Spis treści

 

 Almanach Nowotarski Nr 23

 

KINGA ŁAPCZYŃSKA-PODRAZA

Styczeń

2 stycznia

Nowy Rok w naszym mieście rozpoczął się śpiewająco. Życzenia szczęścia, pomyślności, pokoju wyśpiewał ze sceny sam burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha podczas spektaklu muzyczno-kabaretowego „KolędoLandia”. Widowisko autorstwa Stanisława Apostoła było niesamowitą podróżą, podczas której muzyka łączyła się z poezją. Zabrzmiało szesnaście kolęd w zupełnie nowych aranżacjach muzycznych. Zaśpiewano covery wło-skich pieśni, ludowe przyśpiewki, arie operetkowe czy kolędę na melodię „Żółtej łodzi podwodnej” Beatlesów, a każdy z tych utworów z nowym, au-torskim tekstem Stanisława Apostoła. Zgromadzeni na widowni goście mieli również okazję usłyszeć utwory poetyckie, m.in. Ernesta Brylla, Kazimierza Grześkowiaka, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Waligórskiego. Nie zabra-kło wątku kabaretowego, w którym główną rolę odgrywała mityczna kraina Kolędolandia. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali: Radosław Dzielski (gitara, śpiew), zespół New Market Jazz Band, Andrzej Budz (kontrabas, śpiew) i Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce).

4 stycznia

W Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyło się Spotkanie Noworoczne Starosty Nowotarskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawi-ciele władz samorządowych, mundurowych, państwowych oraz organizacji społecznych i kulturalnych z terenu miasta i powiatu. Byli też parlamentarzyści – Barbara Bartuś i Edward Siarka. Podczas spotkania podsumowano ubiegły rok, który obfitował w wiele nowych inwestycji na terenie powiatu. Gośćmi muzycznymi spotkania byli: chór Adoramus ze Rdzawki, który obchodził nie-dawno jubileusz 25-lecia działalności, oraz zespół góralski Krzesany z Cichego. Przygotowali oni dla gości znane oraz mniej znane polskie kolędy. Starosta nowotarski Krzysztof Faber do najważniejszych ubiegłorocznych przedsięwzięć zaliczył m.in. budowę bursy i rozbudowę SOSW w Nowym Targu, budowę sali sportowej przy Zespole Szkół im. Tischnera i siedziby Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, otwarcie oddziału kardiologicznego w nowotarskim szpitalu, termomodernizację Domu Nauczyciela w Nowym Targu i liczne inwestycje na drogach powiatowych. Podczas spotkania wręczono także Medale Pamiątkowe Podhala, dyplomy za sukcesy w systemie szkolnego współzawodnictwa spor-towego i odznakę za zasługi w rozwoju sportu szkolnego. Medale otrzymali: kustosz Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz, twórca chóru Adoramus z Rdzawki Zofia Zborek, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, sportowiec Tadeusz „Taddy” Błażusiak, regionalista Andrzej Jakubiec „Kubosek”, zespół regionalny Krzesany z Cichego i Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej. Odznaka za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego trafiła do Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu. Dyplomy za sukcesy w rywalizacji międzyszkolnej odebrali natomiast dyrektorzy i nauczyciele.

***

Na scenie nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zagościł taniec ludowy. Młodzi artyści z Białorusi zaprezentowali różnorodność tego kraju, jego kulturę i tradycję. Koncert, który zatytułowany był „Noworoczna Bajka w Tatrach”, rzeczywiście miał bajkową atmosferę. Ludowe stroje, niezwykła wrażliwość młodych artystów oraz zjawiskowy taniec sprawiły, że widowisko zachwyciło zgromadzonych gości. Podczas koncertu mieliśmy okazję zobaczyć Zespół Skrzypków „Morojenoe”, Zasłużony Zespół Tańca Ludowego „Chabarok”, Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca „Karagod” i Dziecięcy Zespół „Karagodzinki” z Mińska. Nie zabrakło także naszych rodzimych akcentów – w koncercie wzięły udział solistki Studia Septyma: Julia Jarząbek, Martyna Plewa, Paulina Bryniarska i Kasia Wojtyczka. Natomiast Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni” zaprezentował jasełka.

5 stycznia

Najpiękniejsze walce świata rozbrzmiały podczas Noworocznego Koncertu. W rytmie 3/4 publiczność przywitała Nowy Rok wspólnie z Orkiestrą Straussowską „Obligato”. Koncert co roku gromadzi na widowni melomanów, którzy doceniają niesamowity klimat widowiska. Zabrzmiały walce Straussa, a także polska klasyka – „Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie” i walc Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata”. Instrumentalne wykonania przeplatane były ariami operetkowymi w wykonaniu dwój-ki solistów: tenora Leszka Świdzińskiego oraz sopranistki Julii Ponomar. Niezaprzeczalnym atutem Koncertu Noworocznego jest atmosfera – rodzinna, przyjacielska, pełna żywej reakcji publiczności, wspólnego śpiewu, a także zabawnych anegdot.

5–7 stycznia

Na lotnisku trwały V Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o puchar firmy PCD Salami. W piątek po południu do miasta dotarły pierwsze zało-gi, które brały udział w zawodach; w tym dniu odbyła się także odprawa inauguracyjna. W ciągu kolejnych dwóch dni rozegrano pięć konkuren-cji. Starty odbywały się z nowotarskiego lotniska, ale także z Ludźmierza i Rogoźnika, na co wpływ miał wiatr. Obserwatorzy mieli okazję po-dziwiać nie tylko przepiękne widowisko, ale także m.in. spektakularną konkurencję, jaką są loty ze skokami spadochronowymi z balonów. W zmaganiach brały udział ekipy z całej Polski, a zwycięzcą okazał się Kacper Borowski, który jednocześnie był najmłodszym pilotem biorącym udział w zawodach.

 

6 stycznia

Po raz kolejny sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszył Orszak Trzech Króli. Po południowej mszy św. odczytano dekret o spisie ludności i wyruszono w stronę nowotarskiego rynku. Trzej królowie na koniach, wierni przebrani za postacie ze Starego Testamentu, a także górale w tradycyj-nych strojach, przygrywający na skrzypcach, poprowadzili orszak. Na rynku na wszystkich czekała żywa szopka przygotowana przez zespół Mali Śwarni. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha oraz prezes Związku Podhalan Józef Knap powitali zebranych, zapraszając do udziału w przygotowanych z tej okazji konkursach i zabawach.

***

Odbył się Nowotarski Mecz Noworoczny „Winter Classic”. Tym razem zbiera-no pieniądze na specjalny wózek dla cierpiącego na miopatię mięśniową Kuby, dzięki któremu będzie mógł się on poruszać samodzielnie. Oprócz potyczki z hokeistami TatrySki Podhale na widzów czekało sporo innych atrakcji, m.in. loteria z cennymi nagrodami, można było także podczas licytacji nabyć wiele atrakcyjnych przedmiotów: kombinezon Kamila Stocha, bilet na godzinny lot widokowy śmigłowcem nad górami, koszulkę reprezentacji Polski w hokeju na lodzie z autografami obecnie grających hokeistów, koszulki hokejowe Patryka Wronki, Maćka Sulki, Kaspra Bryniczki, piłkę do koszykówki z podpisem Marcina Gortata, opłacone kursy na prawo jazdy kategorii B czy skok spadochronowy. Organizatorzy zadbali także o muzykę na żywo i poczęstunek.

***

Klub Sportowy Gorce Nowy Targ zorganizował rodzinny turniej tenisa stołowego. W IV edycji tego wydarzenia wzięło udział aż 35 duetów, zarówno stałych uczestników, jak i debiutantów. W zaciętej rywalizacji przy stołach spo-tkały się całe rodziny: mamy, babcie, ojcowie, dziadkowie, wnukowie, ciocie, wujkowie, kuzyni, kuzynki. Grano do dwóch wygranych setów. Tu nie miał znaczenia wiek, nikt też nie patrzył na poziom gry; rodzinna atmosfera, czas spędzony na aktywnej zabawie – to wszystko pozwoliło uczestnikom czerpać radość ze wspólnie przeżywanej przygody. Puchar trafił do Bartosza i Artura Królikowskich.

7 stycznia

W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wystąpił zespół Skaldowie. Podczas koncertu zatytułowanego „Moje Betlejem” publiczność mogła wysłuchać kolęd, a także piosenek do słów poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, autora m.in. słów do „Nieszporów Ludźmierskich”.

12 stycznia

Burmistrz Grzegorz Watycha zaprosił na 28 Noworoczne Spotkanie. Nie zabrakło rozmów o przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uroczystościach, które miasto zamierza z tej okazji zorga-nizować. Burmistrz podsumował poprzedni rok, nie zabrakło także podziękowań dla współpracowników. Obecny na spotkaniu Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, chwalił podczas swojego przemówienia Podhale za rozwój gospodarczy. Błogosławieństwa na Nowy Rok udzielił ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Obecni byli także posłowie: Anna Paluch i Edward Siarka. Po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek w kawiarni Fanaberie, gdzie o część artystyczną zadbał zespół Megitza Trio.

13 stycznia

W kościele NSPJ w Nowym Targu odbył się Koncert Noworoczny Miejskiej Orkiestry Dętej. Niezwykłe wydarzenie z udziałem cenionej śpiewaczki operowej Zofii Kilanowicz pozwoliło zebranym gościom cieszyć się świąteczną atmosfe-rą. Światowe standardy, klasyka, piękne polskie kolędy, a także niesamowite wykonanie marszu Radetzkiego, w którym kapelmistrz Marcin Musiak zamienił się w dyrygenta publiczności. Zofii Kilanowicz towarzyszyła inna śpiewacz-ka operowa – Wiktoria Bisztyga, sopranistka współpracująca z krakowskim chórem Organum oraz zespołem instrumentalnym Ricercar, działającym przy Filharmonii Krakowskiej.

***

Odbył się X Zimowy Bal u Starosty Nowotarskiego. Restauracja Góralsko Strawa gościła prawie 300 osób, które bawiły się do białego rana. Podczas balu można było wesprzeć Fundację Szczęśliwe Jutro. Ostatecznie zebrano około 60 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na otwarcie Przystani „Szczęśliwe Jutro”, czyli dwóch domów dziecka we Wróblówce. Do tańca przygrywał zespół Sizal, ale na zebranych gości czekały również dwie inne wspaniałe muzycz-ne niespodzianki: występ przyjaciół Fundacji – Mateusza Ziółko oraz Marka Piekarczyka. Wyjątkowe statuetki z logiem Fundacji wykonane przez Tadeusza Bugajskiego wręczono osobom zasłużonym dla Fundacji, wspierającym od samego początku jej działania.

14 stycznia

W Nowym Targu grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie podczas tegorocznego finału. Koncerty, licytacje, strzelnica, okazja do oddania krwi. W Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie trwały koncerty, można było obejrzeć zespoły taneczne oraz regionalne. Stowarzyszenie Kropla zorganizowało akcję oddawania krwi; podczas pięciu godzin udało się zebrać 17,55 litra krwi. Wielu z dawców po raz pierwszy zdecydowało się na ten gest. Airsoft Podhale przygotowało natomiast strzelnicę.

15 stycznia

Hokeiści TatrySki Podhale Nowy Targ wraz z kapitanem Marcinem Koluszem, trenerami Aleksandrem Beļavskisem i Markiem Rączką zawitali dzisiaj na Oddział Pediatryczny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Wizyta ta była finałem akcji „Teddy Bear Toss”. Mali pacjenci zostali obdarowani maskotkami, które zostały zebrane podczas meczu Szarotek rozegranego 22 grudnia.

 

19 stycznia

Galeria Sztuki BWA Jatki zaprosiła na wernisaż Władysława Szczepańskiego, profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej. Wystawa „Echa obecności” nawiązuje do wystawy pt. „Obecność”, która przygotowana została z okazji XXX-lecia pracy artystycznej. Prace Władysława Szczepańskiego pokazują świat na zasadzie kontrastów – światła i cienia. Pustka, emocje, które wirują w każdym z nas tuż pod powierzchnią, piękno, a jednocześnie wszechobecny smutek i samotność, a w tym wszystkim architektura będąca swoistym symbo-lem przeżyć, kształtująca myśli i uczucia – to wszystko można było zobaczyć w monochromatycznych obrazach Szczepańskiego.

***

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, zorganizował koncert „Godny Cas”. Góralska muzyka, taniec i śpiew zabrzmiały na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w ten „godny cas” – czyli okres Świąt Bożego Narodzenia, przepełniony radością, ale także – zwłaszcza u nas na Podhalu – czas spędza-ny z najbliższymi, czas, kiedy wciąż żywe są nasze tradycje, które szanujemy i o których pamiętamy. Oprócz gospodarzy wystąpili także Zespół Regionalny „Zbójnicek” z Zębu i Majeranki z Chabówki. Po koncercie organizowana była zbiórka na cel charytatywny. Imprezę objęli honorowym patronatem burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz JM Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

20 stycznia

Hala Gorce gościła czterdzieści par tanecznych z całej Polski, które wzięły udział w organizowanym już po raz dziewiąty Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego im. prof. Mariana Wieczystego. Piękne, mieniące się feerią barw suknie tancerek, eleganccy tancerze i niesamowita atmosfera, którą stworzyć potrafi tylko połączenie muzyki z tańcem. Debiutanci, a także ci, którzy mają za sobą już wiele takich turniejów, zaprezentowali się przed nowotarską publicz-nością w tańcach towarzyskich i latynoamerykańskich, takich jak jive, cha-cha, rumba, walc, fokstrot czy tango. Organizatorami turnieju były miasto Nowy Targ oraz szkoła tańca Hart, a burmistrz miasta Grzegorz Watycha i starosta powiatu Krzysztof Faber sprawowali honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

21 stycznia

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbyło się spotkanie dla seniorów w ramach prowadzonych przez nowotarską policję działań profilaktycznych „Bezpieczny Senior” związanych z oszustwami. Dzielnicowy mł. asp. Bartłomiej Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu podczas spotkania i w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas” udzielał wskazówek, jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Omówił metody działania przestępców, w tym popularne ostatnio wyłudzenia metodą na „wnuczka”, „policjanta”, „urzędnika”. Tłumaczył także, gdzie szukać pomocy, jak reagować, kiedy spotkamy się z taką sytuacją oraz przedstawił ogólnopolskie programy, służące poprawie bezpieczeństwa seniorów, m.in. Krajową Mapę Zagrożeń, aplikację Moja Komenda. Uczestnicy spotkania otrzymali także ulotki informacyjne.

22–26 stycznia

Organizowane były bezpłatne badania budynków przy pomocy kamery termowizyjnej. Z inicjatywy Urzędu Miasta Nowy Targ każdy mieszkaniec, który zapisał się na badania, mógł sprawdzić izolację termiczną swojego domu. Badania termowizyjne rejestrują wady takiej izolacji oraz wszelkie mostki cieplne i nieszczelności, wpływające na zwiększenie strat ciepła. Bezpłatne badania przeprowadzał ekodoradca zatrudniony w urzędzie.

23 stycznia

W sali obrad Urzędu Miasta nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla zwy-cięzców i wyróżnionych w trzech międzyszkolnych konkursach świątecznych. Nagradzając uczniów, burmistrz miasta Grzegorz Watycha podkreślał niesamowi-cie ważną rolę konkursów w tradycji miasta oraz ich rodzinny charakter. Szkoła Podstawowa nr 5 przed laty zainicjowała Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, którego kolejna już edycja odbyła się w tym roku (zgłoszono 18 prac z no-wotarskich szkół podstawowych), natomiast do konkursu „Kartka Świąteczna” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 przystąpiło 142 uczniów z terenu miasta. Jury przyznało 24 nagrody w czterech kategoriach oraz 12 wyróżnień. Trzeci z konkursów to pomysł Szkoły Podstawowej nr 11, a jego hasło prze-wodnie to „Anioł Bożonarodzeniowy”. Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu zespołu góralskiego złożonego z uczniów nowotarskiej Piątki.

24 stycznia

W siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podpi-sy pod umową współpracy złożyli ks. prof. rektor Stanisław Gulak i dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz. To już kolejny park narodowy, w którym studenci Podhalanki będą mogli realizować ciekawe projekty, praktyki, brać udział w pracach badawczych parku pomocnych przy pisaniu prac magisterskich i licencjackich oraz wspomagać ruch turystyczny w Gorcach w ramach wolontariatu, np. poprzez oprowadzanie zagranicznych turystów przez studentów anglistyki. Jako wspólne działania obie strony su-gerowały konferencje, seminaria, zwłaszcza te poświęcone ochronie przyrody i środowiska, oraz wzajemną promocję. Uwieńczeniem podpisania umowy był wpis dyrektora Tomasiewicza do pamiątkowej księgi uczelni.

25 stycznia

Swoją działalność rozpoczął Dyskusyjny Klub Książki, który działać będzie od dziś przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu. Spotkania dla tych, którzy nie tylko lubią czytać, ale także chcieliby podyskutować o przeczytanych książkach, odbywać się będą raz w miesiącu. Po przeszło pięciu latach starań MBP Nowy Targ dołączyła do ogólnopolskiej sieci organizatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a co za tym idzie rozszerzyła swoją ofertę dla czytelników o możliwość wzięcia udziału w ciekawych dyskusjach, a także spotkania się od czasu do czasu z ulubionymi autorami.

26 stycznia

Po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się koncert „Kolędowanie to duszy uwrażliwianie”. Uczniowie przy wsparciu schol z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii Świętego Jana Pawła II kolędowali w szczytnym celu. Szkoła, która należy do klubu UNICEF, co roku przygotowuje akcje humani-tarne. Tym razem podczas licytacji można było zakupić ręcznie robione przez uczniów i ich bliskich misie, a pieniądze z ich zakupu zostały przeznaczone na pomoc dla dzieci z Syrii w ramach akcji „Pomóż dzieciom w Syrii przetrwać zimę”. Wśród gości można było wypatrzeć burmistrza miasta Grzegorza Watychę wraz z zastępcą Waldemarem Wojtaszkiem, a także sporą grupę radnych. Podczas licytacji uzbierano kwotę aż 4 tysięcy złotych. Koordynatorkami akcji charytatywnych Klubu Szkół UNICEF w Szkole Podstawowej nr 2 są: Agnieszka Wręźlewicz, Ewa Garbacz i Renata Liszka, zaś pomysłodawczynią pięknej tradycji wspólnego kolędowania jest Elżbieta Węgrzynek.

27 stycznia

Gorące, latynoskie rytmy rozgrzały III Bal Burmistrza Miasta Nowy Targ. Toast lampką szampana i wspólnie odtańczony polonez poprowadzony przez burmistrza Grzegorza Watychę rozpoczęły niesamowitą noc, która w ten mroź-ny czas rozgrzała gości balu. Grupa „La costa” ze Szczecina zadbała o ognistą oprawę muzyczną, zabrzmiały hiszpańskojęzyczne covery światowych hitów, m.in. „La bamba”, „Besame mucho” czy słynna „Guantanamera”. Utalentowana tancerka, nowotarżanka Katarzyna Kostańczuk wraz z partnerem wystąpili w niesamowitym pokazie tańca latynoamerykańskiego. Podczas aukcji, która odbyła się w trakcie balu, można było kupić ozdoby karnawałowe lub losy, a uzyskane środki zostały przekazane na rzecz Fundacji im. Adama Worwy na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, w tym kombinezonu do drenażu limfatycznego. Dzięki fantom i licytacji udało się zebrać podczas balu 37 tysięcy złotych.

***

Zespół Hyrni zaprosił do Spółdzielczego Domu Kultury na tradycyjny jasełko-wy spektakl. Tym razem do wspólnego kolędowania przyłączył się zaprzyjaźniony zespół regionalny Olszowianie, dlatego też spektakl miał niesamowity klimat zagórzańsko-podhalański. Dynamiczne widowisko, z żartobliwymi akcentami i niebywałym zaangażowaniem zwłaszcza najmłodszych członków zespołu, sprawiło zgromadzonej publiczności ogromną radość. Całe wydarzenie było także okazją, aby pomóc, w trakcie spektaklu odbywała się bowiem zbiórka na rzecz młodego nowotarżanina zmagającego się z ciężką chorobą.

29 stycznia

Na sesji rady miasta pożegnano wieloletnią dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu – Barbarę Paluch, która zdecydowała się przejść na emeryturę. Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował też, kto zastąpi ją na stanowisku. Od 31 stycznia nowym dyrektorem OPS-u będzie Agnieszka Zmarzlińska. Burmistrz oraz przewodniczący Rady Miasta wraz z zastępcami podziękowali odchodzącej dyrektor za wieloletnią pracę.

31 stycznia

Odbyło się spotkanie w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo... na stoku”. Na Zadziale funkcjonariusze z nowotarskiej komendy przeprowadzili pogadankę dla uczniów klas VI–VII Szkoły Podstawowej nr 5, której tematem było m.in. promowanie odpowiedzialnego zachowania nar-ciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach narciarskich. Młodzież miała okazję zapoznać się z Dekalogiem Narciarza opracowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Funkcjonariusze zachęcali także do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Fundację PZU – „Stok nie jest dla bałwanów”.

***

Przedszkolaki z całego miasta kolędowały w nowotarskim MOK-u. Dwunasty już koncert kolęd „Dzieciątku śpiewajmy” jak zwykle wzruszył zgromadzonych w sali widowiskowej gości, a najmłodsi wykonawcy przekonali wszystkich, że śpiewać może każdy i że nie ma nic bardziej radosnego niż chwile spędzane wspólnie.

***

Na zlecenie nowotarskiego Urzędu Miasta rozpoczęła się budowa drogi – fragmentu wschodniej obwodnicy Nowego Targu, która łączyć będzie ul. Waksmundzką z al. Tysiąclecia. Nowa droga będzie miała ok. 250 m długości i 7 m szerokości. Budowa ma potrwać do grudnia, kiedy to droga zostanie oddana do użytku.

***

Na blokach przy ul. Podtatrzańskiej, Podhalańskiej oraz gen. S. Maczka zamontowano kamery monitoringu. Dziewięć kamer, których zakup został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego, ma pomóc w utrzymaniu porządku i zapewnić mieszkańcom większe bezpieczeństwo na osiedlach. To właśnie oni zdecydowali w głosowaniu o realizacji zadania, popierając projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Targu poprzez rozbudowę instalacji Miejskiego Monitoringu – Budżet Obywatelski 2017”.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com