Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

Grób J. Hobota na nowotarskim cmentarzu (foto autora)

Szanowni Państwo, w przeddzień 1 listopada przedstawiamy kolejny artykuł Arkadiusza Stefaniaka-Guzika, którego bohaterem jest Jan Hobot. Żołnierz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Lotniczym. Zmarł 9 lutego 1976 r., pochowany został w kwaterze 10 (grób nr 6)

Karta identyfikacyjna (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/hobot_dok.htm)

Jan Hobot urodził się 27 stycznia 1900 r. w Łętowni, był synem Walentego i Wiktorii. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach austriackiego 56 Pułku Piechoty, brał udział w bitwie nad Piawą. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego, był żołnierzem 12 pułku piechoty w Wadowicach, z którym walczył na froncie ukraińskim. W czasie walk w 1919 r. zachorował na tyfus brzuszny, leczył się we Lwowie. Do 1924 r. służył w 3 Pułku Wojsk Kolejowych w Łodzi, przydzielony był do pociągu pancernego „Stefan Czarnecki”. Skierowany został do szkoły mechaników lotniczych w Bydgoszczy, po ukończeniu której służył w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu, jako mechanik samolotowy i szef mechaników w 31 eskadrze liniowej.

 

Legitymacja Medalu Lotniczego (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/hobot_dok.htm)

25 sierpnia 1939 r. wyjechał do Armii Karpaty na lotnisko Werynia. Po ataku Niemców jego eskadra brała udział w licznych walkach. Po ataku ZSRR wycofał się w okolice Przemyśla, a następnie pod Tarnopol. Przekroczył granicę Rumunii i został internowany. W listopadzie 1939 r. opuścił obóz, a 19 grudnia 1939 popłynął do Bejrutu, a stamtąd od Marsylii, gdzie skierowano go do fabryki samolotów w Limoges. Ewakuował się wraz z żołnierzami do portu Dewante przy granicy francusko – hiszpańskiej, następnie z Oranu przepłynął do Casablanki, a po trzymiesięcznym pobycie popłynął do Liverpoolu. Przydzielony został jako szef mechaników w 308 Dywizjonie Myśliwskim.
15 sierpnia 1946 r. powrócił do Polski. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Lotniczym. Zmarł 9 lutego 1976 r., pochowany został w kwaterze 10 (grób nr 6)

 

Prezydent RP na Uchodźstwie Edward Raczkiewicz dekoruje J. Hobota Srebrnym Krzyżem Zasługi (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/jan_hobot.htm)

 

Podpisy zdjęć:

1 – Karta identyfikacyjna (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/hobot_dok.htm)

2 – Legitymacja Medalu Lotniczego (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/hobot_dok.htm)

3 – Prezydent RP na Uchodźstwie Edward Raczkiewicz dekoruje J. Hobota Srebrnym Krzyżem Zasługi (ze strony: https://www.mysliwcy.pl/jan_hobot.htm)

4 – Grób J. Hobota na nowotarskim cmentarzu (foto autora)

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 743 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com