Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

 

 

Billy Wilder

           Fot 4. Billy Wilder, fot. [repr. Za „Rzeczpospolita, nr 229, 2002 r.] [1]

Przy okazji zbierania materiałów do artykułu o moim ojcu Czesławie Pajerskim – społeczniku i twórcy Muzeum Regionalnego w Nowym Targu natrafiłam na interesującą informację[2]. Dociekając na temat miejsca zamieszkania moich przodków (dziadków ojca ze strony matki - Anny z domu Zych) w Nowym Targu w Rynku, dowiedziałam się, że moi przodkowie Stankowie i Czempińscy byli właścicielami nieruchomości nr 25 od 1811 roku,  następnie był nim  zięć Czempińskich Józef Zych i w dalszej kolejności jego syn Walenty – mój pradziadek.

Billy Wilder

Fot.1 Rynek, pierzeja zachodnia, Neumarkt in Galizien, 1904 r. J. Rys, 1904 r. Zbiory Macieja Żelaznego.

Billy Wilder

Fot. 2 Widok Ratusza i Hotelu Centralnego, Nowy Targ, 1931, Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

            Żyli oni wówczas z rolnictwa i trochę z handlu (wtedy jarmarki były na rynku- Fot. 1- zdjęcie p. Żelaznego) 
i z wynajmu lokali mieszkalnych w domu. Tam też urodziła się moja babcia Anna.

W roku 1907 w związku z sytuacją rodzinno-finansową rodzice mojej babci: Walenty i Katarzyna zmuszeni byli przenieść się poza miasto i zamieszkać blisko swoich krewnych.

            Nowymi właścicielami domu zostały dwie żydowskie rodziny: Baldingerowie i Steinerowie, a po kilku latach tylko Baldingerowie. Budynek został powiększony o piętro, powstał sklep i restauracja na parterze i wspaniały
15-pokojowy hotel Centralny na piętrze.

            Najstarsza córka Baldingerów Eugenia (Gitla) wyszła za mąż za Żyda z Krakowa Maxa Wildera w 1903 roku i zamieszkała wraz z mężem w Suchej Beskidzkiej, gdzie Wilderowie prowadzili gospodę przy dworcu kolejowym.

Billy Wilder

Fot. 3 Dworzec kolejowy w Suchej Beskidzkiej od strony torowiska, 1915 rok. Nakładem Ignacego Porzyckiego
w Suchej. Fotografia archiwalna ze zbiorów Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

Ten temat jest mi znany, gdyż lata szkolne spędziłam w Suchej Beskidzkiej. Mieszkańcy Suchej zawsze byli dumni z faktu, że właśnie  w ich miasteczku urodził się słynny reżyser amerykański Billy Wilder (1906-2002) i uczcili jego pamięć nazywając niedawno powstałe Centrum Kultury i Filmu właśnie jego imieniem.

            Wracając jednak do wątku artykułu to w roku 1911 Wilderowie przenieśli się do Nowego Targu wraz z synem Samuelem  (Billym) i zamieszkali w rodzinnej kamienicy. Po kilku latach ze względu na słabo prosperujące interesy, wyjechali do Wiednia. Billy często jednak odwiedzał swoją babcię Blimę w Nowym Targu a następnie wyjechał do Niemiec i dalej do Ameryki.

            Babcia Billego zginęła w obozie w Auschwitz. Po wojnie właściciele  kamienicy odsprzedali swoje udziały pani Gustkiewicz i panu Żarneckiemu. Rodzina Żarneckich do dzisiaj jest w posiadaniu kamienicy (na pewno wiele osób kojarzy miejsce gdzie wytwarza się i sprzedaje słynne nowotarskie lody).

 Billy Wilder

Fot. 5 Kamienica nr 24, fot. A. Szpytma

Billy Wilder

Fot. 6 Zdjęcie płyty nagrobnej z grobowca Rodziny Pajerskich na cmentarzu w Nowym Targu, fot. Katarzyna Pajerska

 

            Śledząc genealogię i historię swojej rodziny dowiedziałam się, że zarówno moi przodkowie jak i rodzina Billy Wildera byli kiedyś kolejno właścicielami i mieszkańcami tego samego miejsca.

            Zastanawiam się ile ciekawostek czeka na tych, którzy zainteresują się historią swojej rodziny, do czego wszystkich serdecznie zachęcam.

            Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk również zachęca do przesyłania informacji na ten temat. 

 

Bibliografia:

  1. Słuszkiewicz, Kamienica nr 25, ss.349-357, Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719-1945)
  2. K Pajerska, Almanach Nowotarski nr 25. Rok 2021, ss 25-32, Mój ojciec Czesław Pajerski. Strażnik historii Nowego Targu.

Fotografie

  1. Zdjęcie pierzei zachodniej Rynku w Nowym Targu na pocztówce-zbiory Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu
  2. Nowy Targ. Rynek. Pierzeja Zachodnia, zbiory p Żelaznego w B. Słuszkiewicz: Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719-1945)
  3. Zdjęcie Dworca Kolejowego w Suchej Beskidzkiej, zbiory Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
  4. Billy Wilder, fot. (Rzeczypospolita nr 229, 2002) w Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719-1945)
  5. Zdjęcie współczesne części kamienicy Żarneckich w B. Słuszkiewicz: Dzieje Rynku w Nowym Targu…
  6. Zdjęcie płyty nagrobnej na grobowcu rodziny Pajerskich.

 

  1. [1] Słuszkiewicz, Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719-1945), s. 354.
  2. [2] Słuszkiewicz, Kamienica nr 25, ss.349-357, Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy
    i użytkownicy (1719-1945)

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 714 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com