Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Zdjęcie_1NOWY TARG. Tuż przed 11. listopada biało-czerwone tabliczki formatu A4 z legionowym orzełkiem, imieniem, nazwiskiem, rangą i najwyższym przyznanym odznaczeniem zaczęły się pojawiać na grobach legionistów, którzy spoczywają poza wyznaczoną dla nich kwaterą z pomnikiem. Jest to początek akcji, jaką zainicjowali dwaj prawnukowie wojennych bohaterów, a patronuje jej Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Na razie tak oznakowane zostały dwa nagrobki w 55. kwaterze: generała dywizji Kazimierza Ładosia - dowódcy XXXVI Brygady Piechoty i XVI Dywizji piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej, kawalera Orderu VIRTUTI MILITARI oraz kaprala Władysława Fryźlewicza z 3. Pułku piechoty Legionów i 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaczonego Krzyżem Niepodległości. Zmarły w 1963 roku gen. Ładoś jest najwyższym rangą oficerem spoczywającym na nowotarskim cmentarzu.

Wzorem Poznania, gdzie na cmentarzu zostały podobnie oznakowane groby powstańców – na pomysł takiego wyróżnienia grobów legionistów w Nowym Targu wpadli dwaj ich prawnukowie: Maciej Fryźlewicz – prawnuk legionisty Władysława i Szymon Ozorowski, który projektował tabliczki – prawnuk Józefa Czerwińskiego, wachmistrza żandarmerii II RP, zamordowanego przez NKWD w więzieniu we Lwowie. Koresponduje to z podjętą znacznie wcześniej inicjatywą PTPN-u, polegającą na tworzeniu i dopełnianiu listy legionistów z Podhala, zbieraniu biogramów i zdjęć. Ten materiał udostępniony został na stronie internetowej PTPN.

Ideą prawnuków jest, by do końca roku tabliczkami z legionowym orzełkiem zostały oznakowane wszystkie nowotarskie groby legionistów, a na miejscowym cmentarzu spoczywa ich ponoć cała kompania. 26-ciu w Kwaterze Legionowej, a reszta – w indywidualnych grobach rozsianych po różnych kwaterach. Inicjatywa ma być zgłoszona na forum Rady Miasta, z intencją, by miasto sfinansowało tabliczki.

Tymczasem zgłosiły się już dwie kolejne rodziny legionistów – Giełczyńscy i Giżyccy – które czekają na oznakowanie grobów.

 

Anna Szopińska

Źródło: http://www.podhaleregion.pl/index.php/spoleczenstwo/edukacja/25491-tablice-na-grobach-legionistow-z-inicjatywy-prawnukow

Zdjęcia: Maciej Fryźlewicz

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com