Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Z okazji kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego, pragniemy udostępnić nigdzie wcześniej niepublikowane biogramy opracowane przez Arkadiusza Stefaniaka-Guzika przypominające sylwetki tych powstańców, którzy są pochowani  na nowotarskim cmentarzu:

Danuta Maciąga z domu Kochańska urodziła się 28 września 1927 r. w Warszawie, była córką Jana i Reginy Lipskiej. Pod pseudonimem „Ninka” brała udział w Powstaniu Warszawskim, służyła w rusznikarni przy ulicy Długiej 18/20 oraz w Brygadzie Dyspozycyjno-Zmotoryzowanej Narodowych Sił Zbrojnych „Koło”. Jej szlak bojowy wiódł przez Stare Miasto, kanały i Śródmieście. Wzięta do niewoli i osadzona w Stalagu IV – B Mühlberg/Elbe (numer jeniecki 107167). Po uwolnieniu w kwietniu 1945 r. zamieszkała w Nowym Targu. Awansowana na podporucznika w marcu 2001 r.. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem 40 – lecia PRL, Krzyżem Zasługi oraz medalem Za Zasługi dla Ziemi Sądeckiej. Zmarła 18 kwietnia 2003 r. W 2008 r. pochowano obok niej jej męża, Stanisława, uczestnika kampanii wrześniowej w szeregach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Stefania Głowińska z domu Kobierzycka urodziła się w Oleśniku 20 czerwca 1924 r., była córką Michała i Michaliny Turowskiej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim nosząc pseudonim „Stenia” i „Lewandowska”. Walczyła w Grupie „Północ” w zgrupowanie „Sienkiewicz”. Przeszła szlak od Starego Miasta, przez kanały do Śródmieścia Północ. Po Powstaniu dostała się do niemieckiej niewoli. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności. Zmarła 2 lutego 1993 r. w R. Pochowana wraz z mężem Jerzym, uczestnikiem kampanii wrześniowej.

Oprócz Stefanii Głowińskiej i Danuty Maciągi, na nowotarskim cmentarzu spoczywa Ewa Pawska ps. „Ewa”, która walczyła w powstaniu w Szarych Szeregach oraz Leszek Widziszewski (brak biogramu na stronie Powstańcze biogramy prowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego). W Nowym Targu mieszkała Krystyna Głąbińska ps. „Krystyna” walcząca w Pułku „Baszta” (zmarła w Radomiu 24 stycznia 2019 r.) oraz Wojciech Leśniewski ps. „Kadet” walczący w Batalionie „Golski”.

Grób Danuty Maciągi

Karta ewidencyjna Danuty Maciągi

Grób Stefanii Głowińskiej

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 88 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com