Spis treści

 

 Almanach Nowotarski Nr 23

 

KINGA ŁAPCZYŃSKA-PODRAZA

Styczeń

2 stycznia

Nowy Rok w naszym mieście rozpoczął się śpiewająco. Życzenia szczęścia, pomyślności, pokoju wyśpiewał ze sceny sam burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha podczas spektaklu muzyczno-kabaretowego „KolędoLandia”. Widowisko autorstwa Stanisława Apostoła było niesamowitą podróżą, podczas której muzyka łączyła się z poezją. Zabrzmiało szesnaście kolęd w zupełnie nowych aranżacjach muzycznych. Zaśpiewano covery wło-skich pieśni, ludowe przyśpiewki, arie operetkowe czy kolędę na melodię „Żółtej łodzi podwodnej” Beatlesów, a każdy z tych utworów z nowym, au-torskim tekstem Stanisława Apostoła. Zgromadzeni na widowni goście mieli również okazję usłyszeć utwory poetyckie, m.in. Ernesta Brylla, Kazimierza Grześkowiaka, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Waligórskiego. Nie zabra-kło wątku kabaretowego, w którym główną rolę odgrywała mityczna kraina Kolędolandia. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali: Radosław Dzielski (gitara, śpiew), zespół New Market Jazz Band, Andrzej Budz (kontrabas, śpiew) i Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce).

4 stycznia

W Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyło się Spotkanie Noworoczne Starosty Nowotarskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawi-ciele władz samorządowych, mundurowych, państwowych oraz organizacji społecznych i kulturalnych z terenu miasta i powiatu. Byli też parlamentarzyści – Barbara Bartuś i Edward Siarka. Podczas spotkania podsumowano ubiegły rok, który obfitował w wiele nowych inwestycji na terenie powiatu. Gośćmi muzycznymi spotkania byli: chór Adoramus ze Rdzawki, który obchodził nie-dawno jubileusz 25-lecia działalności, oraz zespół góralski Krzesany z Cichego. Przygotowali oni dla gości znane oraz mniej znane polskie kolędy. Starosta nowotarski Krzysztof Faber do najważniejszych ubiegłorocznych przedsięwzięć zaliczył m.in. budowę bursy i rozbudowę SOSW w Nowym Targu, budowę sali sportowej przy Zespole Szkół im. Tischnera i siedziby Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, otwarcie oddziału kardiologicznego w nowotarskim szpitalu, termomodernizację Domu Nauczyciela w Nowym Targu i liczne inwestycje na drogach powiatowych. Podczas spotkania wręczono także Medale Pamiątkowe Podhala, dyplomy za sukcesy w systemie szkolnego współzawodnictwa spor-towego i odznakę za zasługi w rozwoju sportu szkolnego. Medale otrzymali: kustosz Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz, twórca chóru Adoramus z Rdzawki Zofia Zborek, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, sportowiec Tadeusz „Taddy” Błażusiak, regionalista Andrzej Jakubiec „Kubosek”, zespół regionalny Krzesany z Cichego i Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej. Odznaka za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego trafiła do Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu. Dyplomy za sukcesy w rywalizacji międzyszkolnej odebrali natomiast dyrektorzy i nauczyciele.

***

Na scenie nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zagościł taniec ludowy. Młodzi artyści z Białorusi zaprezentowali różnorodność tego kraju, jego kulturę i tradycję. Koncert, który zatytułowany był „Noworoczna Bajka w Tatrach”, rzeczywiście miał bajkową atmosferę. Ludowe stroje, niezwykła wrażliwość młodych artystów oraz zjawiskowy taniec sprawiły, że widowisko zachwyciło zgromadzonych gości. Podczas koncertu mieliśmy okazję zobaczyć Zespół Skrzypków „Morojenoe”, Zasłużony Zespół Tańca Ludowego „Chabarok”, Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca „Karagod” i Dziecięcy Zespół „Karagodzinki” z Mińska. Nie zabrakło także naszych rodzimych akcentów – w koncercie wzięły udział solistki Studia Septyma: Julia Jarząbek, Martyna Plewa, Paulina Bryniarska i Kasia Wojtyczka. Natomiast Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni” zaprezentował jasełka.

5 stycznia

Najpiękniejsze walce świata rozbrzmiały podczas Noworocznego Koncertu. W rytmie 3/4 publiczność przywitała Nowy Rok wspólnie z Orkiestrą Straussowską „Obligato”. Koncert co roku gromadzi na widowni melomanów, którzy doceniają niesamowity klimat widowiska. Zabrzmiały walce Straussa, a także polska klasyka – „Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie” i walc Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata”. Instrumentalne wykonania przeplatane były ariami operetkowymi w wykonaniu dwój-ki solistów: tenora Leszka Świdzińskiego oraz sopranistki Julii Ponomar. Niezaprzeczalnym atutem Koncertu Noworocznego jest atmosfera – rodzinna, przyjacielska, pełna żywej reakcji publiczności, wspólnego śpiewu, a także zabawnych anegdot.

5–7 stycznia

Na lotnisku trwały V Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o puchar firmy PCD Salami. W piątek po południu do miasta dotarły pierwsze zało-gi, które brały udział w zawodach; w tym dniu odbyła się także odprawa inauguracyjna. W ciągu kolejnych dwóch dni rozegrano pięć konkuren-cji. Starty odbywały się z nowotarskiego lotniska, ale także z Ludźmierza i Rogoźnika, na co wpływ miał wiatr. Obserwatorzy mieli okazję po-dziwiać nie tylko przepiękne widowisko, ale także m.in. spektakularną konkurencję, jaką są loty ze skokami spadochronowymi z balonów. W zmaganiach brały udział ekipy z całej Polski, a zwycięzcą okazał się Kacper Borowski, który jednocześnie był najmłodszym pilotem biorącym udział w zawodach.

 

6 stycznia

Po raz kolejny sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszył Orszak Trzech Króli. Po południowej mszy św. odczytano dekret o spisie ludności i wyruszono w stronę nowotarskiego rynku. Trzej królowie na koniach, wierni przebrani za postacie ze Starego Testamentu, a także górale w tradycyj-nych strojach, przygrywający na skrzypcach, poprowadzili orszak. Na rynku na wszystkich czekała żywa szopka przygotowana przez zespół Mali Śwarni. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha oraz prezes Związku Podhalan Józef Knap powitali zebranych, zapraszając do udziału w przygotowanych z tej okazji konkursach i zabawach.

***

Odbył się Nowotarski Mecz Noworoczny „Winter Classic”. Tym razem zbiera-no pieniądze na specjalny wózek dla cierpiącego na miopatię mięśniową Kuby, dzięki któremu będzie mógł się on poruszać samodzielnie. Oprócz potyczki z hokeistami TatrySki Podhale na widzów czekało sporo innych atrakcji, m.in. loteria z cennymi nagrodami, można było także podczas licytacji nabyć wiele atrakcyjnych przedmiotów: kombinezon Kamila Stocha, bilet na godzinny lot widokowy śmigłowcem nad górami, koszulkę reprezentacji Polski w hokeju na lodzie z autografami obecnie grających hokeistów, koszulki hokejowe Patryka Wronki, Maćka Sulki, Kaspra Bryniczki, piłkę do koszykówki z podpisem Marcina Gortata, opłacone kursy na prawo jazdy kategorii B czy skok spadochronowy. Organizatorzy zadbali także o muzykę na żywo i poczęstunek.

***

Klub Sportowy Gorce Nowy Targ zorganizował rodzinny turniej tenisa stołowego. W IV edycji tego wydarzenia wzięło udział aż 35 duetów, zarówno stałych uczestników, jak i debiutantów. W zaciętej rywalizacji przy stołach spo-tkały się całe rodziny: mamy, babcie, ojcowie, dziadkowie, wnukowie, ciocie, wujkowie, kuzyni, kuzynki. Grano do dwóch wygranych setów. Tu nie miał znaczenia wiek, nikt też nie patrzył na poziom gry; rodzinna atmosfera, czas spędzony na aktywnej zabawie – to wszystko pozwoliło uczestnikom czerpać radość ze wspólnie przeżywanej przygody. Puchar trafił do Bartosza i Artura Królikowskich.

7 stycznia

W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wystąpił zespół Skaldowie. Podczas koncertu zatytułowanego „Moje Betlejem” publiczność mogła wysłuchać kolęd, a także piosenek do słów poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, autora m.in. słów do „Nieszporów Ludźmierskich”.

12 stycznia

Burmistrz Grzegorz Watycha zaprosił na 28 Noworoczne Spotkanie. Nie zabrakło rozmów o przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uroczystościach, które miasto zamierza z tej okazji zorga-nizować. Burmistrz podsumował poprzedni rok, nie zabrakło także podziękowań dla współpracowników. Obecny na spotkaniu Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, chwalił podczas swojego przemówienia Podhale za rozwój gospodarczy. Błogosławieństwa na Nowy Rok udzielił ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Obecni byli także posłowie: Anna Paluch i Edward Siarka. Po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek w kawiarni Fanaberie, gdzie o część artystyczną zadbał zespół Megitza Trio.

13 stycznia

W kościele NSPJ w Nowym Targu odbył się Koncert Noworoczny Miejskiej Orkiestry Dętej. Niezwykłe wydarzenie z udziałem cenionej śpiewaczki operowej Zofii Kilanowicz pozwoliło zebranym gościom cieszyć się świąteczną atmosfe-rą. Światowe standardy, klasyka, piękne polskie kolędy, a także niesamowite wykonanie marszu Radetzkiego, w którym kapelmistrz Marcin Musiak zamienił się w dyrygenta publiczności. Zofii Kilanowicz towarzyszyła inna śpiewacz-ka operowa – Wiktoria Bisztyga, sopranistka współpracująca z krakowskim chórem Organum oraz zespołem instrumentalnym Ricercar, działającym przy Filharmonii Krakowskiej.

***

Odbył się X Zimowy Bal u Starosty Nowotarskiego. Restauracja Góralsko Strawa gościła prawie 300 osób, które bawiły się do białego rana. Podczas balu można było wesprzeć Fundację Szczęśliwe Jutro. Ostatecznie zebrano około 60 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na otwarcie Przystani „Szczęśliwe Jutro”, czyli dwóch domów dziecka we Wróblówce. Do tańca przygrywał zespół Sizal, ale na zebranych gości czekały również dwie inne wspaniałe muzycz-ne niespodzianki: występ przyjaciół Fundacji – Mateusza Ziółko oraz Marka Piekarczyka. Wyjątkowe statuetki z logiem Fundacji wykonane przez Tadeusza Bugajskiego wręczono osobom zasłużonym dla Fundacji, wspierającym od samego początku jej działania.

14 stycznia

W Nowym Targu grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie podczas tegorocznego finału. Koncerty, licytacje, strzelnica, okazja do oddania krwi. W Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie trwały koncerty, można było obejrzeć zespoły taneczne oraz regionalne. Stowarzyszenie Kropla zorganizowało akcję oddawania krwi; podczas pięciu godzin udało się zebrać 17,55 litra krwi. Wielu z dawców po raz pierwszy zdecydowało się na ten gest. Airsoft Podhale przygotowało natomiast strzelnicę.

15 stycznia

Hokeiści TatrySki Podhale Nowy Targ wraz z kapitanem Marcinem Koluszem, trenerami Aleksandrem Beļavskisem i Markiem Rączką zawitali dzisiaj na Oddział Pediatryczny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Wizyta ta była finałem akcji „Teddy Bear Toss”. Mali pacjenci zostali obdarowani maskotkami, które zostały zebrane podczas meczu Szarotek rozegranego 22 grudnia.

 

19 stycznia

Galeria Sztuki BWA Jatki zaprosiła na wernisaż Władysława Szczepańskiego, profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej. Wystawa „Echa obecności” nawiązuje do wystawy pt. „Obecność”, która przygotowana została z okazji XXX-lecia pracy artystycznej. Prace Władysława Szczepańskiego pokazują świat na zasadzie kontrastów – światła i cienia. Pustka, emocje, które wirują w każdym z nas tuż pod powierzchnią, piękno, a jednocześnie wszechobecny smutek i samotność, a w tym wszystkim architektura będąca swoistym symbo-lem przeżyć, kształtująca myśli i uczucia – to wszystko można było zobaczyć w monochromatycznych obrazach Szczepańskiego.

***

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, zorganizował koncert „Godny Cas”. Góralska muzyka, taniec i śpiew zabrzmiały na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w ten „godny cas” – czyli okres Świąt Bożego Narodzenia, przepełniony radością, ale także – zwłaszcza u nas na Podhalu – czas spędza-ny z najbliższymi, czas, kiedy wciąż żywe są nasze tradycje, które szanujemy i o których pamiętamy. Oprócz gospodarzy wystąpili także Zespół Regionalny „Zbójnicek” z Zębu i Majeranki z Chabówki. Po koncercie organizowana była zbiórka na cel charytatywny. Imprezę objęli honorowym patronatem burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz JM Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

20 stycznia

Hala Gorce gościła czterdzieści par tanecznych z całej Polski, które wzięły udział w organizowanym już po raz dziewiąty Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego im. prof. Mariana Wieczystego. Piękne, mieniące się feerią barw suknie tancerek, eleganccy tancerze i niesamowita atmosfera, którą stworzyć potrafi tylko połączenie muzyki z tańcem. Debiutanci, a także ci, którzy mają za sobą już wiele takich turniejów, zaprezentowali się przed nowotarską publicz-nością w tańcach towarzyskich i latynoamerykańskich, takich jak jive, cha-cha, rumba, walc, fokstrot czy tango. Organizatorami turnieju były miasto Nowy Targ oraz szkoła tańca Hart, a burmistrz miasta Grzegorz Watycha i starosta powiatu Krzysztof Faber sprawowali honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

21 stycznia

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbyło się spotkanie dla seniorów w ramach prowadzonych przez nowotarską policję działań profilaktycznych „Bezpieczny Senior” związanych z oszustwami. Dzielnicowy mł. asp. Bartłomiej Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu podczas spotkania i w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas” udzielał wskazówek, jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Omówił metody działania przestępców, w tym popularne ostatnio wyłudzenia metodą na „wnuczka”, „policjanta”, „urzędnika”. Tłumaczył także, gdzie szukać pomocy, jak reagować, kiedy spotkamy się z taką sytuacją oraz przedstawił ogólnopolskie programy, służące poprawie bezpieczeństwa seniorów, m.in. Krajową Mapę Zagrożeń, aplikację Moja Komenda. Uczestnicy spotkania otrzymali także ulotki informacyjne.

22–26 stycznia

Organizowane były bezpłatne badania budynków przy pomocy kamery termowizyjnej. Z inicjatywy Urzędu Miasta Nowy Targ każdy mieszkaniec, który zapisał się na badania, mógł sprawdzić izolację termiczną swojego domu. Badania termowizyjne rejestrują wady takiej izolacji oraz wszelkie mostki cieplne i nieszczelności, wpływające na zwiększenie strat ciepła. Bezpłatne badania przeprowadzał ekodoradca zatrudniony w urzędzie.

23 stycznia

W sali obrad Urzędu Miasta nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla zwy-cięzców i wyróżnionych w trzech międzyszkolnych konkursach świątecznych. Nagradzając uczniów, burmistrz miasta Grzegorz Watycha podkreślał niesamowi-cie ważną rolę konkursów w tradycji miasta oraz ich rodzinny charakter. Szkoła Podstawowa nr 5 przed laty zainicjowała Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, którego kolejna już edycja odbyła się w tym roku (zgłoszono 18 prac z no-wotarskich szkół podstawowych), natomiast do konkursu „Kartka Świąteczna” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 przystąpiło 142 uczniów z terenu miasta. Jury przyznało 24 nagrody w czterech kategoriach oraz 12 wyróżnień. Trzeci z konkursów to pomysł Szkoły Podstawowej nr 11, a jego hasło prze-wodnie to „Anioł Bożonarodzeniowy”. Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu zespołu góralskiego złożonego z uczniów nowotarskiej Piątki.

24 stycznia

W siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podpi-sy pod umową współpracy złożyli ks. prof. rektor Stanisław Gulak i dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz. To już kolejny park narodowy, w którym studenci Podhalanki będą mogli realizować ciekawe projekty, praktyki, brać udział w pracach badawczych parku pomocnych przy pisaniu prac magisterskich i licencjackich oraz wspomagać ruch turystyczny w Gorcach w ramach wolontariatu, np. poprzez oprowadzanie zagranicznych turystów przez studentów anglistyki. Jako wspólne działania obie strony su-gerowały konferencje, seminaria, zwłaszcza te poświęcone ochronie przyrody i środowiska, oraz wzajemną promocję. Uwieńczeniem podpisania umowy był wpis dyrektora Tomasiewicza do pamiątkowej księgi uczelni.

25 stycznia

Swoją działalność rozpoczął Dyskusyjny Klub Książki, który działać będzie od dziś przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu. Spotkania dla tych, którzy nie tylko lubią czytać, ale także chcieliby podyskutować o przeczytanych książkach, odbywać się będą raz w miesiącu. Po przeszło pięciu latach starań MBP Nowy Targ dołączyła do ogólnopolskiej sieci organizatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a co za tym idzie rozszerzyła swoją ofertę dla czytelników o możliwość wzięcia udziału w ciekawych dyskusjach, a także spotkania się od czasu do czasu z ulubionymi autorami.

26 stycznia

Po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się koncert „Kolędowanie to duszy uwrażliwianie”. Uczniowie przy wsparciu schol z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii Świętego Jana Pawła II kolędowali w szczytnym celu. Szkoła, która należy do klubu UNICEF, co roku przygotowuje akcje humani-tarne. Tym razem podczas licytacji można było zakupić ręcznie robione przez uczniów i ich bliskich misie, a pieniądze z ich zakupu zostały przeznaczone na pomoc dla dzieci z Syrii w ramach akcji „Pomóż dzieciom w Syrii przetrwać zimę”. Wśród gości można było wypatrzeć burmistrza miasta Grzegorza Watychę wraz z zastępcą Waldemarem Wojtaszkiem, a także sporą grupę radnych. Podczas licytacji uzbierano kwotę aż 4 tysięcy złotych. Koordynatorkami akcji charytatywnych Klubu Szkół UNICEF w Szkole Podstawowej nr 2 są: Agnieszka Wręźlewicz, Ewa Garbacz i Renata Liszka, zaś pomysłodawczynią pięknej tradycji wspólnego kolędowania jest Elżbieta Węgrzynek.

27 stycznia

Gorące, latynoskie rytmy rozgrzały III Bal Burmistrza Miasta Nowy Targ. Toast lampką szampana i wspólnie odtańczony polonez poprowadzony przez burmistrza Grzegorza Watychę rozpoczęły niesamowitą noc, która w ten mroź-ny czas rozgrzała gości balu. Grupa „La costa” ze Szczecina zadbała o ognistą oprawę muzyczną, zabrzmiały hiszpańskojęzyczne covery światowych hitów, m.in. „La bamba”, „Besame mucho” czy słynna „Guantanamera”. Utalentowana tancerka, nowotarżanka Katarzyna Kostańczuk wraz z partnerem wystąpili w niesamowitym pokazie tańca latynoamerykańskiego. Podczas aukcji, która odbyła się w trakcie balu, można było kupić ozdoby karnawałowe lub losy, a uzyskane środki zostały przekazane na rzecz Fundacji im. Adama Worwy na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, w tym kombinezonu do drenażu limfatycznego. Dzięki fantom i licytacji udało się zebrać podczas balu 37 tysięcy złotych.

***

Zespół Hyrni zaprosił do Spółdzielczego Domu Kultury na tradycyjny jasełko-wy spektakl. Tym razem do wspólnego kolędowania przyłączył się zaprzyjaźniony zespół regionalny Olszowianie, dlatego też spektakl miał niesamowity klimat zagórzańsko-podhalański. Dynamiczne widowisko, z żartobliwymi akcentami i niebywałym zaangażowaniem zwłaszcza najmłodszych członków zespołu, sprawiło zgromadzonej publiczności ogromną radość. Całe wydarzenie było także okazją, aby pomóc, w trakcie spektaklu odbywała się bowiem zbiórka na rzecz młodego nowotarżanina zmagającego się z ciężką chorobą.

29 stycznia

Na sesji rady miasta pożegnano wieloletnią dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu – Barbarę Paluch, która zdecydowała się przejść na emeryturę. Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował też, kto zastąpi ją na stanowisku. Od 31 stycznia nowym dyrektorem OPS-u będzie Agnieszka Zmarzlińska. Burmistrz oraz przewodniczący Rady Miasta wraz z zastępcami podziękowali odchodzącej dyrektor za wieloletnią pracę.

31 stycznia

Odbyło się spotkanie w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo... na stoku”. Na Zadziale funkcjonariusze z nowotarskiej komendy przeprowadzili pogadankę dla uczniów klas VI–VII Szkoły Podstawowej nr 5, której tematem było m.in. promowanie odpowiedzialnego zachowania nar-ciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach narciarskich. Młodzież miała okazję zapoznać się z Dekalogiem Narciarza opracowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Funkcjonariusze zachęcali także do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Fundację PZU – „Stok nie jest dla bałwanów”.

***

Przedszkolaki z całego miasta kolędowały w nowotarskim MOK-u. Dwunasty już koncert kolęd „Dzieciątku śpiewajmy” jak zwykle wzruszył zgromadzonych w sali widowiskowej gości, a najmłodsi wykonawcy przekonali wszystkich, że śpiewać może każdy i że nie ma nic bardziej radosnego niż chwile spędzane wspólnie.

***

Na zlecenie nowotarskiego Urzędu Miasta rozpoczęła się budowa drogi – fragmentu wschodniej obwodnicy Nowego Targu, która łączyć będzie ul. Waksmundzką z al. Tysiąclecia. Nowa droga będzie miała ok. 250 m długości i 7 m szerokości. Budowa ma potrwać do grudnia, kiedy to droga zostanie oddana do użytku.

***

Na blokach przy ul. Podtatrzańskiej, Podhalańskiej oraz gen. S. Maczka zamontowano kamery monitoringu. Dziewięć kamer, których zakup został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego, ma pomóc w utrzymaniu porządku i zapewnić mieszkańcom większe bezpieczeństwo na osiedlach. To właśnie oni zdecydowali w głosowaniu o realizacji zadania, popierając projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Targu poprzez rozbudowę instalacji Miejskiego Monitoringu – Budżet Obywatelski 2017”.


Luty

1 lutego

Podczas gdy za oknem krajobraz iście szary i zimowy, w Miejskim Ośrodku Kultury można było przenieść się do „Barwnego świata”. Taki tytuł miała otwarta dziś wystawa Anny Tylki. Wielkoformatowe obrazy przenoszące w cudownie bajkowy świat – pełen tajemniczych ogrodów, przepięknych kobiecych por-tretów czy rysunków motyli i ptaków, mieniący się tysiącem barw, nasycony wiosennym klimatem – sprawiły, że odwiedzający wystawę mieli możliwość chociaż przez chwilę dać się oszołomić pulsującym słonecznym światłem pra-com. Wystawę można było odwiedzać do końca lutego.

2 lutego

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie podpisały porozumienie o współpracy. W założeniu porozumienie ma służyć m.in. upowszechnianiu działalności wolontariackiej na rzecz obronności państwa, promowaniu wychowania patriotycznego, edukacji proobronnej studentów uczelni oraz integracji dwóch środowisk: żołnierskiego i młodzieży akademickiej.

3 lutego

Niezwykły klimat zapanował tego wieczoru w nowotarskim MOK-u, gdzie miała miejsce promocja książki „Wspomnienia pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Podhale”. Na publikację składają się teksty kilkunastu byłych pracowników NZPS: Władysława Zajasa, Anny Gładysz, Jana Gładysza, Mieczysława i Marii Frydów, Władysława Adamowskiego, Wandy Czubernat, Marii Pluty, Stanisława Kalety, Ryszarda Bila, Kazimierza Nalezińskiego, Jana Strycharskiego, Franciszka Szlagi, Juliana Pierwoły, Józefa Haładyny i Andrzeja Kiernoziaka – prezesa Stowarzyszenia Kombinat Podhale.

Pełne wspomnień spotkanie przeniosło nas w czasy, gdy życie Nowego Targu toczyło się wokół NZPS, które nie tylko były zakładem pracy, ale też miejscem, skąd w dużej mierze wywodzi się Nowy Targ, jaki dzisiaj znamy. To właśnie Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego przetrwały 45 lat i zmieniły Podhale, to w nich znalazła zatrudnienie ludność miejscowa, ale też przyjezdna, szukająca pracy i lepszego życia w naszym mieście. NZPS to nie tylko produkcja butów, ale również hokej, szkoła, ośrodek kultury. To także dla współautorów książki (z których kilkoro dzieliło się wspomnieniami na żywo ze sceny) czasy przypadające na ich młodość, wchodzenie w dorosłość, a więc ten moment w życiu, do którego większość z nas ma niesamowity sentyment. Promocji towarzyszyła specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa. Organizatorami spotkania były: Stowarzyszenie Kombinat Podhale oraz Urząd Miasta. Zgromadzeni na sali widowiskowej goście mieli również okazję zoba-czyć dwa filmy związane z tematem: archiwalny, zrealizowany przez Jerzego Jaraczewskiego, oraz reportaż zrealizowany w ubiegłym roku przez TVP Kraków.

***

Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała Dzień Otwarty. Spotkanie miało zapoznać rodziców dzieci z roczników 2011 i 2012 z możliwościami placówki. Oferta przygotowana na ten dzień dla przyszłych uczniów i ich rodziców była bardzo różnorodna, m.in. interaktywny angielski, „Offline’owe kodowanie”, zajęcia plastyczne, doświadczenia przyrodnicze, zabawy z chustą animacyjną, a także zwiedzanie szkoły i możliwość poznania kadry pedagogicznej. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie.

8 lutego

Podpisano umowę na dzierżawę ostatniego wolnego terenu w Strefie Aktywności Gospodarczej. Firma „Instytut Szkolenia Ślusarski, Kalata Spółka Jawna” na terenie o wielkości 1,5 ha planuje prowadzić działalność produkcyjną związaną z zabudowaniami samochodowymi.

9 lutego

Odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 w Narciarstwie Biegowym. Na sztucznie naśnieżonym stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej uczniowie startowali w sześciu kategoriach na różnych dystansach. Zawody rozgrywane były stylem klasycznym.

10 lutego

Czerwone, balonowe serca poszybowały w górę wprost z nowotarskiego rynku w ramach ogólnopolskiej akcji Serce dla Hospicjum. Uczniowie, studen-ci i nauczyciele spotkali się, aby zachęcać do przekazywania 1% podatku na rzecz Małopolskiego Hospicjum oraz promować Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci, które działa przy Małopolskim Hospicjum w Krakowie. Baloniki, które symbolizowały solidarność z podopiecznymi hospicjum, były tylko jednym z punktów spotkania; uczniowie rozdali także mieszkańcom ponad 2 tysiące papierowych serduszek. Organizatorem akcji był po raz czwarty Szkolny Wolontariat Młodzieżowy działający przy I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

***

Na „Kole” obok Miejskiej Hali Lodowej odbywały się bezpłatne prze-jażdżki psich zaprzęgów. Burmistrz Miasta Nowy Targ i Psy na Biegunach zaprosili wszystkich chętnych do udziału w niesamowitej zimowej przygodzie. Dwadzieścia trzy psy rasy husky i alaskan husky wzbudziły zachwyt najmłodszych, dzielnie znosząc wszelkie objawy czułości i ciągłe głaskanie. Dwa zaprzę-gi oferowały natomiast możliwość przejażdżki jako pasażer na saniach, a dla bardziej odważnych przejazd na stojąco. Było to pierwsze tego typu spotkanie w tym roku, następne odbyło się 18 lutego na nowotarskim lotnisku.

***

Ponad 280 zawodników wystartowało w piątej edycji Winter Ice Bug Trial. Trasa wiodła z Długiej Polany na Turbacz i z powrotem i liczyła 16,6 kilometra. Zwycięzcą w kategorii męskiej został nowotarżanin Piotr Biernawski, a w dam-skiej wrocławianka Kinga Gomołysek. Nagrody wręczał patronujący zawodom burmistrz Grzegorz Watycha wraz z przewodniczącym Rady Miasta Nowy Targ Andrzejem Rajskim.

 

***

Odbyły się Chatkowe Ostatki z Dirty Dancing. Impreza charytatywna zorgani-zowana została przez Fundację dla Chatki i Browar Zadyma w Szaflarach. Pełną atrakcji noc rozpoczęło krótkie wystąpienie organizatorów oraz Ambasadorów - Masterchefów: Maćka „Spectry” Koźlakowskiego i Mikołaja Reya, a także przepiękny film o podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Nowym Targu, na rzecz których zorganizowano to spotkanie. Po przepysznej kolacji rozpoczął się istnie szalony wieczór w rytm największych przebojów z kultowego filmu „Dirty Dancing”. O północy wśród gości rozlosowano wspaniałe nagrody, przygotowano również dla wszystkich specjalną kulinarną niespodziankę od Masterchefów – „Nocny Street Food”, w którym serwowana była kanapka „Pulled Pork”. Kto chciał, miał także okazję uwiecznić te wyjątkowe chwile w fotobudce. Podczas imprezy udało się zebrać dla podopiecznych nowotarskiej „Chatki” 20 tysięcy złotych.

12 lutego

Ruszyła akcja darmowej nauki jazdy na łyżwach dla dzieci, której pomysło-dawcami byli burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz MMKS Podhale. Pod okiem trenera – olimpijczyka Rafała Sroki – każde dziecko z Nowego Targu i okolic miało szansę na profesjonalną naukę. Na najmłodszych czekała także bezpłatna wypożyczalnia łyżew.

***

Uczniowie wszystkich nowotarskich szkół mogli bezpłatnie wziąć udział w programie „Jeżdżę z głową”. Pod opieką szesnastu instruktorów na stoku Długa Polana, w Parku Miejskim i na trasie biegowej w okolicy nowotarskiego lotniska dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w codziennych zajęciach nauki jazdy na nartach zjazdowych i na nartach biegowych. Program współfi-nansowało Województwo Małopolskie, a uczniowie na zajęcia dowożeni byli środkami komunikacji MZK w Nowym Targu.

14 lutego

„Spotkania w drodze” – zbiór wspomnień i opowieści o ludziach, które autor zbierał podczas swoich podróży przez całe życie. Roman Dzioboń – poeta, autor gawęd, wędrowiec, miłośnik gór, rowerzysta i narciarz, ale przede wszystkim niestrudzony podróżnik. Jego „spotkania” to ciągłe odkrywanie drugiego człowieka. W zabieganym i nastawionym na pęd świecie on zwalnia, aby zatrzymać się i doświadczyć możliwości poznania osób, których nie spotkałby gdzie indziej niż na górskich szlakach czy podczas rowerowych wędrówek. To oni, obdarzeni nieśmiałym uśmiechem i przywitaniem, stają się częścią jego drogi i życia. Ta książka to powrót do przeszłości, to wspomnienia, które stworzyły człowieka, dodały mu odwagi, ale też pozwoliły dostrzec swoje słabości, a także zarówno piękno, jak i ułomność współczesnego świata. Podczas promocji książki w nowotarskim MOK-u zgromadzona publiczność miała okazję doświadczyć kolejnego niezwykłego spotkania. Bo nie tylko o książkę i autora tu chodziło, ale o wspólnie spędzony wieczór, o pasję i o radość, którą obdarował wszystkich artysta. Nietypowa forma spotkania promocyjnego niewątpliwie miała na to wpływ. Spektakl przygotowany przez Macieja Kudasika, jego syna Szymka oraz członków zespołu Śwarni nawiązywał zarówno do rodzinnego domu autora, jak i do jego niesamowitej umiejętności pozyskiwania sobie ludzi, którzy – do tej pory anonimowi – nagle stają się widoczni, pozbywają się „maski”, aby nawiązać chociaż nić relacji. Ten wieczór uświadomił wszystkim zebranym, że współczesna samotność bardzo często jest naszym wyborem, którego dokonujemy z lęku przed nieznanym, a przecież ryzykując i robiąc pierwszy krok, możemy w drugim człowieku zobaczyć jego pasję, niesamowitą energię, a przede wszystkim zachwycić się samym momentem spotkania, które zostanie w nas na zawsze.

12–24 lutego

W mieście trwały ferie zimowe. Bogatą ofertę zajęć, spotkań i warsztatów przygotowały dla dzieci i młodzieży Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Podhalańskie. Podczas „Zimy w mieście 2018” można było m.in. wziąć udział w zajęciach plastycznych, ceramicznych, wokalnych, sportowych, tanecznych. Odbywały się także lekcje muzealne, pokazy filmowe, warsztaty z edycji zdjęć, nauka jazdy na łyżwach. Natomiast biblioteka zaprosiła do zwiedzania świata podczas warsztatów plastyczno-literackich.

***

Podczas ferii można było także skorzystać z bezpłatnych zajęć strzelec-kich dla młodzieży szkolnej, które odbywały się na strzelnicy sportowej LOK w Nowym Targu.

16 lutego

W Urzędzie Miasta Nowy Targ odbyło się darmowe szkolenie dla hydraulików i instalatorów z zakresu modernizacji źródeł ciepła. W związku z rozpo-częciem projektu wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe niskoemisyjne media grzewcze uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z regulaminem dofinansowań, które można pozyskać na taką inwestycję, oraz z zasadami prawidłowego sporządzania dokumentów, które wymagane są do rozliczenia tego typu dotacji; otrzymali również wzory omawianych dokumentów. Szkolenie zrealizowane zostało w ramach projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” wspieranego z programu LIFE Unii Europejskiej.

 

17 lutego

W nowotarskim MOK-u miała miejsce „Śmieciokalipsa”. Pod groźnie brzmiącą nazwą ukryta została dobra zabawa w formie gry, która jednak dotyczyła poważnych problemów współczesnego świata takich jak: zanieczyszczenie powietrza, smog, niszczenie środowiska, zatruwanie wody pitnej. W grze wzięło udział dziewięć drużyn, a ich członkowie musieli zmierzyć się z siedmioma pytaniami, które przetestowały ich wiedzę z zakresu ekologii. Jednym z podstawowych przesłań gry było uświadomienie uczestnikom, zazwyczaj młodym ludziom, jak zaniedbania i niszczenie natury wpłyną na ich dalsze życie.

 

21 lutego

Odbyło się I Podhalańskie Dyktando. PPWSZ zorganizowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, podczas którego w I Podhalańskim Dyktandzie zatytułowanym „Niepodległe Podhale” wzięło udział siedemnastu studentów z kierunków: filologia polska, filologia angielska, ratownictwo medyczne oraz turystyka i rekreacja. Władze uczelni mają nadzieję, że wydarzenie, którego inicjatorem był kierunek filologii polskiej, na stałe wejdzie do kalendarza roku akademickiego.

***

W siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu zakończyło się piąte posiedzenie Komitetu ds. mikroprojektów Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska–Słowacja 2014–2020. Posiedzeniu przewodniczył Bogusław Waksmundzki – przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”. W spotkaniu tym uczestniczyli również Michał Stawarski – dyrektor Biura Związku Euroregion „Tatry” oraz Artur Harc – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Gminę Miasto Nowy Targ reprezentował wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Podczas spotkania zatwierdzono 33 projekty w ramach transgranicznego projektu „Łączy nas natura i kultura”. Wśród nich znajduje się projekt Gminy Miasto Nowy Targ i Miasta Kieżmark „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ – Kieżmark”. Łączna kwota zatwierdzonych mikroprojektów wynosi około 2,1 mln euro. Ich beneficjentami są polskie i słowackie gminy, miasta, instytucje kultury, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Realizacja mikroprojektów będzie zarządzana przez Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu w partnerstwie z Preszowskim Krajem Samorządowym oraz Żylińskim Krajem Samorządowym. Wśród zatwierdzonych projektów znalazły się m.in. „Szlak wokół Tatr – tyle do odkrycia” (EUWT Tatry z o.o.), „Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków” (Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Miasto Trstena), „Śladem obiektów sakralnych pogranicza” (Gmina Kościelisko, Miasto Twardoszyn), „Łączy nas woda” (wspólny projekt miast Nowy Targ i Kieżmark), „Polsko-słowacka Zielona Klasa” (Gmina Nowy Targ, gmina Závažná Poruba) czy „Polsko-Słowackie Ciesielskie Śpasy” (projekt Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu i gminy Podbiel).

24 lutego

W tym roku luty był dla naszego miasta niewątpliwie miesiącem sentymen-talnych podróży w przeszłość. W zaledwie kilka tygodni po promocji książki „Wspomnienia pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego” odbyło się równie emocjonujące spotkanie. Tym razem goście, którzy przybyli do nowotarskiego MOK-u, mieli okazję za sprawą właśnie wydanej publikacji „Nowy Targ. Obrazki z przeszłości” Anny Majorczyk przenieść się w czasy niezbyt odległe, ale już historyczne. Album przybliża czytelnikowi nasze miasto z lat 1938–1981. Codzienne życie Nowego Targu, od hucznych obchodów 20-lecia odzyskania niepodległości poprzez okupacyjną rzeczywistość aż po „nowy, peerelowski krajobraz”. Twarze ludzi, którzy tworzyli społeczność miasta, migające w kalejdoskopie historii, czasem dającej nadzieję, kiedy indziej przerażającej. Nie zabrakło najważniejszych dla Nowego Targu miejsc oraz symboli naszego miasta, które na przestrzeni tych lat także ulegały zmianie. Album zawiera blisko 400 fotografii pochodzących ze zbiorów prywatnych, ale także ze zbiorów m.in. Muzeum Podhalańskiego, Powiatowego Centrum Kultury, Narodowego Archiwum Cyfrowego. Przepięknie wydane zdjęcia zostały podzielone na tema-tyczne rozdziały. Wydawcą jest Burmistrz Miasta Nowy Targ, a książka została opublikowana w ramach unijnego projektu „Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku”. Podczas spotkania promocyjnego prowadzonego przez dyrektora MOK-u Bolesława Barę oraz Katarzynę Put – naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta, koordynatorkę projektu – publiczność miała okazję zobaczyć wirtualną prezentację wybranych z publikacji zdjęć, której autorem był Marcin Ozorowski – twórca projektu okładki albumu. O oprawę muzyczną zadbał zespół Crazy Accordion Trio.

***

W Centrum Wspinaczkowym Top odbyła się szósta edycja ogólnopolskich zawodów wspinaczkowych „Boulder Wars”. Ta niezwykła impreza sportowa zgromadziła około 200 zawodników z Polski, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Urzędu Miasta Nowy Targ. Zawodnicy rywalizowali na dwudziestu specjalnie przygotowanych dla nich problemach. W tegorocznej edycji zwyciężyli Daria Brylova i Jakub Czarnota. Nagrody wręczał osobiście burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha.

26 lutego

Gościem sesji Rady Miasta był brązowy medalista IO w Pjongczang Dawid Kubacki. Gratulacje, życzenia, a także specjalny prezent od Miasta – voucher na szkolenie szybowcowe w nowotarskim Aeroklubie – przekazał na ręce medalisty burmistrz Grzegorz Watycha, jednocześnie dziękując naszemu olimpijczykowi za radość, którą jego występy przynoszą kibicom. Dawid natomiast dziękował wszystkim za wsparcie, trzymanie kciuków, a także sprawił niespodziankę zebranym na sali, przynosząc ze sobą swój medal, który każdy mógł obejrzeć z bliska. Wizyta zakończyła się krótką sesją fotograficzną, gdyż każdy z radnych i obecnych na sali gości nie mógł przepuścić okazji do zdobycia takiej pamiątki.

28 lutego

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali – rzecz o dawnych rzemieślnikach”. Wykład zainaugurował drugą edycję cyklu otwartych wykładów naukowych „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Podczas wykładu zgromadzonej w ratuszu publiczności przybliżone zostały materiały z badań terenowych, które dotyczyły reliktowych form rzemiosła wiejskiego na terenie występowania Górali Zagórzańskich. Został także wyświetlony film pt. „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali – rzecz o dawnych rzemieślnikach”.

 

***

Młodzież z klas I–III Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego wzięła udział w warsztatach profilaktyczno-muzycznych Szkoła Wolna od Uzależnień „Złe wpływy”. Spotkanie miało miejsce w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a poprowadził je Grzegorz Stępień, czynny muzyk Oddziału Zamkniętego. Podczas warsztatów zostały poruszone tematy związane z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, a także z wulgaryzmami i cyberprzemocą. Młodzież bardzo chętnie angażowała się w dyskusję, jednocześnie uważnie słuchając prowadzącego, który opowiadał też o swoich życiowych doświadczeniach. Nie zabrakło rów-nież przerywników muzycznych w wykonaniu artysty.

***

Odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu swoje prace zaprezentowali artyści amatorzy sztuki naiwnej i art brut z pogranicza polsko-słowackiego. Wśród gości był Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa, przedstawiciele miejscowych władz, Związku Euroregion „Tatry”. Jury w składzie: Anna Dziubas, Beata Kuviková, Antoni Nowak na czele z prze-wodniczącą prof. Grażyną Borowik-Pieniek, które oceniło prace zgłoszone do konkursu, przyznało następujące nagrody: I nagroda dla Rasťa Friča za obrazy „Zachraňujuci”, „Niekde” – nagrodę w postaci wystawy indywidualnej wraz z katalogiem zorganizuje Związek Euroregion „Tatry”; II nagroda dla Agaty Rachwał za obraz „Postacie” – nagrodę w kwocie 1000 zł ufundował i wręczył burmistrz miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha; III nagroda ex aequo: dla Adama Chrynia za obrazy „Na ryby”, „Widok zza okna” – nagrodę w kwocie 500 zł ufundowaną przez Združenie Euroregión Tatry v Kežmarku wręczyła Martina Kovalcikova; oraz dla Łukasza Haducha za obraz „Jesienne liście” – nagrodę w kwocie 500 zł ufundowaną przez Tatrzański Bank Spółdzielczy w Bukowinie Tatrzańskiej wręczył prezes Banku Edward Tybor. Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną Józefowi Tarnawskiemu, a także kilkanaście wyróżnień.

 

***

Aeroklub Nowy Targ zakupił szybowiec SZD-22C Mucha Standard, nr fabryczny 507. Członkowie Aeroklubu dobrowolnie zrzucili się, aby ten przepiękny szybowiec powrócił do EPNT. Prawdopodobnie w 1968 roku maszyna ta trafiła na lotnisko w Nowym Targu, a dzisiaj, po 50 latach, dzięki zapałowi i pasji członków klubu możliwy był jej powrót. W nowotarskim aeroklubie wciąż są czynni piloci, którzy właśnie na tej maszynie wykonywali swoje pierwsze loty. Sekcja szybowcowa jest szczególnie dumna, że udało się ten wyjątkowy egzemplarz pozyskać, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy 100-lecie polskiego lotnictwa. Teraz maszynę czekają niezbędne przeglądy, remonty i czynności techniczne, aby na wiosnę znów mogła wzbić się w niebo.

 

***

Trener klubu hokejowego MMKS Podhale Rafał Sroka opowiedział dzieciom z Przedszkola nr 2 na Kowańcu o nowotarskim hokeju i o tym, jak zostać hokeistą. Przedszkolaki przywitały gościa gromkim okrzykiem, który zazwyczaj dopinguje Szarotki na lodzie: „Hej, hej, Podhale”. Później było już tylko ciekawiej: mali kibice mogli zobaczyć, jak wygląda strój hokeisty oraz posłuchać o tym, jak się ten strój zakłada. Maluchy chętnie słuchały także o tym, jak wygląda kariera sportowca. Trener zapewnił też, że dla wszystkich chętnych istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu hokejowego. Być może dzięki temu spotkaniu w naszym mieście rosną już kolejne gwiazdy lodowiska.

***

Podczas regionalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika, zorganizowanych w Małopolsce po raz jedenasty, wśród uhonorowanych przez marszałka województwa przewodników znalazła się Celina Sordyl. Emerytowana nauczycielka w Zespole Szkół w Leśnicy, długoletni przewodnik beskidzki i terenowy, pilot wycieczek, organizatorka konkursów krajoznawczych dla młodzieży. Działa w PTTK oddział Gorce w Nowym Targu oraz w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Targu. Za swoje zaangażowanie otrzymała m.in. Medal Ministerstwa Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

***

Dzielnicowi z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów odwiedzili szko-ły podstawowe w swoich rejonach służbowych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas spotkania z dyrektorami placówek przekazywali oni plakaty promujące akcje „Dzielnicowy bliżej nas” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikację Moja Komenda. Przypominali także, że dzięki wyżej wspomnianej aplikacji można w szybki sposób znaleźć swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę policji. Natomiast dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” można przekazywać informacje o zagrożeniach w swojej okolicy; zgłoszenia są anonimowe, a każde z nich zostanie zweryfikowane przez policję. Program „Dzielnicowy bliżej nas” ma za zadanie ułatwić mieszkańcom kontakt z „funkcjonariuszem pierwszego kontaktu” oraz dbanie o bezpieczeństwo w swoim rejonie.


Marzec

1 marca

Odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Biegowym. Uczniowie startowali indywidualnie z podziałem na dwie grupy. Dzieci z klas III–IV miały do pokonania dystans 800 m, natomiast uczniowie klas V–VI biegali na dystansie 1200 m. Zawody odbyły się w stylu klasycznym. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2.

***

Odbyły się nowotarskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny. W obchodach uczestniczyły delegacje władz miasta, powiatu, poczty sztandarowe szkół podstawowych oraz I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Pod Krzyżem Katyńskim złożono wiązanki, a także zapalono znicze. Odczytano również Apel Poległych.

1–31 marca

W Muzeum Podhalańskim można było oglądać wystawę „Czar, szyk i wdzięk – kobiety na archiwalnej fotografii”. W 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom nowotarskie muzeum przygotowało dla miłośników historii niezwykłą, sentymentalną podróż – archiwalne fotografie, stare druki ulotne, czasopisma, dokumenty oraz obrazy, a wszystkie skupione wokół kobiety, tamtej kobiety sprzed stu lat. Elegancja i urok, ale także duma i upór, cechowały te, którym przyszło żyć w czasach przemian i przełomu, jakim było przyznanie kobietom praw wyborczych. Jak wyglądała ich codzienność i czy naprawdę aż tak bardzo różniły się od nas, żyjących współcześnie? Na te i inne pytania odpowiedzi można było poszukać przez cały miesiąc w Muzeum Podhalańskim.

2 marca

Galeria BWA Jatki zaprosiła na wernisaż profesora Adama Myjaka. Autor wystawy na co dzień, niezależnie od rektorowania na warszawskiej ASP, kieruje także wydziałem rzeźby Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pięciokrotnie przewodniczył Radzie Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dokumentował też twórczość nowej fali artystów lat siedemdziesiątych. Na koncie ma ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za gra-nicą. Założył kilka autorskich galerii. Wiele miast zdobią jego monumentalne realizacje pomnikowe. Rzeźby i rysunki artysty zagościły tym razem w murach Jatek. Twórczość profesora znana jest mieszkańcom naszego miasta, gdyż jedną z jego rzeźb można podziwiać na co dzień przed nowotarską galerią Dekada. Cechą charakterystyczną rzeźb artysty jest ich monumentalizm. Wnętrze Jatek zmalało wypełnione wykonanymi z brązu „Formami kroczącymi”, które poprzez swój rozmiar sprawiły, że pomieszczenia galerii stały się tylko tłem. Rzeźby są odzwierciedleniem kontrastu, który istnieje w każdym z nas. Nasze lęki mieszają się tutaj z dumą, wielkość jest zarówno wyrazem strachu, jak i odwagi, a niewyraźne kontury pozwalają dostrzec to, co tak bardzo chcemy zazwyczaj ukryć. Możemy zobaczyć w tych posągach swoją przeszłość, to miejsce, skąd przychodzimy, wyrastamy, ale możemy zajrzeć także w przyszłość, bo nasza wielkość, jeśli ją dostrzeżemy, pozwoli nam podnieść wysoko głowę i patrzeć w nieskończoność. Czas jest tutaj zarówno tym, co dokładnie nas kształtuje, jak też tym, co zaciera granice i pozwala w niepokoju związanym z jego upływem odnaleźć ukojenie. Na wernisażu wyeksponowano także rysunki artysty, na których rozpoznać możemy zarysy rzeźbiarskich form. One, w przeciwieństwie do samych rzeźb, odznaczają się niezwykłą ulotnością, jakby lekkim uchwyceniem światła, odpowiedniej formy, zanim zniknie i rozpłynie się w nicości; są odwzorowaniem tego momentu, kiedy artysta znajduje dokładnie to, czego chce, zanim wizja rozpłynie się w nicości kolejnych myśli. Ta wystawa to właśnie połączenie ulotności z monumentalizmem, które jest także symbolem każdego ludzkiego życia, bo tym właśnie jesteśmy: jednocześnie wielkością i chwilą.

 

***

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha wraz z prezesem Zarządu firmy Rekord Systemy Informatyczne sp. z o.o. z Bielska-Białej Januszem Szymurą podpisali umowę na dostawę sprzętu i oprogramowania dla projektu „Elektroniczne usługi przyszłością funkcjonowania Gminy Miasto Nowy Targ”. Umowa przewiduje zakup sprzętu i wdrożenie nowego oprogramowania, które uzupełni dotychczas użytkowane moduły o nowe funkcje, związane z udostępnieniem e-usług dla klientów, przedsiębiorców i podległych jednostek. Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.1 – E-administracja i otwarte zasoby, Poddziałania 2.1.1 Elektroniczna administracja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

3 marca

W nowotarskim MOK-u otwarto II Wystawę Modeli Redukcyjnych. Goście, którzy przybyli na wernisaż, mogli podziwiać miniatury, figurki z systemów ze świata fantasy, dioramy, „surowe” modele i niepowtarzalne zdjęcia latających maszyn. Wydarzenie zorganizowane przez Grupę Modelarską Nowy Targ oraz Miejski Ośrodek Kultury to także niezwykła lekcja historii lotnictwa. Otwarciu towarzyszył minikoncert Marka Ciesielskiego i Daniela Pietraszka. Na wystawie znalazły się modele czołgów i samolotów, począwszy od I wojny światowej, poprzez repliki samolotów, na których latali Polacy podczas II wojny światowej, a także maszyny zarówno aliantów, jak i modele maszyn niemieckich czy japońskich z tego okresu, aż po odrzutowce czy szybowce z czasów współczesnych. Można było również podziwiać modele okrętów i broni pancernej, a nawet repliki dawnej nowotarskiej synagogi i ratusza. Całości dopełniały wielkoformatowe zdjęcia lotnicze autorstwa Marcina Sigmunda i Michała Adamowskiego. Wśród wykonawców, którzy zaprezentowali swoje dzieła na wystawie, znaleźli się m.in.: Gabriel Wolski, Paweł Jethon, Grzegorz Kapusta, Piotr Walicki, Norbert Rapacki, Robert Siemek, Andrzej Wąsik, Jan Marciszewski, Przemysław Pencak, Przemysław Klimala, Marek Łaś, Daniel Sikorski. Dla autorów wystawy przygotowano nagrody, m.in. ufundowaną przez miasto, będące współorganizatorem wydarzenia, nagrodę za najpiękniejszy model wystawy, w wyborze którego uczestniczyła wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. Wystawę można było oglądać do końca marca.

6 marca

W sali koncertowej nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina odbyła się promocja książki red. Jerzego Sadeckiego pt. „Rektor Rozbójnik”. Książka jest wywiadem-rzeką z profesorem Stanisławem Hodorowiczem – polskim naukowcem, chemikiem, wykładowcą akademickim, a także badaczem gwary podhalańskiej, jednym z inicjatorów powołania i organizatorem utworzonej w 2001 roku Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Spotkanie prowadzili dr hab. Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.

 

7 marca

Odbyło się „Spotkanie przy Ruczaju”. Kolejne z cyklu spotkań, w trakcie których przedstawiane są prace artystów wspierających Fundację im. Adama Worwy, tym razem prezentowało prace Marii Dudek – nauczycielki, założycielki i kierownika Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik”, prezesa Związku Podhalan Oddział Groń-Leśnica, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie folkloru. Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku. O oprawę muzyczną zadbał zespół Giewonty, a spotkanie poprowadziła Beata Zalot.

8 marca

Na stoku narciarskim Zadział odbyły się Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Alpejskim. Uczniowie nowotarskich podstawówek startowali indywidualnie w dwóch grupach wiekowych: klasy III–IV oraz V–VI w kon-kurencji slalom gigant. Prawie 100 zawodników ze szkół nr 2, nr 3, nr 4, nr 5 i nr 11 dało z siebie wszystko. Oprócz indywidualnych wyników, na podsta-wie zdobywanych przez uczniów punktów wyłoniono także najlepsze szkoły. Wygraną w tej klasyfikacji pochwalić się mogła Szkoła Podstawowa nr 5.

***

Odbył się Szkolny Dzień Sportów Zimowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z Radą Rodziców. Atrakcji wystarczyło dla wszystkich, były narty, sanki, dętki, każdy mógł poczuć zimową przygodę. Gośćmi specjalnymi imprezy byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, którzy przeprowadzili szkolenie dla uczniów na temat zachowania na stoku podczas wypadku. Dzieci i młodzież dowiedziały się, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak wezwać pomoc, nauczyli się także współpracować w grupie, aby jak najszybciej pomóc osobie poszkodowanej. Młodsi uczniowie wzięli udział w pokazie sprzętu i technik pracy policji. Można było zrobić sobie na przykład odcisk linii papilarnych. Tego dnia nie zabrakło dobrej zabawy, ale także wiedzy, która może uratować komuś życie.

***

W sali widowiskowej MOK-u odbyło się jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w tym roku. Koncert Piotr Wyleżoł Trio był nie lada gratką dla wszystkich fanów jazzu. Występ z gościnnym udziałem saksofonisty Dayny Stephensa zgromadził prawdziwe tłumy. Artyści, którzy zawitali do naszego miasta pomiędzy koncertami granymi na najlepszych scenach świata, zapewnili zgromadzonej publiczności ponad półtoragodzinną sesję muzyki na najwyższym poziomie. Muzycy zaprezentowali przedpremierowo kilka utworów z najnowszej płyty „Human Things”. Wybitnemu pianiście na scenie towarzyszyli: kontrabasista Michał Barański, perkusista Łukasz Żyta oraz światowej sławy saksofonista Dayna Stephens. W tym szczególnym dniu nie zabrakło dedykacji dla wszystkich pań zgromadzonych na widowni, bonusem było także bezpłatne wejście na koncert dla kobiet z okazji ich święta. Po koncercie można było zakupić płyty, zdobyć autograf, a także porozmawiać chwilę z artystą.

10 marca

Odbył się premierowy spektakl tegorocznego Misterium Męki Pańskiej za-tytułowany „Spojrzenie Jezusa”. Kameralny, spokojny, wręcz mistyczny klimat występu sprawił, że w tym roku wydarzenie było indywidualną rozmową między człowiekiem a Bogiem. Nowotarskie Misterium jest już coroczną tradycją i chociaż za każdym razem dotyka głębi śmierci i zmartwychwstania Jezusa, to każdego roku jest to także zupełnie inny wymiar obcowania ze sztuką. Scenariusz napisany przez diakona Marcina Naporę dotyczył tym razem osobistych spotkań z Jezusem, drogi każdego z nas, wyborów, których dokonujemy, naszego przeżywania Męki Pańskiej. Wyreżyserowane przez krakowskiego aktora Piotra Piechę widowisko przepełniało spokojem, wydarzenia odgrywane na scenie stawały się tłem, idealnym krajobrazem, w którym każdy z obecnych na widowni gości mógł się zastanowić, przystanąć na chwilę i spróbować odnaleźć siebie. Jak co roku organizatorem wydarzenia była parafia św. Jana Pawła II przy wsparciu władz miasta i powiatu.

13 marca

W Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Targu po raz piętnasty odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej. W wydarzeniu uczestniczyło 43 solistów, m.in. z Zakopanego, Nowego Targu, Szaflar, Frydmana, Nowego Sącza, Tylmanowej, Klikuszowej, Czarnego Dunajca, Skomielnej Białej i innych. Konkurs odbywa się co roku, a jego poziom artystyczny jest bardzo wysoki. Pomysłodawczyni imprezy to nauczycielka muzyki Dorota Kret.

15 marca

Odbyło się spotkanie w ramach kolejnej edycji „Szkoły Trzeźwych Kierowców”. Adresowane do kursantów prawa jazdy zajęcia są cyklicznie orga-nizowane przez Burmistrza Miasta Nowego Targu, Komendę Powiatową Policji oraz Miejską Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szkolenie ma na celu przeciwdziałanie przypadkom jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z problemem z różnych perspektyw: psychologicznej czy prawnej. Na zakończenie obejrzeli także zdjęcia z wypadków, które wydarzyły się na terenie powiatu nowotarskiego, a ich przyczyną była nietrzeźwość kierowców. Szkolenie prowadzili: Tadeusz Waradzyn – terapeuta, Hubert Waksmundzki – referent z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Maciej Maciaś – asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Przyszli kierowcy mieli także okazję wysłuchać Wojciecha Nowaka – egzaminatora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

***

Urząd Miasta Nowy Targ zorganizował bezpłatne szkolenie dla mieszkańców, którzy zostali uwzględnieni w programie do wymiany starych źródeł ogrzewania na nowe kotły na gaz z sieci. W związku z rozpoczęciem realizacji programu osoby zainteresowane miały okazję zapoznać się z regulaminem dofinansowań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, Poddziałanie 4.4.2, oraz zasadami prawidłowego sporządzania dokumentów wymaganych do rozliczania dotacji. Wszyscy słuchacze obecni na szkoleniu otrzymali także wzory przedmiotowych dokumentów.

16 marca

Pomimo deszczowej, niesprzyjającej pogody nowotarżanie już po raz siedemnasty przeszli ulicami Nowego Targu podczas corocznej drogi krzyżowej. Rozważania czytane były przez przedstawicieli grup parafialnych z nowotarskich parafii, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba i Maltańskiej Służby Medycznej.

***

W Urzędzie Miasta Nowy Targ spotkali się pedagodzy z nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Spotkanie związane było z przystąpieniem Miasta Nowy Targ do kolejnej edycji kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Uczestnicy otrzymali materiały potrzebne do zrealizowania kampanii w ich szkołach.

16–17 marca

W Białce Tatrzańskiej rozgrywane były snowboardowe Mistrzostwa Polski Seniorów Big Air i Slopestyle. W konkurencji big air złotym medalistą krajowego czempionatu został pochodzący z Nowego Targu Piotr Tokarczyk, na co dzień trenujący w AZS AWF Katowice.

19 marca

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprosiła na Dzień Otwarty. Warsztaty, wykłady, możliwość zwiedzenia uczelni i szczegółowe informacje dotyczące programów studiów, rekrutacji, kierunków, które działają na PPWSZ – to wszystko czekało na maturzystów i uczniów szkół średnich, którzy zawitali w progi Podhalanki. Prawie 900 odwiedzających miało okazję z bliska przyjrzeć się, jak na co dzień funkcjonuje uczelnia i jakie daje możliwości. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęła Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

***

W Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się uroczystości z okazji Dnia Patrona Szkoły – burmistrza Józefa Rajskiego. W przygotowanej z tej okazji akademii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, a także przedstawiciele kuratorium. Uczniowie w przygotowanym przez siebie występie przybliżyli zgromadzonym gościom wyjątkową postać Józefa Rajskiego – społecznika, działacza, którego decyzje wzmocniły gospodarczo nasze miasto, a pamiątki jego działań są w nim obecne do dziś. Podczas przemówienia obecny bur-mistrz miasta Grzegorz Watycha podkreślał ważną rolę, jaką odegrał Józef Rajski w naszym mieście, a także jak ważna jest rola bycia patronem, wzorem do naśladowania.

22 marca

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu zaprosił na spotkanie z Krzysztofem Kokotem zatytułowane „Wokół haiku”. Gość spotkania jest laureatem ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jego wiersze prezentowane były w prasie krajowej, czasopismach aptekarskich i almanachach. W 2006 roku otrzymał prestiżową nagrodę czeskiego wydawnictwa „Alisa”. Pisze w języku literackim, jak i po śląsku. Podczas spotkania przybliżył uczestnikom gatunek poetycki, jakim jest haiku. Opowiedział o jego historii, zasadach tworzenia, a także przeczytał kilka utworów ze swojego dorobku.

22–29 marca

Aromatyczne zapachy tradycyjnych potraw, prawdziwie wiosenna atmosfera i mnóstwo atrakcji czekały na odwiedzających Targi Wielkanocne. Przez tydzień na płycie nowotarskiego rynku można było poczuć niesamowitą magię Świąt Wielkanocnych. Miasto przygotowało wiele atrakcji zwłaszcza dla najmłodszych, mieli oni m.in. okazję odwiedzić minizoo, w którym czekały na nich osiołek, króliki oraz owce. Oprócz tego wszystkich odwiedzających kusiły domowe wypieki, tradycyjne wędliny i sery, świąteczne ozdoby, rękodzieło oraz ręcznie robione zabawki. Wśród innych atrakcji znalazły się warsztaty plecenia koszyków i pokaz snycerstwa.

24 marca

Parafia św. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz burmistrz miasta Grzegorz Watycha zaprosili na wokalno-organowy Koncert Pasyjny w wykonaniu Marka Stefańskiego oraz Elżbiety Towarnickiej. Zgromadzona w kościele publiczność miała okazję wysłuchać utworów organowych oraz wokalno-organowych o te-matyce wielkopostnej. Utwory Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Jana Siedleckiego czy Lecha Skoczylasa wprawiły gości w wyjątkowy nastrój. Wybitna sopranistka Elżbieta Towarnicka, którą mogliśmy usłyszeć m.in. w filmach Krzysztofa Kieślowskiego czy w „Nieszporach ludźmierskich”, swoim głosem i przy wybitnym akompaniamencie Marka Stefańskiego oczarowała wszystkich słuchaczy, nadając temu wydarzeniu moc niezwykłego przeżycia duchowego.

***

W Hali Gorce odbył się turniej Tatry Cup Dance Festival. Impreza, którą osobiście otwierał burmistrz miasta Grzegorz Watycha, jest wydarzeniem or-ganizowanym przez nowotarską Akademię Tańca. W tegorocznej edycji udział wzięło blisko 300 uczestników z Polski, Białorusi, Ukrainy i Estonii.

27 marca

Zapach ciast i kawy kusił dziś wszystkich gości, którzy zdecydowali się od-wiedzić pierwszą edycję Festiwalu Mazurków, Babek i Baranków Wielkanocnych, zorganizowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego na Kokoszkowie. Kolorowe, pyszne wypieki zostały wykonane przez uczniów szkoły. Można było skosztować tradycyjnej paschy, wielkanocnych staropolskich wypieków i smaków, które dobrze znamy. Oprócz tego organizatorzy przygotowali dla wszystkich aromatyczną kawę. Poczęstunek odbywał się na korytarzu szkoły przy nowo otwartym barze-kawiarni, który został wyposażony dzięki pozyskanym funduszom unijnym, a ma służyć młodzieży do zdobywania praktyki w zawodzie.

***

Na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym stanęły dwa zniczomaty. To rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Z inicjatywą umieszczenia zniczomatów na terenie cmentarza wystąpiła Fundacja Rozwoju Regionalnego Viribus Unitis z Nowego Sącza, zajmująca się m.in. wspieraniem i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Znicze i wkłady, które można zakupić w zniczomacie, wykonywane są przez osoby głuchonieme, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie dla nowotar-skiego koła terenowego Polskiego Związku Głuchych.

***

Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. S. Staszica zaprosił na XII Festiwal Nauki. Pokazy naukowe, doświadczenia, warsztaty, prezentacje, turnieje i gry oraz mnóstwo gości i ciekawe wykłady – to wszystko czekało na tych, którzy odwiedzili Festiwal Naukowy w Metalce. Organizowane już po raz dwunasty wydarzenie pozwoliło na zademonstrowanie projektów realizowanych przez uczniów, a także na bliższe poznanie szkoły. Każdy, kto chociaż przez chwilę marzył, by zostać wynalazcą bądź naukowcem, mógł przekonać się, jak na-prawdę wygląda świat nauki.

***

Już po raz trzeci Fundacja im. Adama Worwy zorganizowała Kreatywny Dzień z Jajem. Tym razem wydarzenie miało miejsce w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. Dyrektorzy nowotarskich szkół, przedstawiciele policji, miej-skich jednostek oraz wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i radny wojewódzki Stanisław Barnaś wraz z pacjentami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego udali się na oddział pediatryczny szpitala, aby tam wraz z najmłodszymi pacjentami wykonać wielkanocne pisanki. Podczas warsztatów wszyscy mieli okazję zapoznać się z techniką decoupage. Wszyscy pacjenci biorący udział w spotkaniu otrzymali na pamiątkę „Misia z nadzieją” – maskotki, które powstały w ramach innej akcji przygotowanej przez fundację i zostały uszyte przez dzieci z różnych placówek z powiatu nowotarskiego.


Kwiecień

2 kwietnia

Na miejskiej pływalni dzieci świętowały przypadający w ten dzień Lany Poniedziałek. Wszystkie dzieci, które śmigusa-dyngusa zdecydowały się spędzić na basenie, miały okazję wziąć udział w zabawie na dmuchanym torze przeszkód.

 

6 kwietnia

Nowotarskie Jatki zaprosiły na wernisaż wystawy Kazimierza Twardowskiego. Jeden z najlepszych akwarelistów w kraju, którego ulubionym motywem są pejzaże, zamienił wnętrza galerii w miejsce tchnące spokojem. Klimat jego prac przywodzi na myśl wspomnienia podróży, które już odbyliśmy, albo tych, o których marzymy. Piękno przyrody, urokliwość zapamiętanych chwil i miejsc, a wszystko to w atmosferze harmonii. Goście, którzy przybyli na otwarcie wystawy, mieli możliwość podziwiania m.in. klifów Bretanii, widoków z Tatr, Beskidów czy Polesia, a także najnowszej inspiracji artysty, którą stała się daleka północ Europy, zwłaszcza Norwegia. Kazimierz Twardowski urodził się w Olszance, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje prace prezentował na ok. 70 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych – w kraju i za granicą.

7–8 kwietnia

W Nowym Targu trwała III Nowotarska Noc Sów. Przez dwa dni można było wziąć udział w prelekcjach, warsztatach plastycznych, edukacyjnych spacerach po lesie. Odbył się też pokaz ptaków drapieżnych, a także ognisko dla wszystkich uczestników. Całe wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

8 kwietnia

W Miejskiej Hali Lodowej rozegrano mecz charytatywny pomiędzy przedstawicielami Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Hokeja a drużyną TatrySki Podhale Nowy Targ. Był to pierwszy w historii nowotarskiego hokeja taki pojedynek. Podczas meczu odbyła się loteria cegiełek, a dochód z niej został przeznaczony na leczenie Janka Nykazy, który uległ poważnemu wypadkowi. Zwycięzcami meczu okazali się zawodowcy, publiczność mogła oglądać niesamowite spor-towe widowisko, a wszystko to w słusznym celu. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 10:4 dla Podhala. Obecny na meczu Janek Nykaza otrzymał pamiątkową koszulkę ze swoim nazwiskiem i numerem, z jakim grał w piłkę nożną, a przekazali mu ją przedstawiciele Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Hokeja i Jarosław Różański.

9 kwietnia

Nowy Targ mienił się dzisiaj różnymi odcieniami koloru niebieskiego, a wszystko to z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na uczestników czekały wykłady, konsultacje ze specjalistami, występy artystyczne, minikonferencja naukowa, a także happening „Wkręć się w zabawę – baw się z nami”.

11 kwietnia

Odbył się wernisaż wystawy „Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu”. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego tą wystawą postanowiło upamiętnić dwóch wybitnych podhalańskich artystów rzeźbiarzy: Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka oraz jego brata Piotra. Na wystawie zaprezentowano zarówno ich prace, pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, jak i prace wyjątkowo utalentowanych młodych artystów, laureatów tegorocznej edycji konkursu „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”, który organizowany jest corocznie przez Szkołę Podstawową im. Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Podczas otwarcia Barbara Gładyś, autorka książki „Wojciech Kułach-Wawrzyńcok. Artysta z geniuszem w oczach”, wygłosiła krótką prelekcję o rzeźbiarzach, natomiast o oprawę muzyczną zadbał zespół góralski z Białego Dunajca. Na gości wernisażu czekała także niespodzianka w postaci zaprezentowanego na żywo warsztatu rzeźbiarskiego w wykonaniu dzieci z Wawrzyńcokowej Kuźni Talentów, pod opieką swojej instruktorki Reginy Mrowcy-Kenar.

12–14 kwietnia

W Krynicy trwały XXVI Mistrzostwa Polski „Oldboys” w hokeju na lodzie, w których tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna Old Boys Podhale Nowy Targ. Podczas meczu finałowego zespół z Nowego Targu pokonał Krynicę. Jest to już 11 tytuł mistrzowski w historii naszej drużyny.

13 kwietnia

Zainaugurowano cykl otwartych wykładów dla młodzieży „Nowotarżan drogi ku niepodległości”. Wydarzenie realizowane było w ramach miejskich i powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach cyklu zaplanowano cztery spotkania muzealne, w czasie których młodzież miała szansę wysłuchać zarówno ciekawych wykładów, jak i wziąć udział w warsztatach. Każde spotkanie dotyczyło innej postaci związanej z historią naszego miasta i regionu. Uczestnicy poznali bliżej sylwetki: dr. Jana Bednarskiego – działacza narodowego, honorowego obywatela Nowego Targu; mjr. Ottokara „Brzozy” Brzeziny – Czecha z urodzenia, Polaka z wyboru; dr. Jana Tomasza Dziedzica – pedagoga, społecznika i działacza spisko-orawskiego oraz Józefa Rajskiego – polityka, działacza społecznego, burmistrza Nowego Targu. Spotkania prowadził Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego.

***

Przedstawiciele międzynarodowych służb mundurowych wysokiej rangi – z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, a nawet z Cypru – wzięli udział w Podhalańskim Forum Proobronności. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele polskiej policji, straży pożarnej i straży granicznej ze szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Sympozjum odbywało się w sali obrad Urzędu Miasta, a jego hasło przewodnie brzmiało: „Terroryzm – zagrożeniem XXI wieku”. Organizatorem przedsięwzięcia była Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, posiadająca Wydział Zamiejscowy w nowotarskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Jadwigi Królowej. Honorowym patronatem wydarzenie objął burmistrz miasta Grzegorz Watycha. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących zagrożenia terrorystycznego, cyberterroryzmu i rodzajów walki z tym problemem.

 

16 kwietnia

Gościem nowotarskiego MOK-u była sędzia Anna Maria Wesołowska. Przez cały dzień trwały spotkania zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i z dorosłymi. Znana z programów telewizyjnych sędzina rozmawiała z uczestnikami o różnych formach przemocy, ich zapobieganiu, a także niebezpieczeństwach czyhających na dzieci i młodzież. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu.

16–17 kwietnia

W sali obrad Urzędu Miasta odbywały się warsztaty interaktywne w ramach programu profilaktycznego „Archipelag Skarbów”. Uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 2 mieli okazję zmienić się w poszukiwaczy skarbów. Warsztaty zachęcają młodzież do życia bez nałogów, przemocy. Pokazują młodzieży potencjał, który każdy z nich posiada, stawiając na rozwój emocji, pasji i dążenia do spełnienia swoich planów i marzeń. W tym samym czasie trwały także spotkania dla przedstawicieli rady pedagogicznej i rodziców.

17 kwietnia

Odbył się konkurs recytatorsko-logopedyczny „Wierszyki łamiące języki”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Monikę Morawską, nauczycielkę i logopedę z Przedszkola nr 4 w Nowym Targu, a wzięły w nim udział dzieci z nowotarskich przedszkoli. Konkurs przygotowano w formie zabawy: przed-szkolaki miały możliwość uczestniczenia w zabawach muzycznych, logoryt-micznych i recytatorskich, podczas których oceniane były m.in.: poprawność artykulacyjna, dykcja, intonacja. Każdy mały uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, dyplom i drobny upominek.

20 kwietnia

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Koniec starego porządku początek nowej Europy. 1848–1918–1938–1968 w Europie środkowo-wschodniej”. Gośćmi konferencji byli badacze zajmujący się dziejami państw grupy wyszehradzkiej. Podczas otwarcia wydarzenia odbyła się prezentacja dwóch książek: Andrása Horyego „Martwa placówka. Wspomnienia i korespondencja posła Królestwa Węgier w Warszawie 1935–1939” oraz Gyuli Csicsa „Węgierska rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka”. W dyskusji dotyczącej publikacji wzięli udział dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr János Tischler, Ákos Engelmayer (ambasador węgierski w l. 1990–1995) oraz dr Wojciech Frazik z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Spotkanie rozpoczęło dwudniowe obrady historyków i politologów z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Organizatorem konferencji było Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu i Polskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej, Urzędem Miasta Nowego Targu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu. Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Jacka Krupy – Marszałka Województwa

Małopolskiego oraz dr hab. Adrienne Körmendy – Konsula Generalnego Węgier w Krakowie.

21 kwietnia

Niespodziewany gość odwiedził dzisiaj schronisko na Turbaczu. Spędzający prywatnie czas w Gorczańskim Parku Narodowym prezydent RP Andrzej Duda zatrzymał się na chwilę właśnie w naszym schronisku. Po zejściu z gór odleciał śmigłowcem z nowotarskiego lotniska.

***

Drużyna KS Górale Nowy Targ po raz szósty w historii sięgnęła po tytuł Mistrza Polski w Unihokeju. Finał odbywał się w Rzeszowie, gdzie Górale pokonali MUKS Zielonkę 7:4. Druga z nowotarskich drużyn, KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ, wywalczyła w tym sezonie brąz.

***

Miała miejsce inauguracja Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Wydarzenie stanowiło oficjalne otwarcie trasy Nowy Targ – Zakopane i Zakopane – Nowy Targ. Od 27 kwietnia na tej trasie będą kursować nowe, komfortowe pociągi, które ułatwią przemieszczanie się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Dzisiejsza impreza rozpoczęła się na nowotarskim rynku przed ratuszem, gdzie obecnym przygrywał New Market Jazz Band. Burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha dziękował przybyłemu na to wydarzenie marszałkowi województwa małopolskiego Jackowi Krupie za jego zaangażowanie w cały projekt. Podkreślił również, że aktualny stan dworca PKP i jego okolic ulegnie gwałtownej zmianie, gdyż remont zarówno samego budynku, jak i terenu wokół niego, ma zakończyć się w przyszłym roku. Przed budynkiem ratusza stanęła makieta pociągu, którą dzień wcześniej pokolorowali uczniowie z nowotarskich szkół. Na makiecie swoje podpisy złożyli przedstawiciele nowotarskich władz oraz lokalni i wojewódzcy samorządowcy, a także włodarze gmin partnerskich w projekcie, m.in. wójtowie Szaflar, Białego Dunajca, Poronina oraz przedstawiciele władz samorządowych Zakopanego. Następnie wszyscy, którzy byli zainteresowani pierwszą przejażdżką nowym pociągiem, zostali przewiezieni na dworzec PKP w Nowym Targu bezpłatnymi autobusami MZK. Na nowo-tarskim peronie powitały podróżnych wokalistki z Septymy, które wykonały utwór „Jedzie pociąg z daleka”. Do przetestowania nowego środka transportu było wielu chętnych, w wagonach przygrywała na żywo kapela góralska, nie zabrakło firmowych gadżetów (balonów i wiatraczków) Polregio. Podróż w klimatyzowanym wnętrzu upłynęła w przyjemnej atmosferze i trwała zaledwie 24 minuty. Pociąg zatrzymywał się na stacjach, gdzie dosiadali się nowi podróż-ni. Po dotarciu na miejsce na terenie zakopiańskiego dworca PKP odbyły się oficjalne przemówienia tatrzańskich samorządowców i marszałka województwa. Za tydzień Podhalańska Kolej Regionalna ruszy pełną parą, każdego dnia będzie można skorzystać z 31 połączeń pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem. Koszt uruchomienia nowych połączeń kolejowych w całości realizowanych przez Przewozy Regionalne (od 27 kwietnia do połowy grudnia br.) oszacowano na kwotę 2,5 mln zł. W większości pokryje go Województwo Małopolskie, 600 tys. zł dołożą partycypujące w projekcie miasta: Zakopane i Nowy Targ, powiaty: nowotarski i tatrzański oraz gminy: Biały Dunajec, Poronin i Szaflary.

W dalszym planie jest też wydłużenie połączenia do Rabki-Zdroju.

23 kwietnia

W wyborach wyłoniono Nowotarską Radę Seniorów. W jej skład weszło jedenastu członków, którzy swoją kadencję będą sprawować do 23 kwietnia 2022 roku. Rada ma charakter inicjatywny, doradczy oraz konsultacyjny dla władz miasta, a głównym jej celem jest służenie seniorom zamieszkałym na terenie naszego miasta. Członkowie rady będą reprezentować interesy tej społeczności, do ich zadań należy także pobudzanie aktywności obywatelskiej.

 

23–26 kwietnia

Sadzonki jodły, świerka, buka i klonu jawora czekały na mieszkańców miasta, którzy mieli w tych dniach sprawę do załatwienia w Urzędzie Miasta. Akcja zainicjowana przez burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorza Watychę wpisywała się w obchody Światowego Dnia Ziemi, a także proekologiczne działania miasta. Sadzonki można było otrzymać nieodpłatnie w Biurze Obsługi Mieszkańca.

27 kwietnia

Odbył się wykład mgr. Kamila Stasiaka „Szlaki okupacyjne w Małopolsce – jak przestrzeń tłumaczy historię?”. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego zgromadzeni goście mieli okazję usłyszeć, jak szlaki turystyki kulturowej funkcjonują w Polsce, jaką poruszają tematykę. Prelegent, który jest asystentem w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, omawiał na przykładzie małopolskich szlaków okupacyjnych, jak na ich kształt wpływają warunki terenowe, kto je tworzy, jak przekazywać historię i wiedzę poprzez taką formę turystyki. Przekonywał, że szlak kulturowy może być nie tylko odkrywczą formą spędzania wolnego czasu, ale także doskonałym środkiem promocji regionu, narzędziem do integrowania lokalnej społeczności. Wykład odbywał się w ramach cyklu „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”.

***

Na placu przed Szkołą Podstawową nr 3 miało miejsce uroczyste zasadzenie dębu. Wydarzenie to było częścią obchodów rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, który jest patronem szkoły. Drzewo nazwane zostało „Lolek”. Następnie już w murach placówki odbył się krótki program artystyczny oraz akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowana przez uczniów klas czwartych. W wydarzeniu wzięła udział wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

29 kwietnia

W Szkole Podstawowej nr 6 rozegrano turniej unihokeja zorganizowany z okazji 50-lecia placówki. Około 100 dzieci zmierzyło się w zawodach, a na trybunach nie zabrakło publiczności, w większości złożonej z rodziców, która dopingowała małych zawodników. Wyłoniono nie tylko zwycięską drużynę, ale także przyznano wyróżnienia dla najlepszych zawodników. Imprezę objął honorowym patronatem burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha.

***

Na pływalni miejskiej ruszyły zawody pływackie o puchar Burmistrza Nowego Targu. W tym dniu przeprowadzono pierwszą edycję, następne odbywać się będą w ciągu kolejnych miesięcy, a ostatecznych zwycięzców poznamy 21 października 2018 roku. Zawodnicy rywalizować będą podczas czterech etapów w klasyfikacji indywidualnej, jednocześnie gromadząc punkty w klasyfikacji generalnej.

***

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu – Karol Masłowski i Konrad Chronowski – zostali laureatami XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu pt. „Sejm Dzieci i Młodzieży”. Ich projekt zatytułowany „Józef Bednarczyk – społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej” idealnie wpisywał się w przesłanie konkursu, który propaguje wśród młodzieży wiedzę historyczną, a także wiedzę o swoim regionie. Rozwija również ich kompetencje społeczne, uczy współpracy, pozwala nabyć umiejętności potrzebne do pozyskiwania informacji, rozwija kreatywność. Konkurs jest organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

***

Na nowotarskim rynku miała miejsce konferencja prasowa, podczas której burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, a tak-że dyrektor Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Dzikowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Bolesław Bara i Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Katarzyna Put przedstawili plan obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdradzono szczegóły kilku plenerowych imprez, które powiązane będą z obchodami. Świętowanie ma mieć charakter wspólnej zabawy, przeżywania tak ważnego wydarzenia jako lokalna społeczność, dlatego też większość przygotowanych na tę okazję wydarzeń odbywać się będzie w plenerze. Dyrektorzy poszczególnych instytucji zaprezentowali plan wydarzeń kulturalnych, które przygotowują.

***

Powstała mapa komunikacji miejskiej naszego miasta. Autorem mapy jest społecznik Karol Walczak. To pierwszy tego typu schemat komunikacyjny w historii naszego miasta. Mapa została przekazana do nowotarskiego magistratu na ręce wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka. Jej stworzenie pozwoli zarówno mieszkańcom, jak i turystom, łatwiej poruszać się po naszym mieście; ma się ona znaleźć na ważniejszych przystankach, stronach internetowych, dworcu PKS, a docelowo także na PKP. Będzie również na bieżąco aktualizowana.

 

***

W parku miejskim i na „dróżkach” z inicjatywy Zakładu Zieleni zostały za-montowane nowe budki dla różnych rodzajów ptaków, dla wiewiórek, a nawet nietoperzy. Ponadto w obu parkach umieszczono kilkanaście tzw. „hoteli dla owadów” oraz postawiono tablice edukacyjne. Można się z nich dowiedzieć, czym jest hotel dla owadów, a także jakie są podstawowe rodzaje budek lęgowych i schronów.

***

W sali obrad Urzędu Miasta odbyły się powiatowe eliminacje XLI edycji ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Podczas eliminacji 54 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich rozwiązywało niełatwy test sprawdzający ich wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy odbierali je z rąk: posła Edwarda Siarki (jednocześnie prezesa Wojewódzkiego Oddziału Związku OSP), sekretarza Starostwa Nowotarskiego Bartłomieja Garbacza, wice-burmistrza Nowego Targu Waldemara Wojtaszka, przedstawiciela Nadleśnictwa Nowy Targ Daniela Kuspera, zastępcy komendanta powiatowego PSP w Nowym Targu st. kpt. Piotra Domalewskiego i prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu – dh. Jana Kuczkowicza. Zwycięzcy oraz zdobywcy drugich miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych wezmą udział w turnieju na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 28 kwietnia w Wieliczce.


Maj

1 maja

Na płycie nowotarskiego rynku można było podziwiać piękne, zabytkowe samochody podczas Tatrzańskiego Mini-Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Wozy brały udział w Konkursie Elegancji, a wśród eksponatów można było zobaczyć m.in. kultowego malucha, garbusa czy model motocykla z 1942 roku.

3 maja

Nowy Targ hucznie świętował 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w ogrodach kościoła św. Katarzyny, z muzyczną oprawą Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”, następnie pochód z licznymi pocztami sztandarowymi i delegacjami udał się na rynek. Tam zaroiło się od biało-czerwonych flag. Mieszkańcy, oficjalne de-legacje i wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a następnie delegacje, w tym także reprezentacja władz miasta – burmistrz Grzegorz Watycha wraz z zastępcami oraz przewodniczący Rady Miasta wraz z zastępcą – złożyli wiązanki pod tablicą pamiątkową.

8 maja

W Urzędzie Miasta odbyło się inaugurujące nową kadencję posiedzenie Nowotarskiej Rady Seniorów. Podczas sesji nowo wybrani radni odebrali za-świadczenia o wyborze z rąk Andrzeja Rajskiego – przewodniczącego Rady Miasta i Grzegorza Watychy – burmistrza miasta. Rada wybrała także prezydium. Przewodniczącym Rady został Marek Bochowicz, jego zastępczynią Małgorzata Morajko, a sekretarzem Maria Słowik. Podczas spotkania dyskutowano z wła-dzami miasta nad problemami nowotarskich seniorów i nad pomysłami, jak je rozwiązać.

***

Już po raz kolejny zorganizowano Wiosnę Fizjoterapii. Studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod okiem swoich wykładowców przygotowali dla mieszkańców miasta różnego rodzaju zabiegi. Chętni mogli skorzystać m.in. z masaży, fizykoterapii, kinezyterapii, kinezjotapingu (stoso-wanego zwłaszcza w medycynie sportowej i ortopedii). Można również było oznaczyć poziom cukru we krwi czy zmierzyć ciśnienie. Zaprezentowano także nowoczesny sprzęt, którym dysponuje uczelnia.

8–15 maja

Nasze miasto uczestniczyło w XV Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który w tym roku odbywał się pod hasłem „DoWolność Czytania”. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała z tej okazji wiele atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla trochę starszych czytelników. Wydarzenie rozpoczęło spotkanie burmistrza miasta Grzegorza Watychy z przedszkolakami, które odbyło się w Filii nr 1 MBP w Nowym Targu, gdzie burmistrz czytał dzieciom bajki i wierszyki. Podczas trwania wydarzenia czytelnicy naszej biblioteki, ale także mieszkańcy miasta, mieli okazję spotkać się z podróżniczką Marzeną Filipczak, która opowiedziała o fascynujących podróżach po Turkmenistanie, Kazachstanie i Azerbejdżanie, dr Marek Sikorski zabrał natomiast zarówno dorosłych, jak i dzieci w podróż pełną zagadek: najmłodsi tropili ślady Smoka Wawelskiego, a starsi tajemnicę kamienia smoczego. Oprócz tego w obu filiach biblioteki przez cały tydzień odbywały się spotkania i warsztaty dla dzieci, gościliśmy Mini Akademię, nowotarskich strażaków, którzy opowiedzieli, jak dbać o swoje bezpieczeństwo; nie zabrakło także nawiązań do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości – dzieci rozmawiały o tym, czym dla nich jest patriotyzm, poznały także polskie pieśni patriotyczne.

10 maja

Nagrodzono laureatów konkursu „Nie pal przy mnie, proszę” zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach realizacji programu edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Celem konkursu jest kształtowanie u dzieci i rodziców świadomości szkodliwego działania dymu papierosowego oraz uświadamianie zagrożenia związanego z sytuacją biernego palenia. Na konkurs wpłynęły 43 prace ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu nowotarskiego.

***

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu, gdzie spotkali się z dziećmi ze Słonecznego Przedszkola. Przedszkolaki nie tylko wysłuchały opowiadań o dzielnych strażakach, ale również miały okazję poznać ich ciężką pracę. Wielką niespodzianką była możliwość obejrzenia całego wyposażenia samochodu i posiedzenia w jego wnętrzu, tak aby poczuć się jak prawdziwy strażak.

***

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha gościł delegację ambasady amerykańskiej. W Urzędzie Miasta zastępca ambasadora USA w Polsce John Law, konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler oraz konsul ds. polityczno-ekonomicznych Thomas Zia spotkali się nie tylko z burmistrzem, ale również z kilkoma nowotarskimi przedsiębiorcami. Rozmawiano o sytuacji gospodarczej miasta i regionu, o klimacie dla nowych inwestycji, przedsiębiorcy mieli także okazję zaprezentować swoje przedsięwzięcia. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wpisem do księgi pamiątkowej naszego miasta.

11 maja

W Galerii BWA Jatki miała miejsce niecodzienna wystawa. Marek Kossowski, absolwent zakopiańskiej Kenarówki i warszawskiej ASP, kreator i perfekcjonista w dziedzinie tkaniny artystycznej, oraz jego podopieczni – uczestnicy zajęć warsztatowych w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chatka” – są autorami wystawy „Fascynacje i inspiracje. Ja i moi podopieczni”. Barwny świat, niesamowita wrażliwość, wyobraźnia wykraczająca często poza zwykłe widzenie świata – to cechy charakteryzujące artystów z Chatki. Na warsztatach tkackich pomimo swoich ograniczeń spowodowanych chorobą odnajdują twórczą pasję. Możliwość wykonania prac według własnych pomysłów lub projektów swojego mistrza jest dla nich sposobem na pokazanie siebie. Warsztaty prowadzone przez Marka Kossowskiego to nie tylko okazja do poznania klasycznej techniki tkackiej; proponuje on także swoim podopiecznym zupełnie nowe narzędzia, np. uprawiają bardzo spontaniczny haft, używając kolorowych guzików, me-talowych kółek, klamerek, elementów pasmanterii. Sztuka staje się dla tych młodych ludzi bardzo często możliwością wyrażania swoich emocji, przekazywania ich otoczeniu. Ma bardzo istotny wpływ na proces terapeutyczny. Na wernisażu otwierającym wystawę nie mogło zabraknąć jej współautorów, dla których było to ogromne przeżycie.

***

„Wolność wartości – wartość wolności: aksjologia współczesności” – pod takim hasłem Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we współpracy ze Starostwem Powiatowym, pod patronatem rektora – ks. prof. Stanisława Gulaka, starosty i burmistrza Nowego Targu zorganizowała konferencję tischnerowską. W wydarzeniu wzięli udział filozofowie, kapłani, ale też podhalańscy przyjaciele ks. Tischnera. Całodniowa konferencja skupiona była na jego osobie, dokonaniach i filozofii. Wśród wygłaszających wykłady znaleźli się m.in. Wojciech Bonowicz – biograf ks. Tischnera, opiekun archiwum i wy-dawca jego dzieł, publicysta, poeta, redaktor „Znaku”; prof. Karol Tarnowski – związany z Uniwersytetem Papieskim i Uniwersytetem Jagiellońskim, ks. Jerzy Raźny – towarzysz ks. Tischnera. Nie zabrakło także duchowej uczty podczas klimatycznego recitalu „Muzyka gór” w wykonaniu zespołu Piotra Szewczyka. Uczestnicy konferencji odwiedzili rodzinną miejscowość ks. Tischnera, gdzie zwiedzili Izbę Pamięci i złożyli kwiaty na jego grobie. Konferencję zakończył wygłoszony w Tischnerówce wykład prof. Stanisława Hodorowicza „Człowiek – nauka – prawda”.

12 maja

Odbyła się uroczystość rozpoczęcia rozbudowy i modernizacji miejskiej sieci ciepłowniczej w Nowym Targu. Wydarzenie otworzył krótki event, podczas którego nie zabrakło przemów na temat wizji przyszłości zarówno firmy, jak i projektu modernizacji sieci ciepłowniczej na terenie naszego miasta. Wyświetlono także krótki film wyprodukowany przez Nowotarską Telewizję Kablową, dotyczący działalności spółki i perspektyw jej rozwoju. W wydarzeniu wzięły udział władze miasta i powiatu, parlamentarzyści, prezes zarządu WFOŚiGW w Krakowie, przedstawiciele duchowieństwa i Geotermii Podhalańskiej. W ciągu najbliższych lat firma planuje modernizację ok. 6 km istniejącej osiedlowej sieci rozdzielczej oraz budowę 5,5 km nowych magistrali, które pozwolą zasilić odbiorców w centrum miasta. Oznacza to przede wszystkim stopniową likwidację palenisk węglowych, co pozwoli ostatecznie na poprawę jakości powietrza w Nowym Targu. Symboliczną łopatę pod budowę sieci wbito przy ul. Podhalańskiej.

12–13 maja

W Miejskiej Hali Lodowej trwały 23 Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wnętrz. Impreza, która już na dobre wpisała się w pejzaż nasze-go miasta, po raz drugi organizowana była pod hasłem: „Walczymy o czyste powietrze dla Podhala”. Cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i powiatu targi zgromadziły w tej edycji ponad 80 wystawców, którzy przygotowali ofertę materiałów do budowy, remontu oraz urządzania domu. W uroczystym otwarciu imprezy uczestniczyła wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, a wszystkich przywitał tradycyjną, góralską muzyką zespół regionalny Mali Śwarni. Na targach nie zabrakło konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, na najmłodszych czekał natomiast kącik zabaw. Nie zabrakło także stałego punktu programu targów – konkursu dla wystawców „O Złotą Ciupagę”.

13 maja

Wystartował Maraton Podhalański. Na podhalańskich ścieżkach rozegrano dwa biegi: Maraton Podhalański i Półmaraton Podhalański. Ten bieg to prawdziwe wyzwanie i jeden z najtrudniejszych asfaltowych maratonów w Polsce. To połączenie biegu górskiego z biegiem ulicznym. Zawodnicy startowali z Rynku w Nowym Targu, natomiast meta znajdowała się pod Gubałówką w Zakopanem. Piękne widoki i trasa biegnąca przez kolejne miejscowości: Nowy Targ – Trute – Ludźmierz – Maruszyna Górna – Maruszyna Dolna – Szaflary – Bańska Niżna – Bańska Wyżna – Sierockie – Bustryk – Ząb – Nowe Bystre – Kościelisko – Zakopane, a także niesamowite sportowe wyzwanie, które podjęło blisko 130 zawodników. Zwycięzcą w klasyfikacji mężczyzn został Maciej Bochnak z Raby Wyżnej, natomiast w klasyfikacji kobiet Renata Ginszt z Augustowa.

14 maja

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży z nowotarskich liceów. Spotkanie poprowadzili członkowie „Drużyny Mistrzów”. Warsztaty muzyczno-sportowe miały na celu motywowanie mło-dzieży do rozwoju poprzez sport, muzykę. Poprowadzili je Roman „Bosski” Lachowolski – prezes fundacji „Drużyna Mistrzów”, we współpracy z Marcinem Molsą – zawodnikiem i trenerem Muaythai. Zajęcia, które zostały sfinansowane przez Burmistrza Miasta Nowy Targ, pozwalają młodym ludziom zobaczyć, że można odnieść sukces w wielu dziedzinach poprzez ciężką pracę. Jednocześnie prowadzący nie unikali trudnych dla młodzieży tematów, szczerze opowiadali o zagrożeniach, które są nieodzowną częścią dzisiejszego świata, równocześnie pokazując, jak można takim destrukcyjnym zachowaniom przeciwdziałać. Podczas spotkania nie zabrakło odniesień do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – raper Roman „Bosski” opowiedział, czym dla niego jest patriotyzm, a także zaprezentował swój utwór pt. „Generał Gryf” o wybitnym polskim bohaterze gen. Januszu Brochwicz-Lewińskim.

15 maja

Na nowotarskim rynku uroczyście świętowano Powiatowy Dzień Strażaka. Wydarzenie miało niesamowitą oprawę, strażakom towarzyszyła orkiestra dęta, a przed frontem ratusza zaprezentowali oni paradny szyk. Podczas przemówienia komendanta powiatowego mł. bryg. Mariusza Łaciaka nie zabrakło nawiązań do historii nowotarskiej jednostki oraz jej udziału w dziele odzyskania niepodległości. Do strażaków przemawiali też zgromadzeni na uroczystości parlamentarzyści, m.in. poseł Edward Siarka, posłanka Anna Paluch, a także komendant wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak. Przyznano odznaczenia i awanse. Wśród gości nie zabrakło władz powiatu, burmistrzów, była również delegacja Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz kapelani strażaków, szefowie instytucji na co dzień współpracujących ze strażakami, przedstawiciele policji i innych służb mundurowych.

16–17 maja

W Nowym Targu trwał II Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła aż 33 wykonawców z terenu powiatu, ale także z całej Polski. Podczas pierwszego dnia swoje konkursowe prezentacje przedstawiły dzieci i młodzież niepełnosprawna m.in. z SOSW w Nowym Targu, Tarnowa, Kolbuszowej, Frysztaka, Makowa Podhalańskiego, Krakowa, Rzeszowa, z nowotarskiej ,,Chatki”, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Odrowąża i Szczawnicy, z Zakładu Wychowawczego w Tarnowie oraz Szkoły dla Niesłyszących i Niedosłyszących z Tarnowa. Mali artyści zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Drugi dzień to gala finałowa, wręczenie nagród oraz gościnny występ młodzieżowej grupy folkowej Hajnica. Organizatorem wydarzenia jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu oraz Stowarzyszenie „Dasz radę” – inicjatywa społeczno-edukacyjna. Patronatem honorowym wydarzenie objął marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, Miasto Nowy Targ, Powiat Nowotarski i Gmina Nowy Targ. W uroczystym otwarciu festiwalu uczestniczyli przedstawiciele władz: wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, wicestarosta Władysław Tylka, wójt Jan Smarduch i radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

18 maja

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła profesora Gerarda Kilroya. Wykładowca literatury klasycznej i angielskiej w University College London, obecnie związany jest z krakowską Akademią Ignatianum. Na nowotarskiej uczelni poprowadził cykl wykładów poświęconych Szekspirowi. Wykład „Sacred love in Shakespeare’s Romeo and Juliet” zgromadził nie tylko studentów anglistyki, ale także wszystkich pasjonatów dzieł Szekspira. Profesor pokazał, jak dalece odbiega dzisiejsza wizja znanych nam kochanków, Romea i Julii, od tych prawdziwych, szekspirowskich. Pozbawił ich hollywoodzkiego blichtru, jednocześnie doskonale portretując zarówno epokę, w której Szekspir stworzył dzieło, jak i jej wpływ na osławioną parę. Doskonały wykład skonfrontował realność dzieła z pseudofantazyjną otoczką, która przez wiele stuleci wytworzyła się wokół niego. Profesor zapowiedział także powrót na nowotarską uczelnię z innymi odczytami.

***

Spod kościoła św. Katarzyny po raz piąty wystartował Żonkilowy Rajd Rowerowy. Młodzi rowerzyści przy wsparciu swoich nauczycieli mieli do pokonania trasę prowadzącą ścieżkami rowerowymi do kawiarni w Parku Miejskim, gdzie czekały na nich ufundowane przez sponsora lody. Podczas rajdu, który odbywa się corocznie, dzieci i młodzież manifestują swoją jedność z chorymi podopiecznymi Fundacji im. Adama Worwy. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 42 uczniów ze szkół podstawowych w Nowym Targu, Ludźmierzu i Waksmundzie.

19 maja

W Nowym Targu trwała 8 Noc Muzeów; w tym roku upływała ona w naszym mieście pod hasłem: „Dzieje z perspektywy roweru”. Oczywiście także podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć nawiązań do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego przygotowało z tej okazji mnóstwo niespodzianek dla odwiedzających. Imprezę rozpoczął zlot zabytkowych rowerów z okresu Polski Ludowej. Można było zobaczyć dziś już lekko zapomniane, a przecież jeszcze tak niedawno niezawodne Wigry, Pelikany i inne modele, na których kiedyś jeździło się do pracy czy do szkoły. Każdy, kto sam przyjechał takim zabytkowym jednośladem oraz prze-brał się w strój z epoki, mógł liczyć na pamiątkowy dyplom oraz upominek od Urzędu Miasta. Następnym punktem programu był pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zabytkowe rowery” z Zabrza, która zademonstrowała uczestnikom imprezy rowery z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tym słynną rikszę, rower do przewozu skrzynek z piwem czy oranżady, a także zabytkowy osprzęt i stroje z tego okresu. Opowiedziano też historię powstania roweru. Tej nocy nie zabrakło również innych interesujących wydarzeń. Odbyła się promocja książki Joanny Mruk „Moda kobieca w okupowanej Polsce” – to niezwykła historia o tym, jak w ekstremalnie trudnych, bolesnych warunkach nasze babki i prababki próbowały zachować własną godność i kobiecość. Na spotkaniu można było zdobyć autograf autorki, promocji książki towarzyszył także pokaz mody kobiecej, który przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” z Warszawy. Podczas obchodów nie mogło też zabraknąć wydarzeń muzycznych. Nastrojowy klimat lat 30. XX wieku ogarnął wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w koncercie Agnieszki Grochowicz „Miłość ci wszystko wybaczy – piosenki z lat 30. XX w.”. Można także było zwiedzić wystawę czasową „Historia na bicyklu”. Noc Muzeum zakończył seans „W Starym Kinie”, podczas którego wyświetlono polski film fabularny z 1939 roku „Sportowiec mimo woli”.

Noc Muzeów trwała także w innych instytucjach na terenie miasta, m.in. w MCK „Sokół”, Galerii BWA Jatki (wystawa Marka Kossowskiego „Fascynacje i inspiracje – ja i moi podopieczni”, pokaz filmów w ramach Booktrailer Film Festival 2018), Towarzystwie Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki (wernisaż wystawy prac „Definicja Piękna. Fotografia i malarstwo uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego”, wystawa „Gabriel Wolski: Czarno-białe reminiscencje. Miasto dawniej i dziś w jednym kadrze”). Można także było zwiedzić Salę Tradycji KS Podhale oraz Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu w Urzędzie Miasta.

 

***

Niesamowite atrakcje czekały na wielbicieli wycieczek rowerowych pod-czas Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który odbywał się w naszym mieście. Organizatorzy przygotowali trzy trasy o różnym stopniu trudności. Uczestnicy startowali z nowotarskiego rynku, natomiast meta znajdowała się w Parku Miejskim. Na mecie oprócz nagród czekał na wszystkich sportowy festyn pełen niespodzianek. Konkursy, animacje i zabawy dla najmłodszych, nikt się nie nudził. Po sportowych wyzwaniach można było odpocząć w spokojniejszej, ale nadal niepozbawionej rywalizacji atmosferze.

20 maja

To chyba jeden z najbardziej klimatycznych festiwali odbywających się w naszym mieście. Po raz dwunasty zawitały do nas orkiestry dęte z całego powiatu, aby zmierzyć się w muzycznej rywalizacji. Już tradycją jest widowiskowa parada ulicami miasta, która z Parku Miejskiego zaprowadziła uczestników festiwalu na nowotarski rynek. W tegorocznej edycji wzięło udział dziewięć orkiestr oraz big-band. Najlepsza okazała się Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej. Festiwal wspólnie otworzyli wicestarosta Władysław Tylka i wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek. Występy oceniała profesjonalna komisja w składzie: Waldemar Groń, Leszek Mieczkowski i Stanisław Stachoń, którą powołało Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

 

21 maja

Nasze miasto zatańczyło dziś dla papieża Jana Pawła II. Fishmob zorganizowany na nowotarskim rynku przyciągnął ponad setkę osób, chcących poprzez wspólny taniec i śpiew świętować pamięć o Janie Pawle II. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 5, gdzie od samego rana pod okiem instruktorów z Wspólnoty Lednica 2000 prowadzono warsztaty tańców lednickich, które miały zostać zaprezentowane na rynku. W wydarzeniu wzięły udział całe rodziny, od najmłodszych do najstarszych, gdyż uczniowie zaprosili nie tylko swoich rodziców, ale także dziadków. Również ci, którzy przyszli popatrzeć, zostali włączeni we wspólne świętowanie.

24–27 maja

Po raz pierwszy w naszym mieście trwała Olimpiada Notarialna. Chociaż była to już XVI edycja wydarzenia, to jako miasto mieliśmy okazję zadebiutować w roli gospodarza tej imprezy. Ponad 420 reprezentantów 23 izb notarialnych z 12 krajów wzięło udział w sportowej rywalizacji na terenie obiektów udostępnionych przez Nowy Targ. Wydarzenie organizowane jest od 2002 roku przez Izbę Notarialną w Krakowie i Czesława Szynalika, a jego celem jest integracja środowiska notariuszy. Oprócz zawodów sportowych jest to także czas spotkań towarzyskich. W tegorocznej edycji wzięli udział reprezentanci izb notarialnych z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Dwie reprezentacje przyjechały do Nowego Targu z Rosji – z Kaliningradu i Sankt Petersburga. Ponadto pojawili się notariusze-sportowcy z Armenii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Nie zabrakło wzruszających momentów, a oprawa wydarzenia nie odbiegała od prawdziwych igrzysk: wysłuchano fragmentów hymnów wszystkich państw, których przedstawiciele wzięli udział w zawodach, odbyło się także symboliczne zapalenie znicza olimpijskiego, uroczyste wciągnięcie flag na maszt. Zawodnicy zapozowali również do wspólnego zdjęcia. Wszystkich gości przywitał burmistrz Grzegorz Watycha, który zaprosił do zwiedzania w wolnym czasie naszego miasta. Sportowa rywalizacja toczyła się na terenie Stadionu Miejskiego, Pływalni Miejskiej, Hali Sportowej Gorce i przylegających do niej kortów tenisowych oraz hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 na Niwie.

 

26 maja

Odbył się III Integracyjny Bieg PPWSZ z Handicapem, w którym wystartowało 33 sportowców z niepełnosprawnością. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Handicap Zakopane ze wsparciem PPWSZ w Nowym Targu. Zawodnicy w wieku od 4 do 38 lat mieli do pokonania trasę o długości 300 metrów, prowadzącą po płycie rynku dookoła ratusza. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg, otrzymali medale i dyplomy.

27 maja

Pomimo niesprzyjającej pogody na nowotarskim rynku odbył się uroczy-sty koncert „Z biało-czerwoną przez wieki. Nowotarżanie dla Nowotarżan”. Wydarzenie, które w naszym mieście otworzyło plenerowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, było przede wszystkim spotkaniem pokoleń. To nowotarżanie występowali dla nowotarżan, dlatego też publiczność dopisała. Na scenie pojawili się najmłodsi artyści ze studia piosenki Septyma, z zespołu Triola, ale także seniorzy z chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też występów innych nowotarskich chórów: Gorce i Echo Gorczańskie. Wspaniałe występy solistów pochodzących z naszego miasta przeplatały się z fragmentami narracji, która przywoływała najważniejsze dla naszego kraju wydarzenia historyczne. Koncert wyreżyserowali wspólnie Andrzej Lichosyt i Wiktoria Węgrzyn, poza nimi na scenie pojawili się: Jagoda Kret, Justyna Pustówka, Magdalena Ćwiertnia, Magdalena Panek, Beata „Beti” Bełtowska i Dominik Koralewski. Akompaniowała im kameralna orkiestra Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Zabrzmiały zarówno pieśni patriotyczne, jak i utwory z polskiej klasyki muzyki rozrywkowej. Szczególnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu, a także finał koncertu, gdy zabrzmiała piosenka Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. Wydarzeniu towarzyszyła mobilna wystawa zorganizowana przez Muzeum Armii Krajowej z Krakowa oraz wojskowe pojazdy na płycie Rynku prezentowane przez GRH „Breda” z Bielska-Białej. Na wszystkich czekał poczęstunek zorganizowany przez Związek Podhalan.

27–28 maja

Na Rynku można było oglądać mobilną wystawę prezentującą pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK. Organizatorem prezentacji jest Muzeum Armii Krajowej. Oprócz wystawy można także było zobaczyć pokazy grup rekonstruktorskich, spotkać się z historykami z Muzeum AK. Odbywały się również konkursy, a dla dzieci i młodzieży zaplanowano spotkania i warsztaty; szkolne drużyny mogły też spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladami Akcji Burza i AK”.

28 maja

Na sesji Rady Miasta gościła snowboardzistka Aleksandra Król – jedyna kobieta-olimpijka pochodząca z Nowego Targu. Burmistrz Grzegorz Watycha gratulował jej odniesionych do tej pory sukcesów, a także życzył jeszcze lep-szych wyników w kolejnych sezonach. Przekazał też prezent ufundowany przez miasto – voucher na szkolenie spadochronowe. W imieniu Rady Miasta życzenia i podziękowania złożył jej przewodniczący Andrzej Rajski.

29 maja

Dzieci zaśpiewały i zatańczyły dla innych dzieci. Podczas koncertu „Dzieci Dzieciom” nowotarskie przedszkolaki zaprezentowały wachlarz swoich niesamowitych umiejętności. Było głośno i kolorowo; polka, twist, marsz, taniec hiszpański, taniec motyli oraz oczywiście taniec góralski – to tylko niektóre z prezentowanych. Przedszkolaki w kolorowych przebraniach wraz z opie-kunami, którzy przygotowali to niesamowite widowisko, sprawiły wszystkim gościom cudowną niespodziankę, czemu wyraz publiczność dawała głośnym aplauzem. Na zakończenie burmistrz miasta Grzegorz Watycha wręczył wszystkim dzieciom kuferki z cukierkami oraz dyplomy.

31 maja

Wystartował 77 Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. Miejsce startu znajdowało się w okolicach kładki nad Czarnym Dunajcem. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 200 uczestników, a jej gościem specjal-nym był podróżnik Aleksander Doba. Oficjalnego otwarcia spływu dokonał burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha


Czerwiec

1 czerwca

Odbył się VII Rajd Rowerowy Śladami św. Jana Pawła II. Dzieci, młodzież oraz dorośli wystartowali z lotniska w Nowym Targu, gdzie znajduje się obelisk poświęcony papieżowi Polakowi, upamiętniający jego wizytę w tym miejscu 39 lat temu. Etap końcowy rajdu znajdował się w Ludźmierzu, pod Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. Współorganizatorami rajdu byli Krzysztof Faber – starosta nowotarski i Grzegorz Watycha – burmistrz miasta Nowy Targ.

2 czerwca

To była prawdziwa gratka dla najmłodszych mieszkańców. Zorganizowany przez miasto Dzień Dziecka miał nietypową oprawę. W Parku Miejskim królował cyrkowy klimat. Szczudlarze, pokaz magii, linoskoczkowie, wielkie bańki mydlane i mnóstwo innych atrakcji czekało na najmłodszych mieszkańców. Uczestnicy mogli nie tylko podziwiać występy, ale także wziąć udział w przygotowanej specjalnie dla nich nauce żonglerki, chodzenia na szczudłach, chodzenia po linie czy jazdy na minirowerku. Czekały także na nich konkursy i zabawy: malowanie twarzy, dmuchańce, przejażdżka kucykiem i inne niesamowite wydarzenia. Wśród gości nie zabrakło gospodarza naszego miasta burmistrza Grzegorza Watychy, który nie tylko powitał wszystkich, ale także sam wraz ze swoimi dziećmi dał się po-rwać magii cyrkowego świata. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich, a zwłaszcza dla naszego burmistrza, okazał się jego spontaniczny występ taneczny z grupą dzieci z Akademii Tańca, do którego został zaangażowany. Na dzieci czekała tematyczna gra miejska, pokaz szkolenia psów oraz Frycek – niesamowita małpka-marionetka grająca na fortepianie. I chociaż wspaniałą rozrywkę przerwała niespodziewana ulewa, to na pewno wszyscy będą jeszcze długo wspominać dobrą zabawę i różnorodne atrakcje, które były częścią festynu.

***

W Żywcu podczas trzynastej gali Koalicji Marek Ziem Górskich ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu Osobowość Ziem Górskich. Aż dwie statuetki powędrowały na Podhale. W kategorii Samorządowiec Ziem Górskich jedną ze statuetek otrzymał Bogusław Waksmundzki, przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Polska. Natomiast w kategorii Osobowość Ziem Górskich zwyciężyła pochodząca z Nowego Targu Aneta Larysa Knap, projektantka mody, założycielka marki Folk Design Aneta Larysa Knap.

 

3 czerwca

Zakończył się wyścig kolarski Nowy Targ Road Challenge „Dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą”. Dzisiaj odbył się jego ostatni, trzeci etap, który dodatkowo miał rangę etapu o Puchar Burmistrza Nowego Targu. W tegorocznym wyścigu wzięło udział ponad 200 kolarzy z Polski, Niemiec, Rosji oraz Francji. Zarówno podczas przejazdu trasy, jak i na mecie nie zabrakło kibiców. Na każdego za-wodnika czekał pamiątkowy, odlewany z metalu medal. W tym roku w ramach wyścigu zorganizowano także zawody dla dzieci, w których wzięło udział prawie 100 zawodników. Trasa zawodów dla dzieci biegła wokół boiska znajdującego się obok Miejskiej Hali Lodowej.

***

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale” zaprosił na „Dzień Dziecka z NKP”. Impreza pod patronatem burmistrza miasta Grzegorza Watychy miała formę pikniku sportowego. Zawody, konkursy dla osób w każdym wieku, m.in. tor przeszkód, konkurs rzutów karnych, mecze piłkarskie, a także loteria z nagrodami – to wszystko czekało na gości imprezy.

5 czerwca

Na nowotarskim rynku odbył się Piknik Zdrowia zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu. Podczas pikniku można było skorzystać z darmowych badań i konsultacji, m.in. spirometrii, pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, pomiaru ciśnienia w oku, porad dietetycznych, bezpłatnych terapii manualnych i konsultacji z fizjoterapeutą. Nie zabrakło także porad związanych z urodą, można było skorzystać z konsultacji z kosmetologiem, a także z zabiegu kosmetycznego – drenażu limfatycznego twarzy. W ratuszu zorganizowano punkt krwiodawstwa oraz stanowisko Oko-Testu, na którym wykonywano bezpłatne badania okulistyczne. Porad lekarskich i konsultacji udzielali specjaliści z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Z niektórych zabiegów skorzystał również sam burmistrz miasta Grzegorz Watycha, obecny na pikniku.

Oprócz tego na uczestników pikniku czekał namiot gastronomiczny, gdzie można było spróbować wyrobów spożywczych pochodzących z lokalnych przedsiębiorstw. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy, a dla wszystkich konkursy z nagrodami. Nie zabrakło występów artystycznych, zarówno wokalnych, jak i teatralnych, przygotowanych przez przedszkolaki, uczniów z nowotarskich placówek, a także zespoły wokalne. Można było też obejrzeć profesjonalny pokaz zumby przygotowany przez trenerów z jednego z nowotarskich klubów fitness czy wysłuchać prezentacji dotyczącej ochrony przyrody, którą przygotowało Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe.

***

Słuchacze UTW zakończyli rok akademicki. Spotkanie odbyło się w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie seniorzy-studenci odebrali dyplomy oraz wysłuchali wykładu. Uniwersytet Trzeciego Wieku skupia ok. 250 osób, które mogą korzystać z wykładów o różnej tematyce, zajęć językowych, gimnastyczno-rekreacyjnych, artystycznych, teatralnych, plastycznych, a także muzycznych.

6 czerwca

Na boisku obok Hali Sportowej Gorce odbył się miejski turniej szkół pod-stawowych „Baw się razem z nami”. W zmaganiach rywalizowali uczniowie z klas I–III. Turniej podzielony był na trzy konkurencje: bieg na 40 m, bieg sztafetowy oraz tor przeszkód. Każda z konkurencji rozgrywana była dla trzech kategorii wiekowych. Na zakończenie zawodnicy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

***

W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się festyn „Czas na zdrowie”. Głównym punktem programu były prezentacje uczniów, którzy przygotowali transparenty z prozdrowotnymi hasłami; prezentacjom towarzyszyły przebrania i dekoracje. Następnie uczniowie w kolorowej paradzie przeszli ulicami miasta. Jednym z jurorów oceniających w tym roku prace dzieci i młodzieży był burmistrz Grzegorz Watycha, który również uczestniczył w paradzie. Festyn ma za sobą już pewną tradycję, a odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rzecznika Praw Dziecka. Głównym celem projektu jest powszechna edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.

Na uczestników czekało mnóstwo gier i zabaw związanych z tematem. Można było spróbować swoich sił w grze terenowej, nordic walkingu czy wspólnym gotowaniu pod przewodnictwem znanego z programu MasterChef Macieja Koźlakowskiego. Nie zabrakło zawodów sportowych, quizów o zdrowiu oraz witaminowego pokazu mody.

***

Wychowankowie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 obchodzili swój Dzień Dziecka. Specjalnie dla nich wystąpił zespół Baciary. Pełen dobrej zabawy, wspólnego tańca i śpiewu półtoragodzinny koncert wpra-wił w doskonały nastrój nie tylko wychowanków SOSW, ale także ich rodziców i bliskich, którzy tłumnie przybyli na spotkanie. Wspaniała integracja poprzez muzykę i niesamowity klimat koncertu pozwoliły dzieciom i młodzieży cieszyć się swoim świętem. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek.

7–8 czerwca

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała dwa wyda-rzenia w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.

Podczas pierwszego spotkania goście biblioteki mieli okazję wziąć udział w minispektaklu „Obywatel M. Koperski zeznaje, czyli sprawa kolejnej zakopiań-skiej powieści kryminalnej”. Taką nietypową formę miała promocja najnowszej powieści Mariusza Koperskiego – pisarza mieszkającego w Zakopanem, który akcję swoich powieści umiejscowił na Podhalu. Sam autor wystąpił podczas wieczoru promocyjnego w roli podejrzanego, a przesłuchiwał go Stanisław Apostoł – aktor teatrów amatorskich: Sceny Teatralnej MOK i Teatru Sporadycznego. W roli protokolantki wystąpiła Jolanta Apostoł.

Drugim wydarzeniem związanym z Nocą Bibliotek był zorganizowany we współpracy z Grami Terenowymi Nowy Targ Escape Room „Wielka Ucieczka z Biblioteki”. Podczas gry uczestnicy, rozwiązując zagadki w grupach, musieli jak najszybciej wydostać się z Wypożyczalni dla Dorosłych, gdzie rozgrywka miała miejsce.

7–8 czerwca

Burmistrz Grzegorz Watycha przekazał klucze do miasta studentom, tym samym przekazując im symbolicznie władzę na czas juwenaliów, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Studencko Śleboda”. Pierwszy dzień imprezy rozpoczął kolorowy korowód studentów, których przebrania zaskakiwały pomysłowością. Po dotarciu korowodu na rynek i przemówieniach władz uczelni, miasta Nowego Targu i Starostwa Powiatowego w Nowym Targu rozpoczęła się zabawa. Wybrano Najśwarniejszą Studentkę i Najśwarniejszego Studenta PPWSZ, po czym na scenie zagościła muzyka. Nie zabrakło występu zespołu regionalnego Młode Podhale. Muzyczną ucztę rozkręcały zespoły: TEH, LostInDeSyti, Anatom, Gryps, Blue-Collar Beavers, Megitza, To tu. Na zakończenie stery przejął DJ, który poprowadził imprezę na rynku aż do północy. Jednocześnie podczas trwania imprezy w rozstawionych na rynku namiotach prezentowały się koła naukowe działające na uczelni.

Drugiego dnia zabawa zmieniła się w sportową rywalizację. Podczas turnieju w Hali Gorce studenci rywalizowali w różnych dyscyplinach sportowych, nie zabrakło też pokazów fitness czy zawodów siłowych.

8 czerwca

W Jatkach można było oglądać wystawę Misi Konopki. Jest to artystka, która w swoich obrazach potrafi przemycić niezwykły ładunek emocji. Szuka swoich inspiracji w wielu dziedzinach sztuki, m.in. w malarstwie sztalugowym, scenografii, projektowaniu graficznym, architekturze wnętrz i dekoracji (m.in. w filmie). Wystawa cieszyła się ogromną popularnością, jeszcze zanim oficjalnie została otwarta. Obrazy o prostej kompozycji, zwodnicze swoją naiwnością, zbliżone do ilustracji z bajek, zadziwiały różnorodnością barw, namacalnością faktury. Magnetyzowały publiczność, która mogła pokusić się o poszukiwanie tego ulubionego. Ładunek emocji bijący z pejzaży przemawiał zarówno łagodnością i sentymentalnym klimatem, jak i siłą, mocnym wyrazem barw i sytością formy.

9 czerwca

Do Nowego Targu zawitali kolarze biorący udział w 56 Małopolskim Wyścigu Górskim. Rynek naszego miasta był odcinkiem finałowym wymagającego II etapu wyścigu. Zawodnicy tego dnia musieli pokonać trasę liczącą 105 kilometrów. Kibice nie zawiedli i na mecie etapu pojawiło się wielu mieszkańców, a także turystów, aby wspierać kolarzy. Wyścig odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Nowy Targ.

***

Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu zaprosiła na koncert jazzowy „Z ziemi włoskiej do Polski”. Wystąpili m.in. młody pianista Dominik Prusinowski, gitarzysta i kompozytor Maurizio di Paola, nasz nowotarski zespół New Market Jazz Band oraz międzynarodowy zespół: Fabbio Fenucci – gitara, John B. Arnold – perkusja, Adam Pierończyk – saksofon sopranowy oraz Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa.

10 czerwca

Przy parafii św. Jana Pawła II odbył się Festyn Rodzinny. Z bogatej oferty atrakcji każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nie zabrakło dmuchańców, malowania twarzy, jazdy na kucykach, pokazów służb ratowniczych OSP, policji, GOPR, straży granicznej. Na stoisku z domowymi ciastami czekały prawdziwe pyszności, a dla tych, którzy nie lubią słodyczy, przygotowano grill oraz inne przysmaki. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli spróbować swojego szczęścia w loterii fantowej. To właśnie podczas losowań emocje rosły, gdyż do wygrania były ciekawe nagrody: lot szybowcem i balonem, karnety na baseny termalne, na siłownię i do groty solnej, rowery i wiele innych. Na scenie wystąpiły: zespół regionalny Mali i Młodzi Hyrni, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, Dziecięca Schola Parafialna, zespół iNTarg Blues. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dzieci i młodzieży z parafii. Organizatorami festynu byli: parafia pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu i Grzegorz Watycha – burmistrz miasta.

***

W Szkole Podstawowej nr 4 w Nowym Targu odbył się XVI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Karate Kyokushin pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ. W turnieju wzięło udział 169 zawodników i zawodniczek z 11 klubów: SSK Yokozuna Nowy Targ, ARS Limanowa, Stary Sącz, SKKS Sandomierz, Chikara Kielce, Bielski KKK Bielsko-Biała, UKS Shinkyokushin Limanowa, KS BUDO Krosno, NKSKK Nowy Sącz, NKKK Niepołomice, TKKK Zakopane. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach kata oraz kumite. Otwarcia turnieju dokonał Paweł Liszka – radny Rady Miasta Nowy Targ. Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy. Nagrody wręczali burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, radny Rady Miasta Nowy Targ Paweł Liszka, sędzia główny Roman Kęska.

11 czerwca

Na Stadionie Miejskim chłopcy z nowotarskich podstawówek zmierzyli się w Miejskich Igrzyskach Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Chłopców. Pierwsze miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 11, drugie przypadło Szkole Podstawowej nr 2, a trzecie Szkole Podstawowej nr 5. Wszystkie szkoły biorące udział w turnieju otrzymały pamiątkowy puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.

 

13 czerwca

Odbyły się międzyszkolne zawody w czwórboju. Uczniowie z wszystkich nowotarskich podstawówek rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na dystansie 600 m dziewczynki i 1000 m chłopcy. Łącznie wystartowało 60 uczniów. Jednocześnie podczas tych zawodów podsumowano Klasyfikację Punktową Szkół Podstawowych w ramach Miejskiego Systemu Współzawodnictwa Dzieci na terenie Miasta Nowy Targ w roku szkolnym 2017/2018. Przez cały rok szkolny placówki otrzymywały punkty za zajęte miejsca w zawodach; w zależności od zajętego miejsca na szkoły czekały puchary i sprzęt sportowy. Najwięcej punktów w ciągu roku zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2.

***

W urzędzie miasta odbyło się spotkanie z nowym trenerem klubu TatrySki Podhale – Tomkiem Valtonenem. Obejmujący stanowisko Fin polskiego pochodzenia opowiedział o swojej dotychczasowej karierze trenerskiej, doświadczeniu, a także planach na przyszłość. Na spotkanie przybyli działacze hokejowi, zarząd klubu, zawodnicy oraz dziennikarze.

14 czerwca

Podczas jubileuszowej gali 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłoszone zostały wyniki kon-kursu #ekoLIDERZY 2018 województwa małopolskiego. W tegorocznej edycji laureatem w kategorii #ekoGMINA miejska została Gmina Miasto Nowy Targ. W konkursie wybierane są instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego w Małopolsce. Nagrodę odebrał bur-mistrz miasta Grzegorz Watycha.

***

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z mieszkańcami. Dotyczyło ono przyłączenia mieszkań i domów do sieci ciepłowniczej w kontekście jej rozbudowy w kierunku centrum. Na spotkanie przybyło wielu zainteresowa-nych tematem mieszkańców, w tym także burmistrz miasta Grzegorz Watycha. Fachowcy odpowiadali na pytania, można było obejrzeć także na żywo węzeł cieplny. Mieszkańcy dostali również ulotki informacyjne. MPEC zachęcał także obecnych do wypełniania specjalnej ankiety, która miałaby firmie wskazać kierunek rozwoju, jakiego życzyliby sobie mieszkańcy miasta, a tym samym odbiorcy ich usług.

15 czerwca

Lato zawitało na Długą Polanę: strefa kibica, która będzie dostępna przez cały mundial, minizoo, darmowy dmuchaniec, wypożyczalnia rowerów elek-trycznych oraz freebox bar. Dzisiaj zainaugurowano tam sezon letni. Gościem wieczoru był zespół Pozytywni.

 

16 czerwca

W Parku Miejskim odbył się plenerowy turniej szachowy „Sto na sto” zorganizowany z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W zawodach wzięło udział około 20 zawodników w kategoriach juniorów i seniorów. W klimatycznej scenerii parkowej altany przepięknie przystrojonej w biało-czerwone barwy rozgrywano szachowe mecze, a po wyłonieniu zwycięzców w poszczególnych grupach najlepsi zawodnicy zagrali ze sobą na dużych, plenerowych szachach.

***

Na nowotarskim lodowisku odbywała się piąta edycja wydarzenia religijnego „Jezus na lodowisku”. Przez cały dzień wierni mieli możliwość wspólnego przeżywania mszy św., modlitwy, a także wysłuchania koncertu zespołu religijnego. Eucharystię odprawił wieloletni bliski współpracownik św. Jana Pawła II – ks. Paweł Ptasznik, który przyleciał na to wydarzenie z Rzymu.

 

***

Przy schronisku Koliba na Łapsowej Polanie odbyło się uroczyste wprowadzenie nowych członków do grona beskidzkich przewodników górskich. Nowi przewodnicy złożyli uroczyste ślubowanie, które przyjął od nich Adam Jachymiak – prezes Zarządu Klubu Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Witolda Pustówki, w obecności Anny Rużyczki – prezesa Oddziału PTTK „Gorce” Nowy Targ oraz Grzegorza Watychy – burmistrza miasta Nowy Targ. Oprócz gości w wydarzeniu uczestniczyła także grupa dzieci i młodzieży, która wcześniej wzięła udział w wycieczce organizowanej przez oddział PTTK. Burmistrz Grzegorz Watycha wręczył nowym przewodnikom odznaki przewodnickie, które są symbolem uczynności i życzliwości, a także krzewienia wiedzy o własnym regionie i Polsce.

17 czerwca

Salon Poezji, który odbywa się w naszym mieście regularnie, obchodził „setkę”. Podczas tego wyjątkowego spotkania, tym razem zorganizowanego w nowotarskim MOK-u, a nie jak zwykle w ratuszu, mogliśmy podziwiać występ aż dziewięciorga artystów związanych z Nowym Targiem. Z okazji jubileuszu zazwyczaj kameralne wydarzenie w tym miesiącu miało dużo większy roz-mach. Pierwsza edycja Salonu odbyła się dziesięć lat temu, 18 maja 2008 roku, a jej pomysłodawcami byli Anna Dymna i Juliusz Chrząstowski, aktor Starego Teatru, od lat współpracujący z Miejskim Ośrodkiem Kultury jako instruktor grup teatralnych. Podczas kolejnych lat wielu wspaniałych aktorów spotykało się z nowotarską publicznością. Podczas wyjątkowego, jubileuszowego spotkania na scenie mieliśmy przyjemność zobaczyć: Andrzeja Rozmusa, Andrzeja Lichosyta, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Krzysztofa Budzyka, Joannę Kuberską, Maję Barełkowską-Cyrwus, Mateusza Dewerę, Juliusza Chrząstowskiego i Stanisława Jaskułkę. Publiczność wysłuchała wierszy różnych poetów: od Kochanowskiego, Mickiewicza po Świetlickiego czy Wojaczka. O oprawę muzyczną zadbał zespół wokalny pod kierownictwem Dawida Sulej-Rudnickiego, złożony ze studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha serdecznie dziękował zarówno przybyłym artystom, jak i wszystkim, którzy przez te lata gościli w Nowym Targu. Nieobecna pomysłodawczyni Salonu Anna Dymna przesłała pozdrowienia.

21 czerwca

Na terenie KWP w Krakowie i OPP w Krakowie odbył się drugi etap eliminacji XXV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”. W zawodach wzięło udział 21 drużyn reprezentujących wszystkie komendy miejskie i powiatowe z garnizonu małopolskiego. W generalnej klasyfikacji zwyciężyła Komenda Powiatowa Policji z Nowego Targu, z reprezentującymi ją sierż. Jerzym Monterianem i st. post. Patrykiem Adamowskim, zdobywając pierwsze miejsca w dwóch spośród czterech kon-kurencji, tj. w teście wiedzy zawodowej i sprawdzianie sprawności fizycznej. We wrześniu pojadą oni na finał zawodów do Słupska.

22 czerwca

W tym roku miejskie zakończenie roku szkolnego odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Wzruszający program artystyczny przygotowany przez uczniów oglądali nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele władz miejskich na czele z burmistrzem miasta Grzegorzem Watychą. Rozdano wyróżnienia i dyplomy za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie. Burmistrz podsumował ostatni rok, a następnie oficjalnie ogłosił zakończenie roku szkolnego 2017/2018 i życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

***

Nasze miasto rozpoczęło oficjalnie sezon wakacyjny. Nowy Targ witał lato podczas wielkiego koncertu na rynku. Wydarzenie organizowane już po raz czwarty przez Burmistrza Miasta Nowy Targ oraz Miejski Ośrodek Kultury z roku na rok ma coraz większą frekwencję, każda edycja zapewnia też niesamowitą dawkę muzycznych wrażeń. Tym razem dzień koncertu był także dniem zakończenia roku szkolnego, co idealnie wpisało się w koncepcję imprezy. Na początku na scenie pojawiły się dwa zespoły dla najmłodszych. Pełen pozytywnej energii koncert rozpoczął występ Sióstr Wajs i Zespołu Tanecznego Stonoga, których kolorowa, szalona energia wciągnęła do zabawy maluchy zgromadzone na rynku. To interaktywne widowisko podobało się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Później scenę przejęli adepci sztuki wokalnej szkoleni w nowotarskim MOK-u przez Lilianę Mamczur. Po ich żywiołowym występie mieliśmy okazję oglądać zespół CDN. Nie zabrakło patriotycznych akcentów, które przypominały o przypadającej w tym roku 100 rocznicy od-zyskania niepodległości. Jednym z nich był niewątpliwie polonez odtańczony przez uczestników imprezy na płycie nowotarskiego rynku. W pierwszych parach mieliśmy okazję zobaczyć m.in. wiceburmistrz Joannę Iskrzyńską-Steg. Do części koncertu przeznaczonej dla starszych uczestników imprezy wprowadził nas nowotarski New Market Jazz Band w swoim orleańskim klimacie. W czasie wieczornej odsłony publiczność miała okazję bawić się przy muzyce dwóch wielkich gwiazd. Pierwszą z nich był zespół Łąki Łan, którego koncert w naszym mieście na pewno zostanie na długo zapamiętany. Grupa, która słynie z energetycznych i widowiskowych występów, zapewniła zgromadzonej publiczności moc wrażeń. Ich koncert był połączeniem znakomitego rockowo-elektronicznego brzmienia z niepowtarzalną atmosferą stworzoną przez muzyków. Oryginalne kostiumy, w których wystąpili, przeniosły wszystkich w kolorowy świat, gdzie wyobraźnia, kreatywność, sztuka spotykają się w wielu różnych formach ze światem muzyki. Muzycy, którzy występują w kostiumach tematycznie związanych z owadami zamieszkującymi łąki, prezentowali się na scenie niesamowicie. Wśród publiczności również zdarzyły się osoby, które w odpowiedzi na konkurs na najlepsze przebranie organizowany przez Urząd Miasta zjawiły się na koncercie w ciekawych kostiumach. Grupa przez blisko dwie godziny pobudzała wszystkie zmysły publiczności. Następnie przyszedł czas na ponad trzygodzinne widowisko Koncert Wolności – Another Pink Floyd Tribute Show. To wspaniałe multimedialne widowisko z pokazami laserów i efektami specjalnymi prezentowało się niesamowicie na tle wygaszonego rynku. Legendarne przeboje grupy Pink Floyd zabrzmiały w wykonaniu coverowego zespołu, wzruszając niejednego uczestnika koncertu. Można było usłyszeć m.in. „Shine On You Crazy Diamond”, „Wish You Were Here”. Niezapomniane było także wykonanie utworu „Another Brick In The Wall” z udziałem Małych Śwarnych. Zespół w jedenastoosobowym składzie przygotował dla publiczności prawdziwą muzyczną ucztę. Niektóre aranżacje zaskakiwały, jak np. fragment utworu „Time” w wersji reggae, inne brzmiały jak oryginalne wykonania. Artyści tak bardzo spodobali się nowotarskiej publiczności, że bisom nie było końca, a koncert zakończył się dopiero tuż przed pierwszą w nocy. Ze sceny popły-nęły życzenia udanych wakacji, które mieszkańcom złożył burmistrz Grzegorz Watycha oraz dyrektor MOK-u Bolesław Bara.

23 czerwca

Już po raz piętnasty odbyły się Sobótki Nowotarskie. Tegoroczna impreza połączona była z piknikiem ekologicznym. Na przybyłych do Parku Miejskiego gości czekały występy artystyczne, pyszne jedzenie i dobra zabawa. Na scenie pojawiły się zespoły Mali i Młodzi Hyrni, Hyrni, Walasi, Paradnice, Magda, a także grupa kabaretowa Sprawa Drugorzędna, która przygotowała spektakl „Biesiada poniekąd ekologiczna”. Nie zabrakło zwyczajowego konkursu plecenia wianków. Można było spróbować tradycyjnych potraw, a w ramach Pikniku Ekologicznego najmłodsi mieli okazję zagrać w różne gry związane z tematyką ekologiczną; dorośli natomiast mogli zaznajomić się z nowoczesnymi, ekologicznymi urządzeniami, m.in. pompami ciepła. Na zakończenie imprezy rozpalono nad brzegiem Dunajca ognisko i odbyło się tradycyjne puszczanie wianków wrzucanych do rzeki. Całość zwieńczył pokaz sztucznych ogni.

25 czerwca

Na sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha otrzymał absolutorium za rok 2017. W głosowaniu brało udział 19 radnych obecnych na sesji, 14 oddało głos „za”, 5 było przeciw. Burmistrz dziękował za zaufanie, a także podkreślił, iż jest to zwieńczenie nie tylko jego pracy, ale również całego jego zespołu, zastępców, naczelników, skarbnika. Budżet miasta za rok 2017 został zamknięty z rekordową nadwyżką operacyjną w kwocie 19 mln złotych. Dług publiczny został zmniejszony z 42 mln do kwoty 33 mln zł, przy jednoczesnej realizacji nowych inwestycji na łączną kwotę 10,5 mln zł.

26 czerwca

Rok 2018 jest rokiem w historii naszego kraju nietypowym. Przypadająca setna rocznica odzyskania niepodległości sprawiła, że bardzo dużo imprez i wydarzeń organizowanych jest w konwencji patriotycznej. Jednym z nich była także wystawa, która została otwarta w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Jej tytuł to „Józef Piłsudski a Związek Nauczycielstwa Polskiego”. Otwarcie wystawy poprzedziły przemówienia i wprowadzenie w jej tematykę. Prelekcję poprowadziła prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu Romualda Prośniak. Wystawę można było oglądać również w Urzędzie Miasta Nowy Targ.

27 czerwca

Po trwających przez kilka miesięcy pracach remontowych w nowotarskim szpitalu został otwarty odnowiony oddział psychiatrii z pododdziałem detoksykacji. Po przebudowie powstał nowoczesny, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oddział z przestronnymi salami i łazienką przy każdej z nich. Zainstalowano monitoring wizyjny, aby podnieść bezpieczeństwo pacjentów i personelu, powstała też sala obserwacji i sala terapii zajęciowej.

30 czerwca

Rozstrzygnięto 38 Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda „Krajobraz górski”. W nowotarskim MOK-u wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom tego jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w całym kraju. W tej edycji wzięło udział 103 uczestników z dziewięciu krajów. I Nagroda i Złoty Medal FIAP trafiły w tym roku w ręce nowotarżanina, Marcina Kęska, za zimową fotografię zatytułowaną „Wolność”. Burmistrz Grzegorz Watycha podziękował wszystkim, zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom konkursu, i wraz ze Stanisławem Krzakiem, wieloletnim komisarzem konkursu, zaprosił do udziału w przyszłorocznej edycji.

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii Przemysława Kruka – laureata głównej nagrody konkursu „Krajobraz górski” w latach 2016 i 2017.

***

Odbyła się wystawa prac plastycznych dzieci, które wzięły udział w konkursie „Mój wymarzony dzień z rodziną”. Konkurs został zrealizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Nowym Targu i związany jest z lokalną kampanią społeczną „Zawalcz o rodzinę, którą maluje Twoje dziecko”. Prace zostały wykonane przez uczniów z klas I–III szkół podstawowych z Nowego Targu. Akcja ma celu zwrócenie uwagi rodziców na rolę rodziny

  

Zdjęcie_1
Fot. 1. Promocja książki „Wspomnienia pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Podhale”, 3 lutego 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_2

 Fot. 2. XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Siedzą od prawej: aspirant Bogdan Zubek, st. aspirant Szczepan Barnaś, mł. aspirant Andrzej Leja, mł. ogniomistrz Paweł Wach, 10 maja 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_3

 Fot. 3. 77 Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego, 31 maja 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_4

Fot. 4. Uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom I i II stopnia kierunku architektura w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, 13 lipca 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_5

Fot. 5. Piknik Jeździecki, 29 lipca 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_6

Fot. 6. XVIII Jarmark Podhalański, 17 sierpnia 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_7

 Fot. 7. Uroczyste otwarcie Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, 12 października 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_8

Fot. 8. XIX Kwesta Nowotarska na nowotarskim cmentarzu, 1 listopada 2018 r., fot. Anna Szopińska

 Zdjęcie_9

 Fot. 9. W „Rekordzie dla Niepodległej” – rekordowa flaga i plenerowy pokaz w Szkole Podstawowej nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu, 9 listopada 2018 r., fot. Anna Szopińska

 Zdjęcie_10

 Fot. 10. Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości w Nowym Targu, 11 listopada 2018 r., fot. Stanisława Trebunia-Staszel

Zdjęcie_11

  Fot. 11. Chór „Gorce” podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości w Nowym Targu, 11 listopada 2018 r., fot. Stanisława Trebunia-Staszel

 Zdjęcie_12

Fot. 12. Sadzenie Dębu Wolności, 26 listopada 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 Zdjęcie_13

Fot. 13. Promocja dwudziestego drugiego numeru „Almanachu Nowotarskiego”, 27 listopada 2018 r., fot. Anna Szopińska

  Zdjęcie_14

Fot. 14. XXIX Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej na Podhalu „Sacrosong”, 2 grudnia 2018 r., fot. Anna Szopińska

 Zdjęcie_15

 Fot. 15. Wigilia w Mieście, 23 grudnia 2018 r., fot. Anna Szopińska

 Zdjęcie_16

 Fot. 16. Wigilia dla ubogich i samotnych w restauracji Ruczaj, 24 grudnia 2018 r., fot. Zbigniew Krauzowicz

 

oraz czasu spędzanego wspólnie z perspektywy dziecka. Wystawę można było oglądać w holu Urzędu Miasta Nowy Targ.

  

***

Przy budynku dworca kolejowego pojawił się pierwszy w mieście biletomat Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Można w nim zakupić bilety na przejazdy Podhalańską Koleją Regionalną oraz/lub komunikacją miejską w Nowym Targu i/lub Zakopanem w ramach tzw. Taryfy Podhalańskiej – zintegrowanego systemu płatności za bilety. Władze miasta zapowiadają, że niedługo pojawi się więcej takich urządzeń.


Lipiec

1 lipca

Rozpoczął się letni cykl koncertów Muzyczne Niedziele w Altanie. Przez całe wakacje w każdą niedzielę można było posłuchać dobrej muzyki. Kameralne minikoncerty już na stałe wpisały się w wakacyjną mapę naszego miasta. Organizatorem imprezy jest Miejski Ośrodek Kultury i Burmistrz Miasta Nowy Targ. W tym roku w altanie wystąpili: Grzegorz Kolusz, Wowa z Charkowa, Magda i Bogusław Ćwiertnia, Łukasz Rajski i Daniel Lipiec, Agnieszka Banaś, iNTarg Blues oraz Studio Piosenki Septyma.

5 lipca

Wystartowało „Czytanie w Altanie”. Przez całe lato Miejska Biblioteka Publiczna w każdy czwartek czekała na małych czytelników w Parku Miejskim. Druga edycja plenerowego cyklu dla dzieci „Czytanie w Altanie” miała bardzo dużą frekwencję. Czytanie bajek, wierszyki i mnóstwo dobrej zabawy czekały co tydzień na najmłodszych czytelników.

***

W KWP w Krakowie przeprowadzono eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji przewodników psów patrolowo-tropiących i patrolowo- -tropiących do działań bez kagańca z terenu podległego KWP w Krakowie. W zawodach wzięło udział trzynastu najlepszych przewodników z psami służbowymi. Podczas zawodów trzeba było zaliczyć następujące konkurencje: posłuszeństwo ogólne; marsz/bieg z psem przy nodze; zatrzymywanie psa w biegu w pozycji „stój”; zatrzymywanie psa w marszu w pozycjach: „siad”, „waruj”; pozostawanie psa; pokonywanie przeszkód: ściana, kładka, wieża, tunel; praca węchowa psów; ćwiczenia z agresji; przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta. Reprezentant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu mł. asp. Bogusław Jeż wraz z psem Hektorem zajęli w zawodach III miejsce.

6 lipca

W Kieżmarku odbywał się 28 Festiwal ELRO, w którego otwarciu brali udział przedstawiciele nowotarskich władz: wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg oraz przewodniczący Rady Euroregionu „Tatry” Bogusław Waksmundzki. Wydarzenie to jest jednym z najstarszych w Europie. Podczas imprezy prezentowane są zarówno tradycyjne wyroby, jak i historia regionu, nie brakuje także artystycznych występów. Każda edycja dedykowana jest innemu cechowi rzemieślniczemu. W tym roku na festiwalu zaprezentowało się ponad 100 stoisk z tradycyjnymi wyrobami. Nasze miasto reprezentowane było przez nowotarskich kuśnierzy, którzy pokazali swoje produkty. Wiceburmistrz Joannie Iskrzyńskiej-Steg towarzyszyły przedstawicielki Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ – naczelnik Katarzyna Put i Iwona Króżel.

7 lipca

Na terenie masywu górskiego Gorce (rej. Lubania, Przełęczy Knurowskiej) oraz w terenie Jeziora Czorsztyńskiego przeprowadzono działania profilaktyczno-informacyjne w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo… w górach”, „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Funkcjonariusze KPP Nowy Targ wspólnie z GOPR propagowali bezpieczne zachowanie podczas wędrówek górskich, a także podczas spędzania czasu na wodzie. W okresie wakacji takie działania są dodatkowo potrzebne, zwłaszcza na terenach chętnie odwiedzanych przez turystów.

7–8 lipca

W Nowym Targu trwał X Nowotarski Piknik Lotniczy: niesamowite emocje, przepiękne podniebne pokazy i wybitni piloci, którzy opanowali nowotarskie niebo. Jubileuszowy, dziesiąty już piknik miał bardzo urozmaicony program. Można było zobaczyć przeróżne maszyny lotnicze: ultralekkie samoloty, maszyny wojskowe, zabytkowe, samoloty akrobacyjne, śmigłowce, wiatrakowce, a także motoparalotnie. Nie zabrakło wielkich gwiazd, swoje pokazy zaprezentowali m.in. Jurgis Kairys, Artur Kielak, Łukasz Czepiel, grupa akrobacyjna Firebirds. Na niebie mogliśmy też podziwiać najszybszy i najmocniejszy samolot tłokowy w Polsce, pilotowany przez wychowanka Aeroklubu Nowy Targ – Mateusza Stramę, a także transportowy samolot CASA – jak do tej pory była to największa maszyna, która prezentowała się na pikniku podczas wszystkich jego edycji. W tym szczególnym dla naszego kraju roku nie mogło zabraknąć odniesień do polskiej historii. Polskie Siły Zbrojne na pikniku miały więc bardzo mocną ekipę, która prezentowała się pod hasłem ogólnopolskiej akcji „Sto lat polskich skrzydeł”. Wśród maszyn z niesamowitą historią widzowie mogli podziwiać lot dwupłatowego „Wiedeńczyka”, który przed laty pozwolił załodze przedostać się za żelazną kurtynę, właśnie do Austrii. Niewątpliwie największą atrakcją imprezy był pokaz brytyjskiej grupy AeroSPARX. Piloci Guy Westgate i Rob Barsby wyczarowali na niebie wspaniały spektakl z kolorowymi smugaczami. Niezapomniany nastrój miał także pokaz motoparalotniarzy Flying Dragons. Piknikowi towarzyszyło mnóstwo atrakcji na ziemi: koncerty, wystawy, strefa lunaparku.

13 lipca

W Galerii Sztuki BWA Jatki podczas spotkania z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia” odbyła się promocja książki Bogdy Borowicz „Wypominki rodzinne”. Książka jest obrazem nie tylko osobistym, ale także obrazem polskiej rodziny, na której dzieje niesamowity wpływ miała historia i jej zawirowania. Walka o niepodległość, ale także losy późniejsze, również niełatwe, to część naszego dziedzictwa i to właśnie w tej opowieści widać. Publikacja ukazuje też nasze miasto zarówno poprzez pryzmat osoby, która choć urodziła się we Lwowie, to właśnie to miejsce wybrała do życia, jak i poprzez jego historię, czasami jeszcze nieodkrytą, bo zarówno indywidualną, jak i ogólną. Spotkanie poprowadziła Anna Majorczyk.

***

Na nowotarskim rynku stanął RakTRACK, czyli mobilny punkt badania znamion, w którym lekarz dermatolog badał znamiona pod kątem czerniaka. Zainteresowanie było duże. W Nowym Targu z konsultacji skorzystało prawie sto osób. „UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RakTRACKa!” to nowa inicjatywa Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, które od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego ba-dania znamion. Głównym partnerem wydarzenia jest Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

***

Uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom I i II stopnia kierunku archi-tektura odbyło się w Auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego przemówienia prorektora ds. studenckich i kształcenia dr. Krzysztofa Trochimiuka, dyrektor Instytutu Nauk Technicznych dr szt. Joanny Suchowiak-Horzemski oraz wielo-letniej dyrektor dr inż. arch. Marii Ponikiewskiej-Arct.

14 lipca

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zaprezentowało nową wystawę czasową „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.”. Wystawa obejmuje swoim zakresem modele wykonane przez artystę Jacka Michniaka (1905–1985) z Dzianisza, które przedstawiają budownictwo drewniane na Podhalu z przełomu XIX i XX wieku. Na ekspozycji można było zobaczyć: młyn wodny, folusz, tartak czy szałas pasterski. Makiety prezentowały budowle związane z różny-mi dziedzinami życia społecznego, a więc nie tylko budynki mieszkalne czy użyteczności publicznej, ale również sakralne, takie jak drewniany kościółek oraz dzwonniczka loretańska, wykorzystywana przed laty do dzwonienia na Anioł Pański, informowania o śmierci i pogrzebie mieszkańca wsi czy odpędzania „płanetników” – baśniowych stworków przyciągających burze, grad i pioruny. Całości dopełniły obrazy nowotarskiego malarza Michała Rekuckiego, przedstawiające podhalańskich górali czy lokalne pejzaże.

 

14–15 lipca

Na terenie stadionu sportowego obok Hali Lodowej odbyła się XXIV Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Podczas oficjalnego otwarcia towarzyszyły kapeli góralskiej nasze niesamowite owczarki podhalańskie.

Przeróżne rasy, cudowna atmosfera oraz mnóstwo wystawców nie tylko z Polski, ale również z Czech i Słowacji. Można było zobaczyć mało znane rasy, jak i te bardziej popularne. Odbywały się pokazy i konkursy. Ostatecznie w ciągu dwóch dni mieliśmy okazję obejrzeć ponad 500 psów. Nie zabrakło informacji o tresurze tych cudownych zwierząt, a także specjalnych pokazów psów szkolonych na potrzeby służb, np. policji.

15 lipca

Stoiska pełne regionalnych potraw i tradycyjnych, lokalnych wyrobów oraz specjałów o przepysznym, domowym smaku przyciągały wszystkich odwiedzających XIV Małopolski Festiwal Smaku. Impreza, która po raz kolejny zawitała na nowotarski rynek, odbywała się w tym roku pod hasłem: „100% Made in Małopolska”. Nie zabrakło kulinarnych pokazów, warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, konkursów i zabaw. Celem imprezy jest promowanie lokalnych przedsiębiorców i wytwórców żywności. Wszystkich gości odwiedzających festiwal czekał powrót do dzieciństwa i dawno zapomnianych smaków.

17 lipca

Rozpoczęły się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla mieszkańców Nowego Targu. Cykl spotkań odbywał się w lipcu, sierpniu i wrześniu, a prowadzone były przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nowym Targu oraz Grupę Podhalańską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

22 i 29 lipca

Przez dwie kolejne niedziele lipca na nowotarskim lotnisku trwały widowiskowe zawody konne. 22 lipca wystartował Piknik Jeździecki: zawody w skokach przez przeszkody, wyścigi konne w galopie i wyścigi kłusaków, podczas których można było obstawiać zwycięzcę. Wydarzenie było nawiązaniem do tradycji, gdyż właśnie w tym miejscu przed stu laty odbywały się wyścigi konne. Współorganizatorem pikniku było Województwo Małopolskie, co pozwoliło na udział w zawodach dżokejom i koniom z całego województwa. Rozpoczęcie gonitw poprzedził konkurs skoków przez przeszkody. A później przyszedł już czas na niesamowite emocje. Piękne konie pędzące galopem po torze, widowiskowy pejzaż wokół, a do tego niesamowite niebo, które chociaż przyniosło ulewny deszcz, to wzmagało również piękno otaczającej przyrody. Dla najmłodszych przygotowano przejażdżki konne na lonży, dmuchańce. Nie zabrakło smakołyków ustawionych na stołach. Wielka Gonitwa Nowotarska nawiązuje do zawodów z lat 1919–1925, kiedy na terenie dzisiejszego aeroklubu funkcjonował profesjonalny tor wyścigów konnych z trybunami dla 700 osób, a w organizowanych tam wyścigach rywalizowali oficerowie i podoficerowie z nowotarskiej jednostki artyleryjskiej, jednostek wojskowych z Krakowa, a czasem – również miejscowi górale i ich konie. Ta sięgająca okresu międzywojnia tradycja z powodzeniem wpisuje nowotarskie wydarzenie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Natomiast 29 lipca można było obejrzeć niesamowity pokaz ułanów oraz prezentację różnego rodzaju zaprzęgów konnych. Piękne stroje, elegancja, szyk jeźdźców sprawiły, że goście mogli poczuć wyjątkowy klimat historii. Na obydwu imprezach nie zabrakło przedstawicieli nowotarskich władz, obecny był burmistrz miasta Grzegorz Watycha, a także wiceburmistrzowie: Joanna Iskrzyńska-Steg i Waldemar Wojtaszek.

23 lipca

Podczas sesji Rady Miasta po raz pierwszy odbyło się głosowanie elektroniczne. Radni oddawali głosy za pomocą służbowych tabletów, a wyniki głosowania automatycznie wyświetlały się na głównej tablicy. Urządzenia posłużyły również do sporządzenia listy obecności, zgłaszania się do wypowiedzi oraz ustalania kolejności w przypadku zgłaszania interpelacji i zapytań.

26–29 lipca

Kacper Borkowski – reprezentant nowotarskiego aeroklubu – zdobył pierw-sze miejsce na VI Aeropikniku – Balonowym Pucharze Polski w Paczkowie. Zawodnik pomimo młodego wieku ma na swoim koncie już duże sukcesy. W zawodach pokonał 20 pilotów rywalizujących w tegorocznej edycji.

 

28 lipca

Po długiej przerwie wznowiono w naszym mieście Oscypkon, czyli nowo-tarski konwent fantastyki. Chociaż to już ósma edycja wydarzenia, to w tym roku różni ją kilka rzeczy: po pierwsze dużo większy zasięg i niesamowita oprawa, a po drugie nadanie oficjalnej nazwy. Fani fantastyki mieli w czym wybierać: games room, turnieje, konkursy, ale także prelekcje poświęcone grom i literaturze z tego gatunku. Oprócz tego można było wziąć udział w konkursie aktorskim czy konkursie z wiedzy o filmach i serialach. Na konwencie nie zabrakło również cosplayerów.

28–29 lipca

Urząd Miasta Nowy Targ oraz zarząd AMK „Gorce” zaprosiły na Trial Country, który był jednocześnie IX i X rundą Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Po całodniowych zmaganiach na torze przyszedł czas na przyjemniejszą część, którą rozpoczęła parada motocykli ulicami naszego miasta. Następnie odbył się koncert country, podczas którego wystąpili: Paweł Bączkowski, Śpasy – Gang Szeryfa, Piotr „Lupi” Lubertowicz i Wiesław Bieniasz. Przybyłych na miejsce witała wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. Impreza miała na celu promocję sportów motocyklowych, a także aktywnego spędzania wolnego czasu.

***

Nasze miasto ma szansę zostać prawdziwym rajem dla rowerzystów. Właśnie zatwierdzono do dofinansowania projekt, który zakłada powstanie prawie dwóch i pół kilometra nowych ścieżek na terenie miasta, remont obu kładek nad Czarnym Dunajcem, doposażenie Strefy Relaksu i stworzenie miejsca upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu. Wszystkie te plany wiążą się z realizacją III etapu „Szlaku wokół Tatr”. Do tej pory w ramach tego projektu wykonano na terenie Nowego Targu łącznie 26 km ścieżek rowerowych. Realizacja projektu w ramach Programu Interreg V-A Polska–Słowacja 2014–2020 ma potrwać około dwóch lat.

***

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu po raz kolejny otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację Programu edukacyjno-naukowego pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego – kwatera wojenna z lat 1914–1923 w Nowym Targu. Edycja 2018” w ramach konkursu grantowego „Wspieranie Samorządowych Instytucji Kultury – opiekunów miejsc pamięci 2017”. Wartość całego projektu to kwota 28 100 zł, z cze-go dofinansowanie ze strony MKiDN wynosi 75,26%, co daje sumę 20 100 zł. Projekt, nad którym Muzeum będzie kontynuować pracę, obejmuje w swoim zakresie: badania naukowe, dokumentowanie miejsc pamięci oraz wydarzeń i osób z nimi związanych, zabezpieczanie takich miejsc oraz popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o miejscu pamięci i jego historii. Projekt ma charakter edukacyjno-naukowy.


Sierpień

1 sierpnia

Burmistrza Grzegorza Watychę w siedzibie Urzędu Miasta odwiedzili goście z dalekiej Ameryki Łacińskiej. Misjonarze-bernardyni ojciec Jacek Twaróg – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Martin Coronado Buenos Aires Argentyna, nowo-tarżanin, honorowy Ambasador Miasta Nowy Targ – i ojciec Seweryn Lesław Matyasik – proboszcz parafii w Guayzimi prowincji Zamora w Ekwadorze – w trakcie spotkania opowiedzieli nie tylko o swojej działalności misyjnej, ale także o życiu w zupełnie innym rejonie świata, tamtejszej kulturze. Nie zabrakło również rozmów o potrzebach tamtejszej ludności.

2 sierpnia

W Nowym Targu zagościła wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Jest ona częścią akcji edukacyjnej „Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa”. Ekspozycję można było oglądać obok siedziby Starostwa Powiatowego. Wystawa prezentuje ojców niepodległości: Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego, Witosa, Paderewskiego oraz Daszyńskiego. Akcja „Biało-Czerwony Szlak” w Małopolsce objęła swoim zakresem kilkanaście miast i miasteczek.

4–5 sierpnia

Na nowotarskim lotnisku odbył się XI Podhalański RC Model Show. Zorganizowany po raz kolejny przez sekcję modelarską Aeroklubu Nowy Targ Piknik Modelarski przyciągnął pilotów modeli z całej Polski, Czech i Austrii. Można było zobaczyć szybowce, helikoptery, odrzutowce podczas niesamowitych lotów. Publiczność była zachwycona i pomimo niesprzyjającej pogody podziwiała zawody. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, dużą popularnością cieszył się konkurs „Cukierki lecą z nieba”. Podczas imprezy gościliśmy 75 pilotów, z których każdy zaprezentował od jednego do trzech modeli. Na zakończenie na wszystkich czekało wspólne ognisko, a także widowiskowe pokazy nocne Night Show.

10–12 sierpnia

Na terenie Gorców trwał Gorce Ultra-Trail. Była to już trzecia edycja biegu. Do wyboru było pięć dystansów: 102, 84, 48, 20 i 1,7 km. Trasa prowadzi przez gorczańskie szczyty Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc, częściowo przebiegając przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego. Początkujący zawodnicy mogli zdecydować się natomiast na udział w Ochotnica Challenge – biegu na dystansie 20 km.

12 sierpnia

W kaplicy na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem po raz 38 odbyła się Msza Święta Ludzi Gór. Uroczystość corocznie gromadzi przewodników, ratowników górskich, a także wszystkich miłośników górskich wędrówek. Nie zabrakło górali w tradycyjnych strojach, parlamentarzystów i przedstawicieli miejscowych władz. Podczas odprawianej przez metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego eucharystii nie zabrakło regionalnych akcentów, kapela góralska z Mszany Górnej zadbała o oprawę muzyczną, a księża odprawiający mszę mieli na sobie ornaty zdobione podhalańskimi motywami. Głównym organizatorem uroczystości jest nowotarski oddział Związku Podhalan.

15 sierpnia

Odbyły się uroczystości związane ze 110 rocznicą poświęcenia budynku Sokoła. Uczniowie, absolwenci, nauczyciele, pracownicy, a także mieszkańcy miasta najpierw wzięli udział we mszy św. w kościele św. Katarzyny, następnie wraz z pocztem sztandarowym wszyscy przeszli pod gmach szkoły. Zgromadzeni ustawili się też do wspólnego zdjęcia na wzór tego z 15 sierpnia 1908 roku, które zrobiono podczas oficjalnego otwarcia budynku. Zasadzono także „Dąb wolności”, który upamiętnia dwie rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystościach nie zabrakło władz miasta, a wszyscy zebrani mogli dowiedzieć się czegoś o historii tego budynku, który powstał w czasach zaborów jako siedziba Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i przez lata wpisał się na stałe w mapę naszego miasta. To tutaj w 1912 roku zaczęło funkcjonować pierwsze w mieście kino, tutaj toczyło się w dużej mierze życie kulturalne i sportowe naszego miasta przed wybuchem I wojny światowej. Bezpośrednio przed rokiem 1914 to tutaj w ramach formacji paramilitarnych przygotowywano podhalańską młodzież do walki o odzyskanie niepodległości. W czasie I wojny światowej działał tu szpital wojskowy, stacjonowało także wojsko i żandarmeria. W okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowało w budynku Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie. W latach 1939–1945 budynek użytkowali Niemcy. To właśnie z tego okresu pochodzą tarasy z północnej strony budynku. Od 1951 roku w Sokole mieści się siedziba szkoły. Podczas uroczystości we wnętrzu budynku obejrzeć można było wystawę fotograficzną dokumentującą historię tego miejsca.

16 sierpnia

Niecodzienny widok czekał dziś na spacerowiczów przechadzających się po nowotarskim Rynku. Około dwóch godzin trwała akcja przenoszenia maszyny drukarskiej z Muzeum Podhalańskiego znajdującego się w ratuszu do budynku przyszłego Muzeum Drukarstwa przy ul. Sobieskiego. Potężny dźwig miał arcytrudne zadanie, gdyż maszyna wyciągana była przez okno z pierwszego piętra ratusza. Precyzja i opanowanie pozwoliły jednak na bezbłędne wykonanie tego etapu i ważący pół tony korpus urządzenia został bezpiecznie wydobyty na pasach. Pozostałe elementy maszyny odmontowane przedtem również zo-stały wyciągnięte, a część z nich udało się już wcześniej znieść po schodach. Następnie w ten sam sposób maszynę zamontowano w nowej siedzibie przy ul. Sobieskiego.

17–19 sierpnia

W piękne, słoneczne, sierpniowe popołudnie tradycyjna Parada Gazdowska rozpoczęła 18 Jarmark Podhalański. Wzdłuż ulicy Parkowej, Placu Słowackiego, Szkolnej aż na Rynek przeszły zespoły regionalne – zarówno z naszego regionu, jak i te, które przyjechały na gościnne występy z Litwy: Młode Podhale, Mali Śwarni, Hyrni oraz Minija i Senoliai – przedstawiciele uczelni i stowarzyszeń z naszego miasta, w tym m.in. przedstawiciele powiatu, Euroregionu „Tatry”, Związku Podhalan, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, drużyny MMKS Podhale, Fundacji im. Adama Worwy, tancerze z „Party-tury”, a także Amazonki, motocykliści i rowerzyści. Na czele marszu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta, a wśród maszerujących nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, w tym burmistrza Grzegorza Watychy oraz wiceburmistrzów Joanny Iskrzyńskiej-Steg i Waldemara Wojtaszka; byli także nowotarscy radni, w tym przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski. Wśród gości można było wypatrzeć posła Edwarda Siarkę, burmistrza partnerskiego miasta Kieżmark na Słowacji Jána Ferenčáka, prorektor PPWSZ dr Teresę Muchę. W paradzie uczestniczyli także sponsorzy imprezy. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Największe wesele na Podhalu”, dlatego też na paradzie nie zabrakło nawiązań do hasła przewodniego. W bryczce jechała nietypowa para młoda: maskotki-owce przebrane za nowożeńców wprowadzały uczestników w klimat wydarzenia. Ponadto mogliśmy zobaczyć starodawny monocykl – który był nawiązaniem do programu trzeciego, rowerowego dnia jarmarku. Na rynku dołączył również starosta nowotarski Krzysztof Faber. Nie zabrakło powitania, podczas którego burmistrz zapraszał do zabawy, po czym wygłosił tradycyjną formułkę obwieszczającą otwarcie wydarzenia. I choć oficjalne otwarcie miało miejsce po godzinie 17:00, to Jarmark Podhalański już od wczesnych godzin przedpołudniowych tętnił życiem. W specjalnie przygotowanej przy Placu Słowackiego Strefie Rodzinnej na najmłodszych czekały zabawy i konkursy, a na scenie już od 15:00 można było obejrzeć pierwsze występy. Na początek zaprezentowały się zespoły regionalne z Litwy oraz zespół iNTarg Blues. Natomiast po oficjalnym rozpoczęciu imprezy scenę przejęli artyści bluesowi: grupa Lupi Squad oraz Jan Gałach Band. Nie zabrakło też występu naszych regionalnych Hyrnych. Także kolejny punkt imprezy był związany z naszym miastem, była to bowiem prezentacja drużyny TatrySki Podhale Nowy Targ, która tradycyjnie odbywa się co roku. Głównym punktem programu pierwszego dnia Jarmarku był koncert Margaret, który zgromadził na rynku prawdziwe tłumy. Artystka podczas występu zaśpiewała swoje największe przeboje. Atmosfera była wspaniała, Margaret przez cały czas utrzymywała kontakt z publicznością, zachęcając do wspólnego śpiewania i zabawy. Świetnie bawili się nie tylko dorośli, ale także licznie zgromadzona młodzież i dzieci, gdyż nowotarżanie przybyli na rynek całymi rodzinami. Jak się okazało, wokalistka ma w naszym mieście liczne grono fanów, wielu z nich na koncert przyszło z ręcznie namalowanymi transparentami i laurkami. Nie zabrakło bisów, a na zakończenie przygotowano dla artystki niespodziankę. Dyrektor MOK-u Bolesław Bara oraz przedstawiciele drużyny TatrySki Podhale Nowy Targ wręczyli Margaret klubową koszulkę Podhala, natomiast od Związku Podhalan otrzymała ona tradycyjną góralską chustę. Wokalistka od razu przymierzyła prezenty, co spodobało się publiczności. Po występie Margaret na scenie zagościł zespół Hollywood Rose. Pochodzący z Węgier wykonawcy to tribute band, odtwarzający z ogromną sta-rannością utwory legendarnej grupy Guns N’ Roses. Rockowy charakter, mocne brzmienia, ale także nastrojowe ballady hipnotyzowały publiczność do późnych godzin nocnych. Nie tylko warstwa muzyczna powodowała, że widzowie mieli wrażenie, jakby w Nowym Targu zagościło prawdziwe Guns N’ Roses. Duży wpływ miała na to także warstwa wizualna. Muzycy Hollywood Rose zadbali o sceniczny wizerunek, który obejmował nie tylko stroje czy fryzury, ale także doskonałe odwzorowanie ruchów, zachowań na scenie muzyków z legendarnego zespołu. Podczas występu można było usłyszeć m.in. niezapomniane ballady „Don’t Cry”, „November Rain”, „Sweet Child of Mine”, „Civil War” czy „Patience”. W nastrojowym klimacie, dla wielu przesyconym wspomnieniami młodzieńczych lat, zakończył się pierwszy dzień Jarmarku Podhalańskiego. Podczas drugiego dnia imprezy na rynku odbywało się Największe Wesele na Podhalu. W role państwa młodych wcielili się Robert Rozmus i Anna Głogowska. Podczas weselnego przyjęcia na scenie nie zabrakło wspaniałej, tanecznej muzyki w wykonaniu takich gwiazd jak Francesco Napoli czy zespół Masters. Aktorzy odgrywali dla publiczności spektakl, który przedstawiał prawdziwe góralskie wesele; nie zabrakło zwyczajów związanych z tym wydarzeniem, a nawet inscenizowanej na szczęście góralskiej bójki. Na początek zaśpiewała Druga M. – artystka kryjąca się pod tym pseudonimem odtwarza piosenki Maryli Rodowicz. Rozgrzana występem publiczność nie mogła doczekać się dalszej części koncertu, a było na co czekać, gdyż zaraz potem na scenie pojawił się Francesco Napoli. Włoski wokalista zrobił prawdziwą furorę, publiczność śpie-wała z nim znane przeboje, w tym kilka razy niezapomnianą „Marinę”. Sam artysta sprawił wszystkim niespodziankę, gdyż chętnie przechadzał się wśród zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu jego występu nie było ani chwili na odpoczynek, gdyż na scenę wkroczył zespół Masters. Później przyszła kolej na występ czwórki wokalistów warszawskich teatrów muzycznych Buffo i Roma, którzy wcielali się w rozmaite gwiazdy, m.in. Beatę Kozidrak, Eltona Johna czy Cher. Podczas ich występów nie zabrakło także utworów z najlepszych musicali. Tego wieczoru publiczność bawiła się wyśmienicie. Po musicalowych rytmach przyszedł czas na występ Iwana Komarenki, który swoim największym przebojem „Czarne oczy” porwał wszystkich do tańca. Oprócz muzycznych atrakcji cały czas na scenie trwała inscenizacja wesela, pojawiali się goście, m.in. zespół Młode Podhale, który wręczył nowożeńcom buty Relaks, Związek Podhalan, który obdarował ich góralską chustą i kapeluszem, oraz burmistrz Grzegorz Watycha z kwiatami. Zabawa przy weselnych dźwiękach zakończyła się po północy, a później stery przejął DJ, który rozkręcił prawdziwą nocną dyskotekę. W niedzielę Jarmark odbywał się pod znakiem rowerowych zawodów. Trwał bowiem rajd Małopolska TOUR. Rowerowe zmagania na trasach o różnej długości: maxi (38 km), midi A (28 km), midi B (24 km) oraz mini (12 km) rozgrzały zawodników i publiczność. Wśród startujących wypatrzyć można było także marszałka Małopolski i burmistrza Nowego Tagu, którzy wy-brali trasę średnią. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy ewolucji dirt jumpingu na rowerach MTB, BMX i bicyklach. Można się też było przejechać zabytkowymi rowerami lub samodzielnie wykręcić sobie pyszny koktajl na blender bike’u. Na chętnych śmiałków czekał także mobilny tor grawitacyjny. Dla najmłodszych zostały przygotowane szkolenia z bezpiecznej jazdy na rowerze, które poprowadzili profesjonalni instruktorzy. W strefie zabaw dla dzieci czekało na nie dużo konkursów i zabaw. Także dla fanów dobrej muzyki organizatorzy przygotowali prawdziwą niespodziankę: występ zespołów The Dumplings oraz Happysad. Pierwsza formacja pochodzi z Zabrza i gra muzykę elektroniczną, natomiast drugi zespół reprezentuje nurt rocka alternatywnego. Jarmark przez trzy dni pozwolił zarówno mieszkańcom, jak i turystom na dobrą zabawę przy wyjątkowej muzyce i wyśmienitym jedzeniu. Było to spotkanie, o którym jesz-cze długo będziemy pamiętać, a na pewno do przyszłorocznej edycji imprezy. Nasze miasto po raz kolejny pożegnało lato w wyborny sposób.

18 sierpnia

W Mizernej, a dokładnie w zatoce Sigulina, zostały rozegrane IV Regaty o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. Organizatorem zawodów był Yacht Klub Polski Nowy Targ z siedzibą w Mizernej. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali komandor Klubu Ryszard Giżycki, wieloletni komandor senior Bohdan Gawęski oraz wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek. W rywalizacji wzięło udział 18 jachtów, które startowały w dwóch wyścigach. Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów i dyplomów. Jednym ze zwycięzców był w tym roku wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Po zaciętej rywalizacji na uczestników i kibiców czekało wspólne ognisko przy muzyce szantowej.

21 sierpnia

Zespół Regionalny działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu podczas 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zdobył Złotą Ciupagę w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej. Zespół zaprezentował dawne zwyczaje, a w programie noszącym nazwę „Zielone Świątki” przedstawił obrzędy związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, nie zabrakło także innych wiosennych zwyczajów.

22 sierpnia

Na nowotarskim rynku w Bistro Toscana wystąpił nowotarżanin mieszkający w Anglii – Marcin Półtorak. Podczas koncertu Elvis Tribute zaprezentował największe przeboje króla rock and rolla. Artysta przebrany i ucharakteryzowany na Elvisa podczas dwugodzinnego występu porwał zgromadzoną publiczność, przypominając zebranym niesamowity klimat tamtych lat.

24–26 sierpnia

Na nowotarskim lodowisku rozegrano międzynarodowy turniej. Zmierzyły się w nim drużyny z Ligi Karpackiej, która powstała przed trzema laty z inicjatywy Słowaków, a w jej skład wchodzą drużyny ze Słowacji, Ukrainy, Polski, Rumunii, Serbii, Węgier oraz Łotwy. Podczas nowotarskiego turnieju mieliśmy przyjemność oglądać zmagania Słowaków, Ukraińców, Polaków oraz Rumunów w kategorii wiekowej U19. Nasza drużyna MMKS Podhale występująca w roli gospodarzy debiutowała w tej lidze. Przez trzy dni rozegrano łącznie 21 spotkań. Zwycięzcą turnieju została drużyna HK Halycke Levy Novojavorivsk z Ukrainy. Nasi hokeiści zajęli szóste miejsce.

26 sierpnia

Odbywał się XXIII Rajd wokół Tatr. Zawody pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu co roku przyciągają kolarzy nie tylko z całej Polski, ale i Europy. Uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości ponad 200 km. Startowali z Nowego Targu przez Białkę, Jurgów, Zdziar, Stary Smokowiec, Liptowski Mikulasz, Chochołów, Ratułów z powrotem do Nowego Targu. Start i meta rajdu były w Hali Gorce. W tym roku pogoda dodatkowo utrudniła trasę, dlatego wszyscy, którzy dotarli na metę, byli szczęśliwi, że udało się im przejechać rajd. Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ. Organizatorzy, a także wolontariusze pracujący przy rajdzie robią to nieodpłatnie, a środki pozyskane po odliczeniu kosztów przekazywane są na cele charytatywne. W tym roku wsparcie otrzyma Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które buduje dom całodziennej opieki dla osób niepełnosprawnych w Szlachtowej.

30 sierpnia

W Nowym Targu obradował Zarząd Województwa Małopolskiego. O inwestycjach – tych już zrealizowanych, ale również o tych planowanych – rozmawiali z lokalnymi samorządowcami marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. Wszyscy jednocześnie podkreślali, że dzięki środkom pozyskanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 zmienia się oblicze Podhala, co nie tylko służy mieszkańcom, ale pozwala także na rozwój turystyczny tego regionu. Wskazywano na ważną rolę, jaką nasz region pełni na mapie turystycznej Polski, ale też zwracano uwagę na rozwój gospodarczy. W powiecie nowotarskim zanotowano bowiem bardzo duży wzrost liczby powstających nowych firm i przedsiębiorstw. Część z nich świetnie wykorzystała różnego typu dotacje i środki unijne na rozwój działalności. Podkreślano przy tym wkład władz miejskich i lokalnych samorządowców. Nie zapomniano o rozwoju turystyki rowerowej, która zaczyna powoli być wizytówką naszego regionu. Zwracano uwagę na rewitalizację zabytków i programy dotyczące lokalnej kultury. Nie zapomniano też o najważniejszych problemach, zwłaszcza o ochronie środowiska i poprawie jakości powietrza w regionie; tutaj bardzo mocno podkreślano rolę ekodoradców, którzy pomagają nie tylko mieszkańcom, ale również urzędnikom znajdywać coraz lepsze rozwiązania. Na zakończenie zaprezentowano założenia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011–2020.

31 sierpnia

W nowotarskich Jatkach podziwiać można było wystawę „2x2”, na któ-rej zaprezentowano prace Mai Erdeljanin, Radmily Matejević, Joanny Banek i Tomasza Awdziejczyka. To wydarzenie stanowiło efekt końcowy współpracy artystów z Polski i Serbii. Autorzy prac tworzą zespół, który podróżuje po świecie i prezentuje swoją twórczość. Podczas wernisażu goście mieli okazję spotkać się z polską połową grupy: Joanną Banek i Tomaszem Awdziejczykiem. Opowiedzieli oni o swoich inspiracjach, podróżach, które często mają ogromny wpływ na ich dzieła. Widać to było zresztą w prezentowanych obrazach. Pełne barw, kolorowe, nawiązujące do motywów azjatyckich spodobały się ogromnie nowotarskiej publiczności.

***

Miasto Nowy Targ pozyskało dotację celową z przeznaczeniem na realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach tego projektu zbiory nowotarskich bibliotek szkolnych zostaną znacznie uzupełnione.

***

Ruszyła budowa ronda przy al. Tysiąclecia. Rondo ma powstać w ramach nowej obwodnicy wschodniej, nad którą prace rozpoczęły się w styczniu tego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień bieżącego roku. Oprócz drogi i ronda inwestycja obejmuje chodniki, nasyp i mur oporowy, stalowe dwubiegowe schody, oświetlenie, jak również rekultywację gruntów.

 

***

Zmarł Józef Fryźlewicz z Maziorzów – aktor, poeta, dramatopisarz, autor wspomnieniowych książek. Pochodzący z Nowego Targu artysta miał 86 lat. Ukończył wydział aktorski łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej karierze teatralnej i filmowej zagrał wiele wspaniałych ról. Grywał w Teatrze Telewizji, a także w filmach i serialach telewizyjnych. Wielokrotnie był nagradzany za swoją pracę. Tworzył także sztuki teatralne, wiersze, opowiadania. Jest autorem książek: „Ja, Zgryźlewicz”, „Pamiętam… Listy do Marka”.

***

W lipcu wiele obszarów naszego regionu zostało doświadczonych przez powódź. Do dziś są usuwane skutki lokalnych podtopień. Przy brzegach rzek i jezior zalegają przyniesione przez wodę gałęzie i śmieci. Dlatego też z inicjatywy Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica zorganizowano wielkie sprzątanie. W akcji chętnie wzięli udział hokeiści nowotarskiego Podhala, którzy porządkowali brzeg Jeziora Czorsztyńskiego w Maniowach. Sprzątanie, które ma dość szeroki zakres, spotkało się z dużym odzewem, a włączyła się w nie także młodzież szkolna oraz przedstawiciele innych organizacji społecznych.

***

Burmistrz spotkał się z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W nowo odremontowanych pomieszczeniach biura UTW jego członkowie rozmawiali z burmistrzem o sprawach dotyczących zarówno działalności uniwersytetu, jak i jego przyszłości. Poruszono także inne zagadnienia dotyczące nowotarskich seniorów, zwłaszcza powstanie Klubu Seniora, który swoją siedzibę będzie mieć przy al. Tysiąclecia. Burmistrz miasta Grzegorz Watycha wyraził nadzieję na współpracę obu instytucji. Uniwersytet, który działa w naszym mieście już od 11 lat, pozwala seniorom cieszyć się wieloma atrakcjami. W zakres jego działalności wchodzą wykłady, szkolenia, kursy językowe, wycieczki, a także spotkania. Dzięki tego typu instytucji nowotarscy seniorzy mogą ciekawie spędzać wolny czas.

***

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha podpisał umowę na przebudowę zabytkowego budynku dworca kolejowego. To niewątpliwie jedna z najważniejszych i największych inwestycji w naszym mieście na przestrzeni ostatnich lat. Za przebudowę i remont odpowiadać będzie Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu, która zwyciężyła w przetargu. Inwestycja ma przywrócić dworzec do dawnej świetności i dać mu nowe życie. Dworzec wraz z odrestaurowaną wieżą wodną, oddanym do użytku placem postojowym, nowymi ścieżkami rowero-wymi i zaplanowaną modernizacją drogi dojazdowej ma nie tylko stać się ko-lejną wizytówką naszego miasta, ale również zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do korzystania z transportu kolejowego. Koszt robót wyniesie ponad 3 mln 640 tys. złotych, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czas zakończenia prac określony w umowie to 1 października 2019 roku.


Wrzesień

1 września

W 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Nowym Targu odbywały się uroczystości upamiętniające. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny, następnie uczestnicy uroczystości udali się na Plac Kombatantów, gdzie pod ścianą „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego” zgromadzeni najpierw uroczyście odśpiewali hymn Polski przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, a później wysłuchali Apelu Pamięci. Złożono także wiązanki i kwiaty. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło również otwarcie wystawy w Muzeum Podhalańskim „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy” organizowanej w ramach programu „Nowy Targ na drodze ku Niepodległości – nowotarżanie w walce o suwerenność Polski”. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, władze powiatu z urzędującym członkiem Zarządu Bogusławem Waksmundzkim, senator Jan Hamerski, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Kombatantów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje służb mundurowych, harcerze, uczniowie nowo-tarskich szkół podstawowych i średnich oraz liczne związki. Podczas części artystycznej można było usłyszeć grupę wokalną Septyma, która zaśpiewała utwory patriotyczne.

***

W Muzeum Podhalańskim otwarto wystawę „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy żołnierze”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Burmistrza Nowego Targu wpisuje się w cykl wydarzeń, które miasto zorganizowało w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otwarcie ekspozycji było powiązane z uroczystościami upamiętniającymi rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystawa prezentuje sylwetki pilotów – prekursorów lotnictwa, pochodzących z Podhala, Spisza i Orawy. Zakres czasowy wystawy to natomiast okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to nastąpił ogromny rozwój polskiej awiacji. Był to również czas budowania Polskich Sił Powietrznych. Na wystawie po raz pierwszy można zobaczyć wiele ciekawych dokumentów, zdjęć i pamiątek udostępnionych przez rodziny. Wśród eksponatów znajdował się także jedyny zachowany w Polsce fragment samolotu Lublin R Xa, który rozbił się pod Frydmanem.

2 września

Wystartował wyścig Gorce Champion MTB. Kolarze zmagali się na trasie z urokliwym, ale jakże wymagającym wzgórzem Turbacza. Dwanaście kilometrów w górę i tyle samo w dół. Ten wyścig był dla pasjonatów, dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę, ekstremalne wyzwania i przyrodę. Trasa ciągnęła się od stadionu LKS Huragan w Waksmundzie przez całe połu-dniowe zbocze Turbacza aż do jednego z najsłynniejszych polskich schronisk PTTK, zlokalizowanego na wierzchołku góry. Na szczycie nareszcie czekał odpoczynek; chłodny kompot i pyszne, gorące jeszcze ciasto witały śmiałków. Po krótkiej regeneracji zwycięzcom wręczono puchary oraz na-grody. Wszyscy zawodnicy otrzymali także pamiątkowy medal, po czym rozpoczął się downhill. W Waksmundzie odbyła się dekoracja zwycięzców klasyfikacji generalnej.

 

3 września

Odbyło się uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 4 na Niwie. Placówka nosić będzie imię Króla Kazimierza Wielkiego. Ceremonia została połączona z oficjalną inauguracją roku szkolnego 2018/2019. Uroczystości roz-poczęła msza św. w kościele parafialnym pw. św. Alberta na Niwie, podczas której poświęcony został sztandar szkoły. Następnie nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, gdzie odbyło się nadanie imienia. To szczególny moment w 85-letniej historii szkoły. Swojego patrona rodzice i uczniowie wybrali poprzez ankietę. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć najstarszych uczniów szkoły: Stefanii Bryniarskiej oraz Tadeusza Domina, którzy otrzymali kwiaty z rąk obecnych uczniów. Burmistrz Grzegorz Watycha podczas przemówienia nie tylko gratulował placówce, ale także przy-wołał postać patrona i jego osiągnięcia. Swoje przemówienia wygłosili również posłowie Edward Siarka i Anna Paluch, dyrektor szkoły Paweł Zych, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Bożena Bryl oraz przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego Romualda Prośniak. Na zakończenie wydarzenia uczniowie i nauczyciele zaprezentowali krótki program artystyczny.

 

***

Otwarto Niepubliczną Szkołę Specjalną „Niebieska Kokardka”. Szkoła jest kontynuacją Przedszkola Terapeutycznego „Niebieska Kokardka”. Obie placówki zajmują się dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Szkoła będzie działać w ośmioletnim cyklu kształcenia. Funkcjonują w niej czteroosobowe klasy terapeutyczne, każda z nich jest pro-wadzona przez dwóch nauczycieli terapeutów. Do dyspozycji uczniowie będą mieli także gabinety terapeutyczne: logopedyczny, psychologiczny, do zajęć rewalidacyjnych, integracji sensorycznej. Podczas uroczystego otwarcia szkoła została poświęcona, nastąpiło także symboliczne przecięcie wstęgi przez właścicieli placówki. Uczniowie natomiast wypuścili w niebo balony, symbolizujące swoje marzenia i nadzieje związane z ich nauką.

 

7 września

Prowadzone były działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze z nowotarskiej komendy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 i nauczycielami przy przejściu dla pieszych wręczali ulotki, zawieszki do samochodów oraz rysunki wykonane przez dzieci, dotyczące prawidłowych i złych zachowań na drodze. Akcja została objęta patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego. Jej głównym celem jest eliminacja zagrożeń bezpie-czeństwa ruchu drogowego w rejonach szkół, zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie przez kierujących zasad i przepisów ruchu drogowego. Zarówno piesi, jak i kierujący powinni poruszać się zgodnie z przepisami oraz unikać groźnych sytuacji, aby droga do celu była bezpieczna.

8 września

Szelest eleganckich sukien, panowie uchylający rąbka kapelusza wsiadający do parowej lokomotywy. Takie tło miał Piknik Kolejowy, który odbywał się dzisiaj w Nowym Targu. Wydarzenie było imprezą towarzyszącą otwarciu od-restaurowanej Wieży Wodnej. Ten zabytek techniki z przełomu XIX i XX wieku zyskał nowe życie w ramach projektu „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”, a jego remont w 85% został sfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014–2020. Podczas Pikniku, który zaaranżowany był w stylu retro, można było przejechać się zabytkowym pociągiem na trasie Chabówka – Nowy Targ, spotkać aktorów Teatru KTO, którzy w charakterystycznych dla lat dwudziestych i trzydziestych strojach dodawali wydarzeniu niepowtarzalnego klimatu. Nie zabrakło góralskich akcentów: na peronie gromadziły się góralki z koszami udające się na targ, w tle towarzyszyła muzyka Śwarnych oraz Małych Śwarnych. W starodawnych wnętrzach wagonów usłyszeć można było fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, które czytane było w ramach kolejnego towarzyszącego Piknikowi wydarzenia: Narodowego Czytania. Dzieje Cezarego Baryki przybliżali gościom podróży bur-mistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg oraz członkowie Związku Podhalan. Po dotarciu pociągu na dworzec w Nowym Targu przyszedł czas na zabawę: ubrani w białe garnitury członkowie zespołu New Market Jazz Band przygrywali dawne szlagiery, na dzieci czekały zabawy, a na dorosłych pyszne jedzenie. Burmistrz Grzegorz Watycha przywitał wszystkich zebranych, następnie wraz z przedstawicielami władz miasta i instytucji biorących udział w projekcie uroczyście przeciął wstęgę, otwierając tym samym Wieżę Wodną dla wszystkich. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Henryk Paśko. We wnętrzach nowego muzealnego obiektu można było zwiedzać ekspozycję dotyczącą historii linii kolejowej Nowy Targ – Sucha Hora, której otwarcia dokonał kierownik Muzeum Podhalańskiego – Robert Kowalski.

9 września

Po raz kolejny w Nowym Targu obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa. Wydarzenie w naszym mieście odbywało się pod hasłem: „Koń a sprawa polska”, a organizowane było przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Nie zabrakło atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można było zwiedzić wystawy czasowe i stałe: „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – miasto, którego już nie ma”, „Skrzydła Niepodległej – nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy”, „Historia na bicyklu” oraz „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.”. Na pasjonatów historii czekał spacer historyczny po miejscach naszego miasta ściśle związanych z Wielką Wojną oraz odzyskaniem niepodległości. W rolę przewodnika wcielił się Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Trasa obejmowała najważniejsze obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty wojskowe z tamtego okresu, m.in.: gmach Komendantury Wojskowej C.K., Sąd Okręgowy, więzienie, budynki C.K. Gimnazjum i Bursy Gimnazjalnej, budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, stację kolejową, dawne koszary na „Czerwonem” (obecnie lotnisko sportowe) oraz Kopiec Wolności, będący pomnikiem wydarzeń sprzed 100 lat. Punktem kulminacyjnym na trasie był Cmentarz Komunalny, na którym znajduje się Kwatera Żołnierzy Legionów Polskich oraz Austro-Węgierska Kwatera Wojenna nr 437. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty edukacyjne „Moja mała ojczyzna”, podczas których mogli bliżej poznać zarówno historię naszego kraju, jak i regionu. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest Konstytucja, a następnie własnoręcznie wykonywały symbole narodowe: godło państwowe, flagę; na zakończenie odśpiewały natomiast hymn państwowy. Jako ostatni odbył się wernisaż plenerowej wystawy historycznej pt. „Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

12–14 września

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu sierż. Patryk Adamowski i sierż. Jerzy Monterian z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej i drugie w klasyfikacji generalnej XXV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”. Finał zawodów odbył się w Szkole Policji w Słupsku, a główną nagrodą był Puchar Przechodni Prezydenta Rzeczypospolitej. Uczestnicy mieli do pokonania sześć konkurencji: „Bieg pościgowy z elementami właściwymi dla specyfiki służby patrolowej”, „Strzelanie sytuacyjne”, „Stosowanie technik obezwładniania osób”, „Udzielanie pierwszej pomocy”, „Interwencje policyjne”, a następnie zawodnicy musieli sprawdzić się w teście wiedzy zawodowej.

14 września

W schronisku Koliba na Łapsowej Polanie odbył się I Festiwal Piosenki Turystycznej. Chociaż pogoda zawiodła, jak to mówią – nie ma tego złego… Przytulne wnętrze schroniska nadało festiwalowi intymny, klimatyczny charakter. Można było posłuchać znanych wszystkim piosenek w ciekawych aranżacjach. Artyści dzięki kameralnemu nastrojowi chętnie wchodzili w interakcje z publicz-nością. Swoimi występami zachwycili: bracia Bielak, zespół Wowa z Charkowa, Piotr „Lupi” Lubertowicz. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, uczestnicy ze śpiewnikami w rękach zaintonowali m.in. „Od Turbacza wieje wiatr” czy też „Idzie jesień, nie ma na to rady”. Festiwal był też okazją do niespodzianek: burmistrz miasta Grzegorz Watycha przekazał prezent od miasta i Fundacji 2 Koła dla Podhalańskiej Grupy GOPR – plecak ratowniczy z pełnym, wysokiej jakości wyposażeniem, dla zapewnienia jeszcze lepszego bezpieczeństwa turystów na szlakach rowerowych, narciarskich i pieszych. I chociaż była to pierwsza edycja festiwalu, to wszyscy mają nadzieję, że impreza na stałe wejdzie do kalendarza kulturalnych wydarzeń w Nowym Targu.

15–16 września

To był siatkarski weekend w naszym mieście. Podczas dwóch dni rozgrywany był VIII Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. W wydarzeniu współorganizowanym przez Powiat Nowotarski wzięło udział 19 zespołów z całej Polski, a także goście z Austrii. Mecze rozgrywano w Hali Gorce, Arenie Nowy Targ oraz na sali gimnastycznej przy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego. Spotkania dostarczyły publiczności mnóstwa wrażeń na wysokim sportowym poziomie. Podczas pierwszego dnia trwały eliminacje w grupach, a drugiego rozpoczęła się walka o medale.

16 września

W parku miejskim tego dnia było wyjątkowo tłoczno, gdyż równolegle odbywały się aż cztery imprezy: II Turniej Plażowej Piłki Siatkowej, Finał Kolarskiego Grand Prix Nowego Targu, Festiwal Piosenki Turystycznej oraz Piknik Ekologiczny.

Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Sportowcy mieli okazję zagrać w siatkę lub pooglądać mecze. Druga edycja turnieju o Puchar Burmistrza Nowego Targu cieszyła się dużą popularnością. Zebrane podczas niego fundusze przeznaczono na leczenie siedmioletniego chłopca. Za to Nowotarski Klub Kolarski zaprosił na czwartą, finałową edycję Grand Prix. Tradycyjnie uczestnicy ścigali się w formule „wyścigu eliminacyjnego” (czyli co drugie okrążenie ostatni zawodnik odpada), jak i w formule wyścigu punktowego.

Na miłośników muzycznych wrażeń czekały koncerty realizowane w ramach drugiego dnia Festiwalu Piosenki Turystycznej. W Altanie Parku Miejskiego wystąpili: Studio Piosenki Septyma, zespoły harcerskie, Zespół MAGDA – czyli Magda Ćwiertnia z zespołem, zespoły szantowe, Wojciech Szymański – założy-ciel i lider zespołu Dom o Zielonych Progach oraz twórca projektu poetycko- muzycznego „W górach jest wszystko, co kocham”. Było kolorowo, nastrojowo, a czasami sentymentalnie. Jako że był to również Dzień Bluesa, nie zabrakło utworów z tego gatunku. Natomiast podczas Pikniku Ekologicznego można było dowiedzieć się, jak dbać o naszą planetę. Na uczestników czekali specjaliści, którzy chętnie podpowiadali najnowocześniejsze rozwiązania. Dla dzieci przygotowano warsztaty ekologiczne, w tym robienie pieczątek z warzyw, zdobienie ekologicznych toreb na zakupy, lepienie zwierzątek z ekologicznej masy, ścieżka po darach lasu, wykonywanie z odzyskanych opakowań ozdobnych buteleczek i pudełeczek na skarby oraz prac plastycznych z wykorzystaniem peletu, śledzenie tropów zwierząt i ekologiczne kolorowanki. Na zakończenie z przedstawieniem „Biesiada poniekąd ekologiczna” wystąpiła grupa kabaretowa Sprawa Drugorzędna. Piknik Ekologiczny został zrealizowany w ramach działań na rzecz podnoszenia edukacji ekologicznej w gminie współfinansowanych w ramach RPO WM 2014–2020, 4 Osi Priorytetowej Regionalna Polityka energetyczna, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, poddziałanie 4.4.3 Obniżenie niskiej emisji (paliwa stałe) – SPR.

 

17 września

Tegoroczne nowotarskie obchody 79 rocznicy napaści ZSRR na Polskę odbyły się na terenie Cmentarza Komunalnego. Zapoczątkowała je msza św. w kościółku św. Anny w intencji pomordowanych na Wschodzie. Po mszy uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych przemaszerowali aleją cmentarną pod Grób Katyński. Tam odczytano Apel Poległych, a później odśpiewano hymn i Rotę. Składaniu wiązanek i zapalaniu zniczy towarzyszył w tle nokturn Chopina, nadając dodatkowo tej przejmującej chwili podniosłego nastroju. W nowotarskich uroczystościach 17 września wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, delegacja władz powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu Janem Krzakiem i urzędującym członkiem Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusławem Waksmundzkim, posłanka Anna Paluch, przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą, przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Rajskim i wiceprzewodniczącym Jacentym Rajskim, władze nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, rektor PPWSZ dr hab. Stanisław Gulak, reprezentacja nowotarskiej delegatury NSZZ Solidarność, radni miejscy i powiatowi, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Nowotarskiej Grupy Mieszkańców „Pamięć”, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz licznie zgromadzona młodzież: delegacje z nowotarskich szkół i harcerze.

20 września

W cyklu „Klio – ratuszowe rozmowy o przeszłości” tym razem swój wykład zaprezentował mgr Paweł Kocańda. Już sam tytuł prelekcji brzmiał ciekawie: „Naczynie z wizerunkiem małpki i tłok pieczętny Wydżgi z Tęgoborza, czyli słów kilka o zabytkach z zamku Czorsztyn”. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jakich cennych znalezisk archeologicznych dokonano na czorsztyńskim zamku. Prelegent przeniósł nas w dawne czasy, snując opowieść o ludziach i historii, których pamiątkami do dziś są jedynie przedmioty lub ich części. Wśród najcenniejszych zabytków z niedzickiej twierdzy znajduje się brązowy tłok pieczętny starosty czorsztyńskiego Wydżgi z Tęgoborza umożliwiający datowanie prze-budowy zamku górnego czy niewielka szklanka z przedstawieniem wznoszącej toast małpy należąca prawdopodobnie do zastawy stołowej jednego z właścicieli.

***

W Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy „Historia modelarstwa na Podhalu w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Podczas wystawy można było obejrzeć zdjęcia, kroniki, dyplomy, puchary, za którymi kryje się historia modelarstwa w naszym mieście. Wernisaż był także doskonałą okazją, aby podziękować osobie, która jest żywą legendą świata modelarskiego w Nowym Targu. Tadeusz Wiśniowski modelarstwu poświęcił wiele lat życia. Dzięki jego pracy dzieci i młodzież, które szkolił, wyjeżdżały na zawody krajowe i zagraniczne, odnosząc liczne sukcesy. W wernisażu wzięli udział wicestarosta Władysław Tylka, burmistrz Grzegorz Watycha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Tadeusz Watycha, a także rodzina i znajomi pana Tadeusza oraz jego uczniowie i wychowankowie. Nie zabrakło gratulacji, prezentów, a także wspólnie odśpiewanego „Sto lat”.

21 września

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha spotkał się z naczelnikiem GOPR Mariuszem Zaródem i kierownikiem sekcji operacyjnej Marianem Maciejem Maślanką. Podczas spotkania poruszono tematy bezpieczeństwa w górach, ale także problemy, z jakimi na co dzień boryka się GOPR. Doszło też do podpisania umowy o przyznaniu dotacji na zakup nowego skutera śnieżnego, który będzie stacjonował w stacji na Długiej Polanie. W zeszłym roku GOPR-owcy otrzymali od burmistrza quad, który do tej pory zdołał się już sprawdzić w wielu akcjach. Obydwa zakupy sfinansowano ze środków pozyskanych w ramach projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego.

22 września

Różne oblicza Japonii można było poznać podczas spotkania z tym krajem zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu. Swój wykład „O naturalnym rytmie kultury japońskiej” wygłosiła dr Agnieszka Żuławska-Umeda – japonistka, tłumaczka języka japońskiego, członek Polskiego PEN Clubu oraz Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Następnie Akiko Miwa, Japonka, która od wielu lat mieszka na Podhalu i prowadzi pensjonat w Harklowej, opowiedziała o swoim kraju w czasie prezentacji „Japonia – mity i rzeczywistość”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli nauczyć się kilku japońskich zwrotów, zobaczyć, jak wielką sztuką jest pismo japońskie oraz wysłuchać piosenki japońskiej, a wszystko to dzięki Szkole Językowej Sakurami w Nowym Targu – Szkole Języka Japońskiego i Kultury Dalekiego Wschodu.

***

Z okazji „Dnia bez samochodu” w Nowym Targu można było korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Ten, kto zamiast samochodu wybrał w ten dzień autobus, nie musiał płacić za bilet.

23 września

Ta niedziela na pewno była wyjątkowa, a to za sprawą jubilatki. Nowotarżanka Maria Lorek świętowała 100 urodziny. To jedyna mieszkanka naszego miasta, która swoje setne urodziny obchodziła w roku jubileuszowym odzyskania przez Polskę niepodległości. Na rodzinnej uroczystości spotkało się pięć pokoleń rodziny jubilatki. Pojawił się również burmistrz miasta Grzegorz Watycha, który obdarował panią Marię kwiatami, złożył serdeczne życzenia w imieniu władz miasta, a także przekazał list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

27 września

W Muzeum Podhalańskim odbyło się seminarium naukowe „Rola miejsc pamięci narodowej w edukacji patriotycznej oraz rozwoju turystyki kulturowej”. Wydarzenie było częścią projektu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914–1923 w Nowym Targu”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas seminarium ze swoimi wykładami wystąpili specjaliści od lat zajmujący się upowszechnianiem miejsc historycznych, tworzeniem szlaków kulturowych w Małopolsce. Swoje referaty wygłosili: dr Agnieszka Partridge (Politechnika Krakowska) „Galicyjskie cmentarze z I wojny światowej – pamiątka trudnej historii czy atrakcja turystyczna?”, dr Piotr Sadowski (PPWSZ, Nowy Targ) „Turystyka pól bitewnych kampanii wrześniowej 1939 roku jako element edukacji patriotycznej”, mgr Kamil Stasiak (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) „Rola szlaków okupacyjnych w utrwalaniu świadomości o miejscach pamięci na przykładzie Małopolski”, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus (Politechnika Krakowska) „Pamięć i dydaktyzm krajobrazu jako aspekt turystyki kulturowej”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawował Grzegorz Watycha, burmistrz miasta Nowego Targu.

***

Na rynku trwał Piknik Ekologiczny zorganizowany w ramach Podhalańskich Dni Recyklingu. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji: interaktywna wystawa „Park praw fizyki i natury”, elektryzujące eksperymenty, podczas których można było obserwować m.in. budowanie ogniw elektrycznych z owoców, budowanie spektroskopów do obserwacji widma słońca i wiele innych. Na dzieci czekały też warsztaty malowania ekologicznych toreb jutowych, a także mnóstwo ciekawych animacji.

28 września

W Jatkach odbyły się 27 Prezentacje Nowotarskie. Tradycyjnie już urodzi-nowa ekspozycja galerii składała się z prac nowotarskich artystów. W tym roku temat prac brzmiał „Wolnym być”, a podjęło go 25 artystów. Twórcy zmierzyli się z hasłem w bardzo indywidualny sposób; każdy z nich pokazał, czym dla niego jest bycie wolnym, jaka jest dzisiejsza wolność. Były prace dosłownie oddające ideę wolności, ale także przepiękne alegorie. Brak ograniczeń, wolność wyboru, marzenie o ucieczce i uwolnieniu się z reguł, które nam tę wolność odbierają – inspiracji było wiele. Dlatego też wystawa ta miała w sobie oprócz artyzmu również przepiękne przesłanie, że każdy musi sam odnaleźć swoją wolność, sam ją wyrazić. Przybyły na wernisaż burmistrz Grzegorz Watycha gratulował urodzin i życzył takiej samej młodzieńczej energii i zapału w promowaniu sztuki na kolejne lata. Ekspozycję stanowiły obrazy, rzeźby i instalacje projektu: Lucyny Boreckiej, Joanny Borowicz, Ewy Deskur-Kalinowskiej, Małgorzaty Dudzińskiej-Kraskiewicz, Anny Dziubas, Piotra Frysztaka, Anny Gostkiewicz, Wiesławy Kazuś-Tylek, Marty Jędrysko, Dawida Kędzierskiego, Jana Makowskiego, Marii Zofii Mrożek, Marii Olbrychtowicz, Marcina Ozorowskiego, Leszka Pustówki, Olgierda Pustówki, Agnieszki Rokickiej, Hanny Romańskiej -Tusiewicz, Sławosza Smolenia, Bożeny Sochaj, Marcina Stawickiego, Grzegorza Szelpuka, Piotra Timofiejczyka, Anety Tworek i Gabriela Wolskiego. Przed wernisażem w PSM im. Fryderyka Chopina odbył się urodzinowy koncert pt. „Wolność sztuki, wolność piękna” w wykonaniu pedagogów i uczniów szkoły muzycznej.

29 września

Pod honorowym patronatem burmistrza miasta Nowego Targu Grzegorza Watychy odbyła się II edycja Rajdu Waligóry. Ten turystyczny rajd na orientację to impreza, w której udział wzięli zarówno rowerzyści, biegacze, jak i piechurzy. Ci pierwsi rywalizowali na dwóch trasach o długości 50 i 100 km, natomiast dla biegaczy i piechurów przygotowano trasy 25 i 50 km. Szlaki oznakowano za pomocą punktów kontrolnych, a zadaniem uczestników było odnalezienie ich przy pomocy mapy turystycznej. Przemierzając trasy, zawodnicy mogli po-dziwiać przepiękne okolice Podhala, a także Gorców. Baza rajdu mieściła się w Ośrodku Rancho Lot w Nowym Targu.

 

***

Na nowotarskim rynku zaparkował infokamper. Eksperci funduszy europejskich przygotowali dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców informację, jak pozyskać różnego rodzaju dotacje ze środków unijnych. Między innymi można się było dowiedzieć, jak otrzymać fundusze na rozwój własnej działalności czy też na wymianę pieca, a także skorzystać z porad.

 

***

W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się 18 Festyn Rodzinny. Po raz kolejny na dzieci i młodzież czekało mnóstwo atrakcji: warsztaty artystyczne (warsztat decoupage, malarstwo na szkle, origami, japońska kaligrafia, rodzinny konkurs pisania bajek), salon piękności, gdzie można było skorzystać z malowania buzi, brokatowych tatuaży. Nie zabrakło pokazów tanecznych, występów artystycznych i przeróżnych zawodów sportowych. Odbył się także pokaz mody, gra terenowa oraz spektakl teatralny. Swoje zdolności uczniowie zaprezentowali podczas pokazu talentów. Na chętnych czekały również warsztaty naukowe. Głównym punktem festynu był występ Beaty Bełtowskiej.

 

***

Projekt Nowotarskiej Strefy Relaksu, którego autorkami są Danuta Wojdyła oraz Małgorzata Kram, zyskał uznanie Instytutu Innowacji w Polityce z siedzibą w Wiedniu. Organizowany corocznie przez tę instytucję konkurs „Innowacje w Polityce” ma na celu wyróżnienie polityków odpowiedzialnych za realizację projektów, które podniosły jakość życia Europejczyków i wnoszą nowe rozwiązania, w ośmiu kategoriach: Społeczeństwo, Demokracja, Prawa Człowieka, Ekologia, Społeczność Lokalna, Miejsce Pracy, Dobrobyt, Jakość Życia. Nominację otrzymał również burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha za wdrożenie projektu i wykorzystanie potencjału lokalnych zasobów na rzecz mieszkańców.

***

Ukończono realizację II etapu „Szlaku wokół Tatr”. Trasy rowerowe powoli stają się wizytówką naszego miasta i regionu. „Szlak wokół Tatr” także zyskuje coraz większą popularność, dlatego też w ramach II etapu inwestycji rowerzyści będą odtąd podążać trasą przez rezerwat Bór na Czerwonem w kierunku Gronkowa i Nowej Białej. Zadanie inwestycyjne, którego przedmiotem jest realizacja drugiego etapu, widnieje pod nazwą „Wykonanie ścieżek rowerowych oraz budowa bezpłatnego, ogólnodostępnego parkingu na terenie Gminy Miasto Nowy Targ w ramach II etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr”. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. budowę ścieżki wokół rezerwatu Bór na Czerwonem, budowę parkingu typu „park and ride” przy PKP wraz z przebudową drogi, odcinki na Polanie Szaflarskiej i alei Solidarności, łącznik z Szaflarami oraz oznakowanie. Ponadto już w przyszłym roku ruszą inwestycje związane z III etapem tego projektu.

 

***

Odbyło się spotkanie członków Nowotarskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących. Tradycją są już te wczesnojesienne spotkania noszące nazwę Dnia Białej Laski, podczas których członkowie wraz z opiekunami najpierw uczestniczą w mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej, a następnie we wspólnym obiedzie w restauracji Ruczaj. To spotkanie ma ogromne znaczenie; wspólne rozmowy, możliwość wymiany poglądów w gronie osób dotkniętych podobną sytuacją życiową są dla niewidomych i słabowidzących szansą na normalność. Na spotkaniu nie zabrakło starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera, a także przedstawicieli miasta, gmin i sponsorów, dzięki którym wydarzenie mogło się odbyć. Zadbano też o część artystyczną – ze spektaklem „Sądny łoze-sod”, czyli historią Tereski, której mąż Jasiek zniknął nagle i w niewyjaśnionych okolicznościach, wystąpiły aktorki z kabaretu Marusynianki.


Październik

1 października

Uruchomiono nowy przystanek autobusowy. Od dzisiaj wszystkie autobusy MZK zatrzymywać się będą także przy al. Tysiąclecia, a dokładnie przy dworcu autobusowym Dekada.

5 października

Rozpoczął się I Zlot Food Trucków w Nowym Targu. Przez cały weekend można było spróbować kuchni z całego świata. Dania kuchni meksykańskiej, greckiej, włoskiej, azjatyckiej, hiszpańskiej, belgijskiej, orientalnej – wiele pysznych przysmaków, zarówno na słodko, jak i na ostro, czekało na chętnych. Każdy mógł spróbować czegoś innego, a jedzenie w zaskakującej formie, wśród kolorowych food trucków, miało niezaprzeczalnie swój urok. Dzięki pięknej pogodzie można było się poczuć jak na urlopie. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji, zaś dla najmłodszych specjalnie przygotowane zabawy.

***

Już po raz siódmy w naszym mieście odbyła się Kampania Profilaktyki Raka Piersi. Podczas wydarzenia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się: koncert „Trzeba słuchać muzyki życia II”, event w wykonaniu młodzieży ze szkół, studia piosenki Septyma, koncert zespołu Folkland. Rozdawano także zaproszenia na bezpłatne badania USG piersi. Różowy kolor, który królował tego dnia w MOK-u, niósł nie tylko nadzieję, ale także realne zobowiązania. Podhalańskie Amazonki po raz kolejny uświadomiły, jak ważna jest profilaktyka i przeprowadzanie ba-dań kontrolnych w przypadku chorób nowotworowych piersi. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz miasta i powiatu, obecni byli m.in. wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, wicestarosta Władysław Tylka, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski i radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

5–6 października

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II przez dwa dni trwała konferencja „Mózg i serce – niezwykły duet”. Podczas wykładów, prelekcji i dyskusji wybitni specjaliści z zakresu kardiologii i neurologii dzielili się wiedzą o najnowocześniejszych metodach postępowania w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Tematem wiodącym były problemy związane z zapobieganiem, diagnostyką i leczeniem niedokrwiennego udaru mózgu. Prezentowane były także zalecenia związane z profilaktyką i zapobieganiem miażdżycy i chorobie zakrzepowej.

6 października

W okolicach leśniczówki przy ul. Składowej odbył się sportowy event „Zdrowo Biegam. Max Dycha. Na 100 Lat Niepodległości”. Od rana do wieczora można było sprawdzić swoje siły podczas najróżniejszych konkurencji. Biegano na trasach różnej długości, przygotowano także coś dla fanów nordic walkingu, zumby, tai chi oraz tańca. Na najmłodszych czekały zabawy i konkursy. Ci, którzy chcieli poprawić swoją wytrzymałość, mogli wziąć udział w ćwiczeniach z mistrzem świata StrongMan Robertem Nemśem. Organizatorzy sprawdzili także, jaką formę mają nasi lokalni samorządowcy. Na zakończenie przy ognisku, przy dźwięku gitar, można było poczuć prawdziwy nastrój dawnych kolonijnych i obozowych lat. Jak się okazało, taki nietypowy sposób świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przypadł naszym mieszkańcom do gustu.

***

W Karczmie u Borzanka 58 nowotarskich par świętowało Złote Gody. Pary, które przeżyły wspólnie 50 lat, odznaczone zostały specjalnym Złotym Medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnie po-życie małżeńskie. Medale wręczył burmistrz Grzegorz Watycha.

W uroczystości wzięło też udział 19 par obchodzących Diamentowe Gody oraz jedna para świętująca Żelazne Gody, czyli 65 lat wspólnego życia. W 1968 roku w Nowym Targu związek małżeński zawarły 272 pary, 10 lat wcześniej – 177 par.

***

W Nowym Targu obchodzono Światowy Tydzień Zwierząt. W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się m.in. spotkanie dla klas szkolnych z ekspertami. Z Małgorzatą Wesołowską – kocim behawiorystą – dzieci odkrywały kocie za-chowania i przyzwyczajenia, natomiast trener psów Barbara Wolańska zaprezentowała, jak szkoli się psy i jak powinno się zachowywać w ich towarzystwie. Za to Katarzyna Róg – prowadząca Hodowlę Sznaucerów Miniaturowych Czarnych „Ollivander”, a zarazem właścicielka Psiego Salonu „Ramis” – przyprowadziła ze sobą swoich ulubieńców. Z tej samej okazji w parafii NSPJ odbyło się błogosławieństwo zwierząt domowych.

7 października

Na miejskiej pływalni trwało Otylia Swim Tour. Szereg zajęć prowadzonych przez specjalistów, w tym m.in. przez pomysłodawczynię projektu, mistrzynię olimpijską, dwukrotną mistrzynię świata, pięciokrotną mistrzynię Europy – Otylię Jędrzejczak, pozwoliło dzieciom i rodzicom zapoznać się z tak ciekawym sportem, jakim jest pływanie. W zajęciach wzięło udział ponad 100 młodych pływaków. Mogli oni skorzystać z porad wykwalifikowanych trenerów pływania, przygotowania motorycznego, na uczestników czekali także fizjoterapeuci, psycholog sportowy oraz dietetyk. Takie akcje pomagają dzieciom i młodzieży poznać swoje umiejętności, sprawdzić, co trzeba jeszcze doszkolić lub po prostu od podstaw nauczyć się pływania. Wszystko połączone jest z dobrą zabawą. Nowy Targ był jedną z sześciu miejscowości na trasie projektu Fundacji Otylii i Ministerstwa Sportu i Turystyki, odbywającego się pod hasłem „Zostań mistrzem życia”. Podczas otwarcia dzisiejszego wydarzenia nie zabrakło burmistrza miasta Grzegorza Watychy, jego zastępcy, dyrektora SP 11, dyrektora MCSiR oraz Mariusza Lacha, właściciela Szkółki Pływackiej Delfin, który był głównym inicjatorem organizacji projektu właśnie w Nowym Targu.

8 października

Odbyła się 53 sesja Rady Miasta, która jednocześnie była ostatnią sesją tej kadencji. Nie zabrakło podczas niej podsumowań, a także podziękowań dla wszystkich radnych. Przewodniczący Rady Andrzej Rajski nie tylko dziękował za współpracę, ale także wymienił osiągnięcia swoich kolegów podczas tej kadencji. W ciągu czterech lat odbyły się łącznie 53 sesje, na których podjęto 519 uchwał oraz wystosowano sześć apeli. Nie zabrakło podziękowań dla burmistrza, jego zastępców oraz sekretarza, skarbnika, naczelników, kierowników i pracowników magistratu oraz wszystkich miejskich jednostek i spółek, a także dla prowadzącej biuro rady Renaty Chmielak. Każdy z radnych oraz burmistrz i wiceburmistrzowie otrzymali pamiątkowe znaczki z wizerunkiem św. Katarzyny.

***

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta uhonorowano osoby związane z nowotarskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W tym roku Polski Komitet Pomocy Społecznej obchodzi 60-lecie istnienia. PKPS jako stowarzyszenie został zarejestrowany 15 października 1958 roku. Również w Nowym Targu 60 lat temu podjęto działania mające na celu pomoc dla ubogich mieszkańców miasta. Była to głównie pomoc żywnościowa, rozprowadzano odzież. Przewodniczący Rady Miasta wręczył prezes nowotarskiego PKPS Małgorzacie Morajko list gratulacyjny. Przy takiej okazji pani prezes dziękowała swoim poprzednikom, kolegom i koleżankom ze stowarzyszenia, a także wolontariuszom, którzy przez wiele lat pomagali, i tym, którzy ciągle to robią. Obecnie główna działalność PKPS Nowy Targ to prowadzenie stołówki dla potrzebujących, w której wydawanych jest ok. 100 obiadów dziennie. Przekazywana jest również żywność w ramach programu unijnego pomocy żywnościowej FEAD. Z okazji jubileuszu Zarząd Miejski PKPS uhonorował działaczy i wolontariuszy. Część osób odebrała swoje odznaczenia podczas uroczystego wojewódzkiego spotkania jubileuszowego w Krakowie, które odbyło się w maju. Za całokształt pracy społecznej prezes Morajko otrzymała wówczas Złoty Krzyż Zasługi, a Krystyna Garbacz Brązowy Krzyż Zasługi – przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z kolei z rąk marszałka Jacka Krupy Małgorzata Morajko odebrała Srebrny Krzyż Małopolski. Złotą Odznakę PKPS otrzymała skarbnik Zarządu Miejskiego Olga Nosiewicz, a sekretarz Celina Sordyl – Srebrną Odznakę PKPS. Jubileuszowy medal w po-dziękowaniu za współpracę otrzymał na tym spotkaniu również burmistrz Grzegorz Watycha.

Podczas sesji Rady Miasta Nowy Targ ogłoszono, że Maria Wieczorek otrzymała przyznany przez Radę Naczelną PKPS w Warszawie tytuł „Zasłużony Działacz PKPS”.

Prezes Zarządu Wojewódzkiego PKPS Władysław Kasperczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski wręczyli pozostałe odznaczenia:

– Prezydium Rady Naczelnej PKPS w Warszawie przyznało Złotą Odznakę PKPS wieloletniemu działaczowi i wolontariuszowi Lesławowi Jędrysko,

– Małopolski Zarząd Wojewódzki PKPS przyznał Srebrną Odznakę PKPS za wieloletnią współpracę dyrektor OPS Agnieszce Zmarzlińskiej,

– Zarząd Miejski PKPS w Nowym Targu postanowił przyznać Brązową Odznakę PKPS dla aktywnych członków oraz wolontariuszy. Odznaczeni zostali: Katarzyna Szczepaniec, Anna Mrugacz, Stanisława Podkanowicz, Anna Rusnak, Małgorzata Mrugacz, Katarzyna Zubek, Tadeusz Ceroń, Wojciech Dyda, Jacek Janowiak, Marian Kowalik, Kazimierz Kubic.

Stowarzyszenie PKPS uhonorowało okolicznościowymi jubileuszowymi me-dalami „Z podziękowaniem za życzliwą współpracę” następujące osoby: Elżbietę Całusińską – wieloletnią dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Marcina Jagłę – na-czelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Adama i Tomasza Hajnosów – Piekarnia Hajnos, Krzysztofa Lipkowskiego – Bar Rumcajs i Rafała Borowskiego.

9–11 października

Podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu nowotarskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało statuetkę Zielonego Feniksa. Nagroda została przyznana za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych. Wyróżnienie odebrał dyrektor techniczny Paweł Żukowski. MPEC zostało docenione m.in. za nowoczesne działania mające na celu działania proekologiczne, za wykorzystywanie energii geotermalnej, za używanie najnowocześniejszych technologii przeciwdziałających powstawaniu smogu.

11 października

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Miasta ogłoszono tegoroczne projekty, które zwyciężyły w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dziesięć z nich jest zaplanowanych do wykonania w 2019 roku. Są to m.in.: festyn na osiedlu Niwa, modernizacja boiska na Klikuszówce czy remont ul. Podtatrzańskiej. Wyniki ogłosił burmistrz miasta Grzegorz Watycha oraz przewodniczący zespołu Wojciech Watycha. Niespełna 40% głosów oddanych zostało przez internet, większość tradycyjnie, za pośrednictwem papierowych formularzy. Burmistrz podziękował także całemu dziewięcioosobowemu zespołowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie Budżetu Obywatelskiego, przewodniczącemu Wojciechowi Watysze, jego zastępcy Robertowi Wójtowiczowi i sekretarzowi Jakubowi Bryniarskiemu.

12 października

Powstało nowe, niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie naszego miasta. Dzisiaj po raz pierwszy swoje progi otworzyło Muzeum Drukarstwa. Podczas oficjalnej uroczystości burmistrz miasta dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, a także przekonywał, że będzie to przestrzeń, gdzie przeszłość spotykać się będzie nie tylko z teraźniejszością, ale także z przyszłością. Oprócz historii drukarstwa zwiedzający będą mieli szansę po-znać bliżej historię naszego miasta z początku XX wieku. Ma to być placówka, w której pamięć o naszych przodkach, naszym mieście, będzie służyć obecnym i przyszłym pokoleniom. Powstanie muzeum jest końcowym etapem ponad dwuletniego projektu realizowanego z partnerami ze Słowacji. Główną atrakcję ekspozycji stanowić będzie niezaprzeczalnie maszyna drukarska firmy Helbig & Muller, sprowadzona w 1898 roku do Nowego Targu przez Ignacego Borka, założyciela pierwszej w naszym mieście drukarni. Historia tego wspaniałego zabytku techniki także jest niesamowita, choć maszyna, która do naszego miasta przybyła na furmance, przez wiele lat była po prostu używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Kiedy w 1966 roku ówczesne władze zadecydowały o jej złomowaniu, dzięki trójce obrońców: Kazimierzowi Pajerskiemu, Stanisławowi Guzikowi oraz Marianowi Watysze udało się zabytek uratować. Przez wiele lat była ona eksponatem Muzeum Podhalańskiego, aby teraz stać się jedną z głównych atrakcji nowego miejsca. Oprócz maszyny w muzeum znajdują się zbiory druków ulotnych, prasy, książek, broszur, na kartach których możemy odkryć ciekawą historię naszego miasta. Na ekspozycję składają się także elementy wyposażenia dawnej drukarni – są szczotki, czcionki, można też samemu sprawdzić, na czym polegała praca zecera. Jest również fotobudka, w której można na poczekaniu zrobić sobie stylowe zdjęcie „z epoki”.

Zwyczajne życie miesza się tutaj z losami całego kraju, wydarzenia wielkie przeplatają się z codziennością. Burmistrz zachęcał wszystkich mieszkańców do dzielenia się zasobami z prywatnych archiwów, aby to nowe miejsce było pełne życia i niesamowitych historii. Na uroczystym otwarciu nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, przedstawicieli Euroregionu „Tatry” z poprzednim dyrektorem biura Antonim Nowakiem jako „ojcem chrzestnym” całego przedsięwzięcia, przedstawicieli społeczności miasta i powiatu, a także delegacji słowackich partnerów, wśród których był m.in. marszałek Żylińskiego Kraju Samorządowego Milan Laurenćik, oraz potomków i rodzin nowotarskich drukarzy i osób, które zaangażowane były w ratowanie zabytkowej maszyny. Siedziba Muzeum także ma swoją niesamowitą historię, mieści się bowiem na miejscu dawnej oficyny Hotelu Herza. O muzyczną oprawę uroczystości zadbali Marcin Musiak i Wojciech Inglot. Otwarciu towarzyszyła także konferencja „Śladami zabytków techniki na Podhalu i Liptowie”.

13 października

Otwarto wystawę laureatów Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. W tegorocznej 42 edycji konkursu wzięło udział 56 autorów z całej Polski, którzy nadesłali swoje prace tworzone w różnych technikach plastycznych i rękodzielniczych. Podczas wernisażu można było obejrzeć 117 prac wybranych przez jury. Ogłoszono także oficjalnie wyniki konkursu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Helena Leonowa.

14 października

W tym roku miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone zostały z jubileuszem, który obchodziła Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu. Placówka skończyła właśnie 30 lat i jest jedyną w naszym mieście, która swój pierwszy rok szkolny rozpoczynała w Polsce Ludowej, a kończyła już w innej, wolnej rzeczywistości roku 1989. W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkoły, zarówno obecni, jak i byli, a także władze powiatu i miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, przedstawiciele kuratorium oraz ze względu na imię noszone przez szkołę przedstawiciele Światowych Związków Żołnierzy Armii Krajowej, w tym prezes nowotarskiego koła Związku Marcin Kania i Józef Kostecki. Nie zabrakło kwiatów, życzeń oraz podziękowań dla wszystkich nowotarskich nauczycieli, przekazanych przez burmistrza, naczelnika Wydziału Oświaty Janusza Stopkę oraz przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Rajskiego. Podczas pięknego artystycznego przedstawienia uczniowie zaprezentowali nie tylko historię szkoły, ale także historię naszego kraju. Nie zabrakło momentów wzruszenia. Spotkanie było także doskonałą okazją do przyznania szczególnych od-znaczeń. Starosta nowotarski Krzysztof Faber uhonorował Sztandar Szkoły Medalem „Pro Patria” za „kultywowanie przez szkołę tradycji Oręża Wojska Polskiego i konspiracji AK”. Maciej Downar Zapolski wręczył staroście Krzysztofowi Faberowi i Markowi Zapale Srebrne Krzyże Honorowe Związku Piłsudczyków RP.

15 października

W siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu podpisano umowę part-nerską dotyczącą realizacji budowy III etapu rowerowego „Szlaku wokół Tatr”. To polsko-słowackie przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu Interreg V-A Polska–Słowacja 2014–2020. W ramach trzeciego etapu planowa-na jest rozbudowa infrastruktury rowerowej – wybudowanych zostanie blisko 26 km nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec, gminie Nowy Targ, mieście Nowy Targ lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy, łącząc je w długie, nieprzerwane odcinki (miasto Spišská Belá, obec Huncovce, Hniezdne, Veľká Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin – Veľká Franková. Powstanie także infrastruktura dla rowerzystów. Nowe życie zyskają również zabytkowe obiekty, które dzięki renowacji będą mogły pełnić nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku zostanie wyremontowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie po reno-wacji i wyposażeniu zostaną udostępnione rowerzystom i turystom). Zostaną także przygotowane specjalne miejsca odpoczynku usytuowane bezpośrednio na trasie szlaku, m.in. oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, strefa relaksu w Nowym Targu.

 

***

Odbyło się spotkanie burmistrza Grzegorza Watychy ze strażakami. W remizie nowotarskiej Ochotniczej Straży Pożarnej podsumowano dwa projekty, w których celem była poprawa warunków funkcjonowania organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa. Pierwszy z nich to „Bezpieczna Małopolska 2018”, natomiast drugi „Małopolskie Remizy”, w ramach którego tym razem wyremontowano salę tradycji mieszczącą teraz minimuzeum strażackie oraz dyżurkę. Obydwa projekty współfinansowane są ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miasto Nowy Targ. Burmistrz przekazał także dziesięć mundurów bojowych wraz z dodatkowym wyposażeniem, które zostały zakupione ze środków programu „Bezpieczna Małopolska 2018”, oraz przyczepki – ratowniczą i transportową – zakupione z projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na zakończenie podczas posiadów strażackich podsumowano mijającą kadencję.

***

W sali widowiskowej nowotarskiego MOK-u odbyła się debata przedwyborcza. Podczas spotkania nowotarżanie, którzy niedługo wybiorą swojego burmistrza, mieli okazję zapoznać się dokładnie zarówno z programem wyborczym kandydatów, jak i bliżej poznać ich samych. Agata Michalska, Paweł Liszka oraz Grzegorz Watycha odpowiadali na pytania od dziennikarzy, czytelników m.in. „Tygodnika Podhalańskiego” czy portalu Podhale24, a także od zgromadzonej publiczności. Sami mogli także zadawać pytania swoim kontrkandydatom. To było pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, ale jak zauważył pro-wadzący debatę Jerzy Jurecki, zapoczątkowana została nowotarska tradycja, która przyjmie się w mieście na dłużej. Jak zwykle podczas takich spotkań nie zabrakło pytań trudnych, ale potrzebnych; był także moment na rozluźnienie, gdy jedna z prowadzących, Beata Zalot, zaprosiła kandydatów do miniquizu, z którego mogliśmy się nieco więcej dowiedzieć o ich prywatnym obliczu.

16 października

Odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Karol Wojtyła – orędownik niepodległości – syn oficera Wojska Polskiego, 100 rocznica niepodległości i 40 rocznica wyboru Jana Pawła II”. W progach PPWSZ gościli profesorowie z całego kraju, którzy w swoich prelekcjach przybliżali zgromadzonym gościom papieża Jana Pawła II jako patriotę. Uroczystości rozpoczął występ Uczelnianego Zespołu Góralskiego przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu „Młode Podhale”. Odśpiewano wspólnie hymn państwowy. Następnie gości przywitał rektor PPWSZ w Nowym Targu JM Stanisław Gulak. Konferencję uroczyście otworzył dr Jarosław Gowin – wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, a słowo wprowadzające wygłosili m.in. Anna Paluch – poseł na Sejm RP, JE Ks. Kard. Stanisław Dziwisz – sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II. W czasie dwóch paneli zatytułowanych: „Jan Paweł – orędownik niepodległości” i „Niepodległość Rzeczypospolitej” swoje wykłady wygłosili m.in.: ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, dr Zbigniew Girzyński, prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, prof. dr hab. Jan Żaryn. Konferencji towarzyszyła wystawa „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy”.

 

17 października

Odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprosiła swoich studentów, wykładowców oraz wszystkich gości najpierw na uroczystą mszę św. w kościele św. Katarzyny, a następnie do złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim rynku. Ciąg dalszy odbywał się już w auli PPWSZ, gdzie na początek odśpiewano hymn państwowy, a po wystąpieniu Jego Magnificencji Rektora Stanisława Gulaka oraz zaproszonych gości nastąpiła uroczysta inauguracja. Wykład inauguracyjny „Aksjologia niepodległości. Czy niepodległość jest wartością w XXI wieku?” wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wyjątkowym gościem tegorocznej uroczystości był wicepremier Jarosław Gowin, który nie tylko mówił o tym, jak będzie wyglądało szkolnictwo wyższe po nowej reformie, ale także podarował uczelni czek na 23 miliony, który jest darowizną w postaci obligacji skarbu państwa. Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać koncertu inauguracyjnego chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

***

Odbyła się promocja drugiego wydania książki Jerzego M. Roszkowskiego „Zapomniane Kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895–1925”. Wydawnictwo idealnie wpisuje się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ponieważ przybliża wydarzenia na Spiszu i Orawie dotyczące tamtego okresu. Wydawcą publikacji jest Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Na spotkaniu nie zabrakło burmistrza miasta Grzegorza Watychy oraz posła Edwarda Siarki. Promocji towarzyszyła krótka prezentacja multimedialna. Po zakończeniu każdy z gości otrzymał książkę. Można także było zdobyć autograf autora.

18 października

Pod honorowym patronatem burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy odbył się Dzień Seniora. Podczas tego szczególnego wydarzenia można było wziąć udział w ciekawych wykładach dotyczących codziennych problemów, z którymi mierzą się seniorzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował, jak można podnieść swoją emeryturę, przedstawiono także historię ZUS-u i ofertę pomocy, z jakiej mogą skorzystać ludzie starsi. Nie zabrakło również ciekawej i niezbędnej w obecnych czasach prelekcji policjantów, którzy omawiali tak modne ostatnio oszustwa „na wnuczka” i inne metody naciągania seniorów. Na uczestników spotkania czekał także wykład o tym, jak być zdrowszym – wskazówkami dzielili się specjaliści z Instytutu Zdrowia Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Po wykładach przyszedł czas na część artystyczną, w której wystąpiło Studio Piosenki Septyma; wcześniej zaprezentował się także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzień Seniora zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajowym Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Partnerami wydarzenia były: Policja, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Miejski Ośrodek Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu. Na spotkaniu, które prowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Bolesław Bara, nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich. Przybyli m.in.: Grzegorz Watycha – burmistrz miasta Nowy Targ, Andrzej Rajski – przewodniczący Rady Miasta, Jan Łapsa – radny miasta Nowy Targ, Stanisława Szołtysek – sekretarz miasta Nowy Targ, Krystyna Pysz-Węglarz – kierownik delegatury NFZ w Nowym Targu.

 

***

W Muzeum Podhalańskim miała miejsce wieczornica poświęcona Emilowi Pyzowskiemu. 77 lat od jego rozstrzelania zachowane po nim dokumenty i pamiątki zostały przekazane właśnie nowotarskiemu muzeum. Przez wiele lat pamięć o tym bohaterze czasu okupacji była zapomniana. A przecież Emil Pyzowski był założycielem pierwszej niepodległościowej organizacji w Nowym Targu po wybuchu II wojny światowej. Za swą działalność aresztowany, następ-nie wielokrotnie dotkliwie torturowany, ostatecznie skazany na wyrok śmierci. Został on pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponieważ nie żyje już nikt z rodziny, odznaczenie zostało przekazane decyzją Prezydenta do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego. Tego dnia podczas wieczornicy „Emil Pyzowski – przywódca pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej w Nowym Targu” można było obejrzeć odznaczenie, a także inne pamiątki po bohaterze uroczystości, jak też bliżej poznać sylwetkę tego niezwykłego nowotarżanina.

***

Odbyło się spotkanie dotyczące rządowego programu „Czyste powietrze”. W ramach tego projektu możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego m.in. na: wymianę starego kotła grzewczego, docieplenie domu, wymianę okien i drzwi czy instalację odnawialnych źródeł energii. Podczas spotkania prawie 100 zainteresowanych osób mogło dowiedzieć się, jak zgłosić się do programu i jakie realne korzyści z niego wynikają. Zarówno burmistrz miasta Grzegorz Watycha, jak i obecna na spotkaniu posłanka Anna Paluch zachęcali mieszkańców do wspólnego dbania o powietrze w mieście. Nie zabrakło wypowiedzi ekspertów, m.in. kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu Ewy Gondek oraz doradcy energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Pawła Korczaka. Odpowiadali oni także na pytania uczestników.

21 października

W całym kraju odbywały się wybory samorządowe. W Nowym Targu wybierano burmistrza miasta oraz radnych. O stanowisko burmistrza walczyły trzy osoby: Paweł Liszka, Agata Michalska, Grzegorz Watycha, natomiast radnych wybieraliśmy ze 116 kandydatów, którzy startowali z sześciu komitetów wyborczych. Do zdobycia jest 21 mandatów w radzie miasta. Uprawnionych do głosowania było 26 574 mieszkańców. Burmistrzem został wybrany Grzegorz Watycha, na którego oddano 7229 głosów, natomiast nową radę miasta two-rzyć będą: Lesław Mikołajski, Jan Łapsa, Michał Glonek, Danuta Szokalska- Stefaniak, Bożena Groń, Grzegorz Luberda, Ewa Garbacz, Marek Fryźlewicz, Ewa Pawlikowska, Krzysztof Sroka, Agata Michalska, Jacenty Rajski, Danuta Sokół, Katarzyna Wójcik, Paweł Liszka, Andrzej Swałtek, Bartłomiej Garbacz, Szymon Fatla, Leszek Pustówka, Marek Mozdyniewicz, Stefania Drąg-Iłęda.

26 października

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu prowadziła akcję profilaktyczno- -edukacyjną „Sprawdź stan techniczny swojego pojazdu przed zimą”. Można było nie tylko sprawdzić stan techniczny auta, ale także uzyskać porady, jak najlepiej przygotować samochód na okres jesienno-zimowy.

29 października

Nowotarski hotel Casa zaprosił na recital Roberta Janowskiego. Podczas spotkania można było bliżej poznać piosenkarza, który opowiedział o swojej pracy, teleturnieju „Jaka to melodia”, którego przez wiele lat był prowadzącym, a także zdradził kilka sekretów z życia prywatnego. Spotkanie promowało najnowszą książkę wokalisty oraz płytę „Najpiękniejsze melodie” ze standardami polskiej muzyki. Sam muzyk niestety nie wystąpił, jednak znakomici goście, których zaprosił: Artur Gotz, Łukasz Zimończyk i Arkadiusz Obrzut, wspaniale rozkołysali zgromadzoną publiczność. Po spotkaniu była także okazja, aby zdobyć autograf.

***

W Miejskim Ośrodku Kultury trwał VI Nowotarski Dzień Misyjny. Wydarzenie zorganizowane przez Szkolny Wolontariat Młodzieżowy działający przy I Liceum Ogólnokształcącym z roku na rok przyciąga coraz więcej dzieci i młodzieży, do której jest głównie skierowane. Na gości czekało m.in. muzeum misyjne, ciekawe wykłady o egzotycznych zakątkach świata, w których misjonarze pro-wadzą swoją działalność. Siostry klawerianki pochodzące z Nigerii opowiedziały o misjach prowadzonych w ich kraju. Można było nabyć różne pamiątki, m.in. ręcznie robioną biżuterię. Uczono także pieśni religijnych w języku suahili. Na sali widowiskowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla biorących udział w konkursie plastycznym „Jan Paweł II w krajach misyjnych”.

***

Na nowotarskim cmentarzu komunalnym pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili ekshumacje grobów. Poszukiwano miejsca ukrycia szczątków partyzantów z oddziału niepodległościowego „Wiarusy”. Ekshumacje odbyły się w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie. Jak poinformowano, w wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono i podjęto szczątki dwóch osób, które przewieziono do dalszych badań w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

***

Zakończył się remont budynku administracyjno-sportowego mieszczące-go się przy Miejskiej Hali Lodowej. Miejsce, które stanowi nie tylko zaplecze administracyjne, ale także bazę sportową dla uczniów i klubów sportowych, zyskało nowy wygląd. W ramach inwestycji wykonano termomodernizację ścian i stropu, wymianę okien, drzwi i pokrycia dachowego. Dzięki inwestycji zostały zminimalizowane straty ciepła, poprawiono bezpieczeństwo, a także zapewniono lepszy standard użytkownikom korzystającym z obiektu.

***

Wybrano nowe władze Grupy Podhalańskiej GOPR. Podczas zebrania delegatów w trakcie przeprowadzonych wyborów został wyłoniony nowy naczelnik Marek Ciaś. Wybrano także nowego prezesa grupy. Nowy zarząd liczy 13 członków – to 12 mężczyzn i kobieta. Prezesem Grupy Podhalańskiej został Maciej Kopytek, jego zastępcą Paweł Konieczny, a sekretarzem Maciej Wiercioch. Oprócz władz Podhalańska Grupa GOPR ma także nowego kapelana – księdza Kazimierza Dadeja, który jest jednocześnie opiekunem kaplicy pod Turbaczem.


Listopad

1 listopada

Na nowotarskim cmentarzu odbywała się coroczna kwesta, organizowana przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. Samorządowcy, społecznicy, członkowie Związku Podhalan, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, strażacy, uczniowie szkół podstawowych, harcerze ze szczepu Salamandra – łącznie około 90 osób przez osiem go-dzin zbierało datki na ratowanie zabytków cmentarnej architektury. Podczas XIX Kwesty Nowotarskiej łącznie zebrano 26 178 zł 45 gr, 24 dolary, 32 euro, 63 eurocenty, 32 korony czeskie, 3 funty brytyjskie, 1 koronę norweską, 2 guldeny holenderskie, 5 stotinek bułgarskich.

6 listopada

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego przenieśli nas w czasie. Przepiękne wydarzenie artystyczne, które było połączeniem tańca, teatru, muzyki i pokazu multimedialnego, zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Swoista podróż w lata 20. ubiegłe-go stulecia, ze strojami z epoki, pozwoliła wszystkim poczuć klimat odległych wydarzeń. Była także doskonale wyreżyserowanym tłem dla spektaklu, który rekonstruował okoliczności związane z odzyskaniem niepodległości. Nie zabrakło odniesień do historii szkoły, prezentowano sylwetki osób związanych z naszym miastem, które walczyły o wolność. Głównym przesłaniem wydarzenia była nieustanna praca i walka kolejnych pokoleń nie tylko o wolność, ale także o jej zachowanie, o szacunek do swojej ojczyzny, zarówno tej dużej, którą jest Polska, jak i do tej mniejszej, lokalnej. Scenariusz spektaklu stworzyli Hanna Sięka i Jacek Waksmundzki, za reżyserię odpowiadała Hanna Sięka, przy wsparciu Małgorzaty Węglarz i Katarzyny Żmudy. Wśród gości byli uczniowie innych nowotarskich szkół. Na zakończenie wspólnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

 

7 i 9 listopada

Na sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci oraz Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci (klasy IV–VI) oraz młodzież szkolna (klasy VII–VIII oraz III gimnazjum). Wśród drużyn chłopięcych w obydwóch kategoriach zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11. Natomiast wśród dziewcząt w kategorii młodzieży szkolnej pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1, a w kategorii dziecięcej Szkoła Podstawowa nr 2. Wszystkie drużyny uczestniczące w zawodach otrzymały pamiątkowy puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową, ponadto dwie najlepsze drużyny ze starszej kategorii wiekowej i trzy z młodszej uzyskały awans na Igrzyska Powiatu Nowotarskiego.

8 listopada

To spotkanie stało się już tradycją. Po raz szósty odbyła się Wieczornica Patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 2. Od tego roku wydarzenie nosić będzie imię mjr. Stanisława Mroszczaka – który niegdyś osobiście uczestniczył w spotkaniach. Pieśni patriotyczne, które rozbrzmiewają w sali gimnastycznej, integrują w sposób niezwykły różne pokolenia. Wspólne śpiewanie, podczas którego rodzice, dzieci i nauczyciele, a także zaproszeni goście celebrują przy-padające w listopadzie Święto Niepodległości, jest wydarzeniem niezwykłym, pełnym podniosłego klimatu, a jednocześnie zabawy. W tym roku wśród gości można było zauważyć wiceburmistrz Joannę Iskrzyńską-Steg, wiceprezesa nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Wojciecha Gronia, radnego Pawła Liszkę, przedstawiciela Kuratorium Oświaty Jerzego Stodulskiego. Piękne polskie utwory o tematyce patriotycznej zabrzmiały w wersji instrumentalnej, były występy solowe, ale prezentowały się także całe klasy. Każdy utwór był krótko przedstawiany przez uczniów, którzy omawiali jego kontekst historyczny oraz genezę. Szkolni wolontariusze sprzedawali biało-czerwone flagi i kotyliony, a wokół wszystko przypominało o wspaniałym święcie: za-równo rysunki uczestników konkursu „Za co kocham Polskę”, jak też kartki z pozdrowieniami wysłane w ramach projektu „100 pozdrowień na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Na zakończenie pani wiceburmistrz wraz z dyrektor szkoły zaprosiły zebranych gości na tegoroczne nowotarskie obchody odzyskania niepodległości.

***

Na nowotarskim cmentarzu miała miejsce ceremonia przywrócenia społecznej pamięci nieznanym dotychczas z imienia i nazwiska żołnierzom, którzy spoczywają w Kwaterze Żołnierzy Legionów Polskich. Skromna uroczystość zainicjowana przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego była podsumowaniem kilkuletnich badań historycznych dr. Roberta Kowalskiego – historyka, dyrektora Muzeum Podhalańskiego. W wyniku tychże badań udało się zidentyfikować dziewięciu nieznanych dotychczas żołnierzy. Zgromadzeni przy kwaterze uczniowie nowotarskich szkół zamienili tabliczki z napisem NIEZNANY na te z wypisanym imieniem i nazwiskiem poszczególnych żołnierzy, przeczytano również ich krótkie biogramy. Pamięć przywrócono: Wacławowi Freyno, Bolesławowi Matuszowi, Mieczysławowi Osmulskiemu, Danielowi Ostrowskiemu, Marianowi Ottawie, Marianowi Polowi, Feliksowi Ponikiewskiemu, Janowi Pudło i Czesławowi Zajączkowskiemu.

9 listopada

W przepiękną podróż w czasie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również w 100 rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, zabrała nas Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu. Wystawa „Halki i pistolety” przybliżyła wszystkim zebranym na wernisażu gościom portrety niezwykłych Polek, które walczyły zarówno słowem, czynem, jak i bronią. Ich jedynym marzeniem była wolna ojczyzna, często poświęcały dla niej wszystko: rodzinę, zdrowie czy nawet reputację. Sanitariuszki, społecznice, nauczycielki, a także te, które swoje życie związały z bardzo trudną karierą woj-skową. To właśnie one, choć często walczyły ciężej od mężczyzn, wielokrotnie były niedoceniane za swoje zasługi, dlatego też podczas tej wystawy zabrzmiał ich głos. Poprzez zdjęcia, a także fragmenty dzienników, listów, wspomnień, które zgromadzonym gościom czytała Ewa Kokot, ich ciężka praca, poświęce-nie i niezwykłość mogły ujrzeć światło dzienne. W tym szczególnym roku ich historie musiały wybrzmieć, aby nie zostały zapomniane.

***

Skoro cała Polska świętowała 100 rocznicę odzyskania niepodległości, to nie mogło wśród świętujących zabraknąć również najmłodszych. W nowotarskim Przedszkolu nr 2 odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości pod hasłem „Przedszkolaki dla Niepodległej”. Dzieci oraz rodzice uczestniczyli w przygotowanej przez grupy pięcio- i sześciolatków akademii, podczas której nie zabrakło wierszyków, piosenek, a także tańca. Historia naszego kraju, jego piękno, legendy, szczególne miejsca, które dla dzieci mają znaczenie – to wszystko zostało zaprezentowane podczas minispektaklu. Nie zabrakło opowieści o regionalnych strojach, zwyczajach oraz obrzędach. Wręczono też nagrody w konkursie plastycznym, który przedszkole zorganizowało dla swoich podopiecznych i ich rodzin, pod hasłem „Piękna nasza Polska cała od Bałtyku aż po Tatry”. Konkursowe prace zostały zaprezentowane w formie wystawy.

 

***

Odbyła się ogólnopolska akcja „Rekord dla Niepodległej”. W ponad 20 tysiącach przedszkoli, szkół i placówek oświatowych uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. W akcji wzięły również udział nowotarskie placówki. Punktualnie o 11:11 hymn zabrzmiał m.in. w SP nr 2, SP nr 5 i I LO im. Seweryna Goszczyńskiego.

Jedną ze szkół była nowotarska Piątka, czyli „Szkoła z klasą”. Około pół tysiąca uczniów zgromadziło się o godzinie 11 na szkolnym boisku. Górowała nad nimi wielka czerwona tarcza z orłem w koronie. Flaga trzymana przez odświętnie ubraną młodzież miała długość 15 metrów. Prócz niej powiewało na boisku kilkadziesiąt flag państwowych i flag z herbem miasta.

 

***

W nowotarskich Jatkach miał miejsce wernisaż wystawy Dominiki Paczkowskiej „Tajemnica Wyspy M”. Artystka, która jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zachwyciła gości wydarzenia swoimi pracami. Wystawa, składająca się z dwóch części, jest trochę jak odwiecznie stykające się w świecie, historii, a także w każdym z nas światło i cień. Piękne pejzaże, nasycone słońcem, jasne, pełne nadziei i barw. Miejsca, w których chciałoby się pozostać na zawsze, utrwalone przez pryzmat chwilowej magii, mieszały się tutaj z ciemnością barw, symboliką udręczenia i niepokoju. Dualność tej wystawy to także symbol przenikania się różnych okresów życia. Dzieła artyst-ki powstawały podczas wielu plenerów organizowanych nie tylko w Polsce, ale także w Serbii, Rumunii, Macedonii, Grecji, Francji, Ukrainie, Słowacji czy na Węgrzech. Również tytuł wystawy jest inspiracją zaczerpniętą z podróży, bowiem tajemnicza wyspa M. to przepiękna, położona na granicy Czarnogóry i Chorwacji wyspa Mamula.

10–11 listopada

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości należały do wyjątkowych. Przypadająca w 2018 roku 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległo-ści sprawiła, że dla wszystkich Polaków były to dni niezwykłe i niezapomniane. Jeszcze mocniej odczuwaliśmy w tym czasie zarówno ciężar historii i jej tragizm, jak i radość z obecnej chwili, kiedy nasza ojczyzna jest wolna i niezależna. I chociaż przez cały rok w naszym mieście odbywały się różne wydarzenia związane z uczczeniem tej wielkiej rocznicy, to ich kumulacja przypadająca na 11 listopada była momentem bez wątpienia niepowtarzalnym. Już w sobotę 10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęło się nowotarskie świętowanie. Odbyło się uroczyste wręczenie Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu, które w tym roku odebrali: Tadeusz Japoł – legenda nowotarskiego hokeja i działacz sportowy, dr Jan Krzak – lekarz pulmonolog, samorządowiec i społecznik, Dorota Kret – nauczycielka muzyki i założycielka Studia Piosenki Septyma, Janina Marcińczak-Maślankowa – artystka, która zajmuje się od ponad 40 lat malarstwem na szkle. Wręczono również cztery pamiątkowe medale przyznane przez burmistrza miasta. Otrzymały je: Marta Łapczyńska, Elżbieta Kolusz, Bernadeta Szumal i Beata Korczak-Kuzak. Po oficjalnej części nastąpił koncert, w którym wystąpili nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. W niedzielę natomiast uroczystości przeniosły się na nowotarski rynek. Najpierw jednak w kościele NSPJ została odprawiona msza św. koncelebrowana w intencji ojczyzny. Później konna banderia poprowadziła wszystkich uczestników uroczystości na rynek. Na przedzie pochodu jechał bryczką sam Marszałek (w rolę którego wcielił się Stanisław Apostoł). Przepiękne widowisko połączone z muzyką Miejskiej Orkiestry Dętej wywołało wśród widzów poruszenie. Dwa szpalery pocztów sztandarowych ustawione przed frontem ratusza i mnóstwo biało-czerwonych flag dopełniły całości. Marszałek zasalutował przy wysiadaniu i zniknął w budynku ratusza, aby zaraz pojawić się na balkonie i przemówić do zgromadzonego tłumu. Wspominał podhalańskich żołnierzy walczących podczas walk o odzyskanie niepodległości, mówił o Feliksie Gwiżdżu, Władysławie Orkanie i wszystkich, dzięki którym dzisiaj mogliśmy świętować. Burmistrz Grzegorz Watycha podkreślał w swoim przemówieniu zjednoczenie narodu polskiego w walkach o niepodległość, pomimo dzielących wizji przyszłego kraju. Zaznaczał, że tylko dzięki wspólnemu działaniu możemy budować przyszłość. Swoje przemówienie zakończył okrzykiem: „Niech żyje wolna i niepodległa Polska!”. Na uroczystości pojawili się także żołnierze małopolskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Ppłk Paweł Wójcik, szef Nowotarskiej Komendy Uzupełnień, opowiedział o wymogach narodowego bezpieczeństwa, a także wręczył odznaczenia i nominacje. Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” został uhonorowany burmistrz Grzegorz Watycha. Przedstawiciele Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, władz miasta i powiatu, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego, Wojskowej Komendy Uzupełnień, nowotarskich seniorów, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Rycerzy Kolumba, NSZZ Solidarność, ZG Związku Podhalan, Podhalańskich Amazonek złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą pamiątkową na ścianie ratusza. Po przemowach na rynku zabrzmiały patriotyczne pieśni. Trzy nowotarskie chóry: Gorce, Echo Gorczańskie i chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz ze zgromadzonymi mieszkańcami przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka świętowały ten jedyny w swoim rodzaju dzień. Na płycie rynku na uczestników uroczystości czekała przygotowana przez Muzeum Podhalańskie wystawa „Leżymy teraz niemi w wiernych objęciach ziemi oddanej naszej pieczy. Kwatera wojenna z lat 1914–1923 w Nowym Targu”. Przygotowano także foldery pamiątkowe prezentujące sylwetki bohaterów szczególnie zasłużonych dla odzyskania przez miasto niepodległości. Zostały one wydane w ramach szerszego projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Wystawiono również księgę pamiątkową, w której każdy uczestniczący w uroczystościach mógł się wpisać. Po południu w MOK-u odbył się koncert galowy „Nowotarżanie dla Niepodległej – na bis”. Było to powtórzenie specjalnego wydarzenia, które swoją premierę miało 27 maja na rynku podczas plenerowego koncertu „Z biało-czerwoną przez wieki”. Tym razem koncert miał jeszcze wspanialszą atmosferę, spowodowaną szczególną datą. Zarówno wśród artystów, jak i wśród publiczności dało się wyczuć niezwykłość chwili. Na scenie pojawili się pochodzący z Nowego Targu lub związani z miastem artyści: Justyna Pustówka, Magdalena Panek, Jagoda Kret, Beata „Beti” Bełtowska, Magdalena Ćwiertnia, Andrzej Lichosyt i Wiktoria Węgrzyn- -Lichosyt. Akompaniowała im Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod dyrekcją Mateusza Walacha. Zabrzmiały nie tylko piękne pieśni patriotyczne, ale także utwory z kanonu polskiej piosenki rozrywkowej. Śpiew przeplatał się z narracją odwołującą się do najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym kraju w czasie minionego stulecia. Koncert poprowadzili Andrzej Lichosyt i Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, którzy odpowiadali również za scenariusz wydarzenia. Na zakończenie na gości czekała niespodzianka: po owacjach i bisach na scenie pojawił się dyrektor nowotarskiego MOK-u Bolesław Bara, który wykonał przy dużym wsparciu publiczności piosenkę Eugeniusza Bodo „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

10–18 listopada

Trwała młodzieżowa wymiana Erasmus Plus w ramach projektu „You can too”, w której uczestniczyli uczniowie z Polski, Słowacji i Czech. W I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu odbyło się spotkanie dla młodzieży biorącej udział w tej akcji. Tematem spotkania były zagadnienia destrukcyjnej roli smogu w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego hasło przewodnie brzmiało: „Pogromcy smogu”. W trakcie spotkania odbywały się warsztaty, dyskusje, prezentacje, występy artystyczne, a także gra edukacyjna i happening „Zero smog”. Wśród gości był m.in. ekodoradca z Urzędu Miasta Nowy Targ Sylwester Magiera.

11 listopada

Kolejnym sposobem na świętowanie 100 rocznicy niepodległości w naszym mieście był Biało-Czerwony Mecz Winter Classic. Znana grupa nowotarskiego street hokeja, która co roku organizuje m.in. mecz noworoczny, tym razem postanowiła uczcić niezwykłą datę po swojemu. Spotkanie rozegrano w bar-wach narodowych, walka była wyrównana, ale głównym celem nie był wynik, a fantastyczny sposób na spędzenie czasu z rodziną i upamiętnienie ważnego wydarzenia.

15 listopada

W naszym mieście w tym roku świętowaliśmy obchody 100 rocznicy od-zyskania niepodległości w różny sposób. Było mnóstwo wydarzeń, zarówno kulturalnych, jak i edukacyjnych. Do tych drugich bez wątpienia należała wyjątkowa edycja Ogólnomiejskiego Konkursu Matematycznego, która odbywała się pod hasłem: „Niepodległość w liczbach”. W konkursie udział wzięło ponad 300 uczniów ze wszystkich nowotarskich szkół podstawowych. Uczestnicy mieli do rozwiązania w sumie 68 zadań tekstowych związanych z tematem niepodległości. Konkurs został zorganizowany w dwóch etapach: szkolnym i miejskim, w którym uczestniczyło 41 uczniów. Podczas wręczenia nagród w sali obrad Urzędu Miasta zaprezentowany został także program artystyczny nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 5, wspierana przez nauczycieli matematyki ze wszystkich nowotarskich szkół podstawowych. Zmagania odbywały się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Grzegorza Watychy, który ufundował także część nagród. Mocne wsparcie konkurs miał też ze strony wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg, która na każdym jego etapie popierała inicjatywę. W uroczystości wręczenia nagród wzięła także udział Dorota Słońska-Halczak, wizytator z Kuratorium Oświaty – Delegatura w Nowym Targu.

***

Podczas wernisażu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu za-prezentowano prace plastyczne nagrodzone w XXIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Niepodległość”. Różnorodne techniki plastyczne, wachlarz emocji ukazany przez młodych artystów sprawiły, że tegoroczna edycja miała bardzo wysoki poziom. Nagrody wręczał starosta nowotarski Krzysztof Faber, gratulując młodym twórcom. W części artystycznej wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Serafitek z Nowego Targu, które odśpiewały pieśni patriotyczne, zaprezentowali się także młodzi artyści z pracowni muzycznej Powiatowego Centrum Kultury wraz z instruktorem Piotrem Kretem.

***

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina zaprosiła na koncert „W hołdzie niepodległej”. Uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły wykonali pieśni patriotyczne. Niesamowity klimat, piękna muzyka i możliwość wspólne-go świętowania rocznicy odzyskania niepodległości sprawiły, że publiczność dopisała. Koncert był także wydarzeniem promującym płytę, na której znalazły się utwory o tematyce patriotycznej.

17 listopada

Odbył się XVI Charytatywny Bal Andrzejkowy „Chatki”. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Nowym Targu „Chatka”, Fundację dla Chatki i Rycerzy Kolumba. Podczas balu zbierane były datki, które zasilą konto Fundacji. Oprócz dobrej zabawy, muzyki i wyśmienitego jedzenia można było wziąć udział w aukcji lub zakupić ozdoby, przetwory i inne różności na kiermaszu świątecznym, który był dodatkową atrakcją balu. Łącznie zebrano 21 tysięcy złotych; wśród ofiarodawców był także burmistrz Grzegorz Watycha, który w imieniu komitetu wyborczego KWW Nasze Miasto przekazał czek na kwotę 1600 zł. Zebrane fundusze pomogą rozbudować ośrodek, tak aby służył on wszystkim osobom niepełnosprawnym intelektualnie, od najmłodszych po osoby dorosłe.

***

Świętowano 25 lat istnienia restauracji Ruczaj. 18 listopada 1993 roku odbyło się uroczyste otwarcie wtedy jedynej z tak dużą i nowoczesną salą restauracji w Nowym Targu. A że miejsce to jest znane z imprez charytatywnych, również podczas swojego jubileuszu właściciele postanowili, by zamiast kwiatów za-proszeni goście składali datki do puszek Fundacji im. Adama Worwy. Podczas uroczystego świętowania nie zabrakło rodziny i przyjaciół właścicieli, obecni byli także przedstawiciele władz miasta: burmistrz Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, a także poprzedni burmistrz miasta Marek Fryźlewicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także artyści i przedstawiciele instytucji kultury, z którymi restauracja bardzo często współpracuje, m.in. Maria Sendrowicz, Marta Łapczyńska, Anna Dziubas i Beata Zalot, przedstawiciele Tatrzańskiej Izby Gospodarczej oraz Związku Podhalan. Były wspomnienia, urodzinowy tort, charytatywna licytacja, a także występ zespołu Beti & Bobass, który zaprezentował swój nowy projekt – Tribute to Tina Turner. Dzień wcześniej natomiast odbyły się warsztaty kulinarne z uczestniczką MasterChefa – Karoliną Kowalewską.

 

18 listopada

Miał miejsce coroczny Wieczór Cecyliański. Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowały się chóry rabczańskie, a także chóry i grupy muzyczne z Nowego Targu i okolic. Wystąpiły: chór Watra z Raby Wyżnej, chór Kantylena z Raby Wyżnej, chór Św. Marcina z Klikuszowej, Oaza Młodzieżowa działająca przy parafii NSPJ w Nowym Targu, Schola „Promyki” z parafii NSPJ w Nowym Targu, Chór „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu. Organizatorami Wieczoru byli: Burmistrz Nowego Targu, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, nowotarski Miejski Ośrodek Kultury oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie”.

19 listopada

W dniu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, w MOK-u już po raz trzeci zorganizowano podsumowanie kampanii związanej z ogólnoświatową akcją „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży”. Uczniowie z 18 szkół podstawowych i średnich naszego miasta przygotowali prezentacje oraz prace plastyczne związane z tematem. Problem, którym jest przemoc wobec dzieci i młodzieży, jest niezwykle istotny. Podczas spotkania na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, prowadzonego przez Barbarę Wilczek – pedagog z ZSTiP w Nowym Targu, młodzież i dzieci prezentowały za pomocą różnych środków wyrazu, m.in.: tańca, śpiewu, muzyki, słów, krótkich przedstawień i filmów, swoje odczucia dotyczące przemocy oraz swoje pomysły, jak zapobiegać temu problemowi. Głównym organizatorem kampanii na terenie Nowego Targu i okolic jest Fundacja Szczęśliwe Jutro oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Partnerami akcji są: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Mocno zaangażowani w całą akcję byli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, którzy wcześniej przeprowadzili w szkołach cykl pogadanek dotyczących przemocy fizycznej, psychicznej, a także przemocy występującej w cyberprzestrzeni. Podczas tych spotkań dzieci i młodzież mogły się dowiedzieć, jak szkodliwe są skutki przemocy, gdzie szukać pomocy i jak reagować na krzywdę innych. W ramach całej akcji przeprowadzono także szkolenie dla pedagogów z powiatu nowotarskiego „Dziecko w przemocowym systemie”.

22 listopada

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Wojciech Gliściński wręczył oficjalne zaświadczenia o wyborze na radnych i burmistrza miasta Nowy Targ. Następnie nowi radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wszyscy dodali na końcu formułkę: „Tak mi dopomóż Bóg”. Odśpiewano także cztery zwrotki hymnu państwowego, po czym nastąpiło oficjalne ogłoszenie objęcia przez Grzegorza Watychę urzędu burmistrza miasta Nowy Targ na lata 2018–2023. Sesję poprowadził najstarszy wiekiem radny – Jacenty Rajski.

***

Nowym przewodniczącym Rady Miasta Nowy Targ został radny Grzegorz Luberda. Nie zgłoszono innych kontrkandydatów. Podczas głosowania 16 radnych zagłosowało za, 3 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Mozdyniewicz i Jan Łapsa, otrzymując każdy po 13 głosów. Nad przebiegiem głosowań czuwała wybrana wcześniej komisja skrutacyjna, złożona z radnych: Leszka Pustówki (przewodniczący komisji), Szymona Fatli, Bożeny Groń i Andrzeja Swałtka.

***

W listopadowy wieczór w Jatkach rozbrzmiały dźwięki rozgrzewające zgromadzonych gości nietypowym połączeniem kultur. Intymny nastrój koncertu „Viva la vida! Viva la musica!” pozwolił posmakować publiczności zarówno ognia, jak i melancholii. Za taką muzyczną niespodziankę odpowiedzialni byli Sylwia Basta i Francisco Flores Rodriguez. Polsko-meksykański duet od kilku lat koncertuje wspólnie, stworzywszy projekt „CorNatura”, w którym łączą powrót do korzeni, dziedzictwo kulturowej różnorodności i niesamowite brzmienia. Sylwia śpiewa bowiem z własnym akompaniamentem gitary elektroakustycznej, fletu prostego, fletu prehiszpańskiego i skrzypiec, a Francisco Rodriguez tworzy efektowne podkłady z pomocą instrumentu klawiszowego i konsoli synteza-torów. Ich inspiracją są zarówno muzyka ludowa, folk, rock, world music, jak i muzyka etniczna, sięgają również po najpiękniejsze motywy z muzyki filmowej i po poezję śpiewaną.

24 listopada

W schronisku na Turbaczu odbył się Dzień Ratownika Górskiego GP GOPR. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona przez kapelana Grupy Podhalańskiej ks. Kazimierza Dadeja wspólnie z ratownikiem GP ks. Janem Bukowcem. Po mszy w części oficjalnej spotkania przedstawiono prezentacje dotyczące wypadkowości w sezonie 2017/2018 oraz prezentację dotyczącą kursu I oraz II stopnia. Ponieważ nastąpiła zmiana na stanowisku naczelnika, koledzy podziękowali ustępującemu, pełniącemu przez 20 lat obowiązki naczelnika Dariuszowi Budzowskiemu. Dwóch ratowników odebrało nominację na starszego ratownika górskiego, natomiast później, w blasku pochodni i latarek, przy dźwiękach muzyki i blasku ogniska, na szczycie Turbacza 12 kandydatów na ratowników górskich złożyło uroczystą przysięgę.

26 listopada

W tym roku mija 86 lat od założenia klubu sportowego Podhale Nowy Targ. W sobotę 26 listopada 1932 r. w nowotarskim ratuszu założono klub sportowy Podhale Nowy Targ. Pierwotnie klub otrzymał dwie nazwy: Towarzystwo Sportowe Podhale oraz Klub Sportowy Podhale. Pierwszymi założycielami klubu byli: wicestarosta miasta Michał Fueller (kierownik sekcji narciarskiej) i radca prawny Zdzisław Daniec (pierwszy nieoficjalny prezes). Jako pierwsza powstała na Podhalu sekcja piłkarska, w latach 1933–1939 pojawiały się w klubie kolej-ne sekcje, a sekcja hokejowa powstała podczas okupacji. Pierwsze spotkanie hokeiści Podhala rozegrali na przełomie 1943/1944 roku z krakowską Olszą. Nieoczekiwanie wygrali 3:2. W historii klubu są setki medali Mistrzostw Świata w różnych kategoriach wiekowych; seniorzy w Mistrzostwach Polski w hokeju na lodzie zdobyli łącznie 47 medali, z czego 19 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych. Aż 38 wychowanków klubu reprezentowało Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Nowotarski klub to prawdziwa legenda hokeja, symbol miasta.

***

Z okazji trwających Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowano w Urzędzie Miasta spotkanie, podczas którego odznaczono i uhonorowano osoby od lat pomagające innym, oddając swoją krew. W spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz Grzegorz Watycha i Mieczysław Kurek – prezes małopolskiego oddziału PCK. Przyznano odznaczenia Ministra Zdrowia „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” za oddanie powyżej dwudziestu litrów krwi dla Grzegorza Kacprzaka, Kazimierza Folwarskiego, Krzysztofa Suskiego oraz Rafała Uranta, którzy są członkami działającego od sześciu lat przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA Region Nowy Targ klubu HDK Kropla. Za promowanie i organizowanie honorowego krwiodawstwa w środowisku młodzieżowym Odznakę Honorową PCK IV stopnia otrzymali: Maria Białoń, Tomasz Gąsienica-Wawrytko, Mariusz Ziemiańczyk oraz Leszek Szwarkowski. Za oddanie osiemnastu litrów krwi Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” I stopnia (złotą) odebrali Marcin Grzymek i Jacek Kozak. Za oddanie dziesięciu litrów krwi Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” II stopnia (srebrną) otrzymała Anna Sadowy-Wójtowicz, a za oddanie sześciu litrów krwi Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” III stopnia (brązową) – Renata Ossowska, Grzegorz Stachoń oraz Damian Bogunia. Założyciel klubu HDK Kropla Mateusz Kapołka podziękował wszystkim członkom, a także osobom i firmom, które wspierają działania klubu.

***

Społeczność „Szkoły z klasą”, czyli nowotarskiej Piątki, oddała cześć minionym pokoleniom, które walczyły o Niepodległość Polski i budowały jej niepodległy byt, sadząc przy wejściu do Parku Miejskiego Dąb Wolności. W uroczystym sadzeniu dębu szkolnej społeczności towarzyszyły władze miejskie oraz zaproszeni goście, w tym górale ze Związku Podhalan, reprezentanci Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przedstawiciele mieszkańców.

27 listopada

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej była miejscem, gdzie odbyła się promocja 22 numeru „Almanachu Nowotarskiego”. Wydawnictwo, które łączy pokolenia, które wydobywa z przeszłości to, co najcenniejsze, aby nie zostało zapomniane, po raz kolejny pozwoliło nam uczestniczyć w przepięknej lekcji historii i tradycji. Ponieważ rok 2018 był rokiem wyjątkowym, w którym świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości, nie mogło tej tematyki zabraknąć również w tegorocznej edycji almanachu. Tematyce niepodległościowej był poświęcony cały odrębny dział wydawnictwa: „Ku Niepodległej”. Również oprawa graficzna okładki utrzymana była w kolorystyce biało-czerwonej, z umieszczonym na środku archiwalnym zdjęciem z nowotarskiego rynku datowanym na listopad 1918 roku. Almanach tradycyjnie już składa się z dziesięciu działów: „Poezja”, „Ku Niepodległej”, „Z przeszłości miasta i regionu”, „Prace i studia etnograficz-ne”, „Miscellanea”, „Pamiętniki, relacje, wspomnienia”, „Biografie, portrety”, „Lista nieobecnych”, „Recenzje” oraz „Kronika Nowotarska”. Ich tematykę przybliżali zebranym gościom redaktorzy: dr Barbara Zgama, dr hab. Maciej Rak, mgr inż. Marek Fryźlewicz, prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz i dr Stanisława Trebunia-Staszel. Nad jego zawartością pracowało 28 autorów. Tematyka natomiast dotyczy zarówno spraw zwyczajnych, związanych z regionem, z historią jego życia codziennego, jak również z wydarzeniami niezwykłymi, w jakie poprzednie pokolenia naszego regionu wikłała historia. Wśród postaci pojawiających się w publikacji można wymienić m.in.: Władysława Borzęckiego-Mocarnego, Wojciecha Tylkę-Suleję, Jana Szostka, ks. kanonika Franciszka Trutego, ks. prałata Wojciecha Bryję, Antoninę Ozorowską, Franciszka Pyzowskiego, ks. Józefa Fudalę, Juliana Jerzego Teisseyre, legionistów z Waksmundu. Almanach to nie tylko historia, ale również bohaterowie współcześni, tacy jak Dawid Kubacki – pierwszy medalista olimpijski z Nowego Targu, z którym wywiad również jest częścią tego wydania. Podczas promocji o oprawę artystyczną wy-darzenia zadbali: zespół Młode Podhale, który wykonał m.in. wiązankę pieśni patriotycznych w szczególnych, góralskich aranżacjach, oraz młodzież z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, która zaprezentowała spektakl „Gimnazjaliści w drodze do niepodległej Polski”. Wśród przemówień nie zabrakło pochwał, ale także podkreślano, jak duże znaczenie ma to wydawnictwo dla naszego miasta i całego powiatu. Podziękowania dla twórców almanachu złożył prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz, a także burmistrz miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha.

29 listopada

Wystawa „Gimnazjum nowotarskie i okolice w czasie Wojny Wszechświatowej” zaprezentowana w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego była kolejną formą obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Ekspozycję stanowią dokumenty, pamiątki z lat 1910–1930 pochodzące z archiwum szkolnego, ale także ze zbiorów prywatnych rodzin absolwentów szkoły. Wystawa podzielona została na sześć sekcji tematycznych: 1) Z historii pogranicza, 2) Gimnazjaliści w Wojnie Wszechświatowej, 3) Tymczasem w Gimnazjum, 4) Akcja budzicielska, 5) W Niepodległej i 6) Miłość ponad granicami. Na otwarciu pojawili się posłowie na Sejm RP Anna Paluch i Edward Siarka, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, radni powiatu nowotarskiego, wizytator KO w Krakowie Jerzy Stodulski, dyrektor PCO Marta Skawska, członkowie Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, prezes TBG Danuta Hajnos, kierownik Galerii Jatki Anna Dziubas, dr Janusz Kamocki, prof. Grażyna Branny i licznie przybyli absolwenci szkoły. Patronatem honorowym wystawę objął starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber.

30 listopada

W Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce spotkanie „Naprzód dziewczyny”. Wydarzenie zorganizował Gabinet Psychologiczny „Do Siebie” w ramach Kampanii „16 Dni Akcji Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć”. Główna prelekcja w tym roku dotyczyła sposobów wzmacniania samooceny, decyzyjności u młodych dziewcząt, zapewniania im poczucia bezpieczeństwa w trakcie dokonywania wyborów, mówiono także o stereotypach związanych z płcią. Spotkanie skierowane było głównie do rodziców, nauczycielek i nauczycieli, edukatorów i edukatorek, a także wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką. Poprowadziła je Ewa Kruchowska – psycholożka z nowotarskiego Gabinetu „Do Siebie”, terapeutka dziecięca oraz certyfikowana trenerka WenDo – samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek.

***

Podczas meczu TatrySki Podhale Nowy Targ – Tauron KH GKS Katowice odbyła się akcja „Teddy Bear Toss”. Po zdobyciu pierwszej bramki przez Szarotki na tafli lodowiska wylądowały pluszaki, które zostaną przekazane dzieciom leczącym się w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.

***

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu podczas kolejnego spotkania z cyklu „Kim zostanę” gościła nowotarskiego hokeistę, reprezentanta Polski i kapitana kadry narodowej Marcina Kolusza. Uczniowie klas IV i V mieli szansę dowiedzieć się nie tylko, jak wygląda trening hokejowy, ale także jak długa droga czeka każdego sportowca do osiągnięcia sukcesu. Nie mogło zabraknąć również dyskusji o książkach; i tutaj poznaliśmy zupełnie inną stronę zawodnika Szarotek, dla którego – jak się okazało – książki są i były ważne od dzieciństwa. Opowiedział więc o swoich ulubionych lekturach i ich wpływie na jego życie. Na uczestników spotkania czekało kilka niespodzianek. Mieli oni okazję przy-mierzyć kompletny strój hokejowy, a na zakończenie otrzymali bilety na mecz.

***

Przy Szkole Podstawowej nr 1 miała dzisiaj miejsce niezwykła uroczystość. Odsłonięto tablicę upamiętniającą mjr. Stanisława Mroszczaka. Zmarły w zeszłym roku uczestnik kampanii libijskiej i obrońca Tobruku, żołnierz Brygady Karpackiej, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Medalem „Pro Patria”, Medalem „Pro Memoria” oraz innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi często właśnie w murach tej szkoły spotykał się z młodzieżą, przekazując jej niezwykłe dziedzictwo swego życia. Zgromadzeni na uroczystości goście najpierw mieli okazję obejrzeć projekcję dotyczącą sylwetki majora, następnie dyrektor Elżbieta Jankowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do ufundowania tablicy, m.in.: burmistrzowi Grzegorzowi Watysze, przewodniczącemu Rady Miasta Andrzejowi Rajskiemu, radnemu Janowi Łapsie i Arkadiuszowi Guzikowi – inicjatorowi całej sprawy. Podczas odsłonięcia tablicy obecna była rodzina majora. Ks. proboszcz Zbigniew Płachta dokonał poświęcenia tablicy, a następnie przed szkołą zasadzono dwa pamiątkowe dęby. Dzielnie pomagała przy tym prawnuczka majora Adrianna. W uroczystości wziął udział także miejscowy oddział Światowego Związku Żołnierzy AK wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

 

***

Pod patronatem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk rozpoczęła się akcja „Przywróćmy pamięć o bohaterach Niepodległości”. Ideą akcji jest oznakowanie nowotarskich grobów legionistów. Biało-czerwone tabliczki formatu A4 z legionowym orzełkiem, imieniem, nazwiskiem, rangą i najwyższym przyznanym odznaczeniem miałyby pojawić się na grobach wszystkich pochowanych na naszym cmentarzu legionistów. Z taką inicjatywą wystąpili prawnukowie legionistów i żołnierzy Niepodległej – Maciej Fryźlewicz i Szymon Ozorowski. Na początek oznakowano dwa nagrobki w 55 kwaterze: generała dywizji Kazimierza Ładosia – dowódcy XXXVI Brygady Piechoty i XVI Dywizji Piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej, kawalera Orderu Virtuti Militari oraz kaprala Władysława Fryźlewicza z 3 Pułku Piechoty Legionów i 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaczonego Krzyżem Niepodległości. Akcja wpisuje się we wcześniej podjętą przez PTPN inicjatywę polegającą na tworzeniu i dopełnianiu listy legionistów z Podhala, zbieraniu biogramów i zdjęć. Ten materiał udostępniony został na stronie internetowej PTPN.

***

Przy wejściu do Parku Miejskiego zasadzono Dąb Wolności. Z pomysłem wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 5, która w ten sposób chciała uczcić poprzednie pokolenia, zarówno te, które walczyły o niepodległość naszego kraju, jak i te, które już po jej odzyskaniu budowały nowe państwo. Wybrano dąb – ponieważ jest on symbolem polskości, trwałości, potęgi, znakiem żywotnej siły. Podczas krótkiego programu artystycznego dzieci przypomniały zgromadzonym gościom najsłynniejsze polskie dęby i inne pomniki przyrody. Nie zabrakło również wierszy o tym niezwykłym drzewie. Uczniom i nauczycielom szkoły towarzyszyły władze miejskie, przedstawiciele Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy miasta. Pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia oraz inne pamiątki zamknięto w specjalnej Tubie Niepodległości opieczęto-wanej herbem miasta, która przez najbliższe 50 lat będzie przechowywana w archiwum miejskim.

***

Ruszyła kolejna edycja Choinki Marzeń. Drzewka z bombkami, w których znajdują się marzenia dzieci, postawiono w Miejskim Ośrodku Kultury oraz w kościele pw. św. Jana Pawła II. Akcja odbędzie się w naszym mieście po raz czwarty. Dzięki tej inicjatywie dzieci z rodzin w szczególnie trudnej sytuacji mają szansę na piękne prezenty gwiazdkowe. Bombki zostały przygotowane w trakcie warsztatów prowadzonych przez Marię Chmielowską-Szymoniak. Wykonywali je uczniowie, wolontariusze, nauczyciele i rodzice. Podczas oficjal-nego otwarcia akcji ubrano choinkę w MOK-u. Jej przyozdabianiem zajęli się inicjatorzy i współorganizatorzy akcji. Obecni byli m.in.: Anna Tylka – prezes nowotarskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących, poseł Edward Siarka, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i starosta Krzysztof Faber. Do akcji włączyły się także Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. W tym roku przygotowano aż 300 bombek.

 

***

Na początku listopada przy restauracji Ruczaj zamontowano pierwszą w Nowym Targu ładowarkę do samochodów elektrycznych. Ładowarka o mocy 22 kW dostępna będzie całą dobę na parkingu obok restauracji.


Grudzień

2 grudnia

Już po raz XXIX zorganizowano Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej na Podhalu „Sacrosong”. Tegoroczna edycja wpisywała się w nurt wydarzeń związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości, a jej hasło brzmiało: „Wiara źródłem niepodległości”. 2 grudnia na scenie MOK-u odbył się koncert laureatów. Oprócz piosenki religijnej w tym roku każdy z uczestników prezentował także utwór patriotyczny. Przesłuchania odbyły się pod koniec listopada, a jurorzy do koncertu finałowego zakwalifikowali 17 wykonawców. Koncert prowadzili Dorota Rak i Dariusz Tokarski. Po zwycięstwo sięgnęli w tym roku: w kategorii soliści – kategoria dziecięca I miejsce ex aequo Katarzyna Waberska – Podwilk i Magdalena Matoga – Bysina, natomiast wyróżnienie otrzymała Julia Papież z Bańskiej Niżnej; w kategorii zespoły – kategoria dziecięca I miejsce Schola Dziecięca Parafii pw. św. Jana Pawła II – Nowy Targ oraz Dziecięcy Zespół Wokalny „Jedynka” – Nowy Targ; w kategorii młodzieżowej solistów I miejsce Oliwia Ślipek — Nowy Sącz, wyróżnienie: Julia Skupień – Skomielna Biała, a w kategorii młodzieżowej zespołów I miejsce zespół Hajnica – Ochotnica Dolna.

Grand Prix zdobył zespół Cantabile z Nowego Sącza. Jako goście specjalni festiwalu wystąpiła rodzina Kutyłów z Nowego Targu, zdobywca Pucharu Publiczności z zeszłego roku i laureat ubiegłorocznego Grand Prix Paweł Madzia z Nowego Sącza. Nagrody zwycięzcom wręczali: proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II ks. Jan Karlak, starosta nowotarski Krzysztof Faber, wice-starosta Bogusław Waksmundzki, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda, poseł Edward Siarka i radny wojewódzki Marek Wierzba.

***

Na antenie TVP3 Kraków wyemitowano film „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”, który opowiada o wizycie Ojca Świętego w naszym mieście w 1979 roku oraz o jego związkach z Nowym Targiem. Powstał on na zlecenie Urzędu Miasta Nowy Targ, a jego realizacja wpisuje się w przypadające na przyszły rok obchody 40 rocznicy wizyty papieża Polaka na nowotarskim lotnisku. Film zrealizowany został w ramach mikroprojektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ–Kieżmark” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska–Słowacja 2014–2020.

4 grudnia

Na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano Wolontariacką Grę Miejską „Razem możemy więcej”. Drużyny uczniów ze szkół średnich i gimnazjów pokonywały kolejne etapy trasy, aby zapoznać się z tematyką wolontariatu i po-mocy innym. W tym roku wspierały ich w rozgrywkach: Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, Stowarzyszenie Podhalańskie Amazonki, Fundacja im. Adama Worwy, Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk”, Towarzystwo Kultury Aktywnej „Ferment”, Grupa Gry Terenowe Nowy Targ.

***

Podczas finałowego etapu XVIII edycji powiatowego konkursu wiedzy o HIV/AIDS zatytułowanej „Nie daj szansy AIDS” w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu zmierzyło się 62 uczniów z 25 szkół podstawowych z całego powiatu. Konkurs, który najpierw przeprowadzono na szczeblu szkolnym (w tym etapie wzięło udział 170 uczniów), zorganizowany został przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Targu, a honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Krajowe Centrum ds. AIDS i Starosta Powiatu Nowotarskiego. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VII szkół podstawowych, a pytania, z którymi musieli się zmierzyć, zostały zweryfikowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat problematyki HIV/AIDS oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Nagrody wręczono zwycięzcom 18 grudnia.

6 grudnia

Muzyczna rywalizacja pomiędzy komarem a konikiem polnym była głów-nym tematem wierszowanej opowieści, zaprezentowanej na scenie podczas tegorocznego Mikołajkowego Spotkania z Bajką. W rolach głównych wystą-pili m.in. przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy instytucji i szkół. Scenerią spektaklu była tym razem łąka, a postacie zagrane po mistrzowsku i z wielkim wdziękiem przez aktorów, w bajecznych kostiumach, zabawiały publiczność. Zwłaszcza najmłodsi widzowie ciągle się uśmiechali, starsi jednak także się nie nudzili, bo była to jedyna okazja, aby np. zobaczyć burmistrza Grzegorza Watychę w roli Bąka (burmistrza łąkowej krainy Pikutkowa). A wszystko to nie tylko, aby w świątecznej atmosferze miło spędzić czas, ale także aby pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom z naszego miasta, bowiem biletem wstępu był zakup paczki świątecznej, która zostanie im podarowana. Scenariusz opowieści powstał na podstawie tekstu Igora Sikiryckiego „O komarze i orkiestrze”. Za reżyserię odpowiadała Beata Paluch, aktorka Teatru Starego w Krakowie, o oprawę muzyczną zadbał Andrzej Zarycki. Na scenie oprócz naszego burmistrza mogliśmy też zobaczyć: Krzysztofa Łapsę – dyrektora MCSiR, który wcielił się w rolę Żuka, Bolesława Barę – dyrektora MOK-u jako Komara, a także: Macieja Mikulskiego (Pająk), Szczepana Kaleciaka (Trzmiel), Annę Hajnos- -Gargas (Mrówka, Kornik), Alicję Krzystyniak (Konik Polny), Annę Gąsienicę- -Daniel (Stonka), Krystynę Mikulską (Ważka, Świetlik), Marię Kopeć (Osa), Zofię Sokołowską (Biedronka), Ewę Garbacz (Mucha), Amelię Garbacz (Chrabąszcz) oraz w scenie finałowej Mikołaja. Scenografię przygotowały Wiktoria Kowalczyk- -Szlaga i Anna Gostkiewicz.

Po zakończeniu przedstawienia nadszedł moment na coś słodkiego i pamiątkowe zdjęcia nie tylko z Mikołajem, ale także z aktorami.

 

***

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wraz z przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Region Nowy Targ odwiedzili dzieci przebywające na Oddziale Pediatrii Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala w Nowym Targu. W ramach mikołajek na małych pacjentów czekały niespodzianki: najpierw bajka „O złotej rybce” w wykonaniu Krystyny Kachel ze Stowarzyszenia Przyjaciół Rabcia z Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, a następnie spotkanie ze św. Mikołajem.

***

Dzisiaj miało miejsce zakończenie akcji „Teddy Bear Toss”. Maskotki zebrane podczas listopadowego meczu Szarotek zostały doręczone osobiście przez za-wodników do dzieci leczących się na Oddziale Pediatrycznym Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

***

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu zorganizowała konferencję „Mity i prawda o narkotykach”. Spotkanie miało miejsce w auli PPWSZ i zostało objęte honorowym patronatem Rektora PPWSZ. Konferencja skierowana była do nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, służb mundurowych, personelu medycznego podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego. Uczestniczyła w niej również grupa studentów i uczniów. Wydarzenie wpisuje się w program profilaktyki uzależ-nień, a jego celem było poszerzenie wiedzy na temat najnowszych substancji psychoaktywnych, których rynek rozwija się w zastraszającym tempie. Przybyli zostali przywitani przez rektora PPWSZ dr. hab. Stanisława Gulaka oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu Jolantę Bakalarz. Moderatorem konferencji był dr Maciej Jachymiak, a prelegentem dr hab. n. med. Bogusław Habrat, kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

***

W Jatkach odbył się wernisaż prac studentów i pedagogów II Pracowni Rysunku Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzieła, które można było zobaczyć, wykonane zostały w różnych technikach, każde z nich nacechowane było także indywidualizmem twórcy. Dla studentów jest to możliwość zaprezentowania się, pokazania, jak na etapie kształtowania się artystycznej drogi wygląda ich postrzeganie świata, sztuki. Na otwarciu stawiła się grupka młodych twórców wraz z prof. Andrzejem Zwolakiem – kierownikiem II Pracowni Rysunku Wydziału Rzeźby ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Na wystawę składają się ćwiczenia tematyczne, martwe natury, akty, artystyczne rozwiązania czysto graficzne, wizyjne, zmierzające w kierunku abstrakcji.

7 grudnia

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zostało uhonorowane za zaangażowanie i pracę popularyzującą wiedzę związaną z regionalnym dziedzictwem kulturowym. Do wydarzenia doszło w Warszawie podczas gali podsumowującej 26 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.

8 grudnia

W Miejskim Ośrodku Kultury już po raz trzeci odbył się Amatorski Mikołajkowy Turniej Szachowy – Cogito ergo sum o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Zawodnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: juniorzy (6–12 lat), seniorzy (13+ lat), zaawansowani (członkowie sekcji szachowych). W tegorocznej edycji wzięło udział około 60 osób. Sędzią Głównym Turnieju był Marek Gotkiewicz. W przygotowanie wydarzenia intensywnie włączyły się także panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przepięknie ozdobiły salę nawiązującymi do 100 rocznicy odzyskania niepodległości dekoracjami patriotycznymi. Na turnieju nie zabrakło burmistrza Grzegorza Watychy, który podkreślał edukacyjny walor tej królewskiej gry. Dodatkowo dla wszystkich chętnych prowadzona była nauka gry w szachy.

9 grudnia

Odbył się zlot miłośników aut marki Volkswagen „Charytatywny Spot Mikołajkowy”. Akcja została zorganizowana kolejny już rok z rzędu przez VAG Podhale. Można było podziwiać rzadko spotykane modele aut marki VW, ale również auta innych marek. Większość właścicieli wykazała się ogromną kreatywnością, przyozdabiając swoje pojazdy świątecznymi dekoracjami. Celem akcji była zbiórka datków, z których zostanie zakupiony sprzęt dla podopiecznych „Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny”. Do Centrum powędrują także słodycze, ozdoby świąteczne oraz artykuły codziennej potrzeby, które również zostały zebrane podczas spotkania. Na uczestników natomiast czekały pamiątki i drobne upominki rozdawane przez św. Mikołaja.

11 grudnia

Na Stadionie Miejskim im. Józefa Piłsudskiego miały miejsce ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Zakłócenie”. Cztery policyjne plutony: plutony VII Kompanii NPP w KWP w Krakowie, dwa plutony z KPP w Nowym Targu i po jednym plutonie z KPP w Zakopanem i KPP w Myślenicach ćwiczyły zachowanie podczas sytuacji kryzysowej związanej z zakłóceniem ładu i porządku publicznego w obiekcie użyteczności publicznej w trakcie trwania meczu piłki nożnej. Tego typu działania mają na celu: uczyć, jak postępować w sytuacji kryzysowej związanej z zakłócaniem ładu i porządku publicznego w trakcie trwania meczu oraz wykonywania poleceń wydawanych przez dowódcę podczas prowadzonych działań, doskonalić organizację dowodzenia, współdziałania i zabezpieczenia działań na szczeblu KPP w Nowym Targu i jednostek podległych, a także kształtować i utrwalać warunki skutecznego działania oraz doskonalić umiejętności w zakresie przygotowania, dowodzenia i skutecznego prowadzenia akcji.

***

Już po raz piętnasty Szkoła Podstawowa nr 5 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Ponieważ tegoroczna edycja była jubileuszowa, odbyła się w sali reprezentacyjnej ratusza, a jej gościem był burmistrz miasta Grzegorz Watycha. Reprezentacje nowotarskich szkół podstawowych nr 1, 2, 3, 5 i 11 zmierzyły się w kilku konkurencjach. Dzieci musiały m.in. wykazać się zręcznością (nakładanie ziaren fasoli drewnianą łyżką, zwijanie kłębka włócz-ki), spostrzegawczością, znajomością gwary i wiedzą na temat Nowego Targu. Podczas testu wiedzy o naszym mieście uczniowie musieli m.in. wymienić nazwy parków narodowych rozciągających się wokół Nowego Targu, podać autora hejnału i hymnu miasta, a także odpowiedzieć na wiele innych pytań. W tym roku symboliczna statuetka św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki miasta – powędrowała do Szkoły Podstawowej nr 2, która okazała się najlepsza w konkursowych zmaganiach.

12 grudnia

W sali obrad Urzędu Miasta odbył się wykład zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. O Herbercie i jego twórczości opowiedziała zebranym gościom dr hab. Anna Mlekodaj.

13 grudnia

Nowy Targ obchodził 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podczas wieczornej mszy św. w kościele św. Katarzyny modlono się w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, a po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości na czele z pocztami sztandarowymi zgromadzili się pod Krzyżem Katyńskim. Odczytano Apel Poległych, przypomniano nazwiska nieżyjących już działaczy „Solidarności” z Podhala, internowanych w grudniu 1981 roku. Wiązanki złożyły delegacje władz miasta i powiatu, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Grupy Mieszkańców „Pamięć”, a także reprezentanci posłanki Anny Paluch. Z zapalonych zniczy ułożono krzyż. Wartę sprawowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

14 grudnia

W ratuszu podsumowano i zakończono realizację programu edukacyjno--naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914–1923 w Nowym Targu”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszej części spotkania wręczono nagrody laureatom konkursów: fotograficznego i plastycznego pt. „Przechodniu, po-wiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie – miejsca pamięci narodowej w Nowym Targu i na Podhalu”. Otworzono także wystawę prac pokonkursowych. Natomiast druga część przebiegła pod znakiem podsumowania projektu i prezentacji działań, które w jego ramach zrealizowano. Były to zarówno działania mające charakter naukowy, jak i edukacyjny, m.in. uzupełniono bazę danych dot. spoczywających na nowotarskim cmentarzu żołnierzy, odtworzono pełną listę legionistów i wymieniono m.in. na ich mogiłach tabliczki z napisem NIEZNANY na imienne, przywracając ich tym samym społecznej pamięci. Organizowano także warsztaty i lekcje muzealne, została również przygotowana wystawa plenerowa. Pomysłodawcą i realizatorem programu było Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, które współpracowało z wieloma partnerami, w tym szkołami i instytucjami naukowymi.

***

Odbyło się II posiedzenie Komitetu Rewitalizacji Miasta Nowy Targ. Podczas spotkania przewodniczący Komitetu Rewitalizacji Waldemar Wojtaszek wręczył nowym członkom Komitetu Rewitalizacji Miasta Nowy Targ akty powołania. Wśród nich znaleźli się: Waldemar Wojtaszek – przedstawiciel Urzędu Miasta Nowy Targ, Dorota Burdyn – przedstawiciel Urzędu Miasta Nowy Targ (Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o.), Bolesław Bara – przedstawiciel jednostki organizacyjnej Urzędu Miasta Nowy Targ (Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu), Agnieszka Zmarzlińska – przedstawiciel jednostki organi-zacyjnej Urzędu Miasta Nowy Targ (Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu), Grzegorz Luberda – przedstawiciel Rady Miasta Nowy Targ, Stefania Drąg-Iłęda – przedstawiciel Rady Miasta Nowy Targ, Małgorzata Morajko – przedstawiciel Nowotarskiej Rady Seniorów, Tomasz Groń – przedstawiciel przedsiębiorców, Monika Garb – przedstawiciel Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Andrzej Sasuła – przedstawiciel interesariuszy, którzy złożyli karty projektów do GPR. Podczas posiedzenia m.in. omówiono „Raport z monitoringu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Nowy Targ na lata 2017–2023”. Komitet zapoznał się także z projektami, dla których zostały podjęte działania w zakresie uzyskania dofinansowania ze środków unijnych lub ze środków własnych. Dyskutowano również nad dwoma projektami społecznymi, które zgodnie z GPR powinny zostać zrealizowane, aby w znaczny sposób wpłynąć na poprawę życia mieszkańców.

15 grudnia

Odbył się czwarty Bieg Pod Choinkę. Organizatorami wydarzenia były: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Nadleśnictwo Nowy Targ. Podczas tej sportowej imprezy można było się sprawdzić w biegu na 5 km lub w marszu nordic walking również na takim dystansie. Na najmłodszych czekały gry i zabawy, a całej akcji przyświecał wspaniały cel: świąteczna zbiórka dla Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Chatka” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk”. Na najszybszych zawodników czekały medale i statuetki, dodatkowo pięć najszybszych kobiet i pięciu najszybszych mężczyzn zostało obdarowanych przygotowanymi przez leśników choinkami. Wśród pozostałych uczestników zawodów również rozlosowano 25 drzewek. Na wszystkich czekał także ciepły posiłek przygotowany przez Rancho Lot.

15–23 grudnia

Po raz kolejny Nowy Targ rozbłysnął świątecznymi iluminacjami, zalśniły lampki na choinkach, w tym na tej głównej obok ratusza, dając tym samym znak, że czas rozpocząć oczekiwanie na święta. Ale od kilku lat jest to także znak rozpoczęcia Targów Bożonarodzeniowych, które mają już swoje stałe miejsce w życiu miasta. Więc kiedy burmistrz Grzegorz Watycha osobiście zapalił lampki, wiadome było, że można już szykować się do świąt. Podczas otwarcia nie zabrakło atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Tradycyjnie już odbył się pokaz jazdy figurowej w wykonaniu Podhalańskiego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego Zwyrtany. Można było wziąć udział w konkursie na najładniejsze zimowe przebranie czy obejrzeć jasełka, które w tym roku zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1. Ponieważ otwarcie Targów jest jednocześnie oficjalną inauguracją plenerowego lodowiska, nie mogło zabraknąć młodych hokeistów z MMKS Podhale, którzy zaprezentowali pokaz Ice Cross; spotkanie otworzyła, rzucając krążek na lód, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska- -Steg. Oprócz tego na wszystkich czekała zjeżdżalnia Snow Tubing, a także stragany z przepysznymi, tradycyjnymi przysmakami czy ręcznie robionymi prezentami. Największą niespodzianką okazało się jednak minizoo z alpakami z hodowli El Salvador, które można było odwiedzać przez cały czas trwania Targów. Ponadto na zakończenie miały miejsce dwa wyjątkowe wydarzenia. 22 i 23 grudnia można było zajrzeć do zagrody św. Mikołaja, gdzie czekał on na grzeczne dzieci wraz z grupką żywych reniferów. A w ostatnią niedzielę przed świętami odbyła się tradycyjna, góralska Wigilia Związku Podhalan.

16 grudnia

Nowy Targ po raz kolejny stał się stolicą tańca. Podczas V Turnieju Tańca Winter Tatry Cup 230 par zawodników w wieku od 3 do 25 lat z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Estonii rywalizowało na parkiecie Hali Gorce. Zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać kilka tanecznych konkurencji, pojawiły się także pary startujące na mistrzowskim poziomie. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy oraz starosty powiatu nowotarskiego Krzysztofa Fabera. Podczas samego turnieju były więc cudowne pokazy, przepiękne stroje, ale także nagrody, medale, puchary i podarunki od św. Mikołaja. Jednak turniej to nie tylko zmagania taneczne; przybywający na zawody tancerze mają szansę zwiedzić nasze miasto oraz region, a organizatorzy, czyli Akademia Tańca, zawsze przygotowują dla nich mnóstwo atrakcji. W tym roku także ich nie brakowało: aquapark, mecz hokejowy – to tylko niektóre z nich. Atmosfera jak zawsze była wspaniała.

18 grudnia

Oddano do użytku jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w na-szym mieście. W tym dniu otwarto i poświęcono nowe rondo, łącznik między aleją Tysiąclecia i ulicą Waksmundzką. Prace nad budową trwały rok. Efektem końcowym jest nowo powstały fragment obwodnicy wschodniej – sprawny, bezpieczny i wygodny system transportowy, który poprawi przejezdność dróg miejskich i ułatwi dostęp do stref inwestycyjnych. W ramach przeprowadzonych prac, których wartość oszacowano na ponad 6 milionów 700 tys. zł, wybudowano drogę gminną na terenie starej targowicy o długości 270 metrów, a 175-metrowy odcinek został rozbudowany. W miejscu skrzyżowania z ul. Sikorskiego powstało czterowylotowe rondo. Dwustronny chodnik na łączniku ma długość 450 metrów i szerokość 2 metry. Trzeba też było zbudować 77-metrowy mur oporowy. Ponieważ w tym rejonie występuje duże zagęszczenie sieci, koniecznością stała się przebudowa i budowa niezbędnej infrastruktury gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz oświetlenia. Ten odcinek obwodnicy pozwoli na płynniejszy ruch tranzytowy w kierunku Krakowa, skróci czas dojazdu między różnymi dzielnicami miasta, ale także będzie ważnym węzłem komunikacyjnym dla dróg wylotowych w Tatry, Pieniny, ku ośrodkom narciarskim i termom. W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu. Rondo zostało poświęcone przez proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Stanisława Strojka, a wstęgę przecinali burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, starosta nowotarski Krzysztof Faber oraz przedstawiciele wykonawców projektu, pionu inwestycji i nadzoru budowlanego.

21 grudnia

Chociaż rok, w którym obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, powoli się kończył, to nie brakowało inicjatyw, które wciąż służyły upamiętnie-niu tej pięknej rocznicy. Przed budynkiem nowotarskiego Sokoła oddano do użytku Ławkę Niepodległości. Miejsce wybrano nie bez powodu, bowiem to właśnie w murach tej instytucji młodzież z Podhala przygotowywała się do walki o odzyskanie ojczyzny. W uroczystości wzięli udział: poseł na Sejm RP Edward Siarka, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, dyrekcja, nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu. Na ławeczce można odsłuchać m.in. „Marsz Pierwszej Brygady” oraz nagrania poświęcone dokonaniom oręża polskiego i lokalnym wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. „Ławeczki Niepodległości” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia „pamięci wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego żołnierza polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. O przyznaniu dofinansowania decydowała między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, wysokość wkładu własnego, a także propozycja nagrania dźwiękowego zwią-zanego z lokalną historią. W inicjatywie MON chodziło bowiem o to, aby multimedialna ławka była związana z lokalną społecznością. Wieczorem ławka jest pięknie podświetlona.

***

Nowotarscy trialowcy podsumowali rok. Uroczysta impreza była także okazją do docenienia zawodników, ich opiekunów, trenerów i działaczy związanych z dyscypliną na terenie Nowego Targu. Pamiątkowe puchary i statuetki otrzymali wszyscy reprezentanci klubu, którzy w minionym sezonie uczestniczyli w za-wodach rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wręczali je burmistrz miasta Grzegorz Watycha oraz władze AMK Gorce. A był to sezon udany zwłaszcza dla przedstawicieli kategorii młodzieżowych.

23 grudnia

Tradycyjnie już Związek Podhalan zaprosił na XII Wigilię w Mieście. Tym razem z powodu żałoby narodowej wprowadzonej po tragicznym wypadku, w którym zginęli polscy górnicy, nie było muzyki i śpiewów. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Na nowotarski rynek dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju przekazane burmistrzowi przez harcerzy ze szczepu Salamandra. Wcześniej odebrali je oni od swoich kolegów ze Słowacji. Życzenia spokoju, odpoczynku i obfitości popłynęły do mieszkańców zarówno od przedstawicieli władz miasta: burmistrza Grzegorza Watychy i przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy, jak i od przedstawicieli Związku Podhalan Józefa Knapa i Wojciecha Gronia. Zgromadzonych gości kusiły zapachy tradycyjnych, wigilijnych potraw, które przygotowały gospodynie. W gwarze rozmów, życzeń, w blasku latarni i nastrojowych świątecznych iluminacji można było dostrzec prawdziwą istotę świąt Bożego Narodzenia.

24 grudnia

Już po raz dwudziesty pierwszy w restauracji Ruczaj odbyła się wigilia dla osób samotnych i ubogich. Atmosfera spotkania była ciepła i rodzinna. Pyszne, tradycyjne potrawy, możliwość rozmowy i spędzenia tego wyjątkowego czasu z innymi ludźmi sprawiły, że wśród gości panował świąteczny, ale także pełen zadumy klimat. Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Echo Gorczańskie”. Od kilku lat to spotkanie włączone jest w akcję Opłatek Maltański, dzięki czemu wszyscy uczestnicy wieczerzy otrzymują także specjalnie przygotowane dla nich świąteczne paczki.

27 grudnia

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki dr. Macieja Baraniaka „Kubów” zatytułowanej „Wy moje koniusie…”. Publikacja jest stu-dium z zakresu hodowli i użytkowania koni na Podhalu. Opisuje współistnienie człowieka i konia, przedstawia historię hodowli tych zwierząt w naszym regio-nie oraz ich znaczenie dla gospodarki rolnej. Ukazane zostały także zwyczaje związane z zawodami hippicznymi, z zaprzęgami konnymi. Autor nie zapomniał również o ludziach uczestniczących w tych zawodach, o odnoszonych przez nich sukcesach oraz o rzemieślnikach zajmujących się wytwarzaniem pojazdów konnych. Maciej Baraniak pochodzi z Białki Tatrzańskiej, mieszka w Nowym Targu. Pracuje jako wykładowca akademicki. W jego dorobku znajduje się już monografia „Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego” i kilkanaście artykułów na temat historii kultury fizycznej. W 2017 roku opracował wniosek, na podstawie którego dokonano wpisu wyścigów kumoterek na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest założycielem i wiceprezesem Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, hodowcą koni, sędzią Polskiego Związku Jeździeckiego i zawodnikiem powożenia sportowego.

28 grudnia

Przyjęto budżet miasta na 2019 rok. Wśród najważniejszych planów magistratu na przyszły rok znajdują się: przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury, budowa drogi łączącej Niwę z Grelem czy m.in. modernizacja części hotelowej Hali Gorce. Radni przegłosowali budżet miasta trzynastoma głosami, dwóch radnych było przeciw, sześciu wstrzymało się od głosu; dokonali też zmian w tegorocznej uchwale budżetowej. Plan budżetowy zakłada przyszłoroczne dochody miasta w wysokości 153 787 000 złotych, z czego dochody bieżące wyniosą prawie 139 milionów złotych. Wydatki określone zostały na 166 milionów złotych, z czego 128 milionów stanowić będą wydatki bieżące, a 38 milionów złotych wydatki majątkowe. Deficyt w 2019 roku wyniesie 12,5 miliona złotych. Tegoroczne podatki przyniosły miastu dodatkowe 270 tysięcy złotych, które zasiliły dochody bieżące. Jednocześnie o taką samą kwotę wzrosły wydatki, z czego zadania bieżące wzrosły o 720 tysięcy złotych, natomiast wydatki majątkowe zmalały o 450 tysięcy złotych. W porównaniu do 2017 r. wzrosły koszty związane z odbiorem odpadów komunalnych, dlatego radni przeznaczyli 800 tysięcy złotych więcej na ten cel. Łącznie wydatki w 2018 roku wyniosły ponad 167 milionów złotych, przy czym do miejskiej kasy wpłynęły 152 miliony złotych.

***

Grudzień jest czasem, kiedy zasiadamy przy wigilijnym stole często nie tylko z prawdziwą rodziną, ale także z tą „przyszywaną” – taka sytuacja na pewno miała miejsce podczas wigilii Małych Śwarnych, która odbyła się w Sali Regionalnej MOK-u. Radosna atmosfera, pełna góralskiego śpiewu i muzyki, w blasku choinkowych lampek i zapachu tradycyjnych potraw, sprawiła, że niesamowity klimat świąt unosił się w powietrzu. Te spotkania mają wieloletnią tradycję, gdyż sama grupa działa od 35 lat, gromadząc w swych szeregach dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat. Krótką modlitwę i błogosławieństwo poprowadzili kapelan Związku Podhalan ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk i ks. Władysław Zązel. Nie zabrakło góralskich życzeń, wierszowanych i melodyjnie recytowanych, łamania opłatkiem i dobrych, życzliwych słów.

29 grudnia

Każdy, kto chociaż trochę chciał przedłużyć świąteczny nastrój, mógł go odnaleźć na zorganizowanym już po raz dziewiętnasty koncercie kolęd Chóru „Gorce”. Świąteczno-noworoczny koncert odbył się pod hasłem „Hej, kolyndy to cas…”. Zgromadzona w sali widowiskowej publiczność miała okazję usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy, zarówno w wykonaniu chóru, jak i zaproszonych gości specjalnych. W tym roku byli to m.in: sopranistka Paulina Bielarczyk, muzyk Krzysztof Sokołowski. Tradycyjnie już część koncertu stanowi akcent regionalny: śpiewane są kolędy i pastorałki góralskie. Widownia, która zapełniła salę do ostatniego wolnego miejsca, ochoczo włączyła się we wspólne śpiewanie. Nastrój był niesamowity, pełen nadziei i radości ze wspólnego przeżywania tego niezwykłego czasu. Wszystkim zebranym, zarówno artystom, jak i publiczności, dziękował za przybycie burmistrz Grzegorz Watycha.

***

Zakończył się remont ul. Grel. Uroczystego poświęcenia inwestycji do-konał ks. proboszcz Zbigniew Płachta. W oficjalnym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, przedsiębiorstw oraz urzędów zaangażowanych w jej realizację. Obecni byli także mieszkańcy. W ramach zadania rozbudowano drogę o długości 1,078 km od rejonu skrzyżowania z ul. Partyzantów (wraz ze skrzyżowaniem) do granicy terenu kolejowego linii relacji Chabówka – Zakopane (bez przejazdu kolejowego). Ponadto roboty budowlane obejmowały budowę chodników o szerokości 2 m o nawierzchni z kostki brukowej grubości 8 cm, rozbudowę skrzyżowań z ul. Partyzantów i ul. Grel Boczna, przebudowę, rozbudowę i budowę zjazdów, przepusty ramowe żelbetowe z umocnieniem korytka w formie żelbetowego żłobu z wylotem kanalizacji deszczowej na cieku pn. „Potoczek”, demontaż i odbudowę ogrodzeń, przebudowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej oraz przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i oświetlenia. Autorem projektu jest Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Roberta Dudy z Maniów. Na realizację zadania pozyskano dofinansowanie w kwocie 2 724 600 zł z budżetu państwa w ramach programu pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019” na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Miastem Nowy Targ w dniu 29 czerwca 2018 r. Równocześnie została wykonana modernizacja nawierzchni odcinka 200 m ul. Grel Boczna, na którą uzyskano dotację w kwocie 30 000 zł w ramach naboru ze środków budżetu Województwa Małopolskiego związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych. W ramach remontów bieżących wykonano na odcinku ok. 320 m nową nakładkę asfaltową na sąsiadującej ul. Partyzantów oraz zatokę autobusową przed przejazdem kolejowym.

***

Wręczono mikołajkowe stypendia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu osiągających najlepsze wyniki w nauce. Zostały one ufun-dowane przez prywatnych darczyńców, a ich kwota to 500 zł. W tym roku powędrowały aż do 13 uczniów, którzy nie tylko mogą pochwalić się wysoką średnią ocen, ale także udziałem w rozmaitych konkursach, m.in. językowych, literackich, matematycznych, nie tylko na szczeblu szkolnym, ale również ogólnopolskim. Stypendia wręczono w dwóch kategoriach: klasy V–VI oraz VII–VIII. Dyplomy i stypendia uczniowie odebrali z rąk: burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy, naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Janusza Stopki, Włodzimierza Mamaka, Natalii Klimowskiej, Łukasza Cyrwusa-Zająca oraz… św. Mikołaja. A wśród fundatorów w tym roku znaleźli się parafia pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu, Firma Architektoniczna Łukasza Cyrwusa- -Zająca, Firma Wojas, Firma Zbigniewa Steskala, Burmistrz Nowego Targu, Firma Handlowa Tom Trend, Anna i Roman Przygodzcy, Rada Rodziców przy SP 11 oraz dyrektor SP 11 Robert Furca.

***

Kolejny raz dzieci z Nowego Targu miały możliwość wzięcia udziału w programie „Jeżdżę z głową”. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 69 gmin z województwa małopolskiego, które otrzymały na zrealizowanie programu dofinansowanie ze środków województwa małopolskiego. Ideą programu jest prowadzenie zajęć nauki jazdy na nartach lub snowboardzie dla dzieci, które wcześniej nie nabyły tych umiejętności. Zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel milion złotych, z czego 28 400 zł trafi do Nowego Targu. Oprócz zajęć z nauki jazdy odbywają się także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa na stoku.

 

***

Zakończyła się XX edycja Konkursów Recyklingowych. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, a także przedszkolaki przez cały rok szkolny brali udział w zbiórce makulatury i puszek aluminiowych. Koniec roku jest podsumowaniem całej akcji, momentem ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. W tej edycji wzięło udział prawie trzy tysiące dzieci i młodzieży. Zebrano łącznie ponad 54 tony makulatury oraz ponad 1,3 tony aluminiowych puszek. Nagrody zostały ufundowane przez miasto, a zakupione przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Wręczał je osobiście bur-mistrz Grzegorz Watycha. Zwycięzcami zostali: w kategorii szkół za zebraną ilość puszek aluminiowych Szkoła Podstawowa nr 4 na Niwie; w zbiórce makulatury gimnazjaliści ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Ekologiczną rywalizację wśród przedszkolaków wygrało Przedszkole nr 2, zarówno w zbiórce makulatury, jak i puszek.

***

Nowotarski Punkt Informacji Turystycznej uzyskał podczas tegorocznej certyfikacji Punktów Informacji Turystycznych w Małopolsce poziom ***. Dzięki zaangażowaniu i prawdziwej pasji Katarzyny Maciążek obsługującej informację turystyczną w miejskim ratuszu odwiedzający nas turyści zawsze mogą liczyć na profesjonalne doradztwo i informacje o naszym mieście i regionie. Rozdanie certyfikatów odbyło się podczas uroczystego otwarcia sezonu zimowego 2018/2019 w ośrodku Słotwiny Arena w Krynicy Górskiej. Uczestnicy odbyli tam dodatkowe szkolenia oraz mieli okazję spotkania z Andrzejem Bargielem.

***

W restauracji Rumcajs przy wigilijnym stole spotkali się podopieczni Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Około 70 osób mogło skorzystać z tradycyjnego posiłku. Była to także okazja do rozmowy o przyszłości samego PKPS-u działającego w Nowym Targu. W tym roku przypada 60 rocznica jego powstania, a najpilniejszą potrzebą jest rozbudowa, gdyż lokal mieszczący się przy ul. Kościuszki jest niewystarczający. Do stołu wraz z podopiecznymi PKPS-u i wolontariuszami zasiedli burmistrz Grzegorz Watycha i wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Mozdyniewicz. Nie zabrakło również dyrektor nowotarskiego OPS-u Agnieszki Zmarzlickiej, która ciepło witała wszystkich przybyłych.

***

Rozpoczął się remont nowotarskiego szpitala. To jedna z największych inwestycji dotyczących tej placówki w ciągu ostatnich lat. W ramach prac remontowych cały budynek zostanie ocieplony, odnowiona zostanie także jego elewacja oraz wymienione wszystkie okna i drzwi. Remont ma potrwać rok.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com