory”. Oglądało ją około 900 osób. Niestety sala mogła pomieścić tylko tylu sympatyków, którzy mogli podziwiać najlepszych kickboxerów z kraju i zagranicy i oklaskiwać rabczanina – Łukasza Jarosza, który zdobył tytuł mistrza świata w swojej kategorii. Dla zainteresowanych Gala była wydarzeniem, gdyż po raz pierwszy na Podhalu można było obejrzeć walki profesjonalistów w tej dyscyplinie.

* 7 stycznia odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez duszpasterzy parafii, Gminny Ośrodek Kultury oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej i rabiańskie chóry. Wykonawcami były: chór męski „Wierchy” z Zakopanego (dyrygent Władysław Kruszewski), chór mieszany „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu (dyrygent Piotr Augustyn), chór dziecięcy „Rabiańskie Dzieci”, chór dziewczęcy „Kantylena”, chór mieszany „Watra” z Raby Wyżnej (dyrygent Maria Możdżeń-Wójcik), „Chór Podhalański”.

Tego dnia zakończył się jubileuszowy X Przegląd Jasełek w Maniowach. Uczestnicy zaprezentowali łącznie 24 przedstawienia. Miło odnotować, że wśród laureatów były nowotarskie dzieci z Prywatnego Przedszkola „Smerfy” – zajęły III miejsce w kategorii nauczanie początkowe.

* 9 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci obejrzały spektakl teatralny – „Tajemniczy ogród”.

* 10 stycznia podopieczni nowotarskiego ośrodka opiekuńczo-wychowawczego „Chatka” podczas wojewódzkiej imprezy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe w sali widowiskowej Nowohuckiego Centrum Kultury.

W tym dniu wychowankowie nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaprezentowali w Galerii MBWA „Jatki” niezwykłe jasełka zatytułowane „Przebudzenie dziadka Tadeusza”. Przedstawienie przygotowały nauczycielki: Barbara Jagiełowicz, Dorota Janczy, Alicja Kurdziel i Joanna Ancew.

Warto odnotować, że wychowanków nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego spotkała miła niespodzianka. Przyjechała do nich młodzież z Gimnazjum w Krempachach, aby obdarować ich prezentami. Jednym była jasełkowa inscenizacja z muzyką, śpiewem i tańcami, a drugim – pudło słodyczy zebranych w czasie akcji „Mikołajowy dar serca”.

Również w tym dniu w Szkole Podstawowej Nr 5 zorganizowany został Festiwal Kolęd, w którym wystąpiły dzieci z klas 0-3. W szkolnej sali gimnastycznej zrobiło się w tym dniu świątecznie, muzycznie i biało, gdyż najmłodsi przebrali się za aniołów. Pięcioosobowe nauczycielskie jury przyznało najlepszym wykonawcom nagrody i wyróżnienia.

* 11 stycznia Euroregion „Tatry” zaprosił na wernisaż wystawy zatytułowanej „Janosik – bohater ludowy”. Na wystawie zaprezentowano prace dzieci w wieku od 7 do 10 lat, mieszkających na terenie Euroregionu. Wyeksponowano 99 prac wybranych przez jury pod przewodnictwem Anny Dziubas z ponad pięciuset zgłoszonych. Były to prace wykonane różnymi technikami, m.in. obrazy na szkle, ceramika, pastele, wycinanki itp.

W tym samym dniu w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się Koncert Noworoczny w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu. Doroczne koncerty szkolne stały się już tradycją i cieszą się popularnością. Także w tym roku zainteresowanie było tak duże, że na widowni zabrakło miejsc. Przygotowano głównie repertuar bożonarodzeniowy – kolędy i pastorałki. Wystąpiły szkolne zespoły, chóry i orkiestra, a gwoździem programu był występ sopranistki Ewy Kowalczyk. Muzyczny wieczór zakończył występ Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

Także w tym dniu w sali obrad Urzędu Miasta rozstrzygnięty został Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Już po raz drugi zorganizowała go Szkoła Podstawowa Nr 5, a mecenat nad konkursem objął burmistrz Marek Fryźlewicz. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe Nr 3, 5, 6, 11 oraz Nr 9 z nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dostarczono 20 szopek, które wystawione w hallu przed salą obrad wprowadziły do Urzędu świąteczny nastrój. Najładniejsze szopki nagrodzono i wyróżniono. Część z nich można było zakupić na licytacji, z której dochód przeznaczono na cel charytatywny. Nadzór merytoryczny nad konkursem miał jak co roku Marcin Jagła naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji.

Szopka stanęła także w hallu w nowotarskim „Wecie”. Powstała pod kierunkiem katechety Zespołu Szkół Rolniczych ks. Dariusza Ostrowskiego, a wykonali ją uczniowie III klasy Technikum Agrobiznesu. Niezwykłość „szopki z główkami” polegała na tym, że barwne postacie przybyłe do tradycyjnej szopki miały twarze nauczycieli.

* 12 stycznia nastąpił długo oczekiwany moment kiedy to przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa otwarli modernizowany przez kilka lat odcinek drogi wojewódzkiej nr 957. Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu, ulicą Ludźmierską ruszyły samochody, które zatrzymane na czas krótkiej uroczystości zdążyły utworzyć spory korek. Ogólny koszt modernizacji 1200 m ulicy Ludźmierskiej sięgnął 7 mln zł. Inwestycja została sfinansowana solidarnie przez samorządy miasta, powiatu i województwa. W czasie uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał o konieczności zmodernizowania kilometrowego odcinka drogi 957 do zachodnich granic miasta. Marszałek Marek Nawara przyrzekł przebudowę drogi łączącej nasze miasto z przejściem granicznym w Chyżnem jeszcze w tym roku. (fot. 1)

Tego dnia miały miejsce nietypowe jasełka pod tytułem „Moje, Twoje, Jego Betlejem”, przygotowane pod kierunkiem nauczyciela Wojciecha Grzybka, wystawiła młodzież nowotarskiego Gimnazjum Nr 2. Była to opowieść o ludziach zagubionych w życiu z przesłaniem, że nawet z beznadziejnych sytuacji można znaleźć wyjście i żyć godnie.

Również w tym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy zatytułowanej „Artyści Olkuscy”. Była to wystawa malarstwa i rysunku ze zbiorów Galerii MBWA w Olkuszu. Wyeksponowano dzieła bardzo różnorodne w stylach, technikach i różnych artystycznych osobowości. Olkuskich artystów reprezentował na wernisażu Jacek Majcherkiewicz.

* 12–13 stycznia w Maniowach odbył się organizowany przez ks. Grzegorza Łomzika XI Podhalański Przegląd Jasełkowy.

* 12–16 stycznia w Rabce-Zdroju odbyły się XXIII Mistrzostwa Podhala w Szachach.

* 13 stycznia nowotarski MOK zaprosił na otwarcie Pokonkursowej Wystawy Laureatów XXX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Była to okazja do zaprezentowania i dokładniejszego poznania artystycznych dokonań laureatów. Można było oglądać prace z zakresu malarstwa olejnego, malarstwa na szkle, rzeźby, haftu, dzieł koronkarskich i witrażu. Swoją twórczość zaprezentowali: Anna Bogucka, Teresa Dziedziech, Emil Biela, Jolanta Gładyszewska, Janusz Tybur, słowacki artysta Milan Bocko i inni.

Także w tym dniu duża grupa (około 100 osób, głównie parafianie od św. Katarzyny) gościła w Biskupicach koło Wieliczki, gdzie od 39 lat proboszczem jest nowotarżanin ks. prałat Tadeusz Dąbrowski. Delegacja nowotarżan z ks. prałatem Mieczysławem Łukaszczykiem i burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele goszczona była m.in. w Domu Pomocy Społecznej wybudowanym dla 100 osób staraniem księdza Dąbrowskiego, w którym pensjonariusze (a i goście też) karmieni są domowymi wyrobami i wędlinami sporządzanymi wg receptury gospodarza z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa. Liczna nowotarska delegacja zwiedziła też kopalnię soli w Wieliczce oraz kościół w Niegowici, znajdujący się w pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły.

Tego dnia w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się premiera spektaklu autorskiego Grzegorza Kwiecińskiego Pastorałka „Do Betlejem pospieszajcie”. Reżyseria – Grzegorz Kwieciński, scenografia – Grzegorz Kwieciński, Piotr Piotrowski, opracowanie muzyczne – Bogdan Szczepański, obsada – Piotr Serafin, Paweł Stojowski, dekoracje i figury – Janina Handzel-Karpus, Piotr Piotrowski, światło – Bogusław Handzel, dźwięk – Gabriel Gacek.

Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował spotkanie opłatkowe. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny, w czasie której homilię wygłosił kapelan Związku ks. Władysław Zązel. Tam też, po eucharystii, odbyło się ślubowanie nowych członków Związku Podhalan. Potem w sali widowiskowej MOK przedstawiono jasełka, a następnie uczestnicy przeszli do sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na tradycyjne łamanie się opłatkiem, wieczerzę i wspólne kolędowanie.

Spotkanie opłatkowe odbyło się także (po raz pierwszy) na nowotarskiej uczelni. Organizatorzy, czyli Duszpasterstwo Akademickie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wraz z Samorządem Studenckim zaprosili na opłatek całą społeczność akademicką.

Tradycyjne spotkanie noworoczne zorganizował również nowotarski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jak co roku, wychowankowie przygotowali dla swoich gości wspaniałą ucztę i program artystyczny. Każde dotychczasowe spotkanie aranżowane było odmiennie. Tym razem zdecydowano się na powiew egzotyki i „Lato zimą”. Stół ze smakołykami podzielono na części: arabską, hawajską, plażową, afrykańską, a każda miała odrębne menu. W programie artystycznym dominowały gorące rytmy i kolorowe stroje. Spotkanie, jak i poprzednie, było świetną okazją do podziękowania osobom i instytucjom przyjaznym Ośrodkowi, które od wielu lat go wspierają.

* 14 stycznia, mimo niesprzyjającej pogody, deszczu i wiatru, aż 82 wolontariuszy wyruszyło, aby kwestować w naszym mieście w ramach XV Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowotarżanie, jak zwykle, chętnie włączyli się do akcji (jeden z ofiarodawców wrzucił do puszki aż 500 Euro), udało się więc zebrać ponad 32 tysiące zł. Pieniądze mają być przeznaczone na ratowanie życia dzieciom poszkodowanym w wypadkach i na naukę udzielania pierwszej pomocy. Finałowe granie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął o godz. 14. koncert Miejskiej Orkiestry Dętej przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie mieścił się sztab. Tam też fachową pierwszą pomoc demonstrowała grupa maltańska, która także udzielała wszelkich informacji w tym zakresie. Na scenie w sali widowiskowej MOK koncertowały zespoły m.in. „Unknown”, „Epitafium”, ”Akbar”, „Kama”, odbył się także wielki show „Projektu L”, pokaz mody autorstwa Anety Knap oraz licytacja wystawionych na aukcję rozmaitych gadżetów i pamiątek. Wielką fetę tradycyjnie zakończył pokaz ogni sztucznych – czyli symboliczne światełko do nieba. Orkiestrę tradycyjnie prowadzili Marcin Kudasik i Marcin Jagła. Impreza została zorganizowana wspólnie przez Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury.

Także w tym dniu w Filharmonii Krakowskiej odbył się doroczny koncert charytatywny z udziałem Chóru Akademickiego „Organum” pod dyrekcją nowotarżanina, Bogusława Grzybka. Koncertowi patronował burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, a zebrane datki przeznaczone zostały na krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Gościem honorowym koncertu był ks. kardynał Franciszek Macharski – Honorowy Obywatel Nowego Targu, a wśród przedstawicieli miasta był również Przewodniczący Rady – Mariusz Jelonek. W programie koncertu było wiele nowotarskich akcentów, a ogromne brawa zebrał za swój występ zespół „Mali Śwarni”.

* 15 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe. Dwustu uczniów głównie z rodzin zagrożonych patologią, wychowanków świetlic socjoterapeutycznych objętych zostało zimowym programem przygotowanym przez nowotarskie szkoły podstawowe Nr 2, 5, 6 i 11. Stałymi punktami programu były zajęcia profilaktyczne i tzw. ścieżka regionalna, natomiast zróżnicowane były zajęcia sportowe, turystyczne i rozrywkowe. Ponadto na czas ferii przygotowany został dla dzieci i młodzieży program „Zima w mieście” urozmaicony przez Urząd Miasta, Spółdzielczy Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, Galerię „Jatki”, Muzeum Podhalańskie PTTK i Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji. Szczegółowy program wydrukowany został na wspólnym afiszu.

* Miło odnotować, że nowotarski magistrat jest jednym z lepiej skomputeryzowanych urzędów w kraju. Od kilku lat posiada urządzenia potrzebne do tworzenia i przyjmowania dokumentów podpisanych elektronicznie. Urząd przygotował program pełnej informatyzacji i rozpocznie inwestować, gdy tylko otrzyma pomoc z unijnej kasy. Tymczasem szkolą się urzędnicy. Siedemnastu młodych, ambitnych urzędników zdobyło już certyfikaty biegłej obsługi komputera, a kolejna 25-osobowa grupa ma wkrótce rozpocząć podobny kurs, pozwalający także uzyskać Europejskie Certyfikaty Umiejętności Komputerowych.

* W Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Targu rozpoczął się nabór chętnych do udziału w tegorocznych edycjach programów „Uwierz w siebie” i „Aktywność Twoim sukcesem”, skierowanych do osób bezrobotnych, chcących zdobyć kwalifikacje i pracę. Pierwszy skierowany jest do bezrobotnych, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat i obejmuje poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia, natomiast drugi adresowany jest do osób po 25 roku życia, długotrwale pozostających bez pracy. Projekty finansowane są w 70% z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy przewidziane są jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

* W sali obrad Episkopatu Polski odbyło się kolejne spotkanie prezydentów i burmistrzów „Miast Papieskich” (które Jan Paweł II odwiedził w czasie swych pielgrzymek do Polski). W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Marek Fryźlewicz i radny Józef Trzciński. Doroczne spotkania opłatkowe są okazją do podsumowania przebiegu kolejnych Dni Papieskich i podania do publicznej wiadomości zatwierdzonego hasła Dnia Papieskiego. Jak ustalono, w tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie 14 października pod hasłem „Jan Paweł II – Obrońca Godności Człowieka”. Oprawę artystyczną spotkania zapewnił Chór Wilanowski.

* 19 stycznia, w związku z powtarzającymi się w mediach zarzutami o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – proboszcz parafii św. Katarzyny, oddał się do dyspozycji Metropolity Krakowskiego. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz przyjął rezygnację. Metropolita wyznaczył następcę ks. proboszcza Mieczysława Łukaszczyka, którym będzie dziekan dekanatu spiskiego – ks. Marian Wanat. Nowy proboszcz objął parafię w połowie lutego.

Również w tym dniu w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż prac młodzieży uczestniczącej w zajęciach koła plastycznego działającego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.

* 20 stycznia podczas XI Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarzy w Karniowicach nowotarski bartnik – Józef Różański, odebrał nagrodę za zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Pasiek 2006. Prowadzona przez niego od ponad ćwierćwiecza szeroko znana pasieka „Pod Lasem” w Spytkowicach połączona jest ze skansenem pszczelarskim i galerią św. Ambrożego. Znajduje się tam 18 zabytkowych uli, wiele starych pszczelarskich sprzętów, a w galerii ponad 170 różnych wizerunków św. Ambrożego – patrona pszczelarzy.

Również w tym dniu w Euroregionie „Tatry” odbył się trzeci już koncert wieńczący kolejny etap zajęć warsztatowych programu polsko-słowackiego „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”. Koncert zorganizowany przez Euroregion i Młodzieżowy Dom Kultury nosił tytuł „Muzyczna prezentacja noworoczna”.

Tego dnia w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbył się koncert kolęd zespołów „Triola”, „Triolki”, „Małe Triolki” i „Solistów” – pod dyrekcją Marioli i Piotra Burcan. Organizatorem koncertu była Parafia Rzymsko-Katolicka św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.

W tym też dniu w sali widowiskowej nowotarskiego MOK wystąpił znany i lubiany artysta kabaretowy – Jerzy Kryszak.

* Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” w okresie poświątecznym koncertował w każdy weekend. Pod dyrekcją Janiny Glińskiej śpiewał kolędy i pastorałki w Miejskim Ośrodku Kultury, w nowotarskich kościołach, a następnie ruszył z koncertami w Polskę. Chórzyści wzięli udział w VII Euroregionalnym Koncercie Kolęd „Soli Deo Gloria” w Krośnie, następnie kolędowali m.in. w Jedliczu, w kolegiacie w Bieczu, w klasztorze paulinów w Leśniowie, a później w Licheniu i pojechali jeszcze do słowackiego Svitu. Nowotarski Chór „Gorce”, rozsławiony licznymi koncertami w Polsce i poza granicami kraju, wszędzie przyjmowany był bardzo życzliwie, a jego koncerty ze świąteczno-noworocznym repertuarem cieszyły się wielkim powodzeniem.

* 21 stycznia odbyło się Orawskie Kolędowanie wg następującego programu: uroczyste ogłoszenie wyników XXVIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka, ogłoszenie werdyktu jury konkursu „Podłaźnicka i słomiany pająk”, występ grup kolędniczych, występ grup jasełkowych, występ laureatów Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

* 25 stycznia w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbył się Koncert Chucka Fraziera – wybitnego, amerykańskiego gitarzysty, wokalisty i kompozytora. W jego znakomitym wykonaniu można było posłuchać muzyki jazzowej, rocka, soul i podziwiać jego bluesy.

* Styczeń zakończył się serią spotkań i koncertów noworocznych. Szczególnie gorąco oklaskiwane było Wielkie Kolędowanie, które urządziły na scenie sali widowiskowej MOK dzieci z wszystkich nowotarskich przedszkoli publicznych i prywatnych. W świątecznej scenografii, kolejne grupy kolędników w anielsko-gwiazdkowych strojach, przy akompaniamencie pań od muzyki śpiewały, pląsały i cieszyły się występem wraz z licznie zgromadzoną publicznością, którą stanowiły rodziny wykonawców.

* 26 stycznia w restauracji „Ruczaj” w Nowym Targu odbył się Bal Kapitański organizowany przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie.

* 27 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły regionalne „Hyrni” i „Mali Hyrni” wraz z zaprzyjaźnionym węgierskim zespołem pieśni i tańca „Kamut”. Było to „Kolędowanie na polsko-węgierską nutę”.

* 28 stycznia nowotarska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie”, zorganizowały w kościele Koncert Kolęd i Pastorałek. W świątecznej atmosferze śpiewały chóry: „Watra” i „Kantylena” z Raby Wyżnej, pod dyrekcją Marii Możdżeń, „Wierchy” z Zakopanego, pod dyrekcją Władysława Kruszewskiego, i nowotarski chór „Echo Gorczańskie”, pod dyrekcją Piotra Augustyna. Wystąpiła też Orkiestra Parafialna pod batutą Stanisława Tomczyka. Warto w tym miejscu odnotować, że Chór „Echo Gorczańskie”, któremu od lat prezesuje Bogusława Matyasik, wydało nowy, barwny, polsko-angielski folder prezentujący Chór i jego dotychczasowe osiągnięcia.

* 29 stycznia kilkadziesiąt osób – polityków, samorządowców, przedstawicieli władz miasta i powiatu nowotarskiego, szefów instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych, kręgów artystycznych i duchowieństwa oraz władz zakopiańskich – przybyło na zaproszenie senatora RP Franciszka Adamczyka na Spotkanie Noworoczne z udziałem Pani Anne Hall – Konsula Generalnego USA. Było to pierwsze po wyborach spotkanie senatora z tak dużym gronem samorządowców (z zaproszenia skorzystali najważniejsi politycy i samorządowcy z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego), ale nie zdominowały go sprawy polityczne. Na gości czekał szampan, wino oraz smaczny poczęstunek. Przygrywała kapela Orawska Ludwika Młynarczyka z Lipnicy Wielkiej.

* Z kroniki żałobnej w styczniu na odnotowanie zasługuje odejście do wieczności Jana Kasprzyckiego, który przepracował w administracji 44 lata. Był pierwszym, po reformie administracyjnej w 1973 roku, naczelnikiem Nowego Targu, potem zastępcą naczelnika, następnie przez długie lata naczelnikiem gminy Nowy Targ. Ludowiec z przekonań, społecznik, autor artykułów do „Wiadomości NZPS »Podhale«”, za swą działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com