Spis treści

Almanach nowotarski nr 17

 

 

 

 

STYCZEŃ

• Z początkiem roku Miasto ponowiło starania o korzystną sprzedaż posiadanych nieruchomości. Dom Handlowy „Gorce”, kamienica przy ul. Harcerskiej oraz lokal usługowy przy ul. Kolejowej zostały wystawione na sprzedaż. Jak stwierdził burmistrz Marek Fryźlewicz zainwestują i zadbają o nie nowi właściciele. Miasto, które może inwestować tylko w instytucje publiczne przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na wsparcie rozpoczętych już dużych i ważnych inwestycji jak budowa basenu, rewitalizacja Rynku wraz z placem Słowackiego, a także na zasilenie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Mimo dużych potrzeb Miasto nie wyzbywa się wszystkiego – pozostaną działki w bardzo atrakcyjnych miejscach, których sprzedaż na razie nie jest przewidziana.

• Miło odnotować, że nowotarska projektantka Aneta Larysa Knap została uznana za jedną z Kobiet Sukcesu 2011 r. Trwa moda na zaprojektowane przez nią ubrania umiejętnie łączące nowoczesną modę z tradycyjnymi góralskimi wzorami.  Dzięki swojej kolekcji „Red Folk” po raz kolejny znalazła się w finale największego pokazu mody w Polsce – „Warsaw Fashion Street”. Nowotarżanie mogą nie tylko czytać o niej w kolorowych czasopismach, czy oglądać w TV, ale także zaglądać do jej atelier mieszczącego się przy ul. Kościelnej i podziwiać efekty jej pracy.

• Z początkiem stycznia komendant KPP w Nowym Targu – podinspektor Zbigniew Domalik przyjął ślubowanie sześciu nowych policjantów, w tym jednej kobiety, którzy zasilą szeregi funkcjonariuszy policji powiatowej, ale najpierw muszą ukończyć półroczny kurs podstawowy, w czasie którego zostaną przygotowani do wykonywania służby.

• Mimo zimy trwają prace budowlane i budynek basenu wkrótce będzie już pod dachem. Zakończono roboty ziemne, powstał parter i piętro, a zamontowanie dachu zamknie tzw. stan surowy budynku.

4 STYCZNIA

• Rozpoczął się trwający do 8 stycznia X Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca „International Show”. Nowotarskim Miejskim Ośrodkiem Kultury zawładnęły dzieci z Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Polski. Solistów i zespołów (w różnych kategoriach) było około 550 – wszyscy utalentowani i znakomicie przygotowani zachwycili nowotarską publiczność. Szczególne uznanie budził profesjonalizm najmłodszych artystów zza wschodniej granicy. Głównym organizatorem Festiwalu było Ukraińskie Stowarzyszenie „Źródła przyszłości”, a dyrektorem – Natalia Nikitienko z Odessy. Gospodarzem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury. Goście połączyli artystyczne prezentacje z wypoczynkiem – u nas spędzali swoje święta Bożego Narodzenia i witali Nowy Rok. Po licznych konkursowych przesłuchaniach w kategoriach wokalnych, instrumentalnych, teatralnych, folklorystycznych, tanecznych, z uwzględnieniem podziału na wiek uczestników wyłonieni zostali laureaci, którzy wystąpili na koncercie galowym w niedzielę – 8 stycznia, kiedy to wręczono im nagrody i wspaniałym widowiskiem uroczyście zakończyli Festiwal. Był to równocześnie najpiękniejszy punkt programu XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Targu.

• W kościele NSPJ „Dobry Club” zorganizował „rodzinne kolędowanie”, które prowadziła Orkiestra PSM pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

5 STYCZNIA

• Zgodnie z długoletnią tradycją burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych współpracujących z samorządem naszego miasta na XXII Spotkanie Noworoczne, które tym razem odbyło się w restauracji „Góralsko Strawa”. Przybyłych na spotkanie powitała kapela góralska. Wśród licznych zaproszonych gości-przyjaciół Nowego Targu byli m.in.: marszałek województwa małopolskiego - Marek Sowa, ks. biskup Damian Muskus, Marek Lisansky – konsul Republiki Słowackiej, poseł Marian Cycoń, pochodząca z Nowego Targu Małgorzata Mrugała – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, samorządowcy, biznesmeni, przedstawiciele duchowieństwa, licznych instytucji, organizacji i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Spotkanie prowadził znany i lubiany aktor rodem z Nowego Targu – Stanisław Jaskułka. Przemówienie podsumowujące miniony rok wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, noworoczny toast wzniósł przewodniczący Rady Miejskiej - Michał Glonek życząc szczęśliwego Nowego Targu. W wypowiedziach podkreślano wspólnotę celów, którymi są pomyślność i dobrobyt mieszkańców naszego miasta. Potem tradycyjnie uczestnicy składali sobie wzajemnie najlepsze życzenia, degustowali przygotowane rozmaite potrawy i świetnie się bawili. Spotkanie miało też cel charytatywny – zbierano pieniądze dla Kubusia Nowaka, dziecka wymagającego kolejnej operacji i ciągłej opieki medycznej. Zebrano 9 490 zł, którą to kwotę w terminie późniejszym (26. 01) wręczył w magistracie burmistrz Marek Fryźlewicz dziadkowi Kubusia.

6 STYCZNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce Noworoczny Koncert Galowy zatytułowany „Muzyczne Love Story”. Wystąpiła znana już nowotarskiej publiczności i bardzo przez nią lubiana Orkiestra Straussowska „Obligato” z Krakowa z solistami Sylwią Lorens – młodą sopranistką, absolwentką Krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej i Aleksandrem Martinezem – Filipińczykiem, laureatem II edycji programu „Mam talent”, któremu warunki głosowe pozwalają na swobodne uprawianie różnych gatunków muzycznych. Koncert rozpoczął V Taniec Węgierski Brahmsa, potem były słynne arie operowe i operetkowe, światowe przeboje, ulubione piosenki filmowe, wreszcie kulminacyjny punkt – najbardziej romantyczny motyw filmowy z „Love story”, po którym brawa długi czas nie milkły. W przerwach między występami solistów popisy wirtuozerii dawali muzycy „Obligato”. Brawurowo zaśpiewany na zakończenie szlagier „Time to say goodbay” nagrodzony został owacją na stojąco i oczywiście bisowany. Koncert sprawnie i z wdziękiem prowadziła Jolanta Suder, która nowotarżanom życzyła dużo pieniędzy i więcej czasu na ich wydawanie. Tradycyjnie jak przystało na uroczysty noworoczny koncert nie zabrakło lampki szampana i serdecznych życzeń burmistrza Marka Fryźlewicza, który wszystkim mieszkańcom miasta życzył „Szczęśliwego Nowego Targu”. Po noworocznym toaście zachwycona nowotarska publiczność nie spieszyła się z odejściem, dzieląc się miłymi wrażeniami z udanego wieczoru.

• Członkowie Związku Podhalan zgodnie ze swoją tradycją w święto Trzech Króli urządzili spotkanie opłatkowe w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

7 STYCZNIA

• Polski Związek Wędkarski koło nr 28 zorganizował tradycyjny opłatek w swojej siedzibie przy ul. Kolejowej 34.

8 STYCZNIA

• Zimowa pogoda dopisała – na 20 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Równię Krupową w Zakopanem przyjechał w góralskich saniach Jurek Owsiak i rozpoczęły się koncerty, aukcje i wszelkiego rodzaju atrakcje. W Nowym Targu wielkie granie trwało także cały dzień, a koncerty odbywały się równolegle w dwóch miejscach w Miejskim Ośrodku Kultury i przy ulicy Harcerskiej. W tym czasie 133 wolontariuszy kwestowało na ulicach i placach naszego miasta i do wieczora udało im się zebrać około 45 tysięcy złotych. Kwota wzrosła o pieniądze uzyskane z aukcji, ale to niestety mniej niż w latach ubiegłych. Zdarzył się tylko jeden niemiły incydent. Jeden z wolontariuszy został zatrzymany (funkcjonariusze stwierdzili u niego prawie 3 promile alkoholu) i przewieziony do sztabu WOŚP, gdzie odebrano mu identyfikator i puszkę, która okazała się nienaruszona i nawet było w niej trochę pieniędzy. Warto odnotować, że sprzęt ofiarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy naszemu miastu przekłada się w szpitalu na konkretne liczby uratowanych noworodków. Jak informowała Mirosława Frankowska-Majchrzak – ordynator oddziału noworodków i wcześniaków w nowotarskim szpitalu dary od Owsiaka docierają na ten oddział od 15 lat. Respiratory, pompy infuzyjne, aparaty do wspomagania oddychania, czy respirator oscylacyjny podarowany w ubiegłym roku to urządzenia służące ratowaniu dzieci. Trudno wycenić wartość podarowanego sprzętu, dzięki któremu leczenie dzieci przedwcześnie urodzonych na Podhalu tak bardzo się zmieniło, a szanse wcześniaków niepomiernie wzrosły.

• Sypnęło śniegiem, przygotowano pierwsze trasy biegowe i można już było rozpocząć treningi przed VI Biegiem Podhalańskim zaplanowanym na 11 lutego, który po raz pierwszy wpisany został do Kalendarza Polskiego Związku Narciarskiego jako jedna z edycji Mistrzostw Polski Amatorów w Biegach Narciarskich. Trasa poprowadzona ma być wokół rezerwatu Bór, start i meta znajdować się będą na lotnisku, a uczestnicy wybiorą sobie dystans 5, 15 lub 30 km.

9 STYCZNIA

• Dźwięki trombity obwieściły otwarcie biura poselskiego posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Guta–Mostowego i senatora prof. Stanisława Hodorowicza w siedzibie Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”. Uroczystość, która przebiegała z wielką pompą rozpoczęła się powitaniem znakomitych gości: parlamentarzystów z Podhala, przedstawicieli duchowieństwa, licznej reprezentacji Krakowa z marszałkiem województwa i profesorami wyższych uczelni.na czele. Trudno wymienić wszystkich, gdyż zaproszenie przyjęło około 200 osób i sala pękała w szwach. Po licznych, okolicznościowych wystąpieniach, przyszła pora na poświęcenie biura, co uczynił ks. dziekan Tadeusz Juchas, składanie życzeń i kolędowanie przy suto zastawionych stołach. Dyrektorem biura senatora prof. Hodorowicza został Marcin Ozorowski, a pełnomocnikiem posła Guta Mostowego – Michał Glonek.

• W tym samym dniu swoje biuro poselskie w Miejskim Ośrodku Kultury otworzył poseł „Solidarnej Polski” -  Edward Siarka.

10 STYCZNIA

• Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu zaprosił na finisaż wystawy malarstwa z cyklu: „Artyści pogranicza polsko-słowackiego”, na której wyeksponowali swoje prace Miroslav Potoma ze Słowacji i Polak Stefan Telep – laureaci Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora, którym jury pod przewodnictwem Leszka Macaka – kolekcjonera i właściciela Galerii Sztuki Naiwnej w Krakowie przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody.

11 STYCZNIA

• W ramach zajęć nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wykład dr Franciszka Mroza zatytułowany „Święte góry w religiach świata”.

• Akcja Katolicka przy kościele NSPJ, której asystentem kościelnym jest ks. prałat Stanisław Strojek  zorganizowała spotkanie opłatkowe.

12 STYCZNIA

• Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu zorganizował tradycyjne spotkanie noworoczne z przedstawicielami wszystkich instytucji współpracujących z placówką. Uczniowie pod kierunkiem swych nauczycielek: Bogusławy Dudek, Mirosławy Kierskiej i Doroty Kowalczyk przygotowali przedstawienie jasełkowe, którym zachwycili gości. Wychowankowie Ośrodka przygotowali także dla uczestników pyszne potrawy do degustacji. Spotkanie było też świetną okazją do wręczenia srebrnych odznak Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” - Jadwidze Święszek i Danucie Lipkowskiej.

12 STYCZNIA

• W Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu starosta nowotarski Krzysztof Faber podejmował gości na Spotkaniu Noworocznym.

13 STYCZNIA

• Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy prac laureatów Konkursów Amatorskiej Twórczości Plastycznej organizowanych przez MOK nieprzerwanie od 35 lat. Jak zaznaczył w trakcie wernisażu Gabriel Wolski – kurator tegorocznego Konkursu (i jego rówieśnik!) nie udało się pokazać prac wszystkich nagrodzonych w ciągu tych lat, trzeba było dokonać wyboru, a nie było to łatwe. Na wystawie znalazły się prace m.in. jednego z ostatnich na Podhalu mistrza sztuki naiwnej – Mieczysława Słowakiewicza, malarstwo Arnolda Budzyńskiego, Antoniego Krzystyniaka, malarstwo na szkle Janiny Marcińczak–Maślankowej, rzeźby Jacka Giełczyńskiego, Kazimierza Kwatyry i wiele innych, ciekawych prac wybranych 50 artystów.

• Burmistrz Marek Fryźlewicz otrzymał z rąk Jerzego Millera promesę na dotacje do 3 szkolnych placów zabaw. Ich budowa przy szkołach podstawowych nr: 2, 5 i 11 będzie dofinansowana przez wojewodę w wysokości połowy kosztów realizacji tych obiektów. Powstaną one w ramach rządowego projektu „Radosna szkoła”, który zakłada wspieranie organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I – III szkół podstawowych. Warto także odnotować, że Miasto nie tylko rozbudowuje i dba o infrastrukturę sportową, ale także stara się o pozyskanie pieniędzy na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży ze środków pozabudżetowych. Wcześniej realizowano przez kilka lat program „Już pływam”, a ostatnio udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu pieniądze na naukę jazdy na nartach. Rekrutacja ma się odbyć w szkołach podstawowych nr 3, 5 i 11 oraz Gimnazjum nr 1, a zajęcia pod kierunkiem instruktorów odbywać się będą na stokach Zadziału. Miasto zakupi sprzęt, który potem zostanie przekazany szkołom. Ogólna wartość projektu wynosi 72 900 zł, z czego połowa to dotacja.

14 STYCZNIA

• Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury uczelniany zespół góralski „Młode Podhale” działający przy nowotarskiej uczelni pod kierunkiem Andrzeja Stocha, zaprezentował widowisko zatytułowane „Godny Cas” - przedstawiono obrzędy związane z Bożym Narodzeniem połączone ze śpiewaniem kolęd.

16 STYCZNIA

• W Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w nowotarskim MOK odbyły się eliminacje powiatowe XXXVI Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Florka Skupnia.

• Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisała umowę o współpracy z Zespołem Szkół im. Stefana Żeromskiego w Krościenku. To już siódme porozumienie zawarte przez uczelnię ze szkołą ponadgimnazjalną z terenu powiatu nowotarskiego. Umowę podpisali rektor prof. Stanisław Hodorowicz wraz z prorektor dr Anną Mlekodaj oraz dyrektor liceum Zofia Krępa i wicedyrektor Elżbieta Wójcik w imieniu krościeńskiego Zespołu Szkół.

17 STYCZNIA

• Po raz kolejny przedstawiciele miast, które odwiedził błogosławiony Jan Paweł II spotkali się na opłatku w siedzibie Episkopatu Polski. Nasze miasto reprezentował burmistrz Marek Fryźlewicz. Spotkanie organizuje co roku Fundacja Dzieło Trzeciego Tysiąclecia – jest to forma podziękowania biskupów za włączenie się w akcję Fundacji oraz przygotowanie do obchodów kolejnego dnia papieskiego, który w tym roku przypada na 14 października, a będzie świętowany pod hasłem „Jan Paweł II – papież rodzinny”. Pan burmistrz przywiózł ze spotkania pamiątkowy lampion, który otrzymały wszystkie miasta papieskie. Lampion nieco później został zaprezentowany w Urzędzie Miejskim.

20 STYCZNIA

• Jak co roku członkowie Klubu Seniora Grupy Podhalańskiej GOPR przybyli na spotkanie opłatkowe do Stacji Ratunkowej GOPR Długa Polana. Tradycyjnie udział w spotkaniu wzięli też seniorzy TOPR, niegdyś Grupy Tatrzańskiej GOPR.

• Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury z trudem pomieściła publiczność, która przybyła na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 11. Koncert przygotowały nauczycielki: Lucyna Kulig i Elżbieta Gołębiowska. Dodatkowo w radosny, świąteczny nastrój wprowadził zebranych znany na Podhalu zespół „Śpasy”, więc wszyscy znakomicie spędzili czas..

• „Kiermasz Muzycznych Rozmaitości” w sali koncertowej PSM zorganizowali pedagodzy i uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

21 STYCZNIA

• III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego rozegrany w nowotarskiej Hali „Gorce” w kategoriach hobby i senior zakończył się dużym sukcesem. Przez cały dzień było co oglądać. O Puchar walczyło 68 par tanecznych z 40 klubów z Polski, Czech i Słowacji. Zawodnicy rywalizowali w tańcach standardowych: walc wiedeński, angielski, tango oraz tańcach latynoamerykańskich: rumba, samba itp. Nasze miasto reprezentowały 2 pary. Finałową Galę (przy pełnej widowni) rozpoczętą polonezem finaliści zakończyli po godzinie 21 w rytmie walca wiedeńskiego. Leszek Kusiak z nowotarskiego klubu „Hart” – organizator imprezy, podkreślił na zakończenie pomoc udzieloną przez władze miejskie, dzięki której ta barwna impreza ciesząca się wielkim zainteresowaniem publiczności mogła się odbyć.

22 STYCZNIA

• W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert pod nazwą „Przystąpmy do szopy” artystów scen krakowskich, znanych i lubianych w naszym mieście Agnieszki Rosner i Edwarda Zawilińskiego. Tym razem wystąpili z gośćmi: Magdaleną Doksą, Romanem Klimowiczem i nowotarżaninem Andrzejem Lichosytem – aktorem scen muzycznych, studentem III roku śpiewu solowego krakowskiej Akademii Muzycznej oraz nowotarską publicznością, której włączenie się do wspólnego śpiewania kolęd ułatwiły otrzymane śpiewniki z kolędami tradycyjnymi i co ważne tymi mniej znanymi. Państwu Agnieszce i Edwardowi Zawilińskim burmistrz Marek Fryźlewicz podarował „Śpiewnik Narodowy” z 1911 roku, który otrzymał od dr Wita Radwańskiego, z nadzieją, że artyści ożywią te pieśni.

23 STYCZNIA

• W Urzędzie Miasta rozstrzygnięty został IV konkurs na kartkę świąteczną i VII konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Uczestniczyli w nich uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. W konkursie kartek wzięło udział 92 uczniów. Jury przyznało 18 nagród i 5 wyróżnień. Inne jury oceniało szopki i 54 ich wykonawców i postanowiło oryginalnym i ślicznie wykonanym szopkom przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia w kategoriach rodzinnych i indywidualnych. Po prostu nagrodzono wszystkie szopki. Nagrody i wyróżnienia wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Wystawa kartek i szopek przez cały okres świąteczny zdobiła hall magistratu i obejrzało ją mnóstwo osób.

24 STYCZNIA

• Na stoku Zadział  Szkoła Podstawowa nr 6 im. burmistrza Józefa Rajskiego zorganizowała tradycyjne już międzyszkolne zawody uczniowskie o puchar swojego patrona.

26 STYCZNIA

• Środowiskowy Dom Pomocy „Chatka” przy nowotarskim kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprezentował przedstawienie jasełkowe, na które zaprosił rodziny swoich podopiecznych oraz władze miasta i Ośrodka Pomocy Społecznej. Warto odnotować, że Miasto wspiera nowotarskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Przekazana dotacja na prowadzenie środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka” wyniosła 328 680,-zł.

• Nieco wcześniej, także w świątecznym nastroju Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne działające w Nowym Targu przy Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym zorganizowało w Skalnym Dworku spotkanie podsumowujące miniony rok, a przede wszystkim pierwszą część projektu „Akademia Oficerów – kształtowanie postaw patriotycznych, dyscypliny, tężyzny i sprawności umysłowej”. W spotkaniu uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, wychowawcy, dyrekcja szkoły i oczywiście młodzież w mundurach.

27 STYCZNIA

• Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu otrzymała trzy nowe radiowozy, w tym jeden „opisany” i dwa bez oznakowań. Jeden samochód kupił nowotarski samorząd, drugi został zakupiony ze środków powiatu nowotarskiego, gminy Nowy Targ i gminy Szaflary, a trzeci samochód przekazał komendant wojewódzki.

• Warto odnotować, że od dłuższego czasu w ramach współpracy miasta z Sądem Rejonowym w Nowym Targu osoby skazane za lżejsze przestępstwa mogą odpracować karę. Zdaniem burmistrza Marka Fryźlewicza ta forma się sprawdza i jest korzystna dla skazanych. Urząd Miastai wskazuje zadania do wykonania (sprzątanie, odśnieżanie ulic itp), a nad ich realizacją czuwa straż miejska. Z 48 osób w ubiegłym roku 18 już w pełni odpracowało wyrok. Niektórzy jeszcze się nie zgłosili, a byli i tacy, którzy woleli zapłacić grzywnę lub wyrok „odsiedzieć” w zakładzie karnym.

• W Miejskim Ośrodku Kultury nowotarski Klub Przewodników Turystycznych im. Witolda Pustówki odbył zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezesem Klubu wybrana została Jolanta Guzik

28 STYCZNIA

• W Remizie na Kowańcu odbyło się walne zgromadzenie członków kowanieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Wysłuchano sprawozdania za 2011 rok, który dla strażaków był szczególny. Obchodzono uroczyście 130 rocznicę powstania OSP, wykonano szereg prac remontowych w samej remizie jak i wokół niej, wydano też zaktualizowaną monografię OSP. Ponadto w roku jubileuszowym strażacy otrzymali nowy wóz bojowy, który wykorzystali już w 40 akcjach. Zarząd OSP otrzymał jednomyślnie absolutorium za ubiegły rok. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu podkreślił ofiarną działalność strażaków w akcjach bojowych jak i na rzecz społeczności lokalnej wykonywaną bez wynagrodzenia. Warto nadmienić, że obecnie OSP na Kowańcu zrzesza 79 członków, w tym 41 zwyczajnych, 12 honorowych i 26 wspierających.

29 STYCZNIA

• Gościem XXXV Salonu Poezji w Nowym Targu był aktor Starego Teatru w Krakowie – Bogdan Słomiński. Zaprezentował „Koniec Świata – Wizje św. Ildefonsa, czyli satyra na wszechświat”.

30 STYCZNIA

• Członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej spotkali się w remizie OSP na Kowańcu na tradycyjnym „Opłatku”. Najpierw senator prof. Stanisław Hodorowicz wystąpił z góralskimi życzeniami, które z humorem złożył zebranym, a potem uczestnicy łamali się opłatkiem i składali sobie najlepsze życzenia.

• Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz autorzy zaprosili na promocję Leksykonu Fotografów Tatrzańskich wydanego w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr”. Polsko-słowacki Leksykon zawiera biografie ok. 800 fotografów zawodowych, amatorów i turystów, którzy fotografowali Tatry i ich okolice (Spisz, Liptów, Orawę, Podhale). Obejmuje okres od lat 40. XIX wieku do początku II wojny światowej. Autorami Leksykonu są: Magdalena Bekessova, Zuzana Lisonova, Erika Cintulova, Dana Rosova, Maros Semancik, Kazimierz Gajewski, Aleksander Żakowicz, Dominik Dubiel. Miłym gestem organizatorów było obdarowanie publikacją wszystkich uczestników promocji.

31 STYCZNIA

• Wychowankowie nowotarskich przedszkoli po raz szósty kolędowali na scenie nowotarskiego MOK. Praca nauczycieli, wysiłek maluchów i wielkie wsparcie rodziców zaowocowało barwnym, uroczym widowiskiem pod tytułem „Dzieciątku Śpiewamy”. Głównym organizatorem koncertu była Zofia Wideł – dyrektor Przedszkola nr 4. Zastępca burmistrza – Jan Kolasa, podziękował za występy i wszystkich przedszkolaków nagrodził słodyczami.

• Pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji przygotowali tor łyżwiarski przy Miejskiej Hali Lodowej. Utrzymująca się niska temperatura sprawiła, że woda szybko zamarzła i następnego dnia łyżwiarze mogli już korzystać z toru.

• Na przełomie stycznia i lutego sroga zima zagościła w naszych stronach. Temperatura spadała poniżej -30 stopni C. Rekord zimna padł w Jabłonce -37 stopni C. Odpowiednie służby w mieście jak i na całym Podhalu sprostały wyzwaniu. Sprawdzano pustostany w poszukiwaniu bezdomnych, udzielano schronienia i wydawano gorące posiłki wszystkim potrzebującym. Mroźna aura utrzymywała się dłuższy czas, więc podjęto w Mieście dodatkowe działania i na pomoc mogli liczyć nie tylko bezdomni i biedni, ale także osoby starsze, którym zapewniono opał z dowozem. Tęgie mrozy nie przeszkadzały chyba tylko narciarzom. Gdy tylko pojawiło się słońce, zaludnili stoki.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com