Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Auschwitz - brama obozu

Pomysł utworzenia obozu w Oświęcimiu zrodził się we Wrocławiu, w ówczesnym Urzędzie Wyższego Dowódcy SS i Policji Nadokręgu „Südost”. Wówczas to wystąpiono w propozycją, aby wobec przepełnionych więzień na Górnym Śląsku oraz Zagłębiu Dąbrowskim utworzyć nowy obóz. Wybór padł na Oświęcim, jako teren, który nadawał się do adaptacji na istniejącym tam obozie jenieckim Wermachtu. Po podpisaniu stosownej umowy i przekazaniu obiektu, rozpoczęto prace nad jego rozbudową.

Za datę uruchomienia obozu w Auschwitz uważa się dzień 14 czerwca 1940 roku. Tego dnia do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilka osób pochodzenia żydowskiego. Pociąg składał się z wagonów osobowych drugiej klasy.

Na Podhalu Niemcy dokonali szeregu aresztowań już na początku maja 1940 roku. Dotknęły one inteligencję, legionistów, a także członków tworzącej się konspiracji. Aresztowanych umieszczono w zakopiańskim Palace a następnie wywieziono do więzienia w Tarnowie a stamtąd 14 VI 1940 r. do KL Auschwitz.

Wielu z nich było nauczycielami lub uczniami nowotarskiego gimnazjum. Ich biogramy będzie można przeczytać w książce Jacka Waksmundzkiego „Bohaterowie z nowotarskiego gimnazjum 1904-1945”.

Do pobrania: Wykaz nauczycieli i uczniów nowotarskiego gimnazjum, którzy zginęli w KL Auschwitz

 

Auschwitz - brama obozu. Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com