Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Zdjęcie_5Wierzenia i magia połączone z pogańskimi zwyczajami, od szeregu lat są przedmiotem badań naukowych z zakresu kulturoznawstwa, religioznawstwa, antropologii kulturowej i socjologii. Magia nieomal od początku istnienia człowieka zajmowała istotne miejsce zarówno w życiu jednostki, jak i całych zbiorowości. Przekonanie, że za pomocą odpowiednich zaklęć i towarzyszących im rytuałów można opanować zarówno siły natury, jak i moce nadprzyrodzone. Pozwalało wierzyć człowiekowi, iż jest w stanie kontrolować otaczający go świat. Taka postawa dodawała mu pewności siebie, likwidując uczucie bezsilności wobec tego, co „niepojęte".

Właśnie o magii, czarach, przesądach, ochronie przed wszelkimi urokami opowiedziały studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Małgorzata Wesołowska i Iwona Hodorowicz. Autorki współpracują z Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i redakcją „Almanachu Nowotarskiego”, i to właśnie w najnowszym numerze rocznika można zapoznać się z całym spektrum tego interesującego i ciekawego zagadnienia.

 

Spotkanie miało miejsce 17 marca 2022 r. w Sali Obrad Urzędu Miasta i zorganizowane zostało w ramach współpracy pomiędzy Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk a Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nowym Targu.

 

Dr Małgorzata Wesołowska

Iwona Hodorowicz

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com