Spis treści

Almanach nowotarski nr 9

 

 

 

 

Styczeń

• Nowy 2004 Rok nowotarżanie witali na sylwestrowych balach, przyjęciach lub w domach w gronie najbliższych. Wielu przybyło nocą do Rynku, gdzie tradycyjnie wystrzeliły w niebo sztuczne ognie i korki od szampana a zebrani, głównie młodzi ludzie, spontanicznie składali sobie najlepsze życzenia.
• 2 stycznia Radio BIS w swoim ogólnopolskim programie w cyklu „Krajobrazy” wyemitowało prawie godzinną audycję poświęconą naszemu miastu. W programie wzięli udział: burmistrz Marek Fryźlewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – zasłużony w dziedzinie odnowy zabytków i prac konserwatorskich, wybitna sportsmenka Ewa Pawlikowska, poetka Wanda Szado-Kudasik, rektor PPWSZ Stanisław Hodorowicz, Adolf Szpytma – działacz Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i dyrektor LO Franciszek Janczy, który przygotowuje uroczystości okazji stulecia szkoły.
• 3 stycznia w Spotkaniu Noworocznym, zorganizowanym przez burmistrza Nowego Targu już po raz czternasty, wzięło udział około 300 osób. Zaproszeni zostali parlamentarzyści, radni, samorządowcy, przedstawiciele miejskich instytucji, różnych służb, stowarzyszeń i związków oraz przedsiębiorcy i duchowieństwo. Spotkanie zaszczycili swą obecnością m.in. biskup Kazimierz Nycz, wojewoda Jerzy Adamik, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł i minister kultury Waldemar Dąbrowski. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu podsumował miniony rok, podkreślił osiągnięcia miasta i powody do satysfakcji, wspomniał też o trudnościach i kłopotach, których w ubiegłym roku nie brakowało. Toast noworoczny wzniósł zastępca przewodniczącego Rady Leszek Mikołajski. Zespół uczniów Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej uświetnił wieczór koncertem kolęd, a potem uczestnicy spotkania, które odbyło się w restauracji „Ruczaj”, składali sobie życzenia i bawili się przy muzyce zespołu „Omeg Band”.
• 3 i 4 stycznia po raz pierwszy w Nowym Targu odbyły się zorganizowane przez oddział Związku Kynologicznego zawody psich zaprzęgów na średnim dystansie, będące edycją Pucharu Polski. Trasa wiodła znad nowotarskiego pensjonatu „Jodła” na Turbacz, Stare Wierchy, Maciejową i z powrotem przez Turbacz do Nowego Targu. Nie należała do łatwych i zaprzęgi musiały dziennie pokonać trasę długości 42 km. Do wyścigu stanęły syberiany, alaskany, husky, malamuty, grenlandy oraz mieszańce ras północnych z psami myśliwskimi, w sumie 13 załóg. Najlepsze zaprzęgi mieli: Daniec Filo ze Słowacji, Dariusz Kowalczyk z Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Świst – nowotarżanin, Grzegorz Górowski i Ireneusz Miskowiec z Rabki. Każdy z nich odniósł sukces w swojej klasie.
• 6 stycznia – święto Trzech Króli członkowie nowotarskiego Związku Podhalan od lat obchodzą bardzo uroczyście. Tradycyjny opłatek w tym roku również miał wyjątkowo bogaty program. Po mszy św. w kościele św. Katarzyny, w czasie której ślubowanie złożyli nowo przyjęci członkowie Związku Podhalan, w sali widowiskowej MOK odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez Zespół „Śwarni”, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” i MOK, zatytułowany „To juz pora na Wilijom – to juz cas”. Kolędy śpiewali: Chór „Gorce”, Anna Chowaniec-Rybka z zespołem, „Śwarni” i zespół „Hurda” z Janem Karpielem–Bułecką, a poezje czytała Wanda Szado-Kudasikowa. Po koncercie uczestnicy przeszli piętro wyżej, gdzie dokonano otwarcia i poświęcenia kolejnego pomieszczenia dołączonego do Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Potem już Podhalanie połamali się opłatkiem, zasiedli do wspólnej wieczerzy i wspólnego kolędowania.
• Także 6 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka złożyli na ręce ks. kardynała Franciszka Macharskiego gratulacje z okazji jubileuszu 25-lecia posługi biskupiej wraz z serdecznymi podziękowaniami za wszelką pomoc i wsparcie okazane naszemu miastu i Podhalu, za pasterską troskę wykazywaną obecnością na ważnych wydarzeniach w Nowym Targu, zainteresowanie życiem miasta, jego mieszkańców i działalnością władz samorządowych. Ks. kardynał przyjął honorowe obywatelstwo naszego miasta, po które przyjechał do Nowego Targu, by je odebrać osobiście. Warto odnotować, że sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II i był pierwszym biskupem wyświęconym przez polskiego papieża. W styczniu 1979 roku Metropolita Krakowski przyjechał do stolicy Podhala odprawić pierwszą mszę po swoim ingresie. Prezentem od Nowego Targu z okazji jubileuszu była płaskorzeźba wykonana w drewnie jaworowym przez nowotarskiego artystę amatora Kazimierza Góreckiego.
• 7 stycznia w noworocznym klimacie odbyło się w Warszawie kolejne spotkanie opłatkowe, na które prymas Józef Glemp zaprosił prezydentów i burmistrzów miast, które gościły Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród kilkudziesięciu miejscowości jest także Nowy Targ, jedno z pierwszych miast – gospodarzy papieskich wizyt. To właśnie na tych spotkaniach zrodził się znakomity pomysł budowania papieskiego „Żywego pomnika” przez fundowanie stypendiów dla zdolnych, ale ubogich młodych ludzi. Dotychczas udało się już zgromadzić 4 miliony zł. Wśród stypendystów są też młodzi z Podhala. W czasie spotkania burmistrz Marek Fryźlewicz miał okazję wręczyć ks. prymasowi drugie wydanie pierwszej monografii naszego miasta zatytułowanej Z przeszłości miasta Nowego Targu. Był to gest symboliczny, gdyż w 1956 roku jego poprzednikowi Prymasowi Tysiąclecia kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w czasie wizyty w Nowym Targu i spotkania z mieszkańcami miasta na nowotarskim Rynku wręczono wśród innych prezentów egzemplarz pierwszego wydania tej książki.
• 9 stycznia w MBWA „Jatki” odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Stacha – absolwenta Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, kierownika Galerii w Olkuszu.
• Galeria MBWA „Jatki” odwiedzana jest nie tylko z okazji działalności wystawienniczej, dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane tam imprezy muzyczne. Do tego rodzaju spotkań należał zorganizowany 10 stycznia wieczór kolęd „Gwiazdka”, w czasie którego prezentowali swój kunszt nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Na program złożyły się staropolskie kolędy, światowe standardy bożonarodzeniowe oraz utwory utrzymane w lekkim jazzowym klimacie. Kolejne koncerty uczniów i profesorów odbyły się 15 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury.
• Również 10 stycznia goprowcy zorganizowali w swojej siedzibie na Długiej Polanie tradycyjny opłatek dla seniorów Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
• 11 stycznia po raz kolejny zagrała nowotarska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tym razem pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, który przez cały dzień i wieczór tętnił życiem, głośną muzyką i śpiewem. Impreza rozpoczęła się pokazem filmu Przystanek Woodstock, następnie na parkingu obok budynku prezentowali swe umiejętności goprowcy, strażacy i pracownicy pogotowia ratunkowego. Potem rozpoczął się koncert zespołów artystycznych w sali widowiskowej MOK. Odbyła się też aukcja prowadzona przez Marcina Kudasika zakończona pełnym sukcesem – sprzedano wszystko, co wystawiono na licytację. O godz. 20.00 rozbłysło „światełko do nieba” i przez kilkanaście minut można było podziwiać pokaz ogni sztucznych, a na zakończenie programu wystąpił kabaret „Truteń” i zespół jazzowy. W mieście kwestowało 68 ekip, głównie młodzież szkół średnich. Choć wolontariusze starali się dotrzeć do wszystkich ofiarodawców i zawędrowali nawet pod obydwa wyciągi narciarskie, wynik finansowy był nieco gorszy niż w roku ubiegłym, ale i tak udało się zebrać 29 929,23 zł, 523 dolary i 5 euro.
• W tym samym dniu 60 zaprzęgów paradnych z całego Podhala przyjechało na Wielką Gońbę do Szaflar. Parada zaprzęgów zimowych w Szaflarach otwiera całą serię przeglądów i zawodów „końskich”, zyskujących na Podhalu coraz większą popularność i przyciągających coraz liczniejsze grono widzów.
• 13 stycznia z inicjatywy dyrektora Krakowskiej Izby Celnej Edwarda Czejkowskiego odbyło się kolejne spotkanie z samorządowcami. Gościny udzielił burmistrz Marek Fryźlewicz. Samorząd interesuje się sprawami miejscowych służb celnych z wielu powodów, m.in. dbania o jakość obsługi mieszkańców, utrzymania miejsc pracy i zapobiegania odpływowi wykwalifikowanej kadry. Etap likwidacji Izby Celnej został zakończony (12 osób przeniesiono do Krakowskiej Izby, 50 etatów oddano do przemyskiej) i na razie w Nowym Targu pozostał Urząd Celny. Jak się sprawy dalej potoczą, jeszcze nie wiadomo.
• 15 stycznia Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu zorganizował ciekawe noworoczne spotkanie, na które zaprosił przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu, delegatury Kuratorium Oświaty, ZNP oraz sponsorów, instytucje i organizacje wspierające działalność Ośrodka. Spotkanie upłynęło pod hasłem „Kulinarna podróż po Europie” i na suto zastawionym stole rzeczywiście znalazły się potrawy europejskie typowe dla Włoch, Rosji, Czech, Niemiec czy krajów skandynawskich. Oczywiście były także potrawy polskie. Kulinarne specjały przygotował dział kucharski Szkoły Zawodowej. Uczestnicy spotkania nie szczędzili ciepłych słów i najlepszych życzeń dla pracowników i uczniów Ośrodka.
• Warto odnotować, że nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w ogólnopolskim rankingu szkół średnich za 2003 uplasowało się na 124 miejscu w kraju i na 8 w Małopolsce. Ranking przeprowadził dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”. W porównaniu z rokiem poprzednim LO przesunęło się do przodu o 153 miejsca, co jest dużym sukcesem zważywszy, że tego typu placówek oświatowych w kraju jest ponad 5 tysięcy.
• Uczniowie LO biorą udział w rozlicznych konkursach, niektóre organizują ze swoimi nauczycielami, jak np. przeprowadzony niedawno konkurs zatytułowany „Moje spotkania z przyrodą”, w którym wzięło udział 47 uczniów. Najciekawsze prace przedstawiła Emilia Voit z IV d. Nagrody wręczył dyrektor Franciszek Janczy. Dyrektor wręczył też nagrody (programy multimedialne o tematyce ekologicznej) drużynie z I b o profilu humanistycznym, która zajęła ósme miejsce w ogólnopolskim konkursie internetowym „Ekologia w Unii – my w Unii”.
• Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” zorganizowało spotkanie z ks. Władysławem Zarębczanem ze Zgromadzenia Michaelitów na temat działalności Polaków w Watykanie (Pierwszy ślad obecności Polaków w kurii rzymskiej odnotowano w 1261 roku). Swoją pracę habilitacyjną ks. dr poświęcił obecności i działalności Polaków przewijających się przez urzędy kurii rzymskiej i pracujących w papieskiej dyplomacji. Wśród dzisiejszych watykańskich osobistości są też absolwenci naszego liceum, m.in. arcybiskup Stanisław Dziwisz i arcybiskup Józef Wesołowski.
• Burmistrz Marek Fryźlewicz i skarbnik miejski Józef Młynarczyk zaprezentowali na konferencji prasowej 15 stycznia projekt budżetu na rok bieżący, który już wcześniej przekazany został do dyskusji radnym. Mówiono o tym, skąd miasto bierze pieniądze, którymi dysponuje, jak i na co przede wszystkim zamierza je wydać. Sporo uwagi poświęcono wydatkom na sport, głównie modernizację i remonty obiektów sportowych, jak i finansowanie samej działalności sportowej.
• 16 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk” – tym razem zatytułowane „Teologia i sztuka – o powołaniu Vincenta van Gogha”. Jezuita Krzysztof Mądel, znawca twórczości van Gogha, od lat analizujący związki pomiędzy teologią i sztuką, opowiadał o kolejach życia wybitnego malarza i jego drodze artysycznej.
• W tym samym dniu w nowotarskim Ratuszu odbył się zorganizowany przez Muzeum Podhalańskie PTTK i MDK finał III Konkursu Wiedzy o Nowym Targu, w którym uczestniczyli uczniowie tylko czterech szkół. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce uzyskała nowotarska „5”, w kategorii gimnazjów pierwsze miejsce otrzymało Gimnazjum nr 1. Drugie miejsca przypadły Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy piękne nagrody książkowe i okazałe puchary, które wręczył im burmistrz Marek Fryźlewicz.
• Karczma „U Borzanka” przyjmuje już gości od kilku tygodni, jednak oficjalne otwarcie i poświęcenie lokalu w obecności władz miejskich i licznych zaproszonych gości odbyło się 17 stycznia. W czasie uroczystości Michał Borzęcki – właściciel otrzymał od burmistrza Marka Fryźlewicza adres i Medal 650-lecia Miasta za odbudowanie zabytku i przywrócenie mu dawnego charakteru.
• 17 stycznia odbył się powiatowy zjazd Platformy Obywatelskiej w Nowym Targu. W czasie zjazdu podjęto uchwałę dotyczącą dążenia do rozwoju Podhala, ostro krytykowano władze powiatowe, czyli koalicję Związku Podhalan i Ligi Polskich Rodzin, oraz postanowiono budować silną alternatywę programową i organizacyjną, aby w następnych wyborach przejąć władzę w powiecie.
• W tym samym dniu w Galerii MOK „Pod Aniołem” w Rabce-Zdrój młodzież z koła plastycznego Ogniska Pracy Pozaszkolnej zorganizowała wernisaż wystawy rysunku i malarstwa. Prace można było oglądać od 17 stycznia.
• Natomiast na „Orawskie Kolędowanie”, które odbyło się 18 stycznia, zaprosiło Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce. W programie przewidziano występ grup kolędniczych i jasełkowych, jak również występ laureatów XXV Gminnego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka. Wszystko odbyło się w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. Dyrekcje Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce i Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem zaprosiły wszystkich na otwarcie wystawy prac Profesorów tych szkół zatytułowanej „Progi zdumienia, zachwytu i zawierzenia” (ścieżkami „Tryptyku rzymskiego”). Wystawa ta została poświęcona Ojcu Świętemu w 25-lecie Pontyfikatu, można ją było obejrzeć w Auli ZZS w Jabłonce.
• Także w tym dniu jeszcze w starej siedzibie Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem burmistrza Marka Fryźlewicza i sekretarza starostwa Bronisława Bublika. Kolędy zastąpiły żeglarskie pieśni, a muzyczną oprawę spotkania zapewnił zespół „Swim Cream”. Wśród tradycyjnych żeglarskich życzeń były też życzenia rychłego przekazania dla PTŻ obiecanej nowej siedziby w budynku MOK, co obecnie jest kwestią zgody Rady Miasta. Warto wspomnieć, że żeglarze opiekują się „Porankową rodziną” – czyli dziećmi pierwszego rodzinnego domu dziecka w Rabce. Każde z dzieci na urodziny dostaje tort, a przy okazji cała gromadka zapraszana jest do tawerny na zabawę.
• Również w tym dniu w nowotarskiej parafii św. Katarzyny odbył się Rejonowy Opłatek Akcji Katolickiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich działających na terenie Podhala Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Obecnie jest ich siedem.
• 19 stycznia w restauracji „Góralsko Strawa” nowotarski Cech Rzemiosł Różnych zorganizował spotkanie noworoczne.
• Dzięki grupie zapaleńców udało się przygotować i wydać po prawie pięćdziesięciu latach drugą edycję książki Kazimierza i Tadeusza Baranów oraz Ludwika Wyrostka zatytułowaną Z przeszłości miasta Nowego Targu. Uroczysta promocja odbyła się 21 stycznia w Ratuszu i pomyślana została jako swoista lekcja historii, w czasie której po wprowadzeniu burmistrza Marka Fryźlewicza wykłady wygłosili: dyr. Archiwum Barbara Słuszkiewicz, która przy okazji zaprezentowała skarby nowotarskich zbiorów archiwalnych: średniowieczne pergaminy z pieczęciami i staropolskie dokumenty monarsze; ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk na temat rozwoju parafii; Krystyna Góźdź autorka suplementu do książki na temat nowotarskich nazwisk oraz architekt Tadeusz Jędrysko, który przygotował świetny wykład na temat nowotarskiej architektury, dawnego układu urbanistycznego i szlaków komunikacyjnych, ilustrowany planszami, rycinami i własnymi grafikami, m.in. najstarszego drewnianego ratusza i domostwa nowotarskiego odtworzonego na podstawie opisów. Wypowiadała się także obecna na promocji i bardzo wzruszona uroczystością córka prof. Kazimierza Barana – Janina Zielińska. Promocji towarzyszyła wystawa starych zdjęć i pocztówek.
• 23 stycznia występem artystycznym młodzieży gimnazjalnej oraz meczem towarzyskim piłki siatkowej rozpoczęto uroczystość otwarcia sali gimnastycznej w Łapszach Niżnych. Na uroczystość zaprosił wójt Gminy oraz dyrektorzy gimnazjum i szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych.
• Dla nowotarskich dzieci na czas ferii zimowych przygotowano ciekawą i różnorodną ofertę. Półkolonijną akcję zorganizowały cztery szkoły podstawowe: nr 2, 5, 6, 11. Każda z nich przygotowała swój własny program, w którym poczesne miejsce zajęły zajęcia profilaktyczne (półkolonie organizowane są dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych), a także zajęcia rekreacyjno-sportowe i wycieczki. Miasto wsparło tę akcję kwotą 18 tysięcy zł. Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił uczniów do udziału w organizowanych w czasie ferii warsztatach: tanecznych, plastycznych, teatralnych, wspólnego muzykowania itp. a Kino „Tatry” na atrakcyjne poranki filmowe. O dzieciach pomyślało także Informatyczne Centrum Edukacyjne w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie one mogły bezpłatnie korzystać z komputerów i internetu.
• W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju 24 stycznia miała miejsce premiera sztuki Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Sztukę stworzyli: Arkadiusz Klucznik – adaptacja i reżyseria, Bronisław Trytko – scenografia, Włodzimierz Szomański – muzyka. Na spektakl zaprosiła Dyrekcja oraz Zespół Teatru.
• 25 stycznia odbył się I Bieg Podhalański im. Jana Pawła II – masowa impreza sportowa, nad którą honorowy patronat objął ks. kardynał Franciszek Macharski oraz marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. Trasa wiodła z Gliczarowa Górnego przez Leśnicę, Szaflary do Nowego Targu i jeszcze (to dla wytrwałych!) 15 km pętlą wokół lotniska, czyli razem 40 km. Zawody miały charakter otwarty. Wzięli w nich udział zawodnicy i mnóstwo narciarzy amatorów w różnym wieku i kondycji. Każdy, kto ukończył bieg, otrzymał dyplom, swój numer startowy oraz pamiątkę, a zwycięzcy – nagrody. I Bieg Podhalański zakończył się na lotnisku wspólną zabawą przy muzyce góralskiej. Udana, sprawnie przeprowadzona przez miasto masowa impreza ma szanse wpisania się na stałe do kalendarza nowotarskich imprez sportowych.
• W tym samym dniu odbył się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu tradycyjny koncert kolęd w wykonaniu chórów podhalańskich, orkiestry dętej, scholi i „Stokrotek” z przedszkola ss. Serafitek. Warto odnotować, że wcześniej chórzyści z „Echa Gorczańskiego”, tworząc wraz z chórzystami z Raby Wyżnej i Zakopanego Chór Podhalański, wzięli udział w Warszawskim Festiwalu „Cuda, cuda...”. Zaprezentowali program utrzymany w góralskim klimacie, który przez publiczność festiwalową i media uznany został za jeden z najlepszych. Również w tym dniu w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce odbył się koncert kolęd zespołów: Triola, Triolki, Małe Triolki i Akolada pod dyrekcją Marioli i Piotra Burcanów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w uzdrowisku.
• 26 stycznia w Krakowie Małopolski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Seweryn Dyja przekazał uroczyście samochód specjalny – podnośnik hydrauliczny SH-30 Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu. W uroczystości wziął udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, szef Obrony Cywilnej Kraju oraz wojewoda i marszałek województwa małopolskiego.
• Po raz drugi w Nowym Targu odbył się konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną. 27 stycznia komisja oceniająca dekoracje podała wyniki rywalizacji. Wśród dekoracji blokowych balkonów najwyżej oceniono ozdoby przygotowane przez Renatę Piżanowską-Zarytkiewicz i dekorację Dominiki Bolechowskiej; w kategorii domów jednorodzinnych – iluminacje posesji Stanisława Piątka oraz domu Stanisława Grzegorczyka. W kategorii instytucji nagrodzono sklepy: „Oskar” i „Jedynka” w Rynku.
• 28 stycznia nowotarscy radni przyjęli na sesji (po raz pierwszy od kilku lat jednogłośnie) uchwałę budżetową na rok 2004. Plan dochodów wynosi: 42 389 tys. zł, wydatki zaplanowano na kwotę 43 342 tys. zł. Deficyt w wysokości 953 tys. zł pokryty ma być z pożyczek i kredytów. Zaznaczyć należy, że wydatki inwestycyjne przekroczą kwotę 10 milionów zł. Jak stwierdził burmistrz Marek Fryźlewicz, budżet jest ostrożny, trudny, ale realny.
• W hierarchii problemów społecznych alkoholizm plasuje się na drugim miejscu zaraz po bezrobociu. Niestety, od tej plagi nie jest wolne nasze miasto. Szacuje się, że od alkoholu uzależnionych jest w Nowym targu ponad 1 000 osób a 2 400 pije „szkodliwie”, choć na razie bez uzależnienia. Przeprowadzone badania wskazują, że ponad 96% mieszkańców oczekuje od lokalnej władzy radykalnych działań zmniejszających skalę problemów alkoholowych. W czasie sesji został przyjęty przez radnych Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych autorstwa Marcina Jagły. Program skupia się na działalności informacyjnej i edukacyjnej, dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla uzależnionych, udzielaniu pomocy rodzinom itp., ale największy nacisk położono na tworzenie pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu i stwarzania możliwości w tym zakresie. Duże znaczenie w tym względzie mają świetlice socjoterapeutyczne, szeroka oferta sportowo-rekreacyjna itp.
• W styczniu na terenie nowotarskiej parafii św. Katarzyny rozpoczął działalność niecodzienny pub noszący nazwę „Dobry Club”. Bez piwa i papierosów, ale w odpowiednim nastroju przy świecach, w Sali Ducha Świętego co piątek odbywają się koncerty, które już zyskały sporą publiczność, zwłaszcza młodą.
• Od początku roku administrowanie nowotarskim cmentarzem komunalnym przejęła w wyniku przetargu prywatna firma Bogusława Sięki. Umowa zawiera dokładne zapisy dotyczące obowiązków administratora i powinna gwarantować sprawne administrowanie i właściwe utrzymanie cmentarza.
• 30 stycznia w Galerii MBWA „Jatki” zorganizowano otwarcie wystawy prac Tadeusza Ciemierkiewicza Malarstwo – „Biografie”. W czasie wernisażu odbył się minirecital autora wystawy.
• Odnotować należy, że 31 stycznia przeniosły się do nowego gmachu ostatnie funkcjonujące w starym szpitalu oddziały: ginekologia, położnictwo i oddział noworodków. Jakość robót wykończeniowych i praca włożona przez sam personel w przygotowanie sprzętu i pomieszczeń budzi najwyższe uznanie.
• 31 stycznia w Czarnym Dunajcu w Remizie OSP odbyło się „XX Muzykowanie na Duchową Nutę”. Muzykowanie zorganizowali: Urząd Gminy oraz Oddział Związku Podhalan w Czarnym Dunajcu.
Potela się górol na Świecie ostanie
Pokiela utrzymie śpiewanie i granie.
Kochoj śpiyw, muzyke pokiel ci siył stanie
Kcąc się w tym pokrzepić przydź na Muzykowanie.
• Miło odnotować, że nowotarscy hokeiści zaczynają odnosić znaczące sukcesy. Po zwycięstwie w Interlidze kolejnym sukcesem było pokonanie 31 stycznia na warszawskim Torwarze Nestii Toruń 5:2 i zdobycie Pucharu Polski.

• Hokeiści nowotarskiego klubu Wojas Podhale triumfowali także w kolejnym plebiscycie „Dziennika Polskiego” na najpopularniejszych sportowców Podhala. Pierwsze miejsce zdobył Jarosław Różański, czwarte Martin Voznik a piąte Sebastian Łabuz. Drugie miejsce w tym plebiscycie przypadło mistrzyni świata w kategorii lekkiej karate kyokushin nowotarżance Ewie Pawlikowskiej, która uzyskała ponadto szóstą lokatę w plebiscycie na 10 Asów Małopolski w 2003 roku. Nasza wybitna sportsmenka uhonorowana została także statuetką i dyplomem „Solidarni w sporcie”, przyznanymi przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com