Spis treści

Almanach nowotarski nr 12

 

 

 

 

Styczeń

* Pierwszy dzień Nowego Roku rozpoczął się w Nowym Targu nietypowo. Klub Morsów „Kaloryfer” z Krakowa zorganizował wspólnie z Urzędem Miasta akcję „Noworoczne przepłynięcie Dunajca”, która odbyła się na progu wodnym koło Miejskiej Hali Lodowej. Krakowskiej grupie „morsów”, z prezesem Henrykiem Szklarczykiem na czele, towarzyszył znany z ekstremalnych wyczynów nowotarżanin – Ryszard Miedziałko.

* 4 stycznia w Kluszkowcach odbył się pogrzeb śp. Marka Koterby – wójta Gminy Czorsztyn w latach 1996–2002, zmarłego w wieku 44 lat. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowego, m.in. burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

* Pierwsze tygodnie stycznia upłynęły pod znakiem spotkań noworocznych, opłatkowych, kolędowania, ale także na podsumowywaniu ubiegłego roku i ustalaniu planów na rok bieżący. Świąteczny nastrój podtrzymywały liczne noworoczne koncerty, spotkania i przedstawienia jasełkowe.

* W pierwszych dniach stycznia odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury koncerty muzyczne zorganizowane przez nowotarską Szkołę Muzyczną „Yamaha”.

* 6 stycznia, w sobotni wieczór w sali balowej restauracji „Ruczaj” odbyło się XVII Spotkanie Noworoczne, na które w imieniu władz miejskich zaprosił burmistrz Marek Fryźlewicz. Na spotkanie przybyli parlamentarzyści: senator Franciszek Adamczyk, posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Klich, małopolski marszałek Marek Nawara, goście z Zakopanego z burmistrzem Januszem Majcherem na czele, radni miejscy, przedstawiciele urzędów państwowych, instytucji miejskich, oświaty, palestry, służb mundurowych, służby zdrowia, banków, nadleśnictwa, GOPR-u, firm, związków i stowarzyszeń. Duchowieństwo reprezentowali: proboszcz miejscowej parafii ks. Henryk Paśko i ks. Jan Karlak z nowej parafii na Równi. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz podkreślił najważniejsze w mieście wydarzenia i odniesione w 2006 roku sukcesy, następnie przewodniczący Rady Miasta – Mariusz Jelonek wzniósł noworoczny toast i rozpoczęło się ogólne składanie najlepszych życzeń noworocznych. Rolę konferansjera pełnił Marcin Kudasik, a oprawę muzyczną uroczystego wieczoru zapewnił zespól Beaty Węglarz.

Również tego dnia w Hali Sportowej „Gorce” odbyła się Gala Kick-boxingu „Night of Glory”. Oglądało ją około 900 osób. Niestety sala mogła pomieścić tylko tylu sympatyków, którzy mogli podziwiać najlepszych kickboxerów z kraju i zagranicy i oklaskiwać rabczanina – Łukasza Jarosza, który zdobył tytuł mistrza świata w swojej kategorii. Dla zainteresowanych Gala była wydarzeniem, gdyż po raz pierwszy na Podhalu można było obejrzeć walki profesjonalistów w tej dyscyplinie.

* 7 stycznia odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez duszpasterzy parafii, Gminny Ośrodek Kultury oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej i rabiańskie chóry. Wykonawcami były: chór męski „Wierchy” z Zakopanego (dyrygent Władysław Kruszewski), chór mieszany „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu (dyrygent Piotr Augustyn), chór dziecięcy „Rabiańskie Dzieci”, chór dziewczęcy „Kantylena”, chór mieszany „Watra” z Raby Wyżnej (dyrygent Maria Możdżeń-Wójcik), „Chór Podhalański”.

Tego dnia zakończył się jubileuszowy X Przegląd Jasełek w Maniowach. Uczestnicy zaprezentowali łącznie 24 przedstawienia. Miło odnotować, że wśród laureatów były nowotarskie dzieci z Prywatnego Przedszkola „Smerfy” – zajęły III miejsce w kategorii nauczanie początkowe.

* 9 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci obejrzały spektakl teatralny – „Tajemniczy ogród”.

* 10 stycznia podopieczni nowotarskiego ośrodka opiekuńczo-wychowawczego „Chatka” podczas wojewódzkiej imprezy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe w sali widowiskowej Nowohuckiego Centrum Kultury.

W tym dniu wychowankowie nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaprezentowali w Galerii MBWA „Jatki” niezwykłe jasełka zatytułowane „Przebudzenie dziadka Tadeusza”. Przedstawienie przygotowały nauczycielki: Barbara Jagiełowicz, Dorota Janczy, Alicja Kurdziel i Joanna Ancew.

Warto odnotować, że wychowanków nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego spotkała miła niespodzianka. Przyjechała do nich młodzież z Gimnazjum w Krempachach, aby obdarować ich prezentami. Jednym była jasełkowa inscenizacja z muzyką, śpiewem i tańcami, a drugim – pudło słodyczy zebranych w czasie akcji „Mikołajowy dar serca”.

Również w tym dniu w Szkole Podstawowej Nr 5 zorganizowany został Festiwal Kolęd, w którym wystąpiły dzieci z klas 0-3. W szkolnej sali gimnastycznej zrobiło się w tym dniu świątecznie, muzycznie i biało, gdyż najmłodsi przebrali się za aniołów. Pięcioosobowe nauczycielskie jury przyznało najlepszym wykonawcom nagrody i wyróżnienia.

* 11 stycznia Euroregion „Tatry” zaprosił na wernisaż wystawy zatytułowanej „Janosik – bohater ludowy”. Na wystawie zaprezentowano prace dzieci w wieku od 7 do 10 lat, mieszkających na terenie Euroregionu. Wyeksponowano 99 prac wybranych przez jury pod przewodnictwem Anny Dziubas z ponad pięciuset zgłoszonych. Były to prace wykonane różnymi technikami, m.in. obrazy na szkle, ceramika, pastele, wycinanki itp.

W tym samym dniu w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się Koncert Noworoczny w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu. Doroczne koncerty szkolne stały się już tradycją i cieszą się popularnością. Także w tym roku zainteresowanie było tak duże, że na widowni zabrakło miejsc. Przygotowano głównie repertuar bożonarodzeniowy – kolędy i pastorałki. Wystąpiły szkolne zespoły, chóry i orkiestra, a gwoździem programu był występ sopranistki Ewy Kowalczyk. Muzyczny wieczór zakończył występ Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

Także w tym dniu w sali obrad Urzędu Miasta rozstrzygnięty został Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Już po raz drugi zorganizowała go Szkoła Podstawowa Nr 5, a mecenat nad konkursem objął burmistrz Marek Fryźlewicz. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe Nr 3, 5, 6, 11 oraz Nr 9 z nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dostarczono 20 szopek, które wystawione w hallu przed salą obrad wprowadziły do Urzędu świąteczny nastrój. Najładniejsze szopki nagrodzono i wyróżniono. Część z nich można było zakupić na licytacji, z której dochód przeznaczono na cel charytatywny. Nadzór merytoryczny nad konkursem miał jak co roku Marcin Jagła naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji.

Szopka stanęła także w hallu w nowotarskim „Wecie”. Powstała pod kierunkiem katechety Zespołu Szkół Rolniczych ks. Dariusza Ostrowskiego, a wykonali ją uczniowie III klasy Technikum Agrobiznesu. Niezwykłość „szopki z główkami” polegała na tym, że barwne postacie przybyłe do tradycyjnej szopki miały twarze nauczycieli.

* 12 stycznia nastąpił długo oczekiwany moment kiedy to przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa otwarli modernizowany przez kilka lat odcinek drogi wojewódzkiej nr 957. Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu, ulicą Ludźmierską ruszyły samochody, które zatrzymane na czas krótkiej uroczystości zdążyły utworzyć spory korek. Ogólny koszt modernizacji 1200 m ulicy Ludźmierskiej sięgnął 7 mln zł. Inwestycja została sfinansowana solidarnie przez samorządy miasta, powiatu i województwa. W czasie uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał o konieczności zmodernizowania kilometrowego odcinka drogi 957 do zachodnich granic miasta. Marszałek Marek Nawara przyrzekł przebudowę drogi łączącej nasze miasto z przejściem granicznym w Chyżnem jeszcze w tym roku. (fot. 1)

Tego dnia miały miejsce nietypowe jasełka pod tytułem „Moje, Twoje, Jego Betlejem”, przygotowane pod kierunkiem nauczyciela Wojciecha Grzybka, wystawiła młodzież nowotarskiego Gimnazjum Nr 2. Była to opowieść o ludziach zagubionych w życiu z przesłaniem, że nawet z beznadziejnych sytuacji można znaleźć wyjście i żyć godnie.

Również w tym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy zatytułowanej „Artyści Olkuscy”. Była to wystawa malarstwa i rysunku ze zbiorów Galerii MBWA w Olkuszu. Wyeksponowano dzieła bardzo różnorodne w stylach, technikach i różnych artystycznych osobowości. Olkuskich artystów reprezentował na wernisażu Jacek Majcherkiewicz.

* 12–13 stycznia w Maniowach odbył się organizowany przez ks. Grzegorza Łomzika XI Podhalański Przegląd Jasełkowy.

* 12–16 stycznia w Rabce-Zdroju odbyły się XXIII Mistrzostwa Podhala w Szachach.

* 13 stycznia nowotarski MOK zaprosił na otwarcie Pokonkursowej Wystawy Laureatów XXX Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Była to okazja do zaprezentowania i dokładniejszego poznania artystycznych dokonań laureatów. Można było oglądać prace z zakresu malarstwa olejnego, malarstwa na szkle, rzeźby, haftu, dzieł koronkarskich i witrażu. Swoją twórczość zaprezentowali: Anna Bogucka, Teresa Dziedziech, Emil Biela, Jolanta Gładyszewska, Janusz Tybur, słowacki artysta Milan Bocko i inni.

Także w tym dniu duża grupa (około 100 osób, głównie parafianie od św. Katarzyny) gościła w Biskupicach koło Wieliczki, gdzie od 39 lat proboszczem jest nowotarżanin ks. prałat Tadeusz Dąbrowski. Delegacja nowotarżan z ks. prałatem Mieczysławem Łukaszczykiem i burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele goszczona była m.in. w Domu Pomocy Społecznej wybudowanym dla 100 osób staraniem księdza Dąbrowskiego, w którym pensjonariusze (a i goście też) karmieni są domowymi wyrobami i wędlinami sporządzanymi wg receptury gospodarza z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa. Liczna nowotarska delegacja zwiedziła też kopalnię soli w Wieliczce oraz kościół w Niegowici, znajdujący się w pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły.

Tego dnia w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się premiera spektaklu autorskiego Grzegorza Kwiecińskiego Pastorałka „Do Betlejem pospieszajcie”. Reżyseria – Grzegorz Kwieciński, scenografia – Grzegorz Kwieciński, Piotr Piotrowski, opracowanie muzyczne – Bogdan Szczepański, obsada – Piotr Serafin, Paweł Stojowski, dekoracje i figury – Janina Handzel-Karpus, Piotr Piotrowski, światło – Bogusław Handzel, dźwięk – Gabriel Gacek.

Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował spotkanie opłatkowe. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny, w czasie której homilię wygłosił kapelan Związku ks. Władysław Zązel. Tam też, po eucharystii, odbyło się ślubowanie nowych członków Związku Podhalan. Potem w sali widowiskowej MOK przedstawiono jasełka, a następnie uczestnicy przeszli do sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na tradycyjne łamanie się opłatkiem, wieczerzę i wspólne kolędowanie.

Spotkanie opłatkowe odbyło się także (po raz pierwszy) na nowotarskiej uczelni. Organizatorzy, czyli Duszpasterstwo Akademickie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wraz z Samorządem Studenckim zaprosili na opłatek całą społeczność akademicką.

Tradycyjne spotkanie noworoczne zorganizował również nowotarski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jak co roku, wychowankowie przygotowali dla swoich gości wspaniałą ucztę i program artystyczny. Każde dotychczasowe spotkanie aranżowane było odmiennie. Tym razem zdecydowano się na powiew egzotyki i „Lato zimą”. Stół ze smakołykami podzielono na części: arabską, hawajską, plażową, afrykańską, a każda miała odrębne menu. W programie artystycznym dominowały gorące rytmy i kolorowe stroje. Spotkanie, jak i poprzednie, było świetną okazją do podziękowania osobom i instytucjom przyjaznym Ośrodkowi, które od wielu lat go wspierają.

* 14 stycznia, mimo niesprzyjającej pogody, deszczu i wiatru, aż 82 wolontariuszy wyruszyło, aby kwestować w naszym mieście w ramach XV Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowotarżanie, jak zwykle, chętnie włączyli się do akcji (jeden z ofiarodawców wrzucił do puszki aż 500 Euro), udało się więc zebrać ponad 32 tysiące zł. Pieniądze mają być przeznaczone na ratowanie życia dzieciom poszkodowanym w wypadkach i na naukę udzielania pierwszej pomocy. Finałowe granie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął o godz. 14. koncert Miejskiej Orkiestry Dętej przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie mieścił się sztab. Tam też fachową pierwszą pomoc demonstrowała grupa maltańska, która także udzielała wszelkich informacji w tym zakresie. Na scenie w sali widowiskowej MOK koncertowały zespoły m.in. „Unknown”, „Epitafium”, ”Akbar”, „Kama”, odbył się także wielki show „Projektu L”, pokaz mody autorstwa Anety Knap oraz licytacja wystawionych na aukcję rozmaitych gadżetów i pamiątek. Wielką fetę tradycyjnie zakończył pokaz ogni sztucznych – czyli symboliczne światełko do nieba. Orkiestrę tradycyjnie prowadzili Marcin Kudasik i Marcin Jagła. Impreza została zorganizowana wspólnie przez Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury.

Także w tym dniu w Filharmonii Krakowskiej odbył się doroczny koncert charytatywny z udziałem Chóru Akademickiego „Organum” pod dyrekcją nowotarżanina, Bogusława Grzybka. Koncertowi patronował burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, a zebrane datki przeznaczone zostały na krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Gościem honorowym koncertu był ks. kardynał Franciszek Macharski – Honorowy Obywatel Nowego Targu, a wśród przedstawicieli miasta był również Przewodniczący Rady – Mariusz Jelonek. W programie koncertu było wiele nowotarskich akcentów, a ogromne brawa zebrał za swój występ zespół „Mali Śwarni”.

* 15 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe. Dwustu uczniów głównie z rodzin zagrożonych patologią, wychowanków świetlic socjoterapeutycznych objętych zostało zimowym programem przygotowanym przez nowotarskie szkoły podstawowe Nr 2, 5, 6 i 11. Stałymi punktami programu były zajęcia profilaktyczne i tzw. ścieżka regionalna, natomiast zróżnicowane były zajęcia sportowe, turystyczne i rozrywkowe. Ponadto na czas ferii przygotowany został dla dzieci i młodzieży program „Zima w mieście” urozmaicony przez Urząd Miasta, Spółdzielczy Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, Galerię „Jatki”, Muzeum Podhalańskie PTTK i Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji. Szczegółowy program wydrukowany został na wspólnym afiszu.

* Miło odnotować, że nowotarski magistrat jest jednym z lepiej skomputeryzowanych urzędów w kraju. Od kilku lat posiada urządzenia potrzebne do tworzenia i przyjmowania dokumentów podpisanych elektronicznie. Urząd przygotował program pełnej informatyzacji i rozpocznie inwestować, gdy tylko otrzyma pomoc z unijnej kasy. Tymczasem szkolą się urzędnicy. Siedemnastu młodych, ambitnych urzędników zdobyło już certyfikaty biegłej obsługi komputera, a kolejna 25-osobowa grupa ma wkrótce rozpocząć podobny kurs, pozwalający także uzyskać Europejskie Certyfikaty Umiejętności Komputerowych.

* W Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Targu rozpoczął się nabór chętnych do udziału w tegorocznych edycjach programów „Uwierz w siebie” i „Aktywność Twoim sukcesem”, skierowanych do osób bezrobotnych, chcących zdobyć kwalifikacje i pracę. Pierwszy skierowany jest do bezrobotnych, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat i obejmuje poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia, natomiast drugi adresowany jest do osób po 25 roku życia, długotrwale pozostających bez pracy. Projekty finansowane są w 70% z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy przewidziane są jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

* W sali obrad Episkopatu Polski odbyło się kolejne spotkanie prezydentów i burmistrzów „Miast Papieskich” (które Jan Paweł II odwiedził w czasie swych pielgrzymek do Polski). W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Marek Fryźlewicz i radny Józef Trzciński. Doroczne spotkania opłatkowe są okazją do podsumowania przebiegu kolejnych Dni Papieskich i podania do publicznej wiadomości zatwierdzonego hasła Dnia Papieskiego. Jak ustalono, w tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie 14 października pod hasłem „Jan Paweł II – Obrońca Godności Człowieka”. Oprawę artystyczną spotkania zapewnił Chór Wilanowski.

* 19 stycznia, w związku z powtarzającymi się w mediach zarzutami o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – proboszcz parafii św. Katarzyny, oddał się do dyspozycji Metropolity Krakowskiego. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz przyjął rezygnację. Metropolita wyznaczył następcę ks. proboszcza Mieczysława Łukaszczyka, którym będzie dziekan dekanatu spiskiego – ks. Marian Wanat. Nowy proboszcz objął parafię w połowie lutego.

Również w tym dniu w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż prac młodzieży uczestniczącej w zajęciach koła plastycznego działającego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.

* 20 stycznia podczas XI Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarzy w Karniowicach nowotarski bartnik – Józef Różański, odebrał nagrodę za zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Pasiek 2006. Prowadzona przez niego od ponad ćwierćwiecza szeroko znana pasieka „Pod Lasem” w Spytkowicach połączona jest ze skansenem pszczelarskim i galerią św. Ambrożego. Znajduje się tam 18 zabytkowych uli, wiele starych pszczelarskich sprzętów, a w galerii ponad 170 różnych wizerunków św. Ambrożego – patrona pszczelarzy.

Również w tym dniu w Euroregionie „Tatry” odbył się trzeci już koncert wieńczący kolejny etap zajęć warsztatowych programu polsko-słowackiego „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”. Koncert zorganizowany przez Euroregion i Młodzieżowy Dom Kultury nosił tytuł „Muzyczna prezentacja noworoczna”.

Tego dnia w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbył się koncert kolęd zespołów „Triola”, „Triolki”, „Małe Triolki” i „Solistów” – pod dyrekcją Marioli i Piotra Burcan. Organizatorem koncertu była Parafia Rzymsko-Katolicka św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju.

W tym też dniu w sali widowiskowej nowotarskiego MOK wystąpił znany i lubiany artysta kabaretowy – Jerzy Kryszak.

* Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” w okresie poświątecznym koncertował w każdy weekend. Pod dyrekcją Janiny Glińskiej śpiewał kolędy i pastorałki w Miejskim Ośrodku Kultury, w nowotarskich kościołach, a następnie ruszył z koncertami w Polskę. Chórzyści wzięli udział w VII Euroregionalnym Koncercie Kolęd „Soli Deo Gloria” w Krośnie, następnie kolędowali m.in. w Jedliczu, w kolegiacie w Bieczu, w klasztorze paulinów w Leśniowie, a później w Licheniu i pojechali jeszcze do słowackiego Svitu. Nowotarski Chór „Gorce”, rozsławiony licznymi koncertami w Polsce i poza granicami kraju, wszędzie przyjmowany był bardzo życzliwie, a jego koncerty ze świąteczno-noworocznym repertuarem cieszyły się wielkim powodzeniem.

* 21 stycznia odbyło się Orawskie Kolędowanie wg następującego programu: uroczyste ogłoszenie wyników XXVIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka, ogłoszenie werdyktu jury konkursu „Podłaźnicka i słomiany pająk”, występ grup kolędniczych, występ grup jasełkowych, występ laureatów Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

* 25 stycznia w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbył się Koncert Chucka Fraziera – wybitnego, amerykańskiego gitarzysty, wokalisty i kompozytora. W jego znakomitym wykonaniu można było posłuchać muzyki jazzowej, rocka, soul i podziwiać jego bluesy.

* Styczeń zakończył się serią spotkań i koncertów noworocznych. Szczególnie gorąco oklaskiwane było Wielkie Kolędowanie, które urządziły na scenie sali widowiskowej MOK dzieci z wszystkich nowotarskich przedszkoli publicznych i prywatnych. W świątecznej scenografii, kolejne grupy kolędników w anielsko-gwiazdkowych strojach, przy akompaniamencie pań od muzyki śpiewały, pląsały i cieszyły się występem wraz z licznie zgromadzoną publicznością, którą stanowiły rodziny wykonawców.

* 26 stycznia w restauracji „Ruczaj” w Nowym Targu odbył się Bal Kapitański organizowany przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie.

* 27 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły regionalne „Hyrni” i „Mali Hyrni” wraz z zaprzyjaźnionym węgierskim zespołem pieśni i tańca „Kamut”. Było to „Kolędowanie na polsko-węgierską nutę”.

* 28 stycznia nowotarska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie”, zorganizowały w kościele Koncert Kolęd i Pastorałek. W świątecznej atmosferze śpiewały chóry: „Watra” i „Kantylena” z Raby Wyżnej, pod dyrekcją Marii Możdżeń, „Wierchy” z Zakopanego, pod dyrekcją Władysława Kruszewskiego, i nowotarski chór „Echo Gorczańskie”, pod dyrekcją Piotra Augustyna. Wystąpiła też Orkiestra Parafialna pod batutą Stanisława Tomczyka. Warto w tym miejscu odnotować, że Chór „Echo Gorczańskie”, któremu od lat prezesuje Bogusława Matyasik, wydało nowy, barwny, polsko-angielski folder prezentujący Chór i jego dotychczasowe osiągnięcia.

* 29 stycznia kilkadziesiąt osób – polityków, samorządowców, przedstawicieli władz miasta i powiatu nowotarskiego, szefów instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych, kręgów artystycznych i duchowieństwa oraz władz zakopiańskich – przybyło na zaproszenie senatora RP Franciszka Adamczyka na Spotkanie Noworoczne z udziałem Pani Anne Hall – Konsula Generalnego USA. Było to pierwsze po wyborach spotkanie senatora z tak dużym gronem samorządowców (z zaproszenia skorzystali najważniejsi politycy i samorządowcy z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego), ale nie zdominowały go sprawy polityczne. Na gości czekał szampan, wino oraz smaczny poczęstunek. Przygrywała kapela Orawska Ludwika Młynarczyka z Lipnicy Wielkiej.

* Z kroniki żałobnej w styczniu na odnotowanie zasługuje odejście do wieczności Jana Kasprzyckiego, który przepracował w administracji 44 lata. Był pierwszym, po reformie administracyjnej w 1973 roku, naczelnikiem Nowego Targu, potem zastępcą naczelnika, następnie przez długie lata naczelnikiem gminy Nowy Targ. Ludowiec z przekonań, społecznik, autor artykułów do „Wiadomości NZPS »Podhale«”, za swą działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


Luty

* 1 lutego burmistrz Marek Fryźlewicz i Muzeum Podhalańskie PTTK zaprosili na wernisaż wystawy w salach nowotarskiego Ratusza zatytułowanej „Sporty zimowe – zabytkowy sprzęt narciarski, sanki i łyżwy z kolekcji Mieczysława Króla-Łęgowskiego”. Wśród uczestników były nowotarskie mistrzynie sportów zimowych z różnych lat.

W tym też dniu, podczas spotkania zorganizowanego w Urzędzie Miasta, swoje plany inwestycyjne dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Nowym Targu przedstawiła Spółka „Bryksy”, kierowana przez Mariana Bryksy – dewelopera z Krakowa. W spotkaniu wzięli także udział: Robert Waniczek – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg oraz Wojciech Kniotek – dyrektor Miejskiego Zakładu Wody i Kanalizacji. Planowane w naszym mieście nowe osiedle mieszkaniowe pod nazwą „Polana Szaflarska” będzie największą inwestycją mieszkaniową na Podhalu. W ciągu kilku lat ma powstać około 1300 mieszkań, które zasiedli około 4 tysiące mieszkańców.

Także w tym dniu Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu i Galeria MBWA „Jatki” zorganizowały koncert zatytułowany „Słyszę z nieba muzykę”. W „Jatkach” wystąpili m.in. Ewa Kowalczyk (sopran), instrumentaliści: Wojciech Inglot, Józef i Kuba Pańszczyk oraz Big Band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

Również tego dnia odbył się w remizie OSP na Kowańcu tradycyjny opłatek Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, który poprzedziła msza św. odprawiona w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w intencji członków i sympatyków tego Stowarzyszenia.

* Służby nadzoru budowlanego rozpoczęły kontrolę dotyczącą nagromadzonego na dachach śniegu. Wraz z policją i strażą pożarną zaczęli sprawdzanie od obiektów wielkopowierzchniowych, głównie supermarketów. Strażacy nie tylko sprawdzali, ale także pomagali w zrzucaniu śniegu i usuwaniu nawisów.

* Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego podsumował miniony rok. Wśród osiągnięć wymieniono przede wszystkim ekspedycje badawcze, publikacje naukowe, organizowanie wystaw i konferencji, a także zrealizowany w ubiegłym roku projekt „Lwowskie Noviforiana”. Oddział liczy obecnie 55 członków, w tym 16 gimnazjalistów.

* Nowotarscy członkowie Maltańskiej Służby Medycznej przeprowadzili pokaz oraz szkolenie uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Maltańczycy zaprezentowali swe umiejętności podczas zainscenizowanych zdarzeń jak: złamanie, omdlenie, atak padaczki, i uczyli jak w takich sytuacjach nieść pomoc.

* Powstająca ulica, biegnąca przez Ibisor w Nowym Targu, przy której docelowo ma być 30 posesji, ma już swego patrona. Jest nim Robert Schuman – współtwórca Unii Europejskiej.

* 3–4 lutego w Krempachach odbywały się Ostatki-Fasiangy.

* 5 lutego Ministerstwo Finansów na wniosek Izby Skarbowej w Krakowie odwołało Stanisława Wilczka – naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Pełnienie obowiązków naczelnika nowotarskiej „skarbówki” powierzono Halinie Kaczmarczyk, która dotychczas pracowała na stanowisku komisarza skarbowego w tutejszym Urzędzie.

* 6 lutego w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się Przegląd Zespołów Teatralnych szkół średnich.

Także w tym dniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdroju z inicjatywy Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera odbyło się przedstawienie Katarzyny Kowalczyk pt. „Głodni”.

* 7 lutego przeor opactwa w Tyńcu, popularny kaznodzieja, autor wielu książek i programów telewizyjnych – ojciec Leon Knabit, przyjął zaproszenie Doroty Fryźlewicz i Ewy Olejarz i wziął udział w organizowanej przez nich akcji w Szkole Podstawowej nr 5 „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”. Czytał uczniom fragmenty swoich książek dla dzieci, a następnie wdał się w pogawędkę z nimi. Potem został pasowany na Przyjaciela Szkoły i otrzymał od dyrektora Krzysztofa Kurandy Złotą Tarczę. Słuchacze byli zachwyceni spotkaniem.

W Młodzieżowym Domu Kultury podsumowano konkurs zatytułowany „W kręgu rodziny” i otwarto wystawę pokonkursową będącą jego pokłosiem. Na konkurs napłynęło aż 408 prac wykonanych przez 181 uczestników z 10 placówek. Jury przyznało 18 nagród i 22 wyróżnienia, które wręczył laureatom burmistrz Marek Fryźlewicz. W wernisażu uczestniczyli mali artyści wraz z opiekunami i instruktorami, kierownictwo MDK oraz przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i kuratorium.

* 8 lutego odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej Rady Pedagogicznej Międzyszkolnych Ośrodków Sportowych Powiatu Nowotarskiego. Celem spotkania było omówienie:

- podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok szkolny 2005/2006 w powiecie i województwie,
- działalności sekcji sportowych i realizacja kalendarza imprez w okresie od września 2006 do stycznia 2007 r.,
- planowanej działalności Ośrodków w okresie II półrocza roku szkolnego 2006/2007
- koncepcji reorganizacji sportu szkolnego i pracy Ośrodków na terenie powiatu nowotarskiego.

Również w tym dniu, w związku z realizacją projektu Fundacji Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” pod nazwą: „Od zrozumienia do zatrudnienia – praca dla osób chorych psychicznie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w Środowiskowym Domu Samopomocy „Promyk” w Nowym Targu odbyło się szkolenie pod honorowym patronatem Wicestarosty Nowotarskiego Macieja Jachymiaka, poświęcone problematyce zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

* 9 lutego nowotarskie Gimnazjum Nr 1 wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zaprosili na IV Konkurs Piosenki Angielskiej. W tym roku wystąpiło 180 wykonawców z gimnazjów, ale także liceów i podstawówek. Przybyła też 30-osobowa grupa ze słowackiej Trsteny. Nad poprawnością językową (najważniejsze kryterium oceny) czuwali Amerykanie – Denis Johnson i konsul Eric Salzman. Grand Prix zdobył Ali Al Ani z Liceum w Czarnym Dunajcu. Wśród laureatów znaleźli się nowotarscy uczniowie: Anna Jaróg, Magda Bałajewicz, Natalia Kowalska, a przede wszystkim Ania Glonek, która zdobyła nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór jazzowy oraz zespół „Moriquendi”.

W tym samym dniu w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy fotografii ks. Zbigniewa Pytla „Tatry i styl zakopiański”. Uroczystość uatrakcyjnił muzyką, śpiewem i tańcem nowotarski zespół folklorystyczny „Hyrni” pod kierownictwem Macieja Warpechy.

Na Zadziale odbyły się zawody rekreacyjno-sportowe uczniów Liceum Uzupełniającego dla Dorosłych i Zespołu Szkół Zawodowych Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu. W ramach propagowania aktywnego i zdrowego stylu życia, młodzież mogła poszaleć na stoku korzystając z nart, desek snowboardowych, a nawet opon. Zawody, a przy okazji dobrą zabawę, w całości sponsorował nowotarski Cech Rzemiosł Różnych. Studenci natomiast zaplanowali na Długiej Polanie w drugiej połowie lutego trzecią edycję zimowych zawodów narciarsko-snowboardowych o Puchar Kanclerza Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

* 10 lutego w sali regionalnej MOK odbyła się promocja książki ks. Janusza Sołtysa, zatytułowanej Szukając śladów Boga. Autor albumu już kilka lat wcześniej dał się poznać jako miłośnik fotografii i górskich wędrówek, zapalony dokumentalista cudów przyrody. Promowana książka dokumentuje piękno stworzenia i łączy go ze słowami psalmów, jest zachwytem nad dziełem i uczy podziwu dla stwórcy. Autor jest wikarym w Miętustwie i katechetą, więc na uroczystość oprócz nowotarżan przybyli także Ratułowianie z zespołem „Cantare” oraz zespół „Miętusianie” z Miętustwa.

Tego dnia w Kluszkowcach miał miejsce XII Konkurs Potraw Regionalnych.

* 11 lutego Starosta Nowotarski Krzysztof Faber brał udział w Rabiańskiej Biesiadzie pt. „Karnawał na Wsi”, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej.

* 12 lutego w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tatry i Zakopane przed 100 laty. Karty pocztowe ze zbiorów Tatrzańskiego Parku Narodowego”. TPN pokazał na wystawie część posiadanej unikatowej kolekcji kart pocztowych. Eksponaty dzięki obróbce technicznej, powiększeniu, oprawieniu w antyramy uzyskały pierwotną dobrą jakość i świetnie się prezentowały.

* 13 lutego odbył się pogrzeb śp. por. Czesławy Kuraś-Bochyńskiej z domu Polaczyk, zmarłej w wieku 85 lat żony Józefa Kurasia „Ognia”. W pogrzebie wzięli udział m.in. przedstawiciele Wojewody Małopolskiego oraz żyjący jeszcze żołnierze oddziałów „Ognia”. Wcześniej Czesława Kuraś-Bochyńska została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

* 14 lutego świętowanie walentynek poświadczyło o przyjęciu się u nas anglosaskiego obyczaju, zwłaszcza w środowisku młodzieżowym. Walentynki obchodzono nie tylko prywatnie, czy w wąskim koleżeńskim gronie, ale odbyło się także sporo imprez w szkołach i placówkach kulturalnych, m.in. młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych zaprezentowała w sali widowiskowej MOK dla swych rówieśników program „O miłości – nieschematycznie”. Były recytacje, piosenki, popisy taneczne, a nawet „Romeo i Julia” w wersji pantomimicznej, a Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła młodzież na literackie walentynki. Wszyscy czytelnicy, którzy tego dnia odwiedzili Bibliotekę, otrzymali słodkie niespodzianki i serduszka z życzeniami. Głównym punktem programu był walentynkowy konkurs literacki z udziałem gimnazjalistów.

W tym też dniu telewizyjna „Trójka” wyemitowała reportaż dotyczący problemów ekologicznych Nowego Targu i Podhala. Był to program z cyklu: „Z ekologią na ty” redaktor Iwony Mikrut.

* 15 lutego w sali widowiskowej MOK wystąpiła Grupa Rafała Kmity. Nowotarskiej publiczności zaprezentowała program przygotowany z okazji 10-lecia istnienia, zatytułowany „Wieczór Kabaretowy – 10 lat Grupy”.

Tego dnia w sali kominkowej MOK odbył się wieczór poetycki pod nazwą: „Wszystko przemija, pozostają wspomnienia”. Swoje wiersze czytali: Maria Dworska, Krzysztof Kokot, Anna Kram, Maciej Pinkwart.

Także w tym dniu uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 2 wystawili w MOK sztukę Aleksandra Fredry „Ciotunia”. Aktorzy przygotowani byli bardzo starannie, dobrze prezentowali się w kostiumach z epoki romantyzmu, a klasyczna muzyka świetnie dopełniła udany spektakl.

* 17 lutego w hallu głównym nowotarskiego MOK otwarta została wystawa fotografii Eliski Bednarovej. Słowacka artystka mieszka w Popradzie, pracuje w Kieżmarku i tam też prowadzi zajęcia fotograficzne. Prezentowana wystawa miała tytuł „Vidiny” (czyli sny). Oprócz zdjęć można było na wystawie obejrzeć też prace ceramiczne.

Także tego dnia odbył się jubileuszowy X Karnawał na śniegu zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Wyciąg Narciarski „Zadział”. Wzięło w nim udział 158 uczestników nie tylko z Nowego Targu, ale także okolicznych miejscowości. Tak jak w latach poprzednich, nie chodziło o rywalizację sportową, choć ta też się liczyła, ale przede wszystkim o dobrą zabawę w plenerze. Kto sobie nie mógł poradzić z nartami, mógł poszaleć na stoku na worku z sianem. Karnawał odbył się na śniegu, którego akurat było pod dostatkiem, w słońcu, przy lekkim mrozie – jak na tegoroczną zimę, w niezwykle sprzyjających warunkach. Uczestnikom towarzyszyła muzyka „Małych Śwarnych”, były też tańce, śpiew i tradycyjne ognisko.

* Miło odnotować, że wśród laureatów I edycji Konkursu Inicjatyw „Orlen – Bezpieczne Drogi” (rok 2006) znalazło się nasze miasto. W kategorii inicjatyw lokalnych Nowy Targ zdobył III miejsce i otrzymał 20 tysięcy zł za prowadzony od dwóch lat ciekawy i skuteczny program „Szkoła Trzeźwych Kierowców”. Akcja na rzecz bezpieczeństwa publicznego obejmuje kursantów szkół nauki jazdy. Zajęcia odbywają się co kwartał, w formie cyklicznych, interaktywnych spotkań z kursantami. Pomysłodawcą był Marcin Jagła, który zorganizował program wspólnie z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, Radą Programową „Bezpieczne Miasto”, Komendą Powiatową Policji i Miejską Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wręczenie Złotych Tarcz Bezpieczeństwa i nagród pieniężnych odbyło się podczas Gali Bezpieczeństwa w Zamku Królewskim w Warszawie, a nagrody wręczali znani aktorzy m.in. Cezary Pazura oraz znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc.

* 17 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu w ramach programu „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła” odbyła się prezentacja kwartetu jazzowego „Random Abstrakt”.

Tego dnia we Waksmundzie odbyło się spotkanie kombatanckie w 60. rocznicę ostatniej walki majora Józefa Kurasia „Ognia”.

Również w tym dniu w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się premiera sztuki Katarzyny Lengren pt. „Kiedy króla boli ząb…” w reżyserii Arkadiusza Klucznika, scenografia – Monika Polak-Luścińska, muzyka – Stanisław Syrewicz, aranżacje – Michał Kowalczyk, choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć.

* 18–25 lutego w Chochołowie miały miejsce uroczystości z okazji 161. rocznicy Powstania Chochołowskiego.

* 23 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się w sali kominkowej wieczór autorski Macieja Pinkwarta zatytułowany „Szymanowski na Podhalu”.

Tego dnia w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku odbyło się spotkanie parlamentarzystów, radnych wojewódzkich oraz starostów z regionu sądecko-podhalańskiego. Spotkanie poświęcone było możliwościom wspólnego wspierania uzgodnionych projektów inwestycyjnych w perspektywie lat 2007–2013.

* 24 lutego na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miała miejsce premiera IV Misterium Męki Pańskiej. Mottem tegorocznej Pasji były słowa św. Pawła „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”. Machina przygotowań, z ponad setką zaangażowanych w przedsięwzięcie osób, ruszyła już w styczniu. Scenariusz napisali wspólnie Stanisław Mertens i Piotr Piecha, który był także reżyserem misterium. Scenografia była dziełem Janusza Kolusza, a kostiumy uszyła młodzież z „Sokoła”. Trwający dwie godziny spektakl składał się 37 scen, a całość służyła nie tylko przypomnieniu historii Zbawienia, ale również zaproszeniu do współprzeżywania, rozbudzeniu duchowości, zwróceniu uwagi na sprawy w chrześcijaństwie najważniejsze jak: modlitwa, sumienie, miłość przebaczająca. Organizatorami byli: Urząd Miasta, MOK i po raz pierwszy nowo utworzona parafia na Równi Szaflarskiej i właśnie na budowę nowej świątyni zbierano po widowisku datki. Ze względu na wielkie zainteresowanie Misterium, postanowiono wystawić go aż dziesięć razy.

* 25 lutego w Nowym Targu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Zarządu Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 17 „Podhale”.

* 26 lutego senator Franciszek Adamczyk ogłosił wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego dla uczniów nowotarskich szkół podstawowych, zatytułowanego „Senat w oczach dziecka”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom pracy senatorów. Uczestnicy wykonali prace plastyczne w oparciu o otrzymane od organizatora foldery i komiksy dotyczące tej tematyki. Na podsumowaniu konkursu senator Franciszek Adamczyk wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia.

W tym też dniu odbyła się sesja nowotarskiej Rady, w czasie której uchwalono miejski budżet, ponadto m.in. zatwierdzono taryfy za wodę i ścieki, oraz uchwalono autopoprawkę do projektu budżetu, dzięki której placówka dziennego pobytu działająca przy miejskiej parafii św. Jadwigi Królowej otrzyma dofinansowanie w wysokości 66 tysięcy zł.

* 28 lutego odbył się w Nowym Targu XIII Kongres Związku Euroregion „Tatry”.

 

Tego dnia w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu odbyło się zakończenie etapu rejonowego Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych.


Marzec

* 3 marca Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy zatytułowanej „Rzeźby Pana Kazimierza”, którą przygotował nowotarski twórca – Kazimierz Górecki.

W tym też dniu Koalicja Marek Ziem Górskich, do której należy Nowy Targ, zorganizowała w restauracji „Góralsko Strawa” Galę Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”. Laureatem został dr Wincenty Galica z Zakopanego, a wśród nominowanych w kategorii średni przedsiębiorca znalazł się Józef Trzciński – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, właściciel piekarni i radny nowotarski.

* 4 marca przy niezbyt sprzyjającej pogodzie na stoku narciarskim Zadział odbyły się XXV Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. Swoje reprezentacje wystawiło 16 oddziałów Związku i łącznie wystartowało ponad 100 zawodników. Puchar wywalczyli po raz kolejny nowotarżanie. W czasie imprezy przygrywała góralska muzyka, nie zabrakło także płonącej watry.

Także na stoku narciarskim Zadział odbył się II zimowy plener malarsko-rzeźbiarski. Mecenat nad nim sprawowali właściciele wyciągu – Wojciech Plewa i Stanisław Handzel.

* 5 marca w Muzeum Podhalańskim PTTK odbyło się podsumowanie obchodów 660-lecia Nowego Targu, które było okazją do wspomnień i przede wszystkim podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia jubileuszu. Wszyscy członkowie Komitetu Organizacyjnego jak i sponsorzy jubileuszu otrzymali od burmistrza wraz z podziękowaniem pamiątkowe dyplomy. Najważniejsze wydarzenia jubileuszu przypomniał naczelnik Marcin Jagła. W czasie uroczystego wieczoru w nowotarskim Ratuszu odbyła się promocja tomiku zatytułowanego „..kto ciebie będzie kochał”, z podtytułem – „Nowemu Targowi w 660. urodziny”. Jak zaznaczono we wstępie, książka powstała z okruchów wspomnień, emocji, myśli inspirowanych Nowym Targiem. Teksty napisali uczestnicy warsztatów literackich prowadzonych w MOK m.in. Maria Giłka, Maria Dworska, Maciej Pinkwart, Krzysztof Kokot. Promocja została pomyślana nietuzinkowo. Uczestnicy obejrzeli film wyreżyserowany przez Juliusza Chrząstowskiego, który był w tym filmie przewodnikiem po naszym mieście i opowiadał o nim słowami autorów książki. Filmową wędrówkę zakończył w Ratuszu i tam wśród uczestników spotkania kontynuował opowieść o mieście. Na parterze Ratusza można było obejrzeć wystawę zdjęć z różnych momentów i wydarzeń jubileuszowego roku autorstwa Piotra Rayskiego-Pawlika.

* Tegoroczna „ciepła” zima i brak śniegu zmusiły organizatorów tradycyjnego Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II najpierw do przesunięcia terminu z lutego na początek marca, a w końcu do odwołania IV Biegu– największej masowej imprezy narciarskiej na Podhalu.

* 6 marca odbyły się w naszym mieście (z myślą o maturzystach) II Podhalańskie Targi Edukacyjne zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Rozpoczęły się otwarciem stoisk promocyjnych przygotowanych w hallu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury przez uczelnie wyższe. Podczas Targów uczelnie przedstawiły prezentacje multimedialne, oferty edukacyjne oraz możliwości jakie stwarza podjęcie nauki na poszczególnych kierunkach. Swoje oferty prezentowały uczelnie krakowskie m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Ekonomiczna, Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza i inne, także prywatne szkoły wyższe. Nie zabrakło oczywiście uczelni nowotarskiej. W czasie Targów wystąpił studencki zespół „Skalni” z Akademii Rolniczej w Krakowie.

* 8 marca z okazji Dnia Kobiet Miejski Ośrodek Kultury przygotował koncert muzyczny z udziałem popularnej piosenkarki Eleni, która śpiewała swoje znane i lubiane piosenki. Licznie zgromadzona nowotarska publiczność porwana greckimi rytmami klaskała i śpiewała znane od lat przeboje i próbowała jak najdłużej zatrzymać Eleni na scenie.

W tym samym dniu i z tej samej okazji odbyło się miłe spotkanie w nowotarskim Ratuszu, gdzie w salach Muzeum Podhalańskiego PTTK otwarta została wystawa zatytułowana „Kobiety na kartach pocztowych – ze zbiorów Macieja Żelaznego”.

* od 9 do 11 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się zorganizowana przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i krakowski Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy władz gminnych, miejskich i powiatowych, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wokół legendy »Ognia«. Opór przeciw zniewoleniu: Polska – Małopolska – Podhale 1945–1956”. Na dwa pierwsze dni konferencji zaplanowano pięć bloków tematycznych zawierających wykłady, prelekcje i dyskusje. 1. „Przeciw sowieckiemu najazdowi. Polska 1944–1956”, 2. „Legendarni dowódcy partyzantki niepodległościowej”, 3. „Małopolska wobec »czerwonej okupacji«”, 4. „Podhale niezłomne 1945–1956”, 5. „Major »Ogień« – życie po śmierci”. Na trzeci dzień konferencji organizatorzy zaplanowali plenerową rekonstrukcję historyczną pod nazwą „»Ogień« schodzi z gór...”, która odbyła się na nowotarskim Rynku, oraz projekcję filmów dokumentalnych.

* 9 marca w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa i rysunku zatytułowana „Monti Ernici”. Eksponowane prace stanowią plon pobytu polskich artystów we Włoszech.

* 10 marca w historycznej Sali Obrad Pałacu Wielopolskich w Krakowie odbyła się Jubileuszowa 25. Gala European Awards For Tourism. Każdego roku w Europie, z inicjatywy Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej, przyznawane są nagrody turystyczne. W tym roku nagrodę w kategorii turystyczna promocja miast w europejskich mediach otrzymały cztery miasta: Płock, Sosnowiec, Wałbrzych i Nowy Targ. W imieniu nowotarskiego samorządu to prestiżowe wyróżnienie z rąk dr. Antonio Conte otrzymała Stanisława Szołtysek sekretarz miasta.

* 12 marca w auli szkoły przy pl. Słowackiego uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 zaprezentowali kolejny, już XIII Pokaz Mody, który zatytułowali „Z dźwięków wykreowane”. Inspiracją dla twórców kreacji były różne style muzyczne. W przygotowanie i prezentację Pokazu Mody zaangażowali się uczniowie klas II, III, IV Technikum Technologii Odzieży i Liceum Profilowanego Kreowanie Ubiorów. Tłumnie zebrani widzowie mogli obejrzeć wyszukane, awangardowe, ale też i zupełnie skromne stroje, prezentowane w różnych rytmach muzycznych. Zainteresowanie było bardzo duże, więc następny Pokaz odbył się w sali widowiskowej MOK.

* 13 marca na szczycie starej lipy w Parku Miejskim przy pomocy strażaków i pracowników Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji umieszczono nowe bocianie gniazdo wykonane przez Andrzeja Pańszczyka z Białego Dunajca. Wcześniej „Gazeta Krakowska” na prośbę swych czytelników zorganizowała akcję odbudowania bocianiego gniazda, gdyż ostatnie lęgowe gniazdo w centrum miasta, do którego od kilkunastu lat co rok wracały bociany, mieszczące się na kominie budynku przy ul. Krótkiej, zostało usunięte przez właściciela posesji. Co ciekawe nowe gniazdo zostało wkrótce zasiedlone przez bocianią rodzinę.

* 16 marca Galeria MBWA „Jatki” wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały spotkanie autorskie z Joanną Krupińską-Trzebiatowską połączone z promocją jej najnowszej książki zatytułowanej Magiczny Krąg. Rozmowy z autorką prowadziła Beata Zalot – redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego”.

Również w tym dniu w Euroregionie „Tatry” odbył się Kongres, w czasie którego m.in. przyjęto Strategię Rozwoju Transgranicznego Związku ET na lata 2007–2013, za wiodące zadanie uznano realizację projektu historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku pieszo-rowerowego dookoła Tatr, wybrano nową Radę, którą kierował będzie prezes Wendelin Haber. Z tej okazji do Nowego Targu przyjechał ambasador Republiki Słowacji Frantisek Ruzicka oraz konsul Iwan Horsky.

* W dniach 16–18 marca w Ludźmierzu odbyły się IV Rekolekcje z Tischnerem zorganizowane przez Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej i Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Mottem rekolekcyjnych spotkań były słowa: „Świętość to wyjście z kryjówki”. Nauki rekolekcyjne głosił jezuita o. Jacek Prusak, w spotkaniach brali także udział: ks. Jan Bielecki – duszpasterz na Ukrainie, Janina Ochojska, Wojciech Bonowicz. Muzyczną wędrówkę przez Podhale i Huculszczyznę przygotowały: Stanisława Trebunia-Staszel i Justyna Cząstek. W ostatnim dniu uczniowie nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego zaprezentowali moralitet oparty na tekstach ks. prof. Józefa Tischnera, zatytułowany „Diabelski dyskurs o kondycji duszy polskiej z aniołami i diabłami w tle”. Z rekolekcji skorzystało około 100 osób, głównie byli to nauczyciele z Rodziny Szkół Tischnerowskich.

* 17 marca w hallu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Ireny Bahrynowskiej-Kowalskiej. Artystka zaprezentowała swoje prace ze zbiorów „Kwiaty” i „Ziemia Święta”.

Również w tym dniu w sali Euroregionu „Tatry” odbyły się kolejne prezentacje w ramach projektu „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”, realizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury przy współpracy Galerii Sztuki w Popradzie. Koncert utrzymany w klimacie jazzowym wypełnił swą grą zespół „Acoustic Electricians”.

* 19 marca Miejski Ośrodek Kultury przeprowadził eliminacje powiatowe dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego 52. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Startowało 46 uczniów ocenianych przez jury w czterech kategoriach. Wśród laureatów, którzy zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych w Nowym Sączu, byli nowotarżanie – uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego: Sebastian Chrobak i Maria Długopolska. Na zakończenie eliminacji odbył się recital Beaty Paluch z akompaniamentem Janusza Butryma, w czasie którego wręczono laureatom nagrody.

Warto także odnotować inne sukcesy nowotarskich uczniów. W tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, którego finał rozegrany został w Zespole Szkół Nr 2 w Zakopanem, zwyciężyli uczniowie z LO im. Seweryna Goszczyńskiego, których wychowawczynią i nauczycielką języka niemieckiego jest Katarzyna Jarząbek. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Zmaganiom w finale Konkursu zorganizowanego po raz piąty przez Polsko-Niemieckie Forum Podhale przyglądał się m.in. konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Thomas Glaeser.

Na Regionalnej Olimpiadzie Ziem Górskich zorganizowanej przez Koalicję Marek Ziem Górskich dobrze spisał się uczeń LO im. Seweryna Goszczyńskiego – Mikołaj Wawrzonek. W finale, który odbył się w Bielsku-Białej wywalczył trzecie miejsce.

* 19–24 marca odbyły się jubileuszowe X Światowe Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie. Homiliom i wykładom przyświecała myśl przewodnia „Jak żyć?”. Tradycyjnie w rekolekcjach wzięła udział spora grupa nowotarżan, a rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. Stanisław Hodorowicz był jednym z wykładowców. W swoim wystąpieniu „Śleboda i my” rozprawiał o życiu i wolności.

* Noc z 20 na 21 marca na długo zapisze się w pamięci kibiców hokeja, których ogarnęła euforia po zwycięskim meczu w Tychach, zapewniającym zespołowi „Podhale” Nowy Targ, po dziesięciu latach oczekiwań upragniony tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie. Popularne „Szarotki” wywalczyły mistrzowski tytuł po raz 18. w historii klubu. Nie zważając na zimno i deszcz, kilkuset kibiców oczekiwało hokeistów na nowotarskim Rynku i owacyjnie ich powitało. Triumfalny wjazd na Rynek poprzedziły efektowne fajerwerki. Wiwatom nie było końca. Do góry wzniesiono zdobyty puchar, do góry podrzucano trenera Wiktora Pysza i Wiesława Wojasa – generalnego sponsora zespołu, były wspólne fotografie, autografy i toasty. Zawodnicy, witani jak bohaterowie, szaleli z radości wraz z kibicami.

* 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, starostwo nowotarskie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało Wiosenną Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych dla Całkiem Zielonych. Dwanaście placówek urządziło w hallu MOK swoje stoiska z materiałami promocyjnymi, przedstawiającymi ofertę edukacyjną i profile kształcenia. Prezentowały się szkoły średnie z Nowego Targu, Rabki, Jabłonki, Krościenka, a także Młodzieżowy Dom Kultury. Najatrakcyjniejszym punktem kilkugodzinnej imprezy był koncert z 10–15 minutowymi występami promujących się szkół. Giełdą zainteresowało się ponad tysiąc „całkiem zielonych” nie tylko z miasta, ale i okolicznych miejscowości.

Władze miasta postanowiły dołożyć 2200 tys. zł na remont ulic należących do powiatu. Miasto i starostwo płacą za wykonanie remontu połowy jezdni oraz całego chodnika. W tegorocznych planach – jak poinformował wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski – umieszczono budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Waksmundzkiej i Jana Pawła II oraz remont części ul. Kowaniec.

* 25 marca na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce niezwykły koncert „Operetka w blasku” w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu. Artyści zaśpiewali największe przeboje sceny operowej i operetkowej (były m.in. arie z „Carmen”, „Strasznego Dworu”, „Wesołej wdówki, „Zemsty Nietoperza”, czy „My Fair Lady”, a także sceny baletowe z żywiołowym kankanem z „Orfeusza w Piekle”). Na finał cały zespół zaśpiewał arię „Wielka sława to żart” z „Barona Cygańskiego” i wtedy to spłynął na nich z rampy kolorowy deszcz, obsypani zostali płatkami róż i tulipanów. Było to wydarzenie artystyczne nie tylko dla melomanów, zakończone owacją na stojąco i odśpiewaniem przez publiczność „Sto lat”. Po spektaklu widzowie zaproszeni zostali na mały poczęstunek w hallu MOK, ufundowany przez burmistrza Marka Fryźlewicza i restaurację „Skalny Dworek”.

* 26 marca Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu zorganizowała dzień otwarty dla uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych oraz nauczycieli i wychowawców. Zainteresowani mogli zwiedzać uczelnię, wszystkie pracownie, spotykać się z dyrektorami instytutów, wykładowcami, studentami i zasięgać wszelkich informacji, zwłaszcza dotyczących zasad rekrutacji oraz propozycji kształcenia na różnych kierunkach.

* 29 marca w Galerii MBWA „Jatki” odbył się tradycyjny „Poetycko-muzyczny wieczór wielkopostny”. Pod kierunkiem Sylwii Basty wystąpił zespół „Hilaritas”, czyli grupa śpiewających dziewcząt, absolwentek i uczennic gimnazjów w Krempachach i Gronkowie, które z pomocą muzyki, śpiewu i poezji wprowadziły słuchaczy w refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia.

* 30 marca także w Galerii „Jatki” otwarta została wystawa rzeźby Haliny Stawowy-Dombrowskiej, artystki o dużym uznanym dorobku, która od dziewięciu lat jest profesorem Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Wieczorem tego dnia, ulicami miasta od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do Rynku przeszli z zapalonymi świecami uczestnicy Drogi Krzyżowej zorganizowanej po raz VI przez Akcję Katolicką.

 

Także w tym dniu miało miejsce uroczyste nadanie imienia Sługi Bożego Jana Pawła II Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.


Kwiecień

* 1 kwietnia w Miejskiej Hali Lodowej zakończyły się VI Mistrzostwa Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie. Złoty Medal zdobyła drużyna „Podhale” Amatorzy Nowy Targ, idąc w ślady drużyny „Wojas Podhale”.

Tego dnia w Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju, pod patronatem Starosty Nowotarskiego – Krzysztofa Fabera, odbyło się tradycyjne już „Święto Bazi”. W konkursie brało udział ponad 100 palm.

* W pierwszych dniach kwietnia na całym Podhalu odbywały się uroczystości upamiętniające drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Przez kilka dni wierni gromadzili się przy pomniku papieża w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej i modlili się o Jego rychłe wyniesienie na ołtarze. Rocznicę uczcili także nowotarżanie, modląc się i paląc watrę na lotnisku, gdzie gościł Jan Paweł II 8 czerwca 1979 r.

* 2 kwietnia uczniowie nowotarskich podstawówek przeszli wraz ze swymi nauczycielami i rodzicami ze szkół do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie uczestniczyli w mszy świętej. Także przed południem reprezentacja uczniów i nauczycieli nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 11 złożyła kwiaty pod płaskorzeźbą Ojca Świętego wmurowaną w ścianę Ratusza.

W tym samym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił swych członków, studentów Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz mieszkańców miasta na spotkanie przy kapliczce na Dziale. Przy rozpalonej watrze odmówiono wspólnie różaniec, modlono się i śpiewano ulubione pieśni Jana Pawła II. Również w tym dniu miał miejsce koncert wspomnień „Na Was zawsze można liczyć”, który odbył się w miejscowości Leśnica-Groń.

Również tego dnia na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza przybyli do siedziby Euroregionu „Tatry” samorządowcy i przedsiębiorcy z Podhala oraz parlamentarzyści z naszego regionu, aby kontynuować zapoczątkowane w ubiegłym roku spotkania tego typu. W czasie narady omawiano funkcjonowanie firm i samorządów w aktualnej polskiej rzeczywistości oraz rozważano perspektywy na przyszłość. Przedsiębiorcy przedstawili najpilniejsze sprawy wymagające uregulowań prawnych i ważne postulaty pracodawców, a parlamentarzyści mówili o swej aktywności w sejmie, a głównie w pracach komisji sejmowych.

* 2 i 3 kwietnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury przeprowadzono eliminacje powiatowe XX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski”. Nominacje do udziału w Koncercie Finałowym w Oświęcimskim Centrum Kultury otrzymały w kategorii tanecznej nowotarskie zespoły: „Everybody II” z MDK, grupa CSP-CREW i „Arabeska” z MOK oraz „Gamma” z Zespołu Szkół Ekonomicznych. W kategorii muzycznej do występu finałowego w Piekarach koło Krakowa zakwalifikowali się m.in. nowotarscy uczniowie: Izabela Łęcka, Jagoda Kret, Ewa Jędrysko, Magdalena Bałajewicz, Natalia Kowalska, Anna Glonek, Barbara Samolej, Aneta Zacher. Członkowie jury oceniający uczestników Festiwalu (około 600 osób) podkreślili wzrastające zainteresowanie imprezą i przede wszystkim dostrzegli ogromny potencjał utalentowanych uczniów z powiatu nowotarskiego.

* 3 kwietnia gościł w Nowym Targu ambasador USA Victor Ashe. W czasie krótkiej, kurtuazyjnej wizyty podejmowany był w nowotarskim Ratuszu przez burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Mariusza Jelonka oraz delegacje władz powiatu, policji, radnych i duchowieństwa. Ambasador szybko znalazł wspólny język z samorządowcami, gdyż wcześniej przez wiele lat pracował jako burmistrz. Był to najwyższy rangą dyplomata USA, jaki dotąd gościł w naszym mieście.

* 4 kwietnia odbyło się Spotkanie Wielkanocne w auli Zespołu Szkół Technicznych im. St. Staszica i w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Targu.

Tego dnia odbyła się Rada Pedagogiczna w siedzibie Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju na temat reorganizacji placówek wychowania pozaszkolnego istniejących na terenie Starostwa Nowotarskiego.

* Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła decyzję i uchwaliła przekazanie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu, Ministerstwu Rolnictwa. Minister Rolnictwa przejmie technika: weterynaryjne, technologii żywności, żywienia i gospodarstwa domowego, agrobiznesu, architektury krajobrazu oraz zasadniczą szkołę zawodową kształcącą w zawodzie operatora maszyn rolniczych. Jest nadzieja, że Zespół Szkół Rolniczych otrzyma większe środki finansowe na działalność oraz fachową pomoc związaną z kształceniem zawodowym.

* 7 kwietnia odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych i Święto Zwyków Wielkanocnych organizowane przez Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju, pod patronatem Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

* Tegoroczne Święta Wielkanocne przypadły na 8–9 kwietnia. Przygotowując się do nich, nowotarżanie nie zapomnieli o pomocy dla rodzin ubogich i samotnych osobach potrzebujących pomocy, a także licznie uczestniczyli w nabożeństwach wielkotygodniowych. Święta minęły spokojnie. Pierwszy dzień tradycyjnie spędzano z rodziną, a drugi, czyli tzw. lany poniedziałek, szczęśliwie miał łagodny przebieg i jest już nadzieja, że ten prostacki zwyczaj zastąpią inne formy zabawy i wspólnego spędzania wolnego czasu. Np. nowotarscy wędkarze stworzyli swoją tradycję i od wielu lat w drugi dzień Świąt Wielkanocnych spotykają się w wybranych miejscach nad wodą, aby wspólnie wędkować i zabawić się przy ognisku. To wielkanocne łowienie nosi nazwę „Dyngusowych spotkań”, a nowotarska młodzież na ogół preferuje spotkania w klubach przy muzyce, czy na tańcach.

* 10 kwietnia członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan zebrali się na dorocznym „święconym” w sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK. Przysmaki wielkanocne poświęcił ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, który wspomniał też o tradycji wspólnego spożywania wielkanocnego śniadania i symbolice potraw.

* Władze Nowego Targu, uważając za pewne, że w nieodległej przyszłości nowotarski jarmark przeniesiony będzie na drugą stronę Białego Dunajca – z osiedla Bereki na Podmieścisko, ogłosiły konkurs na opracowanie projektu zagospodarowania terenów przeznaczonych pod nową targowicę. W I dekadzie kwietnia znane już były wyniki konkursu, natomiast publiczna prezentacja projektów odbyła się nieco później w hallu Urzędu Miasta. Pierwszej nagrody nie przyznano, a II nagrodę (6 tysięcy zł) otrzymał projekt grupy architektów: Szymona Szatko, Pawła Szlachtowskiego i Teresy Trojan-Korn. Przyznano także dwie równorzędne III nagrody (po 4 tysiące zł).

* Najważniejsza inwestycja Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – budowa centrum dydaktyczno-bibliotecznego znalazła się na pierwszym miejscu wojewódzkiej „listy indykatywnej”, może więc liczyć na dofinansowanie z europejskich funduszy pomocowych. Rozstrzygnięto już przetarg na wykonawstwo, a teren pod budowę, czyli działka na Kokoszkowie (sąsiadująca ze starym internatem Technikum Weterynaryjnego), został już w ubiegłym roku poświęcony. Uczelnia ma zyskać aulę z 500 miejscami z techniczną możliwością szybkiego podzielenia jej na 4 mniejsze, sale dydaktyczne i sale do ćwiczeń. Część biblioteczna ma być bardzo nowoczesna, na miarę XXI wieku, z myślą o udostępnianiu zbiorów także osobom niepełnosprawnym.

* Grupa uczniów nowotarskiego Gimnazjum nr 2 w ramach wymiany uczniowskiej spędziła tydzień w Radevormwald w Niemczech. Był to dla nich świetny sprawdzian praktycznej znajomości języka niemieckiego, możliwość poznania partnerskiego miasta i zawarcia nowych znajomości z rówieśnikami. Do niewątpliwych atrakcji należało zwiedzanie katedry w Kolonii i wizyta w Muzeum Czekolady połączona z niczym nie ograniczoną degustacją.

* 11 kwietnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała XIV Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego, której głównym tematem była „Biblioterapia”. Wykład wprowadzający i zajęcia warsztatowe poprowadziły dr Lidia Ippoldt i mgr Wanda Matras z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

* 13 kwietnia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Dolina Yosemite – Park Narodowy w USA”. Autorem fotografii jest Tadeusz Grzegorzewski – wspinacz, podróżnik i fotograf z Nowego Targu, który swoje wrażenia z podróży do Parku w Środkowej Kalifornii przekazał za pomocą świetnych fotogramów.

Tego dnia w Urzędzie Gminy Szaflary miało miejsce spotkanie dotyczące modernizacji linii kolejowej Kraków – Chabówka – Nowy Targ – Zakopane oraz odbudowy linii kolejowej Nowy Targ – Czarny Dunajec – Podczerwone.

* 14 kwietnia w ramach ogólnopolskiego dnia otwartego czynny był Urząd Skarbowy w Nowym Targu. Można było złożyć zeznania podatkowe oraz uzyskać informacje dotyczące rozliczeń. Pracownicy skarbówki przy dodatkowych stanowiskach służyli radą i pomocą przy wypełnianiu zeznań i wyjaśniali wątpliwości związane z rozliczeniem dochodów, zwłaszcza uzyskanych za granicą.

Także tego dnia Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił na kolejny koncert z cyklu „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”, który odbył się w sali Euroregionu „Tatry”. Koncertował znany w mieście i lubiany zespół „New Market Jazz Band”.

* 15 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert z okazji 10-lecia zespołu „Dzieci Dunajca”. Gościem specjalnym był zespół „Mechanicy Szanty” – gwiazda muzyki folk oraz nowotarski zespół „Swim Cream”. „Dzieci Dunajca” z okazji jubileuszu zaprezentowały nowotarskiej publiczności najpiękniejsze pieśni morskie i nie tylko, a grupa „Ola Dunk Orkiestra” zapewniła im świetną oprawę instrumentalną.

* Aeroklub nowotarski rozpoczął uroczyście tegoroczny sezon lotniczy. Mszę św. w intencji ponad 130 członków i ich rodzin odprawił w lotniczym hangarze ks. Zygmunt Wandas. Po nabożeństwie, dla wszystkich działających sekcji, a więc samolotowej, szybowcowej, spadochroniarskiej i modelarskiej, odbyła się konferencja poświęcona analizie stanu bezpieczeństwa.

* 18 kwietnia otwarto w budynku Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu biuro podhalańskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie. W biurze będzie pracować czterech inspektorów, którzy będą mieć do dyspozycji dwa samochody, a terenem ich działalności będzie całe Podhale. Kierowcy na naszym terenie będą częściej kontrolowani, a inspekcje mają być z założenia bardziej skuteczne.

Tego dnia I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju oraz Teatr Lalek „Rabcio” zorganizowały spotkanie z dr Markiem Lasotą, pracownikiem krakowskiego Oddziału IPN oraz posłem na Sejm I kadencji.

Także w tym dniu Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na wernisaże dwóch wystaw o wspólnej tematyce. Wystawę fotografii Martina Cahna „Kamień na kamieniu” i „Żydzi w malarstwie Karola Kostura”. Kostur – zmarły przed siedmioma laty nowotarski twórca, pozostawił po sobie mnóstwo obrazów olejnych, gwaszy, akwarel, z których wiele poświęconych jest problematyce żydowskiej. Ekspozycje towarzyszyły rozpoczętej następnego dnia konferencji, z którą były tematycznie związane.

* 19–20 kwietnia w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Patronat honorowy objęli: Franciszek Adamczyk senator RP i Ivan Horsky konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie. Ambitny, największy z projektów realizowanych tego roku przez ET, współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Interreg III A Polska – Republika Słowacka 2004–2006. Polacy, Słowacy, Węgrzy, Żydzi, Niemcy, Romowie i Łemkowie od kilku wieków współistnieli na obszarze pogranicza polsko-słowackiego i współtworzyli jego historię oraz kulturowe oblicze i właśnie wybrane zagadnienia z tej obszernej tematyki były przedmiotem wykładów naukowców polskich i słowackich. W czasie czterech sesji dwudniowej konferencji wysłuchano m.in. wykładów: dr Henryka Rucińskiego, dr Ivana Chalupeckiego, prof. Jacka Kolbuszewskiego, dr Aleksandra Żakowicza, mgr Marii Selepovej, dr Anny Mlekodaj, Tomasza Trancygiera. Ponadto w pierwszym dniu odbyła się także prowadzona w niezwykle miłym nastroju promocja książki Anny Majorczyk zatytułowanej Obrazki z miasteczka dwóch kultur, którą autorka znakomicie zarekomendowała, a w drugim dniu wiersze o tematyce tatrzańskiej i pogranicza polsko-słowackiego prezentowali Michał Jagiełło (Biblioteka Narodowa w Warszawie) i Ladislav Volko (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej).

* 19 kwietnia w sali koncertowej nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej koncertowały wybitne artystki – Kaja Danczowska (skrzypce) i jej córka Justyna Danczowska (fortepian). Spotkanie ze światowej sławy skrzypaczką, profesorem krakowskiej Akademii Muzycznej, która koncertowała na całym niemal świecie było wydarzeniem muzycznym wielkiej wagi. Artystka koncertowała z córką Justyną – absolwentką studium muzycznego w Zurychu w klasie Krystiana Zimermana i studium podyplomowego w klasie Konstantina Szczerbakowa. Nowotarscy melomani podziwiali w ich wykonaniu muzykę Karola Szymanowskiego, Cezarego Francka, Fritza Kleislera, Henryka Wieniawskiego i nagradzali niemilknącymi brawami.

Również tego dnia w Urzędzie Miasta Rabka miał miejsce wykład prof. dr hab. inż. Jacka Zimnego z Akademii Górniczo-Hutniczej na temat roli odnawialnych źródeł energii.

* 20 kwietnia został rozstrzygnięty VIII Nowotarski Przegląd Twórczości Plastycznej „Talencik 2007”. Na wernisaż, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury, przybyli uczestnicy, ich opiekunowie i zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i członkiem Zarządu Powiatu Bogusławem Waksmundzkim na czele. Jury oceniło 372 prace autorstwa 326 uczniów i przedszkolaków w czterech kategoriach wiekowych i przyznało 24 nagrody i 8 wyróżnień. Dyplomy i nagrody wręczyli laureatom przedstawiciele władz.

* 21 kwietnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się trzy ciekawe imprezy. Za sprawą Japonki Akiko Miwa osiadłej w Harklowej i założonego z jej inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza” zorganizowane zostało Święto Kwitnącej Wiśni. Program zawierał mnóstwo informacji o Japonii, japońskiej kulturze, a także o związkach łączących nasz kraj z Krajem Kwitnącej Wiśni. Widzowie mieli okazję poznać ceremonię parzenia herbaty, japońską muzykę (odbył się pokaz śpiewu i gry na harfie koto), a także zobaczyć pokaz kaligrafii i obserwować pokazy walk wschodu. W święcie wziął udział przedstawiciel ambasady japońskiej Akira Tajima, który wygłosił okolicznościowe przemówienie, a także wręczył nagrody laureatom konkursu „Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni”. W imprezie uczestniczyły władze miejskie i powiatowe, a także nowotarska młodzież.

* Otwarta została wystawa plastyków amatorów z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Radevormwald, zrzeszonych w „Die Gruppe pro Kunst”, a wernisaż odbył się z udziałem szóstki artystek – autorek prac, które przyjechały do Nowego Targu z rewizytą. Wystawie towarzyszył recital artystki krakowskiego kabaretu „Loch Camelot” – Agnieszki Roesner, zatytułowany „Samotna miłość, czyli smut z ciarami”. W programie były piosenki polskie i niemieckie, liryczne, sentymentalne, ale także wesołe, komicznie śpiewane. Artystce akompaniował Edward Zawiliński. Publiczność była zachwycona recitalem.

* 22 kwietnia nowotarskie Gimnazjum Nr 1 zorganizowało akcję pod nazwą „Pola Nadziei”. Uczniowie zbierali pieniądze na Domowe Hospicjum dla dzieci im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie. Nowotarżanie chętnie wsparli akcję datkami, a każdy ofiarodawca otrzymał żonkila z przyszkolnego ogrodu.

Tego dnia odbyło się Tradycyjne „Święcone” Zarządu Głównego Związku Podhalan.

* 23 kwietnia odbyły się uroczyste obchody 140. rocznicy urodzin generała Mariusza Zaruskiego w Szkole Podstawowej w Bielance.

Także w tym dniu odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nowym Targu.

* 24 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury nowotarską publiczność bawił kabaret „Łowcy B”.

* 25 kwietnia miało miejsce uroczyste zakończenie VI Plebiscytu „Najpopularniejszy Sportowiec Podhala” i „Młody As Podhala” 2006, zorganizowane przez Podhalański Oddział „Dziennika Polskiego” pod patronatem Starosty Nowotarskiego i Tatrzańskiego.

Tego dnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Urząd Miasta, Związek Podhalan, MOK i Stowarzyszenie „Śwarni” zorganizowali uroczystą promocję książki Stanisławy Trebuni-Staszel zatytułowanej „śladami podhalańskiej mody”. Autorka – pracownik naukowy Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiła nie tylko studium z zakresu historii stroju górali podhalańskich, ale także w kręgu jej zainteresowań znalazły się różnorodne inspiracje, wpływy i zapożyczenia oraz współczesne funkcje stroju podhalańskiego. Bogato ilustrowaną książkę wydała Podhalańska Oficyna Wydawnicza z siedzibą w Kościelisku. Scenariusz i oprawę muzyczną uroczystej promocji przygotował zespół „Śwarni”.

* 26 kwietnia w Muzeum Podhalańskim PTTK w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa fotograficzna autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego, zatytułowana „Tatry Bielskie”.

Również w tym dniu w sali kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wieczór literacki pod nazwą „Jednorazowa łza”, podczas którego zaprezentowała swoją twórczość poetycką Renata Piżamowska-Zarytkiewicz.

* 27 kwietnia w Galerii MBWA „Jatki” otwarto wystawę prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Wydziału Tkaniny i Ubioru, Katedry Druku na Tkaninie. Wystawa nosiła tytuł „Zmaterializowana wyobraźnia”. Tym razem można było obejrzeć draperie (także na modelach) i podziwiać tkaniny – artystyczne dokonania środowiska łódzkiego ASP. Wernisaż uświetnił swym występem stylowy zespół smyczkowy „Da Camera” pod dyrekcją Krzysztofa Leksyckiego.

Także tego dnia, w sali balowej restauracji „Steskal” odbyła się V Podhalańska Gala Piękna, Mody i Urody, połączona z finałem wyborów Miss Polonia Podhala 2007. Zaprezentowano cztery pokazy mody z udziałem kilkunastu profesjonalnych polskich modelek (były wśród nich także z naszego regionu), w czasie których publiczność mogła podziwiać dzieła młodych i utalentowanych projektantów. Gościem Gali była zeszłoroczna miss –Julia Iwaszko, która przekazała koronę swojej następczyni – Zuzannie Florczak z Nowego Targu. Musiał to być trafny wybór, gdyż w finale tegoroczna najpiękniejsza zgarnęła aż trzy tytuły: Miss Polonia Jury, Miss Polonia Mediów i Miss Polonia Publiczności. Główną nagrodą był awans do konkursu Miss Polonia Małopolski. Tytuły wicemiss przypadły Justynie Pietrzak z Jordanowa i Annie Ustupskiej-Kaźmik z Zakopanego.

Również w tym dniu zawodnicy mistrzowskiej drużyny i działacze SSA „Wojas-Podhale” wzięli udział w spotkaniu z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem w Krakowie. Podczas spotkania ks. kardynał otrzymał klubową koszulkę z pierwszym numerem. (fot. 2) Wieczorem w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury kibice Klubu „Wojas-Podhale” mieli okazję spotkać się ze swoimi bohaterami, którzy po 10-letniej przerwie zdobyli wreszcie upragnione mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie. Spotkanie z hokeistami, trenerami, działaczami i kierownictwem klubu zorganizowała Podhalańska Wspólnota Samorządowa. Wcześniej burmistrz Marek Fryźlewicz wystąpił do Kapituły Honorowej z wnioskami o przyznanie mistrzom Polski medali „Zasłużony dla Sportu”. Za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali je zawodnicy, trenerzy i kierownictwo drużyny.

Tego dnia Zespół Szkół Rolniczych uroczyście pożegnał swoich absolwentów, a tradycyjnie już burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył ufundowaną przez siebie prywatną nagrodę finansową za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce, którą w tym roku otrzymała absolwentka Technikum Technologii Żywności – Sylwia Król.

* 29 kwietnia miała miejsce uroczystość 85-lecia powstania OSP w Jabłonce oraz przekazanie samochodu gaśniczego na placu kościoła parafialnego w Jabłonce.

* 30 kwietnia burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na promocję Polsko-słowackiego przewodnika po atrakcjach turystycznych Nowy Targ – Kieżmark, która odbyła się w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta. Nowy Targ i Kieżmark są miastami partnerskimi współpracującymi na różnych płaszczyznach, także turystycznej, już od 1995 roku. W Przewodniku można znaleźć nie tylko obszerny wykaz atrakcji turystycznych, ale także propozycje wycieczek samochodowych, rowerowych i pieszych wędrówek oraz mnóstwo informacji, z których będą mogli korzystać turyści miejscowi jak i odwiedzający nasz region. Książka ukazała się drukiem dzięki pozyskaniu na ten cel środków pomocowych z funduszu Interreg III A Polska – Republika Słowacka i jest uzupełnieniem wcześniejszych wydawnictw z tego zakresu. Tekst napisała Jagoda Jurkowska, zdjęcia wykonał Piotr Rayski-Pawlik, wydawcą albumu był burmistrz Marek Fryźlewicz. W promocji udział wzięli goście ze Słowacji z Igorem Sajtlavą primatorem Kieżmarku i szefem Ośrodka Współpracy Słowacko-Polskiej na czele.

Tego dnia Miejski Ośrodek Kultury zorganizował eliminacje powiatowe Przeglądu Teatralnego Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Bajdurek” dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

* W kwietniowych propozycjach kulturalnych, przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, było dużo spektakli teatralnych – od „Szewczyka Dratewki” dla dzieci, przez „Pana Tadeusza”, „Zemstę” dla dzieci i młodzieży, czy „Moralność Pani Dulskiej” przygotowaną przez Grupę Teatralną MOK „O szesnastej”, aż po występy kabaretowe. Teatralny miesiąc zakończył się „Bajdurkiem”.

* Warto odnotować kolejny sukces nowotarskiej zawodniczki Ewy Pawlikowskiej, która po raz jedenasty zdobyła mistrzowski tytuł na XXXIV Mistrzostwach Polski seniorów w karate kyokushin, które odbyły się w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Rzeszowie. W zawodach wzięło udział 118 zawodników z 47 ośrodków. Dzięki zdobytemu tytułowi Nowy Targ zajął II miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet.

 

* W Katowicach dobiegły końca XV Mistrzostwa Polski Oldboyów w Hokeju na Lodzie. Mistrzami Polski już po raz czwarty zostali nowotarscy hokeiści.


Maj

* Uroczystości z okazji Święta Narodowego – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się w naszym mieście tradycyjnie w kościele św. Katarzyny mszą świętą z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Następnie, po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, związków, organizacji oraz mieszkańcy miasta przemaszerowali wraz z Miejską Orkiestrą Dętą na Rynek, gdzie uroczystości zakończono złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Ratuszu.

3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji, na Stadionie Sportowym w Jabłonce odbył się XVIII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.

Tego dnia w Maniowach odbył się Podhalański Przegląd Poezji Religijnej „Kamyk 2007”.

* W dniach 3–6 maja odbyły się XXXII Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Dunajcu.

* Z początkiem maja, po jesienno-zimowej przerwie, w Rynku wznowił działalność kawiarniany ogródek Zbigniewa Steskala. Co piątek ma się prezentować inny zespół muzyczny. Na początek zaplanowano koncerty zespołów: „Synergy”, „The Dolls”, „Black Seven”. Scena ma być dostępna także dla młodych nowotarskich muzyków. Prezentowane mają być różne style muzyczne, będzie m.in. jazz, blues, rock, funky.

* 4 maja maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości, jak się okazało bez tremy i lęku, za to z wielkim pragnieniem zdobycia jak największej ilości punktów, aby móc studiować na wybranej uczelni i kierunku. W nowotarskim LO im. Seweryna Goszczyńskiego do matury przystąpiło 244 uczniów z dużą pewnością, że tak jak w latach ubiegłych, świadectwa dojrzałości otrzymają prawie wszyscy.

* Istniejący w Nowym Targu przy ul. Jana Pawła II cmentarz żydowski, założony pod koniec XIX wieku, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, zwłaszcza Żydów, odwiedzających Podhale i nasze miasto. Niedogodnością jest konieczność kontaktowania się z opiekunem cmentarza, który otwiera go dla zwiedzających i aby sprawę uprościć, zarządca cmentarza – Tadeusz Jakubowicz prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, zdecydował otwierać cmentarz w stałych, wyznaczonych dniach i godzinach.

* 7 maja w nowotarskim MOK odbył się finał IV Konkursu Internetowego „Regiony Polski – Małopolska”. Organizatorzy zaplanowali pisemną rozgrywkę finałową, a następnie degustacje potraw regionalnych przy muzyce góralskiej. W godzinach południowych ogłoszone zostały wyniki i rozdane nagrody. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Zuzanna Petryla z nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 6, a wśród gimnazjalistów najlepsza była Klaudia Listwan ze Skawicy.

* 7–13 maja nowotarska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w ramach Tygodnia Bibliotek mnóstwo imprez – głównie dla dzieci i młodzieży, upowszechniających książki i czytelnictwo. W Czytelni odbyły się m.in. konkursy pod tytułem „W krainie bajek Wandy Chotomskiej” zorganizowane kilkakrotnie dla uczniów nowotarskich szkół podstawowych, Konkurs Wiedzy o Nowym Targu i inne. Wypożyczalnia dla dorosłych zorganizowała bardzo miłe i ciekawe spotkanie autorskie z nowotarskimi poetami Wandą Szado-Kudasik i Romanem Dzioboniem oraz konkurs internetowy dla gimnazjalistów, a Filia Nr 1 ciekawy cykl spotkań z przedstawicielami różnych zawodów (przykładowo „Jak Wojtek został strażakiem”, „Jak zostać dziennikarzem” itp.), warsztaty literacko-plastyczne zatytułowane „Spotkania z baśnią”, spotkania z cyklu „Czytamy dzieciom” oraz spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem zatytułowane „Przygoda i sensacja”. Ciekawe imprezy przygotowała dla swoich czytelników także maleńka Filia na os. Niwa, a m.in. spotkanie z Jerzym Widejką, autorem książki Wspomnienia najmłodszego partyzanta III Partyzanckiej Brygady AK, „Podwieczorek z baśnią”, quizy oraz gry i zabawy przy ognisku.

* 8 maja uczniowie nowotarskiej „5” uczcili patrona swojej szkoły. Nie była to tradycyjna akademia, ale uczniowski rowerowy rajd szlakiem Konfederacji Tatrzańskiej. Uczestnicy odwiedzili cmentarze w Nowym Targu i Waksmundzie, gdzie złożyli kwiaty na grobach członków Konfederacji, potem udali się do Szaflar na spotkanie z uczniami tamtejszej szkoły im. Augustyna Suskiego – założyciela Konfederacji Tatrzańskiej. Pomysłodawcą udanej imprezy była nauczycielka Urszula Stefańska, a przewodnikiem – Stanisław Apostoł.

* 10 maja uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 zaprosili na ekologiczny happening zatytułowany „Nowy Targ – zielone miasto przyjazne środowisku”. Młodzi ekolodzy prezentowali plakaty, koncertowali, rozdawali złote myśli o ziemi i człowieku oraz odbyli swego rodzaju sąd nad obywatelami miasta. Padały poważne i uzasadnione zarzuty o trucie powietrza, wpuszczanie do potoków i rzek toksycznych ścieków, zaśmiecanie środowiska itp. i czynienie tego przy ciągłym powtarzaniu frazesów o miłości do rodzinnych stron. Happening mimo wszystko zakończył się happyendem.

* 11 maja w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom eliminacji powiatowych Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży. Widzowie mieli okazję obejrzeć prezentowane spektakle zakwalifikowane do finału, który odbędzie się w Nowym Sączu.

* W nocy z 11 na 12 maja koło naukowe (sekcja literacka) studentów filologii polskiej Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zorganizowało „Noc Poetów” na Turbaczu. Studenci oraz zaproszeni goście nocną porą w schronisku czytali wiersze, śpiewali poetyckie teksty przy dźwiękach gitar i dyskutowali. Z zaproszenia studenckiej braci skorzystali nowotarscy poeci Wanda Szado-Kudasikowa i Roman Dzioboń, Jerzy Tawłowicz z Zakopanego, a także Marcin Godawa i Marek Stępień.

* 11–13 maja odbyły się w naszym mieście w Miejskiej Hali Lodowej tradycyjne, już XII Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji, Mebli i Wyposażenia Wnętrz. W tym roku swoje oferty przedstawiło 80 wystawców, w tym 30 nowych. Przybyli nie tylko z Polski południowej, ale też z centralnej, a nawet północnej i starali się zainteresować zwiedzających przede wszystkim technologicznymi nowinkami. Targowa klientela najbardziej zainteresowana była tanim grzaniem, izolacją domów i wyposażeniem wnętrz. Na Targach można było nabyć standardowy projekt domku, a gdyby komuś zabrakło środków finansowych, korzystne oferty kredytowe podsuwali przedstawiciele banków. XII Podhalańskie Targi Budownictwa przyniosły wyróżniającym się firmom prestiżowe nagrody. Złote Ciupagi otrzymali: Katowicki Holding Węglowy SA za prezentację kotła grzewczego „SAG”, Firma „Jaroma” z Jarocina za strugarko-grubiarkę DSND-Flow-63, oraz jedyni w Małopolsce dystrybutorzy BUB i PN WR Dom Kraków za Thermo-Schield. Zauważeni zostali także nowotarscy wystawcy. Firma Progres – RJ Nowy Targ otrzymała wyróżnienie, a Firma „Sambud” Nowy Targ Lesława Jędryski otrzymała Złote Pióro od Nowotarskiej Izby Gospodarczej za obecność na rynku i wizerunek firmy. Firma „Sambud” znalazła się także wśród nagrodzonych za najciekawsze aranżacje stoisk. W powszechnym odczuciu tegoroczne Targi przypadły na czas wyraźnie zaznaczającego się boomu w budownictwie, stąd wielkie zainteresowanie handlową imprezą zarówno ze strony wystawców, jak i zwiedzających. Organizatorzy – Wioletta i Jerzy Ochmanowie, przewidują, że wkrótce przyjdzie pora na zwiększone zapotrzebowanie na wyposażenie wnętrz i tego typu stoisk w następnych latach będzie najwięcej.

* W połowie maja ruszyły prace przy budowie boiska sportowego na nowotarskim osiedlu Na Skarpie. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez radnego Andrzeja Fryźlewicza, finansowane jest wspólnie przez miasto i spółdzielnię mieszkaniową. Miasto zamierza wybudować kolejne boiska, aby wkrótce były dostępne na każdym osiedlu i stanowiły dla dzieci i młodzieży miejsce aktywnego spędzania wolnego czasu.

* Nasze miasto ma też swoje plany związane z EURO 2012 dotyczące modernizacji stadionu miejskiego, który mógłby być wykorzystany jako boisko treningowe, zaplecze dla drużyn grających w Krakowie. Stadion będzie modernizowany, ma już plan i pozwolenie, a być może otworzy się szansa na dofinansowanie prac ze środków centralnych.

Warto w tym miejscu kilka słów poświęcić pływalni, o której konieczności nikogo w naszym mieście nie trzeba przekonywać. Jedyny basen na Borze od dwóch lat jest zamknięty i nikt go już otwierał nie będzie. Mieszkańcy wystąpili z inicjatywą, która spotkała się z w wielkim odzewem. W niecałe dwa tygodnie zebrano 5 tysięcy podpisów pod apelem o budowę miejskiej pływalni. Pomysł wydaje się mieć wyłącznie zwolenników, ma też przychylność władz miejskich. Zdaniem burmistrza Marka Fryźlewicza sytuacja finansowa miasta jest bardzo dobra, możliwości kredytowe duże, tak więc w najbliższych latach obiekt może powstać.

* Do końca maja mają trwać w naszym mieście prace remontowe na 300-metrowym odcinku dwujezdniowej Alei Tysiąclecia. Inwestycję realizuje miasto wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Łączny koszt inwestycji wynieść ma ponad 1 700 000 zł z czego 43% pokryje miasto. Prace obejmą m.in. przebudowę jezdni i chodników i modernizację sygnalizacji świetlnej.

* W nowotarskiej Radzie Miejskiej nastąpiły zmiany w układzie sił. W klubie Nowotarżanie i PiS wskutek konfliktu z przewodniczącym Mariuszem Jelonkiem, Andrzej Fryźlewicz wystąpił z klubu, ale jak zapowiedział – nie zamierza przyłączyć się do wspierającej burmistrza Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej.

* 15 maja w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej spotkali się uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych – łącznie ponad 800 osób z całej Polski. W programie przewidziano także występy zespołów niepełnosprawnych artystów.

* 17 maja Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia” zatytułowane „Punkty na ziemi”. O swoich wyprawach opowiadał Adam Kokot.

Tego dnia naszym miastem zawładnęli studenci . Na nowotarskim Rynku odbyły się IV Podhalańskie Juwenalia. Najpierw była msza św. w kościele św. Katarzyny, potem przy dźwiękach muzyki góralskiej przemarsz uczestników do Rynku, gdzie w uroczystości otwarcia uczestniczyło kilkaset osób, studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, kadra i pracownicy uczelni oraz mieszkańcy miasta. Juwenalia otworzył rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz, symboliczne klucze do bram miasta przekazał studentom burmistrz Marek Fryźlewicz. W programie były koncerty, pokazy, wielka parada przebierańców, mecz hokejowy na rolkach oraz wybory najmilszej studentki i najmilszego studenta. Zaszczytne tytuły zdobyli Nina Filas z II roku euroregionalistyki i Stanisław Potoczny z III roku turystyki i rekreacji. Tegoroczne Juwenalia zaliczono do udanych.

* Przy tej okazji trzeba wspomnieć, że ruszyła budowa Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ. Obok obecnej siedziby uczelni rozpoczęły się prace budowlane. Wyburzane są stare zabudowania, w miejsce których powstanie Centrum. W nowym wielkim obiekcie znajdą się: aula na 600 miejsc, biblioteka z czytelnią, sale dydaktyczne, podziemny parking i zaplecze gastronomiczne dla studentów.

* Warto też odnotować, że rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz został laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Instytut im. Władysława Orkana. Kapituła odznaczenia doceniła zasługi profesora jako organizatora i rektora pierwszej na Podhalu wyższej uczelni. Wręczenie odznaczenia odbyło się w rodzinnych stronach patrona nagrody, w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej.

*  Również 17 maja w Muzeum Archidiecezjalnym im. Jana Pawła II otwarto wystawę dedykowaną ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu – Honorowemu Obywatelowi Nowego Targu z okazji 80. urodzin. Wśród licznych dokumentów i pamiątek ks. kardynała znalazł się też Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa.

* 17 i 18 maja odbyło się siódme spotkanie z cyklu: „Muzyka Tatr i jej inspirująca siła”, tym razem w Popradzie. Młodzieżowy Dom Kultury i Tatrzańska Galeria „Poprad” zaprosiły na prezentację muzyczną uczestników warsztatów, którzy wraz z „Trio gitarowym” i „Sextetem Akustycznym” wystąpili w obiekcie Tatrzańskiej Galerii zwanym „Elektrownia”. Tłem muzykowania była wystawa plastyczna zatytułowana „Sen Andersena”.

* 18 maja odbył się XVI Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie” w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach. Patronat nad konkursem objął Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber.

Również w tym dniu odbył się VII Zlot Pilotów Polskich Linii Lotniczych „Lot”, w którym uczestniczyło 72 kapitanów latających maszyn. Jedna grupa rywalizowała w zawodach zorganizowanych na nowotarskim lotnisku, a druga na harleyach, hondach i innych prestiżowych maszynach wzięła udział w rajdzie motocyklowym, zwiedzając przy okazji zamek w Niedzicy i zaporę wodną.

Tego dnia w sali regionalnej nowotarskiego MOK zorganizowana została promocja wydawnictwa, które ukazało się wraz z innymi z okazji 660-lecia Nowego Targu. Tomik wierszy Marii Giłkowej, zatytułowany Zwierzenia w jesieni życia, zawiera utwory poetyckie zgrupowane w trzech rozdziałach: „Pozornie wszystko po staremu”, „Odchodzenie marzeń-wyobrażeń”, „Myśli rozbiegane”. Był to bardzo miły wieczór, w czasie którego poezja przeplatała się z muzyką, śpiewem i rozmowami – wspomnieniami w przyjacielskim gronie.

* 19–20 maja w Klasztorze oo. Paulinów na Bachledówce w Czerwiennym Górnym odbyła się IV Papieska Majówka – Konkurs Góralskiej Pieśni Religijnej.

* W nowotarskim Zespole Szkół Nr 3 im. św. Jadwigi Królowej pojawili się niecodzienni goście – przedstawiciele Polonii: 11-osobowa delegacja z Argentyny z kilkunastotysięcznej miejscowości o nazwie Wanda. Dla uczniów i nauczycieli była to niezwykła okazja osobistego kontaktu z żywymi uczestniczkami emigracyjnej tułaczki i osadniczych zmagań. Spotkania odbywały się oczywiście przy tradycyjnym argentyńskim napoju – yerba mate.

* 20 maja kościół św. Brata Alberta na Niwie gościł chórzystów Chóru „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej i Chóru „Laudamus” ze Svitu na Słowacji, pod dyrekcją Petera Capo, którzy wystąpili w koncercie „Pieśń łączy narody”, zorganizowanym w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE poprzez Euroregion „Tatry”.

* 22 maja w 80. urodziny do byłego metropolity krakowskiego, ks. kard. Franciszka Macharskiego pojechała delegacja wójtów i burmistrzów (oraz wicestarosta) powiatu nowotarskiego. Spotkanie odbyło się w Sanktuarium Ecce Homo św. brata Alberta w Krakowie, gdzie obecnie mieszka kardynał.

* 24 maja na nowotarskim Rynku przez cały dzień trwała akcja pod nazwą „Polka potrafi”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była firma Avon, która otwarła stoiska kosmetyczne, a giełdę pracy i bank pomysłów na własny biznes przygotowano we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Nowym Targu. Większym powodzeniem niż giełda i bank cieszyły się stoiska kosmetyczne.

W tym samym dniu w Zespole Szkół Rolniczych zorganizowano Ogólnopolską Konferencję, na którą zaproszono wykładowców i specjalistów z branży weterynaryjnej z całej Polski. Celem spotkania była dyskusja o sposobie kształcenia i egzaminowania techników weterynarii. Uczestnicy mieli także możliwość poznania ekologicznych źródeł energii odnawialnej. Odwiedzili Bańską Niżną, gdzie poznali wykorzystanie wód geotermalnych, oraz Niedzicę i Zaporę. Pierwsze po wielu latach spotkanie branżowe było bardzo udane i spełniło oczekiwania uczestników.

* Starosta, burmistrzowie i wójtowie powiatu nowotarskiego wraz z rektorem PPWSZ prof. Stanisławem Hodorowiczem i lipnicką muzyką udali się do Krakowa z gratulacjami, serdecznymi życzeniami i podziękowaniami dla obchodzącego 80. urodziny kardynała Franciszka Macharskiego – emerytowanego metropolity krakowskiego. Życzenia spisane zostały w pięknym okolicznościowym adresie umieszczonym w drewnianej, rzeźbionej oprawie zdobionej ptaszkami św. Franciszka.

* 25 maja otwarta została w nowotarskim MOK pokonkursowa wystawa XXXII Konkursu „Matka w oczach dziecka”. W organizowanej przez nowotarski Młodzieżowy Dom Kultury akcji udział wzięło prawie 600 uczestników z całego województwa małopolskiego. Do drugiego etapu przeszły 443 prace, które już oceniali profesorowie z łódzkiej ASP. Wybrane do ekspozycji prace plastyczne można było oglądać w hallu, natomiast popisy zespołów artystycznych MDK na scenie sali widowiskowej MOK, gdyż rozdaniu nagród towarzyszyła prezentacja efektów pracy Młodzieżowego Domu Kultury. Nagrody laureatom wręczali – przedstawiciel Zarządu Powiatu Bogusław Waksmundzki i burmistrz Marek Fryźlewicz. Wśród nagrodzonych były także nowotarskie dzieci: Aleksandra Solik, Danuta Kolasa, Pola Sięka, Basia Dziubasik, Ania Mrożek, Klaudia Czernecka.

W tym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa pod tytułem „Pejzaże”. Widzowie mogli podziwiać prace malarskie Marcina Dzwonkowskiego.

Tego dnia senator Franciszek Adamczyk i burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosili na spotkanie z członkami Komisji Obrony Narodowej Senatu RP, które odbyło się w siedzibie Euroregionu „Tatry”. Spotkanie rozpoczęło się otwarciem wystawy „Czyn Podhala dla armii w roku 1938 w fotografii archiwalnej Stanisława Stępniewskiego”. W sąsiedniej sali wyeksponowane zostały plakaty o tematyce patriotycznej ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego PTTK. Sesję popularno-naukową towarzyszącą spotkaniu przygotował nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, a jej tematem była działalność niepodległościowa na Podhalu. Można było wysłuchać m.in. wykładu dr Wojciecha Mosia pod tytułem „Historia i tradycja Strzelców Podhalańskich 1918–1939”, czy wykładu Marka Kurzei „Obozy partyzanckie formacji niepodległościowych w Gorcach w latach 1939–1945”.

* 26 maja na nowotarskim Rynku miało miejsce niezwykłe wydarzenie, a mianowicie Święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i Uroczysta Przysięga Wojskowa Podhalańczyków. Uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej w Zakopanem, gdzie m.in. odbył się Koncert Orkiestry Garnizonowej, Uroczysty Capstrzyk, Apel Poległych, a następnego dnia, w majową niedzielę przeniosły się do Ludźmierza, gdzie w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej – patronki tej formacji, odprawiona została msza św. w intencji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i żołnierzy składających przysięgę, a potem do Nowego Targu i tu na nowotarskim Rynku o godzinie 14. odbył się Uroczysty Apel z okazji Święta Brygady z Przysięgą Wojskową oraz nadaniem tytułów „Honorowych Podhalańczyków”. Po złożeniu Przysięgi Podhalańczycy przedefilowali po Rynku. Potem był pokaz wyszkolenia i patrolowania obserwowany z wielkim zainteresowaniem i podziwem, a następnie występy artystyczne, koncert zespołu „Trebunie Tutki”, a wieczorem biesiada podhalańska. Starania o zorganizowanie uroczystości na Podhalu trwały kilka lat i wreszcie dowódcy stacjonującej obecnie w Rzeszowie formacji zdecydowali o powrocie w historyczne miejsce. 21 BSP jest spadkobierczynią tradycji jednostek górskich. Historia tej formacji sięga 1913 roku, kiedy to powstała Drużyna Podhalańska, przemianowana w 1918 roku na Brygadę Górską. Stąd pochodził urodzony w Białym Dunajcu generał Andrzej Galica – twórca formacji, podhalańskiego munduru i autor góralskich marszów – obecnie patron 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Podhalańczycy przyjęli za patronkę Matkę Boską Ludźmierską, więc przyjeżdżają co roku na Dożynki Podhalańskie, by kompanią honorową i wojskową orkiestrą uświetnić religijno-ludowe uroczystości w Ludźmierzu. Nadmienić trzeba, że wśród 215 żołnierzy składających przysięgę blisko 100 pochodziło z Podhala. Uroczystościom przyglądały się tysiące nowotarżan i górali z okolicznych miejscowości. Uświetnił je swą obecnością dr Wincenty Galica – bratanek generała Andrzeja Galicy. Ślubowaniu przyglądał się także ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który tego dnia odebrał z rąk generała Janusza Bronowicza – dowódcy 21. Brygady, kapelusz góralski i ciupagę, atrybuty otrzymanego tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Tym tytułem uhonorowani zostali także burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz, biskup polowy Tadeusz Płoski i dzień wcześniej burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. List od prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytała posłanka Anna Paluch.

W tym dniu miało też miejsce otwarcie w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wystawy „Kto Ty Ześ Jest?” malarstwa Andrzeja Dziubka.

Tego dnia w Krakowie na dachu Galerii Kazimierz, 18 finalistek ubiegało się o tytuł Miss Małopolski i Miss Galerii. W konkursie wzięła udział nowotarżanka Zuzanna Florczak, która odniosła sukces zdobywając tytuł I wicemiss. Tym samym zakwalifikowała się do konkursu Miss Polonia.

Także w tym dniu Pasieka „Pod lasem” w Spytkowicach, prowadzona przez mistrza pszczelarskiego Józefa Różańskiego, gościła po raz kolejny uczestników tradycyjnej Majówki.

* 27 maja miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru, samochodu gaśniczego oraz Remizy OSP w Orawce.

Tego dnia nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina zaprosiła do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na koncert szkolny.

* 28 maja, po półrocznym sprawowaniu funkcji przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ, Mariusz Jelonek został odwołany z tej funkcji. Stało się tak po opuszczeniu przez kilku radnych szeregów większościowego do niedawna ugrupowania. Przygotowane przez radnych z Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, wraz z uzasadnieniem, odwołanie było zapewne dla dotychczasowego przewodniczącego wielkim zaskoczeniem, by nie powiedzieć szokiem, ale zachował opanowanie, ostre słowa posypały się ze strony jego obrońców. W tej sytuacji wiceprzewodniczący Lesław Mikołajski i Jacenty Rajski złożyli rezygnacje. Na prośby radnych Jacenty Rajski przewodniczył sesji do końca. Radni dokonali wyboru przewodniczącego, którym został Lesław Mikołajski i następnie zastępcy przewodniczącego, którym został Józef Trzciński.

* 29 maja w Nowym Targu gościł senator Jarosław Gowin, który spotkał się w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego z młodzieżą, a w Urzędzie Miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, który przedstawił mu osiągnięcia i problemy naszego miasta.

Także w tym dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie z poezją i malarstwem Sylwii Mensfeld pt. „Nie wstydzę się mieć schizofrenii”, na które przybyły osoby szczególnie zainteresowane poznaniem piękna i głębi wewnętrznego świata chorych na schizofrenię.

* 31 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Janosik – zbójnik karpacki”, prezentującej prawdziwą historię Juraja Janosika, którego krótkie, ale barwne życie stało się inspiracją dla licznych legend po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Wystawę przygotowało Muzeum w Liptowskim Mikulaszu – miejscowości, gdzie odbył się proces sądowy i egzekucja Janosika.

W tym też dniu w sali widowiskowej MOK odbyła się promocja III tomu Spotkań Literackich, wydanych pod redakcją Macieja Pinkwarta. Scenariusz opracował Juliusz Chrząstowski, który też wyreżyserował widowisko. Piosenki Edith Piaf śpiewała Beata Paluch.

Również tego dnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie inwestycji – budowy osiedla „Polana Szaflarska”. Po kilkuletniej przerwie ruszyła budowa nowych bloków w naszym mieście. Krakowski developer jest właścicielem ok. 10 ha na Równi Szaflarskiej i planuje budowę około 1300 lokali. Mnóstwo mieszkań zostało już wykupionych, a w pierwszych czterech blokach właściciele mają otrzymać klucze już za dwa lata. Na powstającym osiedlu miasto będzie właścicielem 38 mieszkań. Część gruntów „Grupa Bryksy” wykupiła w przetargu ogłoszonym przez miasto i zgodnie z wolą władz miejskich w rozliczeniu zapłaci lokalami.

W tym dniu rozpoczęły się też obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu. Uroczystości przebiegały pod hasłem „Sursum Corda – Santo Subito” i miały bogaty, urozmaicony program. Trwały do 10 czerwca. Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta msza św. odprawiona w strugach deszczu pod Krokwią w Zakopanem, którą celebrował ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a uświetnił śpiew połączonych chórów z Nowego Targu, Zakopanego, Ludźmierza i Raby Wyżnej oraz muzyka orkiestry góralskiej złożonej ze 100 muzyków.

* Odnotować należy kolejny sukces Ewy Pawlikowskiej, która po raz siódmy została mistrzynią Europy w karate kyokushin. Ten zaszczytny tytuł zdobyła na zawodach w greckim Volos.

 

* Jak zwykle w naszym mieście, atrakcyjne obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się w tym roku już z końcem maja odwiedzinami uczniów kl. II z nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 5 w redakcji „Tygodnika Podhalańskiego”. Dziecięce kolegium redakcyjne wykazało się niezwykłą pomysłowością, a ich ocena i propozycje zmian koniecznych w naszym środowisku, mogą dać wiele do myślenia dorosłym.


Czerwiec

* 1 czerwca, jak co roku, burmistrz Marek Fryźlewicz przyjął w nowotarskim Ratuszu najmłodszych obywateli miasta. Tym razem były to przedszkolaki z prywatnego przedszkola „Promyczek”, które najpierw zaprezentowały przygotowany na tę okazję program artystyczny, a następnie zasypały gospodarza pełnymi troski pytaniami nie tylko o sprawy przedszkola, ale także miasta. Potem dzieci zostały obdarowane prezentami w formie zabawek i zaproszone do stołu pełnego słodyczy.

Tego dnia odbył się koncert szkolny Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targi w sali koncertowej.

W tym też dniu zorganizowano w KS „Gorce” turniej piłkarski dla uczniów kl. I–IV.

Również w Dniu Dziecka otwarto na osiedlu Na Skarpie boisko i plac zabaw dla dzieci i młodzieży.

* 2 czerwca w miasteczku komunikacyjnym przy ul. Kopernika przygotowano dla dzieci blok imprez. W programie znalazły się m.in. konkursy, zabawy zręcznościowe, gry z nagrodami, występy zespołów regionalnych, tanecznych, muzycznych, teatralnych, a na zakończenie zaplanowano w Spółdzielczym Domu Kultury dyskotekę dla dzieci.

Tego dnia odbyła się V Spartakiada Dzieci Niepełnosprawnych w Rabce-Zdroju.

* 3 czerwca parafia św. Katarzyny zaprosiła dzieci do ogrodu, gdzie przeprowadzono przygotowany dla nich program zatytułowany „Taki mały może świętym być” z udziałem: „Stokrotek”, wokalistów z Gimnazjum Nr 1, zespołu góralskiego i paradami przebierańców. Ponadto przeprowadzono mnóstwo konkursów, gier i zabaw. Była to podwójnie charytatywna impreza. W salce katechetycznej przygotowano punkt krwiodawstwa i jako jeden z pierwszych oddał krew ks. proboszcz Marian Wanat. Krew oddano do nowotarskiego szpitala, a dochód z festynu przeznaczono na potrzeby Stowarzyszenia Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym „Chatka”. Mnóstwo atrakcji przygotowano dla dzieci jak zwykle w placówkach oświatowych, kulturalnych, zakładach pracy i przede wszystkim w domach rodzinnych.

* 2 czerwca zakończył się zorganizowany w ramach papieskiego jubileuszu pod hasłem „Sursum corda – santo subito” VIII Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami Jana Pawła II, w którym wzięło udział około 300 osób. Organizatorzy obrali za cel Zlotu propagowanie idei Jana Pawła II, umiłowanie czynnego odpoczynku, obcowanie z przyrodą, integrację środowisk. Przez trzy dni uczestnicy przemierzali szlaki turystyczne piesze, rowerowe, kajakowe, a wieczorami odpoczywali przy ogniskach. Wśród uczestników nie zabrakło nowotarskiej grupy młodzieżowej.

Także w tym dniu wyruszyła Drogą Papieską z Krzeptówek do Ludźmierza Jubileuszowa X Piesza Pielgrzymka „Sursum corda 2007”. Rozpoczęła się porannym nabożeństwem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, a następnie pielgrzymi wyruszyli w trasę wiodącą przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską, Maruszynę do Ludźmierza, gdzie w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej powitani zostali przez ks. Tadeusza Juchasa i ks. kardynała Mariana Jaworskiego, który następnie przy ołtarzu polowym odprawił dla pielgrzymów mszę św., w czasie której nastąpiło uroczyste przekazanie „Światła miłosierdzia z Łagiewnik”, a wierni modlili się o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Pielgrzymka zakończyła się całonocnym czuwaniem. Mimo niesprzyjającej pogody pielgrzymowało mnóstwo wiernych, była jak zawsze spora grupa nowotarżan, a wśród nich i tacy, którzy uczestniczą w tej pielgrzymce każdego roku.

* 3 czerwca w ramach obchodów X-lecia wizyty Jana Pawła II na Podhalu w Ludźmierzu odprawiono uroczystą mszę św., a po niej odbył się koncert pod honorowym patronatem Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza „Tryptyk rzymski”, zorganizowany przez Rycerzy Kolumba.

Tego dnia miał miejsce Festyn Rodzinny na stadionie sportowym w Sieniawie.

Również w tym dniu odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka w Ludźmierzu.

* 4 czerwca najmłodsza nowotarska parafia „Na Równi Szaflarskiej” zorganizowała obchody X rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu. Był to kilkugodzinny program pod nazwą „Rozpalmy światło Bożego Miłosierdzia”. Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez prałata kanonika Kapituły Wawelskiej ks. Jana Kabzińskiego – prezesa Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” i wprowadzenie „Światła Bożego Miłosierdzia” z Łagiewnik i Ludźmierza. Potem był kilkugodzinny program artystyczny, w którym udział wzięli m.in. Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”, przedszkolaki („Wesoła ciuchcia”) gimnazjaliści „Hilaritas” z Krempach i zespół z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1, zespoły „Gloria Dei”, „Fioretti”. Program artystyczny prowadzili jego scenarzyści Marcin Kudasik i Marcin Jagła przy współpracy ks. proboszcza Jana Karlaka. Późnym wieczorem było nabożeństwo różańcowe i modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, a potem rozpalenie watry. Uroczystości zorganizowali: parafia, MOK, Stowarzyszenie „Śwarni” i Urząd Miasta.

* 5 czerwca w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert przedszkolaków zatytułowany „Dzieci – dzieciom”.

* Z prawdziwą przyjemnością odnotowujemy, że portal www.foto.podhale.pl został oficjalnie zarejestrowany jako dziennik. Wydawcą i równocześnie redaktorem naczelnym nowego dziennika jest jeden z najbardziej znanych na Podhalu dziennikarzy – nowotarżanin Piotr Rayski-Pawlik. Witryna (często i chętnie odwiedzana) początkowo prezentowała jego twórczość fotograficzną, ale zacięcie dziennikarskie i doświadczenie zawodowe (był korespondentem radia RMF, potem dziennikarzem „Gazety Krakowskiej”) zwyciężyło i foto.podhale.pl przekształciło się w internetową gazetę. Zgodnie z zamierzeniami redaktora, ukazuje codzienne życie w naszym mieście i nowotarskie wydarzenia, a docelowo ma objąć całe Podhale.

* Z rozmachem remontowana jest „Podhalanka” mieszcząca się w kamienicy na rogu ul. Szafarskiej i Rynku. Na ponowne uruchomienie po latach lokalu zdecydował się Zbigniew Steskal. Na parterze powstaje ekskluzywna restauracja w stylu secesyjnym, a w podziemiach winiarnia i klub muzyczny. Restauracja ma być otwarta już w czerwcu.

* Rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa ul. Kowaniec. Realizacja inwestycji prowadzonej wspólnie przez miasto i Powiatowy Zarząd Dróg ma kosztować 2 185 000 zł z czego 53% zdecydowało się pokryć miasto. Po uszczelnieniu sieci wodno-kanalizacyjnej na odcinku od ul. Szpitalnej do Zielonej położony będzie asfalt, wymienione zostaną krawężniki i powstaną nowe chodniki.

* Korzystne zmiany zachodzą w nowotarskim szpitalu. W stacji dializ zaczęły pracować cztery nowe aparaty do hemodializy, zastępując te najbardziej wyeksploatowane. Jest to początek współpracy z firmą „Frezenius”, która docelowo ma przejąć cały oddział (wraz z kontraktem na usługi medyczne). W przyszłości przewiduje się powstanie Podhalańskiego Centrum Dializoterapii i oddziału nefrologicznego.

W ciągu dwóch miesięcy ma zacząć działać w szpitalu oddział kardiologii inwazyjnej. Firma, która zajmuje się organizowaniem oddziału, zapewni też wyspecjalizowaną kadrę.

Planuje się także rozbudowę bloku psychiatrycznego. W powiecie nowotarskim powstało ostatnio Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii, którego celem jest rozwijanie pozaszpitalnych form leczenia chorób psychiatrycznych i dążenie do pełnej rehabilitacji chorych, ich powrót do normalnego życia i społeczeństwa.

* 7 czerwca tradycyjnie w święto Bożego Ciała pojawili się w naszym mieście (po roku przerwy) spływowicze. Burmistrz Marek Fryźlewicz i Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec” zaprosili wszystkich zainteresowanych na uroczystość rozpoczęcia LXVI Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego. Komandorem LXVI Spływu był Jerzy Słoboda. Oficjalne otwarcie odbyło się na boisku nowotarskiego Gimnazjum Nr 1, a start – w samo południe, spod kładki na Dunajcu przy Miejskiej Hali Lodowej. Blisko 500 osób, wśród których byli m.in. Duńczycy, Ukraińcy, Litwini, Niemcy i Austriacy, wyruszyło, aby szczęśliwie spłynąć do Mizernej, gdzie kończył się I etap. (fot. 6)

* Warto odnotować, że w sprawie budowy pływalni w naszym mieście zapanowała jednomyślność i zgodnie z postulatami członków komitetu społecznego budowa basenu została wpisana do wieloletniego planu inwestycyjnego. W przyszłym roku nowotarskie władze planują uzyskać zgodę na budowę. Basen ma być zlokalizowany przy Szkole Podstawowej Nr 11.

* 9 czerwca w Miejskiej Hali Lodowej zorganizowana została Gala Kick-boxingu K-1, w czasie której około 1000 kibiców obserwowało najlepszych zawodników Polski i Europy w tej dyscyplinie, a wśród nich Łukasza Jarosza z Rabki.

* 10 czerwca miała miejsce Powiatowa Parada Orkiestr Dętych w Krempachach zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Urząd Gminy Nowy Targ. W paradzie wzięło udział 17 orkiestr z terenu powiatu nowotarskiego oraz tatrzańskiego.

Tego dnia na placu Evry odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 11, Gimnazjum nr 2 i Akcję Katolicką przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Urozmaicony program obfitował w różnorodne atrakcje.

W tym też dniu w świetlicy „Dobry Club” przy kościele św. Katarzyny odbył się koncert muzyczny Karoliny Orzeł z zespołem.

* Jak co roku, w czerwcu przed zakończeniem roku szkolnego szkoły, instytucje kulturalne i oświatowe finalizowały swoje długotrwałe akcje kulturalno-oświatowe, dokonywały podsumowań swej działalności i prezentowały swój dorobek twórczy. Przykładowo wymienić można:

* 12 czerwca w nowotarskim Ratuszu odbył się Finał VI edycji Konkursu Wiedzy o Podhalu, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, Urząd Miasta i Muzeum Podhalańskie PTTK. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu nowotarskiego. W finale walczyło 6 drużyn wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Świetnie spisały się obydwie drużyny z naszego miasta, które tak w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów, zdobyły pierwsze miejsca. Laureaci otrzymali wydawnictwa, dyplomy, puchary i okolicznościowe pamiątki.

* 13 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, a kilka dni później koncert uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha.

Na odnotowanie zasługują spektakle teatralne pod tytułem „Dulska”, przygotowane przez działającą przy MOK grupę teatralną „O szesnastej”.

Odbyło się też podsumowanie pracy twórczej zespołów tanecznych, działających w MOK. Swoje programy artystyczne zaprezentowały zespoły: gimnastyki artystycznej, „Projekt L”, „Break Dance”, „Mali Śwarni” i Studio Baletowe.

Koncert Finałowy został przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w sali MOK.

Na zakończenie cyklu spotkań „Czytamy dzieciom”, organizowanych w mijającym roku szkolnym w Filii Nr 1 MBP, Gabriel Samolej – nowotarski radny, olimpijczyk, niegdyś znany bramkarz hokejowy, czytał bajki dzieciom z nowotarskiego przedszkola „Promyczek”.

* Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, którą Szkoła Podstawowa Nr 5 przeprowadza pod hasłem „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”, zakończyła barwna impreza w sali widowiskowej MOK, gdzie dotarł kolorowy i wesoły korowód bajkowych postaci. W ramach akcji raz w miesiącu gościli w szkole przedstawiciele różnych zawodów i funkcji, którzy czytali dzieciom ulubione bajki. Była to też okazja do zorganizowania konkursów – plastycznego i literackiego. Bajkową Galę uświetnił występ uczniów z Zasadniczej Szkoły Rolniczej, którzy przygotowali przedstawienie przekonujące, że warto czytać książki. Najbardziej podobała się dzieciom uwspółcześniona muzyczna wersja Tuwimowskiej „Lokomotywy”.

* 14 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowej w Niedzicy.

* 15 czerwca Miejski Ośrodek Kultury dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką religijną oraz postacią Brata Alberta przygotował wystawę malarstwa i rzeźby Juliana Klamerusa zatytułowanej „Okolice Brata Alberta”.

* 16 czerwca w Galerii MBWA „Jatki” z prezentacją muzyczną wystąpił gościnnie Adam Zalas – znakomity gitarzysta mieszkający obecnie w Wiedniu.

* 16-17 czerwca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się XXXI Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary.

* 17 czerwca na Stadionie Miejskim im. Józefa Piłsudskiego odbył się III Festyn Rodzinny pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł tato”, zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 6 i Urząd Miasta. Atrakcyjny program zakończył widowiskowy pokaz ogni sztucznych.

* Uczniowie LO im. Seweryna Goszczyńskiego – laureaci olimpiad biologicznych i ekologicznych, którzy wrócili w ostatnich dniach roku szkolnego z wyjazdu edukacyjnego na wyspę Bornholm, przygotowali prezentację dla nauczycieli i sponsorów wyprawy, w czasie której opowiadali o swych wrażeniach z kilkudniowego zwiedzania wyspy.

* 21 czerwca oddano do użytku boisko piłkarskie, które powstało na miejskim terenie między Komendą Policji, a Dunajcem, przy niemałej pomocy policjantów. Po poświęceniu boiska przez ks. proboszcza Kazimierza Mynarskiego, rozegrany został mecz – pracownicy samorządowi kontra policjanci. Wygrali samorządowcy, którzy przewagę osiągnęli dopiero w rzutach karnych. Warto nadmienić, że boisko będzie wykorzystywane nie tylko do ćwiczeń i szkoleń sprawnościowych organizowanych dla policjantów, ale przede wszystkim służyć ma dzieciom i młodzieży już w czasie wakacji.

Tego dnia, w związku ze staraniami Castoramy o lokalizację nowego obiektu handlowego w Nowym Targu (na Równi Szafarskiej za „Almą”), dyrektor generalny Castorama Polska Claude Acquart i dyrektor ds. rozwoju Urszula Aumasson spotkali się z władzami miasta i powiatu.

* 22 czerwca uczniowie uroczyście pożegnali rok szkolny 2006/2007 i z radością powitali wakacje. Przedtem jednak uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów po raz kolejny wykazali się w testach kompetencyjnych bardzo dobrymi wynikami. W kategorii szkół podstawowych uczniowie uzyskali średnią 27,3 pkt. na 40 możliwych (dla porównania w powiecie wyniosła 26,3, a w województwie 27,4 pkt.). Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Świetnie wypadli także gimnazjaliści uzyskując wysoką średnią w części humanistycznej 33,8 pkt. (średnia wojewódzka – 32,8 pkt.), a części matematyczno-przyrodniczej 26,8 pkt (w województwie 26,2 ptk.). Lepsze wyniki osiągnęło Gimnazjum nr 1. Podobnie jak w latach ubiegłych, miasto przygotowało na wakacyjny czas sporą ofertę dla nowotarskich dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych wymagających specjalnej troski. I tak, już w czerwcu rozpoczęły się półkolonie profilaktyczne w Szkołach Podstawowych Nr 2 i Nr 11, z których skorzystało 120 uczniów, głównie wychowanków świetlic socjoterapeutycznych, grupa ok. 50 dzieci z rodzin zagrożonych i dysfunkcyjnych pojedzie na kolonię do Chełmca, tyle samo z inicjatywy Parafii NSPJ do Skorzęcina, ponadto dla wszystkich zainteresowanych organizowane będą wycieczki, turnieje, imprezy przygotowane przez instytucje kultury, a także będzie możliwość korzystania z nowotarskiej strzelnicy, gdzie dzieci będą mogły bezpłatnie i bezpiecznie poćwiczyć strzelanie.

Również w tym dniu w Zespole Szkół Rolniczych odbyło się wręczenie nagród laureatom III edycji Konkursu Wiedzy o Podhalu, Orawie, Pieninach i Spiszu. Dla zwycięzców były pamiątki, dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki, a dla Marcina Panka, który zajął I miejsce, także puchar ufundowany przez Starostę Nowotarskiego.

Tego dnia, w związku z nasilającym się protestem, strajkujący członkowie Ogólnopolskiego Związku Lekarzy ogłosili „Dniem bez lekarza”, co oznaczało, że będą przyjmować pacjentów tylko w stanie zagrożenia życia. Skutki nasilających się form protestu są trudne do przewidzenia i bardzo niepokoją pacjentów, także tych potencjalnych.

W tym dniu miało też miejsce wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego przez Ojca Świętego Benedykta XVI w nowopowstający kościół w Podsarniu-Harkabuzie.

* Nowotarska policja rozpoczęła akcję pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2007”, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom, a szczególnie dzieciom wypoczywającym na naszym terenie. Uruchomiony został w komendzie telefon zaufania 0-18 2648814, pod którym można było zgłaszać wszelkie nieprawidłowości i zagrożenia bezpiecznego, letniego wypoczynku.

* 23 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury uroczyście podsumowano XXVII Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Krajobraz Górski” im. Jana Sunderlanda oraz otwarto wystawę pokonkursową. Na konkurs napłynęło 2000 zdjęć od 206 uczestników z 16 krajów m.in. tak dalekich jak Chiny, Iran, Indie, czy Argentyna. Konkurs wygrał zakopiańczyk Witold Kaszkin. Jego czarno-białą fotografię „Trzech wędrowców” jury oceniło najwyżej. II miejsce w Konkursie zdobył Krzysztof Kuczyński za „Olśnienia”, a III miejsce Piotr Grochala za „Dolomitowe Wzgórza”. Nagrody główne wręczył laureatom burmistrz Marek Fryźlewicz. Ponadto przyznano m.in. nagrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego, którą otrzymał nowotarżanin Tadeusz Śmiałkowski, Złoty Medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, który otrzymał Chen Peikun z Chin, Złoty Medal Fotoklubu RP, który otrzymał Zbigniew Pytel. Wystawę najlepszych, najciekawszych zdaniem jurorów zdjęć oglądać można było w hallu MOK przez całe wakacje. Głównym organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury, a patronat sprawowali: Kazimierz Michał Ujazdowski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego, Maciej Klima Wojewoda Małopolski, Marek Fryźlewicz Burmistrz Nowego Targu.

Tego dnia odbył się I Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Swój udział zgłosiło 11 orkiestr z Podhala, Spisza i Orawy, głównie z powiatu nowotarskiego i 2 z powiatu tatrzańskiego. Grand Prix zdobyła Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szaflar pod dyrekcją Józefa Pańszczyka. Ze sceny ustawionej na stadionie w nowotarskim Parku Miejskim przez całe popołudnie słychać było marsze, polki, melodie ludowe, a także muzykę jazzową. Doceniony został wieloletni działacz i entuzjasta orkiestr dętych – Jan Sawina, który w trakcie Festiwalu otrzymał Puchar Przyjaciela Orkiestr Dętych, a następnie odśpiewano mu gromkie „Sto lat!”. Organizatorami imprezy byli: burmistrz Nowego Targu, starosta nowotarski Krzysztof Faber i nowotarska Szkoła Muzyczna.

W tym również dniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu – Witold Zalewski, podjął się organizacji koncertów także w naszym mieście, w kościele św. Katarzyny, tak więc zainteresowani muzyką organową nowotarżanie mogli uczestniczyć w II Letnich Koncertach Organowych.

* 23–24 czerwca odbyły się na Jeziorze Czorsztyńskim Regaty o Puchar Komandora Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego w klasie open i optimist, w których uczestniczyli także nowotarżanie. Wodniacką imprezę połączono w tym roku z Piknikiem Rodzinnym z licznymi atrakcjami.

* 24 czerwca na stadionie przy Miejskiej Hali Lodowej odbyły się V Sobótki Nowotarskie. Główny organizator – nowotarski oddział Związku Podhalan, zadbał o atrakcyjny program artystyczny (wystąpili m.in. „Mali Hyrni”, „Mali Śwarni”, „Zielony Jawor” i najbardziej atrakcyjny „Loch Camelot” z Krakowa), kuchnię regionalną, wesołą wspólną zabawę, pokaz ogni sztucznych i oczywiście konkurs na najpiękniejszy wianek, który potem wraz z innymi spłynął wodami Dunajca.

Tego dnia odbyły się uroczyste Obchody Dni Ziemi Spytkowickiej.

Również w tym dniu odbyły się obchody VII rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej.

* 25 czerwca w nowotarskim ratuszu odbył się finisaż wystawy malarstwa oraz tkaniny Iwony Bugajskiej-Bigos, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Widzowie mogli oglądać na wystawie prace z cyklów „Osiem błogosławieństw” i „Siedem grzechów głównych” oraz tkaniny komponowane na podobieństwo witraży.

* 26 czerwca burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na projekcję filmu zatytułowanego Nowy Targ – miasto transgranicznej współpracy polsko-słowackiej. Film ukazuje walory krajobrazowe terenów górskich i podgórskich, traktuje o wspólnych dokonaniach i szansach na przyszłość, jakie otwierają się w ramach współpracy zaprzyjaźnionych miast i regionów polsko-słowackich. Film zrealizowali dwaj pracownicy NTvK, prezes Jan Makowski i Tadeusz Tomik, a wydał burmistrz Marek Fryźlewicz. Projekcja odbyła się w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury.

* 27 czerwca burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz gościł 15-osobową grupę pracowników naukowych z Izraela. Delegacji, która wcześniej spotkała się z przedstawicielami środowisk akademickich w Warszawie i Krakowie, przewodził jeden z nielicznych ocalałych nowotarskich Żydów – profesor Hanoch Gutfreund, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, a w jej składzie był także m.in. Menachem Yaari – prezydent Izraelskiej Akademii Nauk. Goście zwiedzili Muzeum Podhalańskie, byli na nowotarskim kirkucie, gdzie zapalili świece i modlili się za wymordowanych Żydów w czasach II wojny światowej, odwiedzili także na zaproszenie rektora prof. Stanisława Hodorowicza nowotarską uczelnię.

* 28 czerwca, w czasie X sesji Rady Miasta, w której wziął udział Ivan Horsky – Konsul Generalny Słowacji, nowotarscy radni uhonorowali przyjaznych miastu i zasłużonych dla niego obywateli. Z inicjatywy burmistrza Marka Fryźlewicza przyznano Medale 660-lecia Miasta Nowy Targ ks. proboszczowi Jerzemu Raźnemu i red. Piotrowi Doboszowi z „Dziennika Polskiego”. Radni przyznali też medale „Zasłużony dla Sportu Miasta Nowy Targ” trenerom, działaczom i zawodnikom mistrzowskiej drużyny Wojas Podhale i samemu generalnemu sponsorowi drużyny. W czasie sesji wybrano także drugiego wiceprzewodniczącego Rady, którym został Andrzej Fryźlewicz.

W tym też dniu Komenda Powiatowa Policji, wspólnie z nowotarskim oddziałem Maltańskiej Służby Medycznej, zorganizowała II edycję Turnieju w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Turniej odbył się w Zespole Szkół Nr 3 z udziałem drużyn policji, straży pożarnej oraz straży granicznej.

* 30 czerwca na dziedzińcu Zamku w Niedzicy w ramach projektu „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Od Ladislava Mednyaszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza”, zrealizowanego przez Związek Euroregion „Tatry”, odbył się wspaniały koncert plenerowy muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza. Koncert był zwieńczeniem warsztatów muzycznych zatytułowanych „Motywy różnych kultur pogranicza polsko-słowackiego w twórczości kompozytorskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza”, z udziałem kompozytora. Wśród wykonawców byli: Elżbieta Towarnicka, Andrzej Biegun, Jacek Wójcicki, Jacek Bylica oraz Orkiestra Kameralna Akademii Beethowenowskiej w Krakowie pod kierownictwem artystycznym Haliny Jarczyk. Dzień wcześniej na Zamku dr hab. Anna Burzyńska wygłosiła wykład pod tytułem „Jan Kanty Pawluśkiewicz – artysta totalny”. Patronat honorowy sprawowali: Senator RP Franciszek Adamczyk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Ivan Horsky.

 

* Miło odnotować ogromny sukces Tadeusza Błażusiaka w zawodach enduro, nazywanych motocyklowym rodeo, zorganizowanych w austriackiej miejscowości Erzberg w pobliżu Grazu. Błażusiak pokonał 1300 rywali i został zwycięzcą najtrudniejszego wyścigu offroadowego na świecie.


Lipiec

…Przidź na Orawe pod Babio Góre,

Ktoro jako ta matka utuli cie.

Umyj się w poranny śrybelny mgle,

Wykąp w głymbokim dziecinnym śnie.

Przidź tutok, dzie ojcowizny źródła,

A napij się orawskiego ciepła…

E.Kowalczyk


* 1 lipca w Lipnicy Wielkiej – Przywarówce odbyło się już po raz XXXIII „Święto Pasterskie” organizowane przez Wójta Gminy Lipnica Wielka. W programie przewidziano m.in. występy zespołów regionalnych: „Młodnik” oraz „Orawianie” im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, „Rombań” z Chyżnego, „Bartusie” z Zakopanego, „Ipoly” z Mihalygere z Węgier, „Poľana” ze Słowacji, „Orawiach” z Lipnicy Wielkiej oraz kapeli folkowej „Turnioki”.

Tego dnia miała miejsce XII „Śpiska Watra” – plenerowy przegląd spiskiego folkloru na Polanie Sosny w Niedzicy.

* 3 lipca w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa Ladislava Majorosi zatytułowana „Pozri – Popatrz”. Autorem wystawy, która jest kolejnym, barwnym przejawem partnerstwa Nowego Targu i Kieżmarku, jest malarz i nauczyciel przedmiotów artystycznych o szerokich zainteresowaniach i dużych możliwościach artystycznych.

Również w tym dniu burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Mikołajski wzięli udział w obchodach amerykańskiego święta narodowego – 231. rocznicy uzyskania niepodległości USA, które odbyły się w krakowskim Hotelu Sheraton. Przedstawiciele naszego miasta brali także udział w uroczystościach 750-lecia Starego Sącza (8 lipca) i 700-lecia wioski Kluszkowce w gminie Czorsztyn (22 lipca).

* 4 lipca zaczęła konkretyzować się idea utworzenia w naszym mieście Uniwersytetu Trzeciego Wieku, o którym wiele się mówiło, a postulat wpisany został do miejskiej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Radna Miejska i szefowa Komitetu Pomocy Społecznej – Jadwiga Kuś, zaprosiła zainteresowanych do lokalu nowotarskiego oddziału PKPS na spotkanie, w którym uczestniczyło 20 osób i w czasie którego powołany został Komitet Założycielski z wyznaczonym zadaniem zajęcia się procedurami rejestracyjnymi i ustaleniem działalności na okres wstępny. Z ramienia Magistratu w spotkaniu wziął udział naczelnik Marcin Jagła. Według ambitnych planów nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma powstać pod patronatem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i rozpocząć zajęcia w październiku.

* 5 lipca miała miejsce niezwykła uroczystość – nowotarżanka Anna Kolasa obchodziła swoje setne urodziny. Jubilatkę, będącą w ogólnie świetnej kondycji (nigdy poważnie nie chorowała), poruszającą się samodzielnie, nie stosującej żadnej diety, wyróżnia nie tylko dobra pamięć, ale co najważniejsze – pogodne usposobienie oraz radość życia. Rodzinna uroczystość (jubilatka urodziła 5 dzieci, doczekała się 11 wnuków i 10 prawnucząt) odbyła się w nowej restauracji Steskala „Podhalanka”. Następnego dnia oficjalne życzenia przybyli złożyć burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, a dostojna jubilatka wzniosła toast szampanem „Sto lat. Wam wszystkim”.

Także tego dnia w Muzeum Podhalańskim PTTK w salach nowotarskiego Ratusza odbył się wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Jolanty Flach – redaktorki „Tygodnika Podhalańskiego”. Ekspozycja zatytułowana „Cerkiewnym szlakiem” ukazuje piękno architektury cerkiewnej, a zdjęciom towarzyszą ikony wykonane przez autorkę wystawy.

* 6 lipca władze Euroregionu „Tatry” z prezesem Wendelinem Haberem na czele oraz przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i przewodniczącym Rady Lesławem Mikołajskim udali się do Kieżmarku, gdzie uczestniczyli w uroczystym otwarciu Domu Slovensko-Polskeho.

W tym też dniu, w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta odbyła się konferencja na temat „Program Operacyjny Kapitał Ludzki – szansa i wyzwanie dla Małopolski”. W programie m.in. były referaty na temat Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie realizowanych projektów.

* 7 lipca na nowotarskim lotnisku odbyła się największa w 2007 roku impreza plenerowa na Podhalu. Tysiące osób chciało zobaczyć strongmanów – głośnych bohaterów znanego telewizyjnego programu „Siłacze”, więc tłumy kibiców z Nowego Targu i wielu miejscowości podhalańskich przybyły na lotnisko, aby pasjonować się zawodami, w których udział wzięli m.in. Lubomir Libacki, Tyberiusz Kowalczyk, Andrzej Zieleniecki oraz Robert Nemś – najsilniejszy góral, największy propagator tego sportu na Podhalu. Zawodnicy przenosili i przerzucali tony żelastwa, przesuwali samochody i samoloty, a w dodatku wszystko wykonywali na czas. Kibice też mieli szanse wypróbować możliwości w tym zakresie, choć w nieco łagodniejszej formie. Imprezę ku zadowoleniu widzów prowadził znany showman estradowy – Krzysztof Skiba. W tym właśnie dniu nowotarska firma „Sambud” obchodziła 15-lecie istnienia i zaprosiła swoich sympatyków i znajomych na otwartą imprezę OHANTLESTRYKAPREZESA na lotnisku, gdzie po popisach siłaczy, zaplanowano program artystyczny, ognisko i pokaz ogni sztucznych. (fot. 7) Przy tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz i Leszek Jędrysko – właściciel firmy „Sambud”, oraz przedstawiciele NTvK mogli obejrzeć nasze miasto z lotu ptaka. 8 lipca z nowotarskiego Rynku po raz pierwszy wystartowały równocześnie 2 balony, z których widoki były niezapomniane. Nowy Targ prezentował się – jak twierdzą uczestnicy lotu – pięknie i okazale, a świetna w tym dniu widoczność pozwalała na szerokie spojrzenie obejmujące bliższe i dalsze podhalańskie miejscowości, co uwiecznili swymi kamerami wysłannicy NTvK.

Także w tym dniu wieczorną porą w Galerii „Jatki” odbyła się prezentacja muzyczna „Joachim Mencel Trio”, zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu.

Tego dnia miał miejsce Jarmark Krościeński, a 8 lipca Gorczańskie Kośby w Ochotnicy Dolnej, organizowane przez Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem, Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Gminne Centrum Kultury w Krościenku, Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej oraz Wiejskie Ośrodki Kultury w Ochotnicy Górnej i Dolnej.

* 9 lipca Związek Euroregion „Tatry”, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Muzeum Podhalańskie PTTK w Nowym Targu zaprosiły na wernisaż wystawy zatytułowanej „Artyści pogranicza – malarstwo Nikifora Krynickiego i rzeźba Edwarda Sutora”, który odbył się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej, pod patronatem honorowym Senatora RP Franciszka Adamczyka i Konsula Generalnego RS w Krakowie Ivana Horskiego. Wernisaż był nie tylko okazją do obejrzenia wyeksponowanych prac, ale także do wysłuchania wykładów na temat obydwu artystów. O Nikiforze opowiadał Zbigniew Wolanin z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które udostępniło obrazy Nikifora, a o Sutorze mówił Antoni Nowak. Wyeksponowane rzeźby pochodzą ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego PTTK w Nowym Targu oraz zbiorów prywatnych kolekcjonerów.

* 11 lipca firma RCMB – lider w branży budowlano-wykończeniowej na Podkarpaciu, otwarła Centrum Budowlano-Wykończeniowe przy ul. Ludźmierskiej 26. Na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych klienci mogą znaleźć wszystko, co ma związek z budową, remontem, wykończeniem i wyposażeniem wnętrz. Firma od lat stosuje politykę niskich cen, poprzez przedsezonową kontraktację ogromnej ilości towaru, dzięki czemu cała oferta jest dostępna zawsze od ręki i po niewygórowanych cenach. W dniu otwarcia na klientów czekało mnóstwo promocji na cały oferowany asortyment, liczne atrakcje i niespodzianki. Można było także skorzystać z fachowego doradztwa technicznego oraz pokazów. Zatrudnienie w firmie znalazło ok. 50 osób.

* 12 lipca odbył się pogrzeb Jakuba Marka – nowotarżanina, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Krakowskiej, który zginął na lodowcu w masywie Mont Blanc w Alpach. Był w grupie pięciu polskich alpinistów, którzy wyruszyli z zamiarem zdobycia najwyższego szczytu w Europie. Po załamaniu się pogody, przy odwrocie spod Mont Blanc zamarzł wraz z dwójką uczestników, pozostając przy rannej koleżance, gdy pozostali wyruszyli po pomoc. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli wraz z rodziną przyjaciele, znajomi, mnóstwo młodych ludzi, koleżanek i kolegów ze szkoły i studiów, a także goprowcy i działacze PTTK. Kondukt, który przeszedł z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa ulicami miasta na nowotarski cmentarz, zdawał się nie mieć końca.

* W upalną niedzielę, 15 lipca, 800 psich piękności reprezentujących 136 ras, przywieźli hodowcy do Nowego Targu, aby wziąć udział w XI Wystawie Psów Rasowych, która tym razem zorganizowana została w centrum miasta na boisku obok Miejskiej Hali Lodowej i odbyła się pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza. Udział wzięli hodowcy z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Belgii. Miło odnotować sukcesy hodowców z Nowego Targu. Dwie suczki polskiego owczarka nizinnego należące do Barbary Rayskiej–Świst zdobyły złoty i srebrny medal. Złoty medal otrzymała także suczka siberian hasky Grzegorza Jęknera.

W tym dniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się XXXV Konkurs Potraw Regionalnych, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej i Urząd Gminy w Nowym Targu.

Również tego dnia na Stadionie Sportowym w Jabłonce odbyła się impreza – XVI Orawskie Lato.

W tym też dniu na nowotarskim stadionie miejskim odbył się Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej zorganizowany w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. W turnieju mogli wziąć udział zawodnicy nie zrzeszeni w żadnym klubie. Łącznie w zawodach wzięło udział ok. stu chłopców. Organizatorem turnieju był Urząd Miasta, a współorganizatorem Klub Sportowy „Szarotka”.

Również w tę niedzielę nowotarska parafia św. Katarzyny zaprosiła na koncert organowy Urszuli Dereń-Kokoszki, który odbył się w kościele parafialnym w ramach II Letnich Koncertów Organowych.

* 22 lipca odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 700-lecia Kluszkowiec.

Tego dnia w ogródku kawiarniano-muzycznym „Steskal” na nowotarskim Rynku odbyła się impreza charytatywna na rzecz Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk”. Można było oglądać i kupować prace wykonane przez wychowanków „Promyka”, posłuchać zespołu „Driver”, Lupiego-Lubertowicza, obejrzeć pokazy break danse, mody, a także spróbować szczęścia w loterii fantowej.

Także w tym dniu w kościele św. Katarzyny, w ramach II Letnich Koncertów Organowych, koncertował Witold Zalewski z Krakowa – organista katedry królewskiej na Wawelu.

* Długotrwały, wyczerpujący protest lekarzy w nowotarskim szpitalu zakończył się podpisaniem, po wcześniejszych negocjacjach, porozumienia z dyrekcją. Ustalono, że do czerwca 2010 roku lekarskie pensje wzrosną do poziomu określonego w postulatach przedstawionych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

* Miło odnotować, że Józef Staszel z Nowego Targu – znany regionalista, przez dwie kadencje prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, również przez dwie kadencje prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, inicjator wychowania regionalnego w szkołach, na wniosek Stowarzyszenia Regionalnych Towarzystw RP z siedzibą w Warszawie, uhonorowany został medalem „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”, ustanowionym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* 25 lipca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór poetycki, na którym podhalańscy poeci prezentowali swoje strofy. W spotkaniu udział wzięli: Wanda Szado-Kudasikowa, Wanda Czubernat, Sylwia Mansfeld, Julian Klamerus, Jerzy Tawłowicz, Roman Dzioboń, Maciej Kudasik. Poetycki wieczór wzbogaciła ekspozycja obrazów Juliana Klamerusa.

Tego dnia grupa młodzieży z Warszawy przebywająca na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie w Lipnicy Wielkiej, pod przewodnictwem ks. Piotra Wierzbickiego, głosiła Dobrą Nowinę o Chrystusie na nowotarskim Rynku. Radosny śpiew, świadectwa nawrócenia, jak również rozmowy ewangelizacyjne wzbudziły żywe zainteresowanie przechodniów.

* 26 lipca w Miejskiej Hali Sportowej „Gorce” odbył się Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Nowego Targu.

* 27 lipca funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przyjmowali odznaczenia, awanse, nagrody pieniężne i wyrazy uznania za swą pracę. Obchody Święta Policji zorganizowane zostały na strzelnicy LOK, a głównym punktem uroczystości oprócz awansów i odznaczeń było ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Akty nominacyjne 39 pracownikom wręczył zastępca komendanta wojewódzkiego policji Zbigniew Stawarz. Wśród zaproszonych na obchodach byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i służb mundurowych. Odnotować trzeba, że Komenda Powiatowej Policji w Nowym Targu, po wcześniejszym przeprowadzeniu audytu i uzyskaniu dobrych wyników otrzymała Certyfikat ISO i dołączyła do innych jednostek garnizonu małopolskiego, które wraz z Komendą Wojewódzką w Krakowie budują korporacyjny system zarządzania jakością.

Również w tym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa i fotografii, zatytułowanej „Kultura i subkultury miejskie”. Autora ekspozycji – Artana Balaja z Prisztiny (Kosowo), zaprezentowała szefowa Galerii Anna Dziubas.

* 28 lipca odbyła się Biesiada Nowotarska pod nazwą „Starostwo kontratakuje miasto”, której towarzyszyły słowa Ignacego Krasickiego: „I śmiech niekiedy może być nauką kiedy się z przywar, nie osób natrząsa”. Były więc PO-PISy urzędników, rywalizacja w licznych konkurencjach, która jednak nie przyniosła jednoznacznych rozstrzygnięć, ale ujawniła pewne tendencje rywalizujących samorządów, była też zabawa przy muzyce i dobrze zaopatrzonym bufecie. Biesiadę przygotował Marcin Kudasik z członkami Zespołu „Śwarni”.

W tym dniu na stacji Rabka-Zaryte odbyła się Parowozjada PKP Cargo 2007 – parada starych, zabytkowych składów pociągów. Ze stacji Rabka-Zaryte zabytkowe składy przejechały do Skansenu w Chabówce, gdzie odbył się festyn z pokazem sprawności maszynistów, obrządzania parowozów oraz pokazem sztucznych ogni. Organizatorami imprezy byli: PKP Cargo S.A., Miasto Rabka-Zdrój oraz Fundacja Era Parowozów.

* 28 i 29 lipca Salon Skody Auto-Remo przy ul. Szafarskiej, prowadzony przez braci Kuchtów z Bukowiny Tatrzańskiej, zorganizował Moto-Show z licznymi atrakcjami i pokazami, jak również konkursami jazdy samochodowej.

* 29 lipca Urząd Gminy Nowy Targ oraz Zarząd OSP Łopuszna zorganizowali jubileuszowe obchody 105-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej.

* 31 lipca tradycyjna 26. już Pielgrzymka Góralska z Podhala do Częstochowy przybyła na Jasną Górę, gdzie pielgrzymów (w tysiącosobowej grupie było około 100 uczestników z Nowego Targu) witał pochodzący z Chyżnego ks. bp. Jan Szkodoń oraz burmistrz Marek Fryźlewicz. Pielgrzymkę zakończyła msza św. odprawiona dla pielgrzymów z Podhala przez ks. bpa Szkodonia w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 

* Udział w ósmej eliminacji mistrzostw świata w trialu motorowym w Myślenicach Tadeusza Błażusiaka – naszego najlepszego w historii tego sportu zawodnika, był pożegnaniem z tą dyscypliną. W swojej bogatej karierze wywalczył 8 tytułów mistrza kraju, był wicemistrzem świata juniorów, wicemistrzem Europy seniorów, a w 2004 roku mistrzem Europy seniorów. Ponadto w ubiegłym roku został ósmym zawodnikiem świata. Spełniony w trialu Błażusiak podpisał kontrakt z jednym z najlepszych teamów enduro.


Sierpień

* 2 sierpnia gościem burmistrza Marka Fryźlewicza był dyplomata Xavier Rouard, obecnie zastępca ambasadora Francji na Słowacji, który pochodzi z Evry pod Paryżem – miasta partnerskiego Nowego Targu. W czasach ożywionej współpracy brał często udział w wymianie młodzieży i innych współpracujących grup, opanował język polski, z sentymentem wspomina nasze miasto i często odwiedza nowotarskich przyjaciół. Nowy Targ ma w jego osobie świetnego ambasadora.

* 4 sierpnia w Krościenku nad Dunajcem odbył się Festiwal Country w Amfiteatrze pod Wierzbą.

Tego dnia mieszkaniec Nowego Targu – Romuald Iszkowski, ukończył sto lat. Urodził się w Słowenii, jego ojciec był wojskowym, więc często zmieniali miejsce zamieszkania, a ponieważ był zauroczony górami i zawsze chciał blisko nich mieszkać, po przejściu na emeryturę przyjechał do naszego miasta, gdzie mieszka do dziś. „Wszystko z umiarem” – to prosta recepta jubilata na długowieczność, uzupełniona zakazem palenia papierosów.

* 5 sierpnia na nowotarskim Rynku odbyły się Zawody Grand Prix Nowego Targu. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu zawodników z Polski i z zagranicy, którzy rywalizowali w wyścigach modeli samochodowych off road sterowanych radiowo w klasach: JC -8 Buggy, JC-8 Truggy, JC-8 MT Open, JC-8 MT i JC-8 Rally. Ogólnie zawody zdominowali zawodnicy z Republiki Czeskiej, ale swoją obecność zaznaczyli także przedstawiciele nowotarskiego Klubu RC Models. Łukasz Malinowski i Krzysztof Dzioboń zajęli drugie miejsca w swoich kategoriach.

W tym też dniu organizatorzy II Nowotarskiego Pikniku Lotniczego – Aeroklub Nowy Targ, Urząd Masta i KIA Motors, zaprosili na nowotarskie lotnisko, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje, a m.in. defilada samolotów nad miastem i lotniskiem, pokaz sprzętu wojsk lotniczych, akrobacje lotnicze, skoki spadochronowe, loty widowiskowe, wystawa sprzętu do walki z terroryzmem, czy pokazy policji z udziałem śmigłowca. Dobrym pomysłem była równoległa organizacja Podhalańskiego Air Show – czyli pikniku modelarskiego. Tłumy gości mogły obejrzeć pokazy prawdziwych samolotów i akrobacje lotnicze, a także skomplikowane akrobacje w skali mikro.

Również tego dnia nowotarska parafia św. Katarzyny zaprosiła do kościoła parafialnego na kolejny, trzeci w tym sezonie koncert zorganizowany w ramach cyklu II Letnie Koncerty Organowe. Zainteresowani wysłuchali koncertu organowego Bogdana Narlocha – znakomitego muzyka z Koszalina.

* 9 sierpnia Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na uroczysty wernisaż wystawy z cyklu „Artyści pogranicza” zatytułowanej „Ladislav Mednyanszky – malarstwo i rysunek, Jan Kanty Pawluśkiewicz – żel-art”. Tych dwóch wybitnych artystów wywodzących się z odległych sobie epok, prezentujących odmienne doświadczenia życiowe oraz kierunki artystyczne, łączy przede wszystkim inspiracja bogactwem wielokulturowości pogranicza, przenikanie się wątków i motywów zaczerpniętych z różnych kultur. Wystawa ich twórczości jest podsumowaniem projektu „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza” realizowanego przez Euroregion „Tatry”.

* Ogródek Muzyczny na nowotarskim Rynku, zgodnie z zapowiedziami, organizował koncerty muzyczne. Tak np. 10 sierpnia pod patronatem „Gazety Krakowskiej” odbyła się impreza w rytmie flamenco z udziałem polskiej grupy „Que Passa”, zaplanowano także koncerty zespołu „Vintage”, a następnie „Mr. Pollack”.

* 11 sierpnia na Długą Polanę przybyli tłumnie miłośnicy i sympatycy sportu motorowego, aby obserwować start i zawody 64. Rajdu Tatrzańskiego im. Kazimierza Jurkowskiego.

Tego dnia w Ludźmierzu rozpoczęły się Dni Maryjne pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”, które poprzedziły tegoroczny odpust. Rekolekcje poprowadził ks. prof. Jan Machniak z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jak zwykle w uroczystościach ludźmierskich udział wzięły spore grupy nowotarżan.

* 12 sierpnia, jak co roku w drugą niedzielę sierpniową, odprawiona została pod Turbaczem msza św. w kaplicy papieskiej. Mszę celebrował kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. Deszcz nie przeszkodził wiernym, więc po rozmytych gorczańskich szlakach szli górale i turyści, jechali rowerzyści i konni, najmłodszych nieśli rodzice i mimo opłakanej aury w mszy uczestniczyły tłumy. Uroczystość, jak zwykle, przygotowali członkowie Związku Podhalan, a wcześniej na tę okazję wyremontowali dzwonnicę i ołtarz polowy przy kapliczce.

Również w tym dniu odbył się ostatni w tym sezonie koncert w ramach cyklu II Letnie Koncerty Organowe. W kościele św. Katarzyny koncertował Jakub Bokszczanin.

Tego dnia w Łopusznej zakończyły się przeprowadzone na Podhalu XXXI Mistrzostwa Polski Seniorów i IX Mistrzostwa Polski Juniorów w Wędkarstwie Muchowym. Nasi zawodnicy odnieśli duże sukcesy, drużyna Koła Nr 16 została Mistrzem Polski, a w klasyfikacji indywidualnej wędkarz Zbigniew Janas – nowotarski przedsiębiorca, zdobył brązowy medal.

* W Ludźmierzu przed świętem Matki Boskiej Zielnej przy ołtarzu polowym ogłoszono wyniki XV Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Jubileuszowa edycja przyniosła plon w postaci 481 nadesłanych prac 251 autorów z całej Polski i z zagranicy. Większość utworów napisana była językiem literackim, niewielka część gwarą. W kategorii gwarowej osiągnął sukces nowotarski poeta Roman Dzioboń, który został wyróżniony za wiersz „Matko Moja”. Organizatorzy zadbali o szybkie wydanie tomiku poetyckiego.

* 14 sierpnia odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”. Jednym z inicjatorów jest nowotarski wicestarosta i lekarz psychiatra – Maciej Jachymiak. Głównym celem Stowarzyszenia ma być rozwijanie pozaszpitalnych form leczenia chorób psychiatrycznych, rehabilitacja chorych i pomoc w przywracaniu do życia w społeczeństwie. Następnie podczas I walnego zgromadzenia wybrano władze Stowarzyszenia. Zarząd utworzyli: prezes Arkadiusz Zatowski – terapeuta, Sylwia Mensfeld, Jadwiga Kolasa, Przemysław Fryźlewicz, Zofia Mensfeld.

Tego dnia w Gorcach na Polanie Brożek przy ołtarzu św. Maksymiliana odprawiona została przez ks. Pawła Łukaszkę tradycyjna msza św. odpustowa dla licznie zebranych nowotarżan, wśród których była grupa młodych hokeistów. Podczas mszy św. wspominano i modlono się za duszę śp. Ojca Dionizego Śmiałkowskiego, który zginął tragicznie rok wcześniej, a zwany był proboszczem od św. Maksymiliana.

* Nowotarska Straż Miejska zastała wyposażona w cztery rowery, które mają ułatwić pracę, a szczególnie przeprowadzanie kontroli w kilku miejscach miasta równocześnie. Zapewne strażnicy wykorzystają je w czasie planowanej kompleksowej kontroli segregacji odpadów i gospodarki ściekowej we wszystkich nowotarskich gospodarstwach.

* Nowotarska Rada Miejska przyjęła na sesji Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2008–2013, czyli kluczowy dokument ustalający hierarchię ważności i czas realizacji zadań. Wśród od dawna przygotowywanych, ważnych zadań, jak szkoła na Niwie, most na Dunajcu, jest też wzbudzająca ostatnio wiele emocji pływalnia, której czas realizacji przyspieszono do 2010 roku.

* W nocy z 23 na 24 sierpnia nad Podhalem szalała nawałnica. Gwałtownej burzy z piorunami towarzyszyły intensywne opady i silny wiatr z iście huraganowymi podmuchami. W naszym mieście ucierpiały niektóre domostwa, powalone drzewa blokowały drogi i zniszczyły wiele samochodów, ale największe zniszczenia i straty odnotowano w drzewostanie. Według szacunków Nadleśnictwa Nowy Targ huragan spowodował ogromne straty tak w lasach państwowych, gdzie szkody wyniosły około 10 tysięcy metrów sześciennych, jak i w lasach prywatnych, gdzie drugie tyle drzew uległo zniszczeniu.

* W czwartek 23 sierpnia rozpoczął się VIII Jarmark Podhalański, który zakończył się w niedzielę 26 sierpnia „Jarmarkiem dla dzieci”. Przygotowania do tej sztandarowej nowotarskiej imprezy trwały od wielu miesięcy. Na długo przed terminem zgłosiła się rekordowo duża ilość artystów ludowych oraz handlowców i jarmarkowy plac trzeba było znacznie poszerzyć, aby ich wszystkich pomieścić. Przybyli rodzimi artyści i rzemieślnicy reprezentujący rozmaite dziedziny, przybyli także plastycy z niemieckiego zaprzyjaźnionego miasta Radevormwald, zagościła także na placu sztuka afrykańska. Na nowotarski Rynek wjechali pytace na koniach, paradnie przejechały przez Rynek powozy, bryki, półkoski, a także jeźdźcy na stalowych rumakach i nastąpiło uroczyste otwarcie VIII Jarmarku Podhalańskiego. W pierwszym dniu, w pełnym słońcu odbył się XXXII Konkurs Muzyk Podhalańskich. I miejsce w kategorii dorosłych przyznano muzyce „Wolorze” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, a w kategorii młodzieżowej i dziecięcej dwa I miejsca zdobyły muzyki „Miętusianie” z Miętustwa i „Zornica” z zakopiańskiej „Jutrzenki”. Po południu otwarta została w Galerii MBWA „Jatki” dokumentalna, reportażowa wystawa fotografii zatytułowana „Rynki, targi, jarmarki w Polsce i na świecie. W barwach lokalności”. Przygotowało ją studenckie Koło Naukowe Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wernisażowi goście mogli posłuchać obszernego wykładu prof. Ryszarda Vorbricha, który w szerokim kulturowym kontekście opowiadał o handlu jako czynniku łączącym ludzi różnych kultur, stanów i branż. Wieczorem koncertował zespół „Raz, dwa, trzy”, a następnie „Silwana”, czyli Sylwia Basta z zespołem. Drugi dzień zdominowała muzyka, zwłaszcza w odmianie rozrywkowej. Po raz piąty odbył się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej „O złote nowotarskie szarotki”. Pierwsze miejsce w kategorii wokalnej zdobyła Klaudia Stabik z Raciborza, a w kategorii zespołowej wygrała grupa „White Tower” ze Starego Sącza. Wieczór należał do średniego pokolenia. Rekordy powodzenia bił praski zespół „The Beatles Revival”, potem grali „Ramolsi” i przy ich muzyce tłum na Rynku bawił się długo w nocy. W sobotę odbył się turniej ulicznej koszykówki, zawody zaprzęgów konnych, pokaz mody, występy zespołów folklorystycznych, a wieczorem wystąpił zespół „Blue Cafe”, potem można było podziwiać atrakcyjny pokaz ogni sztucznych i jarmarkową część dla dorosłych zakończył koncert zespołu „Cała góra Barwinków”. Na niedzielę przygotowano program dla dzieci: zawody snowboardowe, występy zespołów regionalnych i koncert „Arki Noego”. Jarmark wprowadził na Rynek niezwykłe ożywienie, ubarwił życie mieszkańców, był znakomitą okazją dla szerokiej publiczności do posłuchania muzyki i wesołej wspólnej zabawy. (fot. 8)

* 26 sierpnia w Krakowie na Rynku Głównym odbył się Dzień Ziemi Nowotarskiej w ramach XXXI Targów Sztuki Ludowej.

Tego dnia z Nowego Targu sprzed sklepu Rowex wyruszyli uczestnicy rajdu rowerowego na trasę wokół Tatr liczącą 225 kilometrów. Wzięło w nim udział 79 kolarzy. Wyścig już po raz dwunasty zorganizowany został przez Zygmunta Ostapiuka przy wsparciu burmistrza Nowego Targu. Rajd tradycyjnie kończący sezon kolarski zakończył się wspólnym ogniskiem.

Również w tym dniu miały miejsce obchody Dożynków Gminnych w Spytkowicach oraz XV Gminne Dożynki w Zubrzycy Górnej.

* W czasie tegorocznych wakacji przyszła kolej na remont nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 6. Prace przebiegały sprawnie, a sama wymiana stolarki okiennej wręcz ekspresowo. Ekipa w sile 35 ludzi na wymianę wszystkich 144 okien w szkole potrzebowała raptem 2 dni. Ponadto ocieplono budynek, wymieniono całe piony kanalizacyjne, wyremontowano łazienki. Na te prace w miejskim budżecie przeznaczono prawie 620 tys. złotych. Pozostałe zadania remontowe, jak malowanie pomieszczeń, czy remont szkolnej kuchni, ze względów finansowych przesunięto na przyszłe wakacje.

* 28 sierpnia odbył się XXVI Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych w Krempachach, na którym wystąpiły orkiestry dęte z Frydmana, Jurgowa, Kacwina, Lipnicy Małej, Łapsz Niżnych, Łapsz Wyżnych, Nowej Białej oraz Orkiestra Dęta Gminy Łapsze Niżne. Odbył się też koncert Orkiestry Dętej Oravanka z Trsteny.

* 29 sierpnia w dwóch punktach naszego miasta, niezależnie od siebie mieszkańcy przeżyli silne emocje. W czasie prowadzonego remontu budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, w przewodzie wentylacyjnym znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Dosłownie w godzinę po tej informacji dotarła następna, podobna wiadomość z innej części miasta. Na Kowańcu ludzie pracujący przy budowie domu znaleźli pocisk przeciwpancerny przywieziony wraz z ziemią, która pochodziła z wykopu pod Centrum Dydaktyczne PPWSZ. Z pomocą, jak zwykle, przyszli saperzy ściągnięci z Krakowa.

* Warto odnotować, że na pólkach nowotarskich księgarń pojawiła się książka zatytułowana Z ziemi polskiej czyli On przemienił człowieka. Jest to kolejna, trzecia już książka nowotarżanina Franciszka Szlagi. Stanowi swoistą kronikę pontyfikatu Jana Pawła II, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wiadomości i informacje, które odcisnęły się głęboko w pamięci autora i jego otoczenia. Autor wykorzystał przede wszystkim własną kronikę (zapiski liczą tysiąc pięćset stron), którą pracowicie prowadził od momentu wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, aż do jego śmierci w dniu 2 kwietnia 2005 roku. Książkę wydało Wydawnictwo Miniatura w Krakowie.

* 31 sierpnia Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na otwarcie wystawy zatytułowanej „Historia pod tytułem Newsweek Polska”. Wystawa od kilku lat wędruje po polskich galeriach i staraniem nowotarskich „Jatek” dotarła do naszego miasta. Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali około 300 wyeksponowanych zdjęć z opisami, stanowiących wybór 70 tematów z pierwszych stron gazety – najważniejszych zdarzeń i uczestniczących w nich ludzi.

 

* Warto odnotować II Mistrzostwa Polski Modeli Samochodowych Off Road, zorganizowane na nowotarskim lotnisku, oraz sukces 14-letniego nowotarżanina Filipa Mrugały, który wywalczył srebrny medal podczas młodzieżowych mistrzostw świata w trialu rowerowym. Zawody odbyły się w hiszpańskim mieście Mataro.


Wrzesień

* 1 września, jak co roku, odbyły się w naszym mieście na Kowańcu uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej, zorganizowane przez władze powiatowe i miejskie. W kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej została odprawiona msza św., potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników pod pomnik Bohaterów Września w Kotlinie, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytano apel poległych, a następnie delegacje kombatantów, przedstawicieli władz, instytucji i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetnił występ Chóru „Gorce” i Miejskiej Orkiestry Dętej, a zakończyło spotkanie w Kowanieckiej OSP.

Także w tym dniu już po raz trzeci wyruszyli na trasę uczestnicy Maratonu Gorce, zorganizowanego pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza. Trasa prowadziła z Krościenka do Nowego Targu szlakiem przez Lubań i Turbacz. Wzięło w nim udział 61 zawodników z różnych stron Polski, wśród nich było 6 kobiet. Biegacze mieli do pokonania ponad 40 kilometrową trasę z dużymi wzniesieniami i to w bardzo niesprzyjających warunkach, w mżawce, błocie i chłodzie. Rozstrzygnięcie zawodów i ogłoszenie wyników odbyło się na Długiej Polanie. Zawody wygrał Jan Wydra z Mszany Dolnej, który pokonał tę trasę w 2 godziny, 57 minut i 30 sekund, przed Zbigniewem Jaworskim z Kluszkowiec i Arkadiuszem Kozakiem z Koszalina. Najszybsza z kobiet Alicja Banasiak z Bielska-Białej przebiegła trasę w 4 godziny, 46 minut. Mimo trudnych warunków czasy były znakomite, satysfakcja zawodników ogromna, a na zakończenie była ich zapowiedź udziału w kolejnych Górskich Maratonach. Warto jeszcze odnotować, że po raz pierwszy Maratonowi towarzyszyła impreza Gorce Nordic Walking zorganizowana dla amatorów aktywnego wypoczynku. W wycieczce z użyciem specjalnych kijków wzięło udział 21 osób. (fot. 9)

* 2 września w Ludźmierzu odbyły się XX Dożynki Podhalańskie. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu delegacji z wieńcami i pocztami sztandarowymi, orkiestrą wojskową i góralskimi muzykami z Domu Podhalańskiego do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, gdzie przy ołtarzu polowym mszę św. w podzięce za tegoroczne plony odprawił abp Józef Wesołowski. W czasie mszy poświęcono wieńce dożynkowe i ziarna zbóż, które rolnicy zasieją wiosną na swych polach. Przed ołtarzem złożono 26 strojnych dożynkowych wieńców, z dominującą symboliką sakralną. Na jubileuszowym święcie plonów pojawili się parlamentarzyści, podhalańscy samorządowcy i reprezentanci Związku Podhalan; wśród uczestników nie zabrakło nowotarżan. Tradycyjne spotkanie dożynkowe odbyło się na placu „Pod Sypką”, gdzie program artystyczny wypełniły występy orkiestr dętych, zespołów folklorystycznych z Podhala i zespołów muzycznych.

* 3 września odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Armii Krajowej miejska inauguracja roku szkolnego 2007/2008. Na uroczystość przybyli z najlepszymi życzeniami dla uczniów i nauczycieli przedstawiciele patronów szkoły w osobach Krystyny Kudeli i Jana Kacwina – prezesa nowotarskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Marek Fryźlewicz i wicedyrektor Delegatury Kuratorium Grażyna Uher Smoroń. Uczniowie żegnali wakacje i witali nowy rok szkolny w dobrych humorach, a zabawny program artystyczny przedstawili najmłodsi uczestnicy uroczystości.

* 4 września w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego miał miejsce wernisaż wystawy fotografii Wiesława Pikula „American West”.

Tego dnia rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez nowotarski Urząd Miasta dla mieszkańców miasta pod nazwą „Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu”. Komisja konkursowa dokonała przeglądów zgłoszonych do konkursu ogrodów w czerwcu i w sierpniu i oceniała je kierując się przede wszystkim dbałością mieszkańców miasta o ład i porządek swojego najbliższego otoczenia, zagospodarowaniem zieleni, zastosowaniem ciekawych rozwiązań przestrzennych i estetycznych. Ostatecznie komisja w kategorii posesji jednorodzinnych przyznała I miejsce, bon towarowy wartości 540 zł i puchar burmistrza Nowego Targu – Grażynie Mosznie z os. W. Witosa, II miejsce, bon 450 zł i puchar – Katarzynie i Pawłowi Zubkom z os. Szuflów, III miejsce, bon wartości 360 zł i puchar – Bronisławie Ćwik z ul. Długiej. W kategorii posesji wielomieszkaniowych I miejsce otrzymała Julia Duda z ul. Sikorskiego, II miejsce Stanisław Plewa z ul. Podhalańskiej i III Grażyna Smalec z ul. Szafarskiej (laureaci otrzymali również bony towarowe i puchary). Komisja przyznała także szczególne wyróżnienia, które otrzymała firma „Ekosort” i Przedszkole Miejskie Nr 2 oraz liczne dyplomy dla właścicieli ogrodów przy posesjach jednorodzinnych i wielomieszkaniowych.

* 5–9 września w Zakopanem oraz w Nowym Targu i nad Jeziorem Czorsztyńskim odbyły się V Igrzyska Lekarskie.

* 6–9 września miał miejsce „Hołdymas” – Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu.

* 7 września miał miejsce finał projektu Prezentacja Uczestników Warsztatów ze Słowacji i Polski, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury, oraz prezentacja zespołu – Robert Cudzich Band w siedzibie Związku Euroregionu „Tatry”.

Tego dnia nowotarski Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował dzień otwarty i zaprosił wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia licznych pracowni, m.in. modelarstwa, grafiki, ceramiki, rzeźby, malarstwa, muzyki, a także teatrzyku kukiełkowego i zespołów wokalno-muzycznych oraz tanecznych. Pracownie prowadzą również zajęcia przygotowujące do szkół średnich i na wyższe uczelnie artystyczne.

* 8 września w działającym przy nowotarskiej parafii św. Katarzyny młodzieżowym „Dobrym Klubie” odbył się koncert zespołu „Duch”. Występ zorganizowany został w ramach miejskiego programu profilaktyki alkoholowej.

* 9 września miały miejsce IX Gminne Dożynki – Święto Chleba w Lipnicy Wielkiej.

* W drugą niedzielę września w naszym mieście, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, obchodzony był Dzień Solidarności z Chorymi na Schizofrenię. Kulminacyjnym punktem imprezy na nowotarskim Rynku było przejście przez symboliczne drzwi wszystkich uczestników. Jako pierwsi przeszli starostowie. Podczas imprezy można było posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w licytacji prac, a także uzyskać mnóstwo informacji na temat tej choroby, skorzystać z porad psychiatry, psychologa czy doradcy zawodowego.

Tego dnia odbyły się uroczyste obchody 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sromowcach Wyżnych.

* 14 września odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Kwiaty” twórczości mieszkańców domów i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość życia” w Rabce-Zdroju.

W tym dniu, po wakacyjnej przerwie nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wznowił cykl spotkań na temat historii Podhala. W sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK odbył się odczyt zatytułowany „Historia aptek w Nowym Targu i okolicy”, który wygłosił mgr farmacji Maciej Bilek. Dopełnieniem opowieści o dziejach aptek i ich zasłużonych dla lokalnej społeczności właścicielach oraz pracownikach był bogaty materiał ilustracyjny.

W tym samym dniu w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu o. Leon Knabit – benedyktyn z Tyńca, wygłosił wykład pod tytułem „Samorząd lekarstwem na dzisiejszą rzeczywistość?”. W spotkaniu udział wzięli nie tylko nowotarscy urzędnicy, ale także radni i wójtowie okolicznych gmin. Na zakończenie można było nabyć dotychczas wydane publikacje o. Leona Knabita, które autor chętnie podpisywał, tak więc po dedykacje ustawiła się spora kolejka.

* Członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan odbyli swe doroczne „Pływające posiady”. Najpierw zwiedzili kościół w Krempachach – jedną z architektonicznych pereł Szlaku Gotyckiego, gdzie podejmował ich i oprowadzał po zabytkowej świątyni tamtejszy ksiądz proboszcz, potem z niedzickiej przystani wyruszyli w 50 osób na rejs po jeziorze, a na zakończenie pod zamkiem rozpalili watrę. Była także muzyka, śpiew i różnorodne góralskie przysmaki.

* 16 września odbyły się Gminne Dożynki w Czorsztynie.

Tego dnia miały miejsce I Gminne Zawody Jeździeckie im. ks. prof. Józefa Tischnera w stadninie koni „Dworna” w Rogoźniku.

Również w tym dniu w naszym mieście rozegrana została, pod honorowym patronatem burmistrza Nowego Targu, V edycja Małopolskiej Ligi Cyklotrialowej. Zawody odbyły się na nowym torze treningowym przy AMK „Gorce” przy ul. Szafarskiej, za starym wysypiskiem śmieci. W zawodach w kategorii młodzieżowej uczestniczyli czołowi zawodnicy świata, Europy i Polski, a wśród nich nowotarżanie: Filip Mrugała, Sonia Klich i Oskar Kaczmarczyk.

Także tego dnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa swoją jubileuszową mszę św. z okazji 50-lecia kapłaństwa odprawił pochodzący z Nowego Targu ks. kanonik Kazimierz Kowalski, który swoje kapłańskie życie spędził w Diecezji Łódzkiej.

* 17 września zorganizowano w Nowym Targu uroczystości z okazji 68. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny. Potem pod Krzyżem Katyńskim odbył się apel poległych i odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci nowotarżan poległych w latach 1939–1945. Tablica, na której znajdują się nazwiska poległych m.in. pod Monte Cassino i w bitwie o Anglię, powstała z inicjatywy pani Krystyny Kudeli, a ufundowało ją miasto. Hołd poległym żołnierzom oddali uczniowie podhalańskich szkół, przedstawiciele podhalańskich samorządów, służb mundurowych oraz parlamentarzyści. W uroczystościach udział wzięli żołnierze Armii Krajowej, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a wartę przy Krzyżu Katyńskim pełnili strażnicy ze służby granicznej.

* 19 września burmistrz Nowego Targu, MOK i Zespół Regionalny „Śwarni” zaprosili na „Spotkanie dwóch kultur”. Na scenie sali widowiskowej MOK zaprezentował się zespół Nordjyske folkedanser z północnej Jutlandii, który pokazał duński folklor. Tancerze byli raczej wiekowi, ale nie brakowało im werwy, ani animuszu, a uroku dodawały kolorowe stroje. Góralski folklor zaprezentowali „Śwarni”. Tłoczno było na sali widowiskowej, a także w hallu, gdzie odbywała się prezentacja produktów turystycznych Miasta ze smakiem i serwowano inne atrakcje, jak tradycyjne lody nowotarskie (od Żarneckich), miód z Pasieki „Pod Lasem” nowotarskiego bartnika Józefa Różańskiego, czy rarytasy z Karczmy „U Borzanka”. Można także było obejrzeć ręcznie haftowane nowotarskie kożuchy firmy Pawlikowskich.

* Kilka dni wcześniej doskonałą okazją promowania miasta przez podniebienie był Dzień Otwarty Telewizji Kraków. Po przywiezione do TV lody Żarneckich w mig ustawiła się kolejka. Do Krakowa z lodami od Żarneckich i materiałami promocyjnymi pojechał naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Marcin Jagła inicjator kampanii „Miasto ze smakiem”. Kampania promocyjna „Nowy Targ – miasto ze smakiem” to oczywiście nie tylko lody, czy miód, ale także wytyczony w 2007 r. „Szlak Bacówkowy” (9 bacówkek ) i lokalne restauracje serwujące dania regionalnej kuchni.

* 19–22 września odbył się 54. Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Czesława Trybowskiego w Rabce-Zdroju.

* 21 września w siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyło się spotkanie marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary z przedstawicielami władz samorządowych z Podhala, radnymi i posłami z naszego regionu. W czasie spotkania przedstawił on sprawozdanie ze zrealizowanych na Podhalu inwestycji w latach 1999–2006 oraz zaprezentował zarys finansowania inwestycji, w tym do realizacji na Podhalu, które mają szanse na otrzymanie środków w ramach programów regionalnych w latach 2007–2013. Przekazane informacje dla Nowego Targu były niepomyślne, gdyż przy rozdziale środków preferowane będą tereny miejskie, miasta małe i bardzo duże.

Także w tym dniu w sali widowiskowej MOK można było obejrzeć spektakl teatralny pod tytułem „Dulska”, w wykonaniu członków studia teatralnego „O szesnastej” działającego przy nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury. Nowa interpretacja dramatu Gabrieli Zapolskiej, jak i pomysł przeniesienia widowni na scenę, to dzieło krakowskiego aktora Juliusza Chrząstowskiego prowadzącego zespół teatralny. Przedstawienie odzwierciedlało współczesną rzeczywistość, często brutalną i wrogą, ale też i tragikomiczną.

* 22 września w sali widowiskowej MOK wystąpił zespół „Adonai” z Chorwacji, który przyjechał do Polski po raz pierwszy z dobroczynnymi koncertami. Zespół zaprezentował muzykę gospel, latynoską, kompozycje jazzowe, blues. Datki zbierane podczas koncertu przekazane zostały Fundacji „Wyjdź naprzeciw”.

* Warto odnotować, że nowotarska Rada Miasta przeznaczyła 30 tysięcy zł na prace konserwatorskie – dokończenie remontu zabytkowego kościoła św. Katarzyny. Za pozyskane środki wykonany zostanie cokolik z piaskowca wokół elewacji świątyni. Całkowity koszt realizowanego przedsięwzięcia wynosi 86 tysięcy zł.

* Prawie 100 prac wpłynęło na ogłoszony przez nowotarską komendę konkurs zatytułowany „Policja w oczach dziecka”. Tematem był projekt maskotki nowotarskich policjantów. Zwyciężył pluszowy „Miś Policjuszek” autorstwa Justyny Plewy z nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 10.

* 23 września miał miejsce jubileusz 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie.

* 25 września nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił do izby regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK na posiady połączone z promocją poetyckiego tomiku Zofii Bukowskiej „Kasyjanowej” zatytułowanego Świat moich słów. Autorka, rodem z Czarnego Dunajca, jest poetką, regionalistką, społeczniczką, od 30 lat mieszkającą w USA. W swoich wierszach łączy podhalańską tradycję z realiami życia góralskiej Polonii. Tomik wydała Podhalańska Oficyna Wydawnicza.

Również tego dnia nasze miasto gościło uczniów z dwóch zaprzyjaźnionych miast – niemieckiego Radevormwald i słowackiego Kieżmarku, którzy wraz z uczniami z nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczą w programie „Town Twinning Citizens Meeting” dofinansowanym ze środków UE. Program pobytu grupy nastolatków w naszym mieście był bardzo urozmaicony i zawierał m.in. prezentacje zabaw charakterystycznych dla poszczególnych krajów, „europejską dyskotekę”, zwiedzanie Muzeum Podhalańskiego PTTK, biesiady z zespołami regionalnymi, wycieczki w Gorce i nad Jezioro Czorsztyńskie, a także spotkanie z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem w nowotarskim Ratuszu.

* 27 września poznaliśmy listy kandydatów do parlamentu (o północy minął termin składania list). Z naszego miasta o mandat posła ubiegali się: z Prawa i Sprawiedliwości – Mariusz Jelonek, z Platformy Obywatelskiej – Maciej Jachymiak, z Lewicy i Demokratów – Jan Gabor i z Samoobrony – Stanisław Adamowski. Do Senatu RP Nowy Targ nie wystawił żadnego kandydata.

Również w tym dniu odbyła się w nowotarskim Ratuszu promocja 11. tomu „Almanachu Nowotarskiego”, której towarzyszyło niezwykłe zainteresowanie. Przybyli nie tylko zainteresowani przeszłością miasta, jak i dokumentowaniem nurtu bieżących wydarzeń, ale także ci, którzy istotnie wpływają na życie miasta i regionu. Jedenasty numer „Almanachu” można uznać za kolejny tom historii Nowego Targu i Podhala, pokazujący różne dziedziny życia, różne środowiska i ludzi najbardziej dla Podhala zasłużonych, ale przede wszystkim zamykający jubileuszowe uroczystości 660-lecia lokacji Nowego Targu. Jak już wiadomo, rocznik jest oczekiwany przez nowotarskie ziomkostwo w Izraelu, jak i przez Podhalan w USA. Wydawcą Almanachu jest Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. (fot. 10)

* 28 września Galeria MBWA „Jatki” przygotowała XVI Prezentacje Nowotarskie. Swoje prace na wystawę zgłosili twórcy uprawiający różne dziedziny sztuki, posługujący się różnymi konwencjami i technikami, różniący się także wiekiem, doświadczeniem życiowym i osiągnięciami artystycznymi. Ich lista jest długa. W Prezentacjach udział wzięli: Artan Balaj, Michał Batkiewicz, Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Jan Chodorowicz, Ewa Deskur, Aleksandra Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Wiesław Gdowicz, Anna Gostkiewicz, Kajetan Guzik, Wiesława Kazuś-Tylek, Ewa Kuraś, Bartłomiej Kurzeja, Maria Mrożek, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Teresa Olbrychtowicz, Leszek Pustówka, Hanna Romańska-Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Gabriel Wolski, Teresa Zydroń. Wernisaż uświetnił zespół smyczkowy „Da Camera” pod kierunkiem Krzysztofa Leksyckiego z nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

Wystawę otwarto dokładnie w 16. urodziny Galerii. Jak przypomniała szefowa „Jatek” Anna Dziubas, Galeria powstała w momencie, gdy inne upadały, jednak determinacja licznej grupy nowotarskich artystów, wiernych sponsorów, a także przychylność władz lokalnych spowodowały, że „Jatki” nie tylko przetrwały, ale ugruntowały swą pozycję ważnej w mieście instytucji kultury mającej liczne grono stałych bywalców, sympatyków, uczestników wernisaży, koncertów i spotkań. Jak to zwykle na urodzinach, był tort, życzenia i prezenty. XVI Prezentacjom towarzyszył pięknie wydany katalog z biogramami artystów i wstępem Beaty Zalot.

W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie „Miasteczka Komunikacyjnego” przy Szkole Podstawowej w Rabie Wyżnej.

* 29 września, na zaproszenie władz miasta partnerskiego Radevormwald, burmistrz Marek Fryźlewicz wziął udział w seminarium pt. „Postacie i tematy pomiędzy Strasburgiem, Brukselą i Warszawą”, które odbyło się w Koenigswinter koło Bonn. Przygotowany i wygłoszony w języku niemieckim przez burmistrza referat spotkał się z żywym zainteresowaniem i dyskusją uczestników. Komentowany był również w Nowym Targu (tekst znajduje się na stronie www.nowytarg.pl – „Z korespondencji i wystąpień burmistrza”).

Tego dnia nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 2 zaprosiła na VIII Rodzinny Festyn Trzeźwościowy Sportowo-Rekreacyjny. Jak zwykle, program był bogaty, urozmaicony i pełen atrakcji, a m.in. zawierał pokazy taneczne, muzyczne, jujitsu, ratownictwa, konkursy, wspólne zabawy, warsztaty rękodzieła itp.

W tym dniu miała miejsce premiera sztuki „Kum I Plum” w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju.

 

* Warto odnotować sukces jeżdżącego w barwach Automobilklubu Krakowskiego nowotarżanina Tadeusza Błażusiaka, który w znakomitym stylu wygrał zawody motocrossowe typu hard enduro rozegrane w austriackim Silz, oraz sukces nowotarskiej rodziny Głodkiewiczów, którzy wygrali zawody Eska Fuji Film Bike i po raz trzeci okazali się najlepiej w Polsce jeżdżącą na rowerach rodziną. Finał rozegrał się w Polanicy-Zdroju, skąd wrócili wprost obładowani pucharami. Do tego pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej wywalczyła najmłodsza w rodzinie Basia Głodkiewicz.


Październik

* 4 października burmistrz Nowego Targu, Muzeum Podhalańskie PTTK oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych, czyli popularnej nowotarskiej „Metalówki”, zaprosili na otwarcie wystawy zatytułowanej „Zachować tożsamość”. Wernisaż odbył się w salach muzealnych Ratusza. Ekspozycja jest pokłosiem akcji inwentaryzacyjnej nowotarskich zabytkowych obiektów architektonicznych, przeprowadzonej przez młodzież pod kierunkiem nauczycielki uczącej projektowania budowlanego – Agnieszki Dudek.

Również w tym dniu, w ramach Światowego Dnia Zwierząt, odbyły się w MOK, w Ratuszu i na nowotarskim Rynku różne imprezy, m.in. happening, spotkanie burmistrza z wolontariuszami i dziennikarzami, pokaz szkolenia psów. Ponadto Miejski Ośrodek Kultury włączył się także w organizację 5 i 6 października dni otwartych Schroniska dla bezdomnych psów.

Tego dnia, podczas spotkania ambasadora Słowacji w Polsce, Frantiska Rużicki, z przedstawicielami samorządów Podhala, które odbyło się w Hotelu „Stamary” w Zakopanem (którego właścicielką jest Agnieszka Wojas), podana została wiadomość, że Konsulem Honorowym Słowacji zostanie Wiesław Wojas – znany nowotarski przedsiębiorca.

* 4–6 października miała miejsce konferencja z okazji 75-lecia utworzenia Pienińskiego Parku Narodowego oraz Pogranicznego Parku Natury w Pieninach w Spiskiej Starej Wsi i w Krościenku, zorganizowana przez Pieniński Park Narodowy.

* 5 października otwarto w Nowym Targu nowy budynek Urzędu Skarbowego. Do tej pory „skarbówka” dzieliła siedzibę z Urzędem Miasta i mieściła się w trudnych warunkach lokalowych. Nowy obiekt przy ul. Parkowej jest trzykondygnacyjny, powierzchnia użytkowa budynku wynosi 3150 metrów kwadratowych. Budynek jest klimatyzowany, monitorowany, z ładnie zaprojektowanymi wnętrzami, salą konferencyjną i archiwum. Dla pracowników i interesantów przygotowano także duży parking. Uroczystość otwarcia rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Katarzyny, następnie uczestnicy udali się na Parkową, gdzie nowy obiekt poświęcił ks. infułat Jerzy Bryła, a okolicznościowe przemówienia wygłosili: Marian Banaś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Janusz Kasprzyk – dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, a honory domu pełniła naczelnik Halina Kaczmarczyk.

* 6 października w Miejskim Ośrodku Kultury podsumowano IX Ogólnopolski Konkurs Literacki na Fraszkę i Aforyzm im. Jerzego Leca oraz nagrodzono laureatów. Jury, któremu przewodniczył warszawski satyryk Jerzy Sadurski, nie wyłoniło zwycięzcy, przyznało natomiast trzy drugie miejsca: Ewie Radomskiej z Wrocławia, Piotrowi Skurzyńskiemu z Gdyni, Wojciechowi Wojnarowi z Wrocławia. Nagrodą specjalną burmistrza Nowego Targu wyróżniono Romana Gorzelskiego z Łodzi za fraszkę „Między humorem, a honorem nie ma już u nas żadnej różnicy”.

Również w tym dniu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Waldemara Malickiego – jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Jego świetna gra, przeplatana zabawnymi monologami, celnymi żartami i anegdotami, ogromnie spodobała się nowotarskiej publiczności, która mimo wykonanych bisów nie chciała się z artysta rozstać.

* 6 i 7 października Auto-Moto-Klub „Gorce” zorganizował zawody w trialu, które odbyły się na polu treningowym za siedzibą Klubu przy ul. Szaflarskiej.

* 7 października, w rocznicę pożaru kościoła w Rdzawce, odbyła się uroczysta msza św. w intencji strażaków i ich rodzin.

Tego dnia w Szkole Podstawowej Nr 3 na Kowańcu odbył się tradycyjny festyn, podczas którego wychowankowie tej szkoły zaprezentowali bogaty program artystyczny.

Również w tym dniu na stadionie sportowym w Czarnym Dunajcu odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Powiatu Nowotarskiego.

* 9 października w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa prac ks. Wacława Piszczka CM zatytułowana „Sienkiewicz w ilustracjach”. W czasie wernisażu można było wysłuchać referatów na temat serii bibliofilskiej dzieł Henryka Sienkiewicza, a także zakupić po promocyjnej cenie książki z bibliofilskiej edycji. Gimnazja i szkoły średnie mogły w następnych dniach skorzystać z przygotowanych przez MOK scenariuszy i zorganizować lekcje w sali wystawowej.

Także tego dnia odbyły się posiady góralskie członków nowotarskiego oddziału Związku Podhalan na temat: „ Ks. prof. Józef Tischner – droga do źródeł”. Wykład wygłosił Wojciech Bonowicz – redaktor „Znaku”, autor biografii księdza Tischnera.

Również w tym dniu w parafii NSPJ wspominano 75. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Aktu tego dokonał w 1932 roku ks. biskup sufragan Stanisław Rospond.

* 10 października, po uroczystym otwarciu, rozpoczął działalność nowoczesny oddział kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii, uruchomiony w nowotarskim szpitalu przez Firmę Intercard stosującą najnowsze, inwazyjne metody leczenia serca. Jest to jedna z zaledwie kilku tego typu placówek w Małopolsce.

Także tego dnia w MOK, na zaproszenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Kwiatkowskiego, występował znany artysta krakowski Jacek Wójcicki.

* 11 października w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie otwarta została wystawa malarstwa na szkle nowotarżanki Janiny Marcińczak-Maślankowej, zatytułowana „W Maryjnym ogrodzie”. Wystawę otworzył ks. kardynał Franciszek Macharski, a przybyła na nią liczna publiczność. Wystawie towarzyszył katalog wydany przez Burmistrza Miasta. (fot. 11)

* 12 października dokonano odbioru robót przy przebudowie ul. Waksmundzkiej i przebudowie skrzyżowania ul. Waksmundzkiej z ul. Jana Pawła II. Powstało tam Rondo, któremu nadano imię Ofiar Katynia. Koszty inwestycji wyniosły w sumie 1 134 000 zł.

* Warto odnotować, że znany i szanowany, wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swe osiągnięcia Jerzy Bielecki z Nowego Targu odznaczony został przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za ratowanie życia Żydom w czasie II wojny światowej.

* 13 października miała miejsce uroczystość 10-lecia powstania Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Czarnym Dunajcu.

Tego dnia odbyło się Jubileuszowe Spotkanie z okazji 5-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu.

Również w tym dniu polsko-japońskie Stowarzyszenie na Rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza” zaprosiło na nowotarskie lotnisko na zawody latawców pod nazwą „Tęcza nad Podhalem”. W programie były: specjalne pokazy latawców najlepszych konstruktorów, zawody indywidualne i drużynowe dzieci z podhalańskich szkół, zawody otwarte, w których główną nagrodą był Puchar „Tygodnika Podhalańskiego”. Przenikliwy wiatr, chwilami deszcz, a nawet grad nie przeszkodziły w przeprowadzeniu kolorowej imprezy.

Nieco później, w ramach „Święta Latawca”, w karczmie „U Borzanka”, odbył się niezwykły koncert Mihoto Fujita, grającej na koto – tradycyjnym japońskim instrumencie.

* 13 i 14 października Maltańska Służba Medyczna przeprowadziła w naszym mieście kurs pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzili dyplomowani instruktorzy, a kurs zakończył się egzaminem i wręczeniem dyplomów.

* 14 października w całej Polsce obchodzony był VII Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”. Do obchodów przygotowało się także nasze miasto, a ciężar organizacyjny spoczywał głównie na parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającej przy niej Akcji Katolickiej, burmistrzu Nowego Targu i Szkole Podstawowej Nr 3. W niedzielne popołudnie nowotarskie lotnisko wypełniło się wiernymi, którzy przy pomniku papieża uczestniczyli w nieszporach, a potem mogli obejrzeć program słowno-muzyczny zainspirowany „Listem do dzieci” Jana Pawła II, a przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3, noszącej imię polskiego papieża. Wieczorem tego dnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa wierni obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Spotkanie. Santo Subito”, oraz wernisaż ekslibrisów Jerzego Napieracza. W świątyni wyeksponowano także wiele pamiątek związanych z wizytą Ojca Świętego w 1979 roku w naszym mieście. W ramach obchodów 16 października odbyła się w kościele NSPJ msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kanonika Kazimierza Mynarskiego, której oprawę muzyczną zapewnił chór „Echo Gorczańskie”. W tym też kościele 20 października odbył się „Koncert Organowy w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” w wykonaniu Andrzeja Białko – artysty muzyka z Krakowa. W programie koncertu były utwory Johanna Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy i Ferenca Liszta.

Również w tym dniu odbyło się uroczyste zakończenie sezonu żeglarskiego 2007 na przystani PTŻ Kluszkowce-Stylchyn, zorganizowane przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie.

Tego dnia w Miejskiej Hali Lodowej zakończył się turniej II rundy Pucharu Interkontynentalnego w hokeju na lodzie, w którym oprócz gospodarzy, wzięły udział drużyny: „Junost” Mińsk z Białorusi, „Torpedo” Kamieniogorsk z Kazachstanu i Miercurea Ciuc z Rumunii. Nasza drużyna „Wojas Podhale” zaprezentowała się z dobrej strony, wygrywając 2 i remisując 1 spotkanie, co dało jej niestety (różnica bramek!) tylko II miejsce. Do dalszych rozgrywek awansowała drużyna z Białorusi, z którą Podhale wygrało 5:2.

* 15 października nowotarscy nauczyciele świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Grupa wyróżnionych pedagogów z wszystkich miejskich szkół została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 2. Były dla nich serdeczne życzenia, gratulacje, a także nagrody, które wręczył im burmistrz Marek Fryźlewicz. Potem uczniowie przedstawili przygotowany na tę okazję program. Najmłodsi zaprezentowali pokaz tańca, a starsi kabaret.

* Miło odnotować, że nowotarżanin Franciszek Ścisłowicz jest już znanym wynalazcą. Najpierw zdobył tytuł „Innowator Małopolski 2007” w kategorii mikroprzedsiębiorstw za obrotowy kolektor słoneczny ElFran-Revolucion, nad którym pracował (angażując własne środki) prawie 5 lat. Potem pojechał w nagrodę do Brukseli i na międzynarodową konferencję do Tilburga w Holandii, której tematem były m.in. nowinki w pozyskiwaniu energii. Laureat mówił tam o zastosowaniu mechatroniki w kolektorach słonecznych.

* 18 października odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora w budynku Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu.

* 19 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2007/2008 Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Katarzyny, następnie żacy, wraz z profesorami, przemaszerowali do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie – po okolicznościowych przemówieniach – wysłuchano wykładu inauguracyjnego prof. Andrzeja Banacha pod tytułem „Awans społeczny młodzieży chłopskiej z powiatu nowotarskiego – studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z drugiej połowy XIX wieku i na początku XX stulecia”. Uroczysta inauguracja była okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla uczelni. Specjalny gość z USA dr Carl Anderson – członek międzynarodowej organizacji Rycerze Kolumba, otrzymał z rąk rektora uczelni góralski kapelusz, Marek Nawara – marszałek województwa małopolskiego, otrzymał zbójnicki pas, a medale za zasługi wręczono m.in. byłemu kanclerzowi Janowi Gawlikowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Janowi Krzakowi i staroście Krzysztofowi Faberowi. Naukę na pięciu kierunkach – architekturze i urbanistyce, filologii polskiej, turystyce i rekreacji, fizjoterapii oraz pielęgniarstwie rozpoczęło 800 studentów. W czasie uroczystości wybranym studentom wręczono indeksy.

Z prawdziwą przyjemnością odnotowujemy, że rektor uczelni prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz został zaproszony przez Norweski Komitet Noblowski oraz Szwedzką Królewską Akademię Nauk do grona ekspertów, typującego kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Tego dnia w Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu odbyło się uroczyste podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Nowotarskiego za rok szkolny 2006/07.

* 19–21 października w auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce miał miejsce XI Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater”.

* Przed wyborami, w czasie trwającej kampanii, „Tygodnik Podhalański” zorganizował debatę w sali widowiskowej MOK z udziałem kandydatów na posłów i senatorów. Łącznie stawiło się 15 kandydatów na parlamentarzystów, zabrakło jedynie przedstawicieli LPR i Samoobrony. Kandydaci odpowiadali na pytania dziennikarzy i zgromadzonej publiczności, starając się wypaść jak najlepiej.

* 20 października odbył się Jubileusz 50-lecia Sekcji Operacyjnej Krościenko Grupy Podhalańskiej GOPR.

* 21 października w całym kraju Polacy wybierali swych przedstawicieli do parlamentu na kolejną kadencję. W naszym mieście wybory przebiegły spokojnie, do urn poszło 56,26% uprawnionych do głosowania nowotarżan. W Nowym Targu zwyciężyła Platforma Obywatelska, a startujący z listy PO Maciej Jachymiak otrzymał największą ilość głosów, niewystarczającą jednak, aby zasiąść w ławach poselskich. Niestety, Nowy Targ kolejny już raz nie będzie miał swego reprezentanta w parlamencie. Nasz region reprezentować będą w sejmie: Andrzej Gut-Mostowy z PO, Anna Paluch i Edward Siarka z PiS, a w senacie – Tadeusz Skorupa z PiS.

* 22 października w sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera Miejski Ośrodek Kultury zorganizował promocję książki Krzysztofa Kokota zatytułowanej Daj mi talent. Wydany w poznańskiej oficynie tomik, z ilustracjami Tiny Wieczorek, jest debiutanckim zbiorkiem, ale autor już od lat zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach poetyckich, a także znany był ze swej twórczości w środowisku lokalnym. Pisze wiersze literacką polszczyzną i gwarą śląską, którą – jako Ślązak z urodzenia – zna bardzo dobrze, oraz gwarą podhalańską, gdyż jest nowotarżaninem z wyboru. Wprawdzie w tytule promowanego tomiku i strofach wiersza skromnie prosi „dajże mi talent”, ale czytelnicy jego wierszy są przekonani, że go już posiada. Warto dodać, że Krzysztof Kokot to nie tylko farmaceuta i poeta, esteta, ale także zamiłowany podróżnik. W czasie wieczoru poetyckiego jego wiersze czytali m.in. Wanda Szado-Kudasikowa, Roman Dzioboń, a wiersze pisane gwarą śląską czytał Leszek Papież.

W tym dniu odbyło się otwarcie wystawy twórczości uczestników pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury pt. „Jesienny pejzaż”.

Również tego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty na temat fotografii studyjnej. Zajęcia prowadził nowotarski fotograf Tadeusz Śmiałkowski.

Natomiast w Domu Kultury Słowackiej w Kacwinie miał miejsce Konkurs Wiedzy o Słowacji pod hasłem: „Poznaj ojczyznę swoich przodków”.

* 23 października w hallu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę malarstwa Anety Tworek „Na granicy cudowności i codzienności”. Autorka jest absolwentką zakopiańskiego Liceum im. Antoniego Kenara oraz Instytutu Sztuki krakowskiej Akademii Pedagogicznej, a obecnie jest nauczycielką plastyki w nowotarskim Gimnazjum Nr 1. Jej obrazy są fantastycznie kolorowe, każdy utrzymany w innym klimacie, a wszystkie zrodzone z wyobraźni autorki, która mówi o nich, że to wizje z pogranicza snu i jawy.

* 25 października gościem władz miasta była pochodząca z Nowego Targu siostra sercanka Rita Kurdziel, która pracuje jako misjonarka na Jamajce, gdzie prowadzi mały ośrodek szpitalny dla ubogich. Siostra Rita, władająca 5 językami, pracowała już wcześniej w różnych krajach, m.in. w Boliwii. W czasie spędzanego w Nowym Targu urlopu, była gościem w kilku nowotarskich szkołach, w których opowiadała uczniom o swojej ponad 20-letniej pracy misyjnej.

* 26 października Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia”. Aleksandra Zamojska zaprezentowała pokaz multimedialny pod tytułem „Kurdystan iracki – refleksje z podróży”. Jest ona znawczynią Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także krajów Afryki, autorką licznych publikacji, m.in. na temat tradycyjnych i współczesnych form niewolnictwa, praw kobiet w świecie islamu, przemian na Bliskim Wschodzie.

* 26–28 października odbył się II Rajd Szlakami Żołnierzy Majora Józefa Kurasia „Ognia” w Ochotnicy Górnej.

* 27 października ks. Jan Karlak – proboszcz parafii na Równi Szafarskiej, zaprosił do MOK na oficjalną prezentację projektu kościoła. Nowy kościół, jako tzw. kościół pasywny, ma być budowany według najnowszych technologii, które pozwalają na maksymalną oszczędność energii potrzebnej do jego funkcjonowania (więcej informacji na www.kosciolpasywnynarowni.pl).

Także w tym dniu Auto-Moto-Klub „Gorce”, z udziałem władz sportu motorowego z PZMot, podsumował miniony sezon, który należał do bardzo udanych. Indywidualnie i drużynowo triumfowali nowotarżanie, a wśród nich obecny również na spotkaniu – mistrz Tadeusz Błażusiak.

* 28 października Miejska Hala Lodowa gościła zawodników short tracku. W zawodach, będących I edycją Pucharu Polski oraz eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów, wzięło udział aż 225 młodych zawodników. Organizatorem zawodów był Klub Sportowy „Podhale” Nowy Targ i jego trenerka Agnieszka Zych.

* 29 października, na zaproszenie Akcji Katolickiej, w kościele NSPJ koncertował Chór „Voices of Joy” z Illmunster w Bawarii, gdzie proboszczem parafii jest ojciec Jacek Styrczula pochodzący z Cichego. Koncert muzyki gospel zgromadził liczne grono miłośników tego gatunku, którzy po występie zgotowali chórzystom z Niemiec długotrwałą owację.

* Tradycyjnie, przed Wszystkimi Świętymi młodzież z nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizowała Rajd Nocny Szlakami Partyzantów Gorczańskich. Przed wyruszeniem na szlak, uczestnicy spotkali się w „goprówce” z por. Krystyną Kudelą, która w czasie wojny była sanitariuszką w strukturach AK. Potem młodzież wyruszyła na Turbacz, a następnie zeszła na Halę Długą, gdzie zapaliła znicze na grobie łączniczki Albiny Białoń.

* 30 października po raz pierwszy w długiej historii naszego miasta odnotowano pojawienie się w Nowym Targu wspaniałego ptaka – orła przedniego. Ptaki te objęte są ścisłą ochroną i żyje ich w Polsce jedynie 30–35 par. Orzeł, znaleziony i dostarczony do myśliwego i strażnika Społecznej Straży Rybackiej Mieczysława Maja przez młodego człowieka w dość tajemniczych okolicznościach, został przetransportowany do Instytutu Ptaków Drapieżnych w Mydlnikach pod Krakowem. Tam ustalono, że ptak jest już w bardzo sędziwym wieku i niestety, nie ma wiele życia przed sobą.

 

* 31 października Miejski Ośrodek Kultury rozpoczął kolejny cykl zajęć dla uczniów „Środy z rzemiosłem”. Podczas warsztatów prowadzonych przez twórców ludowych, dzieci mogły obserwować ich pracę, poznać rozmaite techniki rękodzielnicze, podziwiać efekty twórczej pracy, a nawet same próbować swych sił pod okiem specjalistów. Program zaplanowany został do końca listopada.


Listopad

* 1 listopada odbyła się po raz ósmy na cmentarzu Kwesta Nowotarska. W kwestowanie zaangażowało się około 100 osób, w tym sporo młodzieży. Odwiedzający cmentarz nowotarżanie zatrzymywali się przy planszach ze zdjęciami odnowionych za dotychczas zebrane pieniądze zabytkowych nagrobków i chętnie wkładali do puszek pieniądze, aby wesprzeć szlachetny cel kwesty. Jak się okazało po podliczeniu, zebrano rekordową kwotę 19 tysięcy zł.

* 3 listopada odbył się IV Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.

* 5 listopada nowotarska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kolejną – XV Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego. Jej celem było omówienie głównych zagadnień skutecznej promocji, co może zaowocować powiększeniem grona czytelników i zwiększeniem możliwości pozyskiwania funduszy na działalność biblioteczną. Głównym punktem programu był wykład dr Zbigniewa Żarczyńskiego z Zakładu Psychologii Pracy Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem wystąpienia były „Psychologiczne techniki skutecznej promocji instytucji kultury oraz ich znaczenie dla funkcjonowania biblioteki”. Druga część konferencji poświęcona była warsztatom dotyczącym „Tworzenia informacji do mediów”. Warsztaty prowadziła red. Agnieszka Szymaszek z „Dziennika Polskiego”.

* 5–7 listopada Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiły uczniów klas I–III szkół podstawowych do udziału w projekcie edukacyjnym „Misie, miśki, niedźwiedzie”. Program składał się z kilku części, m.in. „Miś ratownik” – spotkanie z przedstawicielem Maltańskiej Służby Medycznej, „Niedźwiedzie ślady” – zajęcia plastyczne, „Kubuś Puchatek” – konkursy, krzyżówki, zagadki. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci.

* 6 listopada odbyły się Dni Jana Pawła II organizowane przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu.

* 8 listopada w Szaflarach Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Gmina Szaflary i nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zorganizowały w hołdzie Augustynowi Suskiemu dwudniową konferencję naukową „Augustyn Suski – naczelnik Konfederacji Tatrzańskiej, poeta, patriota, ludowiec”. W stulecie urodzin uczczono tego, który w latach okupacji wraz z grupą patriotycznej młodzieży postanowił dać odpór hańbie Goralenvolku, za co zapłacił śmiercią w oświęcimskim obozie. Na tę okazję Jan Kanty Pawluśkiewicz skomponował utwór w podniosłym nastroju ku czci Augustyna Suskiego, który został po raz pierwszy wykonany w Szaflarach przez Orkiestrę Dętą pod batutą Stanisława Strączka.

Także w tym dniu Piotr Lupi Lubertowicz spotkał się z uczniami Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej działających przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu. Opowiadał o muzyce, która jest miłością jego życia i o narkotykach, przez które omal go nie stracił. Lupi – gitarzysta, wokalista, autor tekstów, swoje szczere zwierzenia przeplatał świetnymi muzycznymi wstawkami, dając młodzieży niezwykle udaną „Muzyczną lekcję życia”.

* 9 listopada w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa prac Krystyny Lipki z cyklu „Manowce – malarstwo”.

Tego dnia miało miejsce otwarcie wystawy XIV Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Niepodległość” w Młodzieżowym Domu Kultury.

W restauracji „Ruczaj” jej właściciele, państwo Czesława i Adam Worwowie, wraz z licznymi gośćmi uroczyście świętowali 45-lecie swojej pracy zawodowej. Jako przedsiębiorcy w różnych branżach, państwo Worwowie wyróżniają się nie tylko solidnością, pracowitością, ale także działalnością charytatywną, żeby wspomnieć tylko coroczne (od 10 lat) organizowanie wigilii dla osób ubogich i samotnych, na które każdego roku przychodzi około 100 osób do restauracji „Ruczaj”.

* Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszym mieście 9 listopada złożeniem wiązanek kwiatów przez władze miasta i powiatu na grobach poległych za Ojczyznę. W godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta akademia, w pierwszej części poświęcona refleksji nad państwowością polską (przemówienie przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego) i wręczeniu uchwalonych wcześniej przez Kapitułę Honorową i zatwierdzonych przez radnych „Medali za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu”. Przyznano je czterem osobom i Klubowi Sportowemu „Gorce”. Odznaczenia otrzymali: ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz bazyliki ludźmierskiej i dziekan Dekanatu Nowotarskiego, kapłan zaangażowany także w sprawy regionalne i kulturalne, Roman Dzioboń, stomatolog, poeta, regionalista, autor nowotarskich wspomnień i wielokrotnie nagradzanych wierszy, Józef Marek, długoletni dyrektor nowotarskich oddziałów Banku Narodowego, BPH, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, były radny, społecznik, Jadwiga Guzik, utytułowana biegaczka narciarska, zdobywczyni 27 medali na Mistrzostwach Polski, reprezentantka Polski przez 15 lat, trenerka, sędzia narciarski, dyrektorka Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, oraz Klub Sportowy „Gorce”, istniejący od 1946 roku, który zapisał na swoim koncie wiele znaczących sukcesów zwłaszcza w dziedzinie lekkoatletyki, narciarstwa, tenisa, sportów motorowych, unihokeja. (fot. 12) Drugą część akademii wypełnił koncert „Pieśni niepodległościowe” w wykonaniu artystów z krakowskiego kabaretu „Loch Camelot”. Artyści porwali wszystkich uczestników do wspólnego śpiewania, a pomogły w tym znacznie rozdane w porę śpiewniki z tekstami odpowiednich na tę okoliczność pieśni. 11 listopada nowotarżanie uczestniczyli w mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas której przewodniczący Rady Leszek Mikołajski oraz burmistrz Marek Fryźlewicz przekazali ks. kanonikowi Kazimierzowi Mynarskiemu błogosławieństwo dla wiernych i kapłanów parafii NSPJ podpisane osobiście przez Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jubileuszu 75-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła NSPJ. Potem przemaszerowano do Rynku, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów. W ramach obchodów rozegrany został także w Hali „Gorce” XXX Turniej o „Puchar Tatr” w koszykówce dziewcząt i chłopców pod patronatem burmistrza Nowego Targu.

* 11 listopada odbyły się uroczyste obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Wieczór Literacki im. Piotra Borowego w hali sportowej w Jabłonce.

* 12 listopada Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na III Regionalny Konkurs Recytatorski „Zjednoczona Europa”. Puchar przechodni za najlepszą prezentację podczas tegorocznego konkursu zdobyła Anna Kasprzycka z LO im. Seweryna Goszczyńskiego, a II i III miejsca uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Nowym Targu – Katarzyna Myśliwiec i Janusz Bugajski. W kategorii gimnazjów I miejsce zdobyła Agnieszka Skawiańczyk z Rabki. Nagrodę honorową jury za perfekcyjną prezentację przygotowanych utworów otrzymał Stanisław Apostoł (w kategorii dorosłych).

* 13 listopada w nowotarskim „Sokole” gościł małopolski kurator Józef Rostworowski, który zjawił się w naszym mieście, aby najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy otrzymali stypendia prezesa Rady Ministrów, wręczyć dyplomy. W powiecie nowotarskim prestiżowe stypendia 258 zł miesięcznie otrzymywać będą 32 osoby. Uczniowie „Sokoła” zaprezentowali gościom multimedialnie opracowaną historię budynku swojej szkoły – jednego z nowotarskich zabytków.

W tym też dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił do sali regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK na posiady góralskie, których gościem był mgr inż. Jerzy Bielecki, wsławiony brawurową ucieczką z KL Auschwitz.

* 14 listopada nowotarska Rada Miasta w czasie XV Sesji uchwaliła na wniosek Kapituły, do której skierował wniosek burmistrz Marek Fryźlewicz, nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi – nowotarżaninowi, którego rodzinny dom stoi przy ul. Harcerskiej. Artystyczną karierę rozpoczął w 1967 roku jako współzałożyciel grupy muzycznej kabaretu „Anawa”, potem związał się z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, Teatrem STU, warszawskimi teatrami, a dziś jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów. Zasłynął jako twórca muzyki popularnej oraz oratoryjnej („Nieszpory Ludźmierskie”, „Harfy Papuszy”). Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany – otrzymał m.in. Laur Miasta Krakowa XXI Wieku, był nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Swoje rodzinne miasto odwiedza chętnie, podtrzymuje dawne przyjaźnie i udziela się artystycznie, zarówno muzycznie jak i plastycznie. Swoje prace plastyczne wystawiał najpierw w Ratuszu, a ostatnio w siedzibie Euroregionu „Tatry” zaprezentował swoje żel-arty z cyklu „Hieroglify”. Warto też dodać, że Jan Kanty Pawluśkiewicz doprowadził do wydania kompozycji śp. dyrektora nowotarskiej Szkoły Muzycznej Józefa Edmunda Titza. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela zbiegło się z 40-leciem pracy twórczej kompozytora i artysty.

* 16 listopada Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na cykl imprez zorganizowanych w ramach Dnia Kultury Francuskiej. Najpierw odbył się projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, pod nazwą „Pierwszą klasą jedziemy do Francji”, następnie można było obejrzeć film produkcji francusko-niemieckiej „Asterix i Obelix kontra Cezar” (reż. Alain Chabat), a po południu uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Wł. Orkana zaprezentowali pokaz „Francuskie klimaty mody”. Potem można było posłuchać wspomnień osób, które zainicjowały kontakty Nowego Targu z Evry oraz organizowały pierwsze wyjazdy. Do obejrzenia były dokumenty, fotografie, artykuły prasowe dotyczące współpracy między zaprzyjaźnionymi miastami. Na zakończenie odbył się wieczór słowno-muzyczny „Zakochani w Paryżu”.

Tego dnia w nowotarskim magistracie podsumowano kolejną już IX edycję Miejskiego Konkursu Recyklingowego, w którym wzięły udział nowotarskie placówki oświatowe, miejskie przedszkola i szkoły. Celem akcji jest przede wszystkim przyzwyczajenie dzieci i młodzieży do segregowania odpadów i zbierania surowców wtórnych. Efekty przeszły oczekiwania, samej makulatury zebrano około kilkanaście ton. Najwięcej zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 2, a III Gimnazjum nr 2. W zbiórce puszek aluminiowych przodowała Szkoła Podstawowa Nr 6, na II miejscu była Szkoła Podstawowa Nr 5, a na III Szkoła Podstawowa Nr 2. Nieźle spisały się przedszkola. Najlepsze w zbiórce makulatury było Przedszkole Miejskie Nr 2, a Przedszkole Nr 4 uzyskało I miejsce w zbiórce puszek aluminiowych. Zwycięzcy odebrali gratulacje i nagrody z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza (m.in. odtwarzacze DVD, cyfrowe aparaty fotograficzne, odbiorniki TV itp.).

* 16 i 17 listopada w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Metodyczna „Promocja zdrowia wobec zagrożeń cywilizacyjnych”.

* 17 listopada w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury uroczyście podsumowano XXXI Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej i otwarto wystawę pokonkursową. Do konkursu zgłosiło swoje prace 53 uczestników, w tym dwie osoby z zaprzyjaźnionego Radevormwald i jedna osoba ze Słowacji. Łącznie dostarczono 223 prace, które były bardzo rozmaite. Najwięcej było obrazów wykonanych różnorodnymi technikami, sporo rzeźb, pojawiły się także hafty, aplikacje, witraże, metaloplastyka, koronki. Jury pod przewodnictwem prof. Mieczysława Górowskiego z krakowskiej ASP przyznało I nagrodę debiutantowi z Krakowa – Markowi Bychawskiemu, za prace rzeźbiarskie wkomponowane w drewniane ramy. II nagroda przypadła Władysławowi Frączkowi z Limanowej, a dwie III nagrody przyznano Anieli Stanek z Chochołowa i Julianowi Klamerusowi. Ponadto wielu twórcom przyznano wyróżnienia. Wernisaż, który umilił koncert jazzowy zespołu New Market Jazz Band i przygotowany poczęstunek, był odświętnym spotkaniem twórców, miłośników i sympatyków amatorskiej twórczości plastycznej. Wystawie towarzyszył katalog.

* 18 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zebrali się melomani, wielbiciele muzyki chóralnej, aby uczestniczyć w tradycyjnym już VII Wieczorze Cecyliańskim. Wystąpiły chóry z całego Podhala, a także chóry ze Słowacji, łącznie ponad 180 wykonawców. Koncertowały też zespoły „Stokrotki” i słowacki młodzieżowy zespół „Alfa”, które zebrały burzę oklasków. Tradycyjny Wieczór Cecyliański zorganizowała parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne „Echo Gorczańskie” Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury.

Tego dnia miało też miejsce 29. Święto Poezji Góralskiej w Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabie Wyżnej.

* 19 listopada swoje święto obchodziły w restauracji „Kaprys” nowotarskie pracownice socjalne (w Ośrodku pracują same kobiety). Kierowany od lat przez Elżbietę Całusińską Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia około 40 osób i świadczy pomoc dla 800 nowotarskich rodzin wymagających wsparcia. Obecny na uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz złożył z tej okazji życzenia i wręczył każdej pracownicy list gratulacyjny.

* 20 listopada zarząd nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprosił na zebranie organizacyjne emerytów, rencistów, osoby niepracujące powyżej 50 roku życia, które chcą poszerzać swą wiedzę i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. Na zebranie zorganizowane w siedzibie Euroregionu „Tatry” przybyło około 100 osób chętnych wypełnić deklarację i uczestniczyć w organizowanych przez UTW zajęciach. Najpierw dokonano wyboru władz. Prezesem Zarządu została Maria Kopytek, a jej zastępcą Kazimiera Luberda, sekretarzem Jadwiga Chowaniec, a członkami: Celina Sordyl, Jadwiga Kus, Maria Szaflarska. Następnie zarząd zaproponował zebranym zajęcia w dwóch sekcjach – kulturoznawczej oraz medycyny i profilaktyki zdrowia. Wsparcie dla uniwersyteckiej inicjatywy zadeklarowali: starosta, burmistrz i rektor PPWSZ.

* 21 listopada burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się w Filii Nr 1 MBP z dziećmi z zerówki w ramach prowadzonej akcji „Czytamy dzieciom Bajki”. Wybór padł na książkę Aleksandra Fredry Małpa w kąpieli i inne bajki. Po lekturze był jeszcze czas na rozmowę z najmłodszymi słuchaczami.

* 23 i 24 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się przesłuchania grup muzycznych i solistów, zgłoszonych do XVIII Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu.

* 24 listopada w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbył się jubileuszowy koncert zatytułowany „Przez Polskę i Świat” z okazji 55-lecia Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Z okazji jubileuszu, w uznaniu zasług Chóru „Gorce”, który przez te wszystkie lata pięknym śpiewem zdobył mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień, tak w Polsce jak i poza granicami naszego kraju, posypały się Odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (łącznie 9 złotych, 19 srebrnych i 4 brązowe), które do góralskich gorsetów i koszul przypinał Bogusław Grzybek. Uroczyste adresy, najlepsze życzenia, gratulacje i bukiety kwiatów otrzymali chórzyści od starosty Krzysztofa Fabera, wiceburmistrza Jana Kolasy, ks. prałata Tadeusza Juchasa i wielu innych znamienitych gości. W obchodach uczestniczyły dwa zaprzyjaźnione chóry, które także koncertowały w czasie uroczystego wieczoru – „Echo” z Krosna (odśpiewali „Canticonum Jubilo” i negro-spirituals „Good news”) oraz „Laudamus” ze słowackiego Svitu. Połączonymi chórami dyrygowała Janina Glińska. W koncercie udział wzięła także Orkiestra Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. (fot. 13)

W tym dniu miał też miejsce Charytatywny Bal Andrzejkowy zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Nowym Targu.

Tego dnia odbył się również XIII Gminny Konkurs Potraw Regionalnych w Remizie OSP w Zaskalu.

* 25 listopada w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się tradycyjne „Katarzynki”. Święto uczonej i męczennicy z Aleksandrii, patronki miasta i najstarszej nowotarskiej parafii łączy się zwykle z przyjemnościami przygotowanymi dla uczestników. Tym razem zaproszeniem do wspólnej zabawy była zachęta do skosztowania najlepszych nowotarskich wypieków, wyrobów cukierniczych, przekąsek, zakąsek itp. Turniej umiejętności piekarniczych i cukierniczych o tytuł „Mistrza” w wybranych kategoriach, prezentacja i degustacja wyrobów firm: Piekarni „Trzcińscy”, FPH „Steskal”, Piekarni Hajnosów, Iskrzyckiego, Piekarni, Ciastkarni Żarneckiego i Restauracji „Kaprys”, pozwoliły wyłonić zwycięzców. I tak: najsmaczniejszy „Katarzynkowy Tort” upiekła Firma Hajnos, dwie następne kategorie wygrali piekarze Zbigniewa Steskala, którzy przygotowali najlepsze „Bułeczki Jachny” oraz „Aleksandryjski bochen chleba”. Dziennikarze, przyglądający się pałaszującym wypieki, wybrali „Łasucha roku” – został nim Stanisław Watycha. Miłym prezentem dla nowotarżan był także koncert Ireny Jarockiej, która przypomniała swoje znane i lubiane przeboje sprzed lat, nagrodzone przez publiczność rzęsistymi brawami. (fot. 14)

W tym dniu odbyła się VII Familiada sumująca program pracy świetlicy pt. „Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze w Świetlicy EMAUS” w Domu Parafialnym im. Jana Pawła II w Rabie Wyżnej.

* 26 listopada w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” dyrektor biura Antoni Nowak podejmował 20-osobową delegację ukraińskich samorządowców, którzy przyjechali do Małopolski w ramach projektu „Integracja – europejski kierunek rozwoju Ukrainy”. Goście mogli poznać funkcjonowanie administracji samorządowej, możliwości pozyskiwania środków z UE i ich wydatkowania.

* 28 listopada odbył się wernisaż wystawy prac konkursu rysunkowego im. L. Korkosa – „Kolorowy świat Spiskich i Orawskich dzieci”.

W tym dniu MOK i Towarzystwo „…coby wyonacyc starość…” zaprosili na spotkanie z „Zokopionami”, z którymi konkurowali w wychwalaniu swych miast za sprawą wierszy, gadek i przyśpiewek.

Szkoła Podstawowa Nr 5 zorganizowała już po raz piąty Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Prowadzony przez nauczycielki Teresę Kuros i Dorotę Fryźlewicz konkurs wygrała Szkoła Podstawowa Nr 5. Dwa drugie miejsca przyznano Szkołom Podstawowym Nr 2 i Nr 4, a trzecie – Szkole Podstawowej Nr 10.

Tego dnia miał miejsce Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona w Szkole Podstawowej w Skrzypnem.

* 29 listopada Wypożyczalnia dla dorosłych MBP zaprosiła na „Andrzejki w Bibliotece”. W tym dniu otwarto wystawę prac plastycznych Agnieszki Bryniarskiej, której wykonane z sizalu kwiaty, aniołki, zwierzątka i przeróżne postacie ozdobiły pomieszczenie Wypożyczalni. Ponadto na każdego czytelnika, który w tym dniu odwiedził Bibliotekę, czekały wróżby i czekoladki.

 

W tym dniu rozpoczęły się XIV Dni Trzeźwości na Podhalu, które przygotowała parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozpoczęły się uroczystą mszą św. celebrowaną przez ks. Władysława Zązla. W programie były m.in. spotkania grup trzeźwościowych, także spoza naszego regionu, odczyty, dyskusje. Zakończenie i podsumowanie przewidziano na 2 grudnia w domu katechetycznym.


Grudzień

* W Krakowie odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej oraz przyznania przez Ojca Świętego Benedykta XVI Orderu Św. Grzegorza – najwyższego papieskiego odznaczenia, pochodzącemu z Nowego Targu Bogusławowi Grzybkowi – dyrygentowi Chóru Akademickiego „Organum”. Uroczystości miały miejsce w klasztorze OO. Franciszkanów oraz w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, gdzie zasłużony dla Kościoła i dla Miasta Bogusław Grzybek odebrał Order Św. Grzegorza z rąk metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, notabene – swojego szkolnego kolegi z Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

* 2 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili laureaci XVIII Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu, którego przesłaniem były słowa Ojca Świętego Jan Pawła II: „Być uczniem Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie”. Podhalański Sacrosong zorganizowany przez parafię Na Równi Szaflarskiej, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe, objął po raz pierwszy swym zasięgiem całą archidiecezję krakowską, a patronat honorowy sprawowali: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. dziekan Tadeusz Juchas, ks. proboszcz Jan Karlak, burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta Krzysztof Faber. Grand Prix Przeglądu zdobył Ali Al-Ani z Nowego Targu, a Puchar Przechodni otrzymała schola „Boże Nutki” z Witanowic. Miło odnotować, że z nowotarskich zespołów i solistów w finałowym koncercie wystąpiły także zespoły: „Piccolo Sorriso”, „Piccolo Fioretti”, „Stokrotki”, oraz soliści: Ania Glonek, Martyna Łęcka, Natalia Kowalska, Justyna Pustówka.

Także w tym dniu parafia Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu świętowała 25-lecie swojego istnienia. Była to też okazja do złożenia gratulacji i życzeń ks. kanonikowi Zdzisławowi Stypule, który od samego początku jest jej proboszczem. Z tej okazji Szkoła Podstawowa Nr 3 na Kowańcu przedstawiła ciekawą inscenizację obrazującą historię parafii, która obejmowała również trudny okres pożaru kościółka i trudności stawiane przez władze poprzedniego ustroju przy jego odbudowie.

* 3 grudnia w Kieżmarku w Domu Współpracy Słowacko-Polskiej gościli prezydenci Słowacji i Polski – Ivan Gasparovic i Lech Kaczyński. Wśród gości zaproszonych przez Euroregion „Tatry” byli również samorządowcy, a wśród nich wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski.

* 3 i 4 grudnia w naszym mieście odbyły się akcje edukacyjne i imprezy przygotowane w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS. W całej Polsce kampania przebiegała pod hasłem „W życiu jak w tańcu – każdy krok ma znaczenie”. Istota akcji edukacyjnych polegała na przekazywaniu informacji o problemach HIV i AIDS, uświadamianiu, że te problemy mogą dotyczyć każdego z nas. Ponadto w Zespole Szkół Nr 1 rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat z okazji Światowego Dnia AIDS, którego zwycięzcą został Norbert Sobolewski, a w Gimnazjum Nr 1 odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS. I miejsce przypadło Annie Bandyk z Lipnicy Wielkiej, II – Joannie Pieróg, a III – Magdalenie Gaździe z Nowego Targu.

* 4 grudnia Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na promocję dwujęzycznego, specjalnego wydania rocznika „Pogranicze Polsko-Słowackie”, który w całości został poświęcony prezentacji rezultatów projektu pod tytułem „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Publikacja zawiera m.in. teksty referatów wygłoszonych podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej, eseje o życiu i twórczości artystów pogranicza, relacje z warsztatów muzycznych i koncertu muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza na Zamku w Niedzicy i prezentacji albumu Anny Majorczyk Nowy Targ. Obrazki z miasteczka dwóch kultur. Pomysłodawca kulturalnego wydarzenia – Antoni Nowak, jak i Jan Kanty Pawluśkiewicz, wyrazili nadzieję, że cykl spotkań będzie kontynuowany. Spotkanie promocyjne było też okazją do otwarcia wystawy fotografii zatytułowanej „Migawki z Kieżmarku” autorstwa artysty fotografika Kazimierza Gajewskiego.

* 5 grudnia Miejski Ośrodek Kultury zorganizował „Nowotarski dzień wolontariusza”. Zaprezentowało się 12 organizacji, ogłoszono wyniki plebiscytu „Aktywny 2007”, którym został Piotr Augustyn – organista w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, od 21 lat dyrygent chóru „Echo Gorczańskie”, współorganizator licznych przedsięwzięć artystycznych. Zakończono konkurs na esej pt. „Naturalna potrzeba człowieka: być pomocnym”, ponadto odbyły się dyskusje, projekcja filmu „Born Dead”, a w przerwach uczestnicy degustowali przysmaki przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Nowym Targu.

* 6 grudnia nowotarski MOK i aktorzy „Mikołajowych spotkań z bajką” zaprosili na spektakl teatralny zatytułowany „Stracholandia”. Kilkanaście ważnych w mieście osób, znanych z pełnienia publicznych funkcji i wykonywanych zawodów, wystąpiło po raz kolejny w bajce mikołajowej dla dzieci. Spektaklowi towarzyszyło jak zwykle duże zainteresowanie i rozbawienie. Biletem wstępu (dobrowolnym) było wykupienie świątecznej paczki dla dzieci z ubogich rodzin. (for. 15)

* 7 grudnia w Galerii MBWA „Jatki” zaprezentowali swoje prace plastyczne Władysław Trebunia-Tutka (malarstwo i tkaninę) oraz Anna Trebunia-Wyrostek (grafikę i malarstwo). Artyści znani są w całym kraju ze swojej muzyki, natomiast o dokonaniach plastycznych wiedzą nieliczni. Wystawa w „Jatkach” umożliwiła nowotarżanom poznanie twórczości plastycznej seniora Władysława i jego córki Anny.

Także w tym dniu młodzież z nowotarskiego Gimnazjum nr 2 wystawiła na scenie w Miejskim Ośrodku Kultury sztukę w języku angielskim. Tym razem uczniowie pokazali sztukę współczesną „The very different Park School Mag”, która opowiada o grupie uczniów przygotowujących w czasie wakacji materiały do szkolnej gazetki na temat inności. Spektakl przygotowany został pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego Ewy Swijas i Małgorzaty Pajerskiej.

* 8 grudnia gościła w Nowym Targu delegacja samorządowców ze Żnina ze starostą Zbigniewem Jaszczukiem na czele. W spotkaniu z gośćmi uczestniczyli starosta Krzysztof Faber i burmistrz Marek Fryźlewicz.

* 9 grudnia Podhalańskie Koło Pszczelarzy w Nowym Targu uroczyście obchodziło święto patrona bartników św. Ambrożego i równocześnie swój jubileusz. Po mszy św. pszczelarze przybyli do restauracji „Ruczaj” na sympozjum, w czasie którego Józef Różański wygłosił referat na temat „Rola i znaczenie pszczół w środowisku naturalnym”. Uroczystość była okazją do podsumowania sezonu, przyznania odznaczeń i towarzyskiego spotkania, w czasie którego tradycyjny toast, zapewniający miodny sezon w następnym roku, wzniósł miodem pitnym Józef Różański – „Niech się leje”.

* 11 grudnia nowotarskie Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 10 i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na V Podhalański Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych. Do konkursu zgłosiło się 44 uczestników, nie tylko z Nowego Targu, ale także z Nowego Sącza, Krakowa i Rytra, którzy zaprezentowali ambitny repertuar, piękne, czasami mało znane utwory. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Aleksandra Koszkul z Rytra, w kategorii gimnazjów I miejsca przypadły krakowskim uczennicom: Dominice Dudale i Magdalenie Król.

Tego dnia nowotarskie koło Polskiego Związku Niewidomych zorganizowało w restauracji u Winiarskich tradycyjny opłatek dla dzieci niewidomych i niedowidzących z Podhala, podczas którego wszystkim dzieciom rozdano mikołajowe paczki ufundowane dzięki pomocy sponsorów, m.in. Urzędu Miasta, Firmy „Dafo” i innych.

Również w tym dniu w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK zebrali się członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan na posiadach połączonych z degustacją potraw wigilijnych. Przy tej okazji, jak zwykle w okresie przedświątecznym, wspominano dawne góralskie zwyczaje wigilijne.

* 12 grudnia władze miasta zaprosiły do restauracji „U Borzanka” nowotarskie pary małżeńskie, które obchodzą w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Każda z par otrzymała dyplom, medale za długoletnie pożycie przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz album „Podhale”. Gratulacje i serdeczne życzenia składali jubilatom: burmistrz Marek Fryźlewicz, ks. proboszcz Marian Wanat oraz ks. kanonik Leszek Koniorczyk. Złote gody świętowali: Kazimierz Franciszek Bryniarski i Maria Anna Bryniarska, Józef Stefan Budzyk i Agnieszka Budzyk, Józef Ludwik Bylina i Maria Genowefa Bylina, Jan Franciszek Cyrwus i Anna Cyrwus, Stanisław Marian Cyrwus i Helena Maria Cyrwus, Kazimierz Franciszek Chowaniec i Janina Zofia Chowaniec, Roman Dziubiński i Helena Dziubińska, Jan Głodek i Maria Katarzyna Głodek, Andrzej Koniak i Anna Koniak, Władysław Jantos i Irena Maria Jantos, Tadeusz Adam Jędrysko i Barbara Maria Jędrysko, Tadeusz Antoni Kołodziej i Stanisława Jadwiga Kołodziej, Eugeniusz Marian Kukulski i Józefa Maria Kukulska, Anastazy Henryk Kuźniar i Kazimiera Maria Kuźniar, Józef Jan Lasyk i Waleria Katarzyna Lasyk, Wacław Leon Marcuch i Maria Danuta Marcuch, Zdzisław Kazimierz Michalczewski i Józefa Katarzyna Michalczewska, Tadeusz Stanisław Morawa i Janina Maria Morawa, Andrzej Stanisław Pajerski i Maria Stefania Pajerska, Franciszek Plewa i Maria Plewa, Ireneusz Kazimierz Romanowski i Maria Józefa Romanowska, Władysław Rzadkosz i Stanisława Rzadkosz, Władysław Józef Śliwiński i Władysława Śliwińska, Jan Jakub Wach i Antonina Janina Wach, Marian Wilczek i Aniela Wilczek, Adam Stanisław Winiarski i Halina Winiarska, Stanisław Zązel i Danuta Maria Zązel, Kazimierz Zajkowski i Maria Helena Zajkowska, Franciszek Tomaszkowicz i Maria Tomaszkowicz.

Także w tym dniu burmistrz Miasta Nowego Targu i Wydawnictwo Pascal zaprosili na wieczór promujący album Trzy epoki – Podhale. Spotkanie, które odbyło się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury, poprowadzili Maciej Pinkwart – autor tekstów, i Renata Piżanowska – autorka fotografii.

Tego dnia w Hali Sportowej „Gorce” zakończyła się XI edycja Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. Najlepsze drużyny otrzymały puchary, które wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

* 13 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotografii Tadeusza Śmiałkowskiego zatytułowana „Inny świat”.

Także tego dnia w kościele św. Katarzyny w 26. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odprawiona została uroczysta msza św., a po niej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim.

Również w tym dniu Nowotarskie Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych, kierowane przez Celinę Sordyl, świętowało 35-lecie swojego istnienia.

* 14 grudnia Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia”, zatytułowane „Najtrudniejsze tatrzańskie wspinaczki”. Były to wrażenia dwóch wspinaczy – Michała Króla i Marcina Gąsienicy-Kotelnickiego z pokonania trzech ekstremalnych dróg na wschodniej ścianie Mnicha. Autorem eksponowanych fotografii był Adam Kokot.

Także w tym dniu Muzeum Podhalańskie PTTK przygotowało ciekawą wystawę o nowotarskim Rynku, a opowieścią o tym najważniejszym miejscu w mieście, jego kamienicach i ich właścicielach zainteresowała uczestników wernisażu Barbara Słuszkiewicz – szefowa Archiwum Państwowego w Nowym Targu.

* 15 grudnia Miasto Nowy Targ wspólnie z Nadleśnictwem Państwowym przygotowało choinkę pod okno papieskie w Krakowie. Okazałego świerka o wysokości ponad 17 m ścięto w Spytkowicach i przewieziono do Krakowa. Na drzewku, w niedzielę 23 grudnia, kardynał Stanisław Dziwisz w obecności około 2,5 tys. przedszkolaków zapalił lampki (co pokazano w telewizji). Pięknie przybraną choinkę można było oglądać przez cały okres świąteczny wraz z informacją na banerze, promującym miasto Nowy Targ i jego stronę www.

* Nowotarżanie powoli zaczęli przygotowania do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, miasto zaczęło przybierać odświętny wygląd i nastrój robił się coraz bardziej świąteczny. 15 i 16 grudnia burmistrz Nowego Targu i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców miasta na Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który został zorganizowany na Rynku. Swoje stoiska rozłożyli pod Ratuszem twórcy świątecznych ozdób, upominków, w przygotowanych blokach imprez wystąpiły zespoły folklorystyczne, orkiestry dęte, chór, zespoły muzyczne, artystyczne i inne. Drugiego dnia wieczorem Kiermasz zakończony został świątecznymi życzeniami, które złożył mieszkańcom miasta burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta Krzysztof Faber. (fot. 16)

* 15 grudnia były hokeista Podhala Krzysztof Lipkowski otworzył w Miejskiej Hali Lodowej nowy lokal – „Pub hokejowy”, w którym wystrój i nastrój nawiązuje do tej dyscypliny sportowej, tradycyjnej w naszym mieście i na Podhalu.

* 18 grudnia odbyło się ubieranie nowotarskiej choinki pod Ratuszem. Tym razem ozdoby przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu i powiesili je na okazałej choince przy pomocy strażaków. Przy tej okazji uczniowie kolędowali w środku miasta i gromko śpiewali „Niebo – ziemi, niebu – ziemia...”. Pomysłowy happening polegał na wypuszczeniu „do nieba” mnóstwa kolorowych baloników z uwiązanymi do nich kopertami, w których były spisane dziecięce życzenia.

* Rozstrzygnięty został III Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i tradycyjne szopki można było oglądać w hallu na piętrze nowotarskiego Urzędu. Laureatami w kategorii indywidualnej zostały Natalia Błagowiecka ze Szkoły Podstawowej Nr 5 i Magdalena Podkanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11. W kategorii rodzinnej nagrodzono uczennice: Karolinę Jędrol, Natalię Ogrodniczek i Monikę Kumor.

* Po raz dziesiąty Czesława i Adam Worwowie zaprosili osoby samotne na wigilijny obiad. Organizatorzy zadbali także o dowóz gości do restauracji „Ruczaj” sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tradycyjnie tej wigilii towarzyszy artystyczna oprawa, a na zakończenie goście obdarowani są paczkami świątecznymi.

Także nowotarski PKPS, jak co roku, zaprosił swoich podopiecznych na wigilijny obiad. Przygotowano dla nich także paczki ze słodyczami, wypiekami i innymi artykułami żywnościowymi. Osobom pozostającym w domach wigilijny posiłek rozniosły siostry PCK i wolontariusze.

* 17 grudnia nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił na oficjalną uroczystą inaugurację roku akademickiego 2007/2008, która odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wprowadzenie do literatury Podtatrza” wygłosiła dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Uroczystość umilił koncertem fortepianowym utalentowany uczeń Szkoły Muzycznej – Igor Kret, w którego wykonaniu publiczność wysłuchała utworów Fryderyka Chopina.

* 19 grudnia przedstawiciele miasta: burmistrz Marek Fryźlewicz i skarbnik Józef Młynarczyk, podpisali w Warszawie umowę na dofinansowanie budowy pierwszego na Podhalu boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Koszt budowy szacowany jest na 670 tysięcy zł, a miasto ma otrzymać dotację 100 tysięcy zł od Ministra Sportu, 100 tysięcy zł od PZU i 100 tysięcy zł od PZU Życie SA. Boisko, o wymiarach 30×60 m, zlokalizowane będzie przy Gimnazjum Nr 1 i Szkole Podstawowej Nr 11.

* Kontrolerzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie zakończyli kompleksową kontrolę Urzędu Miasta za ostatnie 4 lata. Dwumiesięczna kontrola, oprócz drobnych uchybień, nie wykazała poważniejszych nieprawidłowości w gospodarce finansowej gminy i jednostek podległych.

* 20 grudnia odbyła się na przejściu granicznym Chyżne – Trstena oraz na przejściu Niedzica – Łysa nad Dunajcem uroczystość uświetniająca wejście Polski do Układu z Schengen.

* 21 grudnia miało miejsce doniosłe wydarzenie, mianowicie została zniesiona kontrola na przejściach granicznych między Polską a Niemcami, Słowacją, Republiką Czeską i Litwą. Granice z tymi państwami można będzie przekraczać w dowolnym miejscu i czasie, ale na przykład w Tatrach tylko latem i tylko tam, gdzie są szlaki turystyczne. Osoby przekraczające granice będą jednak musiały mieć ze sobą dokument (paszport lub dowód osobisty). Uroczyste posiedzenie Rady Euroregionu „Tatry” z okazji przystąpienia Polski do Strefy Schengen rozpoczęło się w Sromowcach Niżnych odegraniem hymnów polskiego i słowackiego, okolicznościowymi przemówieniami i zapaleniem watry, następnie zebrani przeszli (już bez żadnej kontroli) przez kładkę na Dunajcu do Czerwonego Klasztoru.

* 27 grudnia nowa inicjatywa pt. „Choinka pod oknem papieskim” była omawiana w TVP 3 w „Tematach dnia”. Gościem red. Magdy Drohomireckiej byli ks. dr Robert Nęcek – rzecznik kardynała Stanisława Dziwisza, oraz burmistrz Marek Fryźlewicz.

* 28 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił popularny zespół kabaretowy „Ani Mru Mru”. Zaprezentowany program spotkał się z aplauzem nowotarskiej publiczności.

W tym samym dniu Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na koncert zatytułowany „Kolędy Świata” w wykonaniu (jak głosiło zaproszenie) zjednoczonych sił Podhala i Spisza pod kierownictwem Sylwii Basty.

* 30 grudnia Klub Old Boyów Podhala i miasto, zmobilizowani faktem, że w Nowym Targu mieszka najwięcej olimpijczyków w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zorganizowali Dzień Olimpijczyka. Z tej okazji ks. Paweł Łukaszka (też olimpijczyk!) koncelebrował z nowotarskimi proboszczami mszę św. w kościele św. Katarzyny, a następnie w Miejskiej Hali Lodowej olimpijczykom z Nowego Targu wręczono przyznane przez Radę Miasta Medale „Za szczególne zasługi dla sportu”, a później rozegrany został mecz hokejowy transmitowany bezpośrednio przez TVP pomiędzy olimpijczykami z Podhala a olimpijczykami z innych polskich drużyn hokejowych. Z okazji Dnia Olimpijczyka Nowy Targ gościł wiele legendarnych postaci polskiego hokeja, a także przedstawicieli Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Była to też świetna okazja do wspomnień i refleksji. Ze wszech miar udana i ciekawa impreza promowała nie tylko hokej, ale także i Nowy Targ.

Tego dnia, w świątecznym nastroju w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl teatralno-muzyczny, zatytułowany „A my do Betlejem”. Chór „Echo Gorczańskie” ani na chwilę nie schodził ze sceny. Przygotowywał go do występu przez trzy miesiące dyrygent Piotr Augustyn. Całość wyreżyserował Jakub Kosiniak, który także zagrał wiodącą, indywidualną rolę redaktora. Scenariusz napisał Stanisław Apostoł. Jego ballada sceniczna, oprócz uniwersalnego, chrześcijańskiego przesłania, miała też Anioła Miasta z bardziej przyziemnym posłannictwem i mnóstwem aluzji do nowotarskiej rzeczywistości. Spektakl „A my do Betlejem” utrwalony będzie na płycie CD.

I tak w miłym, ciągle jeszcze świątecznym nastroju dobiegł końca kolejny rok, a nowy 2008 powitaliśmy radośnie, z nadzieją, że będzie dla nas pomyślny.

Z życia Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu

* Styczeń – rozpoczęcie programu naprawczego szpitala: wydzielenie szpitala w Rabce, restrukturyzacja zadłużenia szpitalnego poprzez pozyskanie atrakcyjnego kredytu w Nordea Bank Polska, poszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych.

 

* Luty – prace przygotowawcze dotyczące otwarcia oddziału kardiologii inwazyjnej oraz nowoczesnej stacji dializ (inauguracja współpracy z firmami Intercard i Fresenius NephroCare Polska sp. z o.o.).

* Marzec – podpisanie umowy z firmą Intercard, dotyczącej otwarcia oddziału kardiologii inwazyjnej.

* Maj – zawarcie umowy z firmą Fresenius NephroCare Polska sp. z o.o. na budowę stacji dializ.

* Czerwiec – rozpoczęcie prac przygotowawczych projektu dokończenia inwestycji pn. budowa SP ZOZ w Nowym Targu, z centralnych środków finansowych.

* Lipiec – zakończenie strajku oraz podpisanie porozumień z lekarzami.

* Lipiec – rozpoczęcie procesu usamodzielniania szpitala w Rabce-Zdroju.

* Sierpień – praktyczna realizacja projektu restrukturyzacyjnego poprzez zmiany w składzie osobowym oddziałów szpitalnych (powołanie nowych ordynatorów).

* Wrzesień – szpital odzyskuje zakładaną zdolność wykonywania świadczeń medycznych po zakończeniu akcji strajkowej.

* Październik – rejestracja Oddziału Rehabilitacyjnego.

* Październik – prace projektowe dotyczące otwarcia nowych oddziałów (poszerzenie oddziału psychiatrycznego, pododdział udarowy, oddział neurochirurgii).

* Listopad – rozpoczęcie prac nad modernizacją termiczną szpitala, uszczelnienie systemu kanalizacyjnego, a także uzyskaniem zdolności do użytkowania gazu ziemnego w celach grzewczych oraz zabezpieczenie dostaw wody z własnych studni głębinowych.

* Grudzień – rozpoczęcie prac przygotowawczych do remontów oddziałów szpitalnych, przeniesienia poradni oraz modernizacji części administracyjnej szpitala.

* Grudzień – zakończenie roku z wysokim dodatnim wynikiem finansowym (nadwykonania plus zyski nadzwyczajne).

 

Zofia Giełczyńska, Tadeusz Watycha, Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego. Rok 2007 [w:] „Almanach Nowotarski”, Nr 12, Rok 2008, Nowy Targ 2008 r.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com