Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Zdjęcie_1Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu składa serdeczne podziękowanie Wojciechowi Groniowi, prezesowi Związku Podhalan o/Nowy Targ, za zaproszenie na niezwykłe wydarzenie, jakim była promocja 10-tomowego albumu pt. „KRAKOWIACY, LACHY, GÓRALE – stroje wsi małopolskiej”. Podziękowanie kierujemy również w stronę wicedyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotra Gąsienicy, z rąk którego Towarzystwo otrzymało tą wyjątkową publikację. Dzięki niej biblioteka Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk wzbogaciła się o kolejne, wyjątkowe dzieło o tematyce historyczno – regionalnej. 

Każdy z dziesięciu tomów to bogactwo treści i unikatowych zdjęć. Tych współczesnych i tych archiwalnych. Przepięknie wydany zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim album jest efektem realizowanego przez MCK SOKÓŁ projektu badawczo – dokumentacyjnego pod nazwą „Małopolska Źródłem Tradycji”, finansowanego z funduszy europejskich.

Promocja tego niezwykłego wydawnictwa odbyła się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, siedzibie Związku Podhalan o/Nowy Targ, mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Zaproszonych gości powitali prezes Wojciech Groń oraz dyrektor Piotr Gąsienica. Spotkanie prowadziła współautorka publikacji dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel i Monika Kurzeja - specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK SOKÓŁ. Promocji towarzyszyła muzyka i śpiew zespołów Młode Podhale i Mali Śwarni.

Zapraszamy do zapoznania się z tym dziełem w siedzibie Towarzystwa, Rynek 11. Będzie go można również wypożyczyć, dlatego aby zachęcić Państwa do skorzystania z tej możliwości, cytujemy fragment wstępu:

Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo ukazujące urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych i świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice. Strój od zawsze pełnił w tradycyjnej społeczności wiejskiej niezwykle ważną rolę. Po ubiorze rozpoznawano zamożność, pozycję społeczną oraz stan cywilny. […] Strój bujnie się rozwijał i ewoluował na przestrzeni lat. Najstarsze ubiory miały proste, archaiczne kroje, naturalne kolory oraz skromne, choć wysmakowane zdobnictwo. Z czasem wprowadzano coraz więcej przemysłowych, barwnych, wzorzystych tkanin oraz bogatszą ornamentykę. […] 

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com