Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

W ubiegłym roku dzień 20 czerwca ustanowiony został jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich, upamiętniający 3 powstania śląskie, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. Z okazji tego święta warto przybliżyć jednego z zasłużonych powstańców, który spoczywa na nowotarskim cmentarzu.

            Porucznik dr Mieczysław Hirschler przyszedł na świat 22 marca 1889 r. w Bóbrce, był synem Mieczysława, uczestnika powstania styczniowego. Ukończył prawo na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie (w okresie 20-lecia międzywojennego uczelnia ta była znana pod nazwą Uniwersytet Jana Kazimierza). Od 1911 r. członek Związku Strzeleckiego we Lwowie, w sierpniu 1914 zgłosił się do Legionów i wraz z I Brygadą walczy m.in. pod Laskami. Po rozwiązaniu Legionów Polskich i kryzysie przysięgowym udało mu się uniknąć aresztowania, przedostał się do Lwowa i wziął udział w demonstracji przeciwko pokojowi brzeskiemu. Następnie przenosi się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Ministerstwie Zdrowia Publicznego, Pracy i Opieki Społecznej, był twórcą projektu pierwszej ustawy o opiece społecznej. Po wybuchu I powstania śląskiego wyjechał na Śląsk, gdzie zgłosił się w Ekspozyturze Naczelnego Dowództwa w Sosnowcu, przydzielony został do Głównego dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska jako adiutant głównego dowódcy. Po zorganizowaniu Sztabu Dowództwa POWG został kierownikiem oddziału II Sztabu POW G.Śl., który z biegiem czasu przekształcił w samodzielny oddział wywiadowcy, którym kierował do III powstania śląskiego. Był jednym z założycieli Związku byłych Powstańców Śląskich i członek Zarządu Głównego, gdzie działał jako szef sekretariatu i propagandy, był także jednym z redaktorów organu prasowego Związku Powstańców Śląskich – „Powstańca”. Po śmierci Gabriela Narutowicza zrezygnował z prac w redakcji i przeniósł się do Nowego Targu, gdzie od maja 1926 r. do śmierci brał aktywny udział w życiu publicznym – był radnym miejskim, prezesem Związku Legionistów, członkiem Zarządu Powiatowego Związku Strzeleckiego, sekretarzem Partii Pracy i Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, zastępcą Komisarza Rządu oraz wicedyrektorem Komunalnej Kasy Oszczędności w Nowym Targu. Zmarł 9 marca 1936 r., pochowany został w Kwaterze Legionistów na nowotarskim cmentarzu.

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 207 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com