Kontynuując cykl artykułów o weteranach wojennych, pochowanych na nowotarskim cmentarzu, udostępniamy kolejny materiał badawczy autorstwa Arkadiusza Stefaniaka-Guzika. Cieszymy się, że możemy podzielić się z Państwem tymi interesującymi faktami.
Stanisław Nycz urodził się 29 kwietnia 1924 r. w Iwoniczu w rodzinie Piotra i Karoliny z domu Szajna. W 1938 r. ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości i rozpoczął naukę na krawca. 3 marca 1944 r. został zaprzysiężony na członka placówki AK „Irys” w Iwoniczu pod pseudonimem „Czyn”. Przysięgę odebrał dowódca placówki Iwonicz ppor. Jerzy Nowak ps. „Pik”. O czasach działalności konspiracyjnej wspominał następująco: wiosną 1944 r. wstąpiłem do oddziału partyzanckiego AK, dowódcą tego oddziału był Jerzy Nowak ps. „Pik”, w drugim dniu złożyłem przysięgę przed tym dowódcą. W niedługim czasie stałą kwaterą [oddziału] był Iwonicz Zdrój i mimo stałych ataków nie oddaliśmy tej miejscowości. Zadaniem naszym było nie dopuścić do umocnienia frontu i odbijanie transportów, które Niemcy wywozili zrabowane rzeczy […].
Stanisław Nycz był członkiem plutonu „Iwo”, który 29 sierpnia 1944 r. połączył się z oddziałem partyzanckim OP-15 dowodzonym przez Michała Cerkowniaka ps. „Boruta”. W czasie Akcji „Burza” OP-15 został przekształcony w 6 Pułk Strzelców Podhalańskich AK. Brał udział w ataku oddziału „Pika” na niemiecką artylerie Górze Winiarskiej w dniu 13 września 1944 r., a także w innych akcjach tego oddziału m.in. w rozbrojeniu taboru niemieckiego w Lubatowej czy zniszczeniu mostu na Jasiołce. 20 września na teren Rzeczypospolitej Iwonickiej wkroczyły wojska radzieckie, M. Cerkowniak zginął od wybuchu miny, którą próbował rozbroić. Jesienią rozpoczęły się aresztowania żołnierzy AK w Iwoniczu. Stanisław Nycz został aresztowany przez NKWD 17 listopada 1944 r. Wywieziony został do łagrów w okolicach miasta Borowicze, w trakcie zesłania pracował w kopalniach.
Do Iwonicza powrócił 1 marca 1946 r. Do Nowego Targu przybył w latach 50. XX wieku, pracował w Cechu Rzemiosł Różnych. Był członkiem nowotarskiego oddziału Związku Żołnierzy AK oraz Światowego Związku Żołnierzy AK.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 29 sierpnia 1993 r. Pochowany został w kwaterze 80 (grób nr 4).