Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

 

Ekipa „Otwórz oczy patrz” od wielu lat pasjonuje się nie tylko turystyką i podróżami, ale ostatnimi czasy również poszukiwaniem śladów lokalnej historii. Teren Nowego Targu i okolic, dzięki dociekliwej eksploracji grupy, wciąż zaskakuje coraz to nowszymi  faktami związanymi z przeszłością nowotarszczyzny.

Efektem tych działań jest cykl filmów o często nieznanej, lub mało znanej tematyce historycznej. Relacje zawarte w filmach, które można obejrzeć na kanale YouTube wzbudzają wśród odbiorców ciekawość i w konsekwencji chęć kontynuowania dalszych prac badawczych, jak również poszukiwania wiarygodnych źródeł informacji. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, ze względu na wyjątkową specyfikę swojej działalności, nie tylko wydaje publikacje związane z regionem, ale też współpracuje z pasjonatami historii. Każda informacja jest bardzo cenna, dlatego cieszymy się, że możemy współuczestniczyć w promowaniu pracy grupy i pomagać w dotarciu to tych autorytetów, którzy dzielą się swoją wiedzą. W jednym z filmów występują autorzy artykułów zawartych w „Almanachu Nowotarskim”, a tutaj mogą zaprezentować część swojego dorobku badawczego. Są nimi prof. Tadeusz M. Trajdos i Jacek Górecki – przewodnik w Zamku „Dunajec” w Niedzicy:

Liczymy również, że zawarte w materiałach filmowych fakty, będą miały swoją kontynuację w artykułach z odpowiednim aparatem źródłowym. Artykuły te będą przyczynkiem do dalszych badań.

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com