Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

Promocja Almanachu Nowotarskiego nr 19_3619. 11. 2015 r. Promocja 19. numeru Almanachu Nowotarskiego, jak zwykle, miała swojego ducha i uroczystą oprawę. Kolejny rocznik zakresem tematów poruszonych w tekstach znów sięga głęboko w przeszłość miasta i regionu. Ale też dokumentuje strumień bieżących wydarzeń.

Wydanie kolejnego, prawie 450-stronicowego tomu, to ogromny i nieoceniony wysiłek grona społeczników skupionego w Podhalańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, pod wodzą dr Macieja Hodorowicza i zespołu redakcyjnego, którym kieruje dr Stanisława Trebunia-Staszel. Do tego dochodzą autorzy tekstów – również społecznicy, zapaleni do przygody, jaką zawsze jest okrywanie nieznanych kart przeszłości, kontakt ze świadkami wydarzeń, archiwaliami, zabytkami materialnej i duchowej kultury miasta i Podhala.

Zakres tematyczny 19. rocznika znów jest bardzo szeroki – od pradawnych wierzeń i praktyk magicznych, przez czasy monarchii austrowęgierskiej, międzywojnie, mroczne i bolesne obszary II wojny i okupacji, z niejakim nawet sentymentem i humorem wspominane lata budowy ludowej ojczyzny, po szeroki nurt wydarzeń nam współczesnych, odnotowanych w Kronice Nowotarskiej.

Kilka działów przynosi całą galerię ważnych dla regionu postaci, bogactwo materiałów wspomnieniowych i pamiętnikarskich. W 19. tomie Almanachu rozpoczyna się druk autobiografii Jana Gryglaka, pt. „Na trzech kontynentach z karabinem w ręku”. Zmarły w maju tego roku, w wieku 96 lat żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i II Korpusu Wojska Polskiego na Zachodzie, bronił Tobruku, walczył o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Kolejny nowotarski rocznik opromienia sentyment płynący z wierszy Wandy Szado-Kudasikowej i Krzysztofa Kokota.

Co ważne – zainteresowanie Almanachem rośnie, krąg autorów się rozszerza. Do nowotarżan dołączają rabczanie, młodzi historycy śmiało i nowatorsko mierzą się z grozą wojny i jej tragicznym pokłosiem, nie omijając Holocaustu czy mrocznych dziejów rabczańskiej willi „Tereska” – podhalańskiej szkoły dowódców niemieckiej policji bezpieczeństwa. Grono autorów 19. Edycji stanowią też debiutanci na tych łamach. Naukowe i dokumentalne ambicje pomieszczonych w roczniku opracowań idą w parze ze zmysłem wyławiania ciekawostek. Z dwóch wieków historii miejskich knajp, restauracji i zajazdów można w mieście np. wyłuskać wiadomość, w której kamienicy i jak przez kilka dni popasał arcyksiążę Ferdynand Habsburg.

Promocja 19. Numeru, ubarwiona występem „Małych Śwarnych”, gromadząca autorów i czytelników, pasjonatów historii małej ojczyzny, ludzi kultury i sztuki - jest też zawsze okazją do podziękowań sponsorom. Bez nich wydawca nie uniósłby kosztów przygotowania i druku obszernej pozycji. Jak podkreślała prezentująca zawartość Almanachu Stanisława Trebunia-Staszel, nowotarski rocznik jest też znakiem dobrej kontynuacji – nowy burmistrz wspiera kolejne wydanie, a jego poprzednik przyczynił się do powstania tomu kilkoma tekstami.

Co więcej – autorzy złożyli już wiele tekstów do 20. Jubileuszowego numeru. Perspektywa 20-lecia Almanachu już teraz uruchomiła wspomnieniowy wątek. Do pierwszych numerów, jeszcze stustronicowych i w miękkiej obwolucie, publicznych konkursów na teksty - wracali pamięcią Barbara Słuszkiewicz i prof. Andrzej Skorupa. Rocznik doczekał się też w niedalekim sąsiedztwie swojego rodzeństwa – w postaci wydawanych od 2013 r. „Zeszytów Rabczańskich”.

Ciekawostką jest, że już kilka tygodni temu dwa znamienite centra biblioteczne w Stanach Zjednoczonych zamówiły po 3 egzemplarze 19. Almanachu. Trafi on do Biblioteki Kongresu Narodowego i do Biblioteki Uniwersytetu w Harvardzie.

 (Anna Szopińska)

 

(Źródło: www.nowytarg.pl)

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com