Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Promocja Almanachu Nowotarskiego nr 25Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Komitet Redakcyjny serdecznie zaprasza na promocję „Almanachu Nowotarskiego”, która będzie miała miejsce 30 grudnia 2021 r. do Sali Obrad Urzędu Miasta, ul. Krzywa 1, godz. 17.00

Z okazji 650 rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Targowi w roku 1996 wydany został pierwszy tom „Almanachu Nowotarskiego”. Tegoroczny numer wyznacza zatem ćwierć wieku życia periodyku, który chyba już na stałe wpisał się w intelektualny i kulturowy pejzaż naszego Królewskiego Grodu i Podhala. Nawiązując do tamtego czasu, z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że w pełni aktualne pozostaje przesłanie wyrażone przez inicjatorów powstania rocznika, w którym  znajdujemy między innymi następujące stwierdzenia:

Podhale zawsze żywo kultywowało swoje tradycje i posiadało świadomość własnej kulturowej odrębności, a Nowy Targ od początku swojego istnienia patronował regionowi […]. Historyczna stolica Podhala zasługuje w pełni na własny pamiętnik […].

Stwierdzenia te nie tylko nie straciły nic na swojej aktualności, lecz są jeszcze bardziej żywe i wręcz potrzebne w realizacji wobec ogromu zmian, które w tym czasie nastąpiły na Skalnej Ziemi i w jej Stolicy. Przecież o ileż mocniej lśni Nowotarskiej Kotliny Opona nowymi przymiotami Królewskiego Grodu i Podhala zdobiona. Co więcej, lśni wszechstronnie: duchem żywym, dobrami materialnymi, wiedzą, akademickością, kulturą oraz renesansem nawiązywania do tradycji i wartości korzeni. W tym kontekście z dumą wypada przypomnieć fragmenty tekstu pieśni ustanowionej przed 25 laty hymnem Nowego Targu:

Nowy Targ

Patrzy orzeł w dolinę z Gorczańskiego gniazda,

A z Giewontu krzyż patrzy – od Orawy po Spisz,

W sercu cudnej krainy – jest pradawne Miasto,

Miasto mężne jak orzeł i tak wierne jak krzyż.

 

Bo w stolicy Podhala ludzie żyją godni,

Co i śpiewać umieją, i pracować, i bić.

Paśli w halach owieczki, pasterze łagodni,

A gdy wzywał krzyż z orłem – nie skąpili swej krwi.

 

Póki na Gorcach bór,

Póki Dunajec płynie,

Nowy Targ pośród gór

Gazduje dziedzinie.

Świadomość palety myśli zawartych w tych przytoczonych słowach obligowała, by podobnie jak w tomach poprzednich, również w obecnym numerze „Almanachu” zawrzeć szerokie spektrum zagadnień. Zostały one ujęte w czterech zasadniczych działach noszących tytuły: Z przeszłości miasta i regionu, Prace i materiały etnograficzne, Miscellanea oraz Pamiętniki, wspomnienia, portrety. Działy te zdobi Skrzynia z poezją zawierająca wiersze rodzimych poetów: Romana Dziobonia, Wandy Szado-Kudasikowej, Krzysztofa Kokota, Wandy Czubernatowej, Jerzego Kiersztyna, Renaty Lipkowskiej i Joanny Słodyczki. Są także recenzje nowych istotnych opracowań oraz nieodzowna Kronika Nowotarska. Można mieć nadzieję, że lektura niniejszego rocznika da Wam, Drodzy Czytelnicy, możliwość wzbogacenia wiedzy o podhalańskim regionie, jego stolicy, ludziach tu żyjących i sprawach się toczących. Nade wszystko jednak, że będzie w Was wyzwalać chwile budującej kontemplacji pogłębiającej świadomość szlachectwa naszej przeszłości, piękna Miasta i Skalnicy oraz ponadczasowych wartości ludzkich dokonań.

W imieniu całej Redakcji i swoim z pozdrowieniami oraz wyrazami szacunku!

Stanisław A. Hodorowicz

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com