Stefan Podstawa urodził się 19 grudnia 1926 r. w Bruay-sur-l’Escaut. We Francji zdążył ukończyć dwie klasy szkoły podstawowej. W 1934 r. na skutek ciężkiego wypadku ojca w kopalni przeniósł się z rodzicami do Polski i zamieszkał we wsi Łęki Dolne. Kontynuował w szkole podstawowej w Pilźnie, a po wybuchu wojny w szkole rolniczej w Dulczówce. W czasie nauki zetknął się z nauczycielami, zaangażowanymi w działalność w Związku Walki Zbrojnej. 5 stycznia 1942 r. złożył przysięgę przed komendantem placówki „Piotr” ZWZ w Pilźnie podch. Adamem Przybyło ps. „Rafacz”, otrzymał pseudonim „Stefek”. Początkowo pełnił funkcję kuriera i łącznika.
W czasie Akcji „Burza” służył w 1 plutonie III kompanii I batalionu 16 pułku piechoty AK. W czasie służby zdobył przeszkolenie z zakresu strzelectwa wyborowego i obsługi CKM. Uczestniczył w potyczkach z Niemcami w miejscowościach Brzanka – Gilowa Góra (4.08.1944 r.), Sucha Góra (12.09.1944 r.), brał także udział w bitwie pod Jamną (25-26.09.1944 r.), gdzie I batalion „Barbara” 16 pp AK stoczył zwycięską bitwę z oddziałami XIV Dywizji SS Galizien. Po rozformowaniu jego oddziału powrócił do placówki „Piotr”. Po zakończeniu wojny ukończył gimnazjum i liceum w Pilźnie. W latach 1957-1964 pełnił służbę wojskową, najpierw w 60 pułku piechoty w Gdańsku, następnie w charakterze podoficera zawodowego służył w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Dębicy, Miechowie, Nisku, a w latach 1962-1964 w Nowym Targu. Za przynależność do AK został zwolniony z wojska. Po zakończeniu zawodowej służby wojskowej pracował w Samopomocy Chłopskiej, PSS „Społem” oraz wykładał w szkole rolniczej. W 1990 r. przeszedł na emeryturę. Z dniem 6 stycznia 2000 r. został awansowany na stopień podpułkownika. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem Wojska, Medalem Zwycięstwa i Wolności. Był działaczem Ligii Obrony Kraju, Światowego Związku Żołnierzy AK w Zakopanem oraz Związku Kombatantów RP w Nowym Targu. Zmarł 9 grudnia 2017 r., pochowany w kwaterze 123, grób nr 28.
Warto nadmienić, że dowódcą batalionu „Barbara” był ppłk Eugeniusz Borowski ps. „Leliwa”, Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, jeden z twórców Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu i jego prezes.
Arkadiusz Stefaniak-Guzik