Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Zdjęcie_8Mimo upalnego dnia, nowotarski Ratusz w piątkowe popołudnie szczelnie wypełnił się miłośnikami regionu, historii, literatury i nauki. Tym wyjątkowym wydarzeniem, była pierwsza po długim czasie, zorganizowana przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, promocja książki pt. „Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”.

Byliśmy zaszczyceni, że to właśnie nam powierzono organizację, tego ważnego wydarzenia, podczas którego uczestnicy mogli nie tylko obejrzeć wyjątkowe zdjęcia i wysłuchać ciekawej, pełnej wzruszeń rozmowy, jaką z Autorką prowadziła Beata Zalot, ale także zanurzyć się w balladach Sylwii Basty Silvany. Pod wpływem dramatycznych faktów, znajdujących się w książce, piosenkarka zainspirowana treścią jednego z rozdziałów, skomponowała na tę okazję pieśń pt. Dobrze, że nie mam niebieskich oczu.

Sama publikacja jest unikatową rozprawą, odsłaniającą zapomniane karty z przeszłości Podhala. Kiedy w 2008 r. z amerykańskiego archiwum dotarły do Uniwersytetu Jagiellońskiego nikomu nieznane cenne archiwalne dokumenty z czasów II wojny światowej, dotyczące próby germanizacji Podhalan, naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, rozpoczęli pracę nad ich analizą. W wyniku tej wieloletniej pracy i dzięki osobistemu zaangażowaniu Autorki, powstała książka „Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”. Jak zaznaczył w swojej recenzji dr Maciej Rak: „w książce nie ma wątpliwych punktów, wszystko zostało zweryfikowane bądź w terenie, bądź w archiwach i na uniwersytetach, z których wywodzili się nazistowscy badacze”.    

Dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel - redaktor naczelna Almanachu Nowotarskiego, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją zwłaszcza współczesne procesy odnawiania wspólnot lokalnych i regionalnych. Autorka licznych publikacji i książek o tematyce regionalnej.

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com