Mimo upalnego dnia, nowotarski Ratusz w piątkowe popołudnie szczelnie wypełnił się miłośnikami regionu, historii, literatury i nauki. Tym wyjątkowym wydarzeniem, była pierwsza po długim czasie, zorganizowana przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, promocja książki pt. „Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”.
Byliśmy zaszczyceni, że to właśnie nam powierzono organizację, tego ważnego wydarzenia, podczas którego uczestnicy mogli nie tylko obejrzeć wyjątkowe zdjęcia i wysłuchać ciekawej, pełnej wzruszeń rozmowy, jaką z Autorką prowadziła Beata Zalot, ale także zanurzyć się w balladach Sylwii Basty Silvany. Pod wpływem dramatycznych faktów, znajdujących się w książce, piosenkarka zainspirowana treścią jednego z rozdziałów, skomponowała na tę okazję pieśń pt. Dobrze, że nie mam niebieskich oczu.
Sama publikacja jest unikatową rozprawą, odsłaniającą zapomniane karty z przeszłości Podhala. Kiedy w 2008 r. z amerykańskiego archiwum dotarły do Uniwersytetu Jagiellońskiego nikomu nieznane cenne archiwalne dokumenty z czasów II wojny światowej, dotyczące próby germanizacji Podhalan, naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, rozpoczęli pracę nad ich analizą. W wyniku tej wieloletniej pracy i dzięki osobistemu zaangażowaniu Autorki, powstała książka „Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta”. Jak zaznaczył w swojej recenzji dr Maciej Rak: „w książce nie ma wątpliwych punktów, wszystko zostało zweryfikowane bądź w terenie, bądź w archiwach i na uniwersytetach, z których wywodzili się nazistowscy badacze”.
Dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel - redaktor naczelna Almanachu Nowotarskiego, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją zwłaszcza współczesne procesy odnawiania wspólnot lokalnych i regionalnych. Autorka licznych publikacji i książek o tematyce regionalnej.