Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

Zdjęcie_20 NOWY TARG. W zielonej obwolucie, z sentymentalnym obrazem Marcina Stawickiego – wyszedł drukiem bardzo okrągły, 20. Numer Almanachu Nowotarskiego. Promocja potężnego, bo już ponad 500-stronicowego tomu znów stała się kulturalno-społecznym wydarzeniem. Wydawca – Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk – może mieć satysfakcję, że rocznik kwitnie. Świadczą o tym nie tylko jego objętość, ale też popularność, wyczekiwanie na kolejny numer, ilość materiałów zgłoszonych do druku i już oczekujących na kolejne wydanie. Almanach swoją tematyką ogarnia dalszą i bliższą przeszłość Nowotarszczyny oraz ziemi podhalańskiej; rozwija wiele kulturowych i historycznych zagadnień. Na ponad 500 stronicach popularnego nawet za „Wielką Wodą” rocznika, ocieplonego strofami wierszy Wandy Szado-Kudasikowej i Krzysztofa Kokota, ilustrowanego zdjęciami Piotra Rayskiego-Pawlika i Zbigniewa Krauzowicza, grafiką Emilii Voit, mnóstwem archiwalnych, dokumentalnych fotografii oraz rycin z różnych zbiorów – rozdziały zachowały tradycyjny układ. A treść zdominowały jubileuszowe wydarzenia.

W części poświeconej przeszłości miasta ks. Andrzej Fryźlewicz rysuje obraz nowotarskiej parafii św. Katarzyny i miasta pod koniec XVI wieku w świetle wizytacji kanonicznej z 1596 r. Joanna Voit poświęca tekst 50-leciu Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego. Ludmiła Figiel w 25-lecie „Jatek” odpowiada na pytanie, po co miastu galeria sztuki. Do jubileuszowych materiałów trzeba zaliczyć również te poświęcone parafii Św. Brata Alberta, Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkole Podstawowej Nr 11 i reminiscencjom z 650-lecia lokacji Nowego Targu „od kuchni” organizacyjnej. Dwa inne materiały sięgają czasów c.k. austriackich. Jacek Sowa przypomina z kolei chlubną historię kwitnących na lodzie Szarotek. W przeszłość regionu zapuszczają się m.in. Jacek Pędzimąż – śladami Kostki-Napierskiego, Jacek Waksmundzki tropem epidemii i cmentarzy epidemicznych, Robert Kowalski odsłaniający karty polsko-słowackich rokowań granicznych z jesieni 1938 r. oraz Marek Stanisław Fryźlewicz, pisząc o Narodowej Pożyczce Rozwoju Sił Polski 1951 r. w Polsce i na Podhalu. W Noviforianach znajdziemy tegoż autora rzecz o rozwoju Nowotarskich Zakładów Przemysłu od chwili powstania do 1963 r. W Pracach i Studiach Etnograficznych – przegląd różnych tematów – od nowotarskiego Gimnazjum w początkach minionego wieku i edukacji regionalnej, przez hodowlę owiec na Podhalu, po rolę Kazimierza Przerwy-Tetmajera w kulturze i historii Podhala, kreśloną piórem dr Stanisławy Trebuni-Staszel. Miscellanea przynoszą materiał Lesława Dalla o oleodruku Matki Boskiej Ludźmierskiej, tekst sztuki Stanisława Apostoła „Pamięć o nich ginie pomału... Rzecz o Konfederacji Tatrzańskiej” i inauguracyjny wykład prof. Stanisława Hodorowicza „CZŁOWIEK – NAUKA – ŚWIAT”. Wagę historycznego dokumentu z lat wojny ma rozdział pamiętnikarski: z I częścią wspomnień Tadeusza Domina z okresu okupacji hitlerowskiej; II częścią autobiografii śp. Jana Gryglaka – Na trzech kontynentach z karabinem w ręku i wspomnieniami śp. prof. Marii Szoskiej – sybiraczki, pani porucznik z armii gen. Andersa, nauczycielki w Szkole Ochotniczek Młodszych w Nazarecie, a po wojnie – w Liceum im. S. Goszczyńskiego. Dział biograficzny wskrzesza postaci prof. Andrzeja Waksmundzkiego, ks. dr Mariana Stawarza i Kazimierka vel Baltazara - artysty niekonwencjonalnego. Kronikę Nowotarską w następstwie Zofii Giełczyńskiej skrupulatnie pisze Milena Pilarska. Na „liście nieobecnych” – Józef Rams - burmistrz początków odrodzonej samorządności, obywatel świata, inżynier-humanista. W recenzjach – rzecz o stroju podhalańskim i o poświęconym Janowi Pawłowi II tomie poezji Wandy Szado-Kudasikowej. Tę bogatą zawartość Almanachu – złożoną z 38 tekstów 35 autorów - prezentował zespół redakcyjny w osobach dr Stanisławy Trebuni-Staszel, Marcina Jagły i prezesa Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – dr Macieja Hodorowicza.

- Ofiarując miastu 20-ty tom – piękny, obszerny, zróżnicowany tematycznie – dołączamy się do powinszowań, żeby to miasto wiecznie było młode: pełne witalności, energii – mówiła Stanisława Trebunia-Staszel. - I żeby było przyjazne – dla rodowitych nowotarżan, ale i tych, którzy tu przyjeżdżają i odnajdują swoje miejsce w świecie. Burmistrz Grzegorz Watycha dziękował i Towarzystwu, i autorom za kontynuowanie wspaniałego dzieła. A Towarzystwo - sponsorom, którzy umożliwili wydanie kolejnego, pokaźnego tomu. A że to rok jubileuszowy 670-lecia lokacji miasta, zarazem okrągły numer Almanachu – promocję ubarwiły występy dwóch zespołów: „Małych Śwarnych” świeżo po powrocie z amerykańskich wojaży i „Młodego Podhala” z całą jego siłą głosów, trzyosobową muzyką, żywiołem tańca. Poeci czytali swoje wiersze i oby teraźniejszość miała tyle uroku i ciepła, ile promieniuje z tych strof.

Anna Szopińska

 

Żródło: www.podhaleregion.pl

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 235 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com