Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

w Nowym Targu

Logo NiepodległaW imieniu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu oraz jako wnuk Legionisty Władysława Fryźlewicza zwracam się z apelem do mieszkańców Podhala o przesyłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informacji o swoich dziadkach i pradziadkach – Legionistach z Podhala, którzy wywalczyli niepodległość naszej Ojczyzny.

Uważam, że w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości powinniśmy zadbać, aby ich przypomnieć z imienia i nazwiska, przez co okażemy im wdzięczność i szacunek za ich patriotyczną postawę i poświęcenie dla Ojczyzny. Według historyków z Podhala wywodziło się ok. 2 tys. Legionistów – ochotników walczących głównie w II Brygadzie Legionów. Niestety nie zachowała się kompletna ich lista, dlatego warto ją z pomocą starszego pokolenia odtworzyć. O każdym Legioniście można uzyskać więcej informacji pisząc do Centralnego Archiwum Wojskowego na adres pocztowy: ul. Pontonierów 2A, 00-910 Warszawa lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Za niewielką opłatą CAW wysyła skany zachowanych dokumentów. Proszę również o przesyłanie zeskanowanych zdjęć Legionistów z rodziny.

Niech Podhalańska Lista Legionistów – bohaterów niepodległości, stanie się naszą wspólną akcją upamiętniającą czynny udział Podhalan w dziele niepodległości.

Z wyrazami szacunku

Marek Fryźlewicz

Ochotnicy z Sokolich Drużyn Polowych i Związku Strzeleckiego. Nowy Targ, sierpień 1914 r. Źródło: CAW

Ochotnicy z Sokolich Drużyn Polowych i Związku Strzeleckiego. Nowy Targ, sierpień 1914 r. Źródło: CAW

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, 

ul. Rynek 11 (oficyna)

34-400 Nowy Targ

biuro@ptpn.nowytarg.pl

Biuro otwarte: wtorki i czwartki od 16:00 do 18:00

konto: 86 8791 0009 0000 0011 3696 0001

NIP 735-23-89-667 

MAPA

Polecamy

Almanach Nowotarski Nr 25 Jubileuszowe wydanie 25. numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945) Polecamy kolejną publikację naukową wydaną pod auspicjami PTPN w Nowym Targu autorstwa historyka i archiwisty Barbary Słuszkiewicz pt. Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945). Książka Barbary Słuszkiewicz ukazała się w roku szczególnym dla Nowego Targu, w 670-rocznicę lokacji miasta. Prace nad książką trwały 9 lat, wydanie było poprzedzone 2,5-letnim cyklem 40 wykładów, poświęconych historii poszczególnych kamieniczek w Rynku. Publikacja liczy prawie 600 stron, zawiera ponad 150 fotografii, w tym wiele opublikowanych po raz pierwszy, 46 map, rycin i planów oraz 115 dawnych reklam i ogłoszeń.

Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan Kolejna pozycja Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk licząca prawie 500 stron. Jest to książka byłego burmistrza Marka S. Fryźlewicza „Nowy Targ moje Miasto. Galeria Nowotarżan". 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com