Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

19 stycznia 1945 r., wobec błyskawicznych postępów wielkiej ofensywy wojsk sowieckich, która w połowie stycznia ruszyła znad Wisły, Dowódca Armii Krajowej (Dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał ostatnie rozkazy do żołnierzy AK. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia, Arkadiusz Stefaniak - Guzik opracował interesujące życiorysy trzech członków Zgrupowania „Żelbet” AK z Krakowa, którzy mieszkali po wojnie w Nowym Targu i tu spoczywają. Pierwszy z nich przedstawia tekst i materiały o Irenie Michajłów - Ćwiertni. Zachęcamy Państwa do lektury.

19 stycznia 1945 r. generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajową. W ostatnim rozkazie napisał: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę - z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK. W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce. Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska”. 

Na nowotarskim cmentarzu spoczywa wielu zasłużony żołnierzy Armii Krajowej, takich jak ppor. Michał Szypiłło ps. „Pancerz” – dowódca 1 plutonu 23 Brasławskiej Brygady AK czy płk dr Stanisław Kołodziejski ps. „Jaksa” – dowódca plutonu BCh operującego w okolicach Bobowej, zaangażowany w akcję scaleniową AK i BCh w powiecie gorlickim oraz współtwórca i wieloletni członek zarządu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Warto przywołać pamięć kilku żołnierzy Zgrupowania „Żelbet” AK, którzy związani byli z Nowym Targiem i tu spoczywają. „Żelbet” był najliczniejszą jednostką ruchu oporu działającego na terenie Krakowa w czasie II wojny światowej, liczył ok. 5 tysięcy członków.
Jedną z nich była Irena Michajłów – Ćwiertnia, która urodziła się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Była córką Józefa i Anny z domu Sznicer. 10 maja 1943 r. wraz z ojcem została zaprzysiężona w Zgrupowaniu „Żelbet” AK i otrzymała pseudonim „Czyżyk”. Jej działalność polegała na przygotowywaniu opatrunków oraz zaopatrywaniu w bieliznę członków oddziału. Przygotowane artykuły odbierała siostra zakonna pracująca w szpitalu św. Łazarza w Krakowie przy ulicy Kopernika. Była również zaangażowana w działalność konspiracyjną. Przekazywała ustne i zaszyfrowane meldunki, przechowywała broń i amunicję oraz dostarczała ją konspiratorom. Ponadto przygotowywała kenkarty, blankiety i inne dokumenty dla osób „spalonych”. Ujawniła się w maju 1945 roku. Po zakończeniu wojny ukończyła szkołę średnią oraz studia stomatologiczne w Krakowie.  Po otrzymaniu dyplomu podjęła pracę najpierw w Miechowie, następnie w Lipnicy Wielkiej i Nowym Targu. Odznaczona została Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2001 roku została awansowana na podporucznika. Zmarła 8 września 2011 roku. Pochowana została na nowotarskim cmentarzu (kwatera 19, grób 28).

1. Dowód osobisty I. Michajłów – Ćwiertni
2. Karta Ewidencyjna członka ZBoWiD
3. Wniosek o nadanie Krzyża Partyzanckiego
4. Wniosek o nadanie stopnia podporucznika dla I. Michajłów – Ćwiertni.

 

Uprawnienia kombatanckie1  Uprawnienia kombatanckieNagrobek

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com