Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Powstanie Warszawskie trwające od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Było jednym z głównych bitew II Wojny Światowej, zorganizowanych przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”, przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Po zakończeniu walki wielu powstańców, w ramach przesiedlenia, znalazło się na Podhalu. Niewiele jest wspomnień i artykułów nawiązujących do tamtych wydarzeń, dlatego Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu zwraca się z prośbą i zachęca do opisania rodzinnych wspomnień związanych z tym wydarzeniem. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w Almanachu Nowotarskim, roczniku wydawanym przez Towarzystwo, co spowoduje przybliżenie ówczesnej historii, która wpłynęła na rozwój naszego regionu. Mile widziane będą zdjęcia i fotokopie dokumentów znajdujących się w archiwaliach rodzinnych. Teksty prosimy nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Edward Eugeniusz Chudzyński "Edward"

Warszawa, 1 sierpnia 1944 r.

 

Sierpień

Sierpień dziś w mieście rozgorzał,

Na piętrach, dachach, w piwnicach,

Promienny i krwawy jak zorza,

Radością pogonił w ulicach.

 

Wśród domów okrzykiem - jak surmą,

W zaułkach seriami - jak śmiercią.

Tysiące ruszyły do szturmu

W zwycięstwo. Sierpniowe zwycięstwo.

 

W czerwieni i bieli zuchwałej

Proporców, opasek na rękach,

Nie zważa na ognia nawałę

Szalona, junacka potęga.

 

A sierpień zachodem nam świeci,

Zachodem co w łunach goreje.

Warszawa rzuciła swe dzieci

Po jutra wolnego nadzieję.

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com