Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

W siedzibie Instytutu Historii PAN w Warszawie miała miejsce kolejna promocja książki naukowej autorstwa prof. Tadeusza M. Trajdosa pt. „Śmierć ich przywiodła”, wydanej przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. Podczas konferencji Autor omawiał teologiczne fundamenty kultu świętych, który wykształcił się jako forma ochrony przed zarazami, takimi jak dżuma, ospa czy cholera. Książka przedstawia historię rozwoju kultów Sebastiana, Rocha i Rozalii, ich ikony oraz praktyki liturgiczne, a także wpływ tych kultów na społeczności europejskie. Autor szczególnie uwzględnia zmiany w postawach religijnych i odmienną rolę tych patronów w XVIII i XIX w., analizując także ich upadek pod koniec XIX w., z powodu zmian w religijności ludowej i medycynie. Epilog porusza również współczesne odpowiedzi na pandemię COVID-19 w kontekście historycznych reakcji na epidemie. Całość dopełniają piękne fotografie z miejsc kultu omawianych świętych.

Wydarzenie odbyło się w klimatycznej sali konferencyjnej im. Joachima Lelewela, a jego współinicjatorem było warszawskie Towarzystwo Karpackie. Podczas spotkania, w gronie wybitnych gości, członkowie Zarządu PTPN mieli okazję przybliżyć zebranym słuchaczom rolę i działalność Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, podkreślając jego znaczenie w badaniach naukowych i kulturze regionu.

Książka jest dostępna pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com