Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

SPRAWOZDANIE OPISOWE Z DZIAŁALNOŚCI PODHALAŃSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ NAUK W NOWYM TARGU za rok 2021 na XXII Walne Zgromadzenie Członków PTPNu

Zarząd w składzie:

  1. dr Maciej Hodorowicz – prezes
  2. dr Barbara Zgama – wiceprezes ds. naukowych
  3. mgr Lucyna Czubernat – sekretarz
  4. mgr Jakub Swalarz – skarbnik

 

Głównymi kierunkami działań Towarzystwa w 2021 były:

  • współpraca z lokalnymi samorządami, w tym z Urzędem Miasta w Nowym Targu oraz Starostwem Powiatowym w Nowym Targu, Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu, Uniwersytetem III Wieku, szkołami oraz organizacjami samorządowymi, Miejską Biblioteką Publiczną w Nowym Targu, Miejskim Centrum Kultury, Muzeum Podhalańskim
  • współpraca ze środowiskiem mediów, regionalistów i lokalnymi badaczami przeszłości Podhala, Spisza i Orawy, którzy są autorami, bezcennych artykułów zamieszczonych w sztandarowym wydawnictwie Towarzystwa – Almanachu Nowotarskim, cieszącym się niezmiennym od lat wielkim zainteresowaniem,
  • pozyskiwanie sponsorów, którzy pragnęli wspomóc działalność Towarzystwa,
  • sponsorowanie konkursów związanych z Nowym Targiem
  • organizowaniem spotkań autorskich
  • organizowaniem wykładów dla studentów UTW 

1 stycznia 2021 r. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zmieniło swoją siedzibę. Nastąpiła ona w wyniku śmierci właściciela dotychczasowego lokalu. Została podpisana umowa z Zarządem Banku Spółdzielczego w Nowym Targu, która była korzystna dla obydwu stron. Dodatkowym atutem w podjęciu decyzji była lokalizacja, ponieważ nowa siedziba znajduje się w centrum Nowego Targu (Rynek 11).

ZARZĄD

Rozwija się działalność promocyjna Towarzystwa. Na serwerze Urzędu Miasta istnieje strona internetowa, która jest systematycznie aktualizowana. Dzięki temu zaobserwowano wzrost zainteresowania naszą organizacją. Umieszczane są na niej informuje o ważnych rocznicach, wydarzeniach podejmowanych nie tylko przez Towarzystwo, ale też przez inne instytucje związane z regionem. W celu zwiększenia zainteresowania stowarzyszeniem młodszych mieszkańców regionu, założony został profil na Facebook'u i Instagramie. Nad całością czuwa informatyk, z którym nawiązano współpracę. Ponadto dzięki zaangażowaniu Arkadiusza Stefaniaka-Guzika rozpoczęto publikowanie cyklu artykułów prezentujących sylwetki weteranów, którzy zostali pochowani na nowotarskim cmentarzu.

SPONSORZY

Prowadzone były liczne rozmowy z ewentualnymi sponsorami. Dzięki licznym rozmowom udało się pozyskać nowych darczyńców. W 2021 r. byli to: Miasto Nowy Targ, Starostwo Nowotarskie, Bako Tech z Krakowa, Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej, Moto Service, Restauracje: Kaprys, Ruczaj i Czarna Owca, PCD Salami, Ośrodek Czorsztyn Ski. 

DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA

ALMANACH NOWOTARSKI

Przez szereg lat starano się, aby wysokie walory merytoryczne i edytorskie były utrzymywane w sposób niezmienny. W skład Komitetu Redakcyjnego wchodzą obecnie: prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz, dr hab. Stanisława Trebunia Staszel - redaktor naczelna, dr Barbara Zgama, Iwona Hodorowicz, Anna Majorczyk, Lucyna Czubernat – sekretarz redakcji. Towarzystwo zachęca mieszkańców regionu do dzielenia się swoimi poszukiwaniami i badaniami na łamach rocznika.

JACEK WAKSMUNDZKI – BOHATEROWIE NOWOTARSKIEGO GIMNAZJUM

W 2021 r. trwały przygotowania do wydania planowanej publikacji. Ze względu na brak funduszy zostały podjęte rozmowy z Euroregionem „Tatry”, który wstępnie zobowiązał się do wydania książki w ramach programu współpracy transgranicznej.

KWESTA  NOWOTARSKA

Niezmiennie od 22 lat Towarzystwo jest organizatorem Kwesty Nowotarskiej, angażującej lokalne środowisko. Dzięki tej inicjatywie dotychczas odrestaurowano 74 nagrobków na 421 tys. W 2021 r. zebrano 26 904,94 zł, oraz: 12 USD, 51 EURO, 0,02 GBP, 0,50 TL, która to kwota pozwoli na odnowienie komisyjnie wytypowanych grobów znajdujących się na nowotarskiej nekropolii.

WYKŁADY I PROMOCJE

7 czerwca 2021 r. dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Towarzystwo zorganizowało wykład dr inż. Pauliny Dembskiej-Sięki pt. „Pradawne i współczesne tajemnice odsłonięcia skalnego na Samorodach w Nowym Targu”.

16 lipca 2021 r. Towarzystwo było organizatorem promocji książki dr Stanisławy Trebuni-Staszel, pt. Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta. Książka jest unikatową rozprawą, w której autorka wykorzystała nikomu dotychczas nieznane materiały archiwalne. Wśród  dokumentów znalazły się setki fotografii, kwestionariuszy, ankiet z badań antropologicznych, testów psychologicznych dotyczących mieszkańców Podhala, wytworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej. Rozmowę poprowadziła Beata Zalot, a spotkanie uświetniła Sylwia Basta Silvana.

19 listopada 2021 r. zorganizowana została przez PPUZ konferencja naukowa, która została przygotowana z okazji 20. rocznicy powstania nowotarskiej uczelni. Do Komitetu naukowego została zaproszona dr Barbara Zgama, wiceprezes ds. naukowych Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. 

30 grudnia 2021 r. w Sali Obrad Urzędu Miasta z udziałem Chóru „Gorce”, odbyła się uroczysta promocja jubileuszowego 25.Almanachu Nowotarskiego. Dodatkową atrakcją podczas promocji była recytacja własnych utworów, współpracujących z wydawnictwem poetów, Wandy Szado-Kudasikowej
i Krzysztofa Kokota. Stanisław Apostoł zaprezentował treść Aktu lokacyjnego Miasta Nowy Targ i pieśń jubileuszową upamiętniającą powstanie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się włodarze Miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, powitali prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz, dr Maciej Hodorowicz, prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, wieloletnia redaktor naczelna kolegium redakcyjnego. Poszczególne działy 25. Almanachu Nowotarskiego  prezentowali: dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, dr Barbara Zgama, Iwona Hodorowicz, Anna Majorczyk, dr Maciej Hodorowicz i Lucyna Czubernat.

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com