Spis treści

 
4 stycznia

W tym roku to aula PPUZ gościła gwiazdy i publiczność Koncertu Noworocznego „Musicale świata”. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów pochodzących z najsłynniejszych musicali. Różne style, niesamowity nastrój, niezwykłe wykonania – to wszystko stworzyło klimat pełen wzruszeń i emocji. Orkiestra Obligato pod dowództwem Jerzego Sobeńki zabrała wszystkich zgromadzonych w muzyczną podróż od „Upiora w operze” i „Tańca wampirów” po kultowe partie „Skrzypka na dachu”, przeboje kabaretowej sceny i klimaty Johna Travolty. Oprócz tego zabrzmiały utwory m.in. z „Dzwonnika z Notre Dame”, „Kotów”, „Grease, „Nędzników”, „Deszczowej piosenki”, „Mamma Mia!”. Wśród wykonawców natomiast znaleźli się m.in. Anita Steciuk, Weronika Bochat-Piotrowska, Damian Aleksander, Łukasz Talik, Tomasz Steciuk. Gospodynią koncertu była Jolanta Suder, która w pięknych kreacjach wprowadzała publiczność w świat musicali. W przerwie występów noworoczny toast razem z artystami wzniósł burmistrz Grzegorz Watycha, dyrektor MOK Bolesław Bara oraz prorektor PPUZ dr Krzysztof Trochimiuk.

***

Po raz szósty rozegrano Noworoczny Mecz Charytatywny. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało „Nowe jutro dla Świderków”. Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 11 po raz kolejny zgromadzili się ci, którzy pragną pomagać innym, bardziej potrzebującym. Wielkie serca, ale także kreatywność organizatorów ponownie sprawiły, że atrakcji nie brakowało. Można było nie tylko obejrzeć mecz, ale także wziąć udział w licytacji niezwykłych fantów, m.in. vouchera na weekend na Malcie, kursu prawa jazdy kat. B w szkole jazdy Kalata oraz Góral, lotu balonem w okolicach Krakowa, lotów balonem i szybowcem ufundowanych przez Aeroklub, skoku ze spadochronem w tandemie, koszulki NHL: Chicago Blackhawks – Toews, koszulek zawodników Wisły Kraków, koszulek Podhala z sezonu 2018/2019 z podpisami zawodników oraz wielu innych ciekawych nagród. Na zakończenie odbył się koncert zespołu ParExcellence.

5 stycznia

W Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyło się premierowe wykonanie Hymnu Górali. Utwór został skomponowany przez braci Golec. Wykonanie hymnu było jednym z punktów uroczystości Opłatka Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Utwór wykonał zespół Podhalanie z Ludźmierza wraz z podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Podczas uroczystości odsłonięto również portrety prezesów Związku Podhalan w Polsce, a także podpisano umowę intencyjną między Związkiem Podhalan a Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Nie zabrakło świątecznych życzeń oraz wspólnego śpiewania kolęd.

***

W styczniowe popołudnie w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury zespoły góralskie Mali i Młodzi Hyrni oraz Hyrni zaprosiły wszystkich do wspólnego kolędowania. Atmosfera rodzinnego spotkania, wspólnej życzliwości, tradycyjny świąteczny stół, przepiękne pastorałki i tradycyjne kolędy, a także regionalne zwyczaje – to wszystko stworzyło przepiękną opowieść w sam raz na styczniowy wieczór. Były to magiczne chwile wyczarowane przez ludzi pełnych pasji, dumnie czerpiących z tradycji, w której wyrośli, i regionu, z którego pochodzą. Na zakończenie nie zabrakło życzeń składanych zaproszonym gościom i wspólnego kolędowania.

6 stycznia

Po raz trzeci ulicami Nowego Targu przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku dwa pochody wyruszające z przeciwległych krańców miasta spotkały się na rynku. Orszaki zostały przygotowane przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz parafię św. Katarzyny. Na zakończenie młodzieżowa grupa oazowa wystawiła jasełka, a następnie odbył się koncert kolęd. Wśród uczestników znaleźli się m.in. ks. prałat Stanisław Strojek oraz burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. W Orszaku wzięło udział kilkuset mieszkańców. Podczas wydarzenia tradycyjnie miała miejsce zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

***

Mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny rozpoczęło się świąteczne spotkanie członków oddziału Związku Podhalan. Kazanie wygłosił kapelan Związku ks. Mieczysław Łukaszczyk, który odprawił mszę w koncelebrze ks. Władysława Zązla, również kapelana górali. Spotkanie było także okazją do przyjęcia nowych członków; do grona górali dołączyli: Marian Krawczyk, Szymon Pyzowski i Jan Guziak. Później  w Skalnym Dworku odbył się tradycyjny opłatek, gdzie życzenia składali zarówno prezesi oddziału – Józef Knap i Wojciech Groń, jak i członkowie Zarządu Głównego ZP – Mieczysław Olcoń i Alojzy Lichosyt. Wśród gości znaleźli się posłowie Anna Paluch i Andrzej Gut-Mostowy, senator i Honorowy Członek ZP Jan Hamerski, burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, radni miejscy – Jan Łapsa, Ewa Garbacz, Bożena Groń, Krzysztof Sroka i Marek Fryźlewicz, przedstawiciel powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec, radny powiatowy Krzysztof Kurańda, prorektor PPUZ Krzysztof Trochimiuk, a także delegacje innych oddziałów Związku Podhalan. O oprawę muzyczną zadbał zespół Paradnice z Harklowej, a pięknie przygotowaną szopkę bożonarodzeniową, która była dekoracją, przygotował Jan Kozik z Obidzy koło Jazowska.

7 stycznia

Na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 7 stycznia 2020 r. budynek Ratusza Miejskiego w Nowym Targu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod nr. A-1531/M. Postępowanie administracyjne mające na celu wpis tego budynku do rejestru zabytków było prowadzone od marca 2019 r. przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu. Historia nowotarskiego ratusza sięga XVI w., kiedy to budowla była drewniana i pokryta gontem. W takiej formie ratusz funkcjonował aż do XVIII w. Po kolejnym pożarze w 1784 r., który zniszczył część miasta, w tym także budynek ratusza, ówczesny starosta sądecki nakazał odbudowę na nowym planie. Rynek został poszerzony, wytyczono nowe ulice, a do budowy nakazano stosować kamień. Budynek ratusza w obecnej formie datuje się na II połowę XIX w. Najstarszy zachowany widok budynku pochodzi z 1903 r. Inicjatorem budowy był najprawdopodobniej urzędujący w latach 1886–1896 burmistrz miasta Jakub Podkanowicz, a nadzór nad budową sprawował Karol Rybiński z Krakowa. Dzisiejszy budynek ratusza jest budowlą murowaną, dwukondygnacyjną, z częściowym podpiwniczeniem, pokrytą czterospadowym dachem, nad który wyprowadzona została wieża ratuszowa z bogato przeszkloną latarnią, nakrytą dzwonowym hełmem z iglicą.

Zgodnie z treścią cytowanej powyżej decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ochronie konserwatorskiej podlega przede wszystkim forma budynku – kompozycja i detal elewacji wraz z podziałami i kształtem stolarki okiennej i drzwiowej oraz materiał budowlany.

Obecnie na terenie miasta Nowy Targ znajduje się pięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków, do których należą:

  1. Zespół Kościoła Parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Kościelna – nr rej. A-40 z 22.01.1970 r. [A-939/M], w skład którego wchodzą: kościół, dzwonnica, ogrodzenie.
  2. Zespół Kościoła Cmentarnego pw. Św. Anny, ul. Zacisze – nr rej. A-39 z 11.03.1930 r. [A-940/M], w skład którego wchodzą: kościół, ogrodzenie.
  3. Gimnazjum, ob. I LO im. Goszczyńskiego, pl. Krasińskiego 1 – nr rej. A-851 z 28.12.1998 r. [A-938/M].
  4. Dawna bursa gimnazjalna, ul. Nadwodnia 5 – nr rej. A-1501/M z 7.06.2018 r.
  5. Ratusz Miejski, ul. Rynek 1 – nr rej. A-1531/M z 7.01.2020 r.

8 stycznia

Wręczono nagrody w konkursie prac plastycznych dla uczniów szkół podstawowych „Kraina lodu, rzek i źródełek – woda w mojej okolicy”. Konkurs zorganizował nowotarski MZWiK. Spośród 174 nadesłanych prac wybrano 13, z których powstanie wydany przez MZWiK kalendarz na rok 2021. Zwycięzcy otrzymali przybory malarskie i małe niespodzianki, a przedstawiciele szkół zestawy edukacyjne.

9 stycznia

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach”. Gościem wydarzenia zatytułowanego „Potrójna Korona Amerykańskich Szlaków Długodystansowych” była Agnieszka Dziadek – cieszyńska podróżniczka, która zakończyła trzyletni projekt zdobycia The Triple Crown of Hiking – Potrójnej Korony Amerykańskich Szlaków Długodystansowych. Na tę wielką trójkę składają się największe amerykańskie piesze szlaki turystyczne – Appalachian Trail, Continental Divide Trail i Pacific Crest Trail, które wiodą przez 22 stany. To razem 12,5 tysiąca km, 811 km przewyższeń i 382 dni niełatwej wędrówki.

10 stycznia

W nowotarskim ratuszu odbyło się jubileuszowe, trzydzieste Noworoczne Spotkanie Burmistrza Miasta Nowy Targ. Na zaproszenie włodarza miasta burmistrza Grzegorza Watychy odpowiedzieli parlamentarzyści, urzędnicy, przedstawiciele lokalnych spółek oraz firm, a także dyrektorzy szkół oraz miejskich instytucji kultury. Spotkanie noworoczne już na stałe wpisało się do kalendarza miejskich wydarzeń. To coroczne wydarzenie jest nie tylko podsumowaniem poprzedniego roku, ale także przedstawieniem nowych wyzwań, które czekają miasto i mieszkańców w nadchodzącym roku. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia burmistrza Grzegorza Watychy, podczas którego omówił on najważniejsze wydarzenia i inwestycje roku 2019. Były wśród nich m.in. obchody 40-lecia wizyty św. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku, uroczysty 50. Nadzwyczajny Zjazd Podhalan. Wśród inwestycji wymienione zostały: budowa drogi łączącej osiedle Niwa z Grelem, rewitalizacja rejonu dworca kolejowego, przebudowa Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”, rozbudowa ścieżek rowerowych, stref aktywności ruchowych, placów zabaw, siłowni i boisk. Burmistrz nie zapomniał także o trwającej przebudowie MOK, która ma się zakończyć w 2021 r. Wspomniał także o nieustannym procesie, jakim jest walka z zanieczyszczeniem powietrza w mieście. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy pomagali zarówno miastu, powiatowi, jak i całemu regionowi w jego rozwoju w mijającym czasie. Spotkanie prowadził prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek, natomiast błogosławieństwa udzielił proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu ks. Zbigniew Płachta. Na zakończenie zebrani goście mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień parlamentarzystów Anny Paluch oraz Edwarda Siarki. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania. Po złożeniu sobie noworocznych życzeń goście przenieśli się do kawiarni Fanaberie, gdzie odbył się koncert tarnowskiego zespołu wokalnego MONK. Wydarzenie zorganizował Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ.

13 stycznia

Odbyła się konferencja antysmogowa „Stan powietrza a zdrowie”. W murach Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dyskutowano o ekologii, edukacji i potrzebie działania, ratowaniu przyrody i środowiska. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, uczelni, mediów, a także studentów. Wśród prelegentów znaleźli się: lek med. Marcin Kołodziej – specjalista chorób płuc, dr hab. Dariusz Mucha – profesor uczelni, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu PPUZ w Nowym Targu, dr Karolina Gwoździewicz z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju, Ryszard Listwan – zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Marek Wierzba – dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, mgr inż. Dariusz Jabcoń – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Nowy Targ, mgr Sylwester Magiera – podinspektor, ekodoradca Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz lek med. Lidia Kołodziej – specjalista medycyny rodzinnej i mgr Magdalena Cygan – doktorant biologii UJ w Krakowie, które są przedstawicielkami Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Tematyka prezentacji skupiona była wokół problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza; przedstawiona została nie tylko z różnych punktów widzenia, ale także zawierała gotowe rozwiązania, które pomogą dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców. Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu oraz Instytut Nauk o Zdrowiu i Dział Promocji i Współpracy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Wydarzenie swoim patronatem objęli Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Starosta Nowotarski.

***

Dzieci i młodzież miały okazję zwiedzać Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze na terenie powiatu nowotarskiego. Podczas odwiedzin strażacy udzielali informacji na temat działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną oraz postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. Ponadto grupy zwiedzających mogły poznać używany przez Państwową Straż Pożarną sprzęt i możliwości jego wykorzystywania podczas akcji ratowniczych.

14 stycznia

Tradycyjnie jak co roku odbyło się noworoczne spotkanie Starosty Nowotarskiego połączone z wręczeniem Medali Pamiątkowych Podhala. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które poprzez swoją pracę służą rozwojowi Nowotarszczyzny w różnych sferach życia, kultury, sztuki. W tym roku uhonorowanych zostało pięć osób i dwa zespoły: Katarzyna Ceklarz, Karol Marek Zachwieja, Mateusz Kapołka, Zofia i Stanisław Matyja oraz zespoły New Market Jazz Band i Śwarni. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. O oprawę artystyczną zadbały wyróżnione zespoły. Śwarni zachwycili zebranych swoim tradycyjnym kolędowaniem z gwiazdą i turoniem, natomiast New Market Jazz Band przeniósł wszystkich w świat jazzu. Nie zabrakło także noworocznych życzeń i podsumowania działalności starostwa za poprzedni rok.

17 stycznia

Po raz czternasty odbył się koncert „Dzieciątku śpiewajmy”. Nowotarskie przedszkolaki wystąpiły przed publicznością zgromadzoną w Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”. Koncert poprowadziła dyrektor Przedszkola nr 4 Zofia Wideł, a wśród słuchaczy obecni byli: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka oraz Aniela Kasiniak reprezentująca Nowotarską Delegaturę Kuratorium Oświaty w Krakowie. Goście wydarzenia mieli okazję posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z ośmiu nowotarskich przedszkoli: Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 4, Przedszkola Wesoły Korowód, Słonecznego Przedszkola, Przedszkola Fiku-Miku, Przedszkola Liwlandia, Przedszkola Lokomotywa oraz Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Jak co roku nastrój koncertu był wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i niezwykłych chwil. I chociaż dla najmłodszych wykonawców było to ogromne przeżycie, to dzięki wsparciu rodzin, wychowawców i publiczności oni także mogli cieszyć się tym niezwykłym wydarzeniem.

***

Już po raz siódmy zespół Młode Podhale zorganizował koncert „Godny cas”. W tym roku gościem specjalnym był zespół FS Čerhovčan Bardejov ze Słowacji. Zespół powstał w latach 60., a jego celem jest „zachowanie i przedstawienie autentycznej formy tańców ludowych z regionu Górnego Szarisza”. Goście zgromadzeni w auli PPUZ mieli więc okazję poznać tę niezwykłą kulturę i tradycję naszych sąsiadów. Wydarzeniu patronował burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha. Podczas koncertu wolontariusze Fundacji im. Adama Worwy zbierali datki dla dzieci obciążonych śmiertelną chorobą Leigha.

***

Odbył się wernisaż wystawy „Zakopianina 2020”. Swoje prace zaprezentowali artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu zakopiańskiego. Przestrzeń wystawienniczą wypełniły dzieła malarskie, rzeźby, kolaże, instalacje artystyczne, grafiki. Nie zabrakło także prac tworzonych w oryginalnych technikach własnych oraz tkaniny artystycznej. W sumie na wystawie można było obejrzeć dzieła 28 twórców, m.in. Ryszarda Orskiego, Arkadiusza Walocha, Ewy Fortuny, Ireneusza Września, Stanisława Cukra, Jerzego Jędrysiaka, Czesława Jałowieckiego, Stanisława Stocha i innych. Podczas wernisażu zgromadzeni goście mieli nie tylko okazję zajrzeć do tych artystycznych dusz poprzez ich dzieła, ale także porozmawiać z autorami osobiście. Ekspozycja wystawiana była do 8 lutego.

20 stycznia

Otwarte lodowisko na rynku było miejscem spotkania z bramkarzem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz drużyny Podhale Nowy Targ – Przemysławem Odrobnym. Na odwiedzających czekał pokazowy trening bramkarski. Po profesjonalnych zajęciach przeprowadzonych na lodzie można było zobaczyć, jak wygląda sprzęt bramkarski, a także porozmawiać z uczestnikami turnieju. Na spotkanie zaprosili: burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz Przemysław Odrobny.

23 stycznia

W Galerii Sztuki BWA Jatki odbyły się jasełka „Pewnej nocy w Betlejem” w wykonaniu klasy 3 B Szkoły Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu, przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Stasik. Piękne i niezwykle nastrojowe przedstawienie pozwoliło przedłużyć magiczny okres Bożego Narodzenia.

Uczniowie ze swoim występem odwiedzili także podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu, gdzie podbili serca publiczności. Wielopokoleniowe spotkanie uzmysłowiło wszystkim siłę tradycji i moc zwykłych, życzliwych gestów.

25 stycznia

Odbył się Bal u Starosty. Dochód z biletów został przeznaczony na cele charytatywne. W tym roku pieniądze powędrowały do podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu. Zgromadzonym gościom do tańca przygrywał zespół Sizal, a jako gość specjalny wystąpiła Jagoda Kret – finalistka III edycji muzycznego show „The Voice of Poland”.

26 stycznia

Na nowotarskim lotnisku rozpoczęły się przejażdżki psimi zaprzęgami. W każdą niedzielę aż do 9 lutego można było skorzystać z tej niesamowitej atrakcji. Przejażdżki były bezpłatne, a akcję sponsorował Urząd Miasta Nowy Targ.

27 stycznia

Dzieci i młodzież z nowotarskich szkół rozpoczęły naukę jazdy na nartach na stokach narciarskich Długa Polana i Zadział. Projekt „Jeżdżę z Głową” objął grupę 132 uczniów. Został on zrealizowany przez Miasto Nowy Targ przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach realizacji zadania: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w 2020 r. Uczniowie na zajęcia byli dowożeni autobusami MZK. Akcja „Jeżdżę z Głową” to jedenaście grup zajęciowych, codzienne lekcje oraz wyposażenie uczniów w odpowiedni sprzęt na czas zajęć pod okiem profesjonalnych instruktorów. To był czas aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla młodych nowotarżan.

27 stycznia – 8 lutego

Trwała Zima w Mieście. Z okazji ferii miasto oraz miejskie instytucje kultury przygotowały różnorodne zajęcia i warsztaty. Ciekawą ofertę przedstawiły m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Podhalańskie, Muzeum Drukarstwa, a także Spółdzielczy Dom Kultury czy Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu. Można było nauczyć się tańczyć, śpiewać czy jeździć na łyżwach. Dla najmłodszych były zajęcia z cyklu Mini Akademia. Nie zabrakło szerokiej gamy zajęć plastycznych, m.in. z ceramiki, tworzenia biżuterii, malarstwa czy grafiki. Dla amatorów sportu zorganizowano m.in. zajęcia jiu-jitsu czy tenisa stołowego. Biblioteka natomiast zaprosiła na zajęcia plastyczne połączone ze wspólnym czytaniem oraz na zajęcia z kodowania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spędzić te zimowe dni interesująco i twórczo.

30 stycznia

W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie organizowane w ramach akcji „MOK na walizkach”. Tym razem gośćmi byli Mateusz „Olaf” Dziurski i Milena Dziurska. Zgromadzona publiczność została zabrana w niezwykłą podróż, bo tematem spotkania była „Gwatemala w pigułce, czyli wędrówka krętymi drogami przez Krainę Majów”. Można było się przekonać, ile lat mają najmłodsi gwatemalscy kierowcy, gdzie rzeka płynie pod… wodą, jak można upiec pianki marshmallow bez rozpalania ognia, kto nie powinien podróżować lokalnymi chickenbusami. Ciekawostki, niesamowite opowieści, a także niezwykłe zdjęcia i filmy przeniosły wszystkich w niezwykły świat Ameryki Środkowej.

***

Wybrano nowego Sekretarza Miasta Nowy Targ. Największą liczbę punktów w postępowaniu konkursowym uzyskał Zbigniew Strama. Wcześniej był zatrudniony jako pracownik administracji samorządowej w Gminnym Zespole Oświaty w Szaflarach. Na stanowisku zastąpił Stanisławę Szołtysek, która we wrześniu ub. roku odeszła na emeryturę.

***

Adam Kolusz, student piątego roku mechatroniki pochodzący z Nowego Targu, wraz z zespołem AGH Space Systems zajął I miejsce w Indian Rover Challenge, azjatyckiej edycji zawodów łazików marsjańskich, które odbyły się w Indiach. Skonstruowany przez nich Łazik Kalman pokonał 20 innych zespołów z całego świata. Jego zadanie polegało na badaniu próbki gleby i sprawdzeniu jej pod kątem obecności śladów życia.

***

Podczas zorganizowanego w Krakowie Forum Kultury Wrażliwej rozdane zostały świadectwa dostępności dla 20 wojewódzkich instytucji kultury, które dostosowały swoją ofertę i infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich znalazła się nowotarska galeria „Jatki”. Celem projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa” jest dostosowywanie instytucji kultury do potrzeb każdej osoby, która jest zainteresowana aktywnym udziałem w życiu kulturalnym, oraz zwiększenie obecności osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Projekt realizowany jest poprzez szereg szkoleń, działań edukacyjnych oraz inspiracji dla instytucji kultury pod kątem dostępności.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com