Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

Zdjęcie_22Promocja kolejnej publikacji naukowej wydanej pod auspicjami Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945), miała miejsce 11 października 2016 r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zgromadziła nie tylko przyjaciół i znajomych Autorki, ale również wiele znaczących w polityce, kulturze i nauce osobistości. Niewątpliwie największą niespodzianką było przybycie  recenzenta, pana prof. dra hab. Feliksa Kiryka, wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, który w latach 1993-1999 pełnił funkcję rektora Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Utworem Hava Nagila w klimat wieczoru uczestników spotkania wprowadził Grzegorz Kolusz, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

Kłaniam się miastu i ludziom,

Historii, której dzieje wpisane w czworokąt Rynku,

Bieg ulic, mury Fary, w stare nagrobki nowotarskiej nekropolii

uczą trwania, miłości i budowy nowego życia”

tym fragmentem wiersza pani Wandy Szado-Kudasikowej przywitał wszystkich zgromadzonych gości dr Maciej Hodorowicz – prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. W swym wystąpieniu szczególnie podkreślił zasługi darczyńców, których wsparcie finansowe przyczyniło się do powstania tak długo oczekiwanej publikacji: „Zebraliśmy się tutaj, ponieważ łączą nas wspólne pasje: pasja odkrywania historii naszego 670-letniego miasta i pasja do książek, dobrych książek. A książka pani Barbary Słuszkiewicz, co z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, jest nie tylko dobrą, ale i ważną książką. Ważną dla Miasta, czyli dla nas.

Dla mnie osobiście ważna jest z dwóch powodów. Po pierwsze dotyczy serca Miasta, czyli Rynku, a jak doskonale wszyscy wiemy, to w sercu kumulują się wszystkie emocje i namiętności, dające prawdziwy obraz charakteru. Po drugie Autorka zabiera nas, czytelników w niezwykłą podróż, podróż w czasie, w której budynki – kamieniczki, niemi świadkowie życia zaczynają do nas mówić i opowiadać nam swoją historię. Przy okazji historię ludzi, którzy w nich żyli, pracowali i umierali. Ta książka stanowi więc ogniwo, łączące naszą teraźniejszość z przeszłością, a wiedza w niej zawarta określa także naszą dzisiejszą tożsamość i zasługuje na pamięć (…)

Spotkanie moderowała pani Katarzyna Ceklarz, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fragmenty tekstów zaprezentował Jarosław Rosiński, doskonale interpretując wybrane wydarzenia z tamtego okresu. Całość została uzupełniona fragmentami muzycznymi w wykonaniu uczniów nowotarskiej szkoły muzycznej.

Na zakończenie głos zabrał prof. dr hab. Feliks Kiryk, który w piękny sposób przedstawił wartość dzieła, dając tym samym wyraz uznania dla autorki i jej tytanicznej, wieloletniej pracy.

Wydawca i Autorka książki liczą na zainteresowanie nie tylko mieszkańców miasta, ale także rodzin ciekawych swych początków, ich powiązań familijnych, atmosfery i życia społecznego, kulturalnego. Książka na pewno zaciekawi miłośników Nowego Targu i regionu podhalańskiego. 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 199 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com