Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Zdjęcie_107-06-2021 r. w nowotarskim Ratuszu, z inicjatywy Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, odbyło się spotkanie przybliżające jedną z miejscowych atrakcji, do których niewątpliwie należą Samorody. O ich pradawnych i współczesnych skalnych tajemnicach opowiedziała dr inż. Paulina Dembska-Sięka, aktywnie współpracująca z Towarzystwem. Swoją wiedzę i pasję geologiczną przekazuje podczas zajęć dydaktycznych, konferencji, sympozjów oraz w mediach społecznościowych współtworząc profil Geo4kids. Wierzy, że działalność geoedukacyjna przyczynia się do podnoszenia świadomości ekologicznej i kształtowania społeczeństwa odpowiedzialnego za przyszły stan środowiska. Poniżej prezentujemy fragment artykułu, który w całości będzie umieszczony w najbliższym numerze Almanachu Nowotarskiego.

Opleciony dwoma ramionami potoków – Białego i Czarnego Dunajca – oraz otoczony pasmem Gorców Nowy Targ jest miastem, w którym na wielu płaszczyznach mamy możliwość obcowania z naturą. W jego otoczeniu, a nawet i w granicach samego miasta, napotkamy potencjalne obiekty geoturystyczne, dzięki którym nie tylko nacieszymy oczy, lecz również odbędziemy podróż w czasie, przy okazji zapoznając się z historią naszej planety, na której przyszło nam żyć. Wystarczy wybrać się na spacer lewym brzegiem Czarnego Dunajca, a w miejscu oddalonym zaledwie około 2 km od centrum miasta napotkamy prawdziwy relikt pradawnego morza – odsłonięcie skalne na Samorodach.

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com